MENÜ

Turizm

Turizm ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Turizm haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 99.169 Turizm haberi bulunmuştur.

Turizm ya da gezim, dinlenmek, eğlenmek, görmek ve tanımak gibi amaçlarla yapılan geziler ve bir ülkeye veya bir bölgeye gezmen (turist) çekmek için alınan ekonomik, kültürel, teknik önlemlerin, yapılan çalışmaların tümüdür. Turistik gezi, insanların sadece bir yerden bir yere gitmesi değil kültürel, ekonomik ve toplumsal olarak da iletişim içinde olmalarıdır.

Turizm Haberleri

Akılalmaz olayı anlattı: Müşterileri arayıp koronavirüs var demiş

Akılalmaz olayı anlattı: Müşterileri arayıp 'koronavirüs var' demiş

Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı Mehmet İşler, İzmir ve Aydın'daki bazı konaklama tesisi yöneticilerinden, bir tatil operatörünün, müşterilerini koronavirüsle korkutarak başka tesislere yönlendirdiğine ilişkin şikayetler aldıklarını belirtti.

20.09.2020Gündem
Bir ilde daha mesai saatleri değişti

Bir ilde daha mesai saatleri değişti

Niğde Valiliği, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının yayılımının önlenmesi amacıyla kamu kurum ve kuruluşlarında mesai düzenlemesine gidildiğini bildirdi.

20.09.2020Gündem
Karantinada olmaları gerekiyordu ama Yedigöllerde gezerken yakalandılar

Karantinada olmaları gerekiyordu ama Yedigöller'de gezerken yakalandılar

Bolu’da karantinayı ihlal eden 2 kişi, Yedigöller Milli Parkı’nda gezerken yakalanarak KYK yurduna yerleştirildi.

20.09.2020Gündem
2 milyon tatilci Antalya’yı seçti

2 milyon tatilci Antalya’yı seçti

Tüm dünyada koronovirüs salgını devam etmesine rağmen Türkiye’de turizmin başkenti Antalya, 1 Ocak-13 Eylül döneminde 2 milyondan fazla turist ağırladı. Bu sayı her ne kadar geçmiş yılların bir hayli gerisinde kalsa da pandemi döneminde turistin geliyor olması turizmciyi sevindirdi. Turizm sektörü temsilcileri, “Tatil yapanların memnuniyeti rezervasyonları arttırdı. Turistler ‘İşyerimden bile daha fazla tedbir almışsınız’ diyor” ifadelerini kullandı.

20.09.2020Ekonomi
Harika çocuklar niye unutuldu 20 yıldır örneği yok

Harika çocuklar niye unutuldu? 20 yıldır örneği yok

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, İdil Biret ve Suna Kan gibi önemli sanatçıların yurtdışında devlet bursu ile okuyarak yetişmesini sağlayan 6660 sayılı Harika Çocuklar Yasası’nın yetki ve görev karmaşası nedeniyle işlemez hale geldiğini söyledi. Ersoy bu çalışmaları kendi bakanlığının değil, MEB’in yapmasının uygun olacağını belirtti.

20.09.2020Gündem
Antalyada 5 yıldızlı otele sahte içki operasyonu

Antalya'da 5 yıldızlı otele sahte içki operasyonu

Antalya'da emniyet ve İl Tarım Müdürlüğü ekiplerince yapılan çalışmada kent merkezinde bir depoda ve Serik ilçesinde 5 yıldızlı bir otelde toplam 9 bin 51 şişe sahte içki ele geçirildi.

19.09.2020Gündem
Bakan Kurum: Sur içerisinde yapılaşmaya müsaade etmeyeceğiz

Bakan Kurum: Sur içerisinde yapılaşmaya müsaade etmeyeceğiz

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, "Sur'da boş alan olsa dahi yapmış olduğumuz 506 konut, tescilli 347 adet yapı dışında hiçbir şekilde Sur içerisinde yapılaşmaya müsaade etmeyeceğiz." dedi.

