EKSTRA
MENÜ

Almanya

Almanya ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Almanya haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 192.056 Almanya haberi bulunmuştur.

Almanya, dünyanın hem ticari hem de merkezi manada en önemli ülkeleri arasında yer alır. Almanya, ekonomi açısından da en önemli ülkeler arasında yer alıyor. Almanya nerede ve hangi kıtadadır? Almanya'nın başkenti neresidir? Gibi çok merak edilen pek çok sorunun cevaplarını sizler için derledik.

Resmî ismi, Almanya Federal Cumhuriyeti olan Almanya, Orta Avrupa’da yar alan bir kuzey ülkesidir. Avrupa’nın doğusunda Çek Cumhuriyeti ve Polonya, Danimarka, Kuzey Denizi ve Baltık Denizi kuzeyinde, güneyinde İsviçre ve Avusturya, batısında Belçika, Lüksemburg, Hollanda ve Fransa yer alıyor. Almanya, ülke olarak ılıman iklim kuşağında yer alıyor.

Almanya'nın Başkenti Neresidir?

Almanya’nın başkenti, en büyük şehri ve en çok nüfusa sahip şehri Berlin’dir. Almanya, 357,021 km2'lik bir alana yayılmıştır. Bu alanların 7,798 km2'si su ve 349,223 km2'si karadan oluşur. Bu nedenle Almanya yüzölçümü bakımından Avrupa’nın yedinci, dünyanın ise, 63. en büyük ülkesi konumunda yer alır. Ülkedeki yükselti, kuzeyinde bulunan Kuzey Denizine, güneyindeki Alp Dağları’ndan ve kuzeybatıda bulunan Baltık denizine doğru azalıyor.

Ülkenin en yüksek zirvesi Alpler üzerinde yer alan 2.962 m yükseklikteki Zugspitze zirvesidir. Almanya’da ağaçlandırılmış alçak kısımlarında bulunan düz ovalık alanlara ve yaylalara Tuna, Elbe ve Rhine gibi önemli nehirler aracılığı ile ulaşım sağlanır. Almanya’nın pek çok sınırı, genellikle Avrupa Birliği ülkeleri ile paylaşılır. Ülkenin kuzeydeki komşuları, Danimarka, doğuda Çek Cumhuriyeti ve Polonya güneyde ise, İsviçre ve Avusturya, batıda Lüksemburg ve Fransa, kuzeybatıda ise, Hollanda ve Belçika yer alır.

Almanya’nın Şehirleri Nelerdir?

 • Berlin
 • Hamburg
 • Stuttgart, Düsseldorf
 • Köln
 • Münih
 • Dortmund
 • Essen
 • Bremen
 • Leipzig
 • Hannover
 • Mönchengladbach
 • Nürnberg
 • Gelsenkirchen
 • Bochum
 • Duisburg
 • Chemnitz
 • Leverkusen
 • Soligen
 • Kiel
 • Osnabrück
 • Oldenburg
 • Ludwigshafen
 • Leverkusen
 • Hamm
 • Postdam
 • Saarbrücken
 • Mülheim
 • Rostock
 • Kassel
 • Hagen
 • Magdeburg
 • Krefeld
 • Wuppertal

Almanya’nın Nüfus Yapısı Nasıldır?

Almanya’nın 50 şehri bulunuyor. Almanya’nın en yüksek nüfuslu ili Berlin, en az nüfusa sahip olan ili ise, Soligen’dir. Almanya, en çok Türk göçmen alan ülkeler arasında yer alır. Almanya’da Türklerin en çok olduğu şehir ise, Frankfurt’tur. Bu şehir aynı zamanda dünyada yaşanabilir en güzel şehirlerarasında 7. olarak belirlenmiştir. Almanya, 83 milyondan fazla nüfusa sahip olduğu için Avrupa Birliği içinde en çok nüfusa sahip olan ülkedir. Ama doğurganlık oranı diğer dünya ülkelerinin oldukça altındadır.

