EKSTRA
MENÜ

Emeklilik

Emeklilik haberleri sayfasında güncel ve son dakika Emeklilik hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 14.653 Emeklilik haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Emeklilik, kişilerin yasalarca belirlenen uzunca bir süre çalıştıktan sonra çalışma hayatından tamamen çekilmeleri. Bu kimselere emekli veya tekaüt denir. Emekliler, geçmiş hizmetleri nedeniyle, çalışmaksızın, belirli ve düzenli bir gelir almaya hak kazanırlar. Bununla birlikte, gündelik kullanımda, kanuni zorunluluğu doldurmadan iş bırakmış kimseler de zaman zaman emekli olarak adlandırılırlar.

Emeklilik, genellikle kişinin ekonomik durumunun yanı sıra hayattaki rolünde de önemli değişikliklerin meydana gelmesi anlamına gelir.

 

Devamı...

Emeklilik Haberleri

BES getiride faiz ve doları solladı

BES getiride faiz ve doları solladı

BES katılımcısının birikimleri son bir yılda yüzde 26.44 artarken, yatırım aracı olarak mevduat faizini tercih edenlerin getirisi yüzde 9.77, doları tercih edenlerin ise yüzde 24.90 oldu. Aynı dönemde faizsiz BES fonları yüzde 45.63 getiri sağladı.

20.09.2021Ekonomi
Scholz: “Aşk, tüm makamlardan daha önemlidir”

Scholz: “Aşk, tüm makamlardan daha önemlidir”

Almanya’da genel seçimler gündeme gelmeye başladığında kimsenin seçilmesi için şans tanımadığı Sosyal Demokrat Parti (SPD) başbakan adayı Olaf Scholz, koalisyon şartlarını belirtirken, özel yaşamı ve aşkla ilgili açıklamalarda da bulundu.

19.09.2021Avrupa
İstifa eden doktorlar anlatıyor: Hayatımızdan vazgeçiyoruz ama...

İstifa eden doktorlar anlatıyor: Hayatımızdan vazgeçiyoruz ama...

Sağlık Bakanlığı kısıtlama kararını kaldırdı, pek çok hekim istifa ve emeklilik için harekete geçti. Bunun birden çok nedeni var ama her ayrılık, kalan doktorların üzerine daha çok iş yükü bindiriyor ve bir kısırdöngü yaratıyor. Üç doktorla görüştük...

19.09.2021Hürriyet Pazar
‘En az eskisi kadar huzurlu yaşayabilmek isteriz’

‘En az eskisi kadar huzurlu yaşayabilmek isteriz’

Almanya’daki federal seçimlerde yaklaşık 800 bin Türk oy kullanacak. Bu seçmenlere Merkel dönemini, yeni hükümetten beklentilerini ve Türk kökenli adayların kararlarını etkileyip etkilemediğini sorduk...

19.09.2021Hürriyet Pazar
Merkel sonrası odak ekonomi

Merkel sonrası odak ekonomi

Almanya'da gelecek hafta yapılacak seçimler sadece aday olmayan Angela Merkel döneminin sonunu değil, aynı zamanda Alman ekonomisinde yapısal bir değişikliği de beraberinde getirecek.

17.09.2021Ekonomi
Almanya’da demir yolu şirketiyle makinistler anlaştı

Almanya’da demir yolu şirketiyle makinistler anlaştı

Alman Demiryolları (Deutsche Bahn) ile Alman Makinistler Sendikası (GDL) arasında, makinistlerin bir ay içinde üçüncü kez greve gitmesinin ardından toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde siyasilerin araya girmesiyle anlaşma sağlandı.

16.09.2021Ekonomi
Dusan Ivkovic kimdir, kaç yaşındaydı Dusan Ivkovic neden öldü

Dusan Ivkovic kimdir, kaç yaşındaydı? Dusan Ivkovic neden öldü?

Dusan Ivkovic ile ilgili son dakika açıklaması yapıldı. Sırp Basketbol efsanesi Dusan Ivkovic yaşamını yitirdi. Ünlü isim, 2014-16 yılları arasında son olarak Anadolu Efes'i çalıştıran ve 1 Temmuz 2016'da emeklilik kararı almıştı. Peki, Dusan Ivkovic kimdir, kaç yaşındaydı?

