EKSTRA
MENÜ

Gps

Gps haberleri sayfasında güncel ve son dakika Gps hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 3.022 Gps haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Gps Haberleri

Sistem arayışında tasarım sıkıntısı... Hangisi: PS, GPS, İGPS, GPS-T, CHS

Sistem arayışında tasarım sıkıntısı... Hangisi: PS, GPS, İGPS, GPS-T, CHS!

Altı muhalefet partisi (CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi, Demokrat Parti, DEVA, Gelecek Partisi), Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nden-CHS, Parlamenter Sistem’e-PS dönüş arayışında mesafe almaya çalışıyor. Ana ilkeleri belirlemek amacıyla hukukçu kurmayları ekimde yeniden toplanacaklar. İlk paylaşımlardaki ayrıntılar ise dikkat çekici.

24.09.2021Gündem
Güneş fırtınası nedir, ne zaman gerçekleşecek

Güneş fırtınası nedir, ne zaman gerçekleşecek?

Jeomanyetik fırtına ya da bilenen ismiyle Güneş fırtınası, son zamanlarda bir kez daha gündemde. Uzmanlar en son 1859’da görülen güneş fırtınasının, günümüzde tekrar yaşanabileceği ihtimali üzerinde duruyor. Güneş fırtınaları haberleşme ve GPS uydularının çalışmalarını, kutuplara yakın bölgelere sefer yapan uçaklarla telsiz bağlantılarını olumsuz etkiliyor. Peki, Güneş fırtınası nedir, ne zaman gerçekleşecek?

16.09.2021Gündem
TCLden çocuklara özel akıllı saat

TCL'den çocuklara özel akıllı saat

Akıllı saat ve akıllı bilekliklerin kullanımı gün geçtikçe yaygınlaşırken, çocuklar için de özel akıllı saat modelleri geliştirilmeye başladı. Bunun son örneği ise TCL'in geliştirdiği MOVETIME MT42 oldu.

15.09.2021Teknoloji
Einstein yanıldı Ünlü fizikçi “en şok edici keşfe” karşıydı

'Einstein yanıldı!' Ünlü fizikçi “en şok edici keşfe” karşıydı

Albert Einstein, kendi neslinin en parlak zekâsı olsa da onun zekâsı bile yazar Elsie Burch Donald'ın 20. yüzyılın "en şok edici keşfi" olarak adlandırdığı kuantum teorisinin önemini fark edemedi.

13.09.2021Dünya
ASELSANın minyatür bombası yeni yeteneklere kavuşuyor

ASELSAN'ın minyatür bombası yeni yeteneklere kavuşuyor

Seri üretimi devam eden ve 1 metrelik betonu delebilen minyatür bombanın yeni varyantı, hareketli hedeflere karşı da etkili olacak. Pilotla mühimmatın etkileşimi sağlanırken anlık olarak hedef güncellenmesi gerçekleştirilebilecek.

30.08.2021Ekonomi
Korkutan uyarı: Tüm dünyada internet günlerce kesilebilir

Korkutan uyarı: Tüm dünyada internet günlerce kesilebilir!

ABD'de yapılan bir araştırma Güneş'te yaşanabilecek patlamalar veya fırtınaların dünyadaki internetin günlerce kesilmesine neden olabileceği sonucuna ulaştı.

28.08.2021Dünya
Kaybetmeye son veren teknolojiler

Kaybetmeye son veren teknolojiler

Bu hafta sevdiklerinizi, evcil hayvanınızı, otomobilinizi veya değerli eşyalarınızı takip edebileceğiniz dikkat çeken uygulama ve teknolojik aksesuarları derledik. Dünya devi teknoloji şirketlerinin geliştirdiği aksesuarlar, kaybolmasından korkulan eşyaların korunmasını sağlıyor.

