MENÜ

Sgk

Sgk ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Sgk haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 4.253 Sgk haberi bulunmuştur.

16 Mayıs 2006 tarihinde kabul edilen 5502 sayılı Sosyal Güvenlik Kurumu Kanunu ile Bağkur, SSK ve Emekli Sandığı kurumlarının devredilmesi ile kurulmuş, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın ilgili bir kuruluşudur. Kurum; genel kurul, yönetim kurulu ve başkanlık olmak üzere üç organdan oluşur.

Temel amacı; sosyal sigortacılık ilkelerine dayalı, etkin, adil, kolay erişilebilir, aktüeryal ve malî açıdan sürdürülebilir, çağdaş standartlarda sosyal güvenlik sistemini yürütmektir.

Kurumun görevleri şunlardır:

-Ulusal kalkınma strateji ve politikaları ile yıllık uygulama programlarını dikkate alarak sosyal güvenlik politikalarını uygulamak, bu politikaların geliştirilmesine yönelik çalışmalar yapmak.

-Hizmet sunduğu gerçek ve tüzel kişileri hak ve yükümlülükleri konusunda bilgilendirmek, haklarının kullanılmasını ve yükümlülüklerinin yerine getirilmesini kolaylaştırmak.

-Sosyal güvenliğe ilişkin konularda; uluslararası gelişmeleri izlemek, Avrupa Birliği ve uluslararası kuruluşlar ile işbirliği yapmak, yabancı ülkelerle yapılacak sosyal güvenlik sözleşmelerine ilişkin gerekli çalışmaları yürütmek, usûlüne göre yürürlüğe konulmuş uluslararası antlaşmaları uygulamak.

-Sosyal güvenlik alanında, kamu idareleri arasında koordinasyon ve işbirliğini sağlamak.

-Bu Kanun ve diğer kanunlar ile Kuruma verilen görevleri yapmak.

Sgk Haberleri

Buket şehit sayılsın

Buket şehit sayılsın

İzmir’de 2018 yılında görev yerine gitmek için karşıdan karşıya geçerken panelvanın çarptığı polis memuru Buket Keleş hayatını kaybetti. Ablasını şehit saymayan SGK’ya tepki gösteren Murat Keleş “SGK ablamın görev saatinin 19.00’da başladığını, kazanın ise 18.45’te olduğunu söyleyip şehadet belgesini vermedi” dedi.

21.09.2020Gündem
İşitme cihazı kullanan vatandaşlara mahkemeden iyi haber: ‘Tüm  bedeli SGK karşılamalı’

İşitme cihazı kullanan vatandaşlara mahkemeden iyi haber: ‘Tüm bedeli SGK karşılamalı’

İŞİTME cihazı kullanan Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) bağlı vatandaşlara, yargıdan iyi haber geldi. Ankara 17. İş Mahkemesi önüne gelen bir davada, SGK’nın vatandaşa reçete edilen işitme cihazının tüm bedelini karşılaması gerektiğine karar verdi.

11.09.2020Ekonomi
Özel hastaneye yeni ödeme modeli

Özel hastaneye yeni ödeme modeli

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), vaka sayıları artış eğilimine girince, özel hastanelerdeki koronavirüs tedavisi için yeni bir ödeme modeli çıkardı. Buna göre özel hastaneler, PCR testi sonucu pozitif çıkan hastayı tedavi ederse, devletten salgın tedavisi ücreti alabilecek.

6.09.2020Ekonomi
Kısa çalışma uyanıklarına dikkat

Kısa çalışma uyanıklarına dikkat

Cumhurbaşkanlığı kararıyla kısa çalışma ödeneği 2 ay daha uzatıldı. Kısa çalışma ödeneğine ilişkin uyanıklık yapanlara dair dikkatli olunması gerekiyor. Detayları Hürriyet Gazetesi yazarı Noyan Doğan yazdı...

