EKSTRA
MENÜ

Kıdem Tazminatı

Kıdem Tazminatı haberleri sayfasında güncel ve son dakika Kıdem Tazminatı hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 2.132 Kıdem Tazminatı haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Günümüzde herkes kendine uygun bir işte çalışıyor. Özellikle de yeteneklere ve bilgi birikimlerine göre iş tercihi yapılıyor. Çeşitli işlerde çalışan kişiler de kendi haklarını bilmeliler.

Kıdem tazminatı her işçinin emeğinin karşılığını alması durumudur. Bu kıdem tazminatının işçi ve işveren için olumlu tarafları olduğu kadar aksi yönde neticesi de doğabilir. Kıdem tazminatını kazanmak için bazı şartlar aranır.

Kıdem Tazminatı Nedir?

Çeşitli sektörlerde çalışan işçiler çalıştıkları sektörde tüm hizmet süreleri boyunca belli bir emek verirler. İşçilerin çalıştıkları bu sektörde verdikleri emeğin karşılığını almaları için kıdem tazminatı verilir. Kıdem tazminatı, yasalar ile teminat altına alınan yasal bir sistemdir. Bu kıdem tazminatlarını almak için bazı durumlarda belli şartlar aranır. İşçiler tüm yıllarda çalıştıkları süre boyunca büyük bir emek vermekteler. Yıllarca aynı sektörde çalışıp emek veren işçilerin kıdem tazminatı hakkı doğar.

Kıdem Tazminatı Nasıl Alınır ve Şartları Hakkında Bilgi

Her çalışanın hakkı olan kıdem tazminatını alabilmek için bazı şartlar gerekmektedir. Özellikle 1475sayılı İş Kanunu'nun 14'üncü maddesi baz alındığında 4857 sayılı iş kanununa göre çalışanlar işverenlerinden kıdem tazminatı alırlar. Bunun için de yasa ile 7farklı hal belirtilmiştir. Bu sebepler ise şöyle sıralanabilir;

-İşçinin haklı bir sebep ile işi bırakması

- İşçinin haklı bir sebep olmadan da işten çıkarılması

- İşçinin emekli olmak için işi bırakması

- Erkek işçilerin de askerlik yapmak için işlerini bırakmaları

- İşçilerin emeklilik ile ilgili diğer şartları tamamladıktan sonra emeklilik yaşını beklemeleri için işçinin işini bırakması

- Kadın işçinin de evlendikten sonra bir yıl içinde işi bırakması durumu

- İşçinin ölmesi ile birlikte de kıdem tazminatı verilir. Tüm bu belirtilen durumlarda her çalışma yılına göre işçiye brüt maaşı kadar bir kıdem tazminatı ödenmektedir.

Kıdem Tazminatı Haberleri

Aşısız çalışandan haftada bir test istenebilecek

Aşısız çalışandan haftada bir test istenebilecek

Artık işyerlerinde ‘aşısız’ çalışandan haftada bir PCR testi istenebilecek. Ayrıca aşı olmayan çalışanlara, hastalığın olası sonuçları hakkında işverenlerin bilgi vermesi zorunlu olacak. İşçi ve işveren temsilcileri alınan kararları desteklediklerini açıkladı.

4.09.2021Ekonomi
Son dakika... Tüm çalışanları ilgilendiriyor Maaşa ve çalışma yılına göre kıdem tazminatı listesi

Son dakika... Tüm çalışanları ilgilendiriyor! Maaşa ve çalışma yılına göre kıdem tazminatı listesi

2021’in ikinci yarısında kıdem tazminatı 7 bin 638 TL’den 8 bin 284 TL’ye çıktı. Buna göre 2021’nin temmuz-aralık döneminde işçilere ödenecek kıdem tazminatı tavanı 8 bin 284 lira olarak belirlendi. Böylece bir işyerinde 5 yıl çalışmış biri eğer işten çıkarılırsa kıdem tazminatı olarak 41 bin 420 TL alacak.

