MENÜ

Olaf Scholz

Olaf Scholz ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Olaf Scholz haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 272 Olaf Scholz haberi bulunmuştur.

Olaf Scholz Haberleri

Bir defalık çocuk başına 300 Euro

Bir defalık çocuk başına 300 Euro

Almanya Maliye Bakanı Olaf Scholz, korona krizi nedeniyle düşen satın alma gücünü teşvik etmek için ailelere çocuk başına bir defaya mahsus 300 Euro vermeyi planlıyor.

22.05.2020Avrupa
Almanyanın vergi gelirleri azalıyor

Almanya'nın vergi gelirleri azalıyor

Federal devlet, eyaletler ve belediyeleri kapsayan vergi gelirlerinin 81,5 milyar avro azalarak 717,8 milyara gerilemesi bekleniyor.

15.05.2020Ekonomi
Pandeminin en ağır darbesi vergi gelirlerine oldu

Pandeminin en ağır darbesi vergi gelirlerine oldu

Korona krizi Almanya’da vergi gelirlerini de vurdu. Maliye Bakanı bu yıl için 98.6 milyar Euro, 2024 yılına kadar ise 315.9 milyar Euro vergi açığı tahmin ettiklerini açıkladı.

14.05.2020Avrupa
Almanya’da karar haftası

Almanya’da karar haftası

Almanya’da bu hafta önlemlerin çok geniş ölçüde yumuşatılması konusunda karar haftası olacak. Gözler çarşamba günü federal hükümetle eyalet başbakanları arasında yapılacak telekonferansa çevrildi. Restoranlar, alışveriş merkezleri ve futbol kulüpleri çarşamba gününe odaklandı.

4.05.2020Avrupa
Lufthansaya büyük yardım

Lufthansa'ya büyük yardım

Almanya Lufthansa'ya yaklaşık 9 milyar euroluk yardım paketi sağlama konusunda anlaştı.

28.04.2020Ekonomi
Lufthansa iflasla karşı karşıya

Lufthansa iflasla karşı karşıya

Korona krizinden en derin darbe alan Alman devi Lufthansa havayolu şirketi iflasın eşiğinde. Hükümet Lufthansa’yı kurtarmak için 9 milyar euro teklif etti. Ancak Lufthansa şartları ağır bularak kabul etmedi.

28.04.2020Avrupa
4 Mayıs’ta açılıyor... Yığılmaya dikkat...

4 Mayıs’ta açılıyor... Yığılmaya dikkat...

Almanya’da federal hükümetin salgınla ilgili alınan önlemlerin yumuşatılması kararları arasında kuaför ve berber salonlarının yeniden açılması da var. Almanya Berberler Birliği Genel Sekreteri Jörg Müller, uzun süredir kapalı olan dükkânlara yoğun müşteri akını olacağı konusunda uyardı:

17.04.2020Avrupa
Schröder ve Merkel’e teşekkür borcu

Schröder ve Merkel’e teşekkür borcu

Dünya koronavirüs belasıyla boğuşuyor. Binlerce insan yaşamını yitirdi. Herkes diken üstünde, herkes tedirgin. Tam bir belirginsizlik hâkim. Bu beladan ne zaman kurtulacağımızı kimse bilmiyor. Almanya’da sokağa çıkma yasağı olmamasına rağmen, caddeler bomboş. Berlin’in her zaman insan kaynayan ünlü Ku’Damm Caddesi de, Friedrich caddesi de öyle. Eski Doğu Berlin sınırları içinde kalan ünlü ‘Gendarmenmarkt’ (Jandarma Pazarı) da öyle.

28.03.2020Avrupa
Covid-19 Almanya ekonomisini yüzde 20 küçültebilir

Covid-19 Almanya ekonomisini yüzde 20 küçültebilir

Almanya merkezli araştırma kuruluşu Ekonomi Araştırma Enstitüsü’nün (Ifo) yaptığı araştırmanın sonuçlarına göre, Covid-19 salgını nedeniyle Almanya ekonomisi yüzde 20 küçülebilir.