3.09.2020Ekonomi
Normalleşme desteği başvurusu nasıl yapılır Normalleşme desteği başvuru şartları ve başvuru işlemi

Normalleşme desteği başvurusu nasıl yapılır? Normalleşme desteği başvuru şartları ve başvuru işlemi

Normalleşme desteği başvuru şartları gündemde yer almaya devam ediyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, iş yerlerine ve çalışanlara ödenecek olan normalleşme desteği başvuru şartlarını açıkladı. Normal çalışma düzenine geçen çalışanın, kısa çalışma ödeneği veya nakdi ücret desteği aldığı aylık ortalama gün sayısının 30 gün olması durumunda işverenlerin SGK’ya ödeyecekleri primlerden 1.103,63 TL mahsuplaşma yapılacak. Peki, normalleşme desteği başvurusu nasıl yapılır? İşte, detaylar. ..

27.08.2020Ekonomi
Son dakika... Bakan Selçuk açıkladı: Giresun’da SGK prim ödeme süresi uzatıldı

Son dakika... Bakan Selçuk açıkladı: Giresun’da SGK prim ödeme süresi uzatıldı

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Giresun’da SGK prim ödeme süresinin 31 Aralık 2020 tarihine uzatıldığını, SGK’ya verilecek prim belgelerinin süresinin de 15 Aralık’a ertelendiğini açıkladı.

26.08.2020Ekonomi
Bakan Selçuk’tan normalleşme desteği açıklaması Kısa çalışma ödeneği uzatıldı mı

Bakan Selçuk’tan normalleşme desteği açıklaması! Kısa çalışma ödeneği uzatıldı mı?

Kısa çalışma ödeneğinin uzatılıp uzatılmadığı araştırılıyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk konu ile ilgili yaptığı açıklamada, desteklerin normalleşme desteği adı altında verileceğini duyurdu. Normal çalışma düzenine geçen çalışanın, kısa çalışma ödeneği veya nakdi ücret desteği aldığı aylık ortalama gün sayısının 30 gün olması durumunda, işverenlerin SGK'ye ödeyecekleri primlerden 1.103,63 lira mahsuplaşma yapılacak.

25.08.2020Ekonomi
8. Sınıf Türkçe Kısaltmaların Yazımı konu anlatımı

8. Sınıf Türkçe Kısaltmaların Yazımı konu anlatımı

Türkçede kullandığımız kısaltmalar hayatımızı kolaylaştıran en önemli dilbilgisi kuralları içerisinde yer alır. Bu konuda amaca göre birçok farklı kısaltma yaparız. Şimdi bu kısaltmaları inceleyeceğiz ve nasıl ve ne şekilde kullanıldığına bakacağız. İşte 8. sınıf Türkçe kısaltmaların yazımı konu anlatımı.

25.08.20208. SINIF
Son dakika... Bakan Selçuk açıkladı Destek ödemeleri sürecek

Son dakika... Bakan Selçuk açıkladı! Destek ödemeleri sürecek

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, “COVID-19 pandemi sürecinde işleri durma noktasına gelen işyerlerine ve çalışanlara verdiğimiz desteği, ‘Normalleşme Desteği’ adı altında sürdüreceğiz. Böylece normalleşme desteği ile istihdamı korumaya devam edeceğiz” dedi.

24.08.2020Ekonomi
Son dakika haberi...SMA hastalarının ilaçlarıyla ilgili önemli açıklama

Son dakika haberi...SMA hastalarının ilaçlarıyla ilgili önemli açıklama

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Spinal Musküler Atrofi (SMA) hastalarının Sağlık Uygulama Tebliği'ne (SUT) tabi ilaçlarını daha önce olduğu gibi temin etmeyi sürdüreceklerini bildirdi.

19.08.2020Ekonomi
SGK Şanlıurfa’da 40 gayrimenkulü satışa çıkardı

SGK Şanlıurfa’da 40 gayrimenkulü satışa çıkardı

Sosyal Güvenlik Kurumu, Şanlıurfa’da 40 gayrimenkulü birden satışa çıkardı.

