EKSTRA
MENÜ

Mağara

Mağara haberleri sayfasında güncel ve son dakika Mağara hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 4.158 Mağara haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Mağara Haberleri

Teröristler örgütü anlattı TIR dolusu silahlar ele geçirildi

Teröristler örgütü anlattı! TIR dolusu silahlar ele geçirildi

Teröristlerin itirafıyla PYD/YPG'ye verilen TIR'lar dolusu silahların bazıları Hakkari kırsalında ele geçirildi. "AT-4 Tanksavar Füzesi" ve "Zagros Keskin Nişancı Silahı"nın da ele geçirilmesiyle birçok kanlı eylemin önüne geçildiği ifade edildi.

16.10.2021Gündem
Son dakika... Çinden DSÖye yanıt geldi... Girişlerine izin verilmedi

Son dakika... Çin'den DSÖ'ye yanıt geldi... Girişlerine izin verilmedi!

Koronavirüsün (Kovid-19) kökenine ilişkin araştırmalarını yeniden başlatma kararı alan Dünya Sağlık Örgütü'ne (DSÖ), Çin'den olumsuz yanıt geldi.

12.10.2021Dünya
Minecraft 1.18 ile oyuna daha büyük biyomlar geliyor

Minecraft 1.18 ile oyuna daha büyük biyomlar geliyor

Geliştirici Mojang ve yayıncı Microsoft, Minecraft’a gelecek olan 1.18 güncellemesini duyurdu. Bu güncellemeyle birlikte oyuna yeni ve daha büyük biyomların geleceği açıklandı.

12.10.2021eSpor
Son dakika: Ankarada Millet İttifakı trafiği... Bahçeli: Birbirlerine tuzak kuruyorlar

Son dakika: Ankara'da Millet İttifakı trafiği... Bahçeli: Birbirlerine tuzak kuruyorlar

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin grup toplantısında açıklamalarda bulundu. Bahçeli, "Zillet ittifakını oluşturan partiler gün aşırı birbirlerini ziyaret ediyorlar, hava kokluyorlar ancak arka kapıda birbirlerine tuzak kuruyorlar. Bir yapmadıkları altın günleriydi, zannediyorum yakında bunu da gerçekleştirecekler" dedi.

12.10.2021Gündem
Hakkaride terör örgütü PKKnın silah ve mühimmatı ele geçirildi

Hakkari'de terör örgütü PKK'nın silah ve mühimmatı ele geçirildi

Hakkari'nin Yüksekova ilçesi kırsalında jandarma ekiplerinin düzenlediği operasyonda tespit edilen mağarada terör örgütü PKK'ya ait AT-4 tanksavar silahı, el bombaları, uçaksavar mühimmatı, silah, patlayıcı düzeneği ile giyim ve sağlık malzemesi ele geçirildi.

10.10.2021Gündem
Son dakika... MHP lideri Bahçeliden sert sözler: HDP ile ortaklık PKK ile ortaklıktır

Son dakika... MHP lideri Bahçeli'den sert sözler: 'HDP ile ortaklık PKK ile ortaklıktır'

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin Aile, Kadın ve Engellilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı tarafından ATO Congresium'da düzenlenen "Türkiye’nin Asli Gücü Analar Bacılar Kurultayı"na katıldı. Bahçeli, 'HDP'nin ön kapısından giren arkadan silahlanarak çıkmaktadır. Hiç kimse aklımızla alay etmesin. HDP ile ortaklık PKK ile ortaklıktır. HDP’nin kapatılması anaların yüreklerine su serpecektir.' dedi. Bahçeli ayrıca ABD'ye tepki gösterirken, 'Terör örgütlerine silah vermek suçtur, rezalettir. ABD terör örgütleriyle mi müttefik yoksa Türkiye ile mi?' ifadelerini kullandı.

10.10.2021Gündem
Mozaiklerle resimli tarih yolculuğu

Mozaiklerle resimli tarih yolculuğu

Ezan ve çan seslerinin birbirine karıştığı, farklı inançların ve kültürlerin yüzyıllar boyunca bir arada yaşadığı topraklardayız. Dünyanın en büyük tek parça taban mozaiğini görmek için düştük yollara. Antakya, tarihi açıdan cezbedici, gastronomi açısından doyurucu, kültürel açıdan son derece zengin. Mozaikleriyse dünyanın en güzel hazinelerinden...

