Fatma Aksu

Murat Kurum’dan çocuk köyü açılışı

5 Mart 2024

Törene Kurum ve Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen’in yanı sıra TOKİ Başkanı Ömer Bulut, AK Parti Genel Başkan Yardımcıları Vedat Demiröz ve Fatma Betül Sayan, İstanbul milletvekilleri Hasan Turan, Nurettin Alan, Üsküdar Kaymakamı Adem Yazıcı da katıldı.

AŞKLA ÇALIŞTIK

Açılışta konuşan Murat Kurum, projenin bakanlığı döneminde kendisine geldiğinde heyecanlandığını ve hemen yapım sürecini başlattıklarını belirtip, “Böyle bir hizmeti yapmış olmak şereflerin en büyüğü” dedi. Kurum konuşmasında özetle şunları söyledi:  “Okulda bize koro halinde bir şarkı söyletirlerdi. Orada bir köy var uzakta. Gitmesek de, görmesek de o köy bizim köyümüzdür. Artık Üsküdar’da da bir köyümüz var. Biz hep eserden, hizmetten yana olduk. İstanbul için aşkla çalıştık. Emin olun Üsküdar’da yaptığımız çocuk köyümüz, bu Cumhuriyet Halk Partili İBB yönetiminin ilgisiz yarı zamanlı belediye başkanının 5 yıl içinde İstanbul’da yaptığı kreşlerden daha büyük bir projedir.

5 BİN KONUTU DÖNÜŞTÜREMEDİLER

1 Nisan gelecek dertlerimiz bitecek. 1 Nisan gelecek yüzler gülecek. İstanbul için eser yapmaya, İstanbul için 650 bin konutu dönüştürmeye devam edeceğiz. Metro hattını 5 yılda 2 katına çıkararak İstanbul’daki ulaşım çilesini bitiren tarafta olacağız. Diğer tarafa baktığınızda koca 5 yılda 5 bin konutu dönüştüremeyenler var. Biz sadece Üsküdar’da 5 bin konutu dönüştürdük.” 

Yazının Devamını Oku

‘B planım yok’

4 Mart 2024

İmamoğlu dün bir grup gazeteciyle sohbetinde özetle şunları söyledi:

- “Parti içinde, başarısız olup, yenilip başka bir parti kurma iddiasını dile getiren olmadığını umut ederim. Bunu söyleyen kendi ruh halini ifade ediyordur. Ben öyle değilim. Başarısızlık üzerinden bir kariyer planlaması yapmam, böyle bir anlayışta olmam.

- Erdoğan potansiyeli nedir, anlamadım. İkinci Erdoğan derken neyi kastediyorlar anlamıyorum. Cumhurbaşkanı henüz sahaya inmedi. Muhtemeldir ki haftaya gelir.   

- (Murat Kurum’un dans ve türkü performansı) Çok kötü. Hiç denememiş hayatında, bari deneme. Türkü söylemesine de ona da tahammül edemedim. Bence çalışmamış, hiç oynamamış.

AKŞENER’İN BIRAKTIĞI YERDEYİM

- Sayın Akşener ile ilişkimiz, Sayın Akşener’in bıraktığı yerde duruyor. Benim için farklı bir durum yok, ben de o noktada duruyor, izliyorum sadece. 

- (Özgür Özel ile ilişkisi) Çok çağdaş, medeni, sevgi, saygı çerçevesinde çok özel bir ilişkiye sahibiz. O benim genel başkanım ben de onun değerli bir büyükşehir belediye başkanıyım. İyi bir yol arkadaşıyız.

- Sayın Kılıçdaroğlu’nun sahada olması tabii ki istenir, eski genel başkanımız.”

Yazının Devamını Oku

İstanbul’un orta yerinde çocuklara köy hayatı

3 Mart 2024

Üsküdar Küçüksu’daki çocuk köyü kapılarını pazartesi günü açacak. Ziyaretçilere köy restoranında köy yemekleri ve taze pişmiş köy ekmeği ikram edilecek. Köy çarşısındaki dükkânlar, köy kahvesi  ve köy meydanı çeşitli etkinliklere sahne olacak.  Çocuklar çanak çömlek yapımından fırında ekmek yapımına birçok deneyimi yaşayabilecek.

EKİP BİÇECEKLER

Çocukların ekip biçebileceği tarım alanları ve at, eşek, inek, koyun, kuzu, tavuk gibi çiftlik hayvanlarını gözlemleyebilecekleri ortamlar da oluşturulmuş.

Köy, Eğitim Teması ve Orman Teması olarak iki alandan oluşuyor. Eğitim teması kısmında köy meydanı, köy çeşmesi, çocuk oyun alanları, yürüyüş parkuru, amfi, gölet, bostan, su değirmeni, serender, köy konağı, çarşı, restoran, köy camisi, şadırvan, wc, çocuk atölyeleri, köy kahvehanesi, idari bina, at çiftliği, ahır, ağıl, kümesler ve otopark yer alıyor. Orman teması kısmı ise çocuk oyun alanları, piknik alanları, manzara seyir terası, meyve bahçesi, şelale, yeşil köprü ve arkatlı yol, WC, macera parkı, bilyeli araba parkuru olarak fonksiyonlandırılmış.

BAŞKAN HİLMİ TÜRKMEN: TÜM ÇOCUKLAR DAVETLİ

Yazının Devamını Oku

Yeni fabrika için rota Suudi Arabistan ve ABD

2 Mart 2024

NG Kütahya Seramik, 1948 yılında Ali Güral’la başlayan yolculuğunda bugün önemli bir sanayi kuruluşu oldu. Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın açtığı NG Kütahya Seramik 100. Yıl Fabrikaları 5 kıtada 79 ülkeye ihraç edilecek.

Fabrikayı açtıkları ilk gün 400 bin metrekarelik sipariş alarak siftah yaptıklarını anlatan NG Kütahya Seramik Yönetim Kurulu Başkanı Erkan Güral, İtalya ve İspanya gibi dünyanın önde gelen seramik üreticisi ülkelerinde bile bulunmayan en gelişmiş teknolojiyle donatılan tesiste, 160 X 320 ebadında, dünyanın en büyük ebatlı seramik plakalarını üretebildiklerini söyledi.

ÖNCELİK İÇ PİYASA

Yeni açılan fabrikaları ve ürünleri hakkında bilgi veren Güral, “Yeni fabrika teknolojide dünyada gelinen en üst seviyede. Bunun daha ötesini şu an parayla almak mümkün değil. Burada ürettiğimiz her bir plakanın büyüklüğü 5.12 metrekare ve 150 kilogram. Çok özel bir ürün. En büyük pazarı da Amerika. Ciddi bir mermer tüketimi var. Doğal taşa muadil olacak, mermere alternatif bir ürün. Maliyetler arttığı için 5’te 1 fiyatına. Görünüm olarak aynı fakat fonksiyon olarak daha sağlam, daha kalıcı, daha uzun ömürlü. Banyo tezgahlarında, mutfak tezgahlarında, mutfaklarda tezgah arasında, binaların dış cephesinde, mobilya sektöründe masa üstlerinde, sehpalarda, banyo mobilyalarının kapaklarında, her yerde kullanılabiliyor. Geniş bir kullanım ağı var.

Erkan Güral

Türkiye’de şu anda üretilmediği için, talep ithalat yöntemiyle karşılanıyor. Tabi bu da cari açığa sebebiyet veriyor. Cari açığın bu zaafını ortadan kaldırmak için öncelikli hedefimiz iç piyasa. Çok sipariş aldık. Tüm Türkiye bağlantılarımızı yaptık. Amacım buradaki cari açığın azalmasına vesile olmak. Öncelikle ithalatı azaltmak istiyorum. Ondan sonraki etap ihracat olacak. Zaten mevcut müşterilerimizle görüşmeleri, çalışmaları yapıyoruz” diye konuştu.

HEDEF ŞAMPİYONLAR LİGİ

Güral, gelecek planlarını da şöyle anlattı: “Sektördeki hedefimiz dünya şampiyonlar ligi. Yakın zamanda halka arz olabilir. 1 yıl içinde düşünüyoruz. Yurtdışında, ABD’de Teksas, Suudi Arabistan’da Cidde ya da Riyad’a yönelik yatırım çalışmamız, görüşmelerimiz var. Suudi Arabistan Yatırım Bakanı ile görüştük. Bana ‘Thing Big’ (Büyük düşün) dedi. Çok çok büyük bir pazar. Ciddi bir niyet var. Şampiyonlar Ligi burası, bunun daha ötesi yok.”

Yazının Devamını Oku

Özgür Özel: Cemevleri ibadethane olacak

2 Mart 2024

CHP Genel Başkanı Özgür Özel dün İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, CHP Ümraniye Belediye Başkan adayı Aykut Erdoğdu ve CHP Beykoz İlçe Belediye Başkan adayı Alaattin Köseler ile birlikte Beykoz ve Ümraniye’de tur attı. Özel daha sonra Ümraniye Kazım Karabekir Cemevi’ni ziyaret etti. Burada vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği Özgür Özel özetle şunları söyledi:

CUMHURİYET EŞİT DAVRANMIYOR

“Bir Cumhuriyet kurduk. Ve Cumhuriyeti eşit vatandaşlık temeli üzerine kurduk. Ancak uygulama sırasında, hakim yöneticilerin kötü uygulamaları ve son anayasa deneyimleri sonucunda, maalesef bugün Cumhuriyet, bugün devlet, bütün yurttaşlarına eşit davranmıyor. Herkes eşit olması gerekirken, Alevilere daha az eşit davranıyor. Elbette bütün mezhepler eşit olmalı, eşittir. Onlara sağlanan hizmet eşit olacak. Cemevleri ibadethane olacak. Cemevlerindeki görevliler, nasıl camideki imam, müezzin devletin imkanlarından yararlanıyorsa, herkesin vergileriyle caminin her ihtiyacı karşılanıyorsa, imamın, müezzinin maaşı ödeniyorsa, bu konuda bir ayrım olmayacak.”

Ekrem İmamoğlu da, “Cemevlerimize yapılan, yapacağımız hizmetlerin hiçbiri, Alevi yurttaşlarımıza bir lütuf değildir. Bunu unutmayın. Sizin kamudan alacağınızdır. Cemevleri ibadethanedir. Nokta” dedi.

TÜRKİYE İTTİFAKI’NA DAVET EDİYORUZ

Özgür Özel, Beykoz’da vatandaşlara hitaben de şöyle konuştu: “Türkiye İttifakı’nın içinde elbette sosyal demokratlar var. Ancak yetmez. Ayrıca milliyetçi demokratlar, iyi insanlar var. Muhafazakar demokratlar var. Hepimiz gibi inançlı insanlar var. Hiç ayrım yapmadan, Türk’ü, Kürt’ü, Laz’ı, Çerkes’i, göçmeni hep beraber bütün demokratları İstanbul’da İstanbul İttifakı’na, Türkiye’de Türkiye İttifakı’na davet ediyoruz.”

 

Yazının Devamını Oku

İmamoğlu’ndan Kurum’a: 650 bin konutu yapamaz

1 Mart 2024

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu dün Eyüpsultan’ın Akşemsettin ve Çırçır mahallelerinde yapılacak kentsel dönüşüm için temel atma törenine katıldı. İmamoğlu, İBB mülkiyetinde bulunan parsellerde rezerv konutlar üreterek, bölgedeki çarpık yapılarda oturan vatandaşları buraya taşımayı planladıklarını ve gerçek kentsel dönüşüm sürecini başlattıklarını açıkladı.

‘SAHTE DÖNÜŞÜM’

“Kentsel dönüşümün sahtesini de yapıyorlar” diyen İmamoğlu özetle şunları söyledi: “Her ne kadar birazcık esprili gibi olsa da, ne yazık ki, kısmen bu sahte meselesini vatandaşlarımıza yaşatıyorlar. Gerçek kentsel dönüşüm insanları güvende hissettirir. Huzurlu ve mutlu eder. Sahte kentsel dönüşüm ise insanları mağdur eder. Kentsel dönüşüm diye sadece İstanbul’un özellikle göz önünde bulunan Marmara kıyılarını, deniz kıyılarını, lüks konutlarla yığın haline getirirseniz, Fikirtepe gibi çok kötü bir talihsizliği yaşatırsınız. İstanbul bir rant mücadelesi, bir rant kavgası, bir rant müzakeresine dönüştü. Bina bazlı dönüşümde vatandaşla müteahhidi baş başa bıraktılar.” 

Yazının Devamını Oku

Nikâh salonları boş kaldı... 29 Şubat’ın talibi çıkmadı

29 Şubat 2024

Bugün takvimler 4 yılda bir yaşanan 29 Şubat’ı gösteriyor. Evlilik yıldönümü bu tarihe denk gelenler, kutlamayı 4 yılda bir yapmak zorunda kalıyor. Bu nedenle hayatlarının en mutlu gününü 29 Şubat’a denk getirmek istemeyen çiftler başka tarihleri tercih ediyor. Evlendirme daireleri boş kalıyor. Bu durumun en çarpıcı örneği Bağcılar Belediyesi Kadir Topbaş Halk Sarayı’nda yaşandı.

Her gün en az 10 nikâhın kıyıldığı tesiste 29 Şubat için hiç kimse evlilik için kayıt yaptırmadı. Önceki yıllara bakıldığında 2020’de 3 kişinin bu tarihte nikâh işlemi yaptırdığı bildirildi. Ümraniye Evlendirme Dairesi’ne de 29 Şubat için müracaat yapılmadı. Kadıköy Evlendirme Dairesi’nde 28 Şubat günü 5 çiftin nikâhı kıyılırken, bugün sadece bir çift nikâh için gün aldı.  

Yazının Devamını Oku

Sirkeci-Kazlıçeşme Yeni Nesil Ulaşım Hattı açıldı... Ekonomiye katkısı 785 milyon Euro olacak

27 Şubat 2024

CUMHURBAŞKANI Tayyip Erdoğan, Sirkeci-Kazlıçeşme Raylı Sistem ve Yaya Odaklı Yeni Nesil Ulaşım Projesi’nin açılışına katıldı. Erdoğan, açılışın olduğu alana Sirkeci İstasyonu’ndan hareket etti. Erdoğan, konuşmasında özetle şunları söyledi: “Kazlıçeşme-Sirkeci Raylı Sistemi, ülkemizin en eski demiryollarından biridir. Bir kısmı bundan 153 yıl önce hizmete giren hat özellikle Bakırköy ve Yeşilköy’ün gelişmesine, büyümesine, önemli katkılar sağlamıştır. Yaklaşık 141 yıl boyunca İstanbul ulaşımının omurgalarından biri olan hattımız, Marmaray’ın açılışıyla birlikte hizmetini tamamlamıştır.

MODERNİZE ETTİK

İstanbul’un ihtiyaçlarını da gözeterek Sirkeci-Kazlıçeşme arasında atıl vaziyette duran 8.3 kilometrelik bu hattı modernize etmeye karar verdik. Hattın üzerindeki gerekli iyileştirme ve değişimleri yaparak yepyeni bir tasarımla tekrar İstanbul’a kazandırmayı amaçladık. Böylece hem demiryolu hem de yaya odaklı çevreci bir projeyi İstanbullu kardeşlerimizin istifadesine sunmayı istedik.

Gelirken, Murat kardeşime onu söyledim. İnşallah Sirkeci Garı’ndan tüm bu istikamette, istasyonlar başta olmak üzere tarihi eserler başta olmak üzere buraları sıfır kilometre yenilemeye ve buralardan inşallah sadece İstanbul’a değil tüm dünyaya mesajımızı vermeye kararlı mıyız? İşte 5 yıl boşa geçti. Niye bir şey yapılmadı? Yapamazlar, yapmazlar. Bunların böyle bir derdi yok.

BİNALAR YIKIK DÖKÜK

Sirkeci’den şu geldiğimiz noktaya kadar bütün binalar yıkık, dökük. Surlar, yıkık dökük. Bunları da yine inşallah biz yapacağız. Projemiz kapsamında 7.3 kilometre yaya yolu, 7.3 kilometre bisiklet yolu, 122 bin 550 metrekare meydan ve rekreasyon alanları, 6 bin metrekare kapalı sosyal kültürel alan, 74 bin metrekare yeni yeşil alan ile 14 adet yaya geçidi ve 13 adet karayolu geçidi yer alıyor. Yani, şehrimize raylı sistem hattından öte sosyokültürel turizm, spor, gezinti, bisiklet ve diğer imkânların da olduğu son derece modern bir oluşum projesini inşallah kazandırmış olacağız. Bu hattımızın da hizmete alınmasıyla birlikte İstanbul’da tamamlanan raylı sistem ağlarının toplam uzunluğu 340 kilometreye çıkmaktadır.

RESTORE ETTİK

Yazının Devamını Oku

Salacak böyle olacak

25 Şubat 2024

Üsküdar ile Harem arasındaki sahil bandını tamamen değiştirecek projede, gidiş ve geliş olarak düzenlenen araç yolu ile kıyı boyunca devam edecek sürekli bisiklet yolu, tramvay yolu, kafeterya, oturma-dinlenme alanları, açık hava çalışma alanları, çocuk oyun elemanları, sanat yerleştirmeleri ve yeşil alanlar, kitapçı gibi servis birimleri tasarlandı.

NOSTALJİK TRAMVAY

Toplam 6 duraktan oluşacak Üsküdar-Harem Nostaljik Tramvay Hattı’nın uzunluğu 1.5 kilometre olacak. Tramvay hattı Şemsi Paşa Camisi’nin önünden başlayarak Rumi Mehmet Paşa, Kız Kulesi, Salacak ve İhsaniye duraklarını geçecek, Harem girişindeki Sahil Yolu Durağı’nda son bulacak. Toplam 3 araçtan oluşan 52 yolcu kapasiteli, saatte 12 kilometre hız yapacak tramvay yerli üretim olacak ve şarjlı batarya ile çalışacak. Toplam seyahat süresi 10 dakika olan hat, tek yönde saatle 281 yolcu taşıyacak.

30 BİN M2 YEŞİL ALAN

- Projede yaya yoluna 292, kıyı tarafına ise 486 adet ağaç dikilmesi planlandı. Kıyı boyunca oturma dinlenme alanlarına entegre şekilde 2 bin 400 metrekare yeni yeşil alan oluşturuldu. Böylece, kara ve kıyı boyunca toplam yeşil alan miktarı 30 bin metrekareye ulaşacak.

ÖNÜMÜZDEKİ AY AÇILIYOR

Yazının Devamını Oku

İstanbul adaylarının davet polemiği

25 Şubat 2024

Banliyö trenlerinin seferden kaldırılmasıyla Sirkeci ile Kazlıçeşme arasındaki raylar atıl durumda kalmıştı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı bu bölgede hem sosyal hayatı zenginleştirecek bir düzenlemeye gitti hem de nostaljik tren seferleri koydu. Sirkeci-Kazlıçeşme arasındaki raylı sistemin pazartesi günü yapılacak açılışına Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan da katılacak.

EV SAHİBİ BAKANLIK

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, üzerinde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın da fotoğrafının bulunduğu bir davetiye hazırladı. Davetiyede, Bakan Abdulkadir Uraloğlu’nun imzasıyla “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın teşrifleriyle gerçekleştireceğimiz ‘Sirkeci-Kazlıçeşme Raylı Sistem Hattı’ açılış törenine katılımızdan onur duyarız” ifadeleri yer aldı. Fatih Belediye Başkanlığı’ndan kendi ilçelerinde gerçekleştirilecek olan törenin davetiyesi, bilgilendirme amaçlı olarak protokol listesine gönderildi. Davetiyeler isme özel yazılmamıştı, bilgilendirme amacıyla gönderilmişti. Listede İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu da bulunuyordu.

İMAMOĞLU: DAVET EDİLDİM

İmamoğlu önceki gün Sancaktepe’de vatandaşlara hitabı sırasında törene davet edildiğini açıkladı. İmamoğlu, “İlk kez, Sirkeci-Kazlıçeşme raylı sistemler açılışına Ulaştırma Bakanı tarafından davet edildim. Vallahi teşekkür ediyorum kendisine. Pazartesi oraya gideceğim” dedi.

KURUM: HAYALİ DAVETLER

Kurum dün İmamoğlu’nun açıklama yaptığı Sancaktepe’deydi. Kurum’a, İmamoğlu’nun törene davet edilmesi soruldu. O da böyle bir davet olmadığını belirterek, ‘Başkan İstanbul’da yaşamadığı için kendi kendine hayali davetler yapıyor. Ben dün Bakanımızla beraberdim, kendisine davet yapılmamış. Yine bir polemik ve plan, gündemi değiştirme peşinde. Polemiklerin cevabını 31 Mart’ta başkan alacak” dedi.

GÖRDÜĞÜM DAVETİYEYİ BİLİYORUM

Yazının Devamını Oku

Sirkeci-Kazlıçeşme Hattı...İmamoğlu açıkladı: Davet edildim katılacağım

24 Şubat 2024

Dün Sancaktepe’de  vatandaşlara hitap eden İmamoğlu, görev süresi içinde açılış törenlerine hiç davet edilmediğini ileri sürüp, şunları söyledi: “Hiç davet edilmedim biliyor musunuz İstanbul’daki törenlerine. Hatta parasını İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ödediği metro açılışlarına bile davet edilmedim. Ben bu şikayeti sıklıkla yaptım ya, bu sefer ilk kez, Sirkeci – Kazlıçeşme raylı sistemler açılışına, Ulaştırma Bakanı tarafından davet edildim.

BAKAN’A TEŞEKKÜR

Vallahi teşekkür ediyorum kendisine. Pazartesi oraya gideceğim. Bu ülkede bazı alışkanlıkları böyle yapa yapa değiştireceğiz. Şunun için gideceğim o açılışa. O bakanlık, o makamlar, onlar kadar benim kardeşim. Benim makamım, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, benim kadar onların. Bunu onlara öğretene kadar, her yerde anlatacağım”

 

Yazının Devamını Oku

Nostaljik hat pazartesi açılacak

24 Şubat 2024

İstanbul’un hafızasında yer eden emektar banliyö tren hattı artık yeşil ve sosyal alan olarak hizmet verecek. Turizme de hizmet edecek proje, 2053 yılına kadar ekonomiye 785 milyon Euro girdi sağlayacak. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu tarafından yapılan açıklamada, tarihi, çevreyi, teknolojiyi ve sosyal yaşamı buluşturacak, Sirkeci-Kazlıçeşme Raylı Sistem ve Yaya Odaklı Yeni Nesil Ulaşım Projesi’nin ulaşım ihtiyacının yanı sıra sosyokültürel, turizm, ekolojik, rekreasyon, spor, gezinti ve bisiklet alanlarıyla İstanbullulara hizmet edeceği belirtildi.

İSTASYONLAR YENİLENDİ

Uraloğlu, yaya ve karayolu alt geçitlerini de rehabilite ettiklerini söylediği projeye ilişkin yaptığı açıklamada, şu bilgileri aktardı: “Sirkeci liman bölgesindeki yeni demiryolu hattı sayesinde, Sirkeci ve Haydarpaşa limanları arasında ulaşım ve koordinasyon sağlanacak. Toplamda 26 sanat yapısının da bulunduğu projede tüm altyapı imalatlarını tamamladık. Sirkeci-Kazlıçeşme hattı tek yönlü sefer süresi 20 dakika olacak.

BİSİKLET VE YAYA YOLU

Bu proje, bir raylı sistem projesi olması yanında, 7 bin 300 metre bisiklet yolu, 7 bin 300 metre yaya yolu, 10 bin 120 metrekare meydan ve rekreasyon alanları, 6 bin metrekare kapalı sosyokültürel,  74 bin metrekare yeni yeşil alan. Projede, 3 yaya üstgeçidi, 22 karayolu ve yaya altgeçidi, Yedikule, Kocamustafapaşa, Yenikapı, Kumkapı olmak üzere 4 tescilli istasyonu, yenilenen Sirkeci, Cankurtaran, Kazlıçeşme ile Cerrahpaşa istasyonlarıyla İstanbul halkına ulaşım ihtiyacının yanı sıra sosyokültürel ve turizm alanında da hizmet verecek.

Yazının Devamını Oku

Seçim vaatlerini anlatan İmamoğlu: Halkın parasını halka veriyorum

22 Şubat 2024

Kendisine yöneltilen ‘kimin parasını kime veriyorsun’ eleştirilerine, “Halkın parasını halka dağıtıyorum ve dağıtmaya devam edeceğim” diyerek yanıt veren İmamoğlu’nun projeleri özetle şöyle:

KIZ ANNELERİNE 3 BİN TL: “30 bin kız çocuğunun annelerine 3 bin lira eğitime başlangıç desteği. 100 bin engelli, şehit çocuğu ve yoksul öğrenciye 3 bin lira eğitim desteği. 40 yaş ve üzeri kadınlar için yılda bir kez ücretsiz mamografi çekimi, 18 yaş ve üzeri kadınlar için yılda bir kez ücretsiz ultrason çekimi hizmeti. 100 bin anneye gıda destek paketi.

ÜNİVERSİTELİYE 15 BİN TL: 2024-2025 eğitim öğretim yılında 100 bin üniversiteliye kişi başına 15 bin lira destek. Eğitim eğitim bursundan yararlanamayan 100 bin öğrenciye ücretsiz ulaşım desteği. Engelli çocuk sahibi 50 bin kadına 5 bin lira tutarında destek.”

Yazının Devamını Oku

‘Martta iki metro daha’

18 Şubat 2024

Sahilde vatandaşlarla sohbet eden ve mart ayında İstanbul’un her iki yakasında birer metro daha açacaklarını söyleyen İmamoğlu, “Avrupa yakasındaki Ataköy-İkitelli hattı, Anadolu yakasındaki Çekmeköy-Sancaktepe-Samandıra hattı. Ve toplamda 65 kilometre metroyu, bu beş yılda bitirmiş olacağız” dedi.

 

Yazının Devamını Oku

UKOME’den taksi dönüşümüne onay

16 Şubat 2024

UKOME Toplantısı, İBB Genel Sekreter Yardımcısı Gürkan Akgün başkanlığında Çırpıcı Sosyal Tesisleri’nde düzenlendi. Toplantıda, taksi dolmuş ve minibüsten 8+1 taksiye dönüşen bin 755 aracın dönüşüm taahhüt maddesinde değişiklik öneren gündem maddesi görüşüldü. Gündem maddesinde, bin 755 araçtan bin 38’ine, normal taksi olan 4+1’e geçme hakkı tanınırken, 717 aracın ise aynı şekilde 8+1 olarak faaliyet göstermeye devam etmesi teklif edildi. Teklife İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu itiraz etti. Teklif oy çokluğuyla kabul edildi.

