EKSTRA
MENÜ

Meb

Meb ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Meb haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 10.746 Meb haberi bulunmuştur.

Millî Eğitim Bakanlığı, 430 sayılı Tevhid-i Tedrisat Kanunu, 1739 sayılı Millî Eğitim Temel Kanunu ile kalkınma plan ve programları doğrultusunda millî eğitim hizmetlerini yürütmek üzere kurulan bakanlıktır. Bu bakanlık aslen 1869 yılında Maarif Nezareti adı altında başlamıştır.


3797 sayılı Yasaya göre Millî Eğitim Bakanı’nın başlıca görevleri;

- Atatürk ilke ve inkılâplarına ve Anayasada ifadesini bulan Atatürk Millîyetçiliğine bağlı, Türk milletinin millî, ahlakî, manevî, tarihî ve kültürel değerlerini benimseyen, koruyan ve geliştiren, ailesini, vatanını, milletini seven ve daima yüceltmeye çalışan, insan haklarına ve Anayasanın başlangıcındaki temel ilkelere dayanan demokratik, lâik ve sosyal bir hukuk Devleti olan Türkiye Cumhuriyetine karşı görev ve sorumluluklarını bilen ve bunları davranış haline getirmiş vatandaşlar yetiştirmek üzere, Bakanlığa bağlı her kademedeki öğretim kurumlarının öğretmen ve öğrencilerine ait bütün eğitim ve öğretim hizmetlerini plânlamak, programlamak, yürütmek, izlemek ve denetim altında bulundurmak,

- Okul öncesi, ilköğretim, ortaöğretim ve her çeşit örgün ve yaygın eğitim kurumlarını açmak ve yükseköğretim dışında kalan öğretim kurumlarının diğer bakanlık kurum ve kuruluşlarınca açılmasına izin vermek,

- Türk vatandaşlarının yurt dışında yapılacak eğitim ve öğretimi ile ilgili hizmetleri düzenlemek ve yürütmek,

- Diğer bakanlık, kurum ve kuruluşlarca açılan yükseköğretim dışında kalan örgün ve yaygın eğitim kurumlarının denklik derecelerini belirlemek, program ve yönetmeliklerini birlikte hazırlamak ve onaylamak,

- Türk Silahlı Kuvvetleri’ne bağlı ortaöğretim kurumlarının program, yönetmelik ve öğrenim denklik derecelerinin belirlenmesi konularında iş birliğinde bulunmak,

- Yükseköğretimin millî eğitim politikası bütünlüğü içinde yürütülmesini sağlamak için Yükseköğretim Yasası ile Bakanlığa verilmiş olan görev ve sorumluluklarını yerine getirmek,

- Okullardaki beden eğitimi, spor ve izcilik eğitimi ile ilgili hizmetleri yürütmek,

- Yüksek öğrenim gençliğinin barınma, beslenme ihtiyaçlarını ve maddî yönden desteklenmelerini sağlamaktır.

Avukat Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir?

Doktor Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir?

Fizik Dersine Nasıl Çalışılır? Fiziğe Çalışma Teknikleri Ve Öneriler 

Dikkat Dağınıklığı Nasıl Giderilir? Dikkat Dağınıklığını Önlemek Ve Geliştirmek İçin Öneriler 

Meb Haberleri

Son dakika... Milli Eğitim Bakanlığından karne ve telafi eğitimi açıklaması

Son dakika... Milli Eğitim Bakanlığı'ndan karne ve telafi eğitimi açıklaması

Milli Eğitim Bakanlığı'nca, ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerinin 2020-2021 eğitim öğretim yılı sonuna ilişkin karne ve başarı belgeleri 18 Haziran'da e-Okul'dan erişeme açılacak, isteyenlere karne ve başarı belgeleri okul müdürlüklerince 2 Temmuz'da basılı olarak verilebilecek. 1,5 yılı kapsayan Ulusal Destekleme Programı'nın (UDEP) yaz tatili bölümü olan "Telafide Ben de Varım", 5 Temmuz-31 Ağustos arasında yapılacak. Bakanlık, 2021-2022 eğitim öğretim yılında okulların tam zamanlı açılmasını ve eğitim öğretimin yüz yüze yapılmasını hedefliyor.

