MENÜ

Thüringen

Thüringen ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Thüringen haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 535 Thüringen haberi bulunmuştur.

Thüringen Haberleri

Thüringen 6 Haziran’da önlemleri kaldırıyor

Thüringen 6 Haziran’da önlemleri kaldırıyor

Thüringen eyalet hükümeti koronavirüsle mücadele amacıyla sosyal mesafenin korunması ve maskenin takılması da dahil alınan kısıtlamalara son verecek. Kararı Eyalet Başbakanı Bodo Ramelow “6 Haziran’dan itibaren tüm genel kısıtlamalar ve önlemler kaldırılacak” sözleriyle duyurdu.

24.05.2020Avrupa
Kiliselere korona eleştirisi

Kiliselere korona eleştirisi

Almanya’nın Thüringen Eyaleti eski başbakanı Christine Lieberknecht, kiliseleri, koronavirüs salgıını gibi zor bir zamanda yüz binlerce insanı yalnız bırakmakla suçladı.

19.05.2020Avrupa
Restoranlar faaliyete başladı

Restoranlar faaliyete başladı

Almanya’da bazı eyaletlerde restoranlar ve kafeteryalar belli kurallar ve kısıtlamalar altında yeniden açıldı. İlk gün müşteriler temkinli davranıp restoranlara akın etmedi. İşletme sahipleri ve çalışanlar yeniden işbaşı yapmanın sevincini yaşadı.

15.05.2020Avrupa
Kâbus ‘geliyorum’ diyor

Kâbus ‘geliyorum’ diyor

Almanya’da üç yüzlere düşen yeni korona vakaları sayısı yükselmeye devam ediyor. Son 24 saatte yeni vaka sayısı bin sınırına yaklaştı.

12.05.2020Avrupa
Korona gösterilerinde tehlikeli radikalleşme

Korona gösterilerinde tehlikeli radikalleşme

Almanya’nın sıkı korona önlemlerini önemli ölçüde gevşetmesine rağmen hafta sonu on binlerce insanın gösteri için sokağa dökülmesi, bu gösterilerde hijyen ve sosyal mesafe kurallarına uyulmaması, siyasi partileri ayağa kaldırdı. Göstericilerin büyük çoğunluğunun aşırı sağ gruplar ve komplo teorilerine inanlar tarafından düzenlenmesi, göstericilerin insanlara, “Maske takmayın, hiçbir korona önlemine uymayın” çağrıları yapması, aşırı sağın mülteci krizinde olduğu gibi korona krizini de kendi siyasi çıkarlarına malzeme yapmak istediği yorumlarına yol açtı.

11.05.2020Avrupa
Tehlikeli bölgeler

Tehlikeli bölgeler

Almanya son 7 gün içinde yüz bin kişi başına 50 yeni vakanın aştığı yerlerde önlemlere geri dönüş şartıyla açıldı. Hangi şehir ve vilayetlerde yeni vaka sayısı 50’nin üzerinde?

7.05.2020Avrupa
Tutuklu iki polis, cinsel ilişkiyi kabul etti

Tutuklu iki polis, cinsel ilişkiyi kabul etti

Polonyalı genç bir kadına tecavüz ettikleri suçlamasıyla tutuklu bulunan iki polisin yargılanmasına Erfurt kentinde başlandı. Davanın ilk duruşmasında tutuklu iki sanık polis, kadınla cinsel ilişkiye girdiklerini hakime itiraf ettiler.

5.05.2020Avrupa
Almanya’da karar haftası

Almanya’da karar haftası

Almanya’da bu hafta önlemlerin çok geniş ölçüde yumuşatılması konusunda karar haftası olacak. Gözler çarşamba günü federal hükümetle eyalet başbakanları arasında yapılacak telekonferansa çevrildi. Restoranlar, alışveriş merkezleri ve futbol kulüpleri çarşamba gününe odaklandı.

4.05.2020Avrupa
Almanya’da maske mecburiyeti başlıyor

Almanya’da maske mecburiyeti başlıyor

Almanya genelinde maske taşıma şartı yarından itibaren başlıyor. Maskenin nerelerde mecbur olduğu ve ne kadar ceza kesileceği konusunda eyaletten eyalete farklı uygulamalar var. Hangi eyalette, nerelerde maske taşımak zorundasınız ve cezalar ne kadar yüksek?

