MENÜ

Angela Merkel

Angela Merkel ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Angela Merkel haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 9.266 Angela Merkel haberi bulunmuştur.

Angela Dorothea Merkel  17 Temmuz 1954, Hamburg doğumlu Almanya başbakanı. Merkel Alman Parlamentosuna Mecklenburg-Vorpommern'den 22 Kasım 2005 tarihinde Almanya Başbakanlığı'na seçilmiştir. 10 Nisan 2000'den bu yana da Hristiyan Demokrat Birliği'nin CDU federal başkanlığını yürütmektedir. 2002'den 2005 yılına kadar CDU-CSU parlamento parti grubunun kadın başkanı idi. 2005-2009 yılları arasında Büyük Koalisyon'u kardeş parti Hristiyan Sosyal Birliği (CSU) ve Alman Sosyal Demokrat Partisi (SPD) ile yönetmiştir. 2009 yılından itibaren de Liberal Demokrat Parti ve CSU ile oluşturulmuş olan koalisyonun başbakanıdır.

Angela Merkel Haberleri

‘Tedbirlerin sonuçlarını görmek lazım’

‘Tedbirlerin sonuçlarını görmek lazım’

Almanya’da Kovid-19 salgınıyla mücadele için alınan önlemlerin ne kadar daha yürürlükte kalacağına ilişkin tartışmalar devam ediyor. Başbakan Angela Merkel, halktan biraz daha sabır isterken, partisinin önemli isimlerinden Kuzey Ren Vestfalya (KRV) Eyalet Başbakanı Armin Laschet ise tedbirlerin kaldırılmasının düşünülmesi gerektiğini söyledi.

29.03.2020Avrupa
20 Nisan’a kadar yumuşama yok

20 Nisan’a kadar yumuşama yok

Başbakan Angela Merkel, halka yaptığı çağrıda koronavirüsle mücadelede destek istedi. Evinde karantina altında bulunan Merkel, burada yayınladığı geleneksel hafta sonu video mesajında alınan ciddi ve katı önlemlere uyan halkına teşekkür etti.

29.03.2020Avrupa
Oğlunun acısına 39 gün dayanabildi

Oğlunun acısına 39 gün dayanabildi

Irkçı terörist Tobias Rathjen’in 19 Şubat’ta Almanya’nın Hanau kentinde gerçekleştirdiği terör saldırısında hayatını kaybeden Gökhan Gültekin’in babası Behçet Gültekin yaşamını yitirdi. Üç yıldır kanser tedavisi gören 74 yaşındaki Behçet Gültekin, oğlunun acısına ancak 39 gün dayanabildi.

29.03.2020Avrupa
Almanya’nın tercihi ‘sosyal mesafe’

Almanya’nın tercihi ‘sosyal mesafe’

Almanya’da sokağa çıkma kısıtlamaları eyaletlere göre değişiyor. Bavyera, Saarland, Saksonya gibi eyaletlerde daha katı kurallar geçerli.

29.03.2020Dünya
Schröder ve Merkel’e teşekkür borcu

Schröder ve Merkel’e teşekkür borcu

Dünya koronavirüs belasıyla boğuşuyor. Binlerce insan yaşamını yitirdi. Herkes diken üstünde, herkes tedirgin. Tam bir belirginsizlik hâkim. Bu beladan ne zaman kurtulacağımızı kimse bilmiyor. Almanya’da sokağa çıkma yasağı olmamasına rağmen, caddeler bomboş. Berlin’in her zaman insan kaynayan ünlü Ku’Damm Caddesi de, Friedrich caddesi de öyle. Eski Doğu Berlin sınırları içinde kalan ünlü ‘Gendarmenmarkt’ (Jandarma Pazarı) da öyle.

28.03.2020Avrupa
Merkel: Sizden sabır diliyorum

Merkel: Sizden sabır diliyorum

Almanya Başbakanı Angela Merkel korona karantinasından bir video mesajı yayınladı. Karantinada insani ilişkiyi özlediğini söyleyen Başbakan Merkel, halkı önlemlerin süresi konusunda sabırlı olmaya çağırdı ve " daha önlemleri gevşetmeyi konuşma noktasına gelmedik" dedi.

