EKSTRA
MENÜ

Asgari Ücret

Asgari Ücret ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Asgari Ücret haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 7.520 Asgari Ücret haberi bulunmuştur.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın öncülüğünde ve Asgari Ücret Komisyonu tarafından belirlenmiş olan yeni asgari ücret tutarı Resmi Gazete'de yayınlanır ve yürürlüğe girer. Yayınlandığı ayı takip etmiş olan aydan itibaren tüm işkolları ve işçiler için geçerlidir

Asgari ücret nedir?

Asgari ücretin anlamı bir kişinin en temel ihtiyaçları olarak sayılabilecek olan, beslenmek, barınmak, giyim, ısınmak, ulaşım gibi ihtiyaçlarının karşılamasına yetecek biçimde düzenlenen, bir çalışana verilebilecek olan en düşük ücret anlamına gelmektedir. Devletin, belirli temsilcilerin katılımı ile her sene güncellemiş olduğu asgari ücret tutarı ülkede hangi iş kolunda ve de hangi yasaya tabi olursa olsun, bir çalışana verilebilecek en düşük maaşı temsil eder. Bir çalışana devlet tarafından belirlenmiş olan asgari ücretin altında bir ücret ödenmesi söz konusu olamaz.

Asgari ücret nasıl belirlenir?

Asgari ücrete yönelik olarak temel esaslar 01.08.2004 tarihli ve 25540 Sayılı Resmi Gazetede yayınlanmış olan Asgari Ücret Yönetmeliği’nde tanımlanmıştır. Bu yönetmelikte;

Yönetmeliğin Amacı, Kapsamı, Dayanağı ve Tanımları

Ücretin Belirlenmesine İlişkin İlkeler ve Esaslar

Komisyonun Kuruluşu, Görevleri, Yetkileri ve Sorumluluğu

 Ücretin Yürürlüğü, İşveren Kişinin Sorumluluğu, İşçi ve İşveren Temsilcilerinde Aranmış Olan Nitelikler

 başlıkları ile asgari ücrete dair tüm detaylara yer verilmiştir.

 Asgari ücret, ilgili yönetmelikte de belirtilmiş olduğu gibi sadece 4857 sayılı İş Kanunu’na tabi olarak iş kollarını veya çalışanları değil, her türlü işçinin çalışmış olduğu, tüm iş kollarını kapsar.

 Asgari ücret günlük olarak belirlenir. Belirlenmiş olan günlük tutarlar üzerinden saat başına, parça başına, haftalık, aylık veya işin miktarına göre yapılan ücret ödemesi ile ayarlanır.

Asgari ücreti, Asgari Ücret Komisyonu belirler. Komisyon ise her sene toplanarak belirli kriterler çerçevesinde bir sonraki yılın asgari ücret tutarlarını belirler. Asgari Ücret Komisyonu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın tespit etiği üyelerden birinin başkanlığında gerçekleşir.

Komisyonun asgari ücreti belirlerken, ülkenin içinde bulunmuş olduğu sosyal ve ekonomik durumları, ücretliler geçinme indeksleri, bu indeksler yoksa geçinme indekslerini, fiili şekilde ödenmekte olan ücretlerin genel durumlarını ve geçim şartlarını göz önünde bulundururlar. Bunlarla birlikte komisyon, ücretin belirlenmesinde konu ile ilgili tüm kamu kurum ve kuruluşları, üniversitelerle işbirliği yapabilir, işçi ve işveren kuruluşlarının da bu konulardaki öneri ve görüşlerini alabilir. Bunun haricinde Komisyon, gerektiği zaman uzman kişilerin bilgisine başvurur.

Asgari Ücret Komisyonu’nun tüm görüşmeler ve çalışmaları gizlidir. Başkan, üye ve raportörler ile bu maddenin kapsamına girecek kişi ve kuruluşlar bu görevleri dolayısı ile öğrenmiş oldukları her türlü bilgileri ve belgeleri gizlemekle yükümlüdürler.

Asgari Ücret Ne Kadar?

Asgari Ücret Tespit Komisyonunda hükümet ve işveren heyetlerinin oy çokluğuyla yeni rakam brüt 3 bin 577 lira 50 kuruş, net 2 bin 825 lira 90 kuruş olarak belirlendi.

Asgari Ücret Ne Zaman ve Nasıl Uygulanır?

Asgari ücret bir işçiye verilebilecek olan en düşük ücreti ifade etmektedir. Buna göre çalıştığı işkolu hangi iş kolu olursa olsun bir işçiye asgari ücretten daha düşük bir ücret ödenmesi yasalara aykırıdır. İşçi ile yapılmış olan iş sözleşmesi ya da toplu iş sözleşmesinde bu ifadelerin aksine bir hüküm eklenememektedir. Çalışanlara yapılan ek ödemeler, sosyal yardımlar gibi bazı sebepler ile asgari ücretten kesintiler yapılamaz.

