EKSTRA
MENÜ

Sğk

Sğk haberleri sayfasında güncel ve son dakika Sğk hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 4.525 Sğk haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

16 Mayıs 2006 tarihinde kabul edilen 5502 sayılı Sosyal Güvenlik Kurumu Kanunu ile Bağkur, SSK ve Emekli Sandığı kurumlarının devredilmesi ile kurulmuş, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın ilgili bir kuruluşudur. Kurum; genel kurul, yönetim kurulu ve başkanlık olmak üzere üç organdan oluşur.

Temel amacı; sosyal sigortacılık ilkelerine dayalı, etkin, adil, kolay erişilebilir, aktüeryal ve malî açıdan sürdürülebilir, çağdaş standartlarda sosyal güvenlik sistemini yürütmektir.

Kurumun görevleri şunlardır:

-Ulusal kalkınma strateji ve politikaları ile yıllık uygulama programlarını dikkate alarak sosyal güvenlik politikalarını uygulamak, bu politikaların geliştirilmesine yönelik çalışmalar yapmak.

-Hizmet sunduğu gerçek ve tüzel kişileri hak ve yükümlülükleri konusunda bilgilendirmek, haklarının kullanılmasını ve yükümlülüklerinin yerine getirilmesini kolaylaştırmak.

-Sosyal güvenliğe ilişkin konularda; uluslararası gelişmeleri izlemek, Avrupa Birliği ve uluslararası kuruluşlar ile işbirliği yapmak, yabancı ülkelerle yapılacak sosyal güvenlik sözleşmelerine ilişkin gerekli çalışmaları yürütmek, usûlüne göre yürürlüğe konulmuş uluslararası antlaşmaları uygulamak.

-Sosyal güvenlik alanında, kamu idareleri arasında koordinasyon ve işbirliğini sağlamak.

-Bu Kanun ve diğer kanunlar ile Kuruma verilen görevleri yapmak.

Sğk Haberleri

SGKlı olanları ilgilendiriyor... Birçok kişi yanıtını tam bilmiyor Prim iadesi hakkında önemli detay

SGK'lı olanları ilgilendiriyor... Birçok kişi yanıtını tam bilmiyor! Prim iadesi hakkında önemli detay

Hürriyet Gazetesi yazarlarından Noyan Doğan, köşesine gelen soruları yanıtladı. İşte kısa çalışma ödeneğinden emekliliğe birçok sorunun yanıtı.

20.10.2021Ekonomi
Fuat Oktay: İstihdamı ve işçimizin emeğini koruduk

Fuat Oktay: İstihdamı ve işçimizin emeğini koruduk

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, TİSK'in "Ortak Paylaşım Forumu"na video mesaj gönderdi. Oktay, "Asgari ücret desteği ve kısa çalışma ödeneği gibi araçlarla istihdamı ve işçimizin emeğini koruduk. Asgari ücreti, paydaşların eşit olarak temsil edildiği asgari ücret komisyonunun kararları doğrultusunda, işçimizi enflasyona ezdirmeyecek şekilde belirledik." dedi.

14.10.2021Gündem
Son dakika... Siyasi cinayet iddiasına resen soruşturma Bakan Soylu: Bu bir FETÖ taktiğidir

Son dakika... 'Siyasi cinayet' iddiasına resen soruşturma! Bakan Soylu: Bu bir FETÖ taktiğidir

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, bazı siyasetçilerin basın organlarına yansıyan "siyasi cinayetler işlenebileceği" iddialarıyla ilgili resen soruşturma başlattı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, iddialarla ilgili olarak "İçişleri Bakanıyım sordum; böyle bir siyasi cinayet istihbaratı var mı, yok. Bu bir FETÖ taktiğidir" dedi.

