MENÜ

Koç Üniversitesi

Koç Üniversitesi ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Koç Üniversitesi haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 7.748 Koç Üniversitesi haberi bulunmuştur.

KOÇ ÜNİVERSİTESİ

Koç Üniversitesi, 1993 yılında İstanbul'da eğitime başlamış olan bir vakıf üniversitesidir. Kurucusu Vehbi Koç'tur. İlk başlarda İstinye'de eğitim veren okul, 2000 yılında, Rumelifeneri yolu üzerindeki kalıcı kampüsüne taşınmıştır ve faaliyetlerine 400 öğretim üyesi ve 5.130 öğrenciyle burada devam etmektedir. Üniversite, İnsani Bilimler ve Edebiyat, İktisadi ve İdari Bilimler, Fen, Mühendislik, Hukuk ve Tıp Fakülteleri ve Hemşirelik Yüksek Okulu ile eğitim sunan Koç Üniversitesi, 22 lisans, 27 yüksek lisans ve 13 doktora programı ile eğitim vermektedir.

Koç Üniversitesi Haberleri

Elektrikler ne zaman gelecek BEDAŞ İstanbulda 9 saatlik elektrik kesintisi programı

Elektrikler ne zaman gelecek? BEDAŞ İstanbul'da 9 saatlik elektrik kesintisi programı

BEDAŞ planlı elektrik kesintileri programında yer alan bilgilere göre, İstanbul'da 9 saat süreyle geçerli olacak elektrik kesintileri bilgisi paylaşıldı. İstanbul'un Esenler, Sultangazi, Avcılar, Başakşehir gibi birçok ilçesinde yaşanacak olan elektriklerin ne zaman son bulacağını öğrenmek isteyenler, 'Elektrikler ne zaman gelecek?' sorusunun yanıtını sorguluyor. İşte, 20 Mart İstanbul elektrik kesintisi programı.

19.03.2020Gündem
Uzaktan eğitimi nasıl fırsata dönüştürebiliriz

Uzaktan eğitimi nasıl fırsata dönüştürebiliriz

21’inci yüzyılın dünyamıza kazandırdığı yeni teknolojilerden en fazla fayda sağlayabilecek alanlardan biri eğitim. İletişim ve bilişim teknolojileri okul ve sınıfları dijital ortama taşırken, eğitime olan bakış açımızı da değiştiriyor.

16.03.2020Eğitim
Türk üniversiteleri mühendislikte öne çıktı

Türk üniversiteleri mühendislikte öne çıktı

QS ‘Alanlara Göre En İyi Üniversiteler Sıralaması 2020’yi açıkladı. Dünya üniversitelerinde alanlar; araştırma etkisi, atıf, akademik saygınlık ve işveren saygınlığı şeklindeki dört kritere göre sıralandı. 44 alanda yapılan sıralamada Türkiye mühendislikte öne çıktı. Türk üniversiteleri ayrıca arkeoloji, eğitim bilimleri, inşaat ve yapı ile maden ve madencilik mühendisliklerinde ilk 150 üniversite arasında yer aldı.

4.03.2020Eğitim
TDKya göre hangi üniversitenin adının kısaltması KÜ değildir

TDK'ya göre hangi üniversitenin adının kısaltması KÜ değildir?

Kim Milyoner Olmak İster isimli yarışma programının son bölümünde, bir yarışmacıya sorulan soru merak uyandırdı. Ekran başında izleyenler sosyal medya ve internet üzerinden ilgi çeken sorunun cevabını araştırmaya başladı. Büyük para ödülüne sahip soru şu şekilde; TDK'ya göre hangi üniversitenin adının kısaltması KÜ değildir? İşte, o sorunun yanıtı haberimizde.

29.02.2020Televizyon
Hiperbarik Oksijen Tedavisi

Hiperbarik Oksijen Tedavisi

Hiperbarik oksijen tedavisi ilk kez 1600’lü yıllarda yüksek basınç tedavisi olarak uygulanmaya başlanan, ardından oksijenin keşfi ile “yüksek basınç altında oksijen uygulaması” olarak tanımlanan bir tedavi yöntemi.