10.10.2021Seyahat
12 terörist etkisiz hale getirilmişti Canlı yayında ayrıntıları paylaştı: Son derece kritik bir hat

12 terörist etkisiz hale getirilmişti! Canlı yayında ayrıntıları paylaştı: Son derece kritik bir hat

Milli Savunma Bakanlığı 12 teröristin etkisiz hale getirildiği operasyonla ilgili, 'PKK/KCK terör örgütünün çok güvendiği ve 'ele geçirilmesi imkânsız' diye tanımladığı sözde doğu karargâhı ele geçirildi.' açıklamasında bulunmuştu. Güvenlik ve terör uzmanı Abdullah Ağar CNN TÜRK ekranlarında operasyonu değerlendirirken, 'Çemçemal terörle mücadele açısından ilk defa vurduğumuz ama bildiğimiz bir yer. Son derece kritik bir hat.' ifadelerini kullandı.

5.10.2021Gündem
12 terörist etkisiz hale getirilmişti Canlı yayında ayrıntıları paylaştı: Son derece kritik bir hat

12 terörist etkisiz hale getirilmişti! Canlı yayında ayrıntıları paylaştı: Son derece kritik bir hat

Milli Savunma Bakanlığı 12 teröristin etkisiz hale getirilirken, 'PKK/KCK terör örgütünün çok güvendiği ve 'ele geçirilmesi imkânsız' diye tanımladığı sözde doğu karargâhı ele geçirildi.' açıklamasında bulunmuştu. Güvenlik ve terör uzmanı Abdullah Ağar CNN TÜRK ekranlarında operasyonu değerlendirirken, 'Çemçemal terörle mücadele açısından ilk defa vurduğumuz ama bildiğimiz bir yer. Son derece kritik bir hat.' açıklamasında bulundu.

5.10.2021Haber
Son dakika: İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı: 39’u sözde üst düzey, 127 terörist etkisiz hale getirildi

Son dakika: İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı: 39’u sözde üst düzey, 127 terörist etkisiz hale getirildi

İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı aylık basın bilgilendirme toplantısı gerçekleştirdi. Çataklı, '15 Nisan-1 Ekim tarihleri arasında 10 bin 850 operasyonda, 4’ü kırmızı, 10 turuncu olmak üzere 39’u sözde üst düzey, 127 terörist etkisiz hale getirildi.' açıklamasında bulundu. Çataklı ayrıca 9 ilde eş zamanlı olarak yürütülecek ve 183 şahsa yönelik olarak gerçekleştirilecek 'Sahil Rüzgarı 2' operasyonunun başladığını bildirdi.

5.10.2021Gündem
Trabzonda heyecanlandıran keşif... Yangın sonrası 2 bin yıllık şapel ortaya çıktı

Trabzon'da heyecanlandıran keşif... Yangın sonrası 2 bin yıllık şapel ortaya çıktı

Trabzon'un tarihi miraslarından Boztepe yamacındaki Kızlar Manastırı’nın alt kısmında 2 yıl önce çıkan yangın sonrası çatısı ve bazı duvarları çökünce atıl kalan evde, Doğal ve Tarihi Değerleri Koruma Derneği'nce 2 bin yıllık şapel bulundu. 2019'da tescillenip korumaya alınan ve manastırla bağlantısı olduğu değerlendirilen şapelin gün yüzüne çıkarılması bekleniyor. Dernek Başkanı Doç. Dr. Coşkun Erüz, “Trabzon’un altında bir Trabzon daha yatıyor. Tarihi kentin izleri toprağın altında” dedi.

3.10.2021Gündem
Son dakika... İçişleri Bakanlığı: İlkbahar - yaz dönemi operasyonlarında 39’u üst düzey 127 terörist etkisiz hale getirildi

Son dakika... İçişleri Bakanlığı: İlkbahar - yaz dönemi operasyonlarında 39’u üst düzey 127 terörist etkisiz hale getirildi

İçişleri Bakanlığı, İlkbahar - yaz dönemi operasyonlarının tamamlandığını ve operasyonlarda 39’u sözde üst düzey olmak üzere toplam 127 teröristin etkisiz hale getirildiğini açıkladı.

