EKSTRA
MENÜ

Hemşire

Hemşire ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Hemşire haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 10.479 Hemşire haberi bulunmuştur.

Hemşire, TDK'ye göre; Mesleki eğitim almış, hekim, laborant, hasta bakıcı gibi sağlık personelleriyle iş birliği yaparak hastanın tedavisini sağlayan sağlık çalışanına verilen isimdir. 2 Mart 1954 tarihli 8647 sayılı Resmi Gazete'ye göre; hemşireliğin tanımı şöyledir: Türkiye’de üniversitelerin hemşirelik ile ilgili lisans eğitimi veren fakülte ve yüksek okullarından mezun olan ve diplomaları Sağlık Bakanlığınca tescil edilenler ile öğrenimlerini yurt dışında hemşirelik ile ilgili, Devlet tarafından tanınan bir okulda tamamlayarak denklikleri onaylanan ve diplomaları Sağlık Bakanlığınca tescil edilenlere Hemşire unvanı verilir. Bu kanunun yürürlüğe girmesinden evvel usulüne göre hemşirelik sınıfına alınmış olanlar sanatlarını yapmaya ve hemşire unvanını kullanmaya devam ederler. Türkiye'de hemşirelik eğitimi sağlık meslek liseleri ve üniversitelerin ilgili bölümlerinde yapılmakta iken 2014 yılı itibari ile sağlık meslek liseleri kapatılmış, Hemşirelik lisans eğitimi düzeyine yükseltilmiştir. Hemşirelik eğitimi,lisans düzeyinde 4 yılda verilmektedir. 4 yılın sonunda dileyen öğrenciler meslek yüksek okullarında eğitimlerine devam ederek hemşirelik alanlarında yükselebilmektedirler.

Hemşire Haberleri

Son dakika... Çin aşısı mı Alman aşısı mı o tartışmaya Cerrahpaşa’dan yanıt

Son dakika... 'Çin aşısı mı Alman aşısı mı' o tartışmaya Cerrahpaşa’dan yanıt!

SAĞLIK Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın Çin’li Sinovac firması ile anlaşmaya varıldığı ve 10 milyon doz aşı temin edileceğini açıklamasının ardından kamuoyunda oluşan “Alman aşısı mı, Çin aşısı mı” tartışmalarını, aşının Faz 3 klinik denemelerinin yürütüldüğü merkezlerden Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Fehmi Tabak yanıtladı.

25.11.2020Gündem
“Çin aşısı mı Alman aşısı mı” tartışmalarına, Cerrahpaşa’dan yanıt

“Çin aşısı mı Alman aşısı mı” tartışmalarına, Cerrahpaşa’dan yanıt

SAĞLIK Bakanı Dr. Fahrettin Koca'nın Çin'li Sinovac firması ile anlaşmaya varıldığı ve 10 milyon doz aşı temin edileceğini açıklamasının ardından kamuoyunda oluşan "Alman aşısı mı, Çin aşısı mı" tartışmalarını, aşının Faz 3 klinik denemelerinin yürütüldüğü merkezlerden Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Fehmi Tabak yanıtladı.

25.11.2020Haber
KPSS Sağlık Bakanlığı kılavuzu ne zaman açıklanacak Sağlık Bakanlığı 12 bin sağlık personeli alımı yapacak

KPSS Sağlık Bakanlığı kılavuzu ne zaman açıklanacak? Sağlık Bakanlığı 12 bin sağlık personeli alımı yapacak!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca 12 bin sağlık personeli alımının ayrıntılarını açıkladı. Sağlık Bakanı Koca, daha önce alım yapılacağı açıklanın 12 bin sağlık personelinin 7 bininin hemşire, 1700'ünün ebe, 2 bin 864'ünün sağlık teknikeri/teknisyeni olacağını bildirdi. Öte yandan sürecin ÖSYM tarafından kılavuzun yayımlanması ile devam edeceğini söyledi. Bu gelişmenin ardından atama bekleyen sağlık personellerinin kılavuz araştırmaları hız kazandı. Peki, KPSS Sağlık Bakanlığı kılavuzu ne zaman açıklanacak?

25.11.2020 Gündem
Son Dakika: Sağlık Bakanlığı 12 bin personel alımı kadro ve branş dağılımını Bakan Koca açıkladı Başvuru şartları neler

Son Dakika: Sağlık Bakanlığı 12 bin personel alımı kadro ve branş dağılımını Bakan Koca açıkladı! Başvuru şartları neler?

