MENÜ

Yemek Kültürü

Yemek Kültürü ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Yemek Kültürü haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 3.240 Yemek Kültürü haberi bulunmuştur.

Yemek Kültürü Haberleri

Tam 108 çeşit üretiyor En güzeli ise...

Tam 108 çeşit üretiyor! En güzeli ise...

Tokat'ta, emekli olduktan sonra turşuculuk yapan Mehmet Çolak (73), 27 yıldır ürünlerinde kendi ürettiği sirkeleri kullanıyor. Çolak, tatlı malzemelerinden yapılan turşuların limon sirkesi ile diğer malzemelerden yapılan turşuların ise üzüm sirkesi ile daha lezzetli olduğunu söyledi.

Baklavayı Gaziantepliler fıstıklı, Adıyamanlılar cevizli seviyor

Baklavayı Gaziantepliler 'fıstıklı', Adıyamanlılar 'cevizli' seviyor

Gaziantep'te imal edildikten sonra dünyaya yayılan baklava; tadı ile damaklarda unutulmaz lezzet bırakıyor. Son zamanlarda baklavanın fıstıklı mı yoksa cevizli mi olacağı yönündeki tartışmalara Gaziantepliler, 'fıstıksız baklava olmaz' yanıtını verirken, üretim ve tüketiminin cevizli olarak yapıldığı Adıyaman'da ise vatandaşlar baklavanın 'hile' katılmadan yapıldığı ve daha ekonomik olduğu için cevizli olacağını ifade ediyor. Gaziantepli ustalar, baklavanın olmazsa olmazının fıstık olduğuna dikkat çekerken, ceviz veya fındıkla yapılan baklavanın aynı tadı vermesinin mümkün olmadığını söyledi.

Gaziantepin vazgeçilmez lezzetine büyük ilgi

Gaziantep'in vazgeçilmez lezzetine büyük ilgi

Gaziantep’te, koronavirüs önlemleri kapsamında kısıtlama getirilen restoran ve lokantalar, normalleşme süreci ile birlikte yeniden müşteri kabul etmeye başladı. Vatandaşlar normalleşme ile birlikte kentin vazgeçilmez lezzetlerinden olan 'beyran'a ilgi gösterdi.

Sabah 07:00de başladı, sadece 20 dakika sonra... Yiyen bir daha istedi

Sabah 07:00'de başladı, sadece 20 dakika sonra... Yiyen bir daha istedi

Kebabın başkenti Adana'da, yaklaşık 3 aydır kapalı olan restoranlar yeniden hizmet vermeye başladı. Koronavirüs önlemlerinin ardından ilk iş gününde, vatandaşlar erken saatlerden itibaren kebapçılarda yoğunluk oluşturdu.

Asırlardır ata tohumlarıyla üretiliyor, lezzetiyle de dikkat çekiyor

Asırlardır ata tohumlarıyla üretiliyor, lezzetiyle de dikkat çekiyor

Konya'nın Beyşehir ilçesinde, çiftçiler kullandıkları ata tohumlarından asırlardır şeker fasulyesi üretimi yapıyor.

Rokfora rakip... Tam 45 ton mağarada saklanıyor

Rokfora rakip... Tam 45 ton mağarada saklanıyor

Karaman'ın Ayrancı ilçesinde, mağarada üretilen Fransızların dünyaca ünlü 'rokfor' peynirine rakip olarak görülen Divle obruk peyniri, koyun ve keçi derilerine basılıp, olgunlaşması için mağaraya bırakıldı. Aromasını, halk arasında obruk olarak da bilinen mağaranın mikroflora bakteri yapısından alan peynir, eylül ve ekim ayında çıkartılıp, sofraları süsleyecek. Mağaranın kapasitesinin 45 ton olduğunu belirten Divle Köyü Muhtarı Tacettin Durna, sahte Divle peynirlerinden ayırt edilmesi için bu yıl peynirlere barkot sistemi uyguladıklarını belirtti.