Nüfusun 2030 yılına kadar artarak 87 milyona yaklaşacağı tahmin ediliyor. Aynı zamanda Almanya pek çok büyük şehire sahiptir. Almanya içinde bulunan pek çok kent, birbiri ile kaynaşarak geniş yerleşim yerleri ortaya çıkarıyor. 2004 yılı Aralık ayından itibaren 7 milyon yabancı Alman vatandaşlığına geçmiştir. Bu nedenle ülkede ikamet eden kişilerin ’u yabancı ve yabancı kökenli kişilerden oluşuyor. Ülkede yaşayan yabancı kökenli gençlerin sayısı, yaşlılardan daha fazladır. Almanya’daki en büyük azınlık grubunu 4,5 milyon nüfus ile Türkiye’den gelen göçmenler oluşturur.

Almanya’nın İklim Yapısı

Almanya’da kışları ılımlı ve yazları ise serin geçer. Bu bölgede sıcaklık çoğu zaman 30 derecenin üzerine çıkabiliyor. Doğuda karasal iklim hakimdir. Yazları çok sıcak ve kurak, kışları ise çok soğuk geçer. Almanya tam olarak okyanusal iklim ile karasal iklim geçiş bölgesinde yer alır.

Almanya Biyolojik Çeşitlilik

Almanya, biyolojik çeşitlilik açısından oldukça zengin bir yapıya sahiptir. Bitki ve hayvan çeşitliliği Orta Avrupa ile hemen hemen aynıdır. Yabani hayvan çeşitleri ise, yaban domuzu, yabani koyun, tilki, porsuk, yabani tavşan, kunduz ve geyikten oluşur. Almanya’da ilkbahar ve sonbaharda çok çeşitli yabani göçmen kuş Almanya’dan geçer. Aynı zamanda Almanya, hayvanat bahçeleri, sualtı parkları, yabani yaşam parkları ve kuş parkları ile ünlüdür. Bu alanlarda ülkede hayvan çeşitliliğinin ne kadar çok olduğu da görülüyor. Dünya’da hayvan çeşitliliğinin en eski zamanlardan beri en fazla olduğu ülke Almanya’dır.

Almanya Haberleri

Bayern Münihte Hansi Flick depremi Sezon sonunda ayrılıyor

Bayern Münih'te Hansi Flick depremi! Sezon sonunda ayrılıyor

Bayern Münih'in başarılı teknik direktörü Hansi Flick, Wolfsburg maçının ardından yaptığı açıklamada sezon sonunda takımdan ayrılacağını duyurdu. Flick, bu kararı takıma ve kulüp yönetimine ilettiğini söyledi.

17.04.2021Futbol
5 gollü düelloyu Bayern Münih kazandı

5 gollü düelloyu Bayern Münih kazandı

Almanya Birinci Futbol Ligi'nde (Bundesliga) lider Bayern Münih, deplasmanda Wolfsburg'u 3-2 yendi.

17.04.2021Futbol
Almanya’da Kovid-19’dan ölenlerin sayısı 80 bine yaklaştı

Almanya’da Kovid-19’dan ölenlerin sayısı 80 bine yaklaştı

Robert Koch Enstitüsü (RKI) tarafından yapılan açıklamaya göre, Almanya’da son saatte 219 kişi yaşamın yitirmesiyle virüse bağlı toplam can kaybı 79 bin 847’ye yükseldi.

17.04.2021Avrupa
Son dakika... Bakan Soyludan flaş uyarı: Bunu kim yaparsa ikametini iptal ederim, acımam

Son dakika... Bakan Soylu'dan flaş uyarı: Bunu kim yaparsa ikametini iptal ederim, acımam

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İstanbul'da Koronavirüs Salgınıyla Mücadele Değerlenlendirme Toplantısı'nda konuştu. Bakan Soylu, "Açık söylüyorum, kim ikamet sahibi ve pasaportuyla bu işi istismar etmeye kalkarsa ikametini iptal ederim hemen. Elimde böyle bir yetki var, acımam da." ifadelerini kullandı. "Sokağa çıkma kısıtlamasıyla ilgili kimsenin genel bir muafiyeti söz konusu değildir. Muafiyetler zaman ve güzergahla sınırlıdır." diyen Soylu, 'Ben kamu görevlisiyim, avukatım, çiftçiyim' deyip gün boyu kısıtlamalardan muaf olduğunu sanan, bakkala markete gidiyorum deyip tüm şehri gezmeye kalkan olursa buna kesinlikle müsaade etmeyin.' dedi.