5 Üniversite THE Sıralamasında

5 Üniversite THE Sıralamasında

İlk 100’De Türkiye’den 5 üniversiteYükseköğretim derecelendirme kuruluşu THE, ‘2020 Gelişmekte Olan Ekonomiler Sıralaması’nı yayımladı. Türkiye’den beş üniversite ilk 100’de yer aldı.

24.02.2020Kampüs
İlk 100’e Türkiye’den 5 üniversite

İlk 100’e Türkiye’den 5 üniversite

Yükseköğretim derecelendirme kuruluşu THE, ‘2020 Gelişmekte Olan Ekonomiler Sıralaması’nı yayımladı. Sıralama, gelişmekte olan ülkelerde yer alan üniversiteleri kapsıyor.

19.02.2020Eğitim
İş Bankası ve Koç Üniversitesi Yapay Zekâ Uygulama ve Araştırma Merkezi kuruyor

İş Bankası ve Koç Üniversitesi Yapay Zekâ Uygulama ve Araştırma Merkezi kuruyor

İş Bankası ve Koç Üniversitesi; ülkemizin bilimsel ve akademik faaliyetlerine katkıda bulunmak, yapay zekâ alanında ileri düzeyde çalışmalar gerçekleştirmek amacıyla “Yapay Zekâ Uygulama ve Araştırma Merkezi” kuruyor. Merkez; ülkemizdeki bilimsel ve akademik faaliyetlere katkıda bulunmayı, yapay zekâ alanında ileri düzeyde çalışmalar gerçekleştirmeyi amaçlıyor.

19.02.2020Teknoloji
İş Bankası’ndaki CHP hisseleri

İş Bankası’ndaki CHP hisseleri

CHP’nin İş Bankası hisselerinin Hazine’ye aktarılması tartışmalarıyla ilgili İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali ilk kez konuştu. Koç Üniversitesi İş Bankası Yapay Zekâ Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin tanıtım toplantısında konuşan Bali, özetle şunları söyledi:

19.02.2020Gündem
Yapay zeka için yeni merkez

'Yapay zeka' için yeni merkez

Yapay zekâ alanında ileri düzeyde çalışmalar gerçekleştirmek amacıyla 'Yapay Zekâ Uygulama ve Araştırma Merkezi' kuruldu.

18.02.2020Eğitim
Bağımsızlık hikâyesinin peşindeyim

Bağımsızlık hikâyesinin peşindeyim

Bebekken annesini, sekiz yaşındayken babasını kaybeden 17 yaşındaki yüzde 90 görme engelli Helin İdil Özdemir, engellere rağmen başarabilmenin en güzel örneği. Okul birincilikleri, yüzmede dereceleri bulunan üniversite öğrencisi Helin,“Biriyle ders çalışmak bana yakın bir sistem ama onu bırakmayı planlıyorum. Çünkü o her zaman sizi birine bağımlı ediyor. Ben bağımsızlık hikâyesinin peşindeyim” diyor.

18.02.2020Eğitim
Anadolu Bursiyerlerinin sayısı 600ü geçti

'Anadolu Bursiyerleri'nin sayısı 600'ü geçti

Başarılı ve ihtiyaç sahibi gençleri üstün eğitim imkânlarıyla buluşturma hedefiyle 2011'de başlatılan 'Anadolu Bursiyerleri Programı'ndan yararlanan öğrencilerin sayısı 606 oldu.

15.02.2020Eğitim
Koç Holding’in 2019 geliri 153.5 milyar lira, yatırımlar 8.9 milyar lira

Koç Holding’in 2019 geliri 153.5 milyar lira, yatırımlar 8.9 milyar lira

Koç Holding, 2019 yılında konsolide bazda toplam 153.5 milyar lira gelir elde ederken, 4.4 milyar lira ana ortaklık payı net dönem karı gerçekleştirdi.

14.02.2020Ekonomi
17.6 milyar TL bağışladık

17.6 milyar TL bağışladık

Türkiye’deki sivil toplum örgütlerinin gelişmesi için çalışan Türkiye Üçüncü Sektör Vakfı’nın hazırladığı (TÜSEV) “Türkiye’de Bireysel Bağışçılık ve Hayırseverlik 2019 Raporu” yayımlandı. Rapora göre, Türkiye’de bir yıl içinde yapılan tüm bireysel yardım ve bağışların toplamı 17.6 milyar TL olarak tahmin ediliyor.

