EKSTRA
MENÜ

Eğitim

Eğitim ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Eğitim haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 343.795 Eğitim haberi bulunmuştur.

Eğitim; okullar, kurslar ve üniversiteler vasıtasıyla bireylere hayatta gerekli olan bilgi ve kabiliyetlerin sistematik bir şekilde verilmesi.

Eğitim, bireyin doğumundan ölümüne süregelen bir olgu olduğundan ve politik, sosyal, kültürel ve bireysel boyutları aynı anda içinde bulundurduğundan, tanımının yapılması zor bir kavramdır. Bireylerin toplumun standartlarını, inançlarını ve yaşama yollarını kazanmasında etkili olan tüm sosyal süreçlerdir. Kişinin yaşadığı toplum içinde değeri olan, yetenek, tutum ve diğer davranış biçimlerini geliştirdiği süreçlerin tümüdür. Seçilmiş ve kontrollü bir çevrenin (özellikle okulun) etkisi altında sosyal yeterlilik ve optimum bireysel gelişmeyi sağlayan sosyal bir süreçtir. Eğitim, önceden saptanmış esaslara göre insanların davranışlarında belli gelişmeler sağlamaya yarayan planlı etkiler dizesidir. Eğitim, bireyin davranışlarında kendi yaşantısı yoluyla kasıtlı olarak istedik değişme meydana getirme sürecidir.

Genellikle resmi, yani kurumsal, eğitimle bir kullanıldığından bağlama göre öğretim, öğrenim gibi kavramlarla sıkça karıştırılmaktadır. Bu söylemde düşünüldüğünde eğitim kavramı iki genel çatıda tartışılabilir: toplumsal ve kurumsal eğitim.

Devamı için tıklayınız...

Eğitim Haberleri

AÖL sonuçları ne zaman ve saat kaçta açıklanacak 2021 Açıköğretim Lisesi (AÖL) sınav sonuç tarihi için önemli detay

AÖL sonuçları ne zaman ve saat kaçta açıklanacak? 2021 Açıköğretim Lisesi (AÖL) sınav sonuç tarihi için önemli detay

AÖL sınav sonuçları, öğrencilerin gündeminde yer almaya başladı. 2020-2021 Eğitim Öğretim Yılı Açıköğretim Lisesi online sınavlarının 1 Mart tarihinde tamamlanmasının ardından, gözler MEB'den gelecek açıklamaya çevrildi. Sınav itirazları ile ilgili Açıköğretim Lisesi'nden açıklama yapıldı. Duyuruda sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından, sınav sonuçlarına ilişkin itirazların beş gün içerisinde yapılacağı bildirildi. Peki, AÖL sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte,2021 Açıköğretim Lisesi sınav sonuç tarihi ile ilgili bilgiler.

3.03.2021Gündem
Eşi ve çocuğunun önünde kurşun yağdırdılar

Eşi ve çocuğunun önünde kurşun yağdırdılar

Adana'nın Ceyhan ilçesinde kimliği belirsiz kişiler, zilini çaldıkları evde kapıyı açan Ömer Çelebi'ye (30) eşi ve çocuğunun gözleri önünde kurşun yağdırdı. Boyun, göğüs ve karın bölgesine isabet eden kurşunlarla ağır yaralanan Çelebi, hastaneye kaldırıldı.

3.03.2021Gündem
60 yaş üstü ne zaman aşı olacak Koronavirüs aşı sırası e Nabız ekranı ile sorgulanıyor

60 yaş üstü ne zaman aşı olacak? Koronavirüs aşı sırası e Nabız ekranı ile sorgulanıyor!

60 yaş üstü aşı takvimi Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlandı. E Nabız uygulaması üzerinden koronavirüs aşı programını duyuran Bakanlık, ikinci aşamada aşı yapılacak yaş gruplarını sıraladı. Aşı programına göre, 60 yaş üstü vatandaşlar 2. aşılama sürecinde aşılarını olabilecekler. Sağlık çalışanlarından başlanarak uygulanmaya devam eden koronavirüs aşısında süreçle ilgili Sağlık Bakanı Koca'dan da açıklama geldi. Koca, aşı temin sürecine paralel olarak aşılanma programının süreceğini belirtti. Koronavirüs aşısı uygulanacak grup sıralaması e Nabız üzerinden de sorgulanacak. İşte, 60 yaş üstü aşı takvimi ile ilgili bilgiler.

