EKSTRA
MENÜ

Dünya Sağlık Örgütü

Dünya Sağlık Örgütü haberleri sayfasında güncel ve son dakika Dünya Sağlık Örgütü hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 10.834 Dünya Sağlık Örgütü haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Dünya Sağlık Örgütü Haberleri

Ünlü sunucu Genevieve Gorder Deltaya yakalandı

Ünlü sunucu Genevieve Gorder Delta'ya yakalandı

ABD'li ünlü iç mimar ve televizyon sunucusu Genevieve Gorder, Delta varyantına yakalandığını duyurdu ve mutasyonun etkilerini takipçileri ile paylaştı. Ünlü sunucunun aşı çağrısı ise sosyal medyada gündem oldu.

1.08.2021Dünya
Afrikada aşı krizi büyük

Afrika'da aşı krizi büyük!

Dünya Sağlık Örgütü, Afrika'da ihtiyaç duyulan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısının sadece yüzde 10'unun kıtaya ulaşabildiğini açıkladı.

29.07.2021Dünya
Hepatit B aşısı... Aşı ile hastalık yüzde 4ten binde 1e indi

Hepatit B aşısı... 'Aşı ile hastalık yüzde 4'ten binde 1'e indi'

Covid-19 sürecinde aşılamalar tartışılırken, 1998 yılında çocukluk çağı aşılamaları kapsamına alınan Hepatit B aşısı sayesinde virüsün görülme oranı yüzde 4'ten binde 1'e indi. Prof. Dr. Sabahattin Kaymakoğlu, "1998'den sonra doğanlarda virüsün görülme oranı çok düştü. Aşı Hepatit B'ye karşı korur. Herkesin bu şekilde korunmasını istiyoruz. Hepatit B aşılarında başarı ortada. Aynı durum Covid-19 aşıları için de geçerli. Covid-19 nedeniyle tedaviler aksıyor. Hepatit B ve C hastaları doktora gitmekten çekinmesin" dedi.

28.07.2021Gündem
ABDden yeni varyant açıklaması... B.1.621 her 10 kişiden 1inde görüldü

ABD'den yeni varyant açıklaması... B.1.621 her 10 kişiden 1'inde görüldü!

İlk olarak Kolombiya'da ortaya çıkan bir Kovid-19 varyantı olan B.1.621 ABD'de yayılıyor. DSÖ'nün 'daha ​​fazla izleme' gerektiren varyant olarak belirlediği B.1.621'in Miami'deki vakaların yüzde 10'undan sorumlu olduğu açıklandı.

28.07.2021Dünya
Ekvadorda 85 kişide Kovid-19un Delta varyantı görüldü

Ekvador'da 85 kişide Kovid-19'un Delta varyantı görüldü

Ekvador'da 85 kişide yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) Hindistan'da ortaya çıkan Delta varyantının tespit edildiği bildirildi.

28.07.2021Dünya
Çinden şoke eden çağrı DSÖye seslendiler: Siz önce ABD laboratuvarlarını inceleyin

Çin'den şoke eden çağrı! DSÖ'ye seslendiler: Siz önce ABD laboratuvarlarını inceleyin

Bir yıldan fazladır tüm dünyanın en büyük kâbusu haline gelen koronavirüs salgınında aşılama çalışmaları devam ederken Kovid-19'un ilk olarak nerede ve nasıl ortaya çıktığı yani kökeni de büyük merak konusu. Bilim insanları, ABD ve DSÖ Çin'e bu konuda baskı yapıp laboratuvarlarını uluslararası heyetlere açmasını isterken Çin'den bu talebe şoke eden bir cevap geldi.

27.07.2021Dünya
Son dakika... Uğur Şahin duyurdu... BioNTechten yeni aşı adımı

Son dakika... Uğur Şahin duyurdu... BioNTech'ten yeni aşı adımı

Türk asıllı bilim insanları Özlem Türeci ve Uğur Şahin'in kurduğu BioNTech'in kurucuları yeni aşı hedeflerini kamuoyu ile paylaştı.

27.07.2021Dünya
BioNTech şimdi de sıtmaya karşı aşı geliştirecek

BioNTech şimdi de sıtmaya karşı aşı geliştirecek!

Koronavirüse karşı aşı geliştirerek tüm insanlığa umut olan BioNTech, şimdi Afrika kıtasında yaşayan insanların en büyük sorunlarında biri olan ve Malarya olarak bilinen Afrika sıtmasına karşı aşı geliştirme çalışmalarına başladı.