28.08.2021Ekonomi
Son dakika... Selçuk Bayraktardan çok önemli açıklamalar... İşte SİHAlarda bulunan bilgisayar sayısı

Son dakika... Selçuk Bayraktar'dan çok önemli açıklamalar... İşte SİHA'larda bulunan bilgisayar sayısı

Baykar CTO'su Selçuk Bayraktar, Türkiye'nin savunma teknolojileri konusundaki gelişimini CNN Türk ekranlarında anlattı. Muhabere teknolojileri alanında ihracatçı tarafa geçildiğini açıklayan Bayraktar, uçan otomobil projesi Cezeri'ye ilişkin de detayları anlattı. Bayraktar, İHA ve SİHA'ların uçaklardan çok daha karmaşık yapılara sahip olduğunu ve bir SİHA'da 100'e yakın bilgisayar bulunduğunu belirtti.

22.08.2021Ekonomi
Son dakika haberi... Erdoğandan Talibanla görüşme mesajı: Afgan halkı için her türlü işbirliğine hazırız

Son dakika haberi... Erdoğan'dan Taliban'la görüşme mesajı: 'Afgan halkı için her türlü işbirliğine hazırız'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, canlı yayında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Afganistan'daki gelişmeleri değerlendiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İlgili kurumlarımız bir süredir Taliban'la irtibat halindeydiler. Biz de Taliban yöneticilerini kabul edebileceğimizi daha önce ifade etmiştik. Afgan halkının huzuru, ülkemizin çıkarlarının korunması noktasında her türlü işbirliğine hazırız. Taliban yöneticilerinin itidalli ve ılımlı açıklamaları memnuniyetle karşılıyoruz." ifadelerini kullandı. Ayrıca Erdoğan, 552 kişinin Afganistan'dan tahliye edildiğini açıkladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Meclis'in açılmasıyla birlikte sosyal medyaya yönelik denetim gereken adımların atılacağını belirtti. Öte yandan yatırım, istihdam, üretim ve ihracatın çok önemli olduğunu vurgulayan Erdoğan, "Tüm dünyayı sarsan salgın döneminde ekonomimiz önemli bir sınav vermiştir. 2020'yi yüzde 1.8 büyümeyle kapattık, bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 7 gibi büyük bir büyüme kaydettik. İhracatta rekor üstüne rekor kırıyoruz." ifadelerini kullandı.

18.08.2021Gündem
Prof. Dr. Haluk Özenerden kritik açıklamalar: Olası Marmara depreminin 7nin üzerinde olması bekleniyor

Prof. Dr. Haluk Özener'den kritik açıklamalar: Olası Marmara depreminin 7'nin üzerinde olması bekleniyor

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener, "Olası Marmara Depremi'nin 7'nin üzerinde olması bekleniyor. Burada önemli olan depreme ne kadar hazır olduğumuz Bu noktada hem vatandaşa hem de karar vericilere önemli yollar düşüyor. Türkiye'nin depreme yüzde yüz hazır olan bir ülke olduğunu sanmıyorum. " dedi. Özener, "Merkezimiz tarafından Türkiye ve yakın çevresinde olan deprem sayılarına baktığımız zaman günde 80 ila 100 tane deprem oluşuyor. 2017 senesinde deprem sayılarında bir artış söz konusu. 2017 yılında toplam 36 bin deprem olmuştu. Her yıl biz deprem izleme sistemimizin genişlemesiyle 25 bin deprem kaydı yapıyoruz. Bu da çok ciddi bir sayı" ifadelerini kullandı.

17.08.2021Gündem
Geleceğin askeri göreve hazır

'Geleceğin askeri' göreve hazır

Bu yıl sahada kullanılmaya başlanması hedeflenen Askeri Taktik Operasyon Kiti-ATOK, IDEF 2021'de ilk kez sergilenecek.

14.08.2021Ekonomi
TIR şoförünün hayatını GPS kurtardı

TIR şoförünün hayatını GPS kurtardı

Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde, bir nakliyat firmasının sahibi, dün gece saatlerinde polisi arayıp, 33 AH 487 plakalı TIR’ın şoförü Fatih Alkaş’a ulaşamadığını, aracın ise takip cihazında çevre yolunda park halinde görüldüğünü belirterek yardım istedi.

13.08.2021Gündem
Xiaomi, açık kaynaklı robot CyberDogu tanıttı

Xiaomi, açık kaynaklı robot CyberDog'u tanıttı

Xiaomi, biyolojik dünyadan ilham alınarak geliştirilen yeni dört bacaklı robotu CyberDog ile geleceğin teknolojisini keşfetme konusunda önemli bir adım daha attı.