Sağlık Bakanlığı 12 bin personel alımı kadro ve branş dağılımı ile ilgili Bakan Koca'dan son dakika açıklama geldi. Sağlık mezunlarının beklediği 12 bin sağlık çalışanı alımıyla ilgili Koca yaptığı açıklamada, 7.000’i hemşire, 1.700’ü ebe ve 2.864’ü sağlık teknikeri/teknisyeni olmak üzere toplam 14 branşta bakanlıkta sağlık çalışanı alınacağını duyurdu. KPSS Sağlık Bakanlığı tercih kılavuzuna göre başvuru şartlarını karşılayan adaylar tercihlerini belirtilen tarihler arasında yapabilecek. Peki, 12 bin personel alımı başvuru şartları neler? İşte, konuyla ilgili ayrıntılar.

24.11.2020Gündem
Sağlık Bakanlığı KPSS başvuru kılavuzu yayımlandı mı 12 bin sağlık personeli alımında branş dağılımı belli oldu

Sağlık Bakanlığı KPSS başvuru kılavuzu yayımlandı mı? 12 bin sağlık personeli alımında branş dağılımı belli oldu!

Sağlık Bakanlığı 12 bin personel alımı için beklenen açıklama Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan geldi. Koca, 12 bin personel alımı branş dağılımıyla ilgili yaptığı açıklamada, 7 bin hemşire, 1.700 ebe ve 2 bin 864 sağlık teknikeri olmak üzere toplam 14 branşta alım yapılacağını bildirdi. KPSS puanına göre 12 bin sağlık personeli alımı başvuru kılavuzu ÖSYM tarafından yayımlanacak. Atama bekleyen sağlık çalışanları KPSS Sağlık Bakanlığı başvuru kılavuzunda yer alan başvuru tarihi, kadro dağılımı ve başvuru şartlarını göz önüne alarak tercihlerini listeleyecek. Peki, Sağlık Bakanlığı KPSS başvuru kılavuzu ne zaman yayımlanacak? İşte, 12 bin sağlık personeli alımı kadro dağılımı ve Bakan Koca'nın açıklamaları.

24.11.2020Gündem
Karantina Döneminde Kadına Şiddet Vakaları Arttı

Karantina Döneminde Kadına Şiddet Vakaları Arttı!

Araştırmalar pandemi döneminde kadınların daha fazla şiddete maruz kaldığını, işini kaybetme riski ile daha çok karşılaştıklarını ve evde iş yüklerinin daha çok arttığını ortaya koyuyor. 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamında uzmanlar toplumda farkındalığa dikkat çekmek üzere önemli açıklamalarda bulunuyor.

24.11.2020İyi Yaşam
Osmaniye Valisi Erdinç Yılmaz: Kadirlide 53 sağlık personelinin koronavirüs testi pozitif çıktı

Osmaniye Valisi Erdinç Yılmaz: Kadirli'de 53 sağlık personelinin koronavirüs testi pozitif çıktı

Osmaniye Valisi Erdinç Yılmaz, Kadirli Devlet Hastanesi'nde aralarında doktor, hemşire, ebe, idari personel, teknisyen ve hizmetlilerin de bulunduğu 53 kişinin koronavirüs (Covid-19) testinin pozitif çıktığını belirterek, "Şu anda hepsi evlerinde; ayakta tedavi görüyor. Ancak sağlık hizmetlerimizde herhangi bir aksama yok, hizmet devam ediyor" dedi.

24.11.2020Gündem
Enes Batur kimdir nereli kaç yaşında Youtube ile popülaritesini kazandı

Enes Batur kimdir nereli kaç yaşında? Youtube ile popülaritesini kazandı

Enes Batur sosyal medyanın gündeminde yer alan isim olmaya başladı. Polis bir baba ve hemşire bir annenin çocuğu olan Enes Batur, Bilgisayar Mühendisliği bölümünde eğitim görürken Youtube üzerinden yayınladığı videolarla popülaritesini kazandı. Peki, Enes Batur kimdir nereli kaç yaşında? İşte, o isim hakkında detaylı bilgiler

23.11.2020Hayat
HIV virüsü nasıl bulaşır HIV virüsüne karşı nelere dikkat edilmeli

HIV virüsü nasıl bulaşır? HIV virüsüne karşı nelere dikkat edilmeli?