27.07.2021Avrupa
Sessiz Katil Hepatit İle Mücadelede Üç Önemli Araç: Farkındalık, Kesin Tanı ve Tedavi

Sessiz Katil Hepatit İle Mücadelede Üç Önemli Araç: Farkındalık, Kesin Tanı ve Tedavi

Her yıl dünya çapında 1.3 milyondan fazla ölüme neden olan1 Hepatit B ve C (HBV ve HCV), karaciğere zarar verebilen, hatta karaciğer kanserine yol açabilen ciddi bir viral enfeksiyon.

27.07.2021Advertorial
Pandemi sonrası talep yağdı Bir araba parasına bir yüz

Pandemi sonrası talep yağdı! Bir araba parasına bir yüz

Pandemi dünyada herkesin hayatında bir noktada farklılık yaratırken bunlardan biri de estetik işlemler oldu. Özellikle evden çalışmayla yapılan online toplantılar ve maske kullanımı estetik işlemlerin uygulandığı bölgeyi değiştirse de talepte artış yaşandı.

27.07.2021Ekonomi
Covid-19 aşısı hap olarak alınabilecek mi

Covid-19 aşısı hap olarak alınabilecek mi?

Şu anda Covid-19 salgınına karşı koruma yalnızca enjeksiyon yöntemiyle sağlanabiliyor. Ancak gelecekte aşıların yerine inhalerler (astım tedavisinde de kullanılan solunum cihazları) ve hatta haplar da alabilir.

26.07.2021Dünya
ABD, Çini, koronavirüs araştırmasının önüne duvar örmekle suçladı

ABD, Çin'i, koronavirüs araştırmasının önüne "duvar örmekle" suçladı

Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ), koronavirüs salgınının kaynağına yönelik olarak yaptığı araştırmanın yeni bir aşaması Çin'in engeline takıldı. ABD, Çin'i araştırmanın önüne "duvar örmekle" suçladı.

23.07.2021Dünya
Aspartam Nedir, Zararlı Mıdır Aspartam Hangi Gıda Ve Yiyeceklerde Bulunur

Aspartam Nedir, Zararlı Mıdır? Aspartam Hangi Gıda Ve Yiyeceklerde Bulunur?

Dünyanın en tartışmalı tatlandırıcılarından biri olan Aspartam, NutraSweet ve Equal gibi markalarca üretilip, satılmaktadır. Şekerden çok daha tatlı olan bu maddenin aslında nedir ve ne gibi zararları vardır detayları ile derledik.

22.07.2021Sağlık
Olimpiyatlarda Kovid-19 krizi Pozitif vaka sayısı artıyor... DSÖden kritik uyarı geldi

Olimpiyatlarda Kovid-19 krizi! Pozitif vaka sayısı artıyor... DSÖ'den kritik uyarı geldi

Geçen yıl yapılması gereken ancak koronavirüs salgını nedeniyle ertelenen Tokyo 2020 Olimpiyatları daha başlamadan Kovid-19 kriziyle sarsıldı. Oyunlar için Japonya'nın başkentine gelen sporcu kafilelerinde Kovid-19'a yakalananların sayısı 79'a yükselirken DSÖ Genel Direktörü'nden "Tokyo'da sıfır Kovid-19 riski mümkün değil" uyarısı geldi.

21.07.2021Dünya
IMF-Dünya Bankası Yıllık Toplantıları kısmen yüz yüze yapılacak

IMF-Dünya Bankası Yıllık Toplantıları kısmen yüz yüze yapılacak

Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankasının yıllık toplantılarının "hibrit" formatta kısmen yüz yüze düzenleneceği duyuruldu.

20.07.2021Ekonomi

Casus yazılım skandalında bomba gelişme!

İsrailli teknoloji şirketi NSO Group’un geliştirdiği 'Pegasus' adlı casus yazılıma ilişkin sızan veritabanında Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un kullandığı telefon numaralarının da bulunduğu ortaya çıktı.

20.07.2021Dünya
TDS metre nedir TDS değeri kaç olmalıdır ve nasıl ölçülür

TDS metre nedir? TDS değeri kaç olmalıdır ve nasıl ölçülür?

