EKSTRA
MENÜ

Mrna

ile ilgili tüm haberleri, son dakika haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 375 haberi bulunmuştur.

Mrna Haberleri

7 yerli aşı adayından biri Gerçek anlamda virüsün yayılmasını engelleyecek

7 yerli aşı adayından biri! 'Gerçek anlamda virüsün yayılmasını engelleyecek'

TÜBİTAK tarafından da desteklenen 7 yerli aşı adayından Ankara Üniversitesi Kanser Araştırma Enstitüsü tarafından geliştirilen aşının çalışmalarından hayvan deneyleri tamamlandı, insan deneyleri için Sağlık Bakanlığı'nın izni bekleniyor. Koronavirüse karşı 'adenovirüs' yöntemiyle geliştirilen, ağız ve burundan uygulanabilen yerli aşı ile ilgili DHA'ya bilgi veren Enstitü Müdürü Prof. Dr. Hakan Akbulut, ''Sağlık Bakanlığı'na başvuruda bulunduk ve klinik çalışmaya başlayabilmek için izin bekliyoruz'' dedi. 9-10 ay içinde tüm fazları tamamlayıp aşıyı yaygın kullanıma sunabileceklerini söyleyen Akbulut, ''Burun ve ağızdan uygulama, virüsün insandan insana bulaşmasını etkilemede en önemli aşılama yoludur. Gerçek anlamda virüsün yayılmasını engelleyecek tarzda bir bağışıklığa ihtiyacımız var. Bizim aşımız buna aday'' dedi.

1.08.2021Gündem
Prof. Dr. Yıldızdan dikkat çeken sözler: Yerli aşı Turkovac  Sinovactan çok daha etkili

Prof. Dr. Yıldız'dan dikkat çeken sözler: Yerli aşı Turkovac Sinovac'tan çok daha etkili!

Erciyes Üniversitesi tarafından geliştirilen ve Sağlık Bakanlığı ile Türkiye Sağlık Enstitüsü Başkanlığı (TÜSEB) desteğiyle son aşamaya gelinen yerli Turkovac aşısının raporlama çalışmasında yer alan Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Orhan Yıldız, “Bizim aşımız inaktif bir aşı. Çin aşısıyla benzer bir aşı ancak, biz yaptığımız Faz-1 ve Faz-2 çalışmalarında aşımızın Sinovac'tan çok daha etkili olduğunu gördük. Çok daha yüksek antikor düzeyine sahip ve yan etkileri de Biontech ile benzer” dedi.

28.07.2021Gündem
Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Yavuzdan aşı zorunlu olmalı mı tartışmalarına net yanıt

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Yavuz'dan 'aşı zorunlu olmalı mı' tartışmalarına net yanıt

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, koronavirüse karşı aşı çağrısı yaptı. Aşıların ölüm ve ağır hastalıktan korumada son derece etkili olduğunu söyleyen Prof. Dr. Yavuz, aşı zorunlu olmalı mı tartışmalarına net yanıt verdi. Yavuz, "Öğretmenler, sağlık çalışanı gibi belli meslek gruplarında kesinlikle zorunlu olmalı. Sosyal ortamlara girmek isteyenlere de ya aşı kartı, ya da son 48 saatte yapılmış negatif sonuçlu PCR testini gösterme şartı getirilmeli. Zaten restoran sahipleri de bunu istiyor. Bu artık bireysel tercih olamaz, toplumun her şeyi buna bağlı" dedi.

28.07.2021Gündem
Son dakika... Uğur Şahin duyurdu... BioNTechten yeni aşı adımı

Son dakika... Uğur Şahin duyurdu... BioNTech'ten yeni aşı adımı

Türk asıllı bilim insanları Özlem Türeci ve Uğur Şahin'in kurduğu BioNTech'in kurucuları yeni aşı hedeflerini kamuoyu ile paylaştı.

27.07.2021Dünya
BioNTech şimdi de sıtmaya karşı aşı geliştirecek

BioNTech şimdi de sıtmaya karşı aşı geliştirecek!

Koronavirüse karşı aşı geliştirerek tüm insanlığa umut olan BioNTech, şimdi Afrika kıtasında yaşayan insanların en büyük sorunlarında biri olan ve Malarya olarak bilinen Afrika sıtmasına karşı aşı geliştirme çalışmalarına başladı.