Asgari Ücret Haberleri

Milyonlarca çalışan için karar ayı

Milyonlarca çalışan için karar ayı

Mart ayı, milyonlarca çalışan için de karar ayı olacak. Bu ay son kez verileceği açıklanan kısa çalışma düzenlemesinde, taleplere bağlı olarak bir değişiklik olup olmayacağı, önümüzdeki günlerde belli olacak. Ücretsiz izin ve işten çıkarma yasağının ise bir veya iki ay daha uzatılması beklenirken, asgari ücret ve normalleşme desteklerine ilişkin kararlar da önümüzdeki günlerde alınacak.

7.03.2021Ekonomi
Kısa çalışma ödeneği ne zaman bitecek, uzatıldı mı Kısa çalışma ödeneği için son tarih belli oldu

Kısa çalışma ödeneği ne zaman bitecek, uzatıldı mı? Kısa çalışma ödeneği için son tarih belli oldu!

Kısa çalışma ödeneğinin sona ereceği tarih, ödenekten faydalananların gündeminde yer almaya devam ediyor. Pandemi döneminde istihdamı korumak adına atılan en önemli adımlardan olan kısa çalışma ödeneği bu ay son defa çalışanların hesaplarına yatırılacak. Cumhurbaşkanı kararı ile Resmi Gazete'de yayımlanan kısa çalışma ödeneği mart ayının sonuna kadar uzatıldı. Kısa çalışma ödeneğinden yararlananların gözü şimdi son tarihte. İşte, kısa çalışma ödeneğinin biteceği tarihle ilgili ayrıntılı bilgiler.

3.03.2021Ekonomi
Aylar sonra ilk buluşma

Aylar sonra ilk buluşma

Önceki gün açıklanan ‘yeni kontrollü normalleşme’ kararlarıyla yaklaşık 4 aydır kapalı olan restoran ve kafeler dün ilk müşterilerini ağırladı, vatandaşlar da birbirleriyle buluşup dışarıda yemek yeme mutluluğunu yaşadı.

3.03.2021Gündem
Nakdi ücret desteği ne zaman yatacak Gözler şubat ayı nakdi ücret desteği ödeme tarihinde

Nakdi ücret desteği ne zaman yatacak? Gözler şubat ayı nakdi ücret desteği ödeme tarihinde!

Nakdi ücret desteği ödeme tarihi, pandemi döneminde ücretsiz izne ayrılan çalışanların odaklandığı konulardan oldu. Mart ayının gelmesiyle beraber nakdi ücret desteği ödeme tarihi için gözler Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'ndan yapılacak açıklamaya çevrildi. Her ay banka hesapları üzerinden IBAN bilgisi ile vatandaşlara ödenen nakdi ücret desteği mart ayının başında yatırılacak. Geçtiğimiz ay ödemeler 9 Şubat tarihinde yapılmaya başlanmıştı. Peki, nakdi ücret desteği ne zaman verilecek? İşte, şubat ayı nakdi ücret desteği ödeme tarihi ile ilgili ayrıntılı bilgiler.

1.03.2021Ekonomi
Maltepe Belediyesi’nde anlaşma sağlandı Grev sona erdi…

Maltepe Belediyesi’nde anlaşma sağlandı! Grev sona erdi…

Maltepe Belediyesi işçilerinin grev kararı almasının ardından cadde ve sokaklardaki çöp yığınları giderek büyümüştü. Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç bugün yaptığı açıklamada ise Genel İş Sendikası ile sürdürdükleri toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin anlaşmayla sonuçlandığını duyurdu.

28.02.2021Gündem
Edirnede ekmek fiyatları vatandaşın kafasını karıştırdı

Edirne'de ekmek fiyatları vatandaşın kafasını karıştırdı

Edirne'de Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği'ne (EDESOB) üye fırınlarda 230 gram ekmek 2 liradan, Edirne Ticaret ve Sanayi Odası'na (ETSO) üye fırınlarda ise 210 gram ekmeğin 1,5 liradan satılması vatandaşların tepkisine neden oldu.

27.02.2021Ekonomi
Kısa çalışma ödeneği ne zaman bitecek Kısa çalışma ödeneği (KÇÖ) süresiyle ilgili karar Resmi Gazetede yayımlandı

Kısa çalışma ödeneği ne zaman bitecek? Kısa çalışma ödeneği (KÇÖ) süresiyle ilgili karar Resmi Gazete'de yayımlandı!

