EKSTRA
MENÜ

Paris

Paris haberleri sayfasında güncel ve son dakika Paris hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 56.906 Paris haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Paris, Fransa'nın başkenti ve Île-de-France bölgesinin merkezidir. Sen Nehri'nin üzerine, Paris Havzası'nın ortasına kurulmuştur. Paris'te ikamet edenlere Parisien(ne) diye hitap edilir. Tüm dünyada anıtları, sanatsal ve kültürel yaşamı ile bilinen Paris, aynı zamanda dünya tarihinde önemli bir şehirdir. Ayrıca Paris başlıca ekonomik ve politik merkezler arasında yer almakta ve uluslararası taşımacılığın geçiş noktalarından birini oluşturmaktadır. Moda ve lüksün dünya başkenti olan Paris, "Işık Şehir" (Ville Lumière) diye de anılmaktadır.

Devamı

Paris Haberleri

Paris İklim Anlaşması nedir İşte Paris Anlaşmasının maddeleri

Paris İklim Anlaşması nedir? İşte Paris Anlaşması'nın maddeleri

Paris İklim Anlaşması ve maddeleri, BM Genel Kurulu sonrası yeniden gündeme geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, kurulda yaptığı açıklamada, "Paris İklim Anlaşması'nı, atılacak yapıcı adımlara uygun şekilde ve ulusal katkı beyanımız çerçevesinde, önümüzdeki ay Meclisimizin onayına sunmayı planlıyoruz" ifadelerini kullandı. Açıklama ardından Paris İklim Anlaşması'nın detaylarına yönelik araştırmalar başladı. Peki, Paris İklim Anlaşması nedir? İşte Paris Anlaşması'nın maddeleri ...

22.09.2021Gündem
FIFA 22 ne zaman çıkacak, sistem gereksinimleri neler FIFA 22 çıkış tarihi ve ultimate için önemli detay

FIFA 22 ne zaman çıkacak, sistem gereksinimleri neler? FIFA 22 çıkış tarihi ve ultimate için önemli detay!

FIFA 22 ne zaman çıkacak sorusu binlerce oyunseverin yakın takibindeydi, resmi site üzerinden sistem gereksinimleri ile birlikte yanıt buldu. Her yıl oyunun yeni bir serisi ile futbolseverlerin karşısına çıkan EA Games, bu yıl da heyecan dolu bir bekleyişe neden oldu. FIFA 22 yeni nesil konsollara özel olarak bir yapıya sahip olacak. Ancak Playstation 4 sahipleri de FIFA 22'yi oynayabilecek. Peki, FIFA 22 ne zaman çıkacak? İşte, EA Games resmi internet sitesi üzerinden FIFA 22 çıkış tarihi ve minimum sistem gereksinimi hakkında detaylı bilgiler

22.09.2021Teknoloji
Transatlantik ilişkilerde ipler gerildi

Transatlantik ilişkilerde ipler gerildi

ABD ve İngiltere’den nükleer denizaltı edinme kararı alan Avustralya’nın Fransa ile milyarlarca dolarlık dizel denizaltı anlaşmasını rafa kaldırmasına AB de sert tepki gösterdi. ABD’nin aslında Çin’e karşı attığı denizaltı adımı, Batı ittifakını gerdi.

22.09.2021Dünya
BM’den dünyaya seslendi... Paris Anlaşması gelecek ay Meclis’te

BM’den dünyaya seslendi... Paris Anlaşması gelecek ay Meclis’te

Cumhurbaşkanı Erdoğan, BM 76’ncı Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada iklim değişikliğine karşı mücadeleye geniş yer ayırırken “Paris İklim Anlaşması’nı önümüzdeki ay Meclis onayına sunmayı planlıyoruz” dedi.

22.09.2021Gündem
Türk düğün konvoyuna Fransa’da ceza

Türk düğün konvoyuna Fransa’da ceza

Türklerin oluşturdukları düğün konvoyları son yıllarda Avrupa’da giderek artan şekilde sorun yaratıyor. Bunun son örneğini pazar günü Fransa’nın başkenti Paris’in kuzeyindeki Laigneville’deki düğün konvoyu oluşturdu.