11.08.2020Ekonomi
SGK’dan kaplıca uyarısı

SGK’dan kaplıca uyarısı

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), doktor önerisi ile kaplıca tedavisine gerek görülen kişilerin tedavi masraflarının, ancak Sağlık Bakanlığı’nın işletme izni verdiği kaplıca tesislerinde karşılanabileceğini açıkladı.

7.08.2020Ekonomi
Yanlış meslek bildirimine ceza dönemi

Yanlış meslek bildirimine ceza dönemi

Kayıtdışılıkla mücadelenin önemli ayaklarından biri kabul edilen yanlış mesleğe ceza bildirimi dönemi sessiz sedasız başladı.

7.08.2020Ekonomi
Son dakika... Çalışan annelere 300 euro destek

Son dakika... Çalışan annelere 300 euro destek

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, çalışan annelere verilen eğitimli bakıcı desteğinin bu yıl aylık 200 eurodan 300 euroya çıkarıldığını açıkladı.

26.07.2020Ekonomi
Ne kadar emekli maaşı alırım 2020 emeklilik maaşı hesaplama

Ne kadar emekli maaşı alırım? 2020 emeklilik maaşı hesaplama

Yasalarla belirlenen prim gün sayısını tamamlamaya çalışan ve diğer şartları yerine getirerek emekli olmaya bir adım daha yaklaşan yüz binlerce çalışan, emekli maaşlarının nasıl hesaplanacağını ve emekli olduktan sonra aylık ne kadar maaş alacakları hususunda bilgi almak istiyor. İşte, 2020 emeklilik maaşı hesaplama yöntemleri...

16.07.2020Gündem
Atama kararları Resmi Gazetede

Atama kararları Resmi Gazete'de

Bazı kurumların yönetim kurullarına yapılan atamalara ilişkin kararlar Resmi Gazete'de yayımlandı.

8.07.2020Gündem
AYM’den gurbetçiler için emeklilik kararı

AYM’den gurbetçiler için emeklilik kararı

Anayasa Mahkemesi (AYM) Genel Kurulu, gurbetçileri sevindiren kritik bir karara imza attı.

2.07.2020Ekonomi
Ne zaman emekli olurum SGK emeklilik hesaplama

Ne zaman emekli olurum? SGK emeklilik hesaplama

Uzun yıllar süren çalışma hayatını noktalayacakları ve emekli aylıklarını alacakları tarihi iple çeken milyonlarca vatandaş 'Ne zaman emekli olurum?' sorusuna yanıt arıyor. Herhangi bir devlet dairesine gitmeden internetten online olarak emekliliğiniz için gerekli prim/yaş şartını ve emekli olacağınız tarihi öğrenebilirsiniz. İşte, emeklilik hesaplama hakkında merak edilenler...

1.07.2020Gündem
Sorgun Belediyespor, Ziraat Bankasından Koray Şahini transfer etti

Sorgun Belediyespor, Ziraat Bankası'ndan Koray Şahin'i transfer etti

AXA Sigorta Efeler Ligi takımlarından Sorgun Belediyespor, Ziraat Bankası'ndan orta oyuncu Koray Şahin'i kadrosuna kattı.

22.06.2020Voleybol
Bakan Varank: METÜM’ü teknoloji merkezine dönüştürme çalışmalarımız var

Bakan Varank: METÜM’ü teknoloji merkezine dönüştürme çalışmalarımız var

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, çeşitli nedenlerle kemik kaybı yaşayan hastalar için 3 boyutlu yazıcılarla kişiye özel implant üretimi yapılan Gülhane Medikal Tasarım ve Üretim Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde (METÜM) incelemelerde bulundu. Bakan Varank, "Bundan sonraki dönemde bu merkezi KOSGEB ile bir teknoloji merkezine dönüştürme çalışmalarımız var, o da yakında neticelenecek" dedi.

18.06.2020Ekonomi
Ameliyat ve iyileşme-rehabilitasyon süreleri kişiye özel üretimle kısalıyor

Ameliyat ve iyileşme-rehabilitasyon süreleri kişiye özel üretimle kısalıyor

Yaralanıp vücudunda parçalı kemik kaybı meydana gelenler ya da cerrahi müdahaleler sonrası kemik dokusunun bir bölümü çıkarılanlar için Gülhane METÜM'de kişiye özel implantlar tasarlanıyor.