27.07.2021Avrupa
BioNTech CEOsu Uğur Şahinden flaş Delta varyantı ve üçüncü doz aşı açıklaması

BioNTech CEO'su Uğur Şahin'den flaş Delta varyantı ve üçüncü doz aşı açıklaması

Koronavirüs salgınında tam düzlüğe çıktık derken ilk olarak Hindistan'da ortaya çıkan Delta varyantı tüm dünyaya yayılarak panik yaratmış; aşıların bu varyanta karşı etkili olup olmayacağı da herkeste büyük endişe yaratmıştı. BioNTech CEO'su ve Kovid-19 aşısının mucitlerinden Uğur Şahin Wall Street Journal'a hem Delta varyantı hem de BioNTech aşısının varyanta karşı etkinliği ve üçüncü doz gerektirip gerektirmeyeceğiyle ilgili çok önemli ve çarpıcı açıklamalar yaptı.

26.07.2021Dünya
Avrupa İlaç Ajansı Moderna aşısının 12-17 yaşta kullanımına onay verdi

Avrupa İlaç Ajansı Moderna aşısının 12-17 yaşta kullanımına onay verdi

Avrupa İlaç Ajansı (EMA), ABD merkezli Moderna firması tarafından Covid'e karşı geliştirilen Spikevax aşısının, Avrupa Birliği (AB) sınırları içinde 12-17 yaş arasındaki çocuklar için de kullanılmasını onayladı.

24.07.2021Dünya
Translasyon Nedir, Nerede Gerçekleşir Translasyon Sırasında Atp Harcanır Mı

Translasyon Nedir, Nerede Gerçekleşir? Translasyon Sırasında Atp Harcanır Mı?

Organizmalarda bulunan hücre ve dokularda aminoasitler bulunur. Aminoasitler için en doğru kullanım yolu ise protein sentezidir. Protein sentez sırasında sırasıyla gerçekleşen 3 farklı olay bulunur. Bunlar transkripsiyon, replikasyon ve translasyon olaylarıdır. Translasyon nedir, nerede gerçekleşir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

22.07.2021Sağlık
Aşılanmayan her kişi virüse yeni varyant için şans veriyor

Aşılanmayan her kişi virüse yeni varyant için şans veriyor

Pandeminin bir buçuk yılı aşkın süredir devam etmesi sebebiyle hayatımıza giren yeni kelimelerden biri de varyant oldu. Özetle varyant, virüsün mutasyona uğramış haline deniyor. Şu ana kadar gelişen mutant virüslere karşı PCR tanı kitleri ve aşıların etkisi hâlâ güçlü. Ancak Dr. Sevgi Salman Ünver “Virüs için, bulaştığı her insan mutasyon geçirmek için bir şanstır. Tam da bu nedenle hızlı, yaygın ve etkin bir aşılamayla virüsün şansını azaltmak gerekir” diyor.

18.07.2021Hürriyet Pazar
İlk doz nişan, ikinci doz düğün... Herkes yan etkileri konuşuyor, peki uzmanlar ne diyor

'İlk doz nişan, ikinci doz düğün...' Herkes yan etkileri konuşuyor, peki uzmanlar ne diyor?

BioNTech aşısı 2'nci dozunda yan etki görülme ihtimali daha yüksek. Türkiye'de aşılama ölçeğinin arttığı bugünlerde söz konusu yan etkiler hemen hemen her Whatsapp grubunun konusu. Mevzu konuşuldukça tereddütler de artabiliyor, hatta ilk dozu olup ikinci randevuya gitmeyenlerin sayısı da yükselmekte. Ancak konuştuğumuz uzmanlar 2'nci doz ile ilgili çok net: 'Yan etkiler kısa sürede kayboluyor ve hiçbir yan etki hastalığın kişilere yaşatacağı klinik tablo ile yarışamaz'

16.07.2021Gündem
Uğur Şahinden 3. doz açıklaması

Uğur Şahin'den 3. doz açıklaması

Son dönemde dünya genelinde artan Delta vakaları sonrası gündeme gelen üçüncü aşı tartışmaları hakkında BioNTech'in CEO'su Uğur Şahin yeni bir açıklama yaptı. Şahin, pandemiyi sona erdirmek için atılması gereken adımı da açıkladı.

