EKSTRA
MENÜ

Olaf Scholz

ile ilgili tüm haberleri, son dakika haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 388 haberi bulunmuştur.

Olaf Scholz Haberleri

Scholz ucuz uçuşa karşı

Scholz ucuz uçuşa karşı

Almanya’da Başbakan Yardımcısı ve SPD başbakan adayı Olaf Scholz, Avrupa içinde ucuz uçuşların yasaklanmasını istedi. Scholz, Avrupa ülkeleri arasındaki uçuşlarda uçak biletlerine bir alt sınır getirilmesi gerektiğini belirtti.

13.05.2021Avrupa
‘Nargile kafelerden de vergi alınsın’

‘Nargile kafelerden de vergi alınsın’

Almanya’da moda haline gelen nargile kafelerin genel anlamda tütün vergisinden muaf olduğunu söyleyen CSU federal milletvekili Sebastian Brehm, maliye bakanlığı tarafından hazırlanan yeni vergi reformuna nargilecilerin de alınması talebinde bulundu.

11.05.2021Avrupa
Laschet: Benim yerim Berlin

Laschet: Benim yerim Berlin

Almanya’da Hıristiyan Demokrat/Hıristiyan Sosyal Birlik Partileri’nin (CDU/CSU) başbakan adayı Armin Laschet, eylül ayında yapılacak genel seçimlerin sonuçları ne olursa olsun, seçimlerden sonra Berlin’de kalacağını yineledi. Bazı çevrelerin Kuzey Ren Vestfalya (KRV) Eyalet Başbakanı Laschet’in seçimleri kazanmaması halinde Eyalet Başbakanlığı’na geri dönme kapısını açık bıraktığı yönündeki iddiaların tamamen ‘uydurma’ olduğunu söyledi.

10.05.2021Avrupa
Scholz resmen başbakan adayı

Scholz resmen başbakan adayı

Almanya’da 26 Eylül’de yapılacak genel seçimlerde Sosyal Demokrat Parti (SPD) Federal Maliye Bakanı Olaf Scholz’u resmen başbakan adayı ilan etti.

9.05.2021Avrupa
Almanya iklim hedefini revize etti

Almanya iklim hedefini revize etti

Alman hükümeti, Anayasa Mahkemesi baskısı ile eylül ayında yapılacak genel seçimler öncesinde iklim hedeflerini yukarı yönlü revize etti.

6.05.2021Avrupa
Almanların yüzde 40ı başbakan adaylarını beğenmedi

Almanların yüzde 40'ı başbakan adaylarını beğenmedi

Almanya’da 26 Eylül’de yapılacak genel seçimler öncesi partiler arasındaki yarış kızışmaya başlarken, Almanların önemli bir bölümünün başbakanlık koltuğuna göz diken üç adaydan hiçbirine oy vermeyi düşünmediği ortaya çıktı.

5.05.2021Avrupa
CDU, bindiği dalı kesiyor

CDU, bindiği dalı kesiyor

Almanya’da 26 Eylül’de yapılacak genel seçimler için Sosyal Demokrat Parti (SPD) başbakan adayını kavgasız-dövüşsüz belirledi. Ve aylar önce Federal Maliye Bakanı Olaf Scholz’u başbakan adayı ilan etti.

3.05.2021Avrupa
Almanların tercihi ‘siyah-yeşil’

Almanların tercihi ‘siyah-yeşil’

Almanya’da genel seçimlere yaklaşık 5 ay olduğu halde koalisyon hesapları başladı bile. CDU/CSU’nun adayı Armin Laschet, SPD’li Olaf Scholz ve Yeşiller’li Annalena Baerbock bu konuda somut açıklamada yapmaktan kaçınırken, son dönemlerde yapılan kamuoyu yoklamalarında ise Almanların ‘siyah-yeşil koalisyonu’ (CDU/CSU-Yeşiller) tercih ettiği ortaya çıktı.

29.04.2021Avrupa
Almanya Maliye Bakanı Scholz: AB’nin kurtarma fonu birlik için çığır açıcı

Almanya Maliye Bakanı Scholz: AB’nin kurtarma fonu birlik için çığır açıcı

Almanya Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Olaf Scholz, Avrupa Birliği'nin (AB) yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) ekonomik sonuçları ile mücadele için hazırladığı 800 milyar avroluk kurtarma fonunun uygulanmasının AB’nin geleceği için önemli bir dönüm noktası olacağını savundu.

