EKSTRA
MENÜ

Kültür Ve Turizm Bakanlığı

Kültür Ve Turizm Bakanlığı ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Kültür Ve Turizm Bakanlığı haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 17.043 Kültür Ve Turizm Bakanlığı haberi bulunmuştur.

Kültür ve Turizm Bakanlığı; 16 Nisan 2003 tarih ve 4848 sayılı kanun ile kurulmuştur. Bu Kanunun amacı; kültürel değerleri yaşatmak, geliştirmek, yaymak, tanıtmak, değerlendirmek ve benimsetmek, tarihî ve kültürel varlıkların tahribini ve yok edilmesini önlemek, yurdun turizme elverişli bütün imkânlarını ülke ekonomisine olumlu katkı sağlayacak şekilde değerlendirmek, turizmin geliştirilmesi, pazarlanması, teşvik ve desteklenmesi için gerekli önlemleri almak, kültür ve turizm konularıyla ilgili kamu kurum ve kuruluşlarını yönlendirmek ve bu kuruluşlarla işbirliğinde bulunmak, yerel yönetimler, sivil toplum kuruluşları ve özel sektör ile iletişimi geliştirmek ve işbirliği yapmak üzere Kültür ve Turizm Bakanlığının kurulmasına, teşkilât ve görevlerine ilişkin esasları düzenlemektir.

 

Kültür Ve Turizm Bakanlığı Haberleri

Bakan Selçuk’tan telafi eğitimi açıklaması

Bakan Selçuk’tan telafi eğitimi açıklaması

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk 5 Temmuz’da başlaması planlanan telafi eğitimiyle ilgili merak edilenleri sosyal medya hesabından cevapladı.

12.06.2021Eğitim
Türkiye’nin sembol yapıları kırmızı ışıkla aydınlandı

Türkiye’nin sembol yapıları kırmızı ışıkla aydınlandı

Kuruluşunun 153’üncü yıl dönümü çeşitli etkinliklerle kutlanan Türk Kızılay için Galata Kulesi, Göbeklitepe, II. TBMM Binası gibi sembol yapılar dün gece kırmızı ışıkla aydınlandı.

12.06.2021Gündem
Bakan Selçuk LGS iddialarına yanıt verdi

Bakan Selçuk LGS iddialarına yanıt verdi

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında 6 Haziran'da yapılan merkezi sınava yönelik iddialara ilişkin, "Her çocuğumuz için bir imkan oluşturduk ve soru paketleri ulaştırılıyor. Çocuğun her türlü erişim imkanı var. 'Bazı çocuklar hiçbir şekilde bir öğretmen veya ders görmedi.' diyemeyiz. Öyle bir şey asla söz konusu değil, bunu çok iddialı söylüyorum." dedi.

11.06.2021Eğitim
Son dakika: Okullarda telafi eğitiminin detayları belli oldu Öğrenci neredeyse telafi eğitimini orada alacak

Son dakika: Okullarda telafi eğitiminin detayları belli oldu! Öğrenci neredeyse telafi eğitimini orada alacak

Son dakika haberine göre okullarda telafi eğitiminin detayları belli oldu. Buna göre telafi eğitiminde yer kısıtlaması olmayacak, öğrenci hangi şehirdeyse orada derse girebilecek. İşte telafi eğitimine ilişkin tüm detaylar...

11.06.2021Gündem
Turizm tesislerine ‘gizli misafir’ denetimi

Turizm tesislerine ‘gizli misafir’ denetimi

Koronavirüs yaklaşık 1.5 buçuk yıldır insanların pek çok alışkanlığını değiştirdi. İnsanların bir araya geldiği alanlarda bulaş riskini azaltmak için ulaşımdan tatile kadar her türlü alanda dünya genelinde bir dizi değişiklik yapıldı.

11.06.2021Ekonomi
Turizm tesislerini gizli misafir denetliyor

Turizm tesislerini 'gizli misafir' denetliyor

Koronavirüs tedbirleriyle başlayan yeni turizm sezonunda turizm tesisleri ’gizli misafir’ tarafından denetleniyor. Tıpkı otel müşterisi gibi tesise gelen gizli denetçiler her türlü aksamayı raporluyor. Tek aksamada dahi Güvenli Turizm Sertifikası (GTS) iptal edilen tesis kapatılıyor. Belgelendirme kuruluşlarının ’dışarından hizmet alımı’ yöntemiyle belirlediği ’gizli misafir’in oteldeki masraflarını da yine bu kuruluşlar karşılıyor.