11.08.2021Teknoloji
Huawei Watch 3 Pro incelemesi

Huawei Watch 3 Pro incelemesi

Ekosistemini gün geçtikçe genişleten ve son olarak yeni akıllı saat modelleriyle dikkatleri üzerine çekmeyi başaran Huawei, kendi geliştirdiği HarmonyOS işletim sistemiyle çalışan ilk akıllı saat modeli Huawei Watch 3 Pro'yu Türkiye'ye getirdi. İnceledik... (Sponsorlu İçerik)

10.08.2021Teknoloji
Ermenistan provokasyonu Karabağ’ı gerdi

Ermenistan provokasyonu Karabağ’ı gerdi

Karabağ sınır hattında kasım ayındaki ateşkesten bu yana en gerilimli gün yaşandı. Ermenistan ordusunun provokasyonu üzerine Azerbaycan birlikleri ateş açtı, 3 Ermeni asker öldü.

29.07.2021Dünya
Zor zirve

Zor zirve

4’ü Türk, 12’si İsrailli 16 dağcı Ağrı tırmanışında tipiye yakalandı.

22.07.2021Gündem
Taşınabilir Döner Kanatlı Vurucu İHA Sistemi Kargunun ilk ihracatı gerçekleştirildi

Taşınabilir Döner Kanatlı Vurucu İHA Sistemi Kargu'nun ilk ihracatı gerçekleştirildi

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) öncülüğünde, milli ve yenilikçi ürünler geliştiren STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret AŞ, deniz platformları alanından sonra taktik mini insansız hava aracı (İHA) sistemlerinde de ilk ihracat başarısına imza attı.

21.07.2021Ekonomi
Temmuz ayında şaşırtan görüntü Ağrı Dağında tipiye yakalandılar

Temmuz ayında şaşırtan görüntü! Ağrı Dağı'nda tipiye yakalandılar

'Türkiye'nin çatısı' olarak nitelendirilen Ağrı Dağı'na zirve tırmanışı yapan 16 kişilik İsrailli ve Türk dağcı, yaz ortasında tipiye tutuldu. Tipi karşısında çaresiz kalan dağcıları, rehberler Mustafa Tekin ve Yıldırım Beyazıt Öztürk, GPS ile kullanarak zirveye ulaştırdı. Türk dağcılar ve rehberler, hızı saatte zaman zaman 80 kilometreye ulaşan ve hava sıcaklığının sıfırın altında 20 dereceye kadar düştüğü Ağrı Dağı'nın zirvesinde bayramlaştı.

21.07.2021Gündem
Yüksek hızlı güneş fırtınası bugün Dünyayı vurabilir

Yüksek hızlı güneş fırtınası bugün Dünya'yı vurabilir

Jeomanyetik bir güneş fırtınasının bugün Dünya atmosferine çarpması bekleniyor.

12.07.2021Teknoloji
Bilim insanları uyardı: Dikkat Yüksek hızlı güneş fırtınası Dünyayı bugün vuracak

Bilim insanları uyardı: Dikkat! Yüksek hızlı güneş fırtınası Dünya'yı bugün vuracak

"Gökyüzünün tamamı ateşli alevler içinde gibiydi; sanki gökyüzü yanıyordu." Bu cümle dünyamızın hayat kaynağı olan Güneş'in bazı nadir durumlarda gezegenimize verebileceği zararı anlatan ve tarih kitaplarına geçmiş ürkütücü bir ifade. Bilim insanları bu duruma sebep olan 'Yüksek hızlı güneş fırtınası' olayının dünyayı yeniden vuracağı konusunda uyarı yaptı.

12.07.2021Dünya
Yüksek hızlı güneş fırtınası nedir

Yüksek hızlı güneş fırtınası nedir?

Yüksek hızlı güneş fırtınası bugün Dünya'yı vurabilir. Jeomanyetik bir güneş fırtınasının bugün Dünya atmosferine çarpması bekleniyor. Söz konusu fırtına nedeniyle uydularda oluşacak ısınmadan dolayı GPS, cep telefonu ve uydu TV sinyallerinde parazitlenmeler yaşanabilir. Haberinin ardından yüksek hızlı güneş fırtınası nedir sorusunun yanıtı merak edildi. İşte detaylar...

