EKSTRA
MENÜ

Kısa Çalışma Ödeneği

ile ilgili tüm haberleri, son dakika haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 1.073 haberi bulunmuştur.

Kısa Çalışma Ödeneği Haberleri

Kısa Çalışma Ödeneği  yattı mı  Kısa Çalışma Ödeneğinde son gelişmeler

Kısa Çalışma Ödeneği yattı mı? Kısa Çalışma Ödeneğinde son gelişmeler

Mayıs ayının ilk günlerinde gözler Kısa Çalışma Ödeneğinin yatacağı tarihte. Kısa Çalışma Ödeneğinin tarihi belli oldu. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Nisan ayına ilişkin Kısa Çalışma ve İşsizlik Ödeneği ödemelerinin hesaplara yatırılacağı tarihi paylaştı. İŞKUR'da resmi Twitter adresinden Kısa Çalışma Ödeneklerinin hesaplara yatırılacağı tarihi hatırlattı. Peki, Kısa Çalışma Ödeneği yattı mı? Kısa Çalışma Ödeneğinde son gelişmeler

6.05.2021Gündem
Kısa çalışma ve işsizlik ödeneği bugün yatırılıyor

Kısa çalışma ve işsizlik ödeneği bugün yatırılıyor

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, “Nisan ayına ilişkin kısa çalışma ve işsizlik ödeneği ödemelerini yarın hesaplara yatırıyoruz” dedi.

5.05.2021Ekonomi
Kısa çalışma ve işsizlik ödenekleri yarın hesaplara geçiyor

Kısa çalışma ve işsizlik ödenekleri yarın hesaplara geçiyor

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin “Nisan ayına ilişkin Kısa Çalışma ve İşsizlik Ödeneği ödemelerini yarın hesaplara yatırıyoruz” dedi.

4.05.2021Ekonomi
Kısa çalışma ödeneğinde tarih belli oldu mu, ne zaman yatacak KÇÖ ödemelerinde son durum

Kısa çalışma ödeneğinde tarih belli oldu mu, ne zaman yatacak? KÇÖ ödemelerinde son durum

Kısa çalışma ödeneği uygulamasının uzatılacağı açıklaması ardından gözler bir kez daha tarihe çevrildi . Alınan kararla kısa çalışma ödeneği süresi 30 Haziran'a kadar uzatıldı. Mayıs ayının ilk haftasında, her ay hesaplara yatırılan kısa çalışma ödeneğinin tarihine yönelik araştırmalar hız kazandı. Peki, kısa çalışma ödeneği (KÇÖ) ne zaman yatacak? İşte, kısa çalışma ödeneğinin yatırılacağı tarih ile ilgili ayrıntılı bilgiler.

3.05.2021Ekonomi
İş dünyasının gündemi kısa çalışma

İş dünyasının gündemi kısa çalışma

Kapatma kararıyla birlikte yeniden uygulamaya alınan kısa çalışma ödeneği iş dünyasının da yeniden gündemine girdi. TOBB, 31 Ocak’tan sonraki başvuruların da kısa çalışmadan yararlanmasını isterken, TİSK de işverenlere ‘Ücretsiz izin yerine kısa çalışmayı kullanın’ çağrısında bulundu.

30.04.2021Ekonomi
Kısa Çalışma Ödeneği ne zaman bitiyor KÇÖde uzatma kararı alınmıştı...

Kısa Çalışma Ödeneği ne zaman bitiyor? KÇÖ'de uzatma kararı alınmıştı...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, son günlerin merak edilen konusu Kısa Çalışma Ödeneği hakkında flaş açıklamalarda bulunmuştu. Milyonlarca kişinin beklediği uzatma kararının alındığının açıklanması ile şimdi ise ne zaman biteceği merak konusu oldu. Peki, Kısa Çalışma Ödeneği ne zaman bitiyor?