Misafirlerine değer veren mekanlar kapılarını GT Hijyen Belgesi ile açıyor

Misafirlerine değer veren mekanlar kapılarını GT Hijyen Belgesi ile açıyor

Türkiye Gastronomi Turizmi Derneği, Türk turizminin gelişmesine katkı sağlama amacıyla sürdürdüğü çalışmalarına bir yenisini ekledi. Yeme içme sektörünü küresel çapta olumsuz etkileyen Covid-19 sürecinde, çalışmaları yaklaşık 3 yıldır devam eden Hijyen Sertifikasyon Belgesi’nin tüm standartları hızla tamamlandı ve “Gastronomi Turizmi Hijyen Belgesi” adı altında hayata geçirildi.

Gerçekten inanılmaz Bütün şehrin elektriğini böyle üretiyorlar

Gerçekten inanılmaz! Bütün şehrin elektriğini böyle üretiyorlar

Her gün tükettiğiniz bir gıdanın bu işlere de yaradığını muhtemelen hiç düşünmemişsinizdir.

Rum yemeklerinin İstanbul ve Anadolu yolculuğu

Rum yemeklerinin İstanbul ve Anadolu yolculuğu

Sula Bozis, ‘İstanbul’dan Anadolu’ya Rumların Yemek Kültürü’ adlı çalışmasında İstanbul’la başlayıp Ege’ye, Kapadokya’ya, Karadeniz ve Akdeniz’e uzanan Rum yemek kültürünün bir haritasını çıkarıyor. Tariflere, sofralara, gündelik hayata, tarihe uğrayan bir yolculuk bu...

7.05.2020Kitap Sanat
Yılda sadece 1 ay yapılıyor 1800lerden beri devam eden bir gelenek

Yılda sadece 1 ay yapılıyor! 1800'lerden beri devam eden bir gelenek

Türkiye’de sadece Manisa’nın Gördes ilçesinde ramazan ayında yapılan ‘gelin kız’ tatlısı sofraları süslemeye devam ediyor.

Bahar demek taze ot mevsimi demek Siz kaç tanesini tanıyorsunuz

Bahar demek taze ot mevsimi demek! Siz kaç tanesini tanıyorsunuz?

Bahar demek ülkemizin dört bir yanında topraktan fışkıran doğal otlar ve bu otlarla yapılan yemekler demek. Özellikle Ege Bölgesi'nin yemekleri arasında önemli bir yeri olan bu otları ne kadar tanıyorsunuz peki? Sizin için yemyeşil bir test hazırladık. Hadi gelin gösterin otlarla ilgili bilginizi...

Kovid-19 sürecinde sanal turların gözde rotası İstanbul oldu

Kovid-19 sürecinde sanal turların gözde rotası İstanbul oldu

Yeni tip koronavirüs salgını sürecinde sanal turlara ilgi artarken, turlar arasında en fazla İstanbul tercih edildi.

20.04.2020Seyahat
Kovid-19 sürecinde sanal turların gözde rotası İstanbul oldu

Kovid-19 sürecinde sanal turların gözde rotası İstanbul oldu

Mobil seyahat uygulaması Piri'nin Kurucusu Tülin Yücel Altaş, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sebebiyle evde kalanların sanal turlara ilgi gösterdiğini ve bazı şehirlerin turlarının öne çıktığını belirterek, "İstanbul'u özleyenler var. Bu nedenle İstanbul en çok ziyaret edilen yerler arasında yer alıyor. Genel bakıldığında ise Dublin, Prag, Amsterdam ve Kapadokya ilgi görüyor." dedi.

20.04.2020Teknoloji
Yasak biter bitmez bir anda tükendi, valiziyle gelen var... Yandık vallahi

Yasak biter bitmez bir anda tükendi, valiziyle gelen var... 'Yandık vallahi!'

Yeni tip korona virüs salgını önlemleri nedeniyle yemek yenen yerleri kapsayan sadece gel al veya paket servis kuralı Adanalıların şırdan aşkına engel olamadı.

Yöresel yemek ismi mi, uydurma kelime mi

Yöresel yemek ismi mi, uydurma kelime mi?

