EKSTRA
MENÜ

Yeşiller

Yeşiller ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Yeşiller haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 6.515 Yeşiller haberi bulunmuştur.

Yeşiller Haberleri

Bu koalisyon da politikaları da istenmiyor

Bu koalisyon da politikaları da istenmiyor

Almanların çok büyük bir bölümünün hem Hıristiyan Demokrat/Hıristiyan Sosyal Birlik Partileri (CDU/CSU) ve Sosyal Demokrat Parti’nin (SPD) oluşturduğu büyük koalisyon hükümetinin hem de politikanın değişmesinden yana olduğu ortaya çıktı.

17.05.2021Avrupa
Rusya, Yeşiller’e mi taktı

Rusya, Yeşiller’e mi taktı?

Almanya’da 26 Eylül’de yapılacak genel seçimlerden sonra iktidarı devralma yolunda koşar adım ilerleyen Yeşiller’in ‘yolunu kesmek’ için Rusya’nın şimdiden harekete geçtiği iddiası gündeme geldi. Hem de Almanya Başbakanı Angela Merkel’in koltuğuna göz diken Yeşiller’in başbakan adayı Annalena Baerbock’un ‘yolunu kesme’ iddiası.

17.05.2021Avrupa
Alman siyasetçiden Cem Özdemire tokat gibi cevap Milyonlarca Yahudiyi Müslümanlar katletmedi

Alman siyasetçiden Cem Özdemir'e tokat gibi cevap! 'Milyonlarca Yahudi'yi Müslümanlar katletmedi'

Almanya'da geçen yıl kurulan Team Todenhofer Partisi Genel Başkanı Jürgen Todenhöfer, ülkedeki antisemitizmin sebebi olarak Türk derneklerini gösteren Yeşiller Partisi milletvekili Cem Özdemir'i eleştirerek, "Soykırımda milyonlarca Yahudi'yi barbarca katledenler Müslümanlar değildi. Bu suçu başkalarının üzerine yıkmak da halkı kışkırtmak demektir Sayın Özdemir" ifadelerini kullandı.

16.05.2021Gündem
Todenhöfer’den Cem Özdemir’e yanıt: Suçu başkasının üstüne yıkmak halkı kışkırtmaktır

Todenhöfer’den Cem Özdemir’e yanıt: Suçu başkasının üstüne yıkmak halkı kışkırtmaktır

Almanya’da partisi CDU’dan ayrılıp yeni bir parti kuran Jürgen Todenhöfer, İsrail’in yaptığı saldırıları savunurken sorumluluğu tamamen Müslümanların üzerine atan Yeşiller Partisi milletvekili Cem Özdemir’i eleştirdi.

16.05.2021Avrupa
Sınırsız başbakanlığa son mu

Sınırsız başbakanlığa son mu?

Almanya’da 26 Eylül’de yapılacak genel seçimler öncesi, ‘sınırsız başbakanlık dönemine son verilmesi’ tartışmaları da gündeme yerleşti.

15.05.2021Avrupa
‘Sorumluluk üstlenmeye hazırız’

‘Sorumluluk üstlenmeye hazırız’

Almanya’da 2017 yılında yapılan genel seçimlerden sonra CDU/CDU ve Yeşiller’le birlikte sürdürdükleri koalisyon görüşmelerini “Kötü yönetmektense, yönetmemek daha iyidir” diyerek terk eden FDP Genel Başkanı Christian Lindner, şu anda iktidarda yer almaya hazır olduklarını ilan etti.

14.05.2021Avrupa
Yüzde 60, Sol Parti ve AfD’yle koalisyonu istemiyor

Yüzde 60, Sol Parti ve AfD’yle koalisyonu istemiyor

Almanya’da seçmenlerin çok büyük bir bölümünün 26 Eylül’de yapılacak genel seçimlerden sonra hem Sol Parti hem de sağ popülist Almanya için Alternatif’le (AfD) koalisyon hükümeti oluşturulmasına karşı olduğu belirlendi.

