EKSTRA
MENÜ

Cumhuriyet

Cumhuriyet ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Cumhuriyet haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 195.479 Cumhuriyet haberi bulunmuştur.

Cumhuriyet Nedir?

Cumhuriyet kelimesi sözlük anlamıyla halk yönetimi demektir. Eski Yunanlılardan günümüze gelinceye kadar cumhuriyet, İlk Çağ'da Yunan şehir devletleri, Ortaçağ'da Venedik, Cenova, Floransa gibi devletçikler için kullanılan bir deyim olmuştur.

Cumhuriyet en geniş tabiriyle halkın egemenliğini kendi elinde bulundurduğu ve bunu, arasından seçtiği milletvekili aracıyla kullandığı bir devlet şeklidir. Çağımızın cumhuriyeti özgürlük ve eşitlik gibi iki ana kavramdan başka, devlet başkanlığı, yasama, yürütme ve yargı organları gibi temel kurumlara dayanır. Cumhurbaşkanı devletin başkanıdır. Doğrudan doğruya halkoyu ile veya halkı temsil eden bir meclis tarafından belli bir süre için seçilir. Yasama organı millet meclisi ve senato gibi halkın seçimiyle gelen ve onu temsil eden bir kurumdur. Yürütme organı, devlet veya hükümet başkanının sorumluluğu ve yönetimi altında, meclislere karşı sorumlu kabinenin adıdır. Yargı organını ise, millet adına yargılama hakkını kullanan, bağımsız bütün adli ve idari mahkemeler meydana getirir. Cumhuriyet rejimlerinde bütün bu organların birbirinden ayrılığı ilkesi hâkimdir.

Yurdumuzda Cumhuriyet ilk olarak Kurtuluş Savaşı'ndan sonra, Atatürk tarafından 29 Ekim 1923'te kurulmuştur 1924 Anayasası'nın I. maddesine göre, “Türkiye Devleti bir cumhuriyettir”. Bu madde, 27 Mayıs 1960 Anayasası'nda aynen yer almış ve aynı anayasanın 9. maddesinde şu şekilde bir hukuki kesinlik kazanmıştır: “Devlet şekli Cumhuriyet olduğu hakkında anayasa hükmü değiştirilemez ve değiştirilmesi teklif edilemez”.

Türkiye’de Cumhuriyet nasıl ilan edildi?

Türkiye’de, 29 Ekim 1923 tarihinde Cumhuriyet ilan edilmiştir; fakat aslında 23 Nisan 1920 tarihinden itibaren, Cumhuriyet yönetiminin alt yapısı atılmaya başlanmıştır.23 Nisan 1920’de “Egemenliğin kayıtsız şartsız ulusa ait olduğu” belirtilmiş ardından bu yeni düzenin kurulması için hızla çalışmalar yapılacaktır. 1922 yılında bu çalışmalar doğrultusunda Padişahlık ve Saltanatın hukuken kaldırılmıştır. Önce TBMM, 1 Kasım 1922 gecesi almış olduğu karar doğrultusunda, halifelikle ve saltanatı birbirinden ayırmış ve Saltanatı tamamen kaldırmıştır.

Halifeliğin kaldırılmasına daha vakit vardır. Bu süreçte Vahdettin İngiltere’ye sığındığı için yerine, Abdülmecit Halife olmuştur. Cumhuriyet’in ilanı edilmesiyle artık halifeliğinde kaldırılması zamanı gelmiş ve bu yönde hazırlıklar başlatılmıştır. Ardından 3 Mart 1924 tarihinde de Halifelik tamamen kaldırılmıştır. Bunlar Türkiye Cumhuriyetinin kaderini bağlayan aşamalardır. Cumhuriyet yönetimi ile Türkiye Hukuk devleti statüsü kazanmıştır.

 

 

Cumhuriyet Haberleri

Bebeğini dolapta ölüme terk eden annenin cezası belli oldu

Bebeğini dolapta ölüme terk eden annenin cezası belli oldu

2018'de Sultangazi'deki evinde doğum yapan ve daha sonrasında bebeği dolapta ölüme terk etmesinden dolayı tutuklu yargılanan Özge Ö. hakkındaki dava karara bağlandı.