26.04.2020Avrupa
Almanyada maske takmayla ilgili flaş karar

Almanya'da maske takmayla ilgili flaş karar

Almanya’da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele kapsamında tüm eyaletlerde “maske takma” zorunluluğu getirilecek.

22.04.2020Dünya
Eyaletler bir bir zorunluluk getiriyor

Eyaletler bir bir zorunluluk getiriyor

Almanya’da korona önlemlerinde yumuşama sonucu bazı iş yeri ve dükkânlar açılırken, birçok eyalet alışverişte ve toplu taşıma araçlarında maske mecburiyeti getirmeye başladı. Bunun başını da Jena kenti çekti.

21.04.2020Avrupa
Almanya adım adım gevşiyor

Almanya adım adım gevşiyor

Almanya’da Kovid-19 önlemlerinin gevşetilmesi kapsamında yarından itibaren küçük mağazalar kapılarını açıyor. Bazı eyaletlerde okullar kademeli olarak ders başı yapıyor. Uzmanlar vatandaşın mağazalara hücum etmesini ise beklemiyor.

19.04.2020Avrupa
İbadethaneler de kademeli olarak açılacak

İbadethaneler de kademeli olarak açılacak

Almanya’da ibadethanelerde getirilen yasakların kalkmasıyla ilgili hükümet bir taslak hazırlıyor.

17.04.2020Avrupa
Okullar kademeli olarak açılıyor

Okullar kademeli olarak açılıyor

Almanya’da tüm eyaletlerde kademeli olarak başlayacak olan derslerin nasıl olacağı henüz bilinmezken, Kuzey Ren Vestfalya’da bitirme sınavı olan öğrenciler 27 Nisan’da okula gidecek. Bavyera’da ise son sınıf öğrencileri 11 Mayıs’ta ders başı yapacak.

16.04.2020Avrupa
‘CDU Genel Başkanı’yla şimdilik kimse ilgilenmiyor’

‘CDU Genel Başkanı’yla şimdilik kimse ilgilenmiyor’

Hıristiyan Demokrat Birlik (CDU) Partisi nisan ayı sonunda olağanüstü genel kurulunu yaparak Annegret Kramp Karrenbauer (AKK) yerine genel başkanını seçecekti. Ancak koronavirüs salgını nedeniyle kongre belirsiz bir tarihe ertelendi. CDU’nun olağanüstü kongresinin sonbahar veya aralık ayında da toplanamayacağı konuşuluyor.

14.04.2020Avrupa
Almanyanın Eyaletleri Nelerdir Almanya Eyaletleri Listesi

Almanya'nın Eyaletleri Nelerdir? Almanya Eyaletleri Listesi

Almanya sosyal ve federal bir devlet olması nedeni ile eyaletlere ayrılmıştır. Her eyaletin kendi içerisinde bir başkenti bulunmaktadır. Almanya’ya çalışmak veya herhangi bir neden ile gitmek isteyen kişiler her eyaletin kendine ait yasalarının olduğunu bilmelidir. Almanya’nın eyaletleri nelerdir? Almanya eyaletleri listesini sizler için derledik.

9.04.2020Gündem
Nürnberg Türk Başkonsolosluğu Nerededir Konsolosluk İletişim Bilgileri, Adresi, Telefon Numarası Ve Çalışma Saatleri

Nürnberg Türk Başkonsolosluğu Nerededir? Konsolosluk İletişim Bilgileri, Adresi, Telefon Numarası Ve Çalışma Saatleri

Türk Başkonsoloslukları genellikle her ülkede ve belirli bölgelerde bulunmaktadır. Başkonsolosluklar o ülkede yaşayan Türklerin belirli işlemlerini gerçekleştirmek amacıyla bulunmaktadır. Bunlardan birisi de Nürnberg Türk Başkonsolosluğu'dur. Peki Nürnberg Türk Başkonsolosluğu nerededir? Konsolosluk iletişim bilgileri, adresi, telefon numarası ve çalışma saatleri nelerdir? Sizler için bu konuyu detayları ile derledik.

