MENÜ

Cumhuriyet

Cumhuriyet ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Cumhuriyet haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 191.000 Cumhuriyet haberi bulunmuştur.

Cumhuriyet Nedir?

Cumhuriyet kelimesi sözlük anlamıyla halk yönetimi demektir. Eski Yunanlılardan günümüze gelinceye kadar cumhuriyet, İlk Çağ'da Yunan şehir devletleri, Ortaçağ'da Venedik, Cenova, Floransa gibi devletçikler için kullanılan bir deyim olmuştur.

Cumhuriyet en geniş tabiriyle halkın egemenliğini kendi elinde bulundurduğu ve bunu, arasından seçtiği milletvekili aracıyla kullandığı bir devlet şeklidir. Çağımızın cumhuriyeti özgürlük ve eşitlik gibi iki ana kavramdan başka, devlet başkanlığı, yasama, yürütme ve yargı organları gibi temel kurumlara dayanır. Cumhurbaşkanı devletin başkanıdır. Doğrudan doğruya halkoyu ile veya halkı temsil eden bir meclis tarafından belli bir süre için seçilir. Yasama organı millet meclisi ve senato gibi halkın seçimiyle gelen ve onu temsil eden bir kurumdur. Yürütme organı, devlet veya hükümet başkanının sorumluluğu ve yönetimi altında, meclislere karşı sorumlu kabinenin adıdır. Yargı organını ise, millet adına yargılama hakkını kullanan, bağımsız bütün adli ve idari mahkemeler meydana getirir. Cumhuriyet rejimlerinde bütün bu organların birbirinden ayrılığı ilkesi hâkimdir.

Yurdumuzda Cumhuriyet ilk olarak Kurtuluş Savaşı'ndan sonra, Atatürk tarafından 29 Ekim 1923'te kurulmuştur 1924 Anayasası'nın I. maddesine göre, “Türkiye Devleti bir cumhuriyettir”. Bu madde, 27 Mayıs 1960 Anayasası'nda aynen yer almış ve aynı anayasanın 9. maddesinde şu şekilde bir hukuki kesinlik kazanmıştır: “Devlet şekli Cumhuriyet olduğu hakkında anayasa hükmü değiştirilemez ve değiştirilmesi teklif edilemez”.

Türkiye’de Cumhuriyet nasıl ilan edildi?

Türkiye’de, 29 Ekim 1923 tarihinde Cumhuriyet ilan edilmiştir; fakat aslında 23 Nisan 1920 tarihinden itibaren, Cumhuriyet yönetiminin alt yapısı atılmaya başlanmıştır.23 Nisan 1920’de “Egemenliğin kayıtsız şartsız ulusa ait olduğu” belirtilmiş ardından bu yeni düzenin kurulması için hızla çalışmalar yapılacaktır. 1922 yılında bu çalışmalar doğrultusunda Padişahlık ve Saltanatın hukuken kaldırılmıştır. Önce TBMM, 1 Kasım 1922 gecesi almış olduğu karar doğrultusunda, halifelikle ve saltanatı birbirinden ayırmış ve Saltanatı tamamen kaldırmıştır.

Halifeliğin kaldırılmasına daha vakit vardır. Bu süreçte Vahdettin İngiltere’ye sığındığı için yerine, Abdülmecit Halife olmuştur. Cumhuriyet’in ilanı edilmesiyle artık halifeliğinde kaldırılması zamanı gelmiş ve bu yönde hazırlıklar başlatılmıştır. Ardından 3 Mart 1924 tarihinde de Halifelik tamamen kaldırılmıştır. Bunlar Türkiye Cumhuriyetinin kaderini bağlayan aşamalardır. Cumhuriyet yönetimi ile Türkiye Hukuk devleti statüsü kazanmıştır.

 

 

Cumhuriyet Haberleri

M3 para arzı arttı

M3 para arzı arttı

En geniş tanımlı para arzı M3, geçen hafta yüzde 1,58 artışla 3 trilyon 317,1 milyar liraya yükseldi.

