EKSTRA
MENÜ

İran

İran haberleri sayfasında güncel ve son dakika İran hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 74.868 İran haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

İran , resmî adı İran İslam Cumhuriyeti, Güneybatı Asya'da ülke. Güneyde Fars Körfezi ve Umman Körfezi, kuzeyde ise Hazar Denizi ile çevrilidir. Türkiye, Azerbaycan, Ermenistan, Irak, Pakistan, Afganistan ve Türkmenistan ile kara sınırına sahiptir. Başkenti Tahran'dır. Resmî dili Farsçadır. Şii İslamiyet ülkenin resmî dinidir.

İran, MÖ 4000'lere dayanan tarihi ve var olan yerleşmeleriyle dünyadaki en eski sürekli uygarlıklardan birine ev sahipliği yapmaktadır.Tarih boyunca İran Avrasya'daki merkezî konumu nedeniyle jeostratejik öneme sahip olmuştur ve bir bölgesel güçtür.

İran BM, Bağlantısızlar Hareketi, İslam Konferansı Örgütü ve OPEC üyesidir. İran siyasal sistemi 1979'da kabul edilen anayasaya göre oluşturulan birkaç karmaşık yönetim yapısına göre işlemektedir. En yüksek devlet makamı şimdiki Ayetullah Ali Hamaney'in üstlendiği İran dinî liderliğidir (Velayet-i Fakih).

İran, uluslararası enerji güvenliği ve dünya ekonomisinde geniş petrol ve doğal gaz kaynakları sonucu önemli bir konuma sahiptir.

İran Haberleri

Taliban, Afganistandaki üç büyük kentin etrafını kuşattı

Taliban, Afganistan'daki üç büyük kentin etrafını kuşattı

Afganistan'da Taliban güçleri, ülkenin güney ve batısındaki üç büyük kenti Kabil hükümetinden geri almaya çalışıyor.

1.08.2021Dünya
Sefaretnâme nedir  Sefaretnâme türündeki bilinen ilk vesika ...

Sefaretnâme nedir? Sefaretnâme türündeki bilinen ilk vesika ...

Divan edebiyatının çoğunlukla nesir şeklinde kaleme alınan önemli türlerinden biri olan sefaretnameler, aynı zamanda Osmanlı modernleşme ve diplomasi tarihinin önemli belgeleri arasındadırlar. Sefaretnâme türündeki bilinen ilk vesika Avusturya'ya gönderilen Hacı Zağanos’un raporudur. Peki, sefaretnâme nedir?

1.08.2021Gündem
Son dakika: MSBden Rusyadan gelen yangın uçağı ile ilgili açıklama

Son dakika: MSB'den Rusya'dan gelen yangın uçağı ile ilgili açıklama

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Aksaz Deniz Üs Komutanlığı'nda bulunan 30 tonluk su tankeri ile İran'dan gönderilen yangın söndürme uçağına su ikmali yapıldığını ve birçok unsurla yangın söndürme çalışmalarına destek sağlandığını duyurdu. MSB'den yapılan yangında son durum açıklamasında ayrıca Rusya'dan gelen BE200 uçağına da her türlü desteğin sağlandığı belirtildi.

1.08.2021Gündem
Tokyo 2020 erkekler basketolda çeyrek finalistler belli oldu

Tokyo 2020 erkekler basketolda çeyrek finalistler belli oldu

2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları'nda erkek basketbolunda çeyrek finalistler belli oldu.

1.08.2021Tokyo2020
Her türlü zararı karşılayacağız

Her türlü zararı karşılayacağız

Yangın bölgelerinde incelemeler yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yanan her yeri fazlasıyla tekrar ağaçlandırmak görevimizdir. Vatandaşlarımız müsterih olsun. Hiçbir vatandaşımızın mağdur olmasına müsaade etmeyecek, her türlü zararlarını karşılayacağız. Evlerini bir yıl içinde teslim edeceğiz” dedi.

1.08.2021Gündem
Dünyadan destek ve dayanışma mesajları: Geçmis olsun Türkiye

Dünyadan destek ve dayanışma mesajları: Geçmis olsun Türkiye

Türkiye’deki orman yangınları dünyanın da gündeminde. Pek çok ülke Ankara’ya yardım teklifinde bulunurken, Twitter’da yüz binlerce paylaşım yapılan #PrayForTurkey (Türkiye için dua et) etiketi uzun süre dünya gündeminde ilk sıralarda kaldı. Ünlü isimler de üzüntülerini dile getirdi.

