EKSTRA
MENÜ

Almanya

Almanya haberleri sayfasında güncel ve son dakika Almanya hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 196.239 Almanya haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Almanya, dünyanın hem ticari hem de merkezi manada en önemli ülkeleri arasında yer alır. Almanya, ekonomi açısından da en önemli ülkeler arasında yer alıyor. Almanya nerede ve hangi kıtadadır? Almanya'nın başkenti neresidir? Gibi çok merak edilen pek çok sorunun cevaplarını sizler için derledik.

Resmî ismi, Almanya Federal Cumhuriyeti olan Almanya, Orta Avrupa’da yar alan bir kuzey ülkesidir. Avrupa’nın doğusunda Çek Cumhuriyeti ve Polonya, Danimarka, Kuzey Denizi ve Baltık Denizi kuzeyinde, güneyinde İsviçre ve Avusturya, batısında Belçika, Lüksemburg, Hollanda ve Fransa yer alıyor. Almanya, ülke olarak ılıman iklim kuşağında yer alıyor.

Almanya'nın Başkenti Neresidir?

Almanya’nın başkenti, en büyük şehri ve en çok nüfusa sahip şehri Berlin’dir. Almanya, 357,021 km2'lik bir alana yayılmıştır. Bu alanların 7,798 km2'si su ve 349,223 km2'si karadan oluşur. Bu nedenle Almanya yüzölçümü bakımından Avrupa’nın yedinci, dünyanın ise, 63. en büyük ülkesi konumunda yer alır. Ülkedeki yükselti, kuzeyinde bulunan Kuzey Denizine, güneyindeki Alp Dağları’ndan ve kuzeybatıda bulunan Baltık denizine doğru azalıyor.

Ülkenin en yüksek zirvesi Alpler üzerinde yer alan 2.962 m yükseklikteki Zugspitze zirvesidir. Almanya’da ağaçlandırılmış alçak kısımlarında bulunan düz ovalık alanlara ve yaylalara Tuna, Elbe ve Rhine gibi önemli nehirler aracılığı ile ulaşım sağlanır. Almanya’nın pek çok sınırı, genellikle Avrupa Birliği ülkeleri ile paylaşılır. Ülkenin kuzeydeki komşuları, Danimarka, doğuda Çek Cumhuriyeti ve Polonya güneyde ise, İsviçre ve Avusturya, batıda Lüksemburg ve Fransa, kuzeybatıda ise, Hollanda ve Belçika yer alır.

Almanya’nın Şehirleri Nelerdir?

 • Berlin
 • Hamburg
 • Stuttgart, Düsseldorf
 • Köln
 • Münih
 • Dortmund
 • Essen
 • Bremen
 • Leipzig
 • Hannover
 • Mönchengladbach
 • Nürnberg
 • Gelsenkirchen
 • Bochum
 • Duisburg
 • Chemnitz
 • Leverkusen
 • Soligen
 • Kiel
 • Osnabrück
 • Oldenburg
 • Ludwigshafen
 • Leverkusen
 • Hamm
 • Postdam
 • Saarbrücken
 • Mülheim
 • Rostock
 • Kassel
 • Hagen
 • Magdeburg
 • Krefeld
 • Wuppertal

Almanya’nın Nüfus Yapısı Nasıldır?

Almanya’nın 50 şehri bulunuyor. Almanya’nın en yüksek nüfuslu ili Berlin, en az nüfusa sahip olan ili ise, Soligen’dir. Almanya, en çok Türk göçmen alan ülkeler arasında yer alır. Almanya’da Türklerin en çok olduğu şehir ise, Frankfurt’tur. Bu şehir aynı zamanda dünyada yaşanabilir en güzel şehirlerarasında 7. olarak belirlenmiştir. Almanya, 83 milyondan fazla nüfusa sahip olduğu için Avrupa Birliği içinde en çok nüfusa sahip olan ülkedir. Ama doğurganlık oranı diğer dünya ülkelerinin oldukça altındadır.

