MENÜ

Dağcı

Dağcı ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Dağcı haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 2.836 Dağcı haberi bulunmuştur.

Dağcı Haberleri

Sümela Manastırı’nda 5 yıl sonra ilk

Sümela Manastırı’nda 5 yıl sonra ilk

TRABZON’da, tamamlanan restorasyon çalışmalarının ardından açılışı yapılan ve ziyaretçilerini ağırlamaya başlayan Sümela Manastırı’nda, restorasyon nedeniyle ara verilen ayin, 15 Ağustos'ta 5 yılın ardından ilk kez gerçekleştirilecek. Fener Rum Patriği Bartholomeos, koronavirüs nedeniyle ayine katılmayacak.

10.08.2020Gündem
Aladağlarda kaza geçiren 2 dağcı, askeri helikopterle kurtarıldı

Aladağlar'da kaza geçiren 2 dağcı, askeri helikopterle kurtarıldı

MİLLİ Savunma Bakanlığı, Niğde Aladağlar'da kaza geçiren 1'i yaralı 2 kadın dağcının, Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na ait helikopterle kurtarıldığını açıkladı.

10.08.2020Gündem
Sümela Manastırında 5 yıl aradan sonra ilk ayin

Sümela Manastırı'nda 5 yıl aradan sonra ilk ayin

Trabzon'un Maçka ilçesi Altındere Vadisi'nde bulunan tarihi Sümela Manastırı'nda 5 yıldır süren restorasyon çalışmaları nedeniyle ara verilen ayin 15 Ağustos 2020 Cuma günü 5 yılın ardından ilk kez gerçekleştirilecek.

10.08.2020Seyahat
Serinlemek için denize giren 9 yaşındaki Mustafa boğuldu

Serinlemek için denize giren 9 yaşındaki Mustafa boğuldu

Hatay'ın Samandağ ilçesinde rüzgarlı havada denize giren Musap Dağcı (9) akıntıya kapılarak boğuldu.

9.08.2020Gündem
Dağcılar, Sümbül Dağında geçen yıl keşfedilen mağarayı gezdi

Dağcılar, Sümbül Dağı'nda geçen yıl keşfedilen mağarayı gezdi

Hakkari'de bir grup dağcı ve doğasever, Sümbül Dağı'nda geçen yıl keşfedilen mağarayı gezdi. Doğaseverler, sarkıt, dikit ve sütunlarıyla hayranlık uyandıran mağaraya girip, hatıra fotoğrafı çektirdi.

31.07.2020Seyahat
Dağcılar, Sümbül Dağında geçen yıl keşfedilen mağarayı gezdi

Dağcılar, Sümbül Dağı'nda geçen yıl keşfedilen mağarayı gezdi

HAKKARİ'de bir grup dağcı ve doğasever, Sümbül Dağı'nda geçen yıl keşfedilen mağarayı gezdi. Doğaseverler, sarkıt, dikit ve sütunlarıyla hayranlık uyandıran mağaraya girip, hatıra fotoğrafı çektirdi.

30.07.2020Gündem
Sümela Manastırı, ziyaretçilerini ağırlamaya başladı

Sümela Manastırı, ziyaretçilerini ağırlamaya başladı

TRABZON’da, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından, telekonferans bağlantısıyla tamamlanan restorasyon çalışmalarının ardından açılışı yapılan Sümela Manastırı, ziyaretçilerini ağırlamaya başladı.

29.07.2020Gündem
‘Bu hikâye herkes için iyi bir dirayet ve umut örneği’

‘Bu hikâye herkes için iyi bir dirayet ve umut örneği’

Everest’e tırmanırken sırra kadem basan iki dağcı... Ve yıllar sonra onların izini süren bir ekip... 1924’te kaybolan dağcılar George Mallory ve Sandy Irvine’in hikâyesini anlatan ‘Everest’in Büyük Gizemi’ isimli belgeselin görüntü yönetmeni, fotoğrafçı ve dağcı Renan Öztürk’le konuştuk.

