EKSTRA
MENÜ

Thy

Thy haberleri sayfasında güncel ve son dakika Thy hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 14.931 Thy haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

 Türk Hava Yolları, Türkiye'nin ulusal hava yolu şirketidir. THY'nin merkezi İstanbul'da bulunmaktadır. Türk Hava yolları 2015 senesinde tam olarak 61,2 milyon, 2018 yılında ise 75,2 milyon, 2019 yılında da 74,2 milyon yolcuyu taşımıştır.

Skytrax'ın 2016 ödüllerine bakıldığında Türk Hava Yolları arka arkaya altı kere Avrupa'nın en iyi hava yolu olarak seçilerek bununla birlikte hâlihazırda dünyanın en iyi 4. havayolu olmayı başarmıştır. Bunun dışında birden çok alanda oldukça yüksek dereceler elde etmiştir. Star Alliance üyesi olan Türk Hava Yolları; 127 ülkede, 49'u iç hatlar, 243'ü dış hatlar olmak üzere 292 şehire ve 300 havaalanına uçmaktadır. Bu geniş uçuş ağının sayesinde dünyanın en çok ülkesine sefer düzenleyebilen havayolu unvanına sahip olmuştur.

Türk Hava Yolları Tarihçesi

20 Mayıs 1933 tarihinde 2186 sayılı kanun ile kurulan ve ilk adı Havayolları Devlet İşletme İdaresi olan THY, 1935 tarihine kadar Millî Savunma Bakanlığı'na bağlı kalmıştır. Daha sonra 2744 sayılı kanun ile Bayındırlık Bakanlığı'na bağlanarak 5 uçak, 23 koltuk kapasitesi ile Ağustos 1933 yılında operasyona başlamıştır. İlk uçağı Amerikan Curtiss imalatı olan bir 208 seri numaralı Kelebek adı verilen King Bird D-2 isimli uçağı idi. Adet fiyatı 25.555 dolara satın alınan çift motora sahip uçak, yalnızca beş yolcu taşıyabiliyordu. Uçağın ilk seferi ise 3 Şubat 1933 tarihinde İstanbul’dan Eskişehir aktarmalı bir Ankara seferi olmuştur.

1935 tarihinde Bayındırlık Bakanlığı'na, 3424 sayılı kanunla, Devlet Hava Yolları Umum Müdürlüğü'ne çevrilerek ve katma bütçeli bir idare olarak Ulaştırma Bakanlığı'na bağlanmıştır ve sonrasında 21 Mayıs 1955 tarihli ve 6623 sayılı kanunla Devlet Hava Yolları Umum Müdürlüğü kaldırılmış olup, Türk Hava Yolları Anonim Ortaklığı adı ile Anonim Ortaklık kurma yetkisi verilmiştir. 1956 senesinde ise Esas Mukavelenâmesi Bakanlar Kurulu'nca tasdik edilmiştir ve Ticaret Sicili'ne kayıt olunması ile Türk Hava Yolları Anonim Ortaklığı kurularak ve 1 Mart 1956 tarihinde faaliyete geçirilmiştir. Kuruluşundaki sermayesi ise tam olarak 60 Milyon TL’dir.

Hava Yolu İttifakları

THY ilk hava yolu ittifakı tecrübesini, 1990 senesinde yaşamıştır. O zamanlarda Swiss Air'in başını çekmekte olduğu Qualiflyer grubu üyesi olmuştur.

Bu kapsamdan bakıldığında, Türk Hava Yolları'nın 1989 yılından bu yana sürdürmüş olduğu 'Sık Uçan Yolcu Programı, Qualiflyer ile birleşmiştir.

Fakat bu ittifak denemesi hedeflendiği gibi gitmeyerek, Türk Hava Yolları 2000 yılında gruptan ayrılma kararı almıştır.

Bu gelişmelerin ardından ise, Türk Hava Yolları sık uçan yolcu programını yeniden yapılandırarak ve yoluna 'Miles&Smiles' ismi altında devam etmiştir.

THY'nin ikinci ittifak denemesi ise, ilkinden tam 10 sene sonra gerçekleşmiştir ve 1 Nisan 2008 senesinde İstanbul'da imzalanmış olan anlaşma ile şirket bu kez, Lufthansa'nın başını çeken (SA) Star Alliance'a üye olmuştur.

