MENÜ

Joachim Gauck

Joachim Gauck ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Joachim Gauck haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 500 Joachim Gauck haberi bulunmuştur.

Joachim Gauck 24 Ocak 1940, Rostock doğumlu Alman politikacı, Protestan papaz ve Doğu Almanya'da eski anti-komünist insan hakları savunucusudur. 19 Şubat 2012 tarihinde, hükümet partileri olan CDU, CSU, FDP, SPD ve Birlik 90/Yeşiller tarafından 2012 seçimlerinde Almanya Cumhurbaşkanı adayı olarak kabul edilmiştir. 18 Mart 2012 tarihi itibariyle Almanya Cumhurbaşkanı seçilmiştir.

Joachim Gauck Haberleri

Erdoğan’ın yardımına ihtiyacımız var

Erdoğan’ın yardımına ihtiyacımız var

Eski Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck, Başbakan Angela Merkel’in Türkiye ziyareti dolayısıyla önemli açıklamalarda bulundu.

25.01.2020Gündem
Eski Almanya Cumhurbaşkanından flaş açıklama Erdoğanın desteğine ihtiyacımız var

Eski Almanya Cumhurbaşkanı'ndan flaş açıklama! 'Erdoğan'ın desteğine ihtiyacımız var'

Eski Almanya Cumhurbaşkanı Gauck, mülteci sorununu değerlendirirken "Avrupa olarak zor bir durumdayız, burada Erdoğan'ın desteğine ihtiyacımız var" ifadelerini kullandı

24.01.2020Dünya
‘Erdoğan’ın desteğine ihtiyacımız var’

‘Erdoğan’ın desteğine ihtiyacımız var’

Alman haber ajansı dpa’ya konuşan eski Cumhurbaşkanı Joachim Gauck, Başbakan Angela Merkel’i mülteci konusunda Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’la işbirliği yapmaya çağırdı.

24.01.2020Avrupa
Gözler yeniden Merkel’e çevrildi

Gözler yeniden Merkel’e çevrildi

Almanya, Avrupa Birliği’nin (AB) lokomotifi konumunda bir ülkedir. Almanya, gelişmiş bir sanayi ülkesidir. Almanya, farklı alanlarda güçlü bir Avrupa ülkesidir. Ama Nazi dönemindeki ‘kara tarihi’ nedeniyle genelde Alman politikacılar ve Alman devlet adamları, yüksek sesle konuşmamayı yeğlerler.

22.01.2020Avrupa
Greta Thunberg’e Almanya’da ödül

Greta Thunberg’e Almanya’da ödül

İsveçli genç aktivist Greta Thunberg’e çevre ve iklim koruma konularındaki örnek çalışmalarından dolayı bir ödül de Almanya’dan geldi. 16 yaşındaki İsveçli öğrenci, 2019 yılı Alman Sürdürülebilirlik Özel Ödülü’ne layık görüldü.

25.11.2019Avrupa
Gauck: Neonaziler Almanya’da asla iktidar olamayacak

Gauck: Neonaziler Almanya’da asla iktidar olamayacak

Almanya’nın eski Cumhurbaşkanı Joachim Gauck, ‘20 yıl sonra Avrupa Birliği kalır mı’ sorusuna, “5 yıl önce bu soruyu sorsaydınız, elbette derdim. Bugün cevabım farklı” yanıtını verdi. Gauck, ülkedeki neonazi tehlike hakkında da “Bunlar Almanya’da asla iktidara gelemeyecek. Bunları büyük bir hareket gibi göstermemeliyiz” ifadelerini kullandı.

15.10.2019Avrupa
Yeşilköyde herkes oradaydı, Kölnde neden kimse yoktu

Yeşilköy'de herkes oradaydı, Köln'de neden kimse yoktu?

İki ayrı yerde iki ayrı fotoğraf. Konu aynı: Hoşgörü ve kabul. Birinci fotoğraf: Tarih 3 Ağustos 2019. Yer Yeşilköy, İstanbul. Süryani Ortodoks Kilisesi temel atma töreni.

