EKSTRA
MENÜ

Epdk

Epdk haberleri sayfasında güncel ve son dakika Epdk hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 2.127 Epdk haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Epdk Haberleri

EPDK 8 şirkete lisans verdi

EPDK 8 şirkete lisans verdi

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), 8 şirkete lisans verdi, 1 şirketin lisans süresini uzattı, 5 şirketin lisansını iptal etti.

10.10.2021Ekonomi
Doğal gaz ithalatında önemli artış

Doğal gaz ithalatında önemli artış

Türkiye'nin doğal gaz ithalatı temmuzda geçen yılın aynı ayına göre yüzde 30,1 artarak 4 milyar 47 milyon metreküp oldu.

1.10.2021Ekonomi
Son dakika haberi: EPDKdan  elektrik satış fiyatları açıklaması

Son dakika haberi: EPDK'dan elektrik satış fiyatları açıklaması

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), 1 Ekim itibarıyla geçerli olacak nihai elektrik satış fiyatlarında değişiklik yapılmadığını bildirdi.

30.09.2021Ekonomi
EPDK Başkanı Yılmazdan elektrikli araçlar ile ilgili açıklama

EPDK Başkanı Yılmaz'dan elektrikli araçlar ile ilgili açıklama

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Başkanı Mustafa Yılmaz, "Türkiye'nin otomobilinin yollara çıkmasıyla ülkemizde sanayi, bilgi teknolojileri ve elektrik piyasası açısından yepyeni bir döneme gireceğiz" dedi.

29.09.2021Ekonomi
İşte son dönemdeki faturalardaki artışın nedeni Doğalgaz etkisi...

İşte son dönemdeki faturalardaki artışın nedeni! Doğalgaz etkisi...

Dağıtım şirketlerinin elektrikteki fiyat artışında bir payı olmadığını söyleyen Elder Yönetim Kurulu Başkanı Zaimler, “Uluslararası piyasalarda doğalgazın maliyeti arttığında bu artışlar enerji bedellerine yansıyor. Dağıtım şirketleri keyfi bir fiyat artışında bulunamaz. Bunu teklif bile edemez. Artış enerji maliyetlerinden kaynaklı” dedi.

11.09.2021Ekonomi
Akaryakıt bayilerinin denetiminde yeni dönem

Akaryakıt bayilerinin denetiminde yeni dönem

Akaryakıt bayileri yeni yıl itibarıyla sadece EPDK'nin yetkilendirdiği otomasyon firmalarıyla çalışabilecek.

9.09.2021Ekonomi
EPDK, YEKDEM başvurularında format değişikliği yaptı

EPDK, YEKDEM başvurularında format değişikliği yaptı

Yenilenebilir Enerji Kaynakları Destekleme Mekanizması (YEKDEM) başvurularında kullanılacak dilekçe ve bilgi formu formatları değiştirildi.

2.09.2021Ekonomi
Son dakika... EPDKdan gizli zam iddiasına yanıt

Son dakika... EPDK'dan gizli zam iddiasına yanıt

EPDK "Elektrik faturasını oluşturan kalemlerde, kurumumuz tarafından belirlenen oran dışında dağıtım bedeli ya da vergi oranlarında herhangi bir artış, gizli zam söz konusu değil" açıklamasında bulundu.

28.08.2021Ekonomi
Pompa ve tabela fiyatı uyumsuz akaryakıt bayilerine inceleme

Pompa ve tabela fiyatı uyumsuz akaryakıt bayilerine inceleme

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), akaryakıt bayilerinin tabelaya yazdıkları fiyat ile pompa fiyatının birbirini tutmadığına yönelik iddialar üzerine inceleme başlattı.

24.08.2021Ekonomi
EPDK Başkanı Yılmaz: Doğal gaz ithalat maliyetleri azalacak

EPDK Başkanı Yılmaz: Doğal gaz ithalat maliyetleri azalacak

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, aldıkları karar ile doğal gaz arz güvenliğine önemli katkı sağlanacağını belirterek, "Bu karar sadece arz güvenliğimize katkı sağlamayacak. Spot boru gazı ithalat lisansı olan şirketler, satıcı ülkeler ile yapacakları ticari görüşmelerde artık çok daha avantajlı olacak. Hem şirketlerin rekabet gücü artacak hem de ülkemizin doğal gaz ithalat maliyetleri azalacak" dedi.

20.08.2021Ekonomi
EPDK 10 şirkete lisans verdi

EPDK 10 şirkete lisans verdi

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), 10 şirkete lisans verdi, 2 şirketin lisans süresini uzattı, 2 şirketin lisansını iptal etti.

