Bugün neler oldu?

Kıdem Tazminatı

Güncelleme Tarihi:

Kıdem Tazminatı haberleri sayfasında Kıdem Tazminatı hakkında son dakika haberler ve güncel bilgiler bulunmaktadır. Toplam 2457 Kıdem Tazminatı haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber sayfamızdan takip edilebilir.

Günümüzde herkes kendine uygun bir işte çalışıyor. Özellikle de yeteneklere ve bilgi birikimlerine göre iş tercihi yapılıyor. Çeşitli işlerde çalışan kişiler de kendi haklarını bilmeliler.

Kıdem tazminatı her işçinin emeğinin karşılığını alması durumudur. Bu kıdem tazminatının işçi ve işveren için olumlu tarafları olduğu kadar aksi yönde neticesi de doğabilir. Kıdem tazminatını kazanmak için bazı şartlar aranır.

Kıdem Tazminatı Nedir?

Çeşitli sektörlerde çalışan işçiler çalıştıkları sektörde tüm hizmet süreleri boyunca belli bir emek verirler. İşçilerin çalıştıkları bu sektörde verdikleri emeğin karşılığını almaları için kıdem tazminatı verilir. Kıdem tazminatı, yasalar ile teminat altına alınan yasal bir sistemdir. Bu kıdem tazminatlarını almak için bazı durumlarda belli şartlar aranır. İşçiler tüm yıllarda çalıştıkları süre boyunca büyük bir emek vermekteler. Yıllarca aynı sektörde çalışıp emek veren işçilerin kıdem tazminatı hakkı doğar.

Kıdem Tazminatı Nasıl Alınır ve Şartları Hakkında Bilgi

Her çalışanın hakkı olan kıdem tazminatını alabilmek için bazı şartlar gerekmektedir. Özellikle 1475sayılı İş Kanunu'nun 14'üncü maddesi baz alındığında 4857 sayılı iş kanununa göre çalışanlar işverenlerinden kıdem tazminatı alırlar. Bunun için de yasa ile 7farklı hal belirtilmiştir. Bu sebepler ise şöyle sıralanabilir;

-İşçinin haklı bir sebep ile işi bırakması

- İşçinin haklı bir sebep olmadan da işten çıkarılması

- İşçinin emekli olmak için işi bırakması

- Erkek işçilerin de askerlik yapmak için işlerini bırakmaları

- İşçilerin emeklilik ile ilgili diğer şartları tamamladıktan sonra emeklilik yaşını beklemeleri için işçinin işini bırakması

- Kadın işçinin de evlendikten sonra bir yıl içinde işi bırakması durumu

- İşçinin ölmesi ile birlikte de kıdem tazminatı verilir. Tüm bu belirtilen durumlarda her çalışma yılına göre işçiye brüt maaşı kadar bir kıdem tazminatı ödenmektedir.

Kıdem Tazminatı haberleri

DAHA FAZLA #KIDEM TAZMİNATI HABERLERİ

Kıdem Tazminatı’a ait tüm site haberleri