Cilt kanserinde kişiye özel aşı

Güncelleme Tarihi:

Cilt kanserinde kişiye özel aşı
Oluşturulma Tarihi: Nisan 27, 2024 07:00

Cilt kanserinin en ölümcül türü olan melanomaya karşı dünyanın ilk ‘kişiselleştirilmiş’ mRNA aşısının 3’üncü denemelerinin yapıldığı İngiltere’de sona yaklaşıldı.

Haberin Devamı

Dünyada her yıl en az 132 bin insanı etkileyen ve cilt kanserleri türleri arasında en ölümcül olarak gösterilen melanoma ile şu an cerrahi olarak mücadele edilebiliyor. Cerrahi yönteme ek olarak bazen radyoterapi, ilaçlar ve kemoterapi de kullanılabiliyor. University College London Hospitals’da yapılan testlerde doktorlar aşıyı, bağışıklık sisteminin kanser hücrelerini öldürmesine yardımcı olan Pembrolizumab ve Keytruda adlı ilaçla birlikte veriyorlar. Moderna ve Merck Sharp and Dohme tarafından üretilen tedavi yönteminin, klinik deneylerde başarılı olması halinde genel kullanıma sokulacağı değerlendiriliyor.

TESTLERE DEVAM

Araştırma ekibinden Dr. Heather Shaw, aşının cilt kanseri hastalarını tedavi etme potansiyeline sahip olduğunu, bununla birlikte akciğer, mesane ve böbrek tümörleri gibi diğer kanser türlerinde de test edildiğini duyurdu. Shaw, aşının, kişiselleştirilmiş olarak, yani yapısı her bir hastaya uyacak şekilde değiştirilerek sunulduğunun altını çizdi.

Haberin Devamı

Cilt kanserinde kişiye özel aşı

DENEMELER SON AŞAMADA

-Denemelerde her hasta için özel olarak üretilen yeni aşılar test ediliyor. Testlerin ikinci aşamasında aşıların melanom hastalarında kanserin tekrarlama riskini önemli ölçüde azalttığı ortaya çıkmıştı. Şimdi ise üçüncü ve son aşama denemesi başlatıldı.

 

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!