13.08.2020Ekonomi
Son dakika haberler... Bahçeliden Muharrem İnce yorumu

Son dakika haberler... Bahçeli'den 'Muharrem İnce' yorumu

MHP lideri Devlet Bahçeli, Muharrem İnce'nin bugünkü açıklamalarını CNN TÜRK'e değerlendirdi.

13.08.2020Gündem
Altın fiyatları yükselecek mi Canlı ve anlık altın fiyatları ekranı ve 2020 altın fiyat yorumları

Altın fiyatları yükselecek mi? Canlı ve anlık altın fiyatları ekranı ve 2020 altın fiyat yorumları

Altın fiyatları bugün ne kadar sorusu internette sıklıkla aranan konular arasında yer alırken, çeyrek altın ve diğer yatırım altınlarındaki son durum da merak konuların başında geliyor. Altının gram satış fiyatı 13 Ağustos Perşembe günü 453 lira seviyesinde işlem görürken bu değerin ardından yatırım altınlarında fiyatları değişti. İşte canlı ve anlık olarak takip edebileceğiniz altın fiyatlarında son değerler..

13.08.2020Ekonomi
Bankacılık sektörünün mevduatı arttı

Bankacılık sektörünün mevduatı arttı

Bankacılık sektörünün mevduatı 3 trilyon 379,6 milyar lira, kredi hacmi de 3 trilyon 318,3 milyar lira oldu.

13.08.2020Ekonomi
Otobüse binenler dikkat Takografta büyük hile

Otobüse binenler dikkat! Takografta büyük hile

Şehirlerarası otobüs firmaları şoför maliyetini azaltmak ve trafik cezalarından kaçmak için takograflarda hileye başvuruyor. Çeşitli hilelerle hız parametrelerinin değiştirildiğini söyleyen takograf uzmanı Elektrik Elektronik Mühendisi Bilal Yeşil, "Şu anda Türkiye'de takograf takılı araçların yüzde 50'si müdahaleli" dedi.

13.08.2020Ekonomi
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğluna tehdit iddiası... Sanığın 6 yıl hapsi istendi

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'na tehdit iddiası... Sanığın 6 yıl hapsi istendi

SOSYAL medya hesabında bir kavanoz dolusu mermi fotoğrafı paylaşarak CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Grup Başkanvekili Özgür Özel ve İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nu tehdit ettiği iddiasıyla hakkında soruşturma başlatılan Mehmet Emin G. (24) hakkında “Halk arasında korku ve panik yaratmak amacıyla silahla tehdit” suçundan 6 yıla kadar hapis cezası istemiyle iddianame hazırlandı.

13.08.2020Gündem
Merkez Bankası repo ihalesini tamamladı

Merkez Bankası repo ihalesini tamamladı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası repo ihalesiyle piyasaya 20 milyar lira verdi.

13.08.2020Ekonomi
Takografta hile böyle yapılıyor

Takografta hile böyle yapılıyor

Şehirlerarası otobüs firmaları şoför maliyetini azaltmak ve trafik cezalarından kaçmak için takograflarda hileye başvuruyor. Çeşitli hilelerle hız parametrelerinin değiştirildiğini söyleyen takograf uzmanı Elektrik Elektronik Mühendisi Bilal Yeşil, "Şu anda Türkiye'de takograf takılı araçların yüzde 50'si müdahaleli" dedi.Karabük'ten İstanbul'a seyir halindeyken Kuzey Marmara Otoyolu Çiftalan mevkiinde üst geçidin duvarına çarpan 5 kişinin hayatını kaybettiği, 3?ü çocuk 10 kişi ağır olmak üzere, 25 kişinin yaralandığı kazayla ilgili soruşturmada, çarpıcı tespitler yer aldı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının soruşturma dosyasında takometrenin şoför adına kayıtlı olmadığı ortaya çıktı. Hareket halindeki aracın hızını, kilometresini, kat ettiği mesafeyi ve sürücünün çalışma sürelerini ve sistemdeki arızları kaydetmeye yarayan takograflarda çeşitli hileler yapılıyor. Şoför maliyetini azaltmak ve cezalardan kaçmak isteyen bazı firmalar takografların hız parametrelerini değiştiriyor, sensöre mıknatıs koyuyor ya da takografı çizen hız ibresine sigara izmariti gibi parçalar yerleştiriyor.