29.07.2021Ekonomi
Herkesi ilgilendiriyor Kıdem tazminatıyla ilgili önemli detay

Herkesi ilgilendiriyor! Kıdem tazminatıyla ilgili önemli detay

Sağlık priminden kıdem tazminatına kadar az bilinen detayları Hürriyet Gazetesi yazarlarından Noyan Doğan köşesinde açıkladı.

28.07.2021Ekonomi
Son dakika... Milyonlarca çalışan dikkat 1 gün bile olsa tazminat alıyorsunuz

Son dakika... Milyonlarca çalışan dikkat! 1 gün bile olsa tazminat alıyorsunuz

Çalışanların tazminat haklarına ilişkin bazı yanlış bilinen uygulamalar yaşanıyor. Her çalışanın 2 farklı tazminat hakkı oluyor. Kıdem tazminatı için 1 yılın dolması gerekirken ihbar tazminatı için 1 gün çalışılsa da hak ortaya çıkıyor.

23.07.2021Ekonomi
2021 kıdem tazminatı tavanı ne kadar oldu Kıdem tazminatı nasıl hesaplanıyor Kıdem tazminatıyla ilgili son gelişmeler

2021 kıdem tazminatı tavanı ne kadar oldu? Kıdem tazminatı nasıl hesaplanıyor? Kıdem tazminatıyla ilgili son gelişmeler

Kıdem tazminatında yeni bir gelişme yaşandı. Temmuz ayı memur maaşı yüzde 8.45 zamlanınca kıdem tazminatı tavanı da bu oranda yükseldi. Kıdem tazminatı, son işyerinde çalışılan her tam yıl için 30 günlük son brüt ücret üzerinden hesaplanıyor. Peki,2 021 kıdem tazminatı tavanı ne kadar oldu? Kıdem tazminatı nasıl hesaplanıyor? Kıdem tazminatıyla ilgili son gelişmeler

8.07.2021Ekonomi
Son dakika... Kıdem tazminatında tavan yükseldi

Son dakika... Kıdem tazminatında tavan yükseldi

Kıdem tazminatı alt ve üst limitleri asgari ücret ve memur maaşına endeksli. Alt limit asgari ücretteki artışa göre yükselirken, üst limit yani tavan memur maaşına yapılan zamma paralel artıyor. Temmuz ayı memur maaşı yüzde 8.45 zamlanınca kıdem tazminatı tavanı da bu oranda yükseldi ve 7 bin 639 liradan 8 bin 284 liraya çıktı.

7.07.2021Ekonomi
Dikkat Zorunluluk geldi... Mutlaka hesaplayın

Dikkat! Zorunluluk geldi... Mutlaka hesaplayın

İşten ayrılmalar yaşandığında kıdem ve ihbar tazminatının koşulları genel olarak herkes tarafından bilinir. Kıdem tazminatı her bir çalışma yılı için; bir aylık (30 günlük) ücret kadar hesaplanır.

6.07.2021Ekonomi
Son dakika Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumuna ilişkin yasa teklifi Meclisten geçti

Son dakika! Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu'na ilişkin yasa teklifi Meclis'ten geçti

Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumunun (MKE) anonim şirket olmasını düzenleyen kanun teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi.

30.06.2021Gündem
Son dakika: MKE hakkındaki kanun teklifi TBMMde kabul edildi

Son dakika: MKE hakkındaki kanun teklifi TBMM'de kabul edildi

TBMM Milli Savunma Komisyonu'nda Makine ve Kimya Endüstrisi Anonim Şirketi Hakkında Kanun Teklifi kabul edildi.

28.06.2021Gündem
Son dakika haberi: Çalışma hayatında 30 Haziran virajı

Son dakika haberi: Çalışma hayatında 30 Haziran virajı

30 Haziran’da, salgının başından bu yana işverenlere ve çalışanlara verilen desteklerin tamamı son bulacak. Kimileri yeni dönemde işten çıkarma durumu ile karşı karşıya kalınırsa kıdem tazminatını nasıl alacağını, emekliliği gelenler ise emekli olup olamayacağını merak ediyor. Hürriyet yazarı Noyan Doğan, desteksiz yeni dönemin merak edilenlerini kaleme aldı...