27.03.2020Dünya
‘Kovid-19 2008 krizinden daha kötü’

‘Kovid-19 2008 krizinden daha kötü’

Korona şüphesiyle ev karantinasında bulunan Almanya Başbakanı Angela Merkel, AB liderleriyle yaptığı 6 saatlik telekonferanstan sonra telekonferanslı bir basın toplantısı düzenledi. AB liderleriyle Türkiye-AB mülteci mutabakatını da görüştüklerini belirten Merkel, karantinada insan ilişkisinin eksikliğini hissettiğini söyledi ve halkı önlemler konusunda uzun süre daha sabırlı olmaya çağırdı.

27.03.2020Avrupa
Küresel piyasalar pozitif seyrediyor

Küresel piyasalar pozitif seyrediyor

Küresel piyasalar devam eden yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına ilişkin endişelerin devam etmesine karşın, ekonomi teşviklerinin katkısı ile pozitif seyrediyor.

27.03.2020Ekonomi
Merkelin corona testi açıkladı

Merkel'in 'corona' testi açıkladı

Almanya Başbakanı Angela Merkel'in ikinci corona virüs testi de negatif çıktı. Merkel'in Sözcüsü Steven Seibert, Merkel'in durumunun iyi olduğunu ve toplantılara evden katılarak çalışmalarına evden devam ettiğini söyledi.

26.03.2020Dünya
‘Süre dolunca önce gençler sokağa çıkacak’

‘Süre dolunca önce gençler sokağa çıkacak’

Başbakanlık Müsteşarı Helge Braun, internet üzerinden vatandaşların sorularını yanıtladı. Sorular arasında tuvalet kâğıdından ekonomiye, Merkel’in sağlık durumundan okullara kadar her şey vardı.

26.03.2020Avrupa
Merkel ‘negatif’

Merkel ‘negatif’

Almanya Başbakanı Angela Merkel’in ikinci koronavirüs testi de negatif çıktı.

26.03.2020Dünya
İkinci testi de negatif çıktı

İkinci testi de negatif çıktı

Almanya Başbakanı Angela Merkel’in, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) bulaşan doktoruyla temasta bulunması üzerine yaptırdığı ikinci Kovid-19 testi de negatif çıktı.

25.03.2020Avrupa
Merkel oturumu karantinadan canlı izledi

Merkel oturumu karantinadan canlı izledi

Almanya’da Federal Meclis, korona krizine karşı eşi benzeri olmayan yüz milyarlarca Euro’luk yardım paketini görüşüyor. Meclis, çok duygulu anlar ve konuşmalara sahne oluyor. Oturuma korona uygulaması nedeniyle 1.5 metre mesafeyi korumak için 709 milletvekilinden sadece üçte biri katıldı. Diğer milletvekilleri oturumu bürolarından parlamento televizyonu üzerinden izledi.

25.03.2020Avrupa
Merkel’in ilk testi negatif

Merkel’in ilk testi negatif

Koronavirüs şüphesiyle kendisini evde karantinaya alan Almanya Başbakanı Angela Merkel’in ilk testi negatif çıktı, ancak birkaç gün içinde bir test daha yapılacak.

24.03.2020Dünya
Son dakika haberi: Merkelin corona virüs testi negatif çıktı

Son dakika haberi: Merkel'in corona virüs testi negatif çıktı

Son dakika haberine göre; Almanya Başbakanı Angela Merkel’in, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) bulaşan doktoruyla temasta bulunması üzerine yaptırdığı Kovid-19 testi negatif çıktı.

23.03.2020Dünya
Almanya, 750 milyar euroluk virüs yardım paketini onayladı

Almanya, 750 milyar euroluk virüs yardım paketini onayladı

Almanya Bakanlar Kurulu, yeni tip koronavirüs salgınının bireyler ve şirketler üzerindeki olumsuz etkilerini azaltmaya yardımcı olmak için 750 milyar euroluk bir yardım paketini onayladı.

