MENÜ

Topkapi Sarayi

Topkapi Sarayi ile ilgili tüm haberleri, son dakika Topkapi Sarayi haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Topkapi Sarayi haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 4.291 Topkapi Sarayi haberi bulunmuştur.

Topkapı Sarayı, İstanbul Sarayburnu'nda, Osmanlı İmparatorluğu'nun 600 yıllık tarihinin 400 yılı boyunca, devletin idare merkezi olarak kullanılan ve Osmanlı padişahlarının yaşadığı saraydır. Bir zamanlar içinde 4.000'e yakın insan yaşamıştır.

Topkapı Sarayı Fatih Sultan Mehmed tarafından 1478’de yaptırılmış, Abdülmecit’in Dolmabahçe Sarayı’nı yaptırmasına kadar yaklaşık 380 sene boyunca devletin idare merkezi ve Osmanlı padişahlarının resmi ikametgahı olmuştur. Kuruluş yıllarında yaklaşık 70.000 m.² lik bir alanda yer alan sarayın bugünkü alanı 80.000 m² dir.

Devamı...

Topkapi Sarayi Haberleri

İstanbulu mozaikle dünyaya tanıtacak

İstanbul'u mozaikle dünyaya tanıtacak

Ulusal ve uluslararası sergilerdeki İstanbul temalı eserleri ve Anadolu mozaikleriyle yaptığı çalışmalarla dikkati çeken mozaik sanatçısı Süha Semerci, yeni projesinde İstanbul'u anlatacak.

19.02.2020Keyif
Mimar Sinan’ın son şarkısı: Valide-i Atik Külliyesi

Mimar Sinan’ın son şarkısı: Valide-i Atik Külliyesi

Bugün dilimize dolanan bazı yerlerin öyküsünü biz ulaştıranlar, oralarla ilgili hem kişisel hem de toplumsal hafızaya not düşen isimlerdir. Binaların banileri kadar, mekânların bir şarkı ya da şiirle zihnimize işleyenler de asar-ı atikanın (eski yapıtlar) sahipleridir desek yanlış bir hükümde bulunmuş olmayız. Bu peşrevden sonra gelelim belleğimizde en az Sinan’ın resmi kadar yer etmiş Yahya Kemal’in sesine. Eski şiirin rüzgârını elinde tutan adam Yahya Kemal, bir Ramazan günü, iftar vaktinin yaklaştığı demlerde Üsküdar’ın Valide-i Atik semtindedir. Etraftaki tatlı telaşa şahitlik ederek yolu adımlıyordur. İftarın dudaklarda bir su hasretine dönüştüğü anları yaşayamamak, şairde bir kalp sızısına neden olur ve evine gittiğinde, ‘Atik Valde’den İnen Sokakta’yı kaleme alır. Şiirinin sonundaki ifadeler, ruhunu temize çekmesinin yanı sıra semtin şaire verdiği ilham kanatlanır mısralarında: “Onlardan ayrılış bana her an üzüntüdür/Mademki böyle duygularım kaldı, çok şükür.”

19.02.2020Seyahat
Mevlana Müzesi 2019da en çok ziyaret edilen ikinci müze oldu

Mevlana Müzesi 2019'da en çok ziyaret edilen ikinci müze oldu

Kültür ve Turizm Bakanlığının 2019 yılı istatistik verilerine göre Mevlana Müzesi 3 milyon 464 bin 155 kişi sayısı ile Türkiye’de ziyaret edilen ikinci müze oldu. Konya’yı ziyaret eden yabancı ülkeler de sırasıyla, Çin, Japonya, Tayvan, İran ve ABD oldu.

18.02.2020Seyahat
Seda Küçük’ten eğlenceli bir aşk romanı: Düş Yakamdan

Seda Küçük’ten eğlenceli bir aşk romanı: Düş Yakamdan

Seda Küçük’ün 6. kitabı “Düş Yakamdan” Ceres Yayınları’ndan çıkarak raflardaki yerini aldı.