19.09.2020Gündem
Antalyada sıcak hava ve yüksek nem sonrası sahiller doldu

Antalya'da sıcak hava ve yüksek nem sonrası sahiller doldu

ANTALYA'da, sıcak hava ve yüksek nemden bunalanlar Konyaaltı ve Lara sahillerine koştu. Sahillere akın edenlerin maske ve fiziki mesafe kuralına uymadığı görüldü.

19.09.2020Gündem
Son dakika haberler... İlginç detaylar ortaya çıktı Yolcular güneşten kaçmak isterken...

Son dakika haberler... İlginç detaylar ortaya çıktı! Yolcular güneşten kaçmak isterken...

Şanlıurfa’nın turizm ilçesi Halfeti’de tur teknesinin batması olayıyla ilgili detaylar ortaya çıktı. Mersin Liman Başkanlığı tarafından görevlendirilen üç mühendis, gemide yaptığı inceleme sonucunda alabora nedeninin yolcu hatası olduğunu belirledi. Teknenin, yolcuların güneşli olan bölgeden gölge yere geçmesi sonucu alabora olduğu öğrenildi.

19.09.2020Gündem
Birecik Barajında batan tur teknesinden yeni görüntüler

Birecik Barajı'nda batan tur teknesinden yeni görüntüler

Şanlıurfa'da Birecik Barajı'nda batan tur teknesinden yeni görüntüler ortaya çıktı. Turizm ilçesi Halfeti'de tur teknesinin batması olayıyla ilgili detaylar ortaya çıktı. Teknenin, yolcuların güneşli olan bölgeden gölge yere geçmesi sonucu alabora olduğu öğrenildi. Can kaybının yaşanmadığı olayla ilgili incelemede bulunan Halfeti Kaymakamı Selami Korkutata, yaptığı açıklamada, yolcuların gölgelik kısma topyekün hareketlenmeleri sonucunda geminin yan yattığını söyledi. Korkutata, ayrıca Mersin Liman Başkanlığı tarafından görevlendirilen üç mühendisin gemide yaptığı inceleme sonucunda herhangi bir kusura da rastlanmadığı rutin olarak bakımları yapılan geminin herhangi bir evrak eksikliğinin de olmadığını ifade etti.

19.09.2020Haber
Wikipedia ile turizm gelirleri artırılacak

Wikipedia ile turizm gelirleri artırılacak

Herhangi bir kent veya kasabada turizmi canlandırmanın en etkili ve masrafsız yöntemlerinden biri, Wikipedia'da o bölge ile ilgili bilgi ve fotoğrafların yayımlanması olabilir.

19.09.2020Ekonomi
Turizmin başkenti Antalya, 170 ülkeden 2 milyon misafiri ağırladı

"Turizmin başkenti" Antalya, 170 ülkeden 2 milyon misafiri ağırladı

Her yıl milyonlarca turiste ev sahipliği yapan Antalya, 1 Ocak-13 Eylül döneminde 170 ülkeden 2 milyon 3 bin 946 turisti ağırlarken kente en fazla yabancı turist Rusya'dan geldi.

19.09.2020Ekonomi
Emine Erdoğan güzel haberi Twitterdan duyurdu: Asırlık Tariflerle Türk Mutfağı kitabı geliyor

Emine Erdoğan güzel haberi Twitter'dan duyurdu: 'Asırlık Tariflerle Türk Mutfağı' kitabı geliyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Türkiye'nin asırlık yemek kültürünün tanıtılması için hazırlanan "Asırlık Tariflerle Türk Mutfağı" kitabına katkı sunan akademisyen, uzman ve şeflerle bir araya geldi.

Salda Gölü için flaş gelişme Bakanlık onayladı

Salda Gölü için flaş gelişme! Bakanlık onayladı

Salda Gölü Özel Çevre Koruma Bölgesi 1/25000 Ölçekli Nazım İmar Planı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylandı.