29.04.2021Gündem
Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Nebati, Merkez Bankasına yönelik rezerv tartışmalarını değerlendirdi

Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Nebati, Merkez Bankası'na yönelik rezerv tartışmalarını değerlendirdi

Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Nebati, Merkez Bankasının 128 milyar dolarlık rezervine ilişkin eleştirilere yanıt verirken, ülkenin dünyadaki konjonktürden kaynaklanan süreci atlatmak için bu işlemlerin yapılmasının elzem olduğunu bildirdi.

29.04.2021Ekonomi
Nebatiden rezerv tartışmalarına yönelik değerlendirme

Nebati'den rezerv tartışmalarına yönelik değerlendirme

Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Nureddin Nebati, "Ülkenin kendisinden değil dünyadaki konjonktürden kaynaklanan süreci atlatmak için bu işlemleri yapmanız elzemdir. Ekonomi yönetimi bunları yaparken (salgının etkileriyle mücadelede) ülke içindeki bütün enstrümanları kullanmak durumunda. Sadece bir enstrümana bağlı kalarak, alışılmış, Ortodoks, dogmatik hale gelmiş düşünceleri uygulayarak bir yere varamazsınız. Ne yapacaksınız? Eldeki konjonktüre göre alternatif kanallar oluşturacaksınız" dedi.

29.04.2021Ekonomi
Kısa çalışma ödeneği ne kadar İşte kısa çalışma ödeneği şartları

Kısa çalışma ödeneği ne kadar? İşte kısa çalışma ödeneği şartları

Kısa çalışma ödeneği ödemeleri, koronavirüsle mücadele kapsamında devam ediyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan son açıklamasında ödeneğin, 1 Nisan’dan itibaren geçerli olmak üzere 30 Haziran’a kadar 3 ay uzatıldığını söyledi. Peki, kısa çalışma ödeneği ne kadar? İşte kısa çalışma ödeneği hakkında merak edilenler

27.04.2021Ekonomi
Vodafone, iş arayanlara 13 milyon TLlik fayda sağlamayı hedefliyor

Vodafone, iş arayanlara 13 milyon TL'lik fayda sağlamayı hedefliyor

Vodafone, bu anlayışla hayata geçirdiği “Bu işte Birlikteyiz” platformuyla pandemide işini kaybedenlere destek olacak. UNDP (Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı) ve Habitat Derneği’nin de katkıda bulunduğu platformda, iş arama sürecinde olanlar için kişisel eğitim ve yetenek programlarına erişim imkânı sunulacak. “Bu işte Birlikteyiz” platformuyla, iş arayanlara toplam 13 milyon TL’lik fayda sağlanması hedefleniyor.

26.04.2021Teknoloji
İTO Başkanı Avdagiç’ten işletmeler için iki ayaklı kredi desteği talebi

İTO Başkanı Avdagiç’ten işletmeler için "iki ayaklı" kredi desteği talebi

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç "Banka kredilerinde, özellikle Kovid-19'un etkisini hala yaşayan sektörler için yeni bir sürece ihtiyaç var. Birincisi kredi ödemelerinin 6 ay süreyle ertelenmesi. İkincisi ise en az 6 ay ödemesiz, KGF destekli yeni kredi olanaklarının sunulması" dedi.

26.04.2021Ekonomi
Kısa Çalışma Ödeneği ne zaman bitecek Karar Resmi Gazetede yayımlandı

Kısa Çalışma Ödeneği ne zaman bitecek? Karar Resmi Gazete'de yayımlandı!

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle kısa çalışma başvurusunda bulunan iş yerleri için kısa çalışma ödeneğinin süresinin uzatılmasına ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı Resmi Gazete'de yayımlandı. Peki, Kısa Çalışma Ödeneği ne zaman bitecek?

24.04.2021Gündem
Bakan Bilgin: Kısa çalışma süresi 3 ay uzatıldı

Bakan Bilgin: Kısa çalışma süresi 3 ay uzatıldı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, “Kısa çalışma süresi 1 Nisan’dan başlamak üzere 3 ay uzatıldı” açıklamasında bulundu.