18.06.2020Teknoloji
Bakan Selçuk: 20.5 milyar lira nakdi destek yapıldı

Bakan Selçuk: 20.5 milyar lira nakdi destek yapıldı

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Sosyal Koruma Kalkanı kapsamında 20.5 milyar liraya yakın nakdi destek verildiğini söyledi. Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi'ne ilişkin olarak da Bakan Selçuk devletin yüzde 1 oranında katkı sağlayacağını duyurdu.

17.06.2020Ekonomi
Tamamlayıcı Sağlık Sigortası yaptırdınız mı

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası yaptırdınız mı?

Daha yüksek standartlarda sağlık hizmeti almak isteyenler Tamamlayıcı Sağlık Sigortası yaptırmaya başladı.

12.06.2020Sigorta
Ücretsiz izin desteği uzatıldı mı, başvuru nasıl yapılır Ücretsiz izin parası ne zaman yatıyor

Ücretsiz izin desteği uzatıldı mı, başvuru nasıl yapılır? Ücretsiz izin parası ne zaman yatıyor?

Ücretsiz izin ödeneği yoğun ilgi görüyor. İşverenler, ücretsiz izne ayrılan işçilere ilişkin bildirimlerini, SGK'nın https://uyg.sgk.gov.tr/IsverenSistemi adresi üzerinden Covid-19 Ücretsiz İzin Ekranı'nı seçerek yapabiliyorlar. Yeni İstihdam Kalkanı paketi içerisinde ücretsiz izin ile ilgili de bir açıklama yer alıyor. Paket ile beraber ücretsiz ine çıkarılan işçilere nakit desteğinin 3 ay daha sürmesi bekleniyor.

12.06.2020Ekonomi
Ziraat Bankasından SGK primlerini ödeme kolaylığı

Ziraat Bankası'ndan SGK primlerini ödeme kolaylığı

Ziraat NMobil’de SGK prim ödemeleri daha da kolaylaştı, karekod ile ödeme dönemi başladı.

4.06.2020Ekonomi
Korona meslek hastalığı sayılsın

Korona meslek hastalığı sayılsın

İşyeri hekimi olarak çalışan Dr. Muharrem İdiz, 2 Nisan’da koronavirüsten hayatını kaybetti. İdiz’in ölümünden sonra İzmir Tabip Odası, koronavirüsün meslek hastalığı sayılması ve İdiz’in ailesine aylık bağlanması için SGK’ya başvurdu.

30.05.2020Gündem
5 isimli adamın isyanı İki kez askere gitti, evliliğim tehlikede dedi

5 isimli adamın isyanı! İki kez askere gitti, 'evliliğim tehlikede' dedi

Antalya'da yaşayan Ersin Akbaş (54), doğumunda cinsiyeti kız olarak kayıtlara geçtiğini, ardından hatalar zinciri nedeniyle, resmi kurumlarda isminin Ersin, Ersün, Ergün, Ergun ve Ergin Akbaş olmak üzere 5 farklı ismin yazıldığını belirterek, hukuk mücadelesine hazırlandığını söyledi. Evliliğinin de tehlikeye girdiğini kaydeden Akbaş, “İnsanın bir kocası olur. Hanımın 5 kocası var. Hatta eşim bu yüzden boşanma davası açacak" dedi.

22.05.2020Gündem
Ücretsiz izin maaşları ne zaman yatacak İŞKUR Ücretsiz izin desteği nereden çekilir

Ücretsiz izin maaşları ne zaman yatacak? İŞKUR Ücretsiz izin desteği nereden çekilir?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın tahsis ettiği ücretsiz izin desteği ödemeleri, İŞKUR tarafından hesaplara yatırılacak. Vatandaşlar, IBAN bilgilerini sisteme girmeleri halinde maaşlarını kendi banka hesaplarından, vermemeleri halinde ise PTT aracılığıyla alabilecek. Peki, ücretsiz izin desteği ne zaman yatacak? İşte, binlerce kişinin merakla araştırdığı ücretsiz izin maaşları ne zaman yatacak sorusunun cevabı paranın nereden çekilebileceğine dair bazı detaylar