18.09.2020Gündem
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İzmirde Ege Bölge İlleri Değerlendirme Toplantısına katıldı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İzmir'de Ege Bölge İlleri Değerlendirme Toplantısı'na katıldı

Son dakika haberi: Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İzmir'de koronavirüste son durum ile ilgili açıklamalarda bulundu. Bakan Koca, 'Turizm bölgelerinde koronavirüs vakalarında artış var mı'? sorusuna "11 milyona yakın turistin geldiğini biliyoruz. Antalya dahil olmak üzere, İzmir Muğla dahil olmak üzere bu illerimizde artan vaka artışı olmadığını biliyoruz. Bu kadar hareketli bir dönemde, sağlık ordumuzun sahada ve dünyadan farklı uyguladığı filyasyon takibini çok ciddi yaptığını görüyoruz" şeklinde cevapladı

18.09.2020Haber
Turizm bölgelerinde artış var mı Bakan Koca kritik soruyu cevapladı

Turizm bölgelerinde artış var mı? Bakan Koca kritik soruyu cevapladı!

Son dakika haberi: Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İzmir'de koronavirüste son durum ile ilgili açıklamalarda bulundu. Bakan Koca, 'Turizm bölgelerinde koronavirüs vakalarında artış var mı'? sorusuna "11 milyona yakın turistin geldiğini biliyoruz. Antalya dahil olmak üzere, İzmir Muğla dahil olmak üzere bu illerimizde artan vaka artışı olmadığını biliyoruz. Bu kadar hareketli bir dönemde, sağlık ordumuzun sahada ve dünyadan farklı uyguladığı filyasyon takibini çok ciddi yaptığını görüyoruz" şeklinde cevapladı

18.09.2020Gündem
Taksimde drone destekli koronavirüs denetimi

Taksim'de drone destekli koronavirüs denetimi

İstanbul Emniyet Müdürlüğü İnsansız Hava Araçları Büro Amirliği ve Turizm Şube Müdürlüğü Taksim Meydanı ve İstiklal Caddesi'nde 'drone' destekli koronavirüs denetimi gerçekleştirdi.

18.09.2020Gündem
Augustus Tapınağı Nerede Augustus Tapınağı Tauihi Hakkında Bilgi, Özellikleri, Hikayesi Ve Ziyaret Saatleri (2020)

Augustus Tapınağı Nerede? Augustus Tapınağı Tauihi Hakkında Bilgi, Özellikleri, Hikayesi Ve Ziyaret Saatleri (2020)

Tarihi çağlardan beridir gelen antik kentler ülkemizin dört bir yanına dağılmış durumdadır. Kültür bakımından Dünya'nın en zengin ülkelerinden olan Türkiye tapınakları ile de meşhur bir ülkedir. Ülkemizde yer alan tapınaklardan birisi olan Augustus Tapınağı tam anlamı ile bir tarih kokmaktadır. Augustus Tapınağı günümüzde Roma mimarisinin en güzel örneklerinden birisi olup mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında yer almaktadır. Augustus Tapınağı son dönemlerde internette en sık araştırılan tarihi tapınaklar arasında yer almaktadır. Peki, Augustus Tapınağının lokasyonu neresidir? Augustus Tapınağına nasıl gidebiliriz? Augustus Tapınağı tarihi hakkında ne biliniyor? Augustus Tapınağı hikayesi var mı? Varsa nedir? Augustus Tapınağı ziyaret saatleri nedir? İşte Augustus Tapınağına dair her şey.

18.09.2020Seyahat
Mersinin Girit ekmekleri kooperatifle satılacak

Mersin'in Girit ekmekleri kooperatifle satılacak

Mersin'de Girit göçmeni kadınlar tarafından pişirilecek olan ekşi mayalı ekmeklerin, kooperatif vasıtasıyla kentin farklı noktalarında satışa sunulacağı bildirildi.