1.08.2021Dünya
Bayrakları can yeleği, hikâyeleri bambaşka...

Bayrakları can yeleği, hikâyeleri bambaşka...

Vatandaşı olduğu ülkeyi terk etmek zorunda kalmış ve bir ülkeyi temsil etmeyen sporcular Mülteci Olimpiyat Takımı adı altında Olimpiyat Oyunları’na ikinci kez katılıyor. Tokyo’da geçen hafta yapılan geçit töreninde gördük ki sayıları artmış; sembolik bayrakları can yeleği gibi turuncu. Yüzücü Yusra Mardini’nin “Mülteciler büyük işler başarabilecek normal insanlardır” dediği sporcuların hayatlarına baktık.

İranın uçan tankerine Muğlada su ikmali yapıldı

İran'ın uçan tankerine Muğla'da su ikmali yapıldı

Türkiye'nin orman yangınlarıyla mücadelesine komşu ülkelerden de destek geliyor. İran'ın 30 tonluk uçan tankerine Aksaz Deniz Üs Komutanlığında su ikmali yapıldı.

31.07.2021Gündem
Cumhurbaşkanı Erdoğan, afet bölgesinde açıklamalarda bulundu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, afet bölgesinde açıklamalarda bulundu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Antalya'da çıkan yangınlara ilişkin açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan acil ihtiyaçlar için 50 milyon lira ödenek gönderildiğini ve 1 ay içerisinde yanan evlerin yeniden inşasına başlanacağını açıkladı.

31.07.2021Haber
Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan afet bölgesinde İşte mağdurlara yapılacak yardımlar

Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan afet bölgesinde! İşte mağdurlara yapılacak yardımlar

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Antalya'da çıkan yangınlara ilişkin açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan acil ihtiyaçlar için 50 milyon lira ödenek gönderildiğini ve 1 ay içerisinde yanan evlerin yeniden inşasına başlanacağını açıkladı.

31.07.2021Gündem
Variller dolusu kimyasal ele geçirildi: İstanbul’da büyük uyuşturucu operasyonu

Variller dolusu kimyasal ele geçirildi: İstanbul’da büyük uyuşturucu operasyonu!

İstanbul'da gerçekleştirilen uyuşturucu operasyonunun görüntüleri izleyenleri adeta şakına çevirdi. İkitelli Organize Sanayii Sitesi’nde yapılan operasyonda eroin yapımında kullanılan 1.5 tonluk malzeme ele geçirildi.

31.07.2021Gündem
‘Gelen bütün Afganların hedefi Avrupa’ya geçmek’

‘Gelen bütün Afganların hedefi Avrupa’ya geçmek’

‘Afganistanbul’ belgeseli için iki yılını İstanbul’daki Afganlarla geçiren gazeteci Ulaş Tosun, Afgan göçmenlerin temel amaçlarının Avrupa’ya geçmek olduğunu söyledi.

31.07.2021Dünya
Afgan göçmenler parklarda yatıp kalkıyor

Afgan göçmenler parklarda yatıp kalkıyor

İran ile en uzun sınır hattına sahip Van, düzensiz göçmenlerin de önemli kavşak noktasını oluşturuyor. Sınırı kaçak yollarla geçip ülkeye giren göçmenler, organizatörler tarafından bazen şehir merkezine bırakılıyor. Başka gidecek yeri olmayan Afgan göçmenler de bu yüzden parklarda yatıp kalkmak zorunda kalıyor. Eşi ve çocuklarıyla ülkelerinden kaçan 8 kişilik Afgan aile, Türkiye'ye gelmeye mecbur kaldıklarını ve 2 yaşındaki çocuklarının yolda hasta olduğunu söyledi. Melyar Zarabi, "Çocuğum sabaha kadar uyumuyor ve ağlıyor" diye konuştu.

30.07.2021Gündem
Doğal gaz ithalatında artış yaşandı

Doğal gaz ithalatında artış yaşandı

Türkiye'nin doğal gaz ithalatı mayısta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 34,9 artarak 3 milyar 599 milyon metreküp oldu.