13.08.2020Haber
Cezaevinden firar etti, kızını aradı, Anneni öldüreceğim dedi Kıskıvrak yakalandı

Cezaevinden firar etti, kızını aradı, 'Anneni öldüreceğim' dedi! Kıskıvrak yakalandı

Ankara'da cezaevinden firar edip eski eşini öldürmek için Yozgat'ın Sorgun ilçesine giden Ecevit Kıymaz (41), Ankara ve Yozgat polisini alarma geçirdi. Anne kızıyla birlikte hemen başka bir şehre götürülerek koruma altına alınırken, polis Sorgun Otogarı'nda güvenlik kameralarınca görüntülenen firariyi kıskıvrak yakaladı. Kıymaz'ın üzerinden Ayşe O.'un adresinin yazılı olduğu not kağıdı çıktı.

13.08.2020Gündem
Son dakika haberler... Muharrem İnce: Ayrılsam bile CHPyi kurtarmak için ayrılırım

Son dakika haberler... Muharrem İnce: Ayrılsam bile CHP'yi kurtarmak için ayrılırım

Parti kuracağı iddia edilen CHP'li Muharrem İnce, açıklamalarda bulundu. "Ayrılsam bile CHP'yi kurtarmak için ayrılırım." diyen İnce, "Türkiye seçeneksiz değildir. Türk seçmeni tutucu da değildir. Yüzde 80’i değişkendir. Ben inanıyorum ki 50 + 1 mümkündür." ifadelerini kullandı. "Bugün başlattığımız hareketin adı '1000 Günde Memleket' hareketidir." diyen İnce, "4 Eylül'de Sivas Kongresi’nin yıl dönümünde Sivas’ta olacağız. 4 Eylül’de hareketimizi başlatacağız." diye konuştu. İnce, Cumhurbaşkanlığı seçim gecesinde yaşananları da anlattı.

13.08.2020Gündem
VİOPta endeks kontratı güne yükselişle başladı

VİOP'ta endeks kontratı güne yükselişle başladı

Borsa İstanbul Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası'nda (VİOP) ağustos vadeli BIST 30 endeksine dayalı kontrat, güne yükselişle başlamasının ardından 1.260,00 seviyesinde dengelendi.

13.08.2020Ekonomi
Cinsel saldırı davasında tutuksuz yargılanan muay thai antrenörü 3 kız öğrencisine cinsel istismardan tutuklandı

Cinsel saldırı davasında tutuksuz yargılanan muay thai antrenörü 3 kız öğrencisine cinsel istismardan tutuklandı

Konya'da öğrencisi F.A.'ya (19) cinsel saldırıda bulunduğu iddiasıyla tutuklanan ve bir süre sonra tahliye edilen muay thai antrenörü Mehmet Ali A. (47) hakkında 'sarkıntılık yapmak suretiyle cinsel saldırı ve nitelikli cinsel saldırı' suçlarından 7,5 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. Mehmet Ali A. bu davada tutuksuz yargılanırken, yaşları 18'den küçük 3 kız öğrencisine daha istismarda bulunduğu gerekçesiyle gözaltına alınıp çıkarıldığı mahkemece 'çocuğun nitelikli cinsel istismarı' suçundan tutuklandı.

13.08.2020Gündem
Yardım kutusundan kıyafetleri böyle aldılar

Yardım kutusundan kıyafetleri böyle aldılar

İstanbul Küçükçekmece'de kâğıt toplayıcılarının, ihtiyaç sahiplerine verilmek üzere belediye tarafından konulan kutuya çocuk sokarak kıyafet almaları kameralara yansıdı. O anlara şahit olan Yalçın Kır, "Sabah balkonda eşimle beraber kahve içiyorduk. Küçük bir çocuğu giyim kutusunun içerisine koymaya çalışıyorlardı. Çocuğun bağırması dikkatimizi çekti.'' dedi.

