MENÜ

Kısa Çalışma Ödeneği

Kısa Çalışma Ödeneği ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Kısa Çalışma Ödeneği haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 561 Kısa Çalışma Ödeneği haberi bulunmuştur.

Kısa Çalışma Ödeneği Haberleri

Kısa çalışma ödeneği ne zaman ödenecek Kısa çalışma ödeneği sorgulama

Kısa çalışma ödeneği ne zaman ödenecek? Kısa çalışma ödeneği sorgulama

Kısa çalışma ödeneği başvurularını yapan vatandaşlar ödemelerin ne zaman yapılacağını öğrenmek istiyorlar. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, "Mayıs ayı işsizlik ödeneği ve kısa çalışma ödeneği ödemeleri, 1-5 Haziran tarihleri arasında yapılacak." dedi. İşte kısa çalışma ödeneği sorgulama ekranı ve detaylar…

4.06.2020Ekonomi
Son dakika... Tüm çalışanları ilgilendiriyor... İşsizlik maaşıyla ilgili önemli detay

Son dakika... Tüm çalışanları ilgilendiriyor... İşsizlik maaşıyla ilgili önemli detay

Hürriyet Gazetesi yazarı Noyan Doğan kısa çalışma ödeneğinden işsizlik maaşına kadar tüm çalışanları ilgilendiren merak edilen sorulara yanıt verdi.

4.06.2020Ekonomi
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay: Yeni normalin alternatif küresel üretim gücü Türkiye olacak

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay: "Yeni normalin alternatif küresel üretim gücü Türkiye olacak"

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) sonrası "yeni normal" olarak tanımlanan düzende Türkiye'nin, alternatif küresel üretim gücü olacağını belirtti.

3.06.2020Gündem
Hazır yemek sektöründe normalleşme süreciyle hareketlilik bekleniyor

Hazır yemek sektöründe "normalleşme" süreciyle hareketlilik bekleniyor

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sürecinde evden çalışmanın yaygınlaşmasıyla daralan yemek sektörü, normalleşme sürecinin başlamasıyla hareketlenmeyi bekliyor.

3.06.2020Ekonomi

Kısa çalışma ödeneğinden nisan itibarıyla 2,6 milyon kişi yararlandı

Salgın kaynaklı gerekçelerle 27 Nisan itibarıyla kısa çalışma ödeneği için 3 milyonu aşan başvuru yapılırken, bu başvurulardan 2 milyon 591 bini kabul edildi.

3.06.2020Ekonomi
İŞKUR İşsizlik ödeneği şartları nelerdir, İşsizlik maaşı ne zaman yatacak İşte belirtilen tarihler

İŞKUR İşsizlik ödeneği şartları nelerdir, İşsizlik maaşı ne zaman yatacak? İşte belirtilen tarihler

İşsizlik maaşı başvuruları İŞKUR üzerinden gerçekleştiriliyor. Başvurularını yapan ve belirtilen şartları taşıyan vatandaşlar ödeneği almaya başlıyorlar. Şartlar arasında kendi istek ve kusuru dışında işsiz kalmakta bulunuyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, mayıs ayı işsizlik ödeneği ve kısa çalışma ödeneği ödemelerinin ne zaman yapılacağını duyurdu.

2.06.2020Ekonomi
Mardin turizmine koronavirüs etkisi

Mardin turizmine koronavirüs etkisi

Koronavirüs salgını, sahip olduğu tarihi yapısı ile kültür ve inanç turizminin merkezi haline gelen Mardin turizmini de etkiledi. Geçen sene 4 milyonun üzerinde yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği kentte esnaf ve turizmciler, eski günlerdeki yoğunluğun yeniden oluşmasını bekliyor.

2.06.2020Seyahat
Kısa çalışma ödeneği mayıs ödemesi ne zaman Kısa çalışma ödeneği ödemeleri ne zaman

Kısa çalışma ödeneği mayıs ödemesi ne zaman? Kısa çalışma ödeneği ödemeleri ne zaman?

