EKSTRA
MENÜ

Nafaka

Nafaka ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Nafaka haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 2.915 Nafaka haberi bulunmuştur.

Nafaka Haberleri

Ivana Sert sevgilisine oda tuttu

Ivana Sert sevgilisine oda tuttu

Ivana Sert, sevgilisi Sezer Dermenci’nin doğum gününü kutlamak için Sarıyer’de bir otel odası tuttu.

12.01.2021Magazin
Hatice, İvana Sert’i eleştirdi: Ticaret evliliği yapıp sonra haraca bağlıyorsun

Hatice, İvana Sert’i eleştirdi: Ticaret evliliği yapıp sonra haraca bağlıyorsun

Şarkıcı Hatice, oğlu Ateş'in 5 bin lira olan nafakasını 15 bin liraya çıkarmak için eski eşine dava açan Ivana Sert'e tepki gösterdi: "Ticaret evliliği yapıp erkeği haraca bağlamak oluyor bu, başka bir şey değil. Nafaka alamayacağını düşündüğün adamdan çocuk yapmasaydın!"

11.01.2021Magazin
Dayanışma vergisi büyük ölçüde kalktı

Dayanışma vergisi büyük ölçüde kalktı

Doğu ve Batı Almanya’nın birleşmesinden sonra ülkenin doğu eyaletlerinin kalkındırılması amacıyla 1995 yılında getirilen dayanışma vergisi, bu yılın başından itibaren büyük ölçüde kaldırıldı.

9.01.2021Avrupa
Ivana Sert: Sonuçta bu senin evladın, çocuk senin

Ivana Sert: Sonuçta bu senin evladın, çocuk senin!

Ivana Sert, 2013 yılında boşandığı Yurdal Sert'in ödediği 5 bin TL'lik nafakanın, oğlu Ateş'in eğitim masraflarına yetmediği için yüzde 300 zam yapılmasını isteyerek açtığı davayla ilgili açıklama yaptı.

9.01.2021Magazin
İşsizlik maaşı ne zaman verilecek Aralık ayı işsizlik maaşı ödeme tarihi belli oldu

İşsizlik maaşı ne zaman verilecek? Aralık ayı işsizlik maaşı ödeme tarihi belli oldu

İşsizlik maaşı ödeme tarihi için beklenen açıklama geldi. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından İŞKUR aracılığı ile işsizlik ödeneğinden faydalanan vatandaşlara verilen işsizlik maaşı bu hafta içerisinde kısa çalışma ödeneği ile beraber banka ve PTT hesaplarına yatırılacak. Başvuru şartlarını karşılayarak her ay ödemelerini alanlar, aralık ayı işsizlik maaşının yatıp yatmadığını ise e devlet ekranı üzerinden sorgulayabilecek. İşte, aralık ayı 2021 işsizlik maaşı ödeme tarihiyle ilgili bilgiler.

4.01.2021Ekonomi
Adım adım takip etti, görüntüleri mahkemeye sundu Yargıtay’dan sadakatsiz eş kararı

Adım adım takip etti, görüntüleri mahkemeye sundu! Yargıtay’dan sadakatsiz eş kararı

Eşinin davranışlarından şüphelenen kadın takip sonucu elde ettiği görüntüleri boşanma aşamasında mahkemeye sundu. Kocanın özel görüntülerini izleyen Aile Mahkemesi, davalı erkeğin sadakatsiz davrandığına hükmetti. Yargıtay ise kararın ardından, “Mahkemece davacı-karşı davalı kadın tarafından dosyaya delil olarak sunulan CD hükme esas alınarak davalı-karşı davacı erkeğe sadakatsiz davrandığı vakıası kusur olarak yüklenilmişse de, CD'nin erkeğin ‘Özel hayatının gizliliği’ ihlal edilmek suretiyle hukuka aykırı yolla elde edildiği anlaşılmaktadır. Hukuka aykırı delil hükme esas alınamaz.'' açıklamasında bulundu.