Bir ölçüm cihazı olması ile beraber TDS metre son dönemlerde merak edilen konular içerisinde yer almaktadır. Çözelti üzerinden konsantrasyonu ölçümü ile beraber belirli bir standart değer aralığı yer alır. Peki, TDS metre nedir? TDS değeri kaç olmalıdır ve nasıl ölçülür? İşte, merak edilen tüm detaylar.

20.07.2021Araştırma
‘Olimpiyatlar için sıkı önlemler alınıyor’

‘Olimpiyatlar için sıkı önlemler alınıyor’

Japonya’nın Ankara Büyükelçisi Suzuki Kazuhiro, olimpiyatların koronavirüs salgını nedeniyle bir sene ertelenerek düzenlenmesine ilişkin alınan kararın kolay olmadığını, ancak oyunları güvenli bir ortamda gerçekleştirmek için güçlü bir kararlılık ifadesi olduğunu belirtti.

19.07.2021Dünya
Son dakika: DSÖ’den Türkiye açıklaması… Koronavirüse karşı güvenli bayram için madde madde formül verdiler

Son dakika: DSÖ’den Türkiye açıklaması… Koronavirüse karşı güvenli bayram için madde madde formül verdiler

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Avrupa Bölge Direktörü Dr. Hans Kluge ve Türkiye Temsilcisi Dr. Batyr Berdyklychev, salgın önlemleri konusunda tüm dünyada yaşanan rehavetle ilgili uyarılarda bulunarak yazılı bir açıklama yayınladı. Dr. Kluge ve Dr. Berdyklychev, güvenli bir yaz geçirmenin formülünü ise madde madde açıkladı.

18.07.2021Dünya
Afrikada 450 bin doz Kovid-19 aşısı imha edildi

Afrika'da 450 bin doz Kovid-19 aşısı imha edildi

Dünya Sağlık Örgütü Afrika Bağışıklık Programı Direktörü Dr. Richard Mihigo, haftalık basın brifinginde, kıtadaki 9 ülkede aşıların son kullanım tarihinin yaklaşması sebebiyle yüz binlerce dozun kullanılamadığını söyledi.

16.07.2021Dünya
Son dakika... DSÖden Çin itirafı: Kazalar oluyor

Son dakika... DSÖ'den Çin itirafı: Kazalar oluyor!

Koronavirüsün sızdığı iddiaları ile gündeme gelen ve bu yüzden 'Kovid laboratuvarı' olarak da anılan Wuhan Viroloji Enstitüsü için DSÖ'den açıklama geldi.

16.07.2021Dünya
Psikomotor nedir ve özellikleri nelerdir Psikomotor gelişim, öğrenme, davranış ve beceri hakkında bilgiler

Psikomotor nedir ve özellikleri nelerdir? Psikomotor gelişim, öğrenme, davranış ve beceri hakkında bilgiler

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) bile her yıl 5 yaşından küçük 200 milyondan fazla erkek ve kız çocuğunun maksimum bilişsel ve sosyal gelişimlerini gerçekleştiremedikleri konusunda uyarmaktadır. Harvard Üniversitesi Gelişmekte Olan Çocuk Merkezi'ne göre, erken çocukluk döneminde her saniye bir milyondan fazla yeni sinirsel bağlantı kuruluyor. Psikomotor yetenek gelişimi oldukça önemlidir. Peki, Psikomotor nedir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

15.07.2021Araştırma
Endonezyada akılalmaz olay... Yüzlerce kişi karantinada hayatını kaybetti

Endonezya'da akılalmaz olay... Yüzlerce kişi karantinada hayatını kaybetti!

Endonezya'da yaşanan ve duyanları dehşete düşüren olay hazırlanan bir rapor sayesinde ortaya çıkarıldı. Ülkede karantina altında bulunan en az 451 kişinin hayatını kaybettiği açıklandı.

13.07.2021Dünya
Son dakika: Koronanın sırrı onda bulundu... Dünya 25 yaşındaki kadının peşine düştü

Son dakika: Koronanın sırrı onda bulundu... Dünya 25 yaşındaki kadının peşine düştü

Koronavirüsün pençesindeki dünya bir yandan da virüsün kökenini belirlemeye çalışıyor. Yapılan son araştırma ise 'sıfırıncı hasta'nın Çin'den değil İtalya'dan çıktığını öne sürdü. Virüs ile ilgili ezber bozan araştırma sonrası bilim insanları 25 yaşındaki kadının kimliğini tespit etmek için çalışma başlattı.