14.02.2020Ekonomi
Türkiyede kişi başı bireysel bağış ve yardım miktarı 303 TL

Türkiye'de kişi başı bireysel bağış ve yardım miktarı 303 TL

Türkiye Üçüncü Sektör Vakfı (TÜSEV) raporuna göre, Türkiye'de sene içinde kişi başı bireysel bağış ve yardım miktarı 303 TL oldu.

13.02.2020Ekonomi
Üniversite hastanesine özel sınıf

Üniversite hastanesine 'özel sınıf'

Üniversite hastanesine, hastanede uzun süreli tedavi gören çocukların eğitimlerine devam edebilmeleri amacıyla 'Özel Hastane Sınıfı' açıldı!

12.02.2020Eğitim
Aileden ’Egemen’i yaşatalım’ çağrısı

Aileden ’Egemen’i yaşatalım’ çağrısı

BURDUR Bucak’ta henüz 5 aylıkken menenjit hastalığını yenen, 1 yaşına geldiğinde ise Mikrovillus inklüzyon (kronik ishal) hastalığına yakalanan 14 aylık Egemen Özbek’in ailesi, çocuklarının tedavisi için 4 hastaneye gitmelerine rağmen çözüm bulamadı. Baba Cahit Özbek, tek isteğinin oğlunun sağlığına kavuşması olduğunu söyledi.

11.02.2020Gündem
İstikbal kadınların

İstikbal kadınların

THY, eğitimdekiler de dahil 39 kaptan ve 172 ikinci pilotun bulunmasıyla dünyada en çok kadın pilotun görev yaptığı sayılı havayolu şirketlerinden biri oldu. Kadın pilotlar hemcinslerine pilot olmaları çağrısında bulunuyor.

20.01.2020Ekonomi
THY, kadın pilot sayısında 211 ile tarihi rekor kırdı

THY, kadın pilot sayısında 211 ile tarihi rekor kırdı

Türk Hava Yolları (THY), kadın pilot sayısında tüm zamanların rekorunu kırdı. 2006 yılında sadece 6 olan kadın pilot sayısı bu yıl itibarıyla 35 kat artarak 211'e çıktı. Milli havayolu şirketinde kadın pilotlar uzun menziller de dahil her uçakta görev alıyor. THY, eğitimdekiler de dahil 39 kaptan ve 172 de ikinci pilotun bulunmasıyla dünyada en çok kadın pilotun görev yaptığı sayılı havayolu şirketlerinden biri oldu. THY'de görev yapan kadın pilotlardan Selin Sevimli, Didem Bayrakdar ve İrem Poyraz, hemcinslerine pilot olmaları çağrısında bulundular.

18.01.2020Ekonomi
Anne-babalık kapasitesi gelişir mi

Anne-babalık kapasitesi gelişir mi?

Herkes Pisagor gibi bir matematik dehası olamaz ama gerekli destek ve çabayla ‘yeteri kadar’ matematik öğrenebilir. Tıpkı bunun gibi ‘yeterince iyi anne babalık’ da öğrenilebilir.

13.01.2020Eğitim
TİM ihracatta inovasyon için akademisyenlerle buluştu

TİM ihracatta inovasyon için akademisyenlerle buluştu

TİM Başkanı İsmail Gülle "İnovasyon Haftasını planlarken akademisyenlerimizin fikirlerini almaya, işin mutfağında olan teknoparklarımızın ve teknokentlerimizin tecrübelerinden yararlanmaya özellikle önem veriyoruz ve doğal paydaşlarımız olarak görüyoruz. Etkinliğimizin başarıya ulaşması için sunacakları katkılar bizim için büyük önem taşıyor" dedi.

