Sunum yapılan Cumhurbaşkanı Erdoğan: Ölçüsünü iyi koruyun

Güncelleme Tarihi:

Sunum yapılan Cumhurbaşkanı Erdoğan: Ölçüsünü iyi koruyun
Oluşturulma Tarihi: Mayıs 29, 2024 07:00

Tartışma yaratan sokak hayvanlarıyla ilgili taslak metin konusunda Cumhurbaşkanı Erdoğan’a özel bir sunum yapıldı. Edinilen bilgilere göre Erdoğan, “Tedbir alalım ama ölçüsünü de iyi koruyalım. Bu haliyle çalışın. Diğer arkadaşlarla da görüşüp bana son halini getirin” dedi.

Haberin Devamı

AK Parti’nin 31 Mart seçimleri öncesinde vatandaşa sorarak, ‘Belediyeden beklentiniz nedir?’ diye yaptırdığı ankette sokak hayvanları konusunun 4’üncü başlıkta çıkmasının ardından çalışmalara başlanmıştı. Bu kapsamda, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a sokak hayvanları konusunda son durumun aktarıldığı ve hazırlanan çalışmayla ilgili seçimlerin ardından özel bir sunum yapıldığı da öğrenildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sunumun ardından, “Bunlara tedbir alalım ama ölçüsünü de iyi koruyalım. Bu haliyle çalışın. Diğer arkadaşlarla da görüşüp bana son halini getirin” talimatını verdiği belirtildi. AK Parti’nin yasa teklifini önümüzdeki hafta tamamlayacağı, daha sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan’a son bir kez daha sunum yapılacağı kaydedildi.

HAZİRANDA MECLİS’TE

Haberin Devamı

Ardından muhalefete götürülecek olan teklifin haziran ayı içerisinde Meclis’e sunulması ve temmuz ayında Genel Kurul gündemine getirilmesi planlanıyor. Parti kurmayları, “Biz teklifimizi hazırladıktan sonra önerilerimizle gideceğiz. Karşı taraftan çözüm gelmezse uzlaşmak için bir çaba içerisinde olmayacağız. Sanatçıları, gazetecileri, sivil toplum örgütlerini, veteriner hekimler birliğini, hepsini dinledik. İşin bürokratik takibi ve etkinliği de önemli. Böyle bir uygulamayla ancak sonuç alınabileceği görülüyor” diye konuştu.

İŞTE O TASLAK METİN: SALDIRGANLAR UYUTULACAK

'Kamuoyunda günlerdir tartışılan sokak hayvanlarıyla ilgili hazırlanan 8 maddelik taslak metne Hürriyet ulaştı. Edinilen bilgilere göre, ilk olarak vatandaş tarafından şikâyet edilen, emniyet ya da belediye tarafından bilinen, belirli yerlerde bulunan çeteleşmiş, saldırgan hale gelmiş, anatomik yapısı bozulan ve kuduz riski taşıyan köpekler toplanacak.

ZARARSIZ OLANLAR KISIRLAŞTIRILACAK

Mahallede, vatandaş tarafından beslenen ve kimseye zararı olmayan köpekler sokakta kalmaya devam edecek. Ancak, bu köpekler de kısırlaştırılacak. Barınakların yaşam koşulları iyileştirilecek. Barınaklarda, modern kafes sistemi, izleme alanları, kameralı takip, suyun otomatik verildiği, yiyeceklerin belli zamanda verildiği bir düzenek kurulması sağlanacak. Toplanan bu köpekler arasında barınak koşullarında yaşamına devam edebilecek durumda olanlar ayrılacak, diğerlerine kısırlaştırma ya da sahiplendirme olmazsa 1 aylık sürenin sonunda ötanazi uygulanacak. Sahiplendirilen hayvanlar ise çip takılarak takip edilecek. Yasadaki değişikle ayrıca sahipsiz hayvan tanımı yapılacak.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!