Mayıs kısa çalışma ödeneğinin hesaplara ne zaman yatırılacağı, söz konusu ödenekten yararlanan vatandaşlar tarafından merak konusu oldu. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk kısa çalışma ödeneğinin vatandaşların hesabına yatırılacağı tarihle ilgili açıklama yaptı. Peki, Kısa çalışma ödeneği ödemeleri ne zaman?

1.06.2020Gündem
İŞKUR İşsizlik ödeneği şartları nelerdir İşsizlik maaşı ne zaman yatacak

İŞKUR İşsizlik ödeneği şartları nelerdir? İşsizlik maaşı ne zaman yatacak?

İşsizlik maaşı başvuruları İŞKUR üzerinden gerçekleştiriliyor. Başvurularını yapan ve belirtilen şartları taşıyan vatandaşlar ödeneği almaya başlıyorlar. Şartlar arasında kendi istek ve kusuru dışında işsiz kalmakta bulunuyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, mayıs ayı işsizlik ödeneği ve kısa çalışma ödeneği ödemelerinin ne zaman yapılacağını duyurdu.

1.06.2020Ekonomi
Son dakika... Bakan Selçuk açıkladı: O ödemeler bugün başlıyor

Son dakika... Bakan Selçuk açıkladı: O ödemeler bugün başlıyor

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, “Mayıs ayına ilişkin işsizlik ödeneği ve kısa çalışma ödeneği ödemelerini bugünden itibaren ödemeye başlayacağız” dedi.

1.06.2020Ekonomi
Bakan Pekcan: İşlerin yeniden canlanmasını bekliyoruz

Bakan Pekcan: İşlerin yeniden canlanmasını bekliyoruz

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan "Bu süreçte devletimizin sağladığı tüm imkanlar ve desteklerle esnafımızın işlerinin kısa sürede yeniden canlanmasını ve ekonomik aktivitenin eskiye dönmesini bekliyoruz" dedi.

31.05.2020Ekonomi
Bakan Varank’tan İzmir’e yatırım müjdesi

Bakan Varank’tan İzmir’e yatırım müjdesi

Ege Bölgesi Sanayi Odası’nın (EBSO) meclis toplantısına katılan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, koronavirüs sürecinde ekonomik yatırımlarla ilgili bilgi verdi. İzmir’in sadece yatırımla değil, inovasyonla da gelişmesi için İzmir Teknoloji Üssü projesine önem verdiklerini anlatan Bakan Varank, Kocaeli’nden İzmir’e teknoloji koridoru kurduklarını belirterek, "Bu koridorda oluşacak bilgi birikimiyle, küresel arenada rekabetçi bir teknoloji üssü oluşturmanın peşindeyiz. Ülkemizin üretken gençleri, tüm enerjilerini burada somut projelere dökecek ve kritik teknolojilerin geliştirilmesinde öncü rol oynayacak" dedi. Bakan Varank, TEKNOTEST İzmir’in yapım çalışmalarının sürdüğünü söyleyerek 11 milyon liralık bu yatırımın, 2021’in ilk çeyreğinde hizmete alınacağını açıkladı.

30.05.2020Ekonomi
Bakan açıkladı İlk sertifika verildi

Bakan açıkladı! İlk sertifika verildi

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank "TSE, Sağlıklı Turizm Belgelendirme Programı kapsamında ilk belgeyi bugün Antalya'da beş yıldızlı bir otelimize verdi. Salgının dış pazarlarımızdaki gelişimine bağlı olmakla birlikte Türkiye yılın son iki çeyreğinde piyasalara çok sağlam dönüş yapabilir" dedi.

29.05.2020Ekonomi
Son dakika haberi: Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı İşte yeni normalleşme kararları

Son dakika haberi: Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı! İşte yeni normalleşme kararları

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Huber Köşkü’ndeki video konferans yöntemiyle son kez yapılan Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’ni toplantısı sonrası açıklamalarda bulundu. Erdoğan, normalleşme süreci kapsamında alınan yeni kararları açıkladı. Erdoğan, "Şehirler arası seyahat kısıtlaması 1 Haziran'dan itibaren kaldırılmıştır. Olumsuz bir durum görmememiz halinde yeniden getirebiliriz. 1 Haziran itibariyle kamu personelleri iş başı yapacaklar. 65 yaş üstünün sokağa çıkma sınırlandırılmasını pazar günleri 14:00 saatleri arasında istisna kapmasında olması devam edecek" dedi.