30.07.2021Ekonomi
MSB’den Kabil havalimanı açıklaması: TSK muharip güç olmayacak

MSB’den Kabil havalimanı açıklaması: TSK muharip güç olmayacak

Milli Savunma Bakanlığı Kabil havalimanının işletilmesine dair anlaşmaya varılması halinde Afganistan’da muharip görev icra edilmeyeceğini bildirdi. Bu arada güvenlik kaynakları, sınırdan Türkiye’ye geçişlerde önceki yıllara kıyasla artış yaşanmadığını aktardı.

30.07.2021Dünya
İranda Kovid-19 ölümleri 90 bini geçti

İran'da Kovid-19 ölümleri 90 bini geçti

İran'da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 292 artarak 90 bin 74'e yükseldi.

29.07.2021Dünya
Milli Savunma Bakanlığından sınır ihlali açıklaması

Milli Savunma Bakanlığı'ndan sınır ihlali açıklaması

Milli Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada "Türkiye, Ege ve Doğu Akdeniz'de menfaatlerini korumakta kararlı. Yunanistan provokasyona devam etmektedir, silahlanma gayretleri yakından izlenmektedir" denildi. MSB açıklamasında "Son gelişmeler ışığında İran sınırında gerekli birlik kaydırmaları ve takviyeler yapılmıştır, Mehmetçik, sınır ihlallerini engellemek için faaliyetlerini yürütmektedir" ifadeleri kullanıldı.

29.07.2021Haber
Son dakika... Kırmızı bültenle aranıyordu PKKlı Cimşit Demir MİT operasyonuyla yakalandı

Son dakika... Kırmızı bültenle aranıyordu! PKK'lı Cimşit Demir MİT operasyonuyla yakalandı

Kırmızı bültenle aranan, Avrupa'ya kaçış hazırlığındaki PKK/KCK üyesi "Piro Karker" kod adlı Cimşit Demir, MİT'in operasyonuyla Irak'ın kuzeyinde yakalanıp Türkiye'ye getirildi.

29.07.2021Gündem
Son dakika: MSBden sınır ihlali açıklaması

Son dakika: MSB'den sınır ihlali açıklaması!

Milli Savunma Bakanlığı'nca bu yılın başından itibaren 1595 teröristin etkisiz hale getirildiği açıklandı. İran sınırında kaçak göçle mücadele kapsamında gerekli birlik kaydırmaları ve takviyelerin yapıldığı belirtildi. MSB Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği Plan Subayı Hava Muhabere Binbaşı Pınar Kara, "Göreve devam edilmesi durumunda TSK unsurlarının Afganistan'da en başından beri olduğu gibi muharip bir görevi olmayacak, meşru müdafaa dışında herhangi bir operasyonel görevde bulunulmayacaktır" dedi.

29.07.2021Gündem
Son dakika: ABDnin Bağdat Büyükelçiliğine roketli saldırı

Son dakika: ABD'nin Bağdat Büyükelçiliği'ne roketli saldırı!

AFP'nin güvenlik kaynaklarına dayandırdığı son dakika gelişmesine göre, ABD'nin Bağdat Büyükelçiliği'ne roketli saldırı düzenlendi.

29.07.2021Dünya
Ümran isminin anlamı nedir Ümran ne demek Ümran adının özellikleri, analizi ve kökeni

Ümran isminin anlamı nedir? Ümran ne demek? Ümran adının özellikleri, analizi ve kökeni

Ülkemizde hem kız hem de erkek çocuklarına verilen Ümran ismi, dilimize Arapçadan geçmiştir. Eski metinlerde ''Umran'' şeklinde yazılan bu kelimenin sözlük anlamı bayındırlık ve refahtır. Bir ülkenin ve toplumun gelişmişlik seviyesi için de aynı kelime kullanılır. Ümran isminin anlamı nedir? Bu isim Kur’an'ı Kerim'de geçiyor mu? İşte, merak edilen tüm detaylar.

Kevser isminin anlamı nedir Kevser ne demek Kevser adının özellikleri, analizi ve kökeni

Kevser isminin anlamı nedir? Kevser ne demek? Kevser adının özellikleri, analizi ve kökeni

Ülkemizde kız çocuklarına verilen isimlerden biri olan Kevser, Kuran'ı Kerim'deki en kısa surenin adıdır. Hem Kuran'da hem de çeşitli hadis kaynaklarında cennetteki Kevser adlı nehirden bahsedilir. Kelimenin sözlük anlamı ise bolluk ve berekettir. Kevser ne demek? İşte, merak edilen tüm detaylar.

Tokyo 2020 Haberleri: Erkekler basketbolda Fransa çeyrek finali garantiledi Nando De Colo başrolde...