13.08.2020Haber
İstanbulda yardım kutusundan kıyafetleri böyle aldılar

İstanbul'da yardım kutusundan kıyafetleri böyle aldılar

İstanbul Küçükçekmece'de kâğıt toplayıcılarının, ihtiyaç sahiplerine verilmek üzere belediye tarafından konulan kutuya çocuk sokarak kıyafet almaları kameralara yansıdı. O anlara şahit olan Yalçın Kır, "Sabah balkonda eşimle beraber kahve içiyorduk. Küçük bir çocuğu giyim kutusunun içerisine koymaya çalışıyorlardı. Çocuğun bağırması dikkatimizi çekti.'' dedi.

13.08.2020Gündem
Son dakika haberi: İstanbul Bilişim mağdurları... 50 bin kişiden 150 milyon TL topladılar

Son dakika haberi: İstanbul Bilişim mağdurları... 50 bin kişiden 150 milyon TL topladılar

Konkordato talep eden İstanbul Bilişim’de mağdur sayısının 50 bini aştığı mahkeme kayıtlarına girdi. Dava dosyasına göre ürünler için 150 milyon TL toplanırken, şirketi geçen yıl devralmış görünen kişi adına 114 ayrı dolandırıcılık kaydı bulunuyor.

13.08.2020Ekonomi
Nazlıaka 81 ildeki kadın örgütlerini topladı: ‘İstanbul Sözleşmesi kırmızı çizgimizdir’

Nazlıaka 81 ildeki kadın örgütlerini topladı: ‘İstanbul Sözleşmesi kırmızı çizgimizdir’

CHP Kadın Kolları Başkanı seçilen Aylin Nazlıaka, dün bu göreve geldikten sonra ilk basın toplantısını yaparak “İstanbul Sözleşmesi’nin öngördüğü haklar, en temel insan haklarıdır ve insan hakları asla ve asla tartışmaya açılamaz” dedi.

13.08.2020Gündem
Bahçeli: Dövizde yükselişe sevinenler zalimlerin oyuncağıdır

Bahçeli: Dövizde yükselişe sevinenler zalimlerin oyuncağıdır

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, ekonomiye ilişkin, “Döviz kurunun yükselişinden sevinenler bir defa zalimlerin oyuncağıdır” değerlendirmesinde bulundu. MHP Lideri Bahçeli yaptığı yazılı açıklamada özetle şunları kaydetti:

13.08.2020Gündem
Annesini ve kardeşini öldüren vali yardımcısı tutuklandı Çifte cinayetin nedeni: 20 milyon TL

Annesini ve kardeşini öldüren vali yardımcısı tutuklandı! Çifte cinayetin nedeni: 20 milyon TL

Hatay Vali Yardımcısı Tolga Polat’ın (45), annesi İkbal Polat (71) ile avukat kardeşi Altuğ Polat’ı (42) mal paylaşımı nedeniyle çıkan tartışma sırasında öldürdüğü ortaya çıktı. İşte kan donduran cinayetin perde arkası:

13.08.2020Gündem
Aylardır kayıptı... Elleri ve ayakları bağlı halde bulundu

Aylardır kayıptı... Elleri ve ayakları bağlı halde bulundu!

Bursa'nın Orhangazi ilçesinde, 3 aydır kayıp olarak aranan zeytincilik firması sahiplerinden Sezai Katmer (45), kendisine ait zeytin bahçesindeki foseptikte, elleri ve ayakları bağlı halde ölü bulundu.

12.08.2020Gündem
AK Partinin 19uncu yılını kutlayacağı merkezde hazırlıklar tamam

AK Parti'nin 19'uncu yılını kutlayacağı merkezde hazırlıklar tamam

AK Parti'nin yarın 19'uncu kuruluş yıl dönümünün kutlanacağı 75'inci Yıl Cumhuriyet Amfitiyatro ve Kültür Merkezi'nde hazırlıklar tamamlandı.