9.04.2020Gündem
Önlemleri tartışırken sayı 100 bini geçti

Önlemleri tartışırken sayı 100 bini geçti

Almanya’da alınan önlemlerin ne zaman kaldırılacağı tartışılırken, koronavirüs vakaları artmaya devam ediyor. Amerikan John Hopkins Üniversitesi verilerine göre vaka sayısı 100 bin sınırını geçen Almanya, ABD, İtalya ve İspanya’dan sonra dünyada vaka sayısı en çok dördüncü ülke oldu.

6.04.2020Avrupa
Büyük koalisyona koronavirüs dopingi

Büyük koalisyona koronavirüs dopingi

Almanya’da ‘halk partisi’ deyince akla, hiç şüphesiz ‘kardeş partiler’ olarak bilinen Hıristiyan Demokrat/Hıristiyan Sosyal Birlik Partileri (CDU/CSU) ile Sosyal Demokrat Parti (SPD) gelir. Daha doğrusu gelirdi. Ancak son dönemlerde durum değişti.

6.04.2020Avrupa
NSU kurbanı Mehmet Kubaşık koronaya rağmen anıldı

NSU kurbanı Mehmet Kubaşık koronaya rağmen anıldı

Almanya’nın Dortmund kentinde, Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) terör örgütü tarafından öldürülen 8 Türk’ten biri olan Mehmet Kubaşık, vefatının 14’üncü yılında anıldı.

5.04.2020Avrupa
Almanya, yoğun bakım yatak sayısını 40 bine çıkardı

Almanya, yoğun bakım yatak sayısını 40 bine çıkardı

Almanya koronavirüsle mücadele önlemlerini artırdı. Yeni vakaların artmasına karşı hastaneler hazırlıklarını hızla sürdürüyor. Alman Hastaneler Birliği kliniklerde mevcut 28 bin yoğun bakım yatak sayısını 40 bine çıkardıklarını açıkladı.

2.04.2020Avrupa
‘Yayılma zincirinin kırılması için sıkı önlemlere devam’

‘Yayılma zincirinin kırılması için sıkı önlemlere devam’

Almanya’da telekonferansla korona salgını önlemlerini görüşen eyalet ve federal içişleri bakanları önlemlerin sıkı sıkıya devam etmesi gerektiği uyarısında bulundu. İçişleri Bakanları şu aşamada önlemlerin yumuşatılmasının söz konusu olamayacağını vurguladı.

31.03.2020Avrupa
Cinsel istismardan yargılanan iki polisin davası mayısa ertelendi

Cinsel istismardan yargılanan iki polisin davası mayısa ertelendi

Almanya’nın Thüringen Eyalet Polis Teşkilatı’na mensup, sahte pasaportla yakaladıkları Polonya’lı bir kadına cinsel saldırıda bulunmakla suçlanan iki polisin yargılanacağı dava mayıs ayına ertelendi.

27.03.2020Avrupa
Hanau’da alışverişe kısıtlama

Hanau’da alışverişe kısıtlama

Almanya’nın Hessen Eyaleti sınırları içinde kalan Hanau kentinde insanların evlerinde yiyecek depolamalarını önlemek amacıyla satın almalara kısıtlama getirildi. İnsanların kıtlık varmışçasına alışveriş yapmasını önleyeceklerini belirten Hanau Büyükşehir Belediye Başkanı Claus Kaminsky (SPD) “Hanau’da insanların yüzde 90’ı mantıklı davranıyor. Mantık dışı hareket eden küçük bir bölümü tedarik sorununu büyütüyor” dedi.

23.03.2020Avrupa
O eyalet sınavları erteledi

O eyalet sınavları erteledi

Almanya’da Kovid-19 salgını nedeniyle bu yıl yapılacak lise bitirme sınavlarının tarihleri de belirsizliğini koruyor. Birçok eyalet henüz sınavlarla ilgili karar vermedi. Abitur olarak bilinen sınavları 16 eyalet içinde ilk erteleyen ise Bavyera oldu.