4.01.2021Gündem
Ünlü diyetisyenden 2 milyonluk dava: Ne biçim kadınsın sen

Ünlü diyetisyenden 2 milyonluk dava: 'Ne biçim kadınsın sen?'

Diyetisyen Zeynep Sağlam Eryılmaz, beş yıl önce evlendiği kardiyoloji uzmanı Alp Aslan Eryılmaz’ın kendisini kıdemli bakıcı olarak gördüğünü, sürekli psikolojik baskı ve şiddet uyguladığını ve aşağılayıcı sözler sarf ettiğini iddia ederek boşanma davası açtı. Çocuğunun velayetini isteyen ünlü diyetisyen eşinden iki milyon lira tazminat ve kendisi için 10 bin, çocuğu için de 15 bin lira nafaka istedi. Eşine bir milyon lira tazminat talepli karşı dava açan kardiyolog Alp Aslan Eryılmaz ise, fiziksel şiddete maruz kaldığını, sürekli aşağılandığını ve eşinin sürekli kendisinden maddi talepte bulunduğunu öne sürdü.

4.01.2021Gündem
Boşanmada 2 kusurlu hareket

Boşanmada 2 kusurlu hareket

YARGITAY’a taşınan bir boşanma davasında ‘cinsel içerikli sitelere girmesi ve eşini ailesiyle görüşmeye zorlaması’ nedeniyle koca, ağır kusurlu bulundu.

2.01.2021Gündem
Özcan Deniz suskunluğunu bozdu: Baba olmayan anlamaz

Özcan Deniz suskunluğunu bozdu: Baba olmayan anlamaz!

Oğlu Kuzey'ı öptüğü kare ile gündeme gelen Özcan Deniz, tartışma yaratan fotoğraf hakkında açıklama yaptı.

31.12.2020Magazin
İşsizlik maaşı ne zaman yatacak Aralık ayı işsizlik maaşı ödeme tarihini Bakan Selçuk duyurdu

İşsizlik maaşı ne zaman yatacak? Aralık ayı işsizlik maaşı ödeme tarihini Bakan Selçuk duyurdu

İşsizlik maaşı ödeme tarihi, ocak ayının yaklaşmasıyla beraber gündeme geldi. Her ay yasada belirtilen şartları karşılayarak işsizlik ödeneğinden faydalanan vatandaşlara ödenen işsizlik maaşı ile ilgili Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk açıklama yaptı. Selçuk ocak ayında yapılacak olan işsizlik maaşı ödemelerinin banka hesapları ya da PTT üzerinden gerçekleşeceğini duyurdu. Peki, işsizlik maaşı ne zaman yatacak? İşte, aralık ayı işsizlik maaşı ödeme tarihiyle ilgili ayrıntılı bilgiler.

30.12.2020Ekonomi
65 yaş maaşı (2021 yaşlılık aylığı) ne kadar oldu İşte yeni 65 yaş maaş tutarı

65 yaş maaşı (2021 yaşlılık aylığı) ne kadar oldu? İşte yeni 65 yaş maaş tutarı

65 yaş maaşının ne kadar olduğu, asgari ücrete yapılan zammın ardından belli oldu. Asgari ücret 2021 miktarı dün yapılan son toplantının ardından belli oldu. Asgari ücret zammının artması ardından engellilere ödenen aylık ve kıdem tazminatına da düzenleme getirildi. İşte yeni 65 yaş maaşı tutarı

29.12.2020Ekonomi
İşsizlik maaşı 2021 yılında ne kadar oldu

İşsizlik maaşı 2021 yılında ne kadar oldu?