3.03.2021Gündem
Marcaodan hakem tepkisi Lehimize olunca görmüyorlar

Marcao'dan hakem tepkisi! "Lehimize olunca görmüyorlar"

Galatasaraylı savunmacı Marcao, 2-1 mağlup oldukları Ankaragücü maçının ardından hakemleri eleştirdi.

3.03.2021Futbol
Son dakika haberi: İçişleri Bakanı Süleyman Soylu: Depremin ilk 6 saatini iyi yönetmeliyiz

Son dakika haberi: İçişleri Bakanı Süleyman Soylu: Depremin ilk 6 saatini iyi yönetmeliyiz

Son dakika haberi: İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Afet Eğitim Yılı kapsamında AFAD Başkanlık'ta TRT Haber canlı yayınında konuştu. Soylu, depremin ilk 6 saatinin önemine dikkat çekerek yapılacakları anlattı.

3.03.2021Gündem
Liselerde sınavlar ne zaman yapılacak Sınav tarihleri belli oldu İşte MEB birinci ve ikinci dönem lise sınav takvimi

Liselerde sınavlar ne zaman yapılacak? Sınav tarihleri belli oldu! İşte MEB birinci ve ikinci dönem lise sınav takvimi

Liselerde sınav tarihleri için Milli Eğitim Bakanlığı'ndan yeni açıklama geldi. MEB'den gelen açıklamada, 2021-2021 eğitim öğretim yılında, liselerde birinci dönem ve ikinci dönem sınav takvimi açıklandı. Liselerde yapılamayan sınavlar 8 Mar'tan itibaren başlayacak. Kabine Toplantısı'nda alınan kararlar, 'Yerinde karar' uygulamasının hayata geçmesi ile beraber illerin risk durumuna göre belirlenen seviyelerde yüz yüze eğitime başlanmıştı. Peki, liselerde sınavlar ne zaman yapılacak? İşte, liselerde birinci ve ikinci dönem sınav tarihleri.

3.03.2021Gündem
Okullar kaç gün olacak Haftada kaç gün okula gidilecek MEB duyurdu İşte ilkokul ve ortaokulların ders saatleri

Okullar kaç gün olacak? Haftada kaç gün okula gidilecek? MEB duyurdu! İşte ilkokul ve ortaokulların ders saatleri

Okulların açılış tarihi, Kabine Toplantısı'nın ardından belli oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın eğitim öğretim takvimi ile ilgili yaptığı açıklamanın ardından, 2 Mart Salı itibarıyla ülke genelinde yüz yüze eğitimin ilk aşamasına geçiş yapıldı. Düşük ve orta riskli olarak tanımlanan illerde, tüm okul öncesi eğitim kurumlarında, ilkokullarda, ortaokullarda ve liselerde yüz yüze eğitim gerçekleştirilecek. Okulların açılış tarihi, yeni tip koronavirüs ile mücadele kapsamında yeni normalleşme süreciyle illerin risk durumuna göre belirlendi. Milli Eğitim Bakanlığı'ndan gelen açıklamada da ilkokul ve ortaokulların ders saatleri de belli oldu. Peki, okullar kaç gün olacak? İşte, yüz yüze eğitimin detayları.

3.03.2021Gündem
Bakan Selçuktan öğrenci ve öğretmenlere duygusal mesaj

Bakan Selçuk'tan öğrenci ve öğretmenlere duygusal mesaj

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "Ah ki bu yıl kuzularımın sıra arkadaşı olamıyor. İnşallah, o günleri de göreceğiz" dedi.

