Kemik parçaları ve eşyalar bulunmuştu... Korhan Berzeg’i arama çalışmalarında eğitimli köpek sayısı artırıldı

Güncelleme Tarihi:

Oluşturulma Tarihi: Nisan 26, 2024 12:11

Balıkesir’in Gönen Korhan Berzeg’in kıyafet ve eşyaları ile kemik parçalarının bulunduğu bölgede, başlatılan arama çalışmaları sürüyor. 1 kadavra köpeği ve 59 olan personel sayısı artırıldı. Ekipler, 4 kadavra köpeğiyle ormanda arama çalışmaları sürdürüyor. Ekipler, diğer kemik parçalarının, hava şartlarına bağlı olarak üstünün bitki örtüsüyle kaplanması ve toprak altında kalmış olması ihtimaline karşı alan taramasını kadavra köpekleri ile detaylı olarak yürütüyor. Bölgede 1 kemik parçası daha bulundu. Kemik parçasının insana mı yoksa hayvana mı ait olduğunun tespiti için İstanbul Adli Tıp Kurumu’na gönderileceği öğrenildi.

Haberin Devamı

ABD'de Dünya Bankası'nda bir dönem 'Asya Direktörü' olarak çalıştıktan sonra emekli olup, İstanbul Büyükada'daki evinde yaşamaya başlayan Korhan Berzeg, 2023 Mayıs'ta İngiliz eşi Angela Berzeg ile geldiği Balıkesir'in Gönen ilçesi kırsal Armutlu Mahallesi'ndeki yazlık evinden, 17 Haziran'da, doberman cinsi eğitimli köpeği 'Tina' ile yürüyüşe çıktıktan sonra kendisinden bir daha haber alınamadı. Bölgede, AFAD, Jandarma Arama Kurtarma (JAK), Ankara Jandarma Özel Asayiş Komutanlığı (JÖAK) ile gönüllü arama ve kurtarma ekiplerinin yanı sıra iz takip ve kadavra köpekleriyle başlatılan arama çalışmalarından sonuç alınamazken, Berzeg'in köpeği Tina, kaybolduktan 74 gün sonra, 29 Ağustos sabahı, Armutlu Mahallesi'ndeki evine geri döndü. Aramalara 'Tina' da dahil edildi. 74 gün boyunca alıkonulduğu yere gitmesi için GPS takılıp, aç bırakılan 'Tina', her defasında, eve geri döndü. Çalışmalarda katkısı olmayan köpek, bir süre sonra Angela Berzeg'e teslim edildi. Tina, Angela Berzeg ile İstanbul Büyükada'daki evlerine dönerken, ekip sayısı artırılarak devam edilen arama çalışmaları Korhan Berzeg kaybolduktan 130 gün sonra, 24 Ekim'de sonlandırıldı.

Kemik parçaları ve eşyalar bulunmuştu... Korhan Berzeg’i arama çalışmalarında eğitimli köpek sayısı artırıldı

Haberin Devamı

312 GÜN SONRA KEMİK PARÇALARI BULUNDU

Berzeg’in kaybolmasından 312 gün sonra, 23 Nisan’da saat 13.30 sıralarında Gelgeç Mahallesi Muhtarı Ahmet Gülay, mahalleye gelen su ile ilgili inceleme yaptığı sırada Korhan Berzeg'in Armutlu Mahallesi'nde bulunan evinin 3,5 kilometre uzağındaki ormanda dere kenarında Berzeg'e ait kimlik ve kredi kartı, kıyafet ile insana ait olduğu değerlendirilen kemik parçaları buldu. Gülay’ın haber vermesi üzerine bölgeye çok sayıda jandarma ekibi sevk edildi.

PAÇASI PARÇALANAN PANTOLONUN CEBİNDEKİ CÜZDANDAN KİMLİK VE KREDİ KARTLARI ÇIKTI

Yapılan olay yeri incelemesinde, paça kısımları parçalanmış pantolonun cebinde yine parçalanmış kahverengi cüzdan ve içerisinde Korhan Berzeg adına düzenlenmiş 3 farklı bankaya ait kredi kartı, 1 banka kartı, ⁠parçalanmış halde İstanbul ücretsiz taşıma kartı, İstanbul Mavi kart, yine Korhan Berzeg adına düzenlenmiş sürücü belgesi ve kimlik kartı ile biri parçalanmış 5 adet 10 TL, ⁠1 adet 100 TL, ⁠1 adet 50 TL, 1 araç anahtarı ile muhtelif anahtarlar bulundu.

Haberin Devamı

Cumhuriyet Savcısı ile jandarma ekiplerinin olay yerinde yaptığı çalışmanın ardından, kemik parçaları ile kıyafet ve malzemeler incelenmek üzere alındı.