İşsizlik maaşı 2021 yılında asgari ücrette yapılan artış baz alınarak yeniden hesaplanacak. Her yıl asgari ücrete bağlı olarak değişkenlik gösteren işsizlik maaşı tutarı, 2021 yılında da netlik kazandı. 2020 yılında 1168 TL olan işsizlik maaşı, 2021 yılında 1420 TL'ye yükselecek. Peki, diğer maaş türleri için işsizlik maaşı 2021 yılında ne kadar oldu? İşte, zamlı tutarı ile 2021 işsizlik maaşı bilgileri

28.12.2020Ekonomi
Seran Göçer eşi eski Kaan Girgin’e soyadı davası açtı

Seran Göçer eşi eski Kaan Girgin’e soyadı davası açtı

Doktor Seran Göçer, 12 yıl önce boşandığı oyuncu Kaan Girgin’den olan kızı S.G.’nin (12) kendi soyadı ‘Göçer’i kullanması için dava açtı.

24.12.2020Magazin
Müge Anlıda canlı yayında şoke eden sözler

Müge Anlı'da canlı yayında şoke eden sözler!

Canlı yayındaki dolandırıcılık iddiası ortalığı karıştırdı. Müge Anlı'nın programına katılan Emre Korkmaz, Ümit isminde bir kişinin karısı Canan'ı 'baldızım' diye tanıtarak kendisiyle evlendirmeye çalıştığını iddia etmişti. Bu çiftten, 350 bin TL dolandırıldığını söyleyen Korkmaz, canlı yayında Ümit Bey ile karşı karşıya geldi. Canan'ın eşi olmadığını söyleyen Ümit Bey, müstehcen görüntülerinin sorulmasına ise "Ben şişman bir insanım çok sıcaktı o yüzden." ifadelerini kullandı. Öte yandan, programa bağlanan bir izleyici de Ümit-Canan çiftinin kendisini de 25 bin TL dolandırdığını söyledi.

23.12.2020Haber
Son dakika... Baldızım diyerek karısını evlendirmeye kalkışmıştı Canlı yayında tartıştılar

Son dakika... 'Baldızım' diyerek karısını evlendirmeye kalkışmıştı! Canlı yayında tartıştılar

Canlı yayındaki dolandırıcılık iddiası ortalığı karıştırdı. Müge Anlı'nın programına katılan Emre Korkmaz, Ümit isminde bir kişinin karısı Canan'ı 'baldızım' diye tanıtarak kendisiyle evlendirmeye çalıştığını iddia etmişti. Bu çiftten, 350 bin TL dolandırıldığını söyleyen Korkmaz, canlı yayında Ümit Bey ile karşı karşıya geldi. Canan'ın eşi olmadığını söyleyen Ümit Bey, müstehcen görüntülerinin sorulmasına ise "Ben şişman bir insanım çok sıcaktı o yüzden." ifadelerini kullandı. Öte yandan, programa bağlanan bir izleyici de Ümit-Canan çiftinin kendisini de 25 bin TL dolandırdığını söyledi.

23.12.2020Gündem
Velayet konusunda anne babalara yol haritası

Velayet konusunda anne babalara yol haritası

Boşanma süreci her çift için zorlu bir yol. Boşanma halinde en büyük sorun çocuğun velayetinin kimde kalacağıdır. Kimi zaman boşanma davası açıldıktan sonra ebeveynlerin çocuğun velayetini almak istemelerinin, çocuğun menfaatini düşündükleri için değil, birbirlerine zarar vermek için olduğu da görülmektedir. Avukat Elvan Kakıcı Şimşek, çocukların çiftler arasındaki kavganın ortasında bırakılmaması gerektiğini belirterek, velayet konusunda anne babalara yol haritası çizdi.

Bakım harcamalarınızı vergiden düşebilirsiniz

Bakım harcamalarınızı vergiden düşebilirsiniz

Yıl sonu sonu yaklaştıkça yıllık vergi beyannamesi konusunda sorular ve merak edilen konular da artıyor. Bilindiği gibi, yıl boyunca yapılan olağanüstü harcama kalemlerinin birçoğu vergiden düşülebiliyor. Bunların başında, bakıma muhtaç olan yakınınız için yaptığınız bakım harcamaları geliyor. Bugünkü yazımızda, Alman maliyesinin vergiden düşülebilen bakım harcamalarının hangilerinden ne kadarını dikkate aldığına değineceğiz.