13.07.2021Dünya
Son dakika haberi: Irakta yangın felaketi... Kovid hastanesinde 92 kişi hayatını kaybetti

Son dakika haberi: Irak'ta yangın felaketi... Kovid hastanesinde 92 kişi hayatını kaybetti

Dünya bu sabaha Irak'tan gelen korkunç yangın haberiyle uyandı. Koronavirüs hastanesinde çıkan yangında 92 kişi hayatını kaybetti, çok sayıda kişi de yaralandı. Ülkede nisan ayında başkent Bağdat'ta da koronavirüs hastalarının kaldığı hastanede yangın çıkmış, 82 kişi hayatını kaybetmişti.

13.07.2021Dünya
Son dakika: DSÖden Delta açıklaması... Aşılar ne kadar koruyor

Son dakika: DSÖ'den Delta açıklaması... Aşılar ne kadar koruyor?

Hindistan'da salgının en yoğun olduğu dönemde ortaya çıkan Delta varyantı yayılmaya devam ediyor. Dünya Sağlık Örgütü'nden (DSÖ) Delta ve koronavirüs aşıları ile ilgili yeni bir açıklama geldi.

13.07.2021Dünya
Afrikada kritik vaka artışı devam ediyor

Afrika'da kritik vaka artışı devam ediyor

Afrika'da Kovid-19 vaka sayısı 5 milyon 923 bini aştı. DSÖ geçtiğimiz günlerde kıtadaki toplam vaka artışına dikkat çekmiş ve uyarılarda bulunmuştu.

10.07.2021Dünya
UNICEFten Afrikaya yardım: 220 milyon Kovid-19 aşısı gönderecekler

UNICEF'ten Afrika'ya yardım: 220 milyon Kovid-19 aşısı gönderecekler

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), Afrika Birliği üye ülkelerine 220 milyon doz yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısı yollayacak.

9.07.2021Dünya
Meyve ve sebzelerin üzerindeki tehlike: Yıkamak da yetmiyor | Nasıl kurtulacağız

Meyve ve sebzelerin üzerindeki tehlike: Yıkamak da yetmiyor | Nasıl kurtulacağız?

Meyve ve sebzelerin üzerindeki tarımsal ilaç kalıntıları sağlığımızı tehdit ediyor. Karbonatlı, limonlu, sirkeli su, bu maddenin temizlenmesi için yeterli mi? Peki hangi meyve ve sebzeler daha riskli, hangileri güvenli? 10 soruda inceledik...

9.07.2021Gündem
DSÖden uyarı: Afrikada Kovid-19 vakalarında rekor artış

DSÖ'den uyarı: Afrika'da Kovid-19 vakalarında rekor artış!

Dünya Sağlık Örgütü, Afrika'da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vaka hızındaki artışın sürdüğünü ve vaka sayılarında şimdiye kadarki en kötü haftanın geçen hafta yaşandığını açıkladı.

8.07.2021Dünya
Güneş kremleri ne kadar korur Esmer tenliler şanslı mı | 13 SORU 13 YANIT

Güneş kremleri ne kadar korur? Esmer tenliler şanslı mı? | 13 SORU 13 YANIT

İngiltere’de yapılan bir araştırma, bazı güneş kremi markalarının üzerinde yazan koruma iddialarını karşılamadığını öne sürdü. Bu iddialardan yola çıkarak güneş kremleriyle ilgili merak edilen soruları uzmanlara yönelttik.

8.07.2021Gündem
Yan etkilerden çekindi, aşı olmadı...  Kızımı bu kadar genç kaybedeceğimi düşünmezdim

Yan etkilerden çekindi, aşı olmadı... 'Kızımı bu kadar genç kaybedeceğimi düşünmezdim'

SARS-CoV-2 virüsünün Hindistan'da ortaya çıkan varyantı Delta, Türkiye ve dünyada özellikle aşılanmamış kişiler arasında endişe verici bir hızla yayılmaya devam ediyor. Birazdan okuyacaklarınız da Delta nedeniyle hayatını kaybeden 45 yaşında bir annenin yürekleri burkan hikayesi...

8.07.2021Dünya
Çarpıcı araştırma sonucu: mRNA aşıları anne sütüyle bebeğe geçmiyor

Çarpıcı araştırma sonucu: mRNA aşıları anne sütüyle bebeğe geçmiyor!