17.02.2020Keyif
Sana aşık olduğum kadar ülkene de aşık oldum

"Sana aşık olduğum kadar ülkene de aşık oldum"

Kanal D’de ekrana gelen ‘Son Moda’ programının sunucusu Aslı Turanlı, Yunan sevgilisi Dj Ilias Valeron’la, İstanbul’un tarihi yerlerinin altını üstüne getirdi.

13.02.2020Magazin
Ayasofya 2019da en çok ziyaret edilen müze oldu

Ayasofya 2019'da en çok ziyaret edilen müze oldu

Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı müze ve ören yerlerini ziyaret edenlerin sayısı, 2019'da 35 milyon 48 bin 417 kişiye ulaştı. En çok ziyaret edilen müze, 3 milyon 727 bin 361 kişiyle Ayasofya Müzesi oldu.

4.02.2020Keyif
Ayasofya 2019da en çok ziyaret edilen müze oldu

Ayasofya 2019'da en çok ziyaret edilen müze oldu

Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı müze ve ören yerlerini ziyaret edenlerin sayısı, 2019'da 35 milyon 48 bin 417 kişiye ulaştı. En çok ziyaret edilen müze, 3 milyon 727 bin 361 kişiyle Ayasofya Müzesi oldu.

3.02.2020Seyahat
Türkiyede meydana gelen büyük depremler...

Türkiye'de meydana gelen büyük depremler...

İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) Deprem Dairesi Başkanlığı'nın verilerine göre, Türkiye'de meydana gelen depremlerde büyük kayıplar yaşandı. Türkiye'de can kayıpları ve büyük yıkımlarla sonuçlanan büyük depremler şöyle:

25.01.2020Gündem
THY’ye ‘Topraktan Askerler’ dopingi: Sefer sayısını kısa sürede 4’e çıkardı

THY’ye ‘Topraktan Askerler’ dopingi: Sefer sayısını kısa sürede 4’e çıkardı

Türk Hava Yolları, 2 bin yıllık geçmişi olan gizemli yeraltı ordusu Terracota Askerlerine ev sahipliği yapan Xian’a geçtiğimiz aydan itibaren uçuşlara başlarken, dünyanın birçok noktasından kente gizemli yeraltı ordusunu görmek isteyen binlerce turisti artık taşıyor. Her yıl iki milyondan fazla turistin ziyaret ettiği gizemli yeraltı ordusunu görmek isteyen turistlerden yoğun talep görmeye başlamasıyla THY, Xian seferlerini haftada 4’e çıkarma kararı aldı.

22.01.2020Gündem
Lalenin Türkiye’den Avrupa’ya göç hikayesi

Lalenin Türkiye’den Avrupa’ya göç hikayesi

Her yıl ocak ayında Amsterdam’da ‘Ulusal Lale Günü’ şenliği düzenleniyor. Bu yıl da Damm Meydanı’nda dikilecek 200 bin laleyle şenlik yapılacak ve ziyaretçiler kendi lalelerini kendileri toplayacak. Lalenin Avrupa’ya göç hikayesi ise 400 yıl önce Türkiye’sine uzanıyor.

17.01.2020Avrupa
Son dakika haberler: Kapalıçarşıdaki 12 milyon liralık dükkanın satışı iptal oldu

Son dakika haberler: Kapalıçarşı'daki 12 milyon liralık dükkanın satışı iptal oldu

Kapalıçarşı'da bulunan ve kardeşler arasındaki anlaşmazlık nedeniyle satılmak istenen dükkanın satışından vazgeçildi. Dükkana 12 milyon lira değer biçilmişti.