14.05.2020Ekonomi
Türkiye’nin ‘iyi’liği dünyayı etkiliyor

Türkiye’nin ‘iyi’liği dünyayı etkiliyor

Dışişleri Bakanlığı Koronavirüsle Mücadele Koordinasyon ve Destek Merkezi’ne yapılan başvurular, Türkiye’nin sadece kendi vatandaşlarına değil, Türkiye’de emeklilik hayatını yaşayan yabancılara da yardım elini uzattığını ortaya koyuyor. Bu yardım elinin ucunda da birbirinden ilginç hikâyeler yer alıyor.

14.05.2020Gündem

Yazar Sonuçları

‘Gerekeni yaparız’ ne demektir? Türkşeker’de neler oluyor?

“Kuraklık, su kıtlığı başlıyor, toprak çatlıyor... Kentli, köylü, çiftçi sanayici, herkes endişeli” derken, belki de asıl endişe duymamız gereken, pandemide önemi kat kat artan çiftçilerin, tarımsal kuruluşlarda çalışan işçilerin ve fabrikaların geleceğidir.

10.09.2020

Kısa çalışma uyanıklarına dikkat

Kısa çalışma ödeneği, iki ay daha uzatıldı.

3.09.2020

15 yıl çalışan kıdem tazminatını alır

Çalışanların kıdem tazminatına hak kazanabilmesi için işten çıkarılmaları gerekiyor. Ancak 15 yıl çalışıp 3 bin 600 prim gün sayısını dolduranlar kendi isteği ile işten ayrılıp tazminatını da alabilir. Tabii hak herkes için geçerli değil.

27.08.2020

Vaka artışından korkan özel sağlık sigortası yaptırıyor

Koronavirüs vakalarındaki artış, SGK’nın özel hastanelere ödediği salgın tedavi ücretini sonlandırması ve özel hastanelerin pandemi hastalarını kabul etmemesi özel sağlık sigortasına talebi arttırdı.

24.08.2020

Ölen sigortalının annesine maaş bağlanır

Soru: Annem 1982 yılında ölen eşinden dul maaşı alıyor. Şu anda aldığı maaş 1800 TL. Geçen hafta annemin kızı vefat etti. Kızı kendisi çalışarak SGK’dan emekli oldu, çocuğu yok. Anneme ölen kızından maaş bağlanır mı? Gökay E.

12.08.2020

Sigortalılık sürelerinin tespiti

Binlerce kişi işsiz kalma, maaş alamama gibi korkularla işverenin sigortasız çalıştırma girişimine boyun eğmekte, anayasa ile tanınmış sosyal güvenlik hakkından fedakarlık etmektedir. Ancak sigorta bildirimini geç yapan veya hiç yapmayan iş yeri ile ilgili olarak hizmet tespiti davası açabileceğinizi ve bildirilmeyen sigortalı çalışmanızı her türlü delil ve tanık ile ispatlayabileceğinizi bildirmek isterim.

11.08.2020

Noter bin tane sicil bir tane

Eskiden ikinci el oto satışı için trafik müdürlüğüne gidilmesi zorunluydu.

11.08.2020

Zam gelmezse fabrikalar kapanabilir. Şekerde döngü bozuluyor

Ülkemizde 33 adet pancar şekeri fabrikası var. ÖİB’ye bağlı Türkiye Şeker Fabrikaları AŞ’ye ait 25 fabrikadan 10’u, 2018 yılında yapılan özelleştirme ihaleleri ile özel sektöre devredildi. Böylelikle 33 şeker fabrikası; devlete ait 15, özel sektöre ait 12 ve pancar kooperatiflerine ait 6 olmak üzere faaliyet gösteriyor. Mevcut durumda kamunun sektör payı yüzde 35.5, kooperatif fabrikalarının payı yüzde 36.9, özel fabrikaların payı ise yüzde 27.6 oldu.

