EKSTRA
MENÜ

Meteorolojı

Meteorolojı haberleri sayfasında güncel ve son dakika Meteorolojı hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 21.287 Meteorolojı haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Meteoroloji, atmosferde meydana gelen hava olaylarının oluşumunu, gelişimini ve değişimini nedenleri ile inceleyen ve bu hava olaylarının canlılar ve dünya açısından doğuracağı sonuçları araştıran bir bilim dalı. Türkçeye, Fransızca météorologie sözcüğünden geçmiştir.

Atmosferin özellikle alt katmanlarında meydana gelen hava olaylarının oluşumunu ve değişimini nedenleriyle inceler ve kısa dönemli tahminler yapmayı amaçlar. Matematik, coğrafya, istatistik ve fizik bilimlerinden yararlanırlar.

Günümüzde meteorolojik hizmetler, tamamen bilimsel yöntemlerle ve uluslararası işbirliği içerisinde yürütülmektedir. Bugün dünyada, 24 saat sürekli çalışan onbin civarında kara istasyonu, açık denizlerde görev yapan altıbinden fazla gözlem gemisi ve yüksek hava sondajları yapan binden fazla meteoroloji istasyonu vardır.

HAVA DURUMU NEDİR?

Hava durumu ya da kısaca hava, yaşam ve insan aktiviteleri üzerindeki etkisini de göz önüne almak koşuluyla atmosferin belirli bir bölgedeki halidir. Bazen çoğul olarak havalar şeklinde kullanılır. Hava durumu kavramı ile genellikle uzun dönemde gerçekleşen yani iklimsel değişimler değil, atmosferdeki kısa dönemde gerçekleşen değişimler kastedilir. Gökyüzünün görüş, bulutluluk, nem, yağış, sıcaklık ve rüzgâr durumu gibi çeşitli özelliklerini ifade etmektedir.

Hava tahmin ve raporları

Belirli bir bölgedeki mevcut hava durumu hava raporu, gelecekte beklenen durumlar ise hava tahmini şeklinde, ilgili meteoroloji merkezleri tarafından yayınlanır.

Meteorolojı Haberleri

Trabzonda bazı ormanlara giriş ve belirli alanlar dışında ateş yakılması yasaklandı

Trabzon'da bazı ormanlara giriş ve belirli alanlar dışında ateş yakılması yasaklandı

Trabzon'da bazı ormanlara giriş ve belirli alanlar dışında ateş yakılması yasaklandı.

31.07.2021Gündem
Sıcaklar ne zaman bitecek Meteorolojiden haritalı hava durumu uyarısı  İşte 1 Ağustos il il hava tahminleri

Sıcaklar ne zaman bitecek? Meteoroloji'den haritalı hava durumu uyarısı! İşte 1 Ağustos il il hava tahminleri

Hava sıcaklıkları tüm yurtta etkisini göstermeye devam ediyor. Marmara Bölgesi, Ege ve Akdeniz kıyılarında nem oranının da artmasıyla beraber bunaltıcı sıcaklar etkili olurken, Meteoroloji'den yeni uyarı geldi. Sıcaklık haritasını paylaşan Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün son hava durumu tahminlerine göre sıcaklıklar önümüzdeki hafta da etkisini sürdürecek. Karadeniz kıyıları, Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusunda ise yağış bekleniyor. Peki, sıcaklar ne zaman bitecek? İşte, MGM raporuna göre 1 Ağustos il il hava durumu tahminleri.

31.07.2021Gündem
Artık afetleri öngörmek daha mı zor | 3 SORU 3 YANIT

Artık afetleri öngörmek daha mı zor? | 3 SORU 3 YANIT

Son yıllarda tüm dünyada oldukça ekstrem hava olayları meydana geliyor. Bazı uzmanlar söz konusu sıra dışı hava olaylarının artmasının, öngörülebilirliği azalttığından da endişe duyuyor. İklim kriziyle mücadelede ortaya çıkarılan modellemeler gerçekte yaşanılanların gerisinde mi kalıyor? Doç. Dr. İsmail Dabanlı hurriyet.com.tr'ye anlattı

31.07.2021Gündem
Dikkat Eyyam-ı bahur sıcakları geliyor Asıl önemli nokta yangının çıkması değil...

Dikkat! Eyyam-ı bahur sıcakları geliyor! 'Asıl önemli nokta yangının çıkması değil...'

Hava sıcaklığı ortalamalarındaki her bir derece yükseliş orman yangınlarında korkutucu bir artışa neden oluyor. Önümüzdeki günlerde beklenen rekor sıcaklıklar, 3 gündür içimizi yakan orman yangınları için ne anlama geliyor? Bizi nasıl günler bekliyor? Uzmanlar hurriyet.com.tr'ye değerlendirdi

31.07.2021Gündem
Kiliste ormanlık alanlara giriş yasaklandı

Kilis'te ormanlık alanlara giriş yasaklandı

Kilis Valiliği, 30 Eylül'e kadar ormanlık alanlara girişin yasaklandığını bildirdi.