10.06.2021Haber
Turizm tesislerini gizli misafir denetliyor

Turizm tesislerini gizli misafir denetliyor

KORONAVİRÜS tedbirleriyle başlayan yeni turizm sezonunda turizm tesisleri ’gizli misafir’ tarafından denetleniyor. Tıpkı otel müşterisi gibi tesise gelen gizli denetçiler her türlü aksamayı raporluyor. Tek aksamada dahi Güvenli Turizm Sertifikası (GTS) iptal edilen tesis kapatılıyor. Belgelendirme kuruluşlarının ’dışarından hizmet alımı’ yöntemiyle belirlediği ’gizli misafir’in oteldeki masraflarını da yine bu kuruluşlar karşılıyor.

10.06.2021Ekonomi
19 yıl önce çalınan Adana Ulu Caminin çinileri Hollandadaymış

19 yıl önce çalınan Adana Ulu Cami'nin çinileri Hollanda'daymış

Adana Ulu Camii'nden 19 yıl önce restorasyon sırasında çalınan ve 500 yıllık 223 karo İznik çinisinden 2'si ve 1 çini panonun  Hollanda'da olduğu ortaya çıktı. Oriental Art Auctions Müzayede Evi tarafından satışa sunulan 3 çini ile Konya'ya ait olduğu belirlenen 1 çini karo, Türkiye'nin yürüttüğü müzakereler sonucu Ankara'ya getirildi.

10.06.2021Gündem
Kültür ve Turizm Bakanlığı: Tiyatro sanatçılarının bilgileri Sağlık Bakanlığı ile paylaşılacak

Kültür ve Turizm Bakanlığı: Tiyatro sanatçılarının bilgileri Sağlık Bakanlığı ile paylaşılacak

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca aşılama programına dahil edilen tiyatro sanatçıları ile bağlı hizmetlerde görev alan kişilerin bilgilerinin, Sağlık Bakanlığı ile paylaşılacağı açıklandı.

9.06.2021Gündem
‘Horizons Festivali’ne halk oyunlarıyla katılacaklar

‘Horizons Festivali’ne halk oyunlarıyla katılacaklar

Kuzeybatı İngiltere Türk Toplum Derneği, Türkiye Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’nın desteğiyle, Manchester’ın sayılı kültür ve sanat kurumlarından olan Home Mcr Kültür Merkezi ve CAN’ın birlikte düzenlediği ‘Horizons Festival’ine halk oyunları gösterisiyle katılıyor.

9.06.2021Avrupa
Öğretmenlerin kaleminden kahramanlık hikayeleri

Öğretmenlerin kaleminden kahramanlık hikayeleri

Öğretmenler, Çanakkale Savaşları sırasında yaşanan kahramanlık hikâyelerini ortaokul öğrencileri için yeniden kaleme aldı...

9.06.2021Eğitim
9. Boğaziçi Film Festivali 23 Ekimde başlayacak

'9. Boğaziçi Film Festivali' 23 Ekim'de başlayacak

"Boğaziçi Film Festivali", bu yıl 23-30 Ekim tarihleri arasında 9. kez sinemaseverlerle buluşacak.

8.06.2021Keyif
Öğretmenlerin gözünden Çanakkale Hikayeleri

Öğretmenlerin gözünden Çanakkale Hikayeleri

Millî Eğitim Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Çanakkale Savaşı’nın genç, yaşlı, çocuk, kadın yüz binlerce kahramanının ölümsüz hatırasını yaşatmak için “Çanakkale Kahramanlarını Öyküleştirme Çalışması”nı hazırladı. Proje dahilinde öğretmenler, Çanakkale Savaşları sırasında yaşanan kahramanlık hikayelerini ortaokul öğrencileri için yeniden kaleme aldı.

8.06.2021Eğitim
İşte geleceğin kadın yıldızları

İşte geleceğin kadın yıldızları!

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen 49. İstanbul Müzik Festivali kapsamında, Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB) işbirliğiyle hayata geçirilen 'Yarının Kadın Yıldızları: Genç Kadın Müzisyenler Destek Fonu'ndan faydalanmaya hak kazanan 13 genç kadın müzisyen belirlendi.

7.06.2021Kitap Sanat
Belgeli konaklama tesislerinin yüzde 7.8’i çevreye duyarlı

Belgeli konaklama tesislerinin yüzde 7.8’i çevreye duyarlı

Türkiye genelindeki toplam 4,862 bakanlık işletme ve yatırım belgeli konaklama tesisinin yüzde 7.8’ine karşılık gelen 451 konaklama tesisinin "çevreye duyarlı" belgesi bulunuyor.