12.08.2020Haber
Ankarada AK Partinin 19uncu yılını kutlayacağı merkezde hazırlıklar tamam

Ankara'da AK Parti'nin 19'uncu yılını kutlayacağı merkezde hazırlıklar tamam

AK Parti'nin yarın 19'uncu kuruluş yıl dönümünün kutlanacağı 75'inci Yıl Cumhuriyet Amfitiyatro ve Kültür Merkezi'nde hazırlıklar tamamlandı.

12.08.2020Gündem
Çanakkale’de tarihi eser operasyonu

Çanakkale’de tarihi eser operasyonu

ÇANAKKALE’nin Ezine ilçesinde polis ekiplerince yapılan operasyonda, 26 tarihi eser ele geçirildi.

12.08.2020Gündem
HDPli ilçe yöneticilerinin cinsel tacizine uğradı Şikayetçi olmasın diye baskı yapmışlar...

HDP'li ilçe yöneticilerinin cinsel tacizine uğradı! Şikayetçi olmasın diye baskı yapmışlar...

Şırnak'ın HDP Cizre İlçe Başkanlığı'nda görevli 5 yönetici hakkında, bir kadına cinsel tacizde bulundukları iddiasıyla başlatılan soruşturma sürdürülürken, mağdur kadın, olay sonrası savcılığa şikayette bulunmaması için partililerin kendisine baskı yaptığını öne sürdü.

12.08.2020Gündem
Mimar Sinan’ın 465 yıllık eserinin hali yürek burktu

Mimar Sinan’ın 465 yıllık eserinin hali yürek burktu

Mimar Sinan’ın Beşiktaş Meydanı’ndaki 465 yıllık eseri olan tarihi Sinan Paşa Camii’nin duvarları rutubet nedeniyle dökülmeye başladı. 465 yıllık caminin büyük ölçüde aşınan duvarları, rutubetin önlenememesi halinde caminin kıble cephesinin çökme ihtimalini akıllara getiriyor.

12.08.2020Seyahat
Son dakika haberler... Hatay Vali Yardımcısı Tolga Polat, annesi ve kardeşini öldürdü İşte çifte cinayetin nedeni...

Son dakika haberler... Hatay Vali Yardımcısı Tolga Polat, annesi ve kardeşini öldürdü! İşte çifte cinayetin nedeni...

Adana'da annesi İkbal Polat ile avukat kardeşi Altuğ Polat'ı (42) tabancayla vurarak öldüren Hatay Vali Yardımcısı Tolga Polat'ın (45), mal paylaşımı nedeniyle çıkan tartışmada cinayeti işlediği ortaya çıktı. Avukat Polat ile annesinin, baba Şeref Polat'ın akli dengesinin yerinde olmadığı iddiasıyla vesayet davası açtığı öğrenildi.

12.08.2020Gündem
Son dakika haberler.. Gamze Pala cinayetinde şoke eden ifadeler: Silahım tutukluk yaptı, bıçağı çektim...

Son dakika haberler.. Gamze Pala cinayetinde şoke eden ifadeler: Silahım tutukluk yaptı, bıçağı çektim...

Rize'nin Fındıklı ilçesinde, AK Parti Seçim İşlerinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Gamze Pala’yı (46) aşkına karşılık vermediği gerekçesiyle tabancayla sırtından vurduktan sonra, boğazını bıçakla keserek öldüren Savaş Dalançıkar (37) hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talebiyle iddianame hazırlandı. İddianamede, Dalançıkar'ın cinayetten sonra, genç kadının cesedi başında beklerken, “Seni çok seviyorum, başkasıyla paylaşamam” dediği anlatıldı.

12.08.2020Gündem
Son dakika... MHP lideri Bahçeliden açıklama: Türkiyenin şakası yok

Son dakika... MHP lideri Bahçeli'den açıklama: 'Türkiye'nin şakası yok'

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, ''Türkiye’yle Almanya’da müzakere masasına oturan Yunanistan’ın, Mısır’la geçersiz ve yok hükmünde bir anlaşma imzalaması ahlaksız bir tertiptir. Türkiye'nin şakası yoktur. Türkiye'yi Akdeniz'den çıkarmaya ve Anadou'ya sıkıştrmaya hiçbir ülkenin gücü yetmeyecektir'' dedi. Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan'ın açıklamalarına tepki gösteren Bahçeli, ekonomiye güven mesajı verdi ve ''Döviz kuru yükselişine sevinen zalimin oyuncağıdır'' ifadelerini kullandı.