26.02.2021Gündem
Fadıl Akgündüz kendini savundu: Oteli işgal ettiler

Fadıl Akgündüz kendini savundu: Oteli işgal ettiler

349 kişiyi dolandırdığı iddiasıyla yargılanan Fadıl Akgündüz ve akrabaları bugün yapılan duruşmaya katıldı. Akgündüz "Tabii ki bir maddi zarar söz konusu ama bu bir dolandırıcılık anlamına gelmez. Ayrıca bu olay ceza davası değil, hukuk davası konusudur" dedi.

26.02.2021Ekonomi
AK Partiden fezleke açıklaması

AK Parti'den 'fezleke' açıklaması

AK Parti Grup Başkanvekili Emin Akbaşoğlu, HDP milletvekillerinin fezlekerine ilişkin, "Bu konuda her parti kendi tavrını belirleyecektir. Mevzuatımız nettir. Her partinin terörle arasına mesafe koyması teröristi ve terör örgütlerini lanetlemesi anayasal ve insani, vicdani sorumluluktur" dedi.

26.02.2021Gündem
Kabe fotoğrafının yere serilmesi soruşturması: 3 yıla kadar hapis istemi

Kabe fotoğrafının yere serilmesi soruşturması: 3 yıla kadar hapis istemi

Boğaziçi Üniversitesi'nde Kabe fotoğrafının yere serilmesine ilişkin yürütülen soruşturma tamamlandı. Savcılıkça, 2'si tutuklu 7 öğrenci hakkında "Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme" suçundan 1'er yıldan 3'er yıla kadar hapis istemiyle iddianame düzenlendi.

26.02.2021Gündem
Zimmetine 5 milyon lira geçirdiği iddia edilen İcra Müdür Yardımcısı ile arkadaşları adliyede

Zimmetine 5 milyon lira geçirdiği iddia edilen İcra Müdür Yardımcısı ile arkadaşları adliyede!

Eeskişehir’de yaklaşık 5 milyon lirayı zimmetine geçirdiği iddia edilen 7’nci İcra Müdür Yardımcısı Erkan K. ile parayı hesaplarına aktardığı öne sürülen 4 arkadaşı, adliyeye sevk edildi.

26.02.2021Gündem
Sığır Yetiştiricileri Birliği’ne operasyon 9 gözaltı

Sığır Yetiştiricileri Birliği’ne operasyon! 9 gözaltı

Kütahya’da Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği’ne yönelik düzenlenen operasyonda zimmet ve sahtecilik yoluyla dolandırıcılık yaptığı iddia edilen 1’i kadın 9 şüpheli gözaltına alındı.

26.02.2021Gündem
Merkez Bankası piyasaya 60 milyar lira verdi

Merkez Bankası piyasaya 60 milyar lira verdi

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, bugün gerçekleştirilen repo ihalesiyle piyasaya yaklaşık 60 milyar lira verdi

26.02.2021Ekonomi
Altın fiyatları 26 Şubat: Anlık çeyrek altın ve gram altın bugün ne kadar

Altın fiyatları 26 Şubat: Anlık çeyrek altın ve gram altın bugün ne kadar?

Altın fiyatları, 26 Şubat itibari ile yakından takip ediliyor. Altın fiyatlarındaki değişiklilere göre alım ve satım yapılıyor. İstanbul Kapalıçarşı'da, dün kapanışta çeyrek altın 670,00 lira, Cumhuriyet altını 2.742,00 liradan satılırken, 24 ayar külçe altının gram fiyatı ise dünkü kapanışa göre yüzde 0,65 düşüşle 413,00 liradan işlem gördü. Gram altın bugün 417,57 liradan alınıyor, 417,64 liradan satılıyor. Çeyrek altın ise 680,00 liradan alınıyor, 710,00 liradan satılıyor.