30.09.2021Gündem
Öğrenince çok şaşıracaksınız Yerin altındaki saklı cennet.. Kendisine özel bir nehri hatta ormanı bile bulunuyor

Öğrenince çok şaşıracaksınız! Yerin altındaki saklı cennet.. Kendisine özel bir nehri hatta ormanı bile bulunuyor

Maden araştırmaları, arkeolojik çalışmalar, depo veya yaşam alanı olarak kullanılması gibi pek çok sebeple yer altına inan insanlık, artık bu ilginç yapılar hakkında çok daha fazla bilgiye sahip. İşte dünyanın dört bir yanından çekilmiş harika görüntülerle doğanın gizli yer altı harikaları...

28.09.2021Seyahat
Sonbaharda kamp bir başka güzel... Uzmanlar önerdi: 7 şehirden 15 seçenek

Sonbaharda kamp bir başka güzel... Uzmanlar önerdi: 7 şehirden 15 seçenek

Ekim ayına sayılı günler kaldığına göre artık sonbahar kampı için hazırlık yapmanın zamanı geldi demektir. Çünkü ekim ile birlikte doğa tam anlamıyla güz renklerine bürünmüş oluyor ve ortaya harika manzaralar çıkıyor. Biz de uzmanlarımıza "En güzel sonbahar kampı nerede yapılır?" diye sorduk; 7 şehirden 15 kamp alanı önerdiler. Çoğu hem ücretsiz hem de bolca aktiviteyi barındırıyor.

25.09.2021Gündem
Deprem Türleri Ve Çeşitleri Nelerdir Kaça Ayrılır Depremler Neye Sebep Olur

Deprem Türleri Ve Çeşitleri Nelerdir? Kaça Ayrılır? Depremler Neye Sebep Olur?

Deprem sözcüğü Türkçe de yer alan depre fiilinden türeyerek gelmiştir. Kelimeye lm son ekleri getirilmiştir. Bilindiği gibi deprem bir afet türüdür. Deprem gibi çeşitli afet türleri vardır. Sel, yangın bu afet türlerinden sadece bazılarıdır. Elbette deprem afeti de kendi içerisinde çeşitlere ayrılmaktadır. Bu çeşitleri ise deprem alanında uzman olan sismologlar incelemektedir. Deprem türleri ve çeşitleri nelerdir, kaça ayrılır, depremler neye sebep detayları ile derledik.

24.09.2021Araştırma
Aşktır kuşların varacağı yer

Aşktır kuşların varacağı yer

Kısacık öykünün mucitlerinden Refik Algan, ilk romanı ‘Sonsuza Uçan Kuşlar’da “Ben kimim? Nereden geliyorum? Ve nereye gideceğim?” sorularını soran bir kişiden yola çıkarak, görünenin ötesine geçebildiğinizde gerçek anlama ulaşabileceğinizi anlatıyor.

24.09.2021Kitap Sanat
Şok etkisi yaratan iddia Salgından tam bir yıl önce...

Şok etkisi yaratan iddia! Salgından tam bir yıl önce...

Kovid-19 salgınının kökenine dair tartışmalar hala sıcakken Çinli bilim insanları ile ilgili gelen son iddia ortalığı karıştı. Drastic grubu yayınladığı belgelerle Çinli araştırmacıların salgından bir yıl önce koronavirüsleri yarasalara salıvermek için hibe teklifinde bulunduklarını açıkladı.

22.09.2021Dünya
İçişleri Bakanlığı: Terör örgütüne ağır darbe vuruldu

İçişleri Bakanlığı: Terör örgütüne ağır darbe vuruldu

İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Eren Operasyonlarıyla PKK-KCK terör örgütüne ağır darbe vurulduğu belirtilerek, "2020 yılı Ocak - Eylül döneminde 649 sığınak, mağara ve yer altı deposu bulunarak imha edilmişken, 2021 yılının aynı döneminde yüzde 51 artış ile 979 sığınak, mağara ve yer altı deposu tespit edildi ve tamamı imha edildi" denildi.

21.09.2021Gündem
Kahramanmaraşta heyecanlandıran olay Tarlasını sürerken buldu

Kahramanmaraş'ta heyecanlandıran olay! Tarlasını sürerken buldu

Kahramanmaraş'ın Türkoğlu ilçesinde yaşayan çiftçi Yılmaz Orçan, mısır ekmek için sürdüğü tarlada kemik parçaları buldu. Orçan, durumu tarlasına yakın bir alanda araştırma yapan bilim insanlarına haber verdi. Tarlada bulunan ve "antik fil" fosiliyle büyük benzerlik gösteren kemikler, bilim insanlarınca incelemeye alındı.