Türkiye'nin dört bir yanında çok ilginç isimli yöresel yemeklerle karşılaşmak mümkün. Hatta bu isimler bazen o kadar ilginç oluyor ki "Yok artık" diyesi geliyor insanın. Bunu düşünerek sizin için çok eğlenceli bir test hazırladık. Bu kelimeler gerçekten bir yiyeceğin ismi mi yoksa bizim uydurmamız mı? Gelin teste gösterin yöresel lezzet bilginizi.

Farklı sunumuyla damak çatlatan bir lezzet: Metrelik Adana kebabı

Farklı sunumuyla damak çatlatan bir lezzet: Metrelik Adana kebabı

Adana'nın tescilli lezzeti kebabın, porsiyonlar yerine metrelik şişlerde hazırlanıp servis edilmesi ilgi çekiyor.

Bilecikin gizli kalmış linga tatlısı gelecek nesillere aktarılacak

Bilecik'in gizli kalmış linga tatlısı gelecek nesillere aktarılacak

Bilecik'te kültür envanteri çalışmaları kapsamında rastlanan, unutulmaya yüz tutmuş linga tatlısının gelecek nesillere aktarılması için çalışma başlatıldı.

Hangi yörenin mutfağısınız

Hangi yörenin mutfağısınız?

Türkiye'nin her yöresinin mutfağı ayrı bir efsane. Peki siz hangisisiniz? Gelin testimize sonucu hep beraber bulalım...

5 asırlık gelenek... Tek tek işlenip kağıtlara sarılıyor

5 asırlık gelenek... Tek tek işlenip kağıtlara sarılıyor

Manisa'da 480'incisi düzenlenecek mesir macunu festivalinin hazırlıkları sürerken kadınlar, Sultan Camii'nin kubbe ve minarelerinden saçılacak 7 ton mesir macununu hazırlamak için mesai yapıyor.

Uzun süre araştırdı, vejeteryan ve veganlar için özel olarak üretti

Uzun süre araştırdı, vejeteryan ve veganlar için özel olarak üretti!

Kayseri’de bir firma, vejeteryan ve veganlar için aromasıyla ve yüksek protein değeri ile kırmızı eti andıran istiridye mantarından ’Mantı’ üretti.

Olmazsa olmazımız çayı ne kadar yakından tanıyorsunuz

Olmazsa olmazımız çayı ne kadar yakından tanıyorsunuz?

Çay Türkiye'de sıcak bir içecekten öte adeta bir kültür. Peki çayın tarımından saklanmasına ve demlenmesine ne kadar bilgi sahibisiniz? İşte tavşan kanı çay testimiz...

Arap mutfağının ünlü lezzetini çok sevdiler Günde 200 adet tüketiliyor

Arap mutfağının ünlü lezzetini çok sevdiler! Günde 200 adet tüketiliyor

Adana'da Suriyeli sığınmacıların yaşadığı mahallelerde neredeyse her köşe başında satılan Arap kültürüne ait falafel (kızarmış nohut köftesi), kent sakinleri tarafından da beğenildi.

Su şişelerinin üzerindeki tarihlere dikkat Meğer aslında...

Su şişelerinin üzerindeki tarihlere dikkat! Meğer aslında...

Her gün tükettiğiniz yiyeceklerle ilgili ne kadar bilgi sahibisiniz? İşte bazı yiyecekler hakkında daha önce iç duymadığınız ilginç gerçekler...

Belki de her gün yiyorsunuz ama bu gerçekleri biliyor musunuz

Belki de her gün yiyorsunuz ama bu gerçekleri biliyor musunuz?

Kahvaltı sofralarından çorbalara, böreklerden tatlılara yumurtanın kullanılmadığı bir yer yok gibi. Peki her şeye tat ve kıvam katan yumurta konusunda ne kadar bilgi sahibisiniz?

Farklı lezzetlerle aranız nasıl Gelin birlikte öğrenelim

Farklı lezzetlerle aranız nasıl? Gelin birlikte öğrenelim

Dünya mutfağı, kendimizi şımartabileceğimiz enfes lezzetlerle dolu. Her ülkenin kültüründen de izler taşır. Hindistan mutfağı denince akla çeşit çeşit baharatlar gelirken İtalyan lezzetleri denince de aklımıza doğrudan pizza gelir. Kısaca, her damağa hitap eden pek çok yiyecek var. Peki sizin farklı lezzetler ile aranız nasıl, gelin birlikte test edelim...