31.07.2021Gündem
Son dakika... Herkesin aklındaki soru: Orman yangınları aynı anda nasıl başladı Ciğerlerimizi yakan 4 neden

Son dakika... Herkesin aklındaki soru: Orman yangınları aynı anda nasıl başladı? Ciğerlerimizi yakan 4 neden

Farklı illerden gelen son dakika yangın haberleri, yürekleri dağladı. Türkiye’yi kasıp kavuran orman yangınlarının nedenlerini uzmanlara sorduk. Bilim adamlarına göre ormanlar şu 4 nedenden dolayı yanıyor.

31.07.2021Gündem
Son dakika: Aşırı sıcak hava alarmı Meteoroloji uyardı: İşte en yüksek sıcaklık haritası

Son dakika: Aşırı sıcak hava alarmı! Meteoroloji uyardı: İşte en yüksek sıcaklık haritası

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün son hava durumu raporuna göre Marmara Bölgesi, Ege ve Akdeniz kıyılarında aşırı sıcak hava bekleniyor. Meteoroloji en yüksek sıcaklık haritasını yayınlarken, bugün bu bölgelerde sıcaklıkların normallerin 5-8 derece üzerinde olacağı açıklandı.

31.07.2021Gündem
O illerde ormanlık alanlara giriş 31 Ağustosa kadar yasaklandı

O illerde ormanlık alanlara giriş 31 Ağustos'a kadar yasaklandı

Mersin, Edirne, Şanlıurfa, Tekirdağ, Karaman, Kahramanmaraş ve Batman'da ormanlık alanlara girişler 31 Ağustos'a kadar yasaklandı.

30.07.2021Gündem
Hafta sonu hava nasıl olacak Meteorolojiden sıcak hava uyarısı İşte 31 Temmuz İstanbul, Ankara, İzmir ve il il hava durumu

Hafta sonu hava nasıl olacak? Meteoroloji'den sıcak hava uyarısı! İşte 31 Temmuz İstanbul, Ankara, İzmir ve il il hava durumu

Hava durumu tahminleri hafta sonu için açıklandı. Yurt genelinde sıcak ve nemli hava etkisini gösterirken, Meteoroloji Bölge Müdürlüğü hava tahmin raporlarıyla bir çok bölgede mevsimsel sıcaklık değerlerinin artacağını buna dayalı olarak önümüzdeki günlerde oluşabilecek olağanüstü hava hallerinin görülebileceğini duyurdu. Son hava durumu değerlendirmelerine göre Erzurum, Kars, Ardahan, Ağrı, Iğdır, Van, Hakkari ve Erzincan'ın kuzeyinde sağanak bekleniyor. İşte, il il 31 Temmuz hava durumu raporu.

30.07.2021Gündem
Son dakika... Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Manavgattaki son durumu canlı yayında açıkladı

Son dakika... Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Manavgat'taki son durumu canlı yayında açıkladı

Antalya'nın Manavgat ilçesindeki yangın 3 gündür devam ediyor. Antalya Büyükşehir belediye Başkanı Muhittin Böcek, CNN Türk canlı yayınında ilçedeki son durumla ilgili bilgi verdi. Manavgat'a bağlı 106 mahallenin olduğunu söyleyen Muhittin Böcek, ''69 mahallemizde su yoktu, elektrik kesikti burada. Jeneratörlerle su vermeye çalışıyoruz'' dedi.

30.07.2021Gündem
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Manavgattaki son durumu canlı yayında açıkladı

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Manavgat'taki son durumu canlı yayında açıkladı

Antalya'nın Manavgat ilçesindeki yangın 3 gündür devam ediyor. Antalya Büyükşehir belediye Başkanı Muhittin Böcek, CNN Türk canlı yayınında ilçedeki son durumla ilgili bilgi verdi. Manavgat'a bağlı 106 mahallenin olduğunu söyleyen Muhittin Böcek, ''69 mahallemizde su yoktu, elektrik kesikti burada. Jeneratörlerle su vermeye çalışıyoruz'' dedi.

30.07.2021Haber
Akılalmaz görüntü: Brezilya karla kaplandı

Akılalmaz görüntü: Brezilya karla kaplandı!

Dünyanın dört bir yanından gelen şoke edici doğa olayı haberlerine bir yenisi eklendi. güney yarımkürede yer alan ve şu anda kış mevsimini yaşayan Brezilya'da kar yağdı. Bunun kış mevsimi olduğu için normal olduğunu düşünebilirsiniz ancak söz konusu Brezilya olunca bu durum hiç de normal değil...