24.06.2021Ekonomi
Kıdem tazminatı nedir, nasıl hesaplanır Kıdem tazminatına hak kazanma koşulları nelerdir

Kıdem tazminatı nedir, nasıl hesaplanır? Kıdem tazminatına hak kazanma koşulları nelerdir?

Çeşitli iş alanlarında çalışmakta olan vatandaşların en çok merak ettikleri konulardan biri olan kıdem tazminatına hak kazanma koşulları emeğinin karşılığını almak isteyenler tarafından sorgulanmaya devam ediyor. Peki, kıdem tazminatı nedir, nasıl hesaplanır? Kıdem tazminatına hak kazanma koşulları nelerdir? İşte detaylar…

2.06.2021Gündem
İŞKUR işsizlik maaşı başvurusu nasıl yapılır E-Devlet üzerinden işsizlik maaşı başvuru detayları

İŞKUR işsizlik maaşı başvurusu nasıl yapılır? E-Devlet üzerinden işsizlik maaşı başvuru detayları

İŞKUR işsizlik maaşı başvurusu, iş yerinden çeşitli nedenlerle ayrılmak durumunda kalan pek çok çalışanın yakından ilgilendiği bir konu olarak gündemdeki yerini korumaya devam ediyor. İşsiz kaldıkları dönemde devlet desteğinden yararlanmak isteyen vatandaşlar, işsizlik maaşı başvurusunun nasıl yapıldığını merak ediyor. E-Devlet üzerinden gerçekleştirilebilen işsizlik maaşı başvuru işlemleri nasıl, hangi şartlarda yapılır? İşte konuyla ilgili detaylı bilgiler…

30.05.2021Gündem
İşten çıkarılan pilotlara servet değerinde tazminat

İşten çıkarılan pilotlara servet değerinde tazminat

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 46. Hukuk Dairesi, sağlık sorunları nedeniyle işten çıkarılan ve 150 bin dolar tutarındaki lisans kaybı sigortası ödenmediği gerekçesiyle icra takibi başlatan pilotu haklı bulan yerel mahkeme kararına yapılan itirazı reddetti. "Mağdur pilota, icra inkar tazminatının da dahil olduğu 180 bin dolar ve işleyen faizin karşılığı 1 milyon 335 bin lira ödenmesi" kararı, benzer sorunlar yaşayan pilotlar için emsal teşkil edecek.

20.05.2021Ekonomi
Çalışanlar dikkat Kıdem tazminatınızı alabilirsiniz...

Çalışanlar dikkat! Kıdem tazminatınızı alabilirsiniz...

Emeklilik için gereken gün sayısını tamamlamış olan ve çalışmaya devam eden kişiler istedikleri zaman işten ayrılıp kıdem tazminatını alabiliyor.

18.05.2021Ekonomi
Kripto yasasında sona gelindi

Kripto yasasında sona gelindi

Kripto varlıklar için bir taslak çalışması hazırladıklarını açıklayan Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, “Arkadaşlarımız çalışmaların yaptı. Konuyu Cumhurbaşkanımıza arz edeceğiz, uygun görmesi halinde de adımımızı atacağız. Gelir İdaresi tarafında da vergilendirme konusunda bir çalışma yürütüyoruz. Bizim ‘bu yasaklansın’ gibi bir yaklaşımımız kesinlikle yok” diye konuştu.