17.04.2021Gündem
Yeşiller’in İl Genel Meclisi Başkanlığı’na adayı Hılime Arslaner

Yeşiller’in İl Genel Meclisi Başkanlığı’na adayı Hılime Arslaner

10 yıldır Frankfurt Büyükşehir Genel Meclisi üyesi olan Yeşiller’li Hilime Arslaner, geçen ay gerçekleştirilen yerel seçimde en fazla oy alan partisinin meclis grubu tarafından oy birliğiyle İl Genel Meclisi Başkanlığı’na aday gösterildi. Arslaner’in önümüzdeki hafta gerçekleştirilecek meclis toplantısında bu göreve resmen seçilmesi bekleniyor.

17.04.2021Avrupa
Demir ve demir dışı metalden ilk çeyrekte 2,61 milyar dolarlık ihracat

"Demir ve demir dışı metalden" ilk çeyrekte 2,61 milyar dolarlık ihracat

İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği (İDDMİB), ilk çeyrekte 2,61 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdi.

17.04.2021Ekonomi
Fransa, Almanya ve İngiltere’den İran’a yönelik ortak bildiri

Fransa, Almanya ve İngiltere’den İran’a yönelik ortak bildiri

Fransa, Almanya ve İngiltere, İran’ın yüksek oranda zenginleştirilmiş uranyum üretimi konusunda ortak bir bildiri yayınladı. Ortak bildiride, İran’ın uranyumu ‘inandırıcı sivil ihtiyacı’ olmayan seviyelerde zenginleştirerek nükleer silah üretimine doğru ‘tehlikeli bir adım’ attığı belirtildi.

17.04.2021Dünya
Dünya borsalarında rekorlar bu hafta da devam etti

Dünya borsalarında rekorlar bu hafta da devam etti

Bu hafta, uzun zamandır piyasalarda tedirginliğe neden olan enflasyon verilerinin korkulacak boyutta olmadığının anlaşılması, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşılama çalışmalarında sağlanan ilerleme ve ekonomik aktiviteye ilişkin iyimserlikle pay piyasalarında yükseliş eğilimi ve rekorların devam ettiği görüldü.

17.04.2021Ekonomi
Et, çikolata, kahve... Her yıl kişi başı 4 ağaç bu yiyeceklere kurban gidiyor

Et, çikolata, kahve... Her yıl kişi başı 4 ağaç bu yiyeceklere kurban gidiyor

Tropikal bölgelerde yetişen bazı tarım ürünlerine yönelik giderek artan küresel talep, tarım arazilerinin sürekli genişlemesi ihtiyacını da beraberinde getiriyor. Bunun sonucunda ise olan başta Amazon'lar olmak üzere büyük ormanlara oluyor.

17.04.2021Dünya
Konut teşviki üç ay uzatıldı

Konut teşviki üç ay uzatıldı

Almanya’da bu ayın başında yine bir dizi yeni kanun ve uygulamalar yürürlüğe girdi. Aile hekimlerinin de artık koronavirüse karşı aşı yapmaya başlamalarından işletmelere yönelik virüs testi zorunluluğuna, sürücü ehliyetine ilişkin yeniliklerden çocuklu aileler yönelik konut teşvikine kadar bir dizi yenilikler, nisan ayının başından bu yana hayatımıza girdi. Söz konusu yeniliklerin başında kuşkusuz, dünya gündemini bir yılı aşkın süredir meşgul eden koronavirüs pandemisi ile ilgili yeni tedbirler geliyor.

17.04.2021Avrupa
Irkçı Wilders ders alsın

Irkçı Wilders ders alsın

İslam alemi 11 ayın sultanı Ramazan-ı Şerif’e “Hoş geldin” derken, Hollandalı aşırı sağcı, ırkçı Özgürlük Partisi (PVV) Lideri Geert Wilders yine İslam düşmanı bir densizlik yaptı. Yıllardır İslam düşmanlığı, yabancı düşmanlığı, Türk düşmanlığı ve ırkçılık içeren söylemlerle oy avcılığı yapan Geert Wilders, yine kin kustu. “Stop İslam, stop ramadan” (İslamı durdurun, ramazanı durdurun) içerikli bir Tweet paylaşıp, iflah olmaz bir Müslüman düşmanı olduğunu yine gözler önüne serdi.