Sahne sırası Mardin mutfağının tadına doyulmaz yemeklerinde

Sahne sırası Mardin mutfağının tadına doyulmaz yemeklerinde

Mardin Artuklu Üniversitesi (MAÜ) ve proje ortağı olan MARSEV, Kadim Mardin Yemekleri Sahne Alıyor Artık Sıra Bizde Projesi kapsamında Sanayi Bakanlığı GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı ile uygulama protokolü imzaladı.

Antalyadaki turizm hareketliliği hız kesmeden devam ediyor

Antalya'daki turizm hareketliliği hız kesmeden devam ediyor

"Turizmin başkenti" Antalya'ya, 1 Ocak-13 Eylül döneminde gelen turist sayısının 2 milyon 3 bin 946'ya ulaşması sektör temsilcilerine moral oldu.

18.09.2020Seyahat
Egede turizm hareketliliği eylülde de sürüyor

Ege'de turizm hareketliliği eylülde de sürüyor

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Tolga Gencer, "Sezon önceki yıllara göre uzadı. Eylül ayında böylesi yoğunluk çok güzel. Bu hareketlilik ekim ayının ilk haftasına kadar da devam edecek gibi gözüküyor" dedi.

18.09.2020Seyahat
Oscar ödüllü yönetmen Kapadokyaya hayran kaldı

Oscar ödüllü yönetmen Kapadokya'ya hayran kaldı

Oscar ödüllü yönetmen Zbigniew Zmudzki, "Burası dünyanın muhtemelen en güzel bölgelerinde biri. Bir tarih ve doğa harikası olduğunu düşünüyorum. Bu harika yer sanki dünyadan bir manzara değil, Mars veya Venüs gezegeninde ayrı bir yer gibi" dedi.

18.09.2020Seyahat
Antalyada sıra dışı görüntü Yatağıyla uçtu...

Antalya'da sıra dışı görüntü! Yatağıyla uçtu...

Daha önce Muğla'nın Fethiye ilçesinde koltukla uçan paraşüt pilotu Hasan Kaval (28), bu kez Antalya'nın Alanya ilçesinde yatakla uçtu. Paraşütüne bağladığı yatakla Yassı Tepe bölgesinde uçuş yapan Kaval, yüzlerce metre yüksekte bir süre gözlerini kapatıp yatak keyfi yaptı.

18.09.2020Gündem
Paraşüt pilotu havada yatak keyfi yaptı

Paraşüt pilotu havada yatak keyfi yaptı

Daha önce Muğla'nın Fethiye ilçesinde koltukla uçan paraşüt pilotu Hasan Kaval (28), bu kez Antalya'nın Alanya ilçesinde yatakla uçtu. Paraşütüne bağladığı yatakla Yassı Tepe bölgesinde uçuş yapan Kaval, yüzlerce metre yüksekte bir süre gözlerini kapatıp yatak keyfi yaptı.

18.09.2020Seyahat
Etkinlik sigortaları organizatörlerin kurtarıcısı oldu

Etkinlik sigortaları organizatörlerin kurtarıcısı oldu

Covid-19, dünyada etkinliklere ve organizasyonlara da gölge düşürdü. Dünya genelinde binlerce etkinlik ve organizasyon iptal edildi. İptaller nedeniyle milyonlarca dolarlık zararlar ortaya çıktı.

18.09.2020Sigorta
Yamaç paraşütüne bağlanan yatağa, gökyüzünde uzandı

Yamaç paraşütüne bağlanan yatağa, gökyüzünde uzandı

Antalya'nın Alanya ilçesinde yamaç paraşütü pilotu Hasan Kaval, özel olarak hazırlanan düzenekle paraşütüne bağladığı yatağa, yüzlerce metre yüksekte yattı.

18.09.2020Haber
Yabancı film yönetmenleri Kapadokyaya hayran kaldı

Yabancı film yönetmenleri Kapadokya'ya hayran kaldı

Oscar ödüllü yönetmen Zbigniew Zmudzki, "Burası dünyanın muhtemelen en güzel bölgelerinde biri. Bir tarih ve doğa harikası olduğunu düşünüyorum. Bu harika yer sanki dünyadan bir manzara değil, Mars veya Venüs gezegeninde ayrı bir yer gibi" dedi.