26.02.2021Ekonomi
Kartal hangi partide İşte Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yükselin biyografisi

Kartal hangi partide? İşte Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel'in biyografisi

İstanbul'un 39 ilçesinden biri olan Kartal’ın hangi partide olduğu ve belediye başkanının kim olduğu merak ediliyor. 2014'ten 2019'a kadar Cumhuriyet Halk Partisi'nin (CHP) adayı Altınok Öz, Belediye Başkanı olarak görev yapmıştı. 2019 Mart seçimi ardından Kartal Belediye Başkanı değişmişti. Peki, Kartal hangi partide? İşte Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel'in biyografisi

26.02.2021Gündem
Başkentte terör örgütü DEAŞ mensubu 7 yabancı uyruklu hakkında gözaltı kararı

Başkentte terör örgütü DEAŞ mensubu 7 yabancı uyruklu hakkında gözaltı kararı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca çatışma bölgeleriyle irtibatı bulunan terör örgütü DEAŞ mensubu 7 yabancı uyruklu hakkında gözaltı kararı çıkarıldı.

26.02.2021Haber
Altın ve petrol fiyatları düşüşe geçti

Altın ve petrol fiyatları düşüşe geçti

Küresel ekonomide görünümün yavaş yavaş toparlanmasının yanında, 1.9 trilyon dolarlık yardım paketine bağlı enflasyon endişelerinin ABD hazine tahvil getirilerini yükseltmesi altın fiyatlarını baskılamayı sürdürüyor. Hafta ortasından itibaren inişe geçen altın fiyatları, ons başına 1,760 dolara kadar düştü.

26.02.2021Ekonomi
Son dakika... İstanbul merkezli 36 ilde Silici 2 operasyonu

Son dakika... İstanbul merkezli 36 ilde 'Silici 2' operasyonu

İstanbul merkezli 36 ilde akaryakıta bağlı vergi kaçakçılığı ve nitelikli dolandırıcılık yapan suç örgütüne yönelik "Silici 2" operasyonu düzenleniyor. İçişleri Bakanlığı, operasyonda akaryakıtta vergi kaçakçılığı yapan 120 şüphelinin yakalandığını duyurdu. Operasyon kapsamında 157 akaryakıt istasyonunda 196 milyon litre akaryakıt verisinin sistemden silindiği belirlendi. Silinen akaryakıtın piyasa değerinin yaklaşık 1.2 milyar TL olduğu tespit edildi.

26.02.2021Gündem
Son dakika... Firari emekli tuğgeneral kaçmaya çalışırken yakalandı

Son dakika... Firari emekli tuğgeneral kaçmaya çalışırken yakalandı!

Son dakika haberine göre Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, dün Edirne sınırından Yunanistan'a kaçmaya çalışırken yakalanan Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) şüphelilerinden birinin emekli tuğgeneral N.C. olduğunu, zanlının Ankara'ya sevk işlemlerinin sürdüğünü bildirdi.

26.02.2021Gündem
Güldane Biçer olayında yeni gelişme: Katili eşi Osman Biçer çıktı İşte kan donduran sözler

Güldane Biçer olayında yeni gelişme: Katili eşi Osman Biçer çıktı! İşte kan donduran sözler

Güldane Biçer olayı ile ilgili son dakika gelişmeleri yakından takip ediliyor. Müge Anlı’nın programında aranan Güldane Biçer olayı ile ilgili yeni gelişmeler yaşandı. Aranan Biçer’in eşi Osman Biçer tarafından öldürüldüğü ortaya çıktı. Cinayeti itiraf eden Osman Biçer'in cesedi gömdüğünü söylediği yerde inceleme yapan ekipler kemik parçaları ve kadın kıyafetleri buldu.

26.02.2021Gündem
Maltepe’deki cinsel saldırıya 22.5 yıla kadar hapis istendi

Maltepe’deki cinsel saldırıya 22.5 yıla kadar hapis istendi

Maltepe’de, daha önce bir kafede birlikte çalıştığı 23 yaşındaki Z.Y. isimli kadına cinsel tacizde bulunduğu iddiasıyla tutuklanan CHP Maltepe İlçe Başkan Yardımcısı Umut Karagöz’ün (41) yargılandığı davada mütalaasını veren savcı, sanığın, ‘cinsel saldırı’ ve ‘cinsel saldırı amacıyla kişiyi hürriyetinden yoksun kılma’ suçlarından 15 yıldan 22.5 yıla hapis cezası ile cezalandırılmasını talep etti. Anadolu 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya tutuklu sanık Umut Karagöz cezaevinden bağlanırken, taraf avukatları duruşmada hazır bulundu.