17.04.2021Avrupa
Prens Philipin Kraliyet Ailesine girme yolculuğu... Kurtuluş Savaşının bağlantısı neydi

Prens Philip'in Kraliyet Ailesi'ne girme yolculuğu... Kurtuluş Savaşı'nın bağlantısı neydi?

Edinburgh Dükü Prens Philip, geçtiğimiz günlerde hayatını kaybetti. Dük'ün aile tarihçesinde Kurtuluş Savaşı'nın çok önemli bir yeri var. Philip’in babası Prens Andrew ile başlayan ve İngiltere kraliyetine kadar uzanan tüm hikayeyi 7 soruda anlatıyoruz.

17.04.2021Dünya
Almanya’ya iltica iddialarına soruşturma: 4 personel görevden uzaklaştırıldı

Almanya’ya iltica iddialarına soruşturma: 4 personel görevden uzaklaştırıldı

İçişleri Bakanlığı, Malatya Yeşilyurt Belediyesi’nce düzenlenen etkinlikle Almanya’ya iltica edenlerle ilgili başlatılan soruşturmada 4 kamu görevlisinin görevden uzaklaştırıldığını açıkladı.

17.04.2021Gündem
Merkel ve Macron, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile görüştü

Merkel ve Macron, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile görüştü

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, video konferans yöntemiyle iklimi görüştü.

17.04.2021Dünya
‘Dijital euronun ihracını bekliyorum’

‘Dijital euronun ihracını bekliyorum’

Almanya Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Olaf Scholz, kesinlikle ‘dijital bir euronun’ ihracını beklediğini bildirdi.

16.04.2021Avrupa
Wuppertal’da ramazan boyunca cuma ezanı hoparlörden okunacak

Wuppertal’da ramazan boyunca cuma ezanı hoparlörden okunacak

Almanya’nın Wuppertal kentindeki Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Merkez Camisi’nde, ramazan ayı dolayısıyla cuma ezanı hoparlörle minareden okunmaya başlandı.

16.04.2021Avrupa
Almanya, Fransa ve Ukraynadan Rusyaya geri çekilin çağrısı

Almanya, Fransa ve Ukrayna'dan Rusya'ya geri çekilin çağrısı

Merkel, Macron ve Zelenskiy, Rus birliklerinin Ukrayna sınırından çekilmesi çağrısında bulundu.

16.04.2021Dünya
Köln’de gece sokağa çıkma yasağı ilan edildi

Köln’de gece sokağa çıkma yasağı ilan edildi

Almanya’nın Köln kentinde güçlendirilen yeni tip koronavirüs (Kovid-19) önlemleri çerçevesinde, gece 21.00 ile 05.00 saatleri arasında sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

16.04.2021Avrupa
Futbolda olimpiyat kuraları öncesi torbalar belirlendi

Futbolda olimpiyat kuraları öncesi torbalar belirlendi

Futbolda 2020 Tokyo Olimpiyatları grup kuraları öncesi katılacak takımların torbaları belli oldu.

16.04.2021Futbol
Merkel aşı oldu

Merkel aşı oldu

Almanya’da aşılama başladıktan sonra Başbakan Angela Merkel’in ne zaman aşı yaptıracağı en çok merak edilen konulardan biri olmuştu. ABD ve İngiltere’de liderlerin topluma örnek olmak için aşı olduğu hatırlatılmasına rağmen Merkel, sırası geldiği zaman aşı olacağını açıklamıştı.

16.04.2021Avrupa
Malatyada belediye etkinliğiyle Almanyaya gidip geri dönmemişlerdi Yeni gelişme

Malatya'da belediye etkinliğiyle Almanya'ya gidip geri dönmemişlerdi! Yeni gelişme

Malatya'da Yeşilyurt Belediyesi'nce düzenlenen etkinlikle Almanya'da giden 45 kişiden yalnızca 2 kişinin geri dönmesine ilişkin başlatılan soruşturmada bir vali yardımcısı ile iki müdür görevden alındı.