18.09.2020Keyif
Türkiyeyi tanıtacak yabancı rehberlere uzman sertifikası verilecek

Türkiye'yi tanıtacak yabancı rehberlere 'uzman sertifikası' verilecek

Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı, Türk turizminin doğru stratejilerle büyümesini sağlamak amacıyla yaptığı çalışmalar kapsamında yabancı rehberlere yönelik Türkiye'yi tanıtan eğitim seti hazırladı.

18.09.2020Seyahat
Yörükali Plajı Nerede Ve Nasıl Gidilir Yörükali Plajı Özellikleri, Kamp İle Konaklama Detayları Ve Giriş Ücreti (2020)

Yörükali Plajı Nerede Ve Nasıl Gidilir? Yörükali Plajı Özellikleri, Kamp İle Konaklama Detayları Ve Giriş Ücreti (2020)

Ülkemiz üç tarafı denizlerle çevrili yaz aylarının oldukça güzel değerlendirildiği ülkelerden bir tanesidir. Bu sebeple özellikle yaz aylarında deniz turizmi oldukça gelişmiş bir turizm çeşididir. Ülkemizin bütün kıyılarında birbirinden değerli plajlar yer alır. Bu plajlardan bir tanesi de Yörükali Plajıdır. Yörükali Plajı ile ilgili detayları derledik.

18.09.2020Seyahat
Kapadokyanın masalsı manzarasını deve safari ile keşfediyorlar

Kapadokya'nın masalsı manzarasını deve safari ile keşfediyorlar

Türkiye'nin önemli turizm merkezlerinden Kapadokya'da, turistler deve turuna katılarak, bölgenin masalsı manzarasını keşfe çıkıyor.

18.09.2020Seyahat
Gastronominin önemli isimleri Uluslararası Aşçı Dede Ateşbaz-ı Veli Sempozyumunda bir araya geldi

Gastronominin önemli isimleri Uluslararası Aşçı Dede Ateşbaz-ı Veli Sempozyumu'nda bir araya geldi

Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) ve Konya Büyükşehir Belediyesi işbirliğinde düzenlenen ve gastronomi alanındaki bilim insanlarını bir araya getiren I. Uluslararası Aşçı Dede Ateşbaz-ı Veli Sempozyumu online ortamda açılış programı ile başladı.

Kızkumu Plajı Nerede Ve Nasıl Gidilir Kızkumu Plajı Özellikleri, Kamp İle Konaklama Detayları Ve Giriş Ücreti (2020)

Kızkumu Plajı Nerede Ve Nasıl Gidilir? Kızkumu Plajı Özellikleri, Kamp İle Konaklama Detayları Ve Giriş Ücreti (2020)

Türkiye turizm konusunda oldukça gelişmiş bir ülkedir. Bu nedenle ülkemizde doğal güzelliklere sahip pek çok yer bulunmaktadır. Kızkumu Plajı ise bu yerlerden birisidir. Kızkumu Plajı güzelliği ve özellikleri ile ziyaret edenleri büyüleyen bir yerdir. Bu nedenle birçok kişi tarafından da merak edilmektedir. Peki Kızkumu Plajı nerede ve nasıl gidilir? Kızkumu Plajı özellikleri, kamp ile konaklama detayları ve giriş ücreti nedir? Sizlere Kızkumu Plajı hakkında merak edilen bilgileri detaylıca inceledik.

17.09.2020Seyahat
Sarıgerme Plajı Nerede Ve Nasıl Gidilir Sarıgerme Plajı Özellikleri, Kamp İle Konaklama Detayları Ve Giriş Ücreti (2020)

Sarıgerme Plajı Nerede Ve Nasıl Gidilir? Sarıgerme Plajı Özellikleri, Kamp İle Konaklama Detayları Ve Giriş Ücreti (2020)

Sarıgerme Plajı, Muğla’nın en çok ilgi gören turistik yerlerinden biridir. Plaj, temizliğiyle ve muhteşem deniziyle turistlerin yoğunlukla tercih ettiği cazibe merkezidir. Halk plajı olmasından dolayı yabancı turistlerle birlikte yerli halkın da ilk tercih ettiği plajlardandır. Sarıgerme Plajı nerede, nasıl gidilir, giriş ücretleri gibi detayları sizler için derledik.