12.07.2021Gündem
Akıllı saatle kolay yaşam

Akıllı saatle kolay yaşam

Akıllı saatler artık hayatımızın bir parçası oldu. Yoğun dijital yaşama entegre olan bu teknoloji harikaları, birçok farklı seçeneğe sahipler. Peki hangi akıllı saat kime hitap ediyor. Gelin yetenekleri sürekli artan bu yardımcıların öne çıkan özelliklerine yakından bakalım.

10.07.2021Ekonomi
Son dakika: A Milli Takım teknik direktörü Şenol Güneş EURO 2020 sonrası ilk kez konuştu İstifası sorusu, Emre Belözoğlu açıklaması ve Dorukhan Toköze transfer tepkisi...

Son dakika: A Milli Takım teknik direktörü Şenol Güneş EURO 2020 sonrası ilk kez konuştu! İstifası sorusu, Emre Belözoğlu açıklaması ve Dorukhan Toköz'e transfer tepkisi...

EURO 2020'ye gruplarda veda eden Milli Takım'da teknik direktör Şenol Güneş, tarihi hayal kırıklığının ardından ilk kez basın toplantısı düzenledi. İstifa etmeyi düşünmediğini belirten Şenol Güneş, prim iddialarına da cevap verdi. Deneyimli teknik adam ayrıca Emre Belözoğlu ile görüştüğünü doğruladı.

8.07.2021Futbol
Turgay Altaya 21 takımdan teklif Kariyer hedefi ve Türk futbolu gözlemleri...

Turgay Altay'a 21 takımdan teklif! Kariyer hedefi ve Türk futbolu gözlemleri...

Aykut Kocaman ile 12 yıl çalıştıktan sonra teknik direktörlük pozisyonuna geçen UEFA Pro Lisanslı Turgay Altay, kariyer hedefleri ve Türk futbolundaki gözlemleriyle ilgili Spor Arena'ya açıklamalarda bulundu. 41 yaşındaki çalıştırıcı, A Milli Takımın EURO 2020'deki zorlukları, modern futboldaki değişim ve ekoller ile kendi kariyeri hakkında konuştu. Turgay Altay’ın sorularımıza verdiği cevaplar şu şekilde;

2.07.2021Futbol
Mahkeme, Emniyete ByLock yazışmalarında Muhsin Yazıcıoğlunun isminin geçip geçmediğini soracak

Mahkeme, Emniyet'e ByLock yazışmalarında Muhsin Yazıcıoğlu'nun isminin geçip geçmediğini soracak

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ile beraberindeki 5 kişinin ölümüyle ilgili yürütülen soruşturmaya FETÖ'nün talimatıyla müdahale ederek yönlendirmede bulundukları öne sürülen 19 kişinin yargılandığı davada mahkeme heyeti, Emniyet Genel Müdürlüğü'nden ByLock yazışmalarında Muhsin Yazıcıoğlu'nun isminin geçip geçmediğinin sorulmasına karar verdi.

29.06.2021Gündem
Maceraperest teknolojiler

Maceraperest teknolojiler

Düyayı etkisi altına alan pandemi süreci devam ederken iş ve eğlence için kapalı mekânları değil açık alanları tercih ediyoruz. Peki evden uzaklaştığımız zaman hangi teknolojik cihazları yanımıza almalıyız? Sizler için bu teknolojik cihazları bir araya getirdik.

26.06.2021Ekonomi
CarrefourSA ve PackUpp’tan market teslimatında iş birliği

CarrefourSA ve PackUpp’tan market teslimatında iş birliği

Türkiye’de teslimat hizmetinin tüm süreçlerini dijitalleştirerek, kurumsal firmalara ve e-ticaret sitelerine “Sonraki-Gün”, “Aynı-Gün” ve “3 Saatte Ekspres” teslimat hizmeti sunan ve bunun yanında firmalara özel saha teslimat ekipleri kuran PackUpp, CarrefourSA ile iş birliğini büyütüyor.

