Ebru Karatosun

Erdoğan: Sirk cambazlarına prim vermeyin

27 Şubat 2024

AK Parti Genel Merkezi’nde ‘Genişletilmiş İl Seçim İşleri Başkanları Toplantısı’nda açıklamalarda bulunan Erdoğan özetle şunları söyledi:

ESKİ TÜRKİYE DÖNEMİNİ KAPATIYORUZ: Asıl işimiz yeni başlıyor, Türkiye Yüzyılı yeni başlıyor. Bizden önceki kuşakların bizim, bizden sonraki kuşağın yaşadığı eski Türkiye dönemini tamamen kapatıyoruz. Tek parti faşizminin, darbelerin, cuntaların, zulümlerin, koalisyonların, krizlerin, istikrarsızlıkların Türkiye’sini bir daha geri gelmemek üzere tarihin tozlu raflarına kaldırıyoruz. Artık devir Türkiye Yüzyılı devridir.

CHP ROTASINI KAYBETTİ: Dünya değişti, Türkiye değişti, şehirlerimizin çehresi değişti ama ülkemizdeki muhalefet anlayışı hiç değişmedi. Bilhassa, ülkenin ikinci partisi sıfatına sahip CHP bırakın olumlu yönde değişmeyi, bölücülerle, terör örgütü mensupları ile işbirliğine girecek kadar rotasını kaybetmiştir. Üzülerek görüyoruz ki CHP’de bölücülerin ve yapay zekânın sözü bu partiye yıllarca emek vermiş, bu partiye gönül vermiş insanların sözünden daha fazla geçiyor. İstanbul’da bölücü örgütün uzantıları ile el ele kol kola yürümekten, bölücülerin sembolleri altında ortak miting yapmaktan utanmıyorlar.

HEM SAHA HEM SANDIK HÂKİMİYETİ: Medya ve sosyal medya başta olmak üzere modern iletişim yöntemleri elbette önemlidir ama yarım asra yaklaşan siyasi tecrübemizle biliyoruz ki sahada yoksanız sandıkta esameniz okunmaz. AK Parti kurulduğu günden bu yana girdiği her seçimden birinci çıkmayı hem saha hem sandık hâkimiyeti sayesinde başarmıştır. İnşallah 31 Mart’ta da hem ülke geneli hem de büyükşehir, il, ilçe, belde düzeyinde birinciliği yine kimseye kaptırmayacağız.

MİLLETİ KANDIRMAYA ÇALIŞANLAR: Her seçim döneminde olduğu gibi 31 Mart sürecinde de kendi akıllarınca milleti kandırmaya çalışan birileri yine meydanlara çıkmış görünüyor. Bunlar sokakta ‘Ben şu partiden adayım ama aslında gönlüm AK Parti veya Tayyip Erdoğan’dan yana’ diyerek insanlardan destek istiyor. Hep söylediğimiz gibi Türkiye özgür ve demokratik bir ülkedir. İsteyenin istediği partide siyaset yapma ve aday olma hakkı vardır. Herhangi bir partide bir müddet siyaset yaptıktan sonra yolunu ayırıp başka istikamete gidenlerin de yeri artık orasıdır. Açık ve net söylüyorum; ‘Ben seçimi kazanırsam kazandıktan sonra yine AK Parti’de olacağım’ diyen sirk cambazlarına asla prim vermeyiniz. Bunlar sirk cambazıdır. ‘Ben şimdi buradan aday oldum ama seçimden sonra yine AK Parti’ye gideceğim’ diyen sirk cambazlarına da aldanmayın. 

KORSAN SİYASET YAPMAYA KALKANA EYVALLAH ETMEYİZ: Geçmişte AK Parti’de bulunup da hangi sebeple olursa olsun başka partiye gidenler için de aynı durum geçerlidir. Bu durumdaki hiç kimsenin AK Parti veya bizim adımıza konuşma, oy isteme, hatta böyle bir imada bulunma hakkı yoktur. AK Parti şahısların değil, bir davanın, bir ülkünün ülkeye ve millete hizmet uğruna adanmışlığın partisidir. Her kim AK Parti çatısı altında bu kadim davaya hizmet ediyorsa başımızın üstünde yeri vardır. Ama AK Parti’den ayrılıp da bu partinin gölgesinde korsan siyaset yapmaya kalkana da kimse kusura bakmasın eyvallah etmeyiz.”

DEVLET BEY YAŞIM MİKTARINCA GÜL GÖNDERDİ

-

Yazının Devamını Oku

Adıyaman’a 32 bin konut daha

9 Şubat 2024

ADIYAMAN Üniversitesi Spor Salonu’nda Deprem Konutları Kura ve Anahtar Teslim Töreni’ne katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan özetle şunları söyledi: “Adıyaman, 6 Şubat 2023 depremlerinden en çok yara alan şehirlerimizden biridir. Asrın felaketi olarak adlandırılan bu depremlerde Adıyamanımızda 8 bin 561 insanımız hayatını kaybetti. Depremde yıkılan 6 binin üzerindeki binaya ilave olarak acil yıkılacak durumda 8 binin üzerinde, ağır hasarlı olarak da 19 bin bina vardı. Yapılan tespitler sonunda Adıyaman’da yaklaşık 39 bini konut, 3 bin 400’e yakın işyeri ve 3 bine yakın ahır toplam 45 bin 305 hak sahibi belirlendi. 2 bin 798 konutumuzun teslimini yapıyoruz.

YENİ ÜRETİM TESİSİ

Halen inşası süren 32 bin konutumuzu yıl sonuna kadar peyderpey teslim edeceğiz. Önümüzdeki sene tüm hak sahiplerini evlerine ve işyerlerine kavuşturmayı hedefliyoruz. Kalıcı konutların teslimine başlayarak şehrimizin ayağa kaldırılmasında yeni bir safhaya geçtik. Sadece konut ve işyeri yapmakla şehirlerimizin caddelerini ve meydanlarını yeniden düzenlemekle kalmıyoruz, aynı zamanda şehirlerimizi Türkiye Yüzyılı’na hazırlayacak temel altyapıyı ve büyük yatırımları da planlıyor, hayata geçiriyoruz. Bu çerçevede, ülkemizin en hızlı büyüyen sektörü savunma sanayimizin yatırımlarını deprem bölgesi şehirlerimize yönlendirmek amacıyla bir iskân ve istihdam projesi başlattık. Adıyamanımıza savunma sanayisi şirketlerimizin ortaklığıyla ve TUSAŞ’ın koordinasyonunda hem laboratuvar ve test altyapısı hem de kablo, konnektör ve kablaj üretim tesisi kuruyoruz. İnşası süren bu tesis inşallah yıl sonuna doğru faaliyete geçecektir.”

TERÖR EYLEMLERİ BOŞUNA DEĞİL

- “Terör örgütleri üzerinden ülkemize istikamet verme, toplumu huzursuz etme, siyaseti yönlendirme çabaları hiç bitmiyor. Hem sınırlarımızın ötesinde hem de şehirlerimizde birden artış gösteren terör eylemleri, provokasyonlar, tahrikler, tuzaklar boşuna değildir. Hepsi de bu amaca hizmet etmek üzere yazılmış aynı senaryonun bir parçası olarak tedavüle koyulmuş araçlarıdır. Bu oyunu kuranların bilmedikleri bir şey var, o da Türkiye’nin artık eski Türkiye olmadığıdır.

BAY KEMAL’İ İLK HANÇERLEYENLER

Yazının Devamını Oku

Deprem konutları sahiplerini buluyor: Bu yıl 200 bin konut teslim

4 Şubat 2024

Hatay’da Deprem Konutları Kura ve Anahtar Teslim Töreni’nde açıklamalarda bulunan Erdoğan, özetle şunları söyledi: “1 yıl önce 6 Şubat gününün erken saatlerinde yaşadığımız Kahramanmaraş merkezli depremde kaybettiğimiz canların acısı ilk günkü tazeliğiyle yüreklerimizi yakmayı sürdürmektedir. Buradan depremde kaybettiğimiz 53 bin vatandaşımızın her birine Allah’tan rahmet, yakınlarına ve milletimize baş sağlığı diliyorum. Asrın felaketini asrın dayanışmasına dönüştürerek o zor günlerin geride kalmasını temin ettik. Devletimiz tüm imkanlarıyla anında harekete geçerken Türkiye tek yürek, tek bilek olmuş milletimiz depremzede kardeşlerinin yanına koşmuştur.

YIKIM ÇOK BÜYÜKTÜ

Hatay, can kaybı ve yıkılan bina sayısı bakımından depremden en büyük zararı gören şehrimizdir. Depremden sonraki ikinci gün Hatay’a geldiğimizde karşılaştığımız tabloyu asla unutmadık, unutmayacağız. İnsanlık tarihinin en kadim yerleşim yerleri arasında bulunan Hatay’ın yaşadığı yıkım gerçekten çok büyüktü. Bu büyük felaketin ardından Hatay’ın halini görüp gözleri yaşarmayanın, yüreği daralmayanın kalbi kurumuş demektir.

HER AY 20 BİN KONUT

Depremde zarar gören şehirlerimizi yeniden ayağa kaldırmak için çalışmalarımız kesintisiz sürecek. Bölge genelinde halen yapımı süren 40 bin konutu da inşaatı tamamlandıkça peyderpey hak sahiplerimize teslim edeceğiz. İnşallah 2 ay içerisinde deprem bölgesi genelinde 75 bin konutun teslimini bitireceğiz. Amacımız takip eden dönemde de her ay 15-20 bin konut ve köy evlerini hak sahipleriyle buluşturmaktır. Böylece temel atmasının üzerinden 1 yıl geçmeden inşaatları bitirme sözünü önemli ölçüde yerine getirerek yıl sonuna kadar 200 bin evi teslim etmiş olacağız.

KİMSE MAĞDUR OLMAYACAK

Hatay’da ve diğer deprem şehirlerimizde yeni yerleşim yerlerinin inşası ve yerinde dönüşümle tüm hak sahiplerinin evlerine kavuşmasını sağlayacağız. Defne Hastanesi’yle ilgili ne dediler? Ne oldu? Biz Defne’yi yaptık mı? Yaptık. Açılışını da bizzat bu kardeşiniz bakanıyla, tüm ekibiyle gerçekleştirdi. Çünkü biz yalan üzerine hiçbir zaman hakikati bina etmedik. Kimsenin hakkı yerde kalmayacak, kimse mağdur olmayacak.

Yazının Devamını Oku

İşte AK Parti’nin 31 Mart vaatleri... Şehirlerde yeni yaşam alanları

31 Ocak 2024

KENTSEL DÖNÜŞÜM

- Sosyal ihtiyaçlara uygun, sürdürülebilir şehirleşme modeli ile afetlere karşı dirençli yerleşim alanları oluşturmaya devam edeceğiz.

- Yeni bir “Kentsel Dönüşüm Seferberliği” başlatıyoruz.

- Mevcut şehir dokusu ile ilişkisini devam ettirebilen, kimlikli, sosyal, kültürel, kamusal, açık ve yeşil alanlarıyla örnek olacak yeni yaşam alan-ları tasarlayacağız. Belediyelerin afet risk azaltma çalışmaları için kaynaklarını güçlendireceğiz.

- Her şehrin 5, 10, 25 ve 100 yıllık potansiyel gelişimini dikkate alan, kısa-orta ve uzun vadeli makro yatırım perspektiflerini belirleyeceğiz.

KONUT YATIRIMLARI

- Konut açığının ne kadarının serbest piyasa, ne kadarının merkezi yönetim (TOKİ) ve ne kadarının yerel yönetim tarafından giderileceğinin planlamasını yaparak, konut açığını kapatacak yatırımları hızlandıracağız. Doğrudan yerel yönetimler tarafından üretilecek konutların hangi finansman modelleri ile inşa edileceğinin planlarını mukayeseli bir şekilde hazırlayacağız.

İTFAİYE AKADEMİLERİ

Yazının Devamını Oku

Sevmeyeni sevdireceğiz kararsızları ikna edeceğiz

31 Ocak 2024

AK Parti Genel Merkezi’nin yeni konferans salonunun açılışı ve 31 Mart yerel seçim beyannamesinin açıklandığı programda konuşan Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, özetle şunları söyledi: “Evlatlarımıza büyük, güçlü, müreffeh, itibarlı bir Türkiye bırakma hedefimize çelme takması için kimsenin eline malzeme vermemeliyiz. Sizlerin de gördüğü gibi, içeride ve dışarıda, Türkiye’nin tökezlemesini, siyasi ve ekonomik olarak yeniden eski zayıf günlerine dönmesini bekleyen bir güruh var. Şehirlerimizi Türkiye Yüzyılı’na hazırlayacak adımları atmakla, bu sinsi niyetleri de boşa çıkarmış olacağız.

HİÇ KİMSEYİ ATLAMADAN...

Şehirlerimizi algı belediyeciliğinden kurtarıp, gerçek belediyecilikle tanıştırmak için var gücümüzle çalışıyoruz. Size, 14 Mayıs seçim beyannamemizi kamuoyuyla paylaşırken işaret ettiğim çalışma tarzını tekrar hatırlatmak istiyorum. Seçim günü olan 31 Mart’a kadar; gelmeyene gideceğiz, küskünü barıştıracağız, sevmeyeni sevdireceğiz, her eve, her işyerine gireceğiz, kalbini kazanmadık kimse bırakmayacağız, kararsızları ikna edeceğiz, zaten gönlünde olduklarımızı ihmal etmeyeceğiz. Hiç kimseyi atlamadan, teker teker herkese dokunacağız. Siyasetin sokakta yapıldığını unutmayacağız. Seçimin sandıkta kazanıldığını bileceğiz. Her seçimin önemli olduğunu, Türkiye Yüzyılı’nın ilk seçimi 31 Mart’ın da çok önemli olduğunu aklımızdan asla çıkarmayacağız. Sizlerden, seçim gününe kadar geçecek her anı değerlendirmenizi, seçim günü sandığı da namusumuz görerek sahiplenmenizi istiyorum.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, AK Parti Kongre Merkezi’nde yapılan programda 8 başlıktan oluşan seçim beyannamesini açıkladı. Erdoğan salona eşi Emine Erdoğan ile geldi. 

ENGELLENDİK EDEBİYATI 

Amacımız, şehirlerimizi ve oralarda yaşayan insanlarımızı bu hizmetsizlik girdabından, bu şov ve ajans belediyeciliği illüzyonundan kurtarmaktır. Eser ortaya koyamamanın, halka hizmet getirememenin hiçbir bahanesi olamaz. Siz bakmayın birilerinin engellendik edebiyatı yapmalarına... Şu anda bu engellendik diyenler AK Parti belediyelerinin aldığı paralardan çok daha fazlasını aldılar ve alıyorlar. Bunun ispatını her zaman yaptık ve yapıyoruz. Bunların tamamı safsatadan, sorumluluktan kaçmaktan ibarettir.

KAMU KAYNAKLARI EŞİT

Bakanlıklarımız ve kurumlarımız defalarca, belediyelere kamudan aktarılan kaynaktan bu belediyelerin aldıkları payı açıkladılar. Diğer belediyelere ne veriliyorsa, hangi kritere göre tahsisat yapılıyorsa, bunlar için de aynısı geçerlidir. Ne bir eksik, ne bir fazlasıyla, her belediye kamu kaynaklarından adil bir şekilde yararlanmaktadır. Bakınız, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni aldığım zaman bizim borcumuz, 2.5 milyar dolardı, devrederken 1.5 milyar dolarla devrettim. Ama şimdi 3 milyar dolar İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin borcu var. 

Yazının Devamını Oku

Erdoğan İzmir Şehir Hastanesi’ni açtı... 6 ayrı hastaneli sağlık kompleksi

28 Ocak 2024

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün İzmir’de şehir hastanesinin açılışını da yaptı. Burada bir konuşma yapan Erdoğan, özetle şu mesajları verdi: “Şehir hastanemiz 628 bin metrekareyi bulan kapalı alanı, yüksek yatak kapasitesi, diğer birimleriyle güzel İzmirimize yakışır bir eser oldu. Bu dev hastanenin altyapısı itibarıyla buranın yollarıyla alakalı, tabi acaba yollarını kim yaptı diye sorarsınız. Kimin yapması lazım, büyükşehir belediyesinin yapması lazım. Büyükşehir yolları yaptı mı, hayır.

4 KM’LİK BAĞLANTI YOLU

Ulaştırma Bakanlığı’mız devreye girdi, ilk etabı hallettik ama yetmez. İnşallah buranın yollarıyla alakalı ikinci etabı da Ulaştırma Bakanlığı’mız en güzel şekliyle yapacak ve hastanemize ulaşım daha da kolaylaşacak. Hastane yapınca ulaşım şart. Hastanemize hızlı, emniyetli erişim için inşa ettiğimiz 4 km uzunluğundaki bağlantı yolu ve kavşağını da bugün hizmete açıyoruz. Hastanemiz dünyanın en büyük sağlık komplekslerinden biridir. 6 ayrı hastaneyi barındıran bu muhteşem yatırım eser ve hizmet siyasetimizin önemli bir nişanesidir. Seçimlere gidiyoruz. Bu seçimlerle birlikte ben inanıyorum ki güzel İzmir’in güzel insanları burada Hamza Dağ kardeşimizi büyükşehirin başına getirecek ve böylece altyapı noktasında da İzmirimizin bu çileleri sona erecektir.”

35 BİN SAĞLIK PERSONELİ ALACAĞIZ

“Eğitim dedik, okullarımızın neredeyse tamamını yeniden inşa ettik. Evlatlarımızın en iyi şekilde yetişmesi için 800 bin yeni öğretmen atadık. Darbecilerin yıktığı mesleki eğitim sistemini yeniden ayağa kaldırdık. Şehir hastaneleriyle sağlık hizmetlerini dünya standartlarının üzerinde seviyeye taşıdık. 310 bini doktor olmak üzere 1.5 milyona yakın sağlık çalışanıyla bu alandaki insan kaynağımızı güçlendirdik. 15 bini hemşire olmak üzere 35 bin sağlık personelini daha kamuya alıyoruz. 2.5 milyon kişiye evde sağlık hizmeti vererek hizmeti insanımızın evine götürdük. Sınırlarımızın güvenliğini artırarak terörü kaynağında kurutma stratejisine geçtik. Asker, polis, jandarmasıyla Türkiye’yi dünyanın en sorunlu bölgesinin en güvenli bölgesi haline getirdik.”

İZMİR KİMSENİN TEKELİNDE DEĞİL

- AK Parti’nin ilçe belediye başkan adaylarını açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan “İzmirliyle aramıza kimseyi sokmadık sokmayacağız. İzmirlilik kimsenin tekelinde değildir” dedi.

AK Parti İzmir İlçe Aday Tanıtım Programı’nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, özetle şunları söyledi: “Türkiye Yüzyılı’nın inşası sürecinde İzmir’in bize vereceği desteği çok önemli görüyoruz. İzmirliyle aramıza kimseyi sokmadık, sokmayacağız. Ne İzmir ne de İzmirlilik kimsenin tekelindedir. Bu şehre aşkla, sevdayla, azimle hizmet eden herkes İzmirlidir. Esasen bu iddia ile eser ve hizmet yerine istismar peşinde koşarak ortada dolaşanların gayesi şehri ihmal ederek İzmirlilere yaptıkları ihanetin ve boğazlarına kadar battıkları yolsuzlukların üzerini örtmektir.

Yazının Devamını Oku

Yüzde 49.25 zam Meclis’ten geçti

26 Ocak 2024

SSK ve Bağ-Kur emekli maaşlarının ilave yüzde 5 refah payı eklenerek yüzde 42.57’ye yükseltilmesi ile en düşük emekli maaşının 7 bin 500 TL’den 10 bin TL’ye çıkarılmasına ilişkin kanun teklifi, geçtiğimiz hafta kabul edilmişti. Ancak emekli memur maaşlarıyla işçi ve Bağ-kur emekli maaşlarına aynı oranda zam yapılmaması kamuoyunda tartışmalara neden olmuştu.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, zammın yüzde 49.25’e çıkarılacağını duyurmuştu. Dün TBMM Genel Kurul’unda kabul edilerek yasalaşan düzenlemenin 6 aylık maliyetinin 45 milyar TL olacağı öğrenildi. Ayrıca çalışma hayatıyla ilgili düzenlemeler de yasalaştı.

Asgari ücret desteği 2024’te aylık 700 lira olarak uygulanacak. Sigortalının kısa çalışma ödeneğinden yararlanabilmesi için gereken asgari prim ödeme gün sayısı 600’den 450’ye indirilecek.

Yazının Devamını Oku

İsveç onayında bölgesel riskler etkili oldu

25 Ocak 2024

Edinilen bilgilere göre, İsveç ile ilgili geçen hafta içinde ABD ile yapılan istişareler sonucunda son gelişmeler Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a aktarıldı ve konuyla ilgili onay sürecinin bu hafta içinde TBMM Genel Kurulu’nda getirilmesine dair bir planlama yapıldı.

NEDEN ŞİMDİ OYLANDI

İsveç’in NATO’ya üyeliği protokolü, TBMM Dışişleri Komisyonu’nda ilk olarak 16 Kasım’da görüşülmeye başlanmıştı. İlk Komisyon toplantısında görüşmeler yarıda bırakılırken, İsveç hükümetinden taahhütlere ilişkin bilgi istenmişti. Daha sonra ikinci kez toplanan Komisyon, İsveç protokolünü 26 Aralık’ta oy çokluğu ile kabul etmişti. Ancak Genel Kurul süreci, ABD ile ilişkiler ve F-16 süreci nedeniyle zamana yayılmıştı. Önceki gün TBMM Genel Kurulu’ndan geçen İsveç protokolünde en dikkat çeken mesele sürecin zamanlaması oldu. AK Parti’de bölgesel gelişmelerin ve yaşananların etkili olması nedeniyle İsveç protokolünün daha fazla beklememesi gerektiği değerlendiriliyor.

NATO İLE ORTAK HAREKET

AK Parti kulislerinde onay sürecinin zamanlamasıyla ilgili, “Yeni F-16 alımı konusu anlaşma başlıklarından yalnızca birisi. Onun dışında şu an aktif olarak kullandığımız Blok 30, Blok 40 ve Blok 50 uçaklarımızın çip ve diğer özelliklerinin modernizasyonu, başka birtakım silah sistemleri, savunma sistemleri de gündemimizdeydi. Ancak içinden geçtiğimiz süreç bunların ötesinde bir ihtiyacı da ortaya koydu. Bölgesel riskler çok yükseldi. Karadeniz, Akdeniz, Kızıldeniz, Batı Asya, Kafkasya hepsi birer kriz alanına dönüşmek üzere. Tablo böyleyken NATO ile çatışma halinde değil, NATO içinde kendi hukukunu koruyan bir ülke konumunda olmamız gerekiyor. O nedenle bu sürecin uzamaması lazımdı” yorumu dikkati çekiyor.

İSVEÇ VE NATO MEMNUN

TBMM’nin önceki akşam gerçekleşen genel kurul oturumunda İsveç’in NATO üyelik protokolünü onaylaması, İsveç tarafında sevinçle karşılandı.

- İsveç Başbakanı Ulf Kristersson, TBMM’nin onayı sonrası yaptığı ilk açıklamada, “Bugün, NATO’ya tam üyeliğe bir adım daha yakınız” ifadesini kullandı. İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billström ise, “Bundan sonra da terörizme karşı mücadelemiz Türkiye ile yakın işbirliği halinde sürecek. TBMM’ye teşekkür ediyorum. Uzun bir yolculuktu” diye konuştu.

Yazının Devamını Oku

İlk söz İzmirliye konut

22 Ocak 2024

İzmir Adnan Menderes Havalimanı’nda hafta sonu yaklaşık 10 bin vatandaşın toplandığı etkinliğe katılan Dağ, İzmir için atacağı adımları, kentin sorunları ve projeleriyle ilgili Hürriyet’e şu değerlendirmelerde bulundu: “Körfezin durumu, trafik sorunu, kentsel dönüşüm, toplu konut, toplu ulaşım ve çöp İzmir’in temel sorun alanları. İzmir’in bu sorunları beş yıl daha öteleme şansı yok. Beş yıl da yetmeyecek. Bir yerinden başlayacağız. Biz bir yerinden bu meseleleri çözmeye başlayacağız. Bu kentte yaşayan insanlara belediye aracılığıyla konut imkânı sağlamak istiyoruz. Belediyenin aracı olacağı, sadece İzmir’de ikamet edenlerin faydalanacağı bir proje üzerinde çalışıyoruz. Şu an proje çalışmasını yapıyoruz. Yüzde 70-80 civarına geldik. Şubat ayının ortalarına doğru projenin tanıtımını yapacağız.

5 YIL DAHA BEKLEYEMEYİZ

Beş yılın sonunda gerçekten önemli bir mesafe katedildiğini kimseyi de kırmadan, üzmeden, birebir diyalogla, niyetimizi onlara anlatacağız. Sizin daha iyi şartlarda yaşamanız lazım. Bunu anlatacağız. Ben arka sokakların tamamını bilirim. Park yapacak yer de yok, çocukların parkta oynayacağı yer de yok. Dolayısıyla bizim bu şehrin bu meselelerini çözmek için adım atmamız lazım. Beş yıl daha bunlar yokmuş gibi davranma şansımız yok. Teşkilat ilk defa bu kadar heyecanlı ve coşkulu bir karşılama yaptı. Bu, heyecanın dalga dalga yayılacağını gösterir. Ailecek çok seviyoruz bu memleketi. Bugüne kadar bu samimiyetimizi gösterdik. Kalan 70 günde de samimiyetimizi göstereceğiz. Eminim 31 Mart akşamı İzmir’de samimiyet kazanacak.”

KOCAOĞLU’YLA GÖRÜŞME
AK Partili Dağ, dün İzmir’in hayatta olan eski belediye başkanlarını ziyaret etti. Bu kapsamda CHP’li eski belediye başkanları Yüksel Çakmur ve Aziz Kocaoğlu ile DYP’li Burhan Özfatura’yla bir araya gelen Dağ, bugün ise İzmir’in efsanevi belediye başkanı Ahmet Piriştina’nın mezarına ziyarette bulunacak. ‘Aziz Kocaoğlu’ndan oy isteyecek misiniz?’ sorusuna ise Hamza Dağ, “Dönem ona müsait değil. Belki CHP’nin adayı belli olmuş olsaydı yapabilirdim. Ama şu anda CHP’nin adayı belli değil. Onun için o nezaketsizliği yapmak istemem ona. Aziz abiyle ben milletvekili, o belediye başkanıyken çok güzel çalışmamız oldu. O bizi, biz de onu severiz. Yani aramızda, bana göre çoğu kendi partilisinden daha güzel bir hukuk olduğunu o da bilir. 13 yıl belediye başkanlığı yaptı. Şimdi de gideceğiz, inşallah 1 Nisan’dan sonra da gideceğiz. Ondan, tecrübelerinden istifade edeceğiz” cevabını verdi.

Yazının Devamını Oku

Erdoğan: Her insanımıza ulaşmalıyız

19 Ocak 2024

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan dün ATO Congresium’daki 17 büyükşehir ve 31 il belediye başkan adayının tanıtım toplantısında özetle şunları söyledi:

“Hedefimiz belediyeleri tekrar ezici oranlarla kazanarak muhalefetin elindeki şehirlerimizi gerçek belediyecilik ile tanıştırmaktır. Biz asla şehirlerine ve oralarda yaşayan insanlara hiçbir şey vermedikleri halde çeşitli kavramların değerlerin, sembollerin, ideolojilerin arkasına saklanarak koltuklarını koruma derdine düşenlerden olmadık, olmayacağız. 

YANLIŞI OLANIN YERİ DEĞİL

Her kim belediye başkanlığı, milletvekilliği, teşkilat yöneticiliği dahil siyasette gelinen bu makamlara bu gözle bakmıyorsa AK Parti onun için doğru bir kapı değildir. Şehrinin dertleri ile dertlenmeden, ülkesinin hedefleri ile bütünleşmeden, milletinin dertleri ile donanmadan sandığa gözünü diken varsa AK Parti onun için isabetli bir mecra hiç değildir. Milletimize karşı en küçük bir yanlışı, yamuğu olanın yeri AK Parti değildir. Kuruluş aşamasında adını erdemliler hareketi olarak belirleyen bir kadro olarak başka türlü bir siyaset anlayışını asla tasvip edemeyiz.

VİZYONUMUZLA DA FARK ATTIK

Hep en çok biz çalıştık, en fazla biz emek verdik, sahayı her zaman biz domine ettik. Milletimizle en yakın ve samimi ilişkiyi biz kurduk. Vatandaşa ‘oy yoksa hizmet de yok’ diyen edepsizlerden asla olmadık. Kibri, tekebbürü, böbürlenmeyi yanımıza hiçbir zaman yaklaştırmadık. Bize kibir yakışmaz, bize gururlanmak yakışmaz; biz tevazu ehliyiz. Sadece çalışkanlığımızla değil, vizyonumuzla da rakiplerimize fark attık. Mahalle mahalle, sokak sokak, ev ev dolaşarak ulaşılmadık, kapısı çalınmadık, gönlüne dokunulmadık hiç kimse bırakmadık.

Yazının Devamını Oku

Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek’ten valilere uyarı... "Bu, babamızın parası değil"

16 Ocak 2024

HAZİNE ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, geçtiğimiz hafta yapılan Valiler Toplantısı’nda kamuda tasarruf tedbirleriyle ilgili valilere önemli uyarılarda bulundu. Edinilen bilgilere göre Bakan Şimşek, toplantıda Türkiye’nin ekonomik anlamda zorlu bir süreçte olduğunu vurgulayarak, “Tasarruf tedbirleri konusunda sizden yardım istiyoruz” dedi.

Valilerin de tasarruf tedbirlerine uymakla mükellef olduklarını vurgulayan Şimşek, “Gelin görün ki bu öyle olmuyor; taşıt kullanımından tanıtım giderlerine kadar... Bu alanlarda hakikaten hassasiyet gerekiyor. Türkiye’de 2024 yılında biz bütçeye tam uyarsak, 2,7 trilyon lira açık vereceğiz. O açığı nasıl finanse edeceğiz? Borçla. Borçla finanse etmek demek bugünkü yüksek faiz sürecinde memleketin imkânlarının yatırım ve hizmet yerine faize gitmesi demektir. O yüzden sizin de üzerinize görev düşüyor. Bu hassasiyet o kadar değerli ki. Ben defterleri sonuna kadar kullanıyorum. Kağıt falan kullanmıyorum. Bu seviyeye kadar inmemiz lazım. Bu babamızın parası değil. Hepimizin parası, milletin parası. 2,7 trilyon lira açık vereceğiz arkadaşlar. Onun için lütfen tasarruf tedbirleri konusunda maksimum hassasiyet gösterin; bu konuda bize yardımcı olun. Gösterişten uzak, mütevazı bir kamu anlayışına her alanda mecburuz. Tasarruf tedbirleri konusunda sizden yardım istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Valiler Toplantısı’nda Bakan Şimşek’in özetle şunları söylediği öğrenildi:

TEK HANEYE İNDİRMEMİZ LAZIM

“Türkiye’yi tekrar güçlü bir şekilde küresel kalkınma yarışında ön plana çıkaracak bir program uyguluyoruz. Bu programın ana unsurlarından biri de fiyat istikrarı. Fiyat istikrarından kastettiğimiz enflasyonun tek haneye indirilmesi. Şu anda çok yüksek; bunu aşağı çekmemiz lazım. Aşağı çekmemiz için de dünyanın kurallarına uygun bir programla yolumuza devam ediyoruz. Enflasyonu aşağı çekersek makroekonomik hedeflerimizin tamamını başarabiliriz. Bu o nedenle önemli bir hedef.