Kısa çalışma ödeneğinin uzatıldığı tarih, pandemi döneminde ödenekten faydalananların gündeminde yer almaya devam ediyor. İşçi ve işverenleri ilgilendiren kısa çalışma ödeneği ile ilgili karar Resmi Gazete'de yayımlanarak yeniden uzatıldı. Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle kısa çalışma başvurusunda bulunan iş yerleri mart ayına kadar ödenekten yararlanabilecek. Çalışanların gözü şimdi kısa çalışma ödeneğinin sona ereceği tarihte. İşte, kısa çalışma ödeneği ne zaman bitecek, sorusunun yanıtına yönelik bilgiler.

23.02.2021Ekonomi
İngiltereden önemli Uber hamlesi Şoförler şirket çalışanı olacak

İngiltere'den önemli Uber hamlesi! Şoförler şirket çalışanı olacak

Akıllı telefon uygulaması Uber'e ilişkin İngiltere'de mahkeme karar verdi. Bundan sonra Uber sürücüleri şirket çalışanı olarak çalışmaya devam edecek.

19.02.2021Ekonomi
ABD teşvik paketi ne zaman açıklanacak Gözler Şubat sonuna çevrildi

ABD teşvik paketi ne zaman açıklanacak? Gözler Şubat sonuna çevrildi

ABD Teşvik paketi için beklentiler sürüyor. Geçtiğimiz haftalarda yönetimi resmen devralan Başkan Joe Biden, ilk icraatlardan birisinin teşvik paket olduğunu duyurmuştu. Bunun üzerine ABD ve uluslararası piyasanın gözü kulağı, çıkacak teşvik paketine çevrilmişti. Peki, son gelişmelere göre ABD teşvik paketi ne zaman çıkacak? İşte, uluslararası kaynaklardan edinilen bilgilere göre o detaylar

18.02.2021Gündem
Kısa çalışma ödeneği uzatıldı mı Cumhurbaşkanı Erdoğan kısa çalışma ödeneği için tarih verdi

Kısa çalışma ödeneği uzatıldı mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan kısa çalışma ödeneği için tarih verdi

Kısa çalışma ödeneği, pandemi döneminde ekonomik önlemler kapsamında ödenmeye devam ediyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın imzası ile hayata geçirilen kısa çalışma ödeneği, Cumhurbaşkanlığı kararı ile Resmi Gazete'de yayımlanarak şubat ayının sonuna kadar uzatılmıştı. Kabine Toplantısı sonrası Türkiye'nin ekonomik gündemine dair değerlendirmeler yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, kısa çalışma ödeneğinin yeniden uzatıldığını duyurdu. İşte, kısa çalışma ödeneği ile ilgili ayrıntılar

18.02.2021Ekonomi
Nakdi ücret desteği uzatıldı mı, ne zaman bitecek Kabine Toplantısında yeni karar

Nakdi ücret desteği uzatıldı mı, ne zaman bitecek? Kabine Toplantısı'nda yeni karar!

Nakdi ücret desteği pandemi döneminde ücretsiz izne ayrılan çalışanların gündeminde yer almaya devam ediyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından her ay ödenen nakdi ücret desteği ile ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan açıklama geldi. Kabine Toplantısı sonrası ekonomide atılan yeni adımlara ilişkin bilgi veren Cumhurbaşkanı, nakdi ücret desteğinin mart ayına kadar devam edeceğini bildirdi. Çalışanlara ödenen nakdi ücret desteğinin yatıp yatmadığı ise e devlet üzerinden sorgulanacak. İşte, nakdi ücret desteği ne zaman bitecek sorusunun yanıtı.

17.02.2021Ekonomi
İspanyada yeni yasa talebiyle eylem

İspanya'da yeni yasa talebiyle eylem

İspanya'nın iki büyük işçi sendikası, İşçi Sendikaları Konfederasyonu (CCOO) ve Çalışanlar Genel Birliğinin (UGT) çağrısıyla ülke genelinde yapılan eylemlerde, sol koalisyon hükümetinden asgari ücret artışıyla, emekli ve işçi haklarının genişletilmesi talep edildi.

11.02.2021Ekonomi
Evde bakım maaşı yatan iller hangileri Sorgulama e-Devlet üzerinden yapılıyor

Evde bakım maaşı yatan iller hangileri? Sorgulama e-Devlet üzerinden yapılıyor

Evde bakım maaşı her ay belirli tarihlerde vatandaşların hesaplarına yatırılıyor. Maaş alan vatandaşlar sorgulama ekranına yoğun ilgi gösteriyorlar. Devlet dairelerinde yapılan pek çok işlemi online olarak gerçekleştirmemizi sağlayan e Devlet’in Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama sayfasından ödemenin yapılıp yapılmadığı sorgulanıyor.