22.09.2021Dünya
1915 Çanakkale’de sona gelindi... Köprünün ilk yolcuları

1915 Çanakkale’de sona gelindi... Köprünün ilk yolcuları

Çanakkale Boğazı’nda Avrupa ile Asya kıtalarını birbirine bağlayan 1915 Çanakkale Köprüsü bitmek üzere. Hürriyet muhabiri Aydemir Kadıoğlu, Bakan Karaismailoğlu ile birlikte Asya’dan Avrupa’ya geçerek köprünün kedi yolu üzerinde 1.5 saat yürüdü. İşte ilk yürüyüşün hikâyesi...

22.09.2021Gündem
Bakan Kurumdan Meclisin onayına sunulması planlanan Paris İklim Anlaşmasına ilişkin açıklama

Bakan Kurum'dan Meclis'in onayına sunulması planlanan Paris İklim Anlaşması'na ilişkin açıklama

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin (TBMM) onayına sunulması planlanan Paris İklim Anlaşması'na ilişkin, "İklim değişikliğiyle mücadele noktasında atılacak bu tarihi adımın, ülkemize, milletimize ve dünyamıza hayırlar getirmesini temenni ediyorum." ifadesini kullandı.

22.09.2021Gündem
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Paris İklim Anlaşmasının TBMM onayına sunulacağını duyurdu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Paris İklim Anlaşması'nın TBMM onayına sunulacağını duyurdu

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda dünyaya seslendi. Konuşmasının önemli bir bölümünü iklim krizine ayıran Erdoğan, Paris İklim Anlaşması'nı gelecek ay TBMM'nin onayına sunmayı planladıklarını duyurdu.

21.09.2021Haber
Cumhurbaşkanı Erdoğan duyurdu Paris İklim Anlaşması TBMMnin onayına sunulacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan duyurdu! Paris İklim Anlaşması TBMM'nin onayına sunulacak

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda dünyaya seslendi. Konuşmasının önemli bir bölümünü iklim krizine ayıran Erdoğan, Paris İklim Anlaşması'nı gelecek ay TBMM'nin onayına sunmayı planladıklarını duyurdu.

21.09.2021Gündem
Son dakika haberi: Cumhurbaşkanı Erdoğandan BM Genel Kurulunda önemli mesajlar

Son dakika haberi: Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan BM Genel Kurulu'nda önemli mesajlar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda önemli açıklamalar yaptı. Koronavirüs aşısı konusunda dünyada eşitsizlik olduğunu belirten Erdoğan, "Yerli aşımızı yakın zamanda milletimizle birlikte tüm insanlığın istifadesine sunacağız" ifadelerini kullandı. Afganistan'da Taliban yönetimi sonrası oluşan yeni göç dalgaları konusunda da açıklamalarda bulunan Erdoğan, "Artık yeni göç dalgalarını karşılamaya ne imkanımız ne de tahammülümüz vardır. Adil yük ve sorumluluk paylaşımı temelinde tüm paydaşların bu konuda üzerine düşeni yapmasının vakti gelmiştir" dedi. Erdoğan, Kıbrıs'ta iki devletli çözümle ilgili olarak tüm dünyaya çağrı yaparak şöyle konuştu: Çözüm için adanın asli lideri olan Kıbrıs Türk halkının uluslararası statüsünün tescil edilmesi gerekiyor. Buradan uluslararası topluma Kıbrıs Türklerinin görüşlerini açık fikirlilikle değerlendirme çağrısında bulunuyorum.

21.09.2021Gündem
Robert Lewandowski Altın Ayakkabı ödülünü aldı

Robert Lewandowski Altın Ayakkabı ödülünü aldı

Almanya 1. Futbol Ligi (Bundesliga) ekiplerinden Bayern Münih'te forma giyen Robert Lewandowski, Avrupa liglerinin en çok gol atan futbolcusuna verilen "Altın Ayakkabı" ödülünü düzenlenen törenle aldı.