28.05.2020Gündem
Son dakika... Bakan Varanktan solunum cihazı açıklaması

Son dakika... Bakan Varank'tan solunum cihazı açıklaması

Bakan Varank, "Bugün itibarıyla binin üzerinde yoğun bakım solunum cihazımızın ihracatını gerçekleştirmiş durumdayız" açıklamasında bulundu.

27.05.2020Ekonomi
Destek paketleriyle vatandaşa kalkan olduk

'Destek paketleriyle vatandaşa kalkan olduk'

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, yeni tip koronavirüs salgını sonrası dönemde de güçlü Türkiye’nin güçlü ekonomisini 2023 hedeflerine ulaştırmak için durmaksızın çalışacaklarını bildirdi.

23.05.2020Ekonomi
Son dakika... Bakan Albayrak: Destek paketlerimizle vatandaşımıza kalkan olduk

Son dakika... Bakan Albayrak: Destek paketlerimizle vatandaşımıza kalkan olduk

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, "Hazırladığımız destek paketlerimizle; esnafımıza, KOBİ’lerimize ve tüm vatandaşlarımıza kalkan olduk. Salgın sonrası dönemde de güçlü Türkiye’nin güçlü ekonomisini 2023 hedeflerine ulaştırmak için durmaksızın çalışacağız" açıklamasında bulundu.

22.05.2020Ekonomi
Son dakika... Bakan Varank:  Kocaeli ve Ankara’da testler devam ediyor

Son dakika... Bakan Varank: Kocaeli ve Ankara’da testler devam ediyor

Bakan Varank: Bir diğer önemli adımımız, Organize Sanayi Bölgelerinde, Covid-19 testlerini başlatmak oldu. Bu testler rastgele, yani hastalık şikayeti olsun olmasın bu bölgelerde çalışan herkese yapılıyor. Kocaeli ve Ankara’da testler devam ediyor.

22.05.2020Ekonomi
82 bin kişiye işsizlik maaşı bağlandı

82 bin kişiye işsizlik maaşı bağlandı

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) tarafında yayımlanan İşsizlik Sigortası Fonu verilerine göre, nisan ayında yaklaşık 2,6 milyon çalışan için toplam 4,1 milyar TL kısa çalışma ödemesi yapıldı. Mart ayında 77 bin 979 kişiye işsizlik maaşı bağlanırken bu sayı nisan ayında 82 bin 490 kişiye ulaştı.

22.05.2020Ekonomi
Kısa Çalışma Ödeneği sorgulama: Kısa Çalışma Ödeneği ne zaman yatacak

Kısa Çalışma Ödeneği sorgulama: Kısa Çalışma Ödeneği ne zaman yatacak?

Kısa Çalışma Ödeneği başvuruları e-Devlet üzerinden alınıyor. Başvuruların ardından ödemeler için heyecan başlıyor. Ödemenin tutarı; sigortalının son 12 aylık prime esas kazançları dikkate alınarak hesaplanan günlük ortalama brüt kazancının %60’ı olarak belli oluyor. Ödemeler, çalışanın kendisine aylık olarak her ayın 5’inde ve ödemeler PTTBank aracılığı ile yapılıyor.

21.05.2020Gündem
Tüm çalışanları ilgilendiriyor Bayramda da çalışana o ödemeler verilecek

Tüm çalışanları ilgilendiriyor! Bayramda da çalışana o ödemeler verilecek

Ramazan Bayramı’nda 4 günlük sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Bayram tatilinde sokağa çıkma yasağı da olması çalışanların kafasında soru işaretleri yarattı. Kimileri bayram tatilinin yıllık izinden düşülüp düşülmeyeceğini, kimileri sokağa çıkma yasağında işverenin maaş ödeyip ödemeyeceğini soruyor. Kısa çalışma ödeneği alan çalışanlar da bayram tatilinde ödeme yapılıp yapılmayacağını merak ediyor. İşte, sokağa çıkma yasağı ilan edilen bayram tatilinde çalışanların izin ve ücret hakları.