10.02.2021Gündem
Nakdi ücret desteği ne zaman yatacak İşte ücret izin ödeneği ödeme tarihi

Nakdi ücret desteği ne zaman yatacak? İşte ücret izin ödeneği ödeme tarihi

Nakdi ücret desteğinin ne zaman yatacağı ile ilgili Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk açıklama yaptı. Bakan Selçuk ödemelerin şubat ayı içerisinde gerçekleştirileceğini duyurdu ve tarihi açıkladı.

9.02.2021Ekonomi
Biden: ABD ekonomisinde sıkıntı var

Biden: ABD ekonomisinde sıkıntı var

ABD Başkanı Joe Biden, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle ekonominin hala sıkıntıda olduğunu belirterek, ekonomik kurtarma paketinin krize "gerçek" bir yanıt olacağını ve bunun sağlanması için hızla harekete geçeceğini ifade etti.

6.02.2021Ekonomi
Asgari ücret ne kadar 2021 İşte AGİ hesaplama tablosu ve asgari ücret tutarı

Asgari ücret ne kadar 2021? İşte AGİ hesaplama tablosu ve asgari ücret tutarı

Asgari ücret 2021, çalışanların gündeminde yer almaya devam ediyor. Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından yeni yıl öncesinde tamamlanan çalışmalar ile 2021 asgari ücret ve AGİ zammı kesinleşti. Milyonlarca çalışanın beklediği asgari ücret geçen yıla göre 500 lira artmış, yüzde 21,56 oranında yükselmiş oldu. 2021 asgari ücret rakamları ile beraber, Asgari Geçim İndirimi (AGİ) de arttı. Net asgari ücret bekar çocuksuz işçi için 2 bin 825 lira 90 kuruş olarak belirlendi. İşte, 2021 asgari ücret ve AGİ zammı.

5.02.2021Ekonomi
Türkiye, asgari ücretin satın alma gücünde Avrupa’da 7. sıraya yükseldi

Türkiye, asgari ücretin satın alma gücünde Avrupa’da 7. sıraya yükseldi

Türkiye’deki asgari ücret avro bazında Avrupa ülkeleriyle kıyaslandığında düşük kalmasına rağmen asgari ücretin satın alım gücü paritesine bakıldığında (PPS) Türkiye, ABD’nin dahil olduğu 26 Avrupa ülkesi içinde 7. sırada yer aldı.

5.02.2021Ekonomi
İşten çıkarma yasağı ne zaman bitecek Resmi Gazetede yayımlanarak uzatılmıştı

İşten çıkarma yasağı ne zaman bitecek? Resmi Gazete'de yayımlanarak uzatılmıştı!

İşten çıkarma yasağı pandemi sürecinde uygulanmaya devam ediyor. Nisan ayında başlayan milyonlarca çalışanı ve işvereni ilgilendiren işten çıkarma yasağı, son gelişmeler ile takip ediliyor. İşçinin sözleşmesinin işveren tarafından feshedilmesi yasaklanan 'İşten çıkarma yasağı' olarak da bilinen uygulama Cumhurbaşkanı Kararı ile İş Kanunu uyarınca Resmi Gazete'de yayımlanarak uzatılmıştı. İşten çıkarma yasağına uymayan işverenlere 2 bin 943 lira para cezası kesiliyor. İşte, işten çıkarma yasağının uzatıldığı tarih.

3.02.2021Ekonomi
2021 yılı AGİ ücret tablosu

2021 yılı AGİ ücret tablosu

Asgari ücret artışının ardından 2021 AGİ miktarında da değişiklik meydana geldi. Buna göre bu en düşük AGİ miktarı 2021 yılında 268 lira 31 kuruş olacak. Evli, üç çocuklu ve eşi çalışmayan bir kişi için ise AGİ miktarı 465 lira 13 kuruş oldu. Böylece evli, üç çocuklu ve eşi çalışmayan bir asgari ücretlinin 2021 yılındaki maaşı 3 bin 13 lira oldu. İşte, AGİ 2021 hesaplama işlemi ve detaylı bilgiler

3.02.2021Gündem
Merkez Bankasından hükümete enflasyon mektubu

Merkez Bankası'ndan hükümete enflasyon mektubu

Merkez Bankası (TCMB) hükümete enflasyon mektubu gönderdi. Merkez Bankası açıklamalarında "Enflasyondaki yükselişte hem talep hem maliyet yönlü unsurlar etkili oldu. Enflasyondaki yükselişte gıda fiyatları önemli rol oynadı. Enflasyonda yüzde 5 hedefinden oldukça uzağız" ifadelerine yer verdi.

