Selçuk Böke

MSB kaynaklarından F-16 açıklaması: Şubat sonuna kadar mektup bekliyoruz

15 Şubat 2024

Milli Savunma Bakanlığı kaynakları, Tuzla Piyade Okulu’nda yürütülen soruşturma ile ilgili son duruma ilişkin şu cevabı verdi: “Cumhuriyetimizin kurucusu ve ebedi başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete irtihalinin 85’inci yıldönümünde vuku bulan hadiseye ilişkin, disipline aykırı her olay ve durumda olduğu gibi, adli soruşturmaya ilave olarak derhal idari soruşturma başlatılmış ve bu kapsamda, olaya karışan ve Yüksek Disiplin Kuruluna sevk edilen personel hakkında Kara Kuvvetleri Yüksek Disiplin Kurulu tarafından “Silahlı Kuvvetlerden Ayırma” kararı verilmiştir.
Hadiseye ilişkin adli süreçten elde edilecek belge ve bilgilere göre diğer süreçler işletilecektir.
Binlerce yıllık köklü bir geçmişe ve geleneğe sahip kahraman ordumuzun ve askerliğin temeli disiplin üzerine kurulmuştur. TSK, müesses disiplini muhafaza etmek maksadıyla, olayları hukuk çerçevesinde, tarafsız ve tavizsiz bir şekilde değerlendirerek; temel değerlerini sarsacak, askerî disipline aykırı ve askerî hiyerarşiyi bozan, bozabilecek hiçbir kişi, olay ve duruma müsamaha göstermemektedir. Bundan en ufak bir şüphe duyulmamalıdır.

F-16 TEDARİK VE MODERNİZASYON SÜRECİ / F-35 PROGRAMINA DÖNÜŞ

Milli Savunma Bakanlığı kaynakları, F16 tedarik ve modernizasyon süreci, kullanımı ile F-35 programına yönelik; 40 adet F-16 Blok-70 tedariki ve 79 adet F-16 uçağının Viper Modernizasyonu ile muhtelif diğer malzemelerin teminine yönelik resmî kongre bildirimi ABD yönetimince 26 Ocak 2024 tarihinde gerçekleştirilmiş, taleplerimize ilişkin; kongre onay süreci 11 Şubat 2024 tarihinde tamamlanmıştır dedi. Şubat ayı sonuna kadar taslak Teklif ve Kabul Mektuplarının tarafımıza iletilmesi beklenmektedir. Teklif ve Kabul mektuplarının tarafımızdan incelenmesi ve ABD yetkilileri ile birlikte projeye son halinin verilmesini müteakip 2024 Haziran-Temmuz aylarında takvimin yürürlüğe girmesi beklenmektedir. Modernizasyon faaliyetlerinin ve tedarik edilecek uçakların üretim işlemlerinin ülkemizde gerçekleştirilmesi yönünde görüşmelerimiz devam etmektedir. Temin ve modernize edilecek F-16’ların kullanımına yönelik iddiaların aksine daha önce de vurguladığımız gibi herhangi bir şart söz konusu değildir. F-35 konusunda ise her iki ülkenin de duruşunda herhangi bir değişiklik yoktur şeklinde cevap vermiştir.

YAŞAR GÜLER’İN IRAK ZİYARETİ

Bakanlık kaynakları, “Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler’in Irak ziyaretine ilişkin detay verebilir misiniz?” Sorusuna şu yanıtı verdi: “06-07 Şubat 2024 tarihlerinde çeşitli ikili görüşmeler yapılmıştır. Yapılan görüşmelerde; ilişkilerin derinleştirilmesi ve üst düzey ziyaretlerin sıklaştırılması, hudut güvenliğinin sağlanması ve istihbarat paylaşımı ile son dönemde bölgede yaşanan gelişmeler, terörle ortak mücadele, askeri işbirliği ve Iraklı Türkmenlerin bölgedeki hak/menfaatleri konularına yönelik Merkezi Irak Yönetimi, IKBY ve Irak Türkmen Cephesi makamları ile çeşitli ikili görüşmeler yapılmıştır.

Yazının Devamını Oku

ABD ile yeni sayfa mı açılıyor? Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Keçeli: İlişkilerimizi güçlendirebiliriz

14 Şubat 2024

Türkiye'nin İsveç’in NATO üyeliğine onay vermesi, ardından ABD’nin Türkiye’ye tedarik edilecek F-16 adımı atması sonrası kamuoyunda iki ülke ilişkilerde normalleşme izlenimi oluştu. ‘ABD ile ilişkilerde sayfası mı açılıyor’ sorusu gündeme gelirken, Ankara’da ihtiyatlı bir iyimserlik hakim.

ABD’ye müttefiklik hatırlatması yapan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Öncü Keçeli, “İsveç üyeliği ve F-16’nın tamamlanmış olmasının iki müttefik ülkenin karşılıklı saygı ve çıkarlar temelinde birbirlerini daha iyi anladığı için yeni bir fırsat penceresi sunmasını bekliyoruz” dedi. Keçeli ayrıca, Ankara’nın Washington’dan beklentilerini de sıralarken, ”ABD’nin PKK’nın Suriye’deki uzantılarıyla ilişkilerini tamamen sonlandırmasını istiyoruz. Diğer bir konu ise ABD’nin FETÖ ile beklentilerimizi ciddiye alıp bu konuda adım atması” dedi.

İLİŞKİLERİMİZİ GÜÇLENDİREBİLİRİZ

Dışişleri Bakanlığı’nda düzenlenen basın bilgilendirme toplantısında basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Keçeli, özetle şunları söyledi:

Yazının Devamını Oku

Bakan Koca: Türkiye geneli yoğun bakım doluluk oranı yüzde 71

13 Şubat 2024

Kabine toplantısı sonrası açıklama yapan Bakan Koca, şunları söyledi:

TÜRKİYE GENELİ YOĞUN BAKIM DOLULUK ORANI YÜZDE 71

“Üç dört hafta önce Türkiye genelinde yoğun bakım doluluk oranı yüzde 72 iken bu durum İstanbul özelinde yüzde 83’e çıkmıştı. Bugün itibariyle Türkiye geneli yoğun bakım doluluk oranı yüzde 71, İstanbul için de yoğun bakım yatak doluluk oranı yüzde 71. Normale döndüğümüzü söyleyebilirim. Servis yatakları açısından zaten bir sorunumuz yoktu. Şu an için servis yataklarının doluluk oranı ise Türkiye genelinde yüze 63, İstanbul özelinde ise yüzde 65. Bu konuda en büyük gayreti sağlık çalışanlarımız gösterdi. Fedakarlıkları için, gayretleri için kendilerine teşekkür ediyorum.

35 BİN YENİ İSTİHDAM

Sayın Cumhurbaşkanımız müjdeyi verdi. 35 bin yeni çalışma arkadaşımız aramıza katılacak. Gerek mevcut sağlık hizmetlerinin etkin olarak sürdürülebilmesi açısından gerekse yeni açılan hastanelerimizin personel ihtiyacı açısından 35 bin yeni istihdam gücümüze güç katacak. Takvim bugün (dün) itibariyle başladı. Personel alımı bugün imzalandı. Kılavuzu bu hafta ÖSYM’ye göndermek istiyoruz. Bildiğiniz gibi alımlarda mülakat yok. Tüm adaylar eşit koşullarda yarışacaklar. 15 bini hemşire, 8 bini hizmet personeli olmak üzere toplam 35 bin yeni çalışma arkadaşımız olacak. Branş dağılımını ve nihai takvimi ÖSYM ile birlikte hazırladığımız kılavuz ile ilan edeceğiz. Zannediyorum bir hafta içinde yetiştirebileceğiz.

ANTALYA ŞEHİR HASTANESİ AÇILACAK

Yakında, birkaç hafta içinde Antalya Şehir hastanesi tam kapasite ile hizmete alınacak. Bildiğiniz gibi hasta kabulüne başlandı. Muhtemelen önümüzdeki iki üç hafta içerisinde Antalya Şehir hastanemizin resmi açılışı Sayın cumhurbaşkanımız tarafından yapılacak.”

Yazının Devamını Oku

Evlilik kredisinin detaylarını Bakan Göktaş açıkladı... Brüt 2 asgari ücret detayı

13 Şubat 2024

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, 15 Şubat’ta başvuruları başlayacak evlilik kredisine ilişkin, “Aile ve Gençlik Fonu’nu oluştururken uluslararası kriterlerden faydalandık. Ancak deprem bölgesi için şartları özellikle esnettik, farklı tuttuk. İlk etapta Adıyaman, Gaziantep’in İslahiye ve Nurdağı ilçeleri ile Hatay, Kahramanmaraş ve Malatya’daki gençlerimizin başvurularını alacağız. İlerleyen süreçte ise programı tüm gençlerimizi kapsayacak şekilde bütün Türkiye’de yaygınlaştıracağız” dedi. Bakan Göktaş, Beştepe’de yapılan Kabine toplantısının ardından şu açıklamaları yaptı:

GENÇLERİN EVLİLİK HAYALLERİNE DESTEK

“Aile ve Gençlik Fonu’na başvurular 15 Şubat itibarıyla Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının internet sitesinden alınmaya başlayacak. Aile ve Gençlik Fonu’nu oluştururken uluslararası kriterlerden faydalandık. Ancak deprem bölgesi için şartları özellikle esnettik, farklı tuttuk. İlk etapta Adıyaman, Gaziantep’in İslahiye ve Nurdağı ilçeleri ile Hatay, Kahramanmaraş ve Malatya’daki gençlerimizin başvurularını alacağız. İlerleyen süreçte ise programı tüm gençlerimizi kapsayacak şekilde bütün Türkiye’de yaygınlaştıracağız. Gençlerimizin hem evlilik hayallerine hem de farklı projelerine destek olmayı hedefledik.

30 YAŞINDAN GÜN ALMAMIŞ GEREKİYOR

Yazının Devamını Oku

Erdoğan: F-16 kararından memnunuz

13 Şubat 2024

BÖLGEDEKİ FOTOĞRAF

“Türkiye, şöyle bir fotoğrafın ortasında bulunmaktadır: Bölgemizde yaşanan savaşlar, çatışmalar ve saldırılar kesintisiz sürüyor. Küresel güvenlik mimarisindeki kırılmalar, küresel ekonomideki belirsizlikleri de derinleştiriyor. Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin önemli bir kısmı ciddi siyasi istikrarsızlık ve buna bağlı sosyal gerilim tehditleriyle yüzleşiyor. Dünya genelinde etkili olan tüm bu olumsuzluklara rağmen Türkiye, hedefleri doğrultusunda kararlılıkla ilerliyor.

TURİZMDE EN İYİ SEZON

Turizmde 2023 senesi tarihimizin en iyi sezonu oldu. Turizm gelirimiz 2023’te bir önceki yıla oranla yüzde 17 artarak 54 milyar 315 milyon dolara yükseldi. Ülkemize gelen ziyaretçi sayısı 57 milyon kişiyi buldu. Turizmde bu tarihi başarıları, muhalefetin ve bazı faşist çevrelerin turizmi baltalamaya yönelik menfi kampanyalarına rağmen elde ettik. Bu art niyetli propagandalar olmasaydı aslında çok daha yüksek oranlara ulaşabilirdik. 2024 yılı için hedefimiz 60 milyon ziyaretçi, 60 milyar dolar turizm geliridir.

EN YÜKSEK İHRACAT

Ocak ihracatımız geçen yılın aynı ayına göre yüzde 3,6 artışla 20 milyar dolar oldu. Böylece tarihimizin en yüksek ocak ayı ihracat tutarına ulaştık. Türk lirası varlıklara yönelik talebin de yükselmesi ile ülkemiz risk primindeki düşüş devam ediyor. Önümüzdeki dönemde ekonomi programımızın müspet yansımalarını enflasyon başta olmak üzere diğer alanlarda net bir şekilde göreceğiz. 

MÜZMİN MUHALİFLER

Yazının Devamını Oku

Erdoğan’dan Mısır’a kazan-kazan ziyareti

13 Şubat 2024

İki liderin görüşmesinde, ikili ilişkilerin yanı sıra Gazze, Doğu Akdeniz, Libya, Suriye ve ikili ekonomik ilişkiler masadaki en önemli gündem başlıkları. Bölgede tansiyonun yükseldiği bir dönemde gerçekleşen ziyaret, bu açıdan da önem taşıyor. Uzun bir süre duraklama dönemine giren Mısır-Türkiye ilişkilerinin bölgenin istikrarı ve geleceği açısında da önemli olduğu düşünülüyor.

FİLİSTİN HASSASİYETİ

- Türkiye ve Mısır’ın dış politikalarında ortaklaştığı önemli konuların başında Filistin meselesi geliyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Sisi’nin ajandasında İsrail’in Filistin’e yönelik saldırıları, Gazze’de kalıcı ateşkes ve esir takası ile insani yardım var. Türkiye, 7 Ekim’den bu yana insani yardımları ve Gazzelilerin tahliyesini Mısır üzerinden Kahire ile koordineli gerçekleştiriyor.

LİBYA’YA ETKİSİ

- Görüşmede Libya’daki son durum da ele alınacak. Türkiye ve Mısır, Libya konusunda farklı pozisyonda yer alıyor. Türkiye, Başkent Trablus’taki Birleşmiş Milletler tarafından da tanınan Geçici Hükümet ile çalışırken, Mısır ülkenin doğusunu kontrol eden Libya Ulusal Parlamentosu ve Halife Hafter güçlerini destekliyor. Ankara-Mısır arasında siyasi diyaloğun artmasının Libya konusundaki farklılıklarını azaltması bekleniyor.  

DOĞU AKDENİZ’DE İŞBİRLİĞİ

- Erdoğan-Sisi görüşmesinde Doğu Akdeniz de önemli bir yer tutuyor. Türkiye ve Mısır, Doğu Akdeniz’de en uzun kıyı uzunluğuna sahip iki bölgesel güç olarak öne çıkıyor. Bu kapsamda Kahire’deki görüşmelerde Doğu Akdeniz’de işbirliğinin gündeme gelmesi bekleniyor. Türkiye’nin Libya ile yapılan Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılması Anlaşması ile iki ülkenin de kilometrelerce deniz alanı kazandığı, bu anlaşmanın bir benzerinin Mısır’la da yapılabileceği  öngörülüyor.  Bu anlaşma yapılırsa iki ülkenin de kazançlı çıkacağı belirtiliyor.

EKONOMİK İLİŞKİLER 

Yazının Devamını Oku

Alev Alatlı Bilim Merkezi’ni açan Emine Erdoğan: Kızlarımız büyüyünce astronot mucit olacak

11 Şubat 2024

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Altındağ Belediyesi ve TÜBİTAK tarafından 11 Şubat Uluslararası Bilimde Kadın ve Kız Çocukları Günü dolayısıyla düzenlenen ‘Bilimde Kadın ve Kız Çocukları Etkinliği’ ve Altındağ Alev Alatlı Bilim Merkezi’nin açılış programına katıldı. Emine Erdoğan konuşmasında tarihte başarıları ile adlarından söz ettiren bilim kadınlarını hatırlatarak, özetle şunları söyledi:


Emine Erdoğan, 1980 metrekarelik kapalı alana sahip bilim merkezi içerisindeki TEKNOFEST, Uzay, Havacılık ve Astronomi, Teknoloji, Matematik, Tasarım, Doğa Bilimleri atölyelerini gezerek, bilgi aldı. Öğrencilerle fotoğraf çektirdi.

SINIR ÇİZİLMEMİŞ UFUKLAR

“Karadeliğin ilk fotoğrafını çeken, pilsiz çalışan kalp pili üreten, kansere alternatif tedavi yöntemleri geliştiren Türk bilim kadınları, tüm dünyaya ilham olmaktadır. Bugün gururla ifade ediyorum ki kız çocuklarımızın, ‘Büyüyünce ne olacaksın?’ sorusuna, ‘Mucit, astronot, uçak tasarımcısı, yazılım mühendisi’ cevaplarını verdiği bir Türkiye var. Milli ve manevi değerlerinden beslenerek, ilmini, ülkesinin ve insanlığın yararına kullanmaya gönüllü, vicdanı da zekâsı gibi güçlü bir TEKNOFEST gençliğimiz var. Türkiye Yüzyılı’nda, Mevlânâ’nın pergel benzetmesindeki gibi genç kızlarımızın bir ayağı Türkiye’ye sabit, diğer ayağı ise sınır çizilmemiş ufuklara seyahat eden mütefekkirler olmalarını diliyorum.”

BİR NESİL İÇİN SAVAŞTI

Emine Erdoğan, geçtiğimiz günlerde hayatını kaybeden merhum yazar Alev Alatlı için şu ifadeleri kullandı: “Kendisi haktan beslenen bir vicdan ile güçlü bir aklı birleştirmiş, birikimini bu topraklardan edinip, yine bu topraklara ekmiş çok kıymetli bir dava insanıydı. İdrakimize vurulan zincirleri kırmaya, bizi bizden ayıran, özümüze ve medeniyetimize yabancılaştıran bütün duvarları yıkmaya kendisini adamıştı. Kaleminin keskinliğiyle bir nesil uğruna, bir millet uğruna, bir ülke uğruna savaştı. Ardında ise bilhassa size sevgili gençler, paha biçilemez bir fikir ve düşünce mirası bıraktı.” 

Yazının Devamını Oku

Emine Erdoğan, Alev Alatlı Bilim Merkezi’nin açılışını yaptı... 'Türk bilim kadınları dünyaya ilham oluyor'

10 Şubat 2024

Emine Erdoğan, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Altındağ Belediyesi ve TÜBİTAK tarafından 11 Şubat Uluslararası Bilimde Kadın ve Kız Çocukları Günü dolayısıyla düzenlenen, Bilimde Kadın ve Kız Çocukları Etkinliği ve Altındağ Alev Alatlı Bilim Merkezi'nin açılış programına katıldı.

"TÜRK BİLİM KADINLARI DÜNYAYA İLHAM OLUYOR"

Buradaki konuşmasında, kainatın, aklın sınırlarını zorlayan mucizelerle dolu, keşfedilmeyi bekleyen gizli bir hazine olduğuna işaret eden Emine Erdoğan, bilimin ise kendini, insanı, tabiatı, yaratılan mahlukatı anlamak ve anlamlandırmak üzere çıkılmış bitmek bilmez bir merak yolculuğu olduğunu söyledi. Emine Erdoğan, tarihte başarıları ile adlarından söz ettiren bilim kadınlarını hatırlatarak, "Karadeliğin ilk fotoğrafını çeken, pilsiz çalışan kalp pili üreten, kansere alternatif tedavi yöntemleri geliştiren Türk bilim kadınları, tüm dünyaya ilham olmaktadır. Bugün gururla ifade ediyorum ki kız çocuklarımız, 'büyüyünce ne olacaksın' sorusuna, 'mucit, astronot, uçak tasarımcısı, yazılım mühendisi' cevaplarını verdiği bir Türkiye var. Milli ve manevi değerlerinden beslenerek, ilmini, ülkesinin ve insanlığın yararına kullanmaya gönüllü, vicdanı da zekası gibi güçlü bir TEKNOFEST gençliğimiz var. Türkiye yüzyılında, Mevlana'nın pergel benzetmesindeki gibi genç kızlarımızın bir ayağı Türkiye'ye sabit diğer ayağı ise sınır çizilmemiş ufuklara seyahat eden mütefekkirler olmalarını diliyorum” dedi.

Emine Erdoğan, dünya genelindeki araştırmalarda, kadınların, doğal kaynakları korumak ve nesiller arası adaleti sağlama konularında daha hassas olduğunu aktararak, "İnanıyorum ki kadın eli değen, kadın yüreğiyle beslenen her alan gibi bilim ve teknoloji alanında da kadın varlığı artıkça vicdan ve sorumluluk duygusu aynı oranda artacak ve yıkıcılık yerini inşa ve ihya etmeye bırakacaktır." değerlendirmesini yaptı.

"ALEV ALATLI ÇOK KIYMETLİ BİR DAVA İNSANIYDI"

Genç kızların, bilim ile hayat arasındaki bağı keşfettikçe bu alanı daha çok benimseyeceğini ve çevresine de daha fazla ilham olacağını vurgulayan Emine Erdoğan, "Bilim dünyasında, kadınları ve kız çocuklarını daha yakından ilgilendiren sorunlarda, kapsayıcı ve derinlemesine yaklaşımı yine onlar yaygınlaştıracaklar. 2003'ten bugüne ara vermeden hayata geçirdiğim eğitimde fırsat eşitliği projeleri de tam da bu yüzden kız çocuklarımızın eşit imkanlar sağlandığında ortaya koyacakları potansiyellerine olan inancımdan doğmuştur. Tüm çabamız, çocuklarımızın elinden tutarak, hayallerine giden yoldaki engelleri kaldırmak içindir. Tarihimizden aldıkları ilmi mirastan kopmadan bugünün dünyasının ilerlemelerine vicdanlı bir akıl ile öncülük etmelerini sağlamak içindir. Tıpkı, bu merkezin adını aldığı, ülkemizin en önemli değerlerinden birisi olan Alev Alatlı'lar yetiştirebilmek içindir. Kendisi haktan beslenen bir vicdan ile güçlü bir aklı birleştirmiş, birikimini bu topraklardan edinip, yine bu topraklara ekmiş çok kıymetli bir dava insanıydı” ifadelerini kullandı.

Yazının Devamını Oku

2024 turizm hedefi 60 milyon turist

10 Şubat 2024

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, dün Antalya Havalimanı Devlet Konukevi ile VİP Salonu açılışı ve Antalya Expo Fuar Alanı’nda yapılan aday tanıtım toplantısına katıldı. Antalya’nın ilçe belediye başkan adaylarını açıklayan Erdoğan, konuşmasında şunları söyledi:

“Artık tam saha pres yapacak bir döneme giriyoruz. Bizler milletten ilk onayını belediyedeki icraatlarından almış bir kadroyuz. Bundan 30 yıl önce mahalli idarelerde ilk kez göreve geldiğimizde önümüze çıkan engellere, haksızlıklara rağmen şehirlerimize hizmet için aşkla çalıştık. Bir önceki seçimde işbaşına gelen CHP siyasetinin ideolojik esareti altında boğulan, tüm umutlarını tükenen şehirlerimizi yaşanabilir bir şehir haline getirdik.

ALTIN DÖNEMİNİ YAŞADILAR

İstanbul ve Ankara başta olmak üzere bizim hizmet ve eser siyasetimizle tanışan şehirlerimiz çeyrek asır boyunca adeta altın dönemini yaşadı. Şehirlerimiz resmen seviye atladı. Daha önce mahalli idarelerde hiç görülmemiş hizmetleri vatandaşlarımızın istifadesine sunduk. Belediyeleri sadece çöp toplayan, park yapan, toplu ulaşım hizmetleri veren bir konumdan çok daha geniş görevler icra eden bir konuma yükselttik. 

İSTANBUL, ANKARA İZMİR HARAP 

Amacımız özelikle muhalefetin idaresi altında durumu giderek kötüleşen şehirlimizi içine girdikleri girdaptan suretle çıkartıp, hak ettikleri yüksek standartlı hizmetlere kavuşturmaktır. İstanbul, Ankara harap oldu, İzmir zaten berbat, Antalya aynen harap oldu. Şimdi CHP zihniyetinin elinde her gün irtifa kaybeden şehirlerimizi gerçek belediyecilik amacıyla tekrar buluşturmakta kararlıyız.

ANTALYA’DA YENİ DÖNEM

Yazının Devamını Oku

MSB kaynaklarından F-16 açıklaması: ABD Kongresi’nde sessizlik sürüyor, olumsuzluk beklenmiyor

8 Şubat 2024

Milli Savunma Bakanlığı kaynakları, Tuzla Piyade Okulu’nda yürütülen soruşturma ile ilgili son duruma ilişkin, “Türk Silahlı Kuvvetleri bütün faaliyetlerini anayasa, kanunlar ve hukuk çerçevesinde, şeffaf şekilde sürdürüyor. Kara Kuvvetleri Komutanlığı Yüksek Disiplin Kurulu çalışmasını yapmış ve kararını Bakanlığımıza göndermiştir. Hukukçularımız bu kararı detaylı şekilde inceleyecek ve Sayın Bakanımızın onayına sunulacaktır. Ve Sayın Bakanımızın onayını müteakip karar resmileşecek daha sonra kamuoyuyla paylaşılacaktır” açıklamasını yaptı.

YAŞAR GÜLER’İN IRAK ZİYARETİ

Bakanlık kaynakları, “Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler’in Irak ziyaretine ilişkin şunları söyledi:
“Ülkemiz tarafından bölgemizde barış ve istikrarın sağlanması için yoğun bir diplomatik çaba sarf edilmektedir. Bu çalışmanın bir kanadı olan Askeri Diplomasi faaliyetleri de Bakanımız ve Bakanlığımız tarafından yürütülmektedir. Söz konusu ziyarette; son dönemde bölgede yaşanan gelişmeler, terörle ortak mücadele, askeri işbirliği ve Iraklı Türkmenlerin bölgedeki hak/menfaatleri konuları görüşülmüştür. Bir kez daha hatırlatmak gerekir ki bizim kimsenin toprağında gözümüz yoktur. Bizim tek derdimiz ülkemizin, milletimizin ve sınırlarımızın güvenliğinin sağlanmasıdır. Terörle mücadelede ortak hareket edilmesidir.”

ZIRH ÇELİĞİNİN ÜRETİLMESİ

Milli Savunma Bakanlığı kaynakları, ASFAT ve OYAK tarafın yerli ve milli olarak üretilen çelik hakkında şu bilgileri paylaştı:“ASFAT koordinesinde yapılan çalışmalar ile OYAK bünyesinde faaliyet gösteren Erdemir Miilux OY şirketlerinin ortaklaşa ürettiği milli denizaltı çelikleri Gölcük Tersanesi Komutanlığına teslim edilmiştir. Böylece 2 yıl gibi bir süre içerisinde denizaltılar için önceki senelerde ithal edilen çelikler artık millileştirilmiş oldu. Dünyada bu çeliği üretebilen sayılı ülke var. Tedarik edilen Denizaltı Çeliklerinin ASFAT tarafından Türk Loyd’una sertifikalandırılarak test blokları inşasında kullanılması planlanmaktadır.”

<iframe src='//www.hurriyet.com.tr/video/embed/?vid=42403106&resizable=1&autostart=true&playsinline=true&v_utm_source=haber_detay' width='580' height='326' frameborder='0' scrolling='no' allow='autoplay; fullscreen' allowfullscreen></iframe>

SON 1 HAFTADA 44 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ

Yazının Devamını Oku

MSB kaynaklarından F-16, F-35, Eurofighter ve S-400 açıklaması: Herhangi bir şarta bağlı değil

1 Şubat 2024

Türkiye, ABD’den F-16’ları ne zaman alacak, takvim nasıl işleyecek? ABD’nin S-400 şartına bağılı olarak F-35 açıklamasına Ankara ne diyor? ABD’den alınacak F-16’lar’ın maliyeti ne kadar, hangi mühimmatları kullanacak, Yunan medyasında çıkan “F-16’lar adalar üzerinde uçmayacak” iddiaları doğru mu? Türkiye F-16 alınırsa, Eurofighter Typhoon talebi sürecek mi? Tüm bu sorulara Bakanlık kaynakları şu cevapları verdi:

F-16 TEDARİKİ KONUSU

Hava Kuvvetleri Komutanlığımızın ihtiyaçları doğrultusunda, 40 adet yeni F-16 Blok-70’in tedariki, mevcut 79 adet F-16’nın ise modernize edilmesi ile bunlara ait mühimmat, malzeme ve teçhizatları içeren talebimizin ABD Kongresi’ndeki onay süreci 26 Ocak’ta başlamıştır. Teklif ve Kabul Mektupları tarafımıza ulaştığında takvim üzerinde çalışmalara başlanacak ve böylece projelerin maliyeti de net olarak ifade edilebilecektir. Talep edilen mühimmat istekleri harekât ihtiyaçları, envanter durumu ve teknik gereklilikler göz önüne alınarak detaylı bir çalışma sonucunda yapılmıştır.

ŞARTA BAĞLI DEĞİL

Bazı Yunanistan kaynaklı haber sitelerinde iddia edildiğinin aksine F-16 tedariki ve modernizasyonu konusu herhangi bir şarta bağlı değildir.

ABD TARAFINDAN YAPILAN F-35 AÇIKLAMALARI

Yazının Devamını Oku

Erdoğan: Kaybedecek tek bir gün yok

29 Ocak 2024

CUMHURBAŞKANI Tayyip Erdoğan, Eskişehir Şehit Anıl Gür Spor Salonu’nda düzenlenen AK Parti Eskişehir İlçe Belediye Başkan Adayları Tanıtım Toplantısı’nda şu mesajları verdi: “AK Parti ve Cumhur İttifak’ı olarak Eskişehir’de büyükşehri ve ilçeleriyle destan yazacağımız bir seçim geçireceğimize inanıyorum. 31 Mart eser ve hizmet belediyeciliğin yükseldiği sembolü olacaktır. Kuruluşun ve kurtuluşun şehri Eskişehir, Türkiye Yüzyılı belediyeciliğinin öncülüğünü yapacaktır. Şu Eskişehir’e hızlı treni kim getirdi? Eskişehir’in bütün yollarıyla ilgili atılan adımlarda kimin imzası var? Bütün otoyollar, otobanlar kimle inşa edildi? Altyapısıyla, üstyapısıyla kim bunları yaptı, AK Parti.

HEDEFİMİZ YİNE BİRİNCİ ÇIKMAK

Şimdi bundan sonra bir tarafı maalesef çorak ama bir tarafında da hem merkezi yönetim hem belediye ele ele verdiği zaman Eskişehir’imiz yeniden ihya olur, ayağa kalkar. AK Parti olarak kurulduğumuz günden bugüne 17 defa milletimiz tarafından sandıkta imtihana tabi tutulduk hamdolsun hepsinde de alnımızın akıyla çıktık. Mahalli idareler seçimi vesilesiyle 18’inci defa bir kez daha milletimizin huzuruna çıkıyoruz. Hedefimiz yine sandıktan birinci çıkmak, şehirlerimizi eser ve hizmet siyasetiyle yönetmek-tir.

OYNANAN TÜM OYUNLARI BOZDUK

Dünyada ve bölgemizde öylesine kritik gelişmeler yaşanıyor ki, şehirlerimizin de ülkemizin de kaybedecek bırakın 5 yılı tek bir günü bile yoktur. Kaybettiğimiz her anın sadece kendimize değil, asıl evlatlarımızın geleceğine yüklenen devasa maliyetleri olacağını biliyoruz. Türkiye’ye bu kötülüğü Cumhuriyet tarihi boyunca defalarca yaptılar. Milletimizle omuz omuza, kol kola, yürek yüreğe vererek Türkiye’nin istikrarı ve istikbali üzerinde oynanan tüm oyunları bozduk. Sadece bununla kalmadık hem altyapıyı telafi ettik hem de ülkemizi Cumhuriyet’in ikinci asrına hazırladık.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ilçe belediye başkan adaylarını Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Nebi Hatipoğlu’yla (soldan üçüncü) birlikte tanıttı.

KILIÇDAROĞLU’NA: ONUN DERDİ YENİDEN GENEL BAŞKANLIK

ERDOĞAN CHP’ye yüklenirken şöyle konuştu: “CHP’nin ve onunla aynı yöne bakan partilerin şehirlerimizi geleceğe hazırlamak gibi bir derdi yok. Güya değişim diye gelen CHP’nin yeni gelen başkanı ışık hızıyla tek parti faşizminin kendinden başka kimseye tahammülü olmayan zihniyete büründü. Gerçi partisinde kimsenin kendisini takmadığı anlaşılıyor ama o bize höykürerek bu zaafını gizleyebileceğini sanıyor. Eski genel başkanı derseniz, o da kendini gündemde tutmak için yarısı yalan, yarısı yanlış ama tamamı da cehalet ürünü hezeyanlarla bize sataşarak gündemde kalmaya çalışıyor. Onun derdi de CHP içinde giderek artan bir tarafını da kendisinin oluşturduğu kavgayı gözlerden saklayarak sessiz sedasız yeniden genel başkanlık koltuğuna geri dönmek.”

Yazının Devamını Oku

Uzaydan ilk bağlantı Erdoğan’la

23 Ocak 2024

İşte o görüşmeden çarpıcı satırbaşları:

Erdoğan: Uzay ortamında nasıl hissediyorsun?