30.07.2021Dünya
Batmanda ormanlara giriş yasaklandı

Batman'da ormanlara giriş yasaklandı

Batman Valiliği, piknik ve mesire yerleri dışında ormanlara girişlerin ikinci emre kadar yasaklandığını duyurdu.

30.07.2021Gündem
Denizlide ormanlık alanlara girişler 3 ay yasaklandı

Denizli'de ormanlık alanlara girişler 3 ay yasaklandı

DENİZLİ'de olası yangınlara karşı il genelindeki ormanlık alanlara girişler 3 ay boyunca yasaklanarak önlem alındı.

30.07.2021Gündem
Son dakika.. Çok sayıda kentte Valiliklerden flaş karar... İstanbul Valiliği de ormanlara girişi yasakladı

Son dakika.. Çok sayıda kentte Valiliklerden flaş karar... İstanbul Valiliği de ormanlara girişi yasakladı

Ülkenin güneyindeki orman yangınları sonrası bir çok şehirden art arda flaş kararlar geldi. Çanakkale, Gaziantep, Denizli, Niğde, Balıkesir ve Kocaeli'nden sonra İstanbul'da da Valilik ormanlara girişi bir ay boyunca yasakladı. İstanbul Valiliği'nden yapılan açıklamada ''Orman yangınlarıyla mücadele kapsamında artan sıcaklar ve kuvvetli rüzgar nedeniyle 30 Temmuz-31 Ağustos tarihleri arasında ormanlara girmek, orman çevresinde ve içinde mola vermek, orman alanlarında piknik yapmak yasaklanmıştır'' denildi.

30.07.2021Gündem
Son dakika: Ülkenin güneyindeki orman yangınları sonrası art arda flaş kararlar: Dikkat...  Ormanlara girişleri yasaklandı

Son dakika: Ülkenin güneyindeki orman yangınları sonrası art arda flaş kararlar: Dikkat... Ormanlara girişleri yasaklandı

Ülkenin güneyindeki orman yangınları sonrası art arda flaş kararlar geldi. Çanakkale Valiliği'nce olası yangınlara karşı il genelinde ormanlık alanlara giriş yasaklandı. Yarın başlayacak yasak, 30 Ağustos'a kadar sürecek. Gaziantep Valisi Davut Gül ise kent genelindeki ormanlara girişlerin 15 gün süreyle yasaklandığını duyurdu.

30.07.2021Gündem
Türkiyeden sonra gözler dünyaya çevrildi: ABDden Sibiryaya tüm dünya yangınlarla mücadele ediyor

Türkiye'den sonra gözler dünyaya çevrildi: ABD'den Sibirya'ya tüm dünya yangınlarla mücadele ediyor

Türkiye'nin birçok ilinde aynı anda meydana gelen yangınlar söndürülmeye çalışılırken dünyanın sayısız bölgesinden ve ülkesinden de yangın haberleri gelmeye devam ediyor. Uzmanlar, sayıları her geçen gün artan orman yangınlarının en büyük sebeplerinden birinin iklim krizi ve küresel ısınma yüzünden artan sıcaklar olduğunun altını çiziyor.

30.07.2021Dünya
Eyyam-ı bahur Türkiyede 2 hafta ‘vahşi’ sıcaklığa dikkat

Eyyam-ı bahur Türkiye'de! 2 hafta ‘vahşi’ sıcaklığa dikkat

Türkiye, dünden itibaren yazın en sıcak günlerinin yaşanacağı ‘eyyam-ı bahur’un etkisine girdi. ‘Çöl sıcakları’, ‘cehennem sıcakları’ ve ‘Afrika sıcakları’ olarak da adlandırılan eyyam-ı bahur, bu sene etkisini fazlasıyla hissettirecek.

30.07.2021Gündem
Orman yangınlarının olduğu bölgelerde hava nasıl olacak Meteorolojiden son dakika uyarısı (30 Temmuz hava durumu)

Orman yangınlarının olduğu bölgelerde hava nasıl olacak? Meteoroloji'den son dakika uyarısı! (30 Temmuz hava durumu)

Meteoroloji son dakika yaptığı açıklamada sıcak hava uyarısında bulundu. Orman yangınlarının devam ettiği Manavgat, Kayseri, Osmaniye, Mersin, Marmaris, Bodrum, Didim gibi bölgelerde mücadele devam ederken; Marmara Bölgesi ile Ege ve Akdeniz kıyılarında sıcaklıkların mevsim normallerinin 5-8 derece üzerinde seyredeceği bildirildi. Son tahminlere göre, Doğu Karadeniz kıyılarında ise cuma günü aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış bekleniyor. İşte, 30 Temmuz il il hava durumu tahminleri.

29.07.2021Gündem
Ciğerlerimiz yanıyor Orman yangınları neden çıktı İşte isyan ettiren ihtimal...

Ciğerlerimiz yanıyor! Orman yangınları neden çıktı? İşte isyan ettiren ihtimal...