8.05.2021Ekonomi
Son dakika haberi... Hazine Ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan açıkladı Kripto parada flaş gelişme

Son dakika haberi... Hazine Ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan açıkladı! Kripto parada flaş gelişme

Hazine Ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, Hande Fırat'ın CNN Türk'te yayınlanan Gece Görüşü programına katıldı. Ekonomideki son gelişmeleri değerlendiren Bakan Elvan, Hakan Çelik ve Hacer Boyacıoğlu'nun sorularını yanıtladı. Bakan Elvan, kripto para platformlarıyla ilgili taslak çalışmasının yapıldığını söyledi. Bakan Elvan, "128 milyar dolar" tartışmasıyla ilgili olarak "MB Kanunu'na göre yaşanan tamamen yasaldır." dedi. Koronavirüsle mücadelede 133,7 milyar liranın harcandığını söyleyen Bakan Elvan, 206 milyar liralık Tarım Kredi, esnaf kredi ile vergi ve prim borcunun ertelendiğini ve bugüne kadar kredi programları kapsamında firmalara 315 milyar liralık kredi verildiğini belirtti. Öte yandan Bakan Elvan 2021'de %5'in üzerinde bir büyüme beklediğini ifade etti.

6.05.2021Ekonomi
İşten Çıkış Kodu Nedir Ve Ne İşe Yarar İşten Çıkış Kodları Neler

İşten Çıkış Kodu Nedir Ve Ne İşe Yarar? İşten Çıkış Kodları Neler

Çeşitli nedenlerden ötürü çalıştığı işyerinden ayrılan ya da iş akdi feshedilen kimseleri Sosyal Güvenlik Kurumuna bildirimi zorunludur. Böylelikle yürütülmekte olan sigortaları son bulup çalışanların işten ayrıldıktan sonra elde edeceği hakları kesinleşir. İşten çıkış kodu tam da olarak burada devreye girip çalışanın işten hangi sebeple ayrıldığını kuruma bildirme amacıyla kullanılır. İşten çıkış kodu nedir, ne işe yarar ve işten çıkış kodlarının detaylarını sizin için derledik.

5.05.2021Kobi
Fazla mesaisini alamayanlar dikkat Kıdem tazminatınızı alabilirsiniz

Fazla mesaisini alamayanlar dikkat! Kıdem tazminatınızı alabilirsiniz

Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, fazla mesai yaptığı halde ücretin ödenmemesini işçi tarafından haklı fesih olarak karara bağladı. Böylece fazla mesaisini alamayan işçiler iş akitlerini feshederek kıdem tazminatını alabilecek.

27.04.2021Ekonomi
282 bin çalışana 1.500 TL destek

282 bin çalışana 1.500 TL destek

Yiyecek-içecek alanında faaliyet gösteren çalışanlar için nisan- mayıs aylarında geçerli olacak 1.500 TL’lik destek, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndan geçti. Yeme-içme sektöründe çalışan 537 bin kişi olduğunu belirten Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcısı Ahmet Erdem, 282 bin çalışanın 1.500 TL’lik destekten yararlanmasını beklediklerini söyledi.

9.04.2021Ekonomi
Tamamlayıcı emeklilik kıdemsiz de olur

Tamamlayıcı emeklilik kıdemsiz de olur

Allianz Yaşam ve Emeklilik Genel Müdürü Taylan Türkölmez, tamamlayıcı emeklilik sistemine ihtiyaç olduğunu belirterek, “İlla da kıdem tazminatı reformuyla birlikte yürütülmesi gerekmiyor. Gelinen noktada kıdem tazminatını bir kenara koyduk ama tamamlayıcı emeklilik sisteminden vazgeçmiş değiliz” diye konuştu.

22.02.2021Ekonomi
IMFten Türkiyeye ilişkin olumlu açıklama

IMF'ten Türkiye'ye ilişkin olumlu açıklama

IMF Türkiye Masası Şefi Donal McGettigan "Kredibilitenin iyileşmesini sağlayan politika değişikliği enflasyonu da kademeli olarak düşürecektir. Sıkı ve sürdürülebilir para politikası uygulaması, Türkiye ve yurt dışındaki yatırımcıların güveni için hayati önem taşıyor" dedi.