25.03.2020Ekonomi
Merkel oturumu karantinadan canlı izledi

Merkel oturumu karantinadan canlı izledi

Almanya’da Federal Meclis, korona krizine karşı eşi benzeri olmayan yüz milyarlarca Euro’luk yardım paketini görüşüyor. Meclis, çok duygulu anlar ve konuşmalara sahne oluyor. Oturuma korona uygulaması nedeniyle 1.5 metre mesafeyi korumak için 709 milletvekilinden sadece üçte biri katıldı. Diğer milletvekilleri oturumu bürolarından parlamento televizyonu üzerinden izledi.

25.03.2020Avrupa
Eşi benzeri görülmemiş 750 milyar Euro’luk yardım paketi

Eşi benzeri görülmemiş 750 milyar Euro’luk yardım paketi

Almanya, korona krizine karşı İkinci Dünya Savaşı’ndan beri eşi benzeri görülmemiş bir yardım paketi hazırladı. Kiracıdan, ailelere, sanatçılardan, bakıcılara ve terapistlere, küçük işyerlerinden orta ölçekli işyerlerine kadar 750 milyar Euro’luk virüs yardım paketini Bakanlar Kurulu onayladı.

23.03.2020Avrupa
Almanya, 750 milyar euroluk virüs yardım paketini onayladı

Almanya, 750 milyar euroluk virüs yardım paketini onayladı

Almanya Bakanlar Kurulu, yeni tip koronavirüs salgınının bireyler ve şirketler üzerindeki olumsuz etkilerini azaltmaya yardımcı olmak için 750 milyar euroluk bir yardım paketini onayladı.

23.03.2020Ekonomi
Küçük işletmelere 15 bin Euro kredi

Küçük işletmelere 15 bin Euro kredi

Almanya, korona krizi sonucu iflasları önlemek için acil kredi yardımında bazı iyileştirmelere gitti. Devlet teşvik bankası KfW, orta ve büyük ölçekli işletmelere kredilerde yüzde seksen olan kredi riski sınırını yüzde doksana çekti.

22.03.2020Avrupa
Herkesin gözü bu toplantıda

Herkesin gözü bu toplantıda

Almanya’da halkın büyük çoğunluğu siyasi yetkililerin “Evde kalın! Zorunlu olmadığınız sürece dışarı çıkmayın” çağrılarına uydu. Cumartesi günü kentlerde in cin top oynadı. Ancak öte yandan koronavirüs vakaları sihirli 20 bin sınırını aştı. Hastaneler, uzmanlar ülke genelinde sokağa çıkma yasağı çağrılarını artırdı.

22.03.2020Avrupa
‘Devlet şirketlere ortak olabilir’

‘Devlet şirketlere ortak olabilir’

Federal Maliye Bakanı Olaf Scholz (SPD), mali sıkıntıya giren büyük şirketlere devletin ortak olabileceğini söyledi. Scholz, likidite sorunu yaşayan şirketlerin sorununu çözmek amacıyla devletin geçici süre ortaklık yapabileceğini ve böylece şirketlerin geleceğinin garanti altına alınabileceğini belirtti.

20.03.2020Avrupa
Almanya kesenin ağzını açtı 500 milyar Euro...

Almanya kesenin ağzını açtı! 500 milyar Euro...

Almanya Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Olaf Scholz ile Ekonomi ve Enerji Bakanı Peter Altmaier, ekonomik olarak koronavirüs krizinin üstesinden gelmek için önlemler paketini açıkladı. Buna göre hükümet, iflasları ve iş yeri kayıplarını önlemek amacıyla şirketlere devlet bankası KfW üzerinden 500 milyar Euro kredi ayırdı. İlk planda 20 milyar Euro’nun hazır tutulduğunu belirten Maliye Bakanı Scholz, KfW’nin vereceği kredilerde, “Bir üst sınır yok” dedi.

13.03.2020Avrupa
Maliye Bakanı’ndan koronavirüs açıklaması: ‘Uzun vadede...’