13.10.2021Gündem
Çekirge operasyonu 28 ilde 235 gözaltı

Çekirge operasyonu! 28 ilde 235 gözaltı

İçişleri Bakanlığı, 9 ay süren çalışmanın ardından 28 ilde 20 suç örgütüne yönelik ‘Çekirge’ operasyonu düzenlendiğini duyurdu. Haklarında gözaltı kararı verilen 235 şüpheli, sahte PCR testi düzenlemekten telefon dolandırıcılığına, hazine arazisi ve gayrimenkul satışlarında usulsüzlük yapmaktan sınavlarda dublör kullanmaya kadar birçok yöntemle dolandırıcılık yapmakla suçlanıyor.

13.10.2021Gündem
Şimdilik ilaçlarına kavuştu

Şimdilik ilaçlarına kavuştu

Kistik fibrozis hastası Burak Kıvrak, Türkiye’de bulunamayan iki ilacın temin edilmesi için Antalya 2. İş Mahkemesi’ne başvurarak dava açtı. Mahkeme, başvurudan bir gün sonra 34 bin Euro değerindeki ilaçların dava sonuçlanana kadar SGK tarafından karşılanmasına karar verdi. Davanın Kıvrak’ın aleyhine sonuçlanması durumunda ilaçlar için daha sonra SGK’ya ödeme yapılacak.

10.10.2021Gündem
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kimlik numarasıyla sorgulama yapan SGK çalışanlarına yeniden soruşturma

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kimlik numarasıyla sorgulama yapan SGK çalışanlarına yeniden soruşturma

Rize Cumhuriyet Başsavcılığı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kimlik numarasıyla sorgulama yapan SGK çalışanı 4 şüpheli hakkında soruşturma başlattı. Olayla ilgili ilk soruşturmanın 5 yıl önce yapıldığı ancak şüphelilerin sorgulama yaptıktan sonra bilgileri kaydettiklerine, ele geçirdiklerine veya yaydıklarına yönelik yeterli delil elde edilemediği gerekçesiyle dava açılmasına yer olmadığına karar verildiği öğrenildi. Adalet Bakanlığı’nın kanun yararına bozma talebi ve Yargıtay Başsavcılığı’nın ihbarıyla Yargıtay 12'nci Dairesi'nce yapılan incelemede, soruşturmayı yürüten cumhuriyet savcısının eksik inceleme yaptığı görüşüyle karar bozuldu. Dosya, soruşturmanın yeniden yapılması için Rize Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderildi.

8.10.2021Gündem
SGKye 61 milyar liralık yapılandırma başvurusu yapıldı

SGK'ye 61 milyar liralık yapılandırma başvurusu yapıldı

Vergi ve diğer bazı borçların yapılandırılmasına ilişkin düzenlemeler içeren 7326 sayılı Kanun kapsamında SGK'ye 1 milyon 190 bin borçlu, yapılandırma başvurusunda bulundu.

6.10.2021Ekonomi
Yapılandırma borç ödemeleri ne zaman bitecek İşte son gelişmeler

Yapılandırma borç ödemeleri ne zaman bitecek? İşte son gelişmeler

Vergi ve diğer bazı borçların yapılandırılmasına ilişkin düzenlemeleri içeren 7326 sayılı Kanun kapsamında vergi dairelerine 5 milyon 804 bin 861 mükellef başvuruda bulunurken, 152 milyar 663 milyon lira alacak yapılandırıldı. Peki, yapılandırma borç ödemeleri ne zaman bitecek?

5.10.2021Gündem
Kanser hastalarına umut olan davanın sonucunu göremedi

Kanser hastalarına umut olan davanın sonucunu göremedi

Antalya'da kanser tedavisi gören Bayram Ateş (74), kendisine reçete edilen ilacın ödemesini karşılamayan Sosyal Güvenlik Kurumu'na (SGK) açtığı davayı kazandığını göremeden yaşamını yitirdi.

5.10.2021Haber
Kanser hastalarına umut olan davanın sonucunu göremedi

Kanser hastalarına umut olan davanın sonucunu göremedi

Antalya'da kanser tedavisi gören Bayram Ateş (74), kendisine reçete edilen ilacın ödemesini karşılamayan Sosyal Güvenlik Kurumu'na (SGK) açtığı davayı kazandığını göremeden yaşamını yitirdi.