Nüfusun 2030 yılına kadar artarak 87 milyona yaklaşacağı tahmin ediliyor. Aynı zamanda Almanya pek çok büyük şehire sahiptir. Almanya içinde bulunan pek çok kent, birbiri ile kaynaşarak geniş yerleşim yerleri ortaya çıkarıyor. 2004 yılı Aralık ayından itibaren 7 milyon yabancı Alman vatandaşlığına geçmiştir. Bu nedenle ülkede ikamet eden kişilerin ’u yabancı ve yabancı kökenli kişilerden oluşuyor. Ülkede yaşayan yabancı kökenli gençlerin sayısı, yaşlılardan daha fazladır. Almanya’daki en büyük azınlık grubunu 4,5 milyon nüfus ile Türkiye’den gelen göçmenler oluşturur.

Almanya’nın İklim Yapısı

Almanya’da kışları ılımlı ve yazları ise serin geçer. Bu bölgede sıcaklık çoğu zaman 30 derecenin üzerine çıkabiliyor. Doğuda karasal iklim hakimdir. Yazları çok sıcak ve kurak, kışları ise çok soğuk geçer. Almanya tam olarak okyanusal iklim ile karasal iklim geçiş bölgesinde yer alır.

Almanya Biyolojik Çeşitlilik

Almanya, biyolojik çeşitlilik açısından oldukça zengin bir yapıya sahiptir. Bitki ve hayvan çeşitliliği Orta Avrupa ile hemen hemen aynıdır. Yabani hayvan çeşitleri ise, yaban domuzu, yabani koyun, tilki, porsuk, yabani tavşan, kunduz ve geyikten oluşur. Almanya’da ilkbahar ve sonbaharda çok çeşitli yabani göçmen kuş Almanya’dan geçer. Aynı zamanda Almanya, hayvanat bahçeleri, sualtı parkları, yabani yaşam parkları ve kuş parkları ile ünlüdür. Bu alanlarda ülkede hayvan çeşitliliğinin ne kadar çok olduğu da görülüyor. Dünya’da hayvan çeşitliliğinin en eski zamanlardan beri en fazla olduğu ülke Almanya’dır.

Almanya Haberleri

Avrupa, enerji krizinden çıkışı nükleerde arıyor

Avrupa, enerji krizinden çıkışı "nükleer"de arıyor

Avrupa Birliği (AB), enerjide dışa bağımlılığı azaltmak, fosil yakıt fiyatlarındaki dalgalanmalardan etkilenmemek ve iklim dostu dönüşümü sağlamak için nükleer enerjiyi "yeşil enerji" olarak sınıflandırmaya ve bu alanda yatırımların önünü açmaya hazırlanıyor.

18.10.2021Ekonomi
‘Hâlâ utancını hissediyoruz’

‘Hâlâ utancını hissediyoruz’

Almanya Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier, Avrupalı Yahudilerin planlı öldürülmesinin failleri, yardımcıları ve destekçilerinden hâlâ Almanların sorumlu olduğunu söyledi.

18.10.2021Avrupa
Daha görüşmeler başlamadan koltuk kavgası başladı

Daha görüşmeler başlamadan koltuk kavgası başladı

Almanya’da SPD ve Yeşiller’den sonra FDP de koalisyon görüşmelerine başlanmasına onay verdi. Daha koalisyon görüşmeleri başlamadan ‘koltuk kavgası’ başladı.

18.10.2021Avrupa
Jet yakıtı ikmalinde dünyada bir ilk

Jet yakıtı ikmalinde dünyada bir ilk

TFS, İstanbul Havalimanı’nda gerçekleştirdiği uçak yakıt ikmali operasyonları için elektrikli araçları kullanarak dünyada bir ilki başardı.