9.01.2020Ekonomi
Rektörün kızına milyonluk şantaj iddiası... Davada karar çıktı

Rektörün kızına milyonluk şantaj iddiası... Davada karar çıktı

Koç Üniversitesi'nde Rektör Umran Savaş İnan'ın kızı Ayşe İnan'dan toplamda 1 milyon 150 bin lira alarak dolandırdığı iddia edilen, o dönem üniversite koordinatörü olan sanık Ramazan Kalaycı'nın yargılandığı davada karar açıklandı. Sanık Ramazan Kalaycı, '' Resmi belgede sahtecilik ve dolandırıcılık '' suçundan beraat etti.

26.12.2019Gündem
Dijital ruh: İnsan ve teknoloji arasındaki yaratıcı ortaklık

Dijital ruh: İnsan ve teknoloji arasındaki yaratıcı ortaklık

Koç Üniversitesi Yayınları (KÜY) tarafından yayımlanan Dijital Ruh: İnsan ve Teknoloji arasındaki Yaratıcı Ortaklık isimli kitap raflardaki yerini aldı. Bilim kategorisinde yayımlanan kitap, Berkeley Üniversitesi Profesörü Edward Ashford Lee tarafından kaleme alındı, Avni Uysal ve Gizem Uysal tarafından Türkçe'ye kazandırıldı.

23.12.2019Teknoloji
O Ses Türkiye Saadet kimdir, soyadı ne, kaç yaşında

O Ses Türkiye Saadet kimdir, soyadı ne, kaç yaşında?

O Ses Türkiye backstage sunucusu olarak tanınan Saadet Özsırkıntı, konuk olarak katıldığı programlar ve sosyal medya paylaşımlarıyla dikkatleri üzerine çekiyor. O Ses Türkiye'nin yanı sıra Survivor'la da tanınan Saadet Özsırkıntı'nın hayatına ilişkin bilgiler merak ediliyor. Peki, O Ses Türkiye Saadet kimdir, kaç yaşında? Saadet Özsırkıntı hakkında bilgiler…

20.12.2019Televizyon
Eximbanktan ihracatçılara verimliliğe göre faiz

Eximbank'tan ihracatçılara verimliliğe göre faiz

Türk Eximbank Genel Müdür Yardımcısı Enis Gültekin "2018 sonu itibarıyla 44,2 milyar dolarlık finansman sağladık ihracatçılara. Bu yılı da 48,4 milyar dolarla tamamlamayı bekliyoruz" dedi.

19.12.2019Ekonomi
Son dakika haberi: Rektörün kızına 1.2 milyonluk şantaj

Son dakika haberi: Rektörün kızına 1.2 milyonluk şantaj

Özel hayatına dair bazı ayrıntıları sohbet esnasında paylaştığı Ramazan Kalaycı tarafından şantajla parasının alındığını söyleyen Koç Üniversitesi Rektörü Umran Savaş İnan’ın kızı Ayşe İnan mahkemede ifade verdi: 'Para çoktu torbayla getirdim'

19.12.2019Gündem
35 uygulama denedi, bir araba parasını şifacılara harcadı...Bir şifa  bağımlısının  itirafları

35 uygulama denedi, bir araba parasını şifacılara harcadı...Bir şifa bağımlısının itirafları

Biyoenerji, refleksoloji, astroloji, hipnoz, detoks, vücut okuma, frekans, akupunktur, ayurveda, reiki, nefes, masaj ve dans terapisi, geçmiş hayat, şaman, aile dizimi... Sayması bile zor ama o bunların hepsini denedi. 10 yılda 35 şifa uygulamasını tecrübe etti. Sonra da oturdu, bu yolculuğun hikâyesini eğlenceli bir üslupla kaleme aldı. Uzun yıllar klip yönetmenliği ve senaristlik yapan, bugünlerdeyse üniversitede sinema dersleri veren Ela Başak Atakan’la kitabını konuştuk, uzmanlara da son yıllarda yükselen ‘şifa/kişisel gelişim’ fenomenini sorduk.

15.12.2019Hürriyet Pazar
Türkiye ile Libya arasındaki anlaşma bölgenin enerjisini artıraca

Türkiye ile Libya arasındaki anlaşma bölgenin "enerjisini" artıraca

Kıbrıs İlim Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ata Atun "Türkiye ve Libya arasındaki anlaşma, kıta sahanlığı ve münhasır ekonomik bölgeyi de içine alıyor" dedi.