Gezeravcı: Gayet iyiyim. Ülkemi temsil etmenin ve bayrağımızı Uluslararası Uzay İstasyonu’nda taşımanın gururunu yaşıyorum. Kendimize olan özgüvenimizi ayağa kaldırmamıza ve pekiştirmemize imkân tanıdınız, bunun için size minnettarım Sayın Cumhurbaşkanım.

HAVADAKİ KUŞLAR GİBİYİZ

Erdoğan: Orada bulunmandan bizler de kıvanç duyuyoruz. ISS’de (Uluslararası Uzay İstasyonu) görevinin hangi aşamasındasın?

Gezeravcı: Öncelikle yer çekimsiz ortamda bulunmak çok farklı bir deneyim. 8 aylık eğitimin ardından ISS’ye ulaşır ulaşmaz çalışmalara başladım. Deney düzeneklerimizi dragon kapsülünden ISS’deki bölgelere taşıdık. Deneylerimize başladım. Buradaki ortamın dünyadan en önemli farkı yerçekimi yokluğu diyebilirim. Havada bir kuş misali özgürce hareket edebiliyoruz. Tabiri caizse kanatsız uçabiliyoruz.

KAN BAŞIMIZDA TOPLANIYOR

Erdoğan: Bu durum seni nasıl etkiliyor?

Yazının Devamını Oku

Başkente iki önemli ziyaret Reisi ve Putin Ankara yolcusu

22 Ocak 2024

İtalya Başbakanı Giorgia Meloni’nin ziyaretinin ardından Ankara’nın iki önemli konuğu daha ağırlaması bekleniyor. Daha önce ziyareti 2 defa ertelenen İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’nin bu hafta, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in ise şubat ayında Ankara’yı ziyaret etmesi planlanıyor.

REİSİ İLE GAZZE GÜNDEMİ

24 Ocak’ta Türkiye’ye gelmesi planlanan Reisi’nin ziyareti İran’ın Kirman kentinde gerçekleşen bombalı saldırı nedeniyle ertelenmişti. Ertelenen ziyaret, Reisi’nin daha önce ertelenen 28 Kasım ziyareti yerine planlanmıştı. Reisi’nin Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Ankara’da bir araya gelmesi öngörülüyor. Reisi, Ankara’da yapılması planlanan Türkiye-İran Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi’nin 8’inci toplantısına katılacak. Toplantıda kültür, bilim, medya, taşımacılık, ticaret ve ekonomi gibi alanlarda yaklaşık 10 anlaşmanın imzalanması öngörülüyor.


İbrahim Reisi

ERDOĞAN - PUTİN ZİRVESİ

Reisi’den sonra ise Rus lider Putin’in Türkiye’yi ziyaret etmesi bekleniyor. Rus medyasına göre Putin, 12 Şubat’ta Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bir araya gelecek. İkili, bölgesel ve küresel gelişmelerin ele alınacağı Erdoğan-Putin zirvesinde; Rusya-Ukrayna savaşı, İsrail’in Gazze’ye saldırıları, Kızıldeniz’deki gelişmelerin gündeme gelmesi bekleniyor.

Yazının Devamını Oku

Donanmaya 3 yeni güç

21 Ocak 2024

SAVUNMA Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla geliştirilen“Deniz Torpido ve Füze Sistemleri”nin imza töreni Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, Savunma Sanayii Başkanı Haluk Görgün, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Ercüment Tatlıoğlu, Türk Silahlı Kuvvetleri ve sektör temsilcilerinin katılımları ile SSB’de yapıldı. İmza töreninde konuşan Milli Savunma Bakanı Güler, şu mesajları verdi: “İbni Haldun’un dediği gibi ‘Coğrafya kaderdir’. Denizlerimiz de bu kaderin koruyucusu ve kuvvet çarpanıdır. Yerli ve milli denizaltı torpidomuz Akya, milli seyir füzemiz Atmaca ile yüksek etkilere sahip Sapan füzemiz, karasularımız ve uluslararası sulardaki görevlerinde donanmamıza büyük katkılar sağlayacak.”

CAYDIRICI GÜÇ OLACAK

SSB Başkanı Görgün ise şunları söyledi: “Bu sistemler sayesinde Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Mavi Vatan’ın en uç köşesinde dahi gücünü ispat edebilecek.

Bölgedeki caydırıcı güç olarak sahada kendisine yer bulmasını sağlayacak ve bu doğrultuda denizlerdeki menfaatlerimizi korumamıza, bölgedeki barışı tesis etmemize çok önemli ölçüde katkılar sağlayacak.”

ATMACA

DÜŞÜK RADAR İZİ

- Suüstü harbinde harekât ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla ROKETSAN tarafından geliştirilen Atmaca seyir füzesi; hücumbot, firkateyn ve korvetlerde kullanılabilecek. Yüksek vuruş hassasiyetine sahip olan füze, 220 kilometre menzili ve düşük radar iziyle de dikkat çekiyor.

Yazının Devamını Oku

Erdoğan: Her insanımıza ulaşmalıyız

19 Ocak 2024

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan dün ATO Congresium’daki 17 büyükşehir ve 31 il belediye başkan adayının tanıtım toplantısında özetle şunları söyledi:

“Hedefimiz belediyeleri tekrar ezici oranlarla kazanarak muhalefetin elindeki şehirlerimizi gerçek belediyecilik ile tanıştırmaktır. Biz asla şehirlerine ve oralarda yaşayan insanlara hiçbir şey vermedikleri halde çeşitli kavramların değerlerin, sembollerin, ideolojilerin arkasına saklanarak koltuklarını koruma derdine düşenlerden olmadık, olmayacağız. 

YANLIŞI OLANIN YERİ DEĞİL

Her kim belediye başkanlığı, milletvekilliği, teşkilat yöneticiliği dahil siyasette gelinen bu makamlara bu gözle bakmıyorsa AK Parti onun için doğru bir kapı değildir. Şehrinin dertleri ile dertlenmeden, ülkesinin hedefleri ile bütünleşmeden, milletinin dertleri ile donanmadan sandığa gözünü diken varsa AK Parti onun için isabetli bir mecra hiç değildir. Milletimize karşı en küçük bir yanlışı, yamuğu olanın yeri AK Parti değildir. Kuruluş aşamasında adını erdemliler hareketi olarak belirleyen bir kadro olarak başka türlü bir siyaset anlayışını asla tasvip edemeyiz.

VİZYONUMUZLA DA FARK ATTIK

Hep en çok biz çalıştık, en fazla biz emek verdik, sahayı her zaman biz domine ettik. Milletimizle en yakın ve samimi ilişkiyi biz kurduk. Vatandaşa ‘oy yoksa hizmet de yok’ diyen edepsizlerden asla olmadık. Kibri, tekebbürü, böbürlenmeyi yanımıza hiçbir zaman yaklaştırmadık. Bize kibir yakışmaz, bize gururlanmak yakışmaz; biz tevazu ehliyiz. Sadece çalışkanlığımızla değil, vizyonumuzla da rakiplerimize fark attık. Mahalle mahalle, sokak sokak, ev ev dolaşarak ulaşılmadık, kapısı çalınmadık, gönlüne dokunulmadık hiç kimse bırakmadık.

Yazının Devamını Oku

Bakan Koca: COVID gibi gribi de yeneriz

18 Ocak 2024

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Kabine toplantısı sonrasında basın mensuplarına solunum yolu enfeksiyonlarında son durumu anlattı. Geçen yıla göre acile başvurularda yüzde 20 artış olduğunu belirten Koca, şunları söyledi:

MEVSİMSEL HASTALIKLAR

“Bulunduğumuz kış aylarında, bilhassa virüslerden kaynaklanan üst solunum yolu enfeksiyonlarında artış görülmektedir. Bu artışlar ülkemize mahsus değil. Kış aylarının sürdüğü diğer ülkelerde durum benzer şekilde. Mevsim şartları nedeniyle beklenen sonuç bu olduğu için endişe edilecek bir durum yok.

ACİLLERDE YÜZDE 20 ARTIŞ

Bununla birlikte geçen yılın aynı dönemine göre acile başvurularda yüzde 20’ye yakın artış olduğunu söyleyebiliriz. En sık grip, yani influenza, sonra RSV ve COVID görülmektedir. Soğuk algınlığı, nezle kaynaklı şikâyetler karşısında normalde davrandığımız gibi davranmalıyız. Bu gibi şikâyetler hepimizin pek çok kez tecrübe ettiği gibi basit tedbirlerle kısa sürede geçer. Eğer şikâyetler uzun süre devam ediyorsa öncelikle aile hekimine başvurmamız gerekir. Önemli bir nokta daha var; kronik hastalığı olanlar, hamileler, 65 yaş üstü büyüklerimiz, 2 yaşın altındaki yavrularımız üst solunum yolu enfeksiyonlarından fazlaca etkilenebilir. Bu sebeple gecikmeden acil servislerimize başvurulması önem arz eder.

AŞI, MASKE, HİJYEN...

Risk grubundaysak aşı yaptırmalıyız. Enfeksiyon taşıyan veya belirtisi olan bir kişi ile aynı ortamdaysak kendimizi korumalıyız. Bizde enfeksiyon varsa başkalarıyla aynı ortamdayken maske takmalıyız. Bunlar dışında birçok faktör daha var; hijyen, bol sıvı tüketmek, beslenmeye dikkat etmek gibi. COVID günlerinden  kalma tecrübemizin birazını kullanmak bile bu kışı sağlıklı geçirmemizi sağlayabilir.”

Yazının Devamını Oku

Aile ve Gençlik Fonu’nda hazırlıklar tamam: Gençlere 150 bin TL kredi desteği verilecek

18 Ocak 2024

Göktaş, Kabine toplantısının ardından gazetecilere yaptığı açıklamalarda şu bilgileri verdi:

ÖNCE DEPREM BÖLGESİ

“Bu fonla Türkiye’nin yer altı zenginliklerinden elde edilecek gelirlerle gençlerimizin geleceğine yatırım yapacağız. Gençlerimizi, evlilik süreçlerinde destekleyeceğiz. Fonun ilk uygulamasını deprem bölgesinden başlatacağız. İlerleyen süreçte tüm gençlerimizi kapsayacak.

TALEPLER 4 DAKİKADA ULAŞIYOR

Sosyal yardımlardan faydalananların yüzde 82’si çalışamayacak durumda olanlar. Yardım talepleri 4 dakika içerisinde bize ulaşıyor.”

 

Yazının Devamını Oku

Bakan Işıkhan: Emeklilere yapılan iyileştirmeler çok anlamlı olacak

17 Ocak 2024

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, emekliye yapılan zamma işaret ederek, “Emeklilerle ilgili yapılan iyileştirmeler çok anlamlı olacak. Çok güzel bir yıla girdik inşallah” değerlendirmesini yaptı. Beştepe’deki Kabine toplantısı sonrası basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Bakan Işıkhan, çalışma hayatında esnek çalışmayı da kapsayacak bir kanun çalışması yaptıklarını da açıkladı.

Bakan Işıkhan’ın açıklamaları şöyle:

GÜNDEMDE VAR AMA ORTA VADEDE

Orta Vadeli Planda hayata geçireceğiz. Onda sıkıntı yok. O söz mutlaka yerine gelecek ama bütçe disiplininden de çok uzaklaşmamamız gerekiyor. Kadınlara prim desteğini de gündemimize alacağız tabii ki. Gündemimizde var, orta vadede. Madde, madde ele alacağız. (Bu yıl içinde olur mu?)

Yazının Devamını Oku

Bakan Koca hastanelerdeki tabloyu açıkladı: Yoğun bakımdaki en fazla artış İstanbul'da

17 Ocak 2024

Kabine toplantısı sonrasında basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Bakan Koca, şunları söyledi:

EN SIK GRİP, RSV VE COVID

“İçinde bulunduğumuz kış aylarında, bilhassa virüslerden kaynaklanan üst solunum yolu enfeksiyonlarında artış görülmektedir. Bu artışlar, ülkemize mahsus değil. Kış aylarının sürdüğü diğer ülkelerde durum benzer şekilde. Mevsim şartları nedeniyle beklenen sonuç bu olduğu için endişe edilecek bir durum yok. Bununla birlikte geçen yılın aynı dönemine göre acile başvurularda yüzde 20’e yakın artış olduğunu söyleyebiliriz. En sık grip, yani influenza, sonra RSV ve COVID görülmektedir.

BASİT TEDBİRLERLE KISA SÜREDE GEÇER

Soğuk algınlığı, nezle kaynaklı şikâyetler karşısında normalde davrandığımız gibi davranmalıyız. Bu gibi şikâyetler hepimizin pek çok kez tecrübe ettiği gibi basit tedbirlerle kısa sürede geçer. Eğer şikâyetler uzun süre devam ediyorsa öncelikle aile hekimine başvurmamız gerekir. Önemli bir nokta daha var; kronik hastalığı olanlar, hamileler, 65 yaş üstü büyüklerimiz, 2 yaşın altındaki yavrularımız üst solunum yolu enfeksiyonlarından fazlaca etkilenebilir. Bu sebeple, gecikmeden acil servislerimize başvurulması önem arz eder.

HİJYEN, BOL SIVI TÜKETMEK, BESLENMEYE DİKKAT

Yazının Devamını Oku

SSK ve Bağ-Kur emeklilerine zam oranı yüzde 42.6

17 Ocak 2024

CUMHURBAŞKANI Tayyip Erdoğan, dün Beştepe’de toplanan yeni yılın ilk Kabine Toplantısı’nın ardından ekonomiden terörle mücadeleye kadar çeşitli konularda özetle şunları söyledi:

“Bütçe imkânlarımızı zorlama pahasına da olsa emeklilerimizi asla darda bırakmıyoruz. Bilindiği gibi 2024 yılının ilk 6 ayı için memur emeklisi aylıklarında yüzde 49.25, SSK ve Bağ-Kur emeklisi ayrılıklarında ise yüzde 37.57 artış oldu. Bu farklı artışların emeklilerimize yol açtığı rahatsızlıkları gördüğümüz için emeklerimizin aylıklarındaki artışı birbirine yakınlaştıracak yeni bir adım atıyoruz. Nispeten daha düşük artış alan SSK ve Bağ-Kur emeklisi aylıklarına ilave yüzde 5 daha artış yapacağımızın müjdesini buradan vermek istiyorum. Böylece SSK ve Bağ-Kur emeklilerimizin Ocak 2024’ten itibaren 6 aylık artış oranı yüzde 42.6’ya yükseliyor.

TEMMUZDA BÜTÜN EMEKLİLERE AYNI ORAN

Önümüzdeki temmuz ayında artışlarla birlikte emeklilerimizin hepsi yaklaşık aynı oranlarda maaş artışına kavuşacaklar. Yani Memur, SSK ve Bağ-Kur ayrımı yapmadan tüm emeklilerimizin yıllık maaş artış oranları eşitlenecektir. Burayı özellikle altını çizerek ifade etmiş olduk. Çünkü yılın ikinci yarısındaki maaş artışlarında memur emeklileri enflasyon farkını alırken, SSK ve Bağ-Kur emeklileri enflasyonun tamamını alacakları için maaş artış oranlarındaki dengesizlik giderilecektir.

Kabine dün Beştepe’de Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplandı. Erdoğan dün Beştepe’de Japonya Dışişleri Bakanı Kamikawa Yoko’yu da kabul etti.

200 MİLYAR LİRALIK EK KAYNAK

Ayrıca sosyal devlet ilkemiz gereği uygulamaya aldığımız emekli maaşı alt sınırını 7 bin 500 liradan 10 bin liraya çıkarıyoruz. Ekonomi yönetimimiz Orta Vadeli Programda bu artışları öngörmüş, hazırlıklarını buna göre yapmışlardır. Meclisimizin de onayını aldıktan sonra artışları bir an önce emeklilerimizin maaşlarına yansıtmak istiyoruz. Böylece toplam 200 milyar liralık ilave bir kaynağı da emeklilerimizin istifadesine sunmuş oluyoruz.

2024’Ü EMEKLİLER YILI İLAN EDİYORUZ

Yazının Devamını Oku

Beştepe’de yerel seçim buluşması

12 Ocak 2024

CUMHURBAŞKANI Tayyip Erdoğan dün Beştepe’de MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’yi kabul etti. Görüşmede, yerel seçimler ana gündem maddeleri arasında yer aldı. Cumhur İttifakı’nda yerel seçime ilişkin çalışmalar tamamlanırken Erdoğan ve Bahçeli, yaklaşık bir saat süren zirvede hangi ilçelerde ortak aday çıkarılacağı, belediye meclis üyeliklerinde ittifakın nasıl şekilleneceği ve başkan adayları konusunda fikir alışverişinde bulundu.

İSVEÇ’İN NATO ÜYELİĞİ

Görüşmede yerel seçim hazırlıkları dışında yeni Anayasa sürecinin de değerlendirildiği ifade edildi. Liderlerin bir diğer önemli gündem maddesi ise İsveç’in NATO üyeliği konusu oldu. Meclis Dışişleri Komisyonu’nda kabul edilen İsveç’in NATO’ya üyeliği konusunda atılacak adımlar değerlendirildi. İki liderin bir diğer gündem maddesi ise 7 Ekim’den beri süren İsrail’in Gazze yönelik saldırıları oldu.

Erdoğan, Bahçeli’den sonra Beştepe’de TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş ile bir araya geldi. İkilinin, İsveç’in NATO’ya üyeliği süreci ve TİP milletvekili, tutuklu Can Atalay kararı hakkında görüştüğü öğrenildi.

 

MHP’DE ‘YAZICIOĞLU’

Öte yandan MHP’de adaylıkları kesinleşen 8 il, 40 büyükşehir ilçe ve 7 ilçe olmak üzere toplam 55 adayın daha ismi açıklandı.  Tokat’ta ise ‘Süper Vali’ olarak bilinen merhum Recep Yazıcıoğlu’nun oğlu Mehmet Kemal Yazıcıoğlu başkan adayı oldu.

 

Yazının Devamını Oku

3 kıyıdaş ülke harekete geçti: Karadeniz’de mayın avı başlıyor... Bedelli askerlik ücreti resmileşti: 182 bin 609 lira

11 Ocak 2024

MSB kaynakları, Karedeniz kıyısı olmayan ülkelerin söz konusu eylem grubuna katılma niyetine yönelik, “Kıyıdaş olmayan müttefiklerimizin bu organizasyona katkı beklentileri değerlidir ancak oluşturulan bu inisiyatif sadece üç kıyıdaş müttefik ülke gemilerine açık olacaktır. Karadeniz’e kıyıdaş diğer ülkelerin mutabık kalınan ve belli alanlardaki katkıları zaman içinde ve şartlar oluştuğunda yine üç ülkenin oybirliği ile gerçekleşebilir” ifadelerini kullandı.

KARADENİZ’DE İSTİKRARIN TEMİNATI MONTRÖ SÖZLEŞMESİ’DİR

Bakanlık kaynakları İstanbul’da imzalanan mutabakat ile ilgili şu bilgileri paylaştı“MCM Blacksea (Karadeniz Mayın Karşı Tedbirleri Görev Grubu) Türkiye’nin öncülüğünde Romanya ve Bulgaristan Deniz Kuvvetleri’nin katılımı ile kıyıdaş ülkelerin kurduğu bir mayın temizleme grubudur. Bu organizasyon Karadeniz sahildar ülkelerinin organizasyonudur. İmzalanan Mutabakata göre, organizasyon yapısı içerisinde üç ülkenin Deniz Kuvvetleri Komutanlarından oluşan bir komite yılda iki defa toplanacaktır. Bu komite görev grubunun faaliyetleri ve uygun şartlar oluştuğunda, savaşın bitmesini müteakip katılacak ülkelerin belirlenmesi ve kabul edilmesi konularında oy birliği ile karar alacaktır. Kıyıdaş olmayan müttefiklerimizin bu organizasyona katkı beklentileri değerlidir ancak oluşturulan bu inisiyatif sadece üç kıyıdaş müttefik ülke gemilerine açık olacaktır. Karadeniz’e kıyıdaş diğer ülkelerin mutabık kalınan ve belli alanlardaki katkıları zaman içinde ve şartlar oluştuğunda yine üç ülkenin oybirliği ile gerçekleşebilir. . Montrö anlaşması kurallarının uygulatılması titizlikle sağlanmaktadır. Karadeniz’de istikrarın teminatı Montrö Sözleşmesi’dir. İngiltere’nin Ukrayna’ya sattığı Mayın Avlama gemileri, savaş bitmeden Karadeniz’e giremez. İngiltere’ye bu durum daha önce bildirildi ve kendilerinin de bu konuda şuan için bir talebi yoktur. MCM Blacksea kapsamında; her ülkeden birer mayın avlama gemisi ve bir komuta kontrol gemisi olmak üzere toplam 4 gemi Karadeniz’de görev yapacaktır.”

TUZLA’DAKİ OLAY İLE İLGİLİ SON DURUM

Tuzla Piyade Okulu’nda yaşanan olayla ilgili Yüksek Disiplin Kurulu’nun toplanıp toplanmadığına da değinen kaynaklar, “Önceliği müesses disiplini muhafaza etmek olan Türk Silahlı Kuvvetlerimizde; temel değerlerini sarsacak, disipline aykırı ve askerî hiyerarşiyi bozan, bozabilecek hiçbir kişi, olay ve duruma müsamaha gösterilmeyeceğinden en ufak bir şüphe duyulmamalıdır.

Türk Silahlı Kuvvetlerimiz her olayda olduğu gibi bu olayda da hukuk çerçevesinde hareket etmektedir. Yüksek Disiplin Kurulu Ocak ayı ikinci yarısında toplanacak olup, inceleme/araştırmanın tamamlanmasını müteakip en doğru ve objektif karar verilecek ve Sayın Bakanımızın da ifade ettiği gibi kamuoyu ile paylaşılacaktır.” dedi. 

Yazının Devamını Oku

İsrail’e casusluk operasyonları: Dur bakalım bu daha işin ilk adımı

11 Ocak 2024

Ankara’da dün MİT Kale Yerleşkesi’nde düzenlenen, ‘MİT’in 97. Kuruluş Yıldönümü Etkinlikleri’nde konuşan Erdoğan, özetle şunları söyledi:

“Son 21 yılda gerçekten kritik günler yaşadık. Nice badireleri aştık, nice saldırılara maruz kaldık, nice zorlukların, engellerin üstesinden alnımızın akıyla geldik. Tüm bu süreçlerde, MİT mensuplarımızın sadece gayretlerine, cesaretlerine ve vatanperverliklerine değil, aynı zamanda yüksek vazife şuurlarına, entelektüel birikimlerine, analiz kabiliyetlerine de bizzat şahitlik ettim.

GİZLİ KAHRAMANLAR

Devleti için gerekirse hiç düşünmeden canını verecek nice kardeşlerimizle birlikte omuz omuza çalıştık. MİT’in gizli kahramanlarının, nasıl büyük bir özveriyle görevlerini ifa ettiklerini çok çok iyi biliyorum.

Gelinen aşamada şu gerçeği hemen herkes kabulleniyor. Türkiye, küresel satranç tahtasında oyun kurucu bir aktör olarak müessir güç konumunu günden güne pekiştirmektedir.

 MASADA VE SAHADA

Masada ve sahada güçlü Türkiye iddiamız hamdolsun artık tüm unsurlarıyla birlikte gerçeğe dönüşmektedir. Avrupa’dan Asya’ya, Afrika’dan Amerika’ya dünyanın farklı kıtalarındaki pek çok muhataplarımız da bu gerçeği dile getiriyor.

Güvenlik kurumlarımızın eşgüdüm ve işbirliği içinde çalışması, milletimize işte bu tarihi başarıları yaşatmıştır. Sizlerin şahsında tüm kurumlarımızı tebrik ediyorum.

Yazının Devamını Oku

Irak ve Suriye’nin kuzeyinde son bir haftada 36 terörist etkisiz hâle getirildi

4 Ocak 2024

Milli Savunma Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavir Tuğamiral Zeki Aktürk, Bakanlıkta düzenlenen basın bilgilendirme toplantısında şunları söyledi:

TERÖRLE MÜCADELE

“Türk Silahlı Kuvvetlerimiz; tehditleri kaynağında bertaraf etmeyi öngören dinamik ve proaktif savunma ve güvenlik stratejimiz çerçevesinde başta PKK/KCK/PYD-YPG, DEAŞ ve FETÖ terör örgütleri olmak üzere her türlü tehdit ve tehlikeye karşı mücadelesini artan bir baskı ve yoğun bir tempoda sürdürmektedir. Bu kapsamda; Irak ve Suriye’nin kuzeyi dâhil, son bir haftada 36 terörist etkisiz hâle getirilmiş, 2023 yılı dâhil etkisiz hâle getirilen terörist sayısı 2 bin 237’ye ulaşmıştır. Ayrıca, Irak’ın kuzeyindeki Metina, Gara, Hakurk ve Asos’ta bulunan terör hedeflerine yönelik 29 Aralık’ta icra edilen hava harekâtlarıyla içerisinde sorumlu düzeyde teröristlerin de bulunduğu değerlendirilen mağara, sığınak, barınak ve depolardan oluşan toplam 24 hedef başarıyla imha edilmiştir. Azami oranda yerli ve millî mühimmat kullanılan harekâtlarda çok sayıda terörist etkisiz hâle getirilmiştir. Hedeflerdeki etki kıymetlendirmesi devam etmektedir.

PENÇE-KİLİT BİLANÇOSU

Terör inlerine tek tek girmeyi sürdüren kahraman Mehmetçik Irak’ın kuzeyinde başarıyla icra edilen Pençe-Kilit Operasyonu kapsamında; Sağ ele geçirilen bir teröristin verdiği bilgiler doğrultusunda Zap bölgesinde -son dönemde tek seferde ele geçirilen en yüksek silah sayısı olan- 467 adet kullanılmamış AK-47 piyade tüfeği ile birlikte çok sayıda mühimmat ve askerî teçhizat, Yine, arama-tarama faaliyetlerinde tespit edilen mağarada ise piyade ve keskin nişancı tüfekleri, makineli tüfek, bunlara ait çok sayıda mühimmat, el bombaları ile muhtelif yaşam malzemesi ele geçirilmiştir. Pençe-Kilit Harekâtı’nda bugüne kadar 717 terörist etkisiz hâle getirilmiş, değişik çaplarda toplam 1.887 silah ve 792.545 mühimmat ele geçirilmiş, 2.582 mayın/el yapımı patlayıcı tespit ve imha edilmiş, 849 mağara/sığınak kullanılamaz hâle getirilmiştir.

SURİYE’DEN 30 TACİZ VE SALDIRI

İstikrarın bir an önce tesis edilmesi, Suriyelilerin emniyetli bir ortama geri dönüşlerinin sağlanması için çalışmalarımızın devam ettiği Suriye’de, harekât alanlarımızda tesis edilen güvenlik ve huzur ortamını bozmaya yönelik taciz ve saldırı girişimleri meydana gelmektedir. Nitekim, son bir haftada 30 taciz ve saldırı gerçekleştirilmiş, anında ve misliyle verilen karşılık ile 27 terörist etkisiz hâle getirilmiştir. Böylece; 01 Ocak 2023’ten itibaren gerçekleştirilen taciz ve saldırı sayısı 526’ya, etkisiz hâle getirilen terörist sayısı ise 1.529’a ulaşmıştır.

Yazının Devamını Oku

Erdoğan’dan ‘kupa’ çıkışı... Sinsi sabotaj girişimi

3 Ocak 2024

SAVAŞ BARONLARI

“Türkiye olarak gerçekten stratejik olduğu kadar meşakkatli bir coğrafyada yaşıyoruz. Tarih boyunca olduğu gibi bugün de küresel güç mücadelesinin odağında ülkemizin merkezinde yer aldığı bir bölge vardır. Petrol ve doğalgaz başta olmak üzere dünya ekonomisini ayakta tutan kahir ekseriyeti bu coğrafyada yer alıyor. Dikkat ederseniz son dönemde patlak veren krizlerin ve sıcak çatışmaların hemen hepsi ülkemizin yakın çevresinde yaşanmaktadır. Bu tablo karşısında amacımız ülkemizin ekonomik, diplomatik ve ticari kazanımlarını korumak ve daha da geliştirmektir. Ülkemizin kuzeyinde ve güneyindeki kanlı çatışmaların tarafı haline getirmek isteyen savaş baronlarına müsaade etmedik.

Üçüncü tarafların aksi yöndeki müdahalelerine rağmen komşularımızla ilişkilerimizi kazan- kazan anlayışı temelinde güçlendirmeye gayret ettik. Ülkemize uzanan hiçbir dostluk elini geri çevirmedik. Türkiye merkezli ama küresel perspektifli anlayışla dış siyasetimizi şekillendirdik. Türkiye dostlarının sayısını artırmaya devam edecek.

ÇEŞİTLİ PROVOKASYONLAR

Çeşitli provokasyonlarla ve art niyetli söylemlerle ülkemizi bölgesinden, bölgedeki ortaklarından çok güçlü tarihi, dini, beşeri, ekonomik ve ticari bağlarının olduğu kardeş ülkelerden koparma girişimlerinin farkındayız. Yaz aylarında ülkemizin en önemli gelir kalemlerinden biri olan turizmi baltalamaya yönelik dış bağlantılı bir kampanya yürütülmüştü, şimdi benzer bir dalganın muhalefet partilerinin de desteğiyle spor üzerinden oluşturulmaya çalışıldığını görüyoruz.

NEFRET DALGASI

Asla tasvip etmeyeceğimiz toplumlar, inançlar, ülkeler hedef alınıyor. Sırf kökeninden dolayı insanlar horlanıyor, aşağılanıyor, hakarete maruz bırakılıyor. İslam düşmanlığına ve yabancı düşmanlığına varan bir furya ile karşı karşıyayız. Muhalefet aktörleri de gündeme gelmek uğruna maalesef bu pespaye, bu son derece tehlikeli nefret siyasetine gönüllü figüranlık yapmaktadır. Bu nefret dalgasının Türkiye’ye yatırım yapan, deprem felaketi dahil zor zamanlarımızda yanımızda olan, ülkemizin en önemli ticari ortakları arasında yer alan kardeş ülkeleri hedef alması asla tesadüf değildir. Burada Türkiye’ye ve Türkiye’nin çıkarlarına yönelik sinsi bir operasyon, sabotaj girişimi vardır.

BOŞA ÇIKARACAĞIZ

Yazının Devamını Oku

PKK cephanesine tarihi darbe... Tek seferde ele geçen en fazla silah

31 Aralık 2023

Kuzey Irak’ta sürdürülen Pençe-Kilit operasyon bölgesinde görev yapan komandolar, 467 adet kullanılmamış AK-47 piyade tüfeği ile birlikte çok sayıda mühimmat ve askerî teçhizat ele geçirdi. Milli Savunma Bakanlığı’nın (MSB) sosyal medya hesabından yapılan açıklamada şöyle denildi: “Kahraman Mehmetçik, Irak’ın kuzeyindeki Pençe-Kilit Operasyonu bölgesinde terör örgütü PKK’nın inlerine girmeye devam ediyor. Etkisiz hale getirilen iki teröristten teslim olanın verdiği bilgiler doğrultusunda komandolarımız, Zap bölgesinde 467 adet kullanılmamış AK-47 piyade tüfeği ile birlikte çok sayıda mühimmat ve askeri teçhizat ele geçirdi. Bu sayı son dönemde tek seferde ele geçirilen en yüksek silah rakamı oldu.”

PENÇE SERİSİNDE 2 BİN PKK’LI ETKİSİZ

 Pençe operasyonları kapsamında bugüne kadar terör örgütüne ait binlerce silah, mühimmat, mayın ve patlayıcı ele geçirildi. 27 Mayıs 2019’da Hakurk’a başlatılan Pençe-1, 12 Temmuz 2019’da Pençe-2 ile genişletildi. Alan hâkimiyetinin artırılması maksadıyla Haftanin’e 23 Ağustos 2019’da Pençe-3 ve 16 Haziran 2020’de Pençe-Kaplan, 23 Nisan 2021’de Avaşin-Basyan ve Metina bölgelerine yönelik eşzamanlı olarak başlatılan Pençe-Şimşek ve Pençe-Yıldırım ile terör örgütü üzerindeki baskı daha da artırıldı. 17 Nisan 2022’de Zap, Metina ve Avaşin bölgelerine başlatılan Pençe - Kilit operasyonu ile toplamda 2 bin 453 kilometrekarelik alan kontrol edilerek, kilit kapatıldı ve Irak sınırı ileriden kontrolü sağlandı. Pençe serisinde bugüne kadar 2 bine yakın terör örgütü mensubu etkisiz hale getirilirken, 5 binden fazla mayın ve el yapımı patlayıcı imha edildi. 2 bin 472 mağara ve sığınak kullanılamaz hale getirildi. 3 binden fazla silah ve yaklaşık 1 buçuk milyon mühimmat ele geçirildi.