13.06.2021Gündem
Telafi eğitimi nasıl olacak, zorunlu mu MEB telafi eğitiminin detaylarını açıkladı

Telafi eğitimi nasıl olacak, zorunlu mu? MEB telafi eğitiminin detaylarını açıkladı

MEB telafi eğitimi programının uygulama esaslarını belirledi. Milli Eğitim Bakanlığının (MEB) telafi eğitimi programına, 21-Haziran-2 Temmuz arasında "telafidebendevarim.meb.gov.tr" adresinden başvuru yapılabilecek. Peki, telafi eğitimi nasıl olacak? Telafi eğitimi zorunlu mu?

12.06.2021Gündem
LGS sonuçları ne zaman açıklanacak LGS 2021 sonuçları için MEB bilgisi

LGS sonuçları ne zaman açıklanacak? LGS 2021 sonuçları için MEB bilgisi

LGS sonuçları sınavın üzerinden yaklaşık 1 hafta geçmesiyle birlikte araştırılmaya başlandı. Türkçe, İnkilap Tarihi, Din Kültürü, Yabancı Dil testlerinden sınava giren öğrencilerin katılımıyla gerçekleşen LGS için sonuçlar, MEB'in Ölçme Değerlendirme Müdürlüğü aracılığıyla tamamlanacak. Değerlendirme sonuçlarının ardından itiraz için bir süre tanıyacak olan bakanlık, bu sürenin ardından ise nihai sonuçlara göre öğrencilerin tercihlerine yönelik hazırlıklara başlayacak. Peki, LGS sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte, o konu hakkında detaylı bilgiler

12.06.2021Gündem
Bakan Selçuk’tan telafi eğitimi açıklaması

Bakan Selçuk’tan telafi eğitimi açıklaması

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk 5 Temmuz’da başlaması planlanan telafi eğitimiyle ilgili merak edilenleri sosyal medya hesabından cevapladı.

12.06.2021Eğitim
Karneler ne zaman verilecek MEBden yüz yüze ve dijital karne açıklaması

Karneler ne zaman verilecek? MEB'den yüz yüze ve dijital karne açıklaması

Karneler ne zaman verilecek sorusu cevap buldu. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre pandemi dolayısıyla karneler dijital ve fiziki olmak üzere iki farklı yolla erişime açılacak. Peki, karneler ne zaman verilecek? İşte, MEB'den yüz yüze ve dijital karne açıklaması

12.06.2021Gündem
MEBden flaş karne açıklaması

MEB'den flaş karne açıklaması

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), lise öğrencilerine yönelik 2020-2021 eğitim öğretim yılı sonuna ilişkin karne, teşekkür, takdir, onur ve üstün başarı belgelerinin dağıtımı dijital ortamda yapılacak.

11.06.2021Eğitim
Karneler ne zaman verilecek İşte MEBin belirlediği 2021 karne verilme tarihi

Karneler ne zaman verilecek? İşte MEB'in belirlediği 2021 karne verilme tarihi

İlk ve orta dereceli kurumlarda eğitim gören milyonlarca öğrencinin aylardır heyecanla beklediği an geldi çattı. Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı okullarda karnelerin dağıtımı yapılacak ve ardından tatile gidilecek. Haftalardır bu anı sabırsızlıkla bekleyen öğrencilerin gözü şimdi karnelerin alınacağı tarihte. Peki, karneler ne zaman verilecek?