14.07.2021Haber
Son dakika: Uğur Şahin pandemiden çıkışın formülünü açıkladı

Son dakika: Uğur Şahin pandemiden çıkışın formülünü açıkladı

Son dönemde dünya genelinde artan Delta vakaları sonrası gündeme gelen üçüncü aşı tartışmaları hakkında BioNTech'in CEO'su Uğur Şahin yeni bir açıklama yaptı. Şahin, pandemiyi sona erdirmek için atılması gereken adımı da açıkladı.

14.07.2021Dünya
Son dakika: Prof. Dr. Murat Akovadan Kurban Bayramı sonrası için uyarı 3 doz koronavirüs aşı açıklaması...

Son dakika: Prof. Dr. Murat Akova'dan Kurban Bayramı sonrası için uyarı! 3 doz koronavirüs aşı açıklaması...

Türkiye'de, son 24 saatte 234 bin 439 Kovid-19 testi yapıldı, 6 bin 285 kişinin testi pozitif çıktı, 46 kişi hayatını kaybetti. Salgında son durumu değerlendiren Prof. Dr. Murat Akova, Delta varyantına karşı uyarırken, 'Bayramdan sonra Delta varyantın ülkemizde de baskın hale geleceğini tahmin ediyoruz.' dedi. Akova ayrıca, 'Siz bütün korunma önlemlerini bırakıp 3. doz aşımızı da olalım, Delta'ya karşı da korunuruz diye düşünürseniz çok yanlış olur. Bütün aşılar 3 doz da olsanız 5 doz da olsanız Delta varyanta karşı kısmi koruma sağlıyor.' ifadelerini kullandı.

14.07.2021Gündem
Üçüncü dozda öncelik...

Üçüncü dozda öncelik...

Almanya’da sonbahar aylarından itibaren vurulması gündemde olan koronavirüs aşılarının üçüncü dozlarıyla ilgili çeşitli kurumlardan sağlık uzmanlarıyla bir araya gelen Federal Sağlık Bakanı Jens Spahn (CDU), güçlendirici olarak adlandırılan aşının öncelikli olarak yaşlılar ve ön hastalığı olanlar için düşünüldüğünü açıkladı.

13.07.2021Avrupa
Üçüncü doz gerekebilir

Üçüncü doz gerekebilir

Dünyada üçüncü doz tartışması sürerken, Fransız basınına konuşan BioNTech’in kurucuları Uğur Şahin ve Özlem Türeci, vücuttaki antikor seviyesinin bir süre sonra azaldığını, yeni varyantlara karşı üçüncü doz bir aşının yüksek ihtimalle faydalı olacağını söyledi. İkili, 100 gün içinde yeni bir aşı geliştirilebileceğini de belirtti.

13.07.2021Dünya
Son dakika: Uğur Şahin ve Özlem Türeciden yeni aşı açıklaması... Tarih verdiler

Son dakika: Uğur Şahin ve Özlem Türeci'den yeni aşı açıklaması... Tarih verdiler!

Hindistan'da çıkan Delta varyantının yayılmaya devam etmesi üzerine BioNTech'ten flaş bir adım geldi. BioNTech'in kurucuları Özlem Türeci ve Uğur Şahin, 100 gün içinde yeni bir aşının elde edilmesini sağlayabileceklerini belirtti.

12.07.2021Dünya
Prof. Dr. Ata Nevzat Yalçın: Delta varyantı yüzde 60 daha bulaşıcı

Prof. Dr. Ata Nevzat Yalçın: Delta varyantı yüzde 60 daha bulaşıcı

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Tıp Fakültesi'nden Prof. Dr. Ata Nevzat Yalçın, Delta varyantının koronavirüs ve Alfa varyantına göre yüzde 60 daha bulaşıcı ve etkin olduğunu söyledi.

10.07.2021Haber
Prof. Dr. Ata Nevzat Yalçından delta varyantı sözleri

Prof. Dr. Ata Nevzat Yalçın'dan delta varyantı sözleri!

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Tıp Fakültesi'nden Prof. Dr. Ata Nevzat Yalçın, Delta varyantının koronavirüs ve Alfa varyantına göre yüzde 60 daha bulaşıcı ve etkin olduğunu söyledi.

10.07.2021Gündem
Bir safsata tüm şehri etkiledi Aşıya direnen kırmızı 56yı mavileştirme seferberliği...

Bir safsata tüm şehri etkiledi! Aşıya direnen kırmızı 56'yı 'mavileştirme' seferberliği...