14.12.2019Ekonomi

‘İnsan Gelişimi Araştırma Ödülü’ne başvurular başladı

‘Prof. Dr. Çiğdem Kağıtçıbaşı İnsan Gelişimi Araştırma Ödülü’ için başvurular başladı. Bu yıl 4'üncüsü verilecek ödül için 9 Mart'a kadar başvuru yapılabilecek.

12.12.2019Eğitim
Gençlik ve Spor Bakanlığından engelli milli sporculara burs imkanı

Gençlik ve Spor Bakanlığı'ndan engelli milli sporculara burs imkanı

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu'nun 28 vakıf üniversitesi ile imzaladığı tarihi anlaşma, milli paralimpik ve deaflimpik sporculara da vakıf üniversitelerinde yüzde 100 burslu eğitim imkanı sağlıyor.

3.12.2019Diğer
Vakıf üniversitesindeki milli sporculara burs

Vakıf üniversitesindeki milli sporculara burs

Gençlik ve Spor Bakanlığı ile 28 vakıf üniversitesi arasında ‘Vakıf üniversitelerinden Türk sporuna yükseköğretimde yüzde yüz destek’ temalı çalışmanın mutabakat metni imzalandı.

28.11.2019Eğitim
Gençlik ve Spor Bakanlığı tarihi bir anlaşmaya imza attı

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarihi bir anlaşmaya imza attı

Gençlik ve Spor Bakanlığı, yıllardır beklenen sporcu bursu ile ilgili önemli bir adım atarak 28 vakıf üniversitesi ile tarihi bir anlaşmaya imza attı. Uluslararası seviyede başarı kazanan milli sporcular artık vakıf üniversitelerinde tam burslu okuyabilecekler.

28.11.2019Diğer
İz bırakan öğretmenler... İçleri ısıtan hikâyeler

İz bırakan öğretmenler... İçleri ısıtan hikâyeler

Kimi okula gitmek yerine sahneye çıkmak isteyen öğrencisini eğitime yönlendirdi, kimi imkânı olmayan öğrencilerini sporla buluşturdu. Kimiyse “Yapamıyor” demedi, öğrencileri için fazla mesai yaptı, başarılı olmalarını sağladı. Hepsinin ortak noktasıysa onların eğitimden kopmasını önleyip ayakları üzerinde durmalarını sağlamak. 24 Kasım Öğretmenler Günü’nün ardından bu öğretmenlerden birkaçına yer verdik. İşte onlardan bazılarının hikâyeleri:

26.11.2019Eğitim
Denizlerin sır küpleri müzesini bekliyor

Denizlerin 'sır küpleri' müzesini bekliyor

Denizlerin arkaik, klasik, Helenistik, Roma ve Bizans dönemlerinin bilgi, belge, afiş, heykel, rölyef, harita ve maketlerle anlatılacağı "Amfora ve Deniz Müzesi" kurulması hedefleniyor.

25.11.2019Seyahat
Dr. Karalar ‘Genç Araştırmacılar Programı’na seçildi

Dr. Karalar ‘Genç Araştırmacılar Programı’na seçildi

Dr. Öğr. Üyesi Elif Nur Fırat Karalar, Hücre İskeleti Araştırma Laboratuvarında gerçekleştirdiği çalışmaları dolayısıyla Avrupa Moleküler Biyoloji Örgütü’nün Genç Araştırmacılar Programı'na seçildi.

22.11.2019Eğitim
THE açıkladı: Hacettepe sağlıkta ilk 300’de

THE açıkladı: Hacettepe sağlıkta ilk 300’de

Londra merkezli yükseköğretim derecelendirme kuruluşu Times Higher Education (THE), tıp ve sağlık, psikoloji, fizik ve yaşam bilimleri alanında dünya üniversiteler sıralamasını açıkladı.

21.11.2019Eğitim
Bırakın çocuklarınız tatili tatil gibi yaşasın

Bırakın çocuklarınız tatili tatil gibi yaşasın!