Turkish Cargo

Turkish Cargo, Uzakdoğu'dan Amerika'ya kadar, Avrupa'dan Ortadoğu'ya ve Afrika'ya kadar uzanan, geniş uçuş ağı ile çağdaş teknoloji hizmetleri vermekte olan TURKISH CARGO, ISO 9001:2000 kalite belgesine sahiptir. Giderek küreselleşmekte olan dünyada yaygın olan kargo otomasyon sisteminin sayesinde, göndericiler, alıcılar, acenteler ve hava yolları arasında harika bir iletişim sağlamaktadır. Yoğun rekabetin yaşanmakta olduğu havacılık sektöründe, başarıyı kaliteli hizmet ile yakalayacağı düşüncesinde olan TURKISH CARGO; müşterilerin taleplerini karşılayan, hızlı ve güvenli bir hava kargo taşıma hizmeti verir.

Thy Haberleri

Fransız basını Cumhurbaşkanı Erdoğanı takipte

Fransız basını Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı takipte!

Fransız basını, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Angola, Nijerya ve Togo'ya gerçekleştirdiği ziyareti yakından takip ederken, Türk SİHA'lara övgülerde bulundu.

19.10.2021Dünya
Erdoğan’dan Angola’da mesajlar: Korkarsak zulüm Afrika’yı kuşatır

Erdoğan’dan Angola’da mesajlar: Korkarsak zulüm Afrika’yı kuşatır

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Afrika ülkelerinin kaynaklarının Batı tarafından sömürüldüğüne dikkat çekerek, “Fransa, Afrika’yı adeta bir sömürge kıtası olarak kullanmıştır. Yüzbinlerce insan buralarda öldürülmüştür. Adil bir dünya için de el ele vermemiz lazım. Korkmamak gerekiyor. Eğer korkarsak, korktukça bu zulüm tüm Afrika’yı kuşatacaktır” dedi.

19.10.2021Gündem
Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan: 7 anlaşma imzaladık

Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan: 7 anlaşma imzaladık

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Angola Cumhurbaşkanı Joao Manuel Gonçalves Lourenço ile ortak basın toplantısı düzenledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Eğitim, tarım, sanayi, gümrük, turizm alanlarında 7 anlaşmayı imzalamış olduk" dedi.

18.10.2021Gündem
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Angolada

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Angola'da

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Luanda’da Angola Devlet Başkanı Manuel Gonçalves Lourenço ile ortak basın toplantısı düzenledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Şu anda heyet üyelerimiz arasında bulunan bakanlarımızın ziyaretleri devam ettirmeleri, THY'nin uçuşları başlatmasıyla daha da kolaylaşacaktır. İstanbul ile Luanda arası 7 buçuk saat, bu işin ne kadar kolaylaştığını da gösteriyor" dedi.

18.10.2021Haber
Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan, Angolada Ortak basın toplantısında önemli mesajlar

Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan, Angola'da! Ortak basın toplantısında önemli mesajlar

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Luanda’da Angola Devlet Başkanı Manuel Gonçalves Lourenço ile ortak basın toplantısı düzenledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Şu anda heyet üyelerimiz arasında bulunan bakanlarımızın ziyaretleri devam ettirmeleri, THY'nin uçuşları başlatmasıyla daha da kolaylaşacaktır. İstanbul ile Luanda arası 7 buçuk saat, bu işin ne kadar kolaylaştığını da gösteriyor" dedi.

18.10.2021Gündem
THYden aile kampanyası

THY'den aile kampanyası

Türk Hava Yolları (THY), tüm iç hat uçuşlarında aileye özel yüzde 20 indirim uygulanacağını duyurdu.

15.10.2021Ekonomi
THY, Angolanın başkenti Luandaya sefer başlattı

THY, Angola'nın başkenti Luanda'ya sefer başlattı

Türk Hava Yolları (THY), Angola'nın başkenti Luanda'ya başlattığı seferle uçuş ağını genişletmeye devam ediyor.

13.10.2021Ekonomi
A Milli Futbol Takımı, yurda döndü

A Milli Futbol Takımı, yurda döndü

2022 FIFA Dünya Kupası Avrupa Elemeleri G Grubu maçında deplasmanda Letonya’yı son dakika golüyle 2-1 mağlup eden A Milli Futbol Takımı, yurda döndü.