16.09.2021Spor Arena
Oryantasyon nedir Oryantasyon haftası ne demek

Oryantasyon nedir? Oryantasyon haftası ne demek?

Oryantasyon, yönlendirme, kılavuzluk etme anlamlarını taşıyan ve Fransızca orientation kelimesinin Türkçe söylenişidir. Oryantasyon eğitimi ile işe veya organizasyona yeni başlayan çalışanların işin gerektirdiği tutum ve bilgileri edinmeleri, düşünsel ve/veya bedensel becerileri kazanmaları, bu şekilde en kısa zamanda kendilerini önemli hissederek kuruma aidiyet hissinin oluşması, işe ve kuruma uyumlarının sağlanması amaçlanır. Oryantasyon haftası ise okullarda, iş yerlerinde karşılaşılan bir süreci ifade etmektedir. Bu hafta içerisinde öğrenci ya da işçi kuruma adapte olmaya çalışıyor.

15.09.2021Gündem
‘Almanya’nın yılda 500 bin göçmen iş gücüne ihtiyacı var’

‘Almanya’nın yılda 500 bin göçmen iş gücüne ihtiyacı var’

Almanya’da muhalefette bulunan liberal çizgideki Hür Demokrat Parti (FDP), emekli maaşlarının gelecekte de istikrarlı bir şekilde ödenebilmesi için yılda 500 bin göçmene gereksinim duyulduğunu açıkladı.

15.09.2021Avrupa
Gözler emeklilerde

Gözler emeklilerde

Almanya’da 26 Eylül’de yapılacak genel seçimler öncesi gözler emeklilere çevrildi. 83.1 milyon nüfuslu Almanya’da 21 milyon 600 bin emekli vardır. Yani her 4 kişiden biri emekli. Bu da seçimlerde büyük bir oy potansiyeli anlamına geliyor.

15.09.2021Avrupa
Şartlar değişti Bunu yapan da tazminat alabilir

Şartlar değişti! Bunu yapan da tazminat alabilir

Hürriyet Gazetesi köşe yazarlarından Noyan Doğan kendisine gelen soruları yanıtladı. Birçok kişinin bilmediği detaylar arasında çalışanları ilgilendiren ve emeklilikle ilgili yanıtlar yer alıyor.

15.09.2021Ekonomi
Kâbusa uyandı Dakikalar içinde hesaplarını boşalttılar

Kâbusa uyandı! Dakikalar içinde hesaplarını boşalttılar

İslam Topal’ın mobil bankacılık hesabı bir gece yarısı uykuda olduğu sırada boşaltıldı. “Şifremi eşim dahi bilmiyordu ama hesabı patlattılar” diyen Topal’ın şikâyeti üzerine Samet Altay ve Rüstem Mert hakkında 10 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. Mert, Hürriyet’e “Birileri benim hesabımı kullanmış” açıklaması yaptı.

15.09.2021Gündem
PAÜ sözleşmeli personel alımı ile 24 sağlık personeli istihdam edecek

PAÜ sözleşmeli personel alımı ile 24 sağlık personeli istihdam edecek

PAÜ sözleşmeli personel alımı ile 24 sağlık çalışanı istihdam etmeye hazırlanıyor. KPSS puan sıralamasına göre yapılacak olan alınlarda genel ve özel şartlara uymak önem arz edecek. Başvurular 14 Eylül ila 28 Eylül tarih aralığında gerçekleşecek. Peki, PAÜ sözleşmeli personel alımı başvurusu nasıl yapılacak? İşte, o detaylar

14.09.2021Gündem
Bakan Elvan: Finansal İstikrar Komitemizi topladık

Bakan Elvan: Finansal İstikrar Komitemizi topladık

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan başkanlığında Finansal İstikrar Komitesi toplantısı gerçekleştirildi. Elvan yaptığı açıklamada, "Toplantıda finansal sektörün görünümü, risk ve fırsatlar ile makro ihtiyati tedbirlere ilişkin değerlendirmelerde bulunduk" ifadelerini kullandı.