23.04.2021Ekonomi
Gözler işten çıkarma yasağında

Gözler işten çıkarma yasağında

Kısa Çalışma Ödeneği’nin tüm sektörler için haziran ayı sonuna kadar uzatılacağına yönelik açıklamayla birlikte, mayıs ayında işverenler geriye dönük olarak bildirimlerini kısa çalışma üzerinden yapabilecek. Kısa çalışma uygulamasıyla paralel olarak ücretsiz izin ve işten çıkarma yasağında da 1.5 aylık bir uzatma yapılıp yapılmayacağı ise gelecek ay belli olacak.

23.04.2021Ekonomi
Son dakika haberi: Karar resmileşti Kısa çalışma ödeneği 3 ay daha uzatıldı

Son dakika haberi: Karar resmileşti! Kısa çalışma ödeneği 3 ay daha uzatıldı

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle kısa çalışma başvurusunda bulunan iş yerleri için kısa çalışma ödeneğinin süresinin 30 Haziran 2021'e kadar uzatılmasına ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

22.04.2021Gündem
Kısa çalışma uzadı, turizme desteğe devam

Kısa çalışma uzadı, turizme desteğe devam

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, tüm sektörler için geçerli olmak üzere nisan, mayıs ve haziran aylarını kapsayacak şekilde Kısa Çalışma Ödeneği uygulamasına devam edileceğini açıkladı. Ayrıca turizm sektöründe mayıs sonunda sona eren KDV indirimlerinin haziran sonuna kadar devam edeceği açıklandı.

22.04.2021Ekonomi
İşten çıkarma yasağı ne zaman bitecek Resmi Gazetede yayınlanarak uzatılmıştı İşte son durum

İşten çıkarma yasağı ne zaman bitecek? Resmi Gazete'de yayınlanarak uzatılmıştı! İşte son durum

İşten çıkarma yasağının ne zaman biteceği, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarının ardından gündeme geldi. Ekonomiye dair açıklama yapan Cumhurbaşkanı, kısa çalışma ödeneği uygulamasına devam etme kararı alındığını bildirdi. Pandemi döneminde ekonomik önlemler kapsamında hayata geçirilen bir diğer uygulama olan işten çıkarma yasağına gözler çevrildi. Daha önce Resmi Gazete'de yayınlanarak işten çıkarma yasağı 2 ay uzatılmıştı. Peki, İşten çıkarma yasağı ne zaman bitecek ve uzatıldı mı? İşte, milyonların merak ettiği işten çıkarma yasağının sona ereceği tarihle ilgili ayrıntılı bilgiler.

21.04.2021Ekonomi
Bakan Ersoy: Desteklerinden dolayı Cumhurbaşkanımıza minnettarız

Bakan Ersoy: Desteklerinden dolayı Cumhurbaşkanımıza minnettarız

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, turizm sektöründe uygulanan KDV indirimlerinin haziran sonuna kadar devam edeceğini belirterek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a teşekkür etti.

21.04.2021Gündem
Bakanlıklarda devir teslim törenleri

Bakanlıklarda devir teslim törenleri

Resmi Gazete'de Cumhurbaşkanlığı Kabinesi'ndeki değişikliklerin yayımlanmasının ardından yeni bakanlar göreve bugün başladı. Zehra Zümrüt Selçuk Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'e, Ruhsar Pekcan da Ticaret Bakanı Mehmet Muş'a görevi devretti.

21.04.2021Ekonomi
Türk-İş, Hak-İş, TİSK ve TOBBdan ortak açıklama

Türk-İş, Hak-İş, TİSK ve TOBB'dan ortak açıklama

Türk-İş, Hak-İş, TİSK ve TOBB Cumhurbaşkanı Erdoğan'a kısa çalışma ödeneğiyle ilgili teşekkür etti ve "Kısa Çalışma Ödeneği'nin uzatılmasını çok kıymetli buluyoruz. Salgınla mücadele sürecinin devam etmesi başta olmak üzere, son dönemde yaşanan diğer zorluluklar sebebiyle tüm çalışma hayatının ihtiyacı vardı" açıklamasında bulundu.