28.04.2021Ekonomi
‘AB’nin kurtarma fonu birlik için çığır açıcı’

‘AB’nin kurtarma fonu birlik için çığır açıcı’

Almanya Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Olaf Scholz, Avrupa Birliği’nin (AB) koronavirüsün (Kovid-19) ekonomik sonuçlarıyla mücadele için hazırladığı 800 milyar euroluk kurtarma fonunun uygulanmasının, AB’nin geleceği için önemli bir dönüm noktası olacağını savundu.

28.04.2021Avrupa
İkisi de pişman

İkisi de pişman

İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra 23 Mayıs 1949 tarihinde Alman Anayası’nın kabulüyle resmen kurulan Almanya Federal Cumhuriyeti’nde yapılan genel seçimlerde, yıllarca hep Hıristiyan Demokrat/Hıristiyan Sosyal Birlik Partileri (CDU/CSU) ile Sosyal Demokrat Parti’nin SPD) başbakan adayları yarıştı. 2002 yılındaki genel seçim öncesi Hür Demokrat Parti (FDP) bu geleneği bozdu.

28.04.2021Avrupa
Almanya ve Fransa’dan Küresel Asgari Vergi Oranına Destek

Almanya ve Fransa’dan "Küresel Asgari Vergi Oranı"na Destek

Almanya ve Fransa’nın ABD’nin küresel asgari kurumlar vergisi önerisini destekledikleri bildirildi.

27.04.2021Ekonomi
‘O konuşur, ben iş yaparım’

‘O konuşur, ben iş yaparım’

Almanya’da 26 Eylül’de yapılacak genel seçimlere 5 ay kala, başbakan adayları arasında yarış kızıştı, karşılıklı sataşmalar başladı. CDU/CSU’nun başbakan adayı Kuzey Ren Vestfalya (KRV) Eyalet Başbakanı Armin Laschet, son yapılan kamuoyu yoklamalarına göre yarışı önde götüren Yeşiller’in başbakan adayı Annalena Baerbock’un doğru dürüst bir plan ve programının olmadığını söyledi.

26.04.2021Avrupa
Almanyadaki skandal büyüyor Merkel ifade verdi...

Almanya'daki skandal büyüyor! Merkel ifade verdi...

Almanya Başbakanı Angela Merkel, ülke tarihindeki en büyük finansal skandalı Wirecard usulsüzlüğü hakkındaki davada ifade verdi.

23.04.2021Ekonomi
Merkel de ifade verdi

Merkel de ifade verdi

Almanya Başbakanı Angela Merkel, ülkede yaşanan en büyük mali skandallardan birine imza atan ve 2020 yılında iflas eden elektronik ödeme sistemleri şirketi Wirecard’la ilgili Federal Meclis soruşturma komisyonuna ifade verdi.

23.04.2021Avrupa
Yeşiller’den başbakanlığa kadın aday

Yeşiller’den başbakanlığa kadın aday

Almanya’da Yeşiller Partisi ilk kez başbakan adayı açıklayarak iktidara talip olduğunu ilan etti. Partinin ilk başbakan adayı Eşbaşkan Annalena Baerbock oldu. Anketlerde Yeşiller ikinci sırada gidiyor.

20.04.2021Dünya
Yaz tatili için umutlu konuştu

Yaz tatili için umutlu konuştu

Almanya Maliye Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Olaf Scholz, ülke genelinde artan vaka sayısına rağmen yaz tatili dönemi için umutlu konuştu. Welt am Sonntag gazetesine konuşan Scholz, komşu ülkelerdeki durumun da dikkate alınacağını belirterek, “Yaz tatilinde seyahat edeceğimizi umuyorum” dedi.

18.04.2021Avrupa
‘Dijital euronun ihracını bekliyorum’

‘Dijital euronun ihracını bekliyorum’

Almanya Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Olaf Scholz, kesinlikle ‘dijital bir euronun’ ihracını beklediğini bildirdi.

16.04.2021Avrupa
Merkel aşı oldu

Merkel aşı oldu

Almanya’da aşılama başladıktan sonra Başbakan Angela Merkel’in ne zaman aşı yaptıracağı en çok merak edilen konulardan biri olmuştu. ABD ve İngiltere’de liderlerin topluma örnek olmak için aşı olduğu hatırlatılmasına rağmen Merkel, sırası geldiği zaman aşı olacağını açıklamıştı.

16.04.2021Avrupa
İşverenlere, çalışanlarına test mecburiyeti

İşverenlere, çalışanlarına test mecburiyeti

Başbakan Angela Merkel başkanlığında bugün yapılan Bakanlar Kurulu toplantısında, Almanya’da işverenlere, çalışanlarına haftada bir kez test yaptırma zorunluğunu içeren tasarı kabul edildi. Tasarıda, çalışanların test yaptırma mecburiyetinin olmadığı belirtildi.