Tokyo 2020 Haberleri: Erkekler basketbolda Fransa çeyrek finali garantiledi! Nando De Colo başrolde...

2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları'nın beşinci gününde erkek basketbolunda 4 maç oynanırken, Fransa çeyrek finale yükselmeyi garantiledi.

28.07.2021Tokyo2020
Tokyo 2020 Haberleri: Erkek basketbolunda ABD, İranı farklı geçti

Tokyo 2020 Haberleri: Erkek basketbolunda ABD, İran'ı farklı geçti

2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları'nın beşinci gününde erkek basketbolunda ABD, A Grubu ikinci maçında İran'ı 54 sayı farkla 120-66 yendi.

28.07.2021Tokyo2020
Macaristan Dışişleri Bakanı Szijjarto: Türkiye ile sıkı işbirliği AB’nin çıkarına

Macaristan Dışişleri Bakanı Szijjarto: Türkiye ile sıkı işbirliği AB’nin çıkarına

Hürriyet’e konuşan Macaristan Dışişleri Bakanı Peter Szijjarto, Türkiye’nin ekonomik potansiyeline dikkat çekerek daha sıkı işbirliğinin AB’nin çıkarına olduğunu söyledi. Bakan Gümrük Birliği’nin yenilenmesi gerektiğini de belirtti.

28.07.2021Dünya
Hürriyet Afganlarla konuştu: Türkiye çok güzel

Hürriyet Afganlarla konuştu: Türkiye çok güzel

Son günlerde Türkiye’ye Afgan göçü tartışma konusu olurken, Hürriyet İstanbul’da Afganlarla konuştu.

28.07.2021Gündem
Vanın İran sınırı modüler duvar ve teknolojik imkanlarla daha güvenli olacak

Van'ın İran sınırı modüler duvar ve teknolojik imkanlarla daha güvenli olacak

Van Valisi Mehmet Emin Bilmez, göç baskısının artmasıyla birlikte Türkiye-İran sınır güvenliğinin sağlanması, yasa dışı geçişler ile kaçakçılık faaliyetlerinin önlenmesi ve teröristlerin sızmasının engellenmesi amacıyla 295 kilometrelik sınır hattının tamamına duvar örüleceğini belirtti. Vali Bilmez, "Kara kuvvetlerimiz 2 keşif, 2 de komando bölüğü, zırhlı araçlarla birlikte bölgeye takviye etti. İçişleri Bakanlığımız da diğer illerden bu bölgeye 35 özel harekat timi 50 zırhlı araçla sınır hattında askeri birliklerimize yardımcı olmak üzere bölgeye yönlendirildi" dedi.

27.07.2021Haber
Türkiye-İran sınırına duvar örülüyor

Türkiye-İran sınırına duvar örülüyor!

Van Valisi Mehmet Emin Bilmez, göç baskısının artmasıyla birlikte Türkiye-İran sınır güvenliğinin sağlanması, yasa dışı geçişler ile kaçakçılık faaliyetlerinin önlenmesi ve teröristlerin sızmasının engellenmesi amacıyla 295 kilometrelik sınır hattının tamamına duvar örüleceğini belirtti.

27.07.2021Gündem
Son dakika... Türkiye-İran sınırında harekete geçildi Tam 295 kilometre: Duvar örülüyor

Son dakika... Türkiye-İran sınırında harekete geçildi! Tam 295 kilometre: Duvar örülüyor

Van Valisi Mehmet Emin Bilmez, göç baskısının artmasıyla birlikte Türkiye-İran sınır güvenliğinin sağlanması, yasa dışı geçişler ile kaçakçılık faaliyetlerinin önlenmesi ve teröristlerin sızmasının engellenmesi amacıyla 295 kilometrelik sınır hattının tamamına duvar örüleceğini belirtti. Vali Bilmez, "Kara kuvvetlerimiz 2 keşif, 2 de komando bölüğü, zırhlı araçlarla birlikte bölgeye takviye etti. İçişleri Bakanlığımız da diğer illerden bu bölgeye 35 özel harekat timi 50 zırhlı araçla sınır hattında askeri birliklerimize yardımcı olmak üzere bölgeye yönlendirildi" dedi.