19.03.2020Avrupa
AfD’de ‘Flügel’ paniği

AfD’de ‘Flügel’ paniği

Almanya’da iç istihbarattan sorumlu Anayasayı Koruma Teşkilatı’nın (BfV) aşırı sağcı AfD’nin bir kanadını takibe alması, parti içinde paniğe yol açtı. Çok sayıdaki eyalet teşkilat yöneticisi, partinin federal yönetimine yazı göndererek istihbarat tarafından takibe alınan ‘Flügel’ kanadının dağıtılmasını istedi.

19.03.2020Avrupa
Nihayet yasaklandılar

Nihayet yasaklandılar

Almanya İçişleri Bakanlığı, Alman devletini tanımayan, kendilerini eski Alman İmparatorluğu vatandaşları olarak tanımlayan ve aralarında imparatorluk kimlik kartları düzenleyip taşıyan aşırı sağ ‘Reichsbürger’ (İmparatorluk Vatandaşları) adlı grubu yasakladı.

19.03.2020Avrupa
İstihbarat kararını verdi Takip edilecek...

İstihbarat kararını verdi! Takip edilecek...

Uzun süredir aşırı sağ AfD’li politikacıların kurduğu ‘Flügel’ kanadının istihbarat tarafından takibe alınması gerektiğini tartışan Almanya iç istihbarat teşkilatı Anayasayı Koruma Teşkilatı (BfV), beklenen adımı attı. BfV Başkanı Thomas Haldenwang, bugün Berlin’de düzenlediği basın toplantısında AfD’nin içindeki oluşum olan Flügel’i takibe aldıklarını duyurdu.

12.03.2020Avrupa
İkinci kez Thüringen Başbakanı

İkinci kez Thüringen Başbakanı

Almanya’nın Thüringen Eyaleti’nde Meclis’ten güvenoyu alan 64 yaşındaki Sol Parti’li Bodo Ramelow, ikinci kez başbakan seçildi.

4.03.2020Avrupa
Ramelow AfD’li Höcke ile yarışacak

Ramelow AfD’li Höcke ile yarışacak

Geçen ekimde seçmenin sandık başına gittiği Thüringen Eyaleti’nde dört ayı aşkın süredir yeni hükümet kurulamadı. Thüringen Eyalet Meclisi’nde yarın ikinci kez başbakan seçimi için milletvekilleri oy kullanacak. Sol Parti Ramelow’u, aşırı sağcı AfD ise Höcke’yi aday gösteriyor.

3.03.2020Avrupa
Market rafları boşaltıldı, maske stokları tükendi

Market rafları boşaltıldı, maske stokları tükendi

Almanya’da batı eyaletlerini etkisi altına alan koronavirüs doğu eyaletlerine de sıçradı. Doğu eyaletleri Thüringen, Brandenburg ve Saksonya’da da virüse rastlanmasıyla 13 eyalette vaka görülmüş oldu. Şimdilik sadece Mecklenburg Vorpommern, Saksonya Anhalt ve Saarland’da koronavirüs vakası yok. Toplam sayıyı ise Robert Koch Enstitüsü bugün 188 olarak açıkladı. Diğer yandan uzmanlar hastalıkla mücadelede için sağlık malzemesi açığına dikkat çekerken halk panikten market ve ezcanelere hücüm ederek raftları boşalttı ve ağız maskelerini tüketti.

3.03.2020Avrupa
Merkel yoksa SPD de yok

Merkel yoksa SPD de yok

Almanya’da Hıristiyan Demokrat/Hristiyan Sosyal Birlik Partileri (CDU/CSU) ile Sosyal Demokrat Parti’den (SPD) oluşan büyük koalisyon hükümetinde, Thüringen Eyaleti’nde sağ popülist Almanya için Alternatif’in (AfD) ‘oyunu’ yüzünden ciddi bir kriz yaşanmaya başladı.

26.02.2020Avrupa
AfD’nin oyununa gelmenin faturası ağır oldu

AfD’nin oyununa gelmenin faturası ağır oldu

Hamburg’da pazar günü yapılan eyalet seçimlerinde oy sayımı tamamlandı. Resmi olmayan rakamlara göre, yüzde 4.9 oy alan FDP, barajın altında kaldı.