17.09.2021Gündem
Çayönü Höyüğünde 5 bin yıllık sandık mezar bulundu

Çayönü Höyüğü'nde 5 bin yıllık sandık mezar bulundu

Diyarbakır'ın Ergani ilçesinde 12 bin yıllık olduğu tahmin edilen ve neolitik çağın izlerini taşıyan Çayönü Höyüğü'nde, 5 bin yıllık sandık mezar bulundu. Arkeolojik alanda incelemelerde bulunan Vali Münir Karaloğlu, mezar içinde pişmiş ve farklı formlarda kapların bulunduğunu belirterek, "Kazı başkanı hocam bir müjde verdi, 'Sandık tipi bir mezar açtık ve Çayönü'nü 3 bin yıl daha yaklaştırdık' dedi. Biz de heyecanlandık, geldik, gördük. İçinde pişmiş ve farklı formlarda kapların bulunduğu, çok ince, zarif, estetik kapların olduğu bir mezar" dedi.

17.09.2021Haber
Çayönü Höyüğünde 5 bin yıllık sandık mezar bulundu

Çayönü Höyüğü'nde 5 bin yıllık sandık mezar bulundu

Diyarbakır'ın Ergani ilçesinde 12 bin yıllık olduğu tahmin edilen ve neolitik çağın izlerini taşıyan Çayönü Höyüğü'nde, 5 bin yıllık sandık mezar bulundu. Arkeolojik alanda incelemelerde bulunan Vali Münir Karaloğlu, mezar içinde pişmiş ve farklı formlarda kapların bulunduğunu belirterek, "Kazı başkanı hocam bir müjde verdi, 'Sandık tipi bir mezar açtık ve Çayönü'nü 3 bin yıl daha yaklaştırdık' dedi. Biz de heyecanlandık, geldik, gördük. İçinde pişmiş ve farklı formlarda kapların bulunduğu, çok ince, zarif, estetik kapların olduğu bir mezar" dedi.

17.09.2021Gündem
Son dakika: MSBden açıklama: 1865 terörist etkisiz hale getirildi

Son dakika: MSB'den açıklama: 1865 terörist etkisiz hale getirildi

Milli Savunma Bakanlığı(MSB), 'Bir ayda yurt içi ve sınır ötesinde 22 operasyon düzenlendi. 24 Temmuz 2015’ten bugüne kadar 18 bin 455, bu yılın başından itibaren 1865 terörist etkisiz hale getirildi' açıklamasında bulundu.

5.09.2021Gündem
Mario oyunu oyna

Mario oyunu oyna

Eğlenceli bir macera oyunu olarak Mario ön plana çıkmaktadır. Aynı zamanda süper oscar olarak da bilinen bu oyun, online olarak bilgisayar ya da mobil aracılığıyla değerlendirilebilir. Birbirinden değişik tehlikelerle dolu bölgelerden geçerek, belli bir amaca ulaşmak için yola çıkan bir grup arkadaşı konu almaktadır. Mario oyununu şimdi Hürriyet Oyun üzerinden ücretsiz ve online olarak oynayabilirsiniz!

31.08.2021Oyun

Motosikletle rüya gibi bir rota: ‘TransAnatolia’

‘TransAnatolia 2020’ rotasını kimi zaman alternatif güzergâhları da kullanarak motosikletiyle takip eden Onur Çakı, Kemerburgaz Kent Ormanı’ndan başlayıp Abant, Haymana ve Karadağ güzergâhını izledi ve aynı rotadan geri dönüp Şile’de sona eren 2 bin 850 kilometrelik yolu tamamladı. Maceraseverlerin rüya organizasyonundan izlenimlerini, Anadolu tarihini, doğasını ve kültürünü de Hürriyet Seyahat okurları için yazdı.

29.08.2021Seyahat
PKK’ya Kuzey Irak’ta 200 kilometre derinlikte hava darbesi

PKK’ya Kuzey Irak’ta 200 kilometre derinlikte hava darbesi

TSK ile MİT’in koordinasyonunda dün sabaha karşı, Türkiye sınırından 200 kilometre derinlikte bulunan Kuzey Irak’ın Asos bölgesine hava harekâtı düzenlenerek terör örgütü PKK’ya ait 28 hedef vuruldu.