23.06.2021Teknoloji
Letgo indir - Letgo nasıl indirilir Android ve IOS için ücretsiz son sürüm ikinci el ürün alışveriş uygulaması

Letgo indir - Letgo nasıl indirilir? Android ve IOS için ücretsiz son sürüm ikinci el ürün alışveriş uygulaması

Ülkemizde en çok kullanılan mobil uygulamalar arasında Let go gelmektedir. Let go ikinci el alışveriş yapmak için en çok tercih edilen mobil uygulamalardan bir tanesidir. Let go milyonlarca kullanıcısı olan bir uygulamadır. Sürekli olarak güncellenen ve gelişen bir uygulamadır. Peki Let go nedir? Let go uygulaması nasıl kullanılır? Let go uygulaması için ücretsiz sürüm var mı? Let go uygulaması ne işe yarar? İşte Let go uygulaması ile ilgili bütün detaylar.

22.06.2021Teknoloji
Getir indir - Getir nasıl indirilir Android ve IOS için ücretsiz son sürüm Getir uygulaması

Getir indir - Getir nasıl indirilir? Android ve IOS için ücretsiz son sürüm Getir uygulaması

Türkiye'nin son yıllarda çıkarmış olduğu en iyi projeler arasında Getir yer almaktadır. Getir sadece ülkemizde değil Avrupa'da da ünlenmiştir. Getir uygulaması sayesinde insan hayatı önemli ölçüde kolaylaşmıştır. Bir market uygulaması olarak bilinen Getir uygulamasının nasıl indirileceği ve nasıl kullanılacağı merak ediliyor. Peki Getir uygulaması nedir? Getir uygulaması nasıl kullanılır? Getir uygulaması için indirme linkleri nelerdir? İşte Getir uygulamasına dair tüm detaylar.

22.06.2021Teknoloji
Dr. Oğuz Gündoğdu, Kartal’daki depremi değerlendirdi: Ne öncü ne artçı

Dr. Oğuz Gündoğdu, Kartal’daki depremi değerlendirdi: Ne öncü ne artçı

Jeofizik uzmanı Dr. Oğuz Gündoğdu, Kartal’da önceki gün meydana gelen depremin sığ yer hareketi olduğunu, herhangi bir deprem için öncü veya artçı olmadığını söyledi.

21.06.2021Gündem
Atmaca füzesiyle Türk donanması çok daha güçlü

Atmaca füzesiyle Türk donanması çok daha güçlü

Türk savunma sanayisi, Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyaçlarını yerli ve milli ürünlerle karşılama yolunda Atmaca gemisavar füzesiyle önemli bir adım daha attı.

19.06.2021Ekonomi
Takip yazılımları tehdit saçıyor

Takip yazılımları tehdit saçıyor

Siber güvenlik uzmanları tarafından yapılan araştırma, yaygın olarak kullanılan Android takip yazılım uygulamalarının güvenlik açıklarıyla dolu olduğunu ortaya koydu. Araştırma sonuçlarına göre hem takip edenin hem de kurbanın gizliliği ve güvenliği tehdit altında.

18.06.2021Teknoloji
Tekirdağda, Deprem ve Tsunami Gözlem İstasyonu kuruldu

Tekirdağ'da, Deprem ve Tsunami Gözlem İstasyonu kuruldu

Tekirdağ'da bulunan Asyaport Limanı'na, Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü tarafından, tüm verileri enstitünün web sayfası üzerinden takip edilebilecek olan Deprem ve Tsunami Gözlem İstasyonu kuruldu.

14.06.2021Gündem
İstanbulun ilk deprem-tsunami gözlem istasyonu kuruldu

İstanbul'un ilk deprem-tsunami gözlem istasyonu kuruldu

İstanbul'un ilk deprem-tsunami gözlem istasyonu, Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü ile Büyükçekmece Belediyesi'nin iş birliğiyle Büyükçekmece'de kuruldu.

14.06.2021 Gündem
THK tarafından üretilen yerli sivil uçak alıcı bekliyor

THK tarafından üretilen yerli sivil uçak alıcı bekliyor

Türk Hava Kurumu (THK) Kayyum Heyeti Başkanı Cenap Aşcı, THK Uçak İmalat AŞ tarafından üretilen iki kişilik yerli sivil uçağın test ve sertifikasyon çalışmalarının gerçekleştirildiğini belirterek, "Uçağımızın seri üretimi için alıcı bekliyoruz." dedi.