26.02.2021Gündem
5 kişiyi öldürmekten suçlu bulundu: Seri katile 5 müebbet+24 yıl

5 kişiyi öldürmekten suçlu bulundu: Seri katile 5 müebbet+24 yıl

12 kişiyi öldürdüğü iddiasıyla tutuklanan seri katil Mehmet Ali Çayıroğlu’nun, kurbanlardan 6’sının öldürülmesiyle ilgili davasında karar verildi. Seri katil, 5 kişiyi ‘kasten öldürme’ suçundan 5 kez ağırlaştırılmış müebbet, ‘nitelikli yağma’ suçundan ise 24 yıl hapse çarptırıldı.

26.02.2021Gündem
Ordu muhtıra verdi, Paşinyan ‘darbe girişimi’ dedi... Ermenistan karıştı

Ordu muhtıra verdi, Paşinyan ‘darbe girişimi’ dedi... Ermenistan karıştı!

Karabağ’da Azerbaycan’a yenilen Ermenistan’da şimdi de darbe krizi patlak verdi. Ermenistan ordusu, eleştirilerin hedefindeki Başbakan Nikol Paşinyan’ın istifası talebiyle muhtıra yayınladı. Bunu ‘darbe girişimi’ olarak niteleyen Paşinyan, Genelkurmay Başkanı’nı görevden aldı.

26.02.2021Dünya
4 kişiyi öldüren sanık: Pişmanım, beraatimi ve tahliyemi talep ediyorum

4 kişiyi öldüren sanık: Pişmanım, beraatimi ve tahliyemi talep ediyorum

Sivas'ta gönül ilişkisi bulunan Gülbeyaz Genç'nin (40) babası Turgut (65), eşi Döndü, oğulları Can Serkan (24) ve hamile eşi Beyza Kandur'u tabancayla vurarak öldüren Dursun Denli'nin (43) yargılanmasına başlandı. İlk kez hakim karşısına çıkan Dursun Denli, "Yaşananlardan dolayı pişmanım. Olay günü Gülbeyaz'ın evine kimseyi öldürmek için gitmedim. Beraatimi ve tahliyemi talep ediyorum" dedi.

25.02.2021Gündem
Son dakika haberi: Ermenistan yangın yeri Ve Putin devreye girdi

Son dakika haberi: Ermenistan yangın yeri! Ve Putin devreye girdi

Dünya bugüne Ermenistan'dan gelen bir 'son dakika' haberiyle başladı. Genelkurmay Başkanı Onik Gasparyan ve üst düzey ordu komutanları, Dağlık Karabağ hezimeti sonrası zor günler yaşayan Başbakan Nikol Paşinyan ve hükümetinin "makul kararlar alamadığı ve görevini yerine getiremediği" gerekçesiyle istifasını talep eden bir muhtıra yayınladı. Bunun üzerine Paşinyan, Facebook hesabından yayınladığı bir videoda yaşananları "darbe teşebbüsü" olarak nitelendirdi ve halkı sokaklara çağırdı. Ermenistan saatiyle 16.00'da başkent Erivan'nın merkezindeki Cumhuriyet Meydanı'nda destekçilerine seslenen Paşinyan, "Teslim olmayacağız. Ermenistan halkı darbeye izin vermeyecek" açıklaması yaparak orduya "Görevini yap, ülkenin sınırlarını koru" çağrısında bulundu. Öte yandan Rusya lideri Putin, Paşinyan ile telefonda görüştü ve taraflara itidal çağrısında bulundu. Öte yandan ABD Dışişleri Sözcüsü Price, Ermenistan'da ordunun siyasete karışmaması gerektiğini ve Ermenistan'ın demokrasisini desteklediklerini açıkladı

25.02.2021Dünya
FETÖnün kadim abisi Yusuf Bekmezcinin tahliye talebi reddedildi

FETÖ'nün 'kadim abi'si Yusuf Bekmezci'nin tahliye talebi reddedildi

İzmir'de yakalanan ve FETÖ içinde "kadim abi, irşatçı" olarak nitelendirilen Yusuf Bekmezci'nin (81), 'Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs' suçundan yargılandığı davaya devam edildi. Bekmezci, savunmasında ''Neden burada olduğumu bilmiyorum'' dedi. Mahkeme heyeti, avukatının müvekkilinin alzheimer hastalığı nedeniyle tahliyesini istediği Bekmezci'nin tutukluluk halinin devamına karar verdi.