Dört mevsimin bir arada yaşandığı Hakkari’de tırmanış keyfi

Dört mevsimin bir arada yaşandığı Hakkari’de tırmanış keyfi

Hakkari Cilo Dağcılık Kulübü öncülüğünde dört mevsimin bir arada yaşandığı kentteki dağlara tırmanış yapıldı.

20.07.2020Seyahat
Kaçkar Dağına tırmanırken yaralanan dağcı, askeri helikopterle kurtarıldı

Kaçkar Dağı'na tırmanırken yaralanan dağcı, askeri helikopterle kurtarıldı

ARTVİN’in Yusufeli ilçesinde, Kaçkar Dağı'na tırmanırken 25 metrelik yamaçtan yuvarlanarak yaralanan dağcı Mehmet Birlik (58), askeri helikopterle kurtarıldı.

17.07.2020Gündem
Kamp yapmanın incelikleri

Kamp yapmanın incelikleri

Bir ormanın derinliklerinde, bir dağın eteklerinde, bir mağaranın önünde ya da kumsalda doğayla baş başa kalıp kentin stresinden kurtulabilirsiniz. Bunu yapmanın en kolay yollarından biri kamp tatili. Ancak bu işin dikkat edilmesi gereken birçok inceliği var. Çadır kurmak için su kenarını ya da çimenlikleri değil, kayalık yamaçları tercih etmeli; iyi bir mat ve uyku tulumu olmadan yola çıkmamalısınız

12.07.2020Seyahat
Trabzon’un önemli üç turizm merkezi Temmuz’un son haftası ziyarete açılacak

Trabzon’un önemli üç turizm merkezi Temmuz’un son haftası ziyarete açılacak

Trabzon’da restorasyon nedeniyle ziyarete kapatılan Sümela Manastırı, Ayasofya Camii ve Kızlar Manastırı, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un katılımıyla Temmuz ayının son haftasında ziyarete açılacak.

29.06.2020Seyahat
Türkiyenin ikinci yüksek dağında dört mevsimi bir arada yaşadılar

Türkiye'nin ikinci yüksek dağında dört mevsimi bir arada yaşadılar

Türkiye'nin en yüksek ikinci dağı Cilo-Sat bölgesindeki 4 bin 135 rakımlı Reşko Uludoruk Dağı, normalleşme süreciyle yeniden ziyaretçilerini ağırlamaya başlarken, bölgedeki Avaspi Buzulları ve Mergan Yaylası'na pancar toplamaya giden vatandaşlar ve Türkiye Dağcılık Federasyonu Hakkari İl Temsilcisi Naci Ertunç, dört mevsimi bir arada yaşadı.

15.06.2020Seyahat
Rüzgar türbinleri artık dronelarla temizleniyor

Rüzgar türbinleri artık drone'larla temizleniyor

Uşak'ta biri üniversite öğrencisi 2 girişimci, rüzgar türbinlerinin hasar tespitlerinin "drone" ile yapılmasını sağlayan yazılım geliştirdi.

12.06.2020Teknoloji
450 metre yükseklikten düşen amatör dağcı öldü

450 metre yükseklikten düşen amatör dağcı öldü

KAHRAMANMARAŞ'ta, Düldül Dağı'na çıkan 3 amatör dağcıdan öğretmen Murat Kargın (43), 450 metre yükseklikten düşerek hayatını kaybetti.

4.06.2020Gündem
Likya Yolu, aylar sonra yürüyüşçülerle buluştu

Likya Yolu, aylar sonra yürüyüşçülerle buluştu

Güneyin en uzun, popüler ve göz kamaştırıcı yürüyüş rotası olan 555 kilometrelik Likya Yolu, Covid-19 salgını kısıtlamalarının ardından doğaseverlerle buluştu.

4.06.2020Seyahat
Hurma Kayalıklarından Antalyanın kuş bakışı güzelliği

Hurma Kayalıkları'ndan Antalya'nın kuş bakışı güzelliği

Akdeniz Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Bölümü öğretim görevlisi Yılmaz Sevgül'ün tırmanış rotalarını belirlediği Hurma Kayalıkları, tırmanış tutkunlarına eşsiz manzara sunuyor.