21.04.2021Ekonomi

Nakdi ücret desteği (ücretsiz izin maaşı) ne zaman son, uzatıldı mı? Nakdi ücret desteğinde son gelişmeler

Kısa Çalışma Ödeneği ile ilgili alınan karar ardından gözler nakdi ücret desteği ödemelerine çevrildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Tüm sektörler için geçerli olmak üzere nisan, mayıs, haziranı kapsayacak şekilde kısa çalışma ödeneği uygulamasına devam etme kararı aldık." dedi. Peki, nakdi ücret desteği ödemelerinde son durum ne? Nakdi ücret desteği (ücretsiz izin maaşı) ne zaman son, uzatıldı mı? Nakdi ücret desteğinde son gelişmeler...

21.04.2021Ekonomi
Kısa Çalışma Ödeneği nedir, kimlere verilir İşte kısa çalışma ödeneği başvurusu için bilinmesi gerekenler

Kısa Çalışma Ödeneği nedir, kimlere verilir? İşte kısa çalışma ödeneği başvurusu için bilinmesi gerekenler

Kısa Çalışma Ödeneğinin üç ay daha uzatılması ardından, ödeneği ilk kez duyanlar veya başvuruda bulunmak isteyenler, araştırmalara başladı. Peki, Kısa Çalışma Ödeneği nedir, kimlere verilir? Kısa Çalışma Ödeneği başvurusu nasıl yapılır? İşte kısa çalışma ödeneği başvurusu için bilinmesi gerekenler...

21.04.2021Ekonomi
Son dakika haberi: Cumhurbaşkanı Erdoğan duyurdu Kısa çalışma ödeneği uygulaması uzatıldı

Son dakika haberi: Cumhurbaşkanı Erdoğan duyurdu! Kısa çalışma ödeneği uygulaması uzatıldı

Son dakika haberi.. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Tüm sektörler için geçerli olmak üzere nisan, mayıs, haziranı kapsayacak şekilde kısa çalışma ödeneği uygulamasına devam etme kararı aldık. Turizm sektöründe mayısta sona erecek KDV indirimlerinin Haziran sonuna kadar devam edecek" açıklamasında bulundu. Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Başkanı Bendevi Palandöken, işveren ve işçi açısından kısa çalışma ödeneğinin süresinin uzatılmasını olumlu karşıladıklarını söyledi.

21.04.2021Ekonomi
Cumhurbaşkanı Erdoğan turizmcilerle bir araya geldi

Cumhurbaşkanı Erdoğan turizmcilerle bir araya geldi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Turizm Haftası dolayısıyla turizm sektörü temsilcileriyle bir araya geldi. Toplantıda, turizm sektörünün sorunlarını, beklentilerini gözden geçirdiklerini, sektörel kazanımları nasıl daha ileri götürebileceklerini ele alındı.

21.04.2021Ekonomi
Kısa Çalışma Ödeneği uzatıldı mı Erdoğandan son dakika KÇÖ açıklaması

Kısa Çalışma Ödeneği uzatıldı mı? Erdoğan'dan son dakika KÇÖ açıklaması!

Milyonlarca çalışanı yakından ilgilendiren Kısa Çalışma Ödeneceği, yakın zaman önce sona ermişti. Söz konusu uygulamanın devamı yönünde kanaat bildiren meslek birliklerinin ardından Cumhurbaşkaı Erdoğan'dan önemli bir açıklama geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, KÇÖ olarak da bilinen Kısa Çalışma Ödeneği'nin akıbeti hakkında son kararı açıkladı. Peki, Kısa Çalışma Ödeneği uzatıldı mı?

21.04.2021Gündem
Kısa çalışma ödeneği devam edecek

Kısa çalışma ödeneği devam edecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Tüm sektörler için geçerli olmak üzere nisan, mayıs, haziranı kapsayacak şekilde kısa çalışma ödeneği uygulamasına devam etme kararı aldık. Turizm sektöründe mayısta sona erecek KDV indirimlerinin Haziran sonuna kadar devam edecek" açıklamasında bulundu. Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Başkanı Bendevi Palandöken, işveren ve işçi açısından kısa çalışma ödeneğinin süresinin uzatılmasını olumlu karşıladıklarını söyledi.