SÜREÇ NASIL İŞLEYECEK

Segment serbestliği hakkı alabilecek 716 araç için 17 Mart 2024 itibarıyla bir aylık başvurucu süreci başlatılacak. Başvuru sayısının 716’nın üzeri olması durumunda noter huzurunda kura çekilişi yapılacak. Başvurularda öncelik, araç temin edenlere verilecek. Eğer araç temin edenler arasından gelen başvuru sayısı 716’dan fazlaysa diğer hak sahipleri kuraya dahil edilmeyecek.

Yazının Devamını Oku

Kurum’dan 5 yılda 650 bin konut sözü

16 Şubat 2024

Kurum, Afetlere Dirençli Risksiz İstanbul başlıklı toplantıda özetle şunları söyledi:

- BAHANESİZ BİR YÖNETİM: “Bahanesiz bir yönetim olacağız. Riskli yapılarımızı dönüştüreceğiz. Yeni sosyal konutlar inşa edeceğiz. Kent meydanlarımızı ve tarihi değerlerimizi ihya edeceğiz. Sanayi alanlarımızı dönüştürecek, iklim değişikliğiyle en etkili mücadeleyi yapacağız. İstanbullulara vaadimiz,  risksiz, çilesiz ve stressiz bir İstanbul.

- OLASI İSTANBUL DEPREMİ MİLLİ GÜVENLİK SORUNU: İstanbul’da 7.5 milyon ev ve işyeri var. Bunlardan 1.5 milyon konut sağlıksız durumda. 600 bin konut ise acilen dönüşmeli.

- NÜFUSU ARTTIRMADAN YENİ KONUT: 5 yılda 39 ilçemizde, yatay mimari ekseninde, nüfusu artırmayan 650 bin yeni konut inşa edeceğiz. Yeni güvenli yuvalarımızın 300 binini Kiptaş eliyle yapacağız. Yarısı Büyükşehir’den diyerek evini Kiptaş’la dönüştürenlere 700 bin lira hibe destek vereceğiz. 700 bin lira da kredi desteği vereceğiz. Ödemeler konutun bitiş tarihinde başlayacak. İlk yıl faizsiz sabit taksitle, 5 bin 833 liradan başlayan taksitlerle ödenecek. 100 bin lira taşınma yardımı vereceğiz. 15 Nisan’da başvuruları almaya başlayacağız.”

Yazının Devamını Oku

İmamoğlu’ndan sosyal tesis

16 Şubat 2024

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, dün CHP Beykoz Belediye Başkan adayı Alaattin Köseler ile Beykoz turu yaptı, yenilenen İBB Beykoz Kır Bahçesi Sosyal Tesislerinin açılışına katıldı. Sosyal tesis içinde konumlandırılan bir alanda, İBB yurtlarında kalan öğrenciler ve Beykoz mahalle muhtarlarıyla bir araya gelen İmamoğlu, “Öğrenci yurtlarımızda şu anda 5 bin 200’e yakın kapasitemiz var. İnşallah 6000’i bu yaz sonu itibarıyla, eylülde bulmayı planlıyoruz. Biz, o kadar çok şeyi sıfırdan aldık ki... Yani tabiri caizse; kreş sıfır. Öğrenciye burs verme sıfır. Öğrenci yurdu sıfır yatak. O kadar çok şey sıralayabilirim ki. Mesela, ‘Anne Kart’ diye bir uygulama yoktu; sıfırdı. Birçok konuda böyle bir durum vardı. Birçok birimimizi açtık” dedi.  

17 MİLYON KİŞİ FAYDALANDI’

İmamoğlu geçen yıl sosyal tesislerden 17 milyon vatandaşın yararlandığını söyledi.

İmamoğlu, dün ayrıca Beykoz Çubuklu’daki silolaların dönüşümü, tadilatı ve restorasyonunu inceledi. Şantiye sahasını gezen İmamoğlu, “Yıllarca metruk duran, geçmişte sadece petrol tankerlerine tahsis edilmiş bu alanlar, şimdi Beykoz halkı için  kültür-sanat bölgesi olacak” diye konuştu.

Yazının Devamını Oku

Kanal İstanbul 1’inci etap iptal edildi

15 Şubat 2024

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, İBB’nin itirazını zımnen reddetti. İBB, bu işlem üzerine konuyu yargıya taşıyıp iptalini istedi. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın işlemiyle ilgili kararını veren İstanbul 11. İdare Mahkemesi, İBB’nin itirazını haklı bularak imar planını iptal etti. 

ÇED DAVASI DA SÜRÜYOR

Kararda dava konusu planın payına düşen nüfusun nasıl tespit edildiğinin bilinmediği, bu durumun dava konusu plan değişiklikleri için nüfus denetimi yönünden belirsizlik yarattığı kaydedildi. Değişen yol güzergâhına bağlı olarak genişleyen ve yeni önerilen donatı alanları hakkında yatırımcı kurum ve kuruluşlarının görüşlerine dair bilginin bulunmadığı, mezarlık alanlarının ağaçlandırılacak alan olarak gösterilmesinin mevzuata uygun olmadığı belirtildi. İBB’nin, Kanal İstanbul’a ilişkin yargıya taşıdığı plan süreçlerine dair diğer davalar için yargı süreci devam ediyor.  ÇED davası da Danıştay’da görülüyor.

İMAMOĞLU DUYURDU

Mahkeme kararını İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen ‘Yeşil İstanbul Proje Tanıtım Toplantısı’nda yaptığı açıklamayla duyurdu. İmamoğlu, “Kanalistanbul’u yaptırmadık, yaptırmayacağız” dedi.

İmamoğlu, İstanbul 11. İdare Mahkemesi’nin kararının kesin olmadığını ve yargı sürecinin devam ettiğini söyledi.

Yazının Devamını Oku

İmamoğlu’ndan 46 meydan sözü

15 Şubat 2024

İstanbul’un sürdürülebilir yeşil geleceği için attıkları ve atacakları adımları paylaşan İmamoğlu, konuşmasına Erzincan İliç’teki altın madeninde meydana gelen göçükte toprak altında kalan işçilerin bir an önce kurtarılmasını dileyerek başladı.

İLİÇ’TE ‘İMZA’ SORUSU

Kapasite artırım izninin ardından madenle ilgili şikâyetlerin yoğun biçimde arttığını ifade eden İmamoğlu, isim vermeden dönemin Çevre ve Şehircilik Bakanı İstanbul AK Parti İBB adayı Murat Kurum’u eleştirdi.

Gezi Parkı’yla meydan projesini kendilerinin hayata geçireceklerini kaydeden İmamoğlu, 14 meydan projesinin hazır olduğunu, önümüzdeki dönemde 24 meydanı tamamlayıp toplam 46 meydan kazandıracaklarını söyledi.

Yazının Devamını Oku

İmamoğlu’nun ilçe adayları tanıtımında Avcılar ve Sarıyer tepkisi

14 Şubat 2024

CHP İstanbul ilçe adayları, Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen programda tanıtıldı. Aday tanıtım toplantısına CHP Genel Başkan Yardımcısı Suat Özçağdaş, CHP İstanbul İl Başkanı Özgür Çelik, ilçe başkanları ve çok sayıda partili katıldı. Genel Başkan Özel ise toplantıda yoktu. Avcılar ve Sarıyer başta olmak üzere 9 ilçede mevcut başkanlar aday gösterilmedi. Salondaki bazı partililer pankartlar açarak tekrar aday gösterilmeyen belediye başkanlarına sahip çıktı ve il yönetimini protesto etti.

‘OTURUN BENİ DİNLEYİN’

Açılış konuşmasını yapan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun konuşması da bu protestolar nedeniyle zaman zaman kesildi. İmamoğlu, partililerden konuşmasını başından sonuna kadar dinlemelerini istedi. Konuşması bir süre sonra sloganlarla kesilen İmamoğlu, “Orada attığınız sloganlarla başkana ayıp ediyorsunuz. Oturun beni dinleyin, ondan sonra tabelaları kaldırın” diye tepki gösterdi.

İL BAŞKANLIĞINDA DA PROTESTO

Avcılar ve Sarıyer’de aday olan mevcut belediye başkanlarının aday gösterilmemesi üzerine CHP İstanbul İl Başkanlığı önünde toplanan partililer, eylem yaptı. Belediye başkanlarına destek veren partililer, ithal aday istemediklerini belirterek genel merkeze çağrıda bulundu.

4 İLÇEYE KADIN ADAY

CHP’nin belediye başkan adayları arasında dört kadın yer aldı. İşte 39 ilçenin adayları:

Yazının Devamını Oku

Atatürk Havalimanı Millet Bahçesi’nin ihalesi iptal

13 Şubat 2024

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Atatürk Havalimanı arazisiyle ilgili çevre düzeni ve plan değişikliğine itiraz etmiş, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile TOKİ aleyhine açılan davada yürütmenin durdurulması ve iptalini talep etmişti.

Ankara 16. İdare Mahkemesi, 7 Eylül 2023’te davayı karara bağladı. İdare Mahkemesi, ihalede hukuka aykırılık bulunmadığı gerekçesiyle davayı reddetti. İBB, Ankara 16. İdare Mahkemesi’nin bu kararını temyize götürdü. İBB’nin temyiz başvurusuyla ilgili kararını veren Danıştay 13. Dairesi, davanın idare mahkemesi tarafından reddedilmesinde hukuki isabet bulunmadığını kaydetti.  Ankara 16. İdare Mahkemesi’nin kararını bozan Danıştay 13. Dairesi, karar düzeltme yolu kapalı olmak üzere kesin olarak ihalenin iptaline oybirliği ile karar verdi.  ◊ Fatma AKSU / İSTANBUL

Yazının Devamını Oku

İmamoğlu’ndan ‘ekler’ anısı

13 Şubat 2024

Özlem Çarşısı’nı ziyaret eden İmamoğlu ile vatandaşlar arasında renkli diyaloglar yaşandı. Çarşıda ekler satan bir dükkâna giren İmamoğlu, bir anısını çevresindekilere şöyle anlattı: “Doktorum dün bana mesaj atmış. Diyor ki, çocuklar okulda bir espri bulmuşlar, seni çok tatlı buluyorlar; artık senin adın ‘Ekler İmamoğlu’”. Dükkân sahibi de “Reklamda kullanabiliyor muyuz?” diye esprili bir karşılık verdi. Bir grup kız öğrenci ise İmamoğlu’ndan okullarındaki tuvaletleri için temizlik görevlisi istedi. İmamoğlu, öğrencilere, “Ben bir görevli yollayayım okula. Eğer okul yönetimi derse ki, ‘Yapılsın’ hızlıca orayı yaparız. Çünkü, onlar izin verirse biz girebiliyoruz” yanıtını verdi.

Yazının Devamını Oku

İmamoğlu’ndan centilmenlik çağrısı

11 Şubat 2024

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Atakent Mahallesi’nde atıl durumdaki 2 bin 368 seyirci kapasiteli stadı yenileyerek 39 amatör futbol takımının antreman yapabileceği modern bir tesis haline getirdi. 100. Yıl Stadı ismi verilen sahayı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu törenle açtı. Eski bir sporcu ve spor yöneticisi olarak sporun dinamizmini, ahlakını ve kültürünü çok önemsediğini belirten İmamoğlu, “Sporun özünde yatan iyi değerleri yaygınlaştırmak ve yüceltmek gerektiğine inanıyorum. Örneğin; mertçe ve centilmence yarışma kültürünün sporda olduğu kadar siyasette de hâkim olmasını sağlamalıyız. Bir maç ya da seçim kazanılacaksa mertlikle kazanılmalı, kaybedilecekse mertlikle kaybedilmelidir. Sportmenliğin, sportif ahlakın, başta siyaset olmak üzere, hayatın her alanında hâkim olmasını diliyorum” diye konuştu.

OLİMPİYATLARI GETİRECEĞİZ

Ekrem İmamoğlu, İstanbul’un ulusal ve uluslararası anlamda sporda hak ettiği yere henüz ulaşamadığı belirterek, “Avrupa Oyunları’nı 2027’de ve 2036 Olimpiyat Oyunları’nı da İstanbul’a getirerek İstanbul’un spor tarihini şahlandıracağımızı ve taçlandıracağımızı buradan bütün İstanbul’a duyuruyorum” dedi.

Yazının Devamını Oku

Türkiye Yüzyılı’na kadın damgası

10 Şubat 2024

Emine Erdoğan İstanbul’da düzenlenen projenin tanıtım toplantısından önce kadın istihdamı alanında hibe alan firmalar ve kadın kooperatiflerinin stantlarını gezdi.

Erdoğan proje tanıtım toplantısındaki konuşmasında özetle şunları söyledi:

GÜÇLÜ AİLE, GÜÇLÜ TOPLUM

“Güçlü bir Türkiye güçlü kadın, güçlü aile, güçlü toplum temelleri üzerinde yükselecek. Kadınların hak ettiği ölçüde kendisine yer bulamadığı, bireylerin aile sıcaklığından uzaklaşarak yalnızlaştığı bir toplum her türlü tehlikeye açık hale gelir. Kadınların güçlenmesi, üretim dünyasına adil ve hakkaniyetli bir sistemle dahil edilmesi sürdürülebilir kalkınmayı hedefleyen her ülke için mecburiyettir. Biliyoruz ki, kadın ruhunun, hayatın hamuruna katılmadığı bir gelecek, eksiktir, yarımdır. Toplumu yükseğe çıkaran kanatlardan, birisi erkekse, diğeri kadındır. Kadınlar karar verici mekanizmalarda artan sayılarla yer aldıkça, dünya daha iyi ve yaşanabilir bir hal alacaktır.”

Yazının Devamını Oku

Özel’den Türkiye İttifakı’na davet

10 Şubat 2024

İstanbul’da dün DİSK’in 17. Genel Kurul toplantısında konuşan CHP Genel Başkanı Özgür Özel özetle şunları söyledi: “Bu ülkenin menfaatleri için, çıkarları için, işçi sınıfının menfaatleri için, çıkarları için, ülkenin yarınları için, bu büyük tehlikeye karşı siyasiler bir araya gelebilirlerse ne âlâ. Ancak liderlerin, yöneticilerin anlaşamadığı yerde umut halktadır. Ben halka inanıyorum. Ben Türkiye’de yaşayan insanların emeklerine sahip çıkacaklarına, Türkiye’de yaşayan insanların geleceklerine sahip çıkacaklarına, demokrasiye sahip çıkacaklarına inanıyorum.

DİYANET’İN FİTRE HESABI

TÜİK’in rakamlarına göre bugün enflasyon yüzde 64. Oysa ki bağımsız ENAG’ın yaptığı çalışmalara göre yüzde 129. Diyanet İşleri Başkanlığı bir kişinin karnını doyurması için gerekli bir günlük ihtiyaç olan fitreyi, geçen sene 70 lira olarak hesaplamıştı, dün 130 lira olarak ilan etti. Bir yandan TÜİK kurumu orada duruyor, bir yandan da Diyanet İşleri Başkanlığı.

Bir yanda Tayyip Erdoğan’ı dinleyip üç çocuk sahibi olan beş kişilik bir ailenin 130 liradan bir aylık ihtiyacını 19 bin 500 lira olduğu gerçeği var. ‘19 bin 500 lirayla sadece beş kişilik bir ailenin karnı doyabilir’ diyor Diyanet İşleri Başkanlığı. Diğer tarafta 17 bin 2 lira vererek, ‘sen aileni geçindirebilirsin’ diye asgari ücreti belirleyen bir iktidar ve en düşük emekli maaşını da 10 bin lira yapıp, o 10 bin lirayla emekliler geçinebilir diye onlara bu fiyatı, bu ücreti, bu maaşı dayatan bir iktidar var.

KİM DUR DİYECEKSE

Emekliler, çalışanlar, işsizler, yoksullar. Eğer bu iktidara, ‘Sana bu sandıkta dur diyorum. Ben toplumsal muhalefeti birleşemiyorlarsa, ittifaklarla ben birleştiriyorum. Sahada, sandıkta kim dur diyecekse bu iktidara onun adaylarına destek veriyorum. Ben Cumhur İttifakı’nın karşısında kazanacak ve bir mesajla da bu iktidara artık dur diyebilecek bir yerel seçim başarısını yüreklendiriyorum. Bunun arkasından da toplumsal muhalefetin güç kazanacağına inanıyorum’ diyen herkesi, öyle ittifak isimlerle değil, ittifak kelimesi yoruldu. Ama illa ki kullanacaksak, Türkiye İttifakı’na davet ediyorum.”

DİJİTAL DEMOKRATİK KATILIM

Yazının Devamını Oku

Depreme karşı işbirliği çağrısı

4 Şubat 2024

Açılış töreninde konuşan Ekrem İmamoğlu, görevde oldukları 4.5 yılda 61 bin araç kapasiteli otoparkları İstanbulluların hizmetine açtıklarını belirterek, 6 Şubat depreminin birinci yıldönümünü de hatırlattı. İmamoğlu kentsel dönüşüm çalışmalarıyla ilgili şunları söyledi:

“Türkiye’de depremle ilgili atılacak adımlar, yapılacak işler eşgüdümlü, aynı masada tartışarak, konuşarak yapılmalıdır. Aksi takdirde gerçekten bu süreci başka türlü mesele ve zeminlerin malzemesi haline getirdiğimizde, onbinlerce canımızı yitirdiğimiz acı travmalara dönüşür. Bu yönüyle her zaman yaptığımız çağrıyı tekrar yineliyorum. Yani Ankara’dan, bir ilçe belediyesini ya da özellikle büyükşehir belediyesini yok sayarak süreci merkezden yönetmek anlayışının yürümeyeceği ortadadır. Bütün sivil toplum kuruluşları, meslek odalarının da içinde olduğu bir kurul olmadığı takdirde, kentsel dönüşüm ve depremle mücadele işi ne yazık ki başarıya erişemeyecektir.”

 

Yazının Devamını Oku

Konteynerkentte birinci yıl

31 Ocak 2024

Deprem bölgesine yaklaşık 12 milyon lira yardım yapan Kadın ve Demokrasi Vakfı’nın (KADEM) Başkanı Saliha Okur Gümrükçüoğlu ile birlikte deprem bölgesini ziyaret ettik. Konteynerkentlerde yaşam normale dönmeye başlasa da kayıpların acısının hâlâ yüreklerde olduğunu gördük. Deprem bölgesindeki ilk durağımız Kahramanmaraş’ta, Baykar Holding’in kurduğu konteynerkent oldu. Konteylerlerin arasında ilerlerken bizi karşılayan, içi yarıya kadar portakal suyu dolu bidonla dolaşan 4’ncü sınıf öğrencisi Ahmet Efe ve arkadaşları oldu. Ahmet Efe’nin yanağını okşayıp, “Ne yapıyorsun bu bidonla” diye soruyorum. Bidondaki portakal suyunu bardağı 5 TL’den satıyorlarmış. Depremi soruyorum sonra. “Yola çok yakın apartmandaydık. Hatırlamıyorum. Başım çok dönüyordu” diye cevap veriyor.

Hemen ileride, depreme sömestr tatilinde yakalanan Ankara TED Üniversitesi öğrencisi Candan ve kardeşi bir sokak kedisini besliyor. Anneleri konteynere almadığı için kediye kapının önünde bakıyorlarmış. 6 Şubat’taki ilk depremin hâlâ etkisinde olduğunu anlatıp, o geceyle ilgili, “Annem pazar günü kardeşimin okulu için sarma ve pasta yapmıştı. O gece deprem oldu. Patlama sesiyle uyandım. Deprem olduğunu anlayınca kardeşime bir şey olmasın diye üzerine kapandım. Dedemin bizi dışarı çıkarttığını hatırlıyorum. Dev bir moloz yığınının ortasından çıkmıştık” sözleri dökülüyor ağzından. 

DEPREMZEDELERİN ÖRGÜ BEBEKLERİ

- KADEM’in kurduğu Kadın Destek Merkezi’nde depremzede kadınlar buradaki kurslarda öğrendikleriyle örgü oyuncak bebekler yapmışlar. Onlardan biri de kucağında 1.5 yaşındaki kızı Elif’le kursa devam eden Dilek Göktaş. “Beşiğinden zor aldık kızımı. Allah bir daha göstermesin” diye dua eden Göktaş, “Şimdi 6 kişi konteynerde yaşıyoruz. Sığmaya çalışıyoruz ama Allah’ım bu günleri aratmasın” diyor. KADEM’in bölgede görev yapan öğretmenlerinden Şerife Kazancı ise, kadınların el emeği ürünlerini satmaları için bir fırsat yaratılmasını istiyor.  KADEM Vakfı Başkanı Saliha Okur Gümrükçüoğlu kadınları dikkatle dinliyor. Bir yandan da depremde ölenler için helva kavruluyor. Saliha Okur Gümrükçüoğlu helvayı kadınlara ikram ediyor. Yanındaki oğlu Ethem de annesine yardım ediyor bu sırada. Depremzede kadınlar Saliha Okur Gümrükçoğlu’nu görmekten oldukça memnun, “Bizi hiç yalnız bırakmadınız, eliniz hep buradaydı” diyerek teşekkür ediyorlar.

 

 

Yazının Devamını Oku

Siirt dünyanın da kültür mirası

27 Ocak 2024

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan Siirt Vakfı tarafından Neslişah Sultan Kültür Merkezi’nde düzenlenen Siirtli Kadınlarla Buluşma programına katıldı.

Emine Erdoğan konuşmasında kendisinin de Siirtli olduğunu belirterek, bu şehirle bağının çocukluğundan bu yana hiç kopmadığını, aksine giderek güçlendiğini söyledi. Siirt’in kültürel zenginliğini muhafaza ederek geleceğe taşımanın bir vazife olarak görülmesi gerektiğini aktaran Erdoğan, “Siirt’te tanıdığım kadınlar el becerisi, işteki mahareti ile zihnime güzel örnekler olarak yerleşti. Çocukluğumdan bu yana memleketime dair edindiğim tüm izlenimleri, yaşadığım tecrübeleri, gezip gördüklerimi çok kıymetli hazineler gibi kalbimde ve hafızamda taşıyorum” diye konuştu.

TÜRKİYE’NİN DEĞİL DÜNYANIN KÜLTÜR MİRASI

Tarihi dokusu, yapılarıyla Siirt’in sadece Türkiye’nin değil, dünyanın kültürel bir mirası olduğunu belirten Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Siirt gibi sayısız değere sahip tüm Anadolu şehirlerimizin yerel mirasına sahip çıktığımız ve gelecek nesillere aktarmayı başardığımız ölçüde, küresel değerler üreten bir ülke olacağımıza inanıyorum. Türkiye Dokuma Atlası Projesi’nde kayıt altına aldığımız ve uluslararası tanıtımını yaptığımız şal şepik kumaşının üretiminde son dönemde yakalanan ivme, bu çerçevede ayrıca kıymetlidir. Pervari balını, tiftik battaniyesini, Tillo’nun sanat eseri değerindeki kapılarını, perde pilavını, kiteli, cokatı ve burada sayamayacağım nice kıymetli yerel ürünümüzü, dünya standartlarında bir kaliteye çıkartmak için hep birlikte çalışmalıyız.”

Yazının Devamını Oku

Ekrem İmamoğlu: Umarım kararını gözden geçirir

27 Ocak 2024

İmamoğlu, “Biz bu işi ciddiye alıyoruz. O bakımdan biz hava atmıyoruz, metro yapıyoruz. Bir de biz, bize fazla oy verene değil İstanbul halkına metro yapıyoruz” dedi.

İNCE’YE YANIT VERDİ

Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce’nin seçime ayrı olarak girme kararı ve “Özgür Özel ve İmamoğlu, 1991 seçimlerini bilmezler” ifadelerinin sorulması üzerine İmamoğlu şunları söyledi: “Sayın İnce ile birkaç kez görüştüm. Ve görüşmelerimiz bu söylemlerinin tam tersi bir durumdu. Açıkçası niçin bu duruma geldi ben bilmiyorum. Çünkü benimle söylemleri ve konuşmaları veya şahsıma dönük şu cümleleri söylemişse bu cümlelerin muhatabı değilim. Ama şu kadarını söyleyebilirim. Sayın İnce’yle biz bu tonda, bu dilde ve bu kavramlarla konuşmadık. Onun bana olan saygısını, hürmetini, sevgisini biliyorum. Benim de ona olan sevgimi, saygımı, hürmetimi o biliyor. O bakımdan bu cümleleri söylemişse niçin söyledi, bir gözden geçireceğim. 91’i bilmemek suç değil. 2019’u bilmek marifet. Daha sonrasını da marifet olarak hayatımıza eklemek istiyoruz. Milletin kazanmasını istiyoruz. Umut ederim Sayın İnce bu kararını gözden geçirir.”

 

Yazının Devamını Oku

AK Parti İBB adayı Murat Kurum projelerini açıkladı... Dönüşüme özel 100 bin kiralık ev

26 Ocak 2024

AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye başkan adayı Murat Kurum dün Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen “Türkiye Yüzyılı İstanbul Vizyonu” toplantısında projelerinin temeli olan ‘Siztem İstanbul’la ortaya koyacağı 10 hedefi tek tek anlattı.    

- “Uğraştıran değil, ulaştıran bir İstanbul vaat ediyoruz.  Raylı sistemlerin payı yüzde 37’ye çıkacak. Ortalama yolculuk süresi 64 dakikadan 39 dakikaya düşecek.  

- Esenler ve Harem Otogarlarını taşıyacağız. İki yakada 6 yeni lojistik merkezi kuracağız. Şehir içi ulaşımında seyahat süresini yüzde 20 düşüreceğiz. Buradan da müjdemizi veriyoruz. Silivri’ye metrobüs geliyor.

- İstanbul’da yaklaşık 20 bin taksi günde 1.6 milyondan fazla yolcuyu taşıyor. Tüm sistemleri ‘Merkezi Taksi Sistemi’ çatısı altında birleştireceğiz.

- Deniz ulaşımına 3 yeni hat ekleyeceğiz. İstinye-Yenikapı, Çubuklu-Yenikapı, Çengelköy-Yenikapı arabalı vapuru projelerimizle de ulaşım imkânlarını güçlendireceğiz.

- 6 yeni baraj yapacağız. Su kapasitesini 5 yılda, tam yüzde 21 oranında artıracağız.

- Her mahalleye 7/24 nöbetçi kreş hizmetini sunacağız.

- Aile Kart’la 0-4 yaş arası çocuğu olan annelere verilen ücretsiz ulaşım hakkını değiştiriyoruz. Artık hem yaşı 0-6’ya çıkarıyoruz, hem de babalara da çocuklarıyla ücretsiz seyahat hakkı veriyoruz.