18.10.2021Ekonomi
1,5 milyar nüfusluk pazara erişim... Alman şirketleri gözünü Türkiyeye çevirdi

1,5 milyar nüfusluk pazara erişim... Alman şirketleri gözünü Türkiye'ye çevirdi

Alman-Türk Ticaret ve Sanayi Odası (AHK Türkiye) Başkanı Dr. Markus Slevogt, Alman şirketlerin, Türkiye'nin konumunun potansiyelini çok iyi anladığını, Türkiye'yi sadece büyük bir yerel tüketici pazarı olarak değil, aynı zamanda 1,5 milyar nüfuslu bölgesel pazara erişim sağlayan bir merkez olarak gördüğünü ifade ederek, "Türkiye, küresel tedarik zinciri faaliyetlerinde önemli bir role sahip olabilir. Türkiye'nin Avrupa üretim merkezleri için daha sağlam bir tedarik zinciri oluşturacağı düşünülüyor." dedi.

18.10.2021Ekonomi
Peter Hyballa: Puan kaybetseydik millet bize gülerdi

Peter Hyballa: Puan kaybetseydik millet bize gülerdi

Almanya 3'üncü liginde mücadele eden Münih Türkgücü kendi evinde karşılaştığı SV Wehen Wiesbaden takımını rakibin 2 kırmızı kartla 9 kişi kalmasına rağmen 1-0 zor yenebildi. 12 karşılaşmada 5 galibiyet 3 beraberlik ve 4 yenilgi alan Türkgücü, 18 puanla ligin 10'uncu sırasına yerleşti.

18.10.2021Avrupa
Şampiyonlar Liginde bu hafta hangi maçlar var Heyecan 3. maçlarla sürecek

Şampiyonlar Ligi'nde bu hafta hangi maçlar var? Heyecan 3. maçlarla sürecek

Avrupa futbolunun kulüp düzeyindeki en önemli organizasyonunun 3. hafta karşılaşmaları, 19 Ekim Salı ve 20 Ekim Çarşamba günü oynanacak. Puansız ayrıldığı ilk iki karşılaşma sonunda C grubunun 3. sırasında yer alan Beşiktaş, Portekiz'in Sporting Lizbon takımını konuk edecek. Peki, Şampiyonlar Ligi'nde bu hafta hangi maçlar var?

18.10.2021Spor Arena
Şoför açığı Almanya ve Avusturya’ya sıçradı

Şoför açığı Almanya ve Avusturya’ya sıçradı

İngiltere’yi sarsan kamyon ve TIR şoförü açığının Almanya ve Avusturya’da da etkili olmaya başladığı bildirildi. Giderek artan akaryakıt fiyatlarının nedenlerinden biri olarak gösterilen şoför sıkıntısının, özellikle Almanya’da hat safhaya ulaştığı, çok sayıda nakliyat şirketinin ağır vasıta şoförü bulmak için sayfalarca ilan verdiği belirtiliyor.

18.10.2021Avrupa
Rita’nın ebru dünyası

Rita’nın ebru dünyası

Almanya’nın Ankara Büyükelçiliği Tarım Müsteşarı Peter Bohlen’in eşi Rita Bohlen, Türkiye’de öğrendiği ebru sanatıyla ülkesine ait kültürel motifleri eserlerinde buluşturdu.

18.10.2021Avrupa
Almanya’da Mevlid Kandili idrak edildi

Almanya’da Mevlid Kandili idrak edildi

Almanya’daki camilerde Mevlid Kandili dualarla idrak edildi. Köln kentinde bulunan Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Merkez Camisi’nde ‘Peygamberimiz ve Vefa Toplumu’ temasıyla program düzenlendi.

18.10.2021Avrupa
Avrupa, enerji krizinden çıkışı nükleerde arıyor

Avrupa, enerji krizinden çıkışı "nükleer"de arıyor

Doğal gaz ihtiyacının yüzde 90'ını, petrolün yüzde 97'sini ithalat yoluyla karşılayan Avrupa ülkeleri, enerjide dışa bağımlılıktan kurtulmak istiyor.