7.06.2021Ekonomi
Diyarbakır Kısa Film Festivali başlıyor

Diyarbakır Kısa Film Festivali başlıyor

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteğiyle Diyarbakır Kültür Sanat ve Sinema Derneği tarafından 1-4 Haziran 2021 tarihlerinde düzenlenecek “1. Diyarbakır Kısa Film Festivali”ne geri sayım başladı.

4.06.2021Keyif
Zerzevan Kalesindeki Mithras Tapınağına bağlantılı yapılar bulundu

Zerzevan Kalesi'ndeki Mithras Tapınağı'na bağlantılı yapılar bulundu

Diyarbakır'ın Çınar ilçesinde UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ndeki Roma İmparatorluğu'nun doğudaki son garnizonu olan Zervevan Kalesi'ndeki Mithras Tapınağı'nda bağlantılı yapılar keşfedildi. Kazı Heyeti Başkanı Doç. Dr. Aytaç Coşkun, "Kutsal alana girişten önce birçok yapının, kutsal alandaki törenlerin düzenlendiği yerle bağlantılı olduğunu gördük ve bu alanda çalışmalarımızı yoğunlaştırdık. Tapınakta ayinler yapılırken gerek koridorlardan gerekse farklı yapılardan giriş yapılıyor. Bu nedenle bunun bu gizem dini ile ilgili olduğunu düşünüyoruz" dedi.

4.06.2021Gündem
Saraya krikolu kurtarma

Saraya krikolu kurtarma

Eyyubiler tarafından 1329 yılında yapılan Hasankeyf’in sembolü Küçük Saray, Veysel Eroğlu Barajı’ndan etkilenmemesi için 3 aylık bir çalışmayla 6 metre yükseltildi.

4.06.2021Gündem
Hasan Saltık: Projelere hiç ticari bakmadık...Son röportajı

Hasan Saltık: Projelere hiç ticari bakmadık...Son röportajı

Türkiye'deki müzikal zenginliği dünyaya tanıtan Kalan Müzik'in sahibi Hasan Saltık, 57 yaşında hayatını kaybetti. Yaklaşık 30 yıldır müzik piyasasında önemli çalışmalara imza atan Saltık, vefatından kısa bir süre önce Anadolu Ajansı ile bir söyleşi gerçekleştirmişti.

3.06.2021Magazin
Müzisyenlere 3 bin TL destek ödemesi ne zaman yapılacak İşte müzisyenlere hibe ödemelerinde son durum

Müzisyenlere 3 bin TL destek ödemesi ne zaman yapılacak? İşte müzisyenlere hibe ödemelerinde son durum

'Müzik Susmasın' projesi kapsamında müzisyenlere haziranda tek seferde 3 bin lira ödeme yapılacak. Kültür ve Turizm Bakanlığı, "Müzik Susmasın" projesi kapsamında müzik emekçilerine haziranda tek seferde 3 bin lira ödeme yapılacağını bildirdi. Peki, müzisyenleren 3 bin TL destek ödemesi ne zaman yapılacak?

2.06.2021Gündem
‘Açığı kış aylarında kapatırız’

‘Açığı kış aylarında kapatırız’

Türkiye turizmi yaz ayları gelmesine rağmen henüz istediği seviyeye ulaşamadı. Avrupa’dan henüz turist hareketi başlamadı. Rusya ise uçuş kısıtlaması kararını uzattı. Bu olumsuz gelişmelere rağmen turizmciler umutlarını koruyor. Turizmciler, “Haziran sonu temmuz başında turist hareketi başlayacaktır. Mayıs ve haziranda yaşadığımız kaybı ise eylül ekim aylarında kapatacağımızı düşünüyoruz” dedi.

2.06.2021Ekonomi
Son dakika... Bakanlık açıkladı Müzik emekçilerine 3 bin lira destek

Son dakika... Bakanlık açıkladı! Müzik emekçilerine 3 bin lira destek

Koronavirüs pandemisi nedeniyle kapalı olan mekanlardan dolayı para kazanamayan müzik emekçilerine yönelik olarak Kültür ve Turizm Bakanlığı Haziran ayında 3 bin lira destek yapılacağını duyurdu.