19.12.2020Avrupa
Genç kadına işkence etti, sabah her yere seni çok seviyorum yazdı

Genç kadına işkence etti, sabah her yere 'seni çok seviyorum' yazdı!

Adana'da evlendikten sonra 1 yıl boyunca eşinden şiddet gören ve düğünde takılan yaklaşık 150 bin lira değerindeki altınları eşinin ailesi tarafından ‘Kocanın sana söyleyemediği borcu var. Onu ödemesi lazım’ bahanesiyle alınıp ardından da boşanma davası açılan ve 3 yıldır davası süren İlknur D., altınlarını alıp boşanmak istiyor. Evliliğinin 40'ıncı gününden sonra şiddet görmeye başlayan genç kadın komşularından yardım istedi. Öte yandan, akşam eşini döven M.E.D., sabah ise evin her tarafına, 'Seni çok seviyorum' yazılı not kağıtları yapıştırdı.

9.12.2020Gündem
Son dakika haberler: Yargıtaydan çok tartışılacak karar

Son dakika haberler: Yargıtay'dan çok tartışılacak karar

Son dakika haberi... Karşılıklı boşanma davasının temyiz müracaatını değerlendiren Yargıtay, çok konuşulacak bir karara imza attı. Öfkeli kocanın, ‘cahil kadın’ şeklindeki hakaretiyle, kadının ev işleri yapmaması ve çocuklarıyla ilgilenmemesini eşit kusur saydı. Yüksek Mahkeme, kadın lehine verilen tazminat kararını bozdu.

7.12.2020Gündem
Son dakika... Mahkemeden 40 yıllık eşin kardeşlerine: 3 ay uzak durun

Son dakika... Mahkemeden 40 yıllık eşin kardeşlerine: 3 ay uzak durun

Aida Alakbarov, Albros Denizcilik’in ortaklarından 40 yıllık eşi Azeri Rauf Alakbarov’a sadakatsizlik iddiasıyla 35 milyon liralık boşanma davası açmıştı. Aida Alakbarov, eşinin erkek kardeşleri ve 5 şirket çalışanı tarafından tehdit edildiğini ve fiziksel şiddete maruz kaldığını öne sürerek 3 ay koruma kararı aldırdı.

6.12.2020Gündem
Son dakika haberi: Yağmur Aşıkın öldürme planı iddiası İnanılmaz ifadeler: Benden hamile kaldı

Son dakika haberi: Yağmur Aşık'ın 'öldürme planı' iddiası İnanılmaz ifadeler: Benden hamile kaldı

Son dakika haberi... Eski milli futbolcu Emre Aşık’ın boşanma aşamasında olduğu eşi Yağmur Aşık tarafından öldürülmek istendiği iddiasıyla açılan dava Düzce’de görülüyor. Emre Aşık mahkeme için adliyeye avukatı ile gelirken, iddianamede Yağmur Aşık’ın, Erdi Sungur’dan eşini öldürmesini istediğini, adam öldürüp öldüremeyeceğini test etmek için de kanlı ete ateş ettirdiği iddiaları yer aldı. Erdi Sungur ifadesinde, Yağmur Aşık’ın kendisinden hamile kaldığını iddia etti.

2.12.2020Gündem
‘Ülkede her şey biter yeme-içme bitmez denirdi, ilk kez bir ekonomik krizde işsiz kaldım’

‘Ülkede her şey biter yeme-içme bitmez denirdi, ilk kez bir ekonomik krizde işsiz kaldım’

Yeme-içme mekânlarının bu yıl ikinci kez ve süresi belirsiz olarak kapanması birçok kişiyi işsiz bıraktı. Bazı işletmeler paket servise döndü ama sektörün belkemiği olan garsonlar çaresiz. Aralarında yaşadığı şehri terk etmek üzere olanlar da var, garsonluktan kuryeliğe geçip idare etmeye çalışanlar da...