21.09.2021Futbol
Son dakika: ABD Başkanı Bidendan flaş açıklamalar

Son dakika: ABD Başkanı Biden'dan flaş açıklamalar

ABD Başkanı Joe Biden Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'na hitap etti. 'Şu anda tarihte bir dönüm noktasındayız' diyen Biden Afganistan'dan iklim krizi ve koronavirüs pandemisine kadar pek çok konuda açıklamalarda bulundu. Biden '20 yıldan sonra ABD ilk defa savaşta değil' dedi.

21.09.2021Dünya
Erman Kunter kimdir İşte Erman Kunterin biyografisi

Erman Kunter kimdir? İşte Erman Kunter'in biyografisi

Eski A Milli Erkek Basketbol Takımı Başantrenörü Erman Kunter, Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanlığı'na aday olduğunu açıkladı. Kunter yaptığı açıklamada, başkan adaylığı için zaten niyetinin olduğunu belirterek, "Basketbolu yeniden ayağa kaldırmak için başkanlığa adayım." dedi. Bu gelişme sonrası Erman Kunter'in kim olduğu merak konusu oldu. Peki, Erman Kunter kimdir?

21.09.2021Spor Arena
AB ordusu fikri yeniden alevlendi

AB ordusu fikri yeniden alevlendi

Onlarca yıldır konuşulan "Avrupa ordusu" kurma fikri, NATO'nun Afganistan'dan çekilmesi ve Avustralya'nın denizaltı alımında Fransa yerine ABD ile İngiltere'yi tercih etmesi sonrası bir kez daha alevlendi.

21.09.2021Dünya
Okyanusta sular ısındı... Dünya devlerinin kavgası büyüyor

Okyanusta sular ısındı... Dünya devlerinin kavgası büyüyor!

ABD, İngiltere ve Avustralya'nın üçlü güvenlik anlaşması (AUKUS) ortalığı karıştırmış durumda. Dünya diplomasisinin günlerdir kilitlendiği gündemde hedef gösterilmese de odakta olan Çin, oluşumu ‘sorumsuz’ olarak nitelemişti. AUKUS’la ekarte edilen ve on milyarlarca Euro’luk sözleşmeden olan Fransa küplere bindi. AB ise yapılan açıklamalarla Fransa'dan yana tavır aldığını açıkça ortaya koydu.

21.09.2021Dünya
Lifij’in mezarına işporta işgali

Lifij’in mezarına işporta işgali

Kendisi de resim yapan Sultan Abdülmecid tarafından gönderildiği Paris’te, ressam Fernand Cormon’un atölyesinde çalıştıktan sonra İstanbul’a dönen ve 1914 Kuşağı adı verilen ressamlar grubunun en önemli isimlerinden sayılan Hüseyin Avni Lifij’in Pierre Loti’deki mezarı, seyyar satıcılar tarafından işgal edildi.

21.09.2021Gündem
Son Dakika Haberi... Fransızlar, PSGde Lionel Messinin oyundan çıkma sebebini duyurdu Mauricio Pochettino...

Son Dakika Haberi... Fransızlar, PSG'de Lionel Messi'nin oyundan çıkma sebebini duyurdu! Mauricio Pochettino...

Fransız basını, geçtiğimiz geceye damga vuran Lionel Messi-Mauricio Pochettino kriziyle ilgili flaş bir iddia ortaya atıldı. Arjantinli oyuncunun sakatlığı sebebiyle kenara geldiği belirtildi.

20.09.2021Futbol
Son Dakika: Paris Saint Germainde Lionel Messi ve Mauricio Pochettino arasında gerilim Büyük şaşkınlık yaşadı...

Son Dakika: Paris Saint Germain'de Lionel Messi ve Mauricio Pochettino arasında gerilim! Büyük şaşkınlık yaşadı...