4.06.2020Seyahat
Savunma Bakanı Trump’a karşı

Savunma Bakanı Trump’a karşı

ABD Başkanı Donald Trump, devam eden protesto gösterilerine ordunun müdahale etmesini isterken, Savunma Bakanı Mark Esper buna karşı olduğunu söyledi. Beyaz Saray’dan gelen açıklamalar ‘Esper kovulacak mı’ sorusunu akıllara getirdi.

4.06.2020Dünya
Pentagon geri adım attı: Askerleri Washingtondan çekmiyorlar

Pentagon geri adım attı: Askerleri Washington'dan çekmiyorlar

ABD Savunma Bakanı Mark Esper'in gün içinde başkent Washington DC yakınlarındaki üslere tedbir amaçlı konuşlandırılmış askerlerin çekilmesi kararını geri aldığı bildirildi.

3.06.2020Dünya
Likya Yolu, aylar sonra yürüyüşçülerle buluştu

Likya Yolu, aylar sonra yürüyüşçülerle buluştu

GÜNEYİN en uzun, popüler ve göz kamaştırıcı yürüyüş rotası olan 555 kilometrelik Likya Yolu, Covid-19 salgını kısıtlamalarının ardından doğaseverlerle buluştu.

3.06.2020Gündem
Sümela Manastırı yeniden ziyarete açıldı

Sümela Manastırı yeniden ziyarete açıldı

Trabzon'un Maçka ilçesinde, Türkiye'nin önemli tarihi, turistik ve inanç mekanlarından olan Sümela Manastırı'nda, restorasyon çalışmaları 4 yıldır sürüyor. Endüstriyel dağcıların yer aldığı ekibin, çelik ağ örme çalışmalarını sürdürdüğü manastır, normalleşme kapsamında sınırlı bölgeleri ile yeniden ziyarete açıldı. Sosyal mesafe kuralı ve hijyenin ön planda tutulduğu manastır, ziyaretçilerini ağırlıyor.

2.06.2020Seyahat

Dağcılar, normalleşme süreciyle 4 bin 135 rakımlı Cilo Sat Dağları'na çıktı

Hakkariİ'nin Cilo-Sat Dağları, normalleşme süreci kapsamında ziyarete açıldı. Hakkari Cilo Dağcılık ve Zirve Dağçılık kulüplerine üye 5 dağcı, Cilo Dağı eteğindeki Mergan Yaylası’na doğa yürüyüşü düzenledi.

2.06.2020Seyahat
Sümela Manastırı yeniden ziyarete açıldı

Sümela Manastırı yeniden ziyarete açıldı

TRABZON'un Maçka ilçesinde, Türkiye'nin önemli tarihi, turistik ve inanç mekanlarından olan Sümela Manastırı'nda, restorasyon çalışmaları 4 yıldır sürüyor. Endüstriyel dağcıların yer aldığı ekibin, çelik ağ örme çalışmalarını sürdürdüğü manastır, normalleşme kapsamında sınırlı bölgeleri ile yeniden ziyarete açıldı. Sosyal mesafe kuralı ve hijyenin ön planda tutulduğu manastır, ziyaretçilerini ağırlıyor.

2.06.2020Gündem
Sümela Manastırı yeniden ziyarete açıldı

Sümela Manastırı yeniden ziyarete açıldı

TRABZON’un Maçka ilçesinde, Türkiye’nin önemli tarihi, turistik ve inanç mekanlarından olan Sümela Manastırı’nda, restorasyon çalışmaları 4 yıldır sürüyor. Endüstriyel dağcıların yer aldığı ekibin, çelik ağ örme çalışmalarını sürdürdüğü manastır, normalleşme kapsamında sınırlı bölgeleri ile yeniden ziyarete açıldı. Sosyal mesafe kuralı ve hijyenin ön planda tutulduğu manastır, ziyaretçilerini ağırlıyor.

2.06.2020Ekonomi
Bingöllü dağcılardan, Gerindal Krater Gölüne keşif yürüyüşü

Bingöllü dağcılardan, Gerindal Krater Gölü'ne keşif yürüyüşü

Bingöl Arama Kurtarma Birimi'ne bağlı 4 kişilik dağcı ekibi, Gerindal Krater Gölü'nün doğa sporlarına uygunluğunu öğrenmek için 3,5 saat yürüyüp, keşif yaptı.