18.10.2021Dünya
Tarikat çocuk kaçırdı

Tarikat çocuk kaçırdı

Almanya’da çocuklarını resmi okullara göndermeyi reddedip kendi geleneksel yöntemleriyle eğitim veren ‘12 Kabile’ isimli Hıristiyan tarikatı mensupları, 2013’te ellerinden alınan çocuklardan birini kaçırdığı ortaya çıktı.

18.10.2021Avrupa
Mazot rekor düzeyde arttı

Mazot rekor düzeyde arttı

Tüm dünyada olduğu gibi akaryakıt fiyatları Almanya’da da fırladı. Fiyatların hafta sonu Almanya’da rekor kırdığını açıklayan Alman otomobil kurumu ADAC, litre başına mazot fiyatı ortalamasının 1.555 euro olduğunu duyurdu.

18.10.2021Avrupa
Şampiyonlar Liginde 3. hafta heyecanı başlıyor

Şampiyonlar Ligi'nde 3. hafta heyecanı başlıyor!

Avrupa futbolunun bir numaralı turnuvası olan Şampiyonlar Ligi'nde 3. hafta heyecanı, yarın oynanacak maçlarla başlayacak.

18.10.2021Futbol
Belçika selin izlerini silemeden uzmanlardan yeni felaket uyarısı

Belçika selin izlerini silemeden uzmanlardan yeni felaket uyarısı

Belçika'daki selin izleri, üzerinden geçen 3 ayda hala silinememişken uzmanlar, doğal afetlerin daha sık ve farklı türlerde yaşanacağı uyarısında bulunuyor.

18.10.2021Dünya
UEFA Avrupa Liginde 3. haftanın perdesi yarın Glasgowda açılıyor

UEFA Avrupa Ligi'nde 3. haftanın perdesi yarın Glasgow'da açılıyor

UEFA Avrupa Ligi gruplarında 3. hafta karşılaşmaları yarın başlayacak.

18.10.2021Futbol
Göçün 60’ıncı yılı anısına özel program

Göçün 60’ıncı yılı anısına özel program

Almanya’nın kamu televizyonu 3sat’ın Türkiye’den iş gücü göçünün 60’ıncı yılı anısına geniş bir program hazırlandı. 20 Ekim Çarşamba akşamı yayınlanacak programda, Almanya’da yaşayan Türkiye kökenli kültür ve sanat camiasından ünlü isimlere yer verilecek. Program, dil seçeneğiyle Türkçe olarak da izlenebilecek.

18.10.2021Avrupa

AfD’den Aydan Özoğuz’a hakaret: ‘Anadolulu çöl çiçeği...’

Almanya’da sosyal medyayı çok yaygın bir şekilde kullanan aşırı sağcı parti AfD destekçileri Twitter hesaplarında, adı Meclis Başkanlığı için gündeme gelen SPD milletvekili Aydan Özoğuz’a hakaretler ve tehditler yağdırdı.

18.10.2021Avrupa
Haaland gerçekten makine İnanılmaz performansını sakatlık da durduramıyor

Haaland gerçekten makine! İnanılmaz performansını sakatlık da durduramıyor

Almanya Bundesliga'da Dortmund, Mainz'ı 3-1 mağlup etti. Yakşalık 1 aydır sakatlığı sebebiyle sahalardan uzak olan Erling Haaland, fırtına gibi geri dönüş yaptı. Dortmund'un iki golünü Haaland kaydetti. 90 dakika sahada kalan Haaland, istatistiklerde de zirve yaptı. Haaland 68 maçta 70 gol, 19 asiste ulaştı.

18.10.2021Avrupa
Beşiktaş Icrypex, EWE Baskets Oldenburga konuk olacak

Beşiktaş Icrypex, EWE Baskets Oldenburg'a konuk olacak

Beşiktaş Icrypex Erkek Basketbol Takımı, FIBA Şampiyonlar Ligi H Grubu'ndaki ikinci maçında Almanya'nın EWE Baskets Oldenburg ekibine konuk olacak.