Koronavirüs aşısı ile ilgili söylentiler Siirtlileri korkutunca, yetkililer harekete geçti. İl Sağlık Müdürlüğü ekipleri sokak sokak gezip vatandaşları ikna etmeye çalışıyor. Kentte sivil toplum örgütleri de seferber oldu. Ancak aşıya katılım Türkiye ortalamasının yarısından daha az. Peki bu nasıl oldu? Hurriyet.com.tr 'aşıya direnen' Siirt'in fotoğrafını çekti

9.07.2021Gündem
MRNA aşısı nedir ve hangi aşılarda var MRNA aşısı canlı mı

MRNA aşısı nedir ve hangi aşılarda var? MRNA aşısı canlı mı?

MRNA nedir ve hangi aşılarda kullanılıyor sorusu, aşı vurdurmak isteyen kişilerin gündeminde yer alıyor. Özellikle Koronavirüs'ten korunmak amacıyla Covid-19 aşısı vurdurma aşamasında olan kişilerin araştırdığı MRNA aşısı içeriği dolayısıyla merak ediliyor. Literatürde “mesajcı RNA” (ribonükleik asit), DNA’dan üretilen bir biyomolekül olarak biliniyor. mRNA aşılarında geleneksel aşılardan farklı olarak zayıflatılmış patojen yerine vücuda virüsün bir proteininin mRNA’sı veriliyor. Böylece bağışıklık sisteminin virüs olmadan harekete geçmesi ve virüse karşı antikor üretmesi hedefleniyor. Peki, MRNA aşısı canlı aşı mı? İşte, p bilgiler

9.07.2021Gündem
Çarpıcı araştırma sonucu: mRNA aşıları anne sütüyle bebeğe geçmiyor

Çarpıcı araştırma sonucu: mRNA aşıları anne sütüyle bebeğe geçmiyor!

Koronavirüs salgını mücadelesinde en büyük silahlarımızdan biri haline gelen Kovid-19 aşıları dünya genelinde milyarlarca kişiye uygulanmaya devam ediyor. Öte yandan birçok kişi bu aşılarla ilgili soru işaretlerine ve çekincelere sahip. Bunların arasında anne adayları ve emziren anneler de var. Yeni yapılan bir araştırmanın sonucu ise mRNA aşıları ve anne sütüyle ilgili çarpıcı sonuçları ortaya koydu.

7.07.2021Dünya
Kovid-19 mRNA aşıları anne sütüyle bebeğe taşınıyor mu

Kovid-19 mRNA aşıları anne sütüyle bebeğe taşınıyor mu?

Yapılan bir araştırmada, yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı geliştirilen mRNA aşılarının anne sütü yoluyla bebeğe geçmediği ifade edildi.

7.07.2021Gündem
2 doz Sinovac sonrası Biontech yapılır mı, etkileri ve yan etkileri ne olur Uzmanlar açıkladı

2 doz Sinovac sonrası Biontech yapılır mı, etkileri ve yan etkileri ne olur? Uzmanlar açıkladı!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 30 Haziran'daki Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada, iki doz aşı olmuş 50 yaş ve üzerindekiler ile sağlık çalışanlarının 1 Temmuz'dan itibaren üçüncü dozlarını olmak üzere randevu alabileceklerini bildirmişti. Bakan Koca, 2 doz Sinovac aşısı olan vatandaşların, 3. doz tercihini Biontech aşısından yana kullanabileceğini açıklamasının ardından, aşılaya yönelik araştırmalar yeniden hız kazandı. 2 doz Sinovac sonrası Biontech aşısının yapılıp yapılamayacağını ve etkilerini merak edenler için, Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Songül Özer ve Biyogüvenlik Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Kaan Yılancıoğlu, önemli açıklamalarda bulundu.

7.07.2021Sağlık
Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, canlı yayında önemli açıklamalarda bulundu

Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, canlı yayında önemli açıklamalarda bulundu

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye'nin koronavirüs salgınına ilişkin mücadelesiyle ilgili önemli açıklamalardabulundu. Bakan Koca, delta plus varyantının Türkiye'de 3 kentte görüldüğünü de açıkladı. Bakan Koca, 'Kurban Bayramı için kısıtlama olacak mı?' sorusunun yanıtını da verdi. Bunun yanı sıra Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, CNN TÜRK yayınında aşı olmayanlara kısıtlama olup olmayacağına ilişkin deaçıklamalarda bulundu.