12.10.2021Futbol
Uçakta unutulan eşyaları almak için sıraya girdiler 25 bin eşya ihale ile satıldı

Uçakta unutulan eşyaları almak için sıraya girdiler! 25 bin eşya ihale ile satıldı

İstanbul Havalimanı Dış Hatlar Terminali'nde unutulan, bulunan ve sahiplerine ulaşılamayan 3 bine yakın valiz, sırt çantası ve 3 bin parçaya yakın elektronik aletin yanı sıra 25 bin buluntu eşya ihale ile satıldı. İhale ile satın alınan valiz ve eşyalar satılmak üzere kamyonlarla Avcılar'a getirilerek satışa çıkarılınca kuyruk oluştu.

9.10.2021Ekonomi
THY, salgın döneminde en çok uçuş yapan hava yolu şirketlerinden biri oldu

THY, salgın döneminde en çok uçuş yapan hava yolu şirketlerinden biri oldu

Boeing'in küresel havacılık sektörüne yönelik Mevcut Piyasa Görünümü Raporu'na göre THY, aynı dönemde kargo taşımacılığında da yükselişe geçti. Boeing Türkiye Genel Müdürü Ayşem Sargın "Bu durum, Türkiye'nin havacılıkta ne kadar sağlam temelleri olduğunun bir göstergesidir" dedi.

8.10.2021Ekonomi
Dünyanın en iyi ilk 3üne girdi

Dünyanın en iyi ilk 3'üne girdi

Dünyada en fazla okunan seyahat ve gezi dergileri arasında bulunan Conde Nast Traveler okuyucuları, Türk Hava Yolları'nı (THY) dünyanın ilk 3 hava yolundan biri seçti.

7.10.2021Ekonomi
İlaç firması Boehringer Ingelheim’dan Türkiye’ye yerelleştirme yatırımı

İlaç firması Boehringer Ingelheim’dan Türkiye’ye yerelleştirme yatırımı

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Burak Dağlıoğlu, Boehringer Ingelheim ile Abdi İbrahim iş birliğine ilişkin, “Ülkemizin ilaç tedarikindeki güvenliğine katkı sağlayan bir iş birliği ve yatırım olacağını görüyorum.” dedi.

6.10.2021Ekonomi
THY’den yurt içi erken rezervasyon kampanyası

THY’den yurt içi erken rezervasyon kampanyası

Türk Hava Yolları (THY), yolcularına yurt içi uçuşlarda uygun fiyatlarla uçuş imkanı sağlayan kampanya başlattı.

4.10.2021Ekonomi
THY, 2021 yılında 60 bine yakın yakın evcil hayvanı misafir etti

THY, 2021 yılında 60 bine yakın yakın evcil hayvanı misafir etti

Türk Hava Yolları (THY) Genel Müdürü Bilal Ekşi, 2021 yılında 59 bin 534 evcil hayvanı uçaklarda misafir ettiklerini duyurdu.

3.10.2021Gündem
THYnin Şikago uçağında doğum

THY'nin Şikago uçağında doğum

İstanbul'dan ABD'nin Şikago şehrine gerçekleştirdiği TK185 sefer sayılı uçuşunda Faslı bir kadın yolcu doğum yaptı. Uçakta bulunan bir doktor ve kabin ekibinin yardımıyla gerçekleşen doğumda erkek çocuk dünyaya geldi. Uçuşun tam ortasında üzerinde yaşanan doğum sonrası, Almahdi adı verilen bebek ve annesinin sağlık durumunun iyi olması nedeniyle uçağın yoluna devam ettiği öğrenildi.

1.10.2021Haber
İtfaiye kırmızısı geri döndü

İtfaiye kırmızısı geri döndü

İstanbul İtfaiyesi’nin lacivert renkli üniformaları, modacı Arzu Kaprol’ün tasarladığı ‘itfaiye kırmızısını’ barındıran kıyafetlerle değiştirildi.

25.09.2021Gündem
THY ve Finnair arasında ortak uçuş anlaşması

THY ve Finnair arasında ortak uçuş anlaşması

THY Yatırım ve Teknolojiden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Bolat "Finlandiya, Türkiye, Baltık ülkeleri, İzlanda, Güney Avrupa, Kuzey Afrika ve Orta Doğu noktalarında ortak uçuşların başlamasıyla yolculara sunulan seyahat alternatifinin çeşitlenmesine ek olarak ülkelerimizin de ticari ve turizm bağlarının güçleneceğine inanıyoruz" dedi.