Manavgat, Kayseri, Osmaniye, Mersin'den sonra bugün de Kilis, Marmaris, Bodrum, Didim, Milas ve Antalya'dan yangın haberleri ardı ardına geldi. Türkiye son 48 saattir orman yangınları ile mücadele ediyor. Şimdiye kadar 3 canın gittiği yangınlar için herkesin kafasında aynı soru var: Yangınlar neden çıkıyor? İki ihtimal öne çıkıyor; iklim krizi ve sabotaj... İşte uzmanların görüşleri..

29.07.2021Gündem
Son dakika... Prof. Dr. Orhan Şenden canlı yayında uyarı: Tüm Türkiyede risk çok yüksek

Son dakika... Prof. Dr. Orhan Şen'den canlı yayında uyarı: Tüm Türkiye'de risk çok yüksek

Türkiye'nin güneyindeki orman yangınları canımızı yaktı. Antalya, Mersin, Osmaniye, Muğla, Adana ve Kayseri'deki yangınları söndürme çalışmaları rüzgar nedeniyle güçlükle ilerliyor. CNN Türk canlı yayınında yangının olduğu bölgelerdeki rüzgar durumundan bahseden Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen, ''Marmara dahil olmak üzere sıcaklıklar 35 dereceyi geçecek. Tüm Türkiye'de risk çok yüksek'' dedi.

29.07.2021Gündem
Prof. Dr. Orhan Şen CNN Türk canlı yayınında uyardı

Prof. Dr. Orhan Şen CNN Türk canlı yayınında uyardı

Türkiye'nin güneyindeki orman yangınları canımızı yaktı. Antalya, Mersin, Muğla ve Adana'daki yangınları söndürme çalışmaları rüzgar nedeniyle güçlükle ilerliyor. CNN Türk canlı yayınında yangının olduğu bölgelerdeki rüzgar durumundan bahseden Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen, ''Marmara dahil olmak üzere sıcaklıklar 35 dereceyi geçecek. Tüm Türkiye'de risk çok yüksek'' dedi.

29.07.2021Haber
Son dakika... Antalya Manavgat yangını sonrası bir ilçe daha yangın kâbusunu yaşıyor Evlerin yüzde 80i yandı

Son dakika... Antalya Manavgat yangını sonrası bir ilçe daha yangın kâbusunu yaşıyor! 'Evlerin yüzde 80'i yandı'

Antalya Akseki ve Manavgat çevresinde çıkan yangınlardan son dakika haberleri gelmeye devam ediyor. Antalya'nın Manavgat ve Akseki ilçelerindeki yangınlara havadan ve karadan müdahale sürüyor. Manavgat'ın farklı noktalarında dün öğle saatlerinde çıkan ve rüzgarın da etkisiyle kısa sürede yayılan orman yangınına gece boyunca karadan müdahale devam etti. Akseki Kaymakamı Volkan Hülür, mahalledeki evlerin yüzde 80'inin yandığını söyledi. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 2 kişinin daha hayatını kaybettiğini duyurdu. Tamamen yanan restoranın işletme sahibi Süleyman Nuri Orhan, "Buraya gelmez dediler ama gelmesi 15 dakika sürmedi. Evim, bütün hayatım bitti.'' dedi.

29.07.2021Gündem
Bilim insanları tarih verip uyardı: 20 yıl boyunca kötüleşecek

Bilim insanları tarih verip uyardı: 20 yıl boyunca kötüleşecek!

Çin, Japonya, Hindistan, Almanya, Avusturya, Hollanda, Belçika, Türkiye ve daha sayısız ülke... Son yıllarda hatta sadece içinde bulunduğumuz bir ayda dünyanın her yerinden rekor sıcaklık haberleri, sel ve heyelan felaketleriyle ilgili son dakika gelişmeleri almaya devam ediyoruz. Peki bunun nedeni gerçekte ne? Ve daha da önemlisi bilim dünyası bu duruma nasıl çözüm önerileri sunuyor? Hepsi bu haberin detaylarında...

29.07.2021Dünya
Son dakika: Önümüzdeki 15 güne dikkat çekti ve uyardı Yurtta alarm...

Son dakika: Önümüzdeki 15 güne dikkat çekti ve uyardı! Yurtta alarm...

Türkiye, bugünden itibaren yazın en sıcak günlerinin yaşanacağı "eyyam-ı bahur"un etkisine girecek. Sıcak hava uyarısında bulunan Meteoroloji Uzmanı Ahmet Uçar, 'Sıcak hava dalgasının ülkemizde oldukça uzun süreli olarak (yaklaşık 15 gün) etkili olmaya devam edeceği tahmin ediliyor. Bu süre zarfında özellikle Marmara ile Ege ve Akdeniz bölgelerinde bazı merkezlerde ekstrem sıcaklıklara yaklaşılabilir' ifadelerini kullandı.