7.08.2019Avrupa
‘İnsan ötekinin tehlikeli olmadığını yaşayarak öğreniyor’

‘İnsan ötekinin tehlikeli olmadığını yaşayarak öğreniyor’

Almanya eski Cumhurbaşkanı Joachim Gauck, yeni çıkan ‘Toleranz: Einfach schwer’ (Hoşgörü: Öyle Kolay Değil) adlı kitabında sağa da müsamaha gösterilmesi teziyle yoğun eleştirilere hedef oldu. Welt am Sonntag gazetesine konuşan eski Gauck, konuyla ilgili şunları söyledi:

4.08.2019Avrupa
Korkulan olmadı ama...

Korkulan olmadı ama...

Almanya’da tuhaf şeyler oluyor. Bir yanda aşırı sağcı parti AfD doğudaki Görlitz kentinde büyükşehir belediye başkanlığı seçiminde yüzde 45 oy alıyor. Diğer yanda yine doğuda Alman olmayan yabancı biri, Rostock Büyükşehir Belediye Başkanı seçiliyor.

18.06.2019Avrupa
Almanya, borcunu ödemeyen büyükelçiye dokunamıyor

Almanya, borcunu ödemeyen büyükelçiye dokunamıyor

Namibya’nın Berlin Büyükelçisi Andreas Guibeb, Jena Üniversitesi’ne yaptırdığı araştırma için 34 bin 500 Euro, Diskurs Communication şirketine de büyükelçiliğin internet sayfası ve tanıtım projesi için 46 bin 410 Euro borçlandı. Alacaklarını tahsil edemeyen iki kurum mahkemeye gitti. Büyükelçi hakkında hakkında tutuklama kararı çıktı. Ancak diplomatik dokunulmazlık nedeniyle büyükelçiye dokunulamıyor.

16.05.2019Avrupa
Yeni Zelanda’yı yalnız bıraktılar

Yeni Zelanda’yı yalnız bıraktılar

Paris’te 7 Ocak 2015’te mizah dergisi Charlie Hebdo’ya yapılan terör saldırısı, o zaman dünyayı ayağa kaldırdı. Saldırıdan 4 gün sonra Türkiye de dahil 40 ülke devlet ve hükümet başkanı 11 Ocak 2015’te Paris’e giderek, Fransa’ya, “Yanınızdayız, hepimiz Charlie Hebdo’yuz” dediler.

19.03.2019Avrupa
Bu sorunun yanıtı çoktan verildi

Bu sorunun yanıtı çoktan verildi

Almanya Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier’in hayata geçirdiği ‘Bellevue Forumu’ (Demokrasinin Geleceği) etkinlikleri çerçevesinde hafta başında, “Her şey inanç olayı mı? Din ve demokrasi ilişkileri üzerine” başlığı altında bir açık oturum düzenlendi.

2.03.2019Avrupa
Mesut’tan sonra fotoğraf çektirmeye korkar olduk

Mesut’tan sonra fotoğraf çektirmeye korkar olduk

Almanya Futbol Federasyonu (DFB) Uyum Komisyonu üyesi ve Berlin Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu üyesi Mehmet Matur, Almanya’da son dönemde yaşanan ırkçılığın 15 yıldır süren uyum çalışmanın önüne geçtiğini söyledi. Mesut Özil’in ayrılmasından sonra milli takımının alt yapısında oynayan futbolcu ve ailelerin tedirginlik yaşadığını dikkati çeken Matur “Artık Türk bayrağıyla bile fotoğraf çektirmeye korkuyorlar” dedi.

16.02.2019Avrupa
Türkiye-Almanya ilişkileri nereye gidiyor

Türkiye-Almanya ilişkileri nereye gidiyor

Berlin Büyükelçisi Ali Kemal Aydın göreve başlayalı iki yılı geçti. Büyükelçiler görev yaptıkları ülkelerde kendi ülkelerinin yüzü, gözü, kulağı ve sesidirler. İşleri son derece zor ve hassastır. Bir yanda uzaktaki ülkesinde siyasi gelişmelerden sorumludurlar, öte yanda ise ilişkilerin bozulmaması, korunup geliştirilmesi için iki ülke arasında elçilik görevi yaparlar. Bir kuyumcu titizliğiyle çalışmak zorundadırlar.