23.09.2021Ekonomi
THY, günlük 1221 sefer icra ederek Avrupada ikinci sırayı aldı

THY, günlük 1221 sefer icra ederek Avrupa'da ikinci sırayı aldı

Türk Hava Yolları (THY), günlük 1221 sefer yaparak Avrupa'da en çok uçuş icra eden 2. hava yolu oldu.

20.09.2021Ekonomi
Son dakika... THYden iç hatlarda ikram kararı

Son dakika... THY'den iç hatlarda ikram kararı

Türk Hava Yolları çarşamba gününden itibaren iç hatlarda ikram vermeye başlayacak. İkramlar Kovid-19 önlemleri çerçevesinde durdurulmuştu.

20.09.2021Ekonomi
İlker Aycı CNN Internationalda... Ünlü programda THYnin başarısını anlattı

İlker Aycı CNN International'da... Ünlü programda THY'nin başarısını anlattı

Türk Hava Yolları (THY) Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı M. İlker Aycı, CNN International'da katıldığı programda, pandemi sürecindeki iş stratejileri ve istatistikleri hakkında açıklamalarda bulundu. Aycı, Türk Hava Yollarının pandemiye rağmen yüzde 71 doluluk oranına ulaşarak 28 milyon yolcu taşıdığını anlattı.

17.09.2021Ekonomi
THY dünyanın en iyileri arasında

THY dünyanın en iyileri arasında

Türk Hava Yolları (THY), Travel + Leisure Dergisi’nin okuyucu oylarıyla gerçekleşen ankette dünyanın en iyi 10 havayolu arasında gösterildi.

16.09.2021Ekonomi
THYden Fiyatı Koru uygulaması

THY'den "Fiyatı Koru" uygulaması

Türk Hava Yolları (THY), yolcuların seyahatlerini planlarken bulduğu uygun biletleri "Fiyatı Koru" özelliği ile sabitleyebileceğini duyurdu.

15.09.2021Ekonomi
22 Ekim hangi burç ve burcu ne 22 Ekim tarihde bugün, doğan Türk ile yabancı ünlüler, yükseleni ve özellikleri

22 Ekim hangi burç ve burcu ne? 22 Ekim tarihde bugün, doğan Türk ile yabancı ünlüler, yükseleni ve özellikleri

Herkesin doğduğu tarihe göre sahip olduğu bir burç günü vardır. Burcunu öğrenmek isteyen kişiler doğum tarihlerine göre burçlarını öğrenebilirler. 22 Ekim tarihinde dünyaya gelen kişi terazi burcuna sahip olur. Terazi burcunun en önemli özelliği ise, her zaman dengeli ve ölçülü bir şekilde karşısındaki kişilere davranmasıdır. 22 Ekim hangi burç ve burcu ne? İşte, merak edilen tüm detaylar.

15.09.2021Burçlar
THY, günlük 1263 sefer ile Avrupada ikinci sırayı aldı

THY, günlük 1263 sefer ile Avrupa'da ikinci sırayı aldı

Türk Hava Yolları (THY), günlük 1263 sefer yaparak, Avrupa'da en çok uçuş icra eden 2. hava yolu oldu.

14.09.2021Ekonomi
Uçaklarda PCR testi zorunlu mu Şehirler arası uçuşlarda PCR testi kimler için geçerli İşte detaylar

Uçaklarda PCR testi zorunlu mu? Şehirler arası uçuşlarda PCR testi kimler için geçerli? İşte detaylar

Şehirler arası yolculuklarda PCR testi uygulaması gündemde yer almaya devam ediyor. İçişleri Bakanlığı'ndan yayınlanan genelgeye göre 6 Eylül Pazartesi gününden itibaren konser, sinema, tiyatro gibi etkinlikler ve toplu taşıma araçlarında negatif sonuçlu PCR testi zorunluluğu hayata geçirilecek. Toplum sağlığı göz önüne alınarak koronavirüs salgınında uygulanacak PCR testi zorunluluğu uçaklarda da geçerli olacak. THY'den konuyla ilgili yapılan açıklamada, Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden uçuş kabul kriterlerinin sorgulanacağı bildirildi. Peki, Uçaklarda PCR testi zorunlu mu olacak? İşte, ayrıntılar.