18.10.2021Basketbol
Türk Telekom, Avrupada sezonu açıyor

Türk Telekom, Avrupa'da sezonu açıyor

Türk Telekom Erkek Basketbol Takımı, ULEB Avrupa Kupası A Grubu ilk maçında yarın Fransa temsilcisi Boulogne Metropolitans 92'yi ağırlayacak.

18.10.2021Basketbol
Şampiyon, FC Medienbefüllung

Şampiyon, FC Medienbefüllung

Spor ve Kültür Tanıtım Derneği BMW Group e.V.’nin ‘2021 BMW Futbol Kupası’ turnuvası, Münih Hans Bayer Stadı’nda gerçekleştirildi. Almanya ve dünya genelindeki BMW fabrikalarından çoğu Türklerden oluşan 30 takımın 6 grupta mücadele ettiği turnuva, takımlar arasında yapılan açılış müsabakası ile başladı. Gün boyunca müzik ve çeşitli sosyal aktiviteler ile festivale dönüşen turnuvada takımların mücadelesi nefes kesti.

18.10.2021Avrupa
Nürnberg’e sanat evi

Nürnberg’e sanat evi!

Eski Ankara Devlet Tiyatrosu sanatçısı Yavuz İmsel’in hayata geçirdiği ‘Sanat Evi’ Türk Sineması RİO’da faaliyet gösterecek.

18.10.2021Avrupa
‘Trafik lambası’ tamam gibi

‘Trafik lambası’ tamam gibi

24 Eylül 2017’de yapılan genel seçimlerde Hıristiyan Demokrat/Hıristiyan Sosyal Birlik Partileri (CDU/CSU) yüzde 32.9, Sosyal Demokrat Parti (SPD) de yüzde 20.5 oy aldı. Bu SPD’nin tarihinde aldığı en büyük yenilgiydi.

18.10.2021Avrupa
Küresel piyasalar haftaya satıcılı başladı

Küresel piyasalar haftaya satıcılı başladı

Küresel piyasalar, Çin'de açıklanan 3. çeyrek büyüme verisinin beklentilerin altında kalması, yükselmeye devam eden emtia fiyatları ve enflasyonist kaygıların tekrar gündemin odağına yerleşmesiyle haftaya negatif başladı.

18.10.2021Ekonomi
Enes Baturdan Okan Bayülgene yanıt

Enes Batur'dan Okan Bayülgen'e yanıt

Enes Batur, Okan Bayülgen’in sosyal medya ünlüleri için söylediği “Onların hepsi çöp” sözlerine yanıt verdi.

18.10.2021Magazin
Formula 1 kritik virajda

Formula 1 kritik virajda

İstanbul’a 3 günde 150 milyon Euro gelir bırakan Formula 1’den vergi yoluyla devletin kasasına da 30 milyon Euro’ya yakın para girdiği tahmin ediliyor. Pistin işletmecisi Intercity Yönetim Kurulu Başkanı Vural Ak, “Türkiye yıllık 30 milyon dolarlardan yarışı alabilir. Turizm ve Ulaştırma Bakanlıkları bu konuda istekliler ve çözüm bulabilecekler gibi görünüyor. Özel sektör ile kamu birlikte bu işi yapabilir. Önümüzdeki yıl pandemi kalkarsa en az 50 bin turist gelir. Bu da Türkiye’ye 250 milyon Euro gelir anlamına gelir” dedi.

18.10.2021Ekonomi
Tarkan yeni şarkıyla geliyor

Tarkan yeni şarkıyla geliyor

İki yıllık bir aradan sonra Türkiye’ye gelecek olan Tarkan, eli boş dönmek istemedi. Megastar, hayranlarına yeni yıl hediyesi olarak yepyeni bir şarkı hazırladı.