Kemik parçaları ve eşyalar bulunmuştu... Korhan Berzeg’i arama çalışmalarında eğitimli köpek sayısı artırıldı

ÜZERİNDE DOKU OLMAYAN KEMİK PARÇALARI İSTANBUL’A GÖNDERİLDİ

Üzerinde doku olmayan kemik parçaları DNA testi için İstanbul Adli Tıp Kurumu Başkanlığı’na gönderilirken, Korhan Berzeg’in kızı Nisa Berzeg, DNA örneği vermek için İngiltere’den Türkiye’ye geldi. Dün annesi Angela Berzeg ile birlikte geldiği Gönen Devlet Hastanesi’nde kan örneği veren Nisa Berzeg, İstanbul’a dönerken, yapılan karşılaştırma sonucu, kemik parçasının 315 gündür kayıp olan Korhan Berzeg’e ait olup olmadığı belirlenecek.

Haberin Devamı

4 KADAVRA KÖPEĞİ İLE İZ SÜRÜLÜYOR

Korhan Berzeg’in kıyafet ve eşyaları ile kemik parçalarının bulunduğu bölgede, 24 Nisan’da başlatılan arama çalışmaları ise sürüyor. 1 kadavra köpeği ve 59 olan personel sayısı artırıldı. Ekipler, 4 kadavra köpeğiyle Korhan Berzeg'in evinin bulunduğu Armutlu Mahallesi Fındıklı Deresi mevkisi ile Turplu Mahallesi ve Gelgeç Mahallesi’ndeki ormanda arama çalışmaları sürdürüyor. Ekipler, diğer kemik parçalarının, hava şartlarına bağlı olarak üstünün bitki örtüsüyle kaplanması ve toprak altında kalmış olması ihtimaline karşı alan taramasını kadavra köpekleri ile detaylı olarak yürütürken, arazinin engebeli ve sık bitki örtüsü ile kaplı olması çalışmaları güçleştiriyor.

Kemik parçaları ve eşyalar bulunmuştu... Korhan Berzeg’i arama çalışmalarında eğitimli köpek sayısı artırıldı

Haberin Devamı

BURSA, İSTANBUL VE İZMİR’DEN GELEN KADAVRA KÖPEKLERİ İZ SÜRÜYOR

Kendisine ait olduğu düşünülen kemik parçaları bulunan Korhan Berzeg’i (84) arama çalışmaları 3’üncü gününde devam ediyor. İlk gün Bursa İl Jandarma Komutanlığı’ndan bölgeye gönderilen 1 köpekli unsura destek olarak, İstanbul ve İzmir’den de bugün bölgeye köpekli unsurlar sevk edildi. İyi koku almaları için 20 dakika iz sürüp, 40 dakika dinlenmesi gereken köpekler, dönüşümlü olarak arazide görev alıyor.

300 METRELİK ALANDA ÇALIŞMALAR YOĞUNLAŞTIRILDI

Bu sabah saat 08.00’de kadavra arama köpekleriyle birlikte yeniden araziye çıkan 6 Jandarma Asayiş Timi, 3 JASAT, 1 İstihbarat Timi ile 3 Jandarma Asayiş Komando unsurundan oluşan 61 personel, alan taraması yapıyor. Korhan Berzeg’'in evinin bulunduğu Armutlu Mahallesi Fındıklı Deresi mevkii ile Turplu ile Gelgeç Mahallesi’ndeki ormanda arama çalışmaları sürdürülüyor. 30 kilometrekarelik alanda sürdürülen çalışmalar, Berzeg’e ait malzeme ve kıyafet parçaları ile ona ait olduğu düşünülen kemik parçalarının bulunduğu, dere kenarındaki 300 metrelik alanda yoğunlaştırıldı. Bütünlüğü bulunmayan iskelete ait diğer parçaların, hayvanlar tarafından parçalanıp taşınmış olma ihtimaline karşı daraltılan alanda aramaya devam ediliyor.

Haberin Devamı

BULUNANLARIN KALÇA VE GÖĞÜS KEMİĞİ OLDUĞU DEĞERLENDİRİLİYOR

Öte yandan 23 Nisan’da bulunan ve DNA analizi için İstanbul Adli Tıp Kurumu’na gönderilen, üzerinde doku bulunmayan kemik parçalarının, kalça ve göğüs kafesine ait olduğu değerlendiriliyor. Yetkililer, ekiplerin kafatası ile diğer kemik parçalarını bulmak için bölgeyi adeta didik didik taradığını belirtirken, herhangi bir ize rastlanmaması durumunda arama çalışmalarının hafta sonu da devam edeceği öğrenildi.

1 KEMİK PARÇASI DAHA BULUNDU

Korhan Berzeg’i (84) arama çalışmalarının 3’üncü gününde, 1 kemik parçası daha bulundu. 23 Nisan’da Berzeg’e ait malzemeler ve kıyafet parçaları ile ona ait olduğu düşünülen kemik parçalarının bulunduğu dere kenarının çevresindeki 300 metrelik alanda kadavra arama köpekleri ile çalışmalarını yoğunlaştıran ekiplerin, tırmıklarla baktıkları çalıların arasında bulduğu, 10 santimetre uzunluğundaki kemik parçasının insana mı yoksa hayvana mı ait olduğunun tespiti için İstanbul Adli Tıp Kurumu’na gönderileceği öğrenildi.

Saat 08.00’da başlayan ve 16.30’da sonlandırılan arama çalışmalarının ise yarın sabah yine devam edeceği belirtildi.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!