23.03.2020Ekonomi
Angela Merkelin karantina günleri başladı

Angela Merkel'in karantina günleri başladı

Almanya'da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle ölenlerin sayısının 111'e yükseldiği bildirildi.

23.03.2020Dünya
Son dakika haberleri: DSÖ Başkanı corona virüsü yenmenin tek yolu bu diyerek paylaştı

Son dakika haberleri: DSÖ Başkanı 'corona virüsü yenmenin tek yolu bu' diyerek paylaştı!

Dünyayı etkisi altına alan corona virüste son dakika gelişmeleri gelmeye devam ediyor. DSÖ Başkanı 'Corona virüsü yenmenin tek yolu bu' resmi twitter hesabından görüntü paylaştı. diyerek Rus doktorlardan çarpıcı iddia geldi. İtalya ve İspanya'da korkutan rakamlar! Almanya Başbakanı Angela Merkel kendisini karantinaya aldı. New York Belediye Başkanı duyurdu: Kaynaklar hızla tükeniyor...

23.03.2020Dünya
Almanya genelinde corona virüs önlemleri artırılıyor

Almanya genelinde 'corona virüs' önlemleri artırılıyor

Almanya Başbakanı Angela Merkel’in, eyalet başkanları ile telekonferans yoluyla yaptıkları 90 dakika süren toplantıdan çıkan kararlar neticesinde ülke genelinde sokağa çıkma kısıtlaması getirilirken, ikiden fazla kişinin bir arada bulunmasına da yasak getirildiği belirtildi.

23.03.2020Dünya
Nelere dikkat edeceğiz

Nelere dikkat edeceğiz!

Almanya koronavirüs yayılmasına karşı yeni sıkı önlemler aldı. Bu önlemlere uymayanlara çok ağır cezalar var. Önlemler nerde ve nasıl geçerli?

23.03.2020Avrupa
Stokçuluğu eleştiren Merkel alışverişe çıktı

Stokçuluğu eleştiren Merkel alışverişe çıktı

Yaklaşık 24 bin COVID-19 vakası tespit edilen Almanya’da 65 yaşındaki Başbakan Angela Merkel markete giderek alışveriş yaptı.

23.03.2020Dünya
Son dakika haberi: Angela Merkel corona virüsünden korunmak için kendisini karantinaya aldı

Son dakika haberi: Angela Merkel corona virüsünden korunmak için kendisini karantinaya aldı

Almanya Başbakanı Angela Merkel yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle kendisini karantinaya aldı.

22.03.2020 Dünya
Sosyal temas yasağı

Sosyal temas yasağı

Almanya günlerdir koronavirüse karşı ülke genelinde ortak uygulamayı tartışıyor. 7 eyalet sokağa çıkmaya önemli kısıtlamalar getirdi. Ancak bu konuda yasak koyma yetkisi eyaletlerde olduğu için her eyalet farklı önlemler aldı. Bu nedenle Başbakan Angela Merkel eyalet başbakanlarıyla telekonferans sistemiyle yapılan zirvede sokağa çıkma yasağını tartıştı.

22.03.2020Avrupa
Korona krizi büyük ortaklara yaradı

Korona krizi büyük ortaklara yaradı!

Koronavirüs krizi Almanya’da siyasi havayı da etkiledi. Hükümetin büyük ortağı Hristiyan Birlik (CDU/CSU) oylarını 2 puan artırarak yükselişe geçti.

22.03.2020Avrupa
Herkesin gözü bu toplantıda

Herkesin gözü bu toplantıda

Almanya’da halkın büyük çoğunluğu siyasi yetkililerin “Evde kalın! Zorunlu olmadığınız sürece dışarı çıkmayın” çağrılarına uydu. Cumartesi günü kentlerde in cin top oynadı. Ancak öte yandan koronavirüs vakaları sihirli 20 bin sınırını aştı. Hastaneler, uzmanlar ülke genelinde sokağa çıkma yasağı çağrılarını artırdı.