12.06.2021Ekonomi
Boşanmak istediği için kâbusu yaşatmışlardı... Ailece işkence cezasız kalmadı

Boşanmak istediği için kâbusu yaşatmışlardı... Ailece işkence cezasız kalmadı!

Boşanmak isteyen iki çocuğunun annesi Ceylan Yıldırım’ı kaçırarak ailece işkence yapan Ersin Yıldırım ve ağabeyi Burhan Yıldırım 16 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırıldı. Kendilerine yardım eden kardeşleri Dilek ve Ali Yıldırım’a 11 yıl 6 ay, amcaları Sait Yıldırım’a ise 5 yıl 9 ay hapis cezası verildi.

8.06.2021Gündem
İmmobilizer nedir ve ne işe yarar Arabada İmmobilizer nasıl çalışır

İmmobilizer nedir ve ne işe yarar? Arabada İmmobilizer nasıl çalışır

Günümüzde araba sigortası için gerekli olan ön koşullardan biri, araçlarda bir immobilizer bulunmasıdır. Fakat çoğu araç sahibi bu cihazın arabasında olduğunu dahi bilmeyebilir. Peki, Avrupa ülkelerinin tamamında zorunlu hale getirilen immobilizer tam olarak nedir? Bu yazı dizininde araçlarda mutlaka olması gereken immobilizerların işlevini derledik.

3.06.2021Sözlük
Realme C21 incelemesi

Realme C21 incelemesi

Realme de Türkiye'de telefon üreten markaların arasına katıldı. Bu kapsamda 'Made in Turkey' etiketli ilk cihaz da elime ulaştı. Realme C21'i yakından inceliyoruz. Bakalım Realme'nin ilk yerli telefonu hangi özellikleriyle dikkat çekiyor?

1.06.2021Teknoloji
Huawei Watch Fit Elegant incelemesi

Huawei Watch Fit Elegant incelemesi

Huawei, akıllı telefonlarında olduğu gibi akıllı saat konusunda da önemli hamleler yapıyor. Huawei Watch Fit Serisi de bu nedenle oldukça dikkat çekici bir cihaz ve bugünkü incelememizde bu serinin yeni modeli olan Huawei Watch Fit Elegant'ı yakından inceleyeceğiz. (Sponsorlu İçerik)

24.05.2021Teknoloji
KKTC’de elektronik kelepçeli tatil

KKTC’de elektronik kelepçeli tatil

KKTC bazı otellerde turistler için yeni bir uygulama başlattı. Ülkeye gidenler elektronik kelepçe takarak tatil yapacak. Turistler kuralları ihlal etmeleri halinde alacağı cezaları içeren bir taahhütnameyi önden imzalayacak. Kelepçeye rağmen otel dışına çıkması halinde cep telefonundaki uygulama Sağlık Bakanlığı’na ihbarda bulunacak.

23.05.2021Ekonomi
Huawei Band 6 incelemesi

Huawei Band 6 incelemesi

Bugüne dek Huawei’nin pek çok yeni ürününü inceleme şansı bulduk. Huawei, oldukça büyük bir ekosisteme sahip ve telefondan tablete, bilgisayardan akıllı saate, kablosuz kulaklıktan akıllı tartıya kadar daha böyle sayabileceğimiz pek çok farklı kategoride ürünleri var. Bu makalemizde ise Huawei’nin uzun yıllardır geliştirerek yeni modellerini karşımıza getirdiği akıllı bileklik serisinin son halkası olan Huawei Band 6’yı inceliyoruz. (Sponsorlu İçerik)

21.05.2021Teknoloji
Tek başına ormana gitti, ayı saldırısında ölümden döndü

Tek başına ormana gitti, ayı saldırısında ölümden döndü!

Alaskalı bir adamın tek başına araştırma yapma hevesi neredeyse canına mal olacaktı. ABD’de ayı saldırısına uğrayan kişi ölümden döndü.

20.05.2021Dünya

Huawei Watch Fit Elegant Türkiye'de satışa sunuldu

Dünyanın önde gelen teknoloji üreticilerinden Huawei, yeni sürpriz ürünü olan Huawei Watch Fit Elegant'ı Türkiye'ye getirdi. İşte cihazın öne çıkan tüm özellikleri ve fiyatı...