1.06.2020Seyahat
Sezai Harmanı kim öldürdü, zehirlendi mi Müge Anlıdaki Sezai Harman olayının detayları

Sezai Harman'ı kim öldürdü, zehirlendi mi? Müge Anlı'daki Sezai Harman olayının detayları

1 Haziran itibariyle ekran macerasına kaldığı yerden devam eden Müge Anlı'nın ilk konusu Sezai Harman olayı oldu. Babaları Sezai Harman’ın anneleri Ayşe Harman tarafından zehirlenerek öldürüldüğünü iddia eden kız kardeşler Canan Dağcı ve Eda Ünlükoç, Müge Anlı ve ekibinden yardım istemişti. Peki, Sezai Harman'ı kim öldürdü, zehirlendi mi? Müge Anlı'daki Sezai Harman olayının detayları

1.06.2020Televizyon
Olimpos Dağı nerede Olimpos Dağı yüksekliği kaç metre Olimpos Dağı hakkında bilgi

Olimpos Dağı nerede? Olimpos Dağı yüksekliği kaç metre? Olimpos Dağı hakkında bilgi

Olimpos dağı, Yunanistan'ın kuzey kısmında, Orta Makedonya idari bölgesiyle Teselya arasında bulunan, dünyanın en ünlü dağlarından birisidir. Mitolojide Yunan Tanrılarının evi olan Olimpos, Yunanistan ülkesinin en yüksek noktasıdır. İşte Olimpos dağı hakkında bilinmesi gerekenler.

31.05.2020Gündem
Kilimanjaro Dağı nerede Kilimanjaro Dağı özellikleri, yükseliği ve hakkında bilgi

Kilimanjaro Dağı nerede? Kilimanjaro Dağı özellikleri, yükseliği ve hakkında bilgi

Dünya'da pek çok ünlü dağ vardır. Bu dağların özellikleri ve yüksekliği kimi zaman bizleri şaşırtmaktadır. Dünya'nın en ünlü ve yüksek dağlarından biri olan Kilimanjaro dağı ise oldukça gizemli bir dağdır. Dünya'nın en yüksek dağarından biri olarak kabul edilen bu dağın pek çok spesifik özellikleri vardır. Dağın ismini ilk kez duyan kişiler ise dağ hakkında çeşitli yerlerden araştırma yapmaktadırlar. Peki, kilimanjaro dağı nerede? Klimanjaro dağı özellikleri, yüksekliği ve hakkında bilgi nedir? Kilimanjaro dağı hakkında bütün detaylı bilgileri sizler için derledik.

31.05.2020Gündem
Kayıp dağcının sırt çantası ve eşofmanına ulaşıldı

Kayıp dağcının sırt çantası ve eşofmanına ulaşıldı

MUĞLA'nın Fethiye ilçesindeki Mendos Dağı'na, antrenman için tırmanışa giden ve bir daha kendisinden haber alınamayan dağcı Fikret Emre'nin (35) bulunması için başlatılan arama- kurtarma çalışmaları 7'nci gününde de sürüyor. Emre'nin sırt çantasına ve tırmanış eşofmanına ulaşılırken, anne Füsun Tanrıkulu (56), "Oğlumun başına bir şey geleceğine inanmıyorum" dedi.

19.05.2020Gündem
Kayıp dağcı 6 gündür aranıyor

Kayıp dağcı 6 gündür aranıyor

MUĞLA'nın Fethiye ilçesindeki Mendos Dağı'na, bir hafta önce antrenman için tırmanışa giden ve bir daha kendisinden haber alınamayan dağcı Fikret Emre'nin (35) bulunması için başlatılan arama- kurtarma çalışmaları 6'ncı günde de sürüyor.

18.05.2020Gündem
Everest Dağının yüksekliğini yeniden ölçecekler

Everest Dağı'nın yüksekliğini yeniden ölçecekler

Bir grup Çinli dağcı, dünyanın en yüksek zirvesi Everest Dağı'nın irtifasını ölçmek üzere zirve yolculuğuna başladı.