2.02.2021Ekonomi
AGİ 2021 ne kadar AGİ hesaplama ekranı

AGİ 2021 ne kadar? AGİ hesaplama ekranı

Asgari ücret artışının ardından 2021 AGİ miktarında da değişiklik meydana geldi. Buna göre bu en düşük AGİ miktarı 2021 yılında 268 lira 31 kuruş olacak. Evli, üç çocuklu ve eşi çalışmayan bir kişi için ise AGİ miktarı 465 lira 13 kuruş oldu. Böylece evli, üç çocuklu ve eşi çalışmayan bir asgari ücretlinin 2021 yılındaki maaşı 3 bin 13 lira oldu. İşte, AGİ 2021 hesaplama işlemi ve detaylı bilgiler

2.02.2021Ekonomi
1000 TL pandemi ödemesi başvuru ve sonuç sorgulama detayları: T.C Kimlik no ile sorgulama sayfası

1000 TL pandemi ödemesi başvuru ve sonuç sorgulama detayları: T.C Kimlik no ile sorgulama sayfası

1000 TL pandemi ödemeleri hakkında hem sorgulama ekranı hem de başvuru süreci merak edilen konular arasında yer alıyor. Bilindiği üzere Faz 3 sürecinin dinamik bir süreç olacağı ve yeni bir bilgilendirme yapılana kadar son bulmayacağı açıklanmıştı. Peki 1000 TL sosyal yardım süreci nasıl ilerliyor, başvuru ve sonuç sorgulama ekranları nasıl kullanılıyor? İşte detaylar

1.02.2021Gündem
Bilirkişi raporu ‘kısmet’i gördü

Bilirkişi raporu ‘kısmet’i gördü

İnşaattan düşüp ölen demirci Halit Balıcak’ın ailesinin açtığı davada tazminat hesaplayan bilirkişi, 47 yaşındaki eşinin kalan ömrünü 26 yıl olarak hesapladı, yeniden evlenme şansının bulunduğunu öngördü. 22 yaşındaki kızının 3 yıl sonra evlenmiş olacağını belirten bilirkişi, eşine, kızına ve oğluna toplam 210 bin lira tazminatı uygun buldu.

1.02.2021Gündem
Türk vatandaşlarına oturma izni veren  AB ülkeleri... İşte yapılması gerekenler

Türk vatandaşlarına oturma izni veren AB ülkeleri... İşte yapılması gerekenler

İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden (AB) ayrılması sonrası tanınan bir yıllık geçiş sürecinin sona ermesiyle birlikte Türkiye vatandaşları için ülkede şirket kurarak oturum izni alma imkanı ortadan kalktı. Fakat buna olanak sağlayan Ankara Anlaşması, diğer AB ülkeleri için geçerli olmaya devam ediyor.

29.01.2021Seyahat
Merkez Bankası Başkanı açıkladı İşte 2021 yılı enflasyon tahmini

Merkez Bankası Başkanı açıkladı! İşte 2021 yılı enflasyon tahmini

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal, Enflasyon Raporu 2021-I'in tanıtımı amacıyla toplantı düzenledi. Düzenlenen toplantıda Merkez Bankası Başkanı Ağbal enflasyon tahminlerini açıkladı. Enflasyon tahminleri 2021 yılı için yüzde 9,4 olarak açıklanırken 2022 ve 2023 enflasyon tahminlerine de değinildi.

28.01.2021Ekonomi
Ocak ayı kısa çalışma ödeneği ne zaman yatacak Kısa çalışma ödeneği (KÇÖ) için gözler Bakan Selçukta

Ocak ayı kısa çalışma ödeneği ne zaman yatacak? Kısa çalışma ödeneği (KÇÖ) için gözler Bakan Selçuk'ta

Kısa çalışma ödeneği ödemeleri vatandaşların gündeminde yer almaya devam ediyor. Koronavirüs pandemisinin etkilerini ekonomik anlamda azaltmak için uygulanan Kısa Çalışma Ödeneği'nin (KÇÖ) ocak ayı ödemeleri geçtiğimiz aylarda olduğu gibi, ay başında çalışanların banka hesaplarına ödenecek. Kısa çalışma ödeneğinin yatıp yatmadığı ise e-Devlet ekranından sorgulanabilecek. Aralık ayı kısa çalışma ödeneği ocak ayı başında hesaplara yatırılmıştı. Gözler şimdi ocak ayı kısa çalışma ödeneği ile ilgili yapılacak açıklamalarda. İşte, kısa çalışma ödeneği ile ilgili ayrıntılı bilgiler.