13.04.2021Avrupa
12 Nisan toplantısı iptal Yasada değişiklik...

12 Nisan toplantısı iptal! Yasada değişiklik...

Almanya’da, korona kısıtlamalarıyla ilgili Başbakan Angela Merkel ile eyalet başbakanları arasında 12 Nisan’da yapılması planlanan toplantının iptal edildiği belirtildi.

9.04.2021Avrupa
CDU/CSU’da başbakan adayı arayışı kızıştı

CDU/CSU’da başbakan adayı arayışı kızıştı

Almanya’da 26 Eylül’de yapılacak genel seçimlere yaklaşık 6 ay kala, ‘kardeş partiler’ olarak bilinen Hıristiyan Demokrat/Hıristiyan Sosyal Birlik Partilerinde (CDU/CSU) başbakan adayı arayışı kızıştı.

6.04.2021Avrupa
CDU/CSU’da aday krizi

CDU/CSU’da aday krizi

Almanya’da hükümetin büyük kanadı CDU/CSU’da Kovid-19’la mücadelede çelişkili politika uygulanması yüzünden yaşanan oy kaybı, tabanda da huzursuzluğa yol açtı. CDU/CSU yerel teşkilatlarından “Bugün böyle yarın şöyle olmaz” sesleri yükselirken, bazı milletvekilleri de zaman kaybetmeden başbakan adayının belirlenmesini gündeme getirdi.

29.03.2021Avrupa
Almanya bu yıl 240.3 milyar euro borçlanacak

Almanya bu yıl 240.3 milyar euro borçlanacak

Federal Maliye Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Olaf Scholz, bütçede borçlanma planını açıkladı. Buna göre koronavirüs salgını nedeniyle Almanya bu yıl ilave olarak 60.4 milyar euro borçlanacak. Bununla birlikte 2021 yılındaki borçlanma miktarı rekor düzeyde 240.2 milyar euroya çıkacak.

24.03.2021Avrupa
Kısıtlamalarda karar günü

Kısıtlamalarda karar günü

Almanya Başbakanı Angela Merkel ve eyalet başbakanları bir araya gelerek kısıtlamaların geleceğini masaya yatıracak. Ancak artan vaka sayıları doğrultusunda Alman doktorlar birliği kısıtlamaların uzatılmasını ve sert tedbirler alınmasını istiyor.

21.03.2021Avrupa
‘1 euro bile kazansa bildirmeli’

‘1 euro bile kazansa bildirmeli’

Almanya Maliye Bakanı Olaf Scholz, milletvekillerinin maaşları dışında herhangi bir işten elde ettikleri gelirin miktarı ne olursa olsun 1 euro bile olsa Federal Meclis’e bildirilmesi gerektiğini söyledi.

21.03.2021Avrupa
Almanya’nın vergi gelirleri şubatta yüzde 7.2 düşüş gösterdi

Almanya’nın vergi gelirleri şubatta yüzde 7.2 düşüş gösterdi

Almanya’da koronavirüs (Kovid-19) salgınında yaşanan sıkıntılar nedeniyle federal devlet ve eyaletleri kapsayan vergi gelirleri şubatta bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 7.2 düştü.

19.03.2021Avrupa
Almanyanın vergi gelirleri düştü

Almanya'nın vergi gelirleri düştü

Şubatta federal devlet ve 16 eyaletin vergi gelirleri 2020’in aynı ayına göre yüzde 7,2 azalarak 54,67 milyar avroya geriledi.

19.03.2021Ekonomi
Almanya vergi gelirlerinde düşüş

Almanya vergi gelirlerinde düşüş

Almanya’da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında yaşanan sıkıntılar nedeniyle federal devlet ve eyaletleri kapsayan vergi gelirleri şubatta bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 7,2 düştü.

19.03.2021Ekonomi
Eski kaleleri CDU’nun üstüne çöktü

Eski kaleleri CDU’nun üstüne çöktü

Baden Württemberg ve Rheinland Pfalz eyaletleri eskiden Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi’nin (CDU) kalesiydi. Baden Württemberg’de Gerhard Müller (1953-1958), Kurt Georg Kiesinger (1958-1966), Hans Filbinger (1966-1978), Lothar Spaeth (1978-1991), Erwin Teufel (1991-2005), Günther H. Oettinger (2005-2010), Stephan Mappus (2010-2011) yıllarında eyalet başbakanı olarak görev yaptı. Hepsi de CDU’luydu.

