EKSTRA
MENÜ

Buzul

Buzul ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Buzul haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 1.588 Buzul haberi bulunmuştur.

Buzul Haberleri

Trabzonun Barma Yaylasına doğa müzesi ve eğitim merkezi kurulacak

Trabzon'un Barma Yaylası'na doğa müzesi ve eğitim merkezi kurulacak

Trabzon'un Çaykara ve Köprübaşı ilçe sınırları içindeki Barma Yaylası Turbalığı'nda bilim insanlarına ve doğaseverlere hizmet verecek 3 milyon lira maliyetli Barma Yaylası Doğa Müzesi ve Doğa Eğitimi Merkezi ile iki seyir terası oluşturulacak.

26.10.2020Seyahat
Gölleri, akarsuları, yaylaları ve vadileriyle ekoturizm cenneti: Erzincan

Gölleri, akarsuları, yaylaları ve vadileriyle ekoturizm cenneti: Erzincan

Erzincan gölleri, akarsuları, kaplıca suları, dağları, yaylaları ve vadileriyle oldukça zengin bir kaynağa sahip olarak bölgenin ekoturizm cenneti halinde.

22.10.2020Seyahat
İzole tatilin en güzel 5 adresi

İzole tatilin en güzel 5 adresi

Biraz olsun enerji toplamak ve koronalı günleri geride bırakmak için güzel bir liste hazırladık. . İşte Türkiye'de gidilecek '5 İzole' yer...

20.10.2020Gezi
Lissandra Counter (Ct) - Lissandra Counterları, güçlü ve zayıf rakipleri ile iyi ve kötü yönleri hakkında ipuçları

Lissandra Counter (Ct) - Lissandra Counterları, güçlü ve zayıf rakipleri ile iyi ve kötü yönleri hakkında ipuçları

League of Legends oynayanlar karakterler hakkında da bilgi sahibi olmak zorundadır. Lissandra önemli Lol karakterlerinden bir tanesidir. Bu karakterin güçlü rakipleri ve zayıf rakiplerini sizler için derledik.

19.10.2020Teknoloji

Sejuani Counter (Ct) - Sejuani Counterları, Güçlü Ve Zayıf Rakipleri İle İyi Ve Kötü Yönleri Hakkında İpuçları

Sejuani Lol oyunundaki önemli karakterlerden biridir. Bu karakter ile oynamak isteyenlerin tüm özelliklerini bilmesi oldukça önemlidir. Peki, Sejuani güçlü rakipleri ve zayıf rakipleri kimlerdir? Tüm bunları sizler için derledik.

19.10.2020Teknoloji
3 bin 300 metrede kahve keyfi

3 bin 300 metrede kahve keyfi

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Twitter hesabından Hakkâri’deki Sat Buzul Gölleri’nin kıyısında kahve içerken çekilen fotoğraflarını paylaştı.

18.10.2020Gündem
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İkiyaka Dağlarındaki askerleri ziyaret etti

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İkiyaka Dağları'ndaki askerleri ziyaret etti

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde İkiyaka Dağları Üs Bölgesi'nde görev yapan askerleri ziyaret etti.

17.10.2020Haber
Türkiyenin oksijeni bol adresi: Aladağlar Milli Parkı

Türkiye'nin oksijeni bol adresi: Aladağlar Milli Parkı

Aladağlar Milli Parkı yaklaşık 3 bin metrelik rakım farkıyla muazzam bir biyoçeşitlilik örneği sergiliyor. Derin vadileri, eşsiz zirveleri, dik ve sarp buzul kayalıkları, mağaraları, görkemli kanyonları, yüksek platoları,  manzarası, yaban hayatı, ormanları, yaylaları ile mutlaka uğranılması gereken bir durak… İşte size Aladağlar Milli Parkı ile ilgili bilgiler..

14.10.2020Gezi
Anivia Counter (Ct) - Anivia Counterları, Güçlü Ve Zayıf Rakipleri İle İyi Ve Kötü Yönleri Hakkında İpuçları

Anivia Counter (Ct) - Anivia Counterları, Güçlü Ve Zayıf Rakipleri İle İyi Ve Kötü Yönleri Hakkında İpuçları

Anivia Counter (CT), diğer adıyla Buz Ankası, League ofLegends (LoL) oyunun bir karakteridir. Yaşam, ölüm ve yeniden doğumun ebedi döngüsünü simgeleyen kadim bir Freljord yarı ilahıdır. Gökyüzüne ve hava olaylarına hükmedebiliyor. Anivia’ya Anka denmesinin nedeni, ölse bile bir yumurtaya bürünerek, yeniden doğmasıdır. Anivia Counter’ın güçlü/zayıf rakiplerini, yeteneklerini ve zayıf yönlerini sizler için derledik.