Türk mutfağını ne kadar yakından tanıyorsunuz

Türk mutfağını ne kadar yakından tanıyorsunuz?

Türk mutfağı, dünyanın en iyi mutfakları arasında yer alıyor. Çorbasından yemeğine, kebabından tatlısına, salatasından mezesine sayamayacağımız her biri ayrı güzel lezzetlerle dolu. Peki, birbirinden nefis yemekleri barındıran Türk mutfağını ne kadar yakından tanıyoruz? Cevabı testimizin sonucunda...

Okuyunca Yok artık diyeceksiniz... Adeta gizli bir hazineymiş...

Okuyunca 'Yok artık!' diyeceksiniz... Adeta gizli bir hazineymiş...

Peyniri çok seviyor, peynirsiz bir hayat düşünemiyoruz. Peki bu kadar sevdiğimiz peyniri biraz daha yakından tanıyalım mı?

Her dondurma Maraş Dondurması diye satılamayacak

Her dondurma 'Maraş Dondurması' diye satılamayacak

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KMTSO), 2018'de coğrafi işaretli ürün olarak tescillettirip patentini aldığı Maraş dondurmasının marka kullanım haklarını kriterleri yerine getiren firmalara vermeye başladı. KMTSO Başkanı Serdar Zabun, Türk Patent ve Marka Kurumu'nun etiketini taşıyan dondurmanın hakiki Maraş dondurması olduğunu belirtirken, denetim ekibi kurduklarını ve şartları taşımayanlar içi yaptırım uygulanacağını söyledi.

Yöresel lezzetleri modern Türk mutfağıyla birleştirip yepyeni tatlar oluşturuyorlar

Yöresel lezzetleri modern Türk mutfağıyla birleştirip yepyeni tatlar oluşturuyorlar

Zengin yemek kültürü ve gastronomi alanındaki lezzetleriyle adından söz ettiren Şanlıurfa'da, Harran Üniversitesi (HRÜ) Aşçılık Programı'nda eğitim alan öğrenciler, yöresel tatları modern Türk mutfağıyla birleştirerek kentin gastronomi alanındaki tanıtımına katkı sağlıyor.

Bozulmaması için asırlık yöntemle saklıyorlar

Bozulmaması için asırlık yöntemle saklıyorlar

Konya'nın Hadim ilçesinde, asırlardır devam eden yöntemle sebzeler, kış döneminde de tazeliklerini koruması için toprak altına gömülüyor.

Lokum ve baklavasını da yaptılar, üstelik adının türküsü bile var

Lokum ve baklavasını da yaptılar, üstelik adının türküsü bile var

Sivas'ta Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğünde devam eden "Sağlıklı Mutfak Atölyesi" adlı proje kapsamında açılan kursta madımak otundan lokum ve baklava üretildi.

Bal kabağından üretti Patentini bile aldı

Bal kabağından üretti! Patentini bile aldı

Bursa Uludağ Üniversitesinde (BUÜ), buğday unu yerine diyet lif zenginleştirici "antidiyabetik ajan" olarak kullanılabilme potansiyeline sahip bal kabağından liyofize (dondurularak kurutulmuş) un elde edilerek patenti alındı.

Edirnenin en meşhur lezzeti Bir porsiyonu ise...

Edirne'nin en meşhur lezzeti! Bir porsiyonu ise...

Edirne'nin meşhur lezzeti tava ciğeri, Edirne Ticaret ve Sanayi Odası'na bağlı işletmelerde, gelen zamla porsiyonu 28 TL'den satılmaya başlandı. Edirne Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği'ne bağlı işletmelerde tava ciğeri hala 25 TL'lik tarife üzerinden satılırken, köftede ise her iki odaya bağlı işletmelerde fiyat artışına gidilmedi.