12.08.2020Gündem
Mimar Sinanın Beşiktaştaki 465 yıllık eseri dökülüyor

Mimar Sinan'ın Beşiktaş'taki 465 yıllık eseri dökülüyor

Mimar Sinan’ın Beşiktaş Meydanı’ndaki 465 yıllık eseri olan tarihi Sinan Paşa Camii’nin duvarları rutubet nedeniyle dökülmeye başladı. 465 yıllık caminin büyük ölçüde aşınan duvarları, rutubetin önlenememesi halinde caminin kıble cephesinin çökme ihtimalini akıllara getiriyor.

12.08.2020Gündem
Operasyondan sonra ortaya çıktı Şifre sistemi kullanmışlar

Operasyondan sonra ortaya çıktı! Şifre sistemi kullanmışlar

ADANA merkezli 14 ilde FETÖ/PDY’ye yönelik operasyon düzenlendi. Operasyonda 26 şüpheli gözaltına alınırken, şüphelilerin örgütün mahrem imamlarıyla yaptığı ardışık aramalarda şifreleme sistemi kullandıkları ortaya çıktı.

12.08.2020Gündem
Kazada 5 kişi hayatını kaybetmişti Soruşturma dosyasında çarpıcı detaylar.. Yolcular uyarmış

Kazada 5 kişi hayatını kaybetmişti! Soruşturma dosyasında çarpıcı detaylar.. Yolcular uyarmış

Karabük'ten İstanbul’a seyir halindeyken Kuzey Marmara Otoyolu Çiftalan mevkiinde üst geçidin duvarına çarpan 5 kişinin hayatını kaybettiği, 3’ü çocuk 10 kişi ağır olmak üzere 25 kişinin yaralandığı kazayla ilgili soruşturmada çarpıcı tespitler yer aldı.

12.08.2020Gündem
TKYD: Pandemiye rağmen 109 milyar TL’ye ulaştı

TKYD: Pandemiye rağmen 109 milyar TL’ye ulaştı

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği’nin (TKYD), LUDENS Finansal Hizmetler’ine Haziran 2020 itibarı ile hazırlattığı Yatırım Fonları Performans Raporu’na göre Menkul Kıymet Yatırım Fonları son 5 yılda TÜFE’nin 25 puan üzerinde getiri sağlarken, son üç yılda ise TÜFE 16 puan üzerinde getiri sağladı. 2019 yılında TÜFE’nin 7 puan üzerinde getiren menkul kıymet yatırım fonları 2020’nin ilk 6 aylık döneminde TÜFE ile aynı getiriyi sağladı. Pandemiye rağmen 2020’nin ilk 6 aylık döneminde tüm menkul kıymet yatırım fonlarının getirisi TÜFE’nin ve mevduatın üzerinde gerçekleşti.

12.08.2020Ekonomi
Son dakika... Altın sürekli düşüyor Güvenli limandan büyük kaçış...

Son dakika... Altın sürekli düşüyor! Güvenli limandan büyük kaçış...

Altın fiyatlarında dramatik düşüşler kendini göstermeye başladı. Rusya’nın koronavirüs aşısı bulduğunu açıklaması üzerine ons altın fiyatlarında sert düşüş yaşanıyor. Rusya’nın iddiası ise henüz doğrulanmış değil. Dünya Sağlık Örgütü aşıya ilişkin olarak onay vermedi. Gram altın fiyatları tarihi zirvesinden sadece 4 gün sonra 55 lira geriledi.

12.08.2020Ekonomi
Eski HDP’li Tuma Çelik savunma verdi

Eski HDP’li Tuma Çelik savunma verdi

Cinsel saldırı suçlamasıyla dokunulmazlığının kaldırılması istenen eski HDP Mardin Milletvekili Tuma Çelik, dokunulmazlığının kaldırılmasıyla ilgili Cumhurbaşkanlığı tezkeresini görüşmek üzere kurulan Meclis hazırlık komisyonuna yazılı savunmasını verdi.