11.06.2021Gündem
Basılı karneler 2 Temmuz’da

Basılı karneler 2 Temmuz’da

Tvnet kanalında yayınlanan Netbakış Özel Programı’na katılan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, “Buradan ilk kez duyuralım 18 Haziran - 2 Temmuz arasında karneler dijital olarak yayınlanacak. Ancak yüz yüze karne almak isteyenler 2 Temmuz’da okullardan alabilirler” dedi.

11.06.2021Eğitim
Son dakika: Okullarda telafi eğitiminin detayları belli oldu Öğrenci neredeyse telafi eğitimini orada alacak

Son dakika: Okullarda telafi eğitiminin detayları belli oldu! Öğrenci neredeyse telafi eğitimini orada alacak

Son dakika haberine göre okullarda telafi eğitiminin detayları belli oldu. Buna göre telafi eğitiminde yer kısıtlaması olmayacak, öğrenci hangi şehirdeyse orada derse girebilecek. İşte telafi eğitimine ilişkin tüm detaylar...

11.06.2021Gündem
AÖL 3. dönem sınavları ne zaman AÖL kayıt yenileme ne zaman bitecek İşte  Açık lise kayıt yenileme ve sınav takvimi

AÖL 3. dönem sınavları ne zaman? AÖL kayıt yenileme ne zaman bitecek? İşte Açık lise kayıt yenileme ve sınav takvimi

AÖL sınav tarihleri ile kayıt yenileme takvimi açık lise öğrencileri tarafından takip ediliyor. Lise eğitimini açıktan sürdüren öğrenciler MEB takviminde yer alan bilgiler kapsamında sınavlara hazırlanacak ve kayıt sürecine yön verecek. Açık Öğretim Lisesi'nden yapılan açıklamaya göre, AÖL 3'üncü dönem sınavları temmuz ayında gerçekleşecek. 17 Mayıs'ta başlayan Açık Öğretim Lisesi ilk kayıt ve ve kayıt yenileme işlemleri, 11 Haziran 2021 tarihi mesai bitimine kadar yapılacak. Peki, AÖL sınavları ne zaman? AÖL kayıt yenileme ne zaman bitecek? İşte, 2021 AÖL 3. dönem sınav tarihi ve kayıt yenileme işlemlerinin detayları.

11.06.2021Gündem
LGS tercihleri ne zaman başlayacak İşte Liselere Giriş Sınavı tercihlerinde son durum

LGS tercihleri ne zaman başlayacak? İşte Liselere Giriş Sınavı tercihlerinde son durum!

Milli Eğitim Bakanlığınca, Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamındaki merkezi sınavın soru kitapçıkları ve cevap anahtarları yayımlandı. Sınava giren 8. sınıf öğrencileri, sorulara ve cevap anahtarlarına "meb.gov.tr" adresinden ulaşabilecek. Öğrenciler şimdi ise sonuçlara odaklanmış durumda. Peki, Lise tercihleri ne zaman?

10.06.2021Gündem
LGS puan hesaplama nasıl yapılır LGS 2021  ham puanı hesaplama yöntemi

LGS puan hesaplama nasıl yapılır? LGS 2021 ham puanı hesaplama yöntemi!

LGS puan hesaplama işlemi söz konusu sınavın ardından gündeme geldi. 6 Haziran tarihinde gerçekleşen Liselere Geçiş Sistemi’nde (LGS) öğrencilere hepsi çoktan seçmeli toplam 90 soru soruldu. Türkçe, T.C. inkılap tarihi ve Atatürkçülük, din kültürü ve ahlak bilgisi, yabancı dil, matematik, fen bilimleri sorularına yanıt arayan öğrenciler puan hesaplamalarına başladı. Netleri hakkında bilgi edinecek olan öğrencilerin LGS puan hesaplamasında sözel ve sayısal bölümlerdeki her bir alt test için doğru ve yanlış cevap sayıları belirlenecek. Peki, LGS puan hesaplama nasıl yapılır? İşte, sınav kılavuzunda yer alan bilgilere göre MEB LGS ham puanı hesaplama yönteminin ayrıntıları.

