EKSTRA
MENÜ

Ssk

Ssk ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Ssk haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 5.139 Ssk haberi bulunmuştur.

SSK


Sosyal Sigortalar Kurumu (SSK), 1946 yılında kurulmuştur.  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na bağlı bir sosyal güvenlik kurumuna bağlı olup  16 Mayıs 2006 tarihinde kabul edilen 5502 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na bağlı T.C.Sosyal Güvenlik Kurumu'na (SGK) devredilmiştir. 2006 yılında farklı norm ve standartlara göre hizmet sunan SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı tek çatı altında birleştirimiştir. Böylece vatandaşları kapsayan adil bir sistemin temelleri atılmıştır.

Kurumun Temel Amacı;
Çağdaş standartlarda sosyal güvenlik sistemini yürütmektir. Kurumun görevleri ise 5502 sayılı Kanunun 3. maddesine göre şu şekilde belirlenmiştir: Sosyal güvenliğe ait olan konularda uluslar arası gelişmeleri izler ve değerlendirmeleri yapmak,  Sosyal güvenlik alanında, kamu idareleri arasında koordinasyon ve işbirliğini sağlamak, sosyal güvenlik politikalarının daha güncel, daha yeni, daha iyi olmasına yönelik çalışmalar yapmak ve bazı programları dikkate alarak sosyal güvenlik politikaları uygulamak. Bunlar; ulusal kalkınma politikaları ile yıllık uygulama programlarıdır.

Sosyal güvenliğin genel yapısı sosyal sigortacılık esaslarına dayanmakta olup, yardımlarının hangi hallerde ve miktarda verileceği önceden belirlenmiştir. Uzun ve kısa vadeli sigorta kollarında hizmet sunulmaktadır. Özel sigortacılıktan farklı olarak sosyal güvenlik sistemi,birebir fayda/maliyet dengesi gözetilmeden oluşturulur. Bu durum da sosyo-ekonomik ve demografik değişimlerin neden olduğu tüm risklerin sistem tarafından taşınmasına neden olmaktadır.

SSK vatandaş odaklı anlayışı içerisinde olup; vatandaşa doğumundan ölümüne kadar, etkin, kaliteli, adaletli ve çözüm odaklı hizmet vermektedir.Tüm bu hizmetler 5502 sayılı Kanunun 4 üncü maddesine göre belirlenen Genel Kurul, Yönetim Kurulu ve Başkanlık organları ile gerçekleştirilmektedir.

Sosyal güvenlik sistemi iş kazası ve meslek hastalığı, hastalık ve analık sigorta kollarını kapsayan kısa vadeli sigorta kolları ile, malullük, ölüm ve yaşlılık sigorta kollarını kapsayan uzun vadeli sigorta kollarından oluşmaktadır. Kullanılan kaynaklar ve verilen hizmetler açısından Türkiye’nin merkezi yönetim bütçesinden sonraki en büyük bütçesidir ve nüfusu 74 milyona ulaşmış toplumumuzda kurumun önem ve katkısı her geçen gün artmaktadır. 

Ssk Haberleri

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk açıkladı: Yeni sürüm istihdam paketi geliyor

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk açıkladı: Yeni sürüm istihdam paketi geliyor

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, yeni dönem için ‘yeni sürüm istihdam paketi’ çalıştıklarını açıkladı. Selçuk, SSK prim borçlarının yeniden yapılandırılmasıyla ilgili de talepler geldiğini vurgulayarak, bu konuyu ekim ayında değerlendireceklerini kaydetti.

25.09.2020Ekonomi
Emekli maaşı ne kadar olacak SSK, Bağkur emekli maaşı ocak zammı için geri sayım

Emekli maaşı ne kadar olacak? SSK, Bağkur emekli maaşı ocak zammı için geri sayım

Emekli maaşına her yıl ocak ve temmuz aylarında zam yapılıyor. SSK, Bağkur emekli maaşı ocak zammı için heyecan giderek artıyor. Enflasyon oranına göre yapılan zam oranının ocak ayında ne kadar olacağı merak konusu. Merkez Bankası'nın Eylül ayı beklenti anketindeki enflasyon tahminleri, zam oranı için ilk ipucunu verdi. İşte emekli maaşı zam oranı ile ilgili detaylar

22.09.2020Ekonomi
Aile.gov.tr süt parası başvuru işlemi nasıl yapılır

Aile.gov.tr süt parası başvuru işlemi nasıl yapılır?