Yazının Devamını Oku

İmamoğlu’ndan Demirtaş’a yorum yok

24 Ocak 2024

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan İmamoğlu, Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş’ın “İstanbul’a aday olabilirim” açıklamasıyla ilgili, “Bir başka partinin aday çıkarıp çıkarmayacağıyla ilgili bir adayın yorum yapması doğru bir şey değil. DEM Partisi’nin karar vereceği bir konu. Benim yorum yapmamı gerektirecek bir durum değil” dedi. 

Yazının Devamını Oku

İBB Başkanı İmamoğlu: Kentsel dönüşüm beka sorunu

21 Ocak 2024

İSTANBUL Büyükşehir Belediyesi (İBB) iştiraki KİPTAŞ, yeni yönetim döneminde temelini attığı ilk kentsel dönüşüm projesi Eyüpsultan Yeşilpınar Evleri’nin daire teslimlerine etaplar halinde başlamıştı. 64 konut ve 14 dükkân olmak üzere  toplam 678 bağımsız birimden oluşan projenin, 113 hak sahibi ve 197 bağımsız birimini kapsayan bölümü için dün ikinci etap anahtar teslim töreni düzenlendi. Törende konuşan Başkan Ekrem İmamoğlu özetle şunları söyledi: “Deprem ve kentsel dönüşüm İstanbul ve Türkiye adına yüzde yüz bir beka sorunudur. Her yönüyle bize diz çöktürebilecek kadar etkisi yüksektir; ekonomik olarak, can kaybı olarak, sosyolojik olarak, her türlü… Onun için hayatta ve ayakta kalabilmek meselesidir.

İSTANBUL KAZANACAK

İstanbul’u israftan, kendi ifadeleriyle ihanetten uzak tutacağız. İstanbulumuza bereket, bolluk ve insanına hizmet eden anlayışı getirdik. Büyüterek yolumuza devam edeceğiz. İsraf isteyenler kaybedecek; kazanan İstanbul olacak, kazanan bereket olacak, kazanan 16 milyon İstanbullu olacak. Kazanan tam da bugün burada bulunan Eyüpsultan Yeşilpınar Evleri’nin mülk sahipleri gibi bizim vatandaşımız olacak.”

Yazının Devamını Oku

İmamoğlu: 7 metro hattı açtık

19 Ocak 2024

İmamoğlu görev süresince İBB’nin projeleri ve bütçesiyle tam 7 metro hattının hizmete açıldığını belirterek, “Kâğıt üzerinde 7 metronun 5’i Ulaştırma Bakanlığı’nın denebilir, doğru. Ama biz engellemeleri aşıyoruz” dedi. İmamoğlu törende özetle şunları söyledi: “Engelleri aşmanın yanı sıra bir de bizden tahsilat yapıyorlar. Sadece 10 ayda 2 metro hattının yaklaşık 5 milyar lirasını, yani Beylikdüzü bütçesinin iki katını bizden tahsil ettiler. O metroların araçlarını da biz alıyoruz. Parasını aldınız bari açılışa davet edin. Beni açılışa davet etmekten bile korkuyorlar. Her seçimde Beylikdüzü, Esenyurt, Avcılar, Büyükçekmece halkına bu metroyu vaat ettiler. Söz verdiler. ‘Göreve geleceğiz, ihale yapacağız’ dediler, yapmadılar. Biz göreve gelir gelmez projelerini aldık, revizyonlarını yaptırdık, kredilerini bulduk. Protokoller imzaladık. Bir mürekkep, bir kalem. İmzalamıyorlar. Ne için? Ekrem’i mağdur edelim, engelleyelim. Ama bu yerel seçim bitecek. Bu sefer öyle bir demokrasi şamarı yiyeceksiniz ki, mecburen o evrakı imzalayacaksınız.”

 

Yazının Devamını Oku

Konteynerde tiner faciası: 3 ölü 2 yaralı

16 Ocak 2024

İSTANBUL Sultanbeyli’deki Tube Çelikyapı firmasında çalışan işçilerin kaldığı konteynerde dün sabaha karşı yangın çıktı. İhbar üzerine olay yerine itfaiye ve sağlık ekipleri sevk edildi. Olay yerine gelen ekipler, yangına müdahale ederek söndürdü. Yangında, konteynerdeki işçilerden Murat Çolak (21), Muhammed Şahin (18) ve Fırat Karadağ (17) hayatını kaybetti.

Yaralanan 2 işçi ise sağlık ekipleri tarafından hastaneye kaldırıldı. Yaralılardan Ahmet Kaya’nın (27) hayati tehlikesinin sürdüğü bildirildi. İstanbul İtfaiyesi ekipleri, yaptıkları ilk incelemede, konteynerde bulunan sobanın tinerle tutuşturulması sırasında tinerin patlaması sonucu yangının çıktığını belirledi. İstanbul Valiliği olayla ilgili soruşturma başlatıldığını açıkladı.

Yazının Devamını Oku

Emine Erdoğan: İlim kılıçtan daha keskin

13 Ocak 2024

Aralarında Nurbânû Sultan, Turhan Sultan, Bezmiâlem ve Pertevniyal Vâlide Sultan’ın da yer aldığı 22 valide sultanın kütüphanelerinde yer alan, dönemin ünlü bilim insanları tarafından yazılmış eserlerin dijital kopyaları, Rami Kütüphanesi’nde sergilenmeye başlandı. Serginin açılışını Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan yaptı. Valide sultanların aradan geçen asırlara rağmen vakıflarıyla halka hizmet etmeyi sürdürdüklerini anlatan Emine Erdoğan açılış konuşmasında özetle şunları söyledi:

VALİDE SULTANLAR SAYESİNDE

“İslami ilimlerden felsefeye, tasavvuftan tarih ve coğrafyaya, optik, matematik ve tıbba dek, her sayfası mücevher değerinde sayısız yazma eser ‘Valide Sultanlar’ sayesinde günümüze ulaşıyor. Aslı müzelerde sergilenen, dijital kopyaları okurla buluşan elyazmaları, yalnız ilim dünyası için değil, aynı zamanda sanat dünyası için de büyük değer taşıyor. Tezhiple, minyatür, mimari ve doğa betimlemeleriyle bezenen eserler sayesinde, Osmanlı’nın hat, cilt ve süsleme sanatlarındaki tekamülünün izleri sürülebiliyor. Dünyanın çoğu yerinde kitaba, yalnızca ayrıcalıklı insanların erişebildiği bir çağda, medrese kütüphanelerinin belirli günlerde halka açılması ise, zamanının çok ötesinde bir anlayış.

DOĞULULARA ÖZGÜ MÜSLÜMAN NEZAKETİ

Yabancı seyyahlar halka açık kütüphanelerden çok etkilenmiş ve görevlilerin ilgisini, ‘Doğululara özgü lütufkâr bir Müslüman nezaketi” ifadeleriyle kaleme almışlar. Elbette, tüm bu çabanın ardındaki motivasyon, dinimizin bize emrettiği sadaka ve zekât ibadetidir. Bu çabalar neticesinde; bir Mimar Sinan, bir Sedefkâr Mehmet Ağa, bir Davud Ağa gibi sanatkârlar yetişiyor ve bugünün bilim dünyasına dahi ışık tutacak ölümsüz eserler bırakabiliyor. Yaşadıkları dönemde medeniyetimize kıymetli katkılarda bulunan, eserleriyle asırlar sonrasına dahi ilim köprüleri kuran valide sultanları rahmetle anıyorum.”

500 YILLIK ELYAZMASI KURAN

Program sonrası sergiyi gezen Emine Erdoğan’a, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy tarafından Osmanlı hat sanatının kurucusu kabul edilen Şeyh Hamdullah’ın Sultan II. Bayezid’in tilaveti için özel olarak yazdığı Mushaf-ı Şerif’in tıpkı basımı hediye edildi.

Yazının Devamını Oku

İmamoğlu: Kıracağım rekorlara bakıyorum

10 Ocak 2024

İmamoğlu dün İBB Miras tarafından tamamen yenilenerek kültür sanat merkezi ve yaşam alanına dönüştürülen Ataköy Baruthanesi’ni hizmete açtı. İstanbul’daki 942 kültür varlığını restore ettiklerini anlatan İmamoğlu, gazetecilerin sorularını da şöyle yanıtladı:

ADAYLIĞI HAYIRLI OLSUN

(AK Parti’den Murat Kurum’un adaylığı):Öncelikle Sayın Kurum’a adaylığı hayırlı olsun demek isterim. Umuyorum gayet nezaketli, İstanbul odaklı bir süreçle yorumlanan bir seçim olsun. 

(Daha önceki ‘Rakibimi biliyorum’ sözleriyle Erdoğan’ı mı kastettiniz): Sizin neye yorumladığınızı, ben bilemem. Ama ben, ‘Rakibimi biliyorum’ cümlesini yine tekrarlıyorum. Takdir halkımızın. Kim nereye yorumlarsa...

 (İstanbul ittifakının 2019’daki kadar kolay olmayacağı yönündeki sözleri): Siyasi ittifakın 2019’daki gibi olamayacağını, dolayısıyla bu dönemin daha farklı ve zor olduğunu ifade ettim. Ama ben, tam aksine ‘İstanbul İttifakı’nın daha kolay olabileceğini, kentle ilgili konularda uzlaşmanın daha güçlü olabileceğini... Örneğin Kanal İstanbul yapmanın bu kente zararlı olduğunu, en az bu kentte yaşayan yüzde 65 insan biliyor. Ben de diyorum, ‘Biz bunun karşısındayız.’ Bu ve benzeri onlarca, yüzlerce madde sıralarız. Biz bunun altına imza atarız. Ve bu imzayı attığımız anda, onun altına da bu kentin en az yüzde 60-65’i imza atar ve uzlaşırız. Bunun adı da İstanbul ittifakıdır. Biz bunu rahatlıkla kurarız ve kuracağız.

ARKAMDAN KİMİN KOŞTUĞUNA BAKMAM

(Performansı seçime kadar devam ettirebilecek misiniz): İstanbul seçimi nefes nefese, büyük bir güç gerektirir. Dolayısıyla, rakibin pozisyonuna bakmadan, kendi rekorlarını kıran bir maraton koşucusu ya da bir 100 metre sprinteri gibi sürece odaklı bir adaylık gerektirir. Ben öyle bir adayım. Arkamda kimin koştuğuna bakmam. Ben, önümde kıracağım rekorlara bakarak koşmaya devam edeceğim. Sonucu Allah bilir.”

 

Yazının Devamını Oku

Erdoğan’ın 9’uncu torun sevinci

10 Ocak 2024

SÜMEYYE ve Selçuk Bayraktar çifti 14 Mayıs 2016’da dünyaevine girdi. Çiftin ilk çocukları 12 Ağustos 2017’de dünyaya gelirken Canan Aybike ismi verildi. Sümeyye Bayraktar önceki gece Medipol Üniversitesi Hastanesi’nde ikinci bebeğini dünyaya getirdi. Bebeğe, Selçuk Bayraktar’ın merhum babası Özdemir Bayraktar’ın ismi başına, Asım eklenerek verildi. Asım Özdemir bebek Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan’ın dokuzuncu torunları oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, eşi Emine Erdoğan’la birlikte Sümeyye ve Selçuk Bayraktar çiftini hastanede ziyaret etti.

MAŞALLAHINIZI ALIRIZ

Baykar Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar da ikinci kez baba olduğunu sosyal medya hesabından duyururken, “Yaratan ve esirgeyen Rabbimize hamd olsun. Evladımız Asım Özdemir Bayraktar, pazartesi sabahı dünyaya geldi. Rabbimize şükürler olsun; bebeğimiz ve annemiz sağlıklı. Dualarınızı ve bir maşallahınızı alırız. Rabbim, hepimize hayırlı nesiller ihsan eylesin” dedi.

 

İKİNCİ ASIM

- CUMHURBAŞKANI Tayyip Erdoğan ile eşi Emine Erdoğan’ın büyük kızı Esra Albayrak ile Berat Albayrak çiftinden Asım Mehmet Akif Albayrak, Sadık Eymen Albayrak, Emine Mahinur Albayrak ve Hamza Salih Albayrak, oğlu Bilal Erdoğan ve gelini Reyhan Erdoğan çiftinden de Ali Tahir Erdoğan, Fatma Serra Erdoğan ve Ömer Tayyip Erdoğan, küçük kızı Sümeyye ve Selçuk Bayraktar’dan da Canan Aybike Bayraktar adlı torunları var. Asım Özdemir’le torun sayısı dokuza çıktı.  

 

Yazının Devamını Oku

Büyükçekmece’ye 1.5 milyon metrekarelik göl parkı geliyor

9 Ocak 2024

İmamoğlu dün Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün’le birlikte ilçede yapılan çalışmaları incelemeye çıktı. İmamoğlu, Büyükçekmece ziyaretini sosyal medya hesabından da paylaştı. Altyapı ve yeşil alanlarla ilgili çalışmaları yerinde gören İmamoğlu, “Bir yandan temel altyapı sorunlarını çözerken bir yandan da şehre 1.5 milyon metrekarelik göl parkı kazandırıyoruz” dedi.

Yazının Devamını Oku

‘Bulut’ İstanbul’a nefes aldıracak

8 Ocak 2024

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun ilk olarak Zincirlikuyu’da uygulanacağını duyurduğu ‘Zincirlikuyu Yaya Simülasyonu Fizibilite Çalışması: Bulut Zincirlikuyu’ projesinde, yollar üstü yaya kaldırımı ile araç trafik ve yayalar ayrılacak. Yıllardır, birbirlerine yaya ulaşımı olmayan mahalleler birbirine bağlanacak. Yollar üzerindeki yaya ‘Bulut’ yolu aynı zamanda şehir parkı olacak.

BULUT NEDİR?
Bulut, Zincirlikuyu Transfer Merkezi’ne yayalar için tasarlanmış bir yollar üstü transfer parkı. Bulut, Levent-Beşiktaş hattında Zincirlikuyu Transfer Merkezi’nin yarattığı kesintiyi onarmayı öneriyor. Büyükdere Caddesi’ne, kollarını Gayrettepe, Esentepe, Levazım ve Balmumcu mahallelerine uzatan yollar üstü bir yaya kaldırım sistemi kuruyor. Dolayısıyla ‘Bulut’, aralarındaki yaya dolaşımı çoktan kopmuş bu mahalleleri ve aksları tekrar birbirine bağlıyor; şehir içi yaya dolaşımını trafikten uzak çalışır hale getiriyor.

Bulut, otobüs, dolmuş ve taksiden inenlerle yaya olarak buraya ulaşan insanları metrobüs ve metro hattına sağlıklı ve hızlı şekilde bağlayacak. Tüneller, geçitler, asansörler ve köprülerin yarattığı kaosun yerine Bulut kendisini bir ulaşım aracı olarak ortaya koyacak. Aynı zamanda Bulut, bir şehir üstü park olacak. Metro tünellerinden, metrobüs egzozundan, araç gürültüsünden, dar kaldırımlardan kopararak bir süreliğine gökyüzüne çıkaracak, şehrin manzarasına ulaştıracak ve refüjlerdeki, etraftaki yeşili birbirine bağlayacak. Bulut ile D-100 ve Büyükdere üzerindeki 4 otobüs durağı yeniden düzenlenecek. Duraklar konforlu, akıcı ve diğer ulaşım sistemleriyle bağlantıları düzenlenmiş bir hale getirilecek.

Yazının Devamını Oku

AK Parti’den Murat Kurum’la ‘Yeniden İstanbul’

8 Ocak 2024

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen AK Parti Aday Tanıtım Toplantısı’nda özetle şunları söyledi:

“1994 yılından itibaren ülkemizde yeni bir belediyecilik felsefesini ve uygulamasını hayata geçirmiş bir kadroyuz. Biz milletimize rüştümüzü önce yerel yönetimlerle ispat ettik. Ey İstanbul; İstanbul, çöp, çukur, çamur diye tanımlanmıyor muydu? Çöpten, çukurdan, çamurdan İstanbulumuzu nasıl temizlediysek şimdi de tüm Türkiye’de 30 büyükşehir ve onun yanında 51 il belediyeleriyle de işte bu temizlik için yola çıktık. Gençler, şu anda karşımda bir slogan var. Yeniden İstanbul, Yeniden AK Parti. Hazırız, kararlıyız. Hazır mıyız? Kararlı mıyız? Öyleyse durmak yok.

TIPIŞ TIPIŞ OY VERME MECBURİYETİ YOKTUR

AK Parti’nin hizmet belediyeciliğinden uzak şekilde yıllardır adeta eziyet çeken, il ve ilçelerdeki vatandaşlarımıza da bir çağrımız var. Gençler, fazla zamanımız yok. 31 Mart’a kadar durmak yok, yola devam diyoruz. Dünyada yerel demokrasinin bu kadar yaygın bir şekilde doğrudan millet iradesiyle işlediği pek az ülke vardır. Darbelerin ve vesayetin baskısından uzak, tamamen hür iradesiyle, şehrinin belediye başkanlarını, belediye meclis üyelerini, il genel meclis üyelerini, mahalle ve köy muhtarlarını kısaca mahalli idarelerini belirleyecek vatandaşlarımıza şimdiden şükranlarımızı sunuyoruz. Milletimizin tercihi ne olursa olsun, başımızın üzerinde yeri vardır. Bizim siyasi kültürümüzde milletimizle inatlaşma olmaz, millete küsme olmaz, oy renginden dolayı millete hakaret etme asla ve asla söz konusu olamaz. Biz, vatandaşlarımıza sadece tercihlerini eser ve hizmet siyasetinden yana kullanmaları tavsiyesinde bulunmakla mükellefiz. Şehrini ve insanlarını layık olduğu hizmetlere kavuşturacak belediye başkanlarının bizim partimizden ve Cumhur İttifakı’ndan seçilmesi için hep birlikte çalışacak ancak son sözü milletimize bırakacağız.

İSTANBULUMUZU MURADINA KAVUŞTURACAK

İstanbul’uyla, Ankara’sıyla, İzmir’iyle, Antalya’sıyla, Muğla’sıyla, Aydın’ıyla, Adana’sıyla, Mersin’iyle, Hatay’ıyla, Eskişehir’iyle, Tekirdağ’ıyla, Mardin’iyle, Van’ıyla, Diyarbakır’ıyla büyükşehirlerimizin tamamını gerçek belediyecilik katarına dahil etmek istiyoruz. Diğer 51 ilimizde de AK Parti ve Cumhur İttifakı olarak yeniden veya ilk defa gösterdiğimiz adaylarla, belediyelerin hizmet çıtasını daha yukarıya doğru çıkartmayı hedefliyoruz. İnşallah, 81 vilayetimizin her biri gibi bilhassa Fatih’in emaneti olan güzel İstanbulumuzu muradına kavuşturacak büyükşehir belediyesini yeniden ve sadece İstanbul halkına hizmet eder hale getireceğiz.

YARI ZAMANLI BAŞKANLIK YAPILMAZ

El ele vererek İstanbul’u son 5 yıllık fetret devrinden mutlaka çıkartacağız. Geride bıraktığımız 5 senede şunu gördük. Yarı zamanlı belediye başkanlığı yapılmaz, İstanbul asla ihmale gelmeyen, sürekli ilgilenilmesi, sorunlarına çözüm üretilmesi gereken bir şehirdir. İstanbul’a hizmet için önce bu şehre âşık olacaksınız. Sonra kendinizi İstanbullulara adayacaksınız. Diğer türlü geriye gitme, durma, duraklama ve çökme kaçınılmazdır. İstanbul’un bir 5 yıl daha kaybetmeye artık tahammülünün kalmadığını tüm İstanbullular gibi biz de çok net görebiliyoruz.”

Yazının Devamını Oku

İlk milli kadın karting pilotu Ayşe Çebi... Hızlı ve azimli

7 Ocak 2024

Lise öğencisi 15 yaşındaki Ayşe Çebi, okuldan uzak kaldığı pandemi döneminde hobi olarak karting yapmaya başladı. Küçük yarış arabasının direksiyonuna oturup piste ilk çıktığında kendisindeki potansiyeli keşfetti. Yarışlara ilk kez katıldığı 2021 yılında, Türkiye Karting Şampiyonası Junior Kategori genel klasmanda Türkiye üçüncüsü, kadınlar klasmanında ise şampiyon oldu. 2023 yılını ise Türkiye Karting Jampiyonası’nın 4. ayağını birinci olarak bitirdi. Türkiye’nin ilk milli kadın karting pilotu unvanını alan ve yurtdışındaki yarışlara da katılan Ayşe Çebi bu yıl 4 yurtiçi ve 16 yurtdışı yarışa katıldı. Son olarak Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkenti Abu Dabi’de yapılan yarışta Senior Kategorisi’nin genel klasmanında 5’inci, kadınlar klasmanında ise 1’inci oldu.

RAKİPLERİNİN HEPSİ ERKEK

Antrenmanlarını hiç aksatmayan Ayşe’nin yılda ortalama 150 günü pistte geçiyor. Yurtdışında, dünyanın en prestijli yarış ve organizasyonları olan WSK, İtalya Şampiyonası, Lame İtalya gibi yarışlara katılan Ayşe’nin kategorisinde 40-50 yarışçı bulunuyor. İlk kez düzenlenen OKN World Cup’a da performansı nedeniyle davet edilen Ayşe’nin dünya çapından yarışacağı 32 pilotun tümü erkek. Karting yarışlarında kadın olmanın bazen sorun yaratabildiğini anlatan Ayşe, bunun da nedenlerini şöyle sıralıyor: “Diğer sürücüler sizin kadın pilot olduğunuzu biliyor ve geçilmemek için ciddi derecede zorlayabiliyor. Tabii bu da benim kendi limitlerimin üzerine çıkmama, daha fazla risk almama neden oluyor.” 

İLAVE AĞIRLIK KONULUYOR

Ayşe Çebi yarışırken yaşadığı zorlukları şöyle anlatıyor: “Herkesin yanıldığı bir konu, kadınların ayrı yarıştığı sanılıyor. Kartingde kadın-erkek diye ayırım yok. Hepsi birlikte yarışıyor. Sadece çok az yarışlarda kadınlara ekstradan teşvik kupası veriliyor. Profesyonel kartingde her şey kişiye özel. Kask, tulum, araç koltukları, direksiyon şekli, kilonuza göre ağırlık eklemeleri gibi. Çünkü bu yarışlarda, herkesin eşit ağırlıkta olması gerekiyor. Aksi halde yarış sonrası belirlenen kilonun altında tartılırsanız diskalifiye olursunuz. Benim aracıma erkek yarışmacılarla kilomu eşitlemek için ilave ağırlıklar konuluyor.”

 

Yazının Devamını Oku

İmamoğlu’nun seçim sloganı: Tam yol ileri

6 Ocak 2024

İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen aday tanıtım toplantısında Özgür Özel ve Ekrem İmamoğlu yan yana oturdu. İmamoğlu’nun hemen arkasındaki koltukta ise annesi Havva ve babası Hasan İmamoğlu ile kız kardeşi Neslihan Yakup Çebioğlu yer aldı. 

Konuşmasında Anayasa Mahkemesi kararları, Gezi davası ve Suudi Arabistan’da yaşanan Atatürk krizine ağırlık veren Özgür Özel, aralarında adaylık belirlemeleri sırasında kırgınlık olduğu iddia edilen Ekrem İmamoğlu ve ekibine övgüler yağdırdı. Özgür Özel konuşması sırasında seçim sloganı olan “Tam yol ileri”yi de kullandı.

ANAYASA TARTIŞMASI

Yargıtay ile Anayasa Mahkemesi arasındaki yargı kararlarına atıfta bulunan Özgür Özel, toplumun ortak sözleşmesi bir anayasası olması gerektiğini ifade edip, “Bir anayasamız var. Hepimizin çok memnun olduğu, hepimizin üzerinde tam mutabık olduğu bir anayasamız yok, tam ve sivil bir anayasamız yok. Ama değiştirilemez ilk 4 maddesi ile bayrağı, vatanın tanımı, yurttaşlığın tanımıyla hepimizin üzerinde mutabık olduğu maddeleri ile bir Anayasamız var” dedi.

Anayasa Mahkemesi’nin kararlarının da bağlayıcı olduğunu belirterek Can Atalay’la ilgili yargı tartışmalarına değinen Özel özetle şunları söyledi:

 GEZİ SANIKLARI

“Gezi’de herkesin sağlıkla evine dönebilmesi için 5-6 madde istediler. 5-6 maddeden hiçbirisi ‘Başbakan istifa etsin, bakanlar istifa etsin, hükümet düşsün, verin devleti biz yöneteceğiz’ demiyordu. Ne diyorlardı? 16 milyon İstanbullunun gözünün içine bakarak söylüyorum ki ağaçları kesmeyin diyorlardı. Diyorlardı ki ‘Ağaçları kesmeyin, Gazi Parkı’nı kesip de yerine Topçu Kışlası yapmayın. Atatürk Kültür Merkezi’ni, AKM’yi yıkıp yerine AVM yapmayın. Gençleri nezarethanelerde tutmayın. Söz verin ağaca dokunmayacağız diye, evimize dönelim’ diyorlardı. Şimdi bu kent bilincinden bugün Gezi Parkı duruyorsa, sevgili Mücella Yapıcı, Tayfun Kahraman, Mine Özerden, Can Atalay sayesinde duruyor. Atatürk Kültür Merkezi yıkılıp da yerine yenisi yapılmak yerine yandaşlara, o dönemde Suudi Arabistanlı işadamlarına söz verilen AVM yapılmadıysa, AKM, AKM adıyla yerinde duruyorsa arkadaşlarımız sayesinde duruyor.”

Yazının Devamını Oku

Emine Erdoğan: Depremden Gazze’ye insanlık mesaisi

1 Ocak 2024

- Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından afetzedelerin yanında yer alan, başta bebek ve çocuklar olmak üzere tüm vatandaşların ihtiyaçlarının karşılanması için yoğun çaba harcayan Emine Erdoğan, yıl boyunca da her fırsatta depremzedelerle bir araya gelerek onları yalnız bırakmamaya özen gösterdi.

BM KÜRSÜSÜNDEN SIFIR ATIK ÇAĞRISI

- BM Genel Kurulu kararıyla 30 Mart’ın “Uluslararası Sıfır Atık Günü” ilan edilmesinde öncü rol oynayan Emine Erdoğan, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in özel davetiyle 2023’te ilki düzenlenen 30 Mart Uluslararası Sıfır Atık Günü etkinliklerine ve BM özel oturumuna katılmak üzere New York’a gitti. Burada Genel Sekreter Guterres’le bir araya gelen Emine Erdoğan, BM 77. Genel Kurul Başkanı tarafından düzenlenen, “sıfır atık” konulu, eş sunucu 105 ülkenin yer aldığı özel oturumda katılımcılara hitap etti.