22.03.2020Avrupa
‘Lütfen bana daha fazla acı çektirme’

‘Lütfen bana daha fazla acı çektirme’

Almanya’da PKK tarafından kaçırılan Nilüfer T.’nin annesi Maide T., Federal Meclis (Bundestag) önünde eylem yaparak destek istedi.

22.03.2020Avrupa
Nous sommes en guerre (Savaştayız)

'Nous sommes en guerre' (Savaştayız)

İNGİLTERE’nin başkenti Londra’da dünyanın çeşitli kesimlerinde şubeleri bulunan bir bankada çalışan yeğenim, geçen hafta başında telefon ederek, “Haftaya sizi ziyarete gelmek istiyorum” dedi.

21.03.2020Avrupa
Son dakika haberi: Almanların corona virüsü sırrı ne

Son dakika haberi: Almanların corona virüsü sırrı ne?

Almanya’da yoğun testler nedeniyle vaka sayısı katlanarak artıyor. Ancak ülkedeki can kaybının diğer Avrupa ülkelerine kıyasla düşük kalması dikkat çekiyor. Almanya’nın agresif test politikası ve yaşlı vaka sayısının azlığı buna gerekçe olarak gösteriliyor.

21.03.2020Dünya
2019’da Müslümanlara 597 saldırı yapıldı

2019’da Müslümanlara 597 saldırı yapıldı

Almanya’da aşırı sağcılar tarafından işlenen suçlar yeniden artmaya başladı. AA, ‘21 Mart Uluslararası Irkçılıkla Mücadele Günü’ dolayısıyla federal hükümetin aşırı sağcıların işlediği suçlara ilişkin soru önergelerine verdiği yanıtları derledi. 2019’da aşırı sağcılar tarafından 20 bin 856 suç işlendi. Geçen yılın ocak-eylül döneminde Müslümanlara yönelik 597 saldırı yapıldı.

20.03.2020Avrupa
Bir kent daha yasakladı

Bir kent daha yasakladı

Almanya, koronavirüs yayılmasını yavaşlatmak için günlük hayatı önemli ölçüde kısıtlayan önlemler aldı. Ancak önlemlere rağmen koronavirüs hızla yayılıyor. 24 saat içinde yeni koronavirüs vakası 2 bin 800 civarında arttı. 15 bini aşkın vaka sayısıyla dünyada 5’inci sırada.

20.03.2020Avrupa
Almanya zaman kaybediyor

Almanya zaman kaybediyor

Almanya, koronavirüs tehlikesini tam anladı mı? Başbakan Angela Merkel hâlâ insanlara “Hijyen kurallarına uyun”, “Sosyal temaslardan uzak durun”, “Aranızda iki metre mesafe bırakın” çağrılarıyla yetiniyor. Sokağa çıkma yasağını hiç ağzına almıyor. Ama Almanya’da koronavirüs vakaları hızla yayılıyor ve dünya sıralamasında 14 bin vakayla 5’inci sırada.

20.03.2020Avrupa
Son dakika haberleri: Almanyada corona virüs vaka sayısı 10 bini aştı

Son dakika haberleri: Almanya'da corona virüs vaka sayısı 10 bini aştı

Almanya’da corona virüs (Covid-19) nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 34’e yükselirken; ülkedeki vaka sayısı 12 bin 910 olarak açıklandı.

19.03.2020Dünya
Özil: Türk domuz dediler bana burada

Özil: 'Türk domuz' dediler bana burada'

Mesut Özil: "Siyasiler bile bana saldırdı"

19.03.2020Avrupa
Merkel’den dramatik çağrı

Merkel’den dramatik çağrı

Almanya Başbakanı Merkel, koronavirüs kriziyle ilgili olarak ülkenin İkinci Dünya Savaşı’ndan beri ilk kez böyle büyük bir sorunla karşı karşıya olduğunu söyledi. “Durum ciddi ve belirsiz” diyen Merkel, dayanışma ve beraberliğe çağırdı.