Süt parası desteği, yeni çocuk sahibi olan hemen her ebeveynin gündeminde yer alan hususlardan birisi oluyor. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından tahsis edilen süt parası, belirli şartları taşıyan herkes tarafından alınabiliyor. Süt parası ödeneği için en önemli husus, kişinin ya da eşinin sigortalı olması gerekliliğidir. Peki, Aile.gov.tr süt parası başvuru işlemi nasıl yapılıyor? İşte, süt parası başvurusu hakkında merak edilen bazı bilgiler

21.09.2020Ekonomi
Emekli maaş farkları yattı mı 2020 SSK, Bağkur, Emekli sandığı maaşı ödeme tarihleri

Emekli maaş farkları yattı mı? 2020 SSK, Bağkur, Emekli sandığı maaşı ödeme tarihleri

Emekli maaş farklarının ne zaman yatacağı ile ilgili araştırmalar devam ediyor. Temmuz zam oranı haziran enflasyon oranının açıklanmasının ardından belli oldu. Emekliler zamlı aylıklarını alacaklar. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk konu ile ilgili açıklama yaptı ve ödeme tarihlerini duyurdu. Bakan Selçuk açıklamasında temmuz aylık farkının, Ağustos aylıklarının ve Kurban Bayramı ikramiyelerinin 17-29 Temmuz tarihlerinde birlikte ödeneceğini bildirdi.

24.07.2020Ekonomi
Son dakika haberi: Seyfi Dursunoğlu (Huysuz Virjin) 87 yaşında hayatını kaybetti Hastane ölüm sebebini açıkladı

Son dakika haberi: Seyfi Dursunoğlu (Huysuz Virjin) 87 yaşında hayatını kaybetti! Hastane ölüm sebebini açıkladı

Huysuz Virjin karakteriyle tanınan Seyfi Dursunoğlu dün akşam tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. Seyfi Dursunoğlu üç gündür yoğun bakımdaydı... Huysuz Virjin'in ölüm haberi sonrası sosyal medyada binlerce kullanıcı üzüntüsünü dile getiren paylaşımlarda bulundu... Seyfi Dursunoğlu'nun vefat ettiği hastaneden yazılı açıklama yapıldı.

18.07.2020Magazin
Huysuz Virjin kimdir, kaç yaşında, nereli Sahne adı Huysuz Virjin olan Seyfi Dursunoğlunun ölüm nedeni merak ediliyor...

Huysuz Virjin kimdir, kaç yaşında, nereli? Sahne adı Huysuz Virjin olan Seyfi Dursunoğlu'nun ölüm nedeni merak ediliyor...

Huysuz Virjin kimdir, yaş yaşında? 'Huysuz Virjin' olarak ünlenen Seyfi Dursunoğlu hayatını kaybetti. İzleyenlerin yakından tanıdığı, Huysuz Virjin sahne adıyla bilinen Seyfi Dursunoğlu tedavi gördüğü hastanede 87 yaşında hayata gözlerini yumdu. 15 gündür tedavi altında olan Dursunoğlu'nun son üç gündür yoğun bakımda olduğu öğrenildi. Huysuz Virjin olarak bilinen Seyfi Dursunoğlu'unun ölüm nedeni merak edilirken, hayatı ve biyografisi gündeme geldi. Dursunoğlu'nun Huysuz Virjin tiplemesiyle "Katina" isimli seslendirdiği şarkısı vardır. İşte, Huysuz Virjin'in hayatıyla ilgili merak edilen bilgiler....

17.07.2020Magazin
‘Hiç tipim değilsin’den 41’inci yıla

‘Hiç tipim değilsin’den 41’inci yıla

Bu hafta CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel ve eşi Ziynet Sertel’e konuğuz. Sertel çifti üniversitede tanışmış. Ziynet Hanım ilk gördüğü gün “Hiç tipim değilsin” dediği Atila Bey’le 41 yıldır evli olduğunu söylüyor. Bize de ‘41 kere maşallah’ demek düşüyor.