YÜZDE 3’ÜN ÜSTÜ ZOR YÖNETİLİYOR

Mali disiplin ikinci konu. Mali disiplinden kastımız şu: Bir ülkede iki tür denge aranır. İçerideki ve dışardaki denge. Dışardaki denge döviz dengesi, yani cari açık. İçerideki denge bütçe dengesi. İkisi açık verirse bu yönetilemez. Dünyada hiçbir ülke yönetemez. Türkiye de yönetemez. Türkiye’de şu anda her iki açık da yüksek. Mali disiplinden kastettiğimiz bütçe açığının deprem harcamaları hariç milli gelire oranını yüzde 3’ün altına düşürmemiz lazım. Yüzde 3’ün üstü zor yönetiliyor. Cari açık dediğimiz mümkün olduğunca dışarıdan, dış borcumuzun yükseltilmesini sınırlamak demek. Bunların hepsi, hepimizi ilgilendiriyor. Çünkü ulusal bir mesele.

Yazının Devamını Oku

İstanbul adayı yarın açıklanıyor

6 Ocak 2024

İlk etapta 12 büyükşehir ve 16 ilin belediye başkan adaylarını açıklayacak olan Cumhurbaşkanı Erdoğan, geri kalanını ise 15 Ocak’taki programda duyuracak. Ayrıca, ilçe belediye başkan adayları ise 15 Ocak’tan sonra belli olacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yarın adaylarını duyuracağı iller şöyle: “İstanbul, Kocaeli, Eskişehir, Erzurum, Denizli, Bursa, Aydın, Balıkesir, Mardin, Muğla, Samsun ve Ordu Büyükşehir belediyeleri ile Giresun, Elazığ, Artvin, Edirne, Düzce, Bitlis, Bingöl, Çanakkale, Çankırı, Kastamonu, Rize, Sinop, Tokat, Yalova, Isparta ve Bayburt.”

AK Parti tarafından aday gösterilecek isimlerin dün itibariyle aranarak adaylıklarının tebliğ edildiği belirtildi.
                            ◊ Ebru KARATOSUN / ANKARA

Yazının Devamını Oku

Erdoğan: İstanbul adayı pazar günü açıklanacak

5 Ocak 2024

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, dün Ankara’da partinin genel merkezi bahçesinde inşa edilen konferans salonu binası çalışmalarını inceledi ve 15 Ocak’a kadar yetişip yetişmeyeceği hak-kında bilgi aldı. Ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, merakla beklenen İstanbul Büyükşehir Belediye başkan adayının pazar günü açıklanacağını söyleyerek, şunları aktardı:

“Pazar günü İstanbul adayını duyacaksınız. Bizim yapacağımız açıklamalar da A’dan Z’ye sürprizdir, hem de inşallah partimizin yerel yönetim seçimlerindeki kazanma azminin ifadesi olacak.

ANKARA ADAYI ANKARA’DA

Pazar günü İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde yapılacak aday tanıtım toplantısında adayların hemen hemen yarısını  açıklayacağız. Ankara adayını Ankara’da açıklayacağız. Seçim beyannamesini Ankara’da açıklayacağız. Yeni açılan salonumuzda yeni strateji belgemizi açıklayacağız. Pazar günü adayların hemen hemen yarısını açıklarız.”

‘HAYIRLI OLSUN’

- Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 7 Ocak’ta İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde yapılacak toplantıda, 14’ü büyükşehir olmak üzere 40 ilin belediye başkan adayını açıklaması planlanıyor. AK Parti’de bazı isimler üzerinde henüz karar verilemedi. Edinilen bilgilere göre, iki isim arasında kalınan ve aralarında büyükşehirlerin de olduğu 30 ilde son kez anket çalışması yapılmaya başlandı.

Aday Tespit Komisyonunca büyükşehirlerde adaylığı netleşen isimlerin bugünden itibaren Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından bizzat aranarak adaylıklarının bildirileceği öğrenildi. Diğer illerin adayları ise AK Parti Genel Başkan Vekili Efkan Ala tarafından aranarak bilgilendirilecek. Öte yandan mevcut belediye başkanlarından Balıkesir, Elazığ ve Denizli’de devam kararı alındığı kaydedildi.

 

Yazının Devamını Oku

AK Parti’de İstanbul hazırlığı

30 Aralık 2023

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ’ın koordinatörlüğünde yürütülen beyanname çalışması ekibinde, Genel Başkan Yardımcıları Çiğdem Karaaslan ile Fatma Betül Sayan Kaya, seçim kampanyalarını yürüten Prof. Dr. Ertan Aydın, MKYK üyeleri Mahir Ünal, Emre Cemil Ayvalı ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Bakan Yardımcısı Refik Tuzcuoğlu, Kahramanmaraş Milletvekili ve AK Parti Tanıtım ve Medya Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Şahin, Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı Mücahit Yanılmaz, SETA Genel Koordinatörü ve Cumhurbaşkanlığı Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu üyesi Prof. Dr. Burhanettin Duran, SETA Vakfı Siyasi Araştırmalar Direktörü Nebi Miş, SETA Vakfı Toplum ve Medya Direktörü Faruk Taşçı’nın yer aldığı öğrenildi.

İLK TOPLANTI YAPILDI

Geçen pazartesi günü ilk toplantısını yapan beyanname ekibi, Türkiye Yüzyılı, kentsel dönüşüm ve deprem bölgeleri için yapılması planlanan hazırlıklar üzerinde durdu. ‘Gerçek belediyecilik’ sloganıyla AK Parti’nin yerel yönetim vizyonunun anlatılması planlanan beyannamede ayrıca, yatay şehirleşme, hizmet belediyeciliği, sosyal ve kültürel belediyecilik, akıllı şehirler, altyapı ve ulaşım konularının ayrı ayrı ele alınacağı belirtildi. Beyanname ekibinin çalışmalarını tamamlamasının ardından Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’a bir sunum yapacağı ifade edildi.

İSTANBUL’A ÖZEL ŞARKI

Bunların yanı sıra, İstanbul için özel bir kampanya hazırlayan AK Parti, çalışmalarını yavaş yavaş şekillendirmeye başladı. Bu kapsamda, AK Parti İstanbul için özel sloganlar ve seçim şarkısı üzerinde bir süredir çalışıyor.

ERDOĞAN: AK PARTİ VE MHP FARK ETMEZ

- Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Tayyip Erdoğan da 31 Mart yerel seçim hazırlıkları kapsamında mesaisinin büyük bir çoğunluğunu partide geçiriyor. 30 büyükşehirin milletvekilleri, belediye başkanları, il ve ilçe başkanlarıyla görüşmelerini tamamlayan Erdoğan, dün de 51 ilin teşkilatıyla bir araya geldi. Edinilen bilgilere göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan teşkilata bazı uyarılarda bulunarak, “AK Parti ve MHP fark etmez. Çıkarılacak her aday ittifakın adayı, ona göre çalışın. Cumhur İttifakı’na zarar vermeyin, birlik ve beraberliğinizi koruyun. Seçimi kazanın” dedi.

 

Yazının Devamını Oku

Belgrad Büyükelçisi Aksoy: Dizileri izleyen İstanbul’u görmek istiyor

25 Aralık 2023

Aksoy, Yunus Emre Enstitüsü’nün (YEE), Bosna Hersek ile Sırbistan’da düzenlediği Medya Buluşmaları Forumu’nda şunları söyledi:

TURİST SAYISI ARTIYOR

“Geçen sene Türkiye’yi ziyaret eden turist sayısı 360 bini geçti, Sırbistan 6,5 milyonluk bir ülke. Türk Hava Yolları, İstanbul’a günde 6-7 sefer yapıyor. Geçen sene Ankara’ya, İzmir’e doğrudan seferler başlattık. Sırbistan’daki tüm hava yollarından Türkiye’ye uçaklar uçuyor. Türkiye’den de Sırbistan’a büyük bir ilgi var. Sırbistan’ı ziyaret eden Türk turist sayısı yüzde 70 artarak son bir yılda 170 bin civarına geldi.

TÜRKÇE KURSLARI AÇILDI

Yunus Emre Enstitüsü bugüne kadar Sırbistan’da 4 bin kişiye Türkçe kursu verdi. Türkçeyi sadece kurslarda öğrenmiyor Sırp halkı. Türk dizileri son derece revaçta, altyazılı olarak gösterildiği için inanılmaz bir şekilde Sırp kardeşlerimizin de yeteneği var, Türkçe konuşmaya başladılar. Çok sık başıma gelmeye başladı, alışveriş merkezinde, sokakta yürürken Türkçe konuştuğumuzu duyup, benimle Türkçe konuşmaya başlıyorlar, bu da memnuniyet verici. Dizileri izleyenler İstanbul’u görmek istiyorlar, seyahatler artıyor. Sırbistan, vize kolaylığı sağladı Türkiye’ye, bu da çok sayıda Türk vatandaşının buraya gelmesini sağlıyor. Sırbistan’daki Türkiye imajı en üst seviyede, Türkiye takdir ediliyor, beğeniliyor hem dış politikasıyla hem ekonomisiyle, çok büyük bir ilgi var. Sırbistan’ın Türkiye’deki imajını aynı seviyede görmüyorum. Bunu geliştirmeye yönelik bazı faaliyetler yapmak lazım, bu konuda çalışmanızı rica ediyorum.”

ERDOĞAN SIRBISTAN’A GİDECEK

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın yakın zamanda Sırbistan’a geleceğini söyleyen Aksoy, Türkiye-Sırbistan arasında 5 senede 26 anlaşma imzalandığını, ikili ticaret hacminin rekor seviyelere çıktığını söyledi. Aksoy, Yeni Pazar’da başkonsolosluğu bulunan Türkiye’nin Novi Sad şehrinde de Fahri Konsolosluğunun gelecek yıl açılacağını ifade etti.

 

Yazının Devamını Oku

AK Parti-MHP son noktayı koydu... İttifak genişledi

24 Aralık 2023

26 Ekim’de ilk toplantısını yapan AK Parti ve MHP heyetleri, bugüne kadar toplamda 13 kez bir araya geldi. Son toplantıyı geçen cuma günü yapan AK Parti ve MHP heyeti yerel seçimde ittifak çalışmalarını tamamladı. Önümüzdeki günlerde bir araya gelmesi planlanan Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Tayyip Erdoğan ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin, 2024 seçimleri için anlaşmaya varılan taslak çalışmayı değerlendirmesi bekleniyor.

CHP’DE OLAN BELEDİYELERDE...

Edinilen bilgilere göre taslak çalışmada, Cumhur İttifakı’nın ilk hedefi geçtiğimiz seçimlerde CHP’nin kazandığı büyükşehirler ve illeri geri almak olacak. Bu kapsamda İstanbul, Ankara, İzmir ve Muğla başta olmak üzere büyükşehirlerde AK Parti aday çıkaracak, MHP’nin ise sadece Adana’da adayı desteklenecek. Yine, CHP’de olan Ardahan, Artvin, Bilecik, Bolu, Burdur, Çanakkale, Edirne, Kırklareli, Kırşehir ve Sinop’ta da AK Parti ve MHP ortak adayla seçime girecek. Söz konusu illerde yapılan çalışmalar kapsamında hangi partinin o seçim çevresinde oy potansiyeli yüksek ise, o partinin adayının destekleneceği öğrenildi.

DOĞUDA AK PARTİ

Doğu ve Güneydoğu’da ise Kars, Iğdır, Şırnak, Bitlis, Muş, Bingöl, Elazığ ve Batman’da MHP’nin aday çıkarmayacağı, bu seçim çevrelerinde AK Parti’nin adayının destekleneceği ifade edildi.

LİDERLERİN MEMLEKET JESTİ

Ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın memleketi Rize ile MHP Lideri Bahçeli’nin memleketi Osmaniye’de iki parti birbirine jest yaparak aday çıkarmayacak. 2019’da yapılan ittifakta, AK Parti ve MHP 30 büyükşehir ile liderlerin memleketi Rize ve Osmaniye’de ittifak yapmıştı.

 

Yazının Devamını Oku

11 ayda 145 terör eylemi engellendi

17 Aralık 2023

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, bakanlığının TBMM Genel Kurulu’ndaki bütçe görüşmelerindeki konuşmasında özetle şunları söyledi: “Terörü ülkemizin gündeminden çıkartmaya kararlıyız. 40 yılı aşkın süredir ülkemizin birliğine ve beraberliğine kasteden, 40 bini aşkın vatan evladımızı şehit eden, hain bölücü terör örgütüne karşı yürütülen operasyonlarla güvenlik güçlerimizin ortaya koyduğu alan hakimiyeti neticesinde terör hamdolsun bitme noktasına geldi. Terörün finansmanıyla mücadelemizi derinleştireceğiz. Terör örgütlerinin demokratik mekanizmaları istismarına karşı, demokrasiyi ve hukuku güçlendirmeye devam edeceğiz. 2023 yılının ilk 11 ayında PKK, FETÖ, DEAŞ ve sol terör örgütleri başta olmak üzere tüm terör örgütlerine yönelik 29 bin 122 operasyon gerçekleştirdik. Bu operasyonlar sonucu 18 bin 923 şüpheli şahıs gözaltına alındı. Bunların 3 bin 764’ü tutuklandı, 3 bin 705’i hakkında adli kontrol kararı verildi. Bin 69 terörist ise etkisiz hale getirildi. Etkisiz hale getirilenlerin 7’si kırmızı, 1’i mavi, 2’si yeşil, 16’sı turuncu, 33’ü gri kategoride olmak üzere toplam 59’u sözde üst düzey teröristti.

145 TERÖR EYLEMİ ENGELLENDİ

Terörün finansmanına yönelik düzenlenen 189 operasyonda ise bin 133 şüpheli şahıs gözaltına alındı. Bunların 163’ü tutuklandı. 28 milyon lirayı aşkın para ele geçirildi. 118’i bombalı olmak üzere 145 terör eylemi engellendi. 2023 yılının 11 ayında zehir tacirlerine yönelik 224 bin 605 operasyon gerçekleştirildi. 280 bin 576 şüpheli şahıs gözaltına alındı. Bunların 28 bin 112’si tutuklandı. 10 bin 767’si hakkında adli kontrol kararı verildi. 2017 yılında ülkemizdeki madde bağlantılı ölüm sayısı 941 iken; bu yılın 11 ayında 136’ya düştü. Evet düşüş büyük. Ama yeterli görmüyoruz. Biz 1 rakamını dahi kabul etmiyoruz.”

1 MİLYON KADIN KADES’E İHBARDA BULUNDU

- Yerlikaya milletvekillerinin sorularına da yanıt verdi. Yerlikaya, Diyarbakır Anneleri ile ilgili, “Evlat nöbetleri 3 Eylül 2019’da Diyarbakır HDP il binası önünde başladı. Diyarbakır’da 371, Muş’ta 46, Van’da 34, Hakkâri’de 17, İzmir’de 4, Şırnak’ta 3 aile olmak üzere toplam 475 ailenin evlat nöbetleri devam etmektedir. Diyarbakır’da eyleme katılan ailelerden 45, Van’a 1 olmak üzere toplam 46 ailenin örgüt içerisindeki çocukları yürütülen ikna  çalışmaları sonucunda teslim olmuştur” dedi. Yerlikaya, mobil göç noktalarına ilişkin bir soru üzerine, “2023 yılında 143 bin 47 yabancının yasal kalışları sorgulanmıştır. Düzensiz göçmen olduğu tespit edilen 47 bin 466 yabancı sınır dışı edilmek üzere geri gönderme merkezine sevk edilmiştir” diye konuştu. 2018’de hizmete giren Kadın Acil Destek Uygulaması’nı 5 milyon 847 bin 414 vatandaşın indirdiğini söyleyen Yerlikaya, bugüne kadar 968 bin 744 kadının uygulamaya ihbarda bulunduğunu bildirdi. Yerlikaya, 2023 Aralık ayı itibarıyla 238 bin 55 geçici koruma altında bulunan Suriye uyruklu yabancının istisnai olarak Türk vatandaşlığı hakkı kazandığını belirterek, “Bunların 134 bin 422’si reşit, 100 bin 633’ü çocuktur. 18 yaşından büyük olanların sayısı 156 bin 987’dir” diye konuştu.

Yazının Devamını Oku

‘Yaz saati uygulaması devam edecek’

15 Aralık 2023

TBMM Genel Kurulu’nda milletvekillerinin sorularını yanıtlayan Bakan Bayraktar özetle şunları söyledi: “Türkiye’de 1940 yılında yaz saati uygulamasının Avrupa ile aynı tarihlerde yapılmasına karar verilmiş. 1962-1972 arasında Türkiye’de aralıklı olarak bugünkü gibi yaz saati uygulaması yapılmış. 1978-1984 arasında ise sürekli yaz saati uygulanmasına geçilmiş. 1984’ten sonra da Batı ile daha uyumlu olabilmek için yaz saati uygulaması değiştirilmiş.

Biz 20 Kasım 2015’te İstanbul Teknik Üniversitesi ile bir protokol kapsamında yaz saati uygulamasının enerji verimliliğine etkisini araştırmışız. Burada 11 kişilik bir akademisyen heyeti var. Bu heyetin içinde psikoloji danışmanlık ve rehberlik bölümü uzmanları, sosyologlar ve diğer teknik arkadaşlar var... İstanbul’da güneş saat 8.20’de ağarıyor, Paris’te saat 8.34’te, Berlin’de yine saat 8.30’da. Oralarda hiçbir problem olmuyor, bizde neden problem oluyor anlamakta güçlük çekiyorum.”

Gabar’daki petrol üretimine değinen Bayraktar, “Şu an itibariyle günlük yaklaşık 30 bin varil petrol üretim seviyesine ulaştı. İnşallah üretimi 2024 yılı sonunda 100 bin varile çıkarmak için çalışmalarımıza yoğun bir şekilde devam ediyoruz” ifadeleri kullandı.

Yazının Devamını Oku

Yeni yargı paketi hazır... 22 kanunda 105 madde değişiyor

10 Aralık 2023

CUMHURBAŞKANLIĞI’na gönderilen 8. yargı paketinin ayrıntılarına Hürriyet ulaştı. Toplam 22 farklı kanunda 105 maddeyi değiştiren taslak için çalışmalar bitme aşamasına geldi. Taslak metne göre, bir gün karşılığı adli para cezasının alt sınırı 20 liradan 100 liraya, üst sınırı 100 liradan 500 liraya çıkarılacak. Mahkemelerce doğrudan verilen adli para cezalarında kesinlik sınırı 3 bin TL’den 15 bin TL’ye yükseltilecek. Manevi tazminat talepleri Anayasa Mahkemesi yerine Tazminat Komisyonu’na gelecek. Bu düzenlemeler 1 Nisan 2024 sonrası verilen kararlar için geçerli olacak.

1 AY CEZAYA BİLE 12 GÜN HAPİS

Denetimli serbestlik kriterleri de değiştirilecek. Her hükümlüye 1 yıl uygulamak yerine cezayla orantılı olarak uygulanacak. Buna göre, hükümlü cezasının en az yüzde 40’ında ceza infaz kurumunda kalacak. Yani, 1 ay ceza alan kişi 12 gün ceza infaz kurumunda kalacak. Düzenleme ile az ceza alan hükümlüler de ceza infaz kurumuna gireceğinden cezasızlık algısının ortadan kaldırılması hedefleniyor. Denetimli serbestlik süresi ise 3 yılı aşamayacak.

BEKÂRLIK SOYADINA VİZE

Taslak metinde yer alan diğer düzenlemeler şöyle:

- AYM’nin iptal kararı doğrultusunda, Türk Medeni Kanunu’nda kadınlara erkeğin soyadını alma zorunluluğunu kapsayan madde yeniden düzenleniyor.

- Anneye, baba ile çocuk arasındaki soybağının reddi davasını açma imkânı verilecek.

- Mesleğinde 20 yıl kıdeme sahip hukukçular sınavsız olarak arabulucu olabilecek.

Yazının Devamını Oku

8. yargı paketine ‘fenomen’ maddesi

8 Aralık 2023

AK Parti’nin yeni yılda Meclis’e sunmayı planladığı yaklaşık 60 maddelik yargı paketinde, yasal, meşru ve ticari bir iş yaptığı görünen ancak kara para akladığı tespit edilen fenomenlerle ilgili soruşturma sürecinin daha hızlı yürütülmesi için Ceza Muhakemesi Kanunu’nda soruşturma evresiyle ilgili bazı değişiklikler yapmayı planlıyor. Bu kapsamda, soruşturma süreci başladıktan hemen sonra MASAK raporu beklenmeden fenomenlerin şirket ya da mal varlıklarına geçici tedbir konulması üzerinde çalışılıyor.

MEVCUT DÜZENLEME

Mevcut düzenlemeye göre, Cumhuriyet savcısı bir ihbar üzerine ya da re’sen soruşturma başlatabiliyor. Şüpheli işlemlerle ilgili Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) tarafından savcılığa bildirildikten sonra Sulh Ceza Hâkimi, CMK’da belirtilen şartların varlığı halinde koruma tedbirlerine başvurabiliyor. Bu raporun hazırlanmasına ilişkin herhangi bir zaman kısıtlaması bulunmuyor. Yüzlerce fenomeni ilgilendiren bu düzenleme ile soruşturma sürecinin daha hızlı ilerlemesi hedefleniyor.

ŞİRKETLERE EL KOYMA YÖNETME

AK Parti kurmayları çalışmaya ilişkin şu bilgiyi verdi: “Görünürde yasal, meşru ve ticari bir iş gibi duruyor. Arka planda terörün finansmanı ve kara para aklanmasına yönelik bir faaliyet yürütülüyor. Soruşturma şekillerinde klasik ihbar geliyor, soruşturma başlatılıyor, MASAK’a yazı yazılıyor. MASAK raporu gelecek de hareket edeceksin. MASAK raporunun beklenmesine gerek kalmayabilir. Acil ve hızlı davranılması gerekiyor. Bunlar saniyelik para işlemi yapıyorlar. MASAK’a süre verilebilir. 15 gün ya da 1 ay içinde MASAK raporu doğrultusunda yeniden gözden geçirilebilir’ denilir.

DİLAN POLAT’IN ŞİRKETLERİ

Bu suçlarda özellikle örgütlü yapılarda MASAK’la beraber malvarlıklarına hem el koyma hem de yönetme konusunda düzenleme olacak. Dilan Polat olayında olduğu gibi bu bir şirket ama biliyoruz ki normal bir satış, ticari bir faaliyet yok ortada. Aslında birbirleri arasında sürekli dönen havaleler, paranın aklanması, yüksek faturalar ve gerçeğe aykırı belge düzenlemesi var. Düzenleme bütün fenomenleri etkileyecek.”

 

Yazının Devamını Oku

Erdoğan’dan kurmaylarına talimat: Öyle adaylar belirleyin ki...

3 Aralık 2023

AK Parti’de belediye başkan adaylığı için yoğun bir çalışma yürütülürken, İstanbul başta olmak üzere büyükşehirlerde yapılacak seçim kampanyası da belirlenmeye başladı.

TEMA: GERÇEK BELEDİYECİLİK

Edinilen bilgilere göre, AK Parti’nin İstanbul’da kampanya teması “gerçek belediyecilik” olacak. Bununla bağlantılı olarak seçim kampanyası “kentsel dönüşüm” söylemi üzerine kurulacak. AK Parti’de belediye seçimlerinde başvuru yapan aday adayı sayısı 6 bin 575 olmuştu. Bu süreçte, belediye başkan adaylarını belirleyen komisyon üyeleriyle sık sık bir araya gelen Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ın kurmaylarına, “Benim oyum yüzde 52, partinin oyu yüzde 36. Öyle adaylar belirleyin ki her biri Recep Tayyip Erdoğan olsun” diyerek talimat verdiği öğrenildi.

İSTANBUL İÇİN DÖRT FORMÜL

AK Parti’de belediye başkan adaylarının açıklanmaya başlanması için 15 Aralık işaret edilirken, gözler İstanbul için yürütülen sürece çevrildi. AK Parti’de İstanbul adayı için 4 formül belirlenmişti. Bu formüllere göre, ‘İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Karadenizli olmalı mı, olmamalı mı?’, ‘Genel siyaset mi yapmalı, yerel siyaset mi?, ‘Çok tanınan bir isim mi olmalı yoksa daha az tanınan bir isim mi tercih edilmeli?’, ‘Genç bir aday mı tercih edilmeli?’ soruları doğrultusunda, AK Parti kulislerinde 2 adayın ismi öne çıkarken, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuyla ilgili “Trabzonlu bir aday olmalı” dediği, ancak henüz net bir karar vermediği öğrenildi. Partide öne çıkan isimlerin, genç ve icraatlarıyla  gündeme gelmiş bir siyasetçi olmalarına vurgu yapılıyor. Öne çıkan iki ismin de kentsel dönüşüm konusunda tecrübeli olduğu ve İstanbul’un depreme hazırlanması konusunda atılacak adımların projelendirilmesi konusunda seçim kampanyasına vurgu yapabileceği belirtildi.

 

Yazının Devamını Oku

Yeni isimlerle çıtayı yükselteceğiz

1 Aralık 2023

CUMHURBAŞKANI Tayyip Erdoğan, muhalefet belediyelerinin karşısına “Türkiye Yüzyılı” belediyeciliğiyle çıkacaklarını söyleyerek, “Kendi belediyelerimizde de bu vizyona ayak uyduramayan arkadaşlarımız varsa, bayrak yarışı yaklaşımıyla, yeni isimlerle çıtayı yükselteceğiz. Bu partide, şahsım dâhil hiç kimse layüsel (hesap sorulamaz) değildir” dedi. Partisinin il başkanları toplantısında konuşan Erdoğan, özetle şunları söyledi:

MHP İLE GÖRÜŞMELER

“Milletimizin huzuruna en doğru, en isabetli, en gayretli isimlerle çıkmanın çabasındayız. Temayül yoklamalarıyla, saha araştırmalarıyla, istişarelerle, görüşmelerle, partimize mahsus diğer yöntemlerle adaylarımızı belirleyeceğiz. Kampanya ekibimiz de çalışmalarına başladı. Cumhur İttifakı ortağımız MHP ile görüşmelerimiz olumlu bir mecrada, karşılıklı anlayış ve saygı ekseninde devam ediyor. Görevlendirdiğimiz arkadaşlarımız muhataplarıyla sürekli temas halinde. Biz de dün (önceki gün) MHP Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli’yi Külliyemizde ağırladık, kendisiyle oldukça verimli bir görüşme gerçekleştirdik. Milli irade düşmanlarına karşı 15 Temmuz gecesi meydanlarda kurulan ittifakımızı daha da güçlendirerek geleceğe taşıma azmindeyiz.

KAZANMAK DIŞINDA SEÇENEĞİMİZ YOK

Büyükşehiri, ili, ilçesi ve beldesiyle CHP’li belediyelerin alamet-i farikası, ‘vatandaşa nasıl hizmet edilir’ bilmemeleridir. Niye? Çünkü umurlarında değil. Bunların gündeminde emanetini taşıdıkları insanlara hizmet etmek, eser kazandırmak, milletin sıkıntılarına çözüm üretmek gibi bir dertleri yok. Çok daha kötüsü, bunu öğrenmek gibi bir niyetleri de yok. Alışmışlar istismar ve korku siyasetine. Alışmışlar ‘tıpış tıpış bize oy vereceksiniz’ demeye. CHP’li belediye başkanlarının olduğu yerlerde vatandaşımız öyle bir hale gelmiş ki; en küçük bir hizmet görse halay çekiyor, davul zurna çaldırıyor. Vatandaş neredeyse, ‘asfaltı döküldü, çöpü toplandı, parkı yapıldı, yoldaki çukur kapatıldı’ diye kurban kesecek. Hatta kimi yerlerde oy verip seçtikleri belediye başkanlarının şehirlerine geldiğini duyunca, 40 yıldır görmediği dostunu görmüş kadar seviniyor. Milletimizi inşallah bu cendereden çekip alacağız. Şehirlerimizin bir 5 sene daha kaybetmesine müsaade etmeyeceğiz. AK Parti ve Cumhur İttifakı yönetiminde olan tüm belediyelerimizi korumakla kalmayacak, Allah’ın izniyle, çok daha yüksek oy oranlarıyla tekrar kazanacağız. Kazanmak, hem de ezici bir oranla kazanmak dışında hiçbir seçeneğimizin olmadığı bir seçime daha hazırlanıyoruz.

ŞAHSIM DAHİL KİMSE LAYÜSEL DEĞİLDİR

Genel Merkezimiz ve Meclis Grubumuzla önümüzdeki 4 aylık zamanın hazırlıklarını tüm boyutlarıyla, en ince ayrıntılarıyla yürütüyoruz.

Yolunu, kaldırımını, asfaltını, çöpünü, kanalizasyonunu, arıtmasını çözememiş muhalefet belediyelerinin karşısına, Türkiye Yüzyılı belediyeciliğiyle çıkacağız.

Yazının Devamını Oku

Erdoğan’dan aday kriterleri: Karşılığı olmayanlarla vedalaşacağız

29 Kasım 2023

CUMHURBAŞKANI Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında yapılan AK Parti MYK toplantısının ana gündem maddesi yerel seçimler oldu. Adayların doğru belirlenmesi noktasında vurgu yapan Erdoğan’ın, “Bölgede karşılığı olmayan arkadaşlarımızla vedalaşacağız. Kırmadan, vefasızlık etmeden yollarımızı ayıracağız. Kendi içimizde kavga etmeyin. Birlik ve beraberlik içinde süreci yürütün” dediği öğrenildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yerel seçimler için il gezilerine aralık ayının ikinci haftasından itibaren başlayacağı belirtildi. Erdoğan’ın önümüzdeki dönemde yurtdışı seyahatlerinin olacağı, bunun için il gezileriyle ilgili bir planlama yapıldığı öğrenildi.

6 BİN 575 BAŞVURU

- MYK toplantısında AK Parti Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz da bir sunum yaptı. Pazar günü yapılan temayül yoklamasıyla ilgili verilerin yer aldığı sunumda, Türkiye genelinde yaklaşık 150 bin kişinin elektronik ortamda oy kullandığı belirtildi. Belediye seçimlerinde başvuru yapan aday adayı sayısının 6 bin 575 olduğu aktarıldı. Toplantıda Ali İhsan Yavuz’un aday adayı listelerini Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sunduğu da öğrenildi.

Yazının Devamını Oku

AK Parti’de belediye başkan adaylığı için 6 bin başvuru

24 Kasım 2023

Belediye başkan aday adaylığı için yaklaşık 6 bin kişinin başvuru yaptığı öğrenilirken, AK Parti Genel Merkezi’nde dün temayül komisyon başkanları ve üyelerin katılımıyla bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi.