29.11.2020Hürriyet Pazar
Şiddete karşı tek ses: Yeter

Şiddete karşı tek ses: Yeter

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde toplumun her kesiminden ve siyasi partilerden kadınlar el ele verdi. Açıklamalarda ‘insanlık onuruna yakışmayan’ bu davranışın sonunu getirmek için ortak mücadele kararlılıkları vurgulandı.

26.11.2020Gündem
İfşa davasında yeni gelişme

İfşa davasında yeni gelişme

Ünlü oyuncu Berk Oktay ile eşi Merve Şarapçıoğlu ile geçtiğimiz aylarda boşanmıştı. Şarapçıoğlu, 2 yıl önce İstanbul Anadolu Aile Mahkemesi’ne başvurarak ünlü oyuncu hakkında, “Sadakatsiz biri, bana şiddet uyguluyor” diyerek boşanma davası açmıştı. Tarafların evlilik birliğinin temelinden sarsılması nedeniyle çekişmeli olarak boşanmasına karar veren mahkeme, Şarapçıoğlu’nun 500 bin lira tazminat ile aylık 10 bin liralık nafaka talebini reddetmişti.

25.11.2020Magazin
Özcan Deniz eski eşim evimi gasp etti deyip suç duyusunda bulunmuştu... Feyza Aktan sessizliğini bozdu

Özcan Deniz 'eski eşim evimi gasp etti' deyip suç duyusunda bulunmuştu... Feyza Aktan sessizliğini bozdu

Ünlü şarkıcı- oyuncu Özcan Deniz, 2016'dan beri aşk yaşadığı, kendisinden 20 yaş küçük Feyza Aktan ile 8 Mart 2018'de nikah masasına oturmuştu. 15 ay evli kalan çift anlaşmalı olarak boşanmıştı. Özcan Deniz'in eski eşinin oturdukları evden çıkması için ihtarname çektiği iddia edildi. Çıkan haberlerin ardından sessizliğini bozan Feyza Aktan, 'Sadece ortak çocuğumuzla birlikte yaşamımı idame ettirebilmek için lehime, cüzi bir nafaka ve sadece kullanım amaçlı bir ev ve araç takdir edilmiştir. Boşanmadan sonra aleyhime yapılan iddialar artarak devam etse de, çocuğumun olumsuz bir etkilenme yaşamaması için hep sustum.. ' açıklamasını yaptı.

17.11.2020Magazin
Son dakika... Nafaka alamadığı babasının durumunun iyi olduğunu sosyal medyadan ispatlamaya çalıştı

Son dakika... Nafaka alamadığı babasının durumunun iyi olduğunu sosyal medyadan ispatlamaya çalıştı

İstanbul'da yaşayan öğrenci, babasına nafaka ödemediği gerekçesiyle dava açtı. Maddi durumunun kötü olduğunu iddia eden baba Faysal Y.'nin sosyal medyadan paylaştığı Las Vegas fotosu mahkemeye delil olarak sunuldu. D.Y.’nin avukatı Levent Karakoç, dava dilekçesinde, D.Y.’nin maddi sıkıntılar nedeniyle öğrenimini bırakma aşamasına geldiğini belirterek şunları dile getirdi: “Davalı babanın maddi durumu oldukça iyidir. Sürekli Amerika’ya gitmekte ve çeşitli ülkelere seyahat etmektedir. Müvekkilin davalıdan 3 bin TL yardım nafakası talebi bulunmaktadır." dedi