13.07.2020Gündem
Son dakika haberi: Emekli bayram ikramiyesi ne zaman ödenecek Bakan tarihleri duyurdu

Son dakika haberi: Emekli bayram ikramiyesi ne zaman ödenecek? Bakan tarihleri duyurdu

Son dakika... Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, yaklaşık 12 milyon emeklinin Kurban Bayramı ikramiyelerinin 17-29 Temmuz tarihleri arasında ödeneceğini açıkladı. Bu kapsamda Ziraat Bankası’ndan her ayın 1. ve 2. gününde aylıklarını alanlara 28 Temmuz’da, 3. 4. ve 5. Gününde aylıklarını alanlar da 29 Temmuz’da ödemeler gerçekleştirilecek.

12.07.2020Sigorta
Son dakika... Çalışanların emeklilik tablosu nasıl olacak 1999 ve sonrası arasındaki farklar

Son dakika... Çalışanların emeklilik tablosu nasıl olacak? 1999 ve sonrası arasındaki farklar

1999’a kadar erkek çalışanlar 43 yaşında emekli olabilirken, yapılan değişiklikle emeklilik yaşı, prim gün sayısı artırıldı, şartlar zorlaştırıldı ve emeklilik yaşı 60’a çekildi. Gelecek yıllarda yaş daha da artacak ve 65’e kadar çıkacak. İşte tüm yönleriyle eski adıyla SSK’lı yeni adıyla 4/a’lı erkek çalışanların emeklilik şartları.

24.06.2020Ekonomi
Son dakika... Emeklilik tarihiyle ilgili hangi düzenlemeler yapıldı 3 önemli hesap tablosu...

Son dakika... Emeklilik tarihiyle ilgili hangi düzenlemeler yapıldı? 3 önemli hesap tablosu...

Eski adıyla SSK’lı, yeni adıyla da 4/a’lı olarak, yani işçi statüsünde, çalışan kadınların emeklilik yaşları 38 ila 58 arasında değişiyor. Önemli olan ilk işe başlama tarihi. Burada da kritik üç tarih var; 1999 öncesi, 1999 ila 2008 arası ve 2008 sonrası.

23.06.2020Ekonomi
Son dakika… Cumhurbaşkanı Erdoğan canlı yayında gazetecilerin sorularını yanıtladı

Son dakika… Cumhurbaşkanı Erdoğan canlı yayında gazetecilerin sorularını yanıtladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TRT ortak yayınında gündemdeki gelişmeleri değerlendirdi. Erdoğan açıklamasında dikkat çeken açıklamalarda bulunarak 'Yunanistan çıkmış kuru sıkı atıyor. Türkiye'ye bu tür laf atılır mı? Sen kiminle dalga geçiyorsun. Haddini bil. Eğer sen haddini bilmezsen Türkiye bildirir' dedi. Koronavirüsle mücadele ile ilgili de Trump ile aralarında geçen konuşmayı anlatan Erdoğan "Dünyada 11. sıradayız. Fena değiliz. Hatta Trump'a bu rakamları verince 'ooo...' dedi" şeklinde konuştu. Öte yandan Erdoğan Ayasofya tartışmalarına da değinerek "Bu ülkenin dinamiklerinde tutuşan yanan bir şey var. Öyleyse şu anda biz hukuk devleti olarak Danıştay'ın kararını bekliyoruz. Karardan sonra atılması gereken adım neyse ona göre gereken adımlar atılır' ifadelerini kullandı.

8.06.2020Gündem
Son dakika haberler... Cumhurbaşkanı Erdoğandan önemli açıklamalar

Son dakika haberler... Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti İl Başkanları toplantısında konuştu. "Sosyal alanlarla ilgili kararımızı bayram sonrası vereceğiz." diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, İzmir'deki bazı camilerde müzik yayını yapılmasına ilişkin de "İzmir'de camilerin hoparlörüne sızan alçaklar, saygısızca yayınlar yaparken, o ildeki CHP yöneticileri zevkten dört köşe sosyal medyada bu rezilliği aktarıyor." ifadelerini kullandı.

22.05.2020Gündem
Bağkur maaşları ne zaman yatacak Bağkur emekli memur maaşları yattı mı

Bağkur maaşları ne zaman yatacak? Bağkur emekli memur maaşları yattı mı?