Maliye Bakanı’ndan koronavirüs açıklaması: ‘Uzun vadede...’

Deutschlandfunk radyosuna konuşan Almanya Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Olaf Scholz, hükümetin, ekonomiyi istikrara kavuşturmak, işleri (istihdamı) güvence altına almak için gerekli her şeyi yapmaya hazır olduğunu bildirdi.

9.03.2020Avrupa
Almanyada corona virüsü hızla yayılıyor Vaka sayısı 117ye yükseldi

Almanya'da corona virüsü hızla yayılıyor! Vaka sayısı 117'ye yükseldi

Almanya'da corona virüsü vaka sayısının 117'ye yükseldiği açıklandı.

1.03.2020Dünya
‘Koronavirüs için fon ayırabiliriz’

‘Koronavirüs için fon ayırabiliriz’

Almanya’da koronavirüs vakasının yüzü aşması üzerine, Federal Maliye Bakanı Scholz, virüsün ekonomiyi etkilememesi için her türlü hazırlıklı olduklarını gerekirse fon ayırabileceklerini söyledi.

1.03.2020Avrupa
Hamburg’da zafer SPD ve Yeşillerin AfD kılpayı

Hamburg’da zafer SPD ve Yeşillerin! AfD kılpayı

Hamburg’da dün yapılan eyalet seçimlerinin kazananı SPD ve Yeşiller oldu. SPD’yi seçimden yeniden birinci parti çıkarmayı başaran Hamburg Eyalet Başbakanı Peter Tschentscher “Hamburg’daki başarılı politikayı sürdürmeye devam edeceğiz” dedi. Yeşiller’in adayı Katharina Fegebank ise partisini ikinci büyük parti konumuna taşıyarak büyük zafer yaşadı. Aşırı sağcı AfD de Hanau'daki ırkçı saldıraya rağmen kılpayı Meclis’e girmeyi başardı.

24.02.2020Avrupa
Şimdi gözler Hamburg seçimlerinde

Şimdi gözler Hamburg seçimlerinde

Aşırı sağcı AfD’nin Thüringen’de hükümet kurulmasını önlemesi ve ülkede siyasi bir krize yol açması, gözleri pazar günü Hamburg’da yapılacak seçimlere çevirdi. 121 sandalyeli eyalet meclisi seçimi için 5 gün kaldı.

18.02.2020Avrupa
Bütçe fazla verince vergi indirimi istediler

Bütçe fazla verince vergi indirimi istediler

Almanya’nın 2019 yılı bütçesi 13.5 milyar Euro fazla verince, vergi indirimi talepleri de yeniden gündeme geldi. Hem muhalefet partileri hem de uzmanlar, vergi yükünün fazlalığına dikkati çekerek düşürülmesini istedi.

14.01.2020Avrupa

Bellevue’de, renkli yeni yıl resepsiyonu

Almanya Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier ile eşi Elke Büdenbender, Bellevue Sarayı’nda yeni yıl resepsiyonu verdi. Resepsiyona, yargı, emniyet, itfaiye, önde gelen meslek ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri, yerel yöneticiler, yaptıkları farklı çalışmalarla topluma katkıda bulunanlar, Başbakan Angela Merkel, hükümet üyeleri ve siyasi parti temsilcileri katıldı.

9.01.2020Avrupa
Almanya-ABD arasında yaptırım kavgası

Almanya-ABD arasında yaptırım kavgası

ABD Başkanı Donald Trump, Avrupa’yı Rusya’ya bağımlı kılacağı ve ulusal güvenliği tehlikeye düşüreceği iddiasıyla ‘Kuzey Akım 2’ projesi ile ‘Türk Akım’ projesinin iptalini istiyor. Bunun için de yaptırım kararı aldı. Boru hatlarının önümüzdeki yıl kullanıma girmeleri planlanıyor. Kuzey Akım 2, Baltık Denizi altından, Türk Akım ise Karadeniz altından döşenen borularla Rusya doğalgazını Almanya’ya ve Avrupa’ya taşıyacak.