Lezzeti hiç değişmedi, 150 yıldır aynı şekilde üretiliyor

Lezzeti hiç değişmedi, 150 yıldır aynı şekilde üretiliyor

Bursa'da taş değirmende 150 yıl önceki lezzette un öğütülüyor.

Adanada kebaptan sonra en çok tüketilen lezzet... Talebe yetişemiyorlar

Adana'da kebaptan sonra en çok tüketilen lezzet... Talebe yetişemiyorlar

Adana'da kebaptan sonra en çok tüketilen lezzetlerden biri olan şırdan dolmasının fiyatları, canlı hayvan kesiminin az olması ve talebin artması nedeniyle bazı yerlerde 12 TL’ye kadar yükseldi. Lokantalar, talebe yetişmek için Türkiye’nin dört bir yanından şırdan tedarik etmeye çalışıyor.

Çikolatalı krep, wafflea rakip olabilir mi

Çikolatalı krep, waffle'a rakip olabilir mi?

Eskişehir’de hamuru hem hafif hem de doyurucu olan krep, çikolatalı ve meyveli seçenekleri ile waffle'ın rakibi oldu.

Bu döner diğerlerinden çok farklı Lezzetiyle de yiyenleri şaşırtıyor

Bu döner diğerlerinden çok farklı! Lezzetiyle de yiyenleri şaşırtıyor

Et döner ve tavuk döner seçeneklerinin yanına yeni bir lezzet daha eklendi. Balıkseverler için ‘balık döner’ satışları başladı. İzmir'in Torbalı ilçesinde, av zamanında toplanan uskumrulardan yapılan 'balık döner' yurt dışına da ihraç edilmeye hazırlanıyor.'Balık döner' fabrikasının sahibi Eyüp Kuru, “Bizler için oldukça riskli bir işti. Ama artık et ve tavuk dönerin yanına ‘balık döner’ de eklendi” dedi.

Sinopun özel lezzetlerinden... Ünü sınırlarını aştı

Sinop'un özel lezzetlerinden... Ünü sınırlarını aştı

Sinop'un yöresel lezzetleri arasında yer alan, kıymalı ve üzümlü olarak yapılan 'nokul' yurt içi ve yurt dışına gönderiliyor. Sinoplu ustalar son günlerde rağbetin artması nedeniyle nokulun siparişlerine yetişemiyor.

Sizin için Türk mutfağının olmazsa olmazları neler

Sizin için Türk mutfağının olmazsa olmazları neler?

Dünyanın dört bir yanından yemek tutkunlarının otantik mekanları ve geleneksel tatları öne çıkarmak için bir araya geldikleri içerik sitesi TasteAtlas üyelerinin puanlamalarıyla ortaya çıkan Türkiye’nin en popüler 100 lezzeti listesi sokak lezzetlerinden geçmişi Osmanlı sarayına dayanan geleneksel tatlara birçok yiyecekten oluşuyor. Biz de bu listeden en yüksek puanlı olanları seçip sizin fikrinizi almak istedik. Listenin tamamı da aşağıda...

Hem öğreniyorlar, hem de unutulmuş lezzetleri sunuyorlar

Hem öğreniyorlar, hem de unutulmuş lezzetleri sunuyorlar

Sivas'ta Halk Eğitim Merkezi bünyesinde kurulan Sağlıklı Mutfak Atölyesi'nde protokol eşleri ve ev kadınları yaptıkları ürünlerle hem aile ekonomisine katkı sağlıyor, hem de Sıfır Atık Projesi'ne destek oluyor.

Ekmek arası köfte mi yoksa hamburger mi Kararı siz verin

Ekmek arası köfte mi yoksa hamburger mi? Kararı siz verin!

Her ikisi de nefis ve doyurucu... Ayrıca sokak lezzetleri deyince akla ilk gelenlerden. Tabii ki, ekmek arası köfte ve hamburgerden bahsediyoruz.