21.05.2020Ekonomi
Son dakika... Bakan Varank: Otomotiv fabrikalarının tümü çalışıyor

Son dakika... Bakan Varank: Otomotiv fabrikalarının tümü çalışıyor

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, "Reel sektörden olumlu sinyaller geliyor. OSB'lerdeki elektrik tüketimi artmaya başladı. Otomotiv fabrikalarının tümü çalışıyor. Gebze ve Ankara'da OSB'lerde Kovid-19 testleri düzenli olarak testler yapılıyor, vaka oranları çok çok düşük seviyelerde" dedi.

20.05.2020Ekonomi
Çalışan herkesi ilgilendiriyor İşte önemli sorulara cevaplar

Çalışan herkesi ilgilendiriyor! İşte önemli sorulara cevaplar

Hürriyet Gazetesi yazarı Noyan Doğan, koronavirüs sürecinde iş hayatıyla ilgili önemli soruların cevabını verdi.

20.05.2020Ekonomi
Sokağa çıkma yasağında ücret ödenir

Sokağa çıkma yasağında ücret ödenir

Noyan Doğan sorularınızı yanıtlıyor

20.05.2020Ekonomi
Son dakika haberleri: Okullar açılacak mı Sokağa çıkma kısıtlaması ne zaman bitecek Cumhurbaşkanı açıkladı

Son dakika haberleri: Okullar açılacak mı? Sokağa çıkma kısıtlaması ne zaman bitecek? Cumhurbaşkanı açıkladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kritik Kabine Toplantısı sonrası açıklamalarda bulundu. Erdoğan, koronavirüs tedbirleri kapsamında bayramda sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacağı belirterek, "23-24-25-26 Mayıs tarihlerinde 81 ilimizin tamamında sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacaktır.Çarşamba günü gençlerimizle ilgili esneklik yine uygulanacaktır. 15 ilimiz için geçerli olan şehirler arası seyahat kısıtlaması, 15 gün süreyle uzatılmıştır" dedi.

19.05.2020Gündem
Bayramda 4 gün evdeyiz

Bayramda 4 gün evdeyiz

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan dün Bakanlar Kurulu sonrası önemli kararlar açıkladı: “Arefe gününden bayramın son gününe kadar 23-24-25-26 Mayıs tarihlerinde 81 ilimizin tamamında sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacaktır. 15 ilimiz için geçerli olan şehirlerarası seyahat kısıtlaması, 15 gün uzatılmıştır. Yeni eğitim yılı eylülde başlayacaktır. 29 Mayıs cuma günü cuma namazı ile birlikte camilerimizi ibadete açıyoruz.” Erdoğan özetle şunları söyledi:

19.05.2020Gündem
1000 TL pandemi yardımı başvuru sonuçları ne zaman açıklanacak 3. faz yardım parası ödemeleri ne zaman

1000 TL pandemi yardımı başvuru sonuçları ne zaman açıklanacak? 3. faz yardım parası ödemeleri ne zaman?

Hane başına 1000'er lira desteği içeren 3. faz sosyal destek programına, kamu işçileri, memurlar, emeklililer, İŞKUR'un Kısa Çalışma Ödeneği ile İşsizlik Ödeneğinden yararlananlar ile 1. ve 2. fazdaki nakdi destekleri alanlar dışındaki tüm vatandaşlar e-Devlet üzerinden başvurabiliyor. Günler önce başlayan başvuru süreci kapsamında başvurularını tamamlayan vatandaşların gözü sonuçların ilan edileceği tarihte. Faz 3 kapsamındaki ödemeler, kişi bazlı değil, hane bazlı yapılacak. Aynı haneden birden çok başvuru yapılması durumunda bu, tek başvuru olarak değerlendirilecek. Peki, sosyal yardım başvuru sonuçları ne zaman açıklanacak? Pandemi yardım parası başvuru sonuçları ne zaman belli olacak?