17.03.2021Avrupa
Seçimlerin ardından ortaklar birbirine girdi

Seçimlerin ardından ortaklar birbirine girdi!

Almanya’da büyük koalisyon hükümetini oluşturan Hıristiyan Demokrat/Hıristiyan Sosyal Birlik Partileri (CDU/CSU) ile Sosyal Demokrat Parti (SPD), Baden Württemberg ve Rheinland Pfalz Eyalet Parlamentosu seçimleri biter bitmez birbirine girdi.

15.03.2021Avrupa
Almanya’da aşılama ağustosta biter mi

Almanya’da aşılama ağustosta biter mi?

Almanya aşılamaya hız vermek istiyor. Federal hükümet ve eyaletler, Eyalet Sağlık Bakanları konferansında nisan ayından itibaren muayenehanelerde aşı yapılması konusunda anlaştı.

9.03.2021Avrupa
Almanya haftalık kapasiteyi 10 milyona çıkaracak

Almanya haftalık kapasiteyi 10 milyona çıkaracak

Koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında aşılama konusunda uluslararası alanda çok gerilerde kalan Almanya, ay sonundan itibaren aşılamayı hızlandıracak.

8.03.2021Avrupa
Kovid-19 hükümete güveni sarstı

Kovid-19 hükümete güveni sarstı

Almanya’da CDU/CSU ile SPD oluşturduğu büyük koalisyon hükümeti Kovid-19’la mücadelede sınıfta kaldı. Alman Birinci Televizyonu (ARD) adına infratest-dimap tarafından yapılan son kamuoyu yoklamasında Almanların yarısının hükümete artık güvenmediği saptandı.

5.03.2021Avrupa
Önce Scholz, sonra Laschet’le...

Önce Scholz, sonra Laschet’le...

Başbakan Angela Merkel ile eyalet başbakanlarının 9 saatten fazla süren korona zirvesinde ciddi tartışmaların yaşandığı ortaya çıktı. SPD’nin başbakan adayı olan Federal Maliye Bakanı Olaf Scholz ile CSU Genel Başkanı ve Bavyera Eyalet Başkanı Markus Söder’in birbirine girdikleri ileri sürüldü.

4.03.2021Avrupa
SPD’nin seçim programı hazır

SPD’nin seçim programı hazır

Almanya’da 26 Eylül’de yapılacak genel seçim öncesi Sosyal Demokrat Parti’nin (SPD) ‘seçim programı’ kesin şeklini almaya başladı.

1.03.2021Avrupa
‘Üçüncü dalganın başındayız’

‘Üçüncü dalganın başındayız’

Almanya’da siyasetten medyaya, iş dünyasından sokaktaki vatandaşa kadar herkes 3 Mart Çarşamba günü yapılacak koronavirüs zirvesine kilitlendi. Başbakan Angela Merkel ile eyalet başbakanları yapacakları toplantıda kısıtlamaların geleceğini ele alacak.

1.03.2021Avrupa
Zenginden daha fazla vergi alınmalı

Zenginden daha fazla vergi alınmalı

Sosyal Demokrat Parti’nin (SPD) genel seçimlerdeki başbakan adayı olan Federal Maliye Bakanı Olaf Scholz, gelecek yasama döneminde, daha iyi kazananlar ile sermaye ve mal varlığı bulunanlardan daha fazla vergi alınması, buna karşılık düşük ve orta gelir grubuna ise vergi indirimi yapılması için çalışacağını belirtti.

25.02.2021Avrupa
Merkel istemedi, hızlı testler ertelendi

Merkel istemedi, hızlı testler ertelendi

Almanya’da 1 Mart’ta başlayacağı duyurulan hızlı test projesi şimdilik ertelendi. Başbakan Angela Merkel’in, son kabine toplantısında Federal Sağlık Bakanı Jens Spahn’a konuyla ilgili sorular yönelttiği ve istediği cevapları alamayınca “Bu böyle olmaz” diyerek hızlı testleri ertelettiği belirtildi.

23.02.2021Avrupa
7 ay kala koalisyon hesapları başladı

7 ay kala koalisyon hesapları başladı

Almanya’da 26 Eylül’de yapılacak genel seçimlere 7 ay kala partiler arasında ‘olası koalisyon’ hesapları da yapılmaya başlandı.

22.02.2021Avrupa
Bir tek o söyledi...

Bir tek o söyledi...