13.05.2021Avrupa
Ayağına değil ayaklarına kurşun

Ayağına değil ayaklarına kurşun

Türkçe’de “Kendi ayağına kurşun sıkmak” diye bir söylem vardır. İşte Almanya’da Yeşiller’de bugünlerde yaşanan bazı gelişmelere bakınca aklıma hemen bu söylem geliyor.

12.05.2021Avrupa
Laschet: Benim yerim Berlin

Laschet: Benim yerim Berlin

Almanya’da Hıristiyan Demokrat/Hıristiyan Sosyal Birlik Partileri’nin (CDU/CSU) başbakan adayı Armin Laschet, eylül ayında yapılacak genel seçimlerin sonuçları ne olursa olsun, seçimlerden sonra Berlin’de kalacağını yineledi. Bazı çevrelerin Kuzey Ren Vestfalya (KRV) Eyalet Başbakanı Laschet’in seçimleri kazanmaması halinde Eyalet Başbakanlığı’na geri dönme kapısını açık bıraktığı yönündeki iddiaların tamamen ‘uydurma’ olduğunu söyledi.

10.05.2021Avrupa
Danyal Bayaz eyalet maliye bakanı oldu

Danyal Bayaz eyalet maliye bakanı oldu

Federal Meclis Yeşiller Partisi milletvekili Danyal Bayaz, Baden-Württemberg eyaleti Maliye Bakanı oldu.

9.05.2021Avrupa
Yeşiller’de Boris Palmer krizi

Yeşiller’de Boris Palmer krizi

Yeşiller Partisi Baden-Württemberg Teşkilatı, göçmenlere ve mültecilere karşı sert açıklamalarıyla bilinen Tübingen Büyükşehir Belediye Başkanı Boris Palmer’in partiden uzaklaştırılması için girişim başlattı. Hafta sonu yapılan eyalet parti genel kurulunda 161 delege Palmer’in üyelikten çıkarılması için işlemlerin başlatılmasını isterken 44 delege karşı çıktı, 8 delege çekimser oy kullandı.

9.05.2021Avrupa
Londra belediye başkanlığı seçimlerinde Müslüman aday Sadık Han üst üste 2. kez galip çıktı

Londra belediye başkanlığı seçimlerinde Müslüman aday Sadık Han üst üste 2. kez galip çıktı

İngiltere'nin başkenti Londra'da yapılan belediye başkanlığı seçiminde, İşçi Partisinin Müslüman adayı Sadık Han, üst üste ikinci kez göreve getirildi.

9.05.2021Dünya
Son dakika: İskoçyada parlamento seçim sonuçları belli oldu

Son dakika: İskoçya'da parlamento seçim sonuçları belli oldu!

İskoçya'daki parlamento seçimlerini, ikinci bir bağımsızlık referandumu sözü veren İskoç Ulusal Partisi (SNP) kazandı.

8.05.2021Dünya
İskoçyada seçimleri bağımsızlık yanlıları önde götürüyor... Boris Johnsondan sert açıklama geldi

İskoçya'da seçimleri bağımsızlık yanlıları önde götürüyor... Boris Johnson'dan sert açıklama geldi!

İskoçya'daki parlamento seçimlerini bağımsızlık yanlıları önde götürüyor ve bu sonuçlara göre ülkeyi yeni bir bağımsızlık referandumu bekliyor. Boris Johnson ise seçim sonucunun yaratacağı krizden endişeli.

8.05.2021Dünya
Kolaylaştırın şu Alman vatandaşlığını

Kolaylaştırın şu Alman vatandaşlığını

Almanya’da özgürlükten, eşitlikten, yasaların herkese eşit şekilde uygulanmasından, toplumsal barışın korunmasından yana olan insanlar, Almanya gibi demokratik bir hukuk devletindeki bazı uygulamalara ateş püskürmeye başladılar.

8.05.2021Avrupa
Sosyal medyadan tehdit ve hakaretlerden şirketler de sorumlu olacak

Sosyal medyadan tehdit ve hakaretlerden şirketler de sorumlu olacak!

Almanya’da bundan böyle sosyal medyada hakarete uğrayanlar, tehdit edilenler ve hedef gösterilenler, daha kolay bir şekilde şikâyette bulunup, yayınların kaldırılmasını sağlayabilecek.