ERDOĞAN’A TEMAYÜL RAPORU

İl başkanlıklarında elektronik ortamda yapılacak temayül yoklamasında AK Parti, teşkilatlardan belediye başkan adayı olmak için başvuran adaylardan birini seçmesini isteyecek. Daha sonra yapılan seçimde her ilden 3 isim çıkarılacak. Temayülde öne çıkan isimler, ARGE Başkanlığı’nın isim anketleri ve Yerel Yönetimler Başkanlığı’nın saha verileriyle kıyaslanacak. Temayül yoklamalarıyla ilgili hazırlanan rapor Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a sunulacak.

‘GRİ ALANLAR’DA KARAR LİDERLERİN

AK Parti ile MHP arasındaki yerel seçim işbirliği toplantılarının da tamamlandığı öğrenildi. AK Parti ve MHP heyeti tarafından temel ilkeler tamamlanırken, bazı illerin ‘gri alan’ olarak bırakıldığı ifade edildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin, söz konusu gri alanlarla ilgili bir değerlendirme yapacağı, bazı büyükşehirlerde ve illerde hangi partinin aday çıkaracağını belirleyeceği kaydedildi. Ayrıca, yapılan toplantılarda AK Parti ve MHP’nin bazı yerlerde ayrı ayrı aday çıkarabileceği aktarıldı. 

KÜLÜNK İSTANBUL İÇİN ADAY

- AK Parti’de belediye başkan adayı olmak için ismini duyuran ilk isimlerden biri eski AK Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk oldu. Külünk kararını sosyal medya hesabından, “İstanbul büyükşehir belediye başkanlığına adayım” diyerek açıkladı. Öte yandan, eski AK Partili milletvekilleri, il ve ilçe başkanları ile bazı üst düzey kamu görevlileri belediye başkanlığı yarışına dahil olmak için adaylık başvurusunda bulundu.

Yazının Devamını Oku

Erdoğan G20 Zirvesi’ne çevrimiçi katıldı: Bu ateşkes kalıcı olsun

23 Kasım 2023

“Kutsal kitapları hedef alan saldırıların G20 bildirgesinde kınanmasını son derece isabetli buldum. Küresel büyüme, finansman koşullarındaki daralma, jeopolitik gerilimler, uluslararası ticarette artan korumacı eğilimler iklim değişikliği ve çevre sorunları gibi bir dizi faktörün etkisiyle yavaşlamaya başladı. Kalkınmanın temel unsurlarından bir diğeri toplumun tüm bireylerinin bu mücadelenin parçası haline getirilmesidir. Bu anlayışla, 2015 dönem başkanlığımız sırasında ‘Kadın20 grubunun’ kurulmasına liderlik ettik. Kadının güçlendirilmesi çalışma grubuyla Antalya’da attığımız bu adımı daha da güçlendirmiş oluyoruz. Yeni Delhi zirvesinden bu yana G20 ülkeleri olarak karşılaştığımız sınamalara sürekli yenileri ekleniyor.

İSRAİL KONTROLÜ KAYBETTİ

İşgal edilmiş Filistin topraklarında yaşanan trajedi artık insanlığın tahammül sınırlarını aşmıştır. 2 gün önce 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü’ydü. 7 bine yakın masum Filistinli çocuk maalesef bugünü göremedi. Çünkü İsrail yönetimi bu çocuklarla birlikte 14 bin sivilin en temel hakkı olan yaşama hakkını onların elinden arttı. Filistinlileri kendi yurtlarından göçe zorladı. Ölümden kaçmak için son bir umutla sığındıkları hastaneleri, okulları, kampları, ibadethaneleri, kiliseleri acımasızca bombaladı. Hatta bugüne kadar varlığını hep inkar ettikleri nükleer bomba kullanma tehdidinde bulunacak kadar kontrolü kaybetti.

HUKUK ÖNÜNDE HESAP VERMELİ

Elini vicdanına koyan herkesin kabul edeceği üzere bu yaşananların hiçbiri kendini savunma hakkıyla açıklanamaz. Burada açıkça savaş suçu ve insanlığa karşı suç işlenmektedir. Bunları yapanlar uluslararası hukuk önünde de muhakkak hesap vermelidir. Biz hiçbir şekilde sivillere yönelik eylemleri mazur ve meşru görmüyoruz. Buradaki tüm liderleri de İsrailli, Filistinli, Yahudi, Müslüman, Hıristiyan diye ayırmadan sivil ölümlerine karşı aynı tepkiyi vermeye davet ediyorum. 4 günlük insani fasıla ilanı ve sınırlı sayıda da olsa rehine ve tutukluların takası konusunda mutabakata varılması olumlu bir gelişmedir. Bu adımın önceliğimiz olan ve bir an evvel tesis edilmesini beklediğimiz kalıcı ateşkese ve barışa vesile olmasını temenni ediyorum.”

GARANTÖR OLMAYA HAZIRIZ

- Son olaylarla birlikte 1967 sınırları temelinde başkenti Doğu Kudüs olan İsrail’le yan yana barış içinde yaşayacak bağımsız bir Filistin devletinin kurulmasının ehemmiyetini hep birlikte tekrar gördük. Sizleri bu kapsamda iki devletli çözümün tesisi için de inisiyatif almaya çağırıyorum. Biz Türkiye olarak, garantörlük dahil kurulacak yeni güvenlik mimarisinde başka ülkelerle birlikte sorumluluk üstlenmeye hazırız. Bölgeye yönelik insani yardımlarımızı da devam ettiriyoruz. Bugüne kadar Mısırlı kardeşlerimizle işbirliği içinde 11 uçak ve 1 sivil gemi dolusu 666 bin ton yardım malzemesini El Ariş’e sevk ettik. Kanser ve hastaları ve çocuklar başta olmak üzere yararlıların Türkiye’ye intikalini sağlayarak tedavilerini devam ettiriyoruz. Siz dostlarımı insani ve tıbbi yardımların kesintisiz temini ve Gazze’ye ulaştırılması konusunda da gereken adımları atmaya davet ediyorum. 1 Aralık itibarıyla G20 dönem başkanlığını devralacak Brezilya’ya şimdiden başarılar diliyorum.

Yazının Devamını Oku

Savaş değil barbarlık

21 Kasım 2023

DEVLET TERÖRÜ

“Gazze’de 7 Ekim tarihinden beri kelimenin tam anlamıyla bir vahşet, bin yıl önceki haçlı işgalinde 80 yıl önceki ikinci dünya savaşında yaşananları aratmayan bir gaddarlık sergilenmektedir. İsrail yönetimi askeri ve silahlı sivilleri ‘bir atışta 2 ölü’ diyerek hamile kadınları daha doğmamış bebekleriyle birlikte katletmekle övünen bir cinnet hali içindedir. Çocukları, daha ağzı süt kokan sabileri, onların anne ve babalarını, yaşlı erkek ve kadınları uçaklarla, tanklarla, toplarla bombalayarak üzerilerine mermi yağdırarak öldürmenin adı savaş değildir, bunun adı barbarlıktır, eşkıyalıktır, devlet terörüdür. Netanyahu İsrail halkı nezdinde tamamen yitirdiği itibarını hastaneleri, okulları, ibadethaneleri bombalayarak yeniden kazanma çabasındadır. Bilhassa hastaneler, İsrail mezaliminin sembolü olmuştur.

KORKAKLIKLA KARŞI KARŞIYAYIZ

Türkiye olarak Gazze’de akan kanın durması için seferber olmuşken, Batılı ülkelerin vicdansızlığını yüzümüz kızararak takip ediyoruz. İsrail işgal güçleri her gün kadın, çocuk, gazeteci, doktor, yaşlı, sivil demeden masumları katlediyor ama Avrupa’sından Amerika’sına hiçbir ülkeden en küçük bir tepki dahi gelmiyor. Çocuklara, kadınlara ve yaşlılara karşı atom bombası atma tehdidi dahil modern savaş araçlarının tamamını kullanan İsrail ve onu destekleyen herkes sadece tarih önünde değil, insanlık vicdanı nezdinde de yargılanacaktır. İspanya gibi bir iki vicdan sahibi ülkeyi dışarıda bırakırsak Batılı kurum ve kuruluşlar Gazze’den yükselen feryatlara kulaklarını tamamen tıkadılar. Ateşkes sözcüğünü kullanmaktan bile çekinen bir ürkeklikle daha doğrusu korkaklıkla karşı karşıyayız.

HOLOKOST UTANCI AVRUPA’YI ESİR ALDI

Holokost utancı Avrupalı liderleri adeta esir almış durumda. Sadece yöneticiler değil, Batılı entelektüeller, basın kuruluşları ve insan hakları örgütleri de aynı şekilde İsrail’i aklamanın peşinde. İsrail yönetimi de Holokost’u Filistinlilere yönelik soykırıma varan saldırıların kalkanı olarak kullanıyor. 

Bunu Almanya’ya gerçekleştirdiğimiz son ziyarette bir kez daha üzülerek şahit oldum. Her ne kadar Gazze meselesinde farklı düşünsek de Almanya ile tarihten gelen güçlü dostluğumuza büyük ehemmiyet veriyoruz. 20 milyar doları bulan toplam ticaret hacmiyle en büyük ticaret ortağımız olan Almanya’yla her alanda işbirliğimizi güçlendirmekte kararlıyız. Gerek Cumhurbaşkanı Steinmeier gerekse Şanşölye Olaf Scholz kendileriyle yaptığım görüşmelerde bu konularda mutabık kaldık. Gazze’deki insani trajedinin engellenmesi ve bölgedeki kalıcı barışın tesisi yolunda Almanya ile diyalog içinde olmayı sürdüreceğiz.

TOPRAKLARIMIZA UZANABİLİR...

Yazının Devamını Oku

AK Parti’de adaylar için 5 kriter

21 Kasım 2023

AK Parti’de belediye başkan adaylığı için başvurular yarına kadar devam edecek. Bu süreçte anket ve temayül yoklaması yapacak olan AK Parti’de doğru adayın belirlenmesi için şu 5 parametre baz alınacak:

1- Anketler ve temayül yoklaması adayların belirlenmesinde etkili olacak ancak tam anlamıyla belirleyici olmayacak.

ETNOGRAFİK EKİP RAPORU

2- Yerel yönetimler başkanlığı geçtiğimiz aylarda “etnografik ekip” diye nitelenen tebdil-i kıyafet sahaya çıkarılan deneyimli siyasetçilere de araştırma yaptırttı. Bu ekip, müşteri gibi girdikleri berberde, markette, manavda, bindikleri taksi, dolmuş, otobüste “İşler nasıl? Siyaset nasıl? Belediye başkanından memnun musunuz? Kimi görmek istersiniz?” diye sohbet ettiği vatandaşın nabzını tutmuştu. Elde edilen veriler geçtiğimiz hafta bir rapor haline getirildi.

TEŞKİLATIN GÖRÜŞÜ

3- İl örgütleri ile milletvekillerinin görüşleri de alınacak.

4- Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın adaylara ilişkin illerdeki eski arkadaşlarının değerlendirmeleri de alınacak.

5- AR-GE Başkanlığı’nca medyaya yansıyan isimler de inceleniyor. Bunların “yönlendirme” şeklinde olmayanları dikkate alınırken, yerel medyanın kimleri önerdiğine de bakılıyor.

Yazının Devamını Oku

50 artı 1’de 2 seçenek

20 Kasım 2023

Birinci turda adaylardan birinin geçerli oyların yüzde 50’sinden bir oy fazlasını almasını zorunlu kılan kural nedeniyle kıl payı ikinci tura kalan cumhurbaşkanlığı seçiminin ardından 50+1 düzenlemesi yeniden gündeme geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Almanya dönüşü 50+1’in değişip değişmeyeceği yolundaki bir soru üzerine değişmesinin isabetli olacağını belirterek, “Çoğunluğu alanın seçilmesi halinde cumhurbaşkanlığı seçimi de seri olur, uğraştırmaz, yanlış yollara sevk etmez. Mevcutta 50+1 mecburiyeti partileri yanlış yollara sevk ediyor. Kimin eli, kimin cebinde belli değil. Yok altılı, yok on altılı masa..” yanıtını vermişti. Erdoğan’ın bu açıklamaları siyaset gündeminde yankı buldu.

MİNİ ANAYASA PAKETİ

Seçim sisteminde çok önemli yenilik içeren bu değişiklik için ise gözler bir süredir yürütülen ‘sivil anayasa’ çalışmalarına çevrildi. Yeni anayasa için gerekli sayısal çoğunluk konusunda uzlaşı havasının oluşmamasının rotayı mini bir anayasa değişiklik paketine yönelttiği belirtiliyor. TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş bu amaçla partileri ziyaret edip görüşmüştü. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatı doğrultusunda kurulan Anayasa Bilim Komisyonu da yaklaşık 130 maddelik yeni bir anayasa taslağı hazırlamıştı. AK Partili hukukçu kurmaylar da, yeni anayasa çalışmalarının süreceğini ancak referandum için gerekli 360 oyun şu anda Meclis’te bulunmasının zor olduğuna dikkat çekerek, bu nedenle mini bir değişiklik paketiyle sürecin daha kolay yürütülebileceği görüşünü savunuyor.

MASADAKİ İKİ SEÇENEK

Bu kapsamda, mini Anayasa değişikliği paketinde 50+1 yerine, “40+1” ya da “en çok oyu alan seçilsin” seçenekleri üzerinde durulduğu belirtiliyor. Cumhurbaşkanı adaylığında iki dönem kuralıyla ilgili herhangi bir değişikliğin olmayacağı kaydedilen söz konusu pakette, aile ve başörtüsü düzenlemelerinin de yer alacağı öğrenildi. AK Parti’nin bu konuda partileri ziyaret edeceği, özellikle İYİ Parti ile uzlaşı arayacağı ifade edildi.

AK PARTİLİ ŞAHİN: OLMAZSA OLMAZ DEĞİL

- Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarının ardından AK Parti Genel Sekreteri Fatih Şahin de 50+1 sistemiyle ilgili Twitter’dan şöyle dedi: “Cumhurbaşkanı seçimi için aranan ‘salt çoğunluk’, bir başka ifadeyle ‘50+1’ şartı Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin olmazsa olmaz unsuru değildir. Nitekim dünyanın bir çok demokratik ülkesinde farklı oranlar uygulanmaktadır. Bu düzenlemenin yürürlüğe girmesinden bugüne siyaset sahnesinde yaşananlar bu şartın siyaset kurumu ve millet iradesi üzerinde bir baskı unsuru haline geldiğini, siyasetin doğal mecrasını tahrip ettiğini, parçalı ve istikrarsızlığa gebe bir tablo oluşturduğunu gözler önüne sermiştir.” 

Yazının Devamını Oku

Zengezur’da Türkiye ayağının ihalesi tamam

17 Kasım 2023

ULAŞTIRMA ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Zengezur Koridoru’nun Türkiye’de kalan ayağı için ihaleye çıkıldığını söyleyerek, “Önümüzdeki günlerde orada da çalışmaya başlayacağız” dedi.

Azerbaycan’da “Transit Koridorların Oluşturulmasına İlişkin Üst Düzey Panel: Avrasya’nın Potansiyelinden Faydalanmak” konulu panelde konuşan Bakan Uraloğlu, özetle şunları söyledi:

168 MİLYAR DOLAR YATIRIM

“2053 vizyonumuzda Asya, Avrupa, Afrika ve Ortadoğu arasında artan ticarete paralel olarak ulaştırma bağlantılarını artırmayı hedefliyoruz. Ulaştırma altyapısına 2002-2023 yılları arasında yaklaşık 194 milyar dolarlık yatırım yaptık. 2053 yılına kadar yaklaşık 168 milyar dolarlık yatırım yapmayı planlıyoruz.

BULGARİSTAN’A YENİ BİR KAPI

Bulgaristan ile ikinci demiryolu geçişini İstanbul’da Yavuz Sultan Selim Köprüsü üzerinden yapmayı planlıyoruz. Bulgaristan’a da yeni bir kapı açılmasıyla ilgili mutabakat sağladık. Orta Koridor’dan ülkemize gelecek yüklerin alternatif kanallardan Avrupa’ya ulaşmasına yönelik de yatırım planlıyoruz.

ZENGEZUR PLANI

Zengezur Koridoru üzerinde Azerbaycan’la beraberce çalışıyoruz. O koridorda şu anda Azerbaycan tarafında çok büyük bir çalışma var. Ülkemizde kalan 224 kilometrelik kesiminin ihalesini yaptık. Önümüzdeki günlerde orada da çalışmaya başlayacağız. Dolayısıyla hem alternatif güzergâh oluşturuyoruz hem de kapasiteyi artırmış oluyoruz.

Yazının Devamını Oku

AYM formülleri

14 Kasım 2023

Edinilen bilgilere göre, AK Parti, ilk aşamada anayasa yerine Anayasa Mahkemesi’nin Kuruluşu ve Yargılama Usulleri hakkındaki kanunda yapılacak yasal bir düzenleme üzerinde duruyor. Anayasa değişikliğinde nitelikli çoğunluk olan 360 sayısının bulunması için muhalefetten destek gerekmesi nedeniyle buna mesafeli yaklaşılıyor. Yasa değişikliğinin ise, AYM tarafından iptal edilmemesi için sınırlı tutulacağı ifade ediliyor.

BİREYSEL BAŞVURUDA DÜZENLEME

1- Bu kapsamda, AYM Kanunu’nun bireysel başvuruyu düzenleyen ilgili maddesinde sınırlı bir değişiklik yapılması planlanıyor. AK Parti kurmayları, “AYM’nin yasadaki sınırları bellidir, bunu aşmaması gerekir. Bireysel başvuru konusunda bir süper temyiz merci olarak kendini konumlandırmaması için bir düzenleme yapılabilir” dedi.

ÇALIŞMA USULLERİNDE DEĞİŞİKLİK

2- Başvurularla ilgili büyük bir yığılma olmasından kaynaklı AYM’nin kanunda çalışma usullerini belirleyen kısımda da bir değişiklik yapılabileceği de belirtiliyor. Buna göre, AYM’nin işleyişi, başkanın bazı yetkilerinin sınırlandırılması ve bireysel başvuru gündemleriyle ilgili yasada değişiklik planlanıyor. AK Parti kurmayları, “Anayasa Mahkemesi’nin çalışma usulleri iç tüzükle belirleniyor. Bunu da Anayasa Mahkemesi kendi yapıyor. Dolayısıyla bir denetim mekanizması da yok” ifadelerini kullandı.

CAN ATALAY KARARI MECLİS’TE OKUNURSA

- Can Atalay kararı Meclis’te okunursa vekilliği düşmüş olacak. AK Parti kulislerinde, Can Atalay kararının yakın bir dönemde Genel Kurul’da okunabileceği konuşuluyor. Can Atalay, karar Genel Kurul’da okunup vekilliği düşerse, yeniden AYM’ye başvuru yapabilecek. Bu durumda, AYM Can Atalay kararını normal bir vatandaş başvurusu şeklinde değerlendirmek durumunda kalacak.

 

Yazının Devamını Oku

Erdoğan’dan MKYK’da seçim startı

9 Kasım 2023

ÜST AKIL BİR ARAYA GETİRİR

- Edinilen bilgiye göre Erdoğan, CHP’deki değişimle ilgili, “Üst akıl nasıl 6 lideri bir araya getirdiyse bunları da bir araya getirecektir. Biz ona göre çalışmamızı yapacağız. Yine ittifak yapacaklardır” dedi.

TANIDIK İSİMLER YANITI

- Erdoğan, bazı MKYK üyelerinin teşkilatlarda tanıdık isimlerin belediye başkan adaylığı için isimlerinin verildiğine ilişkin söylemlerine yönelik de “Bunlara dikkat edilecek. Öyle bir şey söz konusu değil. Zaten sistemimiz de buna uygun değil” değerlendirmesini yaptı.

BAŞVURU ÜCRETİ 50 BİN TL

- Toplantıda, AK Parti’de belediye başkanlığı adaylığı için başvuru ücretlerinde değişikliğe gidildi. İlk aşamada, büyükşehir belediye başkan aday adaylarından 20 bin TL, il belediye başkan aday adaylarından 15 bin TL, ilçe belediye başkan aday adaylarından ise 10 bin TL müracaat ücreti alınması planlanmıştı. Ancak bu rakam büyükşehir belediye başkan adaylarında 50 bin TL, il belediye başkan adaylarında 30 bin TL, ilçe belediye başkan adaylarında 20 bin TL, belde belediyelerinde 10 bin TL, Büyükşehir meclis üyesinde 10 bin TL, il genel meclis üyesinde ise 5 bin TL olarak güncellendi. Kadın adaylardan bu ücretlerin yarısının, engelli adaylardan ise dörtte birinin alınacağı belirtiliyor.

3 DÖNEM KURALI GÜNDEMDE

- Toplantıda, belediye başkanlarının mevcut durumlarıyla ilgili nasıl hareket edileceği de belirlendi. Buna göre, mevcut belediye başkanları istifa ettirilmeyecek ve başvuru alınmayacak. Toplantıda ayrıca, belediye başkanlarında 3 dönem kuralının uygulanmasının ağırlık kazandığı öğrenildi.

Yazının Devamını Oku

Gençlik Bakanı Bak’tan KYK yurdundaki kazayla ilgili açıklama: Asansörlere karekod geliyor

4 Kasım 2023

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın 2024 yılı bütçesini sunan Bak, özetle şunları söyledi:

“Tüm tesislerimizde olduğu gibi bakanlığımızın 830 yurdunda da periyodik asansör bakım ve denetimleri yapılıyor. Öncelikle bakımların yapılmadığı, ihmal edildiği bilgisi asılsız. Aydın Güzelhisar Kız Öğrenci Yurdumuzun yıllık asansör bakımı 13 Temmuz 2023’te yapılmış. Diğer bütün tesislerimizde olduğu gibi yine Aydın özelinde de her ay periyodik bakımların yapılmasına devam edilmiş. Asansörün son bakım tarihi ise 16 Ekim 2023’tür. Bu olay suiistimal edilecek bir olay değildir.

SORUMLULAR HESAP VERECEK

Evlat hepimizin evladıdır. Ailemizi ziyaret ettik… Acımızı paylaştık. Ailemizin bu olayın provoke edilmemesi yönünde bir beyanı var. Zeren kızımızın babası Akın Bey’in sözlerini ve ricasını ayniyle paylaşmak istiyorum: ‘Devletimiz merhametli yüzünü gösterdi, şimdi adaletli yüzünü göstermesini bekliyoruz. Yurtlardaki kardeşlerime abileri olarak sesleniyorum; kötü insanların emellerine alet olmasınlar.’ Sorumlular adalet önünde mutlaka hesap verecek. Provokatörlerin gençlerimizle aramıza girmesine izin vermeyeceğiz. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızla yaptığımız ortak bir çalışma ile tesislerimizdeki asansörlerimize bir karekod koyacağız. Dileyen herkes o karekodu okutarak asansörün tüm bakım sürecini ve takvimini görebilecek.”

Yazının Devamını Oku

AK Parti takvimini hazırladı

28 Ekim 2023

MKYK toplantısında, mevcut belediye başkanlarının istifa ettirilip ettirilmeyeceği, partinin seçime katılacağı iller ve ittifak kapsamında nasıl hareket edileceği, adayların tespiti, adaylık başvuru tarihleri ve adaylık ücretlerinin ne kadar olacağı belirlenecek. AK Parti’de ilk aşamada, büyükşehir belediye başkan aday adaylarından 20 bin TL, il belediye başkan aday adaylarından 15 bin TL, ilçe belediye başkan aday adaylarından ise 10 bin TL müracaat ücreti alınması planlanıyor. Bu rakamların genç aday adaylarına yarı oranında, engelli aday adaylarına ise dörtte bir oranında uygulanacağı belirtiliyor.

ADAYLAR KASIM SONUNDA

Belediye başkan adayları kasım ayının sonunda ilan edilmeye başlanacak. Ocak sonuna kadar devam edecek. Seçim beyannamesi ve aday tanıtım toplantısının ise 31 Ocak’ta yapılması planlanıyor. Kasım ayının ortasında ise teşkilata temayül yoklaması yapmayı hedefliyor. 

2 İSİM ÖNERİSİ İSTENECEK

İl temayül formunda, ‘Belediye hizmetleri yönünden nasıl buluyorsunuz?’, ‘Halkla ilişkiler yönünden nasıl buluyorsunuz?’, ‘Partimizin ilke ve değerleri açısından nasıl buluyorsunuz?’ sorularının karşısında çok iyi, iyi, orta ve zayıf seçenekleri yer aldı. ‘Belediye başkanının yeniden aday gösterilmesini ister misiniz?’ sorusunun karşısında ise ‘evet, hayır ve kararsız’ seçenekleri sunulurken, ayrıca ildeki belediye başkanlığı için önerilecek 2 isim yazılması istendi. Büyükşehir belediye başkanı temayül formunda ise, ‘Partimizden büyükşehir belediye başkanı adayı olarak görmek istediğiniz kişileri yazınız’ denilerek en fazla 3, en az 1 aday önerilmesi istendi.

SENEYE ERTELENECEK

AK Parti ilçe seçim kurullarının oluşturulmasının seçim takvimine denk gelmesi durumunda, değişimleri sonraki yıla bırakmayı öngören yasa değişikliği yapmayı planlıyor.

İSTİFALARDA SON GÜN 1 ARALIK

Yazının Devamını Oku

“Ateşkes demeyen suça ortak”

25 Ekim 2023

AK Parti MYK toplantısının ardından Çelik, özetle şöyle konuştu: “Gazze’ye kara harekatı korkunç sonuç doğurur. Kara harekatından bahsederken hava harekatlarının ortaya çıkardığı faciaların normalleşmemesi lazım. Cumhurbaşkanımız çok güçlü bir diplomasi sergiliyor. Derhal ateşkes ilan edilmesi gerekir. Garantörlük altına alınması, sivil rehinlerin serbest bırakılması gerekir. (Bahçeli’nin Gazze mesajı) Bahçeli’nin siyasi yaklaşımı takdire şayan.”

Yazının Devamını Oku

Arabuluculuk konumunda Türkiye var

21 Ekim 2023

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Sırakaya, dün bir grup gazeteciye yaptığı açıklamada özetle şunları söyledi:

“İsrail’in bir kara harekâtına kesinlikle karşıyız. 1967 sınırları içerisinde, coğrafi bütünlüğü sağlanmış olan bir Filistin devleti kurulmadan bunun çözümlenebilme ihtimalinin olmadığını ifade ediyoruz. Sen gel 1948’de bunların toprağını önce elinden al, sonra evini elinden al, evini yık dışardan getirmiş olduğun birilerini yerleştir.

1948’den 2022’ye kadar 3 milyon 300 bin Yahudi gelmiş İsrail’e. Bu Musevileri nereye yerleştirdiniz? Sadece 1 yılda 75 bin Yahudi gelmiş İsrail’e dünyanın değişik bölgelerinden. İsrail’e Musevi vatandaşları çekmek istediğiniz siyaset belli, bunları yerleştirdiğiniz yer de belli. Batı’nın buradaki tavrını anlamak da mümkün değil.

TÜRKİYE AYNI YERDE

(Türkiye’nin İsrail politikası)  Türkiye’nin dün insan merkezli, girişimci politikası neyse bugün de farklı bir noktada değil. Türkiye’den sesini çıkaran başka ülke mi var? Bu iki ülke arasında Filistin’in kendi içerisinde Hamas’la da konuşabilen değişik gruplarla da konuşabilen tek ülkeyiz.

SORUMLULUKLA HAREKET

Bunların arasındaki iletişimi sağlayabilecek İsrail’le Filistin arasında önümüzdeki süreçte bir arabuluculuk rolü üstlenecek konumda olan yine bir Türkiye var. Dolayısıyla biz sorumlulukla hareket etmek durumundayız. Bizim burada yapmaya çalışacağımız kesinlikle sesimizi eksiltmeyeceğiz, söylememiz gerekeni söyleyeceğiz ama öbür tarafıyla bu sürecin ateşkese evrilmesi, sonrasında da barış görüşmelerinin başlayabilmesi için üzerimize düşeni yapacağız. Tepkimizi ortaya koyacağız ama bir aktivist gibi konuşma imkânımız yok.

NORMALLEŞME GÜNDEMİ

Yazının Devamını Oku

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz 2024 bütçesi için konuştu: Bütçede öncelik hayat pahalılığı

18 Ekim 2023

CUMHURBAŞKANI Yardımcısı Cevdet Yılmaz, “Enflasyonla mücadelemizi sürdürürken, hayat pahalılığının yol açtığı zorlukları telafi edecek gerekli politikaları da uygulamaktan vazgeçmiyoruz. Daha önce de başardığımız gibi, güven ve istikrar ortamında, akılcı adımlarla enflasyonu yeniden tek haneye indirecek ve halkımızın alım gücünü arttıracağız” dedi.

2024 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Teklifi basın bilgilendirme toplantısında konuşan Yılmaz’ın önemli konu başlıkları şöyle oldu:

VATANDAŞIN PAHALILIK SORUNUNU ÇÖZECEĞİZ

Bu dönemde temel önceliğimiz depremle yıkılan şehirlerimizi daha iyi şekilde yeniden ayağa kaldırmak, geleceğe dönük afet risklerini azaltmak. Bir diğer temel önceliğimiz mali disiplini esas alan, maliye ve para politikaları koordinasyonunu güçlendiren bir anlayış içerisinde makro finansal ve fiyat istikrarını sağlama hedefine katkıda bulunmak. Gerçekçi ve ayakları yere basan politikalarımızla, tüm dünya ile birlikte ülkemizi de olumsuz etkileyen hayat pahalılığı sorunun da üstesinden geleceğiz. Değerlerimize sahip çıkarak aile kurumumuzu sağlamlaştıracak, zararlı akımlara karşı milli bünyemizi perçinleyeceğiz.

2024’TE BÜYÜME BEKLENTİSİ YÜZDE 4

Küresel iktisadi faaliyetlerdeki yavaşlamanın ve şubat ayında yaşadığımız deprem felaketinin etkilerine rağmen 2023 yılının genelinde ekonomik büyümemizin yüzde 4.4 olarak gerçekleşmesini öngörüyoruz. 2024 yılı için ekonomimizin daha dengeli bir talep kompozisyonuyla yüzde 4 oranında büyümesini ve enflasyondaki düşüşün de teminiyle diğer ülkelerden olumlu yönde ayrışmasını bekliyoruz.

İŞSİZLİK YÜZDE 10.3 SEVİYESİNDE OLACAK

Yılın ilk yarısında, emekliliğe hak kazanma koşullarına yönelik düzenlemelerin sonucu istihdamdan ayrılanlar ve depremin olumsuz etkilerine rağmen net 220 bin istihdam artışı sağlanmıştır. 2023 yılı genelinde ekonomideki canlılığın sürmesiyle yılsonu itibarıyla istihdamdaki yıllık artışın yaklaşık 900 bin kişi olması, işsizlik oranının yüzde 10.1’e gerilemesi, 2024 yılında ise parasal sıkılaştırma koşullarının etkisiyle işsizlik oranının hafif bir yükselişle yüzde 10.3 seviyesinde gerçekleşmesi beklenmekte.

Yazının Devamını Oku

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan yerel seçim kriteri... Yük olan değil yük alan adaylar

14 Ekim 2023

Edinilen bilgilere göre, Erdoğan yerel seçim çalışmalarında adayların doğru belirlenmesi konusunda talimat vererek, “Bundan sonra bütün gücümüzle yerel seçimlere gidiyoruz. Doğru adaylar, yük olan adaylar değil yük alan adaylar belirleyin. Doğru adayları tespit edin. Onun adamı, bunun adamı değil de halkın adamını seçin” dedi.