Dünya Covid-19 virüsüyle mücadele ederken, insanlığın hayatına giren diğer virüsler de iş başında… Bunlardan biri de HIV (Human Immunodeficiency Virus) yani İnsan Bağışıklık Yetmezliği Virüsü olarak adlandırılan ve AIDS hastalığına neden olan virüs… Dünyada halen yaklaşık 40 milyon kişinin HIV ile enfekte olduğu düşünülüyor. Kan yoluyla ve cinsel ilişki sırasında bulaşan bu virüsün vücuda girmesiyle hastalıklarla savaşmamızı sağlayan bağışıklık sistemi zarar görüyor ve yok oluyor.

23.11.2020Sağlık
Öğretmenin resim defteri

Öğretmenin resim defteri

Kış mevsiminin güneşli bir öğleninde, Beytüşşebap Devlet Hastanesi önünde elmas gözlü bir kız çocuğunun, mesleğinin ilk yılındaki İzmirli öğretmenine sualidir aslında okuduğunuz başlık…

23.11.2020Eğitim
‘Değerlerinin anlaşılması için bir salgın olması gerekmemeliydi’

‘Değerlerinin anlaşılması için bir salgın olması gerekmemeliydi’

2020 hepimiz için zor bir yıldı. Salgın koşullarına adapte olabilmek için çalışma düzenimizi, alışkanlıklarımızı gözden geçirdik. Pek çoğumuz için hayat ilk kez durdu, ilk kez kısıtlamalarla karşılaştık... Biz bunlarla uğraşırken bir kesim hiç aralıksız işini yapmaya devam etti. Üstelik daha zor çalışma şartlarında... Sağlık çalışanları marttan bu yana mücadelenin en ön safında. Dünya Sağlık Örgütü geçen hafta Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın çağrısı üzerine 2021’i Uluslararası Sağlık Çalışanları Yılı ilan etti. Bu vesileyle yaşadıkları zorlukları yakınlarına sorduk...

22.11.2020Hürriyet Pazar
Koronavirüsten hayatını kaybeden Emine hemşireye veda...

Koronavirüsten hayatını kaybeden Emine hemşireye veda...

Bursa’nın Mustafakemalpaşa ilçesinde koronavirüsten yaşamını yitiren hemşire Emine Ezen (40), son yolculuğuna uğurlandı. Alkışlar eşliğinde hastaneden uğurlanan Emine Ezen’in ailesi büyük üzüntü yaşadı. Aile bireyleri birbirlerine sarılarak gözyaşı döktü. Emine Ezen’in tabutu mezarlığa götürülürken, ailenin acı dolu bakışları yürek burktu. Emine Ezen Mustafakemalpaşa Adile Mezarlığı’nda toprağa verildi.

20.11.2020Haber
Koronavirüsten hayatını kaybeden Emine hemşireye acı veda...

Koronavirüsten hayatını kaybeden Emine hemşireye acı veda...

Bursa’nın Mustafakemalpaşa ilçesinde koronavirüsten yaşamını yitiren hemşire Emine Ezen (40), son yolculuğuna uğurlandı. Alkışlar eşliğinde hastaneden uğurlanan Emine Ezen’in ailesi büyük üzüntü yaşadı. Aile bireyleri birbirlerine sarılarak gözyaşı döktü. Emine Ezen’in tabutu mezarlığa götürülürken, ailenin acı dolu bakışları yürek burktu. Emine Ezen Mustafakemalpaşa Adile Mezarlığı’nda toprağa verildi.

20.11.2020Gündem
Son dakika haberler: Bu acıya yürek dayanmaz Koronavirüsten hayatını kaybeden Emine hemşireye veda...

Son dakika haberler: Bu acıya yürek dayanmaz! Koronavirüsten hayatını kaybeden Emine hemşireye veda...

Bursa’nın Mustafakemalpaşa ilçesinde koronavirüsten yaşamını yitiren hemşire Emine Ezen (40), son yolculuğuna uğurlandı. Alkışlar eşliğinde hastaneden uğurlanan Emine Ezen’in ailesi büyük üzüntü yaşadı. Aile bireyleri birbirlerine sarılarak gözyaşı döktü. Emine Ezen’in tabutu mezarlığa götürülürken, ailenin acı dolu bakışları yürek burktu. Emine Ezen Mustafakemalpaşa Adile Mezarlığı’nda toprağa verildi.