13.09.2021Ekonomi
Emeklilere 2022’de zam müjdesi

Emeklilere 2022’de zam müjdesi!

Emeklilere zam müjdesi Alman Emeklilik Sigortası Başkanı Gundula Rossbach’tan geldi: Artış eksikliğinin önümüzdeki yıl belli bir oranda tamamlanacağını ve 2022’de emeklilerin iyi bir artı alacağını tahmin ediyorum.”

13.09.2021Avrupa
Sigortaya ‘katılım’ dopingi

Sigortaya ‘katılım’ dopingi

Sigortacılar, sene sonuna kadar yeni şirket kurarak katılım sigortacılığına giriyor. Neova Katılım Sigorta Genel Müdür Özgür Koç, bugün için iki katılım şirketi olduğunu, bir şirket daha kurulacağını belirterek, “Sene sonuna kadar iki şirket daha pazara girecek” dedi.

13.09.2021Ekonomi
Eski ABD Başkanı Trumptan ilginç çıkış: Bidenı boks ringinde nakavt ederim

Eski ABD Başkanı Trump'tan ilginç çıkış: Biden'ı boks ringinde nakavt ederim

ABD'nin eski Başkanı Donald Trump görevde olduğu süre boyunca verdiği ilginç demeçlerle dünyayı şaşkına çevirmeyi başarmıştı. 2020 Kasım'ında yapılan seçimlerde koltuğunu Joe Biden'a kaptıran Trump bir kez daha şaşkına çeviren sözleriyle gündeme geldi.

11.09.2021Dünya
İşte bu haftanın kazandıranı

İşte bu haftanın kazandıranı

Bu hafta, yatırım araçlarından borsa ve altın kaybettirirken, döviz kazandırdı -Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, haftayı ortalama yüzde 2,04 değer kaybetti.

11.09.2021Ekonomi
Guus Hiddink emeklilik kararı aldı Fenerbahçe ve Milli Takım...

Guus Hiddink emeklilik kararı aldı! Fenerbahçe ve Milli Takım...

Bir dönem Fenerbahçe ve A Milli Takım'ı çalıştıran 74 yaşındaki teknik direktör Guus Hiddink, emekliye ayrıldığını açıkladı.

9.09.2021Futbol
Türkiye Sigorta, katılım şirketi kuruyor

Türkiye Sigorta, katılım şirketi kuruyor

Türkiye Sigorta Genel Müdürü Atilla Benli, katılım sigortacılığı alanında faaliyet göstereceklerini ve katılım sigorta şirketi kuracaklarını belirterek, kurulacak şirketin hayat ve hayat dışı sigortalarda faaliyet göstereceğini açıkladı.

9.09.2021Ekonomi
Dünya bambaşka bir yer olabilirdi FBI 11 Eylülün mimarını elinden nasıl kılpayı kaçırdı

Dünya bambaşka bir yer olabilirdi! FBI 11 Eylül'ün mimarını elinden nasıl kılpayı kaçırdı?

Dünyada yakın tarihin en büyük trajedilerinden biri olan 11 Eylül saldırılarının üzerinden 20 yıl geçti. Saldırıların beyni Halid Şeyh Muhammed yıllardır hapiste yargılanmayı bekliyor. Peki Muhammed saldırılardan yıllar önce durdurulamaz, tarihin akışı değiştirilemez miydi? Bu sorunun yanıtı oldukça üzücü...

8.09.2021Dünya
Dikkat: Birçok kişinin bilmediği önemli detay Yaştan hemen emekli olabilirsiniz

Dikkat: Birçok kişinin bilmediği önemli detay! Yaştan hemen emekli olabilirsiniz

Hürriyet Gazetesi yazarlarından Noyan Doğan, köşesine gelen sorulardan ihbar ve kıdem tazminatından emekli olmak için gereken detaylara kadar birçok sorunun yanıtını verdi.