25.08.2021Gündem
Caravaggio kimdir Kısaca hayatı, eserleri ve özellikleri

Caravaggio kimdir? Kısaca hayatı, eserleri ve özellikleri

Sanat, bütün insanlığın ortak mirasıdır. Sanat dallarından heykel ve resim ise insanlık kadar eski bir geçmişe sahiptir. Arkeolojik kazılardan görüleceği üzere daha eski çağlarda bile insanlar mağara duvarlarına doğadan figürler, avladıkları hayvanların resimlerini çizmeye çalışmışlar. Sanat yolu ile kendini ifade etmek arzusu ve ihtiyacı gerçekten çok eskiden beri var olan bir duygudur. Resim sanatında dünyaca ünlü bir sanatçı olan Caravaggio kise merak konusu olmaktadır. İşte, Caravaggio kimdir, hayatı eserleri ve çok daha fazlasını sizler için derledik.

24.08.2021Araştırma
Dört Halife dönemi gelişmeleri nelerdir Dört Halife dönemi tarihi, özellikleri ve olayları

Dört Halife dönemi gelişmeleri nelerdir? Dört Halife dönemi tarihi, özellikleri ve olayları

Dört halife dönemi, Hz. Muhammed'in vefat ettiği yıl olan 632 yılında başlar ve 661 yılında sona erer. Toplam 29 yıl süren bu dönemde sırasıyla Hz. Ebu Bekir, Hz. Ömer, Hz. Osman ve Hz. Ali halifelik yapmıştır. Dört halife döneminde, İslamiyet başta Afrika ve Asya kıtası olmak üzere dünya genelinde yayılmıştır. Dört halife dönemi gelişmeleri nelerdir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

24.08.2021Araştırma
Zonguldakta büyük keşif 4 bin 500 yıl öncesine kadar gidiyor

Zonguldak'ta büyük keşif! 4 bin 500 yıl öncesine kadar gidiyor

Zonguldak'ın Ereğli ilçesinde bulunan İnönü Mağarasında gerçekleştirilen arkeolojik kazı çalışmalarında, Batı Karadeniz kıyısındaki en eski yerleşim yeri tespit edilirken, mağarada özellikle M.Ö. 4500-1000 / M.S. 10-12. yüzyıllar içindeki kültürel özelliklerine dair önemli ipuçları sunuyor. Mağarada son yapılan çalışmalarda 5 ayrı kültürün yaşam alanına ev sahipliği yaptığı ortaya çıktı.

23.08.2021Gündem
Bir deniz kızı masalı

Bir deniz kızı masalı

Dünya serbest dalış rekortmeni milli sporcumuz Şahika Ercümen geçen ay Bahamalar’da düzenlenen ‘Vertical Blue Serbest Dalış Kupası’nda 90 metreye üç dakikada dalarak Türkiye rekoru kırdı. Bu başarının altında hem azim hikâyesi hem de kaderin bir cilvesi var. Çocukluğunu doğuştan gelen alerjik astım sebebiyle nefes alamadan geçiren Ercümen, özgürlüğü oksijensiz sular altında buluyor ve hayatı değişiyor... Ercümen ile hem çocukluğunu, eski günleri konuştuk hem de sular altının büyülü dünyasında yolculuk yaptık.

22.08.2021Gündem
Tabiat gücümüzü görmemizi sağlıyor ve bizi iyileştiriyor

Tabiat gücümüzü görmemizi sağlıyor ve bizi iyileştiriyor

Yangınlar, seller, kuraklık, müsilaj derken hepimizi aldı bir kaygı hali... Ama yaşadığımız endişelerden uzaklaşmanın, iyileşmenin en iyi yolu da yine kendimizi doğanın kollarına bırakmak... Şehrin hengâmesinden uzaklaşıp günübirlik de olsa mavi ve yeşille buluşmak bütün havamızı değiştiriyor. Psikolog Dr. Gizem Sürenkök, tabiatta vakit geçirmenin tansiyonumuzu bile düşürdüğünü söylüyor. Hürriyet Seyahat’in 6 gezgini, 6 farklı şehirden doğaya kaçış önerilerini paylaştı. İster eşsiz manzaralara karşı kamp kurun, ister parkta çimlere uzanıp kuş cıvıltılarını dinleyerek huzur bulun...