Bağkur emeklileri maaşlarının yatıp yatmadığı sorularını sürdürmeye devam ediyor. SSK,Bağkur ve memur emeklilerinin maaş ödemesinin yapılacağı tarihi Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk duyurmuştu. Alınan kararla SSK’lıların 15-20 Mayıs tarihleri arasında emekli ödemeleri gerçekleşti. Bağkur emekli ödemeleri ise 21 Mayıs itibariyle başladı ancak bazı emeklilerin maaşları henüz yatmadı. Peki, Bağkur maaşları ne zaman yatacak? Bağkur emekli memur maaşları yattı mı?

22.05.2020Ekonomi
Emekli maaş ödemeleri ne zaman yapılacak Mayıs ayı maaş ödeme tarihleri

Emekli maaş ödemeleri ne zaman yapılacak? Mayıs ayı maaş ödeme tarihleri

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Kabinesi sonrası önemli açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, emekliler için maaş ödemeleri konusunda bilgilendirmede bulundu.

11.05.2020Ekonomi
Son dakika... Emekli aylıkları erken yatacak

Son dakika... Emekli aylıkları erken yatacak

Bakan Selçuk, "Emeklilerimizin aylıklarını öne çekerek 15-22 Mayıs tarihleri arasında hesaplarına yatırıyoruz” açıklamasında bulundu.

8.05.2020Ekonomi
Ücretsiz maske başvurusu nasıl yapılır E-devlet maske başvuru linki

Ücretsiz maske başvurusu nasıl yapılır? E-devlet maske başvuru linki

Ücretsiz maske başvuruları devam ediyor. Vatandaşlar e-Devlet üzerinden ücretsiz maske başvuru işlemlerini gerçekleştiriyorlar. Her başvuru için 5 adet maske alınabiliyor. 28 Nisan’da yapılan açıklamada İstanbul'da kamu kurum ve kuruluşlarında ya da herhangi bir iş yerinde SSK'lı çalışanların eczanelerden dağıtılan ücretsiz maske sisteminden faydalanamayacağı açıklandı. Peki ücretsiz maske başvurusu nasıl yapılır, maske kodu nasıl alınır?

1.05.2020Gündem
15 milyon çalışan için maskeler işyerinden

15 milyon çalışan için maskeler işyerinden

İstanbul Eczacı Odası, kamu kurum ve kuruluşların çalışanları ile sigortalı çalışanlara maskeleri artık işyerlerinin temin edeceğini açıkladı. Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Başkanı Nurten Saydan “Böylece 15 milyon kişiye maskelerini işyerleri dağıtacak” dedi.

29.04.2020Gündem
Eczaneden ücretsiz maske kimler alabilir, SSKlı çalışanlar alabilir mi Ücretsiz maskede düzenleme

Eczaneden ücretsiz maske kimler alabilir, SSK'lı çalışanlar alabilir mi? Ücretsiz maskede düzenleme

Koronavirüsü nedeniyle eczanelerde temin edilen ücretsiz maske alımıyla ilgili yeni bir gelişme yaşandı. İstanbul Eczacı Odası'ndan yapılan açıklamada, kamu kurumunda çalışanlar ile bir iş yerinde SSK'lı çalışanların eczaneden ücretsiz maske alımıyla ilgili bilgiler verildi. E-devlet ve PTT ücretsiz maske alımı devam ederken, eczaneden ücretsiz maskeyi kimlerin alacağı açıklama sonrası gündeme geldi. Peki, eczaneden ücretsiz maske kimler alabilir, SSK'lı çalışanlar ücretsiz maske başvurusu yapıp maske alabilir mi? İşte, Ücretsiz maske başvurusu yapma ekranı ve konuyla ilgili ayrıntılı bilgiler...

28.04.2020Gündem
Son dakika haberler... Ücretsiz maske dağıtımıyla ilgili önemli gelişme

Son dakika haberler... Ücretsiz maske dağıtımıyla ilgili önemli gelişme

Ücretsiz maske dağıtımıyla ilgili önemli bir gelişme yaşandı. Yoğunluğun azaltılması amacıyla yeni düzenleme yapıldı. İstanbul Eczacı Odası'ndan yapılan açıklamada kamu kurumunda çalışanlar ile bir iş yerinde SSK'lı çalışanların eczanelerden ücretsiz maske alamayacakları, bu kişilerin maskeleri çalıştıkları kurum ve işyerlerinden alacakları belirtildi.