18.02.2021Ekonomi
Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi nedir ve kimleri kapsıyor

Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi nedir ve kimleri kapsıyor?

Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi, gündeme gelmesinin ardından araştırılan konu olmaya başladı. Hürriyet Gazetesi yazarı Noyan Doğan tarafından 22 Haziran 2020 tarihinde ele alınan Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi, kıdem tazminatı ve fon konuları ile öne çıktı. Peki, Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi nedir ve kimleri kapsıyor? İşte, Noyan Doğan'ın yazısından detaylı bilgiler

17.02.2021Gündem
Kıdem tazminatı nedir | Uzmana Sor

Kıdem tazminatı nedir? | Uzmana Sor

Avukat F. Ozan Karagülle bu videoda kıdem tazminatına dair bilmemiz gerekenleri açıklıyor.

15.02.2021Life Style
Koç, SEKi sattı

Koç, SEK'i sattı

TAT Gıda, Kamuyu Aydınlatma Platformu'na yaptığı açıklamada SEK Süt'ün Çallı Gıda'ya satışının gerçekleştiğini duyurdu.

6.01.2021Ekonomi
Kıdem tazminatı tavanı ne kadar oldu 2021 kıdem tazminatı tavan ücretini Hazine ve Maliye Bakanlığı duyurdu

Kıdem tazminatı tavanı ne kadar oldu? 2021 kıdem tazminatı tavan ücretini Hazine ve Maliye Bakanlığı duyurdu

Kıdem tazminatı tavanı yeni memur maaşlarının açıklanmasının ardından belli oldu. Milyonlarca kamu çalışanını ilgilendiren, mali ve sosyal haklarıyla ilgili bilgiler ile tazminattan asgari ücrete artış oranlarını içeren genelge Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yayımlandı. Bakan Lütfi Elvan imzasıyla yayınlanan genelgede 2021 kıdem tazminatı tavan ücretinde kesin rakam duyuruldu. İşçilere ödenecek kıdem tazminatının yıllık tavan tutarı 7.638,96 TL oldu. İşte, merakla beklenen 2021 kıdem tazminatıyla ilgili bilgiler.

6.01.2021Ekonomi
Son dakika... Memur ve işçilerin beklediği karar açıklandı

Son dakika... Memur ve işçilerin beklediği karar açıklandı!

Hazine ve Maliye Bakanlığı kamu çalışanlarının mali ve sosyal haklarıyla ilgili bilgiler ile tazminattan asgari ücrete artış oranlarını içeren genelgeyi yayınladı.

6.01.2021Ekonomi
Bunu yapan yandı Uyarılara uymayınca işten kovuldu

Bunu yapan yandı! Uyarılara uymayınca işten kovuldu

Bir benzin istasyonunda çalışan genç, işe sakallı gidince işten kovuldu. Genç kılık kıyafet konusunda sözleşmede yazılı ifade yer almadığını belirterek soluğu İş Mahkemesi'nde aldı...

3.01.2021Ekonomi
Kıdem tazminatı tavan fiyatı ne kadar oldu İşte yeni tavan fiyat ve kıdem tazminatı hesaplama yöntemi

Kıdem tazminatı tavan fiyatı ne kadar oldu? İşte yeni tavan fiyat ve kıdem tazminatı hesaplama yöntemi

İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, yeni asgari ücret zammı ile birlikte kıdem tazminatında tavan fiyatı da paylaştı. Kıdem tazminatı tavanı 7.117.17 liradan 8651.62 liraya yükseldi. Peki, kıdem tazminatı nasıl hesaplanıyor? İşte kıdem tazminatı hesaplama yöntemi…

28.12.2020Ekonomi

Yazar Sonuçları

İşçiye ihbar tazminatı ödenmez

Soru: İşçinin iş akdi işveren tarafından feshediliyor. Kişiye ihbar süresi bildiriliyor, ihbar sürenizin sonunda iş akdiniz sonlandırılacaktır bilgisi veriliyor. Fakat işçi işten çıkarılacağını öğrenince 4 haftalık ihbar süresini çalışmak istemediğini yazılı beyan ediyor, aynı gün mesaisi dolmadan işi bırakıp ayrılıyor. Bu durumda işçiye ihbar tazminatı hakkı doğar mı? Emel Y.