5.10.2021Gündem
Borcu olan herkesi ilgilendiriyor SGKdan son uyarı

Borcu olan herkesi ilgilendiriyor! SGK'dan son uyarı!

Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan (SGK) borçlarını yapılandırmak isteyen vatandaşların başvurularını, sosyal güvenlik il müdürlükleri ve sosyal güvenlik merkezlerine 30 Eylül saat 23.59'a kadar yapabileceği bildirildi.

29.09.2021Ekonomi
Vergi borcu yapılandırma başvurusu nasıl yapılır 2021 GİB borç yapılandırma başvuru ekranı

Vergi borcu yapılandırma başvurusu nasıl yapılır? 2021 GİB borç yapılandırma başvuru ekranı

Vergi borcu yapılandırma ekranı üzerinden alınan başvurular için son tarih yaklaştı. Cumhurbaşkanı Kararı ile birer ay uzatılan borç yapılandırmaları Gelir İdaresi Başkanlığının internet adresi üzerinden ya da vergi daireleri ile gerçekleşecek. 4 milyon 336 bin mükellefin başvurduğu vergi borcu yapılandırma işleminde, vatandaşlar ilk taksitlerini peşin ödemeyi tercih etmişlerse peşin ödemelerini en geç 1 Kasım 2021 gününe kadar yapmaları gerekecek. Peki, vergi borcu yapılandırma başvurusu nasıl yapılır? İşte, 2021 GİB borç yapılandırma başvuru ekranı ve konuyla ilgili ayrıntılı bilgiler.

28.09.2021Ekonomi
119 milyar 266 milyon liralık alacak yapılandırıldı

119 milyar 266 milyon liralık alacak yapılandırıldı

Vergi ve diğer bazı borçların yapılandırılmasına ilişkin düzenlemeler içeren kanundan yararlanmak için son 4 güne girilirken dün itibarıyla 119 milyar 266 milyon lira alacak yapılandırıldı.

27.09.2021Ekonomi
Yeni yayın dönemine merhaba

Yeni yayın dönemine merhaba

Uzun bir tatil arasından sonra tüm okurlarımızı yeniden saygıyla selamlıyoruz. Daha önce de olduğu gibi yeni yayın döneminde de sağlık, emeklilik, sosyal güvenlik ve ilginizi çeken her konuda soru ve yorumlarınızı HÜRDANIŞ köşesine, gerek elektronik posta adresine (hurdanis@hurriyet.de) gerekse posta adresine (Hürdanış Köşesi, An der Brücke 20-22, 64546 Mörfelden-Walldorf) gönderebilirsiniz.

25.09.2021Avrupa
SGK tebligatları elektronik ortama taşınıyor

SGK tebligatları elektronik ortama taşınıyor

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından, mevzuat gereği tebliği gereken tüm evraklar elektronik ortamda tebliğ edilecek.

24.09.2021Ekonomi
Vergi yapılandırmada son haftaya girildi

Vergi yapılandırmada son haftaya girildi

Vergi ve diğer bazı borçların yapılandırılmasına ilişkin düzenlemeler içeren 7326 sayılı Kanun'dan yararlanmak için vergi dairelerine 4 milyon 336 bin mükellef başvurdu.

23.09.2021Ekonomi
Yetim maaşında önemli karar Mahkeme haklı buldu...

Yetim maaşında önemli karar! Mahkeme haklı buldu...

İzmir 16. İş Mahkemesi, hem öz babasından hem de kendisini evlat edinen kişinin üzerinden yetim maaşı alırken, kesinti yapılması üzerine dava açan 74 yaşındaki kadını haklı buldu.