10.06.2021Gündem
MEB destekleme ve yetiştirme yaz kursları ne zaman başlayacak Bakanlık tarih verdi

MEB destekleme ve yetiştirme yaz kursları ne zaman başlayacak? Bakanlık tarih verdi!

MEB destekleme ve yetiştirme yaz kursları hakkındaki araştırmalar Haziran ayı ile birlikte hız kazandı. Yaz kursları aracılığı ile eğitim desteği almak isteyen aday öğrenciler, MEB'in belirlediği takvimi sorguluyor. Peki, MEB destekleme ve yetiştirme yaz kursları ne zaman başlayacak?

9.06.2021Gündem
Destekleme ve yetiştirme yaz kursları 5 Temmuzda başlıyor

Destekleme ve yetiştirme yaz kursları 5 Temmuz'da başlıyor

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 12'inci sınıf öğrencileri ve mezunlar için destekleme ve yetiştirme kurslarının 5 Temmuz'da açılacağını bildirdi.

9.06.2021Eğitim
MEB sınav soruları LGS cevap anahtarı görüntüleme ekranı 2021 LGS sayısal ve sözel soru cevap anahtarı PDF indirme

MEB sınav soruları LGS cevap anahtarı görüntüleme ekranı! 2021 LGS sayısal ve sözel soru cevap anahtarı PDF indirme

LGS soru ve cevap anahtarı MEB tarafından yayınlandı. 6 Haziran Pazar günü söz konusu sınava giren 8. sınıf öğrencileri, LGS soru ve cevap anahtarlarına "meb.gov.tr" adresinden ulaşabilecek. Sınav sonuçlarından önce doğru ve yanlış sayısı hakkında bilgi edinecek olan öğrenciler 2021 LGS soruları ile netlerini hesaplayabilecekler. 2021 LGS sözel bölüm kitapçığı ve sayısal bölüm kitapçığı cevap anahtarı ayrıca PDF olarak indirilebilecek. Peki, LGS cevap anahtarı nasıl öğrenilir? İşte, 2021 LGS sayısal ve sözel soru cevap anahtarı görüntüleme ekranı ve sınav sorularıyla ilgili tüm detaylar.

8.06.2021Gündem
LGS soruları ve cevapları 2021 yayınlandı - MEB  LGS sözel-sayısal kitapçıkları PDF indirme ekranı

LGS soruları ve cevapları 2021 yayınlandı - MEB LGS sözel-sayısal kitapçıkları PDF indirme ekranı!

LGS soruları ve cevapları için beklenen açıklama MEB'den geldi. 6 Haziran'da yapılan söz konusu sınav sonrası LGS kapsamındaki merkezi sınavın soru kitapçıkları ve cevap anahtarları yayımlandı. Sınava giren 8. sınıf öğrencileri, LGS 2021 sorularına ve cevap anahtarlarına "meb.gov.tr" adresinden ulaşabilecek. LGS cevap anahtarı PDF olarak da indirilecek. Liselere Geçiş Sistemi sınavı sonuçları 30 Haziran 2021 tarihinde https://www.meb.gov.tr internet adresinde ilan edilecek. İşte LGS sözel-sayısal kitapçıkları görüntüleme ekranı...

8.06.2021Gündem
Öğretmenlerin iller arası yer değiştirme başvurusu ne zaman yapılacak MEB 2021  il dışı tayin ataması duyurusunu yayınladı

Öğretmenlerin iller arası yer değiştirme başvurusu ne zaman yapılacak? MEB 2021 il dışı tayin ataması duyurusunu yayınladı!