- BM Genel Kurulu hitabının ardından BM Sıfır Atık Danışma Kurulu Başkanı olmayı kabul eden Emine Erdoğan, kurulun 27 Temmuz’da tanışma amaçlı gerçekleştirilen çevrimiçi toplantısına da başkanlık etti. Erdoğan, bu toplantıda Sıfır Atık Hareketi için küresel çağrıda bulunarak, “Temizlemekten ziyade kirletmemeyi esas almalı, atık üretmeyen bir yaşam modelini tüm dünyada yaygınlaştırmalıyız” mesajını verdi.

KÜRESEL SIFIR ATIK BEYANINA İLK İMZA

- Emine Erdoğan’ın öncülüğünde, Türkevi’nde “Küresel Sıfır Atık Hareketine Doğru” etkinliği kapsamında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da katılımıyla imza töreni düzenlendi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Küresel Sıfır Atık İyi Niyet Beyanı’na ilk imzayı attı.

SU VERİMLİLİĞİ SEFERBERLİĞİ

Yazının Devamını Oku

56 yıllık vasiyet gerçek oldu

30 Aralık 2023

İbrahim Hilmi Tanışık, 19. yüzyılın ikinci yarısında Kırım’dan Bursa’ya göç eden hattat ve hakkak Ahmet Hamdi Bey ile Ayşe Hanım’ın ilk evladı olarak 1891 yılında Bursa’da doğdu. Babasının yaptığı hat eserleri Bursa’daki Ulu Cami’nin duvarlarını süslüyordu. İbrahim Hilmi Tanışık çok küçük yaşta annesini kaybetti. İlköğretimini Bursa’da, ortaöğretimini İstanbul’da yatılı olarak tamamladıktan sonra 1914 yılında İstanbul Darülmuallimin’den (Erkek Öğretmen Okulu) mezun oldu.

RUSLARA ESİR DÜŞTÜ

Bursa ve Balıkesir’de öğretmenlik yaptıktan sonra 1916’da askere gitti. Erzurum’daki Pasinler Tabyası’nda Ruslar’a esir düşünce, Kırım’da 1.5 yıl esir hayatı yaşadı. 1917 Ekim’de gerçekleşen Rus Devrimi’nin ardından bölgede öğretmenlik yapması şartıyla serbest bırakıldı. Üç ay sonra da ahşap bir yük gemisine kaçak olarak binerek Kastamonu’ya geldi. Buradan da zorlu bir yolculukla İstanbul’a ulaşmayı başardı. 

İstanbul’a gelince eski bir arkadaşıyla Sultanahmet’te köfteci dükkânı açtıysa da, 3 ay sonra dükkânı bırakıp Bursa’ya döndü. 1919’da Ayşe İsmet Hanım’la evlendi. 1920’de Bursa’daki bir matbaada çalışmaya başlayan İbrahim Hilmi Tanışık, bu sırada Bursa’daki tarihi cami ve çeşmeleri kayıt altına almaya başladı. Ayrıca Milli Mücadele’ye destek için Bursa’da bir gazete çıkartıyordu. Ancak salgın hastalık nedeniyle 3 çocuğunu peş peşe kaybetti. Bu büyük acı yeniden İstanbul’a göç etmesine neden oldu.

ADIM ADIM GEZDİ

İbrahim Hilmi Bey’e taşındığı Fatih semti uğurlu gelmişti. İlk yıl kızı Türkan, 7 yıl sonra da ikinci kızı Hatice Ülker dünyaya geldi. İbrahim Hilmi ayrıca 1930’da Sultanahmet’teki Devlet Matbaası’nda işe girdi. Bursa’da başlayan tarihi eserleri kayıt altına alma fikri İstanbul’da iyice kendini gösterdi. Tam 40 yıl boyunca İstanbul’u karış karış gezip camiler, mescitler, namazgahlar, türbeler, matbaalar, medreseler, dikili taşlar, toplar, hazireler, şifahaneler, imarethaneler, bedestenler, tekkeler, bentler, çeşmeler ve sebillerle ilgili detaylı notlar aldı, fotoğraflarını çekti. Cebinde çok zaman parası olmadığı için çoğu yere yürüyerek gitti.

Yazının Devamını Oku

Gazzeli çocukların kurşun geçirmez düşleri

30 Aralık 2023

Çocukların gözünden Gazze’deki insanlık dramına dikkat çekmek amacıyla düzenlenen “Kurşun Geçirmez Düşler: Gazzeli Çocuk Ressamlar Sergisi” dün Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın da katılımıyla Taksim Meydanı’nda açıldı. Sergi, Gazze’de 2008-2009 yıllarında İsrail’in ‘Dökme Kurşun’ operasyonu sırasında annesinin roketle hedef alınarak şehit edilmesi ve ardından ailesinden 26 kişinin katledilmesine tanık olan 6 yaşındaki Gazzeli Mona’nın çizdiği resimden hareketle gazeteci Abdullah Aytekin tarafından başlatılan resim projesini içeriyor. Sergide, gazeteci Aytekin tarafından toplanarak bugüne kadar muhafaza edilen ve bir kısmı daha sonraki saldırılarda hayatını kaybeden Gazzeli çocukların çizdiği 266 eserden bir seçki yer alıyor. Bir bölümünde ise İsrail’in son saldırılarının ardından şehit olan çocukların eşyaları, savaşı ve yıkımı tasvir eden moloz yığınları sergileniyor.

Dökme Kurşun operasyonu günlerinde Emine Erdoğan, ‘Filistin’de Barış İçin Kadınlar Toplantısı’nda Gazze’de katledilen çocuklara ve kadınlara dikkat çekerken gözyaşlarını tutamamıştı. Televizyondan Erdoğan’ı izleyen Gazzeli Maysa Yousuf’un, “Sayın Hanımefendi, gözyaşlarınız bize ulaştı” notuyla Emine Erdoğan’ı resmettiği portre de bir diğer sembolik eser olarak sergide dikkat çekiyor.

BU SESE KULAK VERELİM

Emine Erdoğan dün sergiyi dolaşırken duygusal anlar yaşadı. Emine Erdoğan sergiye ilişkin dünyaya şu çağrıda bulundu:

“Şifa Hastanesi’nde çalışan bir doktorun ‘En zor şey ölmüş küçük bir bebeğin vücuduna ‘meçhul bebek x’ yazmak’ şeklindeki sözleri, Gazze’deki çocukların maruz kaldığı vahşeti çok iyi anlatmaktadır. Bu sergi de aslında bize Gazzeli çocukların yaşadıklarını, duygularını en yalın şekilde anlatıyor. Herkesi bu masum çocukların barış çağrısına kulak vermeye, onların resimle anlattıkları hikâyelerinin gönüllü anlatıcısı, haklı davalarının sözcüsü olmaya davet ediyorum.”

SİBER GÜVENLİKTE DAHA FAZLA KADIN OLMALI

Yazının Devamını Oku

Bu bir savaş ilanıdır... Partimize operasyon yapıyorlar

20 Aralık 2023

 İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, aday tanıtım toplantısı için dün gittiği Uşak'ta ilk olarak partisinin il başkanlığını ziyaret etti. Burada açıklamalarda bulunan Akşener, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi'nde İYİ Partili yöneticilerin istifasını değerlendirdi. İstifa eden İBB Meclisi İYİ Parti Grup Başkanvekili İbrahim Özkan'ın kendisinden bağımsız şekilde yeniden seçildiğini ve disipline sevk edilen üyelerin süreç devam ederken istifa ettiklerini belirten Akşener, "Elbette giden her arkadaş için üzülürüm. Bir prensip kararı aldım ve hep uydum. Hiçbir arkadaşımıza hakaret etmedim fakat ne hikmetse ayrılan bütün arkadaşların taş attıkları tek kapı İYİ Parti'nin kapısı. Bunu da anlamakta zorlanıyorum. Ben gidenlere çok üzülüyorum. Dilerdik ki bunlar olmasın."

ANKARA’YI PAYLAŞMIŞLAR

Partide CHP ile yol yürümek ile seçimlere ayrı girmek konusunun 9 saat boyunca demokratik bir çerçevede tartışıldığını belirten Akşener, şöyle konuştu: "Uzun saatler konuşarak seçimlere tek başımıza girme kararı aldık. Bu kararı beğenmemek ve uymamak mümkündür. Buna uymazsanız istifa edersiniz, işin saygı kısmı budur. Bazı arkadaşlarımız gayet saygılı biçimde ayrıldılar, haklarında hayırlısı olsun ama bu arkadaşlarımızın başındaki arkadaşımızın ilginç bir yanı oldu. O da şu; dün bir televizyon programında ‘benim bilgim dahilinde’ Ankara ve İstanbul'da pazarlıklar yapılmış. Benim bilgim yok, yerel yönetimler başkanımızın, teşkilat başkanımızın haberi yok. Neye göre yapılmış? İlk defa partimize yönelik kurumsal bir operasyon olduğu ortaya çıktı. Mesela Ankara'yı paylaşmışlar, ilçe hesabı yapmışlar. Hiçbirinden haberim yok. Bu bir siyasi partinin içişlerine karışmak demektir. Ben bunu 1997'de DYP'de yaşadım, bu konuda idmanlıyım. Bunu bir savaş ilanı olarak kabul ediyorum, varım."

İMAMOĞLU VE YAVAŞ’A: İKİSİ DE KORKTU

“Bugün sövenler o gün rahmetli anama kadar götürdüler işi. Ne yaptım boynumu eğdim, kazanalım diye ağzımı açmadım, ‘Millet bu arkadaşları istiyor’ diye o masaya götürdüm. O masadan kovuldum. Ve ikisi de korktu, kabul etmedi. Ben değil, milletin istediğini kabul etmediler.”

İMAMOĞLU’NDAN JET YANIT: ESKİ DOST DÜŞMAN OLMAZ

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in ‘İkisi de korktu’ diyerek kendisini ve Mansur Yavaş’ı hedef alan sözlerine, dün Kurtköy Sosyal Merkezi’nin temel atma töreninden yanıt verdi: “İktidar, 4.5 yıldır kendi mumundan İstanbul’a ışık vermemek için, hatta oranın ışığını bile söndürmek için elinden geleni yaptı ama söndüremedi, asla söndüremeyecek. O yüzden kumpaslardan, iftiralardan, masa başı oyunlardan da medet umuyorlar. Şimdi de yeni bir oyunla karşı karşıyayız. Omuz omuza mücadele ettiğimiz, aynı masayı paylaştığımız, birlikte iş ürettiğimiz, beraber düşündüğümüz, beraber konuştuğumuz, aynı kaseden çorba içtiğimiz dostlarımızı bize karşı kışkırtıyorlar. Bunu üzülerek takip ediyorum.


Yazının Devamını Oku

‘Eşbaşkanlık’ sözüne yanıt: Duymuyorum

19 Aralık 2023

İSTANBUL Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, dün Saraçhane’de Gençlik Meclisi ile bir araya geldi. Konuşmasında 5 yıl daha baş-kanlığa talip olduğunu belirten İmamoğlu, “İster Ekrem Başkan, ister Eko Başkan deyin” diyerek gençlerden destek istedi. Daha sonra gazetecilerin gündeme yönelik sorularını yanıtlayan İmamoğlu, İYİ Parti’den kendisine yönelik “CHP Eşbaşkanı” söylemlerinin hatırlatılması üzerine “Benim kulağım kötü sesleri hiç duymuyor. Kötü sözleri de duymuyor” dedi.

KENDİ İÇ MESELELERİ

İmamoğlu, İYİ Parti İBB grubundaki istifalarla ilgili olarak da şunları kaydetti: “Benim yorum yapabileceğim bir saha asla değil. Her ne kadar bir ittifakımız olsa da bir siyasi partinin kendi iç meselesine ne yorum yaparım, ne müdahil olurum. Sadece eğer orada bir anlaşmazlık, bir kavga, bir gürültü varsa bundan üzüntü duyarım. Keşke olmasa. Keşke kendi içlerinde daha bütünlükçü bir yapıları olsa.”

 

İYİ PARTİLİ METE KOCA: ‘SENİ BAŞKAN SEÇTİRMEYECEĞİZ’

İYİ Parti’nin yerel seçimlere kendi adaylarıyla gireceğini açıklamasının ardından CHP ile işbirliğini savunan isimler ya ihraç edildi ya da istifa etti. İYİ Parti Genel Merkez Kurumsal İlişkiler Başkan Yardımcısı Mete Koca, İmamoğlu’nun İBB Meclis üyeleri üzerinden operasyon çektiğini söyleyerek “Operasyonun büyüğü 31 Mart’ta olacak Sayın Eşbaşkan, seni başkan seçtirtmeyeceğiz” dedi.

Yazının Devamını Oku

‘Büyük Ödül’lü profesör kansere 2 saatte tedavi peşinde

18 Aralık 2023

PROF. Dr. İbrahim Akduman, 1963 yılında Konya’nın Doğanhisar ilçesinin Ayaslar köyünde dünyaya geldi. Babası Keramet Akduman, Köy Enstitüsü’nden mezun olduktan sonra köye öğretmen olarak dönmüştü. İki ablası da öğretmen olurken, o ilkokulu doğduğu köyde bitirdi. Liseyi Konya’da okudu, 1980 yılında İTÜ Elektrik ve Haberleşme Bölümü’nü kazandı.

Akademik kariyerinin başlangıcı olan asistanlığı döneminde, özel sektörden asistanlık maaşının neredeyse 20 katı ücretle teklif aldı. Akduman akademik çalışmalara devam ederek ülkesinin geleceğine damga vuracak gençleri yetiştirmeyi ve araştırmalarına devam etmeyi seçti.

BABASININ HAYALLERİ

Akduman, Türkiye’nin Akademi Ödülleri olarak bilinen ve bu yıl üçüncüsü düzenlenen ‘İlim Yayma Ödülleri’nde, ‘Zararsız elektromanyetik dalgaları kullanarak meme kanserini 20’li yaşlardan itibaren tespit edebilen ve görüntüleyen SAFE (Tara ve Erken Bul) isimli görüntüleme cihazını geliştirmesinden dolayı’ ‘Büyük Ödül’e layık görüldü. Ödülü İstanbul Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen törenle Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın elinden alan Prof. Dr. İbrahim Akduman, 10 yıl önce kaybettiği babasının hayallerini gerçekleştirmek için projeden projeye koşan bir biliminsanı.

ÖNCE ERKEN TEŞHİS

Prof. Dr. İbrahim Akduman kendisine büyük ödülü getiren; kadınlarda meme kanserini erken teşhis edecek olan ve önümüzdeki aylarda tıbbi cihaz olarak hastanelerde kullanıma geçecek olan cihazın ardından, tıp alanında çığır açacak bir başka projeyi daha hayata geçirmeye hazırlanıyor.  Prof. Dr. Akduman, bir sonraki projelerini ilk kez Hürriyet’e açıkladı. “Peki kanserli dokuyu buldunuz, bunu nasıl tedavi edeceksiniz?” diyen Prof. Dr. Akduman çalışmasını şöyle anlattı:

ARDINDAN JET TEDAVİ

Yazının Devamını Oku

İlim Yayma Ödülleri sahiplerini buldu

17 Aralık 2023

Mütevelli Heyeti Başkanlığını Bilal Erdoğan’ın yaptığı İlim Yayma Vakfı ve İlim Yayma Cemiyeti’nin 2 yılda bir düzenlediği İlim Yayma Ödülleri, 3 farklı kategoride; millilik bilincine sahip, toplumda yaygın etki oluşturan, ülkemizin ve insanlığın hayrına katkı sağlayan çalışmalara veriliyor. Türkiye’nin ve bilim dünyasının aylardır merakla beklediği ödüller, dün Atatürk Kültür Merkezi’nde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı törenle sahiplerine verildi. Törene akademi, bilim, sanat, iş, siyaset ve medyadan çok sayıda isim katıldı.

GURUR DUYACAĞIMIZ GÜNLER...

Cumhurbaşkanı Erdoğan ödül töreninden önce yaptığı konuşmasında özetle şunları söyledi: “Bilhassa gençlik döneminde hata yapmaktan korkarak eser vermeyen, kitap yazmayan, konferanslarda birikimini ortaya koymayan ilim adamı daha sonra bunları hiç yapamaz. Ülkemiz bu bakımdan maalesef epeyce kurak bir süreçten geçmektedir. Binlerce, on binlerce hocamız olmasına rağmen kendi alanında yeni çığırlar açma potansiyeline sahip telif eser sayımız bir hayli düşüktür. Tercüme eserler dünyanın birikimini ülkemize taşımak bakımından önemlidir ama bunlar telif eserlerle taçlandırılmadıkça hedeflerimize varmamız mümkün değildir. Türkiye’nin ve öncülüğünü yaptığı Türk ve İslam dünyasının işte böyle bir davası vardır. Elbette bir gün davasını güttüğümüz medeniyetin ışığını en yükseğe çıkartacak biliminsanlarımızla gurur duyacağımız günler gelecektir.

EVLATLARIMIZI KORUMALIYIZ

Bir milletin varlığını sürdürebilmesi ve geleceğine güvenle bakabilmesi yetiştirdiği nesillerin donanımına bağlıdır. Biz de kendi evlatlarımızı teknoloji ile birlikte hızla bünyemizi saran yeni iletişim mecralarının sinsi, yıkıcı ve olumsuz etkilerine karşı korumak zorundayız. Son dönemde özellikle yabancı sosyal medya platformlarının kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte ahlaki açıdan ciddi bir erozyon, hatta yozlaşma yaşandığını görüyoruz. Bunlarla mücadelede en büyük görev İlim Yayma Cemiyeti ve Vakfı gibi dava sahibi, dert sahibi, medeniyet şuuru sahibi müesseselerimize düşüyor.

Türkiye artık 20 yıl, 40 yıl öncesine göre demokrasisiyle, güvenliğiyle, ekonomisiyle, savunmasıyla, diplomasisiyle çok daha hürdür, geleceğine çok daha güvenle bakabilmektir. Yakaladığımız bu ivmeyi sürdürebilmemiz için çocuklarımızı medeniyetimize, tarihimize ve kültürümüze uygun şekilde yetiştirme meselesini önceliklerimizin en başına koymak mecburiyetindeyiz. Bunun yolu eğitim vasıtasıyla, çocuklarımızın maddi ve manevi beslenme kaynaklarını millileştirmekten geçiyor.”

Gecede İlim Yayma Vakfı Büyük Ödülü’nü Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan açıkladı. İstanbul Teknik Üniversitesi’nden Prof. Dr. İbrahim Akduman Büyük Ödülü Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın elinden aldı. İlim Yayma Vakfı 50. Yıl Özel Ödülü’nü kazanan Prof. Dr. Aziz Sancar adına TÜBİTAK Başkanı Hasan Mandal’a ödülü, İlim Yayma Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Bilal Erdoğan verdi. Sosyal Bilimler Ödülü’nü İstanbul Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi’nden Prof. Dr. Zekeriya Kurşun kazandı. Prof. Kurşun, ödülünü Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’den aldı. Mühendislik, Doğa ve Sağlık Bilimleri Ödülü’ne Erzurum Atatürk Üniversitesi’nden Prof. Dr. İlhami Gülçin layık görüldü.  Prof. Gülçin’e ödülünü TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş takdim etti.


Yazının Devamını Oku

İşte Hızray’ın detayları

15 Aralık 2023

Saatte 140 kilometre hız yapması planlanan Hızray, her biri 48 metre yer altındaki 13 istasyondan oluşacak ve İstanbul Boğazı’nı 130 metre derine inşa edilecek tüp tünelle geçecek. 

Uluslararası Toplu Ulaşım Birliği’nin her yıl düzenlediği Dünya Metrolar Zirvesi’ne bu yıl Metro İstanbul ev sahipliği yapıyor. Toplam 26 ülkeden 37 metro işletmesinin katıldığı zirvede İstanbul için çok önemli bir proje olan Hızray da masaya yatırıldı. İBB Genel Sekreter Yardımcısı Pelin Alpkökin, “Bir mega projeden daha fazlası” diyerek tanıttığı Hızray’la ilgili şu bilgileri verdi: “Saatte 140 kilometre hız kapasitesine sahip. Toplam 74.5 kilometre uzunluğunda ve tümü 48 metre yeraltına inşa edilecek 13 istasyondan oluşuyor. İstasyonlar arasındaki ortalama mesafe 6’şar kilometre. İstanbul Boğazı’nı 130 metre derine inşa edilecek tek tüp tünelle geçecek. Günde 1.5 milyon yolcu taşıyacak.”

BÜTÇENİN YÜZDE 40’I RAYLI SİSTEME

Zirveye katılan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, 4.5 yılda 1 milyor 550 milyon Euro kaynak bularak toplam 47.3 kilometre metro hattını hizmete aldıklarını anlattı. İstanbul’da 80 kilometre uzunluğunda 6 raylı sistem inşaatının devam ettiğini ve 2024 bütçesinin yüzde 40’ını raylı sistemlere ayırdıklarını söyleyen İmamoğlu’nun, “Açıkçası cesaretimin bir parçası, belki metro kazısı yaptığımızda bir hazineyle karşılaşır, yarısını oradan elde ederiz diye düşünmüştüm. Şu ana kadar bir hazineyle karşılaşmadık. Her metro inşaatında arkadaşlarıma soruyorum ‘Bir şey çıkmadı mı?’ diye. Onlar da ‘Bir şey çıkmadı’ diyorlar. Umutla yola devam ediyoruz” sözleri salonda gülüşmelere neden oldu. İmamoğlu zirveye katılan dünyanın önde gelen metro şirketi yöneticilerine de, “İstanbul’un tadını çıkarmayı ve bolca para harcamayı unutmayın” diye seslendi.

 

 

Yazının Devamını Oku

İYİ Parti'de GİK'ten sonra yeni sarsıntı

15 Aralık 2023

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, 24 Haziran’da yapılan 3. Olağan Kurultayı’ın ardından GİK ve Başkanlık Divanı’nda önemli bir değişime gitmişti. Partinin vitrininde yaptığı değişiklerden biri de emekli askeri hâkim olan Ahmet Zeki Üçok ve Ece Güner’i kurmay kadrosuna katmasıydı. Üçok önce GİK’de yer aldı, daha sonra da Divan’da Hukuk ve Adalet Politikaları’ndan sorumlu başkan olarak görevlendirildi.

BEŞ AY KALABİLDİ

Ancak Üçok, yaklaşık beş ay süren görevinden dün Akşener’in talimatı ile alındı. Kararı Parti Genel Sekreteri Ayfer Yılmaz, Üçok’a, “Genel Başkanımız sizi görevden aldı” diyerek açıkladı. Edinilen bilgilere göre, Üçok’un görevinden alınmasının perde arkasında Genel Başkan Akşener’e ve GİK toplantısında CHP ile işbirliği yapılmasına yönelik yaptığı sunumların yer aldığı öğrenildi. Üçok, önce Akşener’e yaptığı haritalı sunumunda CHP ile işbirliği yapılması durumunda nasıl kazanılacağına ilişkin bilgiler aktardı. İYİ Parti Lideri, aynı sunumu kararın alınacağı GİK toplantısında da yapmasını istedi. Ancak GİK toplantısında sadece sözlü anlatım yapmasını ve haritalı sunumdan vazgeçmesini talep etti. Üçok’un “hür ve müstakil” seçime girme kararı karşısındaki bu sunumlarının parti yönetimini rahatsız ettiği öğrenildi. Üçok’un görevinden alınma kararını çevresine de “Ben bu haritalı çalışmaları arkadaşlarımla aylardır yapıyorum. Bu bilinmiyormuş gibi GİK sonrasında bana şık olmayan, yakışıksız eleştirilerle yaklaşıldı. Böyle olmamalıydı” sözleriyle değerlendirdiği öğrenildi.

İMAMOĞLU’NA DESTEK MESAJI

Üçok’un görevden alınmasının ardından, bir kriz de Toplumsal Politikalar Başkanı Ece Güner’in istifasıyla yaşandı. Güner de istifasını sosyal medyadan özetle şöyle duyurdu: “Oyları bölersek, AK Parti’nin adayı kazanacaktır. Tek bir oy bile fire vermeden, Sayın Ekrem İmamoğlu’nun İstanbul’u tekrar kazanmasını desteklemeliyiz. En azından İstanbul ve Ankara’da işbirliği için mücadele ettim ve GİK toplantısında bu yönde güçlü şekilde söz almış, cesaretle mücadele etmiş az sayıda kişiden biriyim. Çıkan kararı savunamayacağımı düşünerek, yapabileceğim tek şey saygı duymak ve istifa etmektir.” 

ARKA ARKAYA İSTİFALAR

İYİ Parti’de ilk önce eski Eskişehir Milletvekili Nebi Hatipoğlu, “Genel Merkez ile derin görüş ayrılıkları yaşadığını belirterek” istifasını duyurmuştu. Hatipoğlu daha sonra da AK Parti’ye katıldı. Hatipoğlu’nun ardından da Ankara Milletvekili Adnan Beker istifa etti. İYİ Parti Sakarya Milletvekili Ümit Dikbayır ihraç edilirken 4 Aralık’taki GİK kararının ardından İstanbul Milletvekili Ayşe Sibel Yanıkömeroğlu da “Kuruluş amaç ve ilkelerimizden bir süredir uzaklaşmış olmanın üzüntüsü içerisindeyim” diyerek istifasını açıkladı.

‘HÜR VE MÜSTAKİL’ SEÇİM İHRACI

Yazının Devamını Oku

Önce mektubu sonra ‘Vali Amca’ları geldi

13 Aralık 2023

Çocuklar da dileklerini mektupla Vali Gül’e bildirdi. Vali Gül ilk olarak Bağcılar’da yaşayan ve babalarını 2021 yılında kaybeden Alican (16), Rabia (13) ve Beyzanur (5) kardeşlerin evini ziyaret etti ve dileklerini yerine getirdi. İlk etapta 11 çocuğu ziyaret eden Vali Davut Gül yaptığı açıklamada, “Valiliğimizin imkânları ve hayırseverlerimizin katkılarıyla çocuklarımızın dileklerini yerine getirmeye başladık. Yılbaşına kadar tüm çocuklarımızın dileklerini yerine getireceğiz” dedi.

Yazının Devamını Oku

İlim Yayma Vakfı 50. Yıl Özel Ödülü Aziz Sancar’a

12 Aralık 2023

İlim Yayma Ödülleri, 16 Aralık’ta AKM’de Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın da katılacağı törenle “Büyük Ödül”, “Sosyal Bilimler” ve “Mühendislik, Doğa ve Sağlık Bilimleri” olmak üzere 3 farklı kategoride sahiplerini bulacak. Üç ana kategorideki ödüllerin sahipleri henüz bilinmezken, İlim Yayma Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Bilal Erdoğan bu yıl vakfın 50. yılı nedeniyle verilecek özel ödülün sahibini Prof. Dr. Aziz Sancar olarak açıkladı. Ödül gecesine bir videoyla katılacak Aziz Sancar’ın ödülü kendisi adına TUBİTAK Başkanı Hasan Mandal’a verilecek.