8.09.2021Ekonomi
İşte bu haftanın kazandıranı

İşte bu haftanın kazandıranı

Bu hafta, yatırım araçlarından borsa ve altın kazandırırken, döviz kaybettirdi. Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, haftayı ortalama yüzde 0,72 kazançla tamamladı.

4.09.2021Ekonomi
Birçok kişi bunu bilmiyor Erken emekli olabilirsiniz

Birçok kişi bunu bilmiyor! Erken emekli olabilirsiniz

Hürriyet Gazetesi yazarlarından Noyan Doğan köşesine gelen soruları yanıtladı. İşte emeklilikten tazminata kadar merak edilen birçok sorunun yanıtı...

1.09.2021Ekonomi
Gençlik ve Spor Bakanlığı (GSB) 4 bin 346 personel alımı yapacak... İşte başvuru şartları ve detaylar

Gençlik ve Spor Bakanlığı (GSB) 4 bin 346 personel alımı yapacak... İşte başvuru şartları ve detaylar

Gençlik ve Spor Bakanlığı 4 bin 346 işçi alımı yapacağını duyurmuştu. Gençlik ve Spor Bakanlığı (GSB) 4 bin 346 işçi alımı başvuru ekranı, 23 Ağustos Pazartesi günü erişime açılmıştı. Güvenlik ve temizlik işçisi alımı için adaylardan istenen genel ve özel şartlar paylaşıldı. Peki, 2021 GSB personel alımı başvuru şartları neler? Gençlik ve Spor Bakanlığı işçi alımı başvurusu nasıl yapılır?

30.08.2021Gündem
Bu haftanın kazandıranı belli oldu

Bu haftanın kazandıranı belli oldu

Bu hafta, yatırım araçlarından borsa kazandırırken, altın ve döviz kaybettirdi. Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, haftayı ortalama yüzde 0,94 kazançla tamamladı.

28.08.2021Ekonomi
İşte bu haftanın kazandıranı

İşte bu haftanın kazandıranı

Bu hafta, yatırım araçlarından borsa kazandırırken, altın ve döviz kaybettirdi.

28.08.2021Ekonomi
GSB 4 bin 346 kişi alacak... İşte başvuru şartları ve detaylar

GSB 4 bin 346 kişi alacak... İşte başvuru şartları ve detaylar

Gençlik ve Spor Bakanlığı 4 bin 346 işçi alımı yapacağını duyurmuştu. Gençlik ve Spor Bakanlığı (GSB) 4 bin 346 işçi alımı başvuru ekranı, 23 Ağustos Pazartesi günü erişime açılmıştı. Güvenlik ve temizlik işçisi alımı için adaylardan istenen genel ve özel şartlar paylaşıldı. Peki, 2021 GSB personel alımı başvuru şartları neler? Gençlik ve Spor Bakanlığı işçi alımı başvurusu nasıl yapılır?

26.08.2021Gündem
3600 ek gösterge nedir, ne zaman ve kimlere verilecek Hesaplama detayları...

3600 ek gösterge nedir, ne zaman ve kimlere verilecek? Hesaplama detayları...

3600 ek gösterge nedir ve kimlere veriliyor sorusu gündemde yer almaya devam ediyor. Öğretmen, polis, hemşire ve din görevlilerini 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'ndaki ek gösterge cetvelinin yeniden düzenlenmesini bekliyor. Ek göstergenin 3600'e çıkarılmasıyla memurların emekli aylıkları ve ikramiyeleri artacak. Böylece yaklaşık 1,5 milyon memurun ek gösterge beklentisi karşılanacak. Peki, 3600 ek gösterge nedir ve ne zaman çıkacak? İşte, o konu hakkında detaylı bilgiler

25.08.2021Ekonomi
DSİ işçi alımı başvuru şartları ve başvuru ekranı: DSİ personel alımı başvurusu nasıl yapılır

DSİ işçi alımı başvuru şartları ve başvuru ekranı: DSİ personel alımı başvurusu nasıl yapılır?