Öğretmenlerin yer değiştirme başvurusu ile ilgili beklenen açıklama geldi. 2021 yılı öğretmenlerin iller arası isteğe ve zorunlu çalışma yükümlülüğüne bağlı yer değiştirmelerine ilişkin duyuru yayınlanan MEB başvuruların 29 Temmuz'da başlayacağını bildirdi. Atamalar tercih ve hizmet puanı üstünlüğüne göre gerçekleştirilecek olup başvuru kayıt işlemi yapıldıktan sonra hizmet puanlarına etki edecek değişiklikler başvuru sistemine yansımayacak. Başvuru şartları önem arz edecek. Peki, öğretmenlerin iller arası yer değiştirme başvurusu ne zaman ve başvurular nasıl yapılır? İşte 2021 öğretmenlerin il dışı tayin atamasının detayları.

8.06.2021Gündem
Adrese dayalı lise sorgulama 2021 ekranı ne zaman açılacak

Adrese dayalı lise sorgulama 2021 ekranı ne zaman açılacak?

Adrese dayalı lise sorgulama ekranı, 2021 LGS kapsamında ter döken pek çok öğrenci için kritik bir önem arz ediyor. Öğrencilerin LGS tercihleri kapsamında muhakkak yer vereceği adrese dayalı liseler, ikametin en yakınındaki okulu ifade edecek. Peki, MEB tarafından adrese dayalı lise sorgulama 2021 ekranı ne zaman açılacak?

8.06.2021Gündem
2. Dönem notları nasıl verilecek MEBden açıklama

2. Dönem notları nasıl verilecek? MEB'den açıklama

2. Dönem notları nasıl verilecek sorusu öğrencilerin odağındaki konu olmaya devam ediyor. Eğitimlerine devam eden öğrencilerin merakla araştırdığı 2. Dönem notları nasıl verilecek sorusu, okulların yüz yüze açılmasıyla birlikte gündemde yar almaya başladı. Peki, liselerde ve ortaokullarda 2. dönem notları nasıl verilecek? İşte, o konu hakkında detaylı bilgiler

8.06.2021Gündem
Açık Öğretim Lise sınavı ne zaman İşte MEB AÖL sınav takvimi

Açık Öğretim Lise sınavı ne zaman? İşte MEB AÖL sınav takvimi

2020-2021 eğitim öğretim yılı Açık Öğretim Lisesi (AÖL) 3. dönem sınavları için geri sayım sürüyor. AÖL sınavlarının tarihlerini merak eden açık lise öğrencileri, konuya dair bilgi almak adına MEB'in yayımladığı sınav tarihlerini sorguluyor. Peki, AÖL 3. dönem sınavları ne zaman?

8.06.2021Gündem
Okullar ne zaman açılacak Yeni eğitim yılı ne zaman başlayacak Milli Eğitim Bakanı Selçuk tarih verdi

Okullar ne zaman açılacak? Yeni eğitim yılı ne zaman başlayacak? Milli Eğitim Bakanı Selçuk tarih verdi!

Okulların ne zaman açılacağı gündemde yer almaya devam ederken, Milli Eğitim Bakanı Selçuk önemli açıklamalarda bulundu. Bu yıl ikinci dönem için ilkokullardan sonra ortaokul ve liselerde de yüz yüze eğitimin başlamasının ardından MEB 2021-2022 yeni eğitim öğretim yılı için takvimi netleştirmeye başladı. CNN Türk’te “Ahmet Hakan ile Tarafsız Bölge” programına konuk olan Bakan Selçuk, "Ağustos’ta okulları açıp eğitim yapmak bizim için uygun değil. Öğretmelerimiz dinlenmesi lazım." dedi. Peki, önümüzdeki yıl yeni eğitim yılı ne zaman başlayacak ve okullar ne zaman açılacak? İşte, o konuyla ilgili bilgiler.