10.08.2021Ekonomi
EPDK duyurdu Tüketiciye yansımadığı tespit edildi... İnceleme başlatıldı

EPDK duyurdu! Tüketiciye yansımadığı tespit edildi... İnceleme başlatıldı

EPDK'nın, elektrik ticaretinde fiziki piyasada karşılığı olmayan alış tekliflerine yönelik inceleme başlattığı bildirildi. Konuyla ilgili açıklama yapan EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, "Tüketim rekorları kırıldığı bir dönemde bazı tedarik şirketlerinin, piyasamızın yapısını bozacak alış teklifleri yaptığını tespit ettik. Piyasa doğrularına göre hareket etmeyen şirketlerin EPDK’nın yaptırımları ile karşılaşması kaçınılmazdır" açıklamasında bulundu.

6.08.2021Ekonomi
EPDK, 85 şirkete elektrik üretim lisansı verdi

EPDK, 85 şirkete elektrik üretim lisansı verdi

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından elektrik piyasasında 85 şirkete üretim lisansı verildi.

11.07.2021Ekonomi
Karadenizdeki gazın vadeli ticareti için geri sayım başladı

Karadeniz'deki gazın vadeli ticareti için geri sayım başladı

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz "Vadeli Gaz Piyasası, ülkemizi çeşitli arz kaynaklarından gelen doğal gazın fiyatlandığı uluslararası bir ticaret merkezi haline getirecek" dedi.

9.06.2021Ekonomi
EPDK Başkanı Yılmaz: VEP, Türkiyenin enerji ticaret merkezi olma yolunda dönüm noktası olacak

EPDK Başkanı Yılmaz: VEP, Türkiye'nin enerji ticaret merkezi olma yolunda dönüm noktası olacak

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, bugün devreye giren Vadeli Elektrik Piyasası (VEP) ve ekimde devreye alınacak Vadeli Doğal Gaz Piyasası'nın (VGP) Türkiye'nin enerji ticaret merkezi olmasında önemli rol oynayacağını bildirdi.

1.06.2021Ekonomi
Akaryakıtta tavan fiyat uygulaması sona eriyor

Akaryakıtta tavan fiyat uygulaması sona eriyor

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun (EPDK) kararıyla akaryakıt sektöründe 2 aydır sürdürülen tavan fiyat uygulaması yarın gece sona erecek.

17.05.2021Ekonomi
En çok şikâyet yüzde 37 ile enerji kesintilerine

En çok şikâyet yüzde 37 ile enerji kesintilerine

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’na (EPDK) geçen yıl tüketicilerden 112 bin 713 şikâyet geldi. Bir önceki yıl tüketicilerden gelen şikâyet 77 bin 17’ydi. Bir yılda tüketicilerden EPDK’ya iletilen şikâyetlerde yüzde 46’lık artış yaşanmış oldu. Şikâyetlerde en büyük pay elektrik sektörünün olurken, doğalgaz sektörü de ikinci sırada yer aldı. Geçen yıl şikâyetlerin büyük bir kısmı mayıs ayında oldu.

15.05.2021Ekonomi
Elektrik piyasasında depolama faaliyetleri düzenlendi

Elektrik piyasasında depolama faaliyetleri düzenlendi

Elektrik depolama üniteleri ve tesislerinin kurulmaları, iletim veya dağıtım sistemine bağlanmaları, piyasa faaliyetlerinde kullanılmalarına ilişkin usul ve esaslar belirlendi.

9.05.2021Ekonomi
İzmir GEDAŞ elektrik abonelik ücreti ne kadar Gediz elektirk depozito ücreti peşin mi faturaya yansıtılır mı

İzmir GEDAŞ elektrik abonelik ücreti ne kadar? Gediz elektirk depozito ücreti peşin mi faturaya yansıtılır mı

Her ilin kendinize özel elektrik sağlayıcı firmaları bulunur. Bu firmalar elektriğin evlere ve işletmelere ulaştırılmasından bakım ve onarım işlemlerine kadar pek çok süreçten sorumludur. Olası bir arıza halinde veya elektrik kesintisinde ilgili firmalardan destek alınmaktadır. İzmir ve Manisa illerinin de elektrik sağlayıcı firması Gediz Elektrik’tir. Yeni abonelik işlemleri, arıza kaydı, abonelik kapatma gibi pek çok işlemden sorumlu olan firma işyerlerine ve evlere elektrik sağlamaktadır. Ayrıca eski aboneliğin iptali veya faturayı üzerine alma işlemleri de bu firma tarafından yapılır. Peki İzmir GEDAŞ Elektrik abonelik ücreti ne kadar? Gediz Elektrik depozito ücreti peşin mi faturaya yansıtılır mı? İşte, merak edilen tüm detaylar.