GENÇLERİ ÖZENDİRDİ

Bilal Erdoğan, İlim Yayma Ödülleri’yle ilgili düzenlenen basın toplantısında 50. Yıl Özel Ödülü’nü neden Aziz Sancar’a verdiklerini şöyle anlattı:

“Ödüller Türkiye’deki akademik çalışmaları teşvik etmeyi amaçlıyor. Sayın Aziz Sancar sadece Nobel Ödülü kazanmış bir biliminsanı olduğu için değil, aynı zamanda bu ödülü kazandıktan sonra gençlerin akademik çalışmalara özendirilmesi noktasında, sadece Türkiye’de değil, bütün Türk dünyasında yaptığı ziyaretlerle verdiği mesajlar yüzünden çok takdire şayan bir ilim insanı. Özellikle bu yönüyle kendisinin ödüllendirilmesinin isabetli olduğunu düşündük.”

 

Yazının Devamını Oku

İlim Yayma Vakfı’ndan altın ödüller

10 Aralık 2023

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın oğlu, İlim Yayma Vakfı Başkanı Bilal Erdoğan, vakfın ödülleri hakkında yarın yapılacak tanıtımı öncesi Hürriyet’e konuştu. Ödül fikrinin ilk olarak 2017 yılında, İlim Yayma Vakfı’ndan burs alan ya da yurtlarında kalan 500’ün üzerinde akademisyenle toplanıp, Türkiye’de akademinin ve bilimsel çalışmaların güçlenmesi için neler yapabileceklerini konuşurken ortaya çıktığını belirten Erdoğan, ‘Büyük Ödül’, ‘Sosyal Bilimler’ ve ‘Mühendislik, Doğa ve Sağlık’ ödüllerinin yanında, bu yıl vakfın kuruluşunun 50’nci yılı nedeniyle kamuoyunun yakından tanıdığı ve dünyaca bilinen bir isme de ‘Özel Ödül’ verileceğini söyledi.

GENÇLER ÖZENSİN DİYE

Erdoğan, amaçlarının Türkiye’deki bilimsel çalışmaların seviyesini ödül suretiyle destekleyip, ortaokul ve lise düzeyindeki başarılı öğrencilerin akademik kariyerlere özenmesini sağlamak olduğunu belirterek, “Akademik çalışmalarından ötürü ‘Büyük Ödül’ sahibine 150 Cumhuriyet Altını vereceğiz. Böylesine büyük bir maddi ödül, akademik çalışmalardan ötürü alınabiliyor. Yani gençlerimize ‘Demek ki bu iş kıymetli’ dedirtebilelim. Hani bu ödül bir dikkat çeker, bir çocuk ‘Acaba’ der. ‘Profesörler ne kazanıyor?’ der, oradan bir yol açılır” diyerek, bugün üniversitedeki hocaların imkânlarının Türkiye şartlarında fena olmadığını ifade etti.

MAKSAT KAPI ARALAMAK

Türkiye’de akademisyenlerin gelirlerinin yanında ulusal ve uluslararası projelere başvurabildiklerini hatırlatan Erdoğan, “Bu kaynaklardan ek ödenek kazanabiliyor. Bunun dışında ilaçtır, bir mühendislik gelişmesidir, bu tür şeylerin çok ciddi mali sonuçları olabilir elbette. Yani mazur görün, akademik sahaya sadece bir öğretmenlikten ibaret gibi bakmamak lazım. Öğretmen olmayı tercih eden öğrenci arkadaşları görünce, onları çok takdir ediyorum. Ama akademisyenlik, biliminsanı olmak, hem öğrenci yetiştirmek hem kitap yazmak hem yayın yapmak, onun başka bir boyutu adeta. Yani bunun maddi getirileri de olabildiğinin farkına varmalarına belki bir kapı araladığımızı düşünüyorum” diyerek, ödüllerin uluslararası boyut kazanması hedeflediklerini aktardı.

‘EN BÜYÜK HAYALİM...’

- Bilal Erdoğan, en büyük hayalinin kanser ilacının bir Türk biliminsanı tarafından bulunması olduğunu söyleyerek “Türkiye’den bulunup bütün dünyaya mal olan bir kanser ilacı olsa. Birçok insanın hayatı kurtulur. Daha çok büyük hastalıklardan sonra onların çözümünü konuşuyoruz ama önleyici yöntemler ve desteklerle ilgili de açılımlar olabilir. Yani filanca ürünü kullandığınız zaman  insanların hayatının geri kalanında şeker hastalığına yakalanmasına mani olur. Ama tabii ki dünyada büyük hastalıklarla ilgili Türkiye’den bir tedavi ilaç çıksa, onu ödüllendirmek bizim için çok büyük bir şeref olur” dedi.

ÖDÜLLERİ

Yazının Devamını Oku

İstanbul’un hafızasıydı... Tercüman binası 49 yaşında yıkıldı

10 Aralık 2023

İSTANBUL’da E-5’te yolculuk yapanların bakmadan geçemediği Zeytinburnu’ndaki eski Tercüman gazetesi binası, deprem riski nedeniyle alınan karar uyarınca yıkıldı.

TASARIMI YARIŞMAYLA

Tercüman gazetesi binasının projesi, gazetenin kurucusu Kemal Ilıcak’ın açtığı yarışmayla belirlenmişti. Tunca ve Günay Çilingiroğlu’nun tasarladığı Merkezefendi Mahallesi Mevlana Caddesi üzerindeki bina, 1974 yılında tamamlandı. Yolu E-5’ten geçenlerin ilgiyle baktığı bina, bir uçtan kâğıdın rulo olarak girdiği diğer uçtan bitmiş gazetenin çıktığı bir üretim bandı olarak tasarlandı. 3 bloktan oluşan bina 1993’te mali bir kriz nedeniyle gazeteyle birlikte satıldı ve bir süre sonra boşaltıldı.

2 YIL KORUMA ALTINDAYDI

Bina mimari değeri nedeniyle İstanbul 4 numaralı Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Bölge Kurulu’nun kararıyla 2010 yılında tescillendi. 2012 yılında ise betonarme olarak yapılan yapının tarihi, arkeolojik, çevresel ve diğer önem ve özellikleri bakımından önem arz etmediği gerekçesiyle tescili kaldırıldı.

DEPREME DAYANIKSIZ

Zafer Topaloğlu’nun Yönetim Kurulu Başkanlığını yaptığı Toya Merkez Turizm İnşaat Madencilik AŞ adına kayıtlı olan, birçok kuruma ev sahipliği yapan bina son dönemde ise TOYA Plaza ismini aldı. İkonik yapısıyla dikkati çeken 19 bin 344 metrekarelik 5 katlı Tercüman gazetesi tesisleriyle ilgili Zeytinburnu Belediyesi, yapılan tetkiklerin ardından ‘6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun’ kapsamın-da riskli yapı tespit raporu düzenledi. 24 Kasım 2023 günü de yıkım ruhsatı tanzim edildi. Bina, belediye tarafından boşaltılıp çevre güveliği alındık-tan sonra sahipleri tarafından 3 Aralık 2023 günü yıkıldı.

Yazının Devamını Oku

İnsan DNA’sından Dr. Robot

7 Aralık 2023

Gizem Gümüşkaya Beşiktaş Anadolu Lisesi’nden mezun olduğu yıl girdiği üniversite sınavında İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Mimarlık Fakültesi’ni kazandı. Üniversite bitirdi ve 2015 yılında ABD’deki Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nden (MIT) mimarlık yüksek lisansı için burs kazandı. Yüksek lisansı sırasında sentetik biyoloji alanına da ilgi duyduğunu fark edince çift dal olarak devam etti. Sonra da doktorasını tamamladı. Gizem, MIT’deki laboratuvarında mimarlık ve biyoloji bilgilerini birleştirip insan DNA’sından canlı robotlar yaptı. Gizem’in “Anthrobot” adını verdiği bilimsel çalışmasını anlattığı makale, tarafsız uluslararası anonim bilim heyeti tarafından onaylanıp, yeni buluşların duyurulduğu otorite kurumlardan olan Advanced Science adlı bilim dergisinde geçtiğimiz hafta yayımlandı. Patent başvurusu da kabul edilen Gizem, başarıya giden yol hikayesi ve tıp alanında geleceğe yönelik çalışmalarını Hürriyet’e şöyle anlattı: “Tasarım alanından geldiğim için sentetik biyoloji alanında yeni dokular, daha önce var olmayan yeni strüktürler üretmek istedim.

YAPMAK 8 YILIMI ALDI

Hücrelerin morfogenetik koduyla oynayıp, kendi kendini inşa eden mimariler üretme fikrini hayata geçirmek 8 yılımı aldı. “Anthrobot”lar, dünyanın ilk kendi kendini tek bir insan hücresinden inşa edebilen sentetik robot özelliğini taşıyor. Bu profilde robotlar hiç yapılmadı. 2 yıl kadar yoğun bir deney sürecinden sonra nasıl insan hücrelerinden, embriyoları kullanmadan, kendi kendini inşa eden sentetik mimariler üretilebilineceğini buldum ve icadımın patent başvurusunu yaptık. Bu yepyeni bir mimari ama DNA’sı yüzde yüz insan DNA’sı. Farklı cinsiyet ve farklı yaştan 25 hastadan DNA aldık. Her hastanın hücresinden üretilebiliyor. Yani herkesin şifası kendinde. “Anthrobot”lar, tamamen kendi DNA’mızdan üretiliyor. Yararı, doku reddi olmayacak. Sentetik mimari olmasının faydası, ileride farklı hastalıklar için farklı şekillerde programlanabilecek.”

Gizem’in gelecekteki hedeflerinden biri ise profesör olup Türkiye’deki mimarlık fakültelerinde ‘Sentetik Biyoloji’ kürsüleri ve biyolojik çalışmalar yapılabilecek biyotasarım laboratuvarlarının kurulmasını sağlamak.

SİNİR DOKUSUNU ONARIYOR

- Gizem Gümüşkaya, ilk yoğunlaştıkları uygulamanın zedelenmiş sinir dokuları olduğunu belirterek şunları söyledi: “Yaptığımız deneylerde, zedelenmiş bir sinir dokusunun, bu robotlar tarafından 3 gün içesinde onarılabileceğini kanıtladık. Bir sonraki aşama olarak daha kompleks sinir dokusu hastalıkları modellerine geçeceğiz. İleride bu robotları tedavi amaçlı kullanmak için laboratuvar ortamındaki bu testler, bir sonraki adım olacak.”

Yazının Devamını Oku

Lütfi Doğan Süleymaniye’ye defnedildi

6 Aralık 2023

Lütfi Doğan’ın Türkiye’de tasavvuf öncülerinden biri sayılan Ahmet Ziyaüddin Gümüşhanevi ile derin bir gönül bağı vardı. İstanbul’a her geldiğinde oğlu Yahya Doğan’la birlikte Süleymaniye’ye gider ve kabirleri ziyaret ederdi. Gördüğü bir rüyadan etkilenerek, eğer mümkünse onun Süleymaniye Camisi Haziresi’ndeki kabrine yakın bir yerde gömülmeyi vasiyet etmişti. Lütfi Doğan, Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle Süleymaniye Camisi’nin haziresine defnedildi.

 Süleymaniye Camisi’nde kılınan cenaze namazı öncesi taziyeleri Lütfü Doğan’ın oğlu Yahya Doğan ve torunu Erdem Doğan kabul etti. Cenaze törenine eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, İçişleri eski bakanlarından Süleyman Soylu ve Mehmet Ağar, eski TBMM Başkanı Mustafa Şentop, AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu’nun da bulunduğu siyaset, iş ve akademi dünyasından binlerce kişi katıldı. Prof. Dr. Yahya Doğan, Hürriyet’e “Ondaki manevi alemi 60’tan sonra tespit edebildim” dedi.

KANUNİ YAPTIRDI

- Kanuni Sultan Süleyman tarafından yaptırılan Süleymaniye Camisi’nde Kanuni Sultan Süleyman, annesi Saliha Dilaşub Sultan, eşi Hürrem Sultan, kızı Mihrimah Sultan, Sadrazam Ali Paşa, Hattat Ali Fuat, Serasker Hüseyin Avni Paşa ve Kaptanı  Derya Kayserili Ahmet Paşa’nın yanı sıra Ahmet Ziyaüddin Gümüşhanevi, Mehmet Zahit Kotku, Turgut Özal’ın annesi Hafize Özal ve kardeşi Yusuf Özal’ın da kabirleri bulunuyor. 12 Ekim 2016’da vefat eden eski Maliye Bakanı Kemal Unakıtan da buraya defnedilmişti.

Yazının Devamını Oku

6 Şubat iyiliklerine Kırmızı Yelek

5 Aralık 2023

Hemşire Şeyma Alakuş deprem olduğunda Gaziantep’teki İnayet Topçuoğlu Hastanesi’nde nöbetteydi. Depremi hisseder hissetmez hastalarına koştu. O anlarda hastanenin güvenlik kameralarına da yansıdı. Ailesi depremden sonra Gaziantep’ten ayrılsa da Şeyma Hemşire 6 ay daha görev yaptı. Daha sonra da ailesinin yanına, Bursa’ya taşındı. Kızılay tarafından İlham Veren Gönüllü Ödülü’ne layık görülen Şeyma Hemşire ödülünü Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş ile Kızılay Genel Başkanı Prof. Dr. Fatma Meriç Yılmaz’dan aldı. 26 yaşındaki Şeyma Hemşire törende ekrana yansıtılan o anları şöyle anlattı:

AKLIMA İLK GELEN ÇOCUKLARDI

“Yerin sarsıntısı ve çıkan uğultu çok kötüydü. O an aklıma servisteki çocuklar geldi. Çaresiz olduklarını biliyordum. Bir de ortopedi hastam vardı. İki odaya birden girdim onları çıkarabilmek için. İlk odaya girdiğimde kız çocuğunu kucağıma aldım. Annesi başucunda yorgunluktan uyuyup sızmıştı. Depremi duymamıştı bile. Çocuğu kaptım, annesine de diğer iki çocuğu alıp hastane dışına, güvenli bir alana çıkarmasını söyledim. Sonra 109 no’lu odadaki ortopedi hastamın yanına girdim. O hastamı da yanındaki oğluna emanet edip başka bir çocuk hastamı dışarı çıkarttım. Sonra tekrar geri girdim. 109 numaradaki hastamı da tekerlekli sandalyeye alıp dışarı çıkardıktan sonra tekrar geri dönüp ikinci kattaki hastaların çıkarılmasına yardım ettim.

ORADA KALMAM GEREKİYORDU

Bir afet oluyordu ve hemşire olarak sorumluluğum hastalarımın güvenliğini sağlamaktı. Hastanenin yıkılıp yıkılmayacağını bilmiyordum. Hiç tereddüt etmedim. Tek bildiğin orada olmam gerektiğiydi. Dışarı kaçmak hiç aklımın ucundan geçmedi. Ailem sonradan görüntüleri görünce çok ağlamışlar. Ama bana söyledikleri şu oldu: ‘Sen bunu yapmamış olsaydın asıl o zaman kızardık.’ Ailemden öğrendiğim  önce karşımdakini, sonra kendimi düşünmekti. Yine olsa yine aynı şeyi yaparım.”

NURİCAN GERİDE ‘İYİLİK’ BIRAKTI

Adanalı Nurican Gök, 19 yaşında bir Kızılay gönüllüsüydü. Üniversite sınavlarına hazırlanıyordu. Depremzedelere yardıma koşan ilk isimlerden biri oldu. Birçok şehirde gönüllü olarak faaliyetlere katıldı, günlerce uykusuz çalıştı. Nurican Gök, 5 Kasım 2023’te geçirdiği bir motosiklet kazasında hayatını kaybetse de, Kızılay onu unutmadı. Nurican’a layık görülen Kızılay Özel Ödülü’nü annesi Mevliye Gök ve babası Kemal Gök gözyaşları içinde teslim aldı. Kızılay Başkanı Prof. Dr. Fatma Meriç Yılmaz, acılı anne babayı, “O cennete gitti ama burada size evlatlık yapacak binlerce Nurican var” sözleriyle teselli etti.

Yazının Devamını Oku

Kızılay’ın Gönüllülük ödülleri

4 Aralık 2023

Ödül törenine Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, Kızılay Genel Başkanı Prof. Dr. Fatma Meriç Yılmaz, AFAD Başkanı Okay Memiş ve çok sayıda gönüllü katıldı. Ödüller afetler gibi zorlu şartlarda gönüllülük ve iyilik yarışıyla topluma ilham veren toplam 21 ülkeden seçilen sivil toplum örgütü, medya kuruluşu, ulusal dernek ve kişilere verildi. Törene mesaj gönderen Emine Erdoğan, yabancıların derdine derman bulabilmenin, paha biçilemez olduğunu belirterek mesajında özetle şöyle dedi:


Emine Erdoğan

‘EN CÖMERT ÜLKE OLMA ONURU’

“Milletimizin vicdanının sesi olan Kızılay’ımızın çatısı altında buluşan gönüllülerimiz, bir buçuk asırdır dünyaya şefkat eli uzatıyor. Bu sayede ülkemiz, insanî yardım alanında, en cömert ülke olma onurunu göğsünde taşıyor.  Yaşadığımız büyük deprem afetinde, şehirlerimiz harabeye dönerken, yürekler yıkılmasın diye afet bölgesine koşan gönüllülerimiz, insanın, insana emanet olduğunu kanıtladılar. Bu program vesilesiyle bir araya gelen iyilik pınarları, milletimizin gönlünde taht kurdu, masum kalplere girdi. İsimleri, gönül dostlarının isimlerinin yanına yazılan kahramanlarımıza şükranlarımı sunuyorum.” 

FULYA ÖZTÜRK DE ÖDÜL ALDI

‘Medyanın Gönüllüsü’ kategorisinde CNN Türk Özel Haberler Şefi Fulya Öztürk de ödül aldı.

Yazının Devamını Oku

İmar müdürü dayak yemişti: O kafe bu kez yıkıldı

3 Aralık 2023

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Salacak’taki 11 kaçak kafe ve restoranla ilgili yıkım kararı almıştı. Kafelerden 8’i ilk etapta yıkıldı. 30 Mayıs 2023’te Askadar isimli kafe de yıkılacaktı ancak İBB ekipleri saldırıya uğradı. Ekiplerin başındaki İmar Müdürü Ramazan Gülten tekme tokat dövüldü. İşletme sahipleri aynı gün geçici olarak yürütmeyi durdurma kararı da aldırdı ve yıkım yapılamadı.

DURDURMA KARARI KALKTI

İBB ekipleri saldırganlardan şikâyetçi oldu. Açılan davanın 10 Ocak 2024’te görülmesine karar verildi. Bu sırada İBB’nin itirazı üzerine geçici yürütmeyi durdurma kararı İstanbul 5. İdare Mahkemesi tarafından kaldırıldı. Belediye ekipleri önceki gece yıkım için yine aynı kafenin önündeydi. Ekiplerin başında geçtiğimiz sefer saldırıya uğrayan İBB İmar Müdürü Ramazan Gülten vardı. Kafenin boşaltılmasının ardından iş makineleri devreye girdi ve yıkımı tamamladı. Gülten, Hürriyet’e yaptığı açıklamada, “30 Mayıs’ta işletme sahibi yürütmeyi durdurma kararı aldırdığı için yıkamamıştık. Karar kalktı, biz de gittik ve yıktık” dedi.

KÜLTÜR VARLIĞI

İBB’den yapılan açıklamada, kafenin bulunduğu parselin tapu kaydında ‘korunması gerekli kültür varlığı’ şerhi bulunduğunu kaydedildi.

İMAMOĞLU PAYLAŞTI: YERİNE BU YAPILACAK

Yazının Devamını Oku

Önce hediye sonra dayak! Kuzenleri fondan zarar edince Seçil Erzan'ı dövmüş

29 Kasım 2023

Seçil Erzan bu çiftin para kazandıkları dönemde kendisine Rolex saat aldıklarını, işler kötüye gidince de saldırdıklarını anlattı. Tanın Yılmaz İngiltere’deki Manchester Üniversitesi Bilim ve Teknoloji Enstitüsü mezunuydu. İddiaya göre, Seçil Erzan’ın batmasına neden olan hisse senediyle ilgili tüyoyu da o vermişti.

Eşi Merve Yılmaz da Kolombiya Üniversitesi’ni bitirmiş, aile şirketinin başına geçmişti. Seçil Erzan’da bulunan excell dosyalarında adı geçen Mustafa Yılmaz ise Tanın Yılmaz’ın babasıydı ve Türkiye’nin en büyük şirketlerinden birinde danışmanlık yapıyordu. Seçil Erzan’ın iddialarına göre, Tanın Yılmaz ve eşi Merve Yılmaz paralarını değerlendirmek amacıyla 2012 yılından itibaren kendisine verdi. Seçil Erzan’a göre bu parayı kat kat ödemesine rağmen çift yine de onu sıkıştırmayı sürdürdü.

Seçil Erzan saadet zincirinin kopmasından birkaç gün önce banka şubesindeki odasında Yılmaz çiftiyle yaşadıklarını şöyle anlattı: “Tanın yanımdayken Merve de şubeye odama geldi ve saçımı yolmaya başladı.  Bana ‘o..., pislik’ diye hakaretler etti. Hatta o gün kolumda bulunan Rolex saatimi Merve zorla çekip aldı. Benim bu zamana kadar 3 tane Rolex saatim olmuştu. Birini Merve ve Tanın hediye etmişti. Çünkü onlara o kadar çok para kazandırmıştım ki... İkincisini Arda Turan nişan hediyesi olarak vermişti. Üçüncüsünü ben 20 yıllık birikimimle kendim almıştım. ”

Yazının Devamını Oku

İstanbul’a 516 milyar TL’lik yatırım bütçesi

29 Kasım 2023

Göreve geldiği 2019’dan bu yana, İBB olarak toplam 259 milyar 500 milyon lira büyüklüğünde bir bütçeyi yönettiklerini belirten İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, sunduğu 2024 yılı bütçesinin Türk Lirası olarak, neredeyse geride kalan 5 yılın toplam bütçesi büyüklüğünde olduğunu söyledi.

İmamoğlu, “İkinci dönemimizin ilk yılı olan 2024 yılı İstanbul Büyükşehir Belediyesi bütçemiz” dediği yeni bütçe rakamlarını açıklayıp, en büyük payın yatırımlara ayrıldığını söyledi. İBB’nin toplam bütçe gelirini 178 milyar 500 milyon lira, toplam bütçe giderlerini ise 213 milyar 500 milyon lira olarak tasarladıklarını aktaran İmamoğlu, 2024’te hizmet ve yatırımlar için 35 milyar liralık finansmana ihtiyaç duyulacağını öngördüğünü belirtti. İmamoğlu, “Bunun 15 milyar lirasını nakit ve Eurobond mevcudumuzdan karşılayacağız. 20 milyar lirasını ise borçlanmayla finanse etmeyi planlıyoruz” dedi. İmamoğlu’nun açıkladığı rakamlara göre İSKİ ve İETT dahil, İBB’nin 2024 yılı konsolide bütçesi 294 milyar TL, iştirak şirketlerinin 2024 yılı bütçesi ise 222 milyar TL olacak. Böylelikle toplam konsolide bütçe 516 milyar liraya ulaşacak. 2024 yılında iştirakler dahil yatırıma 145 milyar lira ayrıldı.

EN BÜYÜK PAY YATIRIMLARA 

Böylelikle Türkiye’de yerel yönetimler eliyle yapılacak bütün yatırımların dörtte birini tek başına İstanbul’un yapacağını söyleyen İmamoğlu, yaptığı sunumda şu ifadeleri kullandı: “Son 5 yılda olduğu gibi 2024 yılında da bütçemizde en büyük kalemi yatırım harcamaları oluşturuyor. Göreve geldiğimiz günden bu yana, toplam 47.3 km metro hattının yapımını tamamladık. 17.8 km yeni metro hattını da Mart 2024 sonuna kadar hizmete açacağız. Böylelikle ilk dönemimizde 65.1 km uzunluğunda raylı sistem hattının inşasını tamamlayarak hizmete açmış oluyoruz.”

Yazının Devamını Oku

İstanbul’un iklimine Avrupa Birliği desteği

28 Kasım 2023

Toplantıda konuşan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu “Attığımız her adımın, dünyanın geleceğini kurtarma noktasında ne kadar önemli bir iş olduğunu, hangi konulara dikkat edersek dünyanın geleceğine ve yaşamına katkı sunabileceğimizi, hangi konulara dikkat etmezsek aslında ne kadar derin ve büyük bir krize sebep olabileceğimizi düşünmeliyiz. Vakit kaybetmeden, hep birlikte harekete geçmeli ve seferberlik duygusuyla mutlak önlemler alabilmeliyiz” dedi. Toplantıda konuşan Litvanya’nın Türkiye Büyükelçisi Ricardas Degutis de iklim değişikliği konusunda Litvanya ve Türkiye’ deki belediyeler arasındaki işbirliğine vurgu yaptı.

Yazının Devamını Oku

Tüm illerde temayül yoklaması

27 Kasım 2023

AK Parti Genel Sekreteri Fatih Şahin de İstanbul’daki temayül yoklamasına başkanlık etti. AK Parti’nin İstanbul İl Başkanlığı’nda yapılan temayülle ilgili gazetecilere açıklama yapan Şahin, amacın teşkilat mensuplarının görüşlerini, düşüncelerini, eğilimlerini tespit ederek adayların belirlenmesi sürecinde bu görüş ve önerilerden istifade etmek olduğunu söyledi. Tespit edilen eğilimlerin partinin karar alma sürecinde yol gösterici olacağını aktaran Şahin, son birkaç seçimdir temayül yoklamalarının elektronik ortamda gerçekleştirildiğine işaret etti. Şahin, böylece çevreci bir uygulamaya imza attıklarına dikkat çekerek şöyle konuştu:

BÜYÜKŞEHİR İÇİN ALTI ADAY ADAYI

“İstanbulumuzda yaklaşık 9 bin teşkilat üyemiz 31 Mart 2024 tarihinde gerçekleştirilecek olan mahalli idareler seçiminde yarışa girecek olan 39 ilçe ve bir büyükşehir belediye başkan adayımızın tespitinde bizlere yol gösterecek. İstanbulumuzun 39 ilçesinde 255 ilçe belediye başkan aday adayımız ve büyükşehrimiz için de 6 aday adayımız müracaatlarını gerçekleştirdiler. Genel Merkez olarak illerimiz, ilçelerimiz ve bütün yönetim kademelerimizde 31 Mart seçimlerinde en parlak başarıyı elde etmek için çok titiz bir çalışmayı yürütüyoruz.”