27.07.2021Gündem
Putinden yeni Kıyamet Uçağı

Putin'den yeni 'Kıyamet Uçağı'

Putin, olası bir nükleer savaşta kendisine ve komuta kademesine ev sahipliği yapacak iki yeni uçağın inşası için emir verdi. ABD basınının 'kıyamet uçağı' olarak adlandırdığı uçaklar seleflerinin 2 katı uçuş menziline sahip uçak.

27.07.2021Haber
Sessiz Katil Hepatit İle Mücadelede Üç Önemli Araç: Farkındalık, Kesin Tanı ve Tedavi

Sessiz Katil Hepatit İle Mücadelede Üç Önemli Araç: Farkındalık, Kesin Tanı ve Tedavi

Her yıl dünya çapında 1.3 milyondan fazla ölüme neden olan1 Hepatit B ve C (HBV ve HCV), karaciğere zarar verebilen, hatta karaciğer kanserine yol açabilen ciddi bir viral enfeksiyon.

27.07.2021Advertorial
Putinden nükleer savaş adımı... 2 kıyamet uçağı sipariş etti

Putin'den 'nükleer savaş' adımı... 2 'kıyamet uçağı' sipariş etti!

Putin, olası bir nükleer savaşta kendisine ve komuta kademesine ev sahipliği yapacak iki yeni uçağın inşası için emir verdi. ABD basınının 'kıyamet uçağı' olarak adlandırdığı uçaklar seleflerinin 2 katı uçuş menziline sahip uçak.

27.07.2021Dünya
Sınır hattında saha denetimi

Sınır hattında saha denetimi

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, dün Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ve Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar ile Suriye’nin kuzeyindeki birliklerin sevk ve idare edildiği 2’nci Ordu İleri Komuta Yeri’nde inceleme ve denetlemelerde bulundu.

27.07.2021Gündem
Son dakika... 2 askerin şehit olduğu saldırı... Bakan Akar: 12 terörist etkisiz hale getirildi

Son dakika... 2 askerin şehit olduğu saldırı... Bakan Akar: 12 terörist etkisiz hale getirildi

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Fırat Kalkanı bölgesinde iki askerin şehit edildiği saldırı ile ilgili ''Hiçbir şehidimizin kanını yerde bırakmadığımız gibi saldırı sonrasında da gerekli operasyonları yaptık. Şu ana kadar toplam 12 terörist etkisiz hale getirildi. Bu rakamın önümüzdeki günlerde artacağına inanıyoruz" dedi.

26.07.2021Gündem
Egeden mobilya, kağıt ve orman ürünleri ihracatı 385 milyon dolara ulaştı

Ege'den mobilya, kağıt ve orman ürünleri ihracatı 385 milyon dolara ulaştı

Ege Mobilya Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanı Cahit Doğan Yağcı, sektör olarak Ege Bölgesi'nden yılın ilk yarısında 385 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirildiğini bildirdi.

26.07.2021Ekonomi
İmam Ali Camisi’ne boyalı saldırı

İmam Ali Camisi’ne boyalı saldırı

Almanya’nın Hamburg kentinde kimliği belirsiz kişi veya kişiler, İmam Ali Camisi’nin mavi fayanslarla kaplı dış cephesine kırmızı renkte boya attı.

26.07.2021Avrupa
İran koronavirüste vaka rekoru kırdı Kritik eşik 30 bin sayısı aşıldı

İran koronavirüste vaka rekoru kırdı! Kritik eşik 30 bin sayısı aşıldı

İran'da son 24 saatte Kovid-19'dan 322 kişi hayatını kaybetti. Yaklaşık 83 milyon nüfusa sahip ülkede bugüne kadar 10 milyon 668 bin 549 doz aşı uygulandı, öte yandan ülkede vaka sayısı salgının başından beri en yüksek seviyeye ulaştı.

26.07.2021Dünya
Esed rejimi ve destekçileri İdlibde 1,5 ayda 66 sivili öldürdü

Esed rejimi ve destekçileri İdlib'de 1,5 ayda 66 sivili öldürdü

Suriye Acil Müdahale Koordinatörlüğü Müdürü Muhammed Hallaj, rejim güçleri ve Rusya'nın 1,5 ayda yaptığı saldırılarda hayatını kaybeden 66 sivilin 29'unun çocuk, 10'unun kadın ve 5'inin de insani yardım görevlisi olduğunu bildirdi.