5.05.2021Araştırma
EPDKden 5 şirkete ilanen tebligat

EPDK'den 5 şirkete ilanen tebligat

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunca (EPDK) akaryakıt, elektrik ve doğal gaz piyasasında faaliyet gösteren 5 şirkete ilanen tebligat yapıldı.

2.05.2021Ekonomi
Halka arz sayısının 2021de 40ı aşması bekleniyor

Halka arz sayısının 2021'de 40'ı aşması bekleniyor

Borsa İstanbul Genel Müdürü Ergun, "Borsamızda, senenin başından beri işlem görmeye başlamış olan 11 şirkete 6,6 milyar lira kaynak sağlandı. Başvurusu değerlendirilmeye devam eden şirketlerle, bu sene inşallah 40 şirketi rahatlıkla aşarız." dedi.

27.04.2021Ekonomi
EPDK, akaryakıt tavan fiyat kararında fark tablosunu güncelledi

EPDK, akaryakıt tavan fiyat kararında fark tablosunu güncelledi

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), 81 ilde iki ay süreyle uygulanacak akaryakıt fiyatlarının tespitine ilişkin fiyat farkı tablosunu güncelledi.

10.04.2021Ekonomi
EPDKden akaryakıtta tavan fiyatı güncellemesi

EPDK'den akaryakıtta tavan fiyatı güncellemesi

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), bugünden geçerli olmak üzere bazı illerin akaryakıt tavan fiyatlarını yeniden belirledi.

9.04.2021Ekonomi
EPDK 16 şirkete elektrik üretim lisansı verdi

EPDK 16 şirkete elektrik üretim lisansı verdi

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından elektrik piyasasında 16 şirkete üretim lisansı verildi, 7 şirketin lisansı sona erdirildi.

4.04.2021Ekonomi
Yenilenebilir enerji Türkiye için alternatif ihracat kalemi olabilecek

Yenilenebilir enerji Türkiye için alternatif ihracat kalemi olabilecek

Elektriğin yenilenebilir kaynaklardan üretildiğini kanıtlayan Yenilenebilir Enerji Kaynak Garanti Belgesi (YEK-G) piyasasıyla Türkiye'nin, menşe garantisi veren belge ihraç hakkı elde etmesi ve yenilenebilir enerji üreticilerinin yurt dışında gelir sağlayabilecekleri yeni bir pazara erişmesi hedefleniyor.

31.03.2021Ekonomi
Rüzgar enerjisine 1,6 milyar Euro yatırım yapılması bekleniyor

Rüzgar enerjisine 1,6 milyar Euro yatırım yapılması bekleniyor

Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Güray Erol, gelecek günlerde duyurulması beklenen 2 bin megavat kapasiteli mini Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları Rüzgar Enerjisi Santrali (mini YEKA RES) projelerine yönelik yatırım tutarının 1,6 milyar Euroyu bulabileceğini bildirdi.

27.03.2021Ekonomi
Akaryakıta tavan fiyat geldi

Akaryakıta tavan fiyat geldi

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), akaryakıt fiyatlarında tavan fiyat uygulama kararı aldı.

18.03.2021Ekonomi
Akaryakıta tavan fiyat uygulaması geldi

Akaryakıta tavan fiyat uygulaması geldi

EPDK Başkanı Yılmaz akaryakıt fiyatlarında 17 ile 20 kuruş arasında indirim olacağını açıkladı.

17.03.2021Ekonomi
Ekonomiye torba teklif İşte öne çıkanlar...

Ekonomiye torba teklif! İşte öne çıkanlar...

Hükümetin hazırladığı torba teklifle haciz satışlarına çekidüzen verilecek. Açık arttırmalara katılmak için teminat alınacak, elektronik ortamda yapılabilecek. Hile karıştıranlar cezalandırılacak. Ayrıca, vergi borcu olanlara akaryakıt dağıtım lisansı verilmeyecek. Ödeme kaydedici cihazlarda hile yapanlara hapis cezası verilecek.

9.03.2021Ekonomi
Akaryakıtta gizli zam incelemesi

Akaryakıtta gizli zam incelemesi

EPDK, akaryakıt fiyatlarına gizli zam yapan dağıtım şirketleri hakkında inceleme başlattı.