13.10.2020Teknoloji
Uyanış Büyük Selçuklu’da Sultan Alparslan’ı canlandıran Serdar Kılıç kimdir

Uyanış Büyük Selçuklu’da Sultan Alparslan’ı canlandıran Serdar Kılıç kimdir?

Uyanış Büyük Selçuklu dizisiyle birlikte gündeme gelen isimlerden biri de Serdar Kılıç oldu. Doğadaki İnsan programıyla tanınan Serdar Kılıç, Ekin Koç, Buğra Gülsoy, Hatice Şendil, Gürkan Uygun, Leyla Lydia Tuğutlu, Sevda Erginci, Mehmet Özgür, Cemal Toktaş'ın oyuncu kadrosunda bulunduğu dizinin ilk bölümünde Sultan Alparslan karakterini canlandırdı. Peki, Uyanış Büyük Selçuklu’da Sultan Alparslan’ı canlandıran Serdar Kılıç kimdir?

2.10.2020Televizyon
Herkesten uzak izole tatil için 5 adres

Herkesten uzak 'izole tatil' için 5 adres

Biraz olsun enerji toplamak ve koronalı günleri geride bırakmak için yola çıkmaya ne dersiniz? İşte Türkiye'de izole tatil yapılacak 5 adres...

30.09.2020Gezi
Dipsiz Göl, eski haline döndü

Dipsiz Göl, eski haline döndü

Gümüşhane'nin Taşköprü Yaylası'nda define kazısı sonucu yok olan Dipsiz Göl, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile valiliğin yürüttüğü eylem planı kapsamındaki çalışmalarla yeniden eski haline döndü. Su seviyesi yükselen gölün çevresindeki canlı yaşamının da canlandığı belirtildi.

29.09.2020Seyahat
Yüksekovadaki Cilo ve Sat Dağları bölgesi, Milli Park ilan edildi

Yüksekova'daki Cilo ve Sat Dağları bölgesi, 'Milli Park' ilan edildi

Hakkari'nin Yüksekova ilçesindeki doğa harikası Cilo ve Sat Dağları bölgesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanan kararla milli park ilan edildi.

28.09.2020Seyahat
Türkiyede karınca çeşitliği üzerine araştırma başlatıldı

Türkiye'de karınca çeşitliği üzerine araştırma başlatıldı

Trakya Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kadri Kıran, çok farklı yaşamlara sahip karınca türlerini tespit etme şansları olduğunu ifade etti.

28.09.2020Teknoloji
Dipsiz Göl eski haline döndü...

Dipsiz Göl eski haline döndü...

GÜMÜŞHANE'nin Taşköprü Yaylası'nda define kazısı sonucu yok olan Dipsiz Göl, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile valiliğin yürüttüğü eylem planı kapsamındaki çalışmalarla yeniden eski haline döndü. Su seviyesi yükselen gölün çevresindeki canlı yaşamının da canlandığı belirtildi.

27.09.2020Gündem
Artvinin İlçeleri Neler Ve Hangi Bölgede Artvinde Gezilecek Ve Tarihi Yerler

Artvin'in İlçeleri Neler Ve Hangi Bölgede? Artvin'de Gezilecek Ve Tarihi Yerler

Artvin; Türkiye’nin el değmemiş ormanları, yüksek dağları, çağlayan nehirleri, zengin florası, festivalleri ve geleneksel mimarisi ile doğa harikası kabul edilen bir şehri. Bu otantik ve saklı cennet köşeleri ile bezeli şehri görmek isteyenler için gezilerine ışık tutacak dipnotları derledik. Bu notlar arasında Artvin’de gezilecek yerler nerelerdir? Artvin’in ilçeleri nedir ve hangi bölgededir? Merak edilenleri sizler için derledik.