Yaklaşık 3 saat süren toplantıda, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın MYK üyelerine yeni görevlerinde başarılar dileyerek, “AK Partiye ve temsil ettiği dava geleneğine uygun şekilde, Türkiye’ye örnek olacak bir coşku, heyecan ve kardeşlik iklimi içinde, bu demokrasi sınavını alnımızın akıyla verdik. Başkaları kavga, gürültü ve tartışmalarla kongrelerini yapmaya çalışırken, biz kongremizden hem güçlenerek hem de yenilenerek çıktık. Omuzlarınızdaki ağır yükün bilinciyle hareket edeceğine yürekten inanıyorum” dediği öğrenildi.  

12. KALKINMA PLANI SUNULDU

- MYK toplantısında, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz 12. Kalkınma Planı ile ilgili hazırlanan taslak metinle sunum yaptı. Refahın artırılması, enerji ve ulaşımda merkez ülke olma adımları, yeşil dönüşüm hedefleri ana başlıkları olan 12’nci Kalkınma Planı ile Türkiye’nin 2053 vizyonu çizilecek. 2024-2028 yıllarını kapsayan planda gelirin daha adil paylaşılmasına yönelik adımlar da yer alacak.

Yazının Devamını Oku

İzin belgesi olmayana 100 bin TL ceza yolda! ‘Airbnb’ düzenlemesi Meclis’e sunuldu

11 Ekim 2023

AK Parti tarafından sunulan teklifle ilgili bilgilere veren AK Parti Grup Başkanı Abdullah Güler, “100 günün altındaki turizm amaçlı konaklama ve kira ilişkisinde artık Kültür ve Turizm Bakanlığımızın vereceği belge ile faaliyet alanı düzenlenecek. Bu kapsam dışında olanlara da ciddi denetleme getiriyoruz” dedi.

Konutların Turizm Amaçlı Kiralanmasına Dair Kanun Teklifinde, Türkiye’de yaklaşık 30 bin civarında turizm amaçlı kiralanan konutun olduğu belirtildi. Teklifin gerekçesinde, İspanya, İtalya, Fransa ve ABD örneklerinin incelendiği, bu ülkelerde konutların ve turist bilgilerinin kamu düzenini koruma amacıyla kayıt altına alındığı, vergi potansiyelini artırmaya yönelik düzenlemelerin olduğu aktarıldı. Konutların kişi ve şirketlere turizm amaçlı kiralanmasına ilişkin kuralların yer aldığı düzenlemede şunlar yer alıyor:

İŞTE YENİ ŞARTLAR

- Konutların turizm amaçlı kiralanabilmesi için, turizm amaçlı kiralama sözleşmesi yapılmadan önce izin belgesi alınması zorunlu olacak. İzin belgesi Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca verilecek.

- Konutların belgelendirilmesi ve kiralama ile elde edilen gelirin kayıt altına alınması sağlanacak.

- Kendisi kullanmak için kiraladığı konutu turizm amaçlı kiraya verenlere de 100 bin lira ceza uygulanacak.

- Bu konutlarda konaklayacak kişilerin kimlik bilgileri, otel ve pansiyonlarda olduğu gibi kolluk kuvvetlerine bildirilecek.

- İzin belgesi bulunmadan turizm amaçlı konut kiralayanlara, kiralama yapılan her bir konut için 100 bin lira idari para cezası uygulanacak ve izin belgesi alabilmesi için 15 gün süre verilecek. Bu sürede izin belgesi almazsa 500 bin lira para cezası kesilerek, yeniden 15 günlük süre uygulanacak. Buna rağmen kiralama faaliyetlerine devam edenler hakkında 1 milyon lira ceza uygulanacak.

Yazının Devamını Oku

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan kongre mesajları: İşçi ve emeklilere müjdelerimiz var

8 Ekim 2023

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, konuşmasında özetle şu mesajları verdi:

- TÜRKİYE BİN YILINA YÜRÜYÜŞ: “Hakka ve millete hizmet sevdasına, Türkiye sevdasına gönül veren herkes bedeniyle olmasa bile kalbiyle, ruhuyla, aşkıyla, sevdasıyla bu salondadır. Bu sevda, hayatımızın gayesi olan davamızı yüceltme sevdasıdır. Bu sevda, Türkiye Yüzyılı’nı inşa etme sevdasıdır. Bu sevda, Türkiye bin yılına yürüyüş sevdasıdır.

- ASLA UNUTMAYACAĞIZ: Ülkemizin üzerinde son dönemde oynanan en büyük oyunların tekmilinin birden sergilendiği 14 ve 28 Mayıs seçimlerindeki gayretlerinizi asla unutmayacağız. Bu seçimlerde, milli iradenin tecellisi için gece-gündüz çalışan her bir teşkilat mensubumuz ile milli iradeye sahip çıkan her bir vatandaşıma, buradan tekrar teşekkür ediyorum. Bu seçimlerde omuz omuza mücadele ettiğimiz Cumhur İttifakı’ndaki her bir ortağımıza, ittifak partilerimize gönül veren kardeşlerimize hassaten teşekkürlerimi sunuyorum. İnşallah 31 Mart 2024 tarihinde yapılacak mahalli idareler seçimlerinde bu kararlı tutumu tekrar sergileyerek, Türkiye Yüzyılı’nın muştusunu bir kez daha cümle âleme beraberce ilan edeceğiz. 

- BİR GECE ANSIZIN GELEBİLİRİZ: Terörü kaynağında kurutma stratejimizi kararlılıkla uygulayacak, PKK’sından FETÖ’süne, DEAŞ’ından marjinal örgütlere kadar eli kanlı canilerden döktükleri her damla kanın hesabını misliyle soracağız. ‘Bir gece ansızın gelebiliriz’ ikazının, vatanımızın bekasına kast eden alçakların yüreklerine saldığı korkuyu hiç eksiltmeyeceğiz.

- 21 YILDIR ENFLASYONA EZDİRMEDİK: 21 yıldır enflasyona ezdirmediğimiz işçi, memur ve emeklilerimize inşallah önümüzdeki dönemde yeni müjdeler vermeye devam edeceğiz. Şu anda bakanlığımız çalışmasını yapıyor, ilk Kabine toplantımızdan sonra yeni müjdemizi emekli memurlarımıza açıklayacağız. Tüm dünyayla birlikte ülkemizi de olumsuz etkileyen hayat pahalılığı meselesini, gereken her türlü tedbiri alarak çözmekte kararlıyız.”

HER KONGREMİZ BİR DEĞİŞİM RÜZGÂRI

Yazının Devamını Oku

AK Parti’den 100 bin kişiyle kongre: Bugün yerel seçim startı verilecek

7 Ekim 2023

Ankara Spor Salonu’nda yapılacak AK Parti 4. Olağanüstü Kongresi öncesinde Genel Başkan yardımcıları Belgin Uygur ve Hamza Dağ ile birlikte basın toplantısı düzenleyen AK Parti Teşkilat Başkanı Erkan Kandemir, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın kongre çalışmalarına son şeklini verdiğini belirterek şunları söyledi:


AK Parti yöneticileri kongreyle ilgili bilgi verdi.

YEPYENİ ŞEYLER SÖYLEYECEK

“Bu salondan tüm Türkiye’ye Türkiye’nin geldiği noktada tüm dünyaya AK Parti teşkilatları coşkusuyla, heyecanıyla genel başkanımız kürsüdeki konuşmasıyla vizyonu ile yepyeni şeyler söyleyecek. Saat 10’da teşkilatlarımızla büyük kongremizi icra edeceğiz.  Kongreye yurt dışından gelecek temsilcilerimiz, davetlilerimiz olacak. 27 ülkeden siyasi parti temsilcileri geliyor, 127 büyükelçimiz, 3 cumhurbaşkanı katılacak siyasi parti temsilciler olacak,  150 STK, şehit gazi yakını dezavantajlı vatandaşlarımız yani toplumun her kesimini salonda göreceğiz.

100. YILDA BULUŞMA

Sayıyı Ankaralıları rahatsız etmemek adına ve organizasyonu kolaylaştırmak adına sınırlı tutuyoruz. Sınır çekmemize rağmen AK Parti teşkilatlarından 100 bine yakın arkadaşımız Ankara’ya gelmiş olacak. Cumhuriyet’in 100’üncü yılında AK Parti teşkilatları ile buluşarak yepyeni bir başlangıç yapacak. Uzun zamandır hazırlığını yaptığımız yerel seçimlerin de startını vereceğiz. 7 Ekim bir işaret fişeği, yerel seçim başlangıcı. Kongremizde hem genel başkanımız konuşmasında hem he salonun içindeki ve dışındaki heyecan ve coşkuda yerel seçimlerin işaret fişeğini görmüş olacağız.”

DÜNYADA SES GETİRECEK

Yazının Devamını Oku

Erdoğan: Adaletin de yüzyılı olacak

4 Ekim 2023

ADALETİN DE YÜZYILI

“Milletimizin teveccühü ile 2002 yılında ülkeyi yönetme sorumluluğunu ilk kez üstlendiğimizde adaleti 4 önceliğimizden biri olarak ilan etmiştik. Ülkemizin içinde bulunduğu şartlar ne olursa olsun, bu önceliğimizden hiçbir zaman taviz vermedik. Bu hedefimizin bir yanında hak ve özgürlüklere dair devrim niteliğinde düzenlemeler varken, diğer yanında adalet hizmetlerindeki altyapı eksiklerinin giderilmesi bulunuyor. Merdiven altı denilebilecek yerlerde adalet dağıtılmaya çalışıldığı o kötü manzaraları tamamen unutturmak için çok ciddi çaba harcadık. Bugün yüksek yargı organlarımızın hepsi modern, ferah, görkemli, her türlü ihtiyacın gözetildiği binalarda milletimize hizmet veriyor. ‘Geç gelen adalet adalet değildir’ düsturuyla yargı kurumlarımızın görevlerini hakkıyla ve zamanında ifa edebilmeleri için gereken her türlü desteği sağlıyoruz. Milletimize vaadimiz olan Türkiye Yüzyılını adaletin de yüzyılı yapmakta kararlıyız, azimliyiz. 

PRANGALARI SÖKÜP ATMA VAKTİ

29 Ekim’de bu topraklarda kurduğumuz son devletimiz olan Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yıldönümüne ulaşacağız. Cumhuriyetimizin 100. yaşını bir anma etkinliğinden öte yeni reform hamlelerimizle hak ettiği şekilde kutlamak istiyoruz. Son bir asrın kapsamlı muhasebesini yaparken aynı zamanda milletimizin demokratik kazanımlarını daha da güçlendirmeye çalışıyoruz. Amacımız Cumhuriyetimizin 2. asrına daha emin adımlarla birlik ve beraberliğimizi daha da kuvvetlendirmiş bir şekilde girmektedir. Vatandaşlarımızın özgürlük alanlarını genişletmekte idealimizin tepesinde, ülkemizi darbe anayasasından kurtarmak vardır. Vesayetçilerin 27 Mayıs 1960 darbesiyle Türkiye’nin ayağına vurduğu 12 Eylül rejimini perçinlediği prangalarını sökülüp atılma vakti artık gelmiştir.

ANASININ AK SÜTÜ GİBİ HELAL

Sivil anayasa talebi, iradesine gerektiğinde canı pahasına sahip çıkan aziz milletimize anasının ak sütü gibi helaldir. Bu talebe siyaset kurumu başta olmak üzere, sorumluluk makamında olan hiç kimsenin kulak tıkama lüksü yoktur. Pazar günü 28. dönem 2. yasama yılına başlayan Meclisimizde yeni anayasaya dair yapıcı tavrımızı ve beklentilerimizi ortaya koyduk. 85 milyonun tamamının kırmızı çizgiler haricinde her konuyu görüşmeye, tartışmaya ve müzakereye açık olduğumuzu ifade ettim. Yeni dönemde milletimize verilecek asıl müjdenin Türkiye’yi sivil, kuşatıcı, özgürlükçü bir anayasayla buluşturmak olduğu anlaşılıyor. 

OLUŞAN ATMOSFER KIYMETLİ

Uzun yıllar sonra ilk kez yeni anayasa konusunda parlamentomuzda ve kamuoyumuzda oluşan bu atmosferi kıymeti gördüğümüzü belirtmek istiyorum. Hukuk camiamızın da birikimleri ve değerli önerileriyle bu sürecin dışında kalmamalarını bekliyoruz.”

Yazının Devamını Oku

Gruplara anayasa ve içtüzük turu

3 Ekim 2023

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, bir grup gazeteciye yaptığı açıklamada anayasa ve içtüzük girişimini anlattı. İçtüzük konusunda muhalefetle uzlaşmada daha umutlu olduklarını dile getiren Kurtulmuş, “Tüm partiler bana hayırlı olsun ziyaretinde bulunmuştu. Ben de tüm parti gruplarını iade-i ziyarete gitmeye başlayacağım. Orada anayasa çağrısında bulunacağım. Yöntemden daha ziyade uzlaşı sağlamalıyız. Anayasa ve içtüzük çağrısını yineleyeceğim” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “AK Parti Meclis Grubumuz, parlamentoda grubu olan diğer partilerle görüşmek suretiyle ‘Gelin bir sivil anayasayı beraber yapalım’ davetimizi iletecek. Kabul ederler, etmezler ama biz kapıları çalacağız” demişti. Bunun üzerine AK Parti Grup Başkanı Abdullah Güler’in kasım ayının ilk haftasında CHP, İYİ Parti, Yeşil Sol Parti ve Meclis’te grubu bulunan diğer partileri ziyaret etmeye başlayacağı öğrenildi. Güler, takvime yönelik şöyle dedi: “Yönteme ve usule ilişkin olarak önümüzdeki dönemde bir komisyon çalışması mı olur, farklı öneriler, çalıştay gibi yöntem mi olabilir, bunu konuşmayı arzu ediyoruz. Ön niyeti aldıktan sonra onu bir takvime bağlayarak da görüşme trafiğini başlatmış oluruz. Hem Meclis’in çalışma programlarını hem de diğer hususları gündemimize almış olacağız.”

MUHALEFET MESAFELİ

- HÜKÜMETİN yeni anayasadaki ısrarına karşın muhalefetin mesafeli olduğu görülüyor. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, önceki gün yeni yasama yılının açılışında, “Çağrıyı yapanların önce anayasaya uyması lazım” demişti. İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu da yeni anayasa hazırlığının yerel seçimden sonra gündeme getirilmesinin daha uygun olacağını ifade etti. DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan ise, “Çalışmaları varsa gönderirler Meclis’e inceleriz. Yok Meclis’te bir çalışma yapılsın isterlerse çalışmalara katkı veririz” dedi.

Yazının Devamını Oku

EKK finansal istikrar tedbirlerini görüştü: Yastık altındaki altınlar için yeni adım hazırlığı

29 Eylül 2023

Beştepe’deki toplantıya, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı İbrahim Şenel, Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan katıldı. Toplantının ardından yapılan açıklama şöyle:

TASARRUF HEDEFİ

Bugün dördüncüsünü gerçekleştirdiğimiz EKK toplantısının ana gündemini ülkemiz finans piyasalarının gelişimini ve istikrarını destekleyecek politikalar ve tedbirler oluşturmuştur. Yapılan çalışmalarla Türkiye Yüzyılı’nda fiyat istikrarını esas alan sürdürülebilir ve kapsayıcı ekonomik büyümenin sağlanması, stratejik yatırımların desteklenmesi, küresel ekonomide ortaya çıkabilecek risklere karşı finansal istikrarın güçlendirilmesi, yurt içi tasarrufların artırılması, kaynak dağılımında etkinliğin sağlanması ve finansmana erişimin artırılması hedeflenmektedir.

TÜRK LİRASI VE YASTIK ALTINDAKİ ALTINLAR

Toplantıda, fiyat istikrarı ve finansal istikrarın sağlanması ile uyumlu olacak şekilde, katma değeri yüksek ve ihracat odaklı yatırımların teşvik edilmesi, dışa bağımlılığın azaltılması ve sürdürülebilir büyümenin desteklenmesi amacıyla başta Yatırım Taahhütlü Avans Kredileri (YTAK) olmak üzere yatırımcıların finansman imkânlarını arttıracak yeni stratejiler istişare edilmiştir. Finansal piyasalarda Türk Lirası cinsinden enstrümanların çeşitlendirilmesi ve yatırımcılar için daha cazip hale getirilmesi kapsamında yürütülen çalışmalar değerlendirilmiştir. Yastık altındaki altınların ekonomiye kazandırılmasına yönelik mevcut sistemlerin geliştirilmesi amacıyla önümüzdeki dönemde atılması planlanan adımlar görüşülmüştür.

YOL HARİTASI

TCMB öncülüğünde çalışmaları yürütülen Dijital Türk Lirası Projesi’nde gelinen aşama ve önümüzdeki döneme ilişkin yol haritası hakkında bilgilendirme yapılmıştır. Kurulumuz bu alanda yapılan hazırlıkların hızlandırılması hususunda anlayış birliği içinde bir değerlendirme yapmıştır. Katılım finans ekosisteminin geliştirilmesine yönelik çalışmalar ve sektörü destekleyici mekanizmalar görüşülerek Katılım Finans Çerçeve Kanunu hazırlıkları değerlendirilmiştir. Aile ve Gençlik Bankası’na ilişkin çalışmalar ve önümüzdeki günlerde TBMM’ye sunulması planlanan Kanun Teklifi Kurul üyeleri ve ilgili taraflarla istişare edilmiştir.”

 

Yazının Devamını Oku

Sağlık Bakanı Koca’dan Eris açıklaması: Kapanmalar söz konusu değil

28 Eylül 2023

COVID-19’un mutasyona uğrayan Eris varyantı nedeniyle hastalıklar hızlı şekilde artmaya başladı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, kabine toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Koca, özetle şunları söyledi:

“Tüm mutasyonların etkilerini ve değişiklikleri takip ediyoruz. Eris varyantına yönelik yeni bir tedbir gerekmiyor. Hastalığı artık çok iyi tanıyoruz ve endişe edecek hiçbir durum yok. Bazı ülkelerin aşı baskısına boyun eğmesi, bizim de aşı baskısına boyun eğeceğimiz anlamına gelmez. Küresel COVID aşısı baskısına boyun eğmemiz mümkün değil. Türkiye’nin kendi programı var ve birileri istiyor diye aşı programı başlatmayız. Yani toplu bir aşılama programına kesinlikle ihtiyaç yok. Fakat bu dönemde grip aşısını önemsiyoruz. Riskli grupta yer alan ve tanımlanmış kişilere grip aşıları ücretsiz olarak yapılmaktadır.

KOCA’DAN MASKE ÖNERİSİ

Eris varyantının hasta etme gücü daha düşük, fakat bulaşıcılığı daha fazla. Bu dönemde hasta sayısının arttığını söyleyebiliriz. Fakat hastaneye yatış oranları oldukça düşük. Paniğe gerek yok. Eski dönemi hatırlatan kısıtlama ve kapanmalar söz konusu değil. Tüm vatandaşlarımız biliyor; hasta olanların kendilerini izole etmeleri, topluma çıkmamaları, riskli olan kişilerin özellikle kendilerini korumaları, onların da kalabalık ortamlardan uzak durması, illa gerekiyorsa da o durumda maske kullanmalarını öneriyoruz.”

AŞILAR EKSİKSİZ YAPTIRILMALI

- ÇOCUKLARIN bağışıklama programındaki aşılarının eksiksiz yaptırılması gerektiğini vurgulayan Koca, “Bu aşılarımızı üretmek için devreye aldığımız, Hıfzıssıhha aşı ve biyoteknolojik ürün araştırma ve üretim altyapı inşaatımız devam ediyor. Tüm aşılarımızı yerlileştirmeyi esas alıyoruz. Ayrıca teknoloji transferiyle daha önce ilan ettiğimiz 3 aşının süreci de başladı. Su çiçeği, kuduz, Hepatit-A aşısının teknoloji transferi ile üretilmesini özellikle çocuklarımız için önemsiyoruz” dedi.

 

Yazının Devamını Oku

Cumhur İttifakı zirvesi... Gündem yerel seçim

28 Eylül 2023

Beştepe’de dün Cumhur İttifakı zirvesi vardı. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’yi kabul etti. Basına kapalı olarak gerçekleştirilen Erdoğan-Bahçeli görüşmesi yaklaşık 45 dakika sürdü. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’na katılmak için gittiği ABD’dekiler başta olmak üzere, yaptığı temaslar ve Nahçıvan ziyaretiyle ilgili Bahçeli ile istişarelerde bulunduğu belirtildi. Erdoğan-Bahçeli görüşmesinde, 1 Ekim’de Meclis’in açılmasıyla beraber İsveç’in NATO üyeliği konusunda atılacak adımlar da gündeme geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Nahçıvan dönüşü, İsveç konusunda Cumhur İttifakı olarak görüşmeler yapacaklarını belirterek, “Parlamentomuzun içerisinde de bir yapı var. Cumhur İttifakı olarak bizim de bir yapımız var. Cumhur İttifakı olarak aramızda tabii ki görüşmelerimizi yapacağız. Ona göre Parlamentoya müracaatımızı da bu arada yapıp Parlamentomuz nasıl bir takvim belirlerse onu da orada takip edeceğiz” demişti.

İTTİFAK YAPILACAK BÜYÜKŞEHİRLER

Erdoğan-Bahçeli görüşmesinin bir diğer ana gündem maddesi yerel seçimler oldu. Bu kapsamda, AK Parti ve MHP’den oluşan heyet bir süredir ittifak yapılması planlanan Büyükşehirler üzerinde çalışıyordu. Çalışmaların son durumunun değerlendirildiği görüşmede, İstanbul, Ankara ve İzmir başta olmak üzere büyükşehirlerde nasıl adayların çıkarılması gerektiği konusunda liderler fikir alışverişinde bulundu.

SİVİL ANAYASADA KARARLILIK VURGUSU

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni ve sivil bir anayasa konusunda, “Meclis grubumuz, ‘sivil anayasayı beraber yapalım’ davetimizi iletecek” demişti. Bu doğrultuda liderlerin, Cumhur İttifakı’nın Meclis’in yeni döneminde sivil anayasayı yapma konusunda kararlı olduklarını görüşmede bir kez daha vurguladıkları belirtildi. Yeni dönemde Meclis gündemine gelecek kanun tekliflerini de masaya yatıran Erdoğan ve Bahçeli ayrıca, enflasyonun düşmesi için alınan ve alınması planlanan tedbirler başta olmak üzere ekonomik gelişmelerle ilgili de değerlendirmelerde bulundu.

ANIM GÜNÜ’NÜ KUTLADI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan’ın Anım Günü’nü Twitter’dan yaptığı şu paylaşımla kutladı: “Karabağ’ın ve işgal altındaki Azerbaycan topraklarının destansı azatlık mücadelesinin başlangıcı olan Anım Günü’nde tüm şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi hürmetle yâd ediyorum. Qarabağ Azerbaycan’dır!”

Yazının Devamını Oku

Kaçaklara her yerde kontrol... Tüm Türkiye’ye mobil göç noktası geliyor

28 Eylül 2023

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Kabine toplantısının ardından suçlarla ve düzensiz göçle mücadeleyle ilgili önemli bilgiler verdi. İşte Yerlikaya’nın açıklamalarından çarpıcı satır başları:


Ali Yerlikaya

DUYUNCA ÇOK ŞAŞIRACAKSINIZ

“Suçlularla mücadeleyle ilgili daha sonra yapacaklarımızı duyduktan sonra çok şaşıracaksınız. Varsa bir suçlu onu yakalayacağız, adalete teslim edeceğiz başka çaresi yok. Göreve başladığımız günden 22 Eylül’e kadar 97 bin 363 düzensiz göçmen yakaladık. 22 Eylül’e kadar 42 bin 875 düzensiz göçmeni deport ettik. Sahaya böyle basmamız sonucunda vizesi biten, ikamet izni biten 105 bin 488 yabancı uçağa bindi, ülkeden ayrıldı. Daha önceden 89 bindi rakam. 70 bin 796 engelleme yapıldı.

FUTBOL MAÇINDA BİLE KİMLİK SORACAĞIZ

Ağırlıklı olarak, Afganistan, Pakistan, Özbekistan, İran hududundan gelenler... Mobil Göç Noktası için pilot uygulama İstanbul’da tuttu. 1 Ekim’de Bursa, Adana, İzmir ve Ankara’da Mobil Göç Noktası Uygulaması’na başlıyoruz. 1 Kasım’da bu araç sayısını 153’e çıkarıyoruz ve 30 büyükşehirde aynı anda başlıyoruz. 1 Aralık’ta tüm Türkiye’de uygulama başlayacak. Futbol müsabakaları dahil olmak üzere her yerde kimlik kontrolü yapacağız. 20 göç mobil noktasını 38 araca çıkardık İstanbul’da. Düzensiz göçü, kaçak göçmeni, şehir içerisinde yakalamak sabır gerektiriyor. Sıfır hata düşüncesiyle hareket etmemiz gerekiyor. Çünkü turizm ülkesiyiz.”

Yazının Devamını Oku

Bakan Koca'dan 'Eris varyantı' açıklaması: Kısıtlama ve kapanma söz konusu değil

27 Eylül 2023

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Kabine toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. İşte Bakan Koca'nın açıklamalarından satır başları:

"YENİ TEDBİRLER GEREKTİRMİYOR"

“Tüm mutasyonların etkilerini ve değişiklikleri takip ediyoruz. Eris varyantına yönelik yeni bir tedbir gerekmiyor. Hastalığı artık çok iyi tanıyoruz ve endişe edecek hiçbir durum yok. Bazı ülkelerin aşı baskısı ile örnek olmaya çalıştığına hepimiz şahit oluyoruz. Bazı ülkelerin aşı baskısına boyun eğmesi, bizim de aşı baskısına boyun eğeceğimiz anlamına gelmez. Küresel Covid aşısı baskısına boyun eğmemiz mümkün değil. Türkiye’nin kendi programı var ve birileri istiyor diye aşı programı başlatmayız. Yani toplu bir aşılama programına kesinlikle ihtiyaç yok. Fakat bu dönemde grip aşısını önemsiyoruz. Risk gruplarında olup, grip aşıları tanımlanmış olanların bir an önce aşı olmalarını öneriyoruz. Riskli grupta yer alan ve tanımlanmış kişilere grip aşıları ücretsiz olarak yapılmaktadır.

"KISITLAMALAR VE KAPANMALAR SÖZ KONUSU DEĞİL"

(Hasta sayısında artış var mı?) Bildiğiniz gibi Eris varyantının virülansı yani hasta etme gücü daha düşük, fakat bulaşıcılığı daha fazla. Bu dönemde hasta sayısının arttığını söyleyebiliriz. Fakat hastaneye yatış oranları oldukça düşük. Paniğe gerek yok. Eski dönemi hatırlatan kısıtlama ve kapanmalar söz konusu değil. Tüm vatandaşlarımız biliyor; hasta olanların kendilerini izole etmeleri, topluma çıkmamaları, riskli olan kişilerin özellikle kendilerini korumalarını, onların da kalabalık ortamlardan uzak durması, illa gerekiyorsa da o durumda maske kullanmalarını öneriyoruz.

<iframe src='//www.hurriyet.com.tr/video/embed/?vid=42336872&resizable=1&autostart=true&playsinline=true&v_utm_source=haber_detay' width='580' height='326' frameborder='0' scrolling='no' allow='autoplay; fullscreen' allowfullscreen></iframe>

"ÇOCUKLARIMIZIN BAĞIŞIKLAMA AŞILARI EKSİKSİZ YAPTIRILMALI"

Çocukluk çağındaki aşı programını hassasiyetle takip ediyoruz. Vatandaşlarımız bu konuda hassas davranmalı, çocuklarımızın bağışıklama programındaki aşılarını eksiksiz yaptırmalı. Bu aşılarımızı üretmek için devreye aldığımız, Hıfzıssıhha aşı ve biyoteknolojik ürün araştırma ve üretim alt yapı inşaatımız devam ediyor. Tüm aşılarımızı yerlileştirmeyi esas alıyoruz. Ayrıca teknoloji transferiyle daha önce ilan ettiğimiz 3 aşının süreci de başladı., Su çiçeği, kuduz ve HEPATİT-A aşısının teknoloji transferi ile üretilmesini özellikle çocuklarımız için önemsiyoruz.”

Yazının Devamını Oku

Gençlerin beklediği müjdeler geldi: Bilgisayar ve telefon desteği

27 Eylül 2023

TEKNOLOJİK CİHAZ DESTEĞİ

- “Gençlerimize verdiğimiz tüm sözlerimizin takipçisi olduğumuzu söylemiştik. Bugünkü Kabine toplantımızda, bu kapsamda önemli kararlar aldık. Örgün eğitimdeki üniversiteli gençlerimize vaadimiz olan cep telefonu ve bilgisayar desteğini hayata geçiriyoruz. Üniversiteli gençlerimize, piyasa satış fiyatı 9 bin 500 lirayı geçmeyen cep telefonu ve bilgisayarlar için toplamda 5 bin 500 liraya kadar teknolojik cihaz desteği vereceğiz. Bu destekle cep telefonu için piyasa fiyatının yüzde 44.4’üne, bilgisayarlar için piyasa fiyatının yüzde 16.7’sine kadar bir tutarda destek sağlayacağız.

12 AY ÜCRETSİZ İNTERNET

- Yine örgün eğitimdeki üniversiteli gençlerimize, bir hatla sınırlı olmak üzere 12 ay boyunca aylık ücretsiz 10 GB kota tanımlıyoruz. Gençlerimiz bu haklarını istedikleri üç mobil şebeke operatöründen biri üzerinden kullanabilecekler. Gerek teknolojik cihaz desteği gerekse ücretsiz 10 GB kota desteği ile üniversiteli gençlerimizin teknolojiye ve bilgiye erişimini artıracağız. Her iki desteğe ilişkin uygulama esasları bakanlıklarımızca belirlenecektir.

MÜZEDEN SİNEMAYA BİR YIL GENÇ KART

- 18 yaşına giren tüm gençlerimizi de unutmuyoruz. Bu gençlerimize, bir yıl süreyle geçerli olmak üzere Genç Kart vereceğiz. Bu karta sahip tüm gençlerimiz müze, tiyatro, sinema gibi kültürel ve sanatsal etkinliklerden ücretsiz ya da indirimli faydalanabileceklerdir. Bugüne kadar nasıl gençlerle yol yürüdüysek, bundan sonra da gençlerin yoldaşlığından ayrılmayacağız.

GENÇLERE FAİZSİZ EVLİLİK KREDİSİ

- Seçim döneminde milletimize verdiğimiz sözlerden biri de Aile ve Gençlik Bankası kurulmasıydı. Evlenecek gençlerin ekonomik açıdan desteklenmesini, evliliklerinin daha sağlam temeller üzerine inşa edilmesini amaçlayan projemizle ilgili çalışmalarımızı tamamladık. Yeni evlenen çiftlere, Aile ve Gençlik Bankası’ndan karşılanmak üzere faizsiz kredi imkânı sunacağız. Aile ve Gençlik Bankası gelirleri tesis edilene kadar bu uygulamayı pilot proje olarak deprem bölgesinde başlatacağız.