467 AK-47 314 EL BOMBASI

Milli Savunma Bakanlığı (MSB) paylaşımında ele geçirilen silah ve mühimmatları şu şekilde sıraladı:

◊ 467 adet kullanılmamış AK-47 piyade tüfeği

◊ 1 adet 7.62 mm PKMS makineli tüfek

◊ 56 adet RPG-7 antipersonel mühimmatı

Yazının Devamını Oku

MSB kaynakları anlattı: Hain saldırının tüm detayları

29 Aralık 2023

SIZMA GİRİŞİMİ İKİ NOKTADAN: “Sızma girişimi olan bölgeler birbirinden kuş uçuşu 100 km uzaklıkta. Bölge yüksek rakımlı sarp dağlık, dik yamaçları ve uçurumları olan bir arazi olup, binlerce mağaranın bulunduğu bir yerdir. Kontrol her türlü hava şartında sağlanmak mecburiyetindedir.

SİS, KAR, TİPİ VARDI: Sızma girişimi iddia edildiği gibi 50-100 kişiden oluşan gruplarla değil, mağaralarda saklanan küçük gruplar tarafından havanın ağır, yoğun sis ve kar yağışı (tipi) sebebiyle görüşün 5-10 metreye kadar düştüğü, İHA/SİHA’ların ve termal sistemlerin de kullanılmasının imkânsız olduğu durumda gerçekleştirilmiştir. İleri hatta bulunan birliklerimizin kahramanca mevzilerini savunması ve çatışmaya takviye giden komando birliğinin başındaki tabur komutanı yaralanmış olmasına rağmen komutayı bırakmaması sayesinde teröristlerin asıl amacı engellenmiştir. Sızma girişiminde bulunan teröristlerin tamamı etkisiz hale getirilmiştir.

TAHKİMAT YETERSİZ MİYDİ: Teröristle mücadelenin doğasında zor şartlar ve kararlılık vardır. Operasyona çıkacak birlik hava, arazi ve diğer şartları göz önünde bulundurarak görevin gerektirdiği teçhizatı yanına alarak çıkmaktadır. Ayrıca, personel sürekli olarak aynı yerlerde bulunmamakta, kontrol altına alınacak bölge göz önüne alınarak zamana bağlı kalmaksızın değiştirilmektedir.

ŞEHİT SAYISI GİZLENDİ Mİ: Şehit haberi önce gerekli tedbirler alınmak suretiyle ailesine verilmekte, akabinde kamuoyu ile paylaşılmaktadır. Aileye haber verilmeden ve tedavisi devam edenlerin durumu netleşmeden kamuoyu ile paylaşılmamaktadır. MSB tarafından yapılan açıklamalar dışında özellikle bireysel kullanıcılar tarafından sosyal medyadan yapılan paylaşımlara itibar edilmemelidir. Şehit haberinin başka kimselerce verilmesi kamuoyunda “Şehit haberinin gizlenmesi” gibi bir algı oluştursa da iletişimin bu kadar hızlı ve kolay olduğu bir çağda, gizlenmesi mümkün değildir ve böyle bir çaba asla olmamıştır. Zira gerçekler er ya da geç ortaya çıkacaktır. Pençe-Kilit Operasyon bölgesinde açıklananların dışında şehit askerimiz yoktur.

PERSONEL TECRÜBESİZ Mİ: Terörle mücadele ile ilgili görev yapan bütün personel profesyonel olup, gerekli tüm eğitimleri aldıktan sonra sorumlu olduğu bölgeye görevlendirilmektedir. Ayrıca, sıralı birlik komutanlıklarınca ve Ordu/Kuvvet Komutanlıkları tarafından zaman zaman denetlemeler yapılmakta, personelin ve birliğin eğitim, atış, spor gibi konularda yeterlilik seviyesi tespit edilerek raporlanmaktadır.”

59 TERÖRİST ETKİSİZ

- 2019 yılında başlatılan Pençe operasyonları serisindeki bilançoyu da açıklayan Milli Savunma Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Tuğamiral Zeki Aktürk, şu bilgileri verdi: “Pençe operasyon serisi ile ‘girilemez’ denilen yerlere girilmiş, ‘ulaşılamaz’ denen yerlere ulaşılarak toplam; 1.655 bölücü terör örgütü mensubu etkisiz hale getirildi. 4 bin 999 mayın ve el yapımı patlayıcı imha edildi. 2 bin 472 mağara ve sığınak kullanılamaz hale getirildi. Son operasyonlarda Pençe-Kilit Bölgesinde 71 hedef imha edildi, 59 terörist etkisiz hale getirildi.”

Yazının Devamını Oku

MSB kaynakları 12 şehit verilen saldırının tüm detaylarını paylaştı

28 Aralık 2023

Milli Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada şu bilgiler verildi:

PENÇE OPERASYONLARININ ÖNEMİ VE TERÖRİSTLERLE ÇIKAN ÇATIŞMANIN DETAYLARI

 “2019 yılından bu yana, Pençe Kilit operasyonları, terör örgütünün nefesini kesen, tekrar canlanmasına engel olacak sınırlı süreli bir operasyon değil, zor hava, zor arazi ve zor şartlar altında dahi milletimizin bekası için, terörü kaynağında yok etmeyi esas alan proaktif güvenlik stratejimiz ile terörün topraklarımıza girmesini engelleme maksadıyla yürütülen bir operasyondur. Eskiden mücadeleyi İkiyaka Dağları’nda, Gabar’da, Derecik’te vermekteydik. Şimdi mücadeleyi Irak’ın kuzeyinde verdiğimiz için Gabar’da petrol rahat rahat çıkartılmakta, İkiyaka Dağları’nda festival gerçekleştirilmekte, Derecik’te tarımsal atılım yapılabilmektedir. PKK terör örgütü ilk olarak 22 Aralık Cuma günü Irak’ın kuzeydoğusunda yer alan Hakurk bölgesindeki Sur Tepe bölgesine sızma düzenlemiş, çıkan ilk çatışma esnasında 6 kahraman silah arkadaşımız şehit olmuştur. Ertesi gün (23 Aralık Cumartesi) ise Metina bölgesindeki personelimize sızma girişimi olmuş, orada da çıkan çatışmada 6 Mehmetçik şehit olmuştur. Her iki çatışmada 13 personelimiz yaralanmıştır. Sızma girişimi olan bölgeler birbirinden kuş uçuşu 100 km. uzaklıktadır. Söz konusu arazi yüksek rakımlı sarp dağlık, dik yamaçları ve uçurumları olan bir arazi olup, binlerce mağaranın bulunduğu bir yerdir. Bölgede kontrol her türlü hava şartında sağlanmak mecburiyetindedir. Sızma girişimi iddia edildiği gibi 50-100 kişiden oluşan gruplarla değil, mağaralarda saklanan küçük gruplar tarafından havanın ağır, yoğun sis ve kar yağışı (tipi) sebebiyle görüşün 5-10 metreye kadar düştüğü, İHA/SİHA’ların ve termal sistemlerin de kullanılmasının imkansız olduğu durumda gerçekleştirilmiştir. İleri hatta bulunan birliklerimizin kahramanca mevzilerini savunması ve çatışmaya takviye giden komando birliğinin başındaki tabur komutanı yaralanmış olmasına rağmen komutayı bırakmaması sayesinde teröristlerin asıl amacı engellenmiştir. Sızma girişiminde bulunan teröristlerin tamamı etkisiz hale getirilmiştir.

TAHKİMATIN YETERSİZ OLDUĞU İDDİALARI

Bölgede yer alan Üs Bölgelerimize sızma veya taciz olabilecek ve ihtiyaç duyulan yerlere emniyet maksadıyla komando kolları çıkarılmakta, ihtiyaç olmayan yerlere çıkarılmamaktadır. Arazi şartları bu şekilde bir harekatı zorunlu kılmakta, personelimiz de buna yönelik eğitim almaktadır. Teröristle mücadelenin doğasında zor şartlar ve kararlılık vardır. TSK, dünyada hiçbir ordunun cesaret bile edemediği operasyonları gerçekleştirmektedir. Operasyona çıkacak birlik hava, arazi ve diğer şartları göz önünde bulundurarak görevin gerektirdiği teçhizatı yanına alarak çıkmaktadır. Ayrıca, personel sürekli olarak aynı yerlerde bulunmamakta, kontrol altına alınacak bölge göz önüne alınarak zamana bağlı kalmaksızın değiştirilmektedir.

ŞEHİT HABERİNİN GEÇ VERİLDİĞİ VE ŞEHİTLERİN GİZLENDİĞİ İDDİASI

Şehit/yaralı işlemleri Şehit ve Gazi İşlem Genelgesi’ne göre; önce gerekli tedbirler alınmak suretiyle ailesine verilmekte, akabinde kamuoyu ile paylaşılmaktadır. Aileye haber verilmeden ve tedavisi devam edenlerin durumu netleşmeden kamuoyu ile paylaşılmamaktadır. Şehit haberini MSB tarafından yapılacak açıklama öncesinde kamuoyuna açıklamak, yanlış haber olabileceği gibi terör örgütünün toplumda yaratmak isteyeceği algıyı hızlandırmakta, kamuoyunda karamsarlık yaratmaktadır. MSB tarafından yapılan açıklamalar dışında özellikle bireysel kullanıcılar tarafından sosyal medyadan yapılan paylaşımlara itibar edilmemelidir. Şehit haberinin başka kimselerce verilmesi kamuoyunda “Şehit haberinin gizlenmesi” gibi bir algı oluştursa da iletişimin bu kadar hızlı ve kolay olduğu bir çağda, gizlenmesi mümkün değildir ve böyle bir çaba asla olmamıştır. Zira gerçekler er ya da geç ortaya çıkacaktır. 22 Aralık Cuma akşam saat Bazı sosyal medya hesaplarında iddia edildiği gibi Pençe-Kilit Operasyon bölgesinde açıklananların dışında şehit askerimiz yoktur. Yaralı personelimizin tedavileri devam etmektedir. TSK, hiçbir şehidimizin fotoğrafını ve ismini açıklamadan ve halkımız nezdinde onore etmeden defnetmemiştir. Şehitlerimizin saklandığını iddia etmek terör örgütünün ağzıyla konuşmaktır.

BÖLGEDE GÖREV YAPAN PERSONEL TECRÜBESİZ Mİ?

Yazının Devamını Oku

Yeni asgari ücret 17 bin 2 lira

28 Aralık 2023

ÇALIŞMA ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, asgari ücretin 17 bin 2 lira olduğunu açıkladı. Böylece asgari ücrete yüzde 49 zam yapılmış oldu. Her asgari ücretli için de devletin işveren ödediği 500 TL’lik destek 700 TL’ye çıkarıldı. Karara muhalefet şerhi koyduklarını belirten Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, “Talebimiz 18 bin liraydı” dedi.  TİSK Genel Başkanı Özgür Burak Akkol ise işletmelere ilave adım çağrısı yaparak, ”Hedefimiz ortalama ücretin artması olmalıdır. Bu sebeple belirlenen rakamın üzerine çıkma imkânı olan işletmelerimize ilave atılabilecek adımları da atma çağrısında bulunmak istiyorum” ifadelerini kullandı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan beraberinde Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay ve TİSK Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak Akkol ile Bakanlık’ta yaptığı açıklamada şunları söyledi:

‘ÇALIŞANLARI MEMNUN EDECEK’

“Bildiğiniz üzere esas manada sosyal koruma ücreti olan asgari ücret en alt sınırı temsil etmektedir. Asli görevimiz işçi ve işveren arasında hakem rolü üstlenmektir. Gerek işveren gerekse işçi tarafımız gerçekten de çalışan ve işverenlerin ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak en uygun noktada fikir birliğine varmışlardır.  Burada bir asgari ücret alt sınırı belirlemenin yanında toplumsal mutabakata katkı sağlayacak yapıcı tavrın sergilenmesini önemli bulduğumu vurgulamak istiyorum. İşçi ve işveren taraflarının bildirdiği görüşler çerçevesinde belirlenen yeni miktarı asgari ücrete tabi olan çalışan ve ailelerini memnun edeceğini inanıyorum.  Bildiğiniz gibi temmuz ayında net asgari ücret devletimiz tarafından verilen 500 lira destekle birlikte 11 bin 402 lira olmuştu. Şimdi de 700 lirası asgari ücret desteği olmak üzere 1 Ocak 2024 tarihinden itibaren geçerli olacak net asgari ücret 17 bin 2 lira olarak belirlemiş bulunuyoruz. Ülkemize ve milletimize hayırlı olsun. Bu rakamla net asgari ücrete önceki döneme göre yüzde 49, önceki yıla göre de yüzde kümülatif olarak yüzde 100 oranında artış yapılmış bulunmaktadır. 2022 yılından bu yana reel olarak 3.5 kat artış sağlandı. Yeni ücretle birlikte ‘Çalışanlarımızı enflasyona ezdirmem’ sözümüzü bir ke daha yerine getirmiş olmanın memnuniyeti içerisindeyiz. Devletimiz tüm kurum ve kuruluşlarıyla işçisinin, işvereninin ve tüm vatandaşlarının yanında yer almaya devam edecektir.”

ATALAY: TALEBİMİZ 18 BİN LİRAYDI

Muhalefet şerhi koyduklarını belirten Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay ise şöyle konuştu:

“Cumhurbaşkanımızla beraber toplantı yaptık. 27 gündür süren bir süreç. Biz bugüne kadar resmi bir rakam söylemedik. İlk defa 2.5 saat önce ifade ettik. Asgari ücret 9 milyonu ilgilendiriyor. Çoluk çocuğu topladığınızda 30 milyonu ilgilendiren bir ücret. Türkiye’nin en büyük sosyal sorumluluk projesinde pazarlık ücreti. Bazıları olanı söylüyor, bazıları karnından konuşmaya devam ediyor. Sayın Cumhurbaşkanımıza Türk-İş’in talebini ifade ettim. Bizim talebimiz 18 bin lira ve yılda iki kere bu müzakere yapılmasıydı. Pazardaki, marketteki fiyat dursun da asgari ücreti konuşmanın bir anlamı yok ama maalesef fiyat artışları ortada. Onun için 18 bin lira talep ediyoruz ve yılda iki kere olsun. Anlaşılan rakam 17 bin lira. Yani yıllardır bu başlangıç ücreti, bunun üstünde bir ücret verin diyoruz ama maalesef işverenlerin yüzde 90’ı asgari ücret üstünde bir ücret vermiyor. Diyorlar ki, ‘Bu ücretlerle geçinin’ herkes bir-iki dakika düşünsün, bu ücretle geçinilebilinir mi? Bir an önce enflasyon dursun. Yoksa pazarlıkların anlamı yok."

Yazının Devamını Oku

Mehmet Akif zaferin manevi taşlarını döşedi

26 Aralık 2023

İstiklal şairi Mehmet Akif Ersoy, vefatının 87’nci yıl dönümünde başkentte AK Parti Gençlik Kolları Başkanlığı tarafından düzenlenen programla anıldı. Törene Cumhurbaşkanı Erdoğan da katıldı. Erdoğan, Ankara ATO Congresium’da düzenlenen törende şu mesajları verdi:

“Milletimizin şahsiyetini, haysiyetini İstiklal Marşı gibi abidevi bir şiirle ebedileştiren, Safahat’ıyla sadece milletimizin değil insanlığın hislerine tercüman olan Mehmet Akif’i bir kez daha rahmet, minnetle yâdediyorum. Milli şairimizin ruhu şâd olsun diyorum. Merhum Mehmet Akif’i 87 yıl önce 27 Aralık 1936 tarihinde soğuk bir kış gününde gençlerin omuzunda uğurladık. Ömrünü Asım’ın neslini yetiştirmeye vakfeden Mehmet Akif’in cenazesini gençler taşıdı, naaşını kabrine kendi elleriyle bizzat gençler koydu.

ABİDEVİ BİR KARAKTERDİ

Akif’in 63 yıllık çileli hayatının çoğu sürgün, zorluk, mücadeleyle geçti. Yaşantısıyla, duruşuyla, dirayetli kişiliği, derin ilmi ve örnek ahlâkıyla İstiklal Şairi sıfatını ziyadesiyle hak eden abidevi bir karakterdi. İnandığı gibi yaşamaktan, yaşadığı gibi yazmaktan hiç vazgeçmedi. Akif hayatını şiirine, şiirini de hayatına nakşetmiş büyük bir ustadır.

Maddi ve manevi tüm varlığıyla milletimizin yanında yer almıştır Mehmet Akif, Balıkesir, Ankara, Konya, Kastamonu’da verdiği hutbeler ve yaptığı konuşmalarla milletimizi kıyama çağırmıştır. Zafere giden yolun manevi taşlarını döşemiştir. Daha sonraları Akif’e vefasızlık, hürmetsizlik yapılsa da onun İstiklal Harbimizdeki yeri her tartışmanın ötesindedir. Uğradığı haksızlıklar sebebiyle ömrünün son senelerini Mısır’a geçirmek zorunda kalan Mehmet Akif buna rağmen milletine ve ülkesine asla küsmemiştir.

RABBİME HAMD EDİYORUM

İstiklal şairi, milli şair, millet şairi vasıflarıyla Mehmet Akif, edebiyatımızda ve millet hayatımızda rahmetle anılan ebedi yerini almıştır. Sizlerin şu duruşunu, şu coşkusunu Akif’in duasının kabul olduğunun bir işareti olarak görüyorum. Şahsıma, sizler gibi vefalı, sizler gibi yürekli yol ve dava arkadaşları için Rabbime sonsuz hamdediyorum.

AKİF GİBİ HAYKIRMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Yazının Devamını Oku

Askeri uzmanlar merak edilen soruları yanıtladı... A’dan Z’ye Pençe-Kilit

26 Aralık 2023

Terör örgütü PKK’nın saldırıları sonucunda 12 askerin şehit olduğu Pençe-Kilit bölgesinde Türk Silahlı Kuvvetleri’nin kara ve hava operasyonları yoğun bir şekilde sürüyor. İlk belirlemelere göre son iki günde en az 56 terörist etkisiz hale getirildi. Bölgede sıcak temas sürerken, Pençe-Kilit Harekâtı’nın hedefleri, bölgenin iklim şartları, coğrafi özelikleri, TSK’nın kalıcı ve geçici üsleri, sınırdan neden 30-40 kilometre derinliğine inildiği, PKK’nın saldırıyı nasıl gerçekleştirdiği, teröristlerin elindeki silahları ve saldırının perde gerisinde kimlerin olduğu gibi pek çok konuyu, bölgeyi iyi bilen askeri uzmanlarla konuştuk...

EMEKLİ KURMAY ALBAY DR. ERAY GÜÇLÜER: PKK TEK BAŞINA BÖYLE BİR EYLEM YAPAMAZ

* PENÇE-KİLİT NE ZAMAN BAŞLADI: “2017’de Hakkâri ve Şırnak’tan ikişer tabur, Irak’ın kuzeyine girerek üs bölgeleri tesis etti. 2019’da da daimi üs bölgeleri tesis edildi.

* KAÇ ÜS BÖLGESİ VAR: Şu an yaklaşık 40 civarında daimi, bunun iki üç katı kadar da geçici üs bölgesi kurulmuş vaziyette. Böylece terörün bölgede yerleşik hale gelmesi veya bulunması önlenmiş oldu. Bu sayede, yurtiçine geçemeyen terör örgütü mensuplarının Irak sınırı boyunca beslenme alanları da yok edildiği için yurtiçinde de çok kısa sürede terör ortadan kaldırıldı.

* HEDEFİNE ULAŞTI MI: Yapılmak istenen şey Irak’ın 30-40 km derinliklerine kadar alan hâkimiyeti sağlanarak bölgenin terörden arındırılmasıydı, zaten bu sağlandı.

* TERÖR SALDIRISI NASIL YAPILDI: Geçtiğimiz cuma akşamı askeri unsurlarımıza terör saldırısını yapanlar bu bölgenin teröristi değildi. Çünkü bir süredir devam eden Pençe operasyonları nedeniyle bölgedeki terörist gruplar yok edildiği için bu eylemi gerçekleştirmek maksadıyla dışarıdan destek getirildi. Bu, PKK’nın kendi kapasitesiyle yapabileceği bir terör eylemi değil. Küresel güçlerin derin istihbarat yapıları tarafından bu terörist gruplara özelikle teknolojik imkânlar, taktik, teknik ve istihbarat desteği, kış şartlarına uygun silah, teçhizat ve malzeme verilmesi sağlandı. Uydulardan elde edilen bilgiler aktarıldı. Cumayı cumartesiye bağlayan gece zor şartlarda, görüşün sıfır olduğu, helikopter faaliyetlerinin neredeyse imkânsız olduğu durumda riski göze alarak hava hücum harekâtlarıyla özel kuvvetler unsurlarımız indirilerek kaçmaya çalışan teröristlerin önleri kesildi ve neredeyse tamamı etkisiz hale getirildi. Ağır bir şekilde bedeli ödetiliyor.

* NEDEN O BÖLGEDEYİZ: Sosyal medyada ve maalesef televizyon ve gazetelerde yalan, yanlış bilgiler pompalanıyor. Bir ülkenin güvenliği sınırlarından değil, derinlikten itibaren başlar. Neden 30-40 kilometre derinlikte? Çünkü büyük eylem gruplarıyla teröristlerin ani olarak yurtiçine girebilmelerini önlemek ve silahlarının menzilinin dışına çıkabilmek için 30-40 kilometre derinlik gerekli.”

ESKİ ÖZEL KUVVETLER KOMUTANI EMEKLİ ALBAY MİTHAT IŞIK: SİS, PUS VE TİPİYİ FIRSAT BİLDİLER

Yazının Devamını Oku

Memur zammı yüzde 50 civarında

24 Aralık 2023

Yılmaz, TBMM Genel Kurulunda, Cumhurbaşkanlığı ile bağlı ve ilgili kuruluşların 2024 yılı bütçeleri üzerinde yaptığı konuşmada, önemli mesajlar verdi:

MEMUR ZAMMI YÜZDE 50

“Ocak 2024’te memur emeklilerinin emekli aylıklarındaki artış, memurlarda olduğu gibi hem enflasyon farkı hem de toplu sözleşme gereği alınacak ücretler dahil edildiğinde yüzde 50 civarında olacak. Diğer emeklilerimiz için de enflasyona ezdirmeyecek bir anlayışla artış gerçekleştirilecek. 2024’te asgari ücretin belirlenmesine ilişkin çalışma devam ediyor. Kamu tarafı, özel sektör, çalışan tarafı var. Bu üçü arasında bir müzakere yürütülüyor. Bu müzakerelerin sonucunu görmeden herhangi bir rakam telaffuz etmemiz doğru olmaz.

ÜLKEMİZİ TÜM DÜNYADA ANLATACAĞIZ

260 milyarı birisi getirip sizin ülkenizde doğrudan yatırım yapıyorsa güven duyuyor demektir. Bazen yadırgıyorlar ‘Şu bakanımız niye filanca ülkeye gidip Türkiye’nin yatırım fırsatlarını anlattı’ diye eleştiriyorlar. Doğrusu ben bazı eleştirilere şaşıyorum. ‘Gitmedi’ diye eleştirilmesi lazım, ‘ülkenin yatırım potansiyelini niye yeterince anlatmıyorsunuz’, ‘ülkemizi tanıtmıyorsunuz’ diye derseniz anlarım. ‘Aman efendim el açtık ülkelere’ böyle bir mantaliteyle bu ülkeyi büyütemezsiniz. Bu ülkenin insanına aş imkânı sağlayamazsınız. Çünkü bir taraftan da medyada Türkiye aleyhinde kasıtlı şekilde oluşturulmuş algılar var. Yatırımcılara gidip objektif verilerle bunu kıracağız. Ülkemizi tüm dünyada anlatacağız.

 

Yazının Devamını Oku

İsveç’in NATO protokolü yeniden Meclis’te

23 Aralık 2023

Dışişleri Komisyonu’na daha önce gelen kanun teklifi, müzakerelerin “yeterince olgunlaşmaması” nedeniyle ertelenmişti. Teklif, bir kez daha Meclis gündemine alınırken, kararın Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ABD Başkanı Joe Biden ile geçtiğimiz hafta yaptığı telefon görüşmesinin ardından alınması dikkat çekti. Erdoğan, Biden’ın kendisine, “F16 modernizasyonuna ilişkin onay süreci ile İsveç üyeliği sürecini eş zamanlı yürütmeyi” teklif ettiğini aktarmıştı. Üyeliğin onaylanması için düzenlemenin komisyonda kabulünden sonra Genel Kurul’da oylanması şartı bulunuyor. Oylamaya katılanların yarıdan bir fazlasının oyu aranıyor.

İKİ AY ÖNCE ERTELENMİŞTİ 

TBMM Dışişleri Komisyonu’ndan yapılan açıklamaya göre, komisyon, 26 Aralık Salı saat 15.00’da toplanacak. Toplantıda, uluslararası anlaşmaların uygun bulunmasına dair 10 kanun teklifi ele alınacak. Gündemin 10’uncu sırasında, İsveç’in NATO’ya katılım protokolünün onaylanmasının uygun bulunduğuna dair kanun teklifi de yer aldı. 16 Kasım’da TBMM Dışişleri Komisyonu’nda görüşmelerine başlanan teklifin müzakereleri ertelenmişti. Teklifin tümü üzerindeki görüşmelerin ardından AK Parti milletvekillerinin kabul edilen önergesiyle müzakerelerin ertelenmesi kararı alınmıştı. Önergede, “Görüşülmekte olan konunun açıklığa kavuşmaması ve müzakerelerin yeterince olgunlaşmaması nedeniyle teklifin maddelerine geçilmemesi ve sonlandırılması” ifadeleri yer almıştı. ◊ Selçuk BÖKE/ANKARA

 

 

Yazının Devamını Oku

MSB’den ‘Tuzla’ açıklaması: Sıralı amirlerin görev yerleri değiştirildi

22 Aralık 2023

Bakanlık kaynakları, olay ve sonrasındaki iddialara ilişkin şu bilgileri paylaştı:

“Milli anma ve kutlama günleri, tören ve bayramlarda ilgili mevzuat çerçevesinde günün anlam ve önemine uygun şekilde davranmamak, Atatürk’ün aziz hatırasına saygısızlık içeren söz ve davranışlar, diğer personeli hedef göstermek suretiyle kişileri suç işlemeye teşvik etmek, ağır hakaret ve tehdit gibi hususlar tespit edilmiştir. Kara Kuvvetleri Komutanlığı tarafından yürütülen idari soruşturma kapsamında, inceleme ve araştırmanın emniyetli ve sıhhatli olarak devam etmesi amacıyla, olaylara sebebiyet veren personel TSK Disiplin Kanunu Madde 29 gereği geçici olarak görevden uzaklaştırılmış ve Yüksek Disiplin Kurulu’na sevk edilmiştir.

ADLİ SÜREÇ DEVAM EDİYOR

Ayrıca, gözetim ve denetim sorumluluğunu tam olarak yerine getirmeyen sıralı amirlerin görev yerleri değiştirilmiştir. Olaya ilişkin idari soruşturma tamamlanmış, adli ve disiplin süreci devam etmektedir. Adli soruşturma kapsamında; CMK Madde 157’de belirtildiği üzere; soruşturma evresi, kural olarak kamuya karşı gizli bir şekilde yürütülür. Adli süreç sonuçlanana kadar bilgi verilmesi uygun değildir.

Ayrıca, kamuoyunda iddia edildiği gibi henüz TSK’dan ayırma cezası verilmiş personel bulunmamaktadır. Türk Silahlı Kuvvetlerimiz her olayda olduğu gibi bu olayda da hukuk çerçevesinde hareket etmektedir. Yüksek Disiplin Kurulu tarafından; gerekli inceleme/araştırmanın tamamlanmasını müteakip en doğru ve objektif karar verilecek ve Sayın Bakanımızın da ifade ettiği gibi kamuoyu ile paylaşılacaktır.

TARİKAT İDDİASI

Milli Savunma Bakanlığı kaynakları, sosyal medyada TSK içerisinde tarikat yapılanmaları olduğu iddialarını da, “Türk Silahlı Kuvvetleri tüm faaliyetlerini anayasa ve yürürlükteki mevzuat çerçevesinde yürütmektedir. Anayasa ve mevzuata aykırı eylem tespit edilirse tavizsiz ve anında işlem yapılmaktadır” diye yanıtladı.

TSK’NIN ATATÜRK SEVGİSİNİ SORGULAMAK KİMSENİN HADDİ DEĞİL

Yazının Devamını Oku

Piyade okulunda Atatürk tartışması... MSB kaynakları: Sıralı amirlerin görev yerleri değiştirildi

21 Aralık 2023

Bakanlık kaynakları, Tuzla Piyade Okul Komutanlığında meydana gelen olay ve sonrasındaki iddialara ilişkin şu bilgileri paylaştı:

EN UFAK ŞÜPHE DUYULMAMALI

“Cumhuriyetimizin kurucusu ve ebedî başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, sonsuzluğa uğurlanışının 85’inci yıl dönümünde Piyade Okul Komutanlığında vuku bulan hadiseye ilişkin, disipline aykırı her olay ve durumda olduğu gibi, derhâl idari ve adli soruşturma başlatıldığını 23 Kasım’daki Haftalık Basın Bilgilendirme Toplantısında ifade etmiştik. Sayın Bakanımız da 16 Aralık’taki Yıllık Basın Değerlendirme Toplantısında gerekli açıklamaları yaptı. Son olarak dün Bakanlığımız resmi sosyal medya ve internet hesapları üzerinden de açıklama yapıldı. Bir kez daha vurgulamak istiyoruz ki önceliği müesses disiplini muhafaza etmek olan Türk Silahlı Kuvvetlerimizde; temel değerlerini sarsacak, disipline aykırı ve askerî hiyerarşiyi bozan, bozabilecek hiçbir kişi, olay ve duruma müsamaha gösterilmeyeceğinden en ufak bir şüphe duyulmamalıdır.

SIRALI AMİRLERİN GÖREV YERİ DEĞİŞTİ

Bahse konu olayda; Millî anma ve kutlama günleri, tören ve bayramlarda ilgili mevzuat çerçevesinde günün anlam ve önemine uygun şekilde davranmamak, Atatürk’ün aziz hatırasına saygısızlık içeren söz ve davranışlar, diğer personeli hedef göstermek suretiyle kişileri suç işlemeye teşvik etmek, ağır hakaret ve tehdit gibi hususlar tespit edilmiştir. Kara Kuvvetleri Komutanlığı tarafından yürütülen idari soruşturma kapsamında, inceleme ve araştırmanın emniyetli ve sıhhatli olarak devam etmesi amacıyla, olaylara sebebiyet veren personel TSK Disiplin Kanunu Madde 29 gereği Geçici Olarak Görevden Uzaklaştırılmış ve Yüksek Disiplin Kuruluna sevk edilmiştir. Ayrıca, söz konusu olayda gözetim ve denetim sorumluluğunu tam olarak yerine getirmeye sıralı amirlerin görev yerleri değiştirilmiştir. Olaya ilişkin idari soruşturma tamamlanmış, adli ve disiplin süreci devam etmektedir. Adli soruşturma kapsamında; CMK Madde 157’de belirtildiği üzere; soruşturma evresi, kural olarak kamuya karşı gizli bir şekilde yürütülür. Dolayısıyla, adli süreç sonuçlanana kadar bilgi verilmesi uygun değildir.

TSK’NIN ATATÜRK’E BAĞLILIĞINI SORGULAMAK KİMSENİN HADDİNE DEĞİL

Ayrıca, kamuoyunda iddia edildiği gibi henüz Türk Silahlı Kuvvetlerinden ayırma cezası verilmiş personel bulunmamaktadır. Türk Silahlı Kuvvetlerimiz her olayda olduğu gibi bu olayda da hukuk çerçevesinde hareket etmektedir. Yüksek Disiplin Kurulu tarafından; gerekli inceleme/araştırmanın tamamlanmasını müteakip en doğru ve objektif karar verilecek ve Sayın Bakanımızın da ifade ettiği gibi kamuoyu ile paylaşılacaktır. Bu olayla ilgili, Türk Silahlı Kuvvetleri ve Sayın Bakanımız hakkında haksız, yakışıksız ve mesnetsiz eleştiriler yapılmaktadır. Türk Silahlı Kuvvetlerimizin ve Sayın Bakanımızın Atatürk sevgisini ve Atatürk’e olan bağlılığını sorgulamaya çalışmak kimsenin haddi değildir.”