3.03.2021Eğitim
Yıldırım Demirören: Bu bayrağı en iyi şekilde taşımaya çalışıyoruz

Yıldırım Demirören: Bu bayrağı en iyi şekilde taşımaya çalışıyoruz

Gillette Milliyet Yılın Sporcusu Ödülleri'nde halk oylamasına sunulacak adayların belirlenmesi için Türkiye'nin en önemli spor adamları bugün bir araya geldi. Demirören Holding Yönetim Kurulu Başkanı Yıldırım Demirören, "Gillette-Milliyet'in 67'nci yılını kutluyoruz. Herkesin bir emeği var. Biz de bu bayrağı en iyi şekilde taşımaya çalışıyoruz. Bakanlığımız çok güzel çalışmalar yapıyor. Bizim de medya olarak vazifemiz bu çalışmaları kamuoyuna en iyi şekilde duyurmak. Tekrar teşekkür ediyorum, herkese başarılar diliyorum" ifadelerini kullandı.

3.03.2021Futbol
Silivride simülasyon TIRında deprem eğitimi

Silivri'de simülasyon TIR'ında deprem eğitimi

SİLİVRİ'de, AFAD Simülasyon TIR'ında uygulamalı deprem eğitimleri verildi.

3.03.2021Gündem
Deprem simülasyon tırında farkındalık eğitimi

Deprem simülasyon tırında farkındalık eğitimi

Silivri'de vatandaşlar, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD) deprem simülasyon tırında deprem konusunda teorik ve pratik eğitim aldı.

3.03.2021Haber
MEB açıkladı: Yüz yüze eğitim ve sınavlar nasıl yapılacak Mesleki, güzel sanatlar ve spor liseleri.. İşte tüm detaylar

MEB açıkladı: Yüz yüze eğitim ve sınavlar nasıl yapılacak? Mesleki, güzel sanatlar ve spor liseleri.. İşte tüm detaylar

MEB, ilkokul, ortaokul ve imam hatip ortaokullarındaki yüz yüze eğitimlerde bir ders saatinin 30 dakika olmasına karar verdi. Meslek liselerinde günde en fazla 10, diğer ortaöğretim kurumlarında ise 8 ders saati eğitim yapılmasını kararlaştırdı.

3.03.2021Gündem
Adalet Bakanlığı personel alımı başvuruları ne zaman bitecek İşte ayrıntılar

Adalet Bakanlığı personel alımı başvuruları ne zaman bitecek? İşte ayrıntılar

Resmi Gazete'de yayımlanan 4 ayrı ilana göre, Adalet Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğünce Devlet Memurları Kanununun 4/B maddesi kapsamında uygulamalı ve/veya sözlü sınav sonucuna göre 3 bin 605 sözleşmeli zabıt katibi, 700 sözleşmeli mübaşir, 625 sözleşmeli koruma ve güvenlik görevlisi, 110 sözleşmeli şoför, 25 sözleşmeli aşçı ve 10 sözleşmeli işaret dili tercümanı olmak üzere toplam 5 bin 75 personel alımı gerçekleştirilecek. Peki, Adalet Bakanlığı personel alımı başvuruları ne zaman bitecek?

3.03.2021Gündem
Akademi Beyoğlunda film müziği eğitimi

Akademi Beyoğlu'nda film müziği eğitimi

Akademi Beyoğlu bünyesinde hayata geçirilen Beyoğlu Müzik Akademisi'ndeki "Film Müziği Eğitimi"nde katılımcılar, film müziğiyle dizi müziği arasındaki çalışma tekniği konusunda bilgi sahibi olacak.

3.03.2021Keyif
Son dakika... İçişleri Bakanlığından 81 İl Valiliğine 14 maddelik genelge

Son dakika... İçişleri Bakanlığı'ndan 81 İl Valiliği'ne 14 maddelik genelge

İçişleri Bakanlığı, 81 il Valiliği'ne Kovid-19 tedbirlerine yönelik "Dinamik Denetim Süreci" konulu 14 maddelik genelge gönderildi. Genelgeye göre, yeni süreçte kolluk kuvvetleri vasıtasıyla yürütülen denetim faaliyetlerine; kamu kurum ve kuruluşları, yerel yönetimler ve meslek odalarının desteği sağlanacak. İlk uygulama 260 bin personelle tüm ülkede yarın başlıyor.