25.09.2020Seyahat
Ağrının İlçeleri Neler Ve Hangi Bölgede Ağrıda Gezilecek Ve Tarihi Yerler

Ağrı'nın İlçeleri Neler Ve Hangi Bölgede? Ağrı'da Gezilecek Ve Tarihi Yerler

Türkiye’nin en büyük dağını sınırlarında barındırması ile ünlü şehrimiz Ağrı, gezilecek yerleriyle de misafirlerine unutulmaz hatıralar bırakıyor. Arazisinin büyük bir kısmı dağlık olan bu şehir hakkında Ağrı’nın ilçeleri neler ve hangi bölgede, Ağrı’da gezilecek ve tarihi yerler nereler gibi sorular da sık sık karşımıza çıkıyor. İşte Ağrı ile ilgili sık sorulan sorular ve sizler için derlediğimiz cevaplar.

25.09.2020Seyahat
8. Sınıf Fen Bilimleri Adaptasyon (Çevreye Uyum) konu anlatımı

8. Sınıf Fen Bilimleri Adaptasyon (Çevreye Uyum) konu anlatımı

Canlıların hayatta kalmak kalmak için yaşadıkları çevreye uyum sağlamaları gerekir. Türünün devamlılığını sağlamak için de zorunlu olan bu uyum sürecine adaptasyon denir. 8. sınıflar için Adaptasyon (Çevreye Uyum) konusunu örneklerle açıkladık.

24.09.20208. SINIF
Nesli tükenmekte olan caretta caretta Çanakkale Boğazı’nda böyle görüntülendi

Nesli tükenmekte olan caretta caretta Çanakkale Boğazı’nda böyle görüntülendi

Çanakkale’de zıpkınla avladığı balıklarla adından söz ettiren rekortmen dalgıç Müjdat Turan, bu kez denizin dibinde görüntülediği caretta carettayı sevme fırsatı buldu. Zıpkınla balık avı için su altına dalan Turan, kameraya yansıyan o anların sonrasında kendisine yaklaşan deniz kaplumbağasına dokunduğu o anları ‘muhteşem bir duyguydu’ şeklinde dile getirdi.

23.09.2020Seyahat
Kuzey Kutbu buzullarında en düşük 2. seviye ölçüldü

Kuzey Kutbu buzullarında en düşük 2. seviye ölçüldü

Ulusal Kar ve Buz Merkezi’ne göre, Kuzey Kutbu’nda buz kütlesi 15 Eylül’de 3,74 milyon kilometre kareye ulaştı. Bu miktar bugüne kadar ölçülen en düşük 2. Seviye olarak kayıtlara geçti.

22.09.2020Seyahat
Karbon emisyonlarındaki artış deniz seviyesini yükseltiyor

Karbon emisyonlarındaki artış deniz seviyesini yükseltiyor

Bilim insanları, küresel karbon emisyonlarındaki artışın sürmesi halinde, kutup bölgelerindeki eriyen buzulların, yüzyılın sonunda küresel deniz suyu seviyesini 39,3 santimetreye kadar artırabileceği uyarısında bulundu.

21.09.2020Teknoloji
Paris kadar buzul koptu... Sebep kutuptaki rekor sıcaklık

Paris kadar buzul koptu... Sebep kutuptaki rekor sıcaklık

Grönland’de 79N veya Nioghalvfjerdsfjorden olarak adlandırılan Kuzey Kutbu’nun kalan en büyük buz tabakasından büyük bir buz parçası koptu.

16.09.2020Dünya
Korkulan oldu, Grönland’da büyük bir buzul daha parçalandı

Korkulan oldu, Grönland’da büyük bir buzul daha parçalandı

Kuzeydoğu Grönland'ın "79N" veya "Nioghalvfjerdsfjorden" olarak adlandırılan Kuzey Kutup bölgesinin kalan en büyük buz tabakasından bir kısmı parçalandı.

15.09.2020Teknoloji
Grönland’da korokutan olay: Büyük bir buzul parçalandı

Grönland’da korokutan olay: Büyük bir buzul parçalandı

Grönland'da devasa bir buz tabakasından büyük bir parça koptu.

14.09.2020Dünya
Adımlarınızı oksijene atın...

Adımlarınızı oksijene atın...