21.04.2021Ekonomi
Türkiye beyaz eşya satışları yüzde 40 arttı

Türkiye beyaz eşya satışları yüzde 40 arttı

Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği (TÜRKBESD) Yönetim Kurulu Başkanı Can Dinçer, "Ocak-Mart arasında geçen yıl aynı döneme göre satışlarımız yüzde 40, ihracatımız da aynı dönemde yüzde 26 arttı. İç satış ve ihracat olmak üzere 6 ana ürün grubundaki toplam satışlarımız bir önceki yıla göre yüzde 29 artışla 8 milyon 521 bin 513 adet olarak gerçekleşti." dedi.

20.04.2021Ekonomi
İşçiler için 15 maddelik talep listesi

İşçiler için 15 maddelik talep listesi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü öncesi CHP Emek Büroları’nın işçilere ilişkin 15 talebini sıraladı. Ağbaba, zorunlu üretim hizmetlerinin yer aldığı işyerlerinde işçilere öncelikli aşı hakkı verilmesi, kısa çalışma ve ücretsiz izin desteği kapsamında yer alan işçilerin emeklilik sigorta primleri merkezi bütçe tarafından karşılanması gibi taleplerde bulundu.

20.04.2021Ekonomi
Kısa Çalışma Ödeneği uzatılacak mı İşte KÇÖde son durum

Kısa Çalışma Ödeneği uzatılacak mı? İşte KÇÖ'de son durum

Son dönemde çalışma dünyasından arka arkaya gelen 'Kısa Çalışma ödeneği uzatılsın' taleplerine, Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) de katıldı. Söz konusu uygulamanın süresinin uzatılması isteniyor. Peki, Kısa Çalışma Ödeneği uzatılacak mı?

18.04.2021Gündem
Bendevi Palandöken: Kısa çalışma pandemi bitene kadar sürsün

Bendevi Palandöken: Kısa çalışma pandemi bitene kadar sürsün

Son dönemde çalışma dünyasından arka arkaya gelen ‘Kısa Çalışma ödeneği uzatılsın’ taleplerine, Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) de katıldı.

18.04.2021Ekonomi
Tatil bu yıl son dakikaya kalacak

Tatil bu yıl son dakikaya kalacak

TÜROB Başkanı Müberra Eresin "Bu yıl rezervasyon taleplerinin seyahatten kısa bir süre önce gerçekleşmesini bekliyoruz. Yani son dakika gelişmeleri, bu yılı belirleyecek en önemli unsur olarak öne çıkıyor. Aşı çalışmalarının olumlu sonuçlanması halinde talep artışına paralel olarak rezervasyon sürelerinin de uzaması ihtimaller dahilinde bulunuyor" dedi.

14.04.2021Ekonomi
İTO Başkanı Avdagiçten kur ve faiz açıklaması

İTO Başkanı Avdagiç'ten kur ve faiz açıklaması

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç "Ticari kredi faizleri 19 ayın ardından yeniden yüzde 21-23 bandına çıktı. Türkiye ekonomisinin potansiyeli, yüksek kur ya da yüksek faizden birini seçmeyi hak etmiyor. Hem yüksek kur hem de yüksek faizi birlikte yaşamayı ise hiç mi hiç hak etmiyor" dedi.

9.04.2021Ekonomi
İşten çıkarma yasağı ne zaman bitiyor Uzatıldı mı İşten çıkarma yasağı için haziran bilgisi

İşten çıkarma yasağı ne zaman bitiyor? Uzatıldı mı? İşten çıkarma yasağı için haziran bilgisi

İşten çıkarma yasağının biteceği tarih milyonlarca çalışan tarafından takip ediliyor. Pandemi döneminde hayata geçirilen işten çıkarma yasağı Resmi Gazete'de yayınlanarak yeniden uzatılmıştı. Öte yandan işten çıkış yasağı olarak da bilinen fesih yasağını Cumhurbaşkanı’nın 30 Haziran 2021 tarihine kadar uzatma yetkisi bulunuyor. Peki, İşten çıkarma yasağı ne zaman bitiyor? İşte, İşten çıkarma yasağının uzatıldığı tarihle ilgili ayrıntılı bilgiler.