26.01.2021Ekonomi
Soru ve cevaplarla temel emeklilik

Soru ve cevaplarla temel emeklilik

Almanya’da düşük gelirli emeklilerin maddi durumunu iyileştirmeyi amaçlayan temel emeklilik yasası, bu yılın başında yürürlüğe girdi. Bu haktan kimlerin yararlanabileceği, temel emekliliği hak etme şartlarının ne olduğunu, kime ne kadar oranda maddi destek sağlanacağını sizler için araştırdık. Bugünkü yazımızda soru ve cevaplarla temel emeklilik konusunu detaylarıyla inceleyeceğiz.

23.01.2021Avrupa
Kısa çalışma ödeneği ne zaman yatacak Kısa çalışma ödeneği (KÇÖ) başvurularında son günler

Kısa çalışma ödeneği ne zaman yatacak? Kısa çalışma ödeneği (KÇÖ) başvurularında son günler!

Kısa çalışma ödeneği ödeme tarihi, şubat ayına günler kala gündeme geldi. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın imzası ile pandemi döneminde hayat geçen kısa çalışma ödeneği başvuruları Cumhurbaşkanlığı kararı ile Resmi Gazete'de yayımlanarak 31 Ocak 2021'e kadar uzatılmıştı. e-Devlet üzerinden yapılan kısa çalışma ödeneğinin süresi ise 28 Şubat 2021 olarak belirlendi. Gözler şimdi şubat ayı kısa çalışma ödeneği ödeme tarihinde. İşte, kısa çalışma ödeneği ödeme tarihiyle ilgili ayrıntılar.

23.01.2021Ekonomi
Ücretsiz izin desteği 1420 lira oldu

Ücretsiz izin desteği 1420 lira oldu

Asgari ücretteki artışın ardından halen net 1168 TL olarak uygulanan ücretsiz izin desteği de yüzde 21.56 artırılarak net 1420 TL oldu.

14.01.2021Ekonomi
Kılıçdaroğlu çiftinden çocuklara tablet

Kılıçdaroğlu çiftinden çocuklara tablet

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, eşi Selvi Kılıçdaroğlu ile birlikte, Ankara’nın Mamak ilçesinde apartman görevlisi olarak çalışan Hüsamettin - Nuray Büke çiftini evinde ziyaret etti.

14.01.2021Gündem
Evde bakım maaşı yatan iller hangileri e-Devlet üzerinden sorgulanabiliyor

Evde bakım maaşı yatan iller hangileri? e-Devlet üzerinden sorgulanabiliyor

Evde bakım maaşı her ay belirli tarihlerde vatandaşların hesaplarına yatırılıyor. Maaş alan vatandaşlar sorgulama ekranına yoğun ilgi gösteriyorlar. Evde bakım maaşı yatan iller yoğun ilgi görüyor. Bakanlık tarafından yapılan açıklamaya göre evde bakım yardımı her ay yatırılmakta olup her ayın 15'i ile 31'i arası hesaplara aktarılıyor. İşte e-Devlet bakım parası sorgulama ekranı

13.01.2021Ekonomi
Müjdeyi Bakan Selçuk verdi Destek ödemeleri artıyor

Müjdeyi Bakan Selçuk verdi! Destek ödemeleri artıyor

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Cumhurbaşkanı Kararıyla, Nakdi Ücret Desteği ile İstihdama Dönüş ve Artı İstihdam Teşviklerinin tutarlarının arttırılmasına ilişkin kararın, 2021 yılı Ocak ayından itibaren geçerli olacağını bildirdi.

13.01.2021Ekonomi
1000 TL sosyal yardım: Pandemi yardımı başvurusu nasıl yapılır E-Devlet başvuru ve sonuç sorgulama ekranı..

1000 TL sosyal yardım: Pandemi yardımı başvurusu nasıl yapılır? E-Devlet başvuru ve sonuç sorgulama ekranı..

Sosyal yardım ödemeleri devam ediyor ve 1000 TL pandemi başvuruları sürüyor. Vatandaşlar özellikle sonuç sorgulama ekranı ve başvuru ekranlarına internetten nasıl ulaşabileceklerini merak ediyorlar. Bilindiğini üzere 3. faz dönemi dinamik bir dönem olarak açıklanmış ve 4. faz yerine başvuruların 3. faz döneminden devam edeceği duyurulmuştu. İşte E-Devlet'ten ulaşabileceğiniz sonuç sorgulama ve başvuru ekranlarının detayları

11.01.2021Ekonomi
İşten çıkarma yasağı ne zaman bitecek İşten çıkarma yasağı Resmi Gazetede yayımlanarak uzatıldı

İşten çıkarma yasağı ne zaman bitecek? İşten çıkarma yasağı Resmi Gazete'de yayımlanarak uzatıldı

İşten çıkarma yasağının sona ereceği tarih çalışanların gündeminde yer almaya devam ediyor. Pandemi döneminde çalışanların mağduriyet yaşamaması adına nisan ayında uygulamaya konulan işten çıkarma yasağı Cumhurbaşkanı Kararı ile İş Kanunu uyarınca Resmi Gazete'de yayımlanarak uzatıldı. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın imzası ile geçerli olan işçi çıkarma yasağı 17 Kasım tarihinde iki ay daha uzatılmıştı. İşten çıkarma yasağına uymayan işverenlere 2 bin 943 lira para cezası kesiliyor. İşte, işten çıkarma yasağıyla ilgili bilgiler.

