Bugün neler oldu?

THY

Güncelleme Tarihi:

THY haberleri sayfasında THY hakkında son dakika haberler ve güncel bilgiler bulunmaktadır. Toplam 15282 THY haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber sayfamızdan takip edilebilir.

 Türk Hava Yolları, Türkiye'nin ulusal hava yolu şirketidir. THY'nin merkezi İstanbul'da bulunmaktadır. Türk Hava yolları 2015 senesinde tam olarak 61,2 milyon, 2018 yılında ise 75,2 milyon, 2019 yılında da 74,2 milyon yolcuyu taşımıştır.

Skytrax'ın 2016 ödüllerine bakıldığında Türk Hava Yolları arka arkaya altı kere Avrupa'nın en iyi hava yolu olarak seçilerek bununla birlikte hâlihazırda dünyanın en iyi 4. havayolu olmayı başarmıştır. Bunun dışında birden çok alanda oldukça yüksek dereceler elde etmiştir. Star Alliance üyesi olan Türk Hava Yolları; 127 ülkede, 49'u iç hatlar, 243'ü dış hatlar olmak üzere 292 şehire ve 300 havaalanına uçmaktadır. Bu geniş uçuş ağının sayesinde dünyanın en çok ülkesine sefer düzenleyebilen havayolu unvanına sahip olmuştur.

Türk Hava Yolları Tarihçesi

20 Mayıs 1933 tarihinde 2186 sayılı kanun ile kurulan ve ilk adı Havayolları Devlet İşletme İdaresi olan THY, 1935 tarihine kadar Millî Savunma Bakanlığı'na bağlı kalmıştır. Daha sonra 2744 sayılı kanun ile Bayındırlık Bakanlığı'na bağlanarak 5 uçak, 23 koltuk kapasitesi ile Ağustos 1933 yılında operasyona başlamıştır. İlk uçağı Amerikan Curtiss imalatı olan bir 208 seri numaralı Kelebek adı verilen King Bird D-2 isimli uçağı idi. Adet fiyatı 25.555 dolara satın alınan çift motora sahip uçak, yalnızca beş yolcu taşıyabiliyordu. Uçağın ilk seferi ise 3 Şubat 1933 tarihinde İstanbul’dan Eskişehir aktarmalı bir Ankara seferi olmuştur.

1935 tarihinde Bayındırlık Bakanlığı'na, 3424 sayılı kanunla, Devlet Hava Yolları Umum Müdürlüğü'ne çevrilerek ve katma bütçeli bir idare olarak Ulaştırma Bakanlığı'na bağlanmıştır ve sonrasında 21 Mayıs 1955 tarihli ve 6623 sayılı kanunla Devlet Hava Yolları Umum Müdürlüğü kaldırılmış olup, Türk Hava Yolları Anonim Ortaklığı adı ile Anonim Ortaklık kurma yetkisi verilmiştir. 1956 senesinde ise Esas Mukavelenâmesi Bakanlar Kurulu'nca tasdik edilmiştir ve Ticaret Sicili'ne kayıt olunması ile Türk Hava Yolları Anonim Ortaklığı kurularak ve 1 Mart 1956 tarihinde faaliyete geçirilmiştir. Kuruluşundaki sermayesi ise tam olarak 60 Milyon TL’dir.

Hava Yolu İttifakları

THY ilk hava yolu ittifakı tecrübesini, 1990 senesinde yaşamıştır. O zamanlarda Swiss Air'in başını çekmekte olduğu Qualiflyer grubu üyesi olmuştur.

Bu kapsamdan bakıldığında, Türk Hava Yolları'nın 1989 yılından bu yana sürdürmüş olduğu 'Sık Uçan Yolcu Programı, Qualiflyer ile birleşmiştir.

Fakat bu ittifak denemesi hedeflendiği gibi gitmeyerek, Türk Hava Yolları 2000 yılında gruptan ayrılma kararı almıştır.

Bu gelişmelerin ardından ise, Türk Hava Yolları sık uçan yolcu programını yeniden yapılandırarak ve yoluna 'Miles&Smiles' ismi altında devam etmiştir.

THY'nin ikinci ittifak denemesi ise, ilkinden tam 10 sene sonra gerçekleşmiştir ve 1 Nisan 2008 senesinde İstanbul'da imzalanmış olan anlaşma ile şirket bu kez, Lufthansa'nın başını çeken (SA) Star Alliance'a üye olmuştur.

Turkish Cargo

Turkish Cargo, Uzakdoğu'dan Amerika'ya kadar, Avrupa'dan Ortadoğu'ya ve Afrika'ya kadar uzanan, geniş uçuş ağı ile çağdaş teknoloji hizmetleri vermekte olan TURKISH CARGO, ISO 9001:2000 kalite belgesine sahiptir. Giderek küreselleşmekte olan dünyada yaygın olan kargo otomasyon sisteminin sayesinde, göndericiler, alıcılar, acenteler ve hava yolları arasında harika bir iletişim sağlamaktadır. Yoğun rekabetin yaşanmakta olduğu havacılık sektöründe, başarıyı kaliteli hizmet ile yakalayacağı düşüncesinde olan TURKISH CARGO; müşterilerin taleplerini karşılayan, hızlı ve güvenli bir hava kargo taşıma hizmeti verir.

THY haberleri

DAHA FAZLA #THY HABERLERİ

THY’a ait tüm site haberleri