Karadeniz yemyeşil doğasıyla adeta bir oksijen deposu… Yılın en az yağışlı ve yürüyüş için en güzel günleri başladı. Bölge birbirinden etkileyici yürüyüş rotalarına ev sahipliği yapıyor. Bazısı çocukla gitmek ve kamp yapmak için elverişli, bazısı zorlu. Karadeniz’in ihtişamlı ahşap mimarisinin en nadide örnekleri olan konakların önünden, yayla evlerinin arasından geçen de var, lezzetli bir mola verip muhlamayı yedikten sonra yolunuza devam edebileceğiniz rotalar da. Jürimize Karadeniz’deki mevsimin en güzel yürüyüş rotalarını sorduk…

13.09.2020Seyahat
Vanlı dağcıların Ağrı Dağı’nda çöp tepkisi

Vanlı dağcıların Ağrı Dağı’nda çöp tepkisi

Vadi Doğa Sporları Kulübü üyeleri, tırmandıkları Ağrı Dağı’nda karşılaştıkları çöplerden dolayı hem tepki gösterdiler hemde çöpleri topladılar.

9.09.2020Seyahat
Gilindire Mağarası Nerededir Gilindire Mağarası Oluşumu, Özellikleri, Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri (2020)

Gilindire Mağarası Nerededir? Gilindire Mağarası Oluşumu, Özellikleri, Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri (2020)

Aynalıgöl Mağarası olarak da bilinen gilindire Mağarası, Türkiye'nin en önemli turistik alanlarından biridir. Aynı zamanda doğal oluşumları üzerinden muhteşem görüntüsüyle Akdeniz'in enfes etkisini ortaya çıkarır. Peki, Gilindire Mağarası nerededir? Gilindire Mağarası oluşumu, özellikleri, giriş ücreti ve ziyaret saatlerine ait tüm detayları sizler için derledik.

8.09.2020Seyahat
Kapuzbaşı Şelalesi Nerededir Ve Nasıl Gidilir Kapuzbaşı Şelalesi Özellikleri, Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri (2020)

Kapuzbaşı Şelalesi Nerededir Ve Nasıl Gidilir? Kapuzbaşı Şelalesi Özellikleri, Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri (2020)

Kapuzbaşı Şelalesi, dünyanın en önemli şelalelerinden biridir. Dünyanın en yüksek ikinci şelalesidir. Meşhur Niagara Şelalesinden daha yüksektir. Kaya içinden çıkan farklı büyükte 7 şelaleden oluşuyor. Kapuzbaşı Şelalesi hakkında detaylı bilgiyi sizler için hazırladık.

7.09.2020Seyahat
Bilim insanlarından korkutan uyarı: 15 yıl içinde yok olabilir

Bilim insanlarından korkutan uyarı: 15 yıl içinde yok olabilir!

Alp Dağları'nın İtalya kısmında kalan Marmolada buzulunun 15 yıl içinde küresel ısınma sebebiyle yok olabileceği belirtildi.

2.09.2020Dünya
Avrupada bir doğa harikası: Ren Şelalesi

Avrupa'da bir doğa harikası: Ren Şelalesi

Avrupa'nın en büyük şelalesi olan Ren Şelalesi yılın her mevsimi turist akınına uğruyor.

2.09.2020Seyahat
Küresel ısınma nedeniyle buzul göllerinin alanı hızla artıyor

Küresel ısınma nedeniyle buzul göllerinin alanı hızla artıyor

Bilim insanları, yerkürenin yüksek kesimlerindeki buzul göllerinin kapladığı alanın 1990'dan 2018 yılına kadar yüzde 51 arttığını bildirdi.

2.09.2020Teknoloji
Marmolada buz kütlesi 15 yıl içinde yok olabilir

Marmolada buz kütlesi 15 yıl içinde yok olabilir

Alp Dağlarının İtalya kısmında kalan ve "Marmolada" adıyla bilinen buzulun 15 yıl içinde küresel ısınma sebebiyle yok olabileceği belirtildi.

2.09.2020Teknoloji
Emzik çocuklarda konuşmayı olumsuz etkiler mi

Emzik çocuklarda konuşmayı olumsuz etkiler mi?

Konuşma ve Dil Terapisti Çiğdem Buzul, emzik kullanımının çocuklarda konuşmayı geciktirebileceğini belirterek, 2 yaşından sonra emzik kullanımının mutlaka bırakılmasını önerdi.

Güneş enerjisi konusunda ulusal düzeyde toplantı yapıldı

Güneş enerjisi konusunda ulusal düzeyde toplantı yapıldı

Ege Üniversitesi (EÜ) Gözlemevi, 18 üniversiteden 72 akademisyenin katıldığı güneş enerjisi konusunda ulusal düzeyde bir toplantıya ev sahipliği yaptı. Pandemi nedeniyle internet üzerinden düzenlenen çalıştayda, Türkiye'nin güçlü bir ekonomiye sahip olmasında enerjinin önemi vurgulandı.