18.10.2021Magazin
Antalya’da ‘güvenli turizm’ aşısı tuttu

Antalya’da ‘güvenli turizm’ aşısı tuttu

2019’da 16 milyona yakın turisti ağırlayan Antalya’ya geçen yıl pandemi nedeniyle sadece 3.5 milyon turist geldi. ‘Güvenli turizm’ atağı yapan Antalya, İspanya’nın dünyaca ünlü adalarını da geride bırakarak 2021’in 9 ayında 7 milyon turiste ulaştı. Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği Başkanı Dr. Erkan Yağcı “Sertifika ve aşı birleşince güvenli tatil imajımız en yüksek seviyeye ulaştı. Veriler bu yılı 9 milyonla kapatabileceğimizi gösteriyor” dedi.

18.10.2021Gündem
İsviçre hangi kıtada ve yarım kürede yer alır İsviçre hangi dine mensup, hangi dili, alfabeyi ve takvimi kullanıyor

İsviçre hangi kıtada ve yarım kürede yer alır? İsviçre hangi dine mensup, hangi dili, alfabeyi ve takvimi kullanıyor

İsviçre, 1499 yılında Kutsal Roma Cermen İmparatorluğundan ayrılarak bağımsızlığını ilan etti. Ülkede hayvancılık ve tarım dışında, finans ve bankacılık sektörü gelişmiştir. İsviçre'nin en fazla ihraç ettiği ürünlerin başında çikolata ve peynir gelir. En fazla turist çeken yerleri ise Ren Şelalesi, Zürih Gölü ve Titlis Dağı'dır. İsviçre hangi kıtada, hangi dine mensup, hangi dili, alfabeyi ve takvimi kullanıyor? İşte, merak edilen tüm detaylar.

18.10.2021Araştırma
Fransa hangi kıtada ve yarım kürede yer alır Fransa hangi dine mensup, hangi dili, alfabeyi ve takvimi kullanıyor

Fransa hangi kıtada ve yarım kürede yer alır? Fransa hangi dine mensup, hangi dili, alfabeyi ve takvimi kullanıyor

Fransa Cumhuriyeti, 21 Eylül 1792 tarihinde kuruldu. Avrupa'nın en güçlü beş ekonomisinden biri olan Fransa'da sinema, bilişim, elektronik ve otomotiv sektörleri gelişmiştir. Ülkenin başkenti Paris, milli marşı La Marseillaise'dir. En fazla turist çeken yerleri ise şunlardır: Notre Dame Katedrali, Eyfel Kulesi, Zafer Takı ve Terraux Meydanı. Fransa hangi kıtada, hangi dine mensup, hangi dili, alfabeyi ve takvimi kullanıyor? İşte, merak edilen tüm detaylar.

18.10.2021Araştırma
Almanya hangi kıtada ve yarım kürede yer alır Almanya hangi dine mensup, hangi dili, alfabeyi ve takvimi kullanıyor

Almanya hangi kıtada ve yarım kürede yer alır? Almanya hangi dine mensup, hangi dili, alfabeyi ve takvimi kullanıyor

Ülkelerin dünya üzerinde bulunduğu yerler ve çeşitli detaylar merak konusu olmaktadır. Bu konuda ülkelerin konum, dil, din ve yeryüzü şekilleri kapsamında bazı araştırmalar yapılmaktadır. Peki, bu araştırmalar arasında bulunan Almanya ülkesi hakkında ne tür bilgiler sunulmaktadır? Almanya hangi kıtada yer almaktadır? Almanya'nın kullandığı dil ve alfabe hangisidir? Almanya hangi dine mensup bir ülkedir? İşte, Almanya hakkında merak edilen tüm detaylar.

18.10.2021Araştırma
Almanyada helikopter kazasında 3 kişi öldü

Almanya'da helikopter kazasında 3 kişi öldü

Almanya'nın Baden-Vürtemberg eyaletinde helikopterin düşmesi sonucu ilk belirlemelere göre 3 kişinin yaşamını yitirdiği bildirildi.

17.10.2021Dünya
RKI’den vakalarda artış uyarısı

RKI’den vakalarda artış uyarısı

Almanya’da korona pandemisi hakkında açıklamalarda bulunan Robert-Koch Enstitüsü (RKI) Başkanı Lothar Wieler, sonbahar okul tatillerinin sona ermesi ve yaklaşan kış aylarıyla birlikte vakaların büyük ölçüde artabileceği uyarısında bulundu.