Yazının Devamını Oku

YSK Başkanı Yener Hürriyet’e konuştu: Seçim takvimi 1 Ocak’ta başlayacak

24 Eylül 2023

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Ahmet Yener, deprem bölgesi başta olmak üzere yerel seçim hazırlıklarını, mükerrer oy tartışmaları ve elektronik seçimle ilgili başlatılan yeni çalışmayı Hürriyet’e anlattı:

YOL HARİTASI ÇİZİLECEK

“YSK olarak 1 Ekim itibarıyla seçmen listelerini biz nüfus ve vatandaşlıktan alacağız. Kanun uyarınca, 1 Ocak’ta başlayacak seçim takvimiyle listeler ilan edildiği zaman yapılacak işlemleri çıkaracağımız genelgelerle kamuoyuyla paylaşacağız. Seçim takvimi içerisinde nasıl ki 6 Şubat sürecinden sonra kurulumuz kolaylaştırıcı kararlar almış ise, askı süresi içerisinde yine benzeri kolaylaştırıcı uygulamaları yapacağız. Deprem bölgesindekiler için rahatça adres taşıma işlemlerini gerçekleştirmesi konusunda kurul kararlarıyla bir yol haritası çizeceğiz.

ESKİ KABİNLER YENİLENDİ

14-28 Mayıs seçimlerinin ardından öncelikle tüm ilçe ve il seçim kurullarında bilgisayar, yazıcı, tarayıcı, fotokopi kâğıdı, kalem, mühür, oy kullanma karavanları gibi seçimde gerekli olan malzemeleri, stok durumunu ve ihtiyaç listelerinin bildirilmesi konusunda çalışma yaptık. Özellikle oy verme kabinlerinde eskime nedeniyle yıprananlar, kullanılamaz hale gelenler var. Onların yenilenmesi, oy torbaları kullanıldığı için yeni seçimde ihtiyaç olanların ne kadar olduğunun tespit edilmesi, temini için ihale yapılması ve hazır hale getirilmesi bir süreç alacağı için biz 1 Ocak’a kadar tüm malzeme eksikliğimizi peyderpey gideriyoruz.

DEPREM BÖLGESİNE GİDECEĞİZ

En erken ekim sonu, en geç aralık gibi deprem bölgesine gidip durum tespiti yaparız. Takvim başladıktan sonra kurul üyelerimizin ya da genel müdür, yardımcılarımızın son durum nedir bir tespit yapıp buna göre eksiklik varsa gidereceğiz. Mükerrer seçmen olması mümkün değil. Çünkü biz seçmen listelerini siyasi partilerimizle paylaşıyoruz. Bu konuda da ‘Ölülere oy kullandırıldı’ diye iddialar ortaya atılsa da bunların gerçek olmadığı biliyoruz. Bu konuda somut bir şikâyet de gelmedi.”

ELEKTRONİK OYLAMAYA PİLOT UYGULAMA

Yazının Devamını Oku

Erdoğan’dan adli yıl açılışı mesajları: 85 milyon ‘İşte benim Anayasam’ demeli

2 Eylül 2023

- “HUKUK DEVLETİ KIRMIZI ÇİZGİMİZ: Hukuk devleti hepimizin ortak hedefi ve kırmızı çizgisidir. Adalet hizmetlerinde kaliteyi yükselterek ve yargıya olan güveni artırarak, toplumdan gelen serzenişlerin önüne geçmek hepimizin görevidir. Hiçbir vatandaşımız adliye kapısının adalet kapısı olduğundan şüpheye kapılmamalıdır, orada hakkını huzuru kalple aramalıdır. Bunun için hukukun üstünlüğü ilkesinden asla taviz veremeyiz. Adaletin tecellisini kolaylaştırmak amacıyla bundan sonra da sizlerle daha yakın işbirliği içinde çalışacak, ortak akılla hukuk devletini güçlendireceğiz.

- REFORMLARI YAPACAĞIZ: Önümüzdeki dönemde ilk derece mahkemeleri, bölge adliye mahkemeleri ve Yargıtay da dahil olmak üzere, yargı kurumlarının çalışma usullerinde ihtiyaç duyulan reformları yapacağız. UYAP sistemini yapay zekâ destekli şekilde geliştirme çalışmalarımız ise devam ediyor. Dijital Dönüşüm Ofisi’miz ile TÜBİTAK işbirliğinde yürüyen projemizin hizmete girmesiyle davaların sonuçlanma süresi daha da kısalacak. Hâkim ve savcı yardımcılığı müessesiyle adalet teşkilatımızın insan kaynağının çok daha vasıflı yetişmesini hedefliyoruz. Bu önemli yeniliği, 2023 yılı sonunda planladığımız sınavla hayata geçiriyoruz. 

- AVUKAT TUTMA ZORUNLULUĞU: Avukatların mahkeme faaliyetlerine katkısının da arttırılmasında fayda görüyoruz. Kademeli şekilde belli davalar için avukat tutma zorunluluğu getirilmesi gibi birtakım yeni uygulamalar üzerinde hep birlikte çalışabiliriz. Türkiye Yüzyılı’nı sadece ekonomik, siyasi, askeri ve diplomatik değil ‘adaletin de yüzyılı’ yapmak için çalışmalarımızı kararlılıkla sürdüreceğiz.

- MAKUL SÜREDE ADİL KARAR: Yargıtay’dan istinafa ve ilk derece mahkemelerine varıncaya kadar milletimizin yargıdan beklentisi ‘adil kararın makul sürede verilmesi’dir.

- VAADİMİZ BİRİNCİ SINIF BİR ANAYASA: Darbe anayasasının gölgesinde ‘Türkiye Yüzyılı’ konuşmayı, ülkemiz ve demokrasimiz için zül addediyoruz. İstiklal ve istikbali için bu kadar ağır bedeller ödemiş milletimizin yeni bir anayasayı, anasının ak sütü gibi hak ettiğine inanıyoruz. Milletimize vaadimiz olan birinci sınıf demokrasi, birinci sınıf ekonomi ve birinci sınıf özgürlüklerin tamamlayıcı, birinci sınıf anayasa olacaktır. 85 milyonun tamamının sahipleneceği ve ‘İşte benim anayasam’ diyerek baş tacı edeceği bir metni artık milletin takdirine sunmamız gerekiyor. Siyasi partilerimizi, yüksek mahkemelerimizi, üniversitelerimizi, devlet kurumlarımızı, barolarımızı, meslek kuruluşlarımızı, sivil toplum örgütlerimizi ve milletimizin her bir ferdini bu sürece katkı vermeye ediyorum. Meclis’in açılışıyla birlikte Türk demokrasisini yeni bir anayasaya kavuşturmak için girişimlerimizi tekrar başlatacağız.

- SOSYAL MEDYA MAHKEMELERİ: Adalet ancak mahkeme salonlarında tecelli eder. Sokağa, televizyon ekranlarına ve sosyal medya mecralarına taşınan adalet, hukuka olan güveni zedeler ve zamanla yok eder. Eline mikrofonu veya klavyeyi alan birilerinin mahkeme kararlarını kendi arzuları ve ideolojik aidiyetlerine göre eğip bükerek yorumlaması, hatta hüküm vermesi doğru değil. Günümüzde sayıları giderek artan ‘sosyal medya mahkemelerini’ toplumumuzun birliği, dirliği, huzuru ve iç barışı açısından büyük bir tehdit ve tehlike kaynağı olarak görüyoruz.”

AKARCA: YARGI YENİDEN YAPILANMALI

- Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca adli yıl açılış töreni konuşmasında, yapay zekaya dayalı gerekçeli karar yazımı için hazırlıkların sürdüğünü açıkladı. Akarca özetle şöyle dedi: “Demokrasimizi güçlendirecek, insan haklarını daha çok koruyacak, hukuk devletini geliştirecek ve darbe döneminin izlerini silecek yeni bir anayasa arayışını destekliyoruz. Karşılaştırmalı hukukta genellikle ülke başsavcılığı sistemi mevcut olup özellikle Cumhurbaşkanlığı Hükümet sistemi gereği adli makamlar arasında denkliğin de tesisi gerekir. Tüm bu ihtiyaçlara cevap verebilmek amacıyla Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Türkiye Cumhuriyeti Başsavcılığı olarak yeniden yapılandırılmalıdır.”

Yazının Devamını Oku

Türkiye’nin yükselişi devam edecektir

31 Ağustos 2023

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılımıyla Beştepe’de düzenlenen 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamaları Kuran-ı Kerim tilavetiyle başladı. Şarkıcı Ferhat Göçer, Milli Savunma Bakanlığı (MSB) Armoni Mızıkası eşliğinde şarkılar seslendirdi. 1071 kişiden oluşan orkestra konser verdi. Garo Mafyan, Yücel Arzen Hacıoğlulları, Hayati Develi, Sibel Eraslan, Tufan Gündüz, Tuluyhan Uğurlu, Sinan Akçıl, Özdemir Erdoğan gibi sanatçıların bulunduğu jürinin oylarıyla birinci seçilen 100. Yıl Marşı, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası eşliğinde ilk kez seslendirildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, dereceye giren ilk dört marşın söz yazarı ve bestecilerine plaket verdi. Program, 100. Yıl Marşı’nın söylenmesinin ardından 1200 drone ile yapılan gösteriyle son buldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasında özetle şunları söyledi: “26 Ağustos 1922’de Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün verdiği hücum emriyle ordumuz Büyük Taarruz’u başlatmıştı. Düşman hatlarını birer birer dağıtan kahraman ordumuz, 30 Ağustos günü gerçekleştirilen Başkomutan Meydan Muharebesi’yle Yunan işgal kuvvetlerinin önemli bir bölümünü imha ederek İzmir yolunu açmıştı. Her zaferimiz gibi Büyük Taarruz’la da istiklalimiz ve istikbalimiz için yapamayacağımız fedakârlık, üstesinden gelemeyeceğimiz zorluk olmadığını dosta düşmana bir kez daha gösterdik.

ASIL KUTLAMA 29 EKİM

Eğitimiyle, sağlığıyla, güvenliğiyle, adaletiyle, ulaşımıyla, enerjisiyle, sanayisiyle, ticaretiyle, tarımıyla, sporuyla, sosyal destekleriyle Cumhuriyetimizin 100’üncü yılına yakışır bir altyapı kurduk. Bölgesindeki tüm krizlerin çözüm adresi mazlumların umudu, güvenliği ve refahı konusundaki tüm tehditleri bertaraf etmiş, sahip olduğu siyasi ve askeri gücünü dostlarıyla paylaşan Türkiye’nin yükselişi devam edecektir.

Asıl büyük kutlamayı 29 Ekim’de Cumhuriyetimizin 100’üncü yılı törenlerinde yapacağız. Böylece 19 Mayıs 1919’un 100’üncü yılıyla başlayan milli mücadele döneminin ilk asrını geride bırakmamıza ilişkin kutlamalar zincirinin son halkasını da şanlı tarihimize eklemiş olacağız.

AYNI İDEAL YOLUNDA

Bu milletin yiğit evlatları yeni devletler kurmak için bin yıl önce Anadolu kapılarını sonuna kadar açarken hangi ülkünün peşindeyse 3 kıta 7 iklime hükmeden devletini yıkmak için dört bir yandan üzerine saldıranlara karşı hangi hissiyatla karşı koyduysa, Cumhuriyetini kurarken tarihinden ve kültüründen aldığı mirası hangi yeni zirvelere taşımanın hayalini kurduysa bugün de Türkiye Yüzyılı vizyonuyla aynı ideal yolunda yürüyüşüne devam etmektedir. 100. Yıl Marşının tüm bu birikimi ve enerjiyi anlatan eser olarak milletimizin her bir ferdi tarafından sahiplenileceğine inanıyorum. Sözünden bestesine, jürisinden icrasına kadar bu eserin ülkemize kazandırılmasında emeği geçen herkesi tebrik ediyorum.”              

100. YIL MARŞI

Söz yazarı İlker Kömürcü ile beste ve icrası Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’na ait olan ve birinci seçilen 100’üncü Yıl Marşı’nın sözleri şöyle:

Yazının Devamını Oku

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Malazgirt mesajı: Aynı heyecanla ikinci bin yıla...

27 Ağustos 2023

- MALAZGİRT SIRADAN BİR ZAFER DEĞİL: “Asla unutulmamalıdır ki Malazgirt öyle sıradan bir savaş sıradan bir zafer değildir. Biz Anadolu’ya Malazgirt’le ayak basmadık. Çok daha öncesinden beri zaten buradaydık. Malazgirt, Anadolu’daki siyasi hükümranlığımızın kapılarını açmıştır. Burada kazanılan zafer önce Anadolu Selçuklu Devleti’nin kuruluşunu sağlayarak, Haçlı akınlarına en büyük darbeyi vurmuştur. Ardından aynı inançla bayrağını yükselten Osmanlı’nın başarılı mücadeleleriyle Balkanlar’ın ve İstanbul’un fethine vesile olmuştur. Her ilimizin, her ilçemizin bizim kalbimizdeki yeri elbette ayrıdır ama Malazgirt sahip olduğu bu manevi mirasla kalbimizde hepsinden ayrı bir konuma sahiptir.

- EYYUBİ’DEN MUSTAFA KEMAL’E: Selahaddin Eyyubi’siyle, Yavuz Sultan Selim’iyle, Fatih Sultan Mehmet’iyle ve Gazi Mustafa Kemal’iyle Selçuklu’dan Osmanlı’ya oradan Cumhuriyet’e güçlü bir direniş bu topraklarda yer alıyor. Bin yıllık varlığımıza rağmen bize insanlığın en eski yurdu Anadolu’yu yar etmek istemeyenlerin sürekli birliğimize, beraberliğimize, kardeşliğimize saldırmasının sebebi işte budur. Sanmayın ki bunların derdi Türklerdir, Kürtlerdir, Araplardır, diğer köken ve inançlardan insanlarımızdır. Sanmayın ki bunların gayesi haktır, özgürlüktür, eşitliktir, demokrasidir, refahtır. Bunların tek derdi hepimizi de kuşatan ve maziden atiye uzanan o kadim köprüyü yıkarak, yeniden kendilerine alan açmaktır.

- ECDADIN TORUNLARINA YAKIŞIR: Bizim her yıl olduğu gibi bu sene de bugün buradan verdiğimiz şu görüntü var ya, bakın yüz binler şu anda Malazgirt Ovası’nda… Bu mesaj var ya, tüm hevesleri kursaklarda bırakıyor. Çünkü bu meydandan tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet mesajı yükseliyor. Dün doğuda ve batıda devrinin en büyük devletlerini yüreğindeki imanıyla ve bileğinin gücü yanında hakka ve hakikate olan bağlılığıyla dize getiren ecdadın torunlarına da böylesi yakışır.

- 31 MART’A HAZIR MIYIZ: Malazgirt Zaferi’ni yeni bin yılın başında kazanmıştık. İkinci bin yılın başında yine aynı heyecanla buradayız. 31 Mart’a hazır mıyız? İllerimizi maalesef bizlere yakışmaz hale getirenlerin elinden tekrar geri almaya hazır mıyız? Anadolu’daki son devletimiz Cumhuriyetimizin 100. yılına ulaştığımız 2023 yılını yeni bir şahlanış vesilesi haline getirmekte kararlı mıyız?”

Yazının Devamını Oku

Gençlere vergisiz telefonun ayrıntıları belli oldu: Türkiye’de üretim yapan markaları içerecek

26 Ağustos 2023

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’nda gençlere vergisiz telefonun ayrıntıları gündeme geldi. Edinilen bilgilere göre, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, gençlere vergisiz telefon için 15 model üzerinde çalışma yapıldığını söyledi. Bakan Şimşek’in, “Türkiye’de yerli üretim yapan firmalar dahil edilecek. Bunu yaparken aynı zamanda cari açığı da düşünmemiz gerekiyor. Cari açıktan dolayı Türkiye’de üretim yapan firmalar bu kapsama dahil edilecek. 60 milyar dolar cari açığımız var, bunu düşünerek hareket edeceğiz” dediği belirtildi. Konunun önümüzdeki günlerde yapılacak ilk kabine toplantısında değerlendirileceği öğrenildi.


Mehmet Şimşek

ÖNCELİK DEPREM BÖLGESİNİN KALKINDIRILMASI

Toplantıda, bazı il başkanları emeklilere zam yapılıp yapılmayacağı konusunu da gündeme getirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, emeklilerin sorunlarını çözeceklerini belirterek, “Deprem illeri haricinde tasarruf olacak. Deprem illeri için ne gerekiyorsa yapılacak. Bunun dışında öncelikli olmayan yatırımlar 2024’ten sonraya ertelenecek. Öncelik deprem bölgesine verilecek. Bölge en kısa sürede kalkındırılacak” diye konuştu.

KONGREDE ‘TAZELENME’ MESAJI

Yerel seçim çalışmalarının da değerlendirildiği il başkanları toplantısında, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 7 Ekim’de yapılacak kongreyle ilgili önemli mesajlar verdiği belirtildi. Erdoğan, “Önümüzde 7 Ekim’de yapacağımız kongremiz var. 7 Ekim için tüm teşkilatımız heyecanlı. Tazelenme olacak, kadrolar değişecek” ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE’DE ÜRETİMİ OLAN MARKALAR HANGİLERİ

Yazının Devamını Oku

Emekli adımı yıl sonuna kadar atılacak

25 Ağustos 2023

BUZDAĞININ GÖRÜNEN KISMI

“Yaklaşık 3 ay önce ülkemiz tarihinin en kritik seçimlerinden birini suhuletle gerçekleştirdik. Milletimizin takdir ve teveccühüyle bir 5 sene daha ülkemize hizmet etme şerefine nail olduk. Ancak, seçimler aylar önce neticelenmesine rağmen 28 Mayıs’ın Türk siyasetindeki artçı sarsıntıları halen devam ediyor. Muhalefet cenahında hemen her gün yeni bir skandal patlak veriyor. 

Ortaya saçılanlar buzdağının sadece görünen kısmıdır. Asıl büyük skandallar, asıl vahim pazarlıklar henüz kamuoyunun malumu olmamıştır. Açıkçası irapta mahalli olmayan bir partiye devletin en kritik birimlerini altın tepside sunan, hepsinin toplam oyu yüzde 1 bile olmayan siyasi partilere 38 vekili kaptıran CHP Genel Başkanı’nın bölücü örgütün siyasi uzantılarına ne vaat ettiğini tahmin bile etmek istemiyoruz. Seçimlerden bu yana geçen her gün ülkemizin nasıl büyük bir uçurumun kenarından döndüğünü bizlere tekrar tekrar hatırlatıyor. 


Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan AK Parti’nin kuruluş yıl dönümü programında partililerle bir aradaydı.

NELERİ TAAHHÜT ETTİNİZ

Siyasi tercihine bakılmaksızın tüm halkımız şu soruların cevabını merak ediyor. Kapısını çaldığınız her partiye koltuğunuzun altına bir bakanlıkla gittiniz. Oy oranına bakmadan önünüze gelene devleti rehin verdiniz. Peki aylar boyunca sizin için oy dilenen Kandil’deki terör baronlarına acaba neyi taahhüt ettiniz?  Pensilvanya’daki hainlere hangi sözleri verdiniz ki bu alçaklar milletin sinir uçlarıyla oynama pahasına uçak bileti paylaşıyorlardı. Amerika’daki hamburgercide 8 saat kimlerle ne konuştunuz? Seçim gecesi daha sandıkların 3’te 1’i dahi açılmadan kazanıyoruz tiyatrosunu ne için oynadınız? YSK’dan Anadolu Ajansı’mıza, devletimizin kurumlarını niçin hedef aldınız? 

KUTU KOLA MUAMELESİ

Yazının Devamını Oku

Çıkan her dumana müdahale

24 Ağustos 2023

Hem tarihiyle hem doğası ve turizm bölgeleriyle Türkiye’nin kalbinde yer alan Çanakkale’deki orman yangını içimizi yaktı. Çanakkale kent merkezi yakınındaki Damyeri köyü yakınlarında önceki gün 11.30 sıralarında belirlenemeyen nedenle orman yangını çıktı. Saatteki hızı 70 kilometreye çıkan rüzgârın da etkisiyle kısa sürede yayılan yangın 15 kilometrelik bir hatta etkili olurken, yerleşim yerlerini de tehdit etti. Çalışmalara kısa sürede havadan uçak ve helikopterler de destek verdi. 


 

YAŞLILAR YURDA YERLEŞTİRİLDİ

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı’nın çalışmaları yerinde koordine ettiği yangının ilk gününde 9 köy, dün de 2 köy tahliye edildi. Yangının tehdit ettiği Sarıcaeli köyündeki yaşlı bakım evi de boşaltıldı. Merkezde kalan 72 yaşlı da yurda yerleştirildi.    


Bakan İbrahim Yumaklı çalışmaları havadan inceledi.

GECE GÖRÜŞLÜ HELİKOPTERLER

Yazının Devamını Oku

‘Evim yıkılmasın’ krizi

21 Ağustos 2023

AK Parti kurmayları, depremzedelerin binalarını yıktırmamak istemesinin 2 nedeni olduğuna işaret ediyor. Parti kurmayları, “Birincisi binasını yıktırmayıp depreme dayanıklı hale getirip oturmaya devam etmek istiyor. ikincisi ve en önemlisi de, bir çok bölgede binalar yıkıldı ancak henüz yıkılmayan binalar var. O bölgede zemin sıvılaşması nedeniyle yıkılan binaların yerine yenisi yapılmayacak, çünkü imar izni verilmeyecek. Ama mülkiyet hakkı olduğu için binalarının yıkılmasına izin vermeyen vatandaşların evleri yıkılmadı. Dolayısıyla binaların da imar izni olduğu için vatandaş onu kullanmaya devam etmek istiyor. Yani, imar hakkını elinde tutmak istiyor” değerlendirmesini yaptı. Ancak mahkemelerden bu konuyla ilgili henüz bir karar çıkmadığı, atanacak bilirkişi raporlarına göre davaların sonuçlanacağı belirtildi.

YENİ DÜZENLEME YAPILABİLİR

Söz konusu davalarla ilgili sürecin Ankara’nın gündemine geldiği ve hükümetin bu konuyu bugün yapılması planlanan kabine toplantısında da değerlendireceği aktarıldı. Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’un konuyla ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı bilgilendirmesi bekleniyor. AK Parti kurmayları, “Mahkeme kararlarını bekliyoruz. Bir adım atılamıyor, çünkü ‘mülkiyet hakkı’ var. Bu durum deprem bölgesini ayağa kaldırmamızı etkiliyor” dedi.  Mahkemelerden, ‘binaların yıkılmayacağına’ dair bir karar çıkması durumunda ise kabinede yapılacak kapsamlı değerlendirmelerin ardından hükümetin yeni bir düzenleme üzerinde çalışacağı ifade ediliyor.  

 

Yazının Devamını Oku

Erdoğan’dan aday kriterleri: Doğru ve sevilen isimler

12 Ağustos 2023

CUMHURBAŞKANI Tayyip Erdoğan başkanlığında önceki gün toplanan AK Parti MYK’nın önemli bir gündem maddesi 7 Ekim’de yapılacak olağanüstü kongre süreci oldu. Edinilen bilgilere göre, AK Parti MKYK toplantısını 5 Eylül’de yaparak 4. Olağanüstü Kongreye gitme sürecini resmen başlatma kararı aldı. Parti tüzüğüne göre şartların oluşması halinde kademe yönetim kurulunun gerekli hazırlıkları yaparak, talebin tebliğinden itibaren 45 gün içinde olağanüstü kongreyi toplaması zorunlu. MKYK toplantısıyla beraber bu 45 günlük süreç başlatılmış olacak.

İYİ ADAYLAR BELİRLEMELİYİZ

Kongreyle beraber teşkilata yerel seçim çalışmalarına başlanması konusunda start verileceğini de ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Kongremizi yapacağız. Seçimlere daha çok çalışacağız. İyi adaylar belirlemeliyiz. Doğru ve sevilen adaylar üzerinde duracağız” dediği öğrenildi.

KAMP FARKLI BİR YERDE

Toplantıda ayrıca, ekim ayının 2. haftası yapılması planlanan kampın kasım ayına ertelenmesine karar verildiği öğrenildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kurmaylarına, “Kampa acele etmeyin, onu biraz erteleyin. Kampı bu sefer farklı bir yerde düşünüyorum” dediği öğrenildi. AK Parti, kamplarını 2014’e kadar Kızılcahamam’da, 2018’e kadar Afyonkarahisar’da ve ardından yeniden Kızılcahamam’da yapmıştı. AK Parti kurmayları, kampın yeniden Afyonkarahisar’da yapılabileceğini belirtiyor. Bunların yanı sıra, MYK toplantısında Teşkilat Başkanlığı, partinin üye sayısı, il-ilçe revizyonları ve belediye başkan adayı olmak isteyen başkanlarla ilgili bir sunum yaptı. 21 il başkanının değiştiği belirtilen sunumda, il başkanlarının bazılarının belediye başkan adayı olmak istediği için değiştirildiği aktarıldı.

ENFLASYONU DÜŞÜRECEĞİZ

Öte yandan, AK Parti MYK’da ekonomiyle ilgili de değerlendirmelerde bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın şunları dediği öğrenildi:

“Hem içeride ardı ardına yaşadığımız badirelerin hem bölgesel ve küresel krizlerin hem de kendi sosyal bünyemize has birtakım sorunların yol açtığı sıkıntıların hepsi de gelip geçicidir. Bugün çok tartışılan enflasyon konusunda en büyük başarı bizim dönemimize aittir. Mesela, son 21 yılın enflasyon ortalaması yüzde 15’in altındadır. Enflasyonu yüzde 6’lara kadar düşüren de yine biz olduk. İç ve dış pek çok arızi meselenin üst üste gelmesiyle yükselen enflasyonu, yeniden tek haneli rakamlara yine biz indireceğiz.”

Yazının Devamını Oku

AK Parti’de önce kongre sonra kamp

10 Ağustos 2023

AK Parti, 7 Ekim’de önce olağanüstü kongre yapmaya ardından da kampa girmeye hazırlanıyor. Kampın ekim ayının 2. haftasında yapılması planlanırken, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın yerel seçim startını teşkilata bu kampta vereceği belirtiliyor. Kızılcahamam’da yapılacak kamp, yeni milletvekilleri ve yeni parti yönetiminin ilk kampı olacak.

AK Parti’de olağanüstü kongre hazırlıkları da sürüyor. Bu kapsamda yapılacak kongre hazırlıkları ve çalışmalarla ilgili Teşkilat Başkanlığı’nın bugün sunum yapması planlanıyor.

MECLİS-PARTİ AYRIMI ARTABİLİR

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kongrede Genel Merkez yönetiminde de büyük bir değişiklik yapacağı belirtiliyor. Edinilen bilgilere göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kongrede yapacağı değişikliklerde Meclis ve parti ayrımı daha genişleyecek. Bu kapsamda, milletvekili olmayan genel başkan yardımcılarının sayısının artabileceği ifade ediliyor. AK Parti kurmayları, “Kongrede de büyük değişiklik olmasını bekliyoruz. Bu kongreyi yapmamız gerekmiyordu normalde, Cumhurbaşkanımız yapmak istediğine göre kafasında bir plan vardır diye düşünüyoruz. Biraz Meclis- Genel Merkez ayrımını daha da artıracak gibi görüyoruz” dediler.
Bunların yanı sıra, AK Parti’de Binali Yıldırım ile artan genel başkanvekili sayısının da 2 olarak kalacağı ifade ediliyor.

Yazının Devamını Oku

Türkiye dünyanın vicdanı olacak

10 Ağustos 2023

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, toplantıda özetle şunları söyledi: “Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında, bağımsızlık savaşımızın kalbinde, Türkiye Yüzyılı’nı inşa edecek kadınlarımızla bir arada olmaktan gururluyum. Balkanlar’dan Yemen’e, Kudüs’e, Hicaz’a, Afrika’ya kadar çoğunluğu hayırsever kadınların banisi olduğu vakıflar hâlâ yaşatılıyor. Milletimizin ismi, dünyanın bütün mazlumlarının gönül mabetlerinde, merhamet, şefkat, cömertlikle özdeşleşiyor. Büyükelçiler de görev yerlerinde dokundukları hayatlarla, bütün dünyayı gönül coğrafyasına katıyor.

HER DAİM SAHADA OLACAĞIZ

Üretken kadınların el emeklerinin adil bir pazarda satılabilmesi için Afrika Evi gibi girişimlerimizle, mazlum coğrafyalara umut olmaya elbirliğiyle devam edeceğiz. Türkiye her daim sahada olacak, dünyanın vicdanı olmaya devam edecek. Bununla beraber bizim yegâne sermayemiz hayırseverliğimiz değil, dünyanın tek tipleşen kültürüne derman olabilecek, her öğesi birbirinden değerli ve köklü bir medeniyet mirasına sahibiz.

BİZE DÜŞEN CANSUYU VEREBİLMEK

İnsanlığa rol model olacak, medeniyet ve kültür kahramanlarıyla dolu geçmişimiz en büyük zenginliğimizdir. Mevlânâ’nın deyimiyle kalpten gelen sözlerimiz tüm dünyada kulakları aşıp kalplere ulaşıyor. Aynı şekilde Hacı Bektaş-ı Veli, Aşık Veysel, Pir Sultan Abdal, Yunus Emre’nin mayalayacağı gönüllerle, dünya barışına bir adım daha yaklaşacağımıza inanıyorum. Bize düşen, bu muhteşem miras vasıtasıyla, dünyanın giderek çoraklaşan iklimine cansuyu verebilmektir. Bu nedenle evrensel değerler yeniden inşa edilirken asırların mirasıyla dolu hazine sandığımızı açmanın insanlığa borcumuz olduğunu düşünüyorum.

KÜLTÜR MİRASIMIZ

Manevi dünyamız gibi somut kültür mirasımız da insanlığın yeryüzündeki hikâyesinin hakikat ekseninde yazılmasına katkı sağlayacaktır. Türkiye, keşfedildikçe sırrına sır katılan bir bölge olarak turistik anlamda daha büyük değer kazanıyor. Elbette bu hazinelerimizi de kültürel diplomasi havuzumuza elbirliği ile katmamız gerekiyor. Türkiye’ye kazandırdığımız ‘Bohça’ markasını dünya pazarında hak ettiği düzeye getirmek için sizlerin desteğini istiyorum.”

Yazının Devamını Oku

AK Parti’nin önceliği doğru aday

5 Ağustos 2023

Edinilen bilgilere göre, AK Parti’nin hafta başında yaptığı strateji toplantısında, büyükşehirler başta olmak üzere illerde önceliğin doğru aday belirlemek olduğu belirtildi. Bununla beraber AK Parti, sahaya inerek başta büyükşehirler olmak üzere seçimleri en etkileyen etken olarak öne çıkan ekonomi ve Suriyelilerle ilgili vatandaşa yeni dönemde izlenen politikaları anlatacak.