3.03.2021Gündem
TBMM Başkanı Şentop, ekibindeki protokol görevlisinin eşinin cenaze törenine katıldı

TBMM Başkanı Şentop, ekibindeki protokol görevlisinin eşinin cenaze törenine katıldı

ANKARA'da geçirdiği rahatsızlık nedeniyle kaldırıldığı hastanede hayatını kaybeden polis memuru Sema Şeker (31) TBMM Başkanı Mustafa Şentop'un da katıldığı cenaze töreniyle toprağa verildi.

3.03.2021Gündem
Köylere halk eğitim kursları

Köylere halk eğitim kursları

Köylerde yaşayanlara ihtiyaç duyabileceği sebze fidesi üretimi, tarım makinaları bakımı, arıcılık, seracılık gibi alanlarda halk eğitimi kursları verilecek. Kurslara e-Devlet üzerinden başvuru yapılabilecek. Alanında uzman eğitimcilerin vereceği derslere katılanlara katılım belgesi verilecek.

3.03.2021Eğitim
Lise KPSS sınavı ne zaman İşte 2021 KPSS oturumları hakkında detaylar

Lise KPSS sınavı ne zaman? İşte 2021 KPSS oturumları hakkında detaylar

Kamu kurumlarında memur olarak istihdam edilecek lise mezunu vatandaşların belirlenmesinde önemli bir faktör olan Ortaöğretim KPSS için araştırmalar sürüyor. Söz konusu sınav için başvuru takvimini sorgulayan vatandaşlar, ÖSYM'nin açıklamalarını inceliyor. Peki, Lise KPSS sınavı ne zaman?

3.03.2021Gündem
Ata Koleji Kurucu Temsilcisi Yelda Demirören Kalyoncu, Nesrin Kakırmanı ziyaret etti

Ata Koleji Kurucu Temsilcisi Yelda Demirören Kalyoncu, Nesrin Kakırman'ı ziyaret etti

Özel Ata Eğitim Kurumları eğitim sektöründeki yeni girişimlerini konuşmak üzere Beşiktaş İlçe Milli Eğitim Müdürü Nesrin Kakırman’ı makamında ziyaret etti.

3.03.2021Gündem
Bakan Varank: Yatırımcıların Türkiyeye ilgisi artıyor

Bakan Varank: Yatırımcıların Türkiye'ye ilgisi artıyor

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, yatırımcıların Türkiye'ye ilgisinin arttığını belirterek, ''Önümüzdeki hafta Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından açıklanacak ekonomik reform paketi ile yatırımcılar bakımından ülkemizi çok daha cazip hale getirmeyi hedefliyoruz" dedi.

3.03.2021Ekonomi
New York Timesdan çarpıcı araştırma Okullar açılacak ama hangi senaryo güvenli

New York Times'dan çarpıcı araştırma! Okullar açılacak ama hangi senaryo güvenli?

Okulların yeniden açılması ve yüz yüze eğitime devam edilmesi sadece Türkiye'de değil, ABD'de de gündemin önemli bir parçası. New York Times'ın yaptığı araştırma ise kapalı sınıflarda öğrenciler arası Covid-19 bulaşını en aza indirgemenin yollarını 3 farklı senaryo ile gösteriyor

3.03.2021Dünya
ODTÜ petrol mühendisliği dünya 11’incisi

ODTÜ petrol mühendisliği dünya 11’incisi

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ), Quacquarelli Symonds (QS) bölümlere göre Dünya Üniversite Sıralaması’nda Petrol Mühendisliği okumak için dünyanın en iyi 11’inci okulu seçildi. Sıralamada 21 Türk üniversitesinin programları, ilk 200’de bulunuyor. Bunların 12’si mühendislik programlarından oluşuyor.

3.03.2021Eğitim
AÖF sınavları online mı olacak İşte AÖF sınav tarihleri

AÖF sınavları online mı olacak? İşte AÖF sınav tarihleri

AÖF sınavlarının online mı olup olmayacağı merak ediliyor. Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi dönem sınavları için geri sayım başladı. Kurumda eğitim gören öğrenciler bahar dönemi vize sınavlarına nisan ayında girecekler. İşte 2021 AÖF sınav tarihleri ve detaylar

3.03.2021Gündem
Sultangazide inşaatta düşen işçi yaralandı

Sultangazi'de inşaatta düşen işçi yaralandı

Sultangazi'de çalıştığı inşaatta yaklaşık 4 metre yükseklikten düşen kalıp ustası Mustafa Berk ağır şekilde yaralandı.