X10 kural ihlalinden dolayı Masters 3 Berlin’i kaçırabilir

X10 kural ihlalinden dolayı Masters 3 Berlin’i kaçırabilir

Yasak Cypher kamerasının turnuvada kullanılması pahalıya mal olabilir.

20.08.2021eSpor
Gaziantepte 500 yıllık tarihi Kaleoğlu Mağarası, yoğun ilgi görüyor

Gaziantep'te 500 yıllık tarihi Kaleoğlu Mağarası, yoğun ilgi görüyor

Gaziantep'te 500 yıllık tarihi Kaleoğlu Mağarası, yoğun ilgi görüyor. Hava sıcaklığının 40 derece olduğu kentte ziyaretçiler, sıcaklığın 15 derece olduğu doğal mağarada serinleyerek zaman geçiriyor.

20.08.2021Haber
500 yıllık mağaraya yoğun ilgi Dışarısı 40, burası 15 derece

500 yıllık mağaraya yoğun ilgi! Dışarısı 40, burası 15 derece

Gaziantep'te 500 yıllık tarihi Kaleoğlu Mağarası, yoğun ilgi görüyor. Hava sıcaklığının 40 derece olduğu kentte ziyaretçiler, sıcaklığın 15 derece olduğu doğal mağarada serinleyerek zaman geçiriyor.

20.08.2021Gündem
Kovid aşısı olan Mağara adamından ders gibi sözler Virüs ayırım yapmıyor

Kovid aşısı olan 'Mağara adamı'ndan ders gibi sözler! 'Virüs ayırım yapmıyor'

Sırbistan'ın güneydoğusundaki Pirot şehrinde azları ağaç üstünde kışları mağarada yaşayan bir adam hiç insan içine çıkmamasına rağmen Kovid-19 aşısı yaptırdı. Panta Petrovic, aşısını olduktan sonra ders niteliğinde sözler sarf etti.

14.08.2021Dünya
Çine büyük tepki: İsviçreli bilim insanı ifadesi kriz çıkardı

Çin'e büyük tepki: 'İsviçreli bilim insanı' ifadesi kriz çıkardı!

İsviçre ve Çin arasında ilginç bir tartışma baş gösterdi. Birçok haber, reklam ve televizyon yayınından hatırladığımız 'İsviçreli bilim adamı' ifadesi iki ülke arasında krize yol açtı. İşte ilginç olayın şaşırtan detayları...

11.08.2021Dünya
Asarini’de 8 saat

Asarini’de 8 saat

Karaman’da çalışan gazeteci Emirhan Sezen, fotoğraf çekmek için gittiği Asarini Mağarası’nda mahsur kaldı. 8 saat sonunda kurtarılan Sezen, “Bugün şunu öğrendim, kesinlikle yalnız ve tam teşekküllü ekipman olmadan bu tür yerlere girilmemesi lazım” dedi.

9.08.2021Gündem
Gözlüklerinizi takın, tarihi bir gezintiye hazır olun

Gözlüklerinizi takın, tarihi bir gezintiye hazır olun

Dünyaca ünlü Lascaux Mağarası’nın yer aldığı yeni bir sanal gerçeklik deneyimine imza atan Dassault Systémes, 20 bin yıllık duvar resimlerinin bulunduğu mağaranın bire bir boyutlarda sanal ikizini oluşturdu.

8.08.2021Seyahat
Tarihi, doğası ve kayısısıyla Malatya

Tarihi, doğası ve kayısısıyla Malatya

Malatya’daki Arslantepe Höyüğü UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne kalıcı olarak girdi. Şehrin 10 bin yıllık tarihinin bir bakışta görülebildiği yerleşim, ziyaretçilerini kendine hayran bırakıyor. Sadece Arslantepe’yi görmek için bile Malatya’ya gidilir; yine de envai çeşit kayısılı ürünü denemeden, zırh kebabı yemeden, Nemrut’un zirvesine çıkmadan dönmeyin derim.

8.08.2021Seyahat
Zamanda yolculuğa çıkaran oteller

Zamanda yolculuğa çıkaran oteller

Ülkemizde Roma döneminden Osmanlı’ya, Bizans’tan Cumhuriyet’in ilk yıllarına kadar farklı dönemlere ait kalıntılara ev sahipliği yapan pek çok otel var. Tarihten izler taşıyan bu otellerin her köşesinde bir hikâye bulabilirsiniz. Yaşanmışlıkların zenginliğini misafirlerine taşıyan bu tarihi mekânlar adeta geçmişe bir pencere açıyor. Jürimize sorduk, nostalji dolu bir tatil vaat eden en güzel otelleri sıraladık.