16.11.2020Gündem
Çocuk parasına yeni yıl zammı

Çocuk parasına yeni yıl zammı

Almanya’da yeni yılda dar gelirli ailelerin yüzünü güldürecek yeni bir karar alındı. Federal Meclis’in 29 Ekim tarihli oturumunda aldığı kararı, dar gelirli çocuklu ailelere çifte sevinç yaşatacak. 2. Ailelere Yardım Yasası uyarınca, 1.1.2021’den itibaren çocuk parası, 15 euro zamlanarak ilk iki çocuk için 219’ar euroya, üçüncü çocuk için 225 euroya, dördüncü çocuktan itibaren ise çocuk başına 250 euroya yükseltildi.

14.11.2020Avrupa
Son dakika haberi... Yargıtaydan tartışılacak cinsel ilişki kararı Koca tam kusurlu sayıldı...

Son dakika haberi... Yargıtay'dan tartışılacak cinsel ilişki kararı! Koca tam kusurlu sayıldı...

Bir boşanma davası ile yaşanan son dakika gelişmeleri Yargıtay kararı ile farklı bir noktaya taşındı ve bundan sonraki davalarda emsal olacak çarpıcı bir sonuç ortaya çıktı. Buna göre eşler arasında bir sağlık problemi olmaksızın cinsel ilişki yaşanmıyorsa koca tam kusurlu sayıldı.

13.11.2020Gündem
Taner Barlas boşanıyor

Taner Barlas boşanıyor

OYUNCU Taner Barlas, 5 yıl önce evlendiği Gülşah Kıray Barlas’a boşanma davası açtı.

13.11.2020Magazin
Ailelere arabulucu

Ailelere arabulucu

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Hürriyet’e “Kadına şiddet ve kamusal alana giren konular dışında dünyadaki örneklerindeki gibi aile arabuluculuğunu getirmek istiyoruz. Çalışma tamamlanmak üzere. Önce kadın derneklerinin görüşüne sunacağız” dedi.

12.11.2020Gündem
Ailelere arabulucu

Ailelere arabulucu

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Hürriyet’e “Kadına şiddet ve kamusal alana giren konular dışında dünyadaki örneklerindeki gibi aile arabuluculuğunu getirmek istiyoruz. Çalışma tamamlanmak üzere. Önce kadın derneklerinin görüşüne sunacağız” dedi.

12.11.2020Gündem
Maskülizm nedir Maskülist ne demek Maskülizm akımı özellikleri, kurucusu ve temsilcileri

Maskülizm nedir? Maskülist ne demek? Maskülizm akımı özellikleri, kurucusu ve temsilcileri

Maskülizm, temel olarak erkeklerin sosyal ve hukuki haklarını savunan toplumsal bir teoridir. Temelinde tıpkı feminizm gibi eşitlik ilkesi yatar. Maskülizmin temel ilkeleri ve özellikleri nelerdir, kurucusu ve temsilcileri kimdir? Sizin için derledik.

10.11.2020Araştırma
İki boşanma

İki boşanma

Oyuncu Ecem Erkek’in tiyatrocu Yüce Armağan Erkek’le 4 yıllık evliliği mahkeme kararıyla resmen sona erdi. 3 yıl önce evlenen oyuncu Nilay Deniz ve görüntü yönetmeni Erçin Karabulut da boşanma kararı aldı.

3.11.2020Magazin
Son dakika haberler: Adalet Bakanlığından çok çarpıcı nafaka önerisi...

Son dakika haberler: Adalet Bakanlığı'ndan çok çarpıcı nafaka önerisi...

AK Parti, iki yıldız üzerinde çalıştığı nafaka konusunu yeniden ele aldı. Cumhurbaşkanlığı ve parti grubunda toplantılar yapıldı. Adalet Bakanlığı, nafaka süresini 6 yılla kısıtlayan bir öneri getirdi. Alt sınır da 2 yıl olarak öngörüldü.