7.05.2021Avrupa
‘İçinde her şey var, Almanya olmasın’ önerisi

‘İçinde her şey var, Almanya olmasın’ önerisi

Son kamuoyu yoklamalarında Birlik Partileri’nin önünde yer alan Yeşiller’de bazı üyeler, ‘Almanya-İçinde Her Şey Var’ adlı seçim programının isminden ‘Almanya’nın çıkarılmasını istedi, ortalık karıştı.

7.05.2021Avrupa
Federal Meclis de onayladı

Federal Meclis de onayladı

Almanya Federal Anayasa Mahkemesi, Kovid-19 nedeniyle hayata geçirilen saat 22.00-05.00 arası sokağa çıkma yasağı uygulamasına yapılan itirazları geri çevirirken, Federal Meclis, aşı yaptıranlar ve iyileşenlere daha fazla özgürlük verilmesini onayladı.

6.05.2021Avrupa
Almanya iklim hedefini revize etti

Almanya iklim hedefini revize etti

Alman hükümeti, Anayasa Mahkemesi baskısı ile eylül ayında yapılacak genel seçimler öncesinde iklim hedeflerini yukarı yönlü revize etti.

6.05.2021Avrupa
İngiltere’de yerel seçim heyecanı

İngiltere’de yerel seçim heyecanı!

İngiltere’de seçmenler bugün yerel seçimler için sandık başına gidecek. Bütün gözlerin Londra Büyükşehir Belediye Başkanlığı yarışına çevrileceği seçimde, iki Türkiye ve Kıbrıs Türk kökenli aday da Belediye Meclisi üyelikleri için yarışacak.

5.05.2021Avrupa
Almanların yüzde 40ı başbakan adaylarını beğenmedi

Almanların yüzde 40'ı başbakan adaylarını beğenmedi

Almanya’da 26 Eylül’de yapılacak genel seçimler öncesi partiler arasındaki yarış kızışmaya başlarken, Almanların önemli bir bölümünün başbakanlık koltuğuna göz diken üç adaydan hiçbirine oy vermeyi düşünmediği ortaya çıktı.

5.05.2021Avrupa
CDU, bindiği dalı kesiyor

CDU, bindiği dalı kesiyor

Almanya’da 26 Eylül’de yapılacak genel seçimler için Sosyal Demokrat Parti (SPD) başbakan adayını kavgasız-dövüşsüz belirledi. Ve aylar önce Federal Maliye Bakanı Olaf Scholz’u başbakan adayı ilan etti.

3.05.2021Avrupa
Baden Württemberg’de ‘Yeşil-Siyah’ koalisyonu tamam

Baden Württemberg’de ‘Yeşil-Siyah’ koalisyonu tamam

Baden Württemberg’de Yeşiller ile CDU, eyalet seçimlerinden 7 hafta sonra yeniden koalisyon hükümeti kurma konusunda anlaştı. Koalisyon sözleşmesi her iki parti kurultayında onaylandıktan sonra yürürlüğe girecek.

2.05.2021Avrupa
Maassen’in adaylığına CDU’lular da tepki gösterdi

Maassen’in adaylığına CDU’lular da tepki gösterdi

Almanya’da son dönemlerde ciddi oy kaybına uğrayan CDU’nun, yabancı ve İslam karşıtı parti AfD’ye sempati ve yakınlık duyduğu ileri sürülen iç istihbarattan sorumlu Federal Anayasa Koruma Teşkilatı’nın (BfV) eski Başkanı Hans-Georg Maassen’i milletvekili adayı göstermesine tepki yağdı.

1.05.2021Avrupa
Fransa’da camiye İslamofobik saldırı

Fransa’da camiye İslamofobik saldırı

Fransa’nın kuzeybatısındaki Breton bölgesindeki İbni Sina Camisi, 20 gün içinde ikinci kez İslam karşıtı ve ırkçı saldırıya maruz kaldı.

30.04.2021Avrupa
KRV de Laschet’ten memnun değil

KRV de Laschet’ten memnun değil

Almanya’da yapılan son kamuoyu yoklamalarında da CDU Genel Başkanı ve Kuzey Ren Vestfalya Eyalet Başbakanı KRV) Armin Laschet’in başbakan adayı gösterilmesi üzerine muhafazakâr kanada desteğin azaldığı ortaya çıktı.