DSİ işçi alımı başvuruları yoğun ilgi görüyor. DSİ personel alımı yapacağını duyurdu. Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından, taşra teşkilatında istihdam edilmek üzere 2 bin 5 kadroya sürekli işçi alımı gerçekleştirecek. 60 puan üzeri değerlendirme puanı alan adaylar, DSİ işçi alımı için sonraki aşamaya geçiş hakkına sahip olacak. Peki, DSİ işçi alımı başvurusu nasıl yapılır? İşte kurum tarafından yapılan açıklamaya göre başvuru şartları ve detaylar

24.08.2021Gündem
DASKın kapsamı genişliyor

DASK'ın kapsamı genişliyor

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nca (SEDDK) zorunlu deprem sigortasının kapsamının genişletilmesi ve bütüncül bir zorunlu doğal afet sigortasının tasarımına ilişkin çalışmalara başlandığı bildirildi.

23.08.2021Ekonomi
Bu haftanın kazandıranı belli oldu

Bu haftanın kazandıranı belli oldu

Bu hafta, yatırım araçlarından borsa ve döviz kaybettirirken, altın kazandırdı. Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, haftayı ortalama yüzde 0,21 kayıpla tamamladı.

21.08.2021Ekonomi
‘Emeklilik yaşı 70’e çıkarılsın’

‘Emeklilik yaşı 70’e çıkarılsın!’

Metal Sanayi İşverenler Birliği Başkanı Stefan Wolf, emeklilik yaşının 70’e yükseltilmesi gerektiğini belirtti.

18.08.2021Avrupa
Çocuğu olan çalışan ebeveynler pandemi döneminin en dayanıklısı

Çocuğu olan çalışan ebeveynler pandemi döneminin en dayanıklısı

Sağlık sigortası, hayat sigortası ve ferdi kaza sigortası ürünleriyle hizmet veren Cigna Sağlık Hayat ve Emeklilik’in ana ortaklarından biri olan Cigna Global, bireylerin “aile, finans, fiziksel durum, sosyal yaşam ve iş hayatı” konularındaki algılarını ölçen 360 İyi Yaşam Araştırması’nı yayınladı. Türkiye, Avustralya, Çin, Almanya, İngiltere ve ABD’nin de bulunduğu 18.000 kişiyle 21 lokasyonda yapılan araştırmanın pandemi dönemine özel çarpıcı sonuçlarını Cigna Genel Müdürü Pınar Kuriş aktardı.

Emeklilik yaşı, işin zorluğuna göre esnemeli

Emeklilik yaşı, işin zorluğuna göre esnemeli!

Almanya’da Sosyal Yaşam Derneği (VdK), gelir durumuna göre yaşam süresi arasında büyük fark olduğunu ifade ederek, işin zorluğu ve gelir durumunda göre esnek emeklilik yaşı uygulanmasını talep etti.

17.08.2021Avrupa
30 bin çocuk ‘BES’e girdi

30 bin çocuk ‘BES’e girdi

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK) Başkanı Türker Gürsoy, yürürlüğe girmesinin üzerinden 2 ay gibi kısa bir süre geçmesine rağmen 18 yaş altına BES’e ilginin artmasının önemli bir gelişme olduğunu kaydetti.

17.08.2021Ekonomi
İlksan nedir, ne işe yarar İlksan kesintileri ve doğum yardımı ne zaman başladı

İlksan nedir, ne işe yarar? İlksan kesintileri ve doğum yardımı ne zaman başladı?

Doğum yardımı, sandık üyeleri ya da üyelerin eşlerine doğum yaptığı zaman bir defalık yapılan yardıma verilen isimdir. Doğum yardımının miktarı Sandık Yönetim Kurulu tarafından belirlenmektedir. Bu yardım tutarı 01.01.2021 yılından bu yana 375 TL olarak belirlenmiştir. İlksan nedir, ne işe yarar? İlksan kesintileri ve doğum yardımı ne zaman başladı? İşte, merak edilen tüm detaylar.

17.08.2021Araştırma
Merkel ne kadar emekli maaşı alacak

Merkel ne kadar emekli maaşı alacak?