8.08.2021Seyahat
İstanbul’a da yakın, doğaya da

İstanbul’a da yakın, doğaya da

Uzun bayram tatili sonrası büyük şehre hemen alışamayanlar için hafta sonuna uygun ve İstanbul’a yakın kamp alanlarını derledik. Hepsi birbirinden harika manzaralarıyla ruhunuzu dinlendirecek ama kimileri ilk kez çadır kuracaklara uygun değil. Hele bir kanyon var ki içine rehbersiz giremezsiniz ama yanı başına kamp atabilirsiniz...

1.08.2021Seyahat
Kayseride tüf mağara tavanında fosil bulundu

Kayseri'de tüf mağara tavanında fosil bulundu

Kayseri'de Yamula Barajı kıyısında devam eden kazı çalışmalarında ilk kez tüf mağara tavanında 7 ile 10 milyon yıl öncesine ait olduğu düşünülen fosil bulundu. Henüz hangi hayvana ait olduğu bilinmeyen fosilin bulunduğu yerden çıkarılması için çalışma başlatıldı. Son derece ilginç ve heyecan verici diyen Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Okşan Başoğlu, ''Dikkate değer bir buluntu. Bu yıl kazılarda mağara içinde bulunan bu fosiller son derece önemli'' dedi.

30.07.2021Haber
Kayseride tüf mağara tavanında fosil bulundu

Kayseri'de tüf mağara tavanında fosil bulundu

Kayseri'nin Kocasinan ilçesi Yamula Barajı kıyısında devam eden kazı çalışmalarında, ilk kez tüf mağara tavanında 7 ile 10 milyon yıl öncesine ait olduğu düşünülen fosil bulundu. Kazı Başkanı Prof. Dr. Okşan Başoğlu, “Geçtiğimiz yıl fosilleri baraj kıyısındaki toprak altında bulmuştuk. Şimdi ise, tüf mağara içerisinde bulduk. Son derece ilginç ve heyecan verici. Biz fosili çıkardıktan sonra incelemelerde bulunacağız” dedi.

30.07.2021Gündem
Kayseride ilk kez tüf mağara tavanında fosil bulundu Son derece ilginç ve heyecan verici

Kayseri'de ilk kez tüf mağara tavanında fosil bulundu! 'Son derece ilginç ve heyecan verici'

Kayseri'de Yamula Barajı kıyısında devam eden kazı çalışmalarında ilk kez tüf mağara tavanında 7 ile 10 milyon yıl öncesine ait olduğu düşünülen fosil bulundu. Henüz hangi hayvana ait olduğu bilinmeyen fosilin bulunduğu yerden çıkarılması için çalışma başlatıldı. Son derece ilginç ve heyecan verici diyen Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Okşan Başoğlu, ''Dikkate değer bir buluntu. Bu yıl kazılarda mağara içinde bulunan bu fosiller son derece önemli'' dedi.

30.07.2021Gündem

Yazar Sonuçları

Türkiye-Rusya arasında-İdlib mutabakatlarında taraflar taahhütlerini ne kadar tuttu?

Geçen hafta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya lideri Vladimir Putin arasında gerçekleşen Soçi zirvesi ile birlikte İdlib’e ilişkin ikili mutabakatların uygulanması ve bu çerçevede kimin taahhütlerini yerine getirip kimin getirmediği konusunda hararetli bir tartışma sürüyor.

5.10.2021

Yaşamı anlamak

“Yaşamak çok nadir rastlanan bir şeydir. Çoğu insan sadece var olur.” (Oscar Wilde)

30.09.2021

İnsanlığın lokomotifi: Merak

İnsanlar bana göre ikiye ayrılır: Merak edenler, merak etmeyenler!

24.09.2021

En modern yerleşim yeri böyleyse…

Hürriyet Bursa gazetesi abonesi Yeşim Günsar şikayetini şöyle özetlemiş:

4.09.2021

Mangalcı avı başladı

Öyle bir hava estiriyoruz ama aslında büyük mangalcı falan olduğumuz yok. Bizdeki asıl problem “aşırı mangalcı” olmamız değil, tesis olmaması.

6.08.2021