24.08.2020Teknoloji
Dünya üzerinde 30 yıldan kısa sürede 28 trilyon ton buzul eridi

Dünya üzerinde 30 yıldan kısa sürede 28 trilyon ton buzul eridi

Leeds ve Edinburgh üniversiteleriyle University College London'da görevli bilim insanlarının yaptığı araştırma, yeryüzünde 30 yıldan kısa sürede 28 trilyon ton buzulun eridiğini ortaya koydu.

24.08.2020Teknoloji
Grönlanddaki buz tabakasında 2019da rekor erime kaydedildi

Grönland'daki buz tabakasında '2019'da rekor erime' kaydedildi

Grönland'da buz tabakasının 223 milyar tonu Temmuz 2019'da eridi.

21.08.2020Dünya
Grönlandda 2019da rekor düzeyde buzul eridi

Grönland'da 2019'da rekor düzeyde buzul eridi

Bilim insanları Grönland'daki buzul erimesinin geçen yıl rekor seviyeye ulaştığını söyledi.

21.08.2020Teknoloji
Mamut nedir Mamutların tükenişiyle ilgili bilgiler

Mamut nedir? Mamutların tükenişiyle ilgili bilgiler

Rusya'da buzların erimesiyle milyonlarca yıllık bir mamut kalıntısı ortaya çıktı. Bilim insanları kalıntıların incelenmesiyle artık nesli tükenmiş olan mamutlar ile ilgili yeni bilgiler bulmayı umuyor. Peki, mamut nedir? Mamutlar nasıl tükendi? İşte mamutların tükenişiyle ilgili bilgiler...

21.08.2020Gündem
Cilo- Sat Dağlarındaki göllere yoğun ilgi

Cilo- Sat Dağları'ndaki göllere yoğun ilgi

Hakkari'de Cilo- Sat Dağları bölgesindeki göller, normalleşme süreciyle birlikte yeniden ziyarete açıldı. Bölgeye ziyaret eden dağcı ve doğaseverler, dört mevsimi bir arada yaşıyor.

20.08.2020Seyahat
Cilo- Sat Dağlarındaki göllere yoğun ilgi

Cilo- Sat Dağları'ndaki göllere yoğun ilgi

HAKKARİ'de Cilo- Sat Dağları bölgesindeki göller, normalleşme süreciyle birlikte yeniden ziyarete açıldı. Bölgeye ziyaret eden dağcı ve doğaseverler, dört mevsimi bir arada yaşıyor.

20.08.2020Gündem
Doğa tutkunlarının uğrak adresi: Kepır Gölü

Doğa tutkunlarının uğrak adresi: "Kepır Gölü"

Tunceli'nin Ovacık ilçesindeki Munzur Dağları'nda yer alan 3 bin 377 rakımlı Kepır Gölü, eşsiz güzelliğiyle yaz aylarında doğaseverlerin uğrak noktası oluyor.

13.08.2020Seyahat
Mercan Dağlarının saklı güzelliği: Katır Gölleri

Mercan Dağlarının saklı güzelliği: "Katır Gölleri"

Tunceli'nin Ovacık ilçesindeki Katır Gölleri özellikle yaz aylarında çevresinde bulunan yemyeşil çayırlar, rengarenk çiçekler ve masmavi görünümleriyle doğa tutkunlarının ilgisini çekiyor. Çevresi yemyeşil çayırlarla kaplı gölleri gezip, şehrin stresi ve kargaşasından uzakta doğayla iç içe vakit geçiren doğa tutkunları, bazı zamanlarda da su sıcaklığı 10 ile 20 derece arasında değişen buzul göllerde yüzerek serinliyor.

10.08.2020Seyahat
Piramitlerin cazibesini unutturacak benzersiz oluşumlar: Bahariya ve Farafra Vahaları

Piramitlerin cazibesini unutturacak benzersiz oluşumlar: Bahariya ve Farafra Vahaları

Afrika’nın en muhteşem harikalarına ev sahipliği yapan Mısır, şimdilerde sahip olduğu geniş Sahra topraklarında en göz kamaştırıcı iki bölgesiyle ön plana çıkıyor: Bahariya ve Farafra Vahaları… Sahip olduğu benzersiz doğal oluşumlarıyla Piramitler’in ülkenin en büyük cazibesi olduğunu unutturuyorlar. İşte birbirine yakın ama tamamen farklı karakterdeki iki bölgesiyle Bahariya ve Farafra Vahaları’nın geçmişten günümüze hikâyesi…

6.08.2020Gezi
Orada bir köy var uzakta ama pek de  bizim değil sanki...