21.09.2021Ekonomi
Rapor parası ne zaman yatar ve nereden alınır E-Devlet rapor parası sorgulama ekranı

Rapor parası ne zaman yatar ve nereden alınır E-Devlet rapor parası sorgulama ekranı

Rapor parası ne zaman yatar sorusu, 2 günden fazla iş göremezlik raporu alan ve hamilelik sürecini tamamlayan pek çok kişinin araştırdığı konular arasında yer alıyor. Rapor parası çekmek için paranın hesaplarına ne zaman yattığını E-Devlet üzerinden öğrenebilecek olan çalışanlar, buna göre PTT şubelerine uğrayabilecek. Peki, SGK'nın yatıracağı rapor parası ne zaman hesaplara geçer? İşte, o konu hakkında bazı bilgiler

12.09.2021Ekonomi
SGK 52 ilacı geri ödeme listesinden çıkardı

SGK 52 ilacı geri ödeme listesinden çıkardı

SGK, aldığı yeni kararla daha önce reçetelere yazılan, hastaların ücretsiz alabildiği 52 ilacı 15 Ekim’den sonra artık ödemeyecek.

9.09.2021Ekonomi
Borç yapılandırmasında başvuru ve ödeme süreleri uzatıldı mı Borç yapılandırmasında son gün ne zaman İşte o tarihler

Borç yapılandırmasında başvuru ve ödeme süreleri uzatıldı mı? Borç yapılandırmasında son gün ne zaman? İşte o tarihler

Vergi ve diğer bazı borçların yapılandırılmasına ilişkin düzenlemeler içeren 7326 sayılı Kanun'dan yararlanmak için başvuru ve ilk taksit ödeme süresi bir ay uzatıldı.

7.09.2021Ekonomi
Son dakika... Vergi ödemiyorlar, fiyatları her gün değişiyor, kimin çalıştığı belli değil... İşte taksi dünyasının bilinmeyenleri

Son dakika... Vergi ödemiyorlar, fiyatları her gün değişiyor, kimin çalıştığı belli değil... İşte taksi dünyasının bilinmeyenleri

İstanbul'da ticari taksilere yönelik tepkiler artarken işin arka planında neler olduğu merak ediliyordu. Taksi plakası kiralamadan şoförün kazancına kadar birçok noktaya değindik. Her ay binlerce lira kazanan ve yüzde 92'si kirada olan ticari taksilerin vergi ödemediği gerçeği ortaya çıktı. Yasal boşluk nedeniyle kiralamadan doğacak olan vergiler hiçbir suretle tahsil edilmiyor. Birleşik Taksi Şoförleri Derneği Başkanı Hüseyin Duman "Kiralamaya yönelik hiçbir vergi ödenmiyor. Galerici, mal sahibi ve kiracı bu işi kendi arasında yapıyor. Devlete bildirilmiyor." açıklamasında bulundu.

7.09.2021Ekonomi
Doğumundan 30 gün sonra SMA teşhisi konulmuştu... Ve Rüzgâr ayağa kalktı

Doğumundan 30 gün sonra SMA teşhisi konulmuştu... Ve Rüzgâr ayağa kalktı!

İpek ve Gürkan Erdoğan çiftinin 2 yaşındaki SMA Tip 1 hastası çocukları Rüzgar, tanesi 100 bin dolar olan ‘Spinraza’ ilacından 6 doz, tanesi 2.1 milyon dolar olan Zolgensma’dan da tek doz kullandı. Desteksiz oturmaya ve nefes almaya başlayan Rüzgar, artık ayağa da kalkabiliyor.

31.08.2021Gündem
Enerji Bakanlığı tarafından 50 personel alımı gerçekleştirilecek İşte başvuru tarihi ve aranan özellikler

Enerji Bakanlığı tarafından 50 personel alımı gerçekleştirilecek! İşte başvuru tarihi ve aranan özellikler

Enerji Bakanlığı Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğünde istihdam edilmek üzere; aşağıda yer verilen bölüm mezunlarından yazılı ve sözlü giriş sınavı sonucunda 25 Yerüstü Maden Uzmanı ile 25 Maden Haritacılığı Uzmanı pozisyonlarına toplam 50 personel alınacak. İşte, Enerji Bakanlığı 50 personel alımı hakkında detaylı bilgiler

30.08.2021Gündem
Borç yapılandırmada süre uzadı, ilk taksite 1 ay erteleme geldi Son başvuru 30 Eylül’de

Borç yapılandırmada süre uzadı, ilk taksite 1 ay erteleme geldi! Son başvuru 30 Eylül’de

Başta vergi borçları olmak üzere bazı borçlarda yapılandırma imkânı veren 7326 sayılı yasa için başvuru süresi bir ay uzatıldı. 31 Ağustos tarihinde sona erecek başvurular 30 Eylül’e uzatıldı. Başvuru süresi uzadığı için ilk taksit ödemesi de bir ay sonra yapılabilecek.