Fransa Ligue 1'in altıncı haftasında Paris Saint Germain, Lyon'u son dakika golüyle yenerken maça Lionel Messi ile Mauricio Pochettino arasında yaşanan diyalog damga vurdu.

20.09.2021Futbol
Her yerde aynı

Her yerde aynı

Yaklaşık iki yıldır dünyayı kasıp kavuran Covid-19 belası şimdiye kadar 4 milyon 550 binin üzerinde can aldı. Almanya’da 93 bine yakın kişi yaşamını yitirdi. Her ülkede olduğu gibi pandemiyle karşı mücadelede başarılı olabilmek için Almanya’da da bir dizi önlemler hayata geçirildi.

20.09.2021Avrupa
Fransa ihanetle suçlamıştı... Avustralyadan açıklama geldi

Fransa 'ihanet'le suçlamıştı... Avustralya'dan açıklama geldi

Scott Morrison, Fransa ile yaptıkları anlaşmanın iptal kararını savunan ve Avustralya'nın stratejik çıkarlarını koruması gerektiğini belirterek "Ulusal çıkarları ilk sıraya koyma kararından pişman değilim. Asla olmam’’ ifadelerini kullandı.

20.09.2021Dünya
Girişim sihirbazıyla iş birliği

Girişim sihirbazıyla iş birliği

Logitech, Google, PayPal gibi dünya devlerine kuruluş aşamasında ev sahipliği yapan Plug and Play, Türk Telekom ile iş birliğine imza attı. İran Devrimi sırasında San Francisco’ya kaçan Plug and Play CEO’su Saeed Amidi halı işi ile adım attığı Silikon Vadisi’nde bugün, yarattığı binlerce şirketlik ağ ile adeta bir girişim sihirbazına dönüşmüş durumda.

20.09.2021Ekonomi
29 Ekim hangi burç ve burcu ne 29 Ekim tarihde bugün, doğan Türk ile yabancı ünlüler, yükseleni ve özellikleri

29 Ekim hangi burç ve burcu ne? 29 Ekim tarihde bugün, doğan Türk ile yabancı ünlüler, yükseleni ve özellikleri

29 Ekimde doğanlar akrep burcudur. Akrep burcu, Yengeç ve Balık ile birlikte su grubunda yer alır. Kararlı, disiplinli ve otoriter olan akreplerin yönetici gezegeni Mars’tır. Uyumlu olduğu burçlar Aslan, Kova ve Başak iken, Oğlak ve İkizler anlaşamadığı burçlar arasında yer alıyor. Akrep burcunun uğurlu taşı opal, uğurlu günü ise Cumartesidir. 29 Ekimde doğan Türk ve yabancı ünlüler kimlerdir? 29 Ekimde doğanların yükseleni ve özellikleri nelerdir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

20.09.2021Burçlar
27 Aralık hangi burç ve burcu ne 27 Aralık tarihde bugün, doğan Türk ile yabancı ünlüler, yükseleni ve özellikleri

27 Aralık hangi burç ve burcu ne? 27 Aralık tarihde bugün, doğan Türk ile yabancı ünlüler, yükseleni ve özellikleri

Astroloji sözcüğü Yunanca yıldız manasına gelen "astro" ve bilgi manasına gelen "logos" kelimelerinden türemiştir. Astroloji, eski medeniyetlerde de çok önemsenmiş ve saygı duyulmuş bir alandır. Astroloji, gök cisimleri ve astronomik verilerin, kişilerin karakteri ve kaderi üzerine etkilere sahip olduğu varsayımından hareketle konuları inceleyen ve değerlendiren bir alandır. İşte ilgiyle okuyacağınız 27 Aralık hangi burç, 27 Aralık yükseleni, 27 Aralık doğumlu Türk futbolcular ve yabancı ünlüler ile konu hakkında çok daha fazlasını sizler için derledik.