25.02.2020Avrupa
Hamburg’da zafer SPD ve Yeşillerin AfD kılpayı

Hamburg’da zafer SPD ve Yeşillerin! AfD kılpayı

Hamburg’da dün yapılan eyalet seçimlerinin kazananı SPD ve Yeşiller oldu. SPD’yi seçimden yeniden birinci parti çıkarmayı başaran Hamburg Eyalet Başbakanı Peter Tschentscher “Hamburg’daki başarılı politikayı sürdürmeye devam edeceğiz” dedi. Yeşiller’in adayı Katharina Fegebank ise partisini ikinci büyük parti konumuna taşıyarak büyük zafer yaşadı. Aşırı sağcı AfD de Hanau'daki ırkçı saldıraya rağmen kılpayı Meclis’e girmeyi başardı.

24.02.2020Avrupa
Bizim Almanya nereye gidiyor

Bizim Almanya nereye gidiyor?

Geçen hafta çarşamba akşamı internette dolaşırken Hessen Eyaleti’ndeki Hanau kentinde silahlı bir saldırganın iki nargile barda kurşun yağdırdığı haberini gördüm. Tabii aklıma gelen ilk şey, bunun göçmen kökenlilere dönük ırkçı bir saldırı olduğuydu. Kısa bir süre sonra Bochum Ruhr Üniversitesi’nde öğrenim yaptığım ve 1970’li yıllardan beri tanıdığım bir arkadaş Türkiye’den telefonla aradı.

24.02.2020Avrupa
Thüringen bilmecesi

Thüringen bilmecesi

Almanya'nın Thüringen Eyaleti’ndeki hükümet krizi, tam bir bilmeceye dönüştü. Sol Parti’li eski eyalet başbakanı Bodo Ramelow, 25 Nisan 2021’de yapılacak erken seçimlere kadar SPD ve Yeşiller’le azınlık hükümeti kurmak istiyor. Ancak bunun için 4 oya ihtiyacı var.

23.02.2020Avrupa
Almanya’da karnavallara kasırga iptali

Almanya’da karnavallara kasırga iptali

Almanya’da meteoroloji uyardı. Düsseldorf ve Köln’de karnaval geçitleri güvenlik nedeniyle iptal edildi. Özellikle Almanya’nın Kuzey Ren Vestfalya ve Aşağı Saksonya eyaletlerinde çok sert kasırga ve yağmur bekleniyor.

23.02.2020Avrupa
‘70 gün yetmez, 1 yıl olsun’

‘70 gün yetmez, 1 yıl olsun’

yaşanan siyasi krizin çözülmesini isteyen Sol Parti’nin başbakan adayı Bodo Ramelow, Christine Lieberknecht’in 70 günlük geçici başbakanlığının ardından erken seçime gidilmesini önerdi. Bu görüşmek üzere toplanan CDU Thüringen eyalet yönetimi, şartlı ‘Evet’ kararı aldı.

19.02.2020Avrupa
Şimdi gözler Hamburg seçimlerinde

Şimdi gözler Hamburg seçimlerinde

Aşırı sağcı AfD’nin Thüringen’de hükümet kurulmasını önlemesi ve ülkede siyasi bir krize yol açması, gözleri pazar günü Hamburg’da yapılacak seçimlere çevirdi. 121 sandalyeli eyalet meclisi seçimi için 5 gün kaldı.

18.02.2020Avrupa
Ramelow’dan sürpriz çıkış: ‘Geçici başbakan...’

Ramelow’dan sürpriz çıkış: ‘Geçici başbakan...’

Almanya’nın Thüringen Eyaleti’nde hükümet kurma krizi devam ederken, Sol Parti’nin başbakan adayı Bodo Ramelow’dan sürpriz bir teklif geldi: “CDU’lu Christine Lieberknecht geçici başbakan olsun.”