Almanya siyasetinde son 16 yıla damga vuran Başbakan Angela Merkel 26 Eylül’de yapılacak seçimlerden sonra siyaseti bırakıyor. Time dergisi tarafından ‘2015 Yılının Kişisi’ olarak seçilen Merkel’in siyaseti bıraktıktan sonra ne yapacağı ve ne kadar emekli maaşı alacağı da merak ediliyor.

16.08.2021Avrupa
Merkel ne kadar emekli maaşı alacak

Merkel ne kadar emekli maaşı alacak?

Almanya siyasetinde son 16 yıla damga vuran Başbakan Angela Merkel 26 Eylül’de yapılacak seçimlerden sonra siyaseti bırakıyor. Time dergisi tarafından ‘2015 Yılının Kişisi’ olarak seçilen Merkel’in siyaseti bıraktıktan sonra ne yapacağı ve ne kadar emekli maaşı alacağı da merak ediliyor.

16.08.2021Avrupa

Yazar Sonuçları

Kampus kâbus olmasın... Asemptomatik gençlere dikkat

Yüz yüze eğitiminin ikinci ve önemli ayağını üniversiteler oluşturuyor.

19.09.2021

En gariban bizim emekliler

Türkiye’deki emeklilerin dünyanın en yoksul kesimi arasında yer aldığı uluslararası rapor ile belgelendi.

17.09.2021

Elveda koç

Avrupa basketbolunun efsane ismi Dusan Ivkovic hayatını kaybetti. Sırbistan Basketbol Federasyonu’ndan öğrendiğimize göre Ivkovic, akciğerlerinde sıvı toplanması nedeniyle Belgrad’da yattığı hastanede yaşamını yitirmiş.

16.09.2021

Borçlanarak nasıl erken emekli olacaksınız?

Okuyucuların en çok merak ettiği konuların başında borçlanma geliyor. Bu konuda okuyuculardan çokça soru alıyorum. Kimisine bu köşede cevap veriyorum, ancak sorular çoğalınca konuya ayrıca değinmek istedim. Aslında soru şu; ‘borçlanarak erken emekli olabilir miyim?’. Erkekler askerlik borçlanmasını, kadın çalışanlar da doğum borçlanmasının şartlarını merak ediyor. Kimileri de ‘prim gün sayım doldu, yaşı bekliyorum, borçlanarak erken emekli olabilir miyim?’ diye soruyor.

16.09.2021

Çare kentsel dönüşümde

SON dönemde hem ev fiyatlarında, sonucunda kiralarda da büyük artışlar yaşanıyor.

15.09.2021

Test yaptırmayan işten çıkartılamaz

Soru: PCR testi yaptırmayan işçi tazminat almadan işten atılır mı? Mehmet T.

15.09.2021

İşçiye ihbar tazminatı ödenmez

Soru: İşçinin iş akdi işveren tarafından feshediliyor. Kişiye ihbar süresi bildiriliyor, ihbar sürenizin sonunda iş akdiniz sonlandırılacaktır bilgisi veriliyor. Fakat işçi işten çıkarılacağını öğrenince 4 haftalık ihbar süresini çalışmak istemediğini yazılı beyan ediyor, aynı gün mesaisi dolmadan işi bırakıp ayrılıyor. Bu durumda işçiye ihbar tazminatı hakkı doğar mı? Emel Y.

8.09.2021

Çalışırsanız 65 yaş aylığınız kesilir

Soru: Yeşil kartlıyım, hiçbir gelirim yok ve 65 yaş aylığı alıyorum. İş buldum eğer çalışırsam 65 yaş aylığım kesilir mi. Kesilmemesi için ne yapmalıyım? İşveren sigortaya prim öder mi? Mustafa G.

1.09.2021

DASK, sel ve orman yangınlarını da kapsayacak

Türkiye’de depremden sonra en fazla can ve mal kaybına yol açan afet, sel felaketi...

30.08.2021

Memur ve emekliye ek gösterge müjdesi

1.8 milyon memur ve emeklisinin ‘ek gösterge’ sorunu yeni dönemde Meclis’in açılması ile çözüme kavuşacak. Ek gösterge artışı düzenlemesi maaşları, emekli ikramiyesini ve emekli maaşını artıracak.

19.08.2021