20.11.2020Gündem
Bir sağlık çalışanı daha koronavirüse kurban gitti

Bir sağlık çalışanı daha koronavirüse kurban gitti

Bursa İl Sağlık Müdürlüğü, yeni tip koronavirüse (Covid-19) yakalanan hemşire Emine Ezen'in (40) hayatını kaybettiğini duyurdu.

19.11.2020Gündem
Son dakika haberler: Sağlık Bakanı Kocadan koronavirüse karşı tedbir uyarısı

Son dakika haberler: Sağlık Bakanı Koca'dan koronavirüse karşı tedbir uyarısı

Son dakika haberi... Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ''Salgına karşı zorunlu tedbirler tekrar hayatımızda. Zorunlu tedbirlerin amacı hareketliliği, dolayısıyla hastalığın yayılmasını ve hastanelerin yükünü azaltmaktır. Tedbirlerin amacına gönüllü olarak da destek verelim. Hareketliliği azaltalım. Mümkün olduğu kadar evimizde kalalım.'' dedi.

19.11.2020Gündem
Son Dakika Haberi: Sağlık Bakanı Fahrettin Kocadan flaş aşı açıklaması

Son Dakika Haberi: Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan flaş aşı açıklaması

Son dakika haberine göre; Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüs aşısı ve grip aşısıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Koca, Prof. Dr. Uğur Şahin ile Dr. Özlem Türeci çiftinin başlarında olduğu biyoteknoloji şirketi BioNTech'in Amerikan Pfizer şirketiyle ortak geliştirdiği aşıya ruhsatın aralık ayında verilmesinin yüksek ihtimal olduğunu söyledi. Bakan Koca, aşının uygulanmaya başlaması halinde Türkiye'ye verilebilecek ilk partinin 1 milyon doz, gelecek yıl içerisinde ise 25 milyon doz olabileceğini duyururken, yerli koronavirüs aşısının ise Nisan ayında devreye alınabileceğini söyledi. Öte yandan Bakan Koca, önümüzdeki günlerde 12 bin sözleşmeli sağlık personeli alınacağını da açıkladı.

18.11.2020Gündem
Son dakika... Türk hemşire bir kez daha dünyanın gündeminde

Son dakika... Türk hemşire bir kez daha dünyanın gündeminde

Reuters haber ajansı 'Yılın Fotoğrafları'nı bugün servis etti. Türkiye'den de karelerin yer aldığı seçkiye bu yılın ses getiren olayları damga vurdu. Tüm dünyayı allak bullak eden ve şimdiye kadar 56 milyondan fazla insana bulaşıp 1 milyon 347 bin 477 kişinin hayatına mal olan koronavirüs pandemisinin de Reuters'ın fotoğraflarına derinden sirayet ettiği görülüyor.

18.11.2020Dünya
Belçikada hemşire kılığındaki hırsızlar Covid-19 testi için geldik diyerek yaşlıların evlerini soyuyor

Belçika'da hemşire kılığındaki hırsızlar 'Covid-19 testi için geldik' diyerek yaşlıların evlerini soyuyor

Belçika'da hemşire kılığındaki hırsızların, koronavirüs testi yapma bahanesiyle yalnız yaşayan yaşlıların evine girerek, onları soydukları ortaya çıktı.

18.11.2020Dünya
Erken doğan bebeklerin videosu Avrupada ödül aldı

Erken doğan bebeklerin videosu Avrupa'da ödül aldı

Trakya Üniversitesi (TÜ) Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi hemşirelerince hazırlanan ve yeni doğan bebeklerin hayata tutunuş hikayeleri ile yaşam mücadelelerini konu alan video, Avrupa'da düzenlenen yarışmada birinci oldu.

17.11.2020Haber
Prematüre takip ve tedavisinde deneyimli doktor ve hemşire şart

"Prematüre takip ve tedavisinde deneyimli doktor ve hemşire şart"

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Öznur Yılmaz Gondal, prematüre doğumun nedenlerini sıralayarak anne ve bebeğin sağlık gelişimini nasıl etkilediğine dair bilgiler aktardı. Gondal, prematüre bebeklerde takip ve tedavinin kesinlikle deneyimli doktor ve hemşireler tarafından yapılması gerektiğini söyledi.