22.12.2019Avrupa
Gözler bu kurultayda

Gözler bu kurultayda

Almanya’nın gündemi, “Merkel hükümetinin ne kadar ömrü var?” sorusuna düğümlendi. Günlerdir hükümetin geleceği tartışılıyor. Bu sorunun cevabını, bugünkü SPD kurultayı verecek.

5.12.2019Avrupa
Scholz’un koltuğu tehlikede

Scholz’un koltuğu tehlikede

Hafta sonu yapılan oylamada SPD Eş Genel Başkanlık yarışını kaybeden Maliye Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Olaf Scholz’un koltuğunu da tehlikeye soktu.

3.12.2019Avrupa
Büyük koalisyonun sonunun başlangıcı mı

Büyük koalisyonun sonunun başlangıcı mı?

Almanya’da Hıristiyan Demokrat/Hıristiyan Sosyal Birlik Partileri (CDU/CSU) ile Sosyal Demokrat Parti’nin (SPD) oluşturduğu büyük koalisyon hükümetinde tehlike çanları çalmaya başladı.

2.12.2019Avrupa
Merkel için yolun sonu görünüyor

Merkel için yolun sonu görünüyor

Almanya’da hükümet ortağı SPD, uzun süredir partiye eş başkan arayışı içindeydi. Üyelerin oylamasına sunulan eş başkan seçimi cumartesi akşamı sonuçlandı ve sandıktan siyasi deprem çıktı. Üyeler hiç beklenmedik bir biçimde, koalisyona karşı olan sol kanadın desteklediği, kamuoyunda tanınmayan Norbert Walter Borjans ile Saskia Esken’i eş başkan seçti.

1.12.2019Avrupa
Merkelin sonu göründü

Merkel'in sonu göründü

Almanya'da Merkel'in ortağı Sosyal Demokratlar'da deprem. Üyeler Koalisyonun devamından yana olmayan sol kanadın destekleği eşbaşkan adaylarını seçti. Siyasi gözlemciler Merkel hükümetinin uzun sürmeyeceği görüşünde.

30.11.2019Dünya
Merkel hükümeti dördüncü yılı görür mü

Merkel hükümeti dördüncü yılı görür mü?

Almanya’da Başbabakan Angela Merkel dönemi sona yaklaşıyor. Seçimlerden 6 ay sonra Hıristiyan Demokrat Birlik (CDU/CSU) ile Sosyal Demokratlar (SPD) arasında zar zor kurulan büyük koalisyon, 14 Mart’ta ikinci yılını dolduracak.

26.11.2019Avrupa
Vergi kaçakçılarına karşı özel tim

Vergi kaçakçılarına karşı özel tim

Almanya Maliye Bakanı Olaf Scholz, büyük vergi kaçakçılığı olaylarını takip etmek amacıyla yeni bir özel tim kurmak istiyor. Scholz’un planına göre 48 mali şubede maliye uzmanlarından oluşacak bu özel tim, bankalar, sermaye kuruluşları ve yüksek servet sahiplerinin vergi kaçakçılığını takip edecek.

17.11.2019Avrupa
Yıllardır tartışılıyordu Federal Meclis sonunda onayladı

Yıllardır tartışılıyordu! Federal Meclis sonunda onayladı

Federal Meclis, iki Almanya’nın birleşmesinin ardından Doğu Almanya’nın ekonomik olarak gelişimine destek amacıyla geçici olarak getirilen ‘Dayanışma Vergisi’nin 2021’den itibaren kaldırılmasını onayladı.

14.11.2019Avrupa
Scholz açıkladı, ortalık karıştı

Scholz açıkladı, ortalık karıştı

SPD’li Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Olaf Scholz, sadece kadın veya erkeklerin üye olduğu derneklere kamu yararı statüsünü kaldıracağını açıkladı. Scholz “Kadınları dışlayan, vergi muafiyeti ve bağış makbuzu düzenleme hakkından yararlanamaz” dedi. Böyle bir karar Almanya’da avcı dernekleri, kadın dernekleri gibi yüzlerce derneği kapsıyor.