8.09.2021

Çalışırsanız 65 yaş aylığınız kesilir

Soru: Yeşil kartlıyım, hiçbir gelirim yok ve 65 yaş aylığı alıyorum. İş buldum eğer çalışırsam 65 yaş aylığım kesilir mi. Kesilmemesi için ne yapmalıyım? İşveren sigortaya prim öder mi? Mustafa G.

1.09.2021

Özel okul öğretmenlerinin tazminat hakları

Önce kıdem tazminatı açısından bakalım konuya...

24.08.2021

7000 günü dolduran tazminat alabilir

Soru: 1999 sonrası işe başlayan birisi 7200 günü doldurursa 25 yıl sigortalı gibi tazminat alabilir mi? Oğul E.

4.08.2021

Kıdem tazminatında tavan yükseldi

2021’in ikinci yarısında kıdem tazminatı 7 bin 638 TL’den 8 bin 284 TL’ye çıktı. Buna göre 2021’in temmuz-aralık döneminde işçilere ödenecek kıdem tazminatı tavanı 8 bin 284 lira olarak belirlendi. Böylece bir işyerinde 5 yıl çalışmış biri eğer işten çıkarılırsa kıdem tazminatı olarak 41 bin 420 TL alacak.

29.07.2021

Arabulucuda el sıkışıldığında vergi nasıl hesaplanacak?

İşten ayrılmalar yaşandığında kıdem ve ihbar tazminatının koşulları genel olarak herkes tarafından bilinir.

6.07.2021

Çalışma hayatında 30 Haziran virajı

30 Haziran’da, salgının başından bu yana işverenlere ve çalışanlara verilen desteklerin tamamı son bulacak. Kimileri yeni dönemde işten çıkarma durumu ile karşı karşıya kalınırsa kıdem tazminatını nasıl alacağını, emekliliği gelenler ise emekli olup olamayacağını merak ediyor. İşte desteksiz yeni dönemin merak edilenleri...

24.06.2021

Kısa çalışmada kıdem hesaba katılmıyor

Soru: 2015’te fabrikanın alt işvereninde işçi olarak çalışmaktayım. Nisan 2020’de kısa çalışma ödeneğine başlandı, 2021’in mart ayında bitti. Fabrikada hiç çalışmadım. Nisanda ücretsiz izine çıkarıldım, sözleşmem de sonlandırıldı. Kıdem tazminatını 30.04.2021’e göre mi alacağım, 1.4.2020’deki kısa çalışmaya başladığım tarihe göre mi alacağım? Sinan K.

2.06.2021

Emeklilikte yetim aylığı kesilir

Soru: SGK emeklisi olan annemden yetim aylığı almaktayım. 3-4 yıl sonra isteğe bağlı olarak Bağ-Kur’dan emekli olacağım. Emekli olduğum zaman annemden yetim aylığımı almaya devam edebilir miyim? Ebru G.

7.04.2021

Yurtdışı borçlanması yapmalısınız

Soru: 1999-2001 yıllarında Amerika’da üniversiteden mezun olduktan sonra çalıştım. Elimde belge olarak 401 K ve orada çalıştığıma dair 2000 yılında yazılmış bir belge ve 1999 yılına ait maaş bordrom bulunmakta. Amerika’da çalıştığım yılları transfer edebilmek için hangi departmanla iletişime geçebilirim? Ersa Ö.

17.03.2021

Asgari ücretlinin maaşı düşer

Soru: SSK girişim 1997, benden istenen prim 5825 gün. Ocak 2021 dahil toplam primim 7791 gün. Bütün primlerin asgari ücretten ödendi. 1974 doğumluyum. 25 hizmet sürem 2022’de doluyor. Tavandan prim ödenmiyorsa emekli maaşım düşer mi? Cihan Y.