7.06.2021Gündem
Lise tercihleri ne zaman, hangi tarihte yapılacak LGS sona erdi... İşte LGS 2021 tercih takviminde son bilgiler

Lise tercihleri ne zaman, hangi tarihte yapılacak? LGS sona erdi... İşte LGS 2021 tercih takviminde son bilgiler

Lise tercihleri ne zaman sorusu LGS sonrası öne çıkan konulardan oldu. Veli ve öğrencileri ilgilendiren lise tercihleri Milli Eğitim Bakanlığı koordinesinde gerçekleşecek. Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 1 milyon 243 bin 801 öğrencinin katıldığı sınav, iki oturum halinde 973 yurt içi ve 5 yurt dışı sınav merkezinde 17 bin 793 okul ve 82 bin 355 salonda yapılmıştı. Sınav sonuçları 30 Haziran 2021'de açıklanacak. Gözler şimdi ise tercih takviminde. Peki, Lise tercihleri ne zaman? İşte, LGS tercihleri ne zaman yapılacak? İşte, ayrıntılar.

7.06.2021Gündem
MEB LGS sınav soruları: LGS 2021 cevap anahtarı ve soruları yayınlandı  Liselere Geçiş Sınavı (LGS) sayısal ve sözel soru ve cevap anahtarı

MEB LGS sınav soruları: LGS 2021 cevap anahtarı ve soruları yayınlandı! Liselere Geçiş Sınavı (LGS) sayısal ve sözel soru ve cevap anahtarı

LGS cevap anahtarı ve sınav soruları MEB tarafından yayınlandı. Sınava giren 8'inci sınıf öğrencileri, sorulara ve cevap anahtarlarına "www.meb.gov.tr" adresinden ulaşabilecek. 6 Haziran'da iki oturum halinde yapılan LGS sınavı soru ve cevap anahtarını görüntüleyen öğrenciler, LGS sonuçlarında açıklanacak sınav puanlarını ön görebilecek. LGS sayısal ve sözel sınav soru cevapları ayrıca pdf olarak da indirilebilecek. Peki, MEB tarafından paylaşılan MEB LGS sınav soruları nasıl öğrenilir? İşte, LGS 2021 cevap anahtarı ve soruları görüntüleme ekranı.

7.06.2021Gündem
Ortaokul ve liselerde yüz yüze eğitim ne zaman bitecek İşte MEBden gelen son bilgiler

Ortaokul ve liselerde yüz yüze eğitim ne zaman bitecek? İşte MEB'den gelen son bilgiler

Ortaokul ve lise öğrencileri yüz yüze eğitime başladı. Kovid-19 salgını tedbirleri çerçevesinde kademeli normalleşme kapsamında ortaokul ve liselerde yüz yüze eğitime başlandı. Peki, Ortaokul ve liselerde yüz yüze eğitim ne zaman bitecek?

7.06.2021Gündem
Son dakika: LGS arasında tepki çeken olay Valilik hemen harekete geçti

Son dakika: LGS arasında tepki çeken olay! Valilik hemen harekete geçti

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında 8. sınıf öğrencilerinin katıldığı merkezi sınav 17 bin 793 okulda ve 82 bin 355 salonda gerçekleştirildi. Bilecik Murat Hüdavendigar Ortaokulu’nda ise LGS sınavı arasında İl Milli Eğitim Şube Müdürü Cuma İvrendi ile eşinin okul bahçesine alınarak çocuğuyla görüştürüldüğünü öne süren veliler tepki gösterdi. Olayla sonrası Bilecik Valiliği'nce konuyla ilgili inceleme başlatıldığı öğrenildi.

7.06.2021Gündem
Yaz tatili ne zaman başlayacak Karneler ne zaman verilecek İşte MEBden gelen son bilgiler

Yaz tatili ne zaman başlayacak? Karneler ne zaman verilecek? İşte MEB'den gelen son bilgiler

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), 2020-2021 eğitim öğretim yılı 2. dönem için karne, teşekkür ve takdir belgeleri elektronik ortamda öğrenci ve velilerin erişimine açılacak, talep eden velilere ise okul müdürlüklerince basılı karne de verilebilecek. Peki, yaz tatili ne zaman başlayacak? Karneler ne zaman verilecek?