16.04.2021Haber
Malatyada belediye etkinliğiyle Almanyaya gidip geri dönmemişlerdi Yeni gelişme

Malatya'da belediye etkinliğiyle Almanya'ya gidip geri dönmemişlerdi! Yeni gelişme

Malatya'da Yeşilyurt Belediyesi'nce düzenlenen etkinlikle Almanya'da giden 45 kişiden yalnızca 2 kişinin geri dönmesine ilişkin başlatılan soruşturmada bir vali yardımcısı ile iki müdür görevden alındı. İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada "Soruşturmada ilgili vali yardımcısı ile Nüfus ve Vatandaşlık İl Müdürü ve 2 kamu görevlisi görevden uzaklaştırılmıştır" denildi.

16.04.2021Gündem
İşte “yılın basın fotoğrafları”

İşte “yılın basın fotoğrafları”

Türk medyasının en prestijli fotoğraf ödüllerinde 2021 yılının kazananları açıklandı. 36 yıllık geçmişi ile Türkiye’de düzenlenen en köklü fotoğraf organizasyonu da olan Yılın Basın Fotoğrafları’na 2020 yılında yaşanan olaylara damga vuran 5 bin 188 fotoğraf katıldı. Yılın Basın Fotoğrafları 2021’de 7 kategoride 28 fotoğraf ve 7 fotoğraf serisini ödüle layık görüldü. Organizasyon içerisinde ayrıca 2 üniversite öğrencisi Ara Güler Özendirme Ödülü kazanırken Türkiye Güzellikleri Fotoğraf Ödülleri’nde ise 8 eser ödüllendirildi.

16.04.2021Gündem
Cargill, Türkiyeye 60 yılda 530 milyon dolarlık yatırım yaptı

Cargill, Türkiye'ye 60 yılda 530 milyon dolarlık yatırım yaptı

Cargill Gıda Orta Doğu, Türkiye ve Afrika Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO'su Murat Tarakçıoğlu "Avrupa pazarı için üretim merkezi olduk. Avrupa, Çin ve Güney Afrika pazarlarına trafo yağı tedarikimiz hala devam ediyor. Bu tedarikle birlikte boya ve diğer sektörlerdeki satışlarımızla ihracatımızda yüzde 50'nin üzerinde artış bekliyoruz" dedi.

16.04.2021Ekonomi
Eşine sözünü tuttu: Hayvanat bahçesine 750 bin euro bağışladı

Eşine sözünü tuttu: Hayvanat bahçesine 750 bin euro bağışladı

Almanya’nın Münster kentinde yaşayan 82 yaşındaki bir emekli, ölen eşine verdiği sözü tuttu, kentin hayvanat bahçesine 750 bin euro tutarında bağışta bulundu.

16.04.2021Avrupa
Hertha Berlin, takım olarak karantinaya alındı Koronavirüs vakaları artınca...

Hertha Berlin, takım olarak karantinaya alındı! Koronavirüs vakaları artınca...

Almanya Birinci Futbol Ligi (Bundesliga) ekiplerinden Hertha Berlin'de 2'si futbolcu 4 kişinin yeni tip koronavirüse (Kovid-19) yakalanması üzerine tüm takım karantinaya alındı.

16.04.2021Futbol
Hırsızlık azaldı, aile içi şiddet arttı

Hırsızlık azaldı, aile içi şiddet arttı

Almanya’da Federal İstatistik Kurumu tarafından açıklanan yeni kriminal rapora göre pandemi döneminde ev ve iş yeri hırsızlıkları azaldı, buna karşın aile içi şiddet arttı. Aynı zamanda siber suçlarda da artış olduğu belirtildi.

16.04.2021Avrupa
Merkelden doktorların yardım çağrılarına kulak verin uyarısı

Merkel'den doktorların 'yardım' çağrılarına kulak verin uyarısı

Almanya Başbakanı Angela Merkel, yeni tip koronavirüs salgınının üçüncü dalgasında yoğun bakım doktorlarının ardı ardına yaptıkları yardım çağrılarına kulak verilmesini talep etti.

16.04.2021Dünya
Mahkeme kararı sokaklara döktü

Mahkeme kararı sokaklara döktü

Federal Anayasa Mahkemesi’nin Berlin’deki kira üst sınır yasasını iptal etmesinden sonra birçok kiracı geriye dönük zamlı kira ödeme riskiyle karşı karşıya kalırken, kurumlar ev sahiplerine çağrı yaptı. Berlin Sanayi ve Ticaret Odası ile Almanya Gayrimenkul Sahipleri Birliği, ev sahiplerinden geriye dönük kira zammından feragat etmelerini istedi.