20.09.2021Burçlar
26 Aralık hangi burç ve burcu ne 26 Aralık tarihde bugün, doğan Türk ile yabancı ünlüler, yükseleni ve özellikleri

26 Aralık hangi burç ve burcu ne? 26 Aralık tarihde bugün, doğan Türk ile yabancı ünlüler, yükseleni ve özellikleri

26 Aralıkta doğanların hangi burç olduğu birçok kişi tarafından merak ediliyor. Bu tarihte doğanlar, toprak grubunda yer alan oğlak burcudur. Oğlak burcunun yönetici gezegeni bilgeliğin ve disiplinin simgesi olan Satürn'dür. Balık ve İkizler iletişiminin iyi olduğu, Akrep, Başak ve Yengeç ise anlaşamadığı burçlar arasında yer alıyor. 26 Aralıkta doğan Türk ve yabancı ünlüler kimlerdir? 26 Aralıkta doğanların yükseleni ve özellikleri nelerdir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

20.09.2021Burçlar
13 Kasım hangi burç ve burcu ne 13 Kasım tarihde bugün, doğan Türk ile yabancı ünlüler, yükseleni ve özellikleri

13 Kasım hangi burç ve burcu ne? 13 Kasım tarihde bugün, doğan Türk ile yabancı ünlüler, yükseleni ve özellikleri

Burçlar kişilik gelişiminde ve karakter oluşumunda çok önemli bir rol oynar. Burçları doğru anlamak ve uygulamak kişinin en çok sahip olduğu özellikleri daha net ve anlaşılır bir hale getirir. Burçlar, insanların daha fazla özelliğe sahip olması için uygun ortamı oluşturur. Kasım ayı burçlar için oldukça önemli bir tarihtir. Özellikle de 13 Kasım çok merak ediliyor. Hangi burç ve burcu ne? İşte, tüm detaylar.

20.09.2021Burçlar
12 Kasım hangi burç ve burcu ne 12 Kasım tarihde bugün, doğan Türk ile yabancı ünlüler, yükseleni ve özellikleri

12 Kasım hangi burç ve burcu ne? 12 Kasım tarihde bugün, doğan Türk ile yabancı ünlüler, yükseleni ve özellikleri

12 Kasım tarihinde doğan kişilerin en belirgin özelliklerinden birisi de tam bir savaşçı ruha sahip olmalarıdır. Her zaman her şey için savaşmaya hazırdırlar. Bu özellikleri sayesinde de hep güçlü olan taraf onlar olur. Azimli kişilikleri, onları daha planlı ve çalışkan olmaya teşvik eder. 12 Kasım hangi burç ve burcu ne? İşte, merak edilen tüm detaylar.

20.09.2021Burçlar
8 Kasım hangi burç ve burcu ne 8 Kasım tarihde bugün, doğan Türk ile yabancı ünlüler, yükseleni ve özellikleri

8 Kasım hangi burç ve burcu ne? 8 Kasım tarihde bugün, doğan Türk ile yabancı ünlüler, yükseleni ve özellikleri

Astroloji severler için burç özellikleri ve yorumları oldukça ilgi çekici ve merak uyandıran bir alandır. Bu bakımdan birçok insan burçlar konusunda türlü sorular sormakta ve cevaplar aramaktadır. Peki, 8 Kasım burcu ne? 8 Kasım özel bir gün mü? Bu tarihte doğan Türk ünlüler ve futbolcular kimler? İşte, merak edilen tüm detaylar.

19.09.2021Burçlar
3 Kasım hangi burç ve burcu ne 3 Kasım tarihde bugün, doğan Türk ile yabancı ünlüler, yükseleni ve özellikleri

3 Kasım hangi burç ve burcu ne? 3 Kasım tarihde bugün, doğan Türk ile yabancı ünlüler, yükseleni ve özellikleri

3 Kasım Akrep burcudur. Akrep burcunun en nefret ettiği şeyler kibir, ilgisizlik ve gereksiz harcamalardır. Bu burcun yönetici gezegeni Mars olduğu için tüm olumsuzluklarla tek başına mücadele edebilir. Gücün ve otoritenin simgesi olan akrep burcunun en iyi anlaştığı burçlar Oğlak, Aslan ve Yengeç'tir. Balık ve İkizler ise anlaşamadığı burçlar arasında yer alıyor. 3 Kasım hangi burç? 3 Kasımda doğan Türk ve yabancı ünlüler kimlerdir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