17.01.2019Avrupa
Almanya’ya hiç yakışmıyor

Almanya’ya hiç yakışmıyor

Almanya’da son dönemlerde eski cumhurbaşkanlarına ve başbakanlara yapılan ödemelerle birlikte makam aracı, şoför, büro kiraları ve büro çalışanları giderlerinin devlet tarafından karşılanması tam bir sorun haline geldi. Daha doğrusu getirildi.

24.10.2018Avrupa
Anaya ihanet edilmez

Anaya ihanet edilmez

Başbakan Angela Merkel’in genel başkanlığını yaptığı Hıristiyan Demokrat Birlik Parti (CDU) ile kardeş parti Hıristiyan Sosyal Birlik Parti’nin (CSU) ortaklaşa oluşturdukları Federal Meclis Grubu’nun 13 yıldır başkanlığını yapan Volker Kauder’in, koktuğunu beklenmedik bir biçimde yardımcısı Ralph Brinkhaus’a kaptırması üzerine, gözler Merkel’e çevrildi.

1.10.2018Avrupa
Ne zaman ‘WIR’ (BİZ) olacağız

Ne zaman ‘WIR’ (BİZ) olacağız?

Almanya’nın eski Cumhurbaşkanı Joachim Gauck, yerlisiyle de göçmen kökenlisiyle de Alman toplumunda yeni bir WIR yani BİZ duygusu oluşturulmasına çok özen gösterdi.

25.07.2018Avrupa
Aşırı milliyetçi, beyaz ve Alman değilsen, sevmek yetmiyor

Aşırı milliyetçi, beyaz ve Alman değilsen, sevmek yetmiyor

Der Tagesspiegel gazetesine konuşan göç araştırmacısı Naika Foroutan, Almanya’daki toplumsal gelişmelerin faşizm öncesi evreyi aldırdığını söyledi.

24.07.2018Avrupa
‘Size söz veriyorum’

‘Size söz veriyorum’

Almanya’da NSU kısa adıyla tanınan aşırı sağcı, ırkçı, yabancı düşmanı Nasyonal Sosyalist Yeraltı örgütü teröristleri tarafından 2000-2007 yılları arasında katledilen 8 Türk, bir Yunan ve bir Alman polis için 23 Şubat 2011’de bir anma töreni düzenlendi.

16.07.2018Avrupa
Almanyada başbakanlar arasında seyahat rekoru Merkel’de

Almanya'da başbakanlar arasında seyahat rekoru Merkel’de

Seyahat televizyon kanalı Sonnenklar.tv, Almanya cumhurbaşkanları ile başbakanlarının seyahatlerini araştırdı. Buna göre 12 yılda 79 ülkeye 419 dış seyahat gerçekleştiren Başbakan Angela Merkel, rekor kırdı.

2.04.2018Avrupa
Anlamsız İslam tartışması

Anlamsız İslam tartışması

Almanya’da İslam ve Müslüman düşmanlığının arttığı, başta camiler olmak üzere Müslümanlara ve onlara ait kurum ile kuruluşlara dönük saldırıların yoğunlaştığı bir dönemde “İslam’ın Almanya’ya ait olup olmadığı” tartışmaları yeniden gündeme yerleşti.

17.03.2018Avrupa
Cumhurbaşkanına biçilmiş kaftan

Cumhurbaşkanına biçilmiş kaftan!

Alman Bertelsmann Vakfı’nın kurucusu Rheinhard Mohn Ödülü 2018’in Almanya’nın eski Cumhurbaşkanı Joachim Gauck’a verileceği açıklandı. ‘Çeşitliliği yaşamak, toplumu şekillendirmek’ konulu ödül, gerçekten Joachim Gauck için biçilmiş bir kaftandır.

10.02.2018Dünya
Dresden bombacısı hakim karşısında

Dresden bombacısı hakim karşısında

26 Eylül 2016’da Almanya’nın Dresden kentinde DİTİB’e bağlı Fatih Camisi’ne bombalı saldırı düzenleyen PEGIDA’cı Nino K., yargı önüne çıktı.