18.02.2020Avrupa
Söder: ‘CSU’ya sormadan başbakan adayı belirlenmez’

Söder: ‘CSU’ya sormadan başbakan adayı belirlenmez’

AKK’nın aday olmayacağını açıklamasından sonra adı başbakan adayları arasında geçen Markus Söder, katıldığı televizyon programında, “Birlik Partileri’nin başbakan adayı CSU’ya sorulmadan belirlenemez” dedi.

17.02.2020Avrupa
AfD ile işbirliğine seçmenden ceza

AfD ile işbirliğine seçmenden ceza

Dünyanın çeşitli kesimlerinde olduğu gibi, Almanya’da da politikacılara güven hep alt sıralardadır. Bunda hiç şüphesiz partilerin ve politikacıların tutumları etkin bir rol oynamaktadır.

17.02.2020Avrupa
FDP üç seçmenden birini kaybetti

FDP üç seçmenden birini kaybetti

Hür Demokrat Parti (FDP), geçen hafta yaşanan siyasi tartışmalar sonucu neredeyse her üç seçmeninden birini kaybetti.

16.02.2020Avrupa
Erfurt’ta AfD karşıtı gösteri

Erfurt’ta AfD karşıtı gösteri

Thüringen’in başkenti Erfurt’ta, sendikaların ve çok sayıda sivil toplum kuruluşunun destek verdiği yaklaşık 18 bin kişi, aşırı sağcı Almanya için Alternatif’in (AfD) eyalet başbakanlığı seçiminde meclisteki tutumunu protesto etti.

16.02.2020Avrupa
Demokrasiyle oynama fırsatı verdik

'Demokrasiyle oynama fırsatı verdik'

Federal Meclis’in bugünkü oturumunda parti temsilcileri Thüringen Eyalet Parlamentosu’nda aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) partisinin aldığı tutumu eleştirdi. FDP Genel Başkanı Christian Lindner, AfD’ye demokrasiyle oynama fırsatı verdik” dedi.

13.02.2020Avrupa
Başbakan olma hayalleri söndü

Başbakan olma hayalleri söndü

“Politika acımasızdır” denir hep. Gerçekten de öyle. İşte bunun en son örneğine bugünlerde tanık olduk. Almanya’da büyük koalisyon hükümetinin en güçlü kanadı Hıristiyan Demokrat Birlik Parti’nin (CDU) Genel Başkanı Annegret Kramp-Karrenbauer, sürpriz bir biçimde, muhafazakâr kanadın başbakan adayı olmayacağını ilan etti. Hatta CDU ile ‘kardeş parti’ Hıristiyan Sosyal Birlik Parti’nin (CSU) ortak başbakan adayı saptandıktan sonra CDU Genel Başkanlığı görevini bırakacağını da.

12.02.2020Avrupa
Merkel hakkında suç duyusunda bulunacak

Merkel hakkında suç duyusunda bulunacak

Aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) Thüringen Eyalet Meclis Grubu Başkanı Björn Höcke, Başbakan Angela Merkel hakkında suç duyurusunda bulunacağını açıkladı.

11.02.2020Avrupa
Her iki Alman’dan birine göre 2030’da AfD iktidar

Her iki Alman’dan birine göre 2030’da AfD iktidar!

Almanya’da Yougov’un yaptığı son anket sonuçlarına göre her iki Alman’dan biri, tüm partilerin mesafeli durduğu aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) partisinin 2030 yılında iktidar olacağına inanıyor.

11.02.2020Avrupa
Merkel’in halefini gafları bitirdi

Merkel’in halefini gafları bitirdi

ALMANYA Başbakanı Angela Merkel’in halefi olarak görülen hükümetin büyük ortağı Hıristiyan Demokrat Parti (CDU) lideri Annegret Kramp Karrenbauer, başbakan adayı olmayacağını, parti liderliğini de bırakacağını açıkladı.

11.02.2020Dünya
Almanyadaki siyasi kriz büyüyor

Almanya'daki siyasi kriz büyüyor

Hristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) Genel Başkanı ve Savunma Bakanı Annegret Kramp Karrenbauer'in gelecek seçimlerde başbakan adayı olmayacağı ve parti başkanlığını da bırakmak istediği bildirildi.

10.02.2020Dünya