4.03.2021Ekonomi
Son dakika... Akaryakıt şirketlerine inceleme EPDK gizli zammın peşinde

Son dakika... Akaryakıt şirketlerine inceleme! EPDK gizli zammın peşinde

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) haksız kar artışı ile fiyatlarına gizli zam yapan akaryakıt dağıtım şirketleri hakkında inceleme başlattı. Başkan Mustafa Yılmaz, "Kar oyunları ile gizli zam yapan başka şirketler varsa en kısa zamanda onları da tespit edip gereken adımları atacağız" dedi.

3.03.2021Ekonomi
EPDK 12 şirkete elektrik üretim lisansı verdi

EPDK 12 şirkete elektrik üretim lisansı verdi

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından elektrik piyasasında 12 şirkete üretim lisansı verildi, 5 şirketin lisansı sona erdirildi.

7.02.2021Ekonomi
EPDK, 6 şirketin LPG lisans sürelerini uzattı

EPDK, 6 şirketin LPG lisans sürelerini uzattı

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından 6 şirketin LPG depolama ve dağıtıcı lisanslarının süreleri uzatıldı.

2.02.2021Ekonomi
2021de 51 milyar metreküp doğal gaz tüketilmesi bekleniyor

2021'de 51 milyar metreküp doğal gaz tüketilmesi bekleniyor

Türkiye'nin bu yıl 50,9 milyar metreküp doğal gaz tüketeceği öngörüldü.

23.01.2021Ekonomi
Türkiye enerjide 1 milyar dolarlık tasarruf etti

Türkiye enerjide 1 milyar dolarlık tasarruf etti

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez "Enerji yoğunluğumuz Almanya, Japonya gibi gelişmiş ülkelerin yanı sıra OECD ortalamasının da üzerinde. Büyük bir hedef koyduk" dedi.

13.01.2021Ekonomi
Yüzde 15 tasarruf mümkün Doğal gaz faturası nasıl düşürülür

Yüzde 15 tasarruf mümkün! Doğal gaz faturası nasıl düşürülür?

Kışın gelmesiyle birlikte doğal gaz kullanımı da başladı. Doğal gaz kullanımıyla beraber tüketiciler tasarruf yollarını tespit etmeye çalışıyor. Ancak bilinen her şey doğru mu, faturalar nasıl düşer ve düşürmek için önemli detaylar neler... CNN TÜRK Muhabiri Sema Akbulut, Enerji Uzmanı Altuğ Karataş'a sordu. İşte detaylar...

10.01.2021Ekonomi

EPDK 45 yeni lisans verdi

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunca (EPDK), elektrik, petrol ve sıvılaştırılmış petrol gazları (LPG) piyasalarında 45 yeni lisans verildi.

10.01.2021Ekonomi
Vergide e-belge uygulamaları yılbaşından itibaren genişleyecek

Vergide e-belge uygulamaları yılbaşından itibaren genişleyecek

Gelir İdaresi Başkanlığı, kağıt ortamında düzenlenen fatura, defter ve bilet gibi çok sayıda evrakın elektronik olarak düzenlenmesine ilişkin dijital dönüşüm sürecinde son aşamaya geçiyor.

31.12.2020Ekonomi
Iraka elektrik ihracatı yarın başlıyor

Irak'a elektrik ihracatı yarın başlıyor

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), Aksa Aksen Enerji Ticareti AŞ'nin Irak'a 150 megavata kadar elektrik ihracatı yapması için tedarik lisansının tadil edilmesine karar verdi. Buna göre, Irak'a elektrik ihracatı 28 Aralık itibarıyla başlayacak ve 1 Kasım 2021'e kadar sürecek.

27.12.2020Ekonomi
2.7 milyon abone daha serbest tüketici olabilecek

2.7 milyon abone daha serbest tüketici olabilecek

Elektrik faturası 75.11 lira ve üzerinde olan aboneler serbest tüketici olabilecek.

23.12.2020Ekonomi
Son dakika... Elektrik aboneleri dikkat Serbestçe belirleyebileceksiniz

Son dakika... Elektrik aboneleri dikkat! Serbestçe belirleyebileceksiniz

Elektrikte 2021'de geçerli olacak serbest tüketici limiti 1200 kilovatsaate düşürüldü. Yeni belirlenen limitle, Türkiye'de 2,7 milyon abone daha serbest tüketici olabilecek ve toplam serbest tüketici sayısı 23,5 milyona çıkacak.