3.03.2021

Trabzon-Erzincan mı, Samsun-Sarp hattı mı? Karadeniz’de tren kavgası

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın partisinin Trabzon il kongresinde Trabzon-Erzincan Yüksek Hızlı Tren Projesi güzergâh etüt çalışmalarının gelecek yıl bitirileceğini açıklaması, Samsun-Sarp demiryoluna değinmemesi bölge halkını oldukça üzdü.

26.02.2021

18 yaş öncesi emeklilikte hesaba katılmaz

Soru: 1972 doğumluyum, sigorta başlangıcım 19.6.1989, ancak o tarihte henüz 18 yaşını doldurmamıştım. Prim gün sayım 9300. Ne zaman emekli olabilirim? Mümin B.

17.02.2021

Tamamlayıcı emekliliği konuşmanın tam da zamanı

TÜİK, Türkiye’nin yeni nüfusunu açıkladı. Dikkat ettim de, herkes, ‘nüfus ne kadar artmış, hangi ilde ne kadar kişi yaşıyormuş, İstanbul’un nüfusu ne olmuş?’; buralara takıldı. Oysa açıklanan rakamlar bize, hem kötü hem de yakın gelecekte karşılaşacağımız büyük tehlikeyi haber veriyor. Maalesef, yaşlanıyoruz. TÜİK’in verilerine göre, Türkiye’nin 2007 ve 2020 yılı nüfusu mukayese edildiğinde, doğurganlık ve ölüm hızı azalıyor, yaşlı nüfus artıyor ve ortanca yaş yükseliyor. 0-14 yaş grubundaki nüfusun toplam nüfusa oranı 2007’de yüzde 26.4 iken, 2020 yılında bu oran yüzde 22.8’e gerilemiş. 65 ve daha yukarı yaştaki nüfusun oranı da yüzde 7.1’den, yüzde 9.5’e yükselmiş.

8.02.2021

Kısa çalışmada ücret farklı hesaplanıyor

Soru: Pandemi öncesi iki ayrı işte çalışıyordum, ikisinden de sigortalıydım. Kısa çalışma ödeneği olarak 1.725 lira bağlandı. Bana göre eksik bağlandı. Başvurduğumda geliri gün sayıma bölmüşler yani bir yılı 567 gün olarak görmüşler. Emeklilik hesabında bu fazla günler sayılmıyor. Ne yapmam lazım? Binnur Ş.

3.02.2021

Kod 29 ile işten çıkarılma ne anlama geliyor?

Pandemi sürecinde işten çıkarma yasağının “istisnası” olan ‘Kod 29’ işçilerin “ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan davranışlar” sergilediği gerekçesiyle iş akdinin feshedildiğini gösteriyor.

29.01.2021

Yapılandırmadan yararlanamazsınız

Soru: 2008’den önce işyerim vardı, vergimi ödüyordum, Bağ-Kura kayıtlı değildim. Vergi mükellefi olduğum için yapılandırmadan faydalanabilir miyim? Seval T.

27.01.2021

Sosyal yardım ödemeleri arttı

Yeni senede asgari ücret ve emekli maaşlarının belli olmasıyla birlikte sosyal yardımlar da arttı.

21.01.2021

İşe iade davası nedir, şartları nelerdir?

İş hayatında işverenlerle çalışanların arasında sorunlar meydana gelerek birçok farklı şekilde işten ayrılma veya işten çıkarılma durumu gerçekleşebilmektedir. İşten çıkarılan çalışanların da sebepsiz veya yanlış şekilde işten çıkarılmaları durumunda da işe iade talebinde bulunabilmeleri mümkündür.

12.01.2021

Asgari ücretle birlikte neler değişti?

2021 yılında uygulanacak asgari ücret yüzde 21.56 artarak, aylık brüt 3.577.50 liraya, net de 2.825.90 liraya yükseldi.

30.12.2020