12.08.2020Gündem
Merkez’den likidite adımı

Merkez’den likidite adımı

Merkez Bankası, sıkılaştırma adımlarına devam ediyor. Yapılan son düzenlemeyle Merkez Bankası, 12 Ağustos itibarıyla piyasa yapıcıların likidite imkân limitlerinin sıfırlandığını açıkladı. Banka daha önce 7 Ağustos tarihinde APİ likidite imkânını yarıya indirmişti. Banka bu adımı ile ucuz maliyetle sağlanan likiditeyi kısarak TL’yi sıkıştırmak, ortalama maliyeti yükseltmek istiyor.

12.08.2020Ekonomi
BIST100 yüzde 3.21 yükseldi, dolar 7.25 lirada

BIST100 yüzde 3.21 yükseldi, dolar 7.25 lirada

Dövizler, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) sıkılaştırma adımlarıyla yeni zirvelerden 10-15 kuruş düşerken, Borsa İstanbul Endeksi (BIST100) 1,082.24 puan ve 1,112.44 puan arasında dalgalandığı Salı gününü yüzde 3.21 artışla 1,110.05 puanda tamamladı. Kapanışta, BIST Sanayi Endeksi yüzde 2.07, BIST Mali Endeks yüzde 4.66, BIST Hizmetler Endeksi yüzde 2.78 artıdaydı.

11.08.2020Ekonomi
Çirkin sözlerinin ardından Murat Övüç ve Seyhan Soylu hakında flaş karar

Çirkin sözlerinin ardından Murat Övüç ve Seyhan Soylu hakında flaş karar

Sanatçı Yeşim Salkım; kendisine ağır hakaret eden Murat Övüç ile Sisi lakabı ile bilinen Seyhan Soylu hakkında uzaklaştırma kararı alındı. İki isim, sanatçı Salkım’a 2 ay boyunca yaklaşmayacak. Salkım, Övüç hakkında ayrıca suç duyurusunda da bulundu.

11.08.2020Gündem
Bağcılar’da geniş çaplı koronavirüs denetimi yapıldı

Bağcılar’da geniş çaplı koronavirüs denetimi yapıldı

İÇİŞLERİ Bakanlığı’nın yayınladığı genelge kapsamında yurt genelinde koronavirüs denetimleri yapılıyor. Bağcılar’da gerçekleşen denetimlere de çok sayıda ekibin yanı sıra Bağcılar Kaymakamı Mustafa Eldivan, Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı’da katıldı. Geniş çaplı yapılan denetimlerde esnaf ve vatandaşlar uyarıldı.

11.08.2020Gündem
AK Parti Kadın Kollarından Abdurrahman Dilipaka 81 ilde suç duyurusu

AK Parti Kadın Kolları'ndan Abdurrahman Dilipak'a 81 ilde suç duyurusu

 Ak Parti Ankara Kadın Kolları Başkanı Mualla Varol, Ak Parti Ankara İl Başlanlığı’nda ilçe kadın kolları başkanlarının da katıldığı basın toplantısında Yeni Akit Gazetesi köşe yazarı, Abdurrahman Dilpak’a dava açtıklarını belirtti.

11.08.2020Haber
Erzurum Valisi Memiş: Düğün salonlarını habersiz denetleyeceğiz

Erzurum Valisi Memiş: Düğün salonlarını habersiz denetleyeceğiz

ERZURUM'da maske denetimi yapan Vali Okay Memiş, düğün ve toplu organizasyonlardaki koronavirüs riskine dikkat çekerek, "Bundan sonra düğün salonlarında habersiz denetimler yapacağız" dedi.

11.08.2020Gündem
Otomobiliyle köpeği ezen doktor için istenen ceza belli oldu

Otomobiliyle köpeği ezen doktor için istenen ceza belli oldu

İstanbul Maltepe'de 14 Mayıs 2020'de otomobiliyle Max isimli köpeğe çarparak ölümüne neden olduğu iddiasıyla hakkında soruşturma başlatılan Doç. Dr. Birsen Ocaklı’ya (52) “Mala zarar verme” suçundan 3 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

11.08.2020Gündem
Gaziantepte DEAŞ şüphelisi tutuklandı

Gaziantep'te DEAŞ şüphelisi tutuklandı

GAZİANTEP'te, terör örgütü DEAŞ'a yönelik yürütülen soruşturmada, gözaltına alınan bir şüpheli tutuklandı.

11.08.2020Gündem
Son dakika haberi: İstanbul merkezli 12 ilde operasyon

Son dakika haberi: İstanbul merkezli 12 ilde operasyon!

Son dakika haberi... FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütü mahrem yapılanmasına yönelik İstanbul merkezli 12 ilde eş zamanlı düzenlenen operasyonda haklarında gözaltı kararı bulunan 40 şüpheliden 34'ü yakalandı.

11.08.2020Gündem
Adım adım normalleşme

Adım adım normalleşme

Pandemi döneminde bankaların kredi iştahını artırmak için kullanılan Aktif Rasyosu’nda normalleşme sürecinin ilk adımı atıldı. BDDK, oranları düşürerek, kredi büyümesini yavaşlatmak için düğmeye bastı.

11.08.2020Ekonomi
BDDK’dan aktif rasyo adımı

BDDK’dan aktif rasyo adımı

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), Aktif Rasyosu (AR) değerlerini düşürdü.

11.08.2020Ekonomi
Şırnakta HDPli yöneticilere taciz soruşturması

Şırnak'ta HDP'li yöneticilere taciz soruşturması

Şırnak Cumhuriyet Başsavcılığınca, bir kadına cinsel tacizde bulundukları gerekçesiyle HDP Cizre İlçe Başkanlığında yöneticilik yapan 5 kişi hakkında soruşturma başlatıldı.

10.08.2020Gündem
BIST100 yüzde 1.41 yükseldi, dolar 7.30 lirada

BIST100 yüzde 1.41 yükseldi, dolar 7.30 lirada

Borsa İstanbul Endeksi (BIST100), 1,039.00 ve 1,078.94 puan arasında hareket ettiği yeni haftanın ilk gününü yüzde 1.41 artışla 1,075.52 puanda tamamladı. Kapanışta, BIST Sanayi Endeksi yüzde 1.95 artıda, BIST Mali Endeks yüzde 0.09 ekside, BIST Hizmetler Endeksi yüzde 2.13 artıdaydı.

10.08.2020Ekonomi

Yazar Sonuçları

Erdoğan’ın altı dönemi

Metropoll’ün temmuz ayı araştırmasında, “Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı görevini yapış tarzını onaylıyor musunuz?” sorusuna ankete katılanların yüzde 50.6’sı onaylıyorum yanıtını veriyor. Onaylamıyorum diyenlerin oranı ise yüzde 43.3’te kalıyor. 6.1 oranında ise fikrim yok yanıtı verilmiş.

13.08.2020

Dizi, sinema lokasyonları ve turizm

Dizi ve film endüstrisinin turizme etkileri üzerine akademik yayınlar okumadım, lakin film lokasyonlarının bölgeleri, şehirleri nasıl popüler yaptığını ve ziyaretçi sayısını nasıl etkilediğini yaptığım röportajlarda birebir dinledim.

12.08.2020

Çetin ve Karayalçın’dan Muharrem İnce’ye: ‘Masayı devirme’

CHP’nin bölünmesini önlemek ve Muharrem İnce’nin partiden ayrılmasını engelleme misyonunu üstlenen eski Genel Başkanlar Hikmet Çetin ve Murat Karayalçın dün Muharrem İnce’yle görüştüler.

12.08.2020

Altın

Malum çok hareketli bir yıl yaşıyoruz. Doğal felaketlerle başlayan, pandemi ve ekonomik krizle devam eden bir yıl. Herkes şaşkın. İnsanlık gözüne ışık tutulan tavşana döndü. Hangi veri ile ne karar vereceğini bilemez oldu.

11.08.2020