2.04.2021Gündem
Kısa çalışma ödeneği ne zaman yatacak Ödeme tarihi belli oldu

Kısa çalışma ödeneği ne zaman yatacak? Ödeme tarihi belli oldu

Kısa çalışma ödeneği ödemeleri ile ilgili açıklama Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından yapıldı. Bakan Selçuk kısa çalışma ödeneği ile ilgili yaptığı açıklamada , ödemelerin banka hesaplarına yatırılacağını IBAN bilgileri bulunmayan vatandaşlara da PTT üzerinden ödeme yapılacağını açıkladı. Peki, kısa çalışma ödeneği ne zaman yatacak?

2.04.2021Ekonomi
Kısa Çalışma Ödeneği ne zaman yatacak Mart ayı Kısa Çalışma Ödeneğinin (KÇÖ) için son dakika açıklama

Kısa Çalışma Ödeneği ne zaman yatacak? Mart ayı Kısa Çalışma Ödeneğinin (KÇÖ) için son dakika açıklama

Kısa Çalışma Ödeneği'nin yatacağı tarih için beklenen açıklama geldi. Pandemi döneminde verilen Kısa Çalışma Ödeneği nisan ayı ödemeleri için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk duyuru yaptı. Selçuk ödeme tarihini bildirdi. Nisan ayına kısa bir süre kala Kısa Çalışma Ödeneğinin yatacağı tarihe çevrilmişti. Pandemi döneminde başlatılan ve 1 yıldır devam eden Kısa Çalışma Ödeneği son kez yatacak. Gözler şimdi Kısa Çalışma Ödeneği ne zaman yatacak? sorusunun yanıtında. İşte, mart ayı Kısa Çalışma Ödeneğinin hesaplara yatacağı tarih.

31.03.2021Ekonomi
Son dakika... Kısa çalışma ödeneği ve işsizlik maaşı 5 Nisanda hesaplada

Son dakika... Kısa çalışma ödeneği ve işsizlik maaşı 5 Nisan'da hesaplada

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk “Mart ayına ilişkin kısa çalışma ve işsizlik ödeneği ödemelerini 5 Nisan’da hesaplara yatırıyoruz” dedi.

31.03.2021Ekonomi
Montrö tepkisi

Montrö tepkisi

Meclis Grup konuşmasında kısa çalışma ödeneğinin uzatılmasını, esnafın ve çitçinin borçlarının yapılandırılmasını isteyen CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, TBMM Başkanı Mustafa Şentop’u da “TBMM Başkanı, Montrö Sözleşmesi’nin ne anlama geldiğini, Türkiye Cumhuriyeti Devleti için ne kadar önemli olduğunu bilmiyorsa o koltukta oturmamalıdır” diye eleştirdi.

31.03.2021Gündem
Kısa çalışma ödeneği uzatıldı mı Mart ayı kısa çalışma ödeneği ne zaman yatacak İşte son durum

Kısa çalışma ödeneği uzatıldı mı? Mart ayı kısa çalışma ödeneği ne zaman yatacak? İşte son durum

Kısa çalışma ödeneğinde son durum 29 Mart tarihli kabine toplantısı ardından bir kez daha gündeme geldi. Daha önce yapılan açıklamalarda kısa çalışma ödeneği için son tarih olarak mart ayı işaret edilmişti. Peki, kısa çalışma ödeneği uzatıldı mı, son durum ne? Mart ayı kısa çalışma ödeneği ne zaman yatacak?