17.10.2021Avrupa
Misli.com’da Günün Şifresiz Maç Yayınları (17 Ekim)

Misli.com’da Günün Şifresiz Maç Yayınları (17 Ekim)

Maçları Misli.com’da canlı izle! Haftalık net canlı iddaa kaybına %10’a varan iade devam ediyor. İspanya La Liga, İtalya Serie A, Fransa Ligue 1 ve Almanya Bundesliga başta olmak üzere birçok ligde daha canlı izleme seçeneği ile heyecanına heyecan kat…

17.10.2021Futbol
90ların yıldızı Ah Canım Ahmet Şimdi ne yapıyor

90'ların yıldızı 'Ah Canım Ahmet' Şimdi ne yapıyor?

Ahmet Akkaya, “Ah Canım Vah Canım” şarkısıyla 90’larda hafızalara kazındı. Özkan Uğur’un yıllarca menajerliğini yaptığı Akkaya, 8 yıldan fazla bir süre müzik piyasasından uzaklaştı. Şimdilerde aranjeler yapıp, 90’lar konserleri veren Ah Canım Ahmet’le dünden bugüne müzikal yolculuğunu konuştuk.

17.10.2021Magazin
Emlak piyasası karıştı Cevdet Caner’e yeni suçlama

Emlak piyasası karıştı! Cevdet Caner’e yeni suçlama

Almanya ve Avusturya’da bir dönem 2 milyar euroluk emlak iflası ile gündeme gelen Cevdet Caner isimli iş insanı, bu kez de ünlü toplu konut şirketi Adler içinde spekülasyon yapmakla itham ediliyor. Daha önce hakkındaki iflas davalarından geçen yıl beraat eden Caner, karşı atağa geçerek kendisi ve Adler Grubu’nun hedef alındığını söyleyerek suç duyurusunda bulundu. Almanya’da 70 bin kadar konuta sahip Adler Grubu, bu aralar 1.5 milyarlık satış yapmakla gündemde.

17.10.2021Avrupa
13 yaşındaki Türk kızı Zeynep güreşte Almanya Şampiyonu oldu

13 yaşındaki Türk kızı Zeynep güreşte Almanya Şampiyonu oldu!

Almanya’nın Köln kentinde yaşayan ilk kuşak gurbetçi torunu Zeyneb Türker, futbolun yanında ilgilendiği güreşte de tüm müsabakaları kazanarak Almanya şampiyonu oldu.

17.10.2021Avrupa
Türkiyenin 9 aydaki yaş meyve ve sebze ihracatında zirve Rusyanın

Türkiye'nin 9 aydaki yaş meyve ve sebze ihracatında zirve Rusya'nın

Türkiye'nin yılın 9 ayındaki 2 milyar 15 milyon dolarlık yaş meyve ve sebze ihracatının yüzde 31'i 627 milyon 442 bin dolarla Rusya'ya yapıldı.

17.10.2021Haber
Haaland duble yaptı; Dortmund acımadı

Haaland duble yaptı; Dortmund acımadı

Beşiktaş'ın Şampiyonlar Ligi'ndeki rakiplerinden Borussia Dortmund, Mainz'i 3-1 yendi; maç fazlasıyla liderliğe yükseldi.

17.10.2021Avrupa
Liseye giden göçmen öğrenci sayısı Alman öğrencilerden daha az

Liseye giden göçmen öğrenci sayısı Alman öğrencilerden daha az

Frankfurt’ta yapılan bir araştırma, göçmen kökenli çocukların, Alman çocuklara göre daha azının liseye gittiğini ortaya koydu.