18.05.2020Gündem
Pegasus Hava Yolları uçuşlara yeniden başlamaya hazır

Pegasus Hava Yolları uçuşlara yeniden başlamaya hazır

Pegasus Hava Yolları Genel Müdürü Mehmet Nane, Pegasus Hava Yolları’nın uçuşlara yeniden başlamaya hazır olduğunu belirterek, salgınla ilgili tablonun iyileşmeye devam etmesi ve yetkili bakanlıkların uygun görmesi halinde mayıs sonu ile haziran başında uçuşlara iç hatlarla başlamayı planladıklarını bildirdi.

18.05.2020Ekonomi
Kısa Çalışma Ödeneği ne zaman yatar KÇÖ ödemesi ne kadar

Kısa Çalışma Ödeneği ne zaman yatar? KÇÖ ödemesi ne kadar?

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle üretimi azalan ya da duran işverenler, Kısa Çalışma Ödeneğine başvurularına devam ediyor. Başvurularını tamamlayan kurumlardaki işçiler de ödeneğin ne zaman hesaplarına yatacağını merak ediyor. Peki, Kısa Çalışma Ödeneği ne zaman yatar? KÇÖ ödemesi ne kadar?

17.05.2020Gündem
İşte normalleşmenin işverene faturası

İşte normalleşmenin işverene faturası

Koronavirüs sonrası üretimin kuralları da değişiyor.

15.05.2020Ekonomi
Kısa çalışma ödeneği artırıldı

Kısa çalışma ödeneği artırıldı

Federal Meclis, Çalışma Bakanı Hubertus Heil’in hazırladığı yasa taslağını onayladı. Yeni yasaya göre iş ajansı, üçüncü aydan itibaren kısa çalışanlara maaşının yüzde 60’ı yüzde 70’ini, çocuklulara ise yüzde 67’si yerine yüzde 77’sini ödeyecek. 7’inci aydan itibaren ise yüzde 80, çocuklular için ise yüzde 87 olacak.

14.05.2020Avrupa
İŞKUR Kısa Çalışma Ödeneği ne zaman yatıyor Kısa Çalışma Ödeneği sorgulama

İŞKUR Kısa Çalışma Ödeneği ne zaman yatıyor? Kısa Çalışma Ödeneği sorgulama

Kısa Çalışma Ödeneği başvuru işlemleri ve ödemelerin nasıl yapıldığı araştırılan konular arasında bulunuyor. Kısa Çalışma Ödeneği nereden alınır, ne zaman yatıyor? sorularının yanıtı merak ediliyor. Koronavirüsle mücadele kapsamında vatandaşlara sunulan bu imkanda ödemenin tutarı; sigortalının son 12 aylık prime esas kazançları dikkate alınarak hesaplanan günlük ortalama brüt kazancının %60’ı olarak belli oluyor. İşte ödeme işlemleri ile ilgili merak edilen soruların yanıtları...

14.05.2020Gündem
Başvuru yapacaklar dikkat En çok bunu soruyorlar: Sakın yanlış hesap yapmayın

Başvuru yapacaklar dikkat! En çok bunu soruyorlar: Sakın yanlış hesap yapmayın

Nisan ayında kısa çalışma ödeneğine başvuran işyerlerinde çalışanlar, ödemelerini 5 Mayıs’ta almaya başladı. Bu tarihten beri de okuyuculardan kısa çalışma ödeneğine yönelik çokça soru alıyorum. Kimileri, düşük ödenek aldığından şikayet ediyor; kimileri, eksik kalan kısmı işverenin tamamlayıp tamamlamayacağını soruyor. Kimileri de kısa çalışma ödeneğinde sosyal güvenlik primlerinin akıbetini merak ediyor. Hem merak edilenlere hem de kısa çalışma ödeneğinden şikayet edilen konulara tek tek değineyim.