Ek dersler, ödevler, kurslar derken tatilde derslerden ve derslerin stresinden uzaklaşamayan öğrenciler, derslerin yorgunluğunu üzerlerinden atamadan tekrar derslere dönüyor. Sonuç kısa zamanda kazanım gibi görünse de uzun dönemde tükenmişlik, pişmanlık ve hayal kırıklığı olabiliyor.

18.11.2019Eğitim
En son akademik kadro ilanları Üniversitelerin akademik personel alımı ilanları

En son akademik kadro ilanları! Üniversitelerin akademik personel alımı ilanları

Üniversitelerin bünyesinde yer alan akademik kadrolar için açılan ilanlar, tek bir adres üzerinden takip edilebiliyor. Akademik personel alımı ilanını resmi olarak duyurmak zorunda olan üniversiteler, talep ettikleri şartları da bu ekran üzerinden yayımlıyor. Peki, akademik personel alımı ilanları nereden görüntülenir? İşte, üniversitelerin en son akademik kadro ilanları

17.11.2019Eğitim
‘Mustafa Ödülü’ rektör Prof. Dr. İnan’a

‘Mustafa Ödülü’ rektör Prof. Dr. İnan’a

İslam dünyasında bilimin gelişimine katkıda bulunmak, akademisyen ve araştırmacılar arasındaki bilimsel ilişkileri geliştirmek amacıyla iki yılda bir verilen ‘Mustafa Ödülleri’ sahiplerini buldu. ‘İyonosferik ve Atmosferik Fizik’ alanındaki çalışmaları rektörü Prof. Dr. Umran İnan’da ödül aldı.

13.11.2019Eğitim
En iyi ‘yönetilen’ler belli oldu

En iyi ‘yönetilen’ler belli oldu

Dünyanın 20 ülkesinde Deloitte tarafından uygulanan ‘En İyi Yönetilen Şirketler’ programı 2 yıldır Türkiye’de de uygulanıyor.

13.11.2019Ekonomi
İranda 2 Türk bilim insanına ödül verildi

İran'da 2 Türk bilim insanına ödül verildi

Türk bilim insanları Prof. Dr. Uğur Şahin ve Prof. Dr. Umran İnan, İran'ın prestijli ödüllerinden Mustafa'nın "Yaşam ve Tıp Bilimi ve Teknolojisi" ile “Bilim İnsanları” kategorilerinde ödüle layık görüldü.

12.11.2019Teknoloji
Türkiye’nin “En İyi Yönetilen Şirketleri” belirlendi

Türkiye’nin “En İyi Yönetilen Şirketleri” belirlendi

Uluslararası muhasebe, denetim, vergi ve yönetim danışmanlığı hizmeti sunan Deloitte Private tarafından 20 ülkede uygulanan ve geçen yıl Türkiye'de ilki düzenlenen En İyi Yönetilen Şirketler (Best Managed Companies) programının 2019 yılı kazananları belli oldu.

8.11.2019Ekonomi

Yazar Sonuçları

Çin’deki gelişmeler hem turizmi hem seramik sektörünü hareketlendiriyor

COVİD19 dünya gündeminde birinci sıradaki yerini korurken, kıtalararası yayılmayı sürdürüyor.

1.03.2020

Hiperbarik Oksijen Tedavisi

Hiperbarik oksijen tedavisi ilk kez 1600’lü yıllarda yüksek basınç tedavisi olarak uygulanmaya başlanan, ardından oksijenin keşfi ile “yüksek basınç altında oksijen uygulaması” olarak tanımlanan bir tedavi yöntemi. 

29.02.2020

İyi ki geldin

Tam 100 yıl öncesine gidiyoruz... 26 Aralık 1919 gecesine...

27.12.2019

Arkeolojinin kalbi İstiklal’de atıyor

İSTİKLAL Caddesi’nin iki yüzü var.

8.12.2019

Bir şehir topluca ihbar ediyor

YILLARDIR yetkililere söylediler.

23.11.2019

Bu nasıl bir ‘kirletme izni’dir!

TBMM’de temsil edilen tüm siyasi partilerin ortak kararıyla geri çekilen 13 kömürlü termik santrala yeniden havayı ‘kirletme izni’ verilmesi gündemde...

13.11.2019