6.06.2021Gündem
MEB soru kitapçıklarını erişime açtı

MEB soru kitapçıklarını erişime açtı

Milli Eğitim Bakanlığınca, Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamındaki merkezi sınavın soru kitapçıkları ve cevap anahtarları yayımlandı.

6.06.2021Eğitim
LGS sonuçları için MEB tarih yayımladı... LGS 2021 soruları ve cevapları açıklandı

LGS sonuçları için MEB tarih yayımladı... LGS 2021 soruları ve cevapları açıklandı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), LGS soruları ve cevapları için beklenen kitapçıkları yayımladı. LGS sonuçları için beklentileri artan pek çok öğrenci için 30 Haziran açıklamasını yapan Milli Eğitim Bakanlığı, soruları ve cevapları ise resmi internet sitesi aracılığıyla yayımladı. Peki, LGS sonuçları ne zaman sorgulanabilecek ve soruları ve cevaplar nereden görüntülenecek? İşte, o konu hakkında detaylı bilgiler

6.06.2021Gündem
LGS 2021 soruları sözel: Türkçe, İnkilap, Din Kültürü, İngilizce soruları

LGS 2021 soruları sözel: Türkçe, İnkilap, Din Kültürü, İngilizce soruları

LGS sözel soruları, MEB internet sitesi üzerinden yayımlandı. Toplam 50 soruya 75 dakika içerisinde yanıt veren öğrenciler, sınavın ardından sözel bölüm içerisindeki Türkçe, İnkilap, Din Kültürü, İngilizce sorularını araştırmaya başladı. İlk oturum içerisinde yer alan LGS sözel sınavı için cevap anahtarı da kitapçığın en altında yer buldu. İşte, LGS 2021 soruları hakkında detaylı bilgiler

6.06.2021Gündem
Karantinadaki gençler LGSye ayrı okulda girdi Öğrenciler okullara böyle alındı

Karantinadaki gençler LGS'ye ayrı okulda girdi! Öğrenciler okullara böyle alındı

Çorum'da koronavirüs testi pozitif olan ya da temaslı olan 6 öğrenci, Liselere Geçiş Sistemi (LGS) sınavına kentte belirlenen okuldaki salonda girdi. İstanbul'da karantina olan öğrencilerin sınava girmeleri için her ilçede bir okul belirlendi, her çocuk sınava, tek başına alındığı sınıfta katıldı. Tek tek içeri alınan öğrencilere, maskeli ve koruyucu kıyafet giyen personel eşlik etti.

6.06.2021Gündem
MEBden LGS açıklaması

MEB'den LGS açıklaması

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer, "2021 LGS merkezi sınav yurt içi ve yurt dışı sınav merkezlerimizde sorunsuz şekilde tamamlandı. Covid-19 salgını altında tüm sınav merkezlerimizde gerekli önlemler alınarak başarılı şekilde gerçekleştirildi" dedi. Sınavda yaklaşık 350 bin kişi görev yaptı. Sınav sonuçları 30 Haziran 2021'de açıklanacak.

6.06.2021Gündem
Uzmanlar LGSyi değerlendirdi

Uzmanlar LGS'yi değerlendirdi

Liselere Geçiş Sistemi’nin (LGS) sona ermesinin ardından, uzmanlar sınav sorularını değerlendirmeye başladı.

6.06.2021Eğitim
Son dakika... Bakan Selçuk duyurdu: Öğretmenlerin aşı randevusu tanımlandı

Son dakika... Bakan Selçuk duyurdu: Öğretmenlerin aşı randevusu tanımlandı

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, tüm öğretmenlerin ve eğitim çalışanlarının aşı randevularının tanımlandığını duyurdu.