Farklı lezzetlerle Konyanın gastronomi merkezi olması için çalışıyor

Farklı lezzetlerle Konya'nın gastronomi merkezi olması için çalışıyor

Konya'da, yerli ve yabancı turist sayısı yükselirken, yöresel lezzetlere de ilgi artıyor. Bunun üzerine 129 yıldır yöresel furun kebabı yapan ve bu geleneği 5'inci kuşak olan sürdürmeye devam eden Hüseyin Çınalı, Anadolu'nun dört bir köşesinde yaptığı ar-ge çalışmasıyla organik kahvaltılıklar sunarak Konya'yı gastronominin merkezi haline getirmeye çalışıyor.

Bildiğiniz dönerlerden çok farklı Peki siz ne düşünüyorsunuz

Bildiğiniz dönerlerden çok farklı! Peki siz ne düşünüyorsunuz?

Adana’da sucukların döner şişine geçirilip pişirilmesiyle yapılan sucuk döner rağbet gören bir lezzet oldu.

Özel taş fırında pişiriyor, yiyen bir daha vazgeçemiyor

Özel taş fırında pişiriyor, yiyen bir daha vazgeçemiyor

Denizli'nin Buldan ilçesinde, özel taş fırındaki meşe odunu ateşiyle, geleneksel yöntemlerle üretilen 'Buldan simidi', yoğun talep görüyor. Yöresel lezzet, ilçeye gelen gurbetçiler tarafından Almanya, Fransa, Hollanda gibi Avrupa ülkelerine götürülüyor.

Burada çorbalar tam bir şifa deposu

Burada çorbalar tam bir şifa deposu

Eskişehir'de lokanta sahibi Günay Döken, çorbalarıyla müşterilerine şifa oluyor.

Amerikalılar bile hayran kaldı Şimdi de Guinness yolunda...

Amerikalılar bile hayran kaldı! Şimdi de Guinness yolunda...

Antalya'da, 'Fıtır Börek' ustası Ali Murat Hizay, serpme börek olarak da bilinen Türk böreğini Amerikalılara tanıtmasının ardından, Guinness Dünya Rekorları Kitabı'na girmeye hazırlanıyor.

Yazar Sonuçları

Temiz olalım ama suya dikkat edelim

BUGÜN sudan söz edeceğim. Bana göre çok, ama çok önemli bir konu. İzmir’le ilgili bazı rakamlara göz atalım.

30.05.2020

Restoran sektörünü NELER bekliyor

Koronavirüs salgınından tüm insanlık maddi, manevi çok etkilendi. Görünen o ki bir süre daha etkilenmeye devam edecek. Yaşamlarımızı her anlamda değiştirecek bu büyük krizi en az zararla atlatmak en büyük umudumuz. Öncelik sağlıkta ama krizden etkilenen insanların ekonomik durumlarının da dikkate alınması gerekiyor.Ülke ve hatta dünya çapında dayanışma hareketlerinin başlamış olması önemli. Sektör bazında da bazı destekler açıklandı. Ancak bu krizden sadece Türkiye’de değil tüm dünyada en çok etkilenen turizm ve restoran sektörünün daha özel bir desteğe ihtiyacı olacağa benziyor. Milyonlarca insana iş, ülkeye döviz kazandıran iki sektör de çıkmazda.Ben bu hafta restoran sektörünün önde gelen şefler ve işletmecilerinin bir bölümüyle konuştum. Kriz hakkındaki düşüncelerini, süreci nasıl yönettiklerini, geleceğe ilişkin endişelerini ve tabii ki beklentilerini sordum. Anlattıklarını özetlemek zorunda kaldım.Sektörün aktörlerinin düşüncelerini aktarmaya önümüzdeki günlerde devam edeceğiz...

4.04.2020

Amsterdam’ı görmek için 6 neden

Kanalları, köprüleri, parkları ve mimari dokusuyla gezginlerin gözdesi olan Amsterdam, rahat ve insana saygılı atmosferiyle Avrupa’nın diğer başkentlerinden farklı bir çekiciliğe sahip. Şehrin dar sokaklarında keşfe çıkabilir, müzelerde ünlü sanatçıların eserlerini görebilir, festivallerde coşabilir ya da eğlence mekânlarını turlayabilirsiniz.

16.02.2020