9.01.2020Ekonomi
İlk Türk balesi Harem Opera Sahnesinde sahnelenecek

İlk Türk balesi 'Harem' Opera Sahnesi'nde sahnelenecek

Ankara Devlet Opera ve Balesince 22 yıldır sahnelenen ilk Türk balesi "Harem" yarın sanatseverlerle yeniden buluşacak.Ankara Devlet Opera ve Balesi'nden (ADOB) yapılan açıklamaya göre, koreograf Merih Çimenciler tarafından klasik Türk müziği üzerine iki perdelik olarak tasarlanan Harem, 22 yıldır kapalı gişe oynuyor.

8.01.2020Keyif
Topkapı Sarayındaki Has Odanın halısı asırlık tezgahlarda dokunacak

Topkapı Sarayı'ndaki Has Oda'nın halısı asırlık tezgahlarda dokunacak

Osmanlı Devleti'nin dokuma sanayisinin ilk fabrikalarından olan ve 1843 yılında "Hereke Fabrika-i Hümayunu" adıyla kurulan dokuma fabrikasında, Topkapı Sarayı'nda kutsal emanetlerin bulunduğu Has Oda için halı dokunması için hazırlıklara başlandı.

4.01.2020Keyif
İstanbula 2020de 3 yeni müze geliyor

İstanbul'a 2020'de 3 yeni müze geliyor!

Kültür ve Turizm Bakanlığı, dünyanın en büyük havalimanı müzesi için düğmeye bastı. Yeni havalimanı dışhatlar terminaline 1000 metrekare müze yapılıyor. Türkiye’nin değişik müzelerinden getirilecek orijinal özel eserler, ‘Anadolu’nun hazineleri’ konsepti ile burada sergilenerek ülke tanıtımına katkı sunacak.

4.01.2020Kitap Sanat
Topkapı Sarayında kayma böyle takip ediliyor

Topkapı Sarayı'nda "kayma" böyle takip ediliyor

TOPKAPI Sarayı'nın zemin kayması 35 fore, 350 mini kazıkla durduruldu. Kaymanın yaşandığı sarayın içindeki bölge ve çevresi ile Fatih Köşkü'ne sismik hareketleri an be an takip eden 'Aletsel Gözlem Cihazları' yerleştirildi. Milli Saraylar İdaresi Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Çapoğlu, "Üç farklı kotta sabitlenmek üzere, zemine yaklaşık 1.5 metre çapında 35 adet fore kazık yani uzunluğu 65 metreye varan bir kazık sistemi oluşturuldu. Bu kazık sistemini de birbirine bağlamak için bunların üzerine 4 ile 6 metre değişen bir istinat duvarı oluşturuldu. Bunun arkasında da iki farklı kotta çapları 22.5 santime varan 350 minik kazıklar kayma durdurulmuş oldu" dedi.

25.12.2019Gündem
Topkapı Sarayında dikkat çeken görüntü... 24 saat takip ediliyor

Topkapı Sarayı'nda dikkat çeken görüntü... 24 saat takip ediliyor

TOPKAPI Sarayı'nın zemin kayması 35 fore, 350 mini kazıkla durduruldu. Kaymanın yaşandığı sarayın içindeki bölge ve çevresi ile Fatih Köşkü'ne sismik hareketleri an be an takip eden 'Aletsel Gözlem Cihazları' yerleştirildi.

25.12.2019Gündem
Otoyolun ortasında skandal Kalabalık geliyorlar, 7-8 kişi...

Otoyolun ortasında skandal! 'Kalabalık geliyorlar, 7-8 kişi...'

Bayrampaşa'da Yıldırım Mahallesi'nde bulunan,  1790'da yapımına başlanıp 1 yıl sonra tamamlanan 229 yıllık tarihi Ali Paşa Kemeri'ne taş hırsızları dadandı. Zaman içinde çevresine yapılan otoyollar yüzünden var olma mücadelesi veren definecilerin de hedefindeki kemer gün geçtikçe yok oluyor.