2.06.2021Ekonomi
Afyonkarahisarda heyecanlandıran keşif

Afyonkarahisar'da heyecanlandıran keşif

AFYONKARAHİSAR''daki Sinanpaşa Höyüğü'nün güneybatısında yapılan kanalizasyon çalışması sırasında biri heykel iki tarihi eser bulundu. İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Tanır, "İlk verilere göre Roma dönemine ait olduğu değerlendirilen heykelin Apollon olduğu düşünülüyor" dedi.

30.05.2021Gündem
İstiklal gazisi dedemin şiarıyla büyüdüm

İstiklal gazisi dedemin şiarıyla büyüdüm

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş ile geçmişe yolculuk yaptık… Adını taşıdığı, ancak hiç tanımadığı dedesinin 7 cephede yaptığı savaşları dinleyerek büyüdüğü Fatih’teki Sanki Yedim Camisi’ne komşu evlerini, küçük yaşta neden ‘Yeter artık vali buluşması!’ diye isyan ettiğinin hikâyesini dinledik.

30.05.2021Gündem
İstanbulun Fethinin 568. yılı görsel şölenle kutlandı

İstanbul'un Fethi'nin 568. yılı görsel şölenle kutlandı

İstanbul'un Fethi'nin 568. yıl dönümü kapsamında Ayasofya semalarında ve Galata Kulesi'nde bir dizi görsel etkinlik düzenlendi.

29.05.2021Haber
İstanbulun Fethinin 568. yılı görsel şölenle kutlandı

İstanbul'un Fethi'nin 568. yılı görsel şölenle kutlandı

İstanbul'un Fethi'nin 568. yıl dönümü kapsamında Ayasofya semalarında ve Galata Kulesi'nde bir dizi görsel etkinlik düzenlendi.

29.05.2021Gündem
Serenay Sarıkaya ile Haldun Demirhisar tatile kaldığı yerden devam ediyor

Serenay Sarıkaya ile Haldun Demirhisar tatile kaldığı yerden devam ediyor

2.5 senedir üzerinde çalıştığı, merhum şarkıcı Bergen’in hayatını anlatan filmin kadrosundan ayrılan Serenay Sarıkaya, İstanbul’daki toplantısının ardından Haldun Demirhisar’ın yanına döndü.

28.05.2021Magazin
NASAdan dikkat çeken Türkiye paylaşımı: Hey İstanbul, parlıyorsun

NASA'dan dikkat çeken Türkiye paylaşımı: Hey İstanbul, parlıyorsun!

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), sosyal medya hesabından İstanbul'a ait bir uydu görüntüsünü paylaşarak "Hey İstanbul, parlıyorsun!" notunu düştü.

26.05.2021Dünya
İstanbul’a 2 ‘depo müze’

İstanbul’a 2 ‘depo müze’

İstanbul Arkeoloji Müzeleri’nin depolarındaki eserlerden bir kısmı Atatürk Havalimanı’na bir kısmı ise Maltepe’de Kültür ve Turizm Bakanlığı’na ait alana tanışarak ‘depo müzeler’ oluşturulacak. İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Dr. Coşkun Yılmaz, taşınma tartışmalarıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

26.05.2021Kitap Sanat
18 yaş altına BES imkanı Resmi Gazetede

18 yaş altına BES imkanı Resmi Gazete'de

Sigortacılık ile Diğer Bazı Alanlara İlişkin Kanunlarda ve Bir Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre ebeveynler, 18 yaşını tamamlamamış çocukları adına Bireysel Emeklilik Sistemi'nde (BES) birikim yapabilecek. İşte detaylar...

25.05.2021Ekonomi
Devlet Tiyatroları-Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali başladı

Devlet Tiyatroları-Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali başladı

Sabancı Vakfı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Tiyatroları iş birliğiyle düzenlenen Devlet Tiyatroları-Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali, 24 Mayıs Pazartesi günü Adana’da 22’nci kez perdelerini açtı.

25.05.2021Keyif
Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan: İslam düşmanlığı kanser hücresi gibi hızla yayılıyor

Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan: İslam düşmanlığı kanser hücresi gibi hızla yayılıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 1. Uluslararası Medya ve İslamofobi Sempozyumu'nda yaptığı konuşmada ''Batı başta olmak üzere dünyanın pek çok yerinde İslam düşmanlığı hastalığı, tıpkı kanser hücresi gibi hızla yayılmaktadır'' dedi.

25.05.2021Gündem
Bakan Ersoydan turizm için umutlandıran açıklama

Bakan Ersoy'dan turizm için umutlandıran açıklama

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy "Bu sene iç turizm açısından bir sıkıntı olacağını düşünmüyorum" dedi.