TSK İÇİNDE TARİKAT YAPILANMALARI İDDİARI

Yazının Devamını Oku

Erdoğan: Ülkemizin tüm değerlerini kucaklamaya çalışıyoruz

21 Aralık 2023

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan dün Beştepe’de düzenlenen törende sahiplerine ödüllerine takdim ederken özetle şunları söyledi:

“Kültür sanat faaliyetlerini tüm kesimleriyle toplumu kaynaştıran, birleştiren, ortak hisler ve hedefler etrafında bütünleştiren bir çimento olarak görüyoruz. Böyle olduğu için de kendimizi dar bakış açılarıyla sınırlandırmadan, ülkemizin tüm değerlerini kucaklamaya çalışıyoruz. Geçmişte bu millet, siyaset mühendisliği projeleri yanında toplum mühendisliği projelerine de maruz bırakılmıştır. Kendi zihniyetlerine göre bir makbul vatandaş imal etme peşinde koşanlar, medeniyetimizin ve tarihimizin binlerce yıllık müktesebatına sırt çevirmişlerdir.

MİRASA SAHİP ÇIKTIK

Biz sorumluluğu üslendiğimiz her yerde kalkınmayla medeniyet mirasına sahip çıkmanın, değişimle asırlık değerleri yaşatmanın, büyütmeyle geçmişle bağları korumanın mümkün olduğunu göstermeye çalıştık. Türkiye, cumhuriyet tarihinin en önemli demokrasi ve kalkınma atılımlarını hayata geçirirken medeniyet ve tarih mirasına da en önemli yatırımları yaptığı dönemi hamdolsun bizimle yaşamıştır.

Anadolu’nun tamamında milattan önceki asırlardan başlayarak bu topraklarda varlık göstermiş toplumların, devletlerin, medeniyetlerin, hepsinin izlerini ortaya çıkarmanın ve yaşatmanın gayreti içinde olduk. Fikrine, meşrebine bakmaksızın, kendini kültür ve sanatın hangi alanında olursa olsun ifade etmek isteyen herkesin önünü açtık. Bilhassa gençlerimizin bize ne kadar farklı gelirse gelsin bu yöndeki gayretlerini takdir ettik, teşvik ettik.

Yapay zekâ gibi teknolojinin algılarımızı zorlayan uygulamaları karşısında en önemli gücümüz insanın özgün üretim yeteneğini koruyacak ve geliştirecek yolları açık tutmaktır.

SEBEPLERİNİ DÜŞÜNMELİYİZ

İçinde yüzlerce, binlerce beynin harıl harıl çalıştığı bir teknoparka hangi hissiyatla bakıyorsak yine yüzlerce, binlerce yüreğin attığı bir konservatuvara, bir kültür sanat mahfiline de aynı şekilde yaklaşıyoruz. Ancak buna rağmen, ülkemizde kültür sanat üretimi arzu ettiğimiz seviyede değilse sebeplerini çok iyi düşünmek, tefekkür etmek, özellikle ideolojik dayanışmanın ülkemize maliyetini tartışmak mecburiyetindeyiz. Kültür, sanat ve akademi dünyasını tek tipleştiren, çoraklaştıran, baskı ve tahakküm altında tutan ideolojik kabileler gerçeğiyle bir an önce yüzleşmemiz gerektiğine inanıyorum.

Yazının Devamını Oku

MSB duyurdu... Son bir haftada 43 terörist etkisiz hale getirildi

14 Aralık 2023

13 Kasım’da Ankara’da gerçekleştirilen Güven Artırıcı Önlemler Toplantısı’nın Yunanistan ile ilişkileri geliştirmek için önemli bir adım olduğunu söyleyen Bakanlık kaynakları, “2 yıldan fazla bir süredir ara verilen heyetler arası görüşmeler bu toplantılarla tekrar başlamış oldu. Bir sonraki toplantının Atina’da yapılması için planlamalara başlandı. Güven Artırıcı Önlemler Toplantıları problemlerin çözülmesine değil, olumlu atmosferin devamının sağlamasına ve karşılıklı güvenin artırılmasına yönelik toplantılar. Son toplantıda da olumlu gelişmeler sağlandı” diye konuştu.

TERÖRLE MÜCADELE HAREKÂTI

Milli Savunma Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Tuğamiral Zeki Aktürk ise bakanlıkta düzenlenen basın bilgilendirme toplantısında özetle şunları söyledi:

“Başta PKK/KCK/PYD-YPG, DEAŞ ve FETÖ olmak üzere tüm terör örgütlerine karşı yurt içinde ve sınır ötesinde kesintisiz bir şekilde ve başarıyla icra edilen operasyonlarla Irak ve Suriye’nin kuzeyi dâhil son bir haftada 43 terörist etkisiz hâle getirilmiştir. Ayrıca, Irak’ın kuzeyindeki Gara, Metina, Hakurk ve Kandil’de bulunan terör hedeflerine yönelik 11 Aralık’ta icra edilen hava harekâtlarıyla içerisinde sorumlu düzeyde teröristlerin de bulunduğu değerlendirilen mağara, sığınak, barınak ve depolardan oluşan toplam 13 hedef başarıyla imha edilmiştir. Hedeflerdeki etki kıymetlendirmesi devam etmektedir. Ayrıca, geçtiğimiz hafta içerisinde 3 PKK’lı terörist Habur’daki Hudut Karakolumuza teslim olmuştur. Teröristler için tek çıkış yol Türk adaletine teslim olmaktır. Gereken yer ve zamanda terör yuvalarını yerle bir etme irade ve kararlılığımız; artan bir etki ve yoğun bir baskıyla sürecek, eli kanlı teröristler bu coğrafyadan yok olup gidinceye kadar amasız ve amansız bir şekilde devam edecektir. Diğer taraftan Suriye’de, harekât alanlarımızda oluşturulan güvenlik ve huzur ortamını bozmaya yönelik taciz ve saldırı girişimleri de devam etmektedir. Nitekim, son bir haftada birliklerimize yönelik gerçekleştirilen 7 taciz ve saldırıya gerekli karşılık verilerek 19 terörist etkisiz hâle getirilmiştir. Bölgede;- Güvenlik ve istikrarın sürdürülmesi için gerekli tüm tedbirler alınmakta, - Suriyelilerin emniyetli bir ortama geri dönüşlerinin sağlanmasına yönelik çalışmalar devam etmektedir.

SINIR GÜVENLİĞİ

Cumhuriyet tarihimizin en yoğun ve etkin tedbirleri ile korunan hudutlarımızda; Son bir haftada yasa dışı yollarla geçmeye çalışan 227 şahıs yakalanmıştır. Bu şahıslardan 3’ü FETÖ, 3’ü PKK’lı ve biri de DEAŞ’lı olmak üzere, 7’si terör örgütü mensubudur. 3.374 şahıs ise hududu geçemeden engellenmiştir. Ayrıca, icra edilen operasyonlarda geçtiğimiz hafta içerisinde 143 kilogram uyuşturucu ele geçirilmiştir. Sınır güvenliğinde etkin tedbirler alınmaya bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da ilgili bakanlık ve kamu kurumları ile koordineli olarak devam edilecektir.

GAZZE’DE KALICI ATEŞKES ÇAĞRISI

Filistin’de vahşete dönüşen şiddet eylemlerini kabul etmediğimizi bir kez daha vurguluyor, Gazze ile ilgili başından beri ortaya koyduğumuz insani, vicdani, adaletli tutum ve yaklaşımımızı bugün de sürdürüyoruz. Beklentimiz; barışa giden tüm gayretlerin gösterilmeye devam edilmesi ve derhâl kalıcı bir ateşkes ilan edilmesidir. 1967 sınırları temelinde başkenti Doğu Kudüs olan egemen, bağımsız ve coğrafya bütünlüğüne sahip bir Filistin, sadece barış için değil, hem bölgesel hem de uluslararası istikrar için şarttır. Ülkemizin Gazze’ye yönelik insani yardımları kapsamında Sağlık Bakanlığı ve ilgili kurumlarla koordineli olarak; - 12 Aralık’ta A400M uçağımız ile 2 ton tıbbi malzeme ve 10 sağlık personeli bölgeye ulaştırılmış; çoğunluğu acil tedaviye ihtiyaç duyan 68 hasta ve 61 refakatçiden oluşan toplam 129 Gazzeli kardeşimiz daha ülkemize getirilmiştir.

Yazının Devamını Oku

Emine Erdoğan: Mazlumların sesi olacağız

13 Aralık 2023

Kültür ve Turizm Bakanlığınca düzenlenen 10. Milletlerarası Türk Halk Kültürü Kongresi dün Emine Erdoğan’ın ev sahipliğinde Beştepe’de yapıldı. Emine Erdoğan, konuşmasında özetle şunları söyledi:

GENİŞ KÜLTÜR HAVZAMIZ 

“Yurdumuz Anadolu’da, Selçuklu’dan Osmanlı’ya, 100 yaşındaki Cumhuriyetimize kadar, neredeyse bin yıllık köklü bir geçmişimiz var. Türkiye’nin kültür havzası Kuzey Afrika’dan Orta Asya’ya, Anadolu’dan Avrupa’ya geniş bir coğrafyayı kapsıyor. Öyle bir zenginliğe sahibiz ki bugün Türkiye, ‘UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi’nde en çok kayıtlı kültürel değeri olan ikinci ülke. Köklü medeniyetimizin birikimi, müzelere, kütüphanelere, arşivlere sığmayacak derinlikte. Anadolu’nun masallara yakışan zenginliklerini keşfetmek ile unutulmaya yüz tutmuş hazinelerini ortaya çıkarmak herkesin en öncelikli görevlerinden olması gerekiyor. Zira kültürel birikim bir toplumu ayakta tutan, zamana ve şartlara karşı dayanıklı kılan yegane unsurdur. Türk milleti olarak bizi asırlardır ayakta tutan gücün, her gün yeniden üreterek, bugüne taşımayı başardığımız kültürel derinliğimizden geldiğini biliyoruz. 

MUAZZAM BİR ÇEŞİTLİLİK

Anadolu’nun zengin mutfak kültürünü, atıksız, yerel ve şifa kaynağı özellikleriyle yaşatacak, ‘Asırlık Tariflerle Türk Mutfağı’ kitabını hazırladık. Böylelikle, kadim tariflerimizi kayıt altına alarak, geleceğe değerli bir bilgi ve tecrübe aktarımı sağladık. ‘Mirasımız Ata Tohum’ projemizle birlikte vatanımızın eşsiz biyoçeşitliliği koruma altına alınırken, besinlerimiz, eski tadıyla, kokusuyla, sofralarımıza geri dönmeye başladı. Toprakla sürdürülebilir ve hakkaniyet ekseninde ilişki kuran Anadolu insanı beslenmede olduğu gibi dokuma üretiminde de muazzam bir çeşitlilik yakalamıştır. Biz de bu mirasa sahip çıkmak, unutulmaya yüz tutmuş onlarca dokumamızı toplumsal hafızaya yeniden kazandırmak amacıyla ‘Türkiye Dokuma Atlası’ projesini hayata geçirdik. Bugün yürüttüğümüz çalışmalar neticesinde ‘Ankara sofu’, ‘Antep kutnusu’ gibi eşsiz dokumalarımız uluslararası koleksiyonlara ekleniyor. Sürdürülebilir ve doğa dostu modanın sırrını taşıyan geleneksel dokumalarımızın, ülkemizin ve dünyanın tekstil sektörüne ilham olmasını diliyorum.

HAKİKATİ SAVUNACAĞIZ

Asırlardır Türk medeniyetinin hüküm sürdüğü tüm topraklarda barış ve huzur hâkim oldu. Böyle bir medeniyetin evlatları olarak, bugün dünyanın gözleri önünde, Gazze’de uygulanan soykırımı ne aklımız ne vicdanımız kabul edebilir. Çocuklarını kefenleyip, koklayarak toprağa veren bütün anne ve babaların acısını yüreğimizin en derininde hissediyoruz. Osmanlı döneminde üç dinin mensuplarının barış içerisinde, kardeşçe yaşadığı Filistin topraklarında bugün yaşanan mezalime karşı hakkı ve hakikati savunmayı sürdüreceğiz. Devraldığımız inanç ve kültür mirası ile uluslararası değerleri savunmaya, mazlumların çıkaramadığı ses olmaya devam edeceğiz.”

Yazının Devamını Oku

Erdoğan’dan su seferberliği çağrısı: Bir damla da sen ol

12 Aralık 2023

BEŞTEPE’de dün Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü’nce (DSİ) 66 ilde inşa edilen 369 tesisin açılışını gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, törende şunları söyledi: “Hızlı tüketim ve kirliliğin etkisiyle birlikte kullanılabilir temiz su kaynakları maalesef hızla azalıyor. Ayrıca iklim değişikliği, kuraklık, kentleşme ve sanayileşme sebebiyle su kaynakları üzerinde baskılar da günden güne artıyor. Tabii bir de buna her yıl artan nüfusu eklememiz lazım. Yarım asır önce 4 milyar civarında olan dünya nüfusu bugün 8 milyarın üzerine çıktı.

AFETLER ŞİDDETLENİYOR

İklim krizi derinleştikçe su kaynakları kalite ve miktar yönünden olumsuz etkilenmektedir. İklim değişikliğine bağlı olarak tüm dünyada afetlerin sıklığı ve şiddeti de artmaktadır. Özellikle Türkiye’nin içinde yer aldığı Akdeniz çanağındaki ülkeler, iklim değişikliğinin olumsuz yansımalarını daha fazla hissediyor. Şu hakikat-le artık daha fazla yüzleşiyoruz. Tabiattaki düzen her geçen gün bozulmaktadır. Bu bozulmanın temel sebebi de insanın doğayı hoyratça kullanmasıdır.

SU, GIDA GÜVENCESİDİR

Su güvencesi aynı zamanda gıda güvencesi demektir. Tarım ve gıda suya en fazla ihtiyaç duyan, suyu en çok kullanan, suyun vazgeçilmez olduğu iki sektördür. Ülkemizin gıda güvenliğini garanti altına almanın yolu su kaynaklarımızı etkin, verimli ve tasarruflu bir şekilde kullanmaktan geçiyor. Bu bizim için tercihten öte zorunluluktur. Çünkü biz yaygın kanaatin aksine su zengini bir ülke değiliz. Türkiye kişi başına düşen yıllık 1.3 metreküp kullanılabilir su miktarıyla su stresi çeken ülkeler grubundadır. Zaten sınırlı olan su kaynaklarımızı Irak ve Suriye gibi komşularımızla da paylaşmak mecburiyetinde kalıyoruz.

SUYUMUZU PAYLAŞIYORUZ

Suyumuzu komşularımızla paylaşırken, adaleti ve hakkaniyeti gözetmenin gayretindeyiz. Ülkemizin bu konuda ne kadar dengeli, ne kadar sorumlu, ne kadar fedakârane davrandığı herkes tarafından çok iyi biliniyor. Yıllık ortalama 574 milimetre yağış miktarı ile dünya ortalamasının altında yağış almamıza rağmen bu konuda gereken hassasiyeti sergiliyoruz. Burada şu gerçeğin altını tekrar çizmek istiyorum; Türkiye’nin boşa harcanacak bir damla dahi suyu yoktur. Hele hele su kaynaklarımızı kirletmek, ihanete eşdeğer bir gaflet halidir. Nerede olursa olsun suyumuzu tükenme sınırına gelmeden korumalı, verimli kullanmalı ve kaynaklarımızı doğru yönetmeliyiz.

ÇOK BASİT TEDBİRLER

Yazının Devamını Oku

Bakan Tekin’den müfredat açıklaması

7 Aralık 2023

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, ders sürelerinde kısalma olmayacağını sadeleştirmenin yalnızca müfredatta gerçekleştirileceğini belirtti. Kabine toplantısı sonrası basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Bakan Tekin, müfredat değişikliği ile ilgili çalışmalarda sona yaklaştıklarını, bir dahaki kabine toplantısına kadar müfredat değişikliğin detaylarını paylaşacaklarını söyledi.

Yazının Devamını Oku

Bakan Özhaseki duyurdu: 10 gün içinde tüm projeleri açıklayacağız

7 Aralık 2023

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Kabine toplantısında kentsel dönüşüm ile ilgili kapsamlı bir sunum yaptığını belirtti. Özhaseki 4 Aralık'ta Bursa'da meydana gelen, İstanbul ve çevre illerden de hissedilen 5, 1 büyüklüğündeki deprem ile deprem gerçeğini unutmamak gerektiğini vurguladı. Bir yandan olası depremlere yönelik tedbir çalışmalarını hızlandırdıklarını bir yandan da asrın felaketi olarak nitelendirilen 6 Şubat deprem konutlarının da hızla hak sahiplerine teslim edileceğini belirten Özhaseki, depremde yıkılan şehirlerin yeniden eskisinden daha güçlü olarak ayağa kaldırılacağını söyledi.

Yazının Devamını Oku

Bakan Koca: Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan yardım isteyen Gazzeli çocuklara ulaştık

7 Aralık 2023

Bakan Koca, şunları söyledi:

SAHRA HASTANESİ İÇİN ÇALIŞIYORUZ

“Hasta transferiyle ilgili İsrail, Mısır ve Türkiye’den oluşan 3’lü koordinasyon ekibimiz çalışıyor. Şu ana kadar gelen hasta sayısı toplamda 114. 86 da refakatçi var. 63 yaşlarında iki hastamızı kaybettik. Diğer hastalarımızın ciddi sorunu görünmüyor. Yakın takipteler. Önümüzdeki süreçte de koordinasyon ekibi hasta transferini yapmak üzere çalışmalarına devam ediyor. Bizim temelde esas yapmak istediğimiz erken dönemde sahra hastanesini yerinde açarak hizmeti yerinde vermek. Bununla ilgili ekibimiz Gazze’de üç yerleşim yeri incelemişti. Üç yerleşim yerinin de altyapı açısında uygun olmadığını gördük. Dördüncü bir yerleşim yeri için yeniden fizibilite çalışmaları yapıldı.

Refah Sınır Kapısı’na daha yakın olan dördüncü noktanın uygun olacağını düşünüyoruz. Önceki gün İsrail Sağlık Bakanı, bugün (dün) Mısır Sağlık Bakanı ile görüştüm. Bu konuda mutabık kaldık. Önümüzdeki günlerde altyapısı daha iyi olan bu yerde sahra hastanesini kurma durumumuz olacak. Bu durumda da hastaları daha çok yerinde tedavi etme imkanımız olacak. 20 ambulansımız da sınır kapısında ruhsatları alınmış halde bekliyor. Sahra hastanesiyle birlikte onlar da hizmet verecekler. Ekiplerimiz içinden herhangi bir can kaybı yok. 3’lü koordinasyon ekibiyle birlikte güvenilir bir alanda sahra hastanesini kurma çabası içindeyiz.

ERDOĞAN’A MESAJ GÖNDEREN GAZZELİ ÇOCUKLAR

İki çocuğumuza da ulaştık. Adreslerine ulaştık. İletişim halindeyiz. Türkiye’ye getirmek istiyoruz. İrtibat halindeyiz.

TÜRK TABİPLER BİRLİĞİ İLE İLGİLİ HUKUKİ SÜREÇ

Devam eden hukuki bir süreç var. Hekim haklarının ve saygınlığının mücadele yeri sendikalarda değil esas tabip odalarında olmalıdır. Tabip odalarının ise amacı, sadece hekim hakları ve saygınlığını korumak olmalıdır. Bütün hekim arkadaşlarımı, amacı sadece hekim hakları ve saygınlığını korumak olması gereken tabip odalarını desteklemeye davet ediyorum.”

Yazının Devamını Oku

Bakan Işıkhan'dan asgari ücret mesajı... Tek zam mı olacak? İşte detaylar...

7 Aralık 2023

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, milyonlarca çalışanın merakla beklediği asgari ücrete ilişkin açıklamalarda bulundu. Kabine toplantısını ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Bakan Işıkhan, “İlkemiz çalışanlarımızı enflasyona ezdirmemek” mesajını verdi. Pazartesi günü (11 Aralık) görüşmelere başlayacak olan Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun çalışmalarına işaret eden Işıkhan, “Ocak ayından itibaren geçerli olacak asgari ücreti 31 Aralık’a kadar Resmi Gazete’de yayımlamak zorundayız. Komisyonlar ne kadar hızlı çalışırlarsa biz de sonucu o kadar hızlı açıklayacağız. Şu an tüm göstergeler olumlu gidiyor” ifadesini kullandı.

HIZLI SONUÇ ALINIR MI?

Temmuz ayındaki gibi hızlı bir şekilde taraflara bir araya gelip Pazartesi günü süreci başlatacaklarını söyleyen Bakan Işıkhan, “Komisyonlarla bürokratlarımız çalışıyor, teknik çalışmalar yapılıyor. Biliyorsunuz bakanlıklardan temsilciler geliyor, erken bitirilmesi konusunda onların çalışmaları bize şekil verecek. Ocak ayından itibaren geçerli olacak asgari ücreti 31 Aralık’a kadar Resmi Gazete’de yayımlamak zorundayız. Komisyonlar ne kadar hızlı çalışırlarsa biz de sonucu o kadar hızlı açıklayacağız. Şu an tüm göstergeler olumlu gidiyor. Pazartesi TÜRK-İŞ ve TİSK başkanımızla bir açılışımız olacak” dedi.


ENFLASYONA EZDİRMEYİZ

Yazının Devamını Oku

MSB: Son 1 haftada 56 terörist etkisiz hale getirildi

7 Aralık 2023

Terörle mücadele rakamlarını paylaşan Tuğamiral Akrürk, “Irak ve Suriye’nin kuzeyi dâhil, son bir haftada etkisiz hâle getirilen 56 terörist ile birlikte, bu yıl içerisinde etkisiz hâle getirilen terörist sayısı 2 bin 32’ye ulaşmıştır” açıklamasını yaptı. İsrail’in saldırılarına da dikkat çeken Aktürk, “1 Aralık itibarıyla uzlaşmanın sona ermesini kaygı verici bir durum olarak görüyoruz. İsrail, saldırılarını sürdürdüğü müddetçe bölgesel barışa yönelik tehditler de artmaktadır” diye konuştu.

Bakanlıkta düzenlenen basın bilgilendirme toplantısında açıklamalarda bulunan Aktürk, şunları söyledi:

TERÖRLE MÜCADELE HAREKÂTI

“Kahraman ordumuz; tehditleri kaynağında bertaraf etmeyi öngören dinamik ve proaktif savunma ve güvenlik stratejimiz çerçevesinde başta PKK/KCK/PYD-YPG, DEAŞ ve FETÖ terör örgütleri olmak üzere her türlü tehdit ve tehlikeye karşı mücadelesini artan bir baskı ve yoğun bir tempoda sürdürmektedir. Bu kapsamda; Irak ve Suriye’nin kuzeyi dâhil, son bir haftada etkisiz hâle getirilen 56 terörist ile birlikte, bu yıl içerisinde etkisiz hâle getirilen terörist sayısı 2.032’ye ulaşmıştır. Ayrıca, Irak’ın kuzeyindeki Gara, Metina, Hakurk ve Kandil’de bulunan terör hedeflerine yönelik 01 Aralık’ta icra edilen hava harekâtlarıyla içerisinde sorumlu düzeyde teröristlerin de bulunduğu değerlendirilen mağara, sığınak, barınak ve depolardan oluşan toplam 16 hedef başarıyla imha edilmiştir. Azami oranda yerli ve millî mühimmat kullanılan harekâtlarda çok sayıda terörist etkisiz hâle getirilmiştir. Hedeflerdeki etki kıymetlendirmesi devam etmektedir. Ayrıca, son olarak geçtiğimiz hafta içerisinde Irak’ın kuzeyindeki barınma alanlarından kaçan 6 PKK’lı terörist Habur’daki Hudut Karakolumuza teslim olmuştur. Böylelikle yılbaşından bu yana teslim olan terörist sayısı 119’a ulaşmıştır. Teröristler için tek çıkış yol Türk adaletine teslim olmaktır. Irak’ın kuzeyindeki arama-tarama faaliyetleri kapsamında ise; Hakurk bölgesinde 800 adet Doçka mühimmatı, Pençe-Yıldırım Operasyonu bölgesinde içerisinde çok sayıda mühimmat bulunan mağara, Pençe-Kilit Operasyon bölgesinde ise yine çok sayıda silah, mühimmat, patlayıcı yapımında kullanılan malzeme ile muhtelif yaşam malzemeleri ele geçirilmiştir. Söz konusu mühimmat ve malzemeler METİ Timlerimiz tarafından kontrollü bir şekilde imha edilmiştir. Teröristler kendilerini bekleyen sondan kaçamayacak, gücünü bağrından çıktığı milletimizden alan Türk Silahlı Kuvvetlerimiz, terörle mücadelesine tüm terör inleri yıkılıp tek bir terörist kalmayıncaya kadar aynı kararlılıkla devam edecektir.

SURİYE'DE TACİZ GİRİŞİMLERİ DEVAM EDİYOR

Diğer taraftan Suriye’de, harekât alanlarımızda oluşturulan güvenlik ve huzur ortamını bozmaya yönelik taciz ve saldırı girişimleri de devam etmektedir.

Nitekim, yıl içerisinde birliklerimize yönelik gerçekleştirilen 467 taciz ve saldırıya gerekli karşılık verilerek 27’si son bir haftada olmak üzere 1.435 terörist etkisiz hâle getirilmiştir. Bölgede; Güvenlik ve istikrarın sürdürülmesi için gerekli tüm tedbirler alınmakta, Suriyelilerin emniyetli bir ortama geri dönüşlerinin sağlanmasına yönelik çalışmalar devam etmektedir.

HUDUT GÜVENLİĞİ

Yazının Devamını Oku

Kalıcı ateşkes arayışı... Erdoğan Katar’a gidiyor

4 Aralık 2023

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, geçen haftaki Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ziyaretinin ardından Körfez temaslarına bugün Katar’la devam edecek. 4-5 Aralık’ta Doha’daki görüşmelerin öncelikli gündemini, “insani ara”nın ardından İsrail’in Gazze’ye yönelik yeniden başlayan saldırıları, bölgeye insani yardımların ulaştırılması, rehine takasındaki gelişmelerin oluşturması bekleniyor. Erdoğan’ın, çatışmalara ara verilmesinde kolaylaştırıcılık rolü üslenen Katar ile ateşkesin uzatılması ve kalıcı hale gelmesi için de zemin arayacağı belirtiliyor.

GAZZE İÇİN TEMAS 

Erdoğan, geçtiğimiz hafta partisinin Meclis grup toplantısında Gazze için temas trafiğini yoğunlaştırarak sürdüreceklerini söylemişti. Erdoğan, “Esir takasları ve insani arayı, akan kanın bir nebze durdurulması bakımından müspet bir gelişme olarak görüyoruz. Mutabakatın tesisine katkı veren tüm kardeş ülkelere teşekkür ediyoruz” demişti.

İKİLİ İLİŞKİLER 

Erdoğan’ın, Katar Emiri Al Sani ile görüşmesinde İsrail-Filistin çatışmalarının yanı sıra ikili ve bölgesel ilişkilerin de gündeme gelmesi bekleniyor. İki liderin; ekonomik ilişkiler, yatırımlar, ticari ilişkiler ve savunma sanayinde işbirlikleri gibi alanlardaki gelişmelerin değerlendirmesi de öngörülüyor.

Yazının Devamını Oku

MSB kaynaklarından KAAN mesajı: TSK’nın envanterine girmesi için büyük bir hızla çalışılıyor

30 Kasım 2023

Bakanlıkta düzenlenen basın bilgilendirme toplantısında açıklamalarda bulunan Tuğamiral Zeki Aktürk, şunları söyledi:

TERÖRLE MÜCADELE HAREKÂTI

“Başta PKK/KCK/PYD-YPG, DEAŞ ve FETÖ olmak üzere tüm terör örgütlerine karşı yurt içinde ve sınır ötesinde kesintisiz bir şekilde ve başarıyla icra edilen operasyonlarla Irak ve Suriye’nin kuzeyi dâhil son bir haftada 49 terörist etkisiz hâle getirilmiştir. Böylece etkisiz hâle getirilen terörist sayısı 01 Ocak’tan itibaren bin 976’ya, 24 Temmuz 2015’ten itibaren ise 39 bin 319’a ulaşmıştır. Ayrıca, 24 Kasım’da Irak’ın kuzeyindeki Gara, Metina, Hakurk ve Kandil’de bulunan terör hedeflerine yönelik icra edilen hava harekâtları ile içerisinde sorumlu düzeyde teröristlerin de bulunduğu değerlendirilen mağara, sığınak, barınak ve depolardan oluşan toplam 17 hedef başarıyla imha edilmiş ve çok sayıda terörist etkisiz hâle getirilmiştir. Hedeflerdeki etki kıymetlendirmesi devam etmektedir. Yine, 29 Kasım’da Irak’ın kuzeyinde Sinath-Haftanin bölgesinde bir yeraltı sığınağında tespit edilen 10 terörist SİHA atışı ve müteakiben icra edilen hava harekâtıyla etkisiz hale getirilmiştir.

<iframe src='//www.hurriyet.com.tr/video/embed/?vid=42369170&resizable=1&autostart=true&playsinline=true&v_utm_source=haber_detay' width='100%' height='326' frameborder='0' scrolling='no' allow='autoplay; fullscreen' allowfullscreen></iframe>

PENÇE-KİLİT BİLANÇOSU

Terör inlerine tek tek girmeyi sürdüren Türk Silahlı Kuvvetlerimiz, Irak’ın kuzeyindeki Pençe-Kilit Operasyon bölgesinde devam eden arama-tarama faaliyetleri kapsamında son olarak çok sayıda odası bulunan bir mağara ele geçirmiştir. Pençe-Kilit Harekâtı’nda bugüne kadar 647 terörist etkisiz hâle getirilmiş, değişik çaplarda toplam bin 391 silah ve 780 bin 57 mühimmat ele geçirilmiş, 2 bin 515 mayın/el yapımı patlayıcı tespit ve imha edilmiş, 812 mağara/sığınak kullanılamaz hâle getirilmiştir. Terörle mücadelede elde edilen başarılarda en büyük paya sahip olan aziz şehitlerimiz ve kahraman gazilerimizin vatan, bayrak ve millet uğrunda döktükleri kanın hesabı bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da sorulacaktır. Hâlihazırda üs bölgelerinde ve hudutlarımızda kahramanlık ve fedakârlıkla görev yapan Türk Silahlı Kuvvetlerimiz; asil milletimizden aldığı güçle terörle mücadelesine; Artan bir baskı ve yoğun bir tempoda, Tüm terör inleri yok edilip tek bir terörist kalmayıncaya kadar azim ve kararlılıkla devam edecektir.

SURİYE’DE TERÖRLE MÜCADELE

İstikrarın bir an önce tesis edilmesi, Suriyelilerin emniyetli bir ortama geri dönüşlerinin sağlanmasına için çalışmalarımızın devam ettiği Suriye’de, harekât alanlarımızda sağlanan güvenlik ve huzur ortamını bozmaya yönelik teröristlerin taciz ve saldırı girişimleri devam etmektedir. 01 Ocak’tan itibaren birliklerimize 461 taciz ve saldırı gerçekleştirilmiştir. Anında ve misliyle verilen karşılık ile 31’i son bir haftada olmak üzere bin 408 terörist etkisiz hâle getirilmiştir.

Yazının Devamını Oku

Aybüke Öğretmen’in filmine Beştepe’de gala

24 Kasım 2023

Batman’ın Kozluk ilçesinde 9 Haziran 2017’de PKK’lı teröristlerin saldırısı sonucu 22 yaşında şehit olan öğretmen Aybüke Yalçın’ın hayatı beyazperdeye taşındı. Bugün vizyona girecek filmin galası Beştepe’de yapıldı. Galaya katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan filmi şehit yakınlarıyla birlikte izledi. Erdoğan, Aybüke öğretmenin ailesi ve film ekibiyle fotoğraf çektirdi.