16.04.2021Avrupa
İran yüzde 60 saflıkta uranyum zenginleştirdiğini açıkladı

İran yüzde 60 saflıkta uranyum zenginleştirdiğini açıkladı

İran Meclis Başkanı Muhammed Bakır Kalibaf, ülkesinin yüzde 60 saflıkta uranyum zenginleştirdiğini duyurdu.

16.04.2021Dünya
Euro Bölgesinde enflasyon yükseldi

Euro Bölgesi'nde enflasyon yükseldi

Euro Bölgesi'nde, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirlerinin devam ettiği mart ayında yıllık enflasyon yüzde 1,3 seviyesine çıktı.

16.04.2021Ekonomi
Herkes bu soruya kilitlendi: Söder mi Laschet mi

Herkes bu soruya kilitlendi: Söder mi Laschet mi?

Almanya’da 26 Eylül genel seçimlerinde Birlik Partileri’nin genel başkanlarının her ikisinin de başbakan adayı olacağını açıklaması üzerine yarış iyice kızıştı.

16.04.2021Avrupa
‘Virüs gecikmeyi affetmez’

‘Virüs gecikmeyi affetmez’

Merkel, “Virüs gecikmeyi affetmez” diyerek Enfeksiyon Koruma Yasası’nda değişiklik istedi, temel hak ve özgürlüklerin kısıtlanmasını gerekçe gösteren muhalefet ise Anayasa Mahkemesi’ne gitmekle tehdit etti.

16.04.2021Avrupa
Değişim için önemli bir araç: Tasarım

Değişim için önemli bir araç: Tasarım

Ardan Ergüven, Sanayi Devrimi ile birlikte ortaya çıkan modern tasarım düşüncesinin arka planında yatan gelişmeleri ve dinamikleri incelediği ‘İyi Tasarım Nedir?’ başlıklı kitabında, iyi tasarımın niteliği hakkında kapsamlı bir içerik sunuyor.

16.04.2021Kitap Sanat
Bakım sektöründe çalışanlara çifte müjde

Bakım sektöründe çalışanlara çifte müjde

Almanya’da bu ayın başında yine bir dizi yeni kanun ve uygulamalar yürürlüğe girdi.

16.04.2021Avrupa
Çekici ihracatı yüzde 99 artışla 255 milyon 333 bin dolar oldu

Çekici ihracatı yüzde 99 artışla 255 milyon 333 bin dolar oldu

Türkiye'den yılın ilk çeyreğinde 47 ülkeye 255 milyon 333 bin dolarlık çekici ihraç edildi.

16.04.2021Ekonomi
Egetürk’ten çalışanlarına Almanca kurs

Egetürk’ten çalışanlarına Almanca kurs

Çalışanlarının çoğunu Türklerin oluşturduğu Egetürk firması Almanca dil problemi yaşayan ve bunu gidermek isteyen tüm çalışanlarına Almanca kurs imkânı yarattı.

16.04.2021Avrupa
VW grubu yine ilk sırada

VW grubu yine ilk sırada

Avrupa Otomobil Üreticileri Birliği (ACEA), AB ülkelerinin mart ayına ilişkin yeni otomobil tescil verilerini açıkladı. Buna göre, AB’de yeni otomobil satışları, martta 2020’nin aynı dönemine kıyasla yüzde 87.3 artarak 1 milyon 62 bin 446’ya çıktı.

16.04.2021Avrupa
112ye ilham veren ilgi çeken ambulanslar

112'ye ilham veren ilgi çeken ambulanslar

TÜRKİYE'deki 112 Ambulans Sistemi'nin kurucu ekibinde görev yapan Dr. Turhan Sofuoğlu, helikopter ambulanstan uçak ambulansa, deniz ambulansından doktor arabasına kadar farklı sistemleri içeren 300 parçalık model ambulans koleksiyonu oluşturdu. Ambulans sistemlerinde kullanılan mevzuatı hazırlarken de oyuncaklardan ilham aldığını anlatan Dr. Sofuoğlu, "Bu koleksiyonda neredeyse her ülkeye ait farklı yıllarda kullanılan ambulanslar var. Türkiye'deki ambulans sistemleri hepsini harmanlayarak oluşturulmuştur ve salgın hastalıklara karşı oldukça hazırlıklıdır" dedi.