Koronavirüs salgını mücadelesinde en büyük silahlarımızdan biri haline gelen Kovid-19 aşıları dünya genelinde milyarlarca kişiye uygulanmaya devam ediyor. Öte yandan birçok kişi bu aşılarla ilgili soru işaretlerine ve çekincelere sahip. Bunların arasında anne adayları ve emziren anneler de var. Yeni yapılan bir araştırmanın sonucu ise mRNA aşıları ve anne sütüyle ilgili çarpıcı sonuçları ortaya koydu.

7.07.2021Dünya
DSÖ’de Kovid-19a karşı yeni ilaç tavsiyesi: Hayat kurtaracak

DSÖ’de Kovid-19'a karşı yeni ilaç tavsiyesi: Hayat kurtaracak!

Neredeyse iki yıldır hayatımızda olan koronavirüs salgını yüz milyonlara bulaştı, dört milyon insanın da hayatını kaybetmesine neden oldu. Bilim insanları geliştirdikleri aşılarla salgını yavaşlatmaya çalışırken bir yandan da virüsü yenmemizi sağlayacak bir ilaç geliştirmek için uğraşıyorlar. Dünya Sağlık Örgütü'nden konuyla ilgili yüreklere su serpen bir haber geldi.

7.07.2021Dünya
Pandemide yurt dışına seyahat... Aşı olanlar hangi ülkelere gidebilecek

Pandemide yurt dışına seyahat... Aşı olanlar hangi ülkelere gidebilecek? 

İster Sinovac aşısı olun isterse BioNTech. Türkiye'den aralarında Avrupa ülkelerinin de bulunduğu dünyadaki 97 ülkeye seyahat etmek mümkün. Ancak Avrupa Birliği üyesi ülkeler için durum biraz daha karışık. Örneğin; Almanya'ya BioNTech aşısı olsanız bile gitmeniz şu an için mümkün değil. Diğer bir AB üyesi Hollanda'ya gitmek için ise türüne bağlı kalmaksızın Dünya Sağlık Örgütü'nün tanıdığı herhangi bir aşıyı olmanız yeterli. İrlanda ise "BioNTech olduysan karantina yok ama Sinovac olduysan ancak benim belirlediğim otelde kalabilirsin" diyor… Evet biraz kafanız karıştı ama paniğe gerek yok... İşte "Hangi aşı ile hangi ülkeye gidebilirim" rehberi...

7.07.2021Gündem
Son dakika... Dünyayı paniğe sevk eden Lambda varyantıyla ilgili sıcak gelişme

Son dakika... Dünyayı paniğe sevk eden Lambda varyantıyla ilgili sıcak gelişme!

Hindistan merkezli Delta varyantı dünyayı paniğe sevk ederken, korkutucu bir mutasyon haberi de Peru'dan gelmişti. 31 ülkede tespit edilen Lambda varyantı alarm zillerinin bir kez daha çalmasına yol açarken, bilim insanlarından sevindirici bir haber geldi.

6.07.2021Dünya
Son dakika haberi: Delta bitmeden yeni kâbus Dünyada Lambda paniği..

Son dakika haberi: Delta bitmeden yeni kâbus! Dünyada Lambda paniği..

Koronavirüs (Kovid-19) salgınında alınan tedbirler ve aşılama kampanyalarıyla azalan vaka ve ölüm sayıları dünya genelinde yeniden yükseliş trendinde. Bunun en büyük nedeni olarak varyantlar gösteriliyor. Dünya Hindistan'da ortaya çıkan Delta'nın şokunu atlatamadan bir kötü haber de Peru'dan geldi.

6.07.2021Dünya
Myanmarda darbenin yıkıcı etkisi sürüyor: Güvenlik güçleri sağlık çalışanlarını kasten hedef alıyor

Myanmar'da darbenin yıkıcı etkisi sürüyor: Güvenlik güçleri sağlık çalışanlarını kasten hedef alıyor!

Myanmar'da askeri darbenin ardından güvenlik güçlerinin, darbe karşıtı protesto ve sivil itaatsizlik eylemlerinde büyük rol oynayan sağlık çalışanlarını kasıtlı olarak hedef aldığı belirtildi. Dünya Sağlık Örgütü de yaptığı çarpıcı açıklamada ülkenin sağlık çalışanları için en tehlikeli ülke olduğunu belirtti.

6.07.2021Dünya
Gıdada hile tükenmek bilmiyor, sıra salçada.. Satın alırken ve tüketirken dikkat

Gıdada hile tükenmek bilmiyor, sıra salçada.. Satın alırken ve tüketirken dikkat!