İstanbul’da temayül yoklamasının başkanlığını AK Parti Genel Sekreteri Fatih Şahin yaptı.

ADAYLIK ÜCRETİ GAZZE’YE

Geçen mayıs ayında yapılan parlamento seçimlerinde aday adaylığına başvuranların depremin yaralarının sarılması için AFAD’a bağış yaptıklarını hatırlatan Şahin, “Yerel seçimlere müracaat sürecinde de partimize aidat yerine Filistinli kardeşlerimize ulaştırılmak üzere, onların ihtiyaçlarını gidermek üzere ve onlarla dayanışma duygumuzu ifade etmek üzere aday adaylarımızdan AFAD’a bağış aldık ve halen devam etmekte olan belediye meclis üyesi aday adaylarımızdan da bu bağışı almaya devam edeceğiz” dedi.

Şahin, sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilen temayül yoklamasının, adayların tespitindeki parametrelerden biri olduğunu ifade etti. Anketler yapılıp mevcut belediye başkanlarının performanslarının değerlendirildiğini aktaran Şahin, “O şehrin, ilçenin ileri gelenleriyle sivil toplum kuruluşlarıyla görüşmeler yapılıyor. Onların da eğilimi oluyor. Hepsi birleştirilerek bir sonuca ulaşılıyor. Bunların hiçbiri başlı başına belirleyici olmadığı için bu sonuçlar Genel Merkezimizin çalışma ekibinde oluyor. Kamuoyuyla paylaşılmıyor” diye konuştu.

Yazının Devamını Oku

Kilisli zeytincinin yüzü güldü

24 Kasım 2023

Kilis Valiliği ve Kilis Belediyesi, İpekyolu Kalkınma Ajansı’nın desteğiyle Kilis mutfağını tanıtmak için harekete geçti. İstanbul’da düzenlenen ‘Oylum Höyük’ten günümüze Kilis Mutfağı’ gecesinde Kilis lezzetleri şehrin gastronomi elçisi Yunus Emre Akkor öncülüğünde beğeniye sunuldu. Tekirdağ Valisi Recep Soyturk ve eski bakanlardan Cavit Çağlar’ın da konuk olduğu gecede, ünü Türkiye sınırlarını aşan Kilis zeytinyağı da görücüye çıktı.

ZEYTİNİN ANAVATANIYIZ

Kilis Valisi Tahir Şahin, Oylum Höyük’teki kazılarda bulunan 4 bin 500 yıllık mühürün üzerindeki zeytin çekirdekleri ile keçi figürünün Kilis zeytininin tarihteki yerini gösterdiğini belirterek, “Kilis zeytinin anavatanıdır. Kilis yatırım teşvikleri açısından çok gazip olan 6. Bölge’de yer alıyor. Sadece imalat sanayi açısından değil turizm yatırımları açısından da yerli ve yabancı yatırımcılara fırsatlar sunuyoruz” dedi.Yazının Devamını Oku

Emine Erdoğan Newsweek’e konuştu: Hani insanlığın kırmızı çizgisi

22 Kasım 2023

Emine Erdoğan röportajda özetle şunları söyledi:

‘MEÇHUL BEBEK’ YAZISI: (Gazze’deki mevcut durumu nasıl değerlendiriyorsunuz): “Bugüne kadar öldürülen yaklaşık 12 bin 300 Filistinli’nin yüzde 73’ü kadın ve çocuklardan oluşuyor. Hangi meşru sebep bir devlete, bir şehirde yerin üstünü yaşayan her canlı için bir cehenneme, yerin altını ise çocuk nekropolüne dönüştürme hakkını verebilir? Bu tanımlamayı ben değil, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ve BM Çocuk Fonu’nun Sözcüsü James Elder yapıyor. El-Şifa Hastanesi’nde çalışan bir doktorun, ‘En zor şeyin ölmüş küçük bir bebeğin vücuduna ‘meçhul bebek x’ yazmak” olduğunu söylemesi, Gazzeli çocukların içinde bulunduğu dehşeti özetliyor. Kimliği belirlenemeyen askerler için kullanılan ‘meçhul asker’ tanımını, bir gün çocuklar için kullanacağımız kimin aklına gelirdi?

UKRAYNA’DAKİ GİBİ ÇOCUKLARI GETİRECEĞİZ: Daha önce Ukrayna’daki çatışmadan etkilenen bir kısmı özel gereksinimli olmak üzere 1500’e yakın Ukraynalı çocuğu Türkiye’ye getirdik ve halen kurumlarımızca tüm ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Benzer bir girişimi Gazze’de ailesini kaybetmiş çocukların Türkiye’ye getirilmesi için başlattık.

MAHŞERİ VİCDANDA KAYDA GEÇTİ: (ABD’nin Gazze’ye insani, İsrail’e askeri yardım yapması): Ben eminim ki Türkiye Gazze’ye bir yardım uçağı gönderirken, bazı Batı ülkelerinin bölgeye uçak gemileri gönderiyor olması küresel maşeri vicdan tarafından kayda geçmiştir. Bütün bunlara rağmen küresel düzeyde umudu diri tutmak için sebeplerimiz var. Batı başkentlerinde İsrail aleyhine büyük gösteriler yapılıyor. Bu gösteriler küresel vicdanın sesidir. Bu ses susturulamaz.

İNSANLIĞIN KIRMIZI ÇİZGİSİ NEREDE: Vicdanlı her insan için kırmızı çizgi işlemediği bir suçtan dolayı alınmış masum bir insanın canı, bir bebeğin bir damla gözyaşı, bir çocuğun “Yaşamak istiyorum” haykırışı olmalıydı. Burada uluslararası topluma sormak gerek: İnsanlığın kırmızı çizgisi nerededir? 

ATEŞKES ÇAĞRISINI YİNELİYORUM: 15 Kasım’da İstanbul’da düzenlediğimiz zirveyi sözden eyleme taşımak niyetindeyiz. Buradan bir kez daha 15 Kasım’da First Lady’ler ile yaptığımız ateşkes ve insani yardım çağrısını yineliyorum.”

Yazının Devamını Oku

Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu’dan öneri: Kuraklığa karşı yağmur hasadı

21 Kasım 2023

Son yılların en kurak yılını yaşayan İstanbul’da hafta sonundan beri yağan yağmurlar yüzde 16’lardaki barajlardaki doluluk oranını yüzde 20’nin üzerine çıkarırken, İstanbul Teknik Üniversitesi Meteoroloji Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, “Yağmurların İstanbul’a hiçbir faydası yok. Cevredeki illerden su alarak açık karşılanıyor. Çatıdan yağmur suyu hasadı yoluyla su biriktirmek için ulusal bir seferberlik başlatılmalı” dedi. Prof. Dr. Miktad Kadıoğlu, İstanbul’un suyla olan imtihanını Hürriyet’e değerlendirdi. Kadıoğlu şunları söyledi:

“Kentin merkezindeki beton yüzeylere düşen yağışlar barajlara değil kanalizasyona ve denize gidiyor. İstanbul taşıma suyla dönüyor. İstanbul’un suyu, İstanbul’daki yağan yağmurlar değil, İstanbul çevresine yağan yağmurlarla ilişkili. Çünkü Bulgaristan sınırından Melen’e kadar İstanbul bütün suları topluyor.  

‘SARNIÇTA DEPOLANMALI’

Dünyanın uyguladığı ama bizim yapmadığımız yeni yöntemler var. Bunlardan biri yağmur suyu hasadı, diğeri de su bütçesi. Özellikle binaların çatılarından gelen yağmur suları sarnıçlarda depolanıp kullanım suyu olarak değerlendirilmeli. İçme suyu ile gri su birbirinden mümkün olduğunca ayrılmalı. Büyük masraf ve emekle getirilen ve arıtılan İSKİ suyunun araba, vb. yıkamada kullanımı engellenmeli. İSKİ yağmur suyu hasadında öncü oldu ama onu 1000 metrekareyle sınırlayınca yaygınlaşamadı.

‘HER BİNADA OLMALI’

İstanbul’daki binalarda yağmur suyu hasadı için 1000 metrekare şartı kaldırılmalı. Yani her bina, önü veya arkasındaki küçük bir depoda çatıdan gelen yağmur sularını toplaması, arabasını ve bahçesini o suyla sulaması lazım. Bunun iki türlü faydası var. Çatıdaki sular, yağmurla beraber yollara verildiği zaman, yollar dereye dönüşüp sele neden oluyor. İkincisi, Melen gibi, 250 kilometre uzaklıktan, çok büyük enerji, elektrik harcayarak getirdiğimiz ve İSKİ’nin arıtıp temizlediği suyu, vatandaş çok yanlış bir şekilde kullanıyor. Sonra da damacana ve pet şişeyle su içiyoruz. Bu alışkanlığı değiştirmemiz lazım. Örneğin, 2015 yılında, Ankara’da 100 metrekare çatı alanına sahip bir binada depolanabilecek yağmur suyu miktarı ortalama 38 bin litre idi. 38 bin litre su ile yılda 6 bin 300 kere sifon çekebilirsiniz.”


Yazının Devamını Oku

Kış yüzünü gösterdi... İstanbul’da karlı sabah

20 Kasım 2023

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün yaptığı uyarıların ardından İstanbul’da dün sabah saatlerinde özellikle yüksek kesimlerde kar yağışı etkili oldu. Gece boyunca yağan yağmur, sabah saatlerinde yerini kar yağışına bıraktı. Yağışla birlikte Çamlıca Tepesi beyaza büründü. Taksim Meydanı’nda da etkili olan kar, araçların üzerini beyaza bürüdü. Kar yağışı bazı ilçelerde ise sulu kar şeklinde görüldü.

ANADOLU YAKASINDA

Kar yağışı, kentin Anadolu yakasında da etkili oldu. Kartal ve Pendik’te yüksek kesimlerde evlerin çatıları, ağaçlar ve yerlerin karla kaplandığı görüldü. Sabah saatlerinde kar yağışının durmasının ardından yağmur başladı. Yılın ilk karını heyecanla karşılayan İstanbullular, cep telefonlarıyla çektikleri fotoğraf ve görüntüleri sosyal medyadan  paylaştılar. Aydos Tepesi çevresindeki ormanlık alan da beyaza büründü.

FIRTINA VE SAĞANAK

İstanbul’da hafta sonu başlayan kuvvetli sağanak ve fırtına ise hayatı felç etti. Şile’nin Ağva Mahallesi’ndeki Yeşilçay Deresi taştı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden (İBB) yapılan açıklamaya göre, önceki gün 14 derece olan sıcaklıklar dün 2 dereceye kadar geriledi. Hafta sonu metrekareye 30 ila 82 kg aralığında yağış kaydedildi. İBB ekipleri 5.045 personel, 2.104 araç ve iş makinesiyle, gelen 2.921 ihbara (su baskını, göllenme, rögar taşması, yol çökmesi, ağaç devrilmesi, tehlike arz eden parça vb.) müdahale etti. İstanbul Valisi Davut Gül, “İstanbul’da su basan ev ve işyeri sayısı 210 civarında” dedi.

Yazının Devamını Oku

Esenyurtlu Hawking

16 Kasım 2023

Karabük’ün Safranbolu ilçesinde dünyaya gelen Ays Kara’ya, 1 yaşında geçirdiği idrar zehirlenmesinin ardından kaldırıldığı hastanede Serebral Palsi teşhisi konuldu. Doktorlara göre ömrü en fazla 6 aydı. Ailesi tüm imkânlarını seferber etti, Ays da hiç vazgeçmedi. Ancak Ays’a en büyük engel, farklı görüntüsü nedeniyle komşularından ve kendisini almak istemeyen okul yöneticilerinden geldi. Ays’ın ailesi de İstanbul Esenyurt’a göç etmek zorunda kaldı.

AMERİKALI DOKTORU HAYRAN OLDU

Ays’ın sayısız başarısının yanında, Amerika’dan gelen doktorunun diğer hastalarına bile kullandığı bir de icadı oldu. Amerikalı doktoru konuşma terapisi sırasında Ays’a başıyla hareket ettirmesi için ortasında boncuk takılı bir şiş vermişti. Ays eve geldiğinde uzun süre alete baktıktan sonra annesinden bir sapan istedi. Çizgi filmde izlediği Keloğlan’ın da benzer bir sapanı vardı. Ays’ın projesinde şişin yerini sapan almıştı ve yaptığı konuşma aletine ‘Aysdil’ adını koymuştu. Doktoru Ays’ı tekrar gördüğünde, Amerika’daki hastalarına götürmek için sapanlardan 20 tane daha istedi. Doktoru Ays için, “Neden bir Stephen Hawking olmasın?” dedi.


Stephen Hawking - Ays Kara

OKUYUP YAZDIĞINI ABLASI FARK ETTİ

Ablası, Ays’ın telefondaki yazıları okuyabildiğini ve telefonla yazabildiğini fark etti. Hemen bir tablet alındı. Sadece sağ ayağının baş parmağını kullanabiliyordu. Ays ayağının parmağıyla tablete yazılar yazarak ailesiyle iletişim kurmaya başladı. Ays bu yolla hem bilgiye hızla ulaştı hem de tüm düşündüklerini ekrana dökmeye başladı.

HEDEFİ UZAY MÜHENDİSLİĞİ

Yazının Devamını Oku

Lider eşlerinden Gazze için İstanbul buluşması

15 Kasım 2023

İsrail’in, Gazze Şeridi’ne 7 Ekim’den bu yana sürdürdüğü saldırılarda çocuk ve kadınların da yer aldığı 11 binden fazla insanın yaşamını yitirmesi Emine Erdoğan öncülüğünde lider eşlerini harekete geçirdi. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın inisiyatifiyle Katar, Malezya, Özbekistan ve Senegal’in de aralarında bulunduğu lider eşlerinin İstanbul’da bir araya gelmesi ve buradan Gazzeli masumlar için dünyaya mesaj verilmesi kararlaştırıldı.

‘ÜZÜNTÜMÜZ ORTAK’

Gazze’deki masum sivillerin can kaybını azaltmak ve bölgeye barışı getirmek amacıyla yapılabilecekler için daima hazır olduğunu her mecrada dile getiren Emine Erdoğan, bu kez de dünyanın pek çok ülkesinden devlet ve hükümet başkanlarının eşleri ve özel temsilcilerinin katılımıyla İstanbul’daki toplantıya ev sahipliği yapacak. Emine Erdoğan’ın toplantıda yapacağı açılış konuşmasının ardından her katılımcı lider eşinin de Gazze’ye yönelik saldırıların bir an önce durması için konuşma gerçekleştirmesi bekleniyor. Emine Erdoğan dün katılımcılardan Senegal Devlet Başkanı’nın eşi Marieme Faye Sall ile İstanbul’da bir araya geldi.

Görüşmeyi sosyal medya hesabından paylaşan Emine Erdoğan, “Gazze’de yaşanan trajedi için üzüntümüz ve endişemiz ortak” mesajını paylaştı.


Emine Erdoğan

GAZZE YANIYOR DÜNYA İZLİYOR

Gazzeliler, Hamas’ın İsrail’e yönelik 7 Ekim saldırısından bu yana bombardıman altında. İsrail ateşinde 11 bini aşkın Gazzeli sivil hayatını kaybetti.

Yazının Devamını Oku

İstanbul’un suyu komşudan gelecek

12 Kasım 2023

İSTANBUL Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ), Düzce’deki Melen Çayı ile Kırklareli’ndeki Sultanbahçedere, Kazandere ve Pabuçdere barajlarından su alınmasına rağmen İstanbul’un olası susuzluk senaryolarına hazırlık yapmaya başladı. İSKİ geçen günlerde hazırladığı 90 sayfalık alternatif su kaynakları raporunu İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na sundu.

Şafak Başa

İSKİ Genel Müdürü Şafak Başa, İstanbul’u daha bol suya kavuşturmayı hedefleyen ‘master plan’ı Hürriyet’e anlattı. İstanbul’da 2053 yılına kadar artacak nüfusu da dikkate alarak, Bulgaristan-Türkiye sınırını oluşturan Mutlu Deresi’ni su kaynağı olarak önerdiklerini belirten Şafak Başa şunları söyledi:

KİMSE YARARLANMIYOR

“İstanbul nüfusunun 3’te 2’si, su kaynaklarının ise sadece 3’te 1’i Avrupa yakasında. Avrupa yakasında 2 yıldır olağanüstü kurak bir dönem geçiriyoruz ve barajlarımızın seviyesi oldukça düşük. Bu eksiği ortadan kaldırmak için Melen’den aldığımız suyu her gün Asya’dan Avrupa yakasına transfer ediyoruz. Avrupa yakası günde yaklaşık 2 milyon metreküp su tüketiyor. Bunun 1.4 milyonunu Asya’dan transfer ediyoruz. Mutlu Deresi Bulgaristan sınırında ama havzasının yüzde 20’si Bulgaristan, yüzde 80’i Türkiye tarafında. Kırklareli’nin Beğendik köyünden Karadeniz’e dökülüyor ve kimsenin yararlanmadığı bir su. Yapılacak olan, denize çok yakın noktadan suyu alıp Istranca sistemine entegre etmek.

Projeyle, Mutlu Deresi’nden alınacak su 15 kilometresi tünel olmak üzere toplam 90 kilometre taşınacak.

YENİ BARAJ YAPILACAK

Master planımızda ayrıca Karacaköy Barajı’nın yapımı da söz konusu. Bu konuda DSİ yetkili olduğu için, suyun tahsis yetkisi ve DSİ ile ortak çalışma noktasında İSKİ’nin müracaatı oldu. Bazı ilave raporlar istediler. Onları da DSİ’ye gönderdik. Yıllar önce de denenmiş, hatta ihalesi yapılmış. Ancak daha sonra kuraklık tehdidi ortadan kalkınca iptal olmuş. Bizim düşüncemiz, doğaya zarar vermeden açılacak bir yeraltı tüneliyle suyun Terkos’a destek olarak getirilmesi mümkün görünüyor. Proje şu anda fizibilite aşamasında.”

Yazının Devamını Oku

İBB’den 450 milyon liralık zemin altı otopark yatırımı

10 Kasım 2023

Eski CHP Grup Başkanvekili Engin Altay ve Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin’in de katıldığı temel atma töreninde konuşan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Türkiye’de siyasi ahlak meselesi bulunduğunu, kutuplaşmanın oy hesabı üzerinden yürütüldüğünü ve İstanbul modelini tüm Türkiye’ye yayacaklarını söyledi. İSPARK’ı 4 yılda 750 lokasyondan 1114 lokasyona ve 97 bin 127 bin araç kapasitesine çıkardıklarını belirten İmamoğlu, 443 milyon bedelle ihalesi sonuçlanan projeyi önümüzdeki yıl vatandaşlarla buluşturacaklarını belirtti.

Yazının Devamını Oku

Kadınlardan Gazze nöbeti

9 Kasım 2023

Aralarında KADEM’in de bulunduğu 74 STK tarafından kurulan Filistinli Kadınlarla Dayanışma İnisiyatifi, İsrail’in saldırılarını protesto etmek için 3 hafta önce İstanbul Eminönü’nde oturma eylemi başlatmıştı. Eylem 1 Kasım’dan itibaren Sultanahmet Meydanı’na taşındı. Filistinli Kadınlarla Dayanışma İnisiyatifi üyesi STK’lar sırayla Sultanahmet’te nöbet tutuyordu. Sıra dün KADEM’deydi. KADEM Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Sümeyye Erdoğan Bayraktar ve Sancaktepe Belediye Başkanı Şeyma Döğücü de katıldı.

MASUMLARI KATLEDİYOR

Sümeyye Erdoğan Bayraktar yaptığı açıklamada özetle şunları söyledi: “İsrail bütün insani değerleri, bütün hukuku çiğneyerek masum insanları katletmeye devam ediyor. Bir ay içinde 10 binden fazla masum insan ne yazık ki katledildi. Şu çok açık ki, İsrail’in burada tek amacı Filistinlilerin Gazze’den çıkarılması ve kendilerinin o topraklara yerleşmesi. Bizler halklar olarak, vatandaşlar, sivil toplum gönülleri olarak bu zulüm karşısında sessiz kalamayız. Milyonlarca insan bütün dünyada ayakta ve herkes Filistin’in özgürlüğü için haykırıyor. Bizim üstümüze düşen, eylemlerimizle, boykotlarımızla, dualarımızla elimizden ne geliyorsa yaparak, birlik olarak, beraberlik halinde Filistin’in yanında olduğumuzu göstermek ve İsrail’in zulmüne karşı durmak.”

ÖĞRENCİLERDEN BİLEKLİK

Sultanahmet Meydanı’na Filistinliler’e destek olmaya gelen Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğrencileri de, Filistin’e destek için yaptıkları bileklikleri satışa çıkarttı. Öğrenciler bu bilekliklerden birini Sümeyye Erdoğan Bayraktar’a hediye etti. Mavi Marmara yolcularından biri olan Ferdinaz Koyuncu da Sümeyye Hanım’a Hanzala kolyesi verdi.

7 BİN KİŞİLİK  LİSTE

Filistinli Kadınlara Destek Nöbeti’ne katılan ve İsrail’in katlettiği 7 bin Filistinli’nin adının bulunduğu listeyi tüm dünyaya gösteren Kanadalı eğitimci ve yazar Jenny Molendyk Divleli, “Anneler, babalar, bebekler, çocuklar... Sayıları 10 binden fazla. ‘Onların isimlerini yayınlayalım, unutmayalım, tüm dünya görsün’ dedim. Kırtasiyeye gittik, isimleri yazmaya kâğıt yetmedi. Bu isimleri unutmayalım” dedi.

Yazının Devamını Oku

Lider eşleri Vahdettin Köşkü’nde

3 Kasım 2023

Erdoğan ilk görüşmesini Malezya Kraliçesi Iskandariah ile yaptı. Görüşmede, Filistin’de yaşanan saldırılardan duyulan üzüntü ifade edilerek buna ilişkin ortak yapılabilecekler ele alındı. Emine Erdoğan, daha sonra Mozambik Devlet Başkanı’nın eşi Isaura Nyusi ile bir araya geldi. Nyusi, Emine Erdoğan’ın sosyal yardımlar konusunda tecrübesinden faydalanmak için destek istedi. Emine Hanım, Surinam Devlet Başkanı’nın eşi Mellisa Santokhi-Seenacherry ile de görüşme gerçekleştirdi.

Emine Erdoğan, ikili görüşmeleri kapsamında, BM-Habitat İcra Direktörü Sharif’i de kabul etti. Yeni kurulan Sıfır Atık Vakfı ve BM-Habitat arasında yapılabilecek işbirliklerinin de istişare edildiği görüşmede Sharif, kurulun görev süresinin 2026’da dolacağını ancak sıfır atık hareketinin verilen süreden çok daha öte olduğunu vurguladı. Sharif, Erdoğan’ın azmini takdir ettiğini ve kendisinin rol modeli olduğunu da dile getirdi.

Yazının Devamını Oku

İstanbul’dan dünyaya barış çağrısı 

1 Kasım 2023

Dünya çapında kutlanan Birleşmiş Milletler Habitat Dünya Şehirler Günü Zirvesi bu yıl Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayeleri ve Üsküdar Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Address Üsküdar Hotel’deki zirveye Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı Yücel Yılmaz, Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, BM-Habitat Genel Sekreter Yardımcısı ve İcra Direktörü Maimunah Mohd Sharif, Çin Halk Cumhuriyeti Konut ve Kentsel Gelişim Bakan Yardımcısı Dong Jianguo, Malezya Pilgrim Fonu Genel Müdürü Azman Mokhtar, Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Genel Sekreteri Emilia Siaz’ın yanı sıra 140 ülkeden devlet başkanlarının eşleri, belediye başkanları ve şehircilik uzmanları katıldı.


Konuşmasını, “29 Ekim’de Türkiye’de ve dünyanın farklı köşelerinde coşkuyla kutlanan Cumhuriyet’in 100. yıldönümünün hayırlı olmasını diliyorum” diyerek bitiren Erdoğan, konuk lider eşleriyle aile fotoğrafı çektirdi.

KIYIM YAPILIYOR

Piyanist Büşra Kayıkçı’nın Filistin topraklarında yaşanan acıları anlatan piyano dinletisiyle başlayan Dünya Şehirler Günü’nde, “Herkes için sürdürülebilir kentsel geleceğin finansmanı” teması ele alındı. Emine Erdoğan açılış konuşmasında özetle şunları söyledi: “Masum insanlara yönelik günlerdir aralıksız devam eden saldırılar vicdanlarımızda onarılmaz yaralar açıyor. Kadın, çocuk, yaşlı, genç, Müslüman, gayrimüslim ayırt etmeksizin, hak hukuk gözetmeksizin, dünyanın gözü önünde bir kıyım gerçekleştiriliyor. Filistin’de yalnızca siviller hayatını kaybetmiyor. İnsanlığın ortak vicdanı ve ortak umudu da pervasızca yok ediliyor. Nefretin, savaşın ve düşmanlığın hızla yayıldığı bu günlerde, barış ve adaleti tesis edecek, birlikte yaşama kültürünü pekiştirecek girişimlere hiç ihtiyacımız olmadığı kadar şu anda ihtiyacımız var. Bu zulmün bir an önce sona ermesini, bölgenin barış ve huzura kavuşmasını yürekten diliyorum. Şimdi vaatleri ve ihtimalleri önümüze koyup somut kararlar almanın vakti. Ülke sınırlarını aşan karşımdaki bu toplulukla, iklim krizi konusundaki kader birlikteliğimizi ortaya koyduk. Biliniz ki hiçbirimiz bu yolda yalnız yürümüyoruz. Küresel düzlemde güçlerimizi birleştirirsek hayal ettiğimiz gelecek uzaklarda değil.”


Üsküdar’da gerçekleştirilen zirveye Emine Erdoğan’ın yanı sıra BM-HABITAT Genel Sekreter Yardımcısı ve İcra Direktörü Maimunah Mohd Sharif, Demirören Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Meltem Demirören, Revna Demirören ve Mozambik Devlet Başkanı Filipe Nyusi’nin eşi Isaura Nyusi de katıldı.