7.07.2021Haber
Son dakika... Dünyayı paniğe sevk eden Lambda varyantıyla ilgili sıcak gelişme

Son dakika... Dünyayı paniğe sevk eden Lambda varyantıyla ilgili sıcak gelişme!

Hindistan merkezli Delta varyantı dünyayı paniğe sevk ederken, korkutucu bir mutasyon haberi de Peru'dan gelmişti. 31 ülkede tespit edilen Lambda varyantı alarm zillerinin bir kez daha çalmasına yol açarken, bilim insanlarından sevindirici bir haber geldi.

6.07.2021Dünya
Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Sema Turandan tek doz aşı açıklaması

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Sema Turan'dan 'tek doz aşı' açıklaması

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu'nun kararı ile hastalığı atlatıp, ilk doz aşısını BioNTech yaptıranlarda tek doz aşı uygulamasına geçildi. Bu sisteme göre tek doz aşı olanlara da ikinci doz aşısı yapılmış kabul edilerek aşı kartı oluşturulacak. Tartışmalara neden olan bu kararla ilgili açıklama yapan Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Sema Turan, "Sonuçta hastalığı geçirenlerin virüse karşı bir hafızaları var. Yani vücudun geçirdiği hastalıklara bağlı bağışıklık olduğu için tek doz aşının yeterli olacağı ile ilgili elimizde bulunan literatürdeki bilgiler ışığında alınmış bir karar bu" dedi.

6.07.2021Gündem
Ben çocuğuma yaptırırım... Çocuklar aşı olacak mı Uzmanlar ne diyor

'Ben çocuğuma yaptırırım...' Çocuklar aşı olacak mı? Uzmanlar ne diyor?

Ülkemizde 18 yaşından gün almış gençler aşılanmaya başladı. Bazı ülkelerde 12-15 yaş arası grubun aşılanması da söz konusu ancak bu konuyla ilgili çalışmalar devam ediyor. Çocuk ve gençlere tek doz formülü de tartışılıyor. Peki, 18 yaş altındaki gençlere aşı yapılmalı mı? Uzmanlara sorduk

5.07.2021Gündem
Son dakika...Koronavirüs (Covid-19) geçirenlere BionTech aşısı tek doz yapılacak Sağlık Bakanlığı SMS ile duyurdu

Son dakika...Koronavirüs (Covid-19) geçirenlere BionTech aşısı tek doz yapılacak! Sağlık Bakanlığı SMS ile duyurdu

Sağlık Bakanlığı, koronavirüs geçirip birinci doz BionTech aşısı olanlara ikinci dozlarının iptal edildiğine dair SMS gönderdi. Sağlık Bakanlığı'nca, Koronavirüs Bilim Kurulu'nun kararı doğrultusunda koronavirüs geçiren kişilere iki doz yerine tek doz BioNTech aşısı yapılacak.

4.07.2021Gündem
Son dakika haberler: Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Levent Akından yüz yüze eğitim için 12 yaş açıklaması

Son dakika haberler: Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Levent Akın'dan yüz yüze eğitim için 12 yaş açıklaması

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Levent Akın, 18 yaş grubundaki gençlere aşı çağrısında bulundu. 'Eylül ya da ekim ayında üniversitelerde yüz yüze eğitime geçmek istiyoruz. Bu yüzden bizim bu yaş grubunun aşılanması lazım. Düşünüldüğü gibi yan etkiler yok. Onlar bir şekilde abartılan şeyler' diyen Akın, 12 yaş grubuna kadar da aşılamanın inebileceğini söyledi.

4.07.2021Gündem
Aşılamada yeni yöntem... Hastalığı geçirenlere tek doz aşı yapılacak

Aşılamada yeni yöntem... Hastalığı geçirenlere tek doz aşı yapılacak

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu'nun kararı ile hastalığı atlatıp, ilk doz aşısını BioNTech yaptıranlarda tek doz aşı uygulamasına geçildi. Bu sisteme göre tek doz aşı olanlara da ikinci doz aşısı yapılmış kabul edilerek aşı kartı oluşturulacak.

3.07.2021Gündem
mRNA aşıları BioNTech ve Moderna ömür boyu koruma mı sağlıyor

mRNA aşıları BioNTech ve Moderna ömür boyu koruma mı sağlıyor?

mRNA aşısı olanlara müjde! Pfizer-BioNTech ve Moderna Covid-19 aşılarının vücutta koronavirüse karşı yıllarca koruma sağlayabilecek kalıcı bir bağışıklık reaksiyonu başlattığı ortaya çıktı. Detaylar haberimizde...