30.04.2021Avrupa
İklim Koruma Yasası anayasaya aykırı

İklim Koruma Yasası anayasaya aykırı

Federal Anayasa Mahkemesi, Almanya’da 2019 yılında hayata geçirilen İklim Koruma Yasası’nın özellikle gelecek nesillerin özgürlük haklarını gereken şekilde göz önünde bulundurmadığına dikkati çekerek Anayasa’ya ‘kısmen aykırı’ olduğuna hükmetti.

30.04.2021Avrupa
Alman siyasetinde gündem oldu Çıplak modelin fotoğrafları oymuş gibi yayınlanınca...

Alman siyasetinde gündem oldu! Çıplak modelin fotoğrafları oymuş gibi yayınlanınca...

Almanya’da Yeşiller Partisi’nden başbakan adayı olan Annalena Baerbock yalan haberlerin hedefinde. Baerbock’a benzer çıplak bir modelin fotoğrafları Baerbock’muş gibi paylaşıldı.

30.04.2021Dünya
Almanların tercihi ‘siyah-yeşil’

Almanların tercihi ‘siyah-yeşil’

Almanya’da genel seçimlere yaklaşık 5 ay olduğu halde koalisyon hesapları başladı bile. CDU/CSU’nun adayı Armin Laschet, SPD’li Olaf Scholz ve Yeşiller’li Annalena Baerbock bu konuda somut açıklamada yapmaktan kaçınırken, son dönemlerde yapılan kamuoyu yoklamalarında ise Almanların ‘siyah-yeşil koalisyonu’ (CDU/CSU-Yeşiller) tercih ettiği ortaya çıktı.

29.04.2021Avrupa
Birinci parti olmayı hedefleyen Yeşiller yine ‘iklim korunması’ dedi

Birinci parti olmayı hedefleyen Yeşiller yine ‘iklim korunması’ dedi

Almanya’da 26 Eylül’de yapılacak genel seçimlerde en güçlü parti olarak çıkmayı hedefleyen Yeşiller’in seçim programında, daha önceki dönemlerde de olduğu gibi yine iklim ve çevre korunması ilk sırada yer aldı.

28.04.2021Avrupa
Rakibi Merz’i de takıma aldı

Rakibi Merz’i de takıma aldı

CDU lideri ve CDU/CSU’nun başbakan adayı Armin Laschet, 26 Eylül’de yapılacak genel seçimler öncesi sürdürülecek seçim kampanyası takımına rakibi Friedrich Merz’i de aldı. Ocak ayında yapılan CDU Genel Başkanı seçimlerine en güçlü aday olarak katılan Merz’e, muhafazakâr kanatta büyük güven duyulduğu ve CDU/CSU’nun son dönemlerde sistematik olarak yaşadığı oy kaybının engellenmesinde etkin bir rol oynamasının beklendiği belirtildi.

28.04.2021Avrupa
Facebook’a dava açtı

Facebook’a dava açtı

Bir zamanlar Federal Tarım Bakanı olarak da görev yapan Yeşiller Federal Meclis milletvekili Renate Künast, Facebook’ta bir kullanıcının kendisine ait olmayan açıklamayı paylaşmasından sonra binlerce nefret ve tehdit paylaşımları alınca Facebook’a dava açtı.

28.04.2021Avrupa
Sayıştay, vakıf yöneticilerinin maaşlarını inceledi

Sayıştay, vakıf yöneticilerinin maaşlarını inceledi

Almanya’da siyasi partilerin, düşünce kuruluşu olarak faaliyet gösteren vakıfların yöneticilerine ödediği maaşların devlet kurumlarındaki en üst makamlardaki yöneticilere verilen maaşlarla eşit, hatta bazı durumlarda daha yüksek olduğunu tespit eden Federal Sayıştay, partileri bu konuda uyardı.