31.01.2018Dünya
Cami kundakçısına ağır suçlama

Cami kundakçısına ağır suçlama

Almanya’nın Dresden kentindeki DİTİB Fatih Camisi’ne patlayıcı madde atmakla suçlanan Nino K. hakkındaki iddianame tamamlandı. Nino K., cinayete teşebbüsle suçlanıyor.

20.09.2017Dünya
Yeni bürosunun masrafları tepki çekti

Yeni bürosunun masrafları tepki çekti

Almanya eski cumhurbaşkanı Joachim Gauck’un vergi mükelleflerinin sırtından yeni dokuz büro açması, pahalı mobilyalar alması ve yüksek maaşlı danışman istihdam etmesi tepkilere yol açtı.

20.08.2017Dünya
Tencere dibin kara

Tencere dibin kara

Anayasanın kabulüyle 23 Mayıs 1949’da kurulan Federal Almanya Cumhuriyeti’nde yazılı olmayan kurallara göre, görevi bıraktıktan sonra cumhurbaşkanları da başbakanlar da paralı işlerde çalışmadılar.

18.08.2017Dünya
Herkes oradaydı ama oğulları, torunları yoktu

Herkes oradaydı ama oğulları, torunları yoktu

Helmut Kohl. Almanya’nın 6’ncı başbakanıydı. Hem de 1982-1998 yılları arasında tam 16 yılı aşkın bir süre. 1973-1998 yılları arasında da 25 yıl aralıksız Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi’nin (CDU) Genel Başkanlığını yaptı. 16 Haziran 2017 tarihinde 87 yaşında yaşamını yitirdi. Geçen hafta cumartesi günü Fransa’nın Strazburg kentindeki Avrupa Parlamentosu’nda (AP) cenaze töreni vardı.

3.07.2017Dünya
NSU ile ilgili belgeler neden açıklanmıyor

NSU ile ilgili belgeler neden açıklanmıyor

Alman ordusunda ortaya çıkan ırkçı terör saldırısı planı, orduda neler oluyor sorusunu gündeme getirdi. Aşırı sağın orduya sızmış olmasından korkuluyor.

15.05.2017Dünya
Alman ordusunda bir asker daha tutuklandı

Alman ordusunda bir asker daha tutuklandı

Ağır terör saldırısı planladığı şüphesiyle, aşırı sağcı bir Alman askeri daha gözaltına alındıktan sonra tutuklandı. Askerin, daha önce tutuklanan üsteğmen Franco A.’yla işbirliği içinde olduğu sanılıyor.

9.05.2017Dünya
Herkes biliyordu ama kimse söylemedi

Herkes biliyordu ama kimse söylemedi

Alman ordusunda geçen hafta patlak veren aşırı sağcı üsteğmen skandalı, olayın münferit değil, orduda aşırı sağ bir örgütlenme olduğu korkusuna dönüştü. Terör zanlısı Üsteğmen Franco A.’nın ırkçı ve aşırı sağcı olduğu bilinmesine rağmen şimdiye kadar niçin üzerine gidilmedi?

4.05.2017Dünya
Alman ordusunda aşırı sağcı örgütlenme şüphesi

'Alman ordusunda aşırı sağcı örgütlenme' şüphesi

Alman ordusunda geçen hafta patlak veren aşırı sağcı üstteğmen skandalı, olayın münferit değil, orduda aşırı sağ bir örgütlenme olduğu korkusuna dönüştü. Terör zanlısı üstteğmen Franco A.'nın ırkçı ve aşırı sağcı olduğu bilinmesine rağmen şimdiye kadar niçin üzerine gidilmemesi soru işaretleri doğuruyor.

3.05.2017Dünya
Savunma Bakanı, ABD ziyaretini iptal etti

Savunma Bakanı, ABD ziyaretini iptal etti

Alman ordusunda aşırı sağ üsteğmen skandalı giderek büyüyor. Savunma Bakanlığı, orduda beş kişiye kadar aşırı sağ bir örgütlenme olduğu ipuçlarına ulaştı. Savunma Bakanı von der Leyen yeni gelişmeler üzerine ABD gezisini iptal etti. Soruşturmayı Federal Savcılık üstlendi.