Filmde; Aybüke Öğretmen’i Nihayet Şahin, babası Sadık Yalçın’ı Caner Kurtaran, annesini ise Zeynep Kankonde canlandırdı. Yönetmenliğini Murat Onbul’un yaptığı filmin senaryosunu Uğur Kılıç ve Ozan Bodur birlikte kaleme aldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Aybüke Öğretmen’in ailesi kızlarının bağlamasını hediye etti. Emine Erdoğan da “Bayrağımızın dalgalandığı her yeri vatan bilip öğrencileri ve ülkesi için emek veren Aybüke kızımızı ve tüm şehit öğretmenlerimizi rahmetle, minnetle anıyoruz” paylaşımında bulundu.

Erdoğan, filmin bazı sahnelerinde gözyaşlarına engel olamadı.

Yazının Devamını Oku

MSB kaynaklarından Eurofighter açıklaması: İkinci el değil, en üst düzey modeli

23 Kasım 2023

 Milli Savunma Bakanlığı'nın haftalık basın bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi. İncirliğe inen ABD uçaklarının Güney Kıbrıs üzerinden İsrail’e silah taşıdığı iddiasına ilişkin ise kaynaklar, “Türkiye olarak Gazzeli kardeşlerimizin zararına olacak herhangi bir faaliyetin içinde olmamız veya bu faaliyetlere göz yummamız söz konusu değildir. Türkiye Cumhuriyeti’nin bu konudaki duruşu bellidir” yanıtını verdi. Kaynaklar, halkı yanlış yönlendirmeye yönelik algı çalışmalarına karşı dikkatli olunması ve bu tur iddialara itibar edilmemesi gerektiğini ifade etti.

EN ÜST MODEL ALMA TALEBİMİZ OLDU

Eurofighter tedarikine yönelik olarak Milli Savunma Bakanlığı kaynakları şunları söyledi:

“Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler bugün Birleşik Krallık Savunma Bakanı Grant Shapps ile görüşecek. Hava Kuvvetleri Komutanlığının uçak ihtiyacının karşılanmasına yönelik öncelikli olarak F16 tedarikine yönelik süreç devam ediyor.

ABD ile teknik toplantıların tamamlanan süreci takip ediyoruz. F16 tedariki ve modernizasyonu süreci devam ederken üzerinde durduğumuz tek uçak Eurofighter. Bunun dışında herhangi bir çalışmamız yok. Eurofighter tedariki konusu bugün iki bakan arasında gerçekleştirilecek görüşmenin gündeminde de yer almaktadır. Tedarik konusunu İngiltere üzerinden ele alıyoruz. İngiltere bu konuda Almanya’nın itirazlarının kaldırılmasına yönelik yardımcı olacaklarını belirtiyorlar. Türkiye olarak ilk aşamada 20 daha sonra da 20 olmak üzere 40 uçak almak isteğimizi ifade ettik. Alacağımız uçaklar kesinlikle ikinci el değil. En üst modelini alma konusunda talebimiz oldu.”

KAAN İLK UÇUŞU 27 ARALIK

Milli Muharip Uçağı KAAN’a yönelik de bilgi veren kaynaklar, “KAAN’ın ilk uçuşunun 27 Aralık’ta gerçekleştirilmesi planlanıyor. Takvimlendirmeye göre, yerli motor 2028’de hazır olacak, 2032’ten itibaren de KAAN’ın envantere girmesi bekleniyor” dedi. Bir gazetecinin KAAN’ın NATO’ya uyumuna ilişkin sorusu üzerine kaynaklar, yerli ve milli savunma sanayii ürünlerimizin tamamı NATO standartlarının üzerinde üretildiğine dikkati çekti.

 

Yazının Devamını Oku

Hariciyede Fidan reformu

22 Kasım 2023

Dışişleri Bakanlığı’nın TBMM’deki bütçe görüşmelerinde konuşan Fidan, “Çok iyi diplomatınız var ama hepsini topladığınız zaman çok iyi

diplomasi ortaya çıkmayabiliyor. Dolayısıyla çok yoğun kurumsal çalışma yapmanız gerekiyor. Sistematik bir şekilde sürekli reform, kesintisiz bir değişim içinde olmanız gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Kurumsal reform yapılması gereken alanlardan birinin de “geçicilik hissi” diye tespit ettiği bir hususun olduğunu söyleyen Bakan Fidan, şöyle konuştu:

BAZI ALANLAR GEÇİCİLİK KALDIRMAZ

“Bütün arkadaşlarımız bir sonraki tayinle meşgul olan bir şartlandırma içerisindeler; sürekli geliyorlar bir yere, sonra devlet başka bir yere gönderiyor, sonra başka bir yere gönderiyor, artık içerisi ve dışarısı hep karışmış. Bu normal, mesleğin hali bu. Biz bunu bir şekilde verimliliği ve milli hedeflerimizi esas alır şekilde yeniden düzenleyeceğiz. Bazı konular var geçicilik kaldırmaz; bütçe konusunun hazırlanması yani buradaki arkadaş, bütçeye bakan arkadaş geçici arkadaş olamaz, hukuka bakan arkadaş geçici arkadaş olamaz, IT’ye (Bilgi Teknolojileri) bakan arkadaş geçici arkadaş olamaz, personele bakan arkadaş geçici arkadaş olamaz.

ALANINDA SANATINI KONUŞTURACAK

Bu konunun ihtisasına sahip adamı bulup getireceksiniz size kendi alanıyla ilgili sanatını konuşturacak. Yani bir arkadaşı her coğrafyada, her şartta, her konuda çalıştırırsınız. Bu, tabii, istediğiniz orandaki verimliliği getirmiyor. Yani sayı az olduğu için ama arkadaşların niteliğini ve diplomatik kariyer tırmanışını bozmadan sayıyı arttırmak, ihtisası çoğaltmak gerekiyor, en büyük reform da zaten burada olacak. Onun da altını çizmek istiyorum. Özellikle coğrafyaya uygun insan bulmamız için uygun dilde arkadaşları bulmamız gerekiyor, ona yönelik yönetmelik değişikliklerini konsolosluk ihtisas memurlarında yaptık, meslek memurlarında da yapacağız.”

Yazının Devamını Oku

TSK’nın gözü ‘Avcı Tayfun’da... 40 Eurofighter alınacak

18 Kasım 2023

Türkiye, 2021 sonunda ABD’den 40 adet yeni Block 70 F-16 savaş uçağı ve mevcut filoları için 79 modernizasyon kiti almak istemişti. ABD Kongresi, Türkiye’ye satışı gündeme almayarak oyalama taktiği uyguladı. Hatta Türkiye’ye uçak satışına, Türkiye’nin İsveç’in NATO üyeliğini onaylaması şartı öne sürdü. Bu süreçte Türkiye bir yandan kendi muharip savaş uçağı KAAN’ın geliştirme projesine hız verirken bir yandan da Hava Kuvvetleri’nin envanterini genişletmek için alternatif uçak arayışına girdi. Bu alternatifin 4.5 nesil çift motorlu Eurofigter uçakları olduğunu Mili Savunma Bakanı Yaşar Güler açıkladı. 

ALMANYA İKNA EDİLECEK

TBMM Plan Bütçe Komisyonu’nda konuşan Bakan Güler, “Eurofighter’larla ilgili çalışmamız var. İngiltere ve İspanya’yla görüşüyoruz. Hem İngiltere hem İspanya ‘evet’ diyor, Almanya’yı ikna etmeye çalışıyorlar. Onlar çalışıyor. Olursa oradan da 40 tane Eurofighter almayı planlıyoruz” dedi.

F-35 TARAFTARI DEĞİLİM

F-35 defterinin kapandığı yönünde açıklamalar yapan Güler, “F-35’e müracaat etmiştik. F-35’te birtakım problemler çıktı. F-35 uçaklarının Amerika’da bile uçuşları kesildi. F-35 konusunu oturup düşünmemiz gerek. Avrupa’daki birçok ülkede aksaklık var. Ben şahsen alma taraftarı değilim” ifadelerini kullandı.

ASIL HEDEFİMİZ KAAN

Güler, asıl hedefin KAAN olduğunu da belirterek şunları söyledi: “Bizim için asıl olan 2 tane uçağımız var. Hürjet’imiz var, eğitim uçağımız olacak aynı zamanda bir muharip uçak olacak. Asıl hedefimiz KAAN, milli muharip uçağımız, bu yılın sonunda ilk uçuşunu yapacak. Bu beşinci nesil bir uçak, bugün başladık yarın da bunu bitireceğiz, öbür gün de piste çekeceğiz diye bir kaide yok. 2028’de yerli motoru vereceğiz. En geç 2031-2032 kendi motorumuzla uçuyor olacak.”

Yazının Devamını Oku

Bir çağrı da Berlin’de... Erdoğan Gazze’de barış için bugün Almanya’da

17 Kasım 2023

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları devam ederken, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın da diplomasi trafiği sürüyor. Liderlerle yoğun bir telefon diplomasisi yapan Erdoğan, geçen hafta Özbekistan ve Suudi Arabistan ziyaret etmişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün de Almanya’ya gidiyor. Erdoğan’ın Berlin’de öncelikli gündemi Gazze olacak. Erdoğan’ın, Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile görüşmesinde İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarının yanı sıra iki ülke ilişkileri ve Türkiye-AB ilişkilerinin ele alınması bekleniyor.

ÖNCELİKLİ GÜNDEMİ GAZZE

Bir kez de Berlin’den ateşkes çağrısında bulunacak olan Erdoğan, iki devletli çözüm vurgusu yapacak. Scholz ile görüşmede Gazze’de yaşanan insani kriz, bölgeye yönelik insani yardımlar gibi konuların da değerlendirilmesi bekleniyor.

AB-TÜRKİYE GÖÇ ANLAŞMASI

İki liderin görüşmesinde, Türkiye’nin AB’ye üyelik süreci ve AB-Türkiye arasındaki göç anlaşmasının da değerlendirileceği belirtiliyor. Ayrıca, Gümrük Birliği Anlaşması’nın güncellemesi ve vize muafiyeti konusunun da görüşmede gündeme gelmesi bekleniyor.

50 MİLYAR DOLAR TİCARET

Erdoğan-Scholz görüşmesinde, iki ülke arasındaki ekonomik ilişkiler de gündemde. Türkiye’nin Avrupa’daki en büyük ticari ortaklıklarından olan Almanya ile ikili ticaretin geliştirilmesi ve karşılıklı yatırımlar değerlendirilecek. Ayrıca, geçen yıl iki ülke arasında 45 milyar dolara olan ticaret hacminin yılsonu kadar 50 milyar dolara yükseltilmesi hedefleniyor.

Yazının Devamını Oku

Barış ve refah istiyoruz

17 Kasım 2023

Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, bakanlığının Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’ndaki bütçe sunumunda özetle şunları söyledi:

39 BİN TERÖRİST ETKİSİZ: “Terörle mücadelede en başarılı dönemi yaşıyoruz. Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı, Barış Pınarı, Bahar Kalkanı ile Pençe serisi harekâtlar ve diğer operasyonlarla, terör örgütü yurt içinde bitme noktasına geldi. Sınır ötesinden Türkiye’ye yönelik saldırıların bertaraf edilerek kurulmak istenen terör koridoru parçalandı. PYD/YPG ve DEAŞ’ın Suriye ve Irak’taki tüm unsurları meşru hedefimizdir.

EGE’DE TANSİYON DÜŞÜRÜLDÜ: Yunanistan ile gelişen olumlu havanın devamına yönelik gayretlerimizi sürdürmekteyiz. Amacımız, Ege ve Doğu Akdeniz’deki sorunlarımızı uluslararası hukuka, iyi komşuluk ilişkilerine ve müttefiklik ruhuna uygun bir şekilde çözüme kavuşturmaktır. Görüşmelerimizde Ege’de gerginliğin azaltılması, sorunların iyi komşuluk ilişkileri çerçevesinde çözümü konuları ön plana çıkmıştır. Bu kapsamda, yıl içerisinde Ege’deki askeri faaliyetlerimiz karşılıklı olarak azaltılmış, bölgemizde tansiyonu düşük tutmaya gayret edilmiştir. Ankara’da yapılan Güven Artırıcı Önlemler toplantısı, Yunanistan ile ilişkileri daha da geliştirmek için güzel bir fırsat.  Komşumuz Yunan halkı emin olmalıdır ki Türkiye, Yunanistan ile barış içinde ve müreffeh bir gelecekten yanadır. Ancak, barışçıl bir çözüm için çaba gösterirken milli menfaatlerimizden asla taviz vermeyeceğimizi de özellikle vurgulamak istiyorum. 

FETÖ’YLE MÜCADELE: 2016 hain darbe girişiminden itibaren FETÖ bağlantısı nedeniyle TSK’da 23 bin 971 şahıs ihraç edilmiştir. Hain örgütle mücadelemiz tavizsiz bir şekilde devam edecektir.

SAVUNMADA YERLİLİK: Savunma sanayisinde yerlilik yüzde 80’lere ulaştı. Çalışmalarımız tüm hızıyla sürüyor.”

40 TANE EUROFİGHTER ALMAYI PLANLIYORUZ 

- Bakan Yaşar Güler bütçe sunumunda, Türkiye’nin, Avrupa Birliği yapımı çok amaçlı, 4.5 nesil savaş uçağı Eurofighter Typhoon almak istediğini de açıkladı. Bakan Güler, “İngiltere ve İspanya ile görüşüyoruz. Üç ülke ile ilgili İngiltere, İspanya, Almanya… Hem İngiltere hem İspanya ‘evet’ diyor. Almanya’yı razı etmek için çalışıyorlar. Onlar çalışıyorlar. Biz çalışmıyoruz. Olursa oradan da 40 tane Eurofighter uçağı almayı planlıyoruz” dedi.

F-35’lere de değinen Bakan Güler, “F-35 konusunu düşünmeliyiz. Şahsi görüşüm kesinlikle alma taraftarı değilim” yorumunu yaptı.

Yazının Devamını Oku

Devletin zirvesi Ata’nın huzurunda

11 Kasım 2023

Büyük Önder Atatürk için Anıtkabir’de devlet töreni düzenlendi. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın başkanlığındaki devlet erkanı, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikalinin 85’inci yıldönümünde Anıtkabir’i ziyaret etti.

AY YILDIZLI ÇELENK

Anıtkabir’deki tören, saat 08.50’de devlet erkanının Aslanlı Yol’da yürümesiyle başladı. Daha sonra Ata’nın huzuruna çıkan Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığındaki heyet, kırmızı beyaz karanfillerden oluşan ay yıldızlı çelengi Atatürk’ün mozolesine bıraktı. Devlet erkanı Atatürk’ün vefat ettiği saat olan 09.05’te mozole önünde saygı duruşunda bulundu, İstiklal Marşı’nı okudu. Saygı duruşu sırasında gönderdeki Türk bayrağı da yarıya indirildi.


Numan Kurtulmuş - Tayyip Erdoğan - Cevdet Yılmaz - Fahrettin Koca - Ali Yerlikaya

GURURLA GERİDE BIRAKTIK

Daha sonra Misak-ı Milli Kulesi’ne geçerek Anıtkabir Özel Defteri’ni imzalayan Erdoğan, şunları yazdı:

“Aziz Atatürk, vefatınızın 85. seneyi devriyesi bir kez daha zatıalinizi, silah arkadaşlarınızı, vatanımız için toprağa düşen kahraman şehitlerimizi ve aynı ideal uğrunda kanlarını akıtan gazilerimizi rahmetle yâd ediyoruz. İlk asrını büyük bir gururla geride bırakıp Türkiye Yüzyılı vizyonuyla ikinci asrına başladığımız Cumhuriyetimizi, ilelebet payidar ve muzaffer kılmak için 21 yıldır olduğu gibi bugün de aşkla çalışıyoruz. Mazlumların umudu, kimsesizlerin kimsesi, vatandaşlarının gurur kaynağı olan Türkiye Cumhuriyeti’ni her alanda yüceltmeye devam ediyoruz. Türkiye’nin yükselişine, Türkiye Yüzyılı’nın inşasına ve milletimizin asırlık hedeflerine ulaşmasına hiçbir güç engel olamayacaktır. Ruhun şad olsun.”

Yazının Devamını Oku

Erdoğan’dan AYM-Yargıtay yorumu: Taraf değil hakemiz

11 Kasım 2023

ATATÜRK Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu’nca Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen Atatürk’ü Anma Töreni’nde konuşan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan şunları söyledi:

ATATÜRK’Ü RAHMETLE YAD EDİYORUM

“Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ebediyete irtihalinin 85. yıldönümünde rahmetle yad ediyorum. Bin yıldır bu toprakların vatanımız olması için gözlerini kırpmadan canlarını ortaya koyan şehitlerimizin, gazilerimizin, kahramanlarımızın her birine Allah’tan rahmet diliyorum. Türkiye Yüzyılı’na adım attığımız şu günlerde ülkemizin büyümesi, devletimizin güçlenmesi, milletimizin birlik ve beraberliği için çalışan herkese şükranlarımı sunuyorum.

<iframe src='//www.hurriyet.com.tr/video/embed/?vid=42359106&resizable=1&autostart=true&playsinline=true&v_utm_source=haber_detay' width='100%' height='326' frameborder='0' scrolling='no' allow='autoplay; fullscreen' allowfullscreen></iframe>

İLK ASRI GERİDE BIRAKTIK

Geçtiğimiz günlerde coşkuyla kutladığımız 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’yla birlikte Anadolu topraklarındaki son devletimizin ilk asrını geride bıraktık. Hep söylediğimiz gibi Cumhuriyetimiz bizim ilk değil, binlerce yıllık devletler zincirimizin son halkasıdır. Coğrafyamızda Selçuklu’dan Osmanlı’ya devrolan olan İstiklal Bayrağı 1923’ten itibaren Cumhuriyet ile dalgalanmayı sürdürmektedir. Cumhuriyetimizin kurulması, gelişmesi, büyümesi için gayret gösteren herkesi bir kez daha şükranla anıyorum.

MİLLİ MÜCADELE RUHUYLA

Yazının Devamını Oku

Milli Savunma Bakanlığı'ndan Gazze çağrısı: İsrail'in uyguladığı mezalimin kabul edilemez

9 Kasım 2023

Terörle mücadele rakamlarını da paylaşan Tuğamiral Aktürk, Irak ve Suriye’nin kuzeyi dâhil son bir haftada 33 terörist etkisiz hâle getirilmiş” açıklamasını yaptı.

Tuğamiral Aktürk şunları söyledi:

TERÖRLE MÜCADELE

“Millî Savunma Bakanlığının tüm birlik ve kurumları, ülkemizin savunma ve güvenliği için üstlenmiş olduğu tüm görevleri büyük bir azim ve kararlılıkla yerine getirmeye devam etmektedir. Bu kapsamda Türk Silahlı Kuvvetlerimiz, terörle mücadele ve hudut güvenliğinin yanı sıra mavi ve gök vatanımızdaki hak ve menfaatlerimizi korumayı sürdürmektedir. PKK/KCK/PYD-YPG, DEAŞ ve FETÖ terör örgütleri başta olmak üzere her türlü tehdit ve tehlikeye karşı yurt içinde ve sınır ötesinde kesintisiz bir şekilde ve başarıyla icra edilen operasyonlarla Irak ve Suriye’nin kuzeyi dâhil son bir haftada 33 terörist etkisiz hâle getirilmiş, böylece yılbaşından bugüne kadar etkisiz hâle getirilen terörist sayısı 1.835’e, 24 Temmuz 2015’ten bugüne kadar ise 39.178’e ulaşmıştır. Ayrıca, 04 Kasım’da Irak’ın kuzeyindeki Hakurk, 7 Kasım’da ise Gara ve Kandil bölgesinde bulunan terörist hedeflere yönelik icra edilen hava harekâtları ile içerisinde sorumlu düzeyde teröristlerin de bulunduğu değerlendirilen mağara, sığınak, barınak ve depolardan oluşan toplam 27 hedef başarıyla imha edilmiş ve çok sayıda terörist etkisiz hâle getirilmiştir.

Hedeflerdeki etki kıymetlendirmesi devam etmektedir. Irak’ın kuzeyindeki operasyon bölgelerinde aralıksız sürdürülen arama-tarama faaliyetleri kapsamında ise son olarak;Pençe-Kilit bölgesinde, içerisinde çok sayıda silah ve mühimmat bulunan sığınak ile iki girişi, çok sayıda odası ve muhtelif yaşam malzemelerinin bulunduğu mağara Pençe-Yıldırım bölgesinde yine içerisinde çok miktarda mühimmat olan 6 sığınak ve girişi el yapımı patlayıcı ile tuzaklanmış, birçok odası bulunan mağara Ayrıca, Hakurk ve Tatasara bölgesinde de içerisinde çok sayıda silah, mühimmat ve yaşam malzemesi bulunan 4 katlı mağara tespit edilmiştir. Mağara ve sığınaklarda ele geçirilen piyade ve keskin nişancı tüfekleri, havan ve tüfek mühimmatı, el bombaları, şarjör ve sevk fişekleri ile jeneratör, hilti, matkap ve yaşam malzemeleri METİ Timlerimiz tarafından kontrollü bir şekilde imha edilmiştir.

Terörle mücadelemiz; ‘bir gece ansızın’ diye ifade ettiğimiz şekilde gereken yer ve zamanda, artan bir etki ve yoğun bir baskıyla, tüm terör inleri yıkılıp, tek bir terörist kalmayıncaya kadar kararlılıkla devam edecektir.

SURİYE

Yazının Devamını Oku

Taşkent diplomasisi

9 Kasım 2023

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Zirvesi’ne katılmak üzere Özbekistan’ın başkenti Taşkent’e gitti. Zirve sırasında liderlerle de ikili görüşmeler yapacak Erdoğan, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları başta olmak üzere bölgesel konularda fikir alışverişinde bulunacak. Erdoğan, muhataplarıyla ticaret, ekonomik ve kültürel işbirliğini de ele alacak.


Tayyip Erdoğan - Şevket Mirziyoyev

GAZZE’YE YARDIMLAR GÜNDEMDE

Ulaşım altyapısının geliştirilmesi, Modern İpek Yolu’nun canlandırılması için yapılacak işbirlikleri değerlendirilecek. Türkiye’nin öncülüğünü yaptığı Hazar Geçişli Doğu-Batı Orta Koridor Girişimi ve Bakü-Tiflis-Kars Demir Yolu hattındaki son gelişmeler ele alınacak konular arasında. Zirve kapsamında İsrail saldırılarının durdurulması, Filistin’e bir an önce insani yardımların aktarılması konusu da gündemde.

100 MİLYAR DOLAR TİCARET HEDEFİ       

Bölgesel ticareti geliştirecek araçlar da masadaki konu başlıkları arasında yer alacak. EİT Ticaret Anlaşması (ECOTA) ve Ticareti Kolaylaştırma Stratejisi gibi bölgesel ticareti geliştirecek araçlar masaya yatırılacak. Üye ülkeler arasındaki ticaret hacmini 100 milyar dolar seviyesine çıkartmak için atılacak adımlar görüşülecek. Bölgedeki ulaşım altyapısının geliştirilmesi de liderlerin gündeminde.

GENİŞ BİR HEYET EŞLİK EDİYOR

Yazının Devamını Oku

Emine Erdoğan’dan Gazze tepkisi... Görülmemiş bir vahşet

8 Kasım 2023

CUMHURBAŞKANI Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Millet Kütüphanesi Anadolu Salonu’nda düzenlenen ‘Yüzyıllık Emanet: Kızılay Esir Mektupları Sergisi’nin açılış programında özetle şunları söyledi:

“21. yüzyılda insanlığın gözü önünde Gazze’nin bütün dünya ile iletişimi kesilmiş bulunuyor. Hastaneler, ambulanslar, Kızılay’ın, Kızılhaç’ın depoları, mabetler, okullar hedef alınıyor. Yardım TIR’ları sınırlarda bekletiliyor, sular ve enerji kesiliyor, sahra hastanesine dönüştürdüğümüz gemilerimizin kıyıya yanaşıp, tedavi hizmeti götürmesi engelleniyor. Yeryüzünün daha önce hiç görmediği bir vahşet sergileniyor ki savaş demek bile mümkün değil. Yüksek teknolojiyle donatılmış İsrail ordusu, sistematik şekilde sivillere, özellikle çocuklara saldırarak bir milleti tarihten silmeye çalışıyor. Uluslararası hukuka aykırı olarak kitle imha silahları masum yavrulara doğrultuluyor. İnsanı insan yapan değerler kaybediliyor. Uluslararası hukuk çiğneniyor.

KALICI BARIŞ İÇİN SEFERBER OLUYORUZ

Bu süreçte, ecdadımız gibi bizim de meselemiz toprak değil. Bizim meselemiz, daima insan hakları ve izzet meselesi olmuştur. Vaktiyle fethedilmiş gönülleri yıkmama, acılarına sessiz ve seyirci kalmama meselesi. Meselemiz, bu dünyadan zulmü alkışlayarak mı, mazluma yoldaş olarak mı gideceğimiz meselesidir. Ecdadımız gibi bizim de Gazze’de, Ukrayna’da, Kudüs’te, Yemen’de, Bağdat’ta, Halep’te, Şam’da akan kanın dinmesinden başka hedefimiz yoktur. Gazze ya da Yemen, Somali, Kudüs, Arakan, hiçbir yerde mazlumların katledilmesine, çocukların, kadınların, yaşlıların üzerine kurşunlar, bombalar yağmasına gönlümüz razı gelmiyor. Bu yüzden dünyanın bütün mazlumlarını emanet addediyoruz ve kalıcı barışı tesis etmek için seferber oluyoruz.”

 

Yazının Devamını Oku

MSB duyurdu: Son 1 haftada 87 terörist etkisiz hale getirildi

2 Kasım 2023

Milli Savunma Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Tuğamiral Zeki Aktürk, Bakanlıkta düzenlenen basın bilgilendirme toplantısı düzenledi. Tuğamiral Aktürk, şunları söyledi: 

“TERÖR YUVALARI YOK EDİLMEYE DEVAM EDİLECEK”

“Pençe-Kilit bölgesinde devam eden operasyonlar ve arama-tarama faaliyetlerinde; çok sayıda odası bulunan, odalar dâhil derinliği 1 kilometre olan, tünel geçiş yerleri betonla güçlendirilmiş ve 3 ayrı girişi olan bir mağara tespit edildi.  Burada etkisiz hâle getirilen iki teröristten birinin, Gri Liste’de olduğu belirlendi.  Ayrıca, mağarada çok sayıda yaşam malzemesi, mühimmat, termal şemsiye, elektrik kablosu, jeneratör ve patlayıcı ele geçirilmiştir.  Tespit edilen mühimmat ve malzemeler METİ Timlerimiz tarafından kontrollü bir şekilde imha edilmiştir.  Terör inlerini bir gece ansızın yerle bir etme azim ve kararlılığımız; artan bir etki ve yoğun bir baskıyla sürecek, gereken yer ve zamanda terör yuvaları yok edilmeye devam edilecektir. 

87 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİLDİ

Irak ve Suriye’nin kuzeyi dâhil;  Son bir haftada 87 terörist etkisiz hâle getirildi. Böylelikle etkisiz hâle getirilen terörist sayısı bu yıl içinde 1.802’ye, 24 Temmuz 2015’ten bugüne kadar ise 39.145’e ulaştı. Yine, Irak’ın kuzeyinde başarıyla icra edilen Pençe-Kilit Harekâtı’nda bugüne kadar 630 terörist etkisiz hâle getirildi. Değişik çaplarda toplam 1.373 silah ve 766.339 mühimmat ele geçirildi, 2.460 mayın/el yapımı patlayıcı (EYP) tespit ve imha edilmiş, 771 mağara/sığınak kullanılamaz hâle getirildi.   Suriye’de harekât alanlarımızda oluşturulan güvenlik ve huzur ortamını bozmaya yönelik yıl içerisinde gerçekleştirilen 425 taciz ve saldırı girişimine gerekli karşılık verilerek 23’ü son bir haftada olmak üzere 1.321 terörist etkisiz hâle getirildi. 

‘KOCA YUSUFLAR’ GÜÇLENDİRİLİYOR

Bu kapsamda; yardım faaliyetleri, tahliye operasyonları, askerî harekâtlar, personel ve malzeme nakli ile afetlerde hava köprüsü oluşturma gibi geniş bir çerçevede kullanılan A400M uçaklarımızın; Bakanlığımıza bağlı ASFAT ana yükleniciliğinde yürütülen A400M Retrofit Projesi kapsamında işlemleri tamamlanan 5’inci uçağımız 27 Ekim’de Hava Kuvvetlerimize teslim edilmiştir. 

ÖĞRENCİ VE PERSONEL TEMİNİ 

Yazının Devamını Oku

Evlilik kredisi Meclis’te görüşülecek

2 Kasım 2023

Yeni evlenecek çiftlere faizsiz kredi sağlayacak Aile ve Gençlik Bankası’nın yeni yıldan önce kurulacağını söyleyen Bakan Göktaş, “Tüm çalışmalarımızı tamamladık. Meclis’te görüşülecek. Yeni yıldan önce hayata geçmesini bekliyoruz” dedi.

Beştepe’deki Kabine toplantısı sonrasında basın mensuplarına açıklama yapan Bakan Göktaş, çalışmanın önce deprem bölgesinde pilot olarak başlatılacağı bilgisini verdi. Göktaş, şöyle konuştu: “Akabinde projeyi genişleteceğiz. Gençlerimizin beklediği bir müjdeydi. Bütün kriterleri oluşturduk, bütün altyapı şu anda hazır. Deprem bölgesinde yaşamış olmak, gelir ve yaş kriteri de var. Yaş kriteri 18 -27 gibi ama bunların hepsi Meclis’te görüşülecek.  Bu kriterlere uyan herkes bundan faydalanabilecek. Top Meclis’te, biz tüm çalışmalarımızı tamamladık. Yeni yıldan önce hayata geçmesini bekliyoruz.”  Yeni evlenecek çiftlere 150 bin lira faizsiz, 2 yıl geri ödemesiz 48 ay vadeli evlilik kredisi Aile ve Gençlik Bankası üzerinden dağıtılacak.

 

Yazının Devamını Oku

İşte dev geçidin şifreleri

2 Kasım 2023

İşte o muhteşem törenin detayları:

-HAZIRLIKLAR SENE BAŞINDA BAŞLADI: “100’üncü Yılda 100 Gemi” adı verilen faaliyet kapsamındaki çalışmalara Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Karargâhı’nda sene başında başlandı.

-9 LİMANDAN GEMİLER KALKTI: İskenderun, Mersin, Aksaz, Foça, Çanakkale, Erdek, Gölcük, Umuryeri ve Karadeniz Ereğli limanlarından intikal eden unsurlar 28 Ekim’de Marmara Denizi’nde toplandı.

-TCG ANADOLU EN ÖNDE: İstanbul Boğazı’ndaki geçiş Türkiye’nin en büyük savaş gemisi yerli üretim TCG Anadolu rehberliğinde yapıldı. 2 saat süren geçişe firkateynler, denizaltılar, korvetler, karakol gemileri, hücumbotlar, amfibi çıkarma gemileri, tank çıkarma gemileri, SAT botları ve atak botları katıldı.

ÇELİK KANATLAR EŞLİK ETTİ: TCG Anadolu’nun üzerinde ise SİHA Bayraktar TB3 ile Türkiye’nin ilk insansız savaş uçağı Bayraktar Kızılelma’nın yanı sıra Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na ait helikopterler bulundu.

- 7 BİN 896 PERSONEL KATILDI: Törene 21’i amiral olmak üzere, 1217 subay, 3 bin 826 astsubay, 2 bin 853 uzman erbaş ve er toplam 7 bin 896 personel iştirak etti.


Yazının Devamını Oku

Türkiye’den Gazze’ye gemi hastanesi... Bakan Koca: Gemimiz hazır, izin bekliyoruz

1 Kasım 2023

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Beştepe’deki Kabine toplantısının ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

İşte Bakan Koca'nın açıklamalarından satır başları:

"GEMİMİZ HAZIR BEKLİYORUZ"

“Gazze için biliyorsunuz bir gemi hastanemiz hazır bekliyor. 40'a yakın ambulans planladık ve göreve hazırlar. 8 Koca Yusuf uçakla küvözler, ventilatörler, küçüklü büyüklü çok sayıda jeneratör gönderdik. İki genel müdür arkadaşımızla birlikte 20 kişilik sağlık ekibimiz halen orada. Hem refah sınır kapısına yakın bölgede hem de El Ariş Havalimanı'nda 20 sahra hastanesi kurmak için tüm hazırlıklarımızı yaptık. Bütün bunlarla ilgili Mısır ve Filistin Sağlık Bakanlıkları ile yakın diyalog içindeyiz. Güvenliğin sağlanması ve izinlerin verilmesini bekliyoruz. İzin verilmesi halinde derhal sağlık operasyonlarını başlatmaya hazır bekliyoruz.