28.08.2021Ekonomi
Borç yapılandırmasında başvuru ve ödeme süreleri uzatıldı mı İşte belirlenen tarihler

Borç yapılandırmasında başvuru ve ödeme süreleri uzatıldı mı? İşte belirlenen tarihler

Vergi ve diğer bazı borçların yapılandırılmasına ilişkin düzenlemeler içeren 7326 sayılı Kanun'dan yararlanmak için başvuru ve ilk taksit ödeme süresi bir ay uzatıldı.

27.08.2021Gündem
Enerji Bakanlığı 50 personel alımı yapacak... İşte başvuru şartları ve detaylar

Enerji Bakanlığı 50 personel alımı yapacak... İşte başvuru şartları ve detaylar

Enerji Bakanlığı Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğünde istihdam edilmek üzere; aşağıda yer verilen bölüm mezunlarından yazılı ve sözlü giriş sınavı sonucunda 25 Yerüstü Maden Uzmanı ile 25 Maden Haritacılığı Uzmanı pozisyonlarına toplam 50 personel alınacak. İşte, Enerji Bakanlığı 50 personel alımı hakkında detaylı bilgiler

27.08.2021Gündem
Son dakika... Vergi yapılandırması ve ödeme süresi uzatıldı

Son dakika... Vergi yapılandırması ve ödeme süresi uzatıldı

7326 sayılı vergi yapılandırması kanununa ilişkin süre uzatımı gerçekleşti. Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre başvuru ve ödeme süresi 1 ay uzatılmış oldu.

27.08.2021Ekonomi
SGKye 30 milyar liralık yapılandırma başvurusu

SGK'ye 30 milyar liralık yapılandırma başvurusu

Vergi ve diğer bazı borçların yapılandırılmasına ilişkin düzenlemeler içeren 7326 sayılı Kanun kapsamında SGK'ye 600 bin borçlu yapılandırma başvurusunda bulundu.SGK Başkanı İsmail Yılmaz "Borcu olan vatandaşlarımıza, yapılandırmanın son müracaat tarihinin 31 Ağustos olduğunu hatırlatıyor ve sağlanan avantajlardan yararlanmalarını öneriyoruz" dedi.

26.08.2021Ekonomi
Enerji Bakanlığı 50 personel alımı yapacak Başvuru şartları ve detayları

Enerji Bakanlığı 50 personel alımı yapacak! Başvuru şartları ve detayları

Enerji Bakanlığı Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğünde istihdam edilmek üzere; aşağıda yer verilen bölüm mezunlarından yazılı ve sözlü giriş sınavı sonucunda 25 Yerüstü Maden Uzmanı ile 25 Maden Haritacılığı Uzmanı pozisyonlarına toplam 50 personel alınacak. İşte, Enerji Bakanlığı 50 personel alımı hakkında detaylı bilgiler

25.08.2021Gündem
Son dakika... Birçok çalışan bunu bilmiyor... Eğer bu şartları doldurursanız tazminat alabilirsiniz

Son dakika... Birçok çalışan bunu bilmiyor... Eğer bu şartları doldurursanız tazminat alabilirsiniz

Hürriyet Gazetesi yazarlarından Noyan Doğan köşesinde birçok kişinin bilmediği detayları açıkladı. İşte emeklilikten kıdem tazminatına kadar merak ettiğiniz tüm soruların yanıtı...

11.08.2021Ekonomi
Son dakika... Bakan açıkladı: SGK prim borçlarına erteleme

Son dakika... Bakan açıkladı: SGK prim borçlarına erteleme

Orman yangınlarından etkilenenlerin SGK prim borçları 4 ay ertelendi. Hazine ve Maliye Bakanlığı da yangından etkilenen yerler için Mücbir Sebep Hali ilan etmişti.