6.06.2021Gündem
Yüzdelik dilim nedir, nasıl kullanılır İşte geçen yılın LGS lise taban puanları ve yüzdelik dilimleri

Yüzdelik dilim nedir, nasıl kullanılır? İşte geçen yılın LGS lise taban puanları ve yüzdelik dilimleri

Milli Eğitim Bakanlığınca, LGS kapsamındaki yerleştirme sonuçlarına göre, liselerin taban puanları ve yüzdelik dilimler "eokul.meb.gov.tr" üzerinden açıklanıyor. LGS taban puanları her yıl değişebilir ancak yüzdelik dilime göre tercih yapmak daha sağlıklıdır. Peki, yüzdelik dilim nedir, nasıl kullanılır? İşte geçen yılın LGS lise taban puanları ve yüzdelik dilimleri

6.06.2021Gündem

1.2 milyon öğrencinin kader günü

Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamındaki merkezi sınav bugün yapılıyor.

6.06.2021Eğitim
Sözleşmeli öğretmenlik mülakat sonuçları ne zaman açıklanacak MEB sözleşmeli öğretmenlik sözlü sınav sonuç tarihi belli oldu

Sözleşmeli öğretmenlik mülakat sonuçları ne zaman açıklanacak? MEB sözleşmeli öğretmenlik sözlü sınav sonuç tarihi belli oldu!

Sözleşmeli öğretmenlik mülakat sonuçları, 20 bin öğretmen ataması için süreç devam ederken adaylar tarafından son gelişmeler ile takip ediliyor. 6 Haziran 2021 tarihinde yapılacak olan LGS sınavı nedeniyle, 01-04 Haziran 2021 tarihleri arasında gerçekleşecek sözlü sınavlarda herhangi bir aksama yaşanmaması amacıyla değişikliğe giden MEB, öğretmen adaylarını 13 Haziran tarihine kadar sözlü sınava tabi tutacak. Sözlü sınavdan başarı ile geçen adaylar, MEB sözleşmeli öğretmenlik mülakat sonuçlarının açıklanması ile atama takviminde ikinci etabı bekleyecek. Peki, sözleşmeli öğretmenlik mülakat sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte, ayrıntılar.

5.06.2021Gündem
Okullar ne zaman kapanacak Karneler ne zaman verilecek 2021 okulların kapanış tarihi belli oldu

Okullar ne zaman kapanacak? Karneler ne zaman verilecek? 2021 okulların kapanış tarihi belli oldu!

Okulların kapanacağı tarihi açıklayan Milli Eğitim Bakanlığı, takdir ve teşekkür belgelerinin dağıtımının elektronik ortamda öğrenci ve velilerin erişimine açılacağını bildirdi. Türkiye genelinde öğrenciler ikinci dönem karnelerini haziran ayında alacak ve okullar 2 Temmuz'a kadar açık olacak. MEB'in aldığı karara göre talep eden velilere ise okul müdürlüklerince basılı karne de verilebilecek. Yapılan açıklamalar ile yaz tatiline sayılı günler kala milyonlarca öğrenci, eğitimci ve anne baba karnelerin ne zaman verileceğine yoğunlaştı. Peki, karneler ne zaman verilecek ve okullar ne zaman kapanacak? İşte, tarih bilgileri.

5.06.2021Gündem
Olgunlaşma Enstitüleri markalaştı

Olgunlaşma Enstitüleri markalaştı

Olgunlaşma Enstitüleri tarafından hazırlanan ürünlerinin tescilli bir markası oldu. Türk İğnesinin Mucizesi düşüncesiyle hazırlanan Bohça markasının ilk mağazası Beyoğlu’nda Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan ve Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından açıldı.

5.06.2021Eğitim
LGS 3 yanlış 1 doğruyu götürecek mi LGS 2021 detayları

LGS 3 yanlış 1 doğruyu götürecek mi? LGS 2021 detayları

LGS'de 3 yanlış 1 doğruyu götürüyor mu sorusu Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yanıtlandı. LGS'de sözel ve sayısal alanlardan sınava girecek olan öğrenciler, yanlış cevapların doğru cevapları götürüp götürmeyeceği merak ediliyordu. Peki, LGS 3 yanlış 1 doğruyu götürecek mi? İşte, o bilