EKSTRA
MENÜ

Angela Merkel

Angela Merkel ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Angela Merkel haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 9.741 Angela Merkel haberi bulunmuştur.

Angela Dorothea Merkel  17 Temmuz 1954, Hamburg doğumlu Almanya başbakanı. Merkel Alman Parlamentosuna Mecklenburg-Vorpommern'den 22 Kasım 2005 tarihinde Almanya Başbakanlığı'na seçilmiştir. 10 Nisan 2000'den bu yana da Hristiyan Demokrat Birliği'nin CDU federal başkanlığını yürütmektedir. 2002'den 2005 yılına kadar CDU-CSU parlamento parti grubunun kadın başkanı idi. 2005-2009 yılları arasında Büyük Koalisyon'u kardeş parti Hristiyan Sosyal Birliği (CSU) ve Alman Sosyal Demokrat Partisi (SPD) ile yönetmiştir. 2009 yılından itibaren de Liberal Demokrat Parti ve CSU ile oluşturulmuş olan koalisyonun başbakanıdır.

Angela Merkel Haberleri

Cumhurbaşkanı Erdoğan video konferans yoluyla Merkel ile görüştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan video konferans yoluyla Merkel ile görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Almanya Başbakanı Angela Merkel ile videokonferans aracılığıyla görüştü.

5.03.2021Haber
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Merkel ile görüştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Merkel ile görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Almanya Başbakanı Angela Merkel ile bir video konferans görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmede Türkiye-Almanya ilişkileri ve bölgesel konular ele alındı.

5.03.2021Gündem
Kovid-19 hükümete güveni sarstı

Kovid-19 hükümete güveni sarstı

Almanya’da CDU/CSU ile SPD oluşturduğu büyük koalisyon hükümeti Kovid-19’la mücadelede sınıfta kaldı. Alman Birinci Televizyonu (ARD) adına infratest-dimap tarafından yapılan son kamuoyu yoklamasında Almanların yarısının hükümete artık güvenmediği saptandı.

5.03.2021Avrupa
Önce Scholz, sonra Laschet’le...

Önce Scholz, sonra Laschet’le...

Başbakan Angela Merkel ile eyalet başbakanlarının 9 saatten fazla süren korona zirvesinde ciddi tartışmaların yaşandığı ortaya çıktı. SPD’nin başbakan adayı olan Federal Maliye Bakanı Olaf Scholz ile CSU Genel Başkanı ve Bavyera Eyalet Başkanı Markus Söder’in birbirine girdikleri ileri sürüldü.

4.03.2021Avrupa
10 saat sürdü, 28 Mart’a uzatıldı

10 saat sürdü, 28 Mart’a uzatıldı

Almanya’da Başbakan Angela Merkel ile eyalet başbakanlarının önceki gün gerçekleştirdiği ve 10 saat süren korona zirvesinden, kısıtlamaların 28 Mart’a kadar uzatılması kararı çıktı.

4.03.2021Avrupa
Almanyada Kovid-19 tedbirlerinin süresi 28 Marta kadar uzatıldı

Almanya'da Kovid-19 tedbirlerinin süresi 28 Mart'a kadar uzatıldı

Almanya Başbakanı Angela Merkel'in eyalet başbakanlarıyla yaptığı toplantıda tedbirlerin kademeli gevşetilmesi ve normalleşmeye dönük adımlar belirlendi.

4.03.2021Dünya
Almanyada kısıtlamalar hizmet sektörünü olumsuz etkiledi

Almanya'da kısıtlamalar hizmet sektörünü olumsuz etkiledi

IHS Markit Ekonomisti Phil Smith "Hizmet sektöründe herhangi bir maliyet artışı, talebin az olmasından dolayı şirketler tarafından karşılanıyor" dedi.

3.03.2021Ekonomi
Almanya’da acılı annenin eylemi Başbakanlık önünde sürüyor

Almanya’da acılı annenin eylemi Başbakanlık önünde sürüyor

Almanya’da terör örgütü PKK tarafından kaçırılan Nilüfer T.’nin annesi Maide T., kızına kavuşmak için Başbakanlık önünde yaptığı eylemine bu hafta da devam ediyor.

3.03.2021Avrupa
Merz yine ‘Adayım’ dedi

Merz yine ‘Adayım’ dedi

CDU Genel Başkanlığı’na göz diken, ancak iki kez kaybeden Friedrich Merz, şimdi de Almanya’da 26 Eylül’de yapılacak genel seçimlerde milletvekili adayı olacağını açıkladı.

3.03.2021Avrupa
Yoğun bakımdakilerin yarısı göçmen mi

Yoğun bakımdakilerin yarısı göçmen mi?

Bild gazetesi, Almanya’da son üç ayda yoğun bakımda yatan hastaların yaklaşık yarısının, entübe edilen hastaların da yüzde 90’ının göçmen kökenli olduğunu yazdı. Haberde sayıların, Robert Koch Enstitüsü (RKI) Başkanı Lothar Wieler’in hastane başhekimleri ile yaptığı toplantıda ortaya çıktığı belirtilirken, RKI ise rakamların Almanya genelini değil, üç büyük şehirdeki hastanede çalışan doktorların bilgilendirmesi olduğunu açıkladı.

3.03.2021Avrupa
‘Aşılama işlemi hızlanmalı’

‘Aşılama işlemi hızlanmalı’

Başbakan Angela Merkel ile eyalet başbakanlarının bugün yapacağı toplantıda nisan ayındaki paskalya tatiline kadar akraba ziyaretlerine sınırlamanın devam edeceği tahmin edilirken, bu süre içinde aşı çalışmalarına hız verilmesi de gündem maddeleri arasında yer alıyor.

3.03.2021Avrupa
Kısıtlamaları Paskalya’ya kadar uzatmak istiyor

Kısıtlamaları Paskalya’ya kadar uzatmak istiyor

Almanya Başbakanı Angela Merkel’in, bugün eyalet başbakanlarıyla yapacağı toplantıda kısıtlamaların Paskalya tatiline kadar uzatılmasını isteyeceği belirtildi. Özellikle son yapılan anketlerde halkın büyük çoğunluğu kısıtlamaların gevşetilmesini isterken Merkel’in, özellikle uzmanların üçüncü dalga uyarısını dikkate aldığı kaydedildi.

2.03.2021Avrupa
Korona gerilimi tırmanıyor: ‘Merkel koordinasyonda başarısız’

Korona gerilimi tırmanıyor: ‘Merkel koordinasyonda başarısız’

Hükümet ortağı SPD’nin Eş başkanı Norbert Walter-Borjans, Başbakan Angela Merkel ile CDU’lu bazı bakanları sorumluluklarını tam olarak yerine getirmemekle suçladı. Walte-Borjans, “Bizim hükümetin başı bu krizin koordinasyonunda gereken başarıyı gösteremedi” dedi.

2.03.2021Avrupa

Almanya'da kuaför ve berber salonları yeniden açıldı

Almanya'da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele kapsamında 16 Aralık'ta hizmete kapatılan kuaför ve berber salonları yeniden müşterilerine kapılarını açtı.

1.03.2021Dünya
‘Üçüncü dalganın başındayız’

‘Üçüncü dalganın başındayız’

Almanya’da siyasetten medyaya, iş dünyasından sokaktaki vatandaşa kadar herkes 3 Mart Çarşamba günü yapılacak koronavirüs zirvesine kilitlendi. Başbakan Angela Merkel ile eyalet başbakanları yapacakları toplantıda kısıtlamaların geleceğini ele alacak.

1.03.2021Avrupa
Kuaförler 11 hafta aradan sonra açılıyor

Kuaförler 11 hafta aradan sonra açılıyor

Almanya’da koronavirüs salgınıyla mücadele tedbirleri kapsamında aralık ortasında kapatılan berber ve kuaförler, yaklaşık 11 hafta aradan sonra yarın yeniden kapılarını açıyor.

28.02.2021Avrupa
O artık sevilmeyen siyasetçi

O artık sevilmeyen siyasetçi

Koronavirüs salgınıyla mücadele kapmasında çalışmalarıyla popülaritesi artan ve en sevilen siyasetçiler arasına giren Almanya Federal Sağlık Bakanı Jens Spahn, artık sevilmeyen siyasetçiler arasında.

28.02.2021Avrupa
Almanlar kısıtlamalardan bıktı

Almanlar kısıtlamalardan bıktı

Almanya’da geçen yıl kasım ayından bu yana devam eden koronavirüse karşı mücadele kapsamında alınan sert önlemler Almanları bıktırdı.

28.02.2021Avrupa
Almanya liyakat nişanı verecek

Almanya liyakat nişanı verecek

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüse (Kovid-19) karşı aşı geliştiren biyoteknoloji firması BioNTech’in kurucu ortağı Prof. Dr. Uğur Şahin ile eşi Dr. Özlem Türeci’ye Almanya’nın en büyük devlet nişanı verilecek.

26.02.2021Avrupa
Dijital Aşı Kimliği geliyor

Dijital Aşı Kimliği geliyor

AB ülkeleri korona aşısı olanlara dijital aşı kimliği verilmesi konusunda anlaştı. Aşı kimliğinin AB ülkelerini kapsayacak şekilde 3 ay içinde hazırlanması ve yaz ayından itibaren kullanılması planlanıyor. Ancak bu kararla birlikte dijital aşı kimliğinin, aşı olanları olmayanlara karşı avantajlı hale mi getirecek tartışmaları başladı.

26.02.2021Avrupa
Merkel’e isyan başladı

Merkel’e isyan başladı

Almanya Başbakanı Angela Merkel, koronavirüsle mücadelede başarılı olunması için hayata geçirilen kısıtlamaların ancak vaka sayısının bir haftada 100 bin kişilik nüfus başına 35’i geçmemesi halinde gevşetilmesinler ısrar ederken, bazı eyaletlerden isyan sesleri yükselmeye başladı. Bazı eyaletler, kısıtlamaların gevşetilmesini beklemeden farklı alanda hizmet veren mağazaların açılmasına izin vereceklerini ilan ettiler.

26.02.2021Avrupa
Avrupa ülkeleri martta Kovid-19 kısıtlamalarında gevşemeye gidiyor

Avrupa ülkeleri martta Kovid-19 kısıtlamalarında gevşemeye gidiyor

Avrupa'nın birçok ülkesi mart ayından itibaren koronavirüs kısıtlamalarını gevşetmeye hazırlanıyor. Bu kapsamda Almanya'da berber ve kuaförler 1 Mart'ta açılacak, İngiltere'de karantina 8 Mart'tan itibaren kademeli olarak kaldırılacak.

26.02.2021Dünya
‘Sıram gelince aşı olurum’

‘Sıram gelince aşı olurum’

Almanya’da aşılama başladığından bu yana en çok merak edilen konulardan biri Başbakan Angela Merkel’in ne zaman aşı olacağı. Hatta son olarak FDP, Merkel’in topluma örnek olması için kamuoyu önünde aşı olmasını gündeme getirmişti. Ancak Merkel, bu konuda en başından beri duruşundan taviz vermedi. Frankfurter Allgemeine Zeitung gazetesine konuşan Merkel, “Sıram geldiğinde aşı olacağım“ dedi.

25.02.2021Avrupa
SPD, Türklerin oyunu neden kaybetti

SPD, Türklerin oyunu neden kaybetti?

Göçün 60’ıncı yılında Almanya’daki Türkiye kökenli seçmenlerin oy verme alışkanlıklarında paradigma değişimi yaşanıyor. Türklerin oyları artık Sosyal Demokrat Parti (SPD) için çantada keklik değil.

24.02.2021Avrupa
Üçüncü dalga konuşulmaya başlandı

Üçüncü dalga konuşulmaya başlandı

Almanya’da kısıtlamaların hafifletilmesi için yol haritası konuşulurken, Başbakan Angela Merkel, korona salgınında üçüncü dalganın geldiğini belirtti. Merkel’in, aşıların etkisi hissedilinceye kadar kısıtlamaların devam etmesinden yana olduğu, bu nedenle de önlemlerin yaz aylarına kadar devam edebileceği kaydedildi.

24.02.2021Avrupa
Trump’ın yaptırım tehditleri Kuzey Akım 2 projesinden 18 şirketi geri çekti

Trump’ın yaptırım tehditleri Kuzey Akım 2 projesinden 18 şirketi geri çekti

Avrupa’nın Rusya’ya bağımlılığının artacağı gerekçesiyle Amerika Birleşik Devletleri (ABD) eski Başkanı Donald Trump’ın Almanya-Rusya arasındaki Nırdstream 2 (Kuzey Akım2) projesine katkıda bulunan şirketlere yaptırım tehdidi etkisini gösterdi. Trump’ın tehditlerini hayata geçirdiği ocak ayından bu yana Avrupalı 18 şirketin Kuzey Akım 2 projesinden çekildiği veya çekilmeyi taahhüt ettiği açıklandı.

23.02.2021Avrupa
Merkel istemedi, hızlı testler ertelendi

Merkel istemedi, hızlı testler ertelendi

Almanya’da 1 Mart’ta başlayacağı duyurulan hızlı test projesi şimdilik ertelendi. Başbakan Angela Merkel’in, son kabine toplantısında Federal Sağlık Bakanı Jens Spahn’a konuyla ilgili sorular yönelttiği ve istediği cevapları alamayınca “Bu böyle olmaz” diyerek hızlı testleri ertelettiği belirtildi.

23.02.2021Avrupa
Alman koalisyonunda korona çatlağı

Alman koalisyonunda korona çatlağı

Pandemi Almanya’da koalisyon hükümetini oluşturan Başbakan Angela Merkel’in Hıristiyan Sosyal Birlik Partileri (CDU/CSU) ile Sosyal Demokrat Parti’yi (SPD) birbirine düşürdü.

23.02.2021Dünya
Kısıtlamaların kaldırılması için 4 maddelik plan

Kısıtlamaların kaldırılması için 4 maddelik plan

Almanya’da hükümetin kısıtlamaların kademeli olarak kaldırılması için 4 maddelik bir plan hazırlanmasını istediği ortaya çıktı. Diğer yandan hafta sonunda yapılan CDU’nun Anhalt teşkilatının düzenlediği kurultayda kuralların devre dışı bırakıldığı gözlendi.

22.02.2021Avrupa
Kısıtlamalar, ortakları da kızdırdı

Kısıtlamalar, ortakları da kızdırdı

Dünyayı kasıp kavuran koronavirüs, Almanya’da büyük koalisyon hükümetini oluşturan CDU/CSU ile SPD’yi birbirine düşürdü.

22.02.2021Avrupa
Sayın Cumhurbaşkanım, bizler yıllardır ‘biz’iz

Sayın Cumhurbaşkanım, bizler yıllardır ‘biz’iz

Almanya’nın Hessen eyaletine bağlı Hanau kentinde aşırı sağcı bir ırkçının 19 Şubat 2020’de 4’ü Türkiye kökenli göçmen 9 kişiyi öldürmesinin birinci yıl dönümünde ülkenin çeşitli kesimlerinde 80’in üzerinde duygu ve acı dolu anma törenleri düzenlendi. Hanau’da ‘Congress Park’ salonunda düzenlenen anma törenine Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier de katılarak, kurban yakınlarına ‘yanınızdayız’ mesajı verdi. Anma töreni saat 18.00’de başladı.

22.02.2021Avrupa
G-7 zirvesinden aşı desteği çıktı

G-7 zirvesinden aşı desteği çıktı

İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın liderliğinde videokonferans yöntemiyle gerçekleştirilen G-7 zirvesinden COVID-19’la mücadelede işbirliğini yoğunlaştırma kararı çıktı

20.02.2021Dünya
‘Almanya, transatlantik ortaklıkta yeni bir sayfa açmaya hazır’

‘Almanya, transatlantik ortaklıkta yeni bir sayfa açmaya hazır’

Almanya Başbakanı Angela Merkel, ülkesinin ABD ile transatlantik ortaklıkta yeni bir sayfa açmaya hazır olduğunu söyledi.

19.02.2021Avrupa
Merkel’e ‘Aşı ol, örnek ol’ çağrısı

Merkel’e ‘Aşı ol, örnek ol’ çağrısı

Almanya’da muhalefet, AstraZeneca aşısının koronavirüse karşı çok etkili olmadığı yönündeki haberlerden sonra Başbakan Angela Merkel’e vatandaşa örnek olması açısından aşı vurulması çağrısı yaptı.

18.02.2021Avrupa
Biden’lı Münih Güvenlik Konferansı

Biden’lı Münih Güvenlik Konferansı

Almanya’nın Münih kentinde her yıl şubat ayında düzenlenen Dünya Güvenlik Konferansı pandemi nedeniyle bu yıl video konferansıyla gerçekleşecek. 19 Şubat tarihinde yapılacak konferansa tarihinde ilk kez bir ABD Başkanı katılacak.

18.02.2021Avrupa
Ruhani ve Merkel arasında kritik görüşme

Ruhani ve Merkel arasında kritik görüşme

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Almanya Başbakanı Angela Merkel ile görüşmesinde nükleer anlaşmanın geleceği için ABD'nin ülkesine yönelik yaptırımları kaldırması gerektiğini söyledi.

17.02.2021Dünya
Kısıtlamalara o da dayanamadı

Kısıtlamalara o da dayanamadı

Almanya’da Covid-19’la mücadele kapsamında hayata geçirilen kısıtlamaların uzatılması, CDU Genel Başkanı ve Kuzey Ren Vestfalya (KRV) Eyalet Başbakanı Armin Laschet’i kızdırdı. Laschet, kısıtlamaların uzatılmasında ısrar ettikleri için Başbakan Angela Merkel ile ‘kardeş parti’ CSU Genel Başkanı ve Bavyera Eyalet Başbakanı Markus Söder’e ateş püskürdü. Laschet, tepeden gelen emirler yüzünden insanların bıkıp usandıklarını söyledi.

16.02.2021Avrupa
Almanya’da yeni tartışma... Bilim insanları...

Almanya’da yeni tartışma... Bilim insanları...

Almanya’da koronavirüse karşı mücadele kapsamında hayata geçirilen kısıtlamaların gevşetilmesi tartışmaları yoğunlaşırken, bu konuda Alman hükümetinin bilim insanlarını ‘propaganda aracı’ olarak kullandığı ileri sürüldü.

15.02.2021Avrupa
Almanyada Kovid-19dan ölenlerin sayısı 65 bini geçti

Almanya'da Kovid-19'dan ölenlerin sayısı 65 bini geçti

Almanya’da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sebebiyle hayatını kaybedenlerin sayısı 65 bin 76'ya yükseldi.

15.02.2021Dünya
Merkel: Irkçılık bir zehirdir

Merkel: Irkçılık bir zehirdir

Almanya lideri Merkel geçen yıl Hanau’da meydana gelen ırkçı saldırıda hayatını kaybedenleri andı. Merkel, “Irkçılık bir zehirdir, nefret bir zehirdir” dedi.

14.02.2021Dünya
‘Irkçı ideolojinin kökünü kazımak için...’

‘Irkçı ideolojinin kökünü kazımak için...’

Almanya Başbakanı Angela Merkel, 19 Şubat 2020’de Hanau kentinde meydana gelen ırkçı saldırıda hayatını kaybedenleri anmak amacıyla görüntülü bir mesaj yayınladı. Irkçı nefretten kaynaklanan bu korkunç saldırıda hayatını kaybedenleri andığını belirten Merkel, “Irkçılık bir zehirdir, nefret bir zehirdir” dedi.

13.02.2021Avrupa
Merkel: Irkçılık ve nefret zehirdir

Merkel: Irkçılık ve nefret zehirdir

Almanya Başbakanı Merkel, ırkçılık ve nefretin birer zehir olduğunu söyledi.

13.02.2021Dünya
Bizi sindirmenize izin vermeyeceğiz

Bizi sindirmenize izin vermeyeceğiz

Almanya’nın Hessen eyaletine bağlı Hanau kentinde 19 Şubat 2020 akşamı, Tobias R. isimli ırkçı bir Alman giriştiği planlı korkunç saldırıda 4’ü Türk göçmen kökenli 9 kişiyi katletti.

13.02.2021Avrupa
Merkelden koronavirüs uyarısı: Kısıtlamalar gevşerse 3. dalga gelebilir

Merkel'den koronavirüs uyarısı: Kısıtlamalar gevşerse 3. dalga gelebilir

Almanya Başbakanı Angela Merkel, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) kısıtlamalarının gevşetilmesi konusunda ihtiyatlı olunması gerektiğini söyledi.

12.02.2021Dünya
Miçotakis: Erdoğan ile bir gün konuşacağımıza eminim

Miçotakis: Erdoğan ile bir gün konuşacağımıza eminim

Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kendisi hakkındaki sözleri için, “Üstünde o kadar durmayacağım. Umarım, anlık bir çıkıştır. Henüz ortam elverişli değil ama Erdoğan ile günün birinde konuşacağımıza hiç şüphem yok” dedi.

12.02.2021Dünya
Almanya Başbakanı Merkel, Federal Meclis’te Kovid-19 tedbirlerini savundu

Almanya Başbakanı Merkel, Federal Meclis’te Kovid-19 tedbirlerini savundu

Almanya Başbakanı Merkel, yeni tip koronavirüs salgının yayılmasını önlemek için alınan tedbirleri savunarak bu kararların demokrasinin kurallarına göre alındığını söyledi.

11.02.2021Dünya
Merkel: Rakibimiz virüs, onunla savaşıyoruz

Merkel: Rakibimiz virüs, onunla savaşıyoruz

Başbakan Angela Merkel, Federal Meclis’in dünkü oturumunda Kovid-19 ile mücadelede başarılı olunması için kısıtlamaların 7 Mart’a kadar devam etmesini savunurken, “Bizim rakibimiz virüstür, onunla savaşıyoruz. Aldığımız karar doğru” dedi.

11.02.2021Avrupa
Almanya’da kuaförlerin 1 Mart sevinci

Almanya’da kuaförlerin 1 Mart sevinci

Başbakan Angela Merkel’in, salgın nedeniyle uzun süredir kapalı olan kuaför salonlarının 1 Mart’tan itibaren açılacağını duyurması üzerine ülke genelinde büyük sevinç yaşandı.

11.02.2021Avrupa
Sancılı korona zirvesi

Sancılı korona zirvesi

Almanya Başbakanı Angela Merkel ile eyalet başbakanlarının video konferans yöntemiyle önceki gün yaptıkları korona zirvesinin sıkıntılı geçeceği baştan belliydi.

11.02.2021Avrupa
Almanya’da tedbirler 7 Mart’a kadar uzatıldı

Almanya’da tedbirler 7 Mart’a kadar uzatıldı

Almanya’da koronavirüsle (Kovid-19) mücadele kapsamında 14 Şubat’a kadar geçerli olan tedbirler, 7 Mart’a kadar uzatıldı.

10.02.2021Avrupa