Orada bir köy var uzakta ama pek de bizim değil sanki...

Sakin, küçük bir yere yerleşmek pek çok şehirlinin hayali ama şehre uyum sağlamanın zorluğu gibi kırsala alışmak da kolay değil. Üstelik tatlı-sert bir çatışma yaşanıyor. Bir zamanlar insanlar “Köyden yeni mi geldin” diye dışlanırdı. Şimdi kentten gidenlere “Şehirden yeni mi geldin” deniyor.

Türk çift Alaska’da küresel ısınmayı görüntüledi

Türk çift Alaska’da küresel ısınmayı görüntüledi

Her yıl binlerce turiste ev sahipliği yapan Alaska’da küresel ısınmayı Türk çift görüntüledi. Havadan çekilen görüntüler ise Alaska’nın muhteşem doğasını gözler önüne serdi.

24.07.2020Seyahat
Dört mevsimin bir arada yaşandığı Hakkari’de tırmanış keyfi

Dört mevsimin bir arada yaşandığı Hakkari’de tırmanış keyfi

Hakkari Cilo Dağcılık Kulübü öncülüğünde dört mevsimin bir arada yaşandığı kentteki dağlara tırmanış yapıldı.

20.07.2020Seyahat
Munzur Dağları, yaylaları ve buzul gölleriyle doğaseverleri cezbediyor

Munzur Dağları, yaylaları ve buzul gölleriyle doğaseverleri cezbediyor

Tunceli'nin Ovacık ilçesindeki Munzur Dağları, eşsiz güzellikteki yaylaları ve buzul gölleriyle doğaseverlerin ilgisini çekiyor.

7.07.2020Seyahat

Yazar Sonuçları

Sonbaharın en güzel yürüyüş rotası: Likya Yolu

Pandemi başladığından bu yana pek çoğumuz evlere kapandı, dışarı çıkanlar gün boyu maskeleri ile temiz hava-oksijenle aralarına mesafe koyarak işlerinin peşine düşmüş durumda. Bu nedenle, özellikle de geçmişte sıklıkla seyahat edenler bir yerlere gitmeyi, ikametgahından çıkarak eskisi gibi keyifle keşfetmenin hayalini kurar oldu. Hazır sonbahar da gelmişken, sizlere pandemi riskinden uzak olacağınız, bununla birlikte nefes alıp ruhunuzu arındıracağınız müthiş bir seyahat önerim olacak: Likya Yolu…

18.09.2020

Türkiye'nin çatısı Ağrı'da mutlaka görmeniz gereken 10 yer

Türkiye’de mutlaka gidip görmeniz gereken yerler deyince aklınıza Ağrı gelir mi? Benim kendi Türkiye’de gezilecek yerler, yapılacak aktiviteler listemde İshakpaşa Sarayı ve Ağrı Dağı tırmanışı uzun zamandır yer alıyordu. Birkaç yıl önce İshakpaşa Sarayı’nı karlar altında görme şansı bulmuştum. Geçtiğimiz günlerde ise Ağrı Valiliğinin Ağrı turizmini geliştirmek için düzenlediği çalıştaya davet edildim ve Ağrı’da daha önce görmediğim pek çok yeri gezip görme fırsatı yakaladım. Ağrı beni şaşırttı, yazının sonunda bakalım siz ne düşüneceksiniz.

12.09.2020

Mutlu kent: Sinop

Türkiye’nin kuzey ucunda olan bu şirin Orta Karadeniz ili, bir yarımadada bulunmasından ötürü limanı ve kumsalıyla aynı zamanda gelişmekte olan bir turizm merkezi. İsmini Yunan Tanrısı Asapos’unsu perisi olan kızı Sinope’den aldığı söylenen şehir, aynı zamanda merkezinden denize girilebilen az sayıda yerden biri. Bu yazıda size Sinop'un güzelliklerinden bahsedeceğim. İşte size Sinop gezi rehberi...

18.08.2020