EKONOMİ EN ÖNEMLİ BAŞLIK

Ekonomide yaşanan bu sürecin geçici olduğuna, 2026’ya kadar uygulamalardan sonuç alınacağına ve hep beraber kemer sıkılacağına vurgu yapılacak. Parti teşkilatının son seçimle beraber motive bir şekilde sahaya ineceğini ifade eden AK Parti kurmayları, “Tüm koşullar bizim için elverişli. Moralimiz yüksek. Sahaya çıkacağız. Doğru adayları da tespit ettiğimizde, ekonomiyle ilgili de o güveni daha da yoğunlaştırdığımızda onu da aşabileceğimizi düşünüyorum. Bir de ekonomide şunu görüyoruz, yani insanlar serzenişte bulunuyor ama dar boğazdan geçeceğimize, sonunun iyi olacağına olan bir inanç söz konusu. Yani o da Cumhurbaşkanı’mıza, hükümete olan inanç. Toplumsal beklentiler vardı, onları karşıladık, onlardan sizler istifade ettiniz, asgari ücrete, memura verilen zamlar, EYT’lilerin sorunlarının çözülmesi, toplumsal taleplerin karşılanma maliyetini çıkıp anlatacağız” diye konuştu.

3 DÖNEM KURALI UYGULANACAK

Ayrıca, AK Parti’nin Suriyelilerle ilgili söylemlerinde ise hükümetin, özellikle asayişin sağlanması konusunda önlemler aldığı, daha sıkı denetimlerin yapıldığı, kayıtlı oldukları illere gönderildiği ve kurallara uymayanların sınır dışı edildiğine yönelik atılan adımlar öne çıkacak. Bu arada AK Parti 3 dönem kuralını büyükşehir ve il belediyeleri için uygulama kararı alırken, ilçe belediyeleri için uygulamayabileceği belirtiliyor. Yine, bazı belediyeler için kadın belediye başkan adaylarının gösterilmesi için çalışmalar yürütülürken bu dönemde kadın aday sayısının artabileceği de aktarılıyor. Parti kurmayları, “Küçük ilçelerde geçen dönem uygulamamıştık. İlçeyle çok özdeşleşen bazı isimler oluyor. Ancak bu isimler dışında, 3 dönem kuralını orta ve büyük ölçekli belediyelerde uygulayabiliriz” dedi.

 

Yazının Devamını Oku

Ticaret Bakanlığı’ndan dijital önlem... Sıfır otomobile takip sistemi

2 Ağustos 2023

Edinilen bilgilere göre, sıfır araç almak isteyen ancak bayide bulamayan vatandaşların sorunlarını gidermek için, araçların stok durumu takip edilecek. Bu kapsamda yeni bir elektronik sistem kurulacak. Elektronik sistemde sağlık alanında uygulanan ürün takip sistemi gibi bir uygulama yapılacak. Yeni düzenlemeyle birlikte sahadaki denetim elemanları dışında elektronik sistemlerden de denetleme yapılacak.

BANTTAN MÜŞTERİYE

Bir otomobil ithal edildiğinde ya da fabrikada banttan indikten hemen sonra müşteriye ulaşana kadar uygulama üzerinden takip edilecek. Aracın ne kadar sürede bayiye ulaştığı, ne kadar sürede müşteriye ulaştığı, hepsi elektronik sistemde yer alacak. Ticaret Bakanlığı’nın bu uygulamasıyla bayilerin stokçuluk yapmasının önüne geçilmesi hedefleniyor. Öte yandan, ikinci el piyasasında fiyatları daha da makul seviyeye getirmek için piyasa aktörlerine de sorumluluk yüklenecek. Araç satışı yapan ilan sitelerine de yeni denetim gelecek.

İLAN SİTELERİNE EK DENETİM

Yeni denetimle otomobil ilanlarında ‘Ahmet Bey’den’, ‘Mehmet Bey’den’ satılık ifadeleri artık yer almayacak. İlanda yer alan isim gerçek kişi olacak. Aracını satan kişinin gerçek ismi, soyadı ve telefon bilgileri doğru olacak. Kişinin gerçek ya da tüzel kişi olduğunun doğrulamasını ilan siteleri yapacak. İlanlarda yanlış bilgilendirme yapanlara ve ilan sitesine cezai müeyyide uygulanacak ya da ilana erişim engeli gelecek. Ayrıca, vekaletle bir yakınının üzerine kayıt yaptırarak al-sat yapan kişilere de sıkı takip geliyor. 3 araçtan fazla satış yapma sınırını aşanlara da ceza kesilecek. İlan sitelerine yapılacak bu uygulama sadece araç için değil, konut için de geçerli olacak. Satıcılar takip edilerek konutta fiyatı şişirenlere de cezai yaptırım uygulanacak.

DÜZENLEMELER NASIL ÇALIŞACAK

BİRİNCİ EL:

- Yurtdışından ithal olarak Türkiye’ye giren sıfır araçlara girdiği an, Türkiye’de üretilen araçlar ise banttan indikten sonra elektronik takip sistemine dahil olacak.

Yazının Devamını Oku

Ekonomi Koordinasyon Kurulu ikinci kez toplandı: Tek haneli enflasyon için 3 yıllık yol haritası

27 Temmuz 2023

Ekonomi Koordinasyon Kurulu, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz başkanlığında toplandı. Beştepe’de yapılan toplantının ardından yapılan yazılı açıklamada, ekonomide öngörülebilirliği artırması ve beklentilere yön vermesi hedeflenen Orta Vadeli Program (OVP) ile ilgili önümüzdeki üç yıla ilişkin bir yol haritasının çıkarılacağına vurgu yapıldı. Açıklamada özetle şunlar yer aldı:

YAPISAL REFORM VURGUSU

“Depremin bütçe üzerindeki etkilerinin hafifletilmesi ve kaynak tahsisinin güçlendirilmesi amacıyla yapılan vergisel düzenlemeler ve alınan tasarruf tedbirleri ile finansal istikrarın pekiştirilmesi ve sürdürülebilirliğin güçlendirilmesi hedeflenmiştir. Toplantıda görüşülen konular aşağıda özetlenmektedir:

- İlk olarak güncel makroekonomik gelişmeler ile bütçe görünümü değerlendirilmiştir.

- Ekonomide öngörülebilirliği artıracak, beklentilere yön verecek Orta Vadeli Programa (OVP) ilişkin hazırlıklar gözden geçirilmiştir. OVP ile makroekonomik hedefler ve yapısal reform politikalarımız güncellenecek, önümüzdeki üç yıla ilişkin yol haritası ortaya konulacaktır.

- İlgili tüm kesimlerle istişare içinde hazırlanacak OVP’nin, öngörülebilirliği arttırarak yatırım ortamına önemli katkılar sunması beklenmektedir.

KAMUDA TASARRUF GÜÇLENDİRİLECEK

- Mali disiplini esas alan maliye politikamızı kamuda tasarruf anlayışıyla güçlendirerek elde edilecek mali alan, vatandaşlarımızın refahını artırmak için kullanılacaktır.

Yazının Devamını Oku

Cezaevlerinde COVID izni bitiyor! 90 bini geri dönmeyecek

27 Temmuz 2023

Düzenlemeye göre, koronavirüs izninde bulunan hükümlülerden denetimli serbestliğe ayrılmalarına 5 yıl veya daha az süre kalanlar tekrar cezaevine dönmeyecek.

CEZASI 5 YILDAN AZ KALANLAR

Bu kapsamda, bugüne kadar 122 bin hükümlü COVID iznine gönderilirken, denetimli serbestliğe ayrılmalarına 5 yıl ve daha az süre kalan 90 bin mahkûm ise cezaevine geri dönmeyecek. 32 bin mahkûm ise salı günü itibarıyla cezaevine teslim olacak ve infazını tamamlamaya devam edecek. Hükümlülere cezalarının geri kalanını çekmesi gerektiği tebligatla bildirilecek. Cezaevine dönmeyenler firari sayılacak ve haklarında yakalama kararı çıkarılacak.

TEMYİZDEN VAZGEÇİYORLAR

- Yeni düzenlemeden yararlanmak isteyen haklarındaki hüküm kesinleşmemiş çok sayıda tutuklu ilginç bir yola başvurdu. Düzenlemenin 31 Temmuz’dan itibaren geçerli olması nedeniyle hakkında verilen hapis cezasını bir üst mahkemeye taşıyan bir çok hükümözlünün, temyiz dilekçelerini geri çekme başvurusunda bulunduğu öğrenildi. AK Parti kurmayları, “Yaptığımız düzenleme 7’nci ayın 31’i itibarıyla kesinleşmemiş kararlar için uygulanamıyor. Hakkında çıkan bir kararı temyiz edenler dilekçe vererek, ‘Ben temyiz dilekçemi geri çekiyorum, beni mahkûm edin. Mahkûm edin, bu düzenlemeden yararlanayım’ diyor” ifadelerini kullandı.

Yazının Devamını Oku

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan yeni hâkim ve savcılara mesaj: Para pul bulunur hak hukuk bulunmaz

26 Temmuz 2023

Cumhurbaşkanı Erdoğan özetle şu mesajları verdi:

- HÂKİM-SAVCI SAYISI 23 BİN 923’E ÇIKTI: “Kadınların geçen dönem olduğu gibi yine başarılarıyla en ön sıralarda yer almasından duyduğum mutluluğu belirtmek isterim. Türkiye sathında 15 bin 412’si Cumhuriyet savcısı, 7 bin 409’u hâkim olmak üzere toplam 22 bin 821 hâkim ve savcı görev yapıyor. Törenimizle birlikte bu sayıyı 23 bin 923’e çıkarmış oluyoruz.

- YARGIDA İHTİSASLAŞMA: Vatandaşlarımızın mesnetsiz ihbar ve şikâyetler sebebi ile soruşturmaya uğramaması için lekelenmeme hakkını güçlendirdik. Yargı reformu stratejisi ve insan hakları eylem planı ile yargıda ihtisaslaşmayı sağladık. Vergi suçları, bilişim, finansal suçlar ve sendikal uyuşmazlıklar, kamulaştırma davaları gibi birçok alanda yeni ihtisas mahkemeleri kurduk.

- EN BÜYÜK ENGEL DARBE ÜRÜNÜ ANAYASA: Türkiye’nin hedeflerine ulaşmasının önündeki en büyük engel darbe ürünü mevcut Anayasa’dır. Cumhuriyetimizin 100. yılını darbe anayasası ile karşılamış olmayı açıkçası içimize sindiremiyoruz. 28’inci yasama döneminde önceliklerimizin en başında Meclis’imizin de takdiri ile Türkiye’yi darbe anayasasından kurtarmak vardır. Milletimize verdiğimiz ve tuttuğumuz diğer tüm sözler gibi bu idealimizi de hayata geçireceğimize yürekten inanıyorum.

- ADİL VE HAKKANİYETLİ KARARLAR: Hâkimin, savcının lisanı makul sürede vereceği adil ve hakkaniyetli kararlardır. Vazifenizi icra ederken, hukukun üstünlüğü ilkesine ve masumiyet karinesine ne pahasına olursa olsun bağlı kalmaya itina gösterin. Sizden sadece aklınızı, ahlakınızı ve vicdanınızı değil devlet, millet adına müessesenizi de korumanızı bekliyorum. İletişim araçlarının günlük hayatımızda giderek daha fazla yer işgal ettiği günümüzde, şu gerçeğin altını tekrar çizmek istiyorum. Sosyal medyada cübbe giyip ahkâm kesenler asla bizim referansımız olamaz. Adaletin ölçüsü sosyal medyadaki tepkiler değil, kanundur, nizamdır, maşeri vicdandır, daha ileri gidiyorum hukuktur. Hukuk, kanunun çok çok ötesindedir. O, hakkı koruma altına alıyor. Kanun dediğin insanoğlunun yazdıklarıdır ama hukuk bunun ötesinde. Rehberiniz, vicdan pusulanızla birlikte asırlar boyunca tecrübeyle, ilimle, ahlakla yoğrularak oluşmuş zengin hukuk külliyatımızdır. Buna çok dikkat edeceğiz. Kararınızı verirken hiç kimsenin, hiçbir gücün, hiçbir maddi değerin sizi yönlendirmesine lütfen müsaade etmeyin. Parayı pulu her zaman bulursunuz ama unutmayın, hak ve hukuk bulunmaz. Sizlere güveniyorum.”

SU UYUR FETÖ UYUMAZ

Adaletin

Yazının Devamını Oku

Kabine toplantısı başladı... Ana gündem maddesi yatırımların yol haritası

24 Temmuz 2023

Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gerçekleşen toplantı, saat 15.50'de başladı. Toplantıda, bakanların kendi alanlarıyla ilgili sunum yapacağı belirtildi. Toplantının ana gündem maddelerinin ise memurlar için toplu sözleşme, tahıl koridoru ve enflasyonla mücadele olduğu öğrenildi. Toplantının ardından Erdoğan'ın açıklama yapması bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, Suudi Arabistan, Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri’ni kapsayan Körfez ziyaretinde yatırımdan sanayiye, savunmadan sağlığa, yenilenebilir enerjiden uzay endüstrisine birçok alanda 18 anlaşma ve bir ortak bildiri imzalanmıştı. Ayrıca BAE Devlet Başkanı Şeyh Muhammed Bin Zayed Al Nahyan ile bir araya geldiği ziyarette, Türkiye ile Birleşik Arap Emirlikleri arasında 50.7 milyar dolarlık anlaşma yapılmıştı. Bu kapsamda Kabine toplantısında yapılan anlaşmaların Türkiye’nin ekonomisine sağlayacağı katkı değerlendirilecek. Toplantıda, anlaşmalarla ilgili çalışmaların başlatılması için bir yol haritasının çıkarılacağı belirtiliyor.

ÖNCELİK İHRACATIN DESTEKLENMESİ

Kabine toplantısında Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in son dönemde alınan kararlarla ilgili bir sunum yapacağı aktarılıyor. Bakan Şimşek, “Programımızın en büyük önceliklerinden biri ihracatın güçlü bir şekilde desteklenmesidir. İç talebi dengeleyici tedbirler alırken ihracata da maksimum destek sağlayacağız. Yurtdışından temin ettiğimiz kaynakları ihracat ve yatırıma kanalize edeceğiz” demişti. Toplantıda, Bakan Şimşek’in bu doğrultuda yeni sürece ilişkin yapılan çalışmalarla ilgili Kabine üyelerini bilgilendireceği kaydediliyor. Ayrıca Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’ın da geçtiğimiz günlerde İstanbul’da İş Dünyası Temsilcileri ile İstişare Toplantısı’nda yaptığı görüşmelerle ilgili değerlendirme yapması bekleniyor.

PUTİN’LE GÖRÜŞME VE TAHIL KORİDORU

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın geçtiğimiz hafta içinde Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski ile yaptığı görüşmenin ardından gözler tahıl koridoru ile ilgili sürece çevrilmişti. Kabine toplantısının en önemli başlıklarından olan tahıl koridoru anlaşmasının uzatılmasını sağlamak için Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yakın zamanda bir görüşme yapmasının planlandığı aktarılıyor. Yine toplantıda, İsveç ve Danimarka’da Kuran’ı Kerim’e yapılan saldırılar da ele alınacak. İsveç’in NATO’ya üyelik süreci ve AB-Türkiye arasındaki ilişkiler de Kabine’de değerlendirilecek konular arasında.

Yazının Devamını Oku

İşte vizesiz AB için Türkiye’nin yol haritası

22 Temmuz 2023

Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne (AB) üyelik konusunda izleyeceği yol haritası netleşmeye başladı. Türkiye’nin vize serbestisi için 72 kriterden karşılanması gereken 6 kriter ile ilgili sürecin yeniden başlayacağı belirtiliyor.

İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ ESNETİLEBİLİR

Müzakerelerin yeniden başlamasıyla, Türkiye’nin gündeme getireceği konuların başında Gümrük Birliği anlaşmasının güncellenmesi geliyor. Bununla beraber, 6 kriterden birisi olan terörle mücadele yasasında bazı değişiklikler gündemde. Terörle mücadelede kırmızı çizgilerden taviz vermeden ‘ifade özgürlüğünün’ esnetilebileceği belirtiliyor. Diplomatik kaynaklar, “Küresel ilişkilerdeki yumuşama ile birlikte terörle mücadelede kırmızı çizgilerimizden taviz vermeden belli alanlarda karşı tarafın bizi anlamasını sağlayan bazı adımlar atılabilir” değerlendirmesi yaptı.

TÜRK VATANDAŞLIĞI ZORLAŞTIRILACAK

En önemli konuların başında gelen Türkiye’nin göçmen politikasında yeni bir adım atılması planlanıyor. Bu kapsamda, başta Suriyeliler olmak üzere sığınmacılara Türk vatandaşlığı verilmesinin zorlaştırılması konusunda çalışmalar yapılıyor. Yani Türkiye, artık sığınmacılara vatandaşlık verilmesi konusunda bundan sonra daha ince eleyip sık dokuyacak. Vize sorununda sığınmacıların en önemli konuların başında geldiğini söyleyen diplomatik kaynaklar, “Türkiye’den vatandaşlık alıp Avrupa’ya gidenler oluyor. Avrupa Birliği’nin de yapması gereken çok şey var. Türkiye’nin sınırlarını iyi koruması, göçmenlerin AB ülkelerine geçişine engel olmada garanti vermesi, 6 hususta da mesafe alınması kaydı ile olamayacak bir şey değil” dedi.

İSVEÇ’İN ÜYELİĞİ EKİMDE TBMM’DE

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Vilnius dönüşü İsveç’in NATO üyeliğiyle ilgili Meclis’i işaret ederken, İsveç’in NATO üyeliği ekim ayı içerisinde Dışişleri Komisyonu’na geleceği öğrenildi. İsveç’in NATO üyeliği ekim ayı içerisinde ‘niyet beyanı’ olarak Meclis’te Dışişleri Komisyonu’ndan geçebileceği, ancak Genel Kurul sürecinde İsveç’in Türkiye’nin sunduğu şartları yerine getirip getirmediğinin dikkate alınacağını belirtildi. Diplomatik kaynaklar, bu süreci şöyle değerlendiriyor: “İsveç Avrupa Birliği’nde sürükleyici ve belirleyici bir ülke değil. AB’nin belirleyicileri Almanya ve Fransa. İki ülke İsveç’in ABD’nin de zorlamasıyla NATO’ya girmesini çok isteyecek ve hayati bulacaklar. Türkiye’nin isteklerini yerine getirme konusunda istekli ve iradeli davranacaklar. Bunlar olmazsa ‘Türkiye buna müsaade etmeyecek’ diyerek, İsveç’in kapıda beklememesi için onlar adım atacaklar. Türkiye’nin hemen AB’ye üyeliği gibi bir şey söz konusu değil ama İsveç’i kapıda uzun süre bekletmek istemezler.”

MASADAKİ ALTI KRİTER HANGİLERİ

Yazının Devamını Oku

AK Parti’de seçim takvimi

19 Temmuz 2023

AK Parti, yerel seçim takvimini netleştirmeye başladı. Edinilen bilgilere göre, yerel seçimler için aday belirleme çalışmaları ağustos ayından itibaren başlayacak. AK Parti’de belediye başkan adaylarının vatandaşın sevdiği, çalışkan ve güler yüzlü isimlerden oluşması konusunda değerlendirmeler yapılırken, 3 dönem veya daha fazla belediye başkanlığı yapan isimlerin yeniden aday gösterilip gösterilmeyeceği ile ilgili süreç ise ağustos ayında yapılacak MYK toplantısında belirlenecek.

GÖZLER ERDOĞAN’DA

MYK toplantısında, söz konusu belediye başkan adaylarının yeniden aday gösterilip gösterilmeyeceği ve nasıl bir yol izleneceği ile ilgili konuya Cumhurbaşkanı Erdoğan karar verecek. AK Parti kurmayları, milletvekili ve kabinede büyük değişimler yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın aynı şekilde belediye başkanlarında da vatandaşın değişim beklentisine karşılık vereceğini ifade ediyor.

STRATEJİ EKİBİ BUGÜN TOPLANIYOR

Öte yandan, AK Parti’de yerel seçimler için oluşturulan strateji ekibi kampanya sürecinin belirlenmesi için çalışmalarına başladı. AK Parti Genel Başkanvekili Efkan Ala, AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Genel Sekreter Fatih Şahin ile Genel Başkan Yardımcıları Ali İhsan Yavuz, Hamza Dağ, Mustafa Şen, Çiğdem Karaaslan, Yusuf Ziya Yılmaz, Ömer İleri, AK Parti Grup Başkanı Abdullah Güler ve Grup Başkanvekilleri Özlem Zengin, Muhammet Emin Akbaşoğlu ve Leyla Şahin Usta’dan oluşan ekip bugün bir toplantı daha yapacak. AK Parti’nin büyükşehirlerde yaptırdığı anketlerde Suriyeliler ve ekonomik durumun seçmenin en çok rahatsız olduğu konuların başında geldiği belirtiliyor. AK Parti kurmayları, “Sadece bunların varlığı seçimi kaybettirmiyor, başka etkenler de var. Adayların etkisi önemli. Bu bir bütün. Muhalefetin adayı, sizin adayınız vs. Seçilme şekliniz, kampanyanız bunların hepsi bütünlük oluşturuyor. İstanbul’u almak için elimiz çok güçlü” değerlendirmesini yaptı.

 

Yazının Devamını Oku

Gazi Meclis’te 7’nci yıl sözü: Uyanık olacağız

16 Temmuz 2023

15 Temmuz 2016’daki hain darbe girişiminde bombaların hedefi olan TBMM’de, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü törenlerinde geleceğe yönelik sözler ve uyarı mesajları verildi. Meclis Başkanı Numan Kurtulmuş, Büyük Önder Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi'nden alıntılar yaptığı konuşmasında, “Sultan Alparslan’ın Anadolu topraklarına gediği günden itibaren bu millete öyle rahat ve huzur içerisinde geriye doğru yaslanarak gününü gün etmek nasip olmamıştır. Millete ihanet etme potansiyeli bulunan dahili ve harici düşmanlarımıza karşı uyanık olacağız” dedi. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz da “Her zaman ifade ettiğimiz gibi, FETÖ ve benzeri yapılanmaların panzehri, özgür düşünen bireyler ve devlet aklı ile hareket eden bağımsız yönetimlerdir” görüşünü dile getirdi.

BEŞTEPE’DE TÖREN

15 Temmuz 2016’da yaşanan darbe girişiminin 7’nci yıldönümünde Cumhurbaşkanlığı’nda anma töreni düzenlendi. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, şehit yakınları ve gazilerle birlikte Cumhurbaşkanlığı Ana Giriş kapısı karşısındaki 15 Temmuz Anıtı’na yürüdü. Yılmaz, anıta çiçek bırakıp dua etti.  

KAHRAMAN VE ÖZEL'DEN DAYANIŞMA MESAJI

15 Temmuz 2016’da bombalamayla yıkılıp yeniden yapılan TBMM Şeref Holü’nde 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Fotoğraf Sergisi açıldı. Meclis’teki programlara muhalefet partilerinden temsilciler de katıldı. 15 Temmuz 2016 gecesi toplanan Meclis’i yöneten dönemin Meclis Başkanı İsmail Kahraman, 15 Temmuz gecesi, CHP Grup Başkanı Özgür Özel’in TBMM'de kendisinin ceketini giyerek Başkanlık Divanı’nda görev yaptığını anımsatarak karşısındaki Özel’e, “Kadere bak! Milli Görüş gömleğini giymek de kaderde varmış” diye takıldı.

Yazının Devamını Oku

Beştepe’de gündem ekonomi ve NATO

14 Temmuz 2023

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’yi kabul etti. Basına kapalı ve Beştepe’de gerçekleştirilen Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Bahçeli görüşmesi bir saat sürdü. Edinilen bilgilere göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Bahçeli görüşmesinin ana gündem maddesi İsveç’in NATO üyeliği süreci oldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, önceki gün döndüğü Vilnius’taki NATO zirvesinde yaptığı istişarelerle ilgili MHP Lideri Bahçeli’ye değerlendirmelerde bulundu. Görüşmede, İsveç’in NATO üyeliği süreciyle ilgili Türkiye’nin elde ettiği kazanımlar gündeme geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, NATO tarihinde ilk kez bir Terörle Mücadele Özel Koordinatörü’nün atanması, terör örgütlerine karşı mücadele işbirliğinin genişletilmesi, İsveç-Türkiye arasında ikili bir güvenlik mekanizmasının kurulması, İsveç’in Türkiye’nin AB üyeliğine, yaptırımların kaldırılmasına ve vize serbestisine destek vermesi konusunda atılacak adımların önemine dikkat çekti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Bahçeli ile görüşmesinde İsveç’in NATO’ya katılımıyla ilgili Meclis sürecine işaret ettiği belirtildi.

FİKİR BİRLİĞİ

Görüşmenin en önemli gündem maddelerinden biri de ekonomideki gelişmeler oldu. Emekli maaşlarındaki artışla ilgili değerlendirme yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Bahçeli’nin, yeni dönemde ekonomik anlamda atılan adımları ve son alınan kararları masaya yatırdığı aktarıldı. Ayrıca hem AK Parti hem de MHP tarafından yerel seçim çalışmalarına başlanırken, bu süreçte izlenecek stratejiler, Ankara, İstanbul ve İzmir konusunda atılacak adımlar ve vatandaşın yaşadığı sorunların çözülmesi konusunda fikir birliğine varıldığı kaydediliyor.

DEPREM KONFERANSI’NA TEŞEKKÜR

-Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, “Şehirlerimizi eskisinden daha güvenli ve dayanıklı hale getirmeye kararlıyız” dedi. Berlin Deprem Konferansı’na video mesaj gönderen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları aktardı: “6 Şubat 2023’te asrın felaketi olarak nitelenen depremlerde 50 binden fazla canımızı toprağa verdik. Dünyanın dört bir yanından deprem bölgesine koşan dost ve kardeş ülkelerin yardımlarını asla unutamayız. Ekim-kasım aylarından itibaren yapımı tamamlanan konutların teslimatını peyderpey gerçekleştireceğiz. Toplamda 650 bin konut inşa etmeyi hedefliyoruz. Depremin ülkemiz ekonomisine maliyeti toplam 104 milyar dolar olarak hesaplanıyor. Bu ağır yükün altından siz dostlarımızın da desteğiyle inşallah hep birlikte kalkacağız. TOBB ile Alman Ticaret ve Sanayi Odası tarafından düzenlenen bu konferansı memnuniyetle karşılıyorum. Konferansa video mesajı göndererek destek sağlayan kıymetli dostum sayın Şansölye Olaf Scholz’a teşekkür ediyorum.” (ANKARA)

Yazının Devamını Oku

Erdoğan’dan Bayburt ve Gümüşhane’de yerel seçim mesajı: Yine bir rekor bekliyorum

9 Temmuz 2023

Cumhurbaşkanlığı seçiminde ikinci turda yüzde 82.45 oy aldığı Bayburt’a teşekkür ziyareti yapan ve toplu açılış töreninde açıklamalarda bulunan Erdoğan, özetle şunları söyledi: “28’indeki netice şu anda Bayburt’ta kendini gösteriyor. Şu azametinize, şu katılımınıza, şu iştirakinize şahsım, Cumhur İttifakı olarak teşekkür ediyorum. Bayburt dünyada eşi benzeri olmadığını son seçimde bir kez daha gösterdi. 14 Mayıs’ta yüzde 78.86 oy oranıyla şahsımıza destek veren Bayburt, 2 hafta sonra bunu yüzde 82.45’e yükseltti. 28 Mayıs’ta yüzde 82.45 rekor kıran birinciliği kimseye kaptırmayan Bayburt’a teşekkür ediyorum. Sandıkları patlatan Bayburtlu kardeşlerime teşekkür ediyorum. Dik duracağız, dikleşmeyeceğiz, hiç endişe etmeyin. Bayburt bu teveccüh ile Türkiye’nin geleceğine de sahip çıktı. Bayburt, Türkiye Yüzyılı’nın inşasında biz de varız, dedi. 31 Mart 2024 mahalli idareler seçiminde sizlerden tüm Türkiye’ye örnek olacak yine rekor bir destek bekliyorum.

EMEKLİLERİ EZDİRMİYORUZ

Türk siyasi tarihinin en önemli seçimini geride bıraktık. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin ikinci döneminde 5 yıl daha ülkemize hizmet etme imkânına kavuştuk. Kabineyi süratle oluşturduktan sonra ülkemizin sorunlarını çözmeye başladık. Toplumun farklı kesimlerine yönelik pek çok müjde verdik. Emeklilerin maaşları ile ilgili düzenlemeyi Meclis’in onayına sunduk. SSK ve Bağ-Kur emeklilerine enflasyon zammına ilave refah payı ile zam oranını yüzde 25’e yükseltiyoruz. Memur emeklisi kardeşlerimiz için toplu sözleşme hükümleri gereğince öngörülen zam oranı yüzde 17.55 olacaktı, buna ilaveten refah payı verilerek zam oranını yüzde 25’e çıkarıyoruz. SSK, Bağ-Kur  ve Emekli Sandığı emeklilerine aynı oranda zam yapıyoruz. Emeklileri enflasyona ezdirmeme sözümüzü tutuyoruz.

HIRSIZLARA HESAP SORACAĞIZ

Enflasyonla mücadelemizi kararlı şekilde sürdürüyoruz. Fırsatçılara ve açgözlülere kesinlikle müsaade etmeyeceğiz. Vatandaşın lokmasına uzanan kirli ellere müsamaha göstermeyeceğiz. Ticaret Bakanlığı gerekli işlemleri yapıyor, yapılacak. Hayat pahalılığı ile mücadelemiz kararlı şekilde sürecek. Hırsızlar çok, onlara gereken hesabı soracağız.”

2 MİLYAR 689 MİLYONLUK DEV YATIRIM

“Teşekkür etmeye elimiz boş gelmedik, 7 farklı alanda 36 projemizin resmi açılışını yapıyoruz. Toplam 2 milyar 689 milyon lirayı aşan hizmet ve projenin şehirlerimize hayırlı olmasını diliyorum. Sizin bu ilginiz, bu alakanız bizim sorumluluğumuzu daha artırıyor. Emniyete sordum meydanda kaç kişi var?Dediler ki 40 bin kişi var.”

Yazının Devamını Oku

AK Parti’de yerel seçime yeni kadro hazırlığı

8 Temmuz 2023

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, önceki gün AK Parti’nin Genişletilmiş İl Başkanları toplantısının ardından teşkilatlarla kısa bir toplantı yaptı. Edinilen bilgilere göre, AK Parti’nin 7 Ekim’de yapılması planlanan olağanüstü büyük kongre tarihinin teşkilata duyurulduğu belirtildi.

‘ÇÖZÜM ÜRETİN’ TALİMATI

Toplantıda, Cumhurbaşkanı Erdoğan 11 Büyükşehir başta olmak üzere 81 ilde yerel seçim çalışmalarının titizlikle yürütülmesi için talimat verdi. Bu kapsamda, Erdoğan’ın teşkilata, “Oy kayıplarının siyasi ve sayısal sebeplerini araştırın. Seçim sonuçlarını çok boyutlu analiz edin ve ona göre hareket edin. Vatandaşın verdiği mesajları iyi okuyun. Oy düşüklüğü yaşanan bölgelerde bu düşüşün sebebini bulun ve çözüm üretin” dediği öğrenildi. Rehavete kapılmaması konusunda teşkilatı yeniden uyaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Asla zafer sarhoşluğuna kapılmayın. Depremzedeleri yalnız bırakmayın, deprem illerini kısa sürede ayağa kaldıracağız. 11 büyükşehir başta olmak üzere muhalefetin yönetimindeki illere ağırlık verin” ifadelerini kullandı.