8.09.2021Gündem
THYden Ukraynada yeni destinasyon

THY'den Ukrayna'da yeni destinasyon

Türk Hava Yolları (THY), 23 Eylül'den itibaren Mikolayiv-İstanbul uçuşlarına başlayacak.

8.09.2021Ekonomi
Havada ihracatçıya indirim

Havada ihracatçıya indirim

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve Türk Hava Yolları (THY) Hava Kargo İşbirliği Protokolü İmza Töreni Ticaret Bakanı Mehmet Muş ile Ulaştırma ve Haberleşme Bakanı Adil Karaismailoğlu himayesinde yapıldı. Protokolü, TİM Başkanı İsmail Gülle ve THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı imzaladı.

8.09.2021Ekonomi
Hava yolunu kullanan yolcu sayısı belli oldu Pandemi öncesine yaklaştı

Hava yolunu kullanan yolcu sayısı belli oldu! Pandemi öncesine yaklaştı

İstanbul Havalimanı'nda 8 ayda yaklaşık 21 milyon yolcu trafiği oldu. Salgın sürecinde dünya genelinde ve Türkiye'de büyük ölçüde azalan yolcu trafiği, geçen ay 2019'un aynı ayına göre eski seviyesine oldukça yaklaştı.

7.09.2021Ekonomi
Bakan Muş duyurdu... Yıl sonuna kadar yüzde 35 indirim yapılacak

Bakan Muş duyurdu... Yıl sonuna kadar yüzde 35 indirim yapılacak

TİM ve THY arasında Hava Kargo İşbirliği Protokolü'nde imzalar atılacak. Protokolde konuşan Bakan Muş yapılan anlaşmanın detayından bahsetti ve "Turkish Cargo tarafından yıl sonuna kadar 46 destinasyonda ihracatçılarımıza genel kargo, yumurta, yaş meyve ve sebze ile balık taşımalarında yüzde 10-35 arasında indirim uygulanacaktır" açıklamasında bulundu.

7.09.2021Ekonomi
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlundan önemli açıklamalar

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'ndan önemli açıklamalar

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu katıldığı canlı yayında Afganistan ve dünya gündemine çarpıcı açıklamalarda bulundu. Çavuşoğlu, Afganistan'daki son duruma ilişkin, "Çatışmaların iç savaşa dönüşmemesini umuyoruz. Kabil Havaalanı ile ilgili Katar ve ABD ile birlikte çalışıyoruz" ifadelerini kullandı.

7.09.2021Dünya
THY,  Avrupada ikinci oldu

THY, Avrupa'da ikinci oldu

Türk Hava Yolları (THY), günlük 1297 seferle Avrupa'da en çok uçuş icra eden 2. hava yolu oldu.

6.09.2021Ekonomi
Bugün başladı Uçak biletleriyle ilgili flaş açıklama

Bugün başladı! Uçak biletleriyle ilgili flaş açıklama

Bugün başlayan PCR testi zorunluluğuyla ilgili Türk Hava Yolları, "Son 180 gün içerisinde koronavirüs hastalığı geçirmemiş, aşısız ya da PCR testi şartlarından birini sağlamadığı için uçuşlara katılamayacak yolcularımızın biletlerinden hak kaybı olmayacaktır" açıklamasında bulundu.

6.09.2021Ekonomi
THYden ücretsiz bilet değişimi duyurusu

THY'den ücretsiz bilet değişimi duyurusu

Koronavirüs önlemleri kapsamında yarın itibariyle iç hat uçuşlarında koronavirüs aşısı olmayan yolculardan PCR testi istenecek. Bu karar nedeniyle Türk Hava Yolları (THY) bilet almasına rağmen PCR testi yaptıramayan ve 20 Ağustos tarihi öncesi bilet alan yolcuların biletlerine ücretsiz değişiklik hakkı tanındığını açıkladı.

5.09.2021Gündem
Önemli hatırlatma 6 Eylülde başlıyor

Önemli hatırlatma! 6 Eylül'de başlıyor

Türk Hava Yolları (THY), 6 Eylül'den itibaren, iç hat uçuşlarında Web ve mobilden rahatlıkla Check-in yapmak için HES uygulamasında gerekli izinlerin verilmesi gerektiğini hatırlattı.