Hıristiyan aleminin 40 gün sürecek ‘Büyük Paskalya Orucu’nun başlangıcı olarak bilinen ‘Kül Çarşambası’ günü Almanya’da köklü partilerin düzenledikleri etkinliklerde Sosyal Demokrat Parti’nin (SPD) dışında olası başbakan adayları hiç renk vermedi.

18.02.2021Avrupa
Röttgen: Rusya’ya yaptırımlar kaçınılmaz

Röttgen: Rusya’ya yaptırımlar kaçınılmaz

Federal Meclis Dışişleri Komisyonu Başkanı Norbert Röttgen, Rusya’nın kimyasal silahlar yasağını deldiğini, Avrupa İnsan Hakları Konvansiyonu’na ve Avrupa Adalet Divanı’nın kararlarına riayet etmediğini hatırlatarak, Avrupa Birliği’nin son yıllarda hayata geçirdiği Rusya’ya dönük yaptırımların kaçınılmaz olduğunun altını çizdi.

14.02.2021Avrupa
Korona yardımları neden ödenmiyor

Korona yardımları neden ödenmiyor?

Almanya’da federal hükümet ile eyalet hükümetleri Kovid-19 salgınıyla mücadelede önlem kavgası yaparken, pandemi nedeniyle ödeme güçlüğü çeken işletme sahiplerine ve çalışanlara vaadedilen devlet yardımının haftalardır ödenmemesi tepkiye yol açtı.

10.02.2021Avrupa
‘Seçimi kazanmak istiyorum’

‘Seçimi kazanmak istiyorum’

Olaf Scholz 1958 yılında Aşağı Saksonya Eyaleti’nin Osnabrück kentinde doğdu. Henüz lisedeyken 1975 yılında Sosyal Demokrat Parti’ye (SPD) üye oldu. Hukuk öğrenimi görüp avukat oldu.

10.02.2021Avrupa
SPD seçim programını açıkladı

SPD seçim programını açıkladı

Almanya’da 26 Eylül’de yapılacak genel seçimlere 7.5 aya yakın bir süre önce Sosyal Demokrat Parti (SPD) seçim programını şekillendirdi. Başkent Berlin’de dijital ortamda video konferans yöntemiyle bir araya gelen SPD’liler, ‘Gelecek senin için: Sosyal, dijital, iklim-nötr’ başlıklı seçim programını karara bağladı.

8.02.2021Avrupa
Almanya’da 150 euroluk ek çocuk yardımı

Almanya’da 150 euroluk ek çocuk yardımı

Almanya’da hükümet ailelere çocuk başına 150 euroluk ek yardımı da içeren yeni bir ekonomik destek paketi açıkladı. Şirketlere sağlanan vergi indirimlerinin miktarı ve süresi de uzatıldı.

5.02.2021Avrupa
Berlin’de göçmen kotası atağı

Berlin’de göçmen kotası atağı

Almanya’da Hıristiyan Demokrat/Hıristiyan Sosyal Birlik Partileri (CDU/CSU) ile Sosyal Demokrat Parti’den (SPD) oluşan ‘büyük koalisyon hükümeti’, borsada işlem gören büyük şirketlerin denetleme kurullarında kadın sayısının artırılmasını 2015 yılında karara bağladı.

27.01.2021Avrupa
Trump’ın gitmesine Almanlar da sevindi

Trump’ın gitmesine Almanlar da sevindi

Demokratik ülkelerin devlet başkanları, başbakanları ve özellikle de dışişleri bakanları, dost ülkelerin iç işlerine karışmamaya son derece özen gösterirler.

23.01.2021Avrupa

Yazar Sonuçları

ADD: 23 Nisan kutlu olsun - ‘Karanlık girişimler’

Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’mız kutlu olsun. 23 Nisan, millet, ulus, yurttaş ve birey olabilmeyi Atatürk Devrimi’ne borçlu olduğumuzun kesin ve gerçek tarihidir. 624 yıllık ‘hanedan-payitaht’ yönetimi, ümmetçi anlayışla hareket etmiş ve yıkıma sürüklenmiştir. Türklük ve millilik kavramları, Büyük Atatürk’ün başlattığı kurtuluş mücadelesi ile güçlenmiştir. Türk Milleti, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün liderliğinde varlığını koruyabilmiştir. Atatürk’ün milliyetçilik anlayışı; faşist ve ırkçı zihniyeti reddeden, evrensel bir düşünce sistemidir.

21.04.2021

Siyaset aşıyı 2. sıraya itti

Almanya için 2021 hareketli bir yıl. Eylül ayında seçim var. Parti başkanlığını çoktan bırakan Şansölye Angela Merkel siyasetten de ayrılıyor.

16.04.2021