Gıdada yapılan hileler her geçen gün şaşırtmaya devam ediyor. Vatandaşın sağlığını hedef alan gıda hilekârları, soframızdaki hemen her şeye göz dikti. Şimdi de sıra mutfağımızın olmazsa olmazı salçaya geldi. Peki salçada hileler insan sağlığını nasıl etkiliyor? Uzmanlar yanıtladı.

6.07.2021Gündem
Ketamin Nedir, Ne İşe Yarar Ketamin Ne İçin Kullanılır

Ketamin Nedir, Ne İşe Yarar? Ketamin Ne İçin Kullanılır?

Dünya Sağlık Örgütü'nün temel ilaçlar listesinde yer alan, son yıllardaTSSB'den migrene kadar çeşitli rahatsızlıkları olan hastalar için bir tedavi seçeneği olarak popülerlik kazan ketamin, 1970'lerden beri anestezik olarak kullanılmaktadır. Peki, ketamin nedir, ne işe yarar? İşte, tüm detaylar.

4.07.2021Sağlık
KKTCde Kovid-19un Delta varyantına rastlandı

KKTC'de Kovid-19'un Delta varyantına rastlandı

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Sağlık Bakanı Ünal Üstel, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) ilk kez Hindistan'da görülen ve çok daha kolay bulaşan "Delta" varyantına KKTC'de rastlandığını duyurdu. Dün DSÖ Delta'nın 98 ülkede görüldüğünü açıklamıştı. KKTC'den gelen bu açıklama ile bu sayı 99'a yükseldi.

4.07.2021Dünya
Avrupa’da Sinovac yasağı gevşiyor

Avrupa’da Sinovac yasağı gevşiyor

Avrupa Birliği, aşı süreçlerini tamamlayan üçüncü ülke vatandaşlarının zorunlu olmayan seyahatlerine yönelik kısıtlamaları gevşetmeye başladığında cevabı en çok merak edilen sorulardan biri Türkiye’de yaygın şekilde uygulanan Çin Sinovac aşısının kabul edilip edilmeyeceğiydi. AB ülkeleri başlangıçta bu aşıya son derece mesafeli yaklaştılarsa da gelinen aşamada değişmeye başlayan bir tavır söz konusu. AB’nin 27 üyesinden yedisi bu aşıdan olanların da zorunlu olmayan seyahatlerine izin veriyor.

4.07.2021Dünya

Yazar Sonuçları

Aşı olanların sesi daha gür çıkmalı

ANKARA Barosu Başkanı Erinç Sağkan; “Yasal bir düzenleme olmaksızın sınırlandırma mümkün değildir. Kamusal hizmetlerde aşılı ya da aşısız vatandaş ayrımı yapılamaz. Özel sektör alanına giren konularda makul ve ölçülü tedbirler alınabilir” diyor.

29.07.2021

Sperm matematiği uykularınızı kaçırmasın

“Sperm matematiği” çiftlerin adeta korkulu rüyası! Ancak korkmaya, sıkılmaya gerek yok. Sperm matematiğini anlamanın ve problemi çözmenin yolları var. Gelin, sperm sayısını ve kalitesini artırmak için hem bireysel anlamda neler yapılabileceğini hem de tedavi yöntemlerinden bahsedelim.

26.07.2021

Bayram dönüşü zehir olmasın

Türkiye Covid-19 ile mücadelede özellikle aşılamadaki başarısı ile dikkat çekti.

21.07.2021

Bir mantık aşısı bulmak gerekiyor

Sanırım bilim dünyası kafa yapısıyla ilgili bir aşı bulmadığı sürece insanoğlu bu illetten kurtulamayacak...

20.07.2021

Aşıda 3. doz tartışmasında son nokta

‘3. doz gerekli mi değil mi?’ tartışmasına Dünya Sağlık Örgütü de katıldı: ‘3. doz için daha fazla veriye ihtiyaç var’ açıklaması kafaları karıştırdı. Zira, Türkiye’de 3. doz aşılamalar halihazırda devam ediyor.

12.07.2021

Sperm hareket bozukluğunun yeni bir nedeni...

Çiftlerin istemelerine rağmen neden çocukları olmadığını her zaman açıklayamıyoruz. Erkek yönünden temel test sperm analizidir ve öncelikle de buna bakılır. Sperm tahlillerinde en önemli parametre ise yüzde kaçının ileri doğru gittiğidir.

8.07.2021