17.11.2020Sağlık
45 dakikalık ölümden sonra hayata döndürüldü

45 dakikalık 'ölüm'den sonra hayata döndürüldü

ABD'deki bir ulusal parkta kaybolduktan sonra kurtarılan bir doğa yürüşçüsü, kalbinin 45 dakika boyunca durmasına karşın, hayata döndürüldü ve durumunun iyi olduğu açıklandı.

16.11.2020Dünya
Corona virüsü yenen hemşireden uyarı: Boğularak ölmek istemiyoruz, diyen çok hastamız oluyor

Corona virüsü yenen hemşireden uyarı: "Boğularak ölmek istemiyoruz, diyen çok hastamız oluyor"

Bingöl Devlet Hastanesi yoğun bakım ünitesinde görev yapan hemşireler Derya Kuş ve Gökhan Kozan, yakalandıkları yeni tip koronavirüsü (corona virüs) yenip mesaiye yeniden başladı.

16.11.2020Gündem
Şebnem Bozoklu: Arkadaşlarım arayıp ‘Gel de gülelim be Şebnem’ diyor | Çağlar Çorumlu: Allah da seni güldürsün

Şebnem Bozoklu: Arkadaşlarım arayıp ‘Gel de gülelim be Şebnem’ diyor | Çağlar Çorumlu: Allah da seni güldürsün!

Biri “İnsanları güldürmek benim gündemim”, diğeri “Ne kadar gülüp coşarsak kendimi o kadar hayata bağlı hissediyorum” diyor. Çağlar Çorumlu ve Şebnem Bozoklu zaten yıllardır en mutsuz olduğumuz anlarda bile bizi gülümsetmeyi başarıyor. Önümüzdeki günlerde Kanal D’de başlayacak aile komedisi ‘İyi Aile Babası’yla ekranlara dönen ikili “Bu kadar travmanın, bu kadar acının üstüne gülmek insanlara iyi gelecek” diyor.

15.11.2020Gündem
Son dakika haberler: Melek hemşire, korona virüsten hayatını kaybetti

Son dakika haberler: Melek hemşire, korona virüsten hayatını kaybetti

Çankırı'da, devlet hastanesinde hemşire olarak görev yapan, 2 çocuk annesi Melek Erciyez (45), korona virüs nedeniyle yaşamını yitirdi.

14.11.2020Gündem
Son dakika haberler: ABDden tepki çeken koronavirüs kararı: Hasta olsanız da çalışın

Son dakika haberler: ABD'den tepki çeken koronavirüs kararı: Hasta olsanız da çalışın!

Dünyada koronavirüs salgınından en çok etkilenen ülke olan ABD'de vaka sayıları her geçen gün artmaya devam ederken sağlık çalışanlarıyla ilgili alınan bir karar büyük tepkiye yol açtı. Koronavirüs vakalarında yaşanan artış hem yetkilileri hem de ülke halkını korkutmaya devam ederken bir valinin yaptığı 'Koronavirüs hastası olan hemşireler çalışmaya devam edebilir' açıklaması öfke yarattı.

14.11.2020Dünya
Elon Muskın koronavirüs testi iddiası ortalığı karıştırdı

Elon Musk'ın koronavirüs testi iddiası ortalığı karıştırdı

Tesla şirketinin CEO’su Elon Musk, aynı gün içinde yaptırdığı 4 COVID-19 testinden 2’sinin pozitif, 2’sinin negatif çıktığını belirterek “testler konusunda bir sahtekarlığın döndüğünü” ileri sürdü. Bilim Kurul Üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz ise PCR testlerinin doğruluk oranının yüzde 90’ın üzerinde olduğunu söyledi.

14.11.2020Dünya
Testler hatalı tartışması

Testler hatalı tartışması

Tesla şirketinin CEO’su Elon Musk, aynı gün içinde yaptırdığı 4 COVID-19 testinden 2’sinin pozitif, 2’sinin negatif çıktığını belirterek “testler konusunda bir sahtekarlığın döndüğünü” ileri sürdü. Bilim Kurul Üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz ise PCR testlerinin doğruluk oranının yüzde 90’ın üzerinde olduğunu söyledi.