26.07.2021Dünya
ABD: Talibana karşı savaşan Afgan güçlere hava desteğini sürdüreceğiz

ABD: Taliban'a karşı savaşan Afgan güçlere hava desteğini sürdüreceğiz

ABD Merkez Kuvvetler Komutanı Orgeneral Kenneth McKenzie, Afganistan'da Taliban güçlerine karşı savaşan orduya hava desteği vermeye devam edeceklerini açıkladı.

26.07.2021Dünya
İran Cumhurbaşkanı Ruhaniden yaptırım iddiası

İran Cumhurbaşkanı Ruhani'den 'yaptırım' iddiası

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ülkesinde ABD'nin uyguladığı ekonomik yaptırımların kalkmamasından İran Meclisini sorumlu tuttu. Ruhani, 'Meclis bize engel olmasaydı, geçen yıl sonu itibarıyla yaptırımlar kalkmıştı' dedi.

25.07.2021Dünya
İranda son 24 saatte Kovid-19dan 268 kişi hayatını kaybetti

İran'da son 24 saatte Kovid-19'dan 268 kişi hayatını kaybetti

İran'da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 268 artarak 88 bin 800'e yükseldi.

25.07.2021Dünya
Türkiyede sumak üretimi 8 yılda 5 kattan fazla arttı

Türkiye'de sumak üretimi 8 yılda 5 kattan fazla arttı

Türkiye'de kendiliğinden yetişebilen ve pek çok sektöre girdi olabilme potansiyeli olan sumağın üretimi 2012-2019 döneminde 5 kattan fazla artarak 3 tondan 16 tona yükseldi.

25.07.2021Ekonomi
‘Gezmek cesaret ve kısmet işi’

‘Gezmek cesaret ve kısmet işi’

10 yılda 50 ülkeyi gezen tarih öğretmeni Temel Kahveci “Gezginlik turistik bir faaliyet değildir. Parayla yapılmaz, istekle yapılır!” diyor. Farklı kültürleri tanımanın fikirlerini zenginleştirdiğini ve dahası mesleğine de katkısı olduğunu söyleyen Kahveci, birçok öğretmen ve öğrenciye ilham vermiş.

25.07.2021Seyahat
İranın güneydoğusunda çatışma: 4 asker hayatını kaybetti

İran'ın güneydoğusunda çatışma: 4 asker hayatını kaybetti

İran'ın güneydoğusundaki çatışmada Devrim Muhafızları Ordusu mensubu 4 asker hayatını kaybetti.

24.07.2021Dünya
Afganistanda sokağa çıkma yasağı

Afganistan'da sokağa çıkma yasağı

Afganistan'ın 31 vilayetinde artan güvenlik tehdidi nedeniyle gece sokağa çıkma yasağı getirildi.

24.07.2021Dünya

Yazar Sonuçları

Afgan mülteci oyunu mu?

Türkiye’nin Afganistan’da yeni görev üstlenmesi, dış politika öncelikleri açısından tartışmaya açık. Son dönemde İran sınırında Afgan mülteci hareketliliği, çok yakın zamanda Suriyeli mülteciler sorununu yaşayan Türkiye için büyük sancı.

1.08.2021

Su gibi aziz

Suyu “silah gibi” kullanmak, savaşta bile insanlık suçudur.

29.07.2021

‘Düşman’ gazeteciyle 18’inci delikte çok gizli bir buluşma

1)“18’inci delik” bir golf deyimi...Golf sahalarında ya 9 ya 18 delik bulunuyor. Bugünkü hikâyemiz işte orada, 18’inci deliğin başında geçiyor...

28.07.2021

ABD’den Türkiye’yi Rusya’dan uzak tutma mesajları

Geride bıraktığımız Kurban Bayramı sırasında ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi’nde düzenlenen Türkiye konulu oturum, ABD ile ilişkilerin seyrini hem yönetim hem de Kongre nezdinde okuyabilmek bakımından oldukça bilgilendirici bir çerçevede geçti.

28.07.2021

Anadolu’nun kavşak noktası... Aksaray

Aksaray 1980’lerden itibaren Orta Anadolu’nun en çok gelişen vilayet merkezidir. Şehir Anadolu’nun kesişme noktasındadır. Ankara’dan Adana’ya ve Konya’ya gidişin kavşak noktasındadır. Şehir sakinlerinin diğer İç Anadolu şehirlerinden farklı yönleri var. Tarihle, siyasetle ilgilenişleri başka, toplumsal hayatta önemli bir farklılaşma ve gelişme söz konusu.

25.07.2021