19.03.2020Avrupa
Merkel: Türkiye’ye desteğe hazırız

Merkel: Türkiye’ye desteğe hazırız

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Fransa cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve İngiltere Başbakanı Boris Johnson ile yaptığı dörtlü telekonferans zirvesinden sonra önemli açıklamalarda bulundu. Merkel, “Çok yararlı bir görüşme oldu.

19.03.2020Dünya
Almanya sokağa çıkma yasağını inceliyor

Almanya sokağa çıkma yasağını inceliyor

İtalya ve Fransa’dan sonra Almanya’da da dışarı çıkma yasağı gündemde. CDU/CSU ve SPD’den oluşan koalisyon hükümeti ülke çapında dışarı çıkma yasağını görüşüyor. Dijital ekonomi dergisi ‘Business Insider’ haberine göre Almanya Adalet Bakanlığı 80 milyon nüfuslu Almanya’da dışarı çıkma yasağını inceliyor. Gerekçe, alınan önlemlere rağmen virüsün yayılmaya devam etmesi.

18.03.2020Avrupa
Almanya’da 17 bin hemşireye ihtiyaç var

Almanya’da 17 bin hemşireye ihtiyaç var

Almanya’da koronavirüs vaka sayısı 9 bin 919’a çıkarken, virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı ise 26 oldu. Her geçen gün koronavirüs vakaları katlanırken, yoğun bakım ünitelerindeki sağlık personeli sayısının yetersiz olması en büyük sorunların başında geliyor.

18.03.2020Avrupa
Son dakika haberi: Merkelden ilk kez corona virüs ulusa seslenişi

Son dakika haberi: Merkel'den ilk kez corona virüs ulusa seslenişi

Almanya Başbakanı Angela Merkel bu akşam bir ilki gerçekleştirecek. Şansölye, corona virüs salgını krizi ile ilgili ilk kez TV'den ulusa seslenişte bulunacak.

18.03.2020Dünya
Korona, AB ile ABD’yi de birbirine düşürdü

Korona, AB ile ABD’yi de birbirine düşürdü

Son haftalarda dünyanın gündemine iyice yerleşen koronavirüs, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ile Avrupa Birliği (AB) arasında ciddi bir kriz yaşanmasına yol açtı. ABD’nin, İngiltere dışandaki Avrupa ülkelerine sınırlarını kapatması, AB’li politikacıları küplere bindirdi. Fransa Devlet Başkanı Emmanuel Macron, ABD Başkanı Donald Trump’ın bu radikal kararına adeta isyan etti. Macron, Trump’ı ‘Avrupa’ya ekonomik savaş’ açmakla suçladı.

18.03.2020Avrupa
Temassız zirvede gündem salgın

Temassız zirvede gündem salgın

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Almanya Başbakanı Merkel, Fransa Cumhurbaşkanı Macron ve İngiltere Başbakanı Johnson’ın koronavirüs salgını nedeniyle telekonferans yoluyla yaptıkları dörtlü zirvede gündem virüs salgını, İdlib mutabakatı, Libya meselesi ve mülteci kriziydi.

18.03.2020Gündem
Son dakika haberi... 4lü zirve sona erdi Cumhurbaşkanı Erdoğandan açıklama geldi

Son dakika haberi... 4'lü zirve sona erdi! Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan açıklama geldi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Almanya Başbakanı Angela Merkel, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve İngiltere Başbakanı Boris Johnson arasında telekonferansla yapılan görüşme sona erdi. Görüşme 1 saat 15 dakika sürdü. Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan, gerçekleştirilen zirve hakkında paylaşımlarda bulundu.

17.03.2020Gündem
Temassız zirve

Temassız zirve

Koronavirüs tehdidi liderlerin önceden yüzyüze planlanan buluşmasını da etkiledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Almanya Şansölyesi Merkel, Fransa Cumhurbaşkanı Macron ve İngiltere Başbakanı Johnson bugün telekonferans yöntemiyle bir araya gelecek. Gündemde dünyayı kasıp kavuran salgın ile İdlib mutabakatı, mülteci krizi ve Libya’daki gelişmeler var.