25.02.2021Gündem
Ermenistanda olaylar durulmuyor Bu aşamaya nasıl gelindi, şimdi neler olacak 7 SORU 7 YANIT

Ermenistan'da olaylar durulmuyor! Bu aşamaya nasıl gelindi, şimdi neler olacak? 7 SORU 7 YANIT

Ermenistan ordusunun, Başbakan Paşinyan ve hükümetini istifaya çağırması, Paşinyan’ın genel kurmay başkanını görevden alması ve sonrasında halkı sokağa çağırması ülkede adeta kaos etkisi yarattı. Olaylar nasıl bu noktaya geldi? Türkiye ve Azerbaycan'a etkisi ne olur? Prof. Dr. Cemalettin Taşkıran Hürriyet.com.tr’ye anlattı.

25.02.2021Dünya
M3 para arzı azaldı

M3 para arzı azaldı

En geniş tanımlı para arzı M3, geçen hafta 3 trilyon 329,8 milyar liraya geriledi.

25.02.2021Ekonomi
Yurt dışında yerleşiklerin hisse senedi, DİBS ve ŞBS stoku

Yurt dışında yerleşiklerin hisse senedi, DİBS ve ŞBS stoku

Yurt dışında yerleşik kişiler, 19 Şubat haftasında 122,8 milyon dolarlık hisse senedi sattı.

25.02.2021Ekonomi
Yargıtay kararı bozdu, yeniden yargılanan cinayet sanığı müebbet hapse çarptırıldı

Yargıtay kararı bozdu, yeniden yargılanan cinayet sanığı müebbet hapse çarptırıldı

KOCAELİ'nin Körfez ilçesinde, 2016 yılında iş ortağını öldürdüğü gerekçesiyle yargılandığı davada ağırlaştırılmış müebbet hapse çarptırılan Mehmet Korucuoğlu, Yargıtay'ın kararı bozmasının ardından yeniden yapılan yargılamada müebbet hapis cezası aldı.

25.02.2021Gündem
Bankacılık sektöründe mevduatlar azaldı

Bankacılık sektöründe mevduatlar azaldı

Bankacılık sektörünün toplam mevduatı, geçen hafta 13,8 milyar lira azalarak 3 trilyon 468,5 milyar liraya geriledi.

25.02.2021Ekonomi
Amanoslarda PKK sığınağında silah ve mühimmat ele geçti

Amanoslarda PKK sığınağında silah ve mühimmat ele geçti

OSMANİYE'de jandarmanın Amanoslar bölgesinde düzenlediği operasyonda PKK'lı teröristlerin kullandığı tespit edilen sığınakta silah, mühimmat ve yaşam malzemesi ele geçirildi.

25.02.2021Gündem
Uzlaştırmacı nedir ve kimler uzlaştırmacı olabilir

Uzlaştırmacı nedir ve kimler uzlaştırmacı olabilir?

Uzlaştırmacı, Adalet Bakanlığı tarafından sertifikalandırılan davaya alternatif çözüm üreten kişilere verilen isimdir. Uzlaştırmacı olmak için Hukuk Fakültesi veya ilgili fakültelerden mezun olmak gerekirken, avukat kişilerin baro kaydının da bulunması önem arz etmektedir. Şüpheli veya sanık ile mağdur veya suçtan zarar gören arasındaki uzlaştırma sürecinin takipçisi olan, Cumhuriyet savcısının onayıyla görevlendirilen uzlaştırmacılar, Adalet Bakanlığının belirli dönemlerde açmış olduğu sınavlarla yetkilendirilmektedir.

25.02.2021Gündem
Adanada sobadan zehirlenen çift öldü, çocukları hastaneye kaldırıldı

Adana'da sobadan zehirlenen çift öldü, çocukları hastaneye kaldırıldı

ADANA'nın Seyhan ilçesinde sobadan sızan karbonmonoksit gazından zehirlenen Mustafa (37), Muyesse Karslı (32) çifti hayatını kaybetti. Çiftin 2 çocuğu ise hastaneye kaldırıldı.