İSRAİL’İN HEDEF ALDIĞI TÜRK-FİLİSTİN DOSTLUK HASTANESİ

Türk Filistin Dostluk Hastanesi ise 36.000 metrekare kapalı alana sahip 180 yataklı TİKA tarafından yapılıp Filistin’e hediye edilen bir hastanedir. Hastanede görevlendirilen bir sağlık çalışanımız yok. Bildiğiniz gibi bu hastane de hedef alındı. Halen 80 hasta onkolojik tedavi için yatırılmış durumda. Fakat ilaç tedariki yapılamadığı için kanser hastalarının tedavisi ciddi oranda aksamış durumda. Bütün bu yapılanlar ne insanlığa ne vicdana sığar. Sağlık çalışanlarının, kanser hastalarının hedef alınması, ölüme terk edilmesi ya da bombaların hedefi olması aslında bir savaş suçu içeriyor. Çocuklar hiçbir kavganın ölen tarafı olamaz. Hastalar ve yaralılar hiçbir düşmanlığın ezileni olmamalı. Ancak gözler kin ve intikam duygusuyla yüklü, kulaklar da tüm insani haykırışlara kapalı olduğu için Savaş suçu işlemeleri de maalesef çok kolay oluyor. Fakat sessiz kalan tüm insanlık vicdan mahkemesinde bunun hesabını vermeye, mutlaka kendini hazırlamalı. Masumların çığlıkları bir gün hepimizin uykusunu bölecek ve hakkını bizden isteyecek.

UYUZ VAKALARINDAKİ ARTIŞ

Uyuz vakalarında endişeye sebep olabilecek bir artış yok. Kısmi bir artış tespit ettik. Çok yakın takip ettiğimiz bir durum. Erken uyarı sistemlerimiz gayet iyi çalışıyor. Bu sayede olağan dışı gelişmelere erken müdahale şansımız oluyor. Uyuz özelinde konuya bakacak olursak, Türkiye genelinde Uyuz vakalarında prevalans geçen yıl 2.03 iken bu yılın ilk dokuz ayında 2.17. Yani geçen yıla göre yaklaşık yüzde 7 oranında bir artış gerçekleşmiş. Deprem bölgesinde ise bu artış yaklaşık yüzde 13 oranında oldu. Deprem bölgesi için beklenenin altında. Dolayısıyla ciddi bir artış olmadı. Bir salgın durumundan bahsedilmesi söz konusu değil. Son yıllarda özellikle Karadeniz ve Doğu Akdeniz bölgelerinde artışın biraz daha fazla olduğunu söyleyebiliriz."

Yazının Devamını Oku

Bakan Tekin’den müfredat değişikliği açıklaması: Derslerde sadeleşme olacak

1 Kasım 2023

Beştepe’deki Kabine toplantısının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Bakan Tekin, Şunları söyledi:

ÖĞRETMEN ATAMALARINDAN MÜLAKAT

“Milli Eğitim Teşkilat Kanunu'nu düzenleyen kanun hükmünde kararnameye göre; öğretmen alımlarında sözlü sınav uygulaması getirildi. 2016'da kurulan sisteme göre KPSS'de belli puan barajını geçen adayların 3 katı aday sözlü sınava çağrılıyor. Dolayısıyla şu anda öğretmen alımlarında sözlü sınavın olması yasal bir zorunluluktur. Kanunda da herhangi bir değişiklik olmadığına göre mülakat sistemi zaten devam ediyor.

ANTALYA’DAKİ ÖĞRETMENİN GÖZALTINA ALINMASI

Öğretmenin bu davranışını nasıl tasvip edebiliriz. Bu gibi sorunlar yaşandığında ve ilgili birimlerin haberi olduğunda gereğini yaparlar. Bize çocuklar emanet, ona göre davranmalıyız.

ÖĞRETMEN ATAMALARI

Yazının Devamını Oku

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Hepatit aşımızı üreteceğiz

1 Kasım 2023

Keyvac Aşı Üretim Merkezi açılış törenine katılan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, şunları söyledi: “2004 yılından beri ilaç, kimya, tıbbı cihaz başta olmak üzere 9 farklı sektörde faaliyet gösteren Alagöz Holding, 500 milyon dolara varan yatırımlarıyla bine yakın insanımıza istihdam sağlıyor. Biz de ülkemizin kalkınmasına katkı sağlayan her şirketimize olduğu gibi Alagöz Holding’e de gerek desteği veriyoruz. Açılışını gerçekleştirdiğimiz Hepatit A tesisi kendi alanında önemli bir boşluğu dolduracak. 14 bin metrekare kapalı alanı, 12 bin metrekare fabrika üretim hattı ve 2 bin metrekare ofis alanından oluşan fabrikamız, en son teknoloji ile donatıldı. Toplam 29 bin 500 metrekare fabrika sahasıyla Keyvac üretmeyi planladığı diğer aşılarda da öncü bir rol üstlenecek.

SALGINDAN GÜÇLENEREK ÇIKTIK

Salgın döneminde 161 ülke ve 12 uluslararası kuruluşa tıbbi malzeme desteğe vererek insanlık görevimizi yerine getirdik. Ülkemiz son asrın en büyük sağlık krizi olarak nitelenen salgından zayıflayarak değil, salgından güçlenerek, dostlarının sayısını artırarak çıktık. Bu başarıda katkısı bulunan sağlık çalışanlarımız başta olmak üzere tüm görevlilerimizi, kurumlarımızı, şirketlerimizi tebrik ediyorum. Hepatit aşısı, Hepatit A virüsünün neden olduğu hastalığın önlenmesinde kullanılan bir inaktif aşı. Aşı, 2012 yılından bu yana genel bağışıklama programında yer alıyor. Sağlık Bakanlığımız tarafından ücretsiz olarak 18. ve 24. ayların sonlarında olmak üzere her çocuğa iki doz uygulanıyor. Ayrıca kronik karaciğer hastası ve pıhtılaşma bozukluğu olanlar ile risk grubunda olan birçok insanımız aşılanıyor. Daha çok yurtdışından tedarik edilen Hepatit A aşısı artık dünya standartlarında ülkemizde üretilecek. Böylece Türkiye bu aşıyı en üst standartta üreten 4. ülke olacak. Açılışını yaptığımız bu önemli tesisle birlikte yurtdışına bağımlılığımız azalacak. ”

HEDEF YILDA 30 MİLYON DOZ

-Keyvac Biyolojik Ürünler Sanayi Ve Ticaret A.Ş. aşı üretimi konusunda uzman Sinovac Life Sciences Co. ile Alagöz Holding ortaklığında Ankara Alcı Organize Sanayi Bölgesi’nde kuruldu. Hepatit A aşısının yanı sıra yeni aşıların üretimi ve teknolojilerin geliştirilmesi için Ar-Ge yatırımları yapan şirket, yıllık 30 milyon doz üretim yapmayı hedefliyor.

SINOVAC’TAN AT FİGÜRÜ

-

Yazının Devamını Oku

ATA aşkımız rekor kırdı... 10 saatte 1.182.425 kişi

31 Ekim 2023

Saat 12.00 sıralarında vatandaşların ziyaretine açılan ve akşam saat 22.00’ye kadar kapılarını açık tutan Anıtkabir’i 10 saatte toplam 1 milyon 182 bin 425 kişinin ziyaret ettiği açıklandı. Böylece 2023 Ocak ayından 29 Ekim’e kadar toplam 4 milyon 448 bin 62 kişi Anıtkabir’i ziyaret etmiş oldu. Önümüzdeki 10 Kasım’da da ziyaretçi yoğunluğu beklenirken, 2023 yılında Anıtkabir’i ziyaret eden toplam kişi sayısının 5 milyonu geçeceği tahmin ediliyor.   

MSB TEŞEKKÜR ETTİ

- MİLLİ Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla Anıtkabir’e akın eden ve yeni ziyaretçi rekorunu kıran 1 milyon 182 bin 425 ziyaretçimiz ile yoğun kalabalıktan dolayı ziyaret gerçekleştiremeyen tüm halkımıza şükranlarımızı sunuyoruz” denildi.

 

Yazının Devamını Oku

Kabine toplantısı başladı... Gündem Gazze ve ekonomi

31 Ekim 2023

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında saat 15:50 sıralarında Beştepe’de toplandı.

Kabine Toplantısı’nda ekonomideki gelişmelerin kapsamlı bir şekilde ele alınması bekleniyor. Fahiş fiyatlar ve enflasyona mücadele gibi başlıklar toplantının öncelikli gündeminde yer alıyor. Ayrıca memur ve emekli zammı başta olmak üzere ev hanımlarına emeklilik ve faizsiz evlilik kredisinin detaylarının da değerlendirileceği belirtiliyor.


Tayyip Erdoğan

İSRAİL- FİLİSTİN ÇATIŞMASI

Toplantıda dış politikadaki gelişmeler de ele alınacak. İsrail ve Filistin arasındaki çatışmalar, çatışmaların bölgeye yayılma riski, Gazze’ye yönelik Türkiye’nin yardım faaliyetlerinin değerlendirileceği belirtiliyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın liderlerle Gazze için yürüttüğü telefon diplomasisi ve Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’ın mevkidaşlarıyla görüşmelerinin de ele alınacağı aktarıldı.

 

Yazının Devamını Oku

Cumhuriyetimiz ikinci asrına yelken açıyor

30 Ekim 2023

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaptığı konuşmada Gazi Mustafa Kemal Atatürk, İstiklal ve İstikbal mücadelesi kahramanlarını yad ederek şunları söyledi: “Bugün 100’üncü yaşına ulaşan Türkiye Cumhuriyeti, kökleri derinlerde ulu bir çınar misali ihtişamıyla gözleri kamaştırmaya devam ediyor. Türkiye Cumhuriyeti binlerce yıldır elden ele, gönülden gönüle ve nesilden nesile aktarılan muazzez bir hazinedir. Cumhuriyetimizin 100. yaşını millet olarak işte böyle güçlü, zengin ve köklü bir birikime sahip olmanın gururuyla kutluyoruz.

DEMOKRASİMİZ  SEKTEYE UĞRADI

Gazi Mustafa Kemal, Türk milletinin karakterine ve adetlerine en uygun olan idare Cumhuriyet idaresidir diyor. Cumhuriyetin zamanla demokrasiyle buluşturulması Gazi’nin hayattayken en büyük ideallerinden biri olmuştur. Ancak, Türkiye’nin demokrasi yolculuğu uzun yıllardır sekteye uğradı. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ülkemizin demokrasiyi tüm kurumlarıyla tesis etme ve milli iradeyi tam anlamıyla hakim kılma mücadelesinde bir dönüm noktası olmuştur. Gazi Mustafa Kemal’in hayallerini gerçekleştirmiş bir kadro olarak Türkiye Yüzyılı vizyonuyla Cumhuriyetimizin ikinci asrına girmiş bulunuyoruz. Cumhuriyetimizi daha nice yıllara çok daha güçlü, çok daha müreffeh, çok daha itibarlı bir şekilde taşıma azmindeyiz.

HEDEFİMİZ SİVİL ANAYASA

Önümüzdeki dönemde en büyük hedefimizi demokrasimizi darbe anayasası utancından kurtarıp, Cumhuriyetimizin 100. Yaşına yakışır, sivil, özgürlükçü ve kuşatıcı bir anayasaya kavuşturmaktır. İnşallah diğer hedeflerimiz gibi buna da muvaffak olacağız çünkü zafer benimdir diyenlerindir, zafer. Bugüne kadar hep bu anlayışla çalıştık, gayret ettik, mücadele verdik. Asrın ihaneti 15 Temmuz’dan asrın felaketi 6 Şubat depremlerine kadar karşılaştığımız tüm imtihanları alnımızın akıyla verdik, veriyoruz. Tarihi, eşsiz zaferlerle dolu büyük bir milletin evlatları olarak Türkiye Yüzyılı vizyonumuzu hayata geçirmekte de kararlıyız.

HİÇ BİR EMPERYALİST GÜÇ...

Cumhuriyetimizin 100. yaşını kutladığımız bu tarihi günde bir kez daha tüm dünyaya Vahdettin Köşkü’nden ilan ediyoruz. Türkiye Cumhuriyeti’nin mesut, muvaffak ve muzaffer olmasının önüne hiçbir emperyalist güç geçemeyecektir. Yeter ki biz bir olmaya, iri olmaya, diri olmaya, kardeş olmaya, hep birlikte Türkiye olmaya devam edelim. Yeter ki biz tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet diyerek ifade ettiğimiz duruşumuzdan taviz vermeyelim. Bu ülkenin Cumhurbaşkanı olarak 40 yılı aşkın siyasi hayatımızın her safhasında olduğu gibi inşallah bundan sonra da Türkiye’ye ve Türk milletine aşkla hizmet etmeyi sürdüreceğiz. Bu duygularla, Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere İstiklal ve İstikbal mücadelemizin tüm kahramanlarını bir kez daha saygıyla yad ediyorum. Cumhuriyetimizin 100. Yılı kutlu olsun, şehitlerimizin ruhu şad olsun.”      

CUMHURİYETİMİZ EMİN ELLERDE 

Yazının Devamını Oku

Erdoğan, Papa Fransuva ile görüştü... Görmezden gelinmesi utanç verici

27 Ekim 2023

Erdoğan görüşmede, İsrail’in Gazze’ye yönelik hiçbir kutsal metinde yeri olmayan saldırılarının katliam boyutuna ulaştığını, uluslararası toplumun yaşananları görmezden gelmesinin insanlık adına utanç verici olduğunu, tüm devletlerin bu insanlık dramına karşı ses yükseltmesi gerektiğini ifade etti. Erdoğan, ayrıca üç semavi dinin kutsal mekanlarını barındıran bölgede, kalıcı barışın ancak 1967 sınırlarında, başkenti Doğu Kudüs olan, bağımsız, egemen ve coğrafi bütünlüğe sahip bir Filistin Devleti’nin kurulması ile mümkün olacağını söyledi.

ATEŞKES SAĞLANMALI

Papa Fransuva’nın Gazze kriziyle ilgili görüşlerinin de büyük ölçüde Türkiye’nin yaklaşımıyla örtüştüğü öğrenildi. Kudüs’ün tüm dinlere ait olduğu vurgusunu yapan Papa Fransuva, insan hayatının önemine dikkat çekerek, sivil ölümlerinin durdurulması için ateşkesin sağlanması gerektiğini belirtti.

Yazının Devamını Oku

Türkmen lider Beştepe’de

27 Ekim 2023

Görüşmelerin ardından iki lider ortak basın toplantısı düzenledi. Erdoğan özetle şunları söyledi: “Türkmenistan enerji kaynakları bakımından bildiğiniz üzere bölgemizin ve dünyanın önde gelen ülkeleri arasında yer alıyor. Mevcut konjektürde Türkmenistan doğal gazının Türkiye’ye ve Türkiye üzerinden küresel piyasalara arzı ayrı bir stratejik değer kazandı. Gerek Türkmenistan’la ikili gerekçede gerekse de Azerbaycan’ın dahiliyle üçlü işbirliği süreçleri bu kapsamda önemlidir. Bu minvalde Hazar geçişli doğu-batı, orta koridorunun geliştirilmesine dair karşılıklı olarak görüşlerimizi paylaştık. Türk Devletleri Teşkilatı’na gözlemci üye olan Türkmenistan’ı artık aile meclisimizde tam üye olarak görmek istediğimizi bu vesileyle tekrar vurgulamak istiyorum.”

Türkmenistan Devlet Başkanı Berdimuhammedov da Hazar Denizi üzerinden Türkmen doğal gazının iletilmesi konusunda yakın işbirliğini geliştirmeyi teyit ettiklerini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Berdimuhammedov’a Kangal cinsi köpek hediye ederken, Türkmen Lider de Erdoğan’a Alabay cinsi köpek hediye etti.

 

Yazının Devamını Oku

Erdoğan’dan Batı’ya Gazze tepkisi... Ateşkes için daha kaç çocuk ölmeli

27 Ekim 2023

ACIMASIZ BİR KATLİAM 

“7 Ekim’den beri İsrail yönetimi, yaşadığı şoku bahane ederek, Filistinli kardeşlerimize yönelik acımasız bir katliam gerçekleştiriyor. Bütün toplumlara özelikle sesleniyorum; bu sabah (dün) da Katolik camiasına Papa vasıtasıyla seslendim. Camiler, kiliseler, okullar, pazar yerleri, hatta hastaneler İsrail güçleri tarafından bombalanmaktadır. Bugüne kadar İsrail’in Gazze ve Ramallah’a yönelik saldırıları neticesinde, çoğu çocuk ve kadın 6 binin üzerinde kardeşimiz şehit oldu. Yine kahir ekseriyeti çocuk ve kadın toplam 17 bin kişi yaralandı.

12 TONDAN FAZLA BOMBA

 Etrafı tamamen kuşatılmış 360 kilometrekarelik dar bir alanda yaşama tutunma mücadelesi veren 2,3 milyon insanın tepesine 12 bin tondan fazla bomba yağdırıldı. Amerika orada, Avrupa orada. Tek tek gelip ziyarette bulunuyorlar. Birlemiş Milletler rakamlarına göre, 600 bin Gazzeli yerlerinden edildi. Şu anda BM ekipleri her an orayı terk etmeyi planlıyorlar. Tüm savaşlarda olduğu gibi burada da en büyük mağduriyeti kadınlar ve masum çocuklar yaşadı, halen de yaşıyor. Gazze’den yansıyan haberlere ve fotoğraflara bakıp da tepkisiz kalmak mümkün mü? Ne kadar sarsıcı olursa olsun, hiçbir eylem, böyle bir vahşeti meşru kılmaz. Gazze’ye yönelik saldırılar, kendini savunma sınırını çoktan aşmış, açık bir zulme, mezalime, katliama ve barbarlığa dönüşmüştür. İşin üzücü yanı, medeni geçinen gayri medenilerin bu vahşeti sadece seyretmesidir.

DAHA NE KADAR İNSAN ÖLMESİ LAZIM?

Avrupa Birliği Komisyonu, dün çıkmış, ‘henüz ateşkes çağrısı yapamayız’  diyor. Daha ne kadar insan ölmesi lazım, daha ne kadar çocuk ölmesi lazım? Sizin hesabınız ne?  Ağızbirliği etmişçesine tüm Batılı ülkeler, İsrail yönetimini aklıselime davet etmek yerine, saldırılara koşulsuz destek veriyor. Lafa gelince insan hak ve hürriyetleri konusunda ahkâm kesenler, Gazzeli mazlumların hayat hakkını tam 19 gündür yok sayıyor. Ne oldu İnsan Hakları Beyannamesi? Yardım gemisi göndermek varken, uçak gemisi, savaş gemisi göndererek, hangi lobilere hizmet ettiklerini açıkça ortaya koyuyorlar.

VAHŞETİN ORTAKLARIDIR

Buradan soruyorum: AB Komisyonu’nun ateşkes çağrısı yapabilmesi için daha kaç çocuk ölmelidir? Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin harekete geçmesi için daha kaç ton bombanın Gazze’ye düşmesi gerekir? Batılı kuruluşların katliama ‘dur’ demeleri için daha ne kadar kadın, sivil, yaşlı hayatını kaybetmelidir? Uluslararası basın organlarının gerçekleri yazması, söylemesi, anlatması için daha kaç tane meslektaşları bombaların hedefi olmalıdır?

Yazının Devamını Oku

Donanmadan tarihi geçit töreni... 100. yılda 100 savaş gemisi

27 Ekim 2023

Bu kapsamda, 29 Ekim’de İstanbul Boğazı’nda Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın yeni amiral gemisi TCG Anadolu başta olmak üzere 100. yıla özel 100 savaş gemisi ile geçit töreni yapılacak. Gemiler törene katılacak Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı ve vatandaşları selamlayacak.

ÇELİK KANATLAR EŞLİK EDECEK

Mavi Vatan’daki geçit töreni Türk donanma tarihinin en büyük geçit töreni olacak. Denizcilik geleneklerine göre gemilerin limandan çıkışında “silistre” adı verilen denizci düdüğü çalınacak. İstanbul Boğazı’ndan güneye geçişle başlayacak gemiler, Boğaz’ın iki yakasında halkı selamlayacak. Gemilere, Türk Yıldızları ve SOLOTÜRK ile birlikte 20 muharip uçak da eşlik edecek. Geçit töreninde ayrıca 101 pare top atışı da yapılacak. Gemilerin geçit töreni 29 Ekim saat 17.00’de başlayacak. Türk Yıldızları saat 16.20’de Boğaz’da gösteri uçuşu yapacak. SOLOTÜRK de Ankara’da 13.00’te, İstanbul Boğazı’nda ise 16.40’ta uçacak.

MSB’DEN DOLU DOLU KUTLAMA

- Milli Savunma Bakanlığı 29 Ekim’de Ankara’da yapılacak ve mehteran birliğinin marşlar seslendireceği yürüyüşe Türk Silahlı Kuvvetleri, Cumhuriyetin kuruluş yılına atfen 1923 personel ile katılacak. Ankara’da Millet Kütüphanesi ve CEPA AVM’de 24-29 Ekim, MKE İmâlat-ı Harbiye Müzesinde ise 27-29 Ekim tarihleri arasında Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Mehmetçiklerle birlikte çekilmiş fotoğrafları ve kahraman Mehmetçiğin 100 yıllık bir zaman diliminde fedakarca icra ettiği görevlerden kesitlerin yer aldığı fotoğraf sergisi etkinliği yapılacak. İzmir’de 25 Ekim, Antalya’da 29 Ekim’de Türk Yıldızları; 24-29 Ekim tarihleri arasında Trabzon, Erzurum, Adana, Samsun, Sivas, Elazığ, Ankara ve İstanbul’da SOLOTÜRK gösteri ve selamlama uçuşları ve 81 ilde Türkiye Yüzyılı Mehmetçik Hatıra Ormanı Ağaç Dikim Faaliyeti başta olmak üzere birçok etkinlik düzenlenecek.

Yazının Devamını Oku

‘Koca Yusuf’tan 4 insanlık sortisi daha 

24 Ekim 2023

İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik 7 Ekim’de başlayan ve aralıksız devam eden saldırıları sürüyor. Abluka altındaki Gazze’de insanlık dramı yaşanırken, Türkiye ise Gazzeli sivillere yönelik insani yardım ulaştırılması için seferber oldu. Daha önce Mısır üzerinden Gazze’ye yardım ulaştıran Türkiye, dün de sağlık ve yardım malzemesi taşıyan TSK’ya ait nakliye uçaklarını Mısır’a gönderdi. Ankara Etimesgut’tan havalanan ve “Koca Yusuf” olarak bilinen A400M nakliye uçakları Mısır’a 4 sorti yaptı. İçinde çoğunlukla sağlık malzemesi taşıyan uçaklardaki yardım malzemeleri Mısır’ın El-Arish Havalimanı’na indirildi. Yardım paketleri TIR’larla Refah Kapısı’ndan geçirilecek ve Gazzellilere ulaştırılacak.

ÇOĞU TIBBİ MALZEME

Milli Savunma Bakanlığı’ndan (MSB) yapılan açıklamada, “Ülkemizin yardım elini Gazze’ye ulaştırmaya devam ediyoruz. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatlarıyla hazırlanan ve içerisinde çoğunlukla sağlık malzemelerinin yer aldığı yardım paketlerini Hava Kuvvetlerimize ait uçaklarımıza yükledik. Yardım malzemelerinin bölgeye ulaştırılması için toplamda dört sorti planlandı” denildi. Bakanlıktan yapılan açıklamada ayrıca, Gazze için hazırlanan ve çoğunlukla sağlık malzemelerinin yer aldığı yardım paketlerini taşıyan Hava Kuvvetleri’ne ait uçakların başarılı bir şekilde Mısır’a ulaştığı bildirildi.

REFAH’TAN 3’ÜNCÜ KONVOY ULAŞTI

Gazze’ye gıda, ilaç ve su gibi insani yardım malzemeleri taşıyan üçüncü konvoyun dün Mısır’a bağlanan Refah Sınır Kapısı’ndan bölgeye girdiği bildirildi. Daha önce cumartesi ve pazar günleri iki ayrı konvoyda toplamda 34 kamyon geçiş yapmıştı. Öte yandan yetkililer söz konusu yardımların ihtiyaç duyulanın çok altında olduğunu belirtiyor.

YİNE YAKIT GÖNDERİLMEDİ

Birleşmiş Milletler yetkilileri günlük 100 TIR dolusu insani ihtiyaç malzemesine ihtiyaç duyulduğunu söylerken, dün bölgeye giren yardım konvoyunda yakıt bulunmadığı ifade edildi. Bölgede yaşanan elektrik tedariki sorunları nedeniyle yakıt sağlanması özellikle hastanelerin sağlık hizmetlerini sürdürebilmesi açısından hayati önem taşıyor.

Yazının Devamını Oku

‘Derman’ Almanya’da görücüye çıktı

20 Ekim 2023

ENGEBELİ ARAZİDE ŞOV YAPTILAR

Daimler AG’nin düzenlediği Defence Truck Experience 2023 Almanya’nın Karlsruhe kentinde yapıldı. Etkinliğe katılan çok sayıdaki askeri araç, zorlu ve engebeli arazi koşularında hünerlerini sergiledi. Etkinlikte ilk kez yer alan Koluman Otomotiv Endüstri AŞ tarafından geliştirilen 8X8 lojistik destek aracı Derman da performansını gösterdi.

8x8'DE TEK OLMAYI ARZU EDİYORUZ

Hürriyet’e konuşan Koluman Otomotiv Endüstri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Kaan Saltık, şunları söyledi: “Almanya’da Derman’a ilgi çok iyiydi. Beklediğimizden daha çoktu diyebilirim. Burada Derman’ı NATO ordularına tanıtma fırsatı bulduk. Bu sene önce Polonya’da arkasından İngiltere’de şansımız olmuştu. Bu defa da Almanya’da Mercedes’in yaptığı bu güzel organizasyonda yapabildik. Birçok ordu yetkilileriyle görüştük. Faydalı
görüşmeler yaptığımıza inanıyorum. Ülkelerin savunma sanayi bütçeleri her geçen gün artıyor. Özellikle Ukrayna-Rusya savaşı ve şimdi de Orta Doğu'daki karışıklıklar çerçevesinde jeopolitik dengeler tekrar sarsıldı. Dolayısıyla Doğu Avrupa ülkeleri, NATO ülkeleri başta olmak üzere bütün ülkeler savunma sanayisinde daha da güçlü bir hale gelmek için ordularını güçlendiriyor. Dolayısıyla Derman için de talep olduğunu görüyoruz. Ayrıca, TSK’nın 8x8 lojistik taşımalarında tek adres olmayı arzu ediyoruz.”

Yazının Devamını Oku

TSK caydırıcılık gücünü gösterdi... Ateş serbest

14 Ekim 2023

Faaliyette, Silahlı Kuvvetler envanterinde bulunan ve atışta kullanılan silah ve sistemlerden 50’si sergilendi. Bu 50 silahtan 42’i atışlarda görev yaptı. Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, “Ordumuzun caydırıcılığını her geçen gün artırıyoruz. Siyasi, askerî, ekonomik, teknolojik ve toplumsal alanlar başta olmak üzere, hemen her alanda çok yönlü gelişmelerin yaşandığı günümüzde, ülkeler arası savaşlardan vekâlet savaşlarına, çatışmalardan krizlere kadar geniş bir istikrarsızlık ortamı bulunmaktadır. Yaşadığımız coğrafya ile mevcut savunma ve güvenlik ortamı ise Türk Silahlı Kuvvetlerinin bu tehditleri bertaraf edecek, harekâta daima hazır ve caydırıcı bir güç olmasını zorunlu kılmaktadır. Cumhuriyetimizin 100’üncü yılına ulaştığımız bu tarihi süreçte, bir asır önce varlık yokluk mücadelesi veren bir ordudan asil milletimizin sarsılmaz desteğiyle, bugün üstün nitelikleri haiz personeli, yüksek teknoloji ürünü silah sistemleriyle dünyanın önde gelen ordularından biri haline gelmenin haklı gururunu yaşıyoruz” dedi.

AKINCI’DAN KARGU’YA…

Atışlarda kullanılan 42 silah sistemi içinde Leopard 2A4 tankı, Fırtına obüsü, Kargu vurucu İHA, Akıncı TİHA, Korkut Alçak İrtifa Hava Savunma Sistemi, T-129 Atak Taarruz Helikopteri, Milli Piyade Tüfekleri, tanksavar mühimmat UMTAS, Lazer Güdümlü füze CİRİT, Paletli Zırhlı Tanksavar Aracı ve F-16’lar da yer aldı. Faaliyet alanında atış yapan Akıncı TİHA hedefleri başarıyla vurdu. Mehmetçik 200 metre uzaklıktaki hedefleri başarıyla vurdu. KNT-76 ve Bora keskin nişancı tüfekleriyle 600 metre uzaklıktaki hedefler de tam isabetle etkisiz hâle getirilirken, 1000 metre uzaklıktaki hedefler de uzman nişancılar tarafından tam isabetle vuruldu.

HİSAR SERİSİ İLK KEZ SERGİLENDİ 

- Türkiye’nin yerli ve milli imkânlarla geliştirdiği TSK’nın envanterine giren Alçak İrtifa Hava Savunma Sistemi Hisar A ve Orta İrtifa Hava Savunma Sistemi HİSAR O ilk kez sergilendi.

Yazının Devamını Oku

Son bir haftada 252 terörist etkisiz hâle getirildi

12 Ekim 2023

SİHA DÜŞÜREN UÇAK İNCİRLİKTEN KALKMADI

Suriye’de Türkiye’ye ait SİHA’yı düşüren ABD uçağının İncirlik’ten kalktığına dair iddiaları yalanlayan Milli Savunma Bakanlığı kaynakları, “Uçağın İncirlik’ten kalktığı tamamıyla spekülasyon, böyle bir durum söz konusu değil” ifadelerini kullandı. Kaynaklar, uçağın Ürdün’den kalktığı bilgisini de verdi.

SON BİR HAFTADA 252 TERÖRİST ETKİSİZ HÂLE GETİRİLDİ

Mili Savunma Bakanlığında düzenlenen basın bilgilendirme toplantısında terörle mücadele konusunda açıklamalarda bulunan, Milli Savunma Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler ve Müşaviri Tuğamiral Zeki Aktürk, şunları söyledi: “Son bir asrın en kapsamlı ve en etkili faaliyetlerinin icra edildiği bu dönemde Türk Silahlı Kuvvetlerimiz; başta PKK/KCK/PYD-YPG, DEAŞ ve FETÖ olmak üzere tüm terör örgütlerine karşı ülkemizin huzur ve güvenliği ile bölgesel ve küresel barış ve istikrara katkı sağlamak için büyük bir özveri ile mücadele etmektedir.

Kesintisiz bir şekilde ve kararlılıkla uyguladığımız terörü kaynağında yok etme stratejisi ile Irak ve Suriye’nin kuzeyi dâhil; Son bir haftada 252 terörist etkisiz hâle getirilmiştir. Böylece etkisiz hâle getirilen terörist sayısı bu yıl içinde 1.640’a, 24 Temmuz 2015’ten bugüne kadar ise 38.983’e ulaşmıştır. Ayrıca, 1, 3 ve 4 Ekim tarihlerinde Irak’ın; 5, 6 ve 8 Ekim tarihlerinde ise Suriye’nin kuzeyindeki terör hedeflerine yönelik karadan ateş destek vasıtalarının da kullanıldığı etkili ve kapsamlı hava operasyonları icra edilmiştir.

194 HEDEF İMHA EDİLDİ

PKK/KCK, PYD/YPG’nin Suriye ve Irak’taki tüm tesis ve faaliyetlerinin hedef alındığı bu operasyonlarda, teröristlerce kullanılan ve içerisinde sorumlu düzeyde teröristlerin de bulunduğu değerlendirilen mağara, sığınak, barınak ve depo ile örgütün gelir kaynağı olarak yararlandığı tesislerden oluşan toplam 194 hedef başarıyla imha edilmiştir. Söz konusu harekâtlarla terör örgütüne ağır darbe vuru muş, ilk belirlemelere göre 229 teröristin etkisiz hâle getirildiği tespit edilmiştir. Hedeflerdeki etki kıymetlendirmesi devam etmektedir.