13.11.2019Avrupa
Willy Brandt Evi’nde sesler yükseldi

Willy Brandt Evi’nde sesler yükseldi!

SPD lider adayları, parti Genel Merkezi Willy Brandt Evi’nde düzenlenen düelloda karşı karşıya geldi. Scholz, bazen sert tartışmaların yaşandığı düelloda, kendilerini eleştiren rakiplerine hep şikâyet etmek yerine SPD’nin kazanımlarından gurur duymaları gerektiğini söyledi.

13.11.2019Avrupa
Mecburi evlilikte sarsıntı

Mecburi evlilikte sarsıntı

Almanya’da Hıristiyan Demokrat/Hıristiyan Sosyal Birlik Partileri (CDU/CSU) ile Sosyal Demokrat Parti (SPD), ilk ‘büyük koalisyon hükümeti’ni 1966-1969 yılları arasında oluşturdu. Daha sonraki yıllarda hem sol hem de sağ kanat, Hür Demokrat Parti (FDP) ile ortaklık etti. SPD 1969-1982, CDU/CSU da 1982-1998 yılları arasında.

13.11.2019Avrupa
Büyük koalisyona 2021’e kadar devam

Büyük koalisyona 2021’e kadar devam

Almanya’da CDU/CSU ve SPD’den oluşan büyük koalisyon hükümeti sözleşme gereği ilk iki yılın envanterini yaptı. Envanter raporunda kendisine iyi not veren hükümet, 2021’deki genel seçimlere kadar devam kararı aldı.

6.11.2019Avrupa
Scholz’dan bankacılıkta birlik projesi çağırısı

Scholz’dan bankacılıkta birlik projesi çağırısı

Almanya Maliye Bakanı Olaf Scholz, Avrupa Birliği’nin yaşanan kilitlenmeyi sona erdirmeye ve bankacılık birliği projelerinde ilerlemeye çağırdı.

6.11.2019Avrupa
SPD’de ‘Scholz Giffey’le olsun’ sesleri

SPD’de ‘Scholz Giffey’le olsun’ sesleri

SPD’li Federal Meclis milletvekili Axel Schaefer, Olaf Scholz ile ikinci tura kalan Klara Geywitz’in yerine, Franziska Giffey’ı önerdi.

1.11.2019Avrupa
Merz’in eleştirdiği Merkel’e, Scholz sahip çıktı

Merz’in eleştirdiği Merkel’e, Scholz sahip çıktı

CDU içinde ‘yönetim zayıflığı’ eleştirilerinin hedefi olan ve bu eleştirilere karşı sessizliğini koruyan Başbakan Angela Merkel’e, SPD’li Maliye Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Olaf Scholz sahip çıktı.

31.10.2019Avrupa
Almanya Ekonomi Bakanı ölümden döndü: Zirvede düştü, burnu kırıldı

Almanya Ekonomi Bakanı ölümden döndü: Zirvede düştü, burnu kırıldı

Dortmund’da katıldığı ‘Dijital Zirvede konuşma yaptıktan sonra podyumdan inerken düşen Almanya Ekonomi Bakanı Peter Altmaier, ölümden döndü. Bilincini kaybeden Bakanın burnu kırıldı, vücudunda yırtıklar oluştu. Bakan hemen hastaneye kaldırılarak tedavi altına alındı.

29.10.2019Avrupa
227 bin SPD’li oyunu kullandı

227 bin SPD’li oyunu kullandı

Almanya’da SPD Eş Genel Başkan adayları ilk turda yeterli çoğunluğu elde edemedi. SPD’den yapılan yazılı açıklamaya göre, 14 Ekim’de başlayan ve dün sona eren seçimlere, 425 bin 630 parti üyesinden 226 bin 775’i katıldı. Üyeler, internet üzerinden ve mektupla oy kullandı.