14.05.2020Ekonomi
Tüm çalışanları ilgilendiriyor Bu şartlarda ödeneği alırsınız, yıllık izninizden düşmez

Tüm çalışanları ilgilendiriyor! Bu şartlarda ödeneği alırsınız, yıllık izninizden düşmez

Hürriyet Gazetesi Yazarlarından Noyan Doğan çok sorulan soruları köşesinden yanıtladı.

13.05.2020Ekonomi
İşsizlik Fonu’ndan kısa çalışmaya 4 milyar TL

İşsizlik Fonu’ndan kısa çalışmaya 4 milyar TL

İstihdamı desteklemek için kapsamı genişletilen kısa çalışma ödeneğinden nisan ayında yapılan ödemelerin toplamı 4 milyar 95 milyon TL oldu.

13.05.2020Ekonomi
Kısa Çalışma Ödeneği ne zaman, ne kadar yatacak İŞKUR Kısa Çalışma Ödeneği sorgulama

Kısa Çalışma Ödeneği ne zaman, ne kadar yatacak? İŞKUR Kısa Çalışma Ödeneği sorgulama

Kısa Çalışma Ödeneğinin ne zaman yatacağı ve nereden alınacağı araştırılıyor. Başvuruları yoğun ilgi gören ödeneğin bilgileri, e-Devlet üzerinden sorgulanabiliyor. Çalışanın kendisine, aylık olarak her ayın 5’inde ödenecek ve ödemeler PTTBank aracılığı ile yapılacak. Ödemelerin 5 Mayıs’ta yapılacağı daha önce açıklanmıştı. Peki Kısa Çalışma Ödeneği yattı mı, yatmadı mı? İşte konu ile ilgili detaylar

11.05.2020Gündem
Yıllık izniniz iptal edilebilir mi

Yıllık izniniz iptal edilebilir mi?

HEMEN hemen tüm dünyada görülen koronavirüs salgını, kamusal hayatı olumsuz etkilemeye devam ederken, virüsün bulaşma hızının gerilediği ülkelerde alınan önlemler yavaş yavaş gevşetiliyor. Almanya’da bu haftanın başından itibaren, mağazalar, dükkânlar, kuaförler ve okullar, belirli koşullar altında kısmen açıldı. Ülkenin kuzeyindeki Mecklenburg-Vorpommern Eyaleti, kapılarını Pantkort Yortusu’nun kutlandığı 1 Haziran’dan önce yabancı turistlere açmaya hazırlanırken, yerli turistlere lokaller ve otellerde konaklamak ise 25 Mayıs tarihinden önce de serbest olacak.

10.05.2020Avrupa
Mağaza çalışanına eğitim yardımı

Mağaza çalışanına eğitim yardımı

H&M ve İKEA başta olmak üzere mağazalardaki sendikalı çalışana aylık 200 TL’lik destek geliyor. Koop-İş Sendikası Başkanı Eyüp Alemdar, “Kısa çalışma ödeneğinden maaş alan veya ücretsiz izne gönderilen üyelerimize eğitim yardımı olarak aylık 200 TL vereceğiz. İşverenler de belli ölçüde destek olmayı kabul etti” dedi.

10.05.2020Ekonomi
Kimler işsizlik sigortası kapsamında, işsizlik ödeneği ne kadar süre ödenir

Kimler işsizlik sigortası kapsamında, işsizlik ödeneği ne kadar süre ödenir?

Kimler işsizlik sigortası kapsamında, işsizlik ödeneği ne kadar süre ödenir? sorusu internette cevabı merak edilen sorular arasında yer alıyor. İşsizlik sigortası kapsamında bir işyerinde çalışırken; çalışma istek, yetenek, sağlık ve yeterliliğinde olmasına rağmen, kendi istek ve kusuru dışında işini kaybedenler; hizmet akdinin feshinden önceki son 120 gün hizmet akdine tabi olmak kaydıyla son üç yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olmak ve hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içinde en yakın İŞKUR birimine şahsen ya da elektronik ortamda www.iskur.gov.tr portalı üzerinden başvurarak iş almaya hazır olduğunu bildirmek koşulu ile işsizlik sigortası hizmetlerinden yararlandırılmaktadır.