28.04.2021Avrupa
Heilbronn Kent Meclisi, yeni camiye izin vermedi

Heilbronn Kent Meclisi, yeni camiye izin vermedi

Almanya’nın güneyinde bulunan Heilbronn Kent Meclisi, Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ne (DİTİB) bağlı Heilbronn Merkez Camisi’nin şehir merkezinde yeni bir cami yapmak için talep ettiği imar değişikliğine onay vermedi.

28.04.2021Avrupa
İkisi de pişman

İkisi de pişman

İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra 23 Mayıs 1949 tarihinde Alman Anayası’nın kabulüyle resmen kurulan Almanya Federal Cumhuriyeti’nde yapılan genel seçimlerde, yıllarca hep Hıristiyan Demokrat/Hıristiyan Sosyal Birlik Partileri (CDU/CSU) ile Sosyal Demokrat Parti’nin SPD) başbakan adayları yarıştı. 2002 yılındaki genel seçim öncesi Hür Demokrat Parti (FDP) bu geleneği bozdu.

28.04.2021Avrupa
‘O konuşur, ben iş yaparım’

‘O konuşur, ben iş yaparım’

Almanya’da 26 Eylül’de yapılacak genel seçimlere 5 ay kala, başbakan adayları arasında yarış kızıştı, karşılıklı sataşmalar başladı. CDU/CSU’nun başbakan adayı Kuzey Ren Vestfalya (KRV) Eyalet Başbakanı Armin Laschet, son yapılan kamuoyu yoklamalarına göre yarışı önde götüren Yeşiller’in başbakan adayı Annalena Baerbock’un doğru dürüst bir plan ve programının olmadığını söyledi.

26.04.2021Avrupa
Türkler değil, Yeşiller geliyor

Türkler değil, Yeşiller geliyor

Fatih Sultan Mehmet döneminde komutan Gedik Ahmet Paşa yönetimindeki Osmanlı donanması, 1480 yılı temmuz ayı sonlarına doğru 100’ün üzerinden gemi ve 20 bine yakın askerle İtalya’nın en güneyindeki Otranto limanına çıkarma yapar.

26.04.2021Avrupa
Kotasız neden olmasın

Kotasız neden olmasın?

Almanya’nın eyalet statüsündeki başkenti Berlin’de bu yılın başlarında kamu kurum ve kuruluşlarına eleman alımında ‘göçmen kotası’ uygulaması gündeme getirildi. Sol Partili Uyum, Çalışma ve Sosyal Senatörü Elke Breitenbach, Berlin’de yaşayanların yüzde 35’i göçmen kökenli olduğu halde kamu kurum ve kuruluşunda çalışan göçmen kökenlilerin oranının yüzde 12’yi geçmediğini hatırlattı.

24.04.2021Avrupa
23 Nisan’a başkan olarak girdi

23 Nisan’a başkan olarak girdi

Yeşiller Partisi’nden Hilime Arslaner, Frankfurt İl Genel Meclisi Başkanlığı’na seçildi. Geçen ay gerçekleştirilen yerel seçimden sonra ilk toplantısını yapan Frankfurt Büyükşehir Belediye Meclisi’ndeki yeni yönetim seçiminde Arslaner, 93 üyeden 70’inin oyuyla önümüzdeki beş yıllık süre için başkan oldu. Arslaner, son üç yıldır İl Genel Meclisi Başkanlık Divanı üyeleri arasında yer alıyordu.

23.04.2021Avrupa
Oyuncular kapanmaları hicvetti: Süper marketleri de kapatın

Oyuncular kapanmaları hicvetti: Süper marketleri de kapatın!

Almanya’da sinema ve televizyon dünyasının ünlü isimleri federal hükümetin korona politikalarını eleştirdi. Oyuncular, farklı internet ortamında ironik paylaşımlalarla hükümetin korona yasasına tepki gösterdi.

23.04.2021Avrupa
Almanya ve Rusya arasında Kovid-19 aşı pazarlığı

Almanya ve Rusya arasında Kovid-19 aşı pazarlığı

Avrupa Birliği’nin (AB) Rus aşısı siparişine sıcak bakmaması üzerine Almanya Sputnik V satın almak için harekete geçti. Almanya, Rusya'nın Sputnik V Kovid-19 aşısından toplam 30 milyon doz satın almak istiyor.