19.09.2021Burçlar
2 Aralık hangi burç ve burcu ne 2 Aralık tarihde bugün, doğan Türk ile yabancı ünlüler, yükseleni ve özellikleri

2 Aralık hangi burç ve burcu ne? 2 Aralık tarihde bugün, doğan Türk ile yabancı ünlüler, yükseleni ve özellikleri

Aralık ayı birden fazla burç içeren bir zaman dilimidir. Bu ay içinde yer alan burçlar çok etkin bir yapıya sahiptir. 2 Aralık tarihi, burç yorumcuları tarafından ilgi ile incelenen bir tarih olarak değer görüyor. Aynı zamanda bu tarihte dünyaya gelen kişilerin her alanda çok daha başarılı olma potansiyeli bulunuyor. 2 Aralık hangi burç ve burcu ne? İşte, merak edilen tüm detaylar.

19.09.2021Burçlar
‘Bu romantik hikâyede, ben ve Guerlain arısı Paris’ten İstanbul’a uçuyoruz’

‘Bu romantik hikâyede, ben ve Guerlain arısı Paris’ten İstanbul’a uçuyoruz’

Fransız kozmetik devi Guerlain, Türk markası Begum Khan’la işbirliğine imza attı. Markanın kurucusu Begüm Kıroğlu, Guerlain’in ikonik arı figürünü Osmanlı motifleriyle birleştirdi. Kıroğlu bu işbirliğini “Guerlain Fransız şıklığının ve lüksünün simgesi... Hayalimden bile büyük bir iş oldu” sözleriyle anlatıyor.

19.09.2021Hürriyet Pazar
Hüngür hüngür ağlayıp sosyal medyada paylaştı: Bu benim en çıplak halim

Hüngür hüngür ağlayıp sosyal medyada paylaştı: Bu benim en çıplak halim

Milyonlarca kişinin genellikle hayatlarının en mutlu ve en güzel göründükleri anlarını paylaştığı Instagram'ın bu anlamdaki en "aykırı" kullanıcılarından biri yine takipçilerine "gerçek yüzünü" gösterdi.

18.09.2021Magazin
Sokak sanatı yaşadığımız şehri açık hava müzesine çeviriyor

Sokak sanatı yaşadığımız şehri açık hava müzesine çeviriyor

İstanbul artık, sokak sanatının dünyadaki öncü şehirlerinden biri haline geldi. Şehirde ‘street art’ festivalleri düzenleniyor; belediyeler sokak sanatçılarını, duvarlara sanat eserleri (mural) yapmaları için destekliyor; sanat galerileri onlara kapılarını açıyor. Sokak sanatçıları artık polisten köşe bucak kaçmıyor, isimlerini saklamaya ihtiyaç duymuyorlar. Instagram’da popülerler, ayrıca birçok marka reklam kampanyalarını onların çizgilerine teslim ediyor. Son günlerde işleriyle dikkat çeken sokak sanatçılarıyla görüştük. Stencil art’tan graffitiye, hangi şehirde hangi işleri görebiliriz diye baktık. Şehirleri adeta birer açık hava müzesine dönüştüren sokak sanatı dünyasına mercek tuttuk...

Son Dakika Haberi... Barcelonadan flaş transfer açıklaması Real Madrid, Mbappe ve Haalandı alabilir

Son Dakika Haberi... Barcelona'dan flaş transfer açıklaması! 'Real Madrid, Mbappe ve Haaland'ı alabilir'

Lionel Messi ile finansal sebeplerden dolayı yolları ayırmak zorunda kalan Barcelona'da yönetici Eduard Romeu, Real Madrid'in hem Mbappe hem Haaland'ı transfer edebileceğini söyledi.