28.04.2020Gündem
Esenyurtta zabıta ve polisten PTT önünde koronavirüs önlemi

Esenyurt'ta zabıta ve polisten PTT önünde koronavirüs önlemi

KORONAVİRÜS nedeniyle emekliler Ramazan Bayramı ikramiyelerini erken almaya başladı. Bu nedenle Esenyurt'ta zabıta ve polis ekipleri de PTT önünde oluşabilecek yoğunluk için bariyerli tedbir aldı.

8.04.2020Gündem
Son dakika... Emeklilere bayram ikramiyesi ödemeleri başladı Kim ne zaman, nasıl alacak İşte detaylar

Son dakika... Emeklilere bayram ikramiyesi ödemeleri başladı! Kim ne zaman, nasıl alacak? İşte detaylar

Ramazan Bayramı ikramiyeleri, emekli aylığı aldıkları ödeme günü; 17, 18, 19 Nisan olanlar için 7 Nisan'da, 20- 21- 22 Nisan olanlar için 8 Nisan'da, 23-24 Nisan olanlar için 9 Nisan'da, 25-26 Nisan olanlar için de 10 Nisan'da hesaplara yatırılacak.

7.04.2020Ekonomi
Emeklilere verilecek bayram ikramiyelerinin tarihleri belli oldu

Emeklilere verilecek bayram ikramiyelerinin tarihleri belli oldu

Son Dakika Haberi.. 12 milyon emeklinin Ramazan Bayramı ikramiyelerinin ödemesi yarın itibarıyla başlıyor. SSK'lılar 7-10 Nisan Tarihleri Arasında, Bağ-Kur'lular ve Emekli Sandığı Emeklileri de 11 Nisan'da Bayram İkramiyesi Alacak.

6.04.2020Ekonomi
Emekli bayram ikramiyeleri ne zaman ödenecek Emeklilere 1000 TL ikramiye ne zaman verilecek

Emekli bayram ikramiyeleri ne zaman ödenecek? Emeklilere 1000 TL ikramiye ne zaman verilecek?

Milyonlarca emekliyi ilgilendiren emekli bayram ikramiyelerinin ödeneceği tarih gündemde yer almaya devam ederken beklenen açıklama Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk'tan geldi. Bakan Selçuk, 1000 TL olan Ramazan Bayramı emekli ikramiyelerinin ödeneceği tarihi duyurdu. Peki, Emekli bayram ikramiyeleri ne zaman ödenecek? İşte, o konuyla ilgili ayrıntılı bilgiler.

2.04.2020Gündem
Son dakika... Emeklilere bayram ikramiyesinde net tarih belli oldu

Son dakika... Emeklilere bayram ikramiyesinde net tarih belli oldu

Bakan Selçuk; "Emeklilerimizin Ramazan Bayramı İkramiyelerini 7-11 Nisan tarihleri arasında veriyoruz” açıklamasında bulundu.

29.03.2020Ekonomi
Fatih Mert: Ankaragücüne herkes vuruyordu şimdi de koronavirüs vurdu

Fatih Mert: ''Ankaragücü'ne herkes vuruyordu şimdi de koronavirüs vurdu''

MKE Ankaragücü Kulübü Başkanı Fatih Mert: "Ankaragücü Kulübü'ne bugüne kadar zaten vuran vurmuş. Çok büyük sıkıntıları vardı şimdi bir de korona vurmaya başladı" dedi.

24.03.2020Futbol
Doğum izni nedir

Doğum izni nedir?

Doğum izni nedir? Kimler doğum izni alabilir? Doğum parası nedir? Doğum parası almanın koşulları nelerdir. Avukat Sinem Rumeli, doğum izni ile ilgili bilinmeyenleri cevaplıyor.

2.03.2020Life Style
Boşanan eş dul aylığı alabilir mi

Boşanan eş dul aylığı alabilir mi?

Geçen haftaki yazımızda Almanya’da dul aylığıyla ilgili uygulamaları incelemiş ve konunun karmaşıklığının, hem eski hem de yeni dul aylığı mevzuatlarnın geçerli olmasından kaynaklandığını belirtmiştik. Yazının sonunda, boşanan eşlere de dul aylığı bağlanır mı sorusunu gündeme getirmiş, yanıtını bu haftaya bırakmıştık.