DEĞİŞİM SIRASI A TAKIMINDA

Öte yandan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kongreyle birlikte Genel Merkez yöneticilerinin yarısından fazlasını değiştirerek, yerel seçimlere yeni bir kadroyla hazırlanacağı belirtiliyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın önceki gün Genişletilmiş İl Başkanları toplantısında bu mesajı verdiğini vurgulayan AK Parti kurmayları, Erdoğan’ın, “Vatandaşın beğendiği yanlarımızı güçlendirecek, eleştirdiği hususları değiştirecek, yenilenme beklediği alanlarda gerekli adımları atacağız. Kadrolarımızı takdir ettiğimiz yeni yüzlerle güçlendirmemiz gerekiyorsa inşallah büyük bir titizlikle bunu gerçekleştireceğiz. Ekim ayında yapmayı planladığımız büyük kongreye bu anlayışla hazırlanıyoruz” sözlerine dikkat çekiyor.

 

Yazının Devamını Oku

Emeklilerin maaşına da iyileştirme

7 Temmuz 2023

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’nda özetle şunları söyledi:

“Kabinemizin göreve başlamasından bu yana geçen bir aylık sürede milletimizle pek çok müjdeyi paylaştık. Asgari ücretlilerimizi sevindiren artıştan sonra 6 aylık enflasyon oranının belli olmasıyla birlikte memur maaş düzenlemesini Meclisimizin takdirine sunduk. Söz verdiğimiz üzere en düşük memur maaşını 22 bin 17 liraya yükseltiyoruz. Kamu görevlilerinin yıllık ücretlerinde enflasyon farkı dahil ilave olarak seyyanen net 8 bin 77 liralık artış yapıyoruz. Ortalama memur maaşını 25 bin 15 liraya çıkarıyoruz. Emeklilerimizin beklentilerini de göz ardı etmiyoruz.

YERİNE GETİRDİK

Ülkemizin 5 ay önce yaşadığı deprem gerçeğine rağmen ne söz vermişsek, hepsini tek tek yerine getirdik, getiriyoruz. EYT meselesini çözüme kavuşturduk. 2 milyon 250 bin vatandaşımızın taleplerini karşılamış olduk. En düşük emekli maaşını 7 bin 500 liraya yükseltmek suretiyle hassasiyetimizi ortaya koyduk. Malumunuz dün (önceki gün) enflasyon oranı netleşince emeklilerimizin alacağı yeni maaşları da belli oldu. Yapılabilecek iyileştirmeler hususunda bakanlarımıza gerekli talimatı verdim.

AÇIKLAMA YAPACAĞIZ

Cumhurbaşkanı Yardımcımız, Hazine ve Maliye Bakanımız ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız çalışmalarına başladılar. Önümüzdeki haftalarda gerekli açıklamayı yapacağız. 85 milyonun her bir ferdinin refahını, gelirini ve huzurunu artırma mücadelemizi hız kesmeden devam ettireceğiz.

31 MART HEDEFİ

Mahalli idareler seçimlerine daha fazla asılmamız gerekiyor. Muhalefetin yönettiği illerin belediye başkanları koltuk kavgasından başlarını kaldıramıyor. İnşallah 31 Mart 2024 tarihinde bu kötü gidişe dur diyeceğiz.”

Yazının Devamını Oku

Rekor kıran iki kente teşekkür ziyareti

6 Temmuz 2023

CUMHURBAŞKANI Tayyip Erdoğan’ın, ilk olarak cumartesi günü gideceği Bayburt’ta yapımı tamamlanan birçok kamu binasının açılışını da yapması bekleniyor. Bayburt’un ardından Gümüşhane’ye geçecek olan Erdoğan’ın, burada bir miting yapması planlanıyor. Erdoğan, geçtiğimiz günlerde AK Parti Bayburt İl Başkanlığı’ndaki bayramlaşma programına telefon bağlantısıyla katılarak, “Bayburt şu anda partimizin son seçimlerdeki bir numaralı ili oldu. İnşallah en kısa zamanda Bayburt’a bir teşekkür ziyaretinde bulunacağım. İlk ziyaretim Bayburt’a olacak. Çünkü Bayburt bunu hak etti ve gerçekten bizleri çok çok mutlu etti” demişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hollanda Başbakanı Mark Rutte ile telefonda görüştü. Görüşmede ikili ilişkiler, İsveç’in NATO üyeliği süreci, Avrupa’da Kuran-ı Kerim’e yönelik provokatif eylemler ile bölgesel ve küresel meseleler ele alındı.

2. TURDA OYLARINI ARTIRMIŞTI

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 14 Mayıs’ta yapılan ilk tur Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Türkiye genelinde rekor oy aldığı illerin başında yüzde 78.86’lık oy oranıyla Bayburt gelmişti. Erdoğan, Bayburt’taki oy oranını 28 Mayıs’taki ikinci tur seçimlerde yüzde 82.45’e yükselterek yeni bir rekora imza atmıştı. Bayburt’un ardından Erdoğan’ın tüm Türkiye’de en çok oy topladığı ikinci şehir ise yüzde 74.42’lik oy oranıyla Gümüşhane olmuştu. Erdoğan, 28 Mayıs’taki ikinci tur seçimlerde bu ildeki oy oranını da yüzde 78.54’e çıkarmıştı.

 

Yazının Devamını Oku

Kendi evini yapmak isteyen depremzedeye 1 milyon TL’lik destek

6 Temmuz 2023

Özhaseki’nin geçtiğimiz hafta başında yapılan Kabine toplantısında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a yaptığı sunuma göre deprem bölgesindeki ev ve işyerlerinin yapım sürecinin hızlandırılması için Bakanlığın denetim ve kontrolünde kendi evini yerinde yapmak isteyenlere 500 bin lira hibe ve 500 bin lira kredi desteği verilmesi planlanıyor.

Vatandaş, bunun için yapım ve dönüşüm ofislerine başvuru yapacak.

Bakan Özhaseki, deprem bölgesinde inşa edilecek köy evlerine ilişkin bilgi verdi, bölgede 143 bin 271 köy evi yapılacağını, 37 bin 129 evin de yapımına başladıklarını dile getirdi. Bakan Özhaseki, “Deprem bölgesindeki köylerimizde; vatandaşlarımızın huzurla oturacağı, yöresel mimariye uygun köy evlerimizin yapımına hızla devam ediyoruz. Toplamda 143 bin 271 evimizi, ahırlarıyla birlikte yapacağız. 37 bin 129 köy evimizin yapımına başladık. Şimdiye kadar yaklaşık 100 köy evimizi de depremzede kardeşlerimize teslim ettik” diye konuştu.

Yazının Devamını Oku

Her bakana 4 yardımcı

23 Haziran 2023

ADALET BAKANLIĞI

Akın Gürlek: Geçen yıl bakan yardımcısı olmuştu. Ramazan Can: 3 dönem kuralına takıldığı için yeniden milletvekili adayı gösterilmedi. TBMM eski Adalet Komisyonu Başkanvekili idi. Hasan Yılmaz: İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili iken 2020’de Adalet Bakan yardımcılığı görevine atanmıştı. Niyazi Acar: Adalet Bakanlığı’nda Mevzuat Genel Müdürü’ydü.

AİLE VE SOSYAL HİZMETLER

Leman Yenigün: AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları’nda görevli. Rıdvan Duran: Mevcut bakan yardımcısı. Sevim Sayım Madak: AK Parti Tanıtım Medyadan sorumlu İl Başkan Yardımcısı. Zafer Tarıkdaroğlu:  Bürokrat.

ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK 

Adnan Ertem:

Yazının Devamını Oku

Fahiş kiraya yakın takip

20 Haziran 2023

DEPREM YARALARI: Yaraların sarılması gündemimizden düşmemiştir. Kendi istedikleri oyları deprem bölgesinden alamayanların depremzede vatandaşlara hakaretlerini unutmadık.

YÜKSEK KİRA ZAMLARI: Kiralarla ilgili iletilen bütün problemleri yakından takip ediyoruz. Bütün paydaşlarla birlikte enflasyonun tek haneye inmesi için yine hükümetimiz Türkiye Yüzyılı’nı kucaklayacak politikaları hayata geçirecek.

ASGARİ ÜCRET VE GENEL AF: Komisyonun toplantısına saygı göstermemiz gerekiyor. O tarihte karar çıkıp Cumhurbaşkanımızın önüne geldikten sonra açıklanacaktır. Genel afla ilgili şimdiye kadar böyle bir konu hiç gündeme gelmedi.

SURİYE İLE NORMALLEŞME: Haziranda Astana’da bir toplantı yapılacak. Türkiye, Rusya, İran, Suriye Dışişleri Bakan Yardımcıları katılacak. Biz siyasi süreci desteklemeye devam ediyoruz. 10 Mayıs’ta bir yol haritası hazırlanmıştı. Türkiye ile Mısır arasında yürüyen normalleşme de önemli.

CHP’DEKİ DEĞİŞİM: CHP kurultaylar partisidir. Genel başkan değişsin diyenlerin kendilerini de bu değişime katmaları gerekir. İsimler üzerinden tartışıyorlar. Genel başkan değişsin diyenlerin ortaya koyduğu siyasi bir tutum da yok. O kalmış, bu gitmiş bizim için fark etmez.

AYM’NİN HDP KARARI: Siyaset üzerinde 2 tür vesayet çıktı. Biri askeri vesayetti bugün de siyasetin belli bölümü terör örgütü vesayet altında tutmakta. AYM bu kararı ile teröre karşı alınacak tedbirler açısından zaaf oluşturacak karar almıştır.

KİRAYA YÜZDE 25 ZAM SINIRI UZATILIYOR: Öte yandan Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, kira artışına yüzde 25 zam sınırının uzatılacağını duyurdu. Bakan Tunç, düzenleme üzerinde çalışıldığını belirterek, “Süre uzatılacak, çalışıyoruz” dedi. Bakan Tunç, düzenlemenin 1 Temmuz öncesinde yetişmemesi durumunda, 1 Temmuz’dan itibaren geçerli olacağını söyledi. 

AK PARTİ OLAĞANÜSTÜ KONGREYE GİDİYOR

Yazının Devamını Oku

Eski bakanlar komisyon başkanı

15 Haziran 2023

Süleyman Soylu Meclis İçişleri Komisyonu, Hulusi Akar da Meclis Milli Savunma Komisyonu Başkanı olacak.

AK Parti TBMM Başkanvekilliği görevini bir önceki Adalet Bakanı olan Bekir Bozdağ yapacak. TBMM İdari Amirleri ise İbrahim Eyüpoğlu, Hasan Turan ve Alpay Özalan şeklinde belirlendi.

3 ESKİ BAKAN OLMAYACAK

TBMM’de komisyonlarda görev alacak ve başkanlık yapacak olan isimler de netleştirildi. Geçmiş dönemde bakan olan isimlerden sadece 3’ü komisyonda görev almayacak. Bu isimlerin bir önceki dönemin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu oldukları belirtildi. AK Parti’de belirlenen görevlendirmelere göre komisyon başkanları şöyle olacak:

- Adalet Komisyonu: Cüneyt Yüksel

- Anayasa Komisyonu: Yusuf Beyazıt

- Ulaştırma Komisyonu: Adil Karaismailoğlu

- Çevre Komisyonu: Murat Kurum

Yazının Devamını Oku

Kabineden ilk toplantı

6 Haziran 2023

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca haricinde yeni atanan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ve 15 bakan ilk kez Beştepe’deki kabine toplantısına katılacak. Yeni dönemin ilk kabine toplantısında ekonomi ve terörle mücadele başta olmak üzere yeni yol haritasına dair görüşlerin paylaşılacağı belirtiliyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye Yüzyılı çerçevesinde seçim beyannamesindeki vaatleri yeni kabine üyeleriyle birlikte değerlendirecek. Bu kapsamda bir yol haritası ve takvimlendirilme planlanacak.

İLK SUNUM ŞİMŞEK’TEN

Toplantının en önemli gündem maddelerinden birisi olan ekonomi konusunda önümüzdeki dönemde atılacak ilk adımlar olacak. Bu kapsamda Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in yeni dönemin şifrelerini kabine üyeleriyle paylaşması bekleniyor. Kabine toplantısının ardından Erdoğan, alınan kararları Millete Sesleniş konuşmasıyla açıklayacak. Bakanların yarın TBMM’de yemin etmesi bekleniyor.

 

Yazının Devamını Oku

Yeni kabinenin şifreleri! 2 isim dışında tüm bakanlar sil baştan

4 Haziran 2023

- 3 DÖNEMLİKLERDEN İKİ İSİM: Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni dönemde ekibine, 3 dönem kuralına takıldığı için milletvekili adayı olarak gösterilmeyen iki ismi aldı. Cumhurbaşkanı Sözcüsü olarak ismi geçen Akif Çağatay Kılıç, 27. Dönem'de Meclis’te Dışişleri Komisyon Başkanı'ydı. Yine, AK Parti’nin uzun yıllardır hukukçu vekili olan ve geçtiğimiz dönem AK Parti Grup Başkanvekili olan Yılmaz Tunç, Adalet Bakanı oldu. Memleketi Bartın’da bakan olarak istenen Yılmaz Tunç, 3 dönem kuralına takıldığı için vekil olarak gösterilmemişti.

- EN ÖNE ÇIKAN İSİM: Kabinenin en öne çıkan ismi, MİT Başkanı Hakan Fidan’ın Dışişleri Bakanlığı’na getirilmesi oldu. 15 Temmuz darbe girişiminin sembolik isimlerinden olan Fidan, Suriye krizi, Rusya-Ukrayna savaşı, Mısır ve İsrail’le olan ilişkilerin düzelmesinde öncü rol oynayan isimler arasında yer alıyor. Fidan, 10 Şubat 2015 tarihinde bu görevinden ayrılarak AK Parti’den milletvekili adayı olmuştu, ancak daha sonra Erdoğan’ın talimatı ile 10 Mart 2015’te görevine geri dönmüştü.

- CUMHURİYET TARİHİNDE 2. KEZ: 2018 seçimlerinin ardından Milli Savunma Bakanı olan Hulusi Akar’ın ardından yeniden bir genelkurmay başkanı bakan olarak atandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Milli Savunma Bakanı olarak Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler’i kabinesine aldı. Güler, 15 Temmuz darbe girişiminde FETÖ’nün de hedefi olmuştu.

- İÇİŞLERİ’NE ‘SAKİN’ PROFİL: İçişleri Bakanlığı’nda Süleyman Soylu’nun sert söylemleriyle geçen 6 yıllık dönemden sonra yerine atanan Ali Yerlikaya’nın nasıl bir bakanlık görevi üstleneceği merak ediliyor. İçişleri Bakanlığı’na atanan Ali Yerlikaya, gerek Gaziantep Valiliği, gerekse son 4 yıldır İstanbul Valiliği görevlerinde hemen her olayın ardından yaptığı açıklamalarla sakin tavrını korudu.

- PANDEMİNİN BAKANI: Sağlık Bakanlığı görevine devam edecek olan Fahrettin Koca, pandemi döneminde güvenilir tavrı ve açıklamalarıyla panik havasını dağıttı. Şehir hastanelerinin süratle devreye alınmasında etkin rol oynadı. Sağlık personelinin yurtdışına gitmesini sağlık çalışanlarının özlük haklarını iyileştirerek engelledi.

- KABİNENİN SÜRPRİZİ: Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bir süredir yakın çalışma ekibinde olan Osman Aşkın Bak, kabinenin sürpriz ismi oldu. Bak, 2017-2018 yılları arasında yürüttüğü Gençlik ve Spor Bakanı görevine yeniden geldi. Milli Eğitim Bakanı olan Yusuf Tekin ise, Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi rektörü idi. Tekin, 28 Mayıs 2013'de MEB müsteşarı olarak atanmış, 25 Temmuz 2018'de görevinden ayrılmıştı.

- DİPLOMATLIKTAN GELDİ: Türkiye’nin Cezayir Büyükelçisi görevini yürüten ve Avrupa Parlamentosu'nda başörtülü ilk kadın milletvekili olan Mahinur Özdemir, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı olarak atandı. Özdemir, Hıristiyan demokrat çizgideki Merkez Demokrat Hümanist (CDH) partisinden 2009’da Brüksel milletvekili seçilen Özdemir, Belçika ve Avrupa’da seçilen ilk başörtülü milletvekili olmuştu.

MİT’E KALIN MI GELİYOR

Yazının Devamını Oku

Kabine mesaisi

2 Haziran 2023

CUMHURBAŞKANI Tayyip Erdoğan’ı önümüzdeki hafta başına kadar yoğun bir mesai bekliyor. Yarın saat 14.00’te önce Meclis’te yemin edecek olan Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra saat 15.00’te Anıtkabir’i ziyaret edecek ve ardından atlı birliklerle Anıtkabir’den Beştepe’ye gidecek. Saat 17.00’de Beştepe’de tebrikleri kabul edecek olan Erdoğan, akşam Çankaya Köşkü’nde devlet başkanlarının da katıldığı yemekli programın ardından saat 22.00 sıralarında yeni kabineyi açıklaması bekleniyor.

Yeni kabinenin nasıl olacağıyla ilgili de kulisler hareketli. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın önce MYK’da ardından önceki gün son kabine toplantısında bu konuda değerlendirme yaptığı öğrenildi. Erdoğan dün de Beştepe’de kabineye ilişkin kurmaylarıyla çalışmalar yaptı. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, “İsim kompozisyonu her şekilde olabilir. Yeni millette karşılığı olan, Türkiye Yüzyılı’na yakışır genç, dinamik bir kabine kuracağını Cumhurbaşkanımız söylemişti” değerlendirmesini yapmıştı.

İKİ CUMHURBAŞKANI YARDIMCISI

Erdoğan’ın bu dönemde cumhurbaşkanı yardımcısı sayısını ikiye çıkarabileceği de konuşuluyor. Bir yardımcının ekonomiden, diğerinin ise güvenlik ve diğer politikalardan sorumlu olacağı ifade ediliyor.

ÖNCE KKTC SONRA AZERBAYCAN

Yeni kabinede görev alacak bakanlar pazar günü Meclis’te yemin edecek. Aynı gün Cumhurbaşkanı Erdoğan, her seçim sonrası olduğu gibi ilk olarak KKTC’ye giderek orada törenlere katılacak. Erdoğan, KKTC’nin ardından aynı gün Azerbaycan’a da bir ziyaret yapacak. Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile görüşecek olan Cumhurbaşkanı Erdoğan, programların ardından Ankara’ya dönecek.  

Erdoğan’ın önümüzdeki pazartesi günü yeni kabinesini Beştepe’de toplaması bekleniyor.

Yazının Devamını Oku

Sandalye dağılımı kesinleşti! YSK Başkanı duyurdu

31 Mayıs 2023

Seçime katılan 24 siyasi partiden 7’si TBMM’ye girmeye hak kazandı. Meclise hiçbir bağımsız aday giremedi. Milletvekili seçimlerine ilişkin itiraz sürecinin sona erdiğini, itirazların değerlendirip sonuçlandığını belirten Yener, özetle şu bilgileri verdi:

TOPLAM KATILIM % 87.O5

“28’inci dönem milletvekili kesin sonuçları ilan edilmek üzere Resmi Gazete’ye gönderilmiştir. Yapılan seçimler sonucunda yurtiçinde yüzde 88.92, yurtdışında yüzde 53.80 oranında katılım olduğu görülmüştür. Yurtiçi, yurtdışı ve gümrükler dahil olmak üzere Türk halkı toplam yüzde 87.05 oranında seçimlere katılım sağlamıştır.

ÇOĞUNLUK CUMHUR’DA

Yapılan seçimler sonucunda Adalet ve Kalkınma Partisi’nin 268, Yeniden Refah Partisi’nin 5, Milliyetçi Hareket Partisi’nin 50, Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi’nin 61, Türkiye İşçi Partisi’nin 4, Cumhuriyet Halk Partisi’nin 169, İYİ Parti’nin 43 milletvekili kazandığı anlaşılmış olup, sonuçların siyasi partilerimize ve Türk demokrasisine hayırlı olmasını diler, kamuoyuna saygıyla sunarız”

AK PARTİ’DE MECLİS YÖNETİMİ BELLİ OLDU

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan başkanlığında dün toplanan MYK toplantısında, AK Parti Meclis grup yönetimi belirlendi.

Yazının Devamını Oku

Erdoğan'ın trafiği yoğun... Önce yemin sonra kabine

30 Mayıs 2023

Cumhurbaşkanı Erdoğan, seçimlerin 2. turunun tamamlanmasının ardından yoğun bir mesaiye başlıyor. Bu kapsamda bugün, Ankara’da TOBB Genel Kurulu’na giderek yeni döneminin ilk programına katılmış olacak. Erdoğan’ın burada, başta ekonomi olmak üzere yeni dönemin faaliyetlerine ilişkin önemli mesajlar vermesi bekleniyor. Erdoğan bu süreçte bir yandan devlet başkanlarıyla görüşecek, diğer yandan da kabine mesaisine hız verecek. Kurmaylarıyla bu hafta sık sık bir araya gelerek yeni dönem kabinesini cumaya kadar şekillendireceği belirtiliyor.

İLK ZİYARET MOLDOVA’YA

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yarın da (çarşamba) Sayıştay’ın kuruluş yıldönümüne katılmasının yanı sıra, ikili görüşmeler yapması ve kabinede görev alacak isimler üzerinde çalışması bekleniyor. Geçmişten bugüne seçimle yönetime gelen tüm liderler ilk ziyaretlerini KKTC ve Azerbaycan’a yapıyordu. Erdoğan da bu kuralı hep uyguladı. Ancak bu seçimlerde bu kuralın bir defalığına değişebileceği belirtiliyor. Erdoğan’ın perşembe günü AB ve 20’ye yakın ülke liderinin katılacağı Avrupa Siyasi Topluluğu toplantısı için Moldova’ya gidebileceği bildirildi. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da bu konuyla ilgili canlı yayında soru yanıtlarken, “Geleneksel olarak ilk yurtdışı ziyaretlerimiz Kıbrıs ve Azerbaycan’a yapılıyor. Fakat bu perşembe Moldova’nın merkezinde bir toplantı var. Ona katılıp katılmayacağı henüz belli değil. AB ve 20 kadar ülke davetli. Orada liderlerle bir görüşme olabilir. Bir defaya mahsus. Gitmezse burada programları devam edecek” dedi.

TEBRİKLERİ KABUL EDECEK

Yazının Devamını Oku

30 yıldır siyasete damga vuruyor

29 Mayıs 2023

TÜRKİYE, ilk kez ikinci tur oylama ile cumhurbaşkanını seçti. Cumhur İttifakı’nın adayı olan Tayyip Erdoğan, 5 yıl daha cumhurbaşkanlığı koltuğunda oturmaya hak kazandı. Hayatı, babası profesyonel futbolcu olmasına izin vermeyince değişen Erdoğan’ın siyasete ilgisi de lise yıllarında başladı.

FUTBOL İLK TUTKUSUYDU

26 Şubat 1954’te İstanbul’da, Rizeli bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Recep Tayyip Erdoğan, 1965’te Kasımpaşa Piyale İlkokulu’ndan, 1973’te ise İstanbul İmam Hatip Lisesi’nden mezun oldu. Fark dersleri sınavını vererek Eyüp Lisesi’nden de diplomasını aldı. Üniversite öğrenimini ise 1981 yılında mezun olduğu Marmara Üniversitesi İktisadi ve Ticari Bilimler Fakültesi’nde tamamladı. Spora, özellikle de futbola çok meraklıydı. Camialtı ve İETT kulüplerinde futbol oynadı. Ancak babası, profesyonel futbolcu olmasına izin vermedi.

MİLLİ GÖRÜŞ YILLARI

Siyasete ilgisi nedeniyle lise ve üniversite yıllarında Milli Türk Talebe Birliği öğrenci kollarında aktif görev alan Erdoğan, 1976 yılında, 22 yaşın-dayken Milli Selamet Partisi (MSP) Beyoğlu Gençlik Kolu Başkanlığı’na ve aynı sene MSP İstanbul Gençlik Kolları Başkanlığı’na seçildi. 1978 yılında aslen Siirtli olan Emine Erdoğan ile dünya evine girdi. İkisi kız, ikisi erkek dört çocuğu oldu.


Merhum Başbakan Necmettin Erbakan’ın yanında siyasete başladı.

SİYASETE TİCARET MOLASI

Yazının Devamını Oku

Erdoğan’la devam

29 Mayıs 2023

NEFESLERİN tutulduğu cumhurbaşkanlığı seçimleri dün yapılan ikinci turla tamamlandı  Seçimin ilk turunda Erdoğan yüzde 49.52 oy alırken, Kılıçdaroğlu ise yüzde 44.88’de kaldı. Yüzde 5.17 oy alan Sinan Oğan ikinci turda Erdoğan’ı destekledi. İlk tur öncesi yarıştan çekilen Muharrem İnce ise tarafsız kaldı. İlk turda yüzde 50 artı 1’i yakalayamayan Erdoğan, ikinci tura Meclis’te Cumhur İttifakı çoğunluğunun moraliyle katıldı.

OY KAYBETMEDEN KAZANDI

2018 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yüzde 52.6 oy alan Erdoğan, bu seçimde de oy oranını koruyarak yüzde 52.14 ile yeniden seçildi. Erdoğan, 14 Mayıs ve 28 Mayıs cumhurbaşkanlığı seçimleri ile birlikte bugüne kadar genel ve yerel seçimler ile referandumlarla 17’nci seçim başarısına ulaşmış oldu. Kılıçdaroğlu ise ilk tura göre oy oranını yüzde 47.86’ya çıkarmasına karşın kaybetti.

KATILIM YÜZDE 84.29’A DÜŞTÜ

İlk turdaki yüzde 86.98’lik katılım oranı bu kez yüzde 84.29’a düştü. Özellikle Doğu ve Güneydoğu’da seçime katılımın ülke geneline kıyasla daha düşük olması da dikkat çekti. İkinci tur öncesinde liderler katılımın düşük olmaması konusunda seçmenlerini sık sık uyarmıştı.

Yazının Devamını Oku

AK Partili Yavuz: Sonuçları çok hızlı alacağız

27 Mayıs 2023

AK Parti Genel Merkezi’nde seçim günü hazırlıklarına ilişkin açıklamalarda bulunan Yavuz, özetle şunları söyledi:

REHAVET OLMASIN: Meclis üstünlüğü de Cumhur İttifakı’nda ama acaba rehavet olur mu? Rehavetin olmaması gerektiğine ilişkin hepimiz çok özel uğraşlar verdik. Cumhurbaşkanımız hiç durmadı, mesajlarını verdi. Çünkü bu seçimi son derece mühimsiyoruz. Sadece seçimi almak değil, açık ara almak bizim için çok önemli.

KATILIM YÜZDE 57’YE TIRMANACAK: Yurtdışı katılım 14 Mayıs’ta yüzde 53.8’di, şimdi yüzde 55’i geçtik gibi görünüyor, yüzde 57’ye tırmanacak gibi duruyor.

GEÇERSİZ ORANLARIN DÜŞÜK OLACAĞINI ÖNGÖRÜYORUZ: Türkiye’de bir önceki turda katılım yüksekti, geçersiz azdı. Bu sefer katılımın daha yüksek, geçersiz oyların daha da az olacağı bir tur bekliyoruz. Bu turda, tek pusula, tek zarf, bir mühür verilecek. Resim ve ismin altındaki daireye oyumuzu vuracağız. Geçersiz oyların düşük olacağını öngörüyoruz.

1.5 SAATTE SONUÇLARI ALACAĞIZ: Yurtiçi sandıklarda biz geçen dönem 19.30 gibi sonuçları görmüştük. Olur da biz yanılırız, kamuoyunu yanıltmayalım diye sandık sonuç tutanaklarındaki verilerin seçim kurullarındaki birleştirme tutanaklarına aktarılmasını bekledik. Bu seçimde de sonuçları çok hızlı alacağız. 1.5 saat gibi bir süre geçmeden seçim sonuçlarını alacağız. İlan etmeyeceğiz. Sandık sonuçlarının gelmesini, seçim kurullarına yansımasını bekleyeceğiz. Biz yüzde 100 sonuç budur demek durumunda değiliz.

Yazının Devamını Oku

Depremzedelere: Sizi asla yalnız bırakmayacağız

24 Mayıs 2023

BİZ YAPARIZ

- Erdoğan “40-50 yılın işini 40-50 güne sığdırmayı başardık” diyerek son dönem yapılanları özetle şöyle sıraladı:

“Emeklilikte yaşı bekleyen vatandaşın sorununu çözdük. Emeklilikte en düşük maaşı 7 bin 500 liraya, bayram ikramiyesini 2 bin liraya çıkardık.

- Devrim otomobilinin akıbetinden sonra devrin otomobili Togg’u ürettik. Teslimatlar başladı. Biz yaparız.

- TUBİTAK tarafından geliştirilen Gözlem uydumuz İMECE’yi ve diğer uydularımızı yörüngelerine uğurladık.

- Dünyanın ilk SİHA gemisi TCG Anadolu gemimizi hizmete altık. Gökbey’i kendi motorumuzla uçurduk. Altay tankımızı test için ordumuza teslim ettik. Hürjet’imizi ve KAAN milli muharip uçağımızı tanıttık.

- Dünyanın en büyük havacılık etkinliği TEKNOFEST’i 2.5 milyon gencimizin katılımı ile gerçekleştirdik.

- Ankara-Kırıkkale-Yozgat-Sivas YHT hattını hizmete açtık. İstanbul Finans Merkezi’nin ilk açılışını yaptık.

Yazının Devamını Oku

Kreşlerden seneye para alınmayacak

23 Mayıs 2023

Bakan Özer’in açıklamalarından öne çıkan başlıklar şöyle...

9 BİN 482 ANAOKULU VAR

“Göreve geldiğim zaman 3 yaştaki okullaşma oranı yüzde 9’du, 4 yaşta yüzde 16’ydı, 5 yaşta, yüzde 65’di. 2 bin 782 tane anaokulu vardı. 3 bin tane anaokulu yapmak için yola çıktık. 4 koldan gittik. Bir, yeni bina yaptık. İki, atıl binaları bakım onarımına geçip anaokuluna çevirdik. Üçüncüsü bizim sanat merkezleri akşama kadar boş. Orayı kreş yaptık. Her okuldan boş olan kapasiteyi okulöncesine çevirdik. Dolayısıyla erişim de kolaylaştı. 1.5 yılda 6 bin 700 anaokulu yapmışız. Toplam 9 bin 482 oldu. 3 yaş yüzde 21’e çıktı. 4 yaş yüzde 42’ye çıktı. 5 yaşta olayı bitirdik. Yüzde 65’ten yüzde 99.9’a çıktı. Erişim problemi artık bitti, çözüldü. Kız çocuklarının okullaşma problemi çözüldü. Bu eğitimde fırsat eşitsizliğiyle ilgili en büyük yatırım oldu. Aslında bu sessiz bir devrim. Bir hamle daha yaptık. 6 Şubat tarihi itibarıyla tüm Türkiye’de okulöncesi öğrencilere ücretsiz yemek veriyoruz. 

İllerde valilikler kanalıyla her yıl kreşlerden para alınıyordu. 50 lira, 100 lira, tam gün eğitim devam ediyorsa 400 yüz, 500 yüz, bin lira alan devlet okulları vardır. İşte abla istihdamı, çocuklara tuvalete götürmek için. Onların hepsini de kaldırdık. Yani bir sonraki eğitim öğretim yılında okulöncesi eğitimde hiçbir ücret alınmayacak.