17.10.2021Avrupa
Türkiyenin pul biber ihracatı 9 ayda yüzde 28 arttı

Türkiye'nin pul biber ihracatı 9 ayda yüzde 28 arttı

Türkiye'den bu yılın ocak-eylül döneminde yapılan pul biber ihracatı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 28 artarak 6 milyon 602 bin dolara ulaştı.

17.10.2021Haber
Yaş meyve ve sebze ihracatında zirve Rusyanın

Yaş meyve ve sebze ihracatında zirve Rusya'nın

Türkiye'nin yılın 9 ayındaki 2 milyar 15 milyon dolarlık yaş meyve ve sebze ihracatının yüzde 31'i 627 milyon 442 bin dolarla Rusya'ya yapıldı.

17.10.2021Ekonomi
Türkiyenin pul biber ihracatı 9 ayda yüzde 28 arttı

Türkiye'nin pul biber ihracatı 9 ayda yüzde 28 arttı

Türkiye'den bu yılın ocak-eylül döneminde yapılan pul biber ihracatı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 28 artarak 6 milyon 602 bin dolara ulaştı.

17.10.2021Ekonomi
Türkiye-Almanya ilişkilerinde üçüncü ülkelere yatırım fırsatı

Türkiye-Almanya ilişkilerinde üçüncü ülkelere yatırım fırsatı

Almanya Başbakanı Angela Merkel'in Türkiye ziyaretiyle gözler, iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilere çevrildi. Türkiye'nin en önemli ticaret ortağı olan Almanya ile ilişkilerde, üçüncü ülkelere ortak yatırım yapma fırsatları da bulunuyor.

17.10.2021Ekonomi
Bakım personeli için 4 bin euro maaş istendi

Bakım personeli için 4 bin euro maaş istendi

Almanya’da gelecek dönemde devleti ve toplumu en çok zorlayacak konuların başında hasta ve yaşlı bakımı geliyor. Demografik gelişmeler doğrultusunda yaşlanan nüfus yükselirken buna paralel olarak bakım alanındaki personel açığı da giderek artıyor. Şu anda bile yaşlı ve hasta bakımında 200 bine yakın personel açığı bulunuyor. 2030 yılında ise açığın 500 bine yükseleceği tahmin ediliyor.

17.10.2021Avrupa
Abdurrahman Gümrükçü güven tazeledi

Abdurrahman Gümrükçü güven tazeledi!

Almanya’nın Nürnberg kentinde yaşayan birinci kuşak vatandaşlarımızdan Artvinli (71) Abdurrahman Gümrükçü, SPD Nürnberg Nordostbahnhof Bölge Başkanlığı tarafından yapılan genel kurulda, üyelerin tamamının oyunu alarak güven tazeledi ve tekrar Bölge Başkanı oldu.

17.10.2021Avrupa
Covid öğrenciler için kabus gibi geçti Peki ya öğretmenler Akıl sağlığımı kaybettim...

Covid öğrenciler için kabus gibi geçti! Peki ya öğretmenler? 'Akıl sağlığımı kaybettim...'

Covid-19 nedeniyle yaşanan kapanmalar ve Delta varyantının yarattığı tehdit, eğitim alanında ciddi bir belirsizliğe neden oluyor. Salgın döneminin getirdiği psikolojik ve sosyal sorunlarla boğuşan öğrenciler haklı olarak çok konuşuldu. Peki ya eğitimciler? İşte, yaklaşık 2 yıllık süreçte dünya genelindeki pek çok öğretmenin yaşadığı sorunlar…

17.10.2021Gündem

Yazar Sonuçları

SORUN VARSA ÇÖZÜM DE VAR

Koronavirüs salgını en fazla en fazla seyahat ve turizm endüstrisini etkiledi. 2020 Mart ayında tüm oteller kapandı, hava trafiği durdu.

18.10.2021

Tarkan yeni şarkıyla geliyor

İki yıllık bir aradan sonra Türkiye’ye gelecek olan Tarkan, eli boş dönmek istemedi. Megastar, hayranlarına yeni yıl hediyesi olarak yepyeni bir şarkı hazırladı.

18.10.2021