1.03.2020Avrupa
Son dakika haberler... Cumhurbaşkanı Erdoğan: 3 şehidimiz var, rejimin kaybı çok büyük

Son dakika haberler... Cumhurbaşkanı Erdoğan: 3 şehidimiz var, rejimin kaybı çok büyük

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Genel Merkezi'nde Siyaset Akademisi açılışı dersinde konuştu. 'Libya ve İdlib'de gelişmeler lehe döndü' diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "3 tane şehidimiz var. Rejim güçlerinin kaybı çok yüksek. Mücadele devam ediyor, edecek. Ruslarla görüşmeler devam ediyor, edecek." ifadelerini kullandı.

27.02.2020Gündem
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan son dakika açıklaması: İdlib harekatı an meselesidir

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan son dakika açıklaması: İdlib harekatı an meselesidir

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan AK Parti grup toplantısında konuştu. Erdoğan konuşmasında İdlib'teki durumla ilgili bir son dakika açıklamasında bulunarak "Rejimin çekilmesi için son günler, artık son ikazlarımızı yapıyoruz. İdlib harekatı artık an meselesidir. Rejime ve onu cesaretlendirenlere İdlib’i bırakmayacağız. Türkiye kendi planını hazırladı, her operasyonda olduğu gibi 'bir gece ansızın gelebiliriz' diyoruz" ifadelerini kullandı. Grup toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, yeni darbe girişimi iddiaları ile ilgili bir soruya 'Bunlar tamamen kampanya, oyuna gelmeyelim' yanıtını verdi. Erdoğan, Osman Kavala hakkındaki gözaltı kararına ilişkin de 'Bu karara saygı duymak lazım' ifadelerini kullandı.

19.02.2020Gündem

Yazar Sonuçları

4A SGK emekli maaş hesaplaması

Emekli maaşınız çalıştığınız süre, ödediğiniz prim miktarı gibi pek çok spesifik kritere göre hesaplanmakta. Uzun süre çalışan ve yüksek prim ödeyen sigortalıların görece daha fazla maaş aldığını gözlemlemekteyiz.

28.10.2020

Doğum sonrası para yardımı

Türk vatandaşı ve Türkiye’de doğum yapacak olan anne adaylarına devlet tarafından maddi destek sağlanmaktadır. Bunlardan en önemlisi doğum parasıdır. Bu yardım için anne adayları başvuru yapmalıdır. Doğum parası, kanunda 4A ve 4C sigortası olarak çalışan anne adaylarına verilmektedir. Aday anne SGK’ya bağlı çalışmıyorsa; babanın SGK’lı olması doğum parası alınabilmesini sağlar.

24.10.2020

Çalışırsanız emekli aylığınız yükselir

Soru: 1990 işe girişliyim. 9.518 prim gün sayısı var. Halen çalışıyorum. 2022 tarihinde 52 yaşında emekli olabiliyorum. Tavandan maaş aldım ve yüksek primler ödendi. SGK’ya göre emekli olduğumda 7.828 TL alabiliyorum. Şu anda işten ayrılsam ve 2 yıl çalışmasam emekli olduğumda maaş değişir mi, düşer mi? Alper C.

7.10.2020

Memurlar kıdem tazminatı alamaz

Soru: 94 yılında göreve başlamış ve hâlâ çalışan bir öğretmenim. İşçiler kendi istekleri ile işten ayrılırlarsa 15 yıl 3600 günü doldurmaları halinde kıdem tazminatı almaya hak kazanıyorlar. Aynı hak biz öğretmenler için de geçerli mi? Mustafa Ö.

23.09.2020

Engellilerde yaşın önemi yok

Soru: 1984 doğumluyum, 3. derece yüzde 52 engelliyim. İşe ilk girişim SSK’lı olarak 15.6.2006 tarihi ve 1630 günüm var. 15.2.2011 tarihinde memuriyete girdim. Ne zaman emekli olabilirim? İlban Ö.

26.08.2020

Kısa çalışma işsizlik maaşınızdan kesilmeyecek

Soru: Kısa çalışma ödeneği işsizlik maaşımızdan kesiliyor mu? Muhammet M.

29.07.2020

HAFTANIN TESTİ

Magazin sözlüsüne kaldırmak ne haddimize... Soruları bu kez duayen yorumcu Hakan Ural’a sordum, tatlı yorumlarını dinledim.