8.05.2020Ekonomi
Kısa çalışma ödeneği nedir, kısa çalışma ödeneği kaç ay ödenir

Kısa çalışma ödeneği nedir, kısa çalışma ödeneği kaç ay ödenir?

Kısa çalışma ödeneği nedir, kısa çalışma ödeneği kaç ay ödenir? sorusu internette merak edilen konular arasında yer alıyor. İşyerindeki çalışma sürelerinin geçici olarak azaltılması veya durdurulması hallerinde, üç ayı aşmamak üzere sigortalılara çalışamadıkları dönem için gelir desteği sağlayan bir uygulamadır.

8.05.2020Ekonomi

Yazar Sonuçları

Kronik hastalığı olanlar izinli sayılacak

Soru: Kronik hastalar ne zaman çalışmaya başlayabilir? Hiçbir yerde haber yok bu konuda. Mücahit T.

4.06.2020

15 soruda normalleşme sürecinde çalışanların hakları

1 Haziran’dan itibaren normalleşme yolunda adımlar atıldı ve bu kapsamda hem kendi isteği ile hem de salgınla mücadele kapsamında genelgeyle faaliyeti geçici durdurulan işyerleri birer birer açılmaya başladı. İdari izinde bulunan veya esnek çalışma sistemi ile çalışan kamu personeli mesaiye çağrıldı. Peki, 1 Haziran’dan sonra kısa çalışma ödeneği ve ücretsiz izin desteği alanlar bu desteklerden yararlanmaya devam edecek mi, kronik hastalığı olanlar ne yapacak? İşte 15 soruda yeni dönemde çalışanların hakları.

3.06.2020

Kısa çalışma ödeneğinin gecikmesinin nedenleri

Soru: Lokantada çalışıyordum, 20 Mart’ta dükkân kapandı ve 27’sinde kısa çalışma ödeneğine başvuruldu. Dükkânda tüm çalışanlar halen ödemelerimizi alamadık. Bu kadar gecikmesi normal mi? Servet Firil

27.05.2020

10 soruda bayram tatilinde çalışanların hakları

Ramazan Bayramı’nda 4 günlük sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Bayram tatilinde sokağa çıkma yasağı da olması çalışanların kafasında soru işaretleri yarattı. Kimileri bayram tatilinin yıllık izinden düşülüp düşülmeyeceğini, kimileri sokağa çıkma yasağında işverenin maaş ödeyip ödemeyeceğini soruyor. Kısa çalışma ödeneği alan çalışanlar da bayram tatilinde ödeme yapılıp yapılmayacağını merak ediyor. İşte sokağa çıkma yasağı ilan edilen bayram tatilinde çalışanların izin ve ücret hakları.

21.05.2020

Kısa çalışma ödeneğinde bunlara dikkat!

Nisan ayında kısa çalışma ödeneğine başvuran işyerlerinde çalışanlar, ödemelerini 5 Mayıs’ta almaya başladı. Bu tarihten beri de okuyuculardan kısa çalışma ödeneğine yönelik çokça soru alıyorum. Kimileri, düşük ödenek aldığından şikâyet ediyor, kimileri, eksik kalan kısmı işverenin tamamlayıp tamamlamayacağını soruyor. Kimileri de kısa çalışma ödeneğinde sosyal güvenlik primlerinin akıbetini merak ediyor. Hem merak edilenlere hem de kısa çalışma ödeneğinden şikâyet edilen konulara tek tek değineyim.

14.05.2020

Kısa çalışmaya başvurabilirsiniz

Soru: 10 günden fazla ev hizmetlisi çalışan kısa çalışma ödeneği alabilir mi? Ücretsiz izin hakkından yararlanılabiliyor ama kısa çalışmadan yararlanabilir miyiz? Batuhan Şakar

13.05.2020