8.05.2020Seyahat
Fenerbahçe Stadında 100 yıl önceki fotoğraf dalgalandı

Fenerbahçe Stadı'nda 100 yıl önceki fotoğraf dalgalandı

Fenerbahçe Kulübü, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 1. Meclis'in önünde çekilen fotoğrafını dev boyutlarda stada astı.

23.04.2020Futbol
Kadıköyde dev bayrak Fenerbahçeden 23 Nisan kutlaması

Kadıköy'de dev bayrak! Fenerbahçe'den 23 Nisan kutlaması

Fenerbahçe Kulübü, Atatürk'ün Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) önündeki fotoğrafının yer aldığı dev pankartı Ülker Stadı'nda açtı.

23.04.2020Futbol
Çocuklar için macera, merak, eğlence dolu 10 kitap

Çocuklar için macera, merak, eğlence dolu 10 kitap

Kuşlara âşık bir kız çocuğu, paranın ‘sırrını’ çözmeye çalışan bir diğeri, ‘kaşınan’ bir dağ, hayat dolu zombi ailesi, sihir dolu bir dükkân... Hepsi çocukların zihnini heyecan dolu anlarla doldurmak için hazır. Çocuklara 10 kitaplık bir bayram hediyesi...

16.04.2020Kitap Sanat
Kaybolmuş dünyada iğne tipi bir kayalık: Pico Cao Grande

'Kaybolmuş dünyada' iğne tipi bir kayalık: Pico Cao Grande

İğne görünümünde ve 487 metre yüksekliğindeki Pico Cao Grande, adeta kayıp bir ada edası ile Rio de Janeiro’nun 330 kilometre kuzey batısında yer alan Sao Tome ve Principe ülkelerinin başkenti olan Sao Tome’de kendini gösteriyor...

13.04.2020Seyahat
Evdeyken izleyebileceğiniz en güzel seyahat filmleri

Evdeyken izleyebileceğiniz en güzel seyahat filmleri

Seyahat etmeyi hepimiz çok özlemedik mi? Ancak bir süre daha evden çıkamayacağız gibi görünüyor. Bu süreçte ruhunuza iyi gelecek, kendinizi muhteşem bir seyahatin içinde hissetmenizi sağlayacak filmleri derledik.

3.04.2020Evdehayat
Türkiye’nin en güzel 10 bisiklet rotası

Türkiye’nin en güzel 10 bisiklet rotası

Nisan yaklaşıyor, baharın tadını çıkarmak için doğaya koşma zamanı. Bu hafta Türkiye’nin dört bir yanından en popüler bisiklet rotalarını sporu yaşam biçimi haline getiren Hürriyet Seyahat yazarlarına, gezginlere , dağcılara ve bisiklet tutkunlarına sorduk. İşte adım adım yollar ve mola verebileceğiniz duraklarla ilgili tüm detaylar...

22.03.2020 Seyahat
Zirve tutkunu dağcı Semra Keskinin yeni hedefi ölüm dağı

Zirve tutkunu dağcı Semra Keskin'in yeni hedefi ölüm dağı

Dünyada 7010 metre yüksekliğindeki Tanrı Dağı'na (Khan Tengri) tırmanan ilk kadın olan profesyonel dağcı ve UMKE görevlisi Semra Keskin'in yeni hedefi, dünyanın en yüksek ikinci dağı ve aynı zamanda Ölüm Dağı olarak bilinen K2'nin zirvesi...

18.03.2020Seyahat
Helikopterle kurtarıldılar

Helikopterle kurtarıldılar

Dünyanın en yüksek zirvesi Everest’e tırmanmaya çalışırken yüksek irtifa hastalığına yakalanan ve Nepal’de bir köye sığınan iki Türk dağcı, Dışişleri Bakanlığı’nın devreye girmesi üzerine helikopterle kurtarıldı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu iki dağcının helikopterde çekilmiş fotoğraflarını paylaştı.

16.03.2020Gündem
Fenerbahçe HDI Sigorta 3-0 İnegöl Belediyespor

Fenerbahçe HDI Sigorta 3-0 İnegöl Belediyespor

AXA Sigorta Efeler Ligi'nin 22. haftasında Fenerbahçe HDI Sigorta, İnegöl Belediyespor'u 3-0 mağlup etti.