6.08.2021Ekonomi
Sigortalı sayısı 200 bin arttı

Sigortalı sayısı 200 bin arttı

İşten çıkarma yasağının kalktığı 1 Temmuz’dan sonra beklentilerin aksine işten çıkarmalar değil işe alımlar arttı. SGK Başkanı İsmail Yılmaz, “Sigortalı sayımızda mayıs ayına göre 200 bin artış var. İşe alımlar artıyor, artmaya da devam edecek gibi görünüyor” diye konuştu.

4.08.2021Ekonomi
Kamu alacaklarına ilişkin yapılandırmanın ayrıntıları açıklandı

Kamu alacaklarına ilişkin yapılandırmanın ayrıntıları açıklandı

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanı Yılmaz, yeni yapılandırma kanunu ile kurum alacaklarının tamamının gecikme zammı ve gecikme faizlerinin silineceğini bildirdi.

3.08.2021Ekonomi
SGK, 36 ilacı daha geri ödeme listesine aldı

SGK, 36 ilacı daha geri ödeme listesine aldı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, 3'ü kanser ilacı olmak üzere 36 ilacı daha geri ödeme listesine aldıklarını, bu ilaçlardan 24'ünün yerli üretim olduğunu belirtti.

31.07.2021Ekonomi
Hepatit B aşısı... Aşı ile hastalık yüzde 4ten binde 1e indi

Hepatit B aşısı... 'Aşı ile hastalık yüzde 4'ten binde 1'e indi'

Covid-19 sürecinde aşılamalar tartışılırken, 1998 yılında çocukluk çağı aşılamaları kapsamına alınan Hepatit B aşısı sayesinde virüsün görülme oranı yüzde 4'ten binde 1'e indi. Prof. Dr. Sabahattin Kaymakoğlu, "1998'den sonra doğanlarda virüsün görülme oranı çok düştü. Aşı Hepatit B'ye karşı korur. Herkesin bu şekilde korunmasını istiyoruz. Hepatit B aşılarında başarı ortada. Aynı durum Covid-19 aşıları için de geçerli. Covid-19 nedeniyle tedaviler aksıyor. Hepatit B ve C hastaları doktora gitmekten çekinmesin" dedi.

28.07.2021Gündem

Yazar Sonuçları

5 soruda trafik sigortasında değişiklik

Geçtiğimiz hafta trafik sigortasında değişiklik yapıldı ve sigortanın teminat limitleri artırıldı.

25.10.2021

Kısa çalışmada prim yatırılmaz

Soru: İşyerinde Aralık 2020 ile Haziran 2021 tarihleri arasında kısa çalışma ödeneğindeydim. Bu süre zarfında 1841,63 lira ücretimi devlet, kalanını şirket tamamladı. Bu süre boyunca sigortam her ay bir veya iki gün yatırıldı. SGK’ya bildirim yapıp dava açsam olumlu sonuçlanır mı? Burak Ç.

20.10.2021

Sağlık prim borcu olanlar için fırsat kaçmadı

Sosyal güvenlik prim borçlarının yapılandırması 30 Eylül’de bitti. 30 Eylül tarihine kadar da tahmini olarak 1.2 milyondan fazla kişi prim borçlarını yapılandırdı. Yapılandırmanın süresi doldu ama genel sağlık sigortası borcu olanlar için henüz geç kalınmış değil. Birkaç gündür de okuyuculardan bu konuda soru alıyorum. Kimileri, ‘sağlık prim borcu için ne yapılmalı?’ diye, kimileri de ‘fırsat kaçtı mı?’ diye soruyor. Genel sağlık sigortası prim borcunun yapılandırılması, diğer sosyal güvenlik prim borçlarından biraz farklı.

7.10.2021

3600 prim günle tazminat alırsınız

Soru: Halen SGK’lı olarak çalışıyorum. 1.2.2022 tarihinde emekli maaşı bağlanmaya hak kazanıyorum. Bu tarihten önce istifa edersem kıdem tazminatımı alabilir miyim? 1974 doğumluyum, 1991 ilk sigortalı olduğum tarih. Nesrin F.