17.09.2020Seyahat
Sertaç Komsuoğlu kimdir Fenerbahçe Beko artık Sertaç Komsuoğluna emanet

Sertaç Komsuoğlu kimdir? Fenerbahçe Beko artık Sertaç Komsuoğlu'na emanet

Sertac Komsuoğlu, yıllardır üyesi olduğu Fenerbahçe'de yeni bir göreve daha layık görüldü. Fenerbahçe Beko'dan sorumlu kişi olarak görevlendirilen Sertac Komsuoglu, daha önce Fenerbahçe Medya, Turizm ve Catering alanlarında görev almıştı. Peki, Sertaç Komsuoğlu kimdir nereli ve kaç yaşında? İşte, o isim hakkında detaylı bilgiler

17.09.2020Spor Arena

Yazar Sonuçları

Hedeflerimiz değil planlarımız saptı

Yaptıkları tanıtım çalışmalarından dolayı 2020’den umutlu olan turizmciler, ilk iki aydaki iyi performansın ardından pandemi nedeniyle düşüşün başladığını aktardı. Kent için belirlenen turizm hedeflerinde herhangi bir sapma olmadığını belirten turizmciler, planlarda bir takım aksaklıkların yaşandığını açıkladı. Kış dönemi için de iyimser yaklaşan turizmciler, Uludağ’ın ağırlıklı yerli turist potansiyeli olduğuna değinerek, yeterli doluluğa erişebileceğini savundu.

20.09.2020

Bozkır ortasında muhteşem hava gösterileri

Bir eylül sabah erken saatte yola koyuluyorum, Bursa yağmurlu, rotamız İç Anadolu. Daha önce tarihi ve kültürü için geldiğim Sivrihisar’a bu yıl 5.'si düzenlenecek Sivrihisar Hava Gösterileri için gidiyorum.

20.09.2020

Kalabalıktan uzak cennet sahiller

Türkiye’nin en önemli turizm merkezi olan Antalya’nın kıyılarının uzunluğu, girinti çıkıntı dahil 640 kilometre. Turist akınına uğrasa da kıyı şeridinde kalabalıktan uzak, izole bir tatil yapılabilecek pek çok nokta bu sayede bulunabiliyor. Bazılarına tekneyle ulaşılabiliyor, bazıları da aslında popüler ama kimselerin uğramadığı köyleri var... Mesela, Kaş’ın İzne Köyü’nü hiç duymadıysanız önerilerimize bakın.

20.09.2020

Haydi detoksa var mısınız?

Ne abartının, ne israfın, nede doyumsuzluğun olmadığı vakitler! Ah eski günler...

20.09.2020

Yüz yüze eğitim başlıyor

Koronavirüs nedeniyle 31 Ağustos’ta başlayan uzaktan eğitim sürecinde gözler şimdi kademeli geçişin yapılacağı pazartesiye çevrildi. 21 Eylül de 1. sınıflarla birlikte yüz yüze eğitim başlıyor. 3 haftalık değerlendirme sonrasında ise diğer düzeydeki sınıfların geçiş yapıp yapmayacağına karar verilecek. Yüz yüze eğitim neden önemli? Okullar-eğitimciler sürece hazır mı? Veliler ve öğrencilere tavsiyeler neler? Hepsini sordum.