2.05.2017Dünya
Türkiyenin tepkisini çeken Almanyada yeni dönem

Türkiye'nin tepkisini çeken Almanya'da yeni dönem

Son dönemde Türkiye ile arasındaki ilişkiler gerilen Almanya’da yeni cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier bugün Bellevue Sarayı'nda düzenlenen sembolik devir teslim töreniyle görevi devraldı.

19.03.2017Dünya
Yeni cumhurbaşkanı koltuğuna oturuyor

Yeni cumhurbaşkanı koltuğuna oturuyor

Almanya’nın yeni cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier, görevini pazar günü Joachim Gauck’tan devralacak. Steinmeier 12’nci cumhurbaşkanı olarak beş yıllık görevine de pazar günü başlayacak. Görev devir teslim törenine 600 davetli çağrıldı.

18.03.2017Dünya
Bellevue Sarayı’ndaki son hafta

Bellevue Sarayı’ndaki son hafta

Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck, koltuğunu yeni seçilen Frank Walter Steinmeier’e devretmeye hazırlanıyor. Görev devir teslim töreni gelecek pazar günü yapılacak.

12.03.2017Dünya
Biz Almanyayız, biz Türkiyeyiz

Biz Almanyayız, biz Türkiyeyiz

Son dönemlerde Almanya’da hem Alman politikacılardan hem de Alman medya munsuplarından en çok duyduğum şey, “Bu ülkede doğup büyüyen ikinci ve üçüncü nesil Türkiye kökenli insanlar, neden Türkiye’deki gelişmeleri yakından takip edip, sürtüşmeleri buraya taşıyorlar?” sorusu oluyor. Aslında bu anlamsız bir soru.

10.03.2017Dünya
Birkaç yıl geriye çekilip dinleneceğim

Birkaç yıl geriye çekilip dinleneceğim

İki hafta sonra görevini Frank Walter Steinmeier’e devredecek olan Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck, Berlin’de görev yapan yabancı gazetecilerle Bellevue Sarayı’nda veda toplantısı yaptı. Gauck, bir kaç yıl geri çekilip dinleneceğini söyledi.

2.03.2017Dünya
Türk kadınlarının gurur günü

Türk kadınlarının gurur günü

Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde, Sibel Kekilli, Nazan Eckes ve Şermin Langhoff’un da aralarında bulunduğu 16 kadına liyakat nişanı verecek.

25.02.2017Dünya
Partilerüstü cumhurbaşkanı

Partilerüstü cumhurbaşkanı

FEDERAL Almanya Cumhuriyeti Anayasası’na göre cumhurbaşkanlığı makamı partilerüstüdür.

15.02.2017Dünya
‘Kanak’lar artık seçiyor

‘Kanak’lar artık seçiyor

Almanya pazar günü 12’nci cumhurbaşkanını seçti. Seçimde iki farklı Almanya gördüm. Biri kendine çok güvenen, diğeri Avrupa ve dünyadaki gelişmelerden endişeli Almanya.

14.02.2017Dünya
Steinmeier, Türklere ve Türkiye’ye nasıl bakıyor

Steinmeier, Türklere ve Türkiye’ye nasıl bakıyor

GEÇEN yılın ortalarına doğru Almanya’nın Cumhurbaşkanı Joachim Gauck, yeniden aday olmayacağını açıkladı.

13.02.2017Dünya
Türkiye dostu Cumhurbaşkanı

Türkiye dostu Cumhurbaşkanı

Almanya’da koalisyon hükümetinin adayı eski Dışişleri Bakanı Steinmeier, 12’nci Cumhurbaşkanı seçildi. ABD Başkanı Trump’ın aksine bir denge profili çizdiği gerekçesiyle ‘Anti Trump’ olarak nitelendirilen Steinmeier, Türkiye’nin AB üyeliğini destekleyen isimlerden. Steinmeier ilk konuşmasında ‘Özgürlük ve demokrasi için cesaret çağrısı’ yaptı.