22.10.2020Haber
Son dakika haberler: Adalet Bakanlığından çok çarpıcı nafaka önerisi... Peki uzmanlar ne diyor

Son dakika haberler: Adalet Bakanlığı'ndan çok çarpıcı nafaka önerisi... Peki uzmanlar ne diyor?

AK Parti, iki yıldız üzerinde çalıştığı nafaka konusunu yeniden ele aldı. Cumhurbaşkanlığı ve parti grubunda toplantılar yapıldı. Adalet Bakanlığı, nafaka süresini 6 yılla kısıtlayan bir öneri getirdi. Alt sınır da 2 yıl olarak öngörüldü.

22.10.2020Gündem
Serdar Ortaçtan tepki: Adam ruh hastası

Serdar Ortaç'tan tepki: Adam ruh hastası

Serdar Ortaç, önceki akşam sevgilisi Seçil Gür’le Etiler’de market alışverişi yaparken görüntülendi.

20.10.2020Magazin
Son dakika... MİM başlıyor... Türkiyede bir ilk olacak

Son dakika... MİM başlıyor... Türkiye'de bir ilk olacak

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Türkiye'de ilk olma özelliğini taşıyan Muzır İçerikle Mücadele (MİM) Programı'nı başlatacaklarını belirterek, vatandaşların çocuklara zararlı içeriklerle ilgili şikayetlerini bu program kapsamında kurulacak web sitesi ve WhatsApp İhbar Hattı'na iletebileceğini bildirdi.

16.10.2020Ekonomi
Son dakika haberi: Seyşellerde ihanet iddiası... O profesöre uzaklaştırma

Son dakika haberi: Seyşellerde ihanet iddiası... O profesöre uzaklaştırma

Eşi Prof. Dr. Teoman Cem Kadıoğlu’na, kendisini Seyşeller’deki yazlıklarında aldattığı iddiasıyla 10 milyon liralık tazminat davası açan kadın doğum uzmanı Hüsniye Kadıoğlu, bu defa da korunma talebinde bulundu.

14.10.2020Gündem
Son dakika haberi: Telefona bakınca ihanet ortaya çıktı Seyşeller’de aldatıldım

Son dakika haberi: Telefona bakınca ihanet ortaya çıktı! Seyşeller’de aldatıldım

Kadın doğum uzmanı Hüsniye Kadıoğlu, 35 yıllık ürolog eşi Prof. Dr. Teoman Cem’e 10 milyon lira tazminat ve aylık 50 bin lira nafaka talebiyle boşanma davası açtı. Hüsniye Kadıoğlu eşinin kendisini Seyşeller’de aldattığını iddia etti.

13.10.2020Gündem

Yazar Sonuçları

Yalnız ebeveynler ve yaşadıkları zorluklar

Ebeveynin tek başına çocuklarının bakımından sorumlu olduğu ve ailenin reisi olduğu ailedir yalnız ebeveynlik! Literatürde ‘tek ebeveynli aile’ olarak da geçer. Boşanma, ölüm, terk etme, evlilik dışı hamilelik, ebeveynlerden birinin hapiste olması, evlat edinme, uzak yerde askerlik ya da savaş durumları yalnız ebeveyn olmayı oluşturan durumlardır.

16.12.2020

Engelliler ve engelli aylıklarına ilişkin hukuki bilgiler

3 Aralık Dünya Engelliler Günü olarak bilinmektedir. Ülkemizde engellilere ilişkin haklar 5378 sayılı Engelliler Hakkında Kanun ile düzenlenmiştir. Engelli bireyler hakkında kanunda engelli birey, fiziksel, zihinsel, ruhsal ve duyusal yetilerinde çeşitli düzeyde kayıplarından dolayı topluma diğer bireyler ile birlikte eşit koşullarda tam ve etkin katılımını kısıtlayan tutum ve çevre koşullarından etkilenen birey olarak tanımlanmıştır.