15.12.2019Gündem
Fuat Oktay’dan restorasyon uyarısı: Acil

Fuat Oktay’dan restorasyon uyarısı: Acil

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Topkapı Sarayı yerleşkesinin ayrılmaz bir parçası olan Darphane binalarının acilen restore edilmesi gerektiğini söyledi. Oktay, “Bu binalar tarihi eser depolanması için uygun koşulları taşımamakta ve bu eserler için tehlike oluşturmaktadır” dedi.

13.12.2019Gündem
Ortaya çıkan manzara korkutmuştu Kazıklar çakıldı, kayma durdu

Ortaya çıkan manzara korkutmuştu! Kazıklar çakıldı, kayma durdu

Topkapı Sarayı Müzesi’nin Sarayburnu tarafına bakan ve denize doğru kaydığı tespit edilen yamacına, 4.5 metre yüksekliğinde 39 metre uzunluğunda istinat duvarı yapıldı. Ayrıca aynı yamaca 150 cm çapında 35 fore kazık ile 50 cm çapında 578 mini kazık çakıldı.

12.12.2019Gündem
Kazıklar çakıldı, kayma durdu

Kazıklar çakıldı, kayma durdu

Topkapı Sarayı Müzesi’nin Sarayburnu tarafına bakan ve denize doğru kaydığı tespit edilen yamacına, 4.5 metre yüksekliğinde 39 metre uzunluğunda istinat duvarı yapıldı. Ayrıca aynı yamaca 150 cm çapında 35 fore kazık ile 50 cm çapında 578 mini kazık çakıldı.

12.12.2019Kitap Sanat
119 yıllık İtalyan Kralı tablosunun çerçevesi restorasyona alındı

119 yıllık İtalyan Kralı tablosunun çerçevesi restorasyona alındı

Topkapı Sarayı’nda sergilenen en prestijli tablolardan İtalyan ressam Vincenzo Volpe imzalı 1900 tarihli İtalya Kralı III. Vittorio Emanuele tablosunun, "tahta kurtları"nın tahrip ettiği altın varaklı çerçevesi restore ediliyor.

28.11.2019Keyif
Çocuklar İstanbulun sırlarının peşine düşüyor

Çocuklar İstanbul'un sırlarının peşine düşüyor

Çocuklar için özel içerikler üreten Ailemle Geziyorum 30 Kasım'da küçüklerle birlikte bir Topkapı gezisi düzenleniyor.

25.11.2019Keyif
2. Mahmut döneminde yapılmıştı Ortaya çıktı...

2. Mahmut döneminde yapılmıştı! Ortaya çıktı...

Edirne’de, Edirne Açık Ceza İnfaz Kurumu Mimari Restorasyon İş Kolu bünyesinde bulunan yaklaşık 50 hükümlü tarafından araştırma kazısı yapılan Mahmudiye Camii, genel hatlarıyla ortaya çıktı. Günümüze sadece yıkık minaresi ulaşan ve ‘kayıp camii’ olarak anılan Mahmudiye, 1827 yılında dönemin padişahı 2. Mahmut tarafından yaptırılan Kışla içerisinde yer alıyor.

23.11.2019Gündem
İstanbul’da tarihi yerler ve müzelerde ara tatil yoğunluğu

İstanbul’da tarihi yerler ve müzelerde ara tatil yoğunluğu

MİLLİ Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından okullarda bu sene ilk kez uygulanan ara tatil devam ederken İstanbul’da tarihi yerler ve müzelerde yoğunluk yaşanıyor. Havanın da güzel olmasını fırsat bilen vatandaşlar müzelerin önünde uzun kuyruklar oluşturdu.

21.11.2019Ekonomi
Tarihi ziyaret

Tarihi ziyaret

Bu yıl ilk kez başlayan ara tatil hem turizmciyi hem de vatandaşı sevindirdi. 18 Kasım’da başlayan tatil İstanbul’un tarihi bölgelerinde ciddi hareketlilik yarattı. Müzelerin önlerinde uzun kuyruklar oluşurken, bazı vatandaşlar müzeleri ziyaret edemeden geri dönmek zorunda kaldı.