12.02.2017Dünya
İşte Almanyanın yeni Cumhurbaşkanı

İşte Almanya'nın yeni Cumhurbaşkanı

Almanya'da bugün gerçekleşen cumhurbaşkanlığı seçimleri tamamlandı. Ülkenin 12. Cumhurbaşkanı Dışişleri Bakanı Steinmeier oldu.Seçimlerde toplam beş aday yarıştı; Hristiyan Birlik Partileri (CDU/CSU) ve Sosyal Demokrat Parti'nin ortak adayı, eski Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier (61), Sol Parti'nin desteklediği yoksulluk konusundaki araştırmalarıyla tanınan Christoph Butterwegge (66), sağ popülist Almanya için Alternatif'in (AfD) adayı Albrecht Glaser (75), Özgür Seçmenler'in (Freie Wähler) adayı Alexanden Hold (54) ve Korsan Partisi adayı Engelbert Sonneborn (78). Seçimde Steinmeier'in seçilmesine kesin gözüyle bakılıyordu. Hür Demokrat Parti (FDP) de seçimde Steinmeier'i destekliyordu. Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck ilerlemiş yaşını gerekçe göstererek seçimlerde yeniden aday olmayacağını açıklamıştı. Gauck'un görev süresi 18 Mart'ta sona eriyor.

12.02.2017Haber
İşte Almanyanın yeni cumhurbaşkanı

İşte Almanya'nın yeni cumhurbaşkanı

Almanya'da bugün gerçekleşen cumhurbaşkanlığı seçimleri tamamlandı. Ülkenin 12. Cumhurbaşkanı Dışişleri Bakanı Steinmeier oldu.

12.02.2017Dünya
Aileler isterse Türkçe yaşar

Aileler isterse Türkçe yaşar

Almanya’daki Türklerin yarım yüzyılı aşan tarihinde ilklere imza atanlardan biri de Hayati Önel... Almanya’daki ilk Türkçe yayınevini 35 yıl önce kuran Hayati Önel, anadilimizin bu ülkede yaşatılması için çaba göstermiş. Bu amaçla Türkçe sözlükler, ders kitapları, öykü kitapları basmış. Kendisini ‘idealist yayıncı’ olarak tanımlayan Önel, Almanya’da Türkçenin geleceği konusunda endişeli. ‘Ancak hala yapılabilecek bir şeylerin olduğunu söylüyor. Özellikle de öğrenci ailelerine büyük iş düştüğüne inanıyor. Duayen yayıncı Hayati Önel, Alman devletinin Türkçeye bakışındaki değişimi, Türk ailelerin ana dillerine yaklaşımı ve Türkçenin Almanya’daki geleceği hakkında Türkçe okuyup yazan, Türkçe konuşan herkesi yakından ilgilendirecek önemli açıklamalar yaptı.

10.02.2017Dünya
Birlikte durmak hiç bu kadar önemli olmamıştı

Birlikte durmak hiç bu kadar önemli olmamıştı

Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck, Avrupa’nın dış sınırlarını koruyamadığında sığınmacı akınının üstesinden gelmesinin zor olacağını söyledi.

6.02.2017Dünya
Hitler’in kurbanları mecliste anıldı

Hitler’in kurbanları mecliste anıldı

Almanya Federal Meclisi, Hitler döneminde katledilenleri andı. Törene Cumhurbaşkanı Joachim Gauck ile Başbakan Angela Merkel de katıldı.

27.01.2017Dünya
Almanyanın yeni Dışişleri Bakanı Gabriel oldu

Almanyanın yeni Dışişleri Bakanı Gabriel oldu

Almanya’da cumhurbaşkanlığına aday gösterilen Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier, görevi bıraktı. Yeni Dışişleri Bakanı, Ekonomi Bakanlığı görevini de yürüten Başbakan Yardımcısı Sigmar Gabriel oldu.

27.01.2017Dünya
Almanya ile Can Dündar gerilimi

Almanya ile Can Dündar gerilimi

ALMANYA Adalet Bakanı Heiko Maas’ın yeni yıl resepsiyonuna gazeteci Can Dündar’ı konuşmacı olarak davet etmesi, Almanya Başbakanı Angela Merkel’in önümüzdeki hafta yapması planlanan Türkiye ziyareti öncesi Ankara ile Berlin arasında yeni bir gerilime neden oldu.

25.01.2017Dünya