30.03.2021Ekonomi
Kısa çalışma yarın bitiyor

Kısa çalışma yarın bitiyor

Koronavirüs salgınının başından bu yana uygulamada olan kolaylaştırılmış kısa çalışma uygulaması yarın bitiyor. Ocak ayı itibariyle kapsamda olan 1.3 milyon çalışan, bugün itibariyle ya normal çalışma sistemine dönecek ya da ücretsiz izne çıkarılabilecek. Ücretsiz izin döneminde de bin 420 TL’lik nakdi ücret desteği söz konusu olacak.

30.03.2021Ekonomi

Yazar Sonuçları

13 soruda tam kapanmada çalışanların hakları

Koronavirüs ile mücadele kapsamında 29 Nisan Perşembe günü akşamından itibaren 17 Mayıs tarihine kadar 17 günlük tam kapanmaya geçiliyor. Bu dönemde belirli işkolları dışında tüm işyerleri kapalı olacak ve sokağa çıkma yasağı uygulanacak. Her ne kadar belirli alanlarda çalışanlar alacakları belgeler ile tam kapanmadan muaf olsalar da genel olarak çalışanların büyük çoğunluğu kısıtlamalara tabi olacak. Bu süreçte uzaktan çalışma yapılacak ancak uzaktan çalışmaya geçmemiş ya da faaliyeti uzaktan çalışmaya uygun olmayan işyerleri ise kapanacak. Peki, tam kapanmada çalışanların hakları neler, bu süreçte işverene ve çalışanlara hangi destekler verilecek?

29.04.2021

İşçi çıkaran kısa çalışma ödeneğinden yararlanamayacak

İşveren ve çalışanların beklediği karar çıktı, kısa çalışma ödeneği haziran ayının sonuna kadar uzatıldı ve karar da Resmi Gazete’de yayımlandı. Peki, kimler bu uzatmadan yararlanacak, kısa çalışma ödeneğine yeni başvuru yapılabilecek mi, ücretsiz izinde olanlar kısa çalışma ödeneğine geçecek mi? Kısa çalışmanın uzatılması sonrası okuyuculardan benzeri soruları çokça alıyorum. Tek tek anlatayım ama önce kısa bir hatırlatma yapayım.

28.04.2021

Yeni bir kurtuluş destanı yazalım

ÇANAKKALE, riskli illerin başına yerleşti. Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, bu endişe verici gidişe “dur” demek için hemşerilerine seslendi, özetliyorum:

24.04.2021

Ramazan ayı için 3 kritik uyarı

Türkiye vaka sayılarının 60 bine dayanmasının ardından yeni önlemlerin gelip gelmeyeceğini, tam kapanmaya gidilip gidilmeyeceğini konuşuyor. Bilim Kurulu, bugün, kabine toplantısı öncesinde bir araya gelecek ve elbette bir karar alacak. Öncesinde, böyle bir ortamda alınması gereken acil önlemlerin ne olması gerektiği ve nasıl bir ramazan ayının bizi beklediğini Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan ile konuştum. İşte değerlendirme ve önerileri...

12.04.2021

Ramazan buruk geçecek

Yeni tedbirler kapsamında yüksek riskli illerde hafta sonu sokağa çıkma yasaklarına cumartesi günü yeniden eklenirken, Ramazan ayı boyunca restoranlar yalnızca paket servis hizmeti verebilecek. Sektör temsilcileri kaygılı; “Ramazan zor geçecek” diyorlar. Bir yandan da her gün artan vaka sayıları ile tablo alarm veriyor. Hem tablonun hem de esnafın son durumunu sordum.

2.04.2021

Kısa çalışma ödeneği bitti bundan sonra ne olacak?

Kısa çalışma ödeneği dün, 31 Mart tarihi itibarıyla son buldu. İşverenler, normal çalışmaya dönüp normalleşme desteğinden yararlanabilir. Ya da çalışanlarını ücretsiz izne çıkarabilir ve ücretsiz izne çıkan çalışanlar 17 Mayıs tarihine kadar aylık 1.341 liralık nakdi ücret desteğinden yararlanabilir.

1.04.2021