2.07.2021Gündem
İlk doz AstraZeneca, ikincisi...

İlk doz AstraZeneca, ikincisi...

Almanya’da Kovid-19’un Delta varyantının hızla yayılması nedeniyle mevcut aşıların etkilerini gözden geçiren Daimi Aşı Komisyonu (STIKO), AstraZeneca hakkındaki önerisinde yenileme yaptı. AstraZeneca’nın sadece ilk aşılar için uygun olacağı görüşüne varan STIKO uzmanları, ikinci aşı için yaş farkı gözetmeden mRNA bazlı olan BioNTech ya da Moderna aşısı yapılması önerisinde bulundu.

2.07.2021Avrupa
Bilim kurulu üyesinden koronavirüse yakalananlar için aşı açıklaması

Bilim kurulu üyesinden koronavirüse yakalananlar için aşı açıklaması

Türkiye'de son 24 saatte 228 bin 163 Kovid-19 testi yapıldı, 5 bin 496 kişinin testi pozitif çıktı, 45 kişi hayatını kaybetti. Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, koronavirüs(Covid-19) geçirenlerde, tek doz mRNA aşısıyla tüm varyantlara da etkili olacak derecede yeterli bağışık yanıt geliştiğini, ikinci dozun katkısı olmadığını söyledi.

1.07.2021Gündem
Türkiyede de kullanılan koronavirüs aşısından sevindiren haber

Türkiye'de de kullanılan koronavirüs aşısından sevindiren haber

Türkiye'de de kullanılan Pfizer/BioNTech koronavirüs (Kovid-19) aşısından sevindiren bir haber geldi. Uzmanlar mRNA teknolojisi kullanılan aşların daha iyi bir koruma sağladığını belirledi. Korumadaki oran ise ilk defa ortaya çıktı.

1.07.2021Dünya
Son dakika haberi: Normalleşme öncesi son Bilim Kurulu Bakan Fahrettin Kocadan 3. doz aşı açıklaması

Son dakika haberi: Normalleşme öncesi son Bilim Kurulu! Bakan Fahrettin Koca'dan 3. doz aşı açıklaması

Türkiye bugün saat 05.00 itibarıyla normalleşme sürecine geçecekken, dün kritik Koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısı gerçekleştirildi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca toplantı sonrası yaptığı açıklamada, 3. doz aşılamanın varyantlar üzerinde etkili olacağını kararlaştırdıklarını belirterek, "50 yaşından büyük vatandaşlarımızın ve sağlık çalışanlarımızın 3. doz aşı olmalarının faydalı olacağını kararlaştırdık. 2 doz aşı olmuş 50 yaş ve üzeri vatandaşlarımız ile sağlık çalışanlarımız istedikleri aşı ile 3. doz aşı olmak üzere randevularını alabilecekler" ifadelerini kullandı.

30.06.2021Gündem
MRNA nedir ve hangi aşılarda var MRNA aşısı canlı aşı mı

MRNA nedir ve hangi aşılarda var? MRNA aşısı canlı aşı mı?

MRNA nedir sorusu, özellikle Koronavirüs'ten korunmak amacıyla Covid-19 aşısı vurdurma aşamasında olan kişilerin araştırdığı konular arasında yer alıyor. Literatürde “mesajcı RNA” (ribonükleik asit), DNA’dan üretilen bir biyomolekül olarak biliniyor. mRNA aşılarında geleneksel aşılardan farklı olarak zayıflatılmış patojen yerine vücuda virüsün bir proteininin mRNA’sı veriliyor. Böylece bağışıklık sisteminin virüs olmadan harekete geçmesi ve virüse karşı antikor üretmesi hedefleniyor. Peki, MRNA aşısı canlı aşı mı? İşte, p bilgiler

29.06.2021Gündem
Yıldız Teknik de aşı geliştiriyor

Yıldız Teknik de aşı geliştiriyor

Türkiye'de pre-klinik aşamadaki 13 aşı çalışmasından biri de Yıldız Teknik Üniversitesi'nde (YTÜ) yürütülüyor. YTÜ'den yapılan açıklamaya göre, üniversitenin Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı (TÜSEB) desteğiyle bir yıldır yürüttüğü COVID-19 aşı çalışmasındaki son durum, üniversitede düzenlenen  toplantıyla duyuruldu.