30.11.2020

Her şey kontrol altında

Ekonomi yönetimindeki değişimlerden sonra dikkatli bir şekilde takip etmek gerekiyor.

13.11.2020

Güncel mevzuat çerçevesinde yoksulluk nafakası

Son dönemde basında çıkan haberlere göre; Adalet Bakanlığı’nın yoksulluk nafakası için 2-6 yıllık süre sınırlamasına ilişkin önerisi, yoksulluk nafakasının süreli mi, süresiz mi olması gerektiği tartışmalarını beraberinde getirmiştir. Yoksulluk nafakasına ilişkin taban ve tavan süre sınırı yerine süreli olması ancak bu sürenin hakimin takdirine bırakılmasına ilişkin görüşlerin de çoğunlukta olduğu ifade edilmektedir. Peki, güncel mevzuatta durum nasıl? Yoksulluk nafakası gerçekten süresiz ve sınırsız mı?

4.11.2020

Nafaka ile ilgili merak edilenler

Bir kimsenin, bakmakla yükümlü olduğu kişilere, mahkeme kararıyla verdiği aylığa ‘nafaka’ denir. Mahkeme, nafaka ödenmesine ilişkin karar verirken nafaka yükümlüsünün ve nafaka alacaklısının durumunu gözeterek, ödenecek nafaka miktarına hükmeder.

4.11.2020

Nafakanın süresinin sınırlandırılması

Son zamanlarda Adalet Bakanlığı tarafından getirilen nafakaya ilişkin düzenlemelerde, nafakanın alt sınır 2 üst sınır 6 yıl olmak üzere sınırlandırılması hedeflenmektedir. Adalet Bakanlığı tarafından getirilen düzenleme önerisi henüz yasalaştırılmamış olup getirilen bu önerinin “süresiz nafaka” kavramının getirmiş olduğu sorunları çözme amacı taşıdığı görülmektedir.

27.10.2020

Boşanma davasında neler delil olarak kullanılır?

Özellikle çekişmeli boşanma davalarının ispatı bakımından önem arz eden delillerin, her türlü hukuki delil olarak dava dosyasına konu olabileceğini belirtmek gerekir. Buna karşın, anlaşmalı boşanma davalarında, tarafların kusur durumu ispata muhtaç bir husus olmadığından delil bildirimi yerine ortak kanaati ortaya koyan protokolün dava dosyasına sunulması yeterli olacaktır.

23.10.2020

Benim fikriyatım iktidarda olsaydı

Önceki akşam bir televizyon kanalının haber bölümünden aradılar.

22.10.2020

Nafaka: Süreli mi süresiz mi olmalı

Yoksulluk nafakasının yoğun şekilde gündeme gelmesinin üzerinden 2 yasama dönemi geçti. Gözler Meclis’in yeni yasama dönemine çevrilmişken konu AK Parti toplantısında yeniden gündemdeydi. Adalet Bakanlığı’nın ‘2- 6 yıl arası süre sınırı’ önerisini AK Partili vekiller desteklemezken, nafaka süresinin davanın durumuna göre hâkim inisiyatifine bırakılmasını isteyenler çoğunlukta. Şüphesiz konunun 2 tarafı var. Hem kadınlar hem de ‘nafaka mağdurları.’ Bakın onlar süresiz nafaka konusunda neler diyor...

22.10.2020

Boşanma davasında nafaka miktarı neye göre belirlenir?

Boşanma davasında nafakanın belirlenmesine ilişkin unsurlar çocuklar için ayrı esaslara, ebeveynler için ayrı esaslara tabi olarak ele alınır.

20.10.2020

Ivana Sert’in 15 bin liralık nafaka davası

Ivana Sert başarılı bir işkadını olabilir, hatta çok iyi para kazanıyor da olabilir. Ama sırf çalışıyor diye müşterek çocuğun masrafları niçin sadece anneye ait olsun ki?

13.10.2020