DEVLET OKULLARI DAHA İYİ

Özel öğretim kurumlarıyla ilgili bir algı var; Çocuğuma çok iyi eğitim veriliyor. Devlet okulları her zaman özel okullardan daha iyi. Ama bazı geleneği olan özel okullar var. Onlar evet, iyi eğitim veriyor. Yabancı dil, özgüven, sosyal kültürel etkinliklere katılım, kendisini ifade edebilme biçimi. Okulun dışındaki parametreler, okul parametreleri kadar etkili.  Eğitim ve fırsat eşitliğini güçlendirmek için sosyal politikaları 20 yıldan beri uyguluyoruz. Ücretsiz kitap, yardımcı kaynak, taşımalı eğitim, ücretsiz yemek, burs. Şartlı eğitim yardımı, eğitime devam etme şartıyla yapılan yatırımlar.  

ERKEN UYARI SİSTEMİ

Yazının Devamını Oku

Erdoğan böyle başardı

16 Mayıs 2023

CUMHURBAŞKANI Tayyip Erdoğan, deprem ve ekonomik sıkıntılara rağmen yüzde 49.50 oy alarak, 51 ilde birinci olmayı başardı. Erdoğan’ın kazanmasının en büyük etkeni olarak, seçim kampanyası boyunca güven ve geleceğe yönelik somut ve tutarlı vaatlerde bulunması oldu.

Özellikle deprem bölgesinde konut yapımı konusunda bir yıl isteyerek, bunun garantisini veren Cumhurbaşkanı Erdoğan bu konuda tutarlı bir duruş sergiledi. Bunların yanı sıra, EYT, emekli, memur maaşlarına ve asgari ücrete artış temmuz ayında yapılacak zam vaatleri, seçimden hemen önce sözleşmeli er ve erbaşların 7 yılı doldurunca kadroya alınması vatandaşta karşılık buldu. Yine, Karadeniz doğalgazının vatandaşın evine girmesi ve Millet İttifakı’nın bu sürece yönelik olumsuz eleştirileri de vatandaşta tepki toplarken, Gabar’da petrol bulunması ve Doğu Akdeniz’den petrol gelmesine yönelik söylemler Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçim kampanyası boyunca yürüttüğü en önemli unsurlar oldu.

SAVUNMA SANAYİSİ, ATATÜRK VURGUSU

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın savunma sanayisiyle ilgili söylemlerinin yanı sıra, AK Parti’nin seçim kampanyası sürecinde Türkiye Yüzyılı hedeflerinde Cumhuriyet’in 100. yılında Atatürk’ün hedefleriyle örtüşen ve tam bağımsız bir Türkiye’ye vurgu yapılması, savunma sanayisinde yapılanların ekonomiye yönelik adımların bununla paralel olması da seçmende önemli bir etki oluşturdu.

TERÖRLE MÜCADELE

Miting meydanlardaki söylemlerinde kendi dönemlerinde terörle mücadelede alınan başarılı sonuçları gündeme getirdi. Terör tehdidi olan her bölgeye aralıksız operasyonlara dikkat çekti. Başta ABD olmak üzere diğer ülkelerin terör örgütlerine verdiği desteği kesmeleri yönündeki kararlı çağrı ve girişimleri seçmende karşılık buldu.

İL İL YİNE SAHADA

Yazının Devamını Oku

AK Parti’den Meclis’te 267 sandalye

16 Mayıs 2023

- Kesin olmayan sonuçlara göre, AK Parti en yüksek oyu yüzde 59.95 ile Bayburt’ta kazandı. İkinci olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın memleketi Rize’den yüzde 53.41, deprem bölgesi Adıyaman’dan yüzde 52.34, Düzce’den yüzde 49.53, AK Parti’nin kalesi olarak bilinen Konya’dan ise 47.94 oy aldı.

- AK Parti’nin İstanbul’da oy oranının yüzde 5’e yakın düşmesi 3 milletvekili kaybetmesine neden oldu. İstanbul’da her seçim bölgesinden birer milletvekili azaldı. 

- AK Parti Ankara’da oylarını korudu.  İzmir’de düşük bir oranda oy kaybederken, bu kayıp 2018’e göre 8 olan milletvekili sayısını etkilemedi.

- AK Parti, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinde genel anlamda milletvekili sayısını korudu. Iğdır’dan ilk defa bir milletvekili çıkarırken, Hakkâri’de 1 olan milletvekilini kaybetti. Tunceli’de yine vekil çıkaramadı.

- Türkiye’de kalp-damar cerrahisi alanında yaptığı çalışmalarla adını duyuran Prof. Dr. Halit Yerebakan AK Parti İstanbul’dan milletvekili oldu.

Yazının Devamını Oku

Millet İttifakı’ndan çağrı: Oylarınıza sahip çıkın

15 Mayıs 2023

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, “Her seçim izlediğimiz bayat senaryoları bir kez daha sergilemeye çalışıyorlar. Milletimiz müsterih olsun. Algı oyunlarına, manipülasyonlara takılmadan bu zorlu süreci de tamamlayacağız. Yeter ki sandıklara sahip çıkalım, inanın değişim yakındır”” mesajı paylaştı. DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, “Millet iradesinin net şekilde sonuçlara yansıması için tüm kadrolarımızla beraber sahadayız. Sandık başındaki arkadaşlarım: Son ana dek sandıkları terk etmeyin, hep beraber büyük bir demokrasi hikayesi yazıyoruz. İlgili kurumlara da sesleniyorum: Vatandaşlarımızın doğru haber alma hakkını geciktirmeyin” ifadesini kullandı.

‘MANİPÜLE EDİYORLAR’

Davutoğlu “Demokratik olgunluk içinde geçen seçimin sonucunu hiç kimse manipülasyonlarla, algı oyunlarıyla değiştiremez. Seçimin kesin sonucu ıslak imzalı tutanakların işlenmesiyle Yüksek Seçim Kurulu verileriyle ortaya çıkacak. Tüm kardeşlerimize sesleniyorum: Sandığımıza sahip çıkın, milletin oyuna sahip çıkın. Kazanacağız” dedi. Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal ise şu paylaşımı yaptı: Maksat belli; algıyı yönetip sandıklarda kendi lehlerine ‘kazandık’ mesajı vermek ve sandıkların sahipsiz kalmasını sağlamak. Seçim araçları ile sokaklarda attıkları turlar da bunun için. Her bir vatandaşımızın sandığa giren oyuna sonuna kadar sahip çıkacağız! Yoğun “Yavaşlatma+Yıldırma+Manipüle Etme” çabalarına rağmen 13. Cumhurbaşkanımız seçimin 1’incisi olarak açıklanacaktır.

 

Yazının Devamını Oku

İşte yeni Meclis’in yeni yüzleri

15 Mayıs 2023

HANGİ BAKAN NEREDEN SEÇİLDİ

Cumhurbaşkanı yardımcısı Fuat Oktay ve eski kabinede bakanlık yapan 17 isimden aday gösterilen 15’i, 28’inci dönemde Türkiye Büyük Millet Meclis’ne girdi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ise kendi istekleriyle aday olmadı. İşte bakanların Meclis’e girdiği iller:

Cumhurbaşkanı yardımcısı Fuat Oktay Ankara 3. bölge 1. sıra

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ Şanlıurfa 1. sıra

Ticaret Bakanı Mehmet Muş Samsun 1. sıra

Yazının Devamını Oku

Millet İttifakı’nın sandalye sayısı kaç ‘ortaklar’ CHP’ye ne getirdi ne götürdü

15 Mayıs 2023

DEVA, SP, Gelecek ve DP’li isimlerin yer aldığı ortak listeyle seçime giren CHP Meclis’e 167 milletvekili getirebildi. Böylece geçen seçimlere göre milletvekili sayısını 22 arttırdı. Ancak, ittifak ortağı partilerin milletvekillerinin yeni yasama döneminde ayrılıp kendi partilerine geçişleriyle CHP’nin milletvekili sayısının geçen dönem 146 olan sayının altında kalacak.

33 VEKİL GİDECEK

CHP sıralarından DEVA 13, Gelecek ve SP de 10’ar olmak üzere toplam 33 vekil çıkardı. Böylece CHP’nin vekil sayısı 135 olacak. İYİ Parti ise geçen dönemki oy oranını korurken vekil sayısını 1 arttırarak 44’e çıkardı.

İYİ PARTİ 1 VEKİL ARTTI

İYİ Parti, 24 Haziran 2018 seçimlerinde aldığı yüzde 10 oy oranı ile 43 milletvekilini TBMM’ye getirmişti. 4 milyon 959 bin 403 seçmen 2018 seçimlerinde İYİ Parti’yi desteklemişti. İYİ Parti, bu seçimde ise kesin olmayan sonuçlara göre yüzde 9.87 oy oranına ulaşarak 44 milletvekilini Meclis’e göndermiş oldu. Milletvekilliği aday listesinde yer alan Başkanlık Divanı’ndaki 15 kişiden üçü Meclis’e giremedi. Kadın Politikaları Başkanı Ünzile Yüksel, Eğitim Politikaları Başkanı Sevinç Atabay ve Hukuk ve Adalet Politikalar Başkanı Bahadır Erdem, Akşener’in seçilemeyen kurmayları oldu.

İŞTE SEÇİMLERDE SON DURUM

CHP, RİZE’DEN 43 YIL SONRA VEKİL ÇIKARIYOR

Yazının Devamını Oku

AK Parti’nin vekil sayısı nerede arttı, nerede azaldı

15 Mayıs 2023

Henüz kesinleşmemekle birlikte dün gece 23.30 itibariyle Cumhur İttifakı’nın 326 milletvekili çıkarması bekleniyor. Bu sonuçlara göre AK Parti 269, MHP 52, Yeniden Refah Partisi de 5 sandalyenin sahibi olacak. Ancak, AK Parti listelerinden seçimlere giren 3 HÜDA PAR’lı ile 1 DSP’linin de yeni yasama döneminde kendi partilerine geçmeleri bekleniyor.

CUMHUR İTTİFAKI

AK PARTİ: %35.47

MHP: %10.14

YENİDEN REFAH PARTİSİ: % 2.86

BÜYÜK BİRLİK PARTİSİ: % 1.01

YENİDEN REFAH’A 5 SANDALYE

AK Parti geçen dönem Meclis’e 295 milletvekili ile gelmişti. Meclis’te ittifak olarak çoğunluğu elde etmesine karşın AK Parti, geçen seçime göre milletvekili sayısında toplamda 30 milletvekili kaybı yaşamış olacak. MHP vekil sayısını 3 artırırken, Yeniden Refah Partisi ise 5 sandalyeyle Meclis’in yeni üyesi oldu.

Yazının Devamını Oku

AK Partili Yavuz: Pusula değişmeyecek

13 Mayıs 2023

Yavuz özetle şunları söyledi:

“Yurtdışı oylarımızda katılım anlamında artış var. Geçen seçimlerde yüzde 50 olan oran bu sefer yüzde 53 oldu, gümrüklerden gelecek oy oranlarıyla yüzde 55’i bekliyoruz.

SONUCU İLK ERDOĞAN BİLECEK

(AK Parti’nin seçim sonuç sistemi) Verilerin toplanması için Sonuç Alım Sistemi (SAS) adında bir sistem kurduk. İddia ediyoruz, hiç kimse bu kadar hızlı şekilde seçim sonuçlarına ulaşamayacak. Yani Cumhurbaşkanımız Tayyip Erdoğan, o gün seçimlerinin sonucunu herkesten önce bilecek, biz de Cumhurbaşkanımızla birlikte bileceğiz.

BU PUSULAYA GÖRE OY

(İnce’nin adaylıktan çekilmesi) Muharrem İnce Bey’in kararına etki eden en son saikin ne olduğunu bilmeden konuşuyorum ama olup biten ortada. Bu şekilde bir geri çekilmeyi hiçbirimiz arzu etmezdik, doğru bulmayız bunu. Pusulanın değişme şansı yok.”

Yazının Devamını Oku

Artış sözü! Memura en az 22 bin lira

12 Mayıs 2023

Ankara’da HAK-İŞ 15. Olağan Genel Kurulu’nda konuşan Erdoğan, özetle şunları söyledi:

“Son 21 yılda Türkiye, milli gelirini 236 milyar dolardan 1 trilyon dolar sınırına getirdiyse, her yıl ortalama yüzde 5.5 oranında büyüme kaydettiyse, satın alma gücüne göre dünyanın en büyük 11. ekonomisi olduysa, işgücü sayısındaki artışına rağmen istihdamını 32 milyona yaklaştırdıysa, ihracatını 36 milyar dolardan 255 milyar dolara çıkardıysa, sanayiden turizme, savunmadan üretime kadar her alanda yüzyılın başarılarına imza attıysa bunun gizli kahramanları işçi ve emekçi kardeşlerimdir.

İŞÇİ OLARAK ÇALIŞTIM

Kendimizi ülkemizdeki 16 milyonluk büyük emekçi ailesinin birer ferdi olarak görüyoruz. Gençlik yıllarında İETT’de işçi olarak çalışmış bir kardeşinizim. Daha sonra ticarete atılmış, esnaflık yapmış, rızkını ticarette aramış biriyim. Şafakla uyanmanın, kışın soğuğunda otobüs beklemenin, gazete kâğıtları üzerine serilmiş bir sofrada yemek yemenin ne demek olduğunu çok iyi bilirim. Nereden geldiğimizi aklımızdan çıkarmadık.

İŞÇİNİN YANINDAYDIK

İstanbul Büyükşehir Belediye başkanlığımızdan itibaren daima sizlerin hakkını vermeye çalıştık. 1 Mayıs’ı önce Emek ve Dayanışma Günü ardından da resmi tatil ilan ettik. Örgütlenme, sendikal haklar, işçi sağlığı ve güvenliği noktasında da çok önemli adımlar attık. Biz göreve geldiğimizde asgari ücret 184 liraydı, dolar olarak 126 dolara tekabül ediyordu. Bugün asgari ücret 8 bin 500 lira oldu. Dolar bazında yaklaşık 440 dolar. Türkiye’nin mali şartları ne olursa olsun çalışanlarımızı enflasyona ezdirmedik.

22 BİN LİRAYI BULACAK

Önümüzde memurlarımızın maaş düzenlemesi var. Sene başında kamu görevlilerinin maaşlarına yüzde 13.5 oranında refah payı ilave ederek toplamda yüzde 30 oranında zam yapmıştık. Böylece 2002 yılında 392 lira olan en düşük memur maaşını, reel olarak yüzde 136 artışla yaklaşık 12 bin liraya çıkarmıştık. Şimdi temmuz ayında bir adım daha atıyoruz. En düşük memur maaşını, en düşük kamu işçisi maaşından aşağı kalmayacak şekilde düzenleyeceğiz. Kamu işçilerinde olduğu gibi en düşük maaşı yine 15 bin liraya çıkararak üzerine de enflasyon ve refah payı olarak benzer bir artış yapacağız. Böylece en düşük memur maaşı da 22 bin lirayı bulacak.

Yazının Devamını Oku

Her türlü küskünlüğü bir tarafa bırakın sandığa sıkı sıkı sarılın

12 Mayıs 2023

Ankara’da Pursaklar, Mamak ve Sincan ilçelerinde düzenlenen mitinglerde konuşan Erdoğan, özetle şunları söyledi:

“Siyasi tarihimizde eşi benzeri görülmemiş kalabalıkların verdiği mesaj şuydu: Milletimiz, kazanımlarına el uzatanları, geleceğine göz dikenleri, kendisiyle değil terör örgütleriyle yol yürüyeni affetmez. Bay bay Kemal şunu bilesin ki bu ülkeyi böldürtmeyeceğiz. Yanına kimi alırsan al, kimlerle yol yürürsen yürü bu milletle yol yürümeyenleri 14 Mayıs’ta göreceğiz. Eser ve hizmet değil, ayrımcılık peşinde koşanları benim milletim affetmez. Milletimiz meydanlarda verdiği bu mesajı inşallah pazar günü sandığa da yansıtacaktır. Tek parti faşizminin alışkanlığıyla iktidarı milli irade de değil, kaosta, darbede vesayette arayanları yine sandık korkusu sarmışa benziyor. Kayıplarına bahaneler uydurmak için şimdiden çalışmaya başladılar. Kendileri dahil tüm partilerin temsilcilerinin olduğu sandık kurullarına bile güvenmiyorlar.

SIKINTILARI GÖRÜYORUZ

Elbette insanımızın günlük hayatında karşısına çıkan sıkıntıları görmezden gelmiyor değiliz. Ülkemizin başına gelenleri yaşayıp da ekonomik olarak hâlâ ayaklarının üzerinde durabilecek başka yer var mıdır, bilmiyorum. Yıkılmadan atlattığımız her badire önümüze yeni fırsatlar çıkarıyor. Enerjide, sanayide, ihracatta, istihdamda sağladığımız başarıların gerisinde dünyadaki gelişmeleri bu şekilde kendi lehimize çevirebildik. Biz bu mücadeleyi verirken muhalefet ne yaptı? Büyükşehirlerde aklınıza gelen her şeyi ücretsiz yapma vaadinde bulunmuşlardı. Yaptılar mı? Hayır.

KENDİMİZLE YARIŞIYORUZ

Bunun için 21 yıldır muhalefetle değil, kendimizle yarışıyoruz. Türkiye Yüzyılı vizyonumuz kendi kurduğumuz altyapının üzerinde yükselttiğimiz bir büyük hedefin adıdır. Karşımızda bizim 21 yılda yaptıklarımızı 21 haftada yıkacak bir zihniyet var. Kendinizin ve evlatlarınızın geleceği için her türlü kırgınlığı ve küskünlüğü bir tarafa bırakın, sandığa sıkı sıkıya sarılın. Kumar masasında oturmaya alışkın olanlar, yine kumar masasında oturmaya devam ediyorlar. Meral Hanım, kumar masasından ayrılamadı.

GERİ ÇEKİLMEYE MECBUR BIRAKTILAR

Bunlar bize öyle bir hırsla saldırıyorlar ki hadi bize saldırılarını anladık, düne kadar kendileriyle birlikte olanlara da acımıyorlar. Tehditler, şantajlar, bakanlık pazarlıkları gırla gidiyor. Bay bay Kemal ne ile geldi, kasetle. Şimdi cumhurbaşkanı adaylarından birini saf dışı bıraktı. Nasıl bıraktı, herhalde o da şöyle; yarın (bugün) bilemediniz cumartesi ortaya çıkar. Artık ne yaptılarsa bir adayı geri çekilmeye mecbur bıraktılar. Anlaşılan FETÖ yöntemleri yine işbaşında. Bay bay Kemal sen kasetle geldin bunu biliyoruz.

Yazının Devamını Oku

Batman ve Mardin mesajları... "Hakiki baharı biz getirdik"

11 Mayıs 2023

SEÇİM öncesi Batman ve Mardin’de miting yapan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, özetle şunları söyledi:

“Batman’a sadece seçim mitingimizi yapmaya gelmedik. Bugün ayrıca Batman’la vicdan muhasebesi yapalım, dertleşelim dedik. Batman’a daha 25 yaşında bir gençken, o zamanki partimin gençlik kolları başkanı olarak geldim. O gelişimde de kadınların meydanda nasıl heyecan dolu olduğunu gördüm. Batman’ın kadınları evvel Allah birilerini sandığa gömer. Bizler Selahaddin Eyyûbi’nin, Alp Arslan’ın, Fatih’in, Yavuz’un, Kanuni’nin torunlarıyız. Kimse bizim aramıza giremez. Ne gece yarısı Kürt ve Alevi videosu yayınlayan fitne tüccarları, ne sokaklarımızı karıştırmaya çalışan kirli ellerin oyunları, ne milli iradeye parmak sallayan Batılı dergilerin kapakları, ne Kandil’deki terör baronlarının alçak tehditleri ne de azgın azınlığın giderek artan nobranlığı... Bunların hiçbiri bizi yıldıramaz, korkutamaz, sindiremez, ebedi ve ezeli kardeşliğimizi asla ve asla bozamaz. Kürt’le Zaza’yı, Arap’la Türk’ü, Alevi ile Sünni’yi kimse bölemez, ayıramaz, birbirine düşüremez.

YALANCI BAHAR

Bay bay Kemal, getirse getirse sadece Kandil’e ve Pensilvanya’ya bahar getirir. Suriye ve Irak’ın kuzeyindeki terör yuvalarına bahar getirir. Kılıçdaroğlu ancak hapisten çıkma hayali kuran bebek katillerine, Gezi olaylarının organizatörlerine, 6-8 Ekim olaylarının faillerine bahar getirir. 15 Temmuz gecesi milletimizin tepesine bomba yağdıran FETÖ’cü hainlere bahar getirir. Bay bay Kemal’in getireceği yalancı bahar, bu millet için karakış demektir. Milletimizin böyle bir tuzağa düşmeyeceğine inanıyorum.

NİCE REFORMLAR YAPTIK

Kürt kardeşlerimiz ile birlikte 85 milyonun tamamı için sergilediğimiz gayreti herhalde kimse inkâr etmez. Analar ağlamasın diye çok ciddi çabalar harcadık. Bu süreçte daha önce hayal dahi edilemeyecek, telaffuzuna dahi cesaret edilemeyecek nice reformu hayata geçirdik. Hak ve özgürlükler noktasında vesayetçilerin bıraktığı enkazı temizleyerek, demokrasimizin standartlarını yükselttik. Başörtüsünden dolayı kız çocuklarının okuyamadığı, imam hatiplerin ve meslek liselerinin kapısına kilit vurduğu yasakçı zihniyete biz son verdik.

İNKÂR POLİTİKALARINI RAFA KALDIRDIK

Vatandaşına tepeden bakan, vatandaşını düşman gören ceberut devlet anlayışını sizlerin desteği ile biz değiştirdik. İnsanımızın diline, inancına, kültürüne değer vermeyen, inkâr politikalarını bir daha asla gündeme gelmemek üzere biz rafa kaldırdık. Eski Türkiye’nin dışlayıcı tahkir edici dili yerine daha kucaklayıcı, daha kapsayıcı, daha saygılı bir dili biz inşa ettik. TRT Kürdi’den Kürtçe yayınların yapılabilmesine, seçmeli Kürtçe derslerine, üniversitelerde Kürt dilinin açılmasına kadar bizden önce konuşulması dahi mümkün olmayan nice adımı cesaretle biz attık. 

Yazının Devamını Oku

Gurbetçi oyları 1.5 milyona yaklaşıyor... Ek sandıklar kuruluyor

5 Mayıs 2023

YURTDIŞI ve gümrüklerde oy verme işleminin başladığı 27 Nisan’dan bu yana seçime katılım oranında rekora gidiliyor. Yurtdışı seçmen kütüğüne kayıtlı 3 milyon 416 bin 98 seçmenden, dün saat 22.15 itibarıyla toplam
1 milyon 165 bin 969’u yurtdışı temsilcilikler ve gümrüklerde oy verdi.

ALMANYA’YA 42 EK SANDIK

Yaklaşık 1.5 milyon seçmenin bulunduğu Almanya’da 9 şehirde ilk kez sandık kurulması konusunda Alman hükümeti ile anlaşma sağlanamamıştı. Bu nedenle, Dışişleri Bakanlığı bu bölgelere yakın yerlerde sandık sayısının arttırılması için Yüksek Seçim Kurulu’na başvuruda bulundu. Bu kapsamda, önceki gün toplanan YSK, Türklerin yoğun yaşadığı Almanya’nın Düsseldorf şehrinde 8, Essen’de 8, Frankfurt’ta 2, Hannover’de 6, Kassel’de 2, Karlsruhe’de 4, Münster’de 2, Nürnberg’de 4 ve Stuttgart’ta 6 olmak üzere toplamda 42 sandık daha kurulmasına karar verdi.

KUYRUKLAR UZUYOR

İngiltere, Almanya, Hollanda başta olmak üzere birçok ülkede Türklerin yoğun olarak yaşadığı bölgelerdeki sandıklarda uzun kuyruklar oluşuyor. Bu kapsamda, vatandaşların daha rahat oy kullanabilmesi ve beklememesi için  Avusturya, Fransa, Hollanda ve Lüksemburg’da da fazladan 32 sandık kurulması kararlaştırıldı. Yurtdışı seçmen kütüğüne kayıtlı seçmenler bulundukları ülkelerde 9 Mayıs’a kadar oy kullanabilecek. Gümrüklerde ise 14 Mayıs saat 17.00’ye kadar günün her saati oy verilebiliyor.

 

Yazının Devamını Oku

Çalışanlar ve emeklilere temmuzda refah zammı

5 Mayıs 2023

CUMHURBAŞKANI Tayyip Erdoğan dün Giresun, Ordu ve Samsun mitinglerinde halka hitap etti. “14 Mayıs çok önemli, 14 Mayıs’ta sadece sizin oy kullanmanız yeterli değil. Bununla beraber en az 1 komşunuzu, eşinizi, dostunuzu sandığa götürerek, bize ve Cumhur İttifakı’na oy vermesini sağlamanız lazım. Aksi takdirde bizim Irak ve Suriye’de tepelerine bindiğimiz teröristler gelir yeniden bu ülkenin başına musallat olur. FETÖ’cü hainler gelir yeniden çocuklarınızı ellerinizden alır” diyen Erdoğan özetle şu mesajları verdi:

KÜRT KARDEŞLERİM YANLIŞA GİTMESİN

“Zorlu bir mücadelenin ardından ayaklarını ülkemizden kestiğimiz emperyalistler var ya işte onlar gelir bizi yeniden kendilerine bağımlı kılar. Bunu nasıl mı yaparlar? Karadeniz’de bulduğumuz gazın vanasını kapatırlar, Gabar’da bulduğumuz petrolün kuyularının üstüne geçmişte olduğu gibi beton dökerler, sınırlarımızın ötesinden başlattığımız güvenlik bariyerlerimizi yıkıp şehirlerimizi yeniden kana ve ateşe boğarlar. Bunu yaptılar mı? Kandil’den selam geliyor bay bay Kemal’e. Ne diyor? Desteğimiz onunla. Bu Kandil’dekiler; Kürt kardeşlerimi tenzih ediyorum. Kürt kardeşlerimle bunların benzer yanı yok, hiç alakası yok ama bunların dini yok, bunların ezanı yok, bunların kitabı yok. Bunlar kitapsız, benim Giresunlu kardeşlerim bunların önünü açar mı? Kürt kardeşlerim bu Kandil’dekilere bakıp da sakın yanlış yola gitmesinler. Kürt kardeşlerimi çok aldattılar, hâlâ da aldatıyorlar. 

ONLARI MUKAYESE EDEMEYİZ

Savunma sanayiindeki işe yarar ürünlerimize el koyacaklarmış. Görüyorsunuz, İstanbul’daki Atatürk Havalimanı’ndaki ülkemizin adeta teknoloji vitrini hale gelen TEKNOFEST’i hazmedebildiler mi? Şimdiden aynı yeri Amerikalı şirketlere devretme sözü veriyorlarmış. Sizin o Amerika’dan görüştüğünüz kişilerle ben 15 sene önce görüştüm. Dediler ki ‘Biz Türkiye’de yatırım yapmak istiyoruz.’ Gel, yapın, ne istiyorsanız sizlere bunu vereceğim’ dedim. 15 yıl oldu gelmediler. Bunlar vatansever değil, milliyetperver değil, bunlar Türkiye’ye gelip de bu tür yatırımlara girmezler. Burada bu yatırımları yapanlar zaten ortada. İHA’ları, SİHA’ları yapanlar kim? Baykar. Öbür tarafta, Kızılelma’yı, Akıncı’yı yapan kim? Baykar. Bu milletin öz evlatlarıyla onları mukayese edemeyiz.

ULA BUGÜNE KADAR NEREYEYDUNUZ?

Ekonomide büyük mücadeleler ve fedakârlıklar sonunda kurduğumuz yerli ve milli modeli yıkıp ülkemizi tekrar tefecilerin at koşturduğu bir yer haline getirirler. İngiltere’den Londra’dan tefeciler bunlara 300 milyar dolar verecekmiş. İnanıyor musunuz? Böyle bir şey olabilir mi? Şimdi Giresun’a gelmiş, bu kadar da utanmazlık olmaz. Fındığa 4 dolar zam verecekmiş. Ula bugüne kadar nereyeydunuz? Niye bugüne kadar vermediniz? Çayı görse anlamaz, fındığı görse tanımaz ama bol bol yalanı söyler. Bu konuda üzerine yok. Allah bunlara fırsat vermesin. İnşallah 14 Mayıs’ta sizler de bunlara fırsat vermeyeceksiniz. “

40 GÜNE 40 YILIN İŞİNİ SIĞDIRDIK

Yazının Devamını Oku

Gabar’da  petrol bulundu

3 Mayıs 2023

1.3 MİLYON KONUTU BİZ YAPTIK

- Erdoğan Kılıçdaroğlu’na TOKİ üzerinden yüklenirken şöyle dedi: “Şimdi Bay bay Kemal yeni bir şey daha söylemiş, TOKİ’yi kapatacakmış. Neyi kapatıyorsun? Benden önce TOKİ çok daha fazla üretmiş. Ben göreve gelmeden önce TOKİ’deki üretim sayısı 40 bin konuttu. Şimdi ise 1 milyon 300 bin konutu biz yaptık. 40 bin nere, 1 milyon 300 bin nere... Bay bay Kemal, TOKİ’yi sana bu millet yedirtmez. İşte depremde TOKİ’nin neler yaptığını gördük değil mi?

FAHİŞ KİRALARA HUKUKİ ÇÖZÜM

Şehrimizdeki konut sıkıntısının farkındayız bunun için Antalya’ya ‘ilk evimle’ 7 bin 150 konut inşa edecek, ‘ilk arsamla’ 23 bin konutluk alt yapılı arsa vereceğiz. Şehrimizde 24 bin 258 bağımsız bölümde kentsel dönüşüm gerçekleştirdik. Yeni konut projeleriyle hukuki yaptırımlarla kiralarda yaşanan fahiş artışların yol açtığı sıkıntıyı da yine biz çözeceğiz.”

KILIÇDAROĞLU’NA

SANA BU YOLU AÇMAZ BENİM MİLLETİM

Bugün buradan CHP’ye gönül vermiş kardeşlerime, CHP ile birlikte hareket eden diğer partilere gönül vermiş kardeşlerime seslenmek istiyorum” diyen Erdoğan şöyle devam etti: “Bay bay Kemal CHP’yi öyle bir hale getirdi ki, bu parti kurucusu olduğu Cumhuriyet’e ve kurucusu olan Gazi Mustafa Kemal’e hakaret edenlerin yuvasına dönüştü. Marjinal örgütlerin LGBT savunucuların, küreselcilerin, mezhepçilik fitnesi çıkartmaya çalışanların koç başı haline geldi. Ne diyor, ‘100 yılık Cumhuriyet’i değiştireceğiz’ diyor. Kim diyor? HDP’li. Bu masada bu da var. Bay bay Kemal, sana bu yolu açmaz benim milletim. Tam 15 seçimdir biz önce Allah’ımıza sonra milletimize güvenerek girdiğimiz hiçbir mücadeleden boynu bükük ayrılmadık.

Yazının Devamını Oku