25.02.2021Haber
Adanada yürek yakan olay Anne ve baba ölü bulundu, çocukları hastaneye kaldırıldı

Adana'da yürek yakan olay! Anne ve baba ölü bulundu, çocukları hastaneye kaldırıldı

Adana'nın Seyhan ilçesinde sobadan sızan gazdan zehirlenen Mustafa (37) ve Muyesse Karslı (32) çifti hayatını kaybetti. Karslı çiftinin 2 çocuğu ise hastaneye kaldırıldı. Çiftin yakınları acı haber üzerine fenalaştı.

25.02.2021Gündem
Oyuncu Onur Seyit Yarana silahlı saldırı olayında yeni gelişme İfadeler ortaya çıktı

Oyuncu Onur Seyit Yaran'a silahlı saldırı olayında yeni gelişme! İfadeler ortaya çıktı

İstanbul'da 22 Eylül 2020'de dizi oyuncusu ve Best Model Of The World yarışması birincisi Onur Seyit Yaran, spor salonu çıkışında silahlı saldırıya uğramıştı. Davanın görülmesine başlanırken olaya ilişkin sanık Serhat Okuducu, Onur Seyit Yaran ve olay günü yanında olan arkadaşı Caner Çiçek'in ifadeleri ortaya çıktı.

25.02.2021Gündem
Cinsel saldırıda bulunmuştu CHPli eski yönetici için istenen ceza belli oldu

Cinsel saldırıda bulunmuştu! CHP'li eski yönetici için istenen ceza belli oldu

CHP eski Maltepe İlçe Başkan Yardımcısı U.K., daha önce bir kafede birlikte çalıştığı 23 yaşındaki Z.Y. isimli kadına ‘nitelikli cinsel saldırı’ suçundan tutuklandı. Tutuklu yargılanan U.K. hakkında 15 yıldan 22 yıl 6 aya kadar hapis cezası istendi. Öte yandan U.K.'nin olay sırasında Z.Y.'nin boğazını sıkarak "Bağırma burada kimse seni duymaz kapı da kilitli" dediği ve yaşananları kimseye anlatmaması konusunda uyararak kendisinin de bir kızı olduğunu söylediği iddia edildi.

25.02.2021Gündem
Hakan Kuytul hakkında FETÖ yöneticiliğinden 22,5 yıl hapis talebi

Hakan Kuytul hakkında 'FETÖ yöneticiliği'nden 22,5 yıl hapis talebi

Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfı Başkanı Alparslan Kuytul’un yeğeni Hakan Kuytul hakkında FETÖ/PDY jandarma mahrem yapılanmasında yönetici olduğu iddiasıyla, 'silahlı terör örgütü kurma ve yönetme' suçundan 22,5 yıl hapis istemiyle iddianame düzenlendi.

25.02.2021Gündem
Merkez Bankası piyasaya 72 milyar lira verdi

Merkez Bankası piyasaya 72 milyar lira verdi

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB), repo ihaleleriyle piyasaya yaklaşık 72 milyar lira verdi.

25.02.2021Ekonomi
Son dakika... Seri katil Mehmet Ali Çayıroğlunun cezası belli oldu: 5 kez ağırlaştırılmış müebbet

Son dakika... Seri katil Mehmet Ali Çayıroğlu'nun cezası belli oldu: 5 kez ağırlaştırılmış müebbet

Ordu ve Samsun'da 12 kişiyi öldürdüğü iddiasıyla tutuklanan ve hakkında ‘yangın çıkarmak suretiyle eziyet çektirerek, tasarlayarak öldürmek’, 'gasp' ve 'yağma' suçlarından 8 kez ağırlaştırılmış müebbet ile 60 yıla kadar hapis cezası istemiyle iddianame hazırlanan seri katil Mehmet Ali Çayıroğlu (46) hakim karşısına çıktı. Çayıroğlu'nun yargılandığı 3 ayrı davada karar verildi. Çayıroğlu'na kasten öldürme suçundan 5 kez ağırlaştırılmış, nitelikli yağma suçundan ise 24 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

25.02.2021Gündem
Vaka sayılarında artış olan Rizede koronavirüsün yayılma nedeni yöreye özgü hareketlilik

Vaka sayılarında artış olan Rize'de koronavirüsün yayılma nedeni 'yöreye özgü hareketlilik'

SAĞLIK Bakanlığı’nın paylaştığı vaka sayısı haritasına göre 15- 21 Şubat 2021 tarihleri arasında oransal olarak en çok vakanın görüldüğü iller sıralamasında 5’inci sırada yer alan Rize’deki vaka sayılarındaki artışlara ilişkin Vali Kemal Çeber açıklama yaptı. Vali Çeber, “Karadeniz'e özgü sosyal hareketliliği kısmamız lazım, şehirden köye gidenler, köyden şehre gelenler virüsü taşıyor" dedi.