20.09.2020

Turizmde yeni etkinlikler planlıyoruz

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, pandemi sürecinin turizmi olumsuz etkilediğini belirterek, bugüne kadar birçok tanıtım çalışması yaptıklarını ve bu bağlantıları canlı tutmak için çabaladıklarını kaydetti. Bursa’nın doğa, sağlık, kültür, inanç ve gastronomi turizmi ile avantajları bünyesinde topladığını anlatan Aktaş, yeni etkinlikler planladıklarını ifade ederek, “Doğa açısından Bursa’nın kamp ve karavan turizminde daha iyi yerlere gelmesi, trekking, doğa yürüyüşleri ve macera sporları alanında şehrimizin sürekli aktif olması için fizibilite çalışmaları yürütüyoruz. Ulusal ve uluslararası festivaller organize etmek için hazırlıklar yapıyoruz. Ayrıca Bursa’nın lezzetlerinin paylaşılacağı ulusal ölçekte bir gastronomi festivali gerçekleştirmek için de önemli mesafeler kat ettik” dedi.

20.09.2020

Yeni dönemde yeni Lucca

Salgın yaşam biçimlerimizi değiştirdi ve değiştirmeye de devam ediyor. Birçok sektörde olduğu gibi ağır darbe yiyen restoran sektöründe de işletmeciler yeni modeller yaratıcı çözümler aramaya başladı.

19.09.2020

2020 Patara Yılı’nda, Patara’da olmak

Geçtiğimiz hafta çok ama çok özel bir yolculuk yaptım. Antik dönemde Likya’nın dünyaya açılan kapısı olarak nitelenen kentteydim. Yalnızca ülkemizin değil, dünyanın da harikalarından biri olarak kabul edilen bir şahaneliğe bir yolculuktu bu. Cumhurbaşkanlığı tarafından Türkiye’nin “2020 Turizm Yılı” teması olarak ilan edilen, Likya Birliği’nin başkenti güzeller güzeli Patara Antik Kenti’ndeydim. Yaşam izlerinin -şimdilik- milattan 4 bin yıl öncesine kadar dayandığı, ancak M.Ö. 8.binyıla iz veren bulguların olduğu ve kalıntıların M.S.14. yüzyıla kadar kesintisiz olarak takip edilebildiği Patara Antik Kenti’nde…Üzerinde yaşayıp, nefes aldığımız bu kadim topraklarda medeniyet sürmüş bir uygarlığın başşehrinde, Likya Birliği ve Eyaleti'nin kalbinde, geçmişe yolculuktu bu. Büyüleyici ve şaşırtıcıydı elbette…

19.09.2020

Bartın’ın şirin ilçesi: Amasra... Biraz olsun kafa dinlemek istiyorsanız tam zamanı

Amasra, Bartın’ın şirin mi şirin bir ilçesi… İstanbul’a 460 km Ankara’ya ise 308 km mesafede… Özellikle Ankara ve İstanbul’da oturanlar için tam bir hafta sonu kaçamağı adresi… Tarihi, M.Ö. 3. yüzyıla kadar uzanan Amasra’nın, Helenistik dönem de dâhil, Roma, Bizans, Ceneviz ve Osmanlılar gibi birçok medeniyete ev sahipliği yaptığı bilinmektedir. Bu büyüleyici güzelliğini mitolojik öyküsünden mi alıyor bilemem ama gördüğümde emin olduğum bir şey var ki, o da Tanrı’nın bu topraklara daha cömert davrandığı… İşte size Amasra gezi rehberi...

18.09.2020

Kısıtlama kalktıktan sonra ne yapılmalı

Sevgili Genco Erkal’ın tiyatroların en azından açık havada sahnelerini açabilmeleri için yaptığı çağrısına olumlu cevap geldi. Bundan sonra uygulama aşaması başlıyor.

18.09.2020

COVID-19’la mücadelede büyüyen tehdide dikkat

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca “Bu gece sizi ve bütün halkımızı gerçekten üzen bir haberi, aynı üzüntüyü hissederek bildireceğim. Bu cümleyi bu toplumun Sağlık Bakanı olmak yanında bir hekim olarak da kurmak istiyorum. Koronavirüsle mücadelemizde bugün ilk kez bir hastamı kaybettim” açıklamasını yaptığında bundan tam altı ay öncesiydi.

18.09.2020