21.11.2019Ekonomi
9 metrekare dükkana 12 milyon lira bedel biçildi

9 metrekare dükkana 12 milyon lira bedel biçildi

Ünü Türkiye sınırlarını aşan İstanbul'daki tarihi Kapalıçarşı'da kullanım alanı 9,20 metrekare olan dükkan, 12 milyon TL bedel üzerinden, açık artırma ile satışa çıkartıldı. Dükkan, Kapalıçarşı'nın Beyazıt Kapısına yakın bir bölgede bulunuyor.

17.11.2019Ekonomi
Müzekart nedir Müzekart nasıl çıkarılır

Müzekart nedir? Müzekart nasıl çıkarılır?

Kültür ve Turizm Bakanlığı, müze ve ören yerleri için Müzekart uygulamasını ziyaretçilere sunuyor. Satın aldığınız ilk günden itibaren bir yıl boyunca geçerli olan Müze Kart’ın fiyatı Türk vatandaşları için 70 TL. Peki, Müzekart nedir? Müzekart nasıl çıkarılır?

14.11.2019Gündem
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan ABD ziyaretiyle ilgili son dakika açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan ABD ziyaretiyle ilgili son dakika açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti Meclis grup toplantısında ''Ruslarla ortak devriye çalışmalarını cuma günü başlatıyoruz. Şayet teröristlerin çıkartılamadığını görürsek harekat hakkımızı saklı tutuyoruz'' dedi. Erdoğan grup toplantısının ardından gazetecilere yaptığı değerlendirmede ise 13 Kasım'da yapılması planlanan ABD ziyaretiyle ilgili olarak “Henüz kararımı vermedim” dedi.

30.10.2019Gündem
‘Tarihi Yarımada’ya dönüş

‘Tarihi Yarımada’ya dönüş

1600 yıl Roma ve Bizans, 480 yıl da Osmanlı İmparatorluğu’na başkentlik yapmış İstanbul, 2019’un ilk sekiz ayında 9 milyon 982 ziyaretçi ağırladı. Bu hareketliliği, İstanbul’un kalbi Sultanahmet’te hemen hissediyorsunuz. Meydanda yeniden Batılı ve Uzakdoğulu turistler ve genç gezginlerle karşılaşabiliyorsunuz; kâh Ayasofya Müzesi’nin önünde uzun kuyruklarda bekliyorlar, kâh civardaki parklara serilip soluklanıyorlar. Bu vesileyle “Sultanahmet, yeniden!” diyoruz! Önce, İstanbul tarihçisi ve yazar Haldun Hürel’in rehberliğinde sizi Tarihi Yarımada’da bir gezintiye çıkarıyoruz...

30.10.2019Seyahat
Sağlıklı yaşamın sırrını öğreniyorlar

Sağlıklı yaşamın sırrını öğreniyorlar

Almanya ve Polonya’dan Türkiye’ye gelen 14 öğrenci, Darüşşafaka Ortaokulu Erasmus Kulübü öğrencilerinin düzenlediği ‘Your Health is Your Wealth’ etkinliğine katıldı. Organizasyon kapsamında sağlıkla ilgili teori ve pratik dersler aldılar.

23.10.2019Eğitim
Arkeoloji müzesi çelik zırhla açıldı

Arkeoloji müzesi çelik zırhla açıldı

Türkiye’nin ilk müzesi olan İstanbul Arkeoloji Müzesi, 8 yıllık bir aranın ardından yeniden ziyaretçilerine kapılarını açtı. Ancak bu sınırlı bir açılış. Zira müzenin üçte ikilik bölümünde çalışmalar devam ediyor.

20.10.2019Gündem
İstanbul turizmine sıcak hava dopingi

İstanbul turizmine sıcak hava dopingi

İSTANBUL’da hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi kentin tarihi ve turistik yerlerine yerli ve yabancı turistin daha fazla akın etmesini sağladı. Özellikle tarihi yarımada da kalabalık turist kafileleri görülürken, esnafın ve otelcilerin yüzü güldü. Turist kafilelerinde İstanbul aktarmalı uçan transit yolcuların da yer alması dikkat çekti.