25.02.2021Gündem
Altın fiyatları bugün (25 Şubat) ne kadar İşte uzmanların altın yorumları ve anlık fiyat ekranı

Altın fiyatları bugün (25 Şubat) ne kadar? İşte uzmanların altın yorumları ve anlık fiyat ekranı

Altın fiyatları bugün ne kadar sorusu yükselen değerin ardından günün internette aranan konuları arasında yer alıyor.Altın fiyatları bugün ne kadar sorusu yükselen değerin ardından günün internette aranan konuları arasında yer alıyor. Altının gram fiyatı, dün Türkiye piyasalarının kapanış saatinde 410 lira seviyesinde hareket ederken; yeni güne 412 lira seviyeden başladı. Altının ons fiyatı ve dolar kurunda yaşanan yükselişle değer kazanan gram altın, gün içerisinde en düşük 411.32 lira seviyesini, en yüksek 416.83 lira seviyesini görürken; saat 13.27 itibarıyla yüzde 1.05 oranında yükselişle 416.70 lira seviyesinde hareket etti. Aynı dakikalarda çeyrek altın 674 lira, Cumhuriyet altını da 2 bin 772 liradan satılıyor.

25.02.2021Ekonomi
Altın 414 lira seviyesinde

Altın 414 lira seviyesinde

Altının gram fiyatı, güne düşüşle başlamasının ardından 414 liradan işlem görüyor.

25.02.2021Ekonomi
Seri katil Mehmet Ali Çayıroğlu için karar günü

Seri katil Mehmet Ali Çayıroğlu için karar günü

Ordu ve Samsun'da 12 kişiyi öldürdüğü iddiasıyla tutuklanan ve hakkında ‘yangın çıkarmak suretiyle eziyet çektirerek, tasarlayarak öldürmek’, 'gasp' ve 'yağma' suçlarından 8 kez ağırlaştırılmış müebbet ile 60 yıla kadar hapis cezası istemiyle iddianame hazırlanan seri katil Mehmet Ali Çayıroğlu (46) hakim karşısına çıktı. Çayıroğlu’nun karıştığı 3 olayla ilgili bugün karar verilmesi bekleniyor.

25.02.2021Gündem
Şanlıurfada tarihi eser operasyonu

Şanlıurfa'da tarihi eser operasyonu

ŞANLIURFA'nın Hilvan ilçesinde jandarma ekiplerince bir eve yapılan baskında Bizans dönemine ait 65 tarihi eser ele geçirildi, 1 şüpheli gözaltına alındı.

25.02.2021Gündem
Son dakika haberi: Ermenistan yangın yeri Paşinyan konuştu: Teslim olmayacağız

Son dakika haberi: Ermenistan yangın yeri! Paşinyan konuştu: Teslim olmayacağız

Dünya bugüne Ermenistan'dan gelen bir 'son dakika' haberiyle başladı. Genelkurmay Başkanı Onik Gasparyan ve üst düzey ordu komutanları, Dağlık Karabağ hezimeti sonrası zor günler yaşayan Başbakan Nikol Paşinyan ve hükümetinin "makul kararlar alamadığı ve görevini yerine getiremediği" gerekçesiyle istifasını talep eden bir muhtıra yayınladı. Bunun üzerine Paşinyan, Facebook hesabından yayınladığı bir videoda yaşananları "darbe teşebbüsü" olarak nitelendirdi ve halkı sokaklara çağırdı. Ermenistan saatiyle 16.00'da başkent Erivan'nın merkezindeki Cumhuriyet Meydanı'nda destekçilerine seslenen Paşinyan, "Teslim olmayacağız. Ermenistan halkı darbeye izin vermeyecek" açıklaması yaparak orduya "Görevini yap, ülkenin sınırlarını koru" çağrısında bulundu.