3.03.2021Gündem
Liselerde sınavlar ne zaman yapılacak Yüz yüze sınavların ayrıntılarını MEB açıkladı

Liselerde sınavlar ne zaman yapılacak? Yüz yüze sınavların ayrıntılarını MEB açıkladı

Türkiye genelinde salgına yönelik vaka yoğunluğunun iller bazında farklılık seyretmesi nedeniyle 1 Mart'taki Cumhurbaşkanlığı Kabinesi Toplantısı'nda yüz yüze eğitime, okul ve sınıf seviyelerine ilişkin kararlar alınarak kamuoyuyla paylaşıldı. Peki, liselerde yüz yüze sınavlar ne zaman yapılacak?

3.03.2021Gündem
AFADtan 3.5 milyon İzmirliye farkındalık eğitimi

AFAD'tan 3.5 milyon İzmirli'ye farkındalık eğitimi

İZMİR İl Afet ve Acil Durum (AFAD) Müdürü Kartal Muhcı, 2021'de kent genelinde 3.5 milyon kişiye afet eğitimi vermeyi planladıklarını belirterek, "Depremlerin ne zaman olacağını bilmiyoruz. Ancak hazırlıklı olabiliriz. Afetlere dirençli, dayanıklı bir toplum oluşturmak için her gün eğitimlerimiz devam ediyor" dedi.

3.03.2021Gündem
AFAD uyardı: Hazırlıklı olun

AFAD uyardı: 'Hazırlıklı olun'

Konya Afet ve Acil Durum (AFAD) İl Müdürü Yıldız Tosun, 1-7 Mart Deprem Haftası dolayısıyla basın toplantısı düzenledi.

3.03.2021Gündem
Türkiye günlerce sağlık çalışanlarına yapılan bu saldırıyı konuşmuştu Cezası belli oldu...

Türkiye günlerce sağlık çalışanlarına yapılan bu saldırıyı konuşmuştu! Cezası belli oldu...

Ankara'da, Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde sağlık çalışanlarına yönelik saldırıya ilişkin tutuksuz 5 sanığın yargılanmasına devam edildi. Mahkeme, 2 sanığın 'konutu terk etmeme' adli kontrol şartını 'haftada bir gün imza atma', 3 sanığın 'haftada bir gün imza atma' adli kontrol şartını da 'Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi çevresine 100 metreden fazla yaklaşmama' adli kontrol şartına çevirdi.

3.03.2021Gündem
MEB 2020 yılı faaliyet raporu yayımlandı

MEB 2020 yılı faaliyet raporu yayımlandı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) 2020 yılı faaliyet raporunu yayımladı. Raporda, COVID-19 küresel salgını sürecinde Eğitim Bilişim Ağı (EBA) televizyon ve internet platformları, tablet ve internet desteğiyle uzaktan eğitimin başarıyla yapılmasının sağlandığı belirtildi.

3.03.2021Eğitim
İşte yüz yüze eğitim ve sınavların detayları

İşte yüz yüze eğitim ve sınavların detayları

2 Mart itibarıyla başlanan yüz yüze eğitim ve sınav uygulamalarının detayları belli oldu. Milli Eğitim Bakanlığı ilköğretimde yüz yüze eğitimlerde bir ders saatinin 30 dakika olmasına karar verdi. Meslek liselerinde günde en fazla 10, diğer liselerde ise sekiz ders saati eğitim yapılması kararlaştırıldı.

3.03.2021Gündem
Adalet Bakanı Gül ‘pilot dava’ uygulamasının detaylarını paylaştı

Adalet Bakanı Gül ‘pilot dava’ uygulamasının detaylarını paylaştı

Adalet Bakanı Gül, Anadolu Ajansı Editör Masası'nda gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Adalet Bakanı Gül İnsan Hakları Eylem Planı hakkında, "AK Parti'nin kurulduğu günden beri sürekli ve kesintisiz sürdürdüğü reform yolculuğunun bir adımı." ifadelerini kullandı. Bakan Gül ayrıca 'pilot dava uygulaması' ile ilgili olarak, ''Kurum diyor ki dava aç kazanırsan ben vereceğim. 15 bin dava ayrı ayrı mahkemeye gidiyor. Pilot dava uygulaması ile bir dava üzerinden mahkeme, Yargıtay bir karar verecek. Karar sonucu 14 bin 999 kişiye uygulanacak. Aynı durum olmuş adamı niye mahkemeye gönderiyorsun diyoruz.'' ifadelerini kullandı.