19.10.2019Ekonomi
Dünyanın en lükslerinden İstanbul’a dev konuk... Sarayburnuna yanaştı

Dünyanın en lükslerinden! İstanbul’a dev konuk... Sarayburnu'na yanaştı

İTALYA’dan yola çıkan Bahama Adaları Bandralı Seven Seas Voyager" isimli 13 katlı ve 206 metre boyundaki dev kruvaziyer gemisi İstanbul’da Sarayburnu Limanı’na demir attı.

14.10.2019Ekonomi
‘Kültür limanı’

‘Kültür limanı’

Dünyada ilk kez İstanbul Havalimanı’nın ev sahipliğini yaptığı İstanbul Havalimanı Kütüphanesi’nin ardından, dış hatlar pasaport kontrolünden sonraki alanda 1000 metrekarelik müze açılacağı açıklandı. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, müze ile Türkiye’ye girmeden başka ülkeye giden turistlerin kazanılacağını açıkladı.

13.10.2019Ekonomi
Kaşıkçı Elması yeniden ziyarete açıldı

Kaşıkçı Elması yeniden ziyarete açıldı

'Tarihi elmasların en büyüğü ve en meşhuru' olarak bilinen 'Kaşıkçı Elması', Topkapı Sarayı'nda yeniden sergilenmeye başladı.

10.10.2019Seyahat
Kaşıkçı Elması yeniden sergilenmeye başladı

'Kaşıkçı Elması' yeniden sergilenmeye başladı

Kaşıkçı Elması, Topkapı Sarayı Müzesi Dış Hazine Bölümü'nde sergilenmeye başlandı. Kaşıkçı Elması ile birlikte zümrütlerle süslenmiş Topkapı Hançeri ve Sultan II. Mahmud Tahtı da sergilenmeye başlandı. Tarihi elmasların en büyük ve en meşhurlarından biri olarak 86 karatlık Kaşıkçı Elması, Topkapı Sarayı'nın silah koleksiyonunun sergilendiği Dış Hazine Bölümü'nde yeniden sergilenmeye başladı.

8.10.2019Haber
Kaşıkçı Elması yeniden sergilenmeye başladı Gören büyüleniyor

'Kaşıkçı Elması' yeniden sergilenmeye başladı! Gören büyüleniyor

Kaşıkçı Elması, Topkapı Sarayı Müzesi Dış Hazine Bölümü'nde sergilenmeye başlandı. 'Kaşıkçı Elması' ile birlikte zümrütlerle süslenmiş Topkapı Hançeri ve Sultan II. Mahmud Tahtı da sergileniyor.

8.10.2019Gündem
Kaşıkçı Elması yeniden ziyarete açılıyor

"Kaşıkçı Elması" yeniden ziyarete açılıyor

Tarihi elmasların en büyüğü ve en meşhuru" olarak gösterilen 86 karatlık "Kaşıkçı Elması", Topkapı Sarayı'nın silah koleksiyonunun sergilendiği Dış Hazine Bölümü'nde yeniden sergilenmeye başladı.

4.10.2019Keyif
Bir Zamanlar Selçuklu sergisi Karsta

'Bir Zamanlar Selçuklu' sergisi Kars'ta!

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Geleneksel Anadolu Kültür ve Sanat Atölyeleri Akademisi işbirliğinde düzenlenen 'Bir Zamanlar Selçuklu' adlı gezici sergi Kars'a ulaştı. Selçuklu dönemini anlatan resim, kostüm ve giysilerin yer aldığı sergi büyük ilgi gördü.