Emine Erdoğan, akşam ise BM Politikadan Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Guy Bernard Ryder ile Topkapı Sarayı’nda bir araya geldi. Görüşmede, Ryder, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in selamını Emine Erdoğan’a iletti. Emine Erdoğan da Sıfır Atık Vakfı’yla ilgili bilgi paylaşımında bulundu. Ryder, BM Sıfır Atık Danışma Kurulu’nun yılda iki toplantı yapması, bunun birinin her yıl eylül ayında New York’ta olması, toplantının yapılacağı diğer şehrin ise Emine Erdoğan tarafından belirlenmesi konusunda görüşünü dile getirdi. Erdoğan, kurul üyelerini Türkiye’de ağırlamak istediğini ifade etti.

Yazının Devamını Oku

Maltepe’de görkemli 100. yıl coşkusu

30 Ekim 2023

Vatandaşları, sevgi gösterileri altında selamlayan İmamoğlu çiftine görkemli sahnede İBB’nin çeşitli birimlerinde ve iştirak şirketlerinde çalışan 142 çalışan eşlik etti. Yüzyılın kutlamasına özel hazırlanan 100. yıl özel gösterisinde, usta sanatçı Haluk Bilginer’in seslendirdiği temsili Cumhuriyet ağacı, bir kız çocuğunun hikâyesini İstanbullularla paylaştı. Zeybekler, modern dans ekipleri, tiyatrocular, Türkiye’nin yurtdışındaki genç gururlarından Piyanist İlyun Bürkev, Duman, İskender Paydaş ve Orkestrası, Kubat, Edis ve Sıla yaptıkları gösteriler ve verdikleri konserlerle İstanbullulara unutulmaz bir gece yaşattı.

Cumhuriyetin 100. yılı gösterisinin finali, usta sanatçı Zülfü Livaneli konseriyle yapıldı.

Yazının Devamını Oku

İmamoğlu kurultayı nasıl yönetecek... Tarafsız olmasa da kurallı

28 Ekim 2023

İmamoğlu, Divan Başkanlığı teklifini kabul ettiği Kılıçdaroğlu ile önceki günkü görüşmesinin ardından İstanbul’da önce delegelerle, ardından da değişimcilerin adayı Grup Başkanı Özgür Özel ile bir araya geldi. İmamoğlu’nun, İstanbul İl Başkanı Özgür Çelik’in de yer aldığı delegelerle toplantısında, değişim mesajları verdiği ve Özel’e desteğini yinelediği öğrenildi. Yakın çevresine göre İmamoğlu’nun, isim babası, mimarı ve bugüne kadar da en büyük destekçisi olduğu “değişim hareketi” iddiasından vazgeçmesi söz konusu değil. Divan Başkanlığı konusunda ise yakın çevresi şu değerlendirmeyi yaptı:

İDDİASINDAN VAZGEÇMEZ

“Divan Başkanı olacak diye iddiasından vazgeçip kenara çekilmeyecektir. İddiasının sonuna kadar arkasında yer alacaktır. Bu görev nedeniyle iddiasından vazgeçmek anlamında bir ‘tarafsızlık’ beklenmemelidir. Kurultay açılış konuşmasında da mesajlarını verir. Tabii ki bu mesajlar, Divan Başkanlığı göreviyle uyumlu bir üslupta olur ama olur. Ancak, Ekrem Başkanı tanıyanlar bilir, üstlendiği görevleri de ciddiyetle sahiplenen kişiliği nedeniyle Divan Başkanı olarak kurultayı da tam anlamıyla kuralına uygun yönetecektir.”

SALONDA TANSİYONU DÜŞÜRÜR

İmamoğlu’nun Divan Başkanlığı’nın kurultay salonunda tansiyonu düşürücü etkisinin olacağı da belirtilerek, “Ekrem Bey’in başkanlığında dengeli bir Divan’ın oluşumu salonda tansiyonu yükseltebilecek uygulamaları azaltır, bu da doğal olarak tansiyonu düşürür” değerlendirmeleri yapıldı.

‘BEN AYNI NOKTADAYIM’

- İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Kılıçdaroğlu’nun kendisini sahadan çekmeye yönelik bir hamlesi olduğu söylentilerine “Ben partiyle ilgili hiçbir mücadelemi sahada vermedim. Partinin bireyleriyle birebir sohbetlerde ve kapalı ortamlarda verdim. Öyle vermeye de devam edeceğim. Divan Başkanlığı çok kutsal bir sorumluluk ve vazife” yanıtını verdi. “Genel merkezin teklifini kabul etmesinin, değişim çağrısından vazgeçtiği” yorumlarına da “Hayır, öyle bir durum yok, Sayın Özgür Özel’le tariflediğimiz yol yürüyüş biçiminde de aynı noktadayım” sözleriyle yanıt verdi.

 

Yazının Devamını Oku

Ev sıkıntısını çözmesi planlanan yeni model son aşamada... İstanbul’a 10 bin kiralık konut

27 Ekim 2023

BAŞTA İstanbul olmak üzere birçok ilde milyonlarca vatandaşın ortak sorunu erişilebilir konut oldu... Hızla artan fiyatlar ev sahibi olmayı zorlaştırdı. Ev sahipliği oranı düştü, kiracı sayısı arttı. Bir de kira piyasasında yaşanan arz-talep dengesizliği nedeniyle kiralar da uçunca, dar ve orta gelirli haneler büyük çıkmaza girdi. İşte bu sorunun çözümü için gayrimenkul sektörünün çatı kuruluşu GYODER tarafından yeni konut modeli önerisi geliştirildi. Temmuz ayında açıklanan modelde; kamuya ait arsalarda özel sektörün kiralama amaçlı konut üretmesi, arsa mülkiyetinin de devlette kalması fikri önerildi. Bu yolla arsa maliyetinin sıfırlanacağı ve kiraların yarı yarıya düşebileceği belirtildi. Merakla beklenen bu modelde ilk örnek proje için son aşamaya gelindiği açıklandı.

SON AŞAMAYA GELİNDİ

18’incisi gerçekleştirilen GYODER Gayrimenkul Zirvesi’nde yeni konut modeline dair son gelişmeleri paylaşan GYODER Başkanı Mehmet Kalyoncu, modelin ilk örneği için hazırlıkların tamamlanmak üzere olduğunu ifade etti. Zirvede konuştuğumuz Kalyoncu, modelin hayata geçirilebilmesi için bankaların ve gayrimenkul sektörünün hazır olduğunu belirterek şunları söyledi: “Finansman ve geliştirici hazır, geriye bir tek arsa kalıyor. Arsa sahipleri; kamu, belediyeler, birlikler, organize sanayi bölgeleri veya özel şirketler. Biz modelin arsası kamudan gelir diye beklerken, bir özel şirketten gelme ihtimalinin yüksek olduğu bir noktaya geldik. Özel şirketin yönetim kurulu kararı bekleniyor. Son noktaya geldik. İstanbul’da yaklaşık 10 bin konut yapılabilecek. Şehrin nüfusunu arttırmayacağız, riskli yapı ve riskli alan sınırları içerisindeki kiracı ve ev sahiplerine öncelik verip, kentsel dönüşüm sürecini destekleyeceğiz.” İnşaatı kimin yapacağına arsa sahibinin karar verdiğini anlatan Kalyoncu, “Teknik müşavir tutabilir, ihaleye çıkabilir. GYODER’in konsorsiyum kurması, güçbirliği yapması ve birlik olarak bunu yapması da mümkün. Ortak iş yapma kültürünü geliştirmeliyiz. Bu birçok şeyin önünü açar” ifadelerini kullandı.

Mehmet Kalyoncu

YÜK OLMAYIZ YÜK ALIRIZ

Kiralama modelinin, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından İstanbul’da hayata geçirilecek 350 bin rezerv konut projesi ile de uyumlu olduğunu ifade eden Kalyoncu, “Dönüşüm için Bakanlığın yapacağı rezerv konutlarda da kiralama amaçlı üretim yapılabilir. Önerimizi Bakanlığa sunduk” dedi. Yeni Konut Modeli’nin Orta Vadeli Program (OVP) ile de örtüştüğüne vurgu yapan Kalyoncu, “OVP konut politikalarında ne deniliyor? Devlet borçlanmasın, enflasyonu düşürücü etkisi olsun, erişilebilir olsun, dış kaynak girişine uygun olsun. Bizim modelimizde 4’ü de var. Bu nedenle modelimizin uygulanabileceğine inanıyoruz. Hedefimiz kamuya yük olmak değil, kamudan yük almak” şeklinde konuştu. Kalyoncu, yeni konut modeli ile ilk etapta sorunun en derin şekilde yaşandığı İstanbul’da konut stoğunun yüzde 10’unu hedeflediklerini de ekledi.

AKILLI ŞEHİRLER ENKAZ ALTINDA KALDI

GYODER Gayrimenkul Zirvesi’nin 18’incisi 25-26 Ekim 2023 tarihlerinde gerçekleşti. ‘Şehrini Vicdanla Tamamla’ teması ile düzenlenen, ulusal ve uluslararası konuşmacıların ve panelistler katıldığı zirvede, barınmadan göçe, afetlerden sürdürülebilir kentlere kadar pek çok tema iki gün boyunca tartışıldı. Zirvenin vicdan temasına dikkat çeken GYODER Başkanı Mehmet Kalyoncu, şunları söyledi: “Deprem, bizlere ‘vicdandan mahrum kalan aklın’, enkaz altında kaldığını gösterdi. Akıllı şehirler kavramı da bu depremlerde enkaz altında kaldı. ‘Şehrini Vicdanla Tamamla’ derken; sadece binaların, yolların veya altyapının inşasını kastetmiyoruz. Bu ifade ile şehri yaşayan insana odaklanıyoruz, şehirde yaşam mücadelesi veren, şehirle kavga eden, savaşan, insanı yok eden anlayışa karşı çıkıyoruz. Şehirler, sadece binalardan ibaret değildir. Bize akıllı değil vicdanlı şehirler lazım.”

Yazının Devamını Oku

‘Amaç insanlığı ayağa kaldırmak’

23 Ekim 2023

KADEM Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Sümeyye Erdoğan Bayraktar’ın da eylemin ilk günü katıldığı meydanda 39 sivil toplum kuruluşuna üye kadınlar, ellerinde Türkiye ve Filistin bayraklarıyla İsrail’e tepkilerini dile getirdiler. Kadınlar ellerinde, Türkçe, İngilizce ve İbranice, “Çocuklar ölürken susulmaz”, “Filistin’de olanlara susmayın”, ”Filistin özgür olmadıkça hiçbirimiz özgür değiliz”, “İsrail dünyanın göz önünde savaş suçu işliyor”, “Soykırıma göz yumma”, “İsrail sivilleri  hedef alıyor” yazılı dövizler taşıdı. KADEM Yönetim Kurulu Başkanı Doç. Dr. Saliha Okur Gümrükçüoğlu da eşi ve çocuklarıyla birlikte dün eyleme katılarak destek verdi. Gümrükcüoğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada da, tüm kadınlarla birlikte Filistin halkının yanında olduğun söyleyerek, bütün dünyayı bu zulme karşı ses vermeye çağırdı. Gümrükçoğlu, amaçlarının tüm kadınlarla birlikte Filistinlilerin yanında olduklarını tüm dünyaya haykırmak olduğunu belirterek şunları söyledi:

‘AMACIMIZ BU İNSANLIK DRAMINI DÜNYAYA HAYKIRMAK’

“Burada olma amacımız, Filistinlilerin yanında olduğunu göstermek. Oradaki insanlık dramının derecesini dünyaya haykırmak. 75 yıldır süren bir işgal var. Savaşın da bir hukuku var. Sözleşmeler, anlaşmalar, hukuk ortada aslında. Herkes için geçerli olan bir hukuk, maalesef İsrail Devleti için geçerli olmuyor. Bu hepimizi çok derinden sarsıyor. Bugün dünyaya baktığımız zaman İngiltere’den, Amerika’dan Avustralya’ya, Fas’tan Ürdün’e kadar pek çok ülkede protesto gösterileri görüyoruz. Bu gerçekten ümidimizi arttırdı. Artık biz burada Müslüman, Hıristiyan ya da Yahudi değil, insanlığı ayağa kaldırmaya çalışıyoruz. Ölen bebeklerin ölmemesi için, inşallah bu zulüm ve saldırılar durur ve her iki taraf için de adil bir barış süreciyle, olması gereken sona ulaşır diye ümit ediyoruz. Çoluk çocuk hepimizin burada olma amacı, Filistin’in yanında olduğumuz bütün dünyaya göstermek.”

 

Yazının Devamını Oku

1 milyon yolcu seyahat edebilecek

16 Ekim 2023

Saatte 80 kilometre hızla günde 1 milyon yolcu bu hattımız ile seyahat edebilecek” açıklamasında bulundu. Bakırköy- Kirazlı Metro Hattı’ndaki çalışmalar hakkında bilgi veren Uraloğlu, şu ifadeleri kullandı: “16.9 kilometre tünel kazısını tamamladık. 7 istasyonda toplam 105 bin metrekare yapı alanının yüzde 90’ını bitirdik. Toplam 17 kilometre demiryolu ray montajının 15 kilometresini tamamladık. Hat işlerinde yüzde 90 oranında ilerleme kaydettik. Projemizdeki istasyonlara ait kaba inşaat işlerini büyük ölçüde tamamladık. İnce işlere ait imalatlar yüzde 55, elektromekanik işlere ait imalatlar yüzde 62 oranında tamamlanmıştır. Projeyi Şubat 2024’te hizmete alarak İstanbul’a yeni bir hat daha kazandıracak olma heyecanıyla çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz.”

 

Yazının Devamını Oku

Havacılık sektörü İstanbul’da buluştu

16 Ekim 2023

DÜNYANIN önde gelen havaliman işletmecileri, havayolu şirketleri ile ülke ve şehirlerin tanıtım ajansları, İstanbul Havalimanı işletmecisi İGA ve Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TGA) ev sahipliğinde, İstanbul’da düzenlenen “Routes World 2023” havacılık fuarında buluştu. Etkinlik,  Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, İstanbul Valisi Davut Gül,  İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve İGA Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Kalyoncu’nun katılımıyla gerçekleşti.

TÜRKİYE KÜRESEL ROL MODEL

İstanbul Fuar Merkezi’ndeki açılış töreninde  konuşan Bakan Uraloğlu, “Havayolu ulaşımı, uluslararası turizm faaliyetlerinin gelişmesinin en önemli dinamosu. Türkiye, turizm ve ulaştırma alanında küresel rol model. İstanbul Havalimanı dünya turizminin yeni kalbi. Hedefimiz, turizmde dünya lideri olmak” dedi. Türkiye’nin coğrafi üstünlüğüyle, İstanbul Havalimanı’ndan, 4 saatlik uçuş süresiyle, yaklaşık 1,5 milyar insanın yaşadığı ve 10 trilyon dolar ticaret hacmi bulunan 67 ülkeye de ulaşabildiğine işaret eden Uraloğlu, Türk turizmi ve yeni hava yolu şirketleriyle tanışmak için Routes World’ün büyük bir fırsat vurguladı.

20 MİLYON TURİST HEDEFİ

Toplantıda konuşan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu da bu yılın verileriyle İstanbul’da turist sayısının 17 milyonu aştığını, 2024 yılında, bu sayının 20 milyonu aşmasını hedeflediklerini söyledi. İstanbul’daki havaalanlarının, yılda 125 milyon yolcuya hizmet edecek kapasiteye ulaştığına dikkat çeken İmamoğlu, “Bilindiği gibi, Türkiye’nin bir turizm ülkesi ve markası olarak stratejisini, bakanlığımız ve ilgili kurumlarımız yürütüyor” diyerek, İBB olarak bu sürece sorumluluklarını katıp, “Daha fazla ne yapabiliriz ve İstanbul’umuzu dünyanın en çok ziyaret edilen üç kentinden birisini yapabiliriz” diye çalıştıklarını söyledi.

‘SEYAHAT HAKKI İNSAN HAKKIDIR’ 

İGA Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Kalyoncu da yaptığı konuşmada, şunları söyledi: “Seyahat hakkı, bir ansan hakkıdır ve Türkiye bu hakkın önemini sahiplenmektedir. Ülkemizin açık kapı politikası, misafirperverliği ve coğrafi konumu, küresel seyahati kolaylaştırarak herkesin güzel ülkemizi ziyaret etmesini mümkün kılmakta. Tam da bu noktada İGA İstanbul Havalimanı, hem dünya hem de İstanbul için büyük önem taşıyor. Dünyanın en büyük ve en stratejik konuma sahip havalimanlarından biri olarak, kıtaları birbirine bağlayan ve uluslararası seyahati kolaylaştıran hayati bir küresel ulaşım merkezi olarak hizmet veriyor.”

 

Yazının Devamını Oku

Hamas saldırısında ölen Türk... İsrail’e 2 yaşında gitmiş

15 Ekim 2023

İsrail’deki Türkiyeliler Birliği Başkanı Ovi Gülerşen, “Avraam 2 yaşında İsrail’e gitmiş. İsrail’de Türkler genelde büyükşehirlerde yaşarlar. Ama o Gazze sınırına 20 kilometre mesafedeki Eskol bölgesinde yaşıyordu. Hamas militanları tarafından evinde öldürüldü. Eşinden ayrıydı, 2 çocuğu vardı” dedi. İsrail’deki Türkiyeliler Birliği Başkanı Ovi Gülerşen, saldırıların yaşandığı ilk günle ilgili de şunları anlattı: “7 Ekim Cumartesi (Yahudilerin kutsal günü ve bayram ) sabahı saat sabah 6.30 da sirenlerle uyandık. Oturduğumuz şehir Tel Aviv merkeze 16, Gazze’ye 66 kilometre mesafede 280 bin kişinin yaşadığı, İsrail’in dördüncü büyük şehri. O gün daha evvel yaşamadığımız şekilde bir füze saldırısı yaşadık. Aşağı yukarı 30’un üzerinde füze geldi. Daha önce, bulunduğumuz şehre bu boyutta bir füze gelmemişti.”

Yazının Devamını Oku

CHP İstanbul’da ‘değişimciler’in ziyaret günü

13 Ekim 2023

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, dün saat 11.00’de CHP İstanbul İl Başkanı seçilen Özgür Çelik’i CHP İstanbul İl Başkanlığı’ndaki makamında tebrik ziyaretinde bulundu. Ekrem İmamoğlu, kongrede kendisini Kılıçdaroğlu’nu arkadan bıçaklamakla suçlayıp, ‘Elini CHP’nin üzerinden çek’ diyen Cemal Canpolat’a günler sonra verdiği yanıtta, “Üslup açısından yaşanmaması gerekenler yaşandı. Partimizin gerekli disiplin işlemlerini yürüteceğini düşünüyorum” ifadesini kullandı. Bu görüşmenin ardından Özgür Özel de Özgür Çelik’i ziyaret ederek kutladı.

GELİRKEN BİR DİLEK TUTTUK

Özgür Özel, bu görüşmenin ardından İBB’nin Saraçhane’deki binasına giderek İmamoğlu’yla da bir araya geldi. Özel, CHP İstanbul İl Kongresi’yle ilgili, “Bu seçimin doğurduğu tüm sonuçlardan memununuz. Hedef İBB başta ilçe belediye sayısını 14’ten 30’lara çıkarmak ve meclis çoğunluğunu almak. Hem İBB hem genel merkezle uyumlu kadrolarla çalışmak için gün sayacağız. Saraçhane’ye gelirken dilek tuttuk. 1 Nisan günü İBB Belediyesi’nde Meclis çoğunluğunu sağlamış, bütün engellerden kurtulmuş bir İmamoğlu’nun kahvesini içmek” dedi.

‘İSTANBUL İTTİFAKI SÜRÜYOR’

- Özgür Özel, gazetecilerin ittifak olacak mı sorularını, “4 Kasım’da CHP’de yaşanacak değişim tüm ittifak ortaklarına ve toplumsal ittifaka yardımcı olacak yeni bir sayfa açacaktır” diyerek yanıtladı. İmamoğlu da İstanbul sonuçlarının kurultaya da etki edeceğini belirtti. İmamoğlu, buradan aldıkları güçle önümüzdeki yerel ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanacaklarını belirterek, “Sanki tekrar İYİ Parti’yle ittifak yapılamayacakmış gibi yorumlar var. Ama İstanbul ittifakı devam ediyor. İYİ Parti içinde de ittifak ihtimali canlılığını koruyor” dedi.

 

Yazının Devamını Oku

CHP’de İstanbul şoku

10 Ekim 2023

CHP’de “büyük kurultay provası” diye nitelenen İstanbul yarışını, CHP Genel Merkezi’nin ağır toplarıyla sahaya inerek destek verdiği Cemal Canpolat’a karşı, en güçlü destekçisi İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu olan Özgür Çelik kazandı. İlçe başkanlarının çoğunun desteğini almasına karşın İstanbul’un çok parçalı delegasyon yapısı nedeniyle başta çok da şans tanınmayan Çelik’in zaferi genel merkezin ağır toplarında soğuk duş etkisi yarattı. “Son günlerde dengelenmesine rağmen kurultay salonuna girerken bile yarış bıçak sırtındaydı. Ancak, genel merkez kanadının stratejik hataları salonda havayı değiştirip sonucu belirledi” yorumları öne çıktı. Kulislerde, İmamoğlu’nu hedef alan çıkışların yanı sıra sosyal medyaya yansıyan “İmamoğlu’nun seçimin kaybedilmesi halinde büyükşehir belediye başkan adayı olmayabileceği” yönündeki mesajların özellikle etkili olduğuna dikkat çekiliyor.


Ekrem İmamoğlu

HAVAYI DEĞİŞTİRDİ

Değişimcilerin blok listeyle elde ettiği İstanbul zaferinin, diğer illerdeki delege savaşının yanı sıra kaybettikleri bazı illerdeki delegasyonun havasını da değiştirebilceği belirtiliyor. CHP’li bir kaynağın Hürriyet’e yaptığı, “Ankara’yı ele alalım. Genel Merkez’in adayı blok listeyle kazandı ama 56 delege içinde genel merkeze yakın olmakla birlikte değişimcilere de çok soğuk bakmayan 10-15 isim olduğunu biliyoruz. Şimdi, bu isimlerin kararını kestirmek mümkün mü, belki bunlara eklenenler de olacaktır. Aynı durum başka illerde de olacaktır” değerlendirmesi dikkat çekti.

ADAY YARIŞI KIZIŞTI

Bu sonucun, 4-5 Kasım’da yapılacak büyük kongre öncesinde aday yarışını daha da kızıştıracağı belirtilirken, kulislerde de “Değişimciler büyük kurultayda da sürpriz yapabilir” olasılığı dillendirilmeye başlandı.

KİMLER KUTLADI

Yazının Devamını Oku

CHP’de büyük kurultayın provası

9 Ekim 2023

CHP’nin büyük kurultayında oy kullanacak 196 delege ve İstanbul İl Başkanı’nın seçildiği ‘38. Olağan İstanbul İl Kongresi’ için partililer sabah erkenden Haliç Kongre Merkezi’ne gitmeye başladı. Partililer saat 10.00’da içeri alındı. Adaylar genel merkezin desteklediği eski İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat ile başını CHP Genel Başkanlığı’na adaylığını açıklayan Özgür Özel ve İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun çektiği değişimcilerin adayı Bahçelievler İlçe Başkanı Özgür Çelik’ti. Kongre salonunun dışında Canpolat’ın, içeride ise Çelik’in posterleri yoğundu. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve Meclis Grup Başkanı, genel başkan adayı Özgür Özel’in katılmadığı il kongresi öncesi İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve eski İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu protokoldeki yerini aldı. 11.00’de başlaması gereken kongre, adayların salonda yerlerini almasıyla saat 12.10’da başlayabildi.


Kongre salonuna Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu posterleri asıldı.

İMAMOĞLU, ÇELİK’İN LİSTESİNDE

Salondakilere hitap eden Canan Kaftancıoğlu, hangi aday seçilirse seçilsin üyelere birlik çağrısında bulundu. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, değişimcilerin adayı Özgür Çelik’in listesinden aday oldu. Kılıçdaroğlu’nun desteklediği CHP İstanbul İl Başkan Adayı Cemal Canpolat’ın listesinde ise Berkin Elvan’ın babası Sami Elvan ile Deniz Gezmiş’in kardeşi Bora Gezmiş de yer aldı. Özgür Çelik ve Cemal Canpolat konuşmalarını salondaki genç taraftarların büyük tezahüratları altında yaptı. Özgür Çelik şunları söyledi: “Neden aday oldum. Her şeyden önce gençliğimiz var.İstanbul’u tek merkezden yönetmeyeceğiz. 3 bölgede, bölge meclisleri oluşturacağız. İstanbul’daki üye sayımızı 5 milyona ulaştıracak, 2 yılda 4 milyon seçmenle doğrudan temas edeceğiz.”

Genel merkezin adayı Cemal Canpolat ise konuşmasında, İmamoğlu’na karşı adeta kılıçları çekti. Canpolat, İmamoğlu’na da şu sözlerle yüklendi: “Pazartesinden itibaren her belediye başkanı kendi alanında mücadele edecek. Benim listemde belediye başkanları yok ama, kim var biliyor musunuz. İki kişi önerdim. Biri, gezi direnişinde evine ekmek götürürken öldürülen Berkin Elvan’ın babası var. Öbürü de benimle aynı gelenekten, Deniz Gezmiş’lerin geleneğinden gelen, Bora Gezmiş var.”


Yazının Devamını Oku

Doğalgaz kasıtlı patlatılmış

6 Ekim 2023

İstanbul Şirinevler’de 28 Eylül’de 6 katlı binanın en üst katındaki dairede meydana gelen patlamada Özgür Çoban, Ömer Özdemir ve Ahmet Bal hayatını kaybederken 3 kişi de yaralanmıştı. İstanbul İtfaiyesi’nin patlamayla ilgili hazırladığı rapor tamamlandı. Patlamaya ocağa bağlı doğalgaz hortumunun kasıtlı olarak kesici aletle kesilmesinin neden olduğu belirtildi. Rapora göre; itfaiye ekipleri, dairede yaptıkları incelemede elektrik şalterinin açık olduğunu belirlerken tesisatta elektrik kaynaklı yanmaya rastlamadı. Bina ve doğalgaz tesisatı üzerinde yapılan araştırmada ise, tesisat üzerinde herhangi bir risk teşkil edecek olumsuzluğa da rastlanılmadı. Ancak daire girişine göre sağ tarafta bulunan mutfak dahilindeki doğalgaz vanasının açık pozisyonda, bu vanaya bağlı fleksi hortumunun kopuk olduğu tespit edildi. Patlamanın etkisiyle sokağa düşen ocak üzerinde yapılan incelemede ise ocak beklerinden iki tanesinin açık olduğu ve ocağa bağlı fleksi hortumunun üzerinde kesici alete bağlı kesiler olduğu belirlendi.

