Karnaval coşkusu sokaklara sığmadı

Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı, düzenlenen bir çok eğlenceli ve kültürel etkinliğinyanı sıra muhteşem kortej yürüyüşü ile sona erdi. 1,5 milyonun izleyiciye ulaşan Ana Sahne konserleri ve yaklaşık 100 bin kişinin katıldığı Atatürk Parkı sahnesindeki etkinlikler, Adana'nın kültürel ve turistik potansiyelini bir kez daha ortaya koydu.

Haberin Devamı

ADANA EKONOMİSİNE BÜYÜK KATKI

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Türkiye Kültür Yolu Festivali kapsamına dahil ve 13 Nisan’da başlayıp 21 Nisan’da sona eren Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı, yurt içi ve yurt dışından binlerce misafiri ağırladı. Uçak seferleri doldu, otellerde yer kalmadı, esnaf çok mutlu oldu. Adanalılar günlerce sokaklarda eğlendi, misafirler Adana’nın eşsiz lezzetlerini tattı. Festival tam bir dostluk, kardeşlik içerisinde müthiş geçti. Karnaval fikir önderi ve Komite Başkanı Ali Haydar bu yıl karnaval Adana ekonomisine büyük katkı sağladığını belirterek, “Karnaval’dan dolayı esnafımız da mutlu. “Kültür Yolu Festivali” işbirliği ile programın 9 güne çıkması Adana’ya ekonomik katkıyı rekor seviyeye çıkardı. Her yıl misafir sayımız artıyor. Bu yıl ki sayımız yaklaşık 1,5 milyon kişiye aştı. Bu yıl ki ekonomik etki ise 5 milyar liraya yaklaştı” dedi. Bozkurt, 12 yıldır elde ettiğimiz başarı Adana’nın Adanalının gururudur. Bu yıl ki karnavalın bitmesiyle gelecek senenin hazırlıklarına hemen başlıyoruz. Hedefimiz büyük. Dünya çocuklarını karnavalımızda buluşturmayı hedefliyoruz. Yurt dışı tanıtımlarını daha çok yaparak Adana’nın sesini duyuracak ve karnavalın güzelliklerini anlatacağız. Karnavalı tüm yıla yaymak en büyük hedefimiz.” Diye konuştu.

Haberin Devamı

Karnaval coşkusu sokaklara sığmadı

KONSERLER BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından düzenlenen Türkiye Kültür Yolu Festivali Adana Portakal Çiçeği Karnavalı için Merkez Park ve Atatürk Parkı'nda düzenlenen konserlerde, popüler sanatçılar 9 gün boyunca muhteşem performanslar sergiledi. Merkez Park'ta, Murat Boz, Haluk Levent, Ferhat Göçer, Gökhan Tepe, Fatma Turgut, Emir Can İğrek, Köfn, Mert Demir, Tuğba Yurt, Atatürk Parkı'nda ise Gece Yolcuları, Aslı Hünel, Kafadar başta olmak üzere birçok farklı isim ve grup sahne aldı. İsmail Altunsaray ile Öykü Gürman, Atatürk Parkı'nda Neşet Ertaş türküleriyle seyircilerin karşısına çıktı. Toplam 1,5 milyonun üzerinde ekranda gerçekleşen ana sahne konserleri ve yaklaşık 100 bin kişinin katıldığı Atatürk Parkı sahnesindeki etkinlikler, şehirde büyük coşkuyla karşılandı.

Haberin Devamı

Karnaval coşkusu sokaklara sığmadı

ŞORAY’DAN DANS VE SÖYLEŞİ

Ayrıca Adana Müze Kompleksi ve Kuruköprü Anıt Müzesi'nde yer alan sergiler binlerce kişi tarafından ziyaret edildi. Adana Müze Kompleksi'nde “Ediz Hun” ve “Türkan Şoray ve Şoray Uzun” söyleşisini izlemek isteyenler uzun kuyruklar oluşturdular. Yeşilçamın sultanı Türkan Şoray ve oyuncu Şoray Uzun, Adana'da düzenlenen 12. Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalına katıldı. Karnaval Adana Müze Kompleksi'nde düzenlenen söyleşide Adanalılarla buluşan Türkan Şoray, 'Aman Adanalı' türküsünü söyledi.

Karnaval coşkusu sokaklara sığmadı

Ramazanoğlu Kültür Merkezi ile 01 Burda PGM’de düzenlenen etkinliklerin yanı sıra Karnaval defilesi vatandaşların büyük ilgisini gördü. Devlet Tiyatrolarının kapalı yayın eserlerini barındırırken, “Kadınlar, Filler ve Saireler”, “Majestik”, “Radyo-yu Hümayun”, Yüzleşme” ve “Lobomotolin Üç Seferi” adlı oyunlar için Adanalılar salonu doldurdu .

Haberin Devamı

Karnaval coşkusu sokaklara sığmadı

Adana , Nisan ayında düzenlenen Türkiye Kültür Yolu Festivali Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı ile kültürel ve turistik alanda önemli bir marka değeri kazanırken, bu etkinlikle birlikte yerli ve yabancılardan yenilenlere anlar yaşattı.

Karnaval coşkusu sokaklara sığmadı

Yazarın Tüm Yazıları