1.10.2019Seyahat

Yazar Sonuçları

Milli mücadelenin mirası

Milli Mücadele’nin 100. yılı, 2022 yılı ortalarında bitecek. Bu gidişle 100. yıl döneminde önemli ve unutulmaz bir kültürel faaliyetler bütününün oluşacağını pek zannetmiyorum. Bu ganimetlerin saklanması böyle mi olacaktı?

23.02.2020

Başkent Ankara sınıfta kaldı

Anadolu Ajansı’nın 4 Şubat’ta servis ettiği ‘2019’da en çok ziyaret edilen Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı müze ve ören yerleri’ haberi dikkatimi çekti.

11.02.2020

Son iki ayda İstanbul’da 75 bin yeni üye kazandık

AK Parti Genel Başkanvekili Kurtulmuş yerel seçimin ardından İstanbul’daki çalışmaları anlatırken ‘çeşitli kesimlerle duygudaşlığa ve birleştirici söyleme’ dikkat çekiyor.

10.02.2020

En rahat ettikleri yer Balat’tı! Michael Douglas, Catherine Zeta-Jones ve çocuklarıyla İstanbul turu...

34 yıldır profesyonel rehberlik yapıyorum. Şimdiye dek 100’e yakın dünyaca ünlü ve etkili isme İstanbul’u gezdirdim. Devlet başkanlarından dev markaların CEO’larına, Hollywood yıldızlarından modacılara kadar çok geniş bir yelpazem var. Geçen haftaysa Türkiye’yi defalarca ziyaret eden Oscar’lı oyuncular Michael Douglas, Catherine Zeta-Jones, çocukları Dylan ve Carys ile İstanbul turu yaptık. Aklımda tarih ve kültüre meraklı, topraklarımıza sevgi duyan bir aile olarak kalacaklar.

20.01.2020

Çırağan yangını

O gün Osmanlı parlamenter geleneğinin önemli 35 yılı bütün delilleri ve evrakıyla ortadan kalkmıştır. Aynı zamanda hâlâ sağlam bir galeriye kavuşamamış olan saray resim koleksiyonlarının en kıymetli parçalarının harap olduğu bir ilk faciadır.

19.01.2020

Akdeniz hoşaf mı olur komposto mu?

İçine tonlarca şeker boca edilmiş Akdeniz’den hangisi olur sizce?

28.12.2019

Bu odanın dünyada bir benzeri daha yok

Kulübün protokol müdürü Pedro Martin anlatıyor: “Gördüğünüz gibi dünyada 13 Avrupa Kupası olan tek takım Real Madrid’dir ve 1966’dan beri kazanılan şampiyonluk kupalarının orijinalleri burada durmaktadır.” Bireysel tarihimiz açısından müthiş bir an...

17.12.2019

Korunamama örneği: Grünes Gewölbe Müzesi

DRESDEN, İkinci Dünya Savaşı’nda programlı olarak bombalanan bir şehirdir. Japonya Hiroşima ve Nagazaki’de atom bombası yediği için insanlığın zihninde daha derin bir yara uyandırdı.

8.12.2019

Müze Vodvili

Siyasi lobicilik maalesef müzelerin alt katmanına kadar girdi. Buna karşılık Kültür Bakanlığı’nın bütçesi yüzde değil binde birdir. Üstelik de yönlendirici bir teşkilat kanunu hâlâ yok. Yeryüzünün en zengin arkeolojik mirası kaçak kazı yapan şebekelerle hazine avcısı kumarbaz ruh hastaları arasında paylaşılacak av gibi duruyor.

3.11.2019

Zordu ve pisti

On sekizinci yüzyılda İngilizler dünya haritasının eksik yerlerini tamamlarken, denizciler apayrı bir çile çekiyorlardı.

12.10.2019

Sertab’ın büyüleyici yolculuğu

Bazı insanlarla aynı çağda, ayna zamanda ve hatta aynı kentte yaşamak, onların sanatına bizzat tanıklık etmek, Tanrı'nın verdiği en güzel ve büyüleyici hediyelerden kuşkusuz.

13.09.2019