6.10.2021

COVID-19 tedavisi görenlere 350 milyon TL ödendi

Açıkça söyleyeyim, COVID-19 salgınında sigorta şirketleri, özellikle sağlık sigortalarında başarılı bir sınav verdi, halen de vermeye devam ediyor.

27.09.2021

Serviste geçen süre çalışmadan sayılmaz

Soru: Şirketimiz ani kararla çalıştığımız yeri Kurtköy’e taşıdı. Servis hizmetinden yararlanıyoruz. İşe giderken 2.5 saat gelirken 2.5 saat yolda vaktimiz geçiyor. Yolda geçen fazladan vakit için mesai istediğimizi söyledik verilmeyeceğini söylediler. Hakkımız nedir? Burak Ç.

23.09.2021

Borçlanarak nasıl erken emekli olacaksınız?

Okuyucuların en çok merak ettiği konuların başında borçlanma geliyor. Bu konuda okuyuculardan çokça soru alıyorum. Kimisine bu köşede cevap veriyorum, ancak sorular çoğalınca konuya ayrıca değinmek istedim. Aslında soru şu; ‘borçlanarak erken emekli olabilir miyim?’. Erkekler askerlik borçlanmasını, kadın çalışanlar da doğum borçlanmasının şartlarını merak ediyor. Kimileri de ‘prim gün sayım doldu, yaşı bekliyorum, borçlanarak erken emekli olabilir miyim?’ diye soruyor.

16.09.2021

Test yaptırmayan işten çıkartılamaz

Soru: PCR testi yaptırmayan işçi tazminat almadan işten atılır mı? Mehmet T.

15.09.2021

İşçiye ihbar tazminatı ödenmez

Soru: İşçinin iş akdi işveren tarafından feshediliyor. Kişiye ihbar süresi bildiriliyor, ihbar sürenizin sonunda iş akdiniz sonlandırılacaktır bilgisi veriliyor. Fakat işçi işten çıkarılacağını öğrenince 4 haftalık ihbar süresini çalışmak istemediğini yazılı beyan ediyor, aynı gün mesaisi dolmadan işi bırakıp ayrılıyor. Bu durumda işçiye ihbar tazminatı hakkı doğar mı? Emel Y.

8.09.2021

Çalışırsanız 65 yaş aylığınız kesilir

Soru: Yeşil kartlıyım, hiçbir gelirim yok ve 65 yaş aylığı alıyorum. İş buldum eğer çalışırsam 65 yaş aylığım kesilir mi. Kesilmemesi için ne yapmalıyım? İşveren sigortaya prim öder mi? Mustafa G.

1.09.2021

yoluyla ilaç adaleti

O bir İzmirli, 7 yıllık gencecik avukat. Adı Beyza Aksoy, Kuşadası’nda yaşıyor. Sağlık hukukuyla ilgili uzman eğitimli. Açtığı davalarla özellikle kanserli hastaların ilaç bedellerinin karşılanmasını sağlayınca adı duyulmuş, benzer 100’ün üzerinde dosyası var. İlaç bedelleriyle ilgili gelişmelerin özetini Aksoy’dan dinliyoruz:

14.08.2021

Prim günü eksik olana erken emeklilik imkânı

Özellikle son günlerde okuyuculardan, ‘prim gün sayım eksik nasıl emekli olacağım, çalışmaya ara verdim emeklilik için ne yapmam lazım?’ benzeri sorular alıyorum. Salgın nedeniyle kısa çalışma ödeneğinden yararlandırılan ve işvereni tarafından ücretsiz izne çıkartılanlar da eksik prim günlerini nasıl tamamlayacaklarını merak ediyor. Benzer soruları, işten çıkarma yasağının kalkması üzerine işten çıkartılanlardan da alıyorum. 

12.08.2021

7000 günü dolduran tazminat alabilir

Soru: 1999 sonrası işe başlayan birisi 7200 günü doldurursa 25 yıl sigortalı gibi tazminat alabilir mi? Oğul E.

4.08.2021