5.09.2021Ekonomi
THYden iç hatlarda PCR testi hatırlatması

THY'den iç hatlarda PCR testi hatırlatması

Türk Hava Yolları (THY), 6 Eylül'den itibaren, iç hat uçuşlarında koronavirüs aşısı olmayan yolculara PCR testi zorunluluğu olduğunu hatırlattı.

4.09.2021Ekonomi
Uçaklarda PCR testi zorunlu mu Şehirler arası uçuşlarda PCR testi kimler için geçerli THY ve Pegasustan açıklama

Uçaklarda PCR testi zorunlu mu? Şehirler arası uçuşlarda PCR testi kimler için geçerli? THY ve Pegasus'tan açıklama

Şehirler arası yolculuklarda PCR testi uygulaması gündemde yer almaya devam ediyor. İçişleri Bakanlığı'ndan yayınlanan genelgeye göre 6 Eylül Pazartesi gününden itibaren konser, sinema, tiyatro gibi etkinlikler ve toplu taşıma araçlarında negatif sonuçlu PCR testi zorunluluğu hayata geçirilecek. Toplum sağlığı göz önüne alınarak koronavirüs salgınında uygulanacak PCR testi zorunluluğu uçaklarda da geçerli olacak. THY'den konuyla ilgili yapılan açıklamada, Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden uçuş kabul kriterlerinin sorgulanacağı bildirildi. Peki, Uçaklarda PCR testi zorunlu mu olacak? İşte, ayrıntılar.

3.09.2021Gündem
THYden PCR testi uyarısı

THY'den PCR testi uyarısı!

Türk Hava Yolları (THY) yolcularına yönelik yaptığı uyarıda 6 Eylül tarihi itibariyle iç hat uçuşlarında koronavirüs aşısı olmayan yolculara PCR testi sunma zorunluluğu getirildiğini açıkladı.

3.09.2021Gündem
Son Dakika: Fenerbahçenin yeni transferi Diego Rossi İstanbulda

Son Dakika: Fenerbahçe'nin yeni transferi Diego Rossi İstanbul'da!

Fenerbahçe'de son dakika gelişmesi... Yeni transfer Diego Rossi'yi taşıyan THY'nin TK180 Los Angeles-İstanbul uçağı İstanbul Havalimanı'na iniş yaptı.

31.08.2021Futbol
Son Dakika: Fenerbahçe, Diego Rosside mutlu sona ulaştı Transfer resmen açıklandı, İstanbula geliyor

Son Dakika: Fenerbahçe, Diego Rossi'de mutlu sona ulaştı! Transfer resmen açıklandı, İstanbul'a geliyor

Fenerbahçe'den son dakika transfer haberi... Yeni sezonda transfer çalışmalarına hız veren Fenerbahçe, 23 yaşındaki kanat oyuncusu Diego Rossi ile anlaşma sağlandığını ve oyuncunun İstanbul'a davet edildiğini açıkladı.

31.08.2021Futbol
THY, sefer sayısıyla Avrupada ikinci oldu

THY, sefer sayısıyla Avrupa'da ikinci oldu

THY, günlük 1322 seferle Avrupa'da en çok uçuş icra eden ikinci hava yolu şirketi oldu.

30.08.2021Ekonomi
THYden iç hatlar için aşı kararı

THY'den iç hatlar için aşı kararı

6 Eylül'den itibaren iç hatlarda seyahat eden yolcular aşı kartı veya negatif PCR testi ibraz etmek zorunda olacak.

29.08.2021Ekonomi
Tahliye uçuşunda Havva bebek dünyaya geldi

Tahliye uçuşunda Havva bebek dünyaya geldi

İngiltere'ye tahliye uçuşu gerçekleştiren THY uçağında 30 bin feet'te doğum gerçekleşti. Baba TajMohHammat ve anne Soman Noori üçüncü çocuklarının ismini Havva koydu. Tedbir amaçlı Kuveyt'e inen uçak gerekli kontrollerin ardından bebek ve ailesiyle birlikte Birmingham seyahatini sürdürdü. Uçuş Birmingham'da son buldu.

28.08.2021Haber
Tahliye uçuşunda dünyaya geldi... 30 bin feette doğum

Tahliye uçuşunda dünyaya geldi... 30 bin feet'te doğum

İngiltere'ye tahliye tahliye uçuşu gerçekleştiren THY uçağında 30 bin feet'te doğum gerçekleşti. Baba TajMohHammat ve anne Soman Noori üçüncü çocuklarının ismini Havva koydu. Tedbir amaçlı Kuveyt'e inen uçak gerekli kontrollerin ardından bebek ve ailesiyle birlikte Birmingham seyahatini sürdürdü. Uçuş Birmingham'da son buldu.