22.12.2020Ekonomi
65 yaş üstü, engelli, şehit ailesi ve gazilere fatura müjdesi 3 ay elektrikleri kesilmeyecek

65 yaş üstü, engelli, şehit ailesi ve gazilere fatura müjdesi! 3 ay elektrikleri kesilmeyecek

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, 65 yaş üstü ve engelli tüketiciler, şehit aileleri ve gazilerin elektriğinin borcundan ötürü 3 ay boyunca kesilemeyeceğini söyledi. Yılmaz, milli ve dini bayramlar ile arefe ve cuma günlerinde de elektriklerin kesilmeyeceğini bildirdi.

22.12.2020Ekonomi
Son dakika... EPDK Başkanı açıkladı... Elektrik borcundan dolayı kesilmeyecek

Son dakika... EPDK Başkanı açıkladı... Elektrik borcundan dolayı kesilmeyecek

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz "65 yaş üstü tüketiciler, engelli tüketiciler ve şehit aileleri ve muharip/malul gazilerin elektriği, borcundan ötürü 3 ay boyunca kesilemeyecek. Mağduriyet oluşmaması için cuma günleri, resmi ve dini bayramlarda ve bu bayramların bir önceki gününde –yani arifesinde- elektrik kesme işlemi yapılamayacak. Bir inşaat bittiğinde, elektrik altyapısını hazır hale getirmeyen dağıtım şirketine ceza verilecek. Kesinti sayı ve sürelerinde iyileştirme yapamayan elektrik dağıtım şirketlerine ceza verilecek." dedi.

21.12.2020Ekonomi
Son dakika... Doğal gazda bağlantı ve hizmet bedelleri belli oldu

Son dakika... Doğal gazda bağlantı ve hizmet bedelleri belli oldu

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu tarafından her yıl belirlenen doğal gaz dağıtım sektörü bağlantı ve hizmet bedelleri 1 Ocak 2021'den itibaren geçerli olacak.

16.12.2020Ekonomi
Temsil giderleri faturada olmayacak

Temsil giderleri faturada olmayacak

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, elektrik dağıtım şirketlerinin bağış, sponsorluk, reklam ve tanıtım giderleri, ceza, temsil ve ağırlama, ilan ve dernek aidat giderlerini tarifeden alamayacağını açıkladı.

15.12.2020Ekonomi
Son dakika... Elektrik faturalarıyla ilgili flaş açıklama

Son dakika... Elektrik faturalarıyla ilgili flaş açıklama

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, elektrik dağıtım şirketlerinin bağış, sponsorluk, reklam ve tanıtım giderleri, ceza, temsil ve ağırlama, ilan ve dernek aidat giderlerini artık tarifeden alamayacağını açıkladı.

14.12.2020Ekonomi
Son dakika haberi... EPDKdan elektrik faturalarıyla ilgili açıklama...

Son dakika haberi... EPDK'dan elektrik faturalarıyla ilgili açıklama...

Son dakika haberi... ENERJİ Piyasası Düzenleme Kurumu’nca (EPDK) elektrik dağıtım ve tedarik şirketlerinin bazı harcamalarının faturalara ekleneceği iddiasıyla ilgili, "Giderlerin tüketiciye yansıtıldığı fakat gelirlerin ise şirkete bırakıldığı iddiası da kesinlikle doğru değildir" açıklaması yapıldı.

9.12.2020Ekonomi
YEKDEMde başvuru tarihi 21 Aralık olarak belirlendi

YEKDEM'de başvuru tarihi 21 Aralık olarak belirlendi

2021 yılı Yenilenebilir Enerji Kaynakları Destekleme Mekanizması (YEKDEM) başvurusunu yapmayan Yenilenebilir Enerji Kaynakları (YEK) belgeli üretim tesisleri için YEKDEM başvuru sisteminin 21 Aralık'a kadar açılması ve başvuruların bu tarihe kadar alınması kararlaştırıldı.

4.12.2020Ekonomi
Rus doğal gaz devi Gazpromdan bir ilk Türkiyeye spot gaz ithalatı yapacak

Rus doğal gaz devi Gazprom'dan bir ilk! Türkiye'ye spot gaz ithalatı yapacak

Türkiye'ye bugüne kadar uzun dönemli ve petrole endeksli kontratlar üzerinden doğal gaz satan Rus enerji şirketi Gazprom Export, Türkiye'ye ilk kez spot boru gazı ithalatı gerçekleştirmek üzere elektronik platformda ihale düzenledi.

17.11.2020Ekonomi