29.07.2021Gündem
Manavgatta büyük yangın... Prof. Dr. Orhan Şenden çarpıcı uyarı: Helikopterler havada çok zor duruyor

Manavgat'ta büyük yangın... Prof. Dr. Orhan Şen'den çarpıcı uyarı: Helikopterler havada çok zor duruyor

Antalya Manavgat'taki büyük yangın ile Mersin ve Adana'daki yangınlar devam ediyor. Poyraz nedeniyle yangın söndürme helikopterleri de havada durmakta güçlük çekiyor. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, ''Helikopterler şu saat itibariyle havada çok zor duruyorlar'' demişti. CNN Türk Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen, canlı yayında poyrazın devam edip etmeyeceği sorusuna yanıt verdi. Şen, ''Bugün bu poyraz devam ediyor. Hızı da düşmeyecek gibi gözüküyor akşama kadar. Helikopterlerin de çok rahat uçuş yapmasını engelliyor. Manavgat civarında rüzgarın güneybatıya dönme ihtimali var. Bugün kuzeyde devam edecek ama yarın güneybatıya dönme ihtimali var'' dedi.

29.07.2021Gündem
Manavgatta yangın sürüyor, bölgede hava durumu

Manavgat'ta yangın sürüyor, bölgede hava durumu

Antalya Manavgat'taki büyük yangın ile Mersin ve Adana'daki yangınlar devam ediyor. Güçlü esen poyraz nedeniyle yangın söndürme helikopterleri de havada durmakta güçlük çekiyor. Oymapınar Barajı'nda 10 kişinin mahsur kaldığını söyleyen Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, poyraz nedeniyle helikopterlerin uçuş yaparken güçlük çektiğini belirtmişti. CNN Türk Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen, canlı yayında poyrazın devam edip etmeyeceği sorusuna yanıt verdi. Şen, ''Bugün bu poyraz devam ediyor. Hızı da düşmeyecek gibi gözüküyor akşama kadar. Helikopterlerin de çok rahat uçuş yapmasını engelliyor'' dedi.

29.07.2021Haber
Son dakika: Manavgat yangını kontrol altına alındı 4 farklı noktada yangın... Mahalleler boşaltıldı Dehşet verici görüntüler geliyor

Son dakika: Manavgat yangını kontrol altına alındı! 4 farklı noktada yangın... Mahalleler boşaltıldı! Dehşet verici görüntüler geliyor

Türkiye dün öğle saatlerinde turizm cenneti Antalya Manavgat'tan gelen son dakika felaket haberiyle sarsıldı. Evrenseki'de başlayan ve Kalemler, Yeniköy, Çolaklı ve Yavrudoğan mahallelerine sıçrayan yangın, yerleşim yerlerine de sirayet etti. Yangına tüm olanaklarla müdahale ediliyor. Üç bakan yangın bölgesinde incelemelerde bulundu. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek'in kullandığı ifade ise Manavgat'ta yaşanan felaketi gözler önüne serdi: 27 yıllık yöneticiyim böyle bir yangın görmedim. Sabah saatlerinde bir açıklama daha yapan Bakan Pakdemirli, Manavgat'taki yangının kontrol altına alındığını, Akseki'deki yangının ise devam ettiğini duyurdu.

29.07.2021Gündem
Bugün hava nasıl olacak Meteorolojiden son dakika sağanak uyarısı: 29 Temmuz il il hava durumu tahminleri

Bugün hava nasıl olacak? Meteoroloji'den son dakika sağanak uyarısı: 29 Temmuz il il hava durumu tahminleri

Meteoroloji son dakika hava durumu tahminlerini paylaştı. Sıcak ve nemli hava özellikle Marmara Bölgesi'nde etkili olurken bugün Doğu Karadeniz kıyı illeri ve Ordu çevreleri ile Doğu Anadolu'nun kuzeydoğusunda sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların beklendiği açıklandı. Batı Akdeniz Bölümü ile Doğu Akdeniz'in iç, Güneydoğu Anadolu'nun kuzey kesimlerinde ise perşembe günü fırtına bekleniyor. İstanbul'da da hava sıcaklığı 34 derece olacak. Peki, bugün hava nasıl olacak? İşte, MGM İstanbul, Ankara, İzmir ve il il 29 Temmuz hava durumu tahminleri.

28.07.2021Gündem
Adanada termometreler 47 dereceyi gösterdi

Adana'da termometreler 47 dereceyi gösterdi

Adana'daki termometreler bugün 47 dereceyi gösterdi. Nemle birlikte etkisini artıran sıcaktan bunalan vatandaşlar, serinlemek için parklara akın etti.