17.09.2021Futbol
BMden dünya için tehlike uyarısı Yeryüzü felaket bir yolda

BM'den dünya için tehlike uyarısı! 'Yeryüzü felaket bir yolda'

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, "dünyanın 2,7 santigrat derecelik sıcaklık artışına giden felaket bir yolda olduğu" uyarısında bulundu.

17.09.2021Dünya
Sürmeneli ve Öztürk, Trabzonlu gençlere örnek oldu

Sürmeneli ve Öztürk, Trabzonlu gençlere örnek oldu

Trabzon Gençlik ve Spor Müdürü Birdal Öztürk, 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları'nda altın madalya kazanan milli boksör Busenaz Sürmeneli ile 2020 Tokyo Paralimpik Oyunları'nda masa tenisi branşında altın madalya kazanan Abdullah Öztürk'ün, Trabzonlu sporculara rol model olduğunu söyledi.

17.09.2021Tokyo2020
Homeros’un ruhunu önümüze getiriyor

Homeros’un ruhunu önümüze getiriyor

Yetkin Homeros uzmanı Azra Erhat ‘Gül ile Söyleşi’de ‘Tanrılar, yarıtanrılar ve insanlar arasında geçen’ olayları anlatan eserleri tanıtırken, onların yaşandığı mekânları Olimpos’tan indiriyor. Homeros’un destansı dilini bugünün genç zihnine bir dil esintisi olarak üflüyor.

17.09.2021Kitap Sanat
Yeryüzü şiirin yüzü oluncaya dek

Yeryüzü şiirin yüzü oluncaya dek!

İlkin albeni demeyi hak eden kapaklarıyla dikkat çekiyor Ketebe’nin ‘Yeryüzü Şiirleri’ dizisi. Asıl olarak da dizide yer alan şairlerin adları elbette, Lorca’dan Pound’a, Jacob’dan Ungaretti’ye şiirin yeryüzü olan şairler.

17.09.2021Kitap Sanat
Türkiyede de şubeleri var... Dev şirket tek tek mağazalarını kapattı

Türkiye'de de şubeleri var... Dev şirket tek tek mağazalarını kapattı!

Marks & Spencer, Brexit'ten bu yana tedarik sorunları nedeniyle Fransa'daki 11 mağazasını kapattığını söyledi.

17.09.2021Ekonomi
O sandığınız kişi ben değilim

O sandığınız kişi ben değilim!

“Bana kalırsa, doğup büyüdüğü yerde bir sergi açmak her sanatçının hayalidir” diyen sanatçı Dorian Sarı, toplumun genelgeçer kural ve doğrularının birey üstündeki yaptırımını araştırdığı Türkiye’deki ilk sergisi ‘Zır Zır, Kaşıntı Geri Döndü’yle Öktem Aykut Galeri’ye konuk oluyor. İsviçre Güzel Sanatlar Ulusal Ödülü Swissart’a layık görülen Sarı, “Basel beni çok sevdi, ben de Basel’i” diyor.

17.09.2021Kitap Sanat
AUKUS depremi

AUKUS depremi

ABD, İngiltere ve Avustralya üçlü güvenlik anlaşması (AUKUS) yaptı, ortalık karıştı. Hedef gösterilmese de odakta olan Çin, oluşumu ‘sorumsuz’ olarak niteledi. AUKUS’la ekarte edilen ve on milyarlarca Euro’luk sözleşmeden olan Fransa küplere bindi.

17.09.2021Dünya
‘Dünyanın en etkili Türkü’ Fatih Birol’un başarı sırrı: Alın teri, azim ve biraz da şans...

‘Dünyanın en etkili Türkü’ Fatih Birol’un başarı sırrı: Alın teri, azim ve biraz da şans...

Time dergisinin bu yılki ‘Dünyanın en etkili 100 kişisi’ listesine giren tek Türk, Uluslararası Enerji Ajansı Başkanı Fatih Birol oldu. Birol ile bir ziyaret için bulunduğu İstanbul’da ‘Hey Gidi Yıllar’ dedik; hem hikâyesini dinledik hem de geleceğimizin dünyasına ilişkin projeksiyonlarda bulunduk...