9.01.2021Gündem
Asgari ücret 2021 ne kadar oldu İşte yeni asgari ücret ve AGİ tutarları

Asgari ücret 2021 ne kadar oldu? İşte yeni asgari ücret ve AGİ tutarları

Asgari ücret 2021 oranı ile ilgili geçtiğimiz günlerde açıklama yapıldı. Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından yapılan son toplantının ardından zamlı oran belli oldu. 2021'de brüt 3 bin 577 lira 50 kuruş, net 2 bin 825 lira 90 kuruş olarak belirlenen asgari ücretin işverene maliyeti 4 bin 203 lira 56 kuruş olacak. İşte yeni AGİ tutarları ve detaylar

8.01.2021Ekonomi
Lise öğrencilerinin neredeyse hepsi akıllı telefon kullanıyor

Lise öğrencilerinin neredeyse hepsi akıllı telefon kullanıyor

Sivas Cumhuriyet Üniversitesince lise öğrencileri üzerinde yapılan araştırmada, yüzde 97,4'ü akıllı telefon kullanan gençlerin yüzde 70,3'ünün günde en az 3 saat telefonla vakit geçirdiği belirlendi.

7.01.2021Tekno
Kıdem tazminatı tavanı ne kadar oldu 2021 kıdem tazminatı tavan ücretini Hazine ve Maliye Bakanlığı duyurdu

Kıdem tazminatı tavanı ne kadar oldu? 2021 kıdem tazminatı tavan ücretini Hazine ve Maliye Bakanlığı duyurdu

Kıdem tazminatı tavanı yeni memur maaşlarının açıklanmasının ardından belli oldu. Milyonlarca kamu çalışanını ilgilendiren, mali ve sosyal haklarıyla ilgili bilgiler ile tazminattan asgari ücrete artış oranlarını içeren genelge Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yayımlandı. Bakan Lütfi Elvan imzasıyla yayınlanan genelgede 2021 kıdem tazminatı tavan ücretinde kesin rakam duyuruldu. İşçilere ödenecek kıdem tazminatının yıllık tavan tutarı 7.638,96 TL oldu. İşte, merakla beklenen 2021 kıdem tazminatıyla ilgili bilgiler.

6.01.2021Ekonomi
Son dakika... Memur ve işçilerin beklediği karar açıklandı

Son dakika... Memur ve işçilerin beklediği karar açıklandı!

Hazine ve Maliye Bakanlığı kamu çalışanlarının mali ve sosyal haklarıyla ilgili bilgiler ile tazminattan asgari ücrete artış oranlarını içeren genelgeyi yayınladı.

6.01.2021Ekonomi
2021 Bağkur primi ne kadar oldu Ödeme miktarı değişiyor

2021 Bağkur primi ne kadar oldu? Ödeme miktarı değişiyor

Bağkur primi 2021 yılında ödeme miktarı değişen kalemler arasında yer aldı. Asgari ücrete uygulanan zam ile birlikte orantısal olarak artış gösteren 2021 Bağkur primi, ödemelerini gerçekleştiren kişiler için yeni yılda yeniden hesaplanacak. İşte, Bağ-Kur sigortalılarının ödemek zorunda oldukları primler ve hesaplama yöntemi

6.01.2021Ekonomi
Evde bakım maaşı yatan iller hangileri Sorgulama e-Devlet üzerinden yapılıyor

Evde bakım maaşı yatan iller hangileri? Sorgulama e-Devlet üzerinden yapılıyor

Evde bakım maaşı her ay belirli tarihlerde yatırılıyor. Evde bakım maaşı yatan iller e-Devlet üzerinden öğrenilebiliyor. Devlet dairelerinde yapılan pek çok işlemi online olarak gerçekleştirmemizi sağlayan e Devlet’in Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama sayfasından ödemenin yapılıp yapılmadığı sorgulanıyor.