28.07.2021Haber
Adanada kavurucu sıcak Termometreler 47 dereceyi gösterdi: Cehennemin fragmanı gibi

Adana'da kavurucu sıcak! Termometreler 47 dereceyi gösterdi: Cehennemin fragmanı gibi

Adana'daki termometreler bugün 47 dereceyi gösterdi. Nemle birlikte etkisini artıran sıcaktan bunalan vatandaşlar, serinlemek için parklara akın etti.

28.07.2021Gündem
Sayısal bölümler taban puanları 2021: YKS 2 ve 4 yıllık sayısal bölümleri, sıralamaları ve taban puanları

Sayısal bölümler taban puanları 2021: YKS 2 ve 4 yıllık sayısal bölümleri, sıralamaları ve taban puanları

Merakla beklenen YKS sonuçları nihayet açıklandı. 2 yıllık (Önlisans) bölümlerin 2021 Üniversite Taban Puanları, üniversite sınavına giren öğrenciler tarafından yoğun bir şekilde araştırılıyor. İstedikleri üniversite için tercih yapacak olan üniversite adayların, bölümlerin sıralamaları ve taban puanlarını öğrenmesi gerekiyor. İşte, 2 yıllık, 4 yıllık önlisans üniversite bölümleri taban puanları ve başarı sıralamaları 2021

28.07.2021Eğitim
3 güne dikkat... İstanbul yılın en sıcak havasını yaşayacak Nefes almakta bile güçlük çekeceğiz...

3 güne dikkat... İstanbul yılın en sıcak havasını yaşayacak! 'Nefes almakta bile güçlük çekeceğiz...'

Tüm yurdu etkisi altına alan aşırı sıcaklar, İstanbul'da rekor kıracak. Meteorolojik verileri inceleyen uzmanlara göre; Ağustos'un ilk günlerinde nefes almakta bile güçlük çekeceğiz. İstanbul'da hissedilen sıcaklıklar nemi de hesaba katarsak 50 derece hissedilecek. Ege için de durum farksız. İşte bunaltacak detaylar...

28.07.2021Gündem
Son dakika... Peş peşe uyarılar Prof. Dr. Orhan Şen gün verdi: Aşırı sıcak alarmı

Son dakika... Peş peşe uyarılar! Prof. Dr. Orhan Şen gün verdi: Aşırı sıcak alarmı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü son hava durumu raporunda aşırı sıcaklık uyarısında bulunmuştu. Yeni sıcak hava dalgasını canlı yayında yorumlayan Prof. Dr. Orhan Şen, "Bu bir önceki sıcak hava dalgasından biraz daha fazla gözüküyor. İstanbul ve Marmara için söylüyorum. Geçen sıcak hava dalgasında İstanbul 35 dereceyi görememişti. Bu sefer İstanbul'da sıcaklık 35 dereceyi geçecek gibi görünüyor" dedi.

28.07.2021Gündem
Karadenizde sel riski var mı Prof. Dr. Orhan Şen canlı yayında açıkladı

Karadeniz'de sel riski var mı? Prof. Dr. Orhan Şen canlı yayında açıkladı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü son hava durumu raporunda aşırı sıcaklık uyarısında bulunmuştu. Yeni sıcak hava dalgasını canlı yayında yorumlayan Prof. Dr. Orhan Şen, "Bu bir önceki sıcak hava dalgasından biraz daha fazla gözüküyor. İstanbul ve Marmara için söylüyorum. Geçen sıcak hava dalgasında İstanbul 35 dereceyi görememişti. Bu sefer İstanbul'da sıcaklık 35 dereceyi geçecek gibi görünüyor" dedi.

28.07.2021Haber
Meteorolojiden son dakika sağanak uyarısı: Hava yarın nasıl olacak 28 Temmuz İstanbul, Ankara, İzmir ve il il hava durumu

Meteoroloji'den son dakika sağanak uyarısı: Hava yarın nasıl olacak? 28 Temmuz İstanbul, Ankara, İzmir ve il il hava durumu

Son dakika hava durumu tahminleri ile kuvvetli sağanak yağış uyarısı geldi. Meteoroloji'den yapılan son değerlendirmelere göre sel ve heyelanın etkili olduğu Trabzon'un doğusu, Rize ve Artvin'in kıyı kesimlerinde kuvvetli ve yer yer çok kuvvetli yağış bekleniyor. Yağışların yarın akşam saatlerinde etkisini azaltması ön görülüyor. İstanbul'da ise çarşamba günü hava sıcaklığı 33 derece civarında olacak. Peki, yarın hava nasıl olacak? İşte, Meteoroloji 28 Temmuz İstanbul, Ankara, İzmir ve il il hava durumu tahminleri.

27.07.2021Gündem
Bakan Soylu Sürdürülebilir değil dedi ve çözümü anlattı

Bakan Soylu 'Sürdürülebilir değil' dedi ve çözümü anlattı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, şiddetli yağışlardan etkilenen Artvin Arhavi ilçesinde açıklamalarda bulundu. Soylu, şehir içindeki kapalı derelerin büyük risk oluşturduğunu belirterek, "Bu artık sürdürülebilir bir durum değildir. Güneysu'da yaptığımız proje gibi burada da yapacağız. Üstü kapalı olan derelerin bu riskini ortadan kaldırabilmek için" ifadelerini kullandı.