17.09.2021Gündem
Türkiye-AB Yüksek Düzeyli İklim Diyaloğu Toplantısı yapıldı

Türkiye-AB Yüksek Düzeyli İklim Diyaloğu Toplantısı yapıldı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, "İklim krizi tüm dünyayı ilgilendiren bir mesele, uluslararası bir mesele ve tek bir ulusun, tek bir ülkenin üstesinden gelebileceği bir mesele değil." dedi.

16.09.2021Haber
Bakan Kurum, Türkiye-AB Yüksek Düzeyli İklim Diyaloğu Toplantısına katıldı

Bakan Kurum, Türkiye-AB Yüksek Düzeyli İklim Diyaloğu Toplantısı'na katıldı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, "İklim krizi tüm dünyayı ilgilendiren bir mesele, uluslararası bir mesele ve tek bir ulusun, tek bir ülkenin üstesinden gelebileceği bir mesele değil." dedi.

16.09.2021Gündem
Tanışmadığın bir arkadaşı anlatmak

Tanışmadığın bir arkadaşı anlatmak

‘İşitiyor musun Memet?’ Mehmet Hikmet’i anlatan bir kitap ve tam zamanında yazılmış; biraz daha önce ya da sonra yazılsa bambaşka bir kitap olması gerekirdi. Uzun süre Mehmet’in arkadaşlarıyla konuşan, onlarla yolculuklara çıkan ve Mehmet’ten kalanları büyük bir dikkat ve duygusallıkla inceleyen Sibel Oral böylece, yüz yüze tanışmadan, Mehmet hakkında çok şey bilen ilk insan oluyor.

16.09.2021Kitap Sanat

Yazar Sonuçları

'Tarih bir romana sığar mı?'

Son romanı ‘Veba Geceleri’yle, tarihi gerçek ve roman gerçeği tartışmasını yeniden alevlendiren Orhan Pamuk ile tarihçi Edhem Eldem mini bir söyleşi dizisinde bir araya geliyor.

22.09.2021

TED Open'da 73. yıl

Bu sene oynanan TED Open finalinde şampiyon olan Avustralyalı James Duckworth seyredilmeye değerdi.

21.09.2021

Sultanahmet’ten manzaralar... Tarih kaçak katların gölgesinde

Sultanahmet Meydanı'ndaki çirkin binaların dış cepheleri ele alınmalıdır. Kaçak katların derhal tasfiyesi gerekir. Bir memleketin şerefi, onun tarihi alanlarına ve abidelerine göstereceği hürmetle ölçülür.

19.09.2021

Kendi kategorisinde İstanbul’un en iyisi...

Şef Kaan Sakarya, Beyoğlu’ndaki Nicole’de Aylin Yazıcıoğlu’yla birlikte harikalar yaratmıştı. Sonra şef Derin Arıbaş’la Basta!’yı, ardından da Basta! Neo-Bistro’yu açtılar. Buradaki tarama ve minekobu üst düzey buldum. Ceviche, ülkemde yediğim en iyi ceviche’ydi. ‘Kuzu karski’yle de turnayı gözünden vurmuşlar.

18.09.2021

Zihnin oyunları

Kızıyla yaşayan 80 yaşında bir adam artık zihninin kendisine oynadığı oyunlarla bir labirentin içinde kaybolmaya başlamıştır; ne gerçek ne hayal, anlamakta güçlük çeker. Florian Zeller’ın, kendi tiyatro oyunundan sinemaya uyarladığı ‘Baba’da muhteşem bir portre çizen Anthony Hopkins, bu yıl En İyi Erkek Oyuncu Oscar’ını almıştı.

18.09.2021

60 yıl önce bugün: Bir çocuğun İzmir güncesi

Dün Hasan Polatkan ve Fatin Rüştü Zorlu’nun idam edilişinin 60’ıncı yılıydı...

17.09.2021