28.08.2021Gündem
Görev tamam Türkiye’ye hava köprüsü

Görev tamam! Türkiye’ye hava köprüsü

Afganistan’daki Türk askerlerinin tahliyesi için Afganistan-Pakistan ve Türkiye arasında ‘hava köprüsü’ kuruldu. Kabil’deki TSK personeli askeri uçaklarla Pakistan’ın başkenti İslamabad’a taşındı. 345 kişilik ilk kafile THY’nin İslamabad’a gönderdiği uçakla Ankara’ya getirildi.

27.08.2021Gündem

Yazar Sonuçları

Mega kargonun kalbine girdim

Gözlerden uzak bir yerde. İstanbul Havalimanı sınırları içinde Türk Hava Yolları Mega Kargo Binası... Devasa bir yapı. Yarım kilometreden daha uzun. Ancak uçağa binip yükselince daha iyi görünüyor. Uçak yükseldikçe küçüleceği yerde neredeyse büyüyor. Türkiye’nin ihracatının yüzde 5’i bu merkezden geçiyor. Yönetim, bilgisayarların tuşlarında. Otonom bir yapı.

20.10.2021

4 yangın söndürme uçağı geliyor

Dünya ısınıyor. Orman yangını riski her yaz daha da fazla artıyor. Artık düzgün bir yangın söndürme uçak filosu kurmanın zamanı geçiyor. Ülke olarak elimizi çabuk tutmazsak ciddi risklerle karşılaşacağız. Üstelik birçok bölgede çıkan yangınlarla ciğerimize kadar yanan bir yaz geçirdik. Şimdi Türkiye 4 yeni yangın söndürme uçağı alacak. Astarı yüzünden pahalı olmasın istiyorsak yeni yapılanma döneminde en uygun harcama ile bu işi yapmalıyız. 3 ay uçup sonra 9 ay yatacak uçaktan hayır gelmez.

13.10.2021

PCR testi yolcu azalttı

İç hat havayolu yolculuklarında PCR testi zorunluluğu hem uçaklarda hem de havalimanlarında yüzde 10’a varan yolcu kayıplarına yol açtı. Uçuşa 1 saat kala havalimanına gelip, test yaptırmamış çok sayıda yolcu da geri dönmek zorunda kalıyor. Henüz havalimanlarında hızlı tanı kitleri olmadığı için son anda test yaptırmak imkânsız. İstanbul Havalimanı 10-15 dakikada sonuç veren hızlı test kitleri getirilmesi için çalışmalar yapıyor. Ama şu anda test tipleri 2-3 saatte sonuç veriyor. 30 dakikada sonuç veren testler ise uçak bilet fiyatından pahalı.

29.09.2021

Berlin Havalimanı Almanları çıldırttı

Berlin Brandenburg Havalimanı’nın açılışına gitmek istedim. Yıl 2012. Ama açılış 5 kez ertelendi. 2 milyar Euro’ya mal olacak havalimanı 6 milyar Euro’ya çıktı. Hâlâ avuç dolusu para harcanıyor. On binlerce hata çıktı. Almanya’nın ‘En utanç verici şantiyesi’ damgasını da yedi. Salgının en hızlı günlerinde gitmek istedim. Aşı, izinler vs... Ancak uçtum. Gördüklerime inanamadım. Koca Alman teknolojisinin nasıl da kıvrandığına tanıklık ettim.

15.09.2021

900 feet’teki en havadar uçuşum

Başımda bir kask. Göğsümün ön tarafı emniyet kemerleriyle kaplı.

29.08.2021

İki havalimanı Zakaradze’ye emanet

Tea Zakaradze, Batum ve Tiflis Uluslararası Havalimanı’nın en tepesindeki isim. TAV Havalimanları Holding’e bağlı Gürcistan’daki iki havalimanını da bir kadın idare ediyor. Kuleler hariç her şeyden sorumlu. 1.380 çalışan onu her fırsatta alkışlıyor. Gürcistan’a gelen-giden havayolu yolcuları onu çok sık apronlarda görüyor.

25.08.2021