6.08.2020

Kısa çalışma süresi yıllık izne eklenmez

Soru: Kısa çalışma ödeneği aldığımız halde iş yeri bizi çalıştırmaya devam ediyor ve ekstra bir ücret almıyoruz. Dedikleri şey yıllık izinlerinize eklenecek. Ne yapmamız lazım? Erhan K.

5.08.2020

Kısa çalışma ödeneği hakkında merak edilenler

İşyerindeki çalışma sürelerinin geçici olarak azaltılması veya durdurulması hallerinde, üç ayı aşmamak üzere sigortalılara çalışamadıkları dönem için gelir desteği sağlayan bir uygulama olan kısa çalışma ödeneği, son günlerde sıkça gündemde. Peki, kısa çalışma ödeneği nedir? Hangi durumlarda ödenir, başvuru şartları nelerdir?

22.07.2020

Bağ-Kur’luların emeklilik şartları

Halk arasındaki adıyla halen Bağ-Kur’lu, yeni adıyla 4/b’lilerin emeklilik şartları diğer sosyal güvenlik çatısı altında olanlara göre çok farklı. Kendi adlarına primlerini ödeyen Bağ-Kur’lular için sigortaya giriş tarihi önemli ve burada da üç farklı tarih var.

27.06.2020

Çalışan kadınlara emeklilik rehberi

Eski adıyla SSK’lı, yeni adıyla da 4/a’lı olarak, yani işçi statüsünde çalışan kadınların emeklilik yaşları 38 ile 58 arasında değişiyor. Önemli olan ilk işe başlama tarihi. Burada da kritik üç tarih var: 1999 öncesi, 1999 ile 2008 arası ve 2008 sonrası.

23.06.2020

En düşük emekli aylığı 1500 lira

Koronavirüs önlemleri kapsamında mart ayında çıkan yasa ile en düşük emekli aylığı 1.500 liraya yükseltildi.

18.06.2020

İşveren 4 ay telafi çalışması yaptırabilir

Soru: Koronavirüsten kronik hastalığım sebebiyle 67 gün idari izine çıkarıldım. 1 Haziran’da iş başı yaptım. İşyerim çalışmadığım günleri yıllık izinden sayarak ve fazla çalışarak benden istiyor. Benim durumum nedir? Ahmet D.

17.06.2020

65 yaş üstünün vergi beyanı için son bir hafta

Öncelikle sokağa çıkma yasağı devam edenler için mücbir sebep halinin devam ettiğini belirtelim...

9.06.2020

Koronavirüs hastası için 600 bin lira ödeme

Sigorta şirketleri ortak kararla koronavirüs tedavisini özel sağlık sigortası kapsamına aldı. 4 bin 500’e yakın sigortalı, tedavilerinin karşılanması için sigorta şirketlerine başvurdu. Şirketler tedavi giderleri için özel hasta-nelere 45 milyon liraya yakın ödeme yaptı. Sadece bir koronavirüs hastası için sigortadan 600 bin lira ödendi.

8.06.2020

Doğa ile barışık olacağız

2020 yılında 5 Haziran Dünya Çevre Gününü, koronavirüsün küresel ölçekteki salgın tehdidi altında kutluyoruz. Ve diyoruz ki:

3.06.2020

65 yaş üstü emlak vergisi ödeyecek mi?

Emlak vergisi ödeme zamanı geldi. 65 yaş üstü için emlak vergisi ödemesinin sokağa çıkma yasağının bitmesinden sonra yapılıp yapılamayacağının açıklığa kavuşturulması ve tereddütlerin giderilmesi gerekiyor.

12.05.2020

Bakıcı, temizlikçiye de nakit desteği

Koronavirüs salgını döneminde bakıcı, temizlikçi gibi ev hizmetlerinde çalışanlar da devlet desteğinden yararlanacak. İşvereni tarafından ücretsiz izne çıkarılanlara 1.177 lira nakdi ücret desteği verilecek. Bu imkândan sadece ev işlerinde 10 günden fazla çalışanlar faydalanacak.

30.04.2020