14.11.2020Sağlık
Sağlık Bakanlığı personel alımı başvuruları ne zaman 12 bin sağlık personeli alımı KPSS kılavuzu ve kadro bilgileri

Sağlık Bakanlığı personel alımı başvuruları ne zaman? 12 bin sağlık personeli alımı KPSS kılavuzu ve kadro bilgileri

Sağlık Bakanlığı personel alımı başvuruları adayların gündeminde yer almaya devam ediyor. Şu ana kadar pek çok sağlık mezununun gündem konusunu oluşturan 12 bin sağlık personeli alımı, branş dağılımı açıklaması ve tercih süreci ile araştırılıyor. KPSS puan sıralamasına göre yapılacak olan 12 bin personel alımında kadro dağılımı ve başvuru şartları kılavuzda yer alacak. Peki, Sağlık Bakanlığı personel alımı başvuruları ne zaman? İşte, 12 bin sağlık personeli alımı KPSS kılavuzu ve kadro dağılımıyla ilgili ayrıntılar.

13.11.2020Gündem
Anjiyo nedir Anjiyo yapmak ne demek İşte anjiyonun anlamıyla ilgili detaylı bilgi

Anjiyo nedir? Anjiyo yapmak ne demek? İşte anjiyonun anlamıyla ilgili detaylı bilgi

Anjiyo yıllar içirisinde teknik olarak gelişerek günümüzdeki halini aldı. Anjiyo kardiyovasküler ekip tarafından yapılmakta, ekip girişimsel kardiyolog, hemşire ve teknisyenlerden oluşmaktadır. Peki, anjiyo nedir? Anjiyo yapmak ne demek? İşte anjiyonun anlamıyla ilgili detaylı bilgi...

13.11.2020Sağlık
Diyabet bakımında hemşire desteği çok önemli

Diyabet bakımında hemşire desteği çok önemli

Hasta ve yakınlarının yaşamını ciddi ölçüde etkileyen ve zorunlu yaşam tarzı değişikliklerini gerektiren diyabet tedavisinde, özel bakım önem taşıyor. Hastalığın etkilerini en aza indirmek ve yaşam kalitesini artırmak için diyabet hemşireliğinin önemine dikkat çeken Prof. Dr. Nermin Olgun, “Diyabet eğitimi alan hastalar diyabeti kontrol altına almakta daha başarılı” dedi.

13.11.2020Sağlık
“Diyabet hemşireliği tedavide başarıyı artırıyor”

“Diyabet hemşireliği tedavide başarıyı artırıyor”

Hasta ve yakınlarının yaşamını ciddi ölçüde etkileyen ve zorunlu yaşam tarzı değişikliklerini gerektiren diyabet tedavisinde, özel bakım önem taşıyor. Hastalığın etkilerini en aza indirmek ve yaşam kalitesini artırmak için diyabet hemşireliğinin önemine dikkat çeken Prof. Dr. Nermin Olgun, “Diyabet eğitimi alan hastalar diyabeti kontrol altına almakta daha başarılı” dedi.

13.11.2020Sağlık
Elon Musktan koronavirüs hızlı antijen testleri konusunda sahtekarlık açıklaması

Elon Musk'tan koronavirüs hızlı antijen testleri konusunda "sahtekarlık" açıklaması

Tesla şirketinin Üst Yöneticisi Elon Musk, bir gün içinde yaptırdığı 4 antijen testinin 2'sinin sonuçlarının pozitif, 2'sinin negatif çıktığını açıkladı.

13.11.2020Dünya
VitAy bakım evi sahibi Sevilay Gökçek: Yaşlıların temasa ihtiyacı var

VitAy bakım evi sahibi Sevilay Gökçek: Yaşlıların temasa ihtiyacı var

Almanya’da korona salgınının ikinci dalgasının yaşandığı şu günlerde en çok korunması gereken yaşlılar için Berlin’de yaşlı bakım hizmeti veren Sevilay Gökçek konuştu: “Bu dönemde en çok onlar temas istiyorlar...”

13.11.2020Avrupa
Son dakika... DSÖ, Bakan Kocanın önerisini kabul etti

Son dakika... DSÖ, Bakan Koca'nın önerisini kabul etti

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın önerisini kabul ederek, 2021 yılını tüm dünyada “Uluslararası Sağlık Çalışanları Yılı” ilan etti.