Ülkemize yönelik terör tehdidine karşı icra ettiğimiz tüm operasyonlarımız, uluslararası hukuka uygun, tüm komşularımızın sınırlarına ve toprak bütünlüğüne saygılı, meşru müdafaa hakkı kapsamında ve sadece bölgedeki terörist unsurlar hedef alınarak yapılmaktadır. Bir kez daha vurgulamak istiyoruz ki Türk Silahlı Kuvvetlerinin teröristler dışında hiçbir hedefi yoktur.VHarekâtlar öncesinde hedefler özenle seçilmiş, harekâtların planlama ve icrasında masum sivillerin can ve mal güvenliği; tarihî, dinî ve kültürel varlıklar ile çevrenin korunması için gerekli bütün tedbirler alınmıştır. Eli kanlı teröristler bu coğrafyadan sökülüp atılıncaya kadar terör yuvalarını yerle bir etme irade ve kararlılığımız, gereken yer ve zamanda artan bir etki ve baskıyla sürecektir.

Yazının Devamını Oku

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’dan İsrail-Filistin açıklaması: İnsani tavrımızı sürdüreceğiz

11 Ekim 2023

HÜRRİYET’in geleneksel kahvaltısına konuk olan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, İsrail-Filistin çatışması, yastık altı altın, yeni evlenecek olanlara verilecek krediler gibi gündemdeki birçok konuya ilişkin sorulara yanıt verdi. Yılmaz, İsrail ile Filistin arasındaki çatışmalara ilişkin, “Endişe verici bir tablo yaşıyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız çok tecrübeli bir lider, bölgenin aslında en tecrübeli lideri olarak burada çok itidalli bir yaklaşım gösteriyor. Bir itidal hakim olursa tansiyon düşürülürse ve bir diyalog içinde meselelere bakılırsa bunun etkileri sınırlı kalacaktır. Ama tersine, çatışmayı tırmandırıcı yaklaşımlar güç kazanırsa bunun da tabii olumsuz etkileri daha fazla olacaktır” ifadelerini kullandı.

‘KALICI ETKİ BEKLEMİYORUM’

Yılmaz, Türkiye’nin süreçteki tavrına ilişkin, “Biz Türkiye olarak sağlıklı bir tavır, insani bir tavır sergilemeye devam edeceğiz. Gerilimin düşmesi için, gayret sarf etmeye devam edeceğiz. Bütün bölgeye, dünyaya ne kadar etki ediyorsa Türkiye’ye de etkisini o ölçüde düşünmek gerekir. Doğrudan büyük bir etkisini beklememek gerekir. Piyasalarda geçici dalgalanmalar olabilir ama enerji piyasalarında çok kalıcı bir etki beklemiyorum. Çok köklü, büyük bir ekonomik etki tahmin etmiyorum” dedi. Cevdet Yılmaz, döviz kurlarına ilişkin ise, “Serbest kur sistemindeyiz. Dolayısıyla günlük, haftalık, gelişimlere göre elbette artışlar, inişler ve çıkışlar olacaktır ama bu belli bir bant içerisinde gerçekleşecektir. Ani yüksek bir hareket beklemiyoruz. Önümüzdeki dönemde daha istikrarlı bir ekonomiye doğru gideceğiz. Ve istikrar içinde büyümeye devam edeceğiz” yorumunda bulundu.

YASTIK ALTINDA 300 MİLYAR DOLARLIK ALTIN

Yastık altındaki altınla ilgili çalışmaların tamamlandığını belirterek, “1980’lerden bu yana 300 milyar doların üzerinde bir rakam çıktı” dedi. “Altın alınmasın” demediklerini kaydeden Yılmaz, önemli olanın altının sisteme dahil edilmesi olduğunu da  vurguladı. Diğer yandan, dolar alıp evde tutmanın aslında ABD’ye sıfır faizle kredi vermek anlamına geldiğinin de altını çizden Yılmaz, “Bankacılık sistemi içinde tutun ki ekonomiye katkıda bulunsun. İki yönlü faydası var; elinde tutan tasarruf sahibine gelir sağlar. Makro olarak da Türkiye’nin daha az borçlanmasına katkı sağlar. Hem kendi faydaları için hem toplumun faydası için kaynaklarını sisteme dahil etsinler” diye konuştu.


Ayaktakiler: Neşe Karanfil, Selçuk Böke. Oturanlar: Ebru Karatosun, Gonca Şenay, Cevdet Yılmaz, Hande Fırat, Hacer Boyacıoğlu

ENFLASYONLA MÜCADELE

Yazının Devamını Oku

Bakan Koca’dan eleştirilere cevap: Aşı karşıtı değilim

11 Ekim 2023

Bakan Koca, Kabine toplantısı sonrasında gazetecilere şunları söyledi: “Aşı karşıtlığı konusu en son bize yakıştırılabilir. Bu süreçte Türkiye, bağışıklama programında bulunan çocukluk çağı aşılarında yüzde 95’in üzerinde aşılama oranına sahip olmuş durumda. Bakanlığımıza bağlı konularda tüm süreçleri bilim kurulları ile birlikte yürütüyoruz. Dolayısıyla bizim bilime, akla, mantığa karşı olmamız söz konusu dahi olamaz. Aşı karşıtlığının mantıklı hiçbir yanı yok. Bizim de aşıya karşı olmak gibi bir durumumuz asla söz konusu olamaz. Bazı açıklamalarımı, hekim ve bilim insanlarını hedef göstermekle itham ettiler. Açıklamamdan böyle bir sonuç çıkarılması mümkün değil. Bu açıklamalar, hekimlerimizin önlüğünün beyazına leke gelmemesi ve onları muhafaza etmek adına yapılmıştı. Dolayısıyla tüm vatandaşlarımız evlatlaraına çocukluk çağı aşılarını yaptırmalı. Kendisine aşı tanımlanmış olan mevsimsel grip aşısını olmalı.”

Yazının Devamını Oku

Bakan Koca’dan “aşı karşıtı” eleştirilerine yanıt: Asla söz konusu olamaz

10 Ekim 2023

Beştepe’de yapılan Kabine toplantısı sonrasında basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Bakan Koca, şunları söyledi:

AŞI KARŞITLIĞI SÖZ KONUSU DEĞİL

“Aşı karşıtlığı konusu en son bize yakıştırılabilir. Bu süreçte Türkiye, bağışıklama programında bulunan çocukluk çağı aşılarında yüzde 95’in üzerinde aşılama oranına sahip olmuş durumda. Bakanlığımıza bağlı konularda tüm süreçleri bilim kurulları ile birlikte yürütüyoruz. Dolayısıyla bizim bilime, akla, mantığa karşı olmamız söz konusu dahi olamaz. Aşı karşıtlığının mantıklı hiçbir yanı yok. Bizim de aşıya karşı olmak gibi bir durumumuz asla söz konusu olamaz. Bazı açıklamalarımın hekim ve bilim insanlarına yönelik olduğuna dair yorumlar yapanlar oldu. Onları hedef göstermekle itham ettiler. Açıklamamdan böyle bir sonuç çıkarılması kesinlikle mümkün değil. Bu açıklamalar, hekimlerimizin önlüğünün beyazına, leke gelmemesi ve onları muhafaza etmek adına yapılmış açıklamalardı. Dolayısıyla çocukluk çağı aşı programı konusunda tüm vatandaşlarımız son derece hassasiyetle hareket etmeli ve çocukluk çağı aşılarının yaptırılmasını temin etmeli. Aşı programındaki aşılarından eksikleri olan çocuklarımızın aşılarını çocuklarına özenle yaptırmalılar.

GRİP AŞISI TANIMLANMIŞ HERKES MEVSİMSEL GRİP AŞILARINI YAPTIRMALI

Grip aşısı için kendisine aşı tanımlanmış olan herkes mevsimsel grip aşılarını yaptırmalı. Covid-19, mevsimsel hale geldiğinde, belki grip aşısındaki mevsimsel suşlara ilave edilerek mevsimsel grip aşısı şekline dönebilir. Mevsimsel hale gelmesi önümüzdeki süreçte gerçekleşebilir. Dolayısıyla bu anlamda bir endişemiz yok. Bakın, aşılama konusundaki hassasiyetimi çocukluk çağı aşıları ve grip aşıları üzerinde ısrarla gündeme getiriyorum. Bu söylemler aşı karşıtlığı ile örtüşebilir mi?

37 ŞEHİR HASTANESİ
Bugün (10 Ekim) Gaziantep Şehir Hastanemiz hasta kabulüne başladı. Böylelikle 22’nci şehir hastanemiz açılmış oldu. Bir iki hafta içerisinde İzmir Şehir Hastanemizde de hasta kabulüne başlayacağız. Bütün büyük şehirlerimizde şehir hastanesi yapmak üzere bir planlama yapıldı. Kimisinin projesi tamamlanırken kimisinin de yapımı devam ediyor. İnşaatı devam edenlerle birlikte toplam 37'ye yakın şehir hastanemiz tamamlanmış olacak.”

Yazının Devamını Oku

Bakan Yerlikaya: Organize suç örgütlerine göz açtırmayacağız

10 Ekim 2023

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Kabine toplantısının ardından basın mensuplarına yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

"KAFES OPERASYONLARINA DEVAM EDECEĞİZ"

“İçişleri Bakanlığı olarak, öncelikli hedeflerimizin başında ülkemizi organize suç örgütlerinden temizlemek geliyor. Bu amaçla, kahraman güvenlik güçlerimizle birlikte ulusal, bölgesel ve yerel organize suç örgütlerine yönelik mücadelemizi aralıksız sürüyoruz. Vatan toprağımızın dört bir yanında, organize suç örgütlerinden, şehir eşkıyalarına ve sokak çetelelerine kadar bu illegal yapılara karşı, ‘Kafes’ operasyonları düzenliyoruz, düzenlemeye de devam edeceğiz.

"GÖZ AÇTIRMAYACAĞIZ"

Hedefimiz; her zaman olduğu gibi hukukun üstünlüğü ilkesine ve insan haklarına sadık kalarak, ülkemizi dünyanın en güvenli ülkesi yapmak. O nedenle; nasıl teröre, zehir tacirlerine, göçmen kaçakçılığı organizatörlerine ve kaçakçılara göz açtırmıyorsak, halkımızın huzurunu kaçıran, güvenliğini tehdit eden organize suç örgütlerine de göz açtırmayacağız.”

<iframe src='//www.hurriyet.com.tr/video/embed/?vid=42341595&resizable=1&autostart=true&playsinline=true&v_utm_source=haber_detay' width='580' height='326' frameborder='0' scrolling='no' allow='autoplay; fullscreen' allowfullscreen></iframe>

 

Yazının Devamını Oku

En fazla uluslararası öğrencinin bulunduğu ilk 10 devlet arasındayız

10 Ekim 2023

Erdoğan dün Beştepe’de 2023- 2024 Yükseköğretim Akademik Yılı Açılış Töreni’nde özetle şunları söyledi:

İKNA ODALARI

“Daha yakın tarihte 28 Şubat döneminde hafızamıza yükseköğretim adına utanç verici sahneler kazınmıştır. Başörtüsünden dolayı ikna odalarına alınan kızlarımızın yaşadığı zulmü asla unutamayız. Benzer durumları maalesef biz de yaşadık. Darbe çığırtkanlıklarının yapıldığı Cumhuriyet mitinglerinden, kılık kıyafet konusunda ısrarla sürdürülen yasakçı tavra kadar çeşitli alanlarda biz de buna şahitlik ettik. Ancak hayata geçirdiğimiz reformlarla statüko bekçiliği olarak gördüğümüz bu direnci kırmayı başardık.   

208 ÜNİVERSİTE

Üniversite sayısını 76’dan 208’e çıkartarak, isteyen her gencimizin evine en yakın yerde yükseköğrenime katılmasının yolunu açtık. Kontenjanları artırarak üniversite kapılarında yığılmaların önüne geçtik. 2002 yılında yüzde 14 olan yükseköğretimde net okullaşma oranı 3 kattan fazla artışla yüzde 45’e yükseldi. Bu oran OECD ortalamasından çok daha ilerdedir. Yükseköğretimde kız-erkek eşitliği oranı 0.98 ile tam eşitliğe çok yakındır.

7 MİLYON ÖĞRENCİ

7 milyon üzerindeki öğrenci sayımızla Avrupa yükseköğretim alanında kayıtlı öğrenci sayısı bakımından ilk sıralarda yer alıyoruz. Tam 198 ülkeden gelen 340 bine yakın öğrenci ile dünyada en fazla uluslararası öğrencinin bulunduğu ilk 10 devlet arasındayız. 22 sene önce 70 bin olan öğretim elemanı sayısı 3 kat artışla 184 binin üzerine çıktı.

Yazının Devamını Oku

Esir takası dahil arabuluculuğa hazırız

10 Ekim 2023

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dün gün boyu sürdürdüğü telefon diplomasisinin ardından Kabine toplantısı sonrası yaptığı açıklamanın odağında da İsrail ve Filistin’de yaşananlar vardı. Erdoğan konuşmasında özetle şunları söyledi:

“Müslümanlar olarak ilk kıblemiz Mescid-i Aksa’nın ve onun içinde yer aldığı Kudüs-i Şerif’in gönül dünyamızda ayrı bir yeri var. Biz ne İsrail topraklarında ne Filistin topraklarında tek masumun burnunun kanamasına razı olmadığımızı hep söyledik, söylüyoruz. Bugün de aynı yerdeyiz. Bugün hiçbir ayrım yapmadan, inancına, kökenine bakmadan insanı bu şekilde savunuyoruz. İsrail güvenlik güçlerinin ve illegal yerleşimcilerin Filistinlilere uyguladığı baskıya, zulme, yargısız infazlara, can ve mal tehdidine de nasıl karşıysak; İsrailli sivillere yönelik rastgele eylemlere de aynı şekilde karşıyız. Hele hele Gazze’nin orantısız hava ve kara saldırılarıyla yerle yeksan edilmesi, camilerin bombalanması bu sırada  masum kadın, yaşlı, çocuk ölümlerinin yaşanması asla kabul edilemez bir durumdur. İsrail şehirlerine yönelik eylemlerde benzer manzaralar ortaya çıkmışsa bunları da kesinlikle tasvip etmiyoruz.

SAVAŞIN DA BİR ADABI AHLAKI VAR

Her şeyin olduğu gibi savaşın da bir adabı ve ahlakı vardır. Tüm taraftar buna riayet etmekle mükelleftir. Altını çizerek hep ifade ettiğimiz gibi adil bir barışın kaybedeni olmaz. Bir şiddet sarmalına girilmesi ilave acıdan başka bir şey getirmez. İsrail yönetiminden Gazze başta olmak üzere Filistin topraklarına yönelik bombardımanlarını, Filistinlilerden de İsrail’deki sivil yerleşimlere yönelik tacizlerini durdurmalarını istiyoruz. Bu itidalli adım barışa giden yolun kapısını da aralayacaktır. Gün fevri değil, devlet aklıyla, soğukkanlılıkla ve insanlık vicdanıyla hareket etme günüdür.

DİPLOMATİK TEMASLARIMIZ SÜRÜYOR

Türkiye olarak, tarafların talep etmesi halinde esir takası dahil her türlü arabuluculuğa hazır olduğumuzu belirtmek isterim. Bir süredir devam ettirdiğimiz diplomatik temaslarımızı artırarak sürdürüyoruz. Filistin Devlet Başkanı Abbas ve İsrail Cumhurbaşkanı Herzog ile son derece verimli birer telefon görüşmesi gerçekleştirdim. Her iki lidere de sivil ölümlerinden duyduğumuz derin üzüntüyü ifade ettim. Çatışmaların sonlandırılması noktasında elimizden geleni yapmayı dile getirdik.  Katar Emiri Şeyh Temim, Lübnan Başbakanı Mikati, Malezya Başbakanı Enver İbrahim ile de görüşerek akan kanı nasıl durdurabileceğimizi değerlendirdik. Gazze halkının ihtiyaç duyacağı insani yardım malzemelerinin tedariki konusunda da gerekli hazırlıklarımızı yapıyoruz.”

EMEKLİYE TEK SEFER 5 BİN TL İKRAMİYE

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 3 saat 50 dakika süren Kabine toplantısının ardından emeklilere müjde verdiği konuşmasında özetle şunları söyledi: 

Yazının Devamını Oku

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan kongre mesajları: İşçi ve emeklilere müjdelerimiz var

8 Ekim 2023

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, konuşmasında özetle şu mesajları verdi:

- TÜRKİYE BİN YILINA YÜRÜYÜŞ: “Hakka ve millete hizmet sevdasına, Türkiye sevdasına gönül veren herkes bedeniyle olmasa bile kalbiyle, ruhuyla, aşkıyla, sevdasıyla bu salondadır. Bu sevda, hayatımızın gayesi olan davamızı yüceltme sevdasıdır. Bu sevda, Türkiye Yüzyılı’nı inşa etme sevdasıdır. Bu sevda, Türkiye bin yılına yürüyüş sevdasıdır.

- ASLA UNUTMAYACAĞIZ: Ülkemizin üzerinde son dönemde oynanan en büyük oyunların tekmilinin birden sergilendiği 14 ve 28 Mayıs seçimlerindeki gayretlerinizi asla unutmayacağız. Bu seçimlerde, milli iradenin tecellisi için gece-gündüz çalışan her bir teşkilat mensubumuz ile milli iradeye sahip çıkan her bir vatandaşıma, buradan tekrar teşekkür ediyorum. Bu seçimlerde omuz omuza mücadele ettiğimiz Cumhur İttifakı’ndaki her bir ortağımıza, ittifak partilerimize gönül veren kardeşlerimize hassaten teşekkürlerimi sunuyorum. İnşallah 31 Mart 2024 tarihinde yapılacak mahalli idareler seçimlerinde bu kararlı tutumu tekrar sergileyerek, Türkiye Yüzyılı’nın muştusunu bir kez daha cümle âleme beraberce ilan edeceğiz. 

- BİR GECE ANSIZIN GELEBİLİRİZ: Terörü kaynağında kurutma stratejimizi kararlılıkla uygulayacak, PKK’sından FETÖ’süne, DEAŞ’ından marjinal örgütlere kadar eli kanlı canilerden döktükleri her damla kanın hesabını misliyle soracağız. ‘Bir gece ansızın gelebiliriz’ ikazının, vatanımızın bekasına kast eden alçakların yüreklerine saldığı korkuyu hiç eksiltmeyeceğiz.

- 21 YILDIR ENFLASYONA EZDİRMEDİK: 21 yıldır enflasyona ezdirmediğimiz işçi, memur ve emeklilerimize inşallah önümüzdeki dönemde yeni müjdeler vermeye devam edeceğiz. Şu anda bakanlığımız çalışmasını yapıyor, ilk Kabine toplantımızdan sonra yeni müjdemizi emekli memurlarımıza açıklayacağız. Tüm dünyayla birlikte ülkemizi de olumsuz etkileyen hayat pahalılığı meselesini, gereken her türlü tedbiri alarak çözmekte kararlıyız.”

HER KONGREMİZ BİR DEĞİŞİM RÜZGÂRI

Yazının Devamını Oku

Suriye'de sıcak gecenin trafiği... Teröristlere kararlı vuruş

7 Ekim 2023

Ankara’daki terör saldırısının ardından güvenlik güçleri yurt içi ve sınır ötesinde terör örgütü PKK/YPG’ye karşı üst üste darbe vurdu. TSK ve MİT’in koordinasyonunda Suriye’nin kuzeyinde terör örgütüne ait alt yapı, üst yapı ve enerji tesisleri, iletişim ağları, cephanelikler ve sığınaklar imha edildi. Fırat Kalkanı Harekâtı bölgesinde teröristlerin üs bölgelerine açtığı taciz atışlarına misliyle karşılık verilerek, 26 terörist etkisiz hale getirildi.

MEŞRU MÜDAFAA HAKKI

Dışişleri Bakanlığı’ndan konuyla ilgili dün öğlen saatlerinde yapılan açıklamada şöyle denildi:

“1 Ekim 2023 tarihinde gerçekleşen terör saldırısı sonrasında, meşru müdafaa haklarımız doğrultusunda Irak ve Suriye’de PKK/YPG terör hedeflerine yönelik olarak Silahlı Kuvvetlerimiz ve İstihbarat Teşkilatımız tarafından kapsamlı operasyonlar başlatılmıştır. Bu çerçevede, Suriye’nin kuzeyindeki Tel Rıfat, Cizire ve Derik bölgeleri başta olmak üzere bölücü terör örgütüne ait çok sayıda hedef imha edilmiştir.

STRATEJİK HEDEFLERE NOKTA OPERASYONU

Önceki gün başlatılan hava harekâtıyla Suriye’nin kuzeyindeki terör örgütü tarafından kullanılan, MİT’in önceden belirlediği stratejik noktalar hedef alındı. Yapılan nokta atışlarında PKK/YPG’ye ait petrol kuyusu, depolama tesisi, örgütün iletişim şebekesi, eğitim ve toplantı alanları, mühimmat depoları ve sığınaklar gibi 30’dan fazla stratejik öneme sahip hedef kullanılamaz hale getirildi. Söz konusu yerlerde örgütün sözde üst düzey isimlerinin de etkisiz hale getirildiği bildirildi. Milli Savunma Bakanlığı yayımladığı videoda vurulan bölgelerin görüntülerini paylaştı. Bakanlık, “Tam isabet” başlığı ile paylaştığı bilgi notunda, “Suriye’nin kuzeyindeki Tel Rıfat, Cizire ve Derik bölgelerindeki PKK/YPG’li teröristlere ait hedefler kahraman pilotlarımız tarafından işte böyle imha edildi” ifadelerini kullandı.

ÜS BÖLGESİNE SALDIRDILAR

Tel Rıfat, Cizire ve Derik’e yönelik düzenlenen hava harekâtının yanı sıra Fırat Kalkanı Harekât bölgesinde (Cerablus, Al Bab, Dabık) hareketlilik yaşandı. TSK’nın Dabık üs bölgesine teröristler tarafından yapılan saldırıya misliyle karşılık verildi. Topçu atışlarıyla gece boyunca terör hedefleri ateş altına alındı. Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Dün gece (5 Ekim) Fırat Kalkanı Harekât bölgesindeki Dabık üs bölgemize gerçekleştirilen terörist saldırısına Mehmetçiklerimiz tarafından güçlü şekilde karşılık verildi. Bölgedeki terörist hedeflere yönelik gerçekleştirilen misilleme atışlarında 26 PKK/YPG’li terörist etkisiz hâle getirildi” denildi.

Yazının Devamını Oku

'Hedef terör örgütünü yok etmek' MSB'den dost müttefik ülkelere uyarı: Teröristlerin yakınlarında olmayın

5 Ekim 2023

OPERASYON EN DOĞAL HAKKIMIZ

Kaynaklar, “PKK/KCK ve diğer terörist unsurlarını etkisiz hale getirerek halkımıza ve güvenlik güçlerimize yönelik terör saldırılarını bertaraf etmek ve hudut güvenliğimizi sağlamak maksadıyla uluslararası hukuktan doğan meşru müdafaa haklarımız doğrultusunda Türkiye’nin operasyon yapmasının en doğal hakkıdır” ifadesini kullandı.

GÜVENLİK TOPLANTISI

Irak’ın kuzeyindeki yönelik hava harekatları hatırlatan kaynaklar, askeri yöntemlerle hedeflerin ele geçirilmesinde birçok hareket tarzının olduğuna dikkati çekti. Hangi hareket tarzının uygulanacağının belirlenmesinde çok sayıda faktörün etkili olduğunu belirten kaynaklar, tek hedeflerinin Türkiye’ye ve milletimize tehdit oluşturan terör örgütlerini yok etmek olduğunu, tek seçeneğin kara harekatı olmadığını belirtti. Milli Savunma Bakanlığı’nda önceki gün İçişleri, Dışişleri Bakanlarıyla MİT Başkanı ve Genelkurmay Başkanının da katılımıyla gerçekleştirilen “güvenlik toplantısı”nın içeriğine ilişkin kaynaklar, “Toplantı genel bir güvenlik değerlendirmesi ve istişare toplantısıydı” karşılığını verdi. En son terör saldırısı dahil güvenlik konusundaki durum ve yapılacaklara ilişkin genel bir istişarenin yapıldığını aktaran kaynaklar, ihtiyaç olduğu zamanlarda bu tür toplantıların devam edebileceğini bildirdi.

TERÖRÜ BESLEYEN HER TÜRLÜ UNSUR MEŞRU HEDEF

Ankara’daki saldırı girişiminde bulunan teröristlerin “paramatorla yurda girdikleri” iddiasını da değerlendiren Milli Savunma Bakanı kaynakları, teröristlerin yurda nasıl girdiğine yönelik araştırmanın ilgili birimlerce devam ettiğini aktardı. Kaynaklar ayrıca, bugüne kadar terörü kaynağında yok etme stratejisi kapsamında terör örgütünü besleyen her türlü unsurun meşru hedef olarak alındığını, bundan sonra da alınmaya devam edeceğini vurguladı.

58 HEDEF İMHA EDİLDİ

MİLLİ Savunma Bakanlığı (MSB), son bir haftada Suriye ve Irak’ta 37 PKK’lı teröristin etkisiz hale getirildiğini, Irak’ın kuzeyinde icra edilen hava harekâtlarında ise 58 hedefin imha edildiğini açıkladı. Milli Savunma Bakanlığında düzenlenen Basın Bilgilendirme toplantısında konuşan Milli Savunma Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Tuğamiral Zeki Aktürk, şunları söyledi:

Yazının Devamını Oku

Terörle mücadeledeki sessiz kahramanlar

1 Ekim 2023

STM Savunma Teknolojileri’nin geliştirdiği mini İHA’lar, TEKNOFEST İzmir’de de yoğun ilgi gördü. STM Genel Müdürü Özgür Güleryüz, geliştirdikleri sistemleri Hürriyet’e anlattı:

İLK MİLLİ VURUCU KARGU

“Türkiye’nin ilk milli vurucu İHA’sı Kargu’yu geliştirdik ve 2018 yılında Türk Silahlı Kuvvetleri’nin envanterine kattık. Kargu, TSK başta olmak üzere tüm güvenlik güçlerimiz tarafından yurtiçi ve sınır ötesi operasyonlarda etkin şekilde kullanılıyor. Özellikle terörle mücadelede, sınır ötesi harekâtlarda, yüksek önemdeki hedeflerin etkisiz hale getirilmesinde aktif rol oynuyor. Kargu’yu gelen geri bildirimlerle sürekli geliştirdik ve bu sayede sahadaki başarısı her geçen gün arttı. Şu anda ihracat başarıları peşi sıra geliyor. Kargu, görev bilgisayarı marifetiyle tamamen otonom şekilde seyrüsefer icra etme ve operatör tarafından görev bölgesinde tespit edilen sabit veya hareketli hedefleri etkin ve isabetli şekilde imha etme kabiliyetine sahip. Sistem, ‘Man-in-the-Loop’ prensibi ile tamamen operatör kontrolünde görev yapıyor. Yüksek riskli, kompleks çatışma bölgelerindeki hedeflerin tespit ve teyidini sağlayarak, kullanıcı personele keşif, gözetleme, istihbarat ve hassas vuruş imkânı sağlıyor.

ZIRH DA DELECEK

Kargu’nun farklı faydalı yük versiyonları olan RF arayıcı başlık ve zırh delici başlık için de çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Geliştirdiğimiz RF Arayıcı Başlık sayesinde, düşman radar ve elektronik harp sistemlerini saptayıp zırh delici mühimmatla hedefini imha edecek. Zırh Delici Kargu’nun üzerinde çalışmalarımız sürüyor. Tasarım ve geliştirme çalışmalarını tamamladık ve patlatma testleri aşamasına geçildi. Çok yakın zamanda envantere katmayı hedefliyoruz. Zırh delici başlık ile Kargu, kamikaze saldırı yaparak zırhlı araçları imha edebilecek.”


Yazının Devamını Oku

Kızılelma ve Anka’ya milli motor... Prof. Dr. Akşit, Hürriyet'e anlattı

29 Eylül 2023

TUSAŞ Motor Sanayi AŞ (TEI), Türkiye’nin ilk turbofan motoru TEI-TF6000’i İzmir TEKNOFEST’te sergiledi. Türk mühendislerin geliştirdiği TEI-TF-6000, insansız savaş uçakları Kızılelma ve Anka-3 gibi hava platformlarında kullanılabilecek.

Bu yıl imalatının tamamlanması planlanan motorla birlikte Türkiye, İHA ve helikopter motorlarının ardından savaş uçakları için motor teknolojisine de kavuşmuş olacak. Motorun ete kemiğe büründüğünü belirten TEI Genel Müdürü Prof. Dr. Mahmut F. Akşit, TEI-TF6000’i Hürriyet’e şu sözlerle anlattı:

Selçuk BÖKE - TEI Genel Müdürü Prof. Dr. Mahmut F. Akşit 

EKSİKLER TAMAMLANACAK

“Bir önceki TEKNOFEST’te (Ankara) TEI-TF6000’in plastik modeli vardı. Önce tasarlıyor, sonra plastik modelini yapıyoruz, daha sonra da gerçek prototipi geliyor ve sonrasında ise motor geliyor. İzmir’e yetiştirdik. Daha gitmemiz gereken yollar var. Üstünde aksesuvarlar eksik ama tamamlanacak. Özellikle motor teknolojileri ciddi vakit alan ve altyapı gerektiren işler. Bizde de ne yazık ki, 10 yıl öncesine kadar hiçbir şey yoktu. Diğer ülkelerin 100 yılda yaptığı işi biz, 3-5 yıla sığdırmaya çalıştığımız için gecikme algısı oluşuyor. Aslında altyapıyı da geliştirerek hızlı çalışıyoruz.

ETE KEMİĞE BÜRÜNDÜ

Teknoloji olarak kullanım alanı olarak savunma sanayi motorlarında İHA motorlarımız var; havada uzun süre kalması için bunlar genellikle pistonlu oluyor. İHA motor teknolojisini daha önce kazanmıştık. Seri imalata da girmişti. Helikopter motorumuz (TEI-TS1400) bu yılın nisan ayında ilk uçuşunu yaptı. Seri imalat hazıklıklarını yapıyor. Bu da (TEI-TF6000) uçak motoru sınıfının gerçek anlamda ilk turbofan motoru. Daha önce tasarım bittiğinde modeli yapılmıştı, şimdi ise tabiri caizse motor ete kemiğe büründü. Güç sınıfı olarak Anka-3 ve Kızılelma’nın yanı sıra elektrik üretimi ve doğalgaz kompresörü olarak da kullanılabilecek bir motor. Tamamen yerli ve milli, bizim tesislerimizde üretildi.”

Yazının Devamını Oku

‘TEKNOFEST kuşağı geliyor’... Bu kez İzmir’de düzenlendi

28 Eylül 2023

Çiğli Havalimanı’nda ziyaretçilerini ağırlayan TEKNOFEST’e, 7’den 70’e çok sayıda vatandaş katılırken, Türkiye’nin kendi imkanlarıyla geliştirdiği Kızılelma, Anka, Atak helikopterleri, Hürjet, Kaan boy gösterdi. TEKNOFEST İzmir’in açılışını yapan T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı ve TEKNOFEST Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, “TEKNOFEST kuşağı dev bir dip dalgası olarak geliyor” ifadelerini kullanırken, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır ise, “Karaya, havaya, mavi sulara ve hatta uzaya Türk’ün damgası vuruluyor” dedi.  TEKNOFEST İzmir’de, SOLOTÜRK ve jandarma helikopterleri gösteri uçuşları yaptı. Festivalde Türk Hava Kuvvetleri’nin gösteri timi SOLOTÜRK, izleyicilere heyecan veren akrobatik hareketler sergiledi. Ayrıca Jandarma Genel Komutanlığına bağlı helikopterler zeybek gösterisi yaptı.


Selçuk Bayraktar

YERLİ TEKNOLOJİLER SERGİLENDİ

Gençlerin yoğun ilgi gösterdiği TEKNOFEST İzmir’de, Türkiye’nin yerli ve mili imkanlarla geliştirdiği çok sayıda ürün de sergilendi.  ROKETSAN, Seyir Füzesi Çakır, İHA-230 Havadan Karaya Balistik Süpersonik Füze, Mini Akıllı Mühimmatlar MAM-C, MAM-L ve MAM-T, Hisar Hava Savunma Füze ailesi, Atmaca Gemisavar Füzesi ve sungur Hava Savunma Füze Sistemi’ni sergiledi. TUSAŞ’ın geliştirdiği, Gökbey, Hürjet, Hürkuş ve Milli Muharip Uçak Kaan ziyaretçilerin beğenisine sunulurken, BAYKAR’ın ürettiği insansız savaş uçağı Kızılelma, Bayraktar TB2 İHA/SİHA ve Cezeri Uçan Araba boy gösterdi.