27.07.2021Gündem
Arhavide etkili olan aşırı yağış sonrası ev iş yerlerini su bastı

Arhavi'de etkili olan aşırı yağış sonrası ev iş yerlerini su bastı

Meteoroloji'nin Doğu Karadeniz için yaptığı uyarının ardından beklenen yağış başladı. Artvin'in Arhavi ilçesinde etkili olan sağanağın ardından iki mahalleyi su bastı. Cadde ve sokaklar sular altında kalırken mahallelerdeki bazı binaların giriş katlarına da su doldu.

27.07.2021Haber
Son dakika... Meteoroloji, Doğu Karadeniz için yağış uyarısı yapmıştı Artvin Arhavi ilçesinde iki mahalle sular altında

Son dakika... Meteoroloji, Doğu Karadeniz için yağış uyarısı yapmıştı! Artvin Arhavi ilçesinde iki mahalle sular altında

Meteoroloji'nin Doğu Karadeniz için yaptığı uyarının ardından beklenen yağış başladı. Artvin'in Arhavi ilçesinde etkili olan sağanağın ardından iki mahalleyi su bastı. Cadde ve sokaklar sular altında kalırken mahallelerdeki bazı binaların giriş katlarına da su doldu.

27.07.2021Gündem
Bugünden itibaren etkili olacak Sıcaklık, ortalamanın 9 derece üzerine çıkacak

Bugünden itibaren etkili olacak! Sıcaklık, ortalamanın 9 derece üzerine çıkacak

Antalya'da bugünden itibaren etkili olacak yüksek sıcaklıkla hava sıcaklığının, temmuz ayı ortalamasının 9 derece üzerine çıkması bekleniyor. Meteoroloji 4'üncü Bölge Müdürlüğü Bölge Müdür Yardımcısı Hasan Acar, sıcaklıkların pik yaptığı dönemlerde saat 11.00 ile 16.00 arasında özellikle çocuklar, yaşlılar ve kronik rahatsızlığı olan kişilerin sıcak çarpmasına karşı daha dikkatli olmaları gerekmektedir" dedi. Öte yandan, Meteoroloji Genel Müdürlüğü de bugünden itibaren hava sıcaklıklarının 4-8 derece artacağını duyurmuştu.

27.07.2021Gündem
Son dakika... Doğu Karadenizde alarm Peş peşe uyarılar... Cami hoparlörlerinden anons yapılıyor

Son dakika... Doğu Karadeniz'de alarm! Peş peşe uyarılar... Cami hoparlörlerinden anons yapılıyor

Meteoroloji'nin uyarılarının ardından Doğu Karadeniz'de beklenen kuvvetli yağış başladı. Trabzon ve Ordu'da cami hoparlörlerinden kuvvetli sağanak ve sel uyarısı yapıldı. CNN TÜRK Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen, "Samsun, Ordu, Giresun, Trabzon, Rize, Artvin bu bölgelerde biraz problem olacak gibi gözüküyor. Dere yataklarından yükseklere doğru çıkmaları lazım" açıklamasını yapmıştı.

27.07.2021Gündem
Doğu Karadenizde alarm Cami hoparlörlerinden anons yapılıyor

Doğu Karadeniz'de alarm! Cami hoparlörlerinden anons yapılıyor

Meteoroloji'nin son verilerine göre Doğu Karadeniz'de kuvvetli yağış bekleniyor. Yağışların yarından itibaren etkisini azaltması bekleniyor. Trabzon ve Ordu'da cami hoparlörlerinden kuvvetli sağanak ve sel uyarısı yapıldı. CNN TÜRK Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen, "Samsun, Ordu, Giresun, Trabzon, Rize, Artvin bu bölgelerde biraz problem olacak gibi gözüküyor. Dere yataklarından yükseklere doğru çıkmaları lazım" açıklamasını yapmıştı.

27.07.2021Haber
Felaket üstüne felaket

Felaket üstüne felaket

Küresel iklim değişikliği etkilerini her geçen gün daha sık ve şiddetli gösteriyor. Gelişmiş Avrupa ülkeleri birbiri ardına sellerle boğuşurken, ABD tarihinin en büyük orman yangınıyla karşı karşıya.