22.04.2021Dünya
Meğer siyasi hayatının en acı kararıymış

Meğer siyasi hayatının en acı kararıymış!

Almanya’da siyaset geçen hafta Birlik Partileri’nin göstereceği adaya kilitlenmişken Yeşiller’in başbakan adayını açıklaması birden gündemi değiştirdi.

22.04.2021Avrupa
Almanya’da anketlerde Yeşiller önde

Almanya’da anketlerde Yeşiller önde

Almanya’da iktidardaki Hıristiyan Demokrat/Hıristiyan Sosyal Birlik partileri (CDU/CSU) lider konumunu yitirme tehlikesiyle karşı karşıya.

22.04.2021Dünya
Hepsini solladı, ilk sıraya yerleşti

Hepsini solladı, ilk sıraya yerleşti

Başbakan adaylarının açıklanması sonrası yapılan kamuoyu yoklamalarına göre CDU/CSU yüzde 7 oy kaybına uğrarken, yüzde 28’le Yeşiller ilk sıraya yerleşti.

21.04.2021Avrupa
‘Sputnik V’ istedi, Yeşiller karşı çıktı

‘Sputnik V’ istedi, Yeşiller karşı çıktı

SPD’li Berlin Sağlık Senatörü Dilek Kalaycı, Sputnik V aşısı siparişi verebilmek için Ruslarla müzakere yapmak istedi. Aşının ön siparişi konusu Berlin eyalet hükümeti kabinesinde ele alındı. Ancak koalisyon ortağı Yeşiller, Rusya’daki siyasi gelişmeleri göz ününde bulundurarak Rus aşısının siparişine karşı çıktı.

21.04.2021Avrupa
Yeşiller’den başbakanlığa kadın aday

Yeşiller’den başbakanlığa kadın aday

Almanya’da Yeşiller Partisi ilk kez başbakan adayı açıklayarak iktidara talip olduğunu ilan etti. Partinin ilk başbakan adayı Eşbaşkan Annalena Baerbock oldu. Anketlerde Yeşiller ikinci sırada gidiyor.

20.04.2021Dünya
Almanyada Yeşiller Partisinin başbakan adayı Annalena Baerbock olacak

Almanya'da Yeşiller Partisinin başbakan adayı Annalena Baerbock olacak

Almanya'da, 26 Eylül'de yapılacak genel seçimlerde, Yeşiller Partisinin başbakan adayının, Eş Genel Başkan Annalena Baerbock olacağı bildirildi.

19.04.2021Dünya
Ekonomi Bakanlığı konferansını Ali Aslan yönetti

Ekonomi Bakanlığı konferansını Ali Aslan yönetti

Almanya Ekonomi ve Enerji Bakanlığı tarafından düzenlenen Dış Ticaret Konferansı’nda, salgın döneminde Almanya’nın dış ticaretteki durumu masaya yatırıldı. Federal Ekonomi Bakanı Peter Altmaier’in gerçekleştirdiği dört günlük konferansı gazeteci ve TV sunucusu Ali Aslan yönetti.

19.04.2021Avrupa

Yazar Sonuçları

Motorları maviliklere süreceğiz

“En iyi tekne arkadaşının teknesidir” cümlesinin hakkını vermeyi sabırsızlıkla bekliyorum.

22.04.2021

ADD: 23 Nisan kutlu olsun - ‘Karanlık girişimler’

Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’mız kutlu olsun. 23 Nisan, millet, ulus, yurttaş ve birey olabilmeyi Atatürk Devrimi’ne borçlu olduğumuzun kesin ve gerçek tarihidir. 624 yıllık ‘hanedan-payitaht’ yönetimi, ümmetçi anlayışla hareket etmiş ve yıkıma sürüklenmiştir. Türklük ve millilik kavramları, Büyük Atatürk’ün başlattığı kurtuluş mücadelesi ile güçlenmiştir. Türk Milleti, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün liderliğinde varlığını koruyabilmiştir. Atatürk’ün milliyetçilik anlayışı; faşist ve ırkçı zihniyeti reddeden, evrensel bir düşünce sistemidir.

21.04.2021