DÜNYAYA ÖRNEK OLUYORUZ

TEKNOFEST İzmir’in açılışını yapan T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı ve TEKNOFEST Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, şunları söyledi: “Teknoloji yarışmalarımıza başvuran milyonlarca gencimiz, inşallah tüm dünyaya nam salmış SİHA’larımız gibi teknolojinin tüm diğer sivil alanlarında da bayrağı çok daha yükseğe taşıyacak. Milli teknoloji hamlesi ile dünyaya örnek oluyor ve birçok alanda öne çıkıyoruz. Türkiye, geliştiriyor, üretiyor ve her alanda kalkınıyor. Gençlerimiz, sanayiyi, teknoloji ve yapay zekâ ile harmanlayarak, yeni alanlar oluşturuyor. Bu yeni alanlara, değişen dünyaya ruh verecek olan bizleriz. Geçmişimizin bilgeliği ile yeni sözler söyleyecek olanlar da bizleriz.”

Yazının Devamını Oku

TEKNOFEST bu kez İzmir’de

27 Eylül 2023

Keşif oyunu, simülasyon deneyim alanları, eğitici atölyeler, sergiler, sahne gösterileri gibi etkinliklerin de eyar alacağı TEKNOFEST çok sayıda yarışmaya da sahne olacak. Deneyap Fikir Maratonu ve Deneyap Makeathon Yarışması ilk kez İzmir’de düzenlenecek. Deneyap Teknoloji Atölyelerinde eğitim almaya devam eden öğrencilerin kendilerini deneyecekleri, eğitimlerde öğrendikleri bilgileri hayata geçirecekleri Deneyap Makeathon Yarışması ortaokul ve lise olmak üzere iki kategoride düzenlenecek.

Yazının Devamını Oku

Kritik Kabine Toplantısı sona erdi

26 Eylül 2023

İŞTE KABİNE TOPLANTISINDAN ELE ALINAN GÜNDEM BAŞLIKLARINDAN BAZILARI:- BM TEMASLARI DEĞERLENDİRİLECEK: Erdoğan son iki haftada önce Hindistan’da düzenlenen G-20 zirvesinde ardından ise ABD’nin New York kentindeki BM Genel Genel Kurulu’nda liderlerle yoğun bir diplomasi trafiği yürüttü. Çok sayıdaki ikili görüşme ve temasların yansımalarının Kabine toplantısında değerlendirilmesi bekleniyor. “Tahıl Koridoru” olarak bilinen Karadeniz Tahıl Girişimi’nin yeniden canlandırılmasına yönelik atılacak adımlar, Rusya-Ukrayna savaşı ve Azerbaycan-Ermenistan arasındaki gerilimin de toplantıda gündeme geleceği belirtiliyor.

- EKONOMİNİN YOL HARİTASI: Kabine’nin en önemli başlıklarından biri de ekonomik gelişmeler olacak. Toplantıda enflasyon ve fahiş fiyatlarla mücadeleye yönelik alınacak ek tedbirlerle ilgili değerlendirmeler yapılacak. Bu ay başında açıklanan ve ekonominin 3 yıllık yol haritası niteliğindeki Orta Vadeli Program’ın (OVP) yansımalarının da toplantıda gözden geçirileceği kaydediliyor.

- EMEKLİYE MAAŞ DÜZENLEMESİ: Emekli maaşlarına düzenleme de Kabine’nin gündemine gelmesi beklenen önemli başlıklar arasında. Bu konudaki yasal düzenleme için Cumhurbaşkanı Yardımcılığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan oluşan üçlü mekanizmanın çalışmaları sürüyor. Meclis’in açılmasıyla gündemine gelmesi beklenen düzenlemede son aşamaya ilişkin Kabine toplantısında görüş alışverişinde bulunulması bekleniyor.

- VERGİSİZ TELEFON DA GÜNDEMDE: Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçen Kabine toplantısı sonrası yaptığı açıklamada, ”Üniversite öğrencilerine 10 GB internet ve cep telefonu desteğine ilişkin detayların bir sonraki Kabine toplantısında ele alınacak” demişti. Bu kapsamda bugün yapılacak Kabine’de bu konunun detaylarının netleşmesi ön görülüyor. Yine evlenecek gençlere uygun fiyatlı kredi desteği de toplantının gündem maddeleri arasında yer alıyor.

Yazının Devamını Oku

BM Genel Kurulu’na katılacak... Erdoğan bugün ABD’ye gidiyor

16 Eylül 2023

Erdoğan’ın bu yıl 19 Eylül Salı günü yapması öngörülen konuşmasında, ağırlıklı olarak tahıl koridorunun canlandırılması, Karadeniz’de istikrar, Suriye, Kafkasya ve Balkanlar’daki gelişmeler, mülteciler ile yabancı düşmanlığı ve Batı’da yükselen İslam karşıtlığına dikkat çekmesi bekleniyor. Erdoğan’ın BM hitabında ayrıca Kuran’ı Kerim’e yönelik saldırılara ilişkin de mesaj vereceği belirtiliyor. Erdoğan’ın iş dünyasından isimlerle de bir araya gelmesi bekleniyor.

İKİLİ TEMASLAR

Erdoğan, 17-21 Eylül’de New York’ta yapılacak zirve kapsamında BM Genel Sekreteri Antonia Guterres ve Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis başta olmak üzere çok sayıda devlet ve hükümet başkanı ile görüşecek. Erdoğan’ın ikili ve küresel meseleleri ele alacağı görüşmelerinin çoğunun Türkevi’nde olması bekleniyor.

TAHIL KORİDORU GÜNDEMDE

Dünyanın yakın merceğinde olan Karadeniz girişimi olarak bilinen tahıl koridoru konusunun Erdoğan’ın görüşmelerinde öncelikli gündem maddesi olacağı kaydediliyor. Rusya-Ukrayna savaşı, Kafkasya’daki son gelişmeler ve Balkanlar’daki son durumun da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın görüşmelerinde gündeme gelmesi öngörülüyor. Diğer taraftan, Türkiye’nin talepte bulunduğu F-16 Blok 70 ve modernizasyon kitlerinin tedariki ile İsveç’in NATO üyeliği konusu da yine Erdoğan’ın çantasındaki konu başlıklarından.

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİYLE MÜCADELE VE SIFIR ATIK

İklim değişikliğiyle mücadele konusunda Türkiye’nin attığı adımlar da Erdoğan’ın gündeminde olacak. Erdoğan, Paris İklim Anlaşması’na ‘2053 Net Sıfır Emisyon ve Yeşil Kalkınma’ hedefleriyle en önemli katkıyı veren ülkeler arasında yer alan Türkiye’nin çalışmalarını muhataplarına anlatacak. Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayelerinde yürütülen ve BM tarafından ödüle layık görülen ‘Sıfır Atık’ projesi kapsamında da etkinlikler gerçekleştirilecek.

SICAK DİYALOG: TÜRKİYE’YE GEL DE KONUŞALIM

Yazının Devamını Oku

Hem Bakü’yle hem Moskova’yla gerginlik: Paşinyan ne yapmak istiyor

15 Eylül 2023

2020 Karabağ Savaşı’ndan sonra en gergin günlerin yaşandığı Ermenistan-Azerbaycan sınırıyla ilgili Milli Savunma Bakanlığı kaynakları değerlendirmede bulundu. Ermenistan’ın bölgede ateşkes ihlalleri yaptığı, siper kazdığı, yeni mevziler açtığı ve tahkimat yaptığının gözlemlendiği belirtildi. Erivan yönetiminin provokasyon ve tahrikleri bir kenara bırakıp, barış müzakerelerine ve işbirliğine odaklanması gerektiğini vurgulayan kaynaklar, “Bölgesel huzur ve istikrara giden yol kapsamlı bir barış anlaşmasının imzalanmasından geçiyor. Bunun için de Zengezur koridorunun açılması büyük öneme sahip” değerlendirmesini yaptı.

ERDOĞAN UYARMIŞTI

Azerbaycan’ın Karabağ bölgesine yasa dışı ekipmanları sokmak için Laçin koridorunu kullanan Ermenistan, sınırda ateşkes ihlalinde bulunmayı sürdürüyor. Son olarak Ermenistan’ın Azerbaycan sınırına yeniden ağır silahlar yığmaya başlaması üzerine 12 Eylül’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Paşinyan arasında bir telefon görüşmesi gerçekleşmişti. Görüşmede tüm problemlerin diplomasi yoluyla çözülmesi gerektiği vurgusu yapılarak, Erivan ile Ankara arasında daimi bağlantı hattı kurulması kararlaştırılmıştı.

BARIŞ ANLAŞMASI İMZALANMADI

 2020’de 44 gün süren ve Azerbaycan’ın işgal altındaki topraklarını geri almasıyla sonuçlanan İkinci Dağlık Karabağ Savaşı’nın ardından imzalanan ateşkesin tarafların üzerinde mutabık kaldığı bir barış anlaşmasıyla sonuçlanmaması, gerginliğin temel sebebi. Anlaşmada yer alan Zengezur koridorunun açılacağına dair maddenin pratiğe dökülmemesi de son dönemde artan tansiyonun nedenlerinden biri olarak değerlendiriliyor. (Selçuk BÖKE/ANKARA)

VLADİMİR PUTİN’E ’TUTUKLARIZ’ RESTİ

İkinci Karabağ Savaşı’nda alınan yenilginin ardından Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arabuluculuğunda Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile 10 maddelik üçlü ateşkes anlaşması imzalayan Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, son günlerde Laçin koridoru bahanesiyle üçlü ateşkes anlaşmasını sorgular adımlar atmaya başladı.

Önceki gün Politico haber sitesine sert açıklamalarda bulunan Paşinyan, Rusya’nın 2020’de Ermenistan ile Azerbaycan arasında üslendiği barış gücü misyonunun başarısız olduğunu iddia etti. Ukrayna savaşının bir sonucu olarak Rusya’nın kabiliyetlerinin değiştiğini ve kendilerini koruması için artık Kremlin’e bel bağlayamayacaklarını ifade eden Paşinyan, “Ermenistan bundan böyle bağımsızlık ve egemenliğini korumak için sadece kendisine güvenmek zorunda kalacak” dedi.

Yazının Devamını Oku

MSB kaynaklarından Zengezur mesajı: Koridorunun açılması büyük öneme sahip

14 Eylül 2023

MSB kaynaklarından yapılan açıklamada bölgede gerginliğin azaltılmasına yönelik Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ile görüştüğünü hatırlatıldı. Kaynaklar, “Ermenistan provokasyon ve tahrikleri bir kenara bırakıp barış müzakerelerine ve iş birliğine odaklanmalı. Bölgesel huzur ve istikrara giden yol kapsamlı bir barış anlaşmasının imzalanmasından geçiyor. Bunun için de Zengezur koridorunun açılması büyük öneme sahip” değerlendirmesini yaptı.

RUM TARAFINA SEMPATİK GÖRÜNME GAYRETİ

Kıbrıs’ta BM askerinin Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığına bağlı bir askeri darp ettiği olaya ilişkin ise Bakanlık kaynakları şunları söyledi:

“Söz konusu olay 11 Eylül’de Burhan Tan Sokağı’nda meydana geldi. Bu sokağın temizlik faaliyeti KKTC, GKRY ve BM arasında 1989 yılında yapılan “Askersizleştirme Anlaşması” kapsamında Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı personeline ait. Birleşmiş Milletler Barış Gücü son dönemde adada hassasiyetle koruması gereken tarafsızlık ilkesine zarar verecek bazı tavır ve davranışlar içine giriyor. 11 Eylül’deki temiz faaliyeti sırasında Güvenlik Komutanlığı personelinin bulunduğu alana gelen Birleşmiş Milletler Barış Gücü personeli de temizlik yapacakları gerekçesiyle bölgeye girmeye çalışırken, çıkan tartışma sırasında bir Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı personeli, Birleşmiş Milletler Barış Gücü personeli tarafından yumruk atılarak darp edilmiştir. Olayın ardından Barış Gücü Komutan Vekili özür dileyerek personel hakkında detaylı soruşturma ile gerekeni yapacağını bildirmiş, KKTC Dışişleri Bakanlığı da olaya çok sert tepki vermiştir. Birleşmiş Milletler Barış Gücü unsurlarının, Pile Yol Projesi konusunda hassas bir dönemden geçildiği sırada Burhan Tan Sokağı’nda orantısız tepki ortaya koymasının ardında Rum tarafına sempatik görünmek ve Türk tarafını zor duruma düşürme gayreti olabileceği değerlendirilmektedir.”

<iframe src='//www.hurriyet.com.tr/video/embed/?vid=42330286&resizable=1&autostart=true&playsinline=true&v_utm_source=haber_detay' width='100%' height='326' frameborder='0' scrolling='no' allow='autoplay; fullscreen' allowfullscreen></iframe>

SON BİR HAFTADA 44 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ

Milli Savunma Bakanlığında düzenlenen basın bilgilendirme toplantısında terörle mücadele ve sınır güvenliği ile ilgili açıklamalarda bulunan Milli Savunma Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Tuğamiral Zeki Aktürk, şunları söyledi:

TERÖRLE MÜCADELE

Yazının Devamını Oku

MSB kaynaklarından Deyrizor açıklaması: DEAŞ ile mücadele bahanesiyle başka bir terör örgütüne destek yanlış

7 Eylül 2023

MSB kaynaklarından yapılan açıklama şöyle:

F-4 SAVAŞ UÇAĞINDAN DÜŞEN YAKIT TANKI

Boş yakıt tankı düşen F-4 savaş uçağıyla ilgili son durumu paylaşan kaynaklar, “Malumunuz TEKNOFEST’te statik olarak gösterilen F-4 uçağımızın yedek yakıt tankı kendi ana üssü olan Eskişehir’e dönmek üzere Etimesgut’tan kalktıktan sonra TPAO otoparkına düştü. Onun hemen arkasından Hava Kuvvetlerimize ait ekipler hemen bölgeye sevk edildi ve teknik inceleme başlatıldı. Teknik inceleme halen devam ediyor. Teknik inceleme sonuçlandığında sizlere gerekli açıklamayı yapacağız, şu anda halen devam ediyor” dedi.

YUNANİSTAN İLE İLİŞKİLER

Yunanistan ile ilişkiler de değinen kaynaklar, “ Eylül ayında görüşmelerin sıklaşacağını ifade etmiştik. Nitekim Yunan Dışişleri Bakanı geldi, şimdi de Sayın Cumhurbaşkanımız ile Yunanistan Başbakanı New York’taki BM toplantısı kapsamında görüşecekler. Bu kapsamda biz de faaliyetlerimizin Eylül ayı içerisinde artmasını bekliyoruz. Daha önce Bakanımızın (Yaşar Güler) da açıkladığı gibi öncelik hiç kimseyi rahatsız etmeyecek; Harp Okulları arasında sportif faaliyetler gibi bazı faaliyetlerden başlayarak güven artırıcı önlemleri başlatma, takvimlendirme çalışmaları devam ediyor” açıklamasını yaptı.

<iframe src='//www.hurriyet.com.tr/video/embed/?vid=42326778&resizable=1&autostart=true&playsinline=true&v_utm_source=haber_detay' width='100%' height='326' frameborder='0' scrolling='no' allow='autoplay; fullscreen' allowfullscreen></iframe>

KERKÜK’TE YAŞANAN OLAYLAR

Bakanlık kaynakları, Kerkük’te yaşanan olaylarla ilgili ise şunları kaydetti: “Kerkük önemli, Cumhurbaşkanımızın da ifade ettiği gibi bölgede barış ve huzur için özellikle Kerkük’ün yapısını bozacak faaliyetlerden uzak durulması önem arz ediyor. Biz de oradaki gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Son geldiğimiz noktada; Irak Federal Meclisi’nin almış olduğu bir yürütmeyi durdurma kararı var. Ondan sonra oradaki olaylar yatışmış gibi duruyor. Sükunet sağlanmış gibi duruyor ama biz oradaki gelişmeleri de yakinen takip ediyoruz.“

Yazının Devamını Oku

Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni OVP’yi açıkladı... "OVP’de yapısal dönüşümlere özel başlık açtık"

7 Eylül 2023

CUMHURBAŞKANI Tayyip Erdoğan, Orta Vadeli Program’a desteklerinin tam olduğunu belirterek, “13 yıldır aralıksız büyüyoruz, Merkez Bankası’nın rezervleri 117.3 milyar dolara ulaştı. Orta vadede enflasyonu tek haneli rakama ulaştıracağız. Programımızda temel ilkeler, politikalar, hedef ve gösterge niteliğindeki ekonomik büyüklükleri paylaşırken hiçbir sorunu görmezden gelmedik. Önceki dönemden farklı olarak yeni programda yapısal dönüşümlere özel bir başlık açtık” diye konuştu.

Beştepe’deki OVP toplantısında konuşan Erdoğan, ekonomiye dair şu mesajları verdi:

ÖNYARGIYLA YAKLAŞMIYORUZ

“OVP’nin ülkemiz, milletimiz ve ekonomimiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum. Programın hazırlanmasında emeği geçen herkesi Cumhurbaşkanı Yardımcımızla birlikte tüm bakanlıklarımıza, kurumlarımıza, STK’larımıza teşekkür ediyorum. Değerli fikirleriyle, tenkit ve tespitleriyle programın içeriğine katkı sunan iş dünyamızın temsilcilerine; odalarımıza, sendikalarımıza, meslek örgütlerine STK ve tüm paydaşlara teşekkür ediyorum.

OVP’YE DESTEĞİMİZ TAM

Cumhurbaşkanı Yardımcımız, Strateji ve Bütçe Başkanlığımız ile Hazine ve Maliye Bakanlığımızın koordinasyonunda katılımcı bir anlayışla hazırlanan OVP, işte bu mücadelemizde bizlere destek verecektir. Program aynı zamanda 2024-2026 döneminde Türk Ekonomisi için kapsamlı bir yol haritası teşkil edecektir. OVP ile Türkiye Yüzyılı vizyonumuzun ekonomik perspektifini de yerli ve yabancı yatırımcılarla paylaşmış oluyoruz. İş dünyamızın ve tüm kesimleriyle toplumuzun destekleriyle OVP’nin ülkemiz ekonomisine en üst düzeyde katkı sağlamasını diliyorum. Hükümet olarak OVP’ye desteğimizin tam olduğunu ifade etmek istiyorum.

YEDİ TEMEL ALANDA REFORM

Yazının Devamını Oku

Bakan Kacır’dan gençlere vergisiz telefon açıklaması

6 Eylül 2023

Gençlere yönelik vergisiz telefon konusunda açıklama yapan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır “Normalde beş yıllık bir dönemimiz var ama ertelemek değil, gayemiz bir an evvel milletimize verdiğimiz sözleri tutmak niyetindeyiz. Çok kısa zaman içinde yapılır diye tahmin ediyorum” dedi. Kabine toplantısının ardından basın mensurlarının sorularına cevap veren Bakan Kacır, şunları söyledi:

GAYEMİZ ERTELEMEK DEĞİL VERDİĞİMİZ SÖZLERİ TUTMAK

“(Gençlere yönelik vergisiz telefon) Bazı değerlendirmeler yapılıyor. Tamamlandığında açıklanacak. Nihai açıklamayla beraber kamuoyu öğrenmiş olacak. Çok kısa zaman içinde yapılır diye tahmin ediyorum. Türkiye genç bir ülke yani malumunuz yaş ortalamamız 33. çok genç bir nüfusumuz var. Örgün eğitimde üniversitelerde milyonlarca öğrenci var. Bütün bu gençlere bizim verdiğimiz bir takım sözler var. Bizim bu sözleri adım adım tutmak gibi bir gayemiz var. Yani henüz seçimin üzerinden birkaç ay geçti ama Sayın Cumhurbaşkanımız bir an evvel verdiğimiz bütün sözleri tutmak konusunda da ilgilileri bizleri talimatlandırıyor. Normalde beş yıllık bir dönemimiz var ama ertelemek değil, gayemiz bir an evvel sözlerimizi milletimize verdiğimiz sözleri tutmak niyetindeyiz.

RUSYA İLE İŞBİRLİĞİ MESAJI

Yazının Devamını Oku

Bakan Koca'dan eris varyantı açıklaması: Müsterih olun, ülkemizde henüz ‘Eris’ vakası görülmedi

6 Eylül 2023

Kabine Toplantısının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Bakan Koca, şunları söyledi:

ENDİŞE MAHAL YOK

“Halk Sağlığı Genel Müdürlüğümüze bağlı referans laboratuvarlarımız var. Referans laboratuvarlarımızda sürekli analizler yapılıyor. Omicron’un alt varyantlarını görüyoruz. Bunu uluslararası kamuoyu ile de paylaşıyoruz. Ortak bir platform var ve biz aktif üyelerinden biriyiz. Ama Eris varyantına henüz rastlanmadı. Vatandaşlarımızın tedirgin olmasını gerektiren hiç bir durum söz konusu değil. Eski günlere dönmek gibi bir durum asla söz konusu değil. Vatandaşımız müsterih olsun. Şu an görünen hiçbir varyantın virülansı, yani hasta etme gücü Omicron’dan daha yüksek değil. Asla endişeye mahal yok. Gripten nasıl korunuyorsak aynı şekilde korunacağız. Kalabalık ortamlarda yaşlı ve kronik hastalarımız gripten kendilerini nasıl korumaları gerekiyorsa aynı şekilde korumaya devam edecekler. Hastalık belirtisi olanların da maskesini takarak veya mümkün mertebe başkalarıyla teması en aza indirerek gündelik hayatlarına devam etmeliler. Yeni bir aşılama dönemi ise söz konusu değil.

<iframe src='//www.hurriyet.com.tr/video/embed/?vid=42326229&resizable=1&autostart=true&playsinline=true&v_utm_source=haber_detay' width='580' height='326' frameborder='0' scrolling='no' allow='autoplay; fullscreen' allowfullscreen></iframe>

BEYAZ REFORMLA HEKİM İSTİFALARI AZALDI

(Kamuda hekim istifaları iddiaları) Beyaz reform öncesi yani 2018, 2019, 2020, yıllarında ortalama kamuda istifaen ayrılan uzman sayısı ortalama bin 500 kişiydi. 2022 yılında ise, Ağustos ayında Beyaz reform devreye girmeden önce ise yani geçen yılın ilk sekiz ayında istafen ayrılan hekim sayısı 2 bin kişiydi. Bu yılın Ağustos ayına kadar ilk sekiz ayında ise istifaen ayrılan uzman hekim sayısı bin 200 kişi. Yani beyaz reformdan sonra bu yıl yüzde 40 oranında istifalar azaldı. Geçen yıla göre beyaz reform sonrası istifalardan bahsediyorum. Bu istifaların da hepsi yurtdışına gitmedi. Bu istifaların bir kısmı yan dal uzmanlığı, bir kısmı üniversite kadrolarına geçiş, bir kısmı muayenehane açma amaçlı, bir kısmı da özel sektörde sağlık kuruluşunda çalışmak üzere ayrılıyor. Aslında sağlık hizmet sunumuna katkıları başka mecralarda devam ediyor. Özetle tüm istifa edenler yurt dışına gitmiyor. Beyaz reformdan sonra kamu görevine dönen hekim sayısı ise 8 bini buldu.

Özel sektörden devlete, muayenehaneden kamuya geçiş, üniversitelerden bahsetmiyorum sadece Sağlık Bakanlığı’nın sağlık kuruluşlarına geri dönen 8 bine yakın hekim oldu. Görevlerine de fiilen başladılar. Yani kamuya dönüş oldukça fazla. Bundan hiçbir endişemiz olmasın.

İLAÇ SEKTÖRÜMÜZ İYİ DURUMDA

Yazının Devamını Oku

Enflasyonu dize getireceğiz

6 Eylül 2023

‘DEPREM BÖLGESİNDE YARALARI SARIYORUZ’

“Deprem bölgesi gündemimizin ilk sıralarındaydı. Yaraları sarmayı sürdürüyoruz. Yardımları sistemli bir şekilde ulaştırıyoruz. Şehirlerimizi hızla yeniden ayağa kaldırmak için bölgede ardı ardına temel atma törenleri gerçekleştiriyoruz. Adıyaman’da söz verdiğimiz 65 bine yakın konut ve köy evinin yarısından fazlasının inşasına başlamış olduk.

Yerinde dönüşüm projemize Hatay’daki başvuru sayısı 86 bini geçti. Bu şehrimizi de kısa sürede ayağa kaldırmanın gayreti içindeyiz. İnşallah yakında açılış törenleriyle yeni evlerine kavuşmanın sevincini depremzedelerimizle paylaşacağız.

‘BİR HAFTA SONRA ABD’YE GİDECEĞİZ’

Hafta sonu G-20 liderler zirvesi için Hindistan’da olacağız. Bir hafta sonra BM’de görüşmeler yapmak üzere Amerika’ya gideceğiz. Soçi’de Sayın Putin’le oldukça kapsamlı ve verimli bir görüşme gerçekleştirdik. Tahıl koridoru başta olmak üzere pek çok insani gündemin masada olduğu dönemde bu görüşmenin kıymetini tüm dünya tarafından takdir edildiğine inanıyorum.

‘KUR VE ENFLASYON FİYATLARI ETKİLİYOR’

Ülkemiz ekonomisinde son dönemde yaşanan hadiseleri, dünyayı ve Türkiye’yi doğru okuyarak tespit ve teşhis eden pek az objektif ve vicdanlı iktisatçıya da rastlıyoruz. Allah’ın izniyle tüm enflasyonu dize getireceğimize inanıyoruz. Döviz kurundaki ve enflasyondaki yükseliş fiyatları doğrudan etkiliyor. İzah edilemeyecek fiyat artışı yapıldığına şahit oluyoruz. Etiketlerde yüksek oranda artış yapılıyor. Aynı ürünün farklı yerlerde fiyat makasının açıldığı durumlar var. Demek ki fiyatlama güdüsüyle karşı karşıyayız. Bu da sorunun ekonomik değil psikolojik olduğuna işaret ediyor. Ağustos ayı verileriyle birlikte yıllık enflasyonun yüzde 56’ya yükselmesi hayat pahalılığıyla mücadelemizi daha sıkı yürütmemiz gerektiğine işaret ediyor.

Beklenmedik durumlarla karşılaştığımız, hatta küçük de olsa gerilemeler yaşadığımız oluyor. Ama her seferinde hızla toparlanıp eskisinden de iyi neticelerle yolumuza devam ediyoruz.

Yazının Devamını Oku

F-4 tankı otoparka düştü

5 Eylül 2023

F-4, Eskişehir meydanına inerken bu duruma yağmurun neden olduğu tahmin ediliyor.

3 ARAÇ HASAR GÖRDÜ

Söğütözü Mahallesi’ndeki Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’nın (TPAO) otoparkında dün dikkat çeken bir olay yaşandı. Öğle saatlerinde Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na ait bir F-4 savaş uçağı, alçak uçuş yaptığı sırada bilinmeyen bir sebeple bir parçayı düşürdü. Parçanın uçağın yakıt tankı olduğu tahmin edilirken,üç aracın üzerine düşen parça araçlara ağır hasar verdi.

ESKİŞEHİR’E İNİŞ YAPTI

Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Hava Kuvvetleri Komutanlığı’mıza ait F-4 savaş uçağının bir parçası Ankara semalarında uçuşu esnasında bilinmeyen bir sebeple TPAO’ya ait açık bir otoparka düşmüştür.  Bahse konu uçak emniyetli bir şekilde Eskişehir meydana iniş yapmıştır. Olayda herhangi bir can kaybı ve yaralı bulunmamaktadır. Konuyla ilgili ayrıntılı teknik inceleme devam etmektedir” denildi.

YAĞMUR ETKİSİ

Yazının Devamını Oku

Savunmanın A takımından Teknofest yorumu: Gençlere başarmayı öğretiyor

4 Eylül 2023

Milli teknoloji ürünlerinin sergilendiği festivali, savunma sanayisinin ‘A takımı’ olarak bilinen sektör temsilcileri Hürriyet’e değerlendirdi.


Fotoğraflar: Selahattin SÖNMEZ-Rıza ÖZEL/ANKARA

MERAK, CESARET,  YARATICILIK

-Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı (SSB) Haluk Görgün: Gençlerimizde doğal olarak üç özellik var: Merak, cesaret ve yaratıcılık. Teknofest’in merak duygusunu araştırmaya, cesareti girişimciliğe, yaratıcılığı ise yenilikçiliğe dönüştüren muazzam bir etkisi var. Teknofest ruhu gençlerimize potansiyellerini gösteriyor, cesaret veriyor, özgüven kazandırıyor. Mücadele etmeyi ve birlikte başarmayı, başarısızlık durumunda yeniden ayağa kalkıp denemeyi öğretiyor.

TÜRKİYE’NİN GELECEĞİ

Yazının Devamını Oku

Erdoğan-Putin Soçi’de ‘koridor’u konuşacaklar

4 Eylül 2023

Türkiye ve Birleşmiş Milletler’in (BM) girişimleriyle geçtiğimiz yıl faaliyete geçen ancak taleplerinin karşılanmaması gerekçesiyle Rusya’nın bu yıl 17 Temmuz’da çekildiği Karadeniz Tahıl Koridoru 50 gündür işlemiyor. Koridorun canlandırılması için bir süredir taraflar arasında aktif diplomasi izleyen Ankara ise bir kez daha devrede. Geçtiğimiz hafta Dışişleri Bakanı Hakan Fidan hem Kiev hem de Moskova’yı ziyaret ederken, bugün de Cumhurbaşkanı Erdoğan Rus mevkidaşı Putin’le Soçi’de buluşacak. Görüşmede, Ukrayna limanlarından çıkan gemilerin Karadeniz üzerinden dünyaya tahıl sevkıyatı yapması için oluşturulan koridorun devamı öncelikli gündem maddesi olacak. Tahıl Koridoru’nun tekrar başlaması, süresi, güvenliğinin sağlanması, hangi bölgelere dağıtılacağı, İstanbul’daki Müşterek Koordinasyon Merkezi’nin durumu ve Rusya’nın taleplerinin karşılanması gibi kritik başlıklar değerlendirilecek.

KARADENİZ’DE İSTİKRAR VURGUSU

İki liderin görüşmesinde Rusya- Ukrayna arasındaki savaş da ele alınacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Türkiye’nin taraflar arasında uzlaştırıcı rol üstlenebileceğini bir kez daha dile getirmesi bekleniyor. Erdoğan’ın ayrıca, savaşın sadece iki ülkeyi etkilemediğini belirterek, Karadeniz’de istikrar vurgusu yapacağı kaydediliyor.

İKİLİ VE BÖLGESEL MESELELER

Soçi zirvesinde Türkiye ve Rusya ikili ilişkileri de liderlerin gündeminde yer alıyor. Ekonomik ilişkilerden enerjiye, turizmden savunma sanayindeki işbirliğine birçok başlığın ele alınması bekleniyor. Suriye ve Libya’daki son durum ile Kafkasya’daki gelişmelerin de görüşmede gündeme gelmesi öngörülüyor.

TAHIL KORİDORU NEDEN ÖNEMLİ?

Tahıl Koridoru sayesinde bugüne kadar yaklaşık 33 milyon ton tahıl ürünü dünyanın birçok noktasına sevk edildi. Böylece tahıl ve gıda fiyatlarının dengede tutulmasına katkı sağlandı. Moskova’nın Tahıl Koridorunu askıya almasının ardından ise tahıl fiyatlarında yüzde 15’ler civarında bir artış gözlemlendi. Koridorun aktif hale gelmemesi durumunda fiyatların daha da artacağı değerlendiriliyor. Öte yandan, Tahıl Koridoru Karadeniz’in güvenliği ve istikrarı açısında da önem taşıyor. Rusya’nın çekilmesinden sonra Karadeniz’de seyreden ticari gemilerin güvenliği riske girerken, Moskova Karadeniz’de Ukrayna limanlarına çeşitli saldırılar da düzenleyerek tahıl depolarına zarar verdi. (Selçuk BÖKE/ANKARA) 

Yazının Devamını Oku