11.11.2020Dünya
Aslı Hünel: Babam nezle olduğunu söylediğinde içimden ‘onu kaybedeceğiz’ demiştim

Aslı Hünel: Babam nezle olduğunu söylediğinde içimden ‘onu kaybedeceğiz’ demiştim

Aslı Hünel, geçen ay büyük bir acıyla sarsıldı. “Hiçbir kronik hastalığı yoktu” dediği babası Mehmet Fevzi Hünel, korona yüzünden birkaç gün içinde hayatını kaybetti. Ünlü şarkıcıyı başsağlığı için aradığımda anlattıklarından öylesine etkilendim ki, yaşadıklarını herkes bilsin, “Bana bir şey olmaz demeyin” feryadını herkes duysun istedim: “Sadece 10 gün... Her şey o 10 gün içinde olup bitti. Öncesinde dağ gibi adamdı. Ne olur bu hastalığa yakalanmamaya çalışın. Virüs sapasağlam babamı 10 günde aldıysa, kronik hastalığı olanlar ne yapsın?”

10.11.2020Magazin
Felç olan 6 çocuk babası yardım istedi

Felç olan 6 çocuk babası yardım istedi

ANTALYA'da, bir ay önce beyin kanamasının ardından sol kolu ve sol bacağı felçli kalan İbrahim Araz (46), zor günlerini ailesinin desteğiyle aşmaya çalışıyor. 6 çocuk babası Araz, fizik tedavi için dördüncü kattaki evlerinden hastaneye gidemediğini de söyledi.

7.11.2020Gündem
İcap nedir ve İcap nöbeti kimler tutar

İcap nedir ve İcap nöbeti kimler tutar?

İcap nöbeti, yataklı tedavi kurumlarında uygulanan nöbet türlerinden birisidir. Yönetmelikte yer alan 'bünyesinde doğum servisi bulunmayan kurumlarda, hemşire (başhemşire dahil) toplamı ikiden fazla ise, bunlar arasında nöbet uygulanır.' ifadesini temel alan İcap nöbeti, aynı yönetmelikte açıkça tanımlanmıştır. Peki, İcap nedir ve İcap nöbeti kim tarafından tutulur? İşte, o detaylar

6.11.2020Gündem
Depreme ameliyatta yakalandılar... O anlar kamerada

Depreme ameliyatta yakalandılar... O anlar kamerada

İzmir’de yaşanan 6.6’lık deprem sırasında hastasına mide küçültme ameliyatı yapan doktor, soğukkanlılığı ile ameliyatta bulunan hemşire ve asistanları sakinleştirirken, depremin sonlanmasıyla birlikte ameliyata kaldığı yerden devam etti. Deprem esnasında hastanın organlarının adeta yer değiştirdiği anlar kameraya yansıdı.

5.11.2020Haber
Son dakika haberi... Ünlü profesör Necmettin Ünal koronavirüs aşısı olmuştu Deneyimlerini yazdı

Son dakika haberi... Ünlü profesör Necmettin Ünal koronavirüs aşısı olmuştu! Deneyimlerini yazdı

Biontech-Pfizer’in COVID-19 aşısını deneyen Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Anestezi ve Reanimasyon Anabilim Dalı öğretim üyesi ve Hürriyet Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Necmettin Ünal, birinci hafta sona ererken izlenim ve deneyimlerini Hürriyet için yazdı.

3.11.2020Gündem
Almanya’da yoğun bakım korkusu

Almanya’da yoğun bakım korkusu!

Salgınla mücadele kapsamında kısmen kapanan Almanya’da yoğun bakım yetersizliği endişesi yaşanıyor. Berlin’de yoğun bakım yataklarının yüzde 86’sı şimdiden dolarken, önümüzdeki iki üç hafta içinde yoğun bakım istasyonlarında boş yatağın kalmayacağı korkusu başladı. Aynı şekilde Bremen’de de yoğun bakım istasyonlarının yüzde 83’ünün şimdiden dolu olduğu belirtiliyor.