27.10.2019Avrupa
Bir AfD’ye, diğeri Seehofer’e yüklendi

Bir AfD’ye, diğeri Seehofer’e yüklendi

Başbakan Yardımcısı Olaf Scholz, Almanya’nın Halle kentindeki ırkçı saldırıdan AfD’yi sorumlu tutarken, SPD Genel Sekreteri Lars Klingbeil ise Seehofer’e yüklendi: “Uzun süre sağ gözü kördü.”

16.10.2019Avrupa
Adaylar son sözlerini söyledi, sıra üyelerde

Adaylar son sözlerini söyledi, sıra üyelerde

Andrea Nahles’in haziran ayı başında istifasıyla boşalan SPD Genel Başkanlığı için yarışan 14 aday, bugüne kadar üyelerle yaptıkları toplantılarda partiyi nasıl yöneteceklerini anlattı. 23’üncü ve son toplantı ise Münih’te yapıldı. 14 aday kürsüye çıktı, SPD için yapacaklarını söyledi. Ancak 2 aday kürsüde adaylıktan çekildiğini açıkladı.

13.10.2019Avrupa
Karrenbauer’in önlenemez düşüşü

Karrenbauer’in önlenemez düşüşü

Başbakan Angela Merkel’in CDU Genel Başkanlığını bırakmasından sonra partide sular durulmuyor. Merkel’in yerine CDU Lideri seçilen ve gelecek genel seçimlerde başbakan adayı olmasına kesin gözüyle bakılan Annegret Kramp Karrenbauer’in yıldızı sönmeye başladı.

4.10.2019Avrupa
Bitcoin 2 Eylülden bu yana ilk kez 10 bin doların altında

Bitcoin 2 Eylül'den bu yana ilk kez 10 bin doların altında

ABD Merkez Bankasının (Fed) 25 baz puanlık faiz indirimi ve Saudi Aramco gelişmeleri sonrası kripto para birimleri piyasasının en yüksek hacimli birimi Bitcoin, 9 bin 908 dolarla 2 Eylülden bu yana ilk kez 10 bin doların altına indi.

19.09.2019Ekonomi
Avro Bölgesi resesyondan çıkışı maliye politikalarında aramalı

Avro Bölgesi resesyondan çıkışı maliye politikalarında aramalı

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi'nin geçen haftaki açıklamalarının ardından gözler bütçe fazlası veren ülkelerin kamu harcamalarına çevrildi.

19.09.2019Ekonomi
Uçak biletine iklim zammı

Uçak biletine iklim zammı

Almanya, iklim korumasına yönelik önlemler paketini ve politikaları cuma günü açıklayacak. Alınacak önlemler arasında bulunan yeni vergilerin özellikle uçak biletlerini artması bekleniyor.

16.09.2019Avrupa
IMF/Thomsen: Almanya kamu yatırımlarını artırmalı

IMF/Thomsen: Almanya kamu yatırımlarını artırmalı

Uluslararası Para Fonu (IMF) Avrupa Direktörü Poul Thomsen, Almanya’nın kamu yatırımlarını artırması gerektiği uyarısı yaparken, Almanya Başbakanı Angela Merkel, hükümet olarak denk bütçe politikasına bağlı olduklarının altını çizdi.

11.09.2019Ekonomi
Weidel’den Scholz’a: ‘Almanya’da zaten kriz var’

Weidel’den Scholz’a: ‘Almanya’da zaten kriz var’

Federal Meclis’te yapılan bütçe görüşmelerinde konuşan AfD Grup Eş Başkanı Alice Weidel, Almanya’nın olası ekonomik krize hazır olduğunu açıklayan Maliye Bakanı Olaf Scholz’a cevap verdi.

11.09.2019Avrupa

Yazar Sonuçları

Almanya’dan Istanbul’a 110 milyon Euro kredi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) davetlisi olarak Sultanahmet’teki Tunuslu Hayreddin Paşa Konağı’na girdiğimizde biz gazetecileri Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’ndan önce müthiş bir İstanbul manzarası karşıladı.

25.11.2019