3.03.2021Gündem
Murat Yıldırım’ın eşi İman Elbani kimdir, nereli

Murat Yıldırım’ın eşi İman Elbani kimdir, nereli?

Murat Yıldırım, 'Ramo' dizisindeki partneri Esra Bilgiç’le kendisini yakıştıran ve eşi İman Elbani'ye gelen hakaret ve rahatsız edici yorumlara ‘bu kadın 5 kez bebe kaybetti.” Sözleriyle isyan etti. Sosyal medyadan yapılan paylaşım sonrası İman Elbani’nin hayatına bilgiler merak konusu oldu. Peki, Murat Yıldırım’ın eşi İman Elbani kimdir, nereli?

3.03.2021Magazin
ÖSYM’den KPSS raporu

ÖSYM’den KPSS raporu

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), 2019 ve 2020 KPSS Lisans Alan Bilgisi Sınavları Değerlendirme Raporu'nu yayımladı. Raporda, sınavların sonuçlarıyla ilgili değerlendirmeler yer aldı.

3.03.2021Eğitim
KPSS 2021 ne zaman yapılacak Başvurular mayıs ayında başlayacak

KPSS 2021 ne zaman yapılacak? Başvurular mayıs ayında başlayacak

KPSS için heyecan giderek artıyor. ÖSYM tarafından yayımlanan sınav takvimi içerisinde KPSS 2021 başvuru ve sınav tarihleri de belli oldu. Bu yıl lisans oturumları düzenlenecek. Adayların takvim içerisinde belirtilen tarihler aralığında başvuru işlemlerini tamamlamaları gerekiyor. İşte KPSS tarihi

3.03.2021Gündem
MEBden, 40 bin öğretmene patent eğitimi

MEB'den, 40 bin öğretmene patent eğitimi

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB) okullar arası başarı farklarını azaltmak ve mesleki eğitimi güçlendirmek için başlatılan Mesleki Eğitimde 1000 Okul Projesi'ndeki okullarda görev yapan 40 binin üzerindeki yönetici ve öğretmenin tamamına, iki ay süresince fikri mülkiyet ve sınai haklarla ilgili mesleki gelişim eğitim programı düzenlendi.

3.03.2021Eğitim
Müslüm Gürses ölüm yıl dönümünde anılıyor: O gidince Türkiye babasız kaldı

Müslüm Gürses ölüm yıl dönümünde anılıyor: O gidince Türkiye 'babasız' kaldı

Geçirdiği trafik kazasında öldü sanılıp morga kaldırıldı, imkansızlıklar nedeniyle ilkokulu bile bitiremeden çalışmaya başladı. Bin zorlukla girdiği müzik dünyasında da başlarda anlaşılamadı. Sonra bir anda geniş kitlelerin ilgisini ve sevgisini kazandı. Milyonlar ona "Baba" diye hitap etti, bir dönem öyle bir çılgınlık yarattı ki geniş halk kitleleri onun konserlerinde sevgilerini göstermek için kendilerine hiç düşünmeden zarar vermeyi bile göze aldı.

3.03.2021Magazin
Egeli sanayicilerden büyüme yorumu

Egeli sanayicilerden büyüme yorumu

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Başkanı Ender Yorgancılar, ''Yüz yılda bir görülen salgın koşullarında yüzde 1,8 oranındaki büyüme adeta bir mucizedir" dedi.

3.03.2021Ekonomi
Teknoloji sağır-dilsiz engelini ortadan kaldırdı

"Teknoloji sağır-dilsiz engelini ortadan kaldırdı"

Eskiden sıklıkla kullandığımız 'sağır-dilsiz' kavramının artık neredeyse tarihe karıştığını belirten Prof. Dr. Bülent Şerbetçioğlu, "Toplumda sağır dilsiz olarak tabir edilen, duyamadığı için konuşamayan çocuklar koklear implantla bu engeli aşıyor. Teknoloji sağır-dilsiz engelini ortadan kaldırdı" dedi.