2.11.2020Avrupa
Son dakika haberleri... Türkiye bu fotoğrafı konuşmuştu Kahramanlar anlattı: Kulağımız ambulans sesinde, gözümüz yoldaydı

Son dakika haberleri... Türkiye bu fotoğrafı konuşmuştu! Kahramanlar anlattı: 'Kulağımız ambulans sesinde, gözümüz yoldaydı'

İzmir'i vuran 6.6’lık depremin ardından 'Acil' butonuna basılan Ege Üniversitesi Hastanesi'nin acil servisinde gelecek yaralıları, ayakta beklerken çekilen görüntüleri sosyal medyada paylaşılan doktorlar ve hemşireler, o fotoğrafın ardında yaşananları DHA'ya anlattı. Kimi nöbetten çıkmasına rağmen evine gitmeden kimi ise yıllık iznini yarıda kesip gelerek, enkaz altından çıkarılan yaralıları hayatta tutmak için bekleyen doktorlardan Dr. Yusuf Ali Altuncı, "Yapmamız gereken şeyi yaptığımız için ödüllendirilmemize gerek yok, tek istediğimiz saygı” dedi. Hemşire Uğur Taktuk,''Kulağımız ambulans sesinde gözümüz yoldaydı'' diye konuştu.

2.11.2020Gündem
Emina Jahovic: Çocuklarıma lüks kıyafetler almam

Emina Jahovic: Çocuklarıma lüks kıyafetler almam

Ülkesi Sırbistan’da bir yıldızdı. Mustafa Sandal’la yolları kesiştikten sonra Türkiye’ye yerleşmeye karar verdi. Evliliği, ayrılığı, anneliği ve stiliyle hep gündemde oldu. Emina Jahovic şimdi Yaemina isminde bir kozmetik markası çıkarıyor: “Bir kadın eğer güçlüyse iç ve dış güzelliği de karşı tarafa yansıyor. Biz kadınlar birbirimizin tarafında olmalıyız, gücümüzü birlikte ortaya çıkarmalıyız.”

Son dakika... Diyarbakırda PKKnın gizli şehir yapılanmasına darbe İkisi hastanede çalışıyormuş

Son dakika... Diyarbakır'da PKK'nın gizli şehir yapılanmasına darbe! İkisi hastanede çalışıyormuş

Diyarbakır'da terör örgütü PKK bünyesinde eğitim alıp, eylem yapmak üzere uyuyan hücre olarak hazır bekletilen örgütün gizli şehir yapılanması kadrosunda bulundukları saptanan 5 kişi operasyonla yakalandı. Kırsalda silah ve bomba eğitimi alan teröristlerden ikisinin hastanede çalıştığı, birinin ise KHK ile ihraç edildiği belirlendi.

30.10.2020Gündem
Yeni Zelandalılar ötanaziye Evet esrara Hayır dedi

Yeni Zelandalılar ötanaziye 'Evet' esrara 'Hayır' dedi

Yeni Zelanda’da ötanaziyi yasal hale getirecek, halk oylamasına sunulan Yaşam Sonunu Seçme Yasası, vatandaşların yüzde 65,2'sinin evet, 33,8’inin hayır oyunu alarak kabul edildi.

30.10.2020Dünya
Emine Semiye unutulmuşluk tozlarından silkiniyor

Emine Semiye unutulmuşluk tozlarından silkiniyor

Meşrutiyet döneminin önde gelen kadın yazarlarından, kadın hareketinin öncülerinden olup da zamanla tamamen unutulan Emine Semiye yeniden okurla buluşuyor. ‘Emine Semiye Kitaplığı’ başlıklı dizinin başlangıç kitabı ‘Sefalet’ Türk romanının ilk örneklerinden biri.

29.10.2020Kitap Sanat

Yazar Sonuçları

Babam nezle olduğunu söylediğinde içimden ‘onu kaybedeceğiz’ demiştim

Aslı Hünel, geçen ay büyük bir acıyla sarsıldı. “Hiçbir kronik hastalığı yoktu” dediği babası Mehmet Fevzi Hünel, korona yüzünden birkaç gün içinde hayatını kaybetti. Ünlü şarkıcıyı başsağlığı için aradığımda anlattıklarından öylesine etkilendim ki, yaşadıklarını herkes bilsin, “Bana bir şey olmaz demeyin” feryadını herkes duysun istedim: “Sadece 10 gün... Her şey o 10 gün içinde olup bitti. Öncesinde dağ gibi adamdı. Ne olur bu hastalığa yakalanmamaya çalışın. Virüs sapasağlam babamı 10 günde aldıysa, kronik hastalığı olanlar ne yapsın?”

10.11.2020

Aileme ihanet ettim

Ailemin istemediği kişiyle imam nikahı kıyıp gizlice evlilik hayatı yaşamaya başladım. Ama şu an çok mutsuzum. Kendimi kullanılmış hissediyorum.

3.11.2020