27.07.2021Dünya
Son dakika hava durumu uyarısı: Şiddetli yağış geliyor İşte MGM İstanbul, Ankara, İzmir ve il il 27 Temmuz hava durumu raporu

Son dakika hava durumu uyarısı: Şiddetli yağış geliyor! İşte MGM İstanbul, Ankara, İzmir ve il il 27 Temmuz hava durumu raporu

Meteoroloji son dakika hava durumu raporunda Ordu, Giresun ile Trabzon'un batısında yer yer çok kuvvetli ve şiddetli yağışların beklendiğini duyurdu. Trabzon Valiliği'nden gelen açıklamada da sel ve heyelanlara karşı vatandaşların tedbirli olunması istendi. Bunaltıcı sıcakların yaşandığı Marmara Bölgesi'nde ise 27 Temmuz Salı gününden itibaren sıcaklıklar mevsim normallerinin 4 ila 8 derece üzerinde olacak. Peki, yarın hava nasıl olacak? İşte, MGM İstanbul, Ankara, İzmir ve il il 27 Temmuz hava durumu raporu.

26.07.2021Gündem
Havalar ne zaman serinleyecek İşte Meteorolojiden son bilgiler

Havalar ne zaman serinleyecek? İşte Meteoroloji'den son bilgiler

Yurdun batı ve güney kıyı kesimlerinde yarından itibaren sıcak hava dalgası etkili olacak. Marmara, Ege ve Akdeniz bölgelerinin kıyı kesimlerinde, hava sıcaklıklarının yarından itibaren artmaya başlayarak hafta boyunca mevsim normallerinin 4 ila 8 derece üzerinde seyredeceği tahmin ediliyor. Peki, havalar ne zaman serinleyecek?

26.07.2021Gündem
Son dakika... Endonezyada 6.2 büyüklüğünde deprem

Son dakika... Endonezya'da 6.2 büyüklüğünde deprem

ABD Jeolojik Araştırmalar Dairesi (USGS), Endonezya'da 6.2 büyüklüğünde bir deprem meydana geldiğini açıkladı. Depremde, ilk belirlemelere göre, can veya mal kaybı olmadı.

26.07.2021Dünya
Son dakika... Meteorolojiden aşırı sıcak hava uyarısı 40 dereceyi aşacak: Bu saatlere dikkat

Son dakika... Meteoroloji'den aşırı sıcak hava uyarısı! 40 dereceyi aşacak: Bu saatlere dikkat

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün son hava durumu raporunda Marmara, Ege ve Akdeniz bölgelerine aşırı sıcak uyarısında bulunuldu. Meteoroloji'nin son raporuna göre yarından itibaren hava sıcaklıkları artarak mevsim normallerinin 4 ila 8 derece üzerine çıkacak.

26.07.2021Gündem
Avrupadaki aşırı yağışların, 2100 yılına kadar karalarda 14 kat artması bekleniyor

Avrupa'daki aşırı yağışların, 2100 yılına kadar karalarda 14 kat artması bekleniyor

Geçen hafta başta Almanya olmak üzere birçok Avrupa ülkesini vuran şiddetli yağışlar çok sayıda can ve mal kaybına sebep olmuştu. Uzmanlara göre Avrupa'daki aşırı yağışların, 2100 yılına kadar karalarda 14 kat artması bekleniyor. Newcastle Üniversitesi araştırmacısı Dr. Abdullah Kahraman, Türkiye'nin de gelecekte kuraklık konusunda sıkıntı yaşayabileceği yönünde ciddi uyarılarda bulunuyor.

26.07.2021Haber
Bilim insanlarından iklim değişikliği ve kürüsel ısınma uyarısı... Türkiye detayına dikkat çektiler

Bilim insanlarından iklim değişikliği ve kürüsel ısınma uyarısı... Türkiye detayına dikkat çektiler!

Geçen hafta başta Almanya olmak üzere birçok Avrupa ülkesini vuran şiddetli yağışlar çok sayıda can ve mal kaybına sebep olmuştu. Uzmanlara göre Avrupa'daki aşırı yağışların, 2100 yılına kadar karalarda 14 kat artması bekleniyor. Newcastle Üniversitesi araştırmacısı Dr. Abdullah Kahraman, Türkiye'nin de gelecekte kuraklık konusunda sıkıntı yaşayabileceği yönünde ciddi uyarılarda bulunuyor.

26.07.2021Dünya
Son dakika... Doğu Karadenize peş peşe aşırı sağanak yağış uyarısı Prof. Dr. Şen tek tek sıraladı

Son dakika... Doğu Karadeniz'e peş peşe aşırı sağanak yağış uyarısı! Prof. Dr. Şen tek tek sıraladı

Meteoroloji'nin son dakika hava durumu raporunda Doğu Karadeniz için kuvvetli yağış uyarısında bulunuldu. CNN TÜRK Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen, canlı yayında riskli illeri sıralayarak uyarılarda bulundu. Prof. Dr. Şen, "Samsun'dan Artvin'e kadar olan bölgede yarın, bu gece yarısından itibaren kuvvetli yağış olasılığı gözüküyor. Dere yataklarından yükseklere doğru çıkmaları lazım" dedi.

26.07.2021Gündem