20.07.2020

Kadın memurlar ne zaman emekli olacak?

Memurların emeklilikleri diğer çalışanlara göre farklı. Kadın memurların ise erkeklere göre emeklilikleri daha da farklı. Kadın memurlar için işe başlama tarihinden önce 20 yılı ne zaman tamamlayacakları ve yaş önemli. İşte tüm yönleriyle kadın memurların emeklilik şartları.

25.06.2020

Çalışan erkeklerin emeklilik şartları

1999’a kadar erkek çalışanlar 43 yaşında emekli olabilirken, yapılan değişiklikle emeklilik yaşı, prim gün sayısı arttırıldı, şartlar zorlaştırıldı ve emeklilik yaşı 60’a çekildi. Gelecek yıllarda yaş daha da artacak ve 65’e kadar çıkacak. İşte tüm yönleriyle eski adıyla SSK’lı yeni adıyla 4/a’lı erkek çalışanların emeklilik şartları.

24.06.2020

Çalışan kadınlara emeklilik rehberi

Eski adıyla SSK’lı, yeni adıyla da 4/a’lı olarak, yani işçi statüsünde çalışan kadınların emeklilik yaşları 38 ile 58 arasında değişiyor. Önemli olan ilk işe başlama tarihi. Burada da kritik üç tarih var: 1999 öncesi, 1999 ile 2008 arası ve 2008 sonrası.

23.06.2020

İşveren 4 ay telafi çalışması yaptırabilir

Soru: Koronavirüsten kronik hastalığım sebebiyle 67 gün idari izine çıkarıldım. 1 Haziran’da iş başı yaptım. İşyerim çalışmadığım günleri yıllık izinden sayarak ve fazla çalışarak benden istiyor. Benim durumum nedir? Ahmet D.

17.06.2020

Bugün...

Sezai Temelli “Türkiye tarafı” diyerek sınır çizebiliyorsa, demokrasi sayesinde.

27.05.2020

Nereden nereye!

Gençler hatırlayamaz ama biz yaşlılar sağlıkta nereden nereye geldiğimizi çok iyi biliyoruz. Malum, devletler dört ana sütun üzerine yükselir: Adalet, güvenlik, eğitim ve sağlık.

4.05.2020

Maskeye yabancı kalmasınlar

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına ücretsiz maske dağıtımı eczaneler ve iş yerleri aracılığıyla sürüyor. Ancak sığınmacılar, mülteciler ve ülkelerine dönemeyen yabancı turistler, maskeye ulaşmakta sıkıntılar yaşıyor. Ülkemizde yaşamını sürdüren yabancı vatandaşların büyük bir bölümü, kendilerinin de ücretsiz maske dağıtım uygulamasına dahil edilmesini istiyor.

1.05.2020

Yıllık izin paraya çevrilmez

Soru: Personel, işten ayrılırken yıllık izin ücretini almak için yıllık izin kullanmak istemiyor.

11.03.2020

Kimler çift emekli aylığı alabilir

Sigortalının vefatı halinde geride kalanlara emekli aylığı bağlanıyor. Kimileri hem eşten hem de anne-babadan dolayı çift maaş alırken, kimilerine tek maaş bağlanıyor. Bu konuda da kafalar karışık. Vefat eden sigortalıların statülerine ve vefat tarihlerine göre geride kalanlara tek mi, çift mi maaş bağlanacağı değişiyor. Peki, kimlerin çift maaş alma hakkı var?

5.03.2020

Emekliler de kıdem tazminatı alır

Soru: 7.11.1966 doğumluyum. 30.08.1984’den şubat 2007 yılına kadar çalışıp 2007 Şubat ayında TSK’dan emekli oldum. 2007 yılı mart ayından beri bir özel şirkette SGK kayıtlı olarak çalışmaya devam ediyorum. 13 yıldır aynı firmada çalışıyorum ve sağlığım elverdiğince de çalışmaya devam etmeyi düşünüyorum. İşverenin isteği ya da kendi isteğimle işten ayrılmam durumunda iş kanununun kıdem tazminatı hak ediş kurallarına göre hangi durumlarda haklarımı alabilirim. Bu konuda daha tamamlamam gereken bir süre var mıdır? Adnan KARACA

4.03.2020