6.01.2021Ekonomi

Yazar Sonuçları

Normalleşmede işveren bu desteklerden yararlanacak

Bir senedir uygulanan kısa çalışma ödeneğinin süresi 31 Mart’ta bitiyor. Aynı şekilde bir seneye yakındır uygulanan, işvereni tarafından ücretsiz izne çıkartılanlara ödenen nakdi ücret desteği ve bununla birlikte işverenin, çalışanı işten çıkarma yasağı da 17 Mart tarihinde bitiyor. Eğer bir uzatma olmazsa, salgın nedeniyle işverene ve çalışanlara verilen destekler mart ayında son bulacak. Kesin bir şey yok ama belki bir ihtimal, yüksek ve çok yüksek riskli illerde bu desteklerin bazıları haziran ayına kadar uzatılabilir.

4.03.2021

Asgari ücretlinin maaşı düşer

Soru: SSK girişim 1997, benden istenen prim 5825 gün. Ocak 2021 dahil toplam primim 7791 gün. Bütün primlerin asgari ücretten ödendi. 1974 doğumluyum. 25 hizmet sürem 2022’de doluyor. Tavandan prim ödenmiyorsa emekli maaşım düşer mi? Cihan Y.

3.03.2021

Kısa çalışma ödeneği, ücretsiz izin desteğinde neler değişti?

Geçen yazımda, SSK ile Bağ-Kur’dan emekli olmanın farklarını yazacağımı söylemiştim ama kısa çalışma ödeneği, ücretsiz izin desteği, işten çıkarma yasağında yeni gelişmeler oldu ve okuyuculardan da çokça soru geldiği için önceliği bu konuya verdim.

25.02.2021

Ah Ali Akman ah

Durup dururken milli takım kampında Almanya ekibi Eintracht Frankfur ile anlaştığını hem de sosyal medya üzerinden duyurdu.

23.02.2021

18 yaş öncesi emeklilikte hesaba katılmaz

Soru: 1972 doğumluyum, sigorta başlangıcım 19.6.1989, ancak o tarihte henüz 18 yaşını doldurmamıştım. Prim gün sayım 9300. Ne zaman emekli olabilirim? Mümin B.

17.02.2021

4 kadın pastacının hikayesi

Sizlere geçen hafta yaptıkları başarılı işlerle ekonomiye katkıda bulunan 6 kadın girişimciden bahsetmiştim. Bir çok kişiden özellikle de erkek okuyucularımdan teşekkür mesajı attım. Bu mesajlar ve kadınlara verilen destek beni oldukça mutlu etti. Bu hafta ise sizlere “ev yapımı” çikolata ve pasta yaparak evlerine katkıda bulan 4 pasta ustasından bahsedeceğim. İjlal, Selda, Merve ve Melek Hanım pandemiyi fırsata çevirenlerden. Pastanelerin kapalı olmasını fırsat bilen ve Instagram’dan satış yapan 4 kadın, bu dönem siparişlere yetişemediklerini söylüyor. Dışarıda pasta ve çikolata yapan bir çok işletmenin katkı maddesi kullandığını bunun da özellikle çocuklar için zararlı olduğunu söyleyen 4 girişimci, artık evde yapılan ürünlerin tercih edildiğini ifade ediyor.

10.02.2021

Kısa çalışma emekliliğinizi etkiler

Soru: 1977 doğumluyum. İşe girişim 1997 Haziran. Prim günüm doldu, yaştan dolayı çalışmaya devam ediyorum. Bir yıla yakındır kısa çalışma ödeneğindeyiz ve sigortamız ayda 4 gün şeklinde yatıyor. Bu durum benim yaşı tamamlayıp emekli olmam durumunda maaşımı düşürür mü, ya da nasıl etkiler? İnci D.

10.02.2021

Kısa çalışmada ücret farklı hesaplanıyor

Soru: Pandemi öncesi iki ayrı işte çalışıyordum, ikisinden de sigortalıydım. Kısa çalışma ödeneği olarak 1.725 lira bağlandı. Bana göre eksik bağlandı. Başvurduğumda geliri gün sayıma bölmüşler yani bir yılı 567 gün olarak görmüşler. Emeklilik hesabında bu fazla günler sayılmıyor. Ne yapmam lazım? Binnur Ş.

3.02.2021

Sosyal yardım ödemeleri arttı

Yeni senede asgari ücret ve emekli maaşlarının belli olmasıyla birlikte sosyal yardımlar da arttı.

21.01.2021

Kendi küçük, macerası bol bir ülke: Tayvan

Tayvan, Doğu Asya'nın en küçük ülkelerinden biri olmasına rağmen, dünyanın dört bir yanından gelen ziyaretçilerine oldukça cömert seçenekler sunuyor. Tayvan’ı ziyaret ederek Çin, Japon, ve Güneydoğu Asya kültürlerinin bir birleşimi olan bu ada ülkesinin eşsiz atmosferinin tadını doyasıya çıkarma şansına sahip olabilirsiniz.

19.01.2021