14.03.2020Voleybol
Bir single bir kitap

Bir single bir kitap

Çınara, “Zarar Ettik” adını verdiği yeni single’ını çıkardı.

12.03.2020Keyif
İnegöl Belediyespor 1-3 Tokat Belediye Plevne

İnegöl Belediyespor 1-3 Tokat Belediye Plevne

Voleybolda AXA Sigorta Efeler Ligi'nin 21. haftasında Tokat Belediye Plevne, deplasmanda İnegöl Belediyespor'u 3-1 yendi.

6.03.2020Voleybol
Rengiyle ilgi çeken Yeşilgöl buz tuttu, kar altında kaldı

Rengiyle ilgi çeken Yeşilgöl buz tuttu, kar altında kaldı

Antalya'nın Kaş ilçesinde bahar ve yaz aylarında adını aldığı rengiyle ilgi çeken Yeşilgöl, yağan karla birlikte beyaz örtüyle kaplanıp, buz tuttu.

26.02.2020Seyahat
Müge Anlı’daki Sezai Harman olayında son durum… Sezai Harman zehirlendi mi

Müge Anlı’daki Sezai Harman olayında son durum… Sezai Harman zehirlendi mi?

Manisa’da geçen yıl yaşamını yitiren Sezai Harman’ın ölümüyle ilgili korkunç iddia Müge Anlı programıyla gündeme geldi. Sezai Harman’ın Müge Anlı’ya başvuran kızları, babalarının anneleri tarafından zehirlendiğini iddia etti. Özellikle Ayşe Harman'ın öz kızı Eda Ünlükoç’un iddiaları kan dondurdu. Annesinin ‘kanserim’ diye kendini kandırdığını söyleyen genç kadın, babasının iki kez zehirlendiğini söyledi. İşte Müge Anlı’daki Sezai Harman olayında son durum…

25.02.2020Televizyon
Rengiyle ilgi çeken Yeşilgöl buz tuttu, kar altında kaldı

Rengiyle ilgi çeken Yeşilgöl buz tuttu, kar altında kaldı

ANTALYA'nın Kaş ilçesinde bahar ve yaz aylarında adını aldığı rengiyle ilgi çeken Yeşilgöl, yağan karla birlikte beyaz örtüyle kaplanıp, buz tuttu.

25.02.2020Gündem
Hocalı şehitlerini Nahçıvan Haça Dağında andılar

Hocalı şehitlerini Nahçıvan Haça Dağı'nda andılar

KARS Dağcılık ve Doğa Sporları Arama Kurtarma Derneği (KARSDAK) üyeleri, Hocalı katliamının 28'inci yıl dönümünde Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti'nin en yüksek ve sembol dağı Haça Dağı'na tırmandı.

25.02.2020Gündem

Yazar Sonuçları

Dünyanın zirvesindeki büyük sır

1924’te Everest’te kaybolan iki dağcının hikâyesinin peşine düşen ‘Everest’in Büyük Gizemi’ yarın yayımlanacak. Hiç unutamayacağım çarpıcı görüntüleri ilk kez izledim.

18.07.2020

Marmara’nın Zirvesine Yolculuk “ULUDAĞ”

İnsanların salgın sürecinde uzun süre evde kalması doğanın kendini az da olsa yenilemesine, nefes almasına yardımcı oldu. İstanbul’dan Uludağ’ın zirvesinin göründüğü haberlerini okuduk medyada. Hoş Uludağ hep oradaydı ve hep görünüyordu ama insanlar farkında değildi.

15.06.2020

Almanya’da Türk edebiyatı ve Türk edebiyatçıları

SÖĞÜT* dergisinde benim de çok ilgilendiğim bir konudaki yazıyı okudum: ‘Avrupa Türkleri ve Edebiyatı’.

3.03.2020

Karadeniz-Samsun Kitap Fuarı 15 Şubat’ta açıldı

TÜYAP tarafından Türkiye Yayıncılar Birliği işbirliğinde hazırlanan Karadeniz 6. Kitap Fuarı 15 Şubat günü kapılarını kitapseverlere açtı.

18.02.2020