3.03.2021Sağlık
Kocaeliden acı haber Polis memuru hayatını kaybetti

Kocaeli'den acı haber! Polis memuru hayatını kaybetti

Kocaeli'de kontrol ettiği silahının ateş alması sonucu yaralanan polis memuru, hastanede yapılan müdahaleye rağmen kurtarılamadı.

3.03.2021Gündem
Milli Eğitim Bakanı Selçuk, bu fotoğrafla paylaştı

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, bu fotoğrafla paylaştı

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yüz yüze eğitime başlayan ilkokullarda, teneffüslerde öğrencilerin, öğretmenleri eşliğinde temassız oyunlar oynarken çekilen fotoğrafını paylaştı.

3.03.2021Gündem
‘Kısıtlama saatleri’ ile ilgili Prof. Dr. Akın’dan dikkat çeken açıklama

‘Kısıtlama saatleri’ ile ilgili Prof. Dr. Akın’dan dikkat çeken açıklama

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Levent Akın, kontrollü normalleşmeyle birlikte hafta içi uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasına, akşamları ev toplanmalarını önlemek için devam edildiğini söyledi. Akın, "Ama önümüzdeki dönemde düşük ve orta riskli illerde sınırlama 22.00 ya da 00.00'a doğru kaydırılabilir. Bununla ilgili ön çalışmalar var" dedi. Akın ayrıca, "Toplum kurallara uymak istemiyor; ama hastalık da 'insanlar kurallara uymasın' diye bekliyor yayılabilme özelliğini korumak için. '' ifadelerini kullandı.

3.03.2021Gündem
Çocuklar okulda çok mutlu

'Çocuklar okulda çok mutlu'

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, sosyal medya hesabından 'Çocuklar teneffüslerde ne yapıyor?' ne yapıyor diye merak eden ilkokul velilerinin içini rahatlatacak bir açıklama yaptı.

3.03.2021Eğitim
Son dakika... Enflasyon rakamları açıklandı

Son dakika... Enflasyon rakamları açıklandı

Türkiye İstatistik Kurumu Şubat ayına ilişkin enflasyon rakamlarını duyurdu. Şubat'ta enflasyon yüzde 15.61 oldu.

3.03.2021Ekonomi
Antalyada ev sahibini tabancayla başından vuran hırsız tutuklandı

Antalya'da ev sahibini tabancayla başından vuran hırsız tutuklandı

ANTALYA'nın Gazipaşa ilçesinde evine hırsızlık için girdiği Murat Oktay'ı (33), yaşanan arbedede tabancayla başından vurarak ağır yaralayan Halil Kesici (36), tutuklandı.

3.03.2021Gündem
Doğan Hızlan: Bu cübbede çok emek var

Doğan Hızlan: Bu cübbede çok emek var

Sanat ve edebiyata katkıları nedeniyle Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi tarafından fahri doktora unvanı verilen Doğan Hızlan, “Bu cübbede hocalarım, edebiyatçı dostlarımın, arkadaşlarımın emeği var” dedi. Üniversitenin 139’uncu kuruluş yıldönümünün de kutlandığı tören dün gerçekleştirildi.

3.03.2021Haber

Yazar Sonuçları

‘Başladığım Kitabı Bitimeli Miyim?’

Çağımızda kitap okuma alışkanlığı gün geçtikçe ilerleyeceğine maalesef ki geriye doğru gidiyor. Toplumca zaten okumayı çok sevdiğimiz söylenemez. Ancak son zamanlarda hayatımıza giren sesli kitap dinleme platformları biraz daha kitap konusuna ilgi duyulmasına neden oldu gibi.

3.03.2021

Billie Eilish’in Hazinesi Ailesi

Geçtiğimiz hafta uzun zamandır beklenen Billie Eilish’in filmi ya da şöhrete tırmanışını anlatan belgeseli ‘The World’s a Little Blurry’ yayımlandı.

3.03.2021