3.05.2021Teknoloji
Kırkgöz Han’da yaşayan Selçuklu izleri

Kırkgöz Han’da yaşayan Selçuklu izleri

İpekyolu’nu Akdeniz iskelelerine bağlayan hanlar hanına bir yolculuk yaptık. Antalya’nın en büyük doğal gölünün yanı başındaki Selçuklu hatırasına, Kırkgöz Han Kervansarayı’na düştü yolumuz. Öncesinde aynı adı taşıyan gölde mola verip nefes aldık.

2.05.2021Seyahat
Türk SİHAları KGK-SİHA-82 mühimmatıyla daha güçlü

Türk SİHA'ları "KGK-SİHA-82" mühimmatıyla daha güçlü

TÜBİTAK SAGE'nin KGK'nin SİHA’lar için özel versiyonu olarak geliştirdiği KGK-SİHA-82 testi geçti. F4 ve F16 uçaklarında operasyonel yönden kendini kanıtlayan KGK’nin, SİHA'lara takılmasına yönelik engel kalmadı.

27.04.2021Ekonomi

Yazar Sonuçları

Kendinizi siber stalker'lardan nasıl korursunuz?

Öncelikle siber stalker kime denir herkes biliyor mu?

23.08.2021

Orman yangınlarında teknoloji çözümleri

Karadaki doğal hayatın devamı ve çeşitliliği açısından en önemli habitat olan ormanlarımız, hayvan ve bitki çeşitliliğinin en yoğun olduğu alandır. Canlılığın devamı açısından en önemli madde olan oksijenin üretilmesini sağlayan ormanların varlığı ve korunması doğanın sürdürülebilirliği için son derece önemlidir. Ancak tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de ormanların varlığı ne yazık ki ciddi tehdit altındadır.

4.08.2021

Orman yangınlarını önlemek için teknolojiden nasıl yararlanılabilir?

2005 yılında Sabancı Üniversitesi, son sınıf mezuniyet projem, dünyanın önde gelen üniversitelerinden Berkeley Üniversitesi’nden araştırmacılar ile iş birliği kapsamında geliştirdiğimiz “kablosuz sensör ağlarını kullanarak yangın algılama” sistemiydi. Projemiz kapsamında, GPS’e bağlı konum bilgisine sahip, birbirleri ile haberleşebilen ve belli bir ortamda yangın çıktığı an (ısıyı ölçümleyen ve gazları ayırt eden sensör ver-ilerinden yangının çıktığını anlayarak), hassas konum bilgisini ilgili ekiplere bildiren bir uygulamayı hayata geçirmiştik. Mezuniyet projemin de bu alanda olması, her yangın haberi duyduğumda, acaba bu yangınları teknolojiden yararlanarak, bu denli büyümeden, yüreklerimizi yakmadan önleyebilir miyiz sorusunu aklıma getiriyor…

31.07.2021

Mutfak devrimi, kültürel enformasyon ve antropoloji

Peru’da Şef Virgilio Martinez önderliğinde kurulan sivil toplum örgütü Mater Iniciativa’nın amacı yerel malzemelerin envanterini çıkarıp mutfakta köklerine ulaşmak. Bu sırada yerel grupları ve kadınları da üretime dahil etmek. Kolay değil, 4 binden fazla patates türü olan bir ülkeden bahsediyoruz. Tüm dünyanın ilgiyle takip ettiği Peru mutfak devrimini yerinde inceledim...

30.05.2021

FETÖ sıfırdan başlıyor...

Fetullahçı Terör Örgütü, 15 Temmuz sonrası yaşanan gelişmeler ve son zamanda örgüt yönetiminde yaşanan bölünme tartışmalarına karşı, Türkiye’deki tabanı toparlamak amacıyla FETÖ elebaşı Gülen’in “Her ile bir peygamber, her koğuşa bir sahabe ve dışarıdaki her aileye bir melek” sözü üzerine yeni bir yapılanmaya gidiyor. Örgüt aldığı ağır hasarı onarmak, diğer yandan yeniden taban oluşturmak için kolları sıvadı.

21.05.2021