25.05.2021Ekonomi
İl Kültür Müdürü Yılmaz: Bu iki yer depo müze olarak değerlendirilecek

İl Kültür Müdürü Yılmaz: Bu iki yer 'depo müze' olarak değerlendirilecek

Arkeolojik açıdan dünyanın en zengin müzelerinden olan İstanbul Arkeoloji Müzeleri'nin depolarındaki eserlerden bir kısmı Atatürk Havalimanı'na bir kısmı ise Maltepe'de Kültür ve Turizm Bakanlığı'na ait alana tanışarak 'depo müzeler' oluşturulacak.

25.05.2021Gündem
İstanbul İl Kültür Müdürü duyurdu: İki depo müze kurulacak Biri Atatürk Havalimanında...

İstanbul İl Kültür Müdürü duyurdu: İki 'depo müze' kurulacak! Biri Atatürk Havalimanı'nda...

Arkeolojik açıdan dünyanın en zengin müzelerinden olan İstanbul Arkeoloji Müzeleri'nin depolarındaki eserlerden bir kısmı Atatürk Havalimanı'na bir kısmı ise Maltepe'de Kültür ve Turizm Bakanlığı'na ait alana tanışarak 'depo müzeler' oluşturulacak. İstanbul Arkeoloji Müzesi'nde taşınma tartışmalarıyla ilgili açıklamalarda bulunan İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Dr. Coşkun Yılmaz, "Kültür ve Turizm Bakanlığı'mız biri Atatürk Havalimanı, bir diğeri ise Anadolu yakasında Maltepe' de olmak üzere iki alan tahsis etti ve bu iki yer en kısa zamanda depo müze olarak değerlendirilecek" dedi.

25.05.2021Gündem
24. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali sinemaseverlerle buluşuyor

24. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali sinemaseverlerle buluşuyor

24. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali, 27 Mayıs Perşembe günü başlayacak.

24.05.2021Keyif

Yazar Sonuçları

Boğaz’da İtalyan gecesi

İtalya’nın 1953’te kurulan efsanevi moda markası Missoni’nin kurucuları, iş insanı Mehmet Korutürk’ün geçen hafta İstanbul’da misafiriydi. Korutürk tarafından Kanlıca’daki yalıda Missoni ailesi şerefine verilen davete sanat, moda ve cemiyet hayatından birçok ünlü isim katıldı.

7.06.2021

Bu dünya bizim, tüketmeyelim…

Bugün Dünya Çevre Günü... Lakin insanlık ‘çevre’sine dikkat etmiyor! Üzerinde yaşadığımız ve bizden öncekilerden devraldığımız gezegeni, ona ait güzellikleri tüketiyor. Doğanın kestiği faturalar, kimi acı dersler ve hatırlatmalar da çare olmuyor. Bu vesileyle kimi gerçek olaylara dayanan, kimi kurgusal ekolojik meselelerin altını çizen filmleri derledik...

5.06.2021

Onlar çalmayı özledi, biz dinlemeyi…

Koronavirüs salgınından ekonomik olarak en çok etkilenen kesimlerin başında sanatçılar geliyor. Tiyatrocular, müzisyenler 1 yılı aşkın süredir sahnelerden uzak ve adeta yaşam mücadelesi veriyorlar.

4.06.2021

Deniz salyasından nasıl kurtuluruz?

Trakya Platformu Yürütme Kurulu Üyesi Murat Sevgi, dünkü yazımızdaki ‘Marmara Denizi’nde Musilaj Sorunu’na şu çözüm önerisini sunuyor:

3.06.2021

Ali Babacan’ın ömrü sanki Alman Yeşiller Partisi’nde geçmiş gibi

Ali Babacan, çevrecilik açısından hükümeti eleştirmiş.

3.06.2021

Mahalle yanıyor arkadaşlar!

İçtenlikle, gururla, mutluluktan havalara uçarak tam olarak şöyle yazmak isterdim:

3.06.2021

Tatile kaldığı yerden devam

2.5 senedir üzerinde çalıştığı, merhum şarkıcı Bergen’in hayatını anlatan filmin kadrosundan ayrılan Serenay Sarıkaya, İstanbul’daki toplantısının ardından Haldun Demirhisar’ın yanına döndü.

28.05.2021

Demirtaş, HDP’li bakan için ne demiş?

HDP’nin eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın, millet ittifakı ile ortak cumhurbaşkanlığı karşılığında HDP’ye bir cumhurbaşkanı yardımcılığı ve üç bakanlık önerisini gündeme getirmiştim.

28.05.2021