16.04.2021Gündem
ABde otomobil satışları martta hızlı arttı

AB'de otomobil satışları martta hızlı arttı

Avrupa Birliği (AB) otomobil pazarında toplam satışlar, mart ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 87,3 yükseldi.

16.04.2021Ekonomi
Dünya genelinde Kovid-19dan ölenlerin sayısı 3 milyona yükseldi

Dünya genelinde Kovid-19'dan ölenlerin sayısı 3 milyona yükseldi

Dünya genelinde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sebebiyle hayatını kaybedenlerin sayısı 3 milyona ulaştı.

16.04.2021Dünya
3 milyar yıl uzaklıktaki galaksiyi gözleyecek

3 milyar yıl uzaklıktaki galaksiyi gözleyecek

NASA bu yıl içinde yeni teknolojiyle donatılmış ‘James Webb’ teleskobunu uzaya fırlatacak. Yeni teleskop, gelişmiş sensörleri ve 10 kat daha fazla ışık toplayan aynasıyla evreninin ilk dönemlerine ait veriler toplamaya yardımcı olacak. NASA’nın açtığı araştırma proje yarışmasına dünyanın dört bir yanından binlerce başvuru yapıldı. Dr. Akın Alman Max-Planck Enstitüsü’nde bilimsel araştırma görevlisi olarak çalışan astrofizikçi Dr. Akın Yıldırım’ın, projesi de NASA tarafından seçilen 286 proje arasına girdi.

16.04.2021Avrupa
Çinde 1992den beri ilk Rekor kırdı...

Çin'de 1992'den beri ilk! Rekor kırdı...

Çin, yaklaşık otuz yıllık en güçlü üç aylık büyümesini bildirdi. Çin ekonomisi ilk çeyrekte yüzde 18.3 ile rekor bir büyüme kaydetti.

16.04.2021Ekonomi
Küresel piyasalar, ekonomik aktiviteye ilişkin iyimserlikle pozitif seyrediyor

Küresel piyasalar, ekonomik aktiviteye ilişkin iyimserlikle pozitif seyrediyor

Küresel piyasalar, açıklanan verilerin ekonomik aktiviteye ilişkin iyimserliği artırması ile pozitif bir seyir izliyor.

16.04.2021Ekonomi
Gertrude Stein’dan üç kadın, üç yaşam

Gertrude Stein’dan üç kadın, üç yaşam

Yazarlığından önce sanatçı hamiliği ve koleksiyonculuğuyla tanınan Gertrude Stein’ın ilk kült eseri ‘Üç Hayat’, üç yoksul kadının yaşamının ayrıntılarında dolaştırıyor okuyucuyu. 1909’da yayımlanan kitaptaki anlatım biçimleri, dönemine göre öncü bir yerde duruyor.

16.04.2021Kitap Sanat
Tasarruf finansmanı çığ gibi büyüyecek

Tasarruf finansmanı çığ gibi büyüyecek

Tasarruf finansmanı sektörünün bugüne kadar çok bilinmeyen, yasal düzenlemesi olmadığı için nispeten şaibeli görülen bir sektör olduğuna dikkat çeken Birevim Genel Müdürü Av. Mahir Orak, “Sektörümüz yine de bugüne kadar 300 bin insanın ev ve araç almasını sağladı. Yeni yasa artık birer birer değil, kartopu etkisi ile çığ etkisi ile büyüme sağlayacaktır. Bundan sonra sektörümüz yılda 300 bin, 500 bin insanı ev, araba sahibi yapacaktır” dedi.

16.04.2021Ekonomi

Yazar Sonuçları

Siyaset aşıyı 2. sıraya itti

Almanya için 2021 hareketli bir yıl. Eylül ayında seçim var. Parti başkanlığını çoktan bırakan Şansölye Angela Merkel siyasetten de ayrılıyor.

16.04.2021

ABD’den Rusya’ya ekonomik savaş

Ukrayna ile Rusya’nın savaşın eşiğine geldiği bir dönemde ABD yönetimi, Rusya yönetimine karşı çok sert yaptırımlar açıkladı. ABD, savaş gemilerini Karadeniz’e geçirmedi ama açıkladığı yaptırım kararlarıyla Moskova’ya bir nevi ekonomik savaş ilan etti.

16.04.2021