29.06.2021Eğitim
Bilim insanlarından sevindiren aşı açıklaması Yıllarca koruyabilir

Bilim insanlarından sevindiren aşı açıklaması! 'Yıllarca koruyabilir'

Bir grup bilim insanının yaptığı çalışmaya göre, Pfizer-BioNTech ve Moderna aşıları Kovid-19'a karşı yıllarca koruma sağlayabileceği iddia edildi. Yeni çalışma ayrıca bu iki mRNA aşısının, aşı etkinliğini azalttığı söylenen "beta varyantı" da dahil olmak üzere, Kovid-19'un üç varyantına karşı etkili olan yüksek düzeyde nötralize edici antikorlar ürettiği belirtildi.

28.06.2021Dünya
Delta varyantı sonrası yeniden maske Toplumsal bağışıklık kazanılan İsrail’de neler oluyor

Delta varyantı sonrası yeniden maske! Toplumsal bağışıklık kazanılan İsrail’de neler oluyor?

Son günlerde yeni tip koronavirüs vakalarında artış yaşanan İsrail’de, kapalı mekanlarda maske takma zorunluluğu yeniden uygulanmaya başlandı. Delta mutasyonu sebebi ile vakaların arttığı söylenen İsrail, ilk toplumsal bağışıklığa ulaşan ve normalleşen ülkelerden biriydi. Peki, yüzde 70’ten fazla insanın aşılandığı İsrail’de ne oldu da vakalar yeniden artmaya başladı? Prof. Dr. Derya Unutmaz, Hürriyet için değerlendirdi

28.06.2021Gündem
Son dakika: Dünya bu kararı konuşuyor... Kamu çalışanlarına zorunlu aşı

Son dakika: Dünya bu kararı konuşuyor... Kamu çalışanlarına zorunlu aşı!

Dünya genelinde aşılama çalışmaları son sürat sürerken ABD'den flaş bir hamle geldi. San Francisco kentinde çalışan kamu görevlileri için aşı zorunluluğu getirildi.

27.06.2021Dünya

Yazar Sonuçları

Kalp hastalarında Covid aşısı: Efsaneler ve gerçekler

Covid-19 virüsü 16 aydır bizimle ve uzun bayram tatili sonrası gittikçe artan vaka sayılarına bakılırsa kolay kolay gidecek gibi de görünmüyor. Salgınla mücadelede en etkili silahımız olan aşılama çalışmaları hızlandırıldı, aşıya ulaşmak artık her yaş grubu için çok kolay.

30.07.2021

Aşıda 3. doz tartışmasında son nokta

‘3. doz gerekli mi değil mi?’ tartışmasına Dünya Sağlık Örgütü de katıldı: ‘3. doz için daha fazla veriye ihtiyaç var’ açıklaması kafaları karıştırdı. Zira, Türkiye’de 3. doz aşılamalar halihazırda devam ediyor.

12.07.2021

Korona soruları kafalar karışık

 Aşı, aslında insan sağlığını korumanın en ucuz ve en etkili yöntemi. Bu haftanın da sağlık gündeminin bir numaralı maddesi Kovid-19 aşıları olacak. Çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı Dr. Yılmaz Bay, aşı ile ilgili kısa ve öz şu bilgileri verdi:

5.07.2021

5 soru 5 cevap... Üçüncü doz

Başlangıçta biraz tökezlesek, ufak tefek bazı aksaklıklar yaşasak da son 2-3 haftada müthiş bir performans gösterip “hızlı bir aşılama” sürecine girdik.

3.07.2021

Yüksek memurlar bu fotoğrafa çok iyi bakmalı ve düşünmeli

Bu fotoğraf 1992 yılında Bosna’nın Jajce şehrinde çekildi.

2.07.2021

Artık 3 aşılıyım yine de tedbiri elden bırakmam

GALİBA Türkiye’de ilk aşı olanlardan biriydim. Gönüllü oldum; ilk aşımı aralık başında, ikincisini de sonunda oldum. İkinci aşımın üzerinden 7 ay geçtikten sonra da üçüncüyü oldum.

2.07.2021

Aşısız pandemiyi bitirmek neredeyse imkansız

Pandemi döneminde öne çıkan, takip ettiğim çok bilim insanı oldu. Onlardan biri de Harvard Üniversitesi James Stevens Simmons Genetik ve Metabolizma Profesörü Dr. Gökhan Hotamışlıgil’di.

30.06.2021