17.03.2020Gündem
Almanya Başbakanı Merkel: Böyle bir olayla ilk kez karşılaşıyoruz

Almanya Başbakanı Merkel: Böyle bir olayla ilk kez karşılaşıyoruz

Almanya Başbakanı Angela Merkel, ülkede 17 kişinin yaşamını yitirdiği koronovirüs (Kovid-19) ile ilgiliÿalınan tedbir ve yeni yürürlüğe girecek uygulamalar hakkında bilgi verdi. Merkel, "Almanya’da böyle bir olayla ilk kez karşılaşıyoruz. Ancak tedbirler alınmalı" dedi.

16.03.2020Dünya
Merkel’den, Türkçe alt yazılı koronavirüs mesajı

Merkel’den, Türkçe alt yazılı koronavirüs mesajı  

Almanya Başbakanlık ofisi, Başbakan Angela Merkel’in koronavirüs salgınına ilişkin açıklamalarının yer aldığı Türkçe alt yazılı bir video yayınladı.

16.03.2020Avrupa
Avrupa’da yeni duvarlar

Avrupa’da yeni duvarlar

Bundan yaklaşık 5 yıl önceydi. Kendi ülkelerindeki kanlı iç savaştan kaçan milyonlarca insan, her şeyi göze alarak hayatta kalabilmek için yollara düştü. Milyonlarca Suriyeli, Iraklı, Pakistanlı ve Afgan, Türkiye’ye sığınırken, yüz binlercesi de Avrupa’ya ulaşmak için Yunanistan ve Bulgaristan üzerinden yola koyuldu. Derme çatma tekneler ve botlarla Akdeniz’in azgın sularına açılanlar arasında yaşamını kaybedenler de oldu. Ama Avrupa buna genelde seyirci kaldı.

16.03.2020Avrupa
Siz kendinizi yabancı hissediyor musunuz

Siz kendinizi yabancı hissediyor musunuz?

Daha önceki yazılarımdan birinde, Leipzig Üniversitesi bilim insanları tarafından yapılan bir araştırmaya göre, Almanların yüzde 80’inin ülkede yaşayan Müslüman sayısının fazlalığı yüzünden, kendilerini, kendi ülkelerinde yabancı hissettiklerine yer vermiştim. Tabii, “Nasıl olur da 83 milyon nüfuslu Almanya’da, Almanlar ülkede yaşayan 4.5-4.7 milyon Müslüman yüzünden kendilerini kendi ülkelerinde yabancı hisseder?” diye de sormuştum.

14.03.2020Avrupa
Son dakika haberi; Liderler zirvesi telekonferansla yapılacak

Son dakika haberi; Liderler zirvesi telekonferansla yapılacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ev sahipliğinde 17 Mart'ta İstanbul'da düzenlenmesi planlanan liderler zirvesi, yeni tip koronavirüs nedeniyle telekonferans yoluyla yapılacak.

13.03.2020Gündem

Liderlerle video konferans uygulamasıyla görüşecek

Almanya Başbakanı Angela Merkel’in Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksander Vucic ve Lüksemburg Başbakanı Xavier Bettel ile gelecek hafta için planlanan görüşmelerinin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sebebiyle video konferansı uygulamasıyla yapılacağı bildirildi.

13.03.2020Avrupa
Merkel, İstanbul zirvesine katılmayabilir

Merkel, İstanbul zirvesine katılmayabilir

Almanya Başbakanı Angela Merkel’in, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Fransa Devlet Başkanı Emmanuel Macron ile İstanbul’da yapılması planlanan zirveye, koronavirüs nedeniyle katılmaması gündeme geldi.

13.03.2020Avrupa
Merkel İstanbul zirvesine katılmayabilir

Merkel İstanbul zirvesine katılmayabilir

CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdogan'ın Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Devlet Başkanı Emmanuel Macron ile yapmayı planladığı İstanbul zirvesi tehlikeye girdi. Almanya Başbakanı Merkel'in ülkesindeki koronavirüs salgını nedeniyle zirveye katılmaması gündeme geldi.

13.03.2020Dünya