KESİCİ ALETLE KESİLMİŞ

Tüm tespitler sonucu oluşturulan raporda, “Mutfak dahilinde bulunan ocağa bağlı fleksi hortum olarak tabir edilen gaz bağlantı hortumunun herhangi bir kesici alet kullanılarak kasıtlı olarak kesilmesi neticesi ile bu hortumdan ortama sızan gazın alt üst patlama limiti aralığına ulaşması sonucu herhangi bir açık ateş kaynağı ile (kibrit, çakmak alevi, elektrik kontağı, statik elektriklenme vb) temas ederek parlamasıyla yangın başlangıcının meydana geldiği, patlamaya bağlı basınç etkisiyle dairenin beden duvarlarının yıkılarak bina dahilinde ve cadde üzerindeki yapılarda ağır tahribat oluşturduğu görülmüş olup patlamanın etkisiyle yangının 9 numaralı daireye sıçradığı kanaatine varılmıştır” denildi.

İtfaiyenin bu tespitinin ardından polis ekipleri patlamaya neden olan kişi ya da kişileri bulmak için araştırma başlattı.

 

Yazının Devamını Oku

Beyoğlu Sineması Yeniden ‘motor’ dedi

4 Ekim 2023

Beyoğlu Sineması 1989 yılında Şahin Kaygun’un ‘Dolunay’ filmi ile sinemaseverlere kapısını açmıştı. 1990 yılındaki ilk sezonundan itibaren film festivallerine ev sahipliği yapan Beyoğlu Sineması, 1994 yılında Avrupa Birliği çatısı altında oluşturulan “Eurimages Avrupa Sineması” üyeliğine Türkiye’den kabul edilen ilk sinema işletmesi oldu. 2000’li yıllarda Beyoğlu’nun kültür hayatına nefes aldıran mekânların başında gelen Beyoğlu Sineması, yerli yapımların giderek azaldığı ve gösterim şansı bulmakta zorlandığı dönemlerde Türk Sineması’na önemli katkılarda bulundu.

İstiklal Caddesi’ne açılan Halep Pasajı’nın içindeki sinema, dijital dünyanın hayatımıza iyice girmesiyle 2017 yılında zor günler yaşamaya başladı. Sinemaseverlerin büyük desteğiyle 2022 yılına kadar idare edilebilse de sinemanın kapanacağı açıklandı. Bu aşamada devreye İstanbul Büyükşehir Belediyesi girdi ve sinemanın işletmesini devraldı. İBB Miras ekiplerince aslına uygun olarak restore edilen ve modern bir sinema altyapısına kavuşan Beyoğlu Sineması, sinema salonları, kafesi ve farklı etkinliklere ev sahipliği yapması planlanan fuayesiyle yeniden kültürel buluşmaların adresi olmaya aday.

ÖZEL SEÇKİLERLE GELİYOR

Her ay İBB Kültür tarafından hazırlanacak programla sinemaseverlere özel seçkiler sunacak olan Beyoğlu Sineması’nda, “Sinemanın Büyüsü”, “Sizin Seçtikleriniz”, “Ayın Yönetmeni”, “Çocuk Matinesi”, “Salı Belgeselleri” seçkilerinin yanı sıra atölyeler ve stand-up gösterileri de İstanbullularla buluşacak. Ekim ayında Beyoğlu’na ve sinemaseverlere tekrar kavuşan Beyoğlu Sineması’nda ilk “Ayın Yönetmeni” seçkisinde Metin Erksan sineması ve usta yönetmenin filmleri yer alacak.

GÖSTERİM ÖNCESİ SÖYLEŞİ YAPILACAK

Film gösteriminden önce filmle ilgili söyleşilerin de düzenleneceği ilk seçki yönetmen, yapımcı, oyuncu, sinema eleştirmeni ve yazarları ile sinemaseverleri ve sinema sevdalılarını bir araya getirecek.

Yazının Devamını Oku

İstanbul’da metrekareye 221 kg yağmur düştü... Sağanak bugün de devam edecek

2 Ekim 2023

Yapılan açıklamada, önceki gün sabah saatlerinden dün sabah saatlerine kadar İstanbul’un ilçelerinde metrekareye 20 ile 221 kilogram arasında yağış düştüğü belirtildi. Arnavutköy, Başakşehir’de etkili olan yağıştan Çatalca, Silivri, Şile, Pendik ve Kadıköy ilçelerinin de etkilendiği aktarıldı.

SU GİDERLERİ TEMİZLENDİ

AKOM yağışların bugün de etkili olacağını belirterek, yağışlı hava nedeniyle bazı bölgelerin yer yer 100 kilogram üzerinde yağış alabileceği konusunda uyardı. AKOM İstanbulluları, dikkatli olmaları ve mecbur kalmadıkça trafiğe çıkmamaları konusunda da bilgilendirdi. Açıklamada, yağış sebebiyle İstanbul genelinde ciddi olumsuzlukların yaşanmadığı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ekiplerinin görevlerini sürdürdükleri belirtildi. İBB ekiplerinin 5 bin 119 personel, 2 bin 137 araçla müdahale ettiğinin altı çizildi. Gece boyu ve bu sabah aralıksız çalışan ekipler mazgal ve su giderlerinin tıkanmasını önlemek için temizlik yaptı. Çalışmalar kapsamında, otoyol ve bağlantı yolları kenarları temizlendi, giderler açıldı; mazgallar temizlendi. 


 

Esenyurt’ta yoğun yağış nedeniyle dere taştı, istinat duvarı yıkıldı. Avcılar’da çok sayıda noktada su birikintileri meydana geldi, trafik kazaları yaşandı. Üsküdar’da İSKİ Atıksu Ön Arıtma Tesisi’nin kapaklarını açması nedeniyle cadde göle döndü. Arnavutköy Deresi taştı.

Yazının Devamını Oku

İstanbul Valiliği’nden Suriyelilere son uyarı

22 Eylül 2023

İSTANBUL Valiliği, 28 Temmuz 2023 tarihinde yapılan duyuruyu hatırlatarak, başka illerde kayıtlı olmalarına rağmen İstanbul’da yaşayan Suriye uyruklu yabancıların 24 Eylül 2023 tarihine kadar dönmeleri gerektiğini belirtti.  Valilikten yapılan duyuruda şu ifadeler yer aldı:  “İstanbul Valiliği’nce 28 Temmuz 2023 tarihinde yapılan duyuruda; İstanbul ili dışında kayıtlı olmasına rağmen hâlihazırda İstanbul ilinde bulunan geçici koruma kapsamındaki Suriye uyruklu yabancıların kayıtlı oldukları illere 24 Eylül 2023 tarihine kadar dönmeleri gerektiği belirtilmişti. Söz konusu Suriye uyruklu yabancıların 24 Eylül 2023 tarihine kadar İstanbul İl Göç İdaresi Müdürlüğü’ne, kayıtlı oldukları illere dönmek üzere başvurması halinde kendilerine yol izin belgesi verileceği de belirtilmişti. 

DEPREM İLLERİNDEN GELENLER KALACAK

24 Eylül 2023 tarihi itibariyle Valiliğimiz tarafından yapılacak olan denetimlerde; İstanbul ilinde yasal kalış hakkı olmadığı halde kendilerine tanınan süre sonunda, ilimizden ayrılmadığı tespit edilen Geçici Koruma Kapsamındaki Suriye uyruklu yabancılar; Geçici Barınma Merkezleri’ne alınarak, kayıtlı oldukları illerde kalmaları amacıyla, 6458 Sayılı Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu ve Geçici Koruma Yönetmeliği kapsamında idari yükümlülükler getirilerek, öngörülen yaptırımlar uygulanacaktır. 6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen deprem nedeniyle depremden etkilenen illerden gelen ve kendilerine daha önce yol izin belgesi verilen geçici koruma kapsamındaki Suriye uyruklu yabancıların ikinci bir duyuruya kadar İstanbul’da kalışlarına izin verilecektir.”

3 AYDA 32 BİN SINIR DIŞI

- İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, geçici koruma statüsü bulunan göçmen sayısının 4 milyon 797 bin 593 olduğunu, 3 milyon 293 bin 934’ünün Suriyeli olduğunu belirtmişti. İkamet izni ile kalanların sayısı 1 milyon 213 bin 143; uluslararası koruma statüsünde olanların sayısı ise 296 bin 516 olarak açıklanmıştı. Son 3 ayda kaçak göçmenlere yönelik 1285 operasyon yapıldı, yakalanan 75 bin 442 kaçak göçmenden 32 bin 563’ünün sınır dışı edildi. 1 Haziran-1 Eylül tarihleri arasında İstanbul’da ise göçmen kaçakçılığı organizatörlerine yönelik 194 operasyon gerçekleştirildi. 

MOBİL GÖÇ NOKTALARI KURULDU

- Kaçak göçmenlere İstanbul’da göz açtırılmıyor. ‘Mobil Göç Noktaları’nda şüpheli görülen şahıslar sorgulanıyor, kaçak olanlar önce Geri Gönderme Merkezleri’ne oradan da ülkelerine gönderiliyor.

 

Yazının Devamını Oku

Kavgasız kurultay için ‘İstanbul koalisyonu’

20 Eylül 2023

CHP kulislerinde “Kemal Bey’in kafasından geçen seçenek” diye yorumlanan bu formül için, “örgüt yönetimlerinde ve delege dağılımındaki kritik denge, Ekrem İmamoğlu-Canan Kaftancıoğlu cephelerindeki yüksek gerilim dikkate alındığında olabilecek en iyi seçenek” değerlendirmeleri öne çıkıyor. Kulislerde dillendirilmeye başlanan bu formülle ilgili düşünülen “abi” adayları olarak da ağırlıklı olarak her ikisi de eskiden il başkanlığı görevini yürüten Cemal Canpolat ile Gürsel Tekin’den söz ediliyor. Kulislerde bu iki ismin birbirlerine, “adaylık konusunda bizim aramızda sorun olmaz, uzlaşırız” diye şimdiden desteklerini açıkladıkları da konuşuluyor. Bu iki isimden birinin başkanlığının gündeme gelmesi halinde ‘İstanbul koalisyonu’ formülüyle yönetime ve delegasyon listesine farklı kesimlerden isimler alınabilecek. Adaylık için adları geçen isimlerden Selçuk Sarıyar ile Mehmet Ali Yüksel’in ise başkan yardımcısı olabilecekleri belirtiliyor. 

HAFTAYA NETLEŞECEK

Kurultay tarihi 8 Ekim olarak belirlenen İstanbul’daki adaylık tartışmalarının önümüzdeki hafta içinde netleşmesi bekleniyor. Kulislere göre, İzmir’de yaşanan kavga görüntülerinin İstanbul’da tekrarlanmaması için devreye girerek ilçe başkanlarıyla görüşen Kılıçdaroğlu önümüzdeki günlerde ilçe başkanlarıyla bir kez daha buluşacak, ayrıca ilçe belediye başkanları ve İstanbul delegasyonunda etkili tarafların temsilcileriyle de temas kuracak. Bütün bu temasların ardından da, Kaftancıoğlu’nun yeri için düşünülen isim gündeme getirilecek.

KURULTAY TARİHİ TAMAM

CHP, büyük kurultay tarihini de netleştirdi. Önceki günkü Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısında kurultay için belirlenen 4-5 Kasım tarihleri, Salı günü toplanacak Parti Meclis’nin (PM) onayına sunulacak. (Turan YILMAZ/ANKARA)

İYİ PARTİ’YLE ‘ZEHİR-ŞERBET’ ATIŞMASI

- İYİ Parti’nin CHP’ye yönelik ittifak eleştirileriyle tırmanan tartışmaya, “zehir-şerbet” atışması da eklendi. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin bölge istişare toplantısında 6’lı Masa ile ilgili tartışmaları değerlendirirken, “Ben masa yıkmadım. O seçim kazanılabilsin diye ben zehir içtim zehir” dedi. CHP’de genel başkan adaylığını ilan eden Grup Başkanı Özgür Özel de dün FOX TV yayınında, Akşener’in bu sözleri için, “CHP de şerbet içmemiştir” dedi. Özel “Gelecekteki ittifak olanaklarını zora sokacak, aşındıracak sert söylemlerden hep kaçındık, kaçınmamız lazım. Özeleştiri olmalı, kendi içimizde tartışmalıyız ama iki partinin birbirine acımasızca vurduğu bir ortam, doğru bir ortam değildir” yorumu yaptı.

Yazının Devamını Oku

Vahdettin Köşkü’nün önemli konuğu Malcom X’in kızı İstanbul'da

17 Eylül 2023

Şahbaz, babasının suikasta kurban gittiği New York’un Manhattan bölgesindeki Audubon Balo Salonu’nun restore edilmesi ve 19 Mayıs 2005’te Malcolm X and Dr. Betty Shabazz Memorial and Educational Center (Malcolm X ve Dr. Betty Shabazz Anıtı ve Eğitim Merkezi) olarak gösterdiği faaliyetlerle ilgili bilgiler verdi. Erdoğan ve Şahbaz, Malcolm X ve eşi Dr. Betty Şahbaz’ın hayatına dair içeriklerin sergilendiği müze ile küresel adalet, eşitlik ve insan hakları konularında genç liderlerin yükselmesini amaçlayan eğitim kültür merkezi olarak hizmet veren merkezle ilgili ortak yapılabilecek çalışmaları da görüştü.

Emine Erdoğan, görüşmede Malcolm X gibi önemli bir şahsiyetin adının ve mirasının yaşatılmasının önemini vurguladı. Görüşmede Kadın ve Demokrasi Vakfı (KADEM) Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Sümeyye Erdoğan Bayraktar ile Yeşilay Yönetim Kurulu Üyesi Esra Albayrak da yer aldı.

İSLAMOFOBİYE KARŞI İLK KIVILCIM

Emine Erdoğan, görüşmeye ilişkin sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Şahbaz’ı Türkiye’de ağırlamaktan memnuniyet duyduğunu belirtti ve “Irkçılık ve İslamofobi ile mücadelede Malcolm X’in cesaretle başlattığı direniş, küresel bir dönüşümün ilk kıvılcımı oldu. Bu anlayışın simgesi olarak kurulan eğitim merkezinin çalışmaları vesilesiyle Malcolm X’in inancının ve kararlılığının dünyadaki tüm gençlere ulaşmasını diliyorum” dedi.

İNSAN HAKLARI İÇİN SAVAŞTI

- Hırsızlık suçuyla girdiği cezaevinde Müslüman olan Malcom X, daha sonra çok önemli bir siyasetçi ve insan hakları savunucusu oldu. 21 Şubat 1965’te Harlem’de bir konuşma yaptığı sırada öldürüldü.

 

Yazının Devamını Oku

Sabiha Gökçen’in ikinci pisti hazır

14 Eylül 2023

Bakan Uraloğlu pistte test uçuşlarının devam ettiğini belirterek, “Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında havalimanlarımızı kullanan yolcu sayısının 220 milyona çıkarak yeni bir tarihi rekora imza atmasını öngörüyoruz” dedi.

Bakan Uraloğlu Sabiha Gökçen Havalimanı’nın ikinci pistine en geniş gövdeli uçakların bile inebileceğini belirterek “Üç adet paralel taksi yolu da proje kapsamındadır. Ayrıca tüm taksi yolları, elektrik sistemi tamamlandı” dedi.

Yazının Devamını Oku

Yağış Karadeniz’den geldi Trakya’dan girdi

6 Eylül 2023

KIRKLARELİ’Nİ SEL VURDU

4 KİŞİ ARANIYOR, MAHSUR KALAN 6 KİŞİ KURTARILDI, 2 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Trakya genelinde dün sabah saatlerinde sağanak etkili oldu. Öğle saatlerine kadar aralıklarla yağan şiddetli yağmur özellikle Kırklareli’nin Demirköy ilçesini ve oraya bağlı İğneada beldesini vurdu. Değirmen Deresi’nden taşan sular Demirköy ile İğneada’yı birbirine bağlayan karayolunu kapladı, yol ulaşıma kapandı. Demirköy’de, orman içindeki turistik bungalovlar, taşan dereler nedeniyle sualtında kaldı. Bazı tatilcilerden haber alınamaması üzerine bölgeye AFAD, UMKE, İl Özel İdaresi, Sahil Güvenlik Komutanlığı, askerler ve itfaiye ekipleri sevk edildi. Ormanda 4 kişi, bungalov evlerinin olduğu bölgede ise sel sularına kapılan 1’i çocuk 2 kişi ekiplerce kurtarıldı, 2 kişinin de cansız bedenine ulaşıldı. Kayıp olduğu belirtilen 4 kişiyi arama-kurtarma çalışmaları sürüyor. AFAD Başkanı Okay Memiş, bölgedeki çalışmaları koordine etmek üzere Kırklareli’ne gitti. Sağanak Edirne’de de etkili oldu.

ÇANAKKALE VE İZMİR’DE ETKİLİ SAĞANAK

Sağanak dün Çanakkale ve İzmir’de de etkili oldu. Çanakkale’nin Ezine ilçesine bağlı Geyikli beldesinde sağanak nedeniyle Elik Kuyu Deresi taştı. Sular altında kalan Geyikli-Ayvacık yolu ulaşıma kapatıldı. İzmir’de de akşam saatlerinde başlayan sağanakta Narlıdere ve Balçova ilçelerindeki birçok cadde ve sokakta su birikintileri oluştu, araçlar trafikle ilerlemekte zorluk geçti. Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi acil servisi girişini yağmur suyu bastı.

SELDE KAYBOLAN ASEL’İN ACILI ANNESİ: EVLADIM ELİMDEN KAYIP GİTTİ

Yazının Devamını Oku

İstanbul’da ilk okul günü alarmı

3 Eylül 2023

Yaklaşık 16 bin servis aracının 300 binin üzerinde öğrenciyi taşımak için trafiğe çıkacak olması, kentte yaşanacak olası bir trafik kaosunu gündeme getirdi. UKOME’de İstanbul Valiliği’nin koordinasyonunda bir araya gelen İBB, Karayolları 1. Bölge Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İl Emniyet Müdürlüğü , İl Jandarma Komutanlığı, İl Sağlık Müdürlüğü, İstanbul Esnaf ve Sanatlarlar Odaları Birliği ile İstanbul Umum Servis Araçları Odası temsilcileri, okulların açılacağı 11 Eylül günüyle ilgili kararlar aldı. Tüm kurumların alarm seviyesine geçtiği tedbirler şöyle:

TOPLU TAŞIMA BEDAVA

11 Eylül’de toplu taşıma araçları 06.00-14.00 saatleri arasında ücretsiz olacak ve sefer sayıları artırılacak. İlk 2 gün okul servis araçları arabalı vapurlardan öncelikli olarak faydalanacak. İDO’nun Sirkeci-Harem hattında yaya yolcular ücretsiz geçecek. Şehir Hatları’na ek vapur seferleri konulacak. Tüm kurumların temsilcileri UYM (Ulaşım Yönetim Merkezi) ve AKOM’da toplanacak, 3 gün nöbet tutacak. Kent içi kameralarla trafik sürekli izlenecek. Karayolları 1. Bölge Müdürlüğü şantiyelerinde okulların açıldığı hafta çalışma yapılmayacak. Hasar görmüş altyapılara anında müdahale edilecek. Mevcut çalışmalar okul açılış öncesi tamamlanacak. Zaruri çalışmalar gece vardiyasında sürdürülecek. 

Yazının Devamını Oku

İstanbul’da suç oranları düştü

3 Eylül 2023

2022 yılında 275 bin 63 asayiş olayı meydana gelirken, 2023’te bu rakam 255 bin 945’e geriledi. Yani yüzde 7’lik bir düşüş meydana geldi. Kişilere karşı işlenen suçlar 2022 yılında 91 bin 158 olurken, bu rakam 2023’te yüzde 1.5 azalarak 89 bin 832’ye düştü. Kişiye karşı işlenen suçların yüzde 98’i aydınlatıldı. Evden hırsızlık olayları yüzde 22.2, otodan hırsızlık olayları ise yüzde 13 azaldı. 2023 yılının ilk 8 ayında İstanbul’da 34 milyon 68 bin 3 kez GBT sorgulaması yapılırken, 99 bin 593 kişi yakalandı. Asayiş uygulamaları sonucunda 10 bin 398 silah da ele geçirildi. 

Yazının Devamını Oku

İcadiye Dağ Hamamı 4. Nevmekan oldu

3 Eylül 2023

Kuzguncuk’ta Şeyhülislam Arif Hikmet Bey tarafından Medine’deki kütüphanesine gelir sağlamak için 1854 yılında yaptırılan İcadiye Dağ Hamamı restore edildikten sonra dördüncü Nevmekan oldu.

2 KİTAP HEDİYE ETTİ

Nevmekan Kuzguncuk’un açılışına, kendisi de Kuzguncuk sakini olan Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun da katıldı.


Fahrettin Altun

Nevmekan Kuzguncuk’un açılış kurdelesini kesen Fahrettin Altun, kişisel kütüphanesinde yer alan Arif Hikmet Bey’e ait Arapça, Türkçe ve Farsça şiirlerden oluşan 2 kitabı mekânın kütüphanesine hediye etti. Fahrettin Altun açılışta yaptığı konuşmada “Tarihi mirası bulup çıkartmak ve insanlığın hizmetine sokmak güçlenmesine de hizmet etmektir. Bugün Türkiye etkili bir bölgesel güç ve küresel bir oyuncudur. İçe kapanan, kendi iç çelişkilerine boğulmuş, krizleriyle uğraşan bir Türkiye yok artık karşımızda. İddialı, dışa açık bir Türkiye var” dedi.

Yazının Devamını Oku

Beklenen yağmur bugün geliyor

2 Eylül 2023

İBB AKOM verilerine göre İstanbul’da bugün sağanak yağmur geçişleri beklenirken, sıcaklıklar mevsim normallerinin üstünde seyretmeye devam edecek.

İstanbul’da bu hafta sonu özellikle sabah saatlerinde kısa süreli, yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağmur geçişlerinin yaşanabileceği öngörülüyor. Sıcaklıkların önümüzdeki hafta 28-30°C aralığında mevsim normalleri üzerinde seyretmesi bekleniyor.

Yazının Devamını Oku

Pahalı okul servislerine İBB’den çözüm

1 Eylül 2023

İstanbul’da mevcut Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) kararına göre, servis taşımacılığı ücreti hesaplaması kilometre olarak tek gidiş üzerinden hesaplanıyordu. Bu tarifede yer alan ücretler azami tutar olup tarifenin dışında ücret talep edilemiyordu. Belirlenen ücretler resmi ve özel eğitim kurumlarında hizmet veren okul servislerini kapsıyordu.

Özel eğitim kurumlarında çeşitli mazeretlerle, ek hizmetler gerekçe gösterilerek UKOME tarafından belirlenen okul servis taşımacılığı tarifesinin çok üzerinde ücretler talep edilmesi yönünde gelen şikâyetler üzerine harekete geçen İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB), veliler ve öğrencilerin bu mağduriyetini gidermek için getirdiği teklif, dünkü UKOME toplantısında görüşüldü.

FAHİŞ FİYATA ÖNLEM

Söz konusu teklife göre mevcutta kilometreye göre belirlenen ancak ek konfor hizmetleri nedeniyle farklı tarife uygulayanlardan, UKOME standartlarında da hizmet vermesi istenecek. UKOME tarafından belirlenen standardın üstünde hizmet veren servis taşımacısı, standart tarife için gelen talepleri de karşılamakla yükümlü olacak. Veliler dilediği servisi tercih edebilecek. Karara uymayan okulların denetlenmesi istenecek. Firmalara ihtar gönderilip tekrarlanması halince ceza yaptırımıyla, 5 kata varan servis ücretlerinin önüne geçilmesi sağlanmış olacak.

Yazının Devamını Oku

Kahire Büyükelçiliği’nde 10 yıl sonra bir ilk

1 Eylül 2023

Türkiye’nin Kahire Büyükelçisi Salih Mutlu Şen’in ev sahipliğinde gerçekleşen resepsiyona yıllar sonra üst düzey Mısırlı askeri yetkililer katıldı. Şen, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Büyükelçiliğimiz konutunda düzenlenen 30 Ağustos Zafer Bayramı davetimize Mısır Genelkurmay Başkan Yardımcısı Tümgeneral Moustafa el Serbiny, Mısır Savunma Bakan Muavini Tümgeneral Abdel Naser ve Savunma Bakanlığı Ataşelikler Daire Başkanı Tuğgeneral Walaa Bibers’in nazik katılımlarından mutluluk duyduk” dedi. Resepsiyon Arap televizyonlarında da geniş şekilde yer aldı.

BU YIL ATANDI

2013 yılında Mısır’daki darbe sonrası iki ülke de büyükelçilerini geri çekerek diplomasiyi maslahatgüzar seviyesine indirmişti. Bu yıl normalleşen ilişkilerin ardından Türkiye ve Mısır diplomatik ilişkileri yeniden büyükelçilik seviyesine çıkarmışlardı. Türkiye, Kahire Büyükelçisi olarak Salih Mutlu Şen’i atamıştı.

Yazının Devamını Oku

İstanbul Valiliği’nden ‘Alkol yasağı’ hatırlatması

31 Ağustos 2023

Tartışma yaratan genelge sonrası Valilik genelgenin yeni olmadığını ‘hatırlatma genelgesi’ olduğunu açıkladı. İstanbul Valiliği Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Emin Gökçegözoğlu, Hürriyet’e şöyle konuştu:

“Alkol satışı ve tüketimine ilişkin kanunun verdiği görevler hatırlatılmıştır. Bu alkolü tamamen yasaklayan bir genelge değil. Piknik, plaj, park ve  mesire yeri gibi vatandaşın yoğun olduğu bölgelerde vatandaşın, alkol nedeniyle huzurunu bozan, sarhoşluktan kaynaklanan davranışlara karşı tedbirli olup uygulama yapılması.”

NELER YASAK

- Yazıda yasaklar şöyle tekrarlandı: “Hatırlatma genelgemizde özetle kanunla belirlenmiş, 18 yaş altı çocuklara alkol satışının yapılmaması,

◊ Ruhsatlı alkol satışı yapılan lokanta ve restoranlar dışında 22.00 – 06.00 saatleri arasında perakende alkol satışının yapılamayacağı,

◊ Sarhoşluk sebebiyle halkın huzurunu bozacak şekilde hareket edilmemesi, alkol satışı ve tüketilmesi, ruhsatı bulunan işletmeler dışında yapılmaması,

◊ (Park, piknik ve mesire alanları, sahil bandı, plaj vb. alanlarda) bahsi geçen yerlerde emniyet, jandarma ve zabıta birimlerinin etkin denetimleriyle asayişi, halkımızın huzur ve güvenliğini bozacak olaylara meydan vermemesi hususlarında ilgili birimler talimatlandırılmıştır.”

 

Yazının Devamını Oku