25.02.2021Dünya
Şanlıurfada 65 tarihi eser ele geçirildi...

Şanlıurfa'da 65 tarihi eser ele geçirildi...

Şanlıurfa'nın Hilvan ilçesinde 65 tarihi eser ele geçirildi, bir şüpheli gözaltına alındı.

25.02.2021Gündem
İnternetten yaptığı sipariş sonrası şaşkına döndü

İnternetten yaptığı sipariş sonrası şaşkına döndü

İZMİR'de, özel günlerde kullanmak için peruk sipariş eden Nur Sultan (20), gönderilen palyaço peruğuyla şaşkına döndü. Yanlışlık olduğunu düşünüp internet sitesi yetkililerine ulaşmak istediyse de çabaları sonuçsuz kalan Sultan, şikayetçi olacağını söyledi. İnternetten yapılan alışverişlerde tüketicinin 14 gün içinde cayma hakkı bulunduğunu belirten Avukat Efekan Kaplan, "Özellikle bu tarz hileli davranışlarla aldatma kastı olan durumlar, Türk Ceza Kanunu'nda 'dolandırıcılık' suçunu oluşturuyor. Bu olayda da dolandırıcılık faaliyeti var. Bu nedenle savcılığa başvurulmalı" dedi.

25.02.2021Gündem
Borsa güne yükselişle başladı

Borsa güne yükselişle başladı

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, güne yüzde 1,84 artışla 1.510,32 puandan başladı.

25.02.2021Ekonomi
Sabahattin Ali doğum gününde kitaplarından alıntılarla anılıyor - İşte Sabahattin Ali sözleri

Sabahattin Ali doğum gününde kitaplarından alıntılarla anılıyor - İşte Sabahattin Ali sözleri

Kırklareli'nin Sazara mevkiinde 71 yıl önce faili meçhul bir cinayette yaşamını yitiren yazar-şair Sabahattin Ali, doğum gününde unutulmadı. Sabahattin Ali doğum gününde kitaplarından alıntılarla anılıyor. Sabahattin Ali’nin hayatı ve en çok paylaşılan sözlerinden derlemeler…

25.02.2021Hayat
Ankara merkezli 22 ilde flaş FETÖ operasyonu 37 gözaltı kararı

Ankara merkezli 22 ilde flaş FETÖ operasyonu! 37 gözaltı kararı

Son dakika haberine göre Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ), 2012'deki Polislikten Komiser Yardımcılığına Geçiş Sınavı sorularını sızdırmasına yönelik soruşturma kapsamında, 37 zanlı hakkında gözaltı kararı verildi.

25.02.2021Gündem
Adanadaki DEAŞ operasyonunda 5 tutuklama kararı

Adana'daki DEAŞ operasyonunda 5 tutuklama kararı

ADANA’da terör örgütü DEAŞ’a yönelik operasyonda gözaltına alınan 9 şüpheliden 5’i tutuklandı, 1’i adli kontrol şartıyla, 4 kişi serbest bırakıldı. Şüphelilerden Muhammed Velid A.’nın (24), örgütün eğitim yapılanması içinde Arapça Dili ve Edebiyatı öğretmenliği yaptığı ve 100 dolar maaş aldığı, Abdurrahman Raad B.’nin (22) ise babasının Irak’ta sözde zekat divanı başkanı olduğu ortaya çıktı.

25.02.2021Gündem
Petrol yükseldi, altında yatay seyir hakim

Petrol yükseldi, altında yatay seyir hakim

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve müttefiklerinin (OPEC+) önümüzdeki hafta yapacakları aylık toplantıya odaklanan küresel petrol piyasalarında fiyatlar, aşı ve aşılamalara ilişkin haberlerin yarattığı iyimserlikle yükseldi.

25.02.2021Ekonomi

Yazar Sonuçları

Çanakkale madalyası önerisi

Çanakkale savaşlarının önemli isimlerinden biri olan Binbaşı Ali Faik Bey’in yaşadıklarını, hissettiklerini yıllar sonra torunu Erdal Kabatepe kitaplaştırmıştı.

26.02.2021

Savcılık daha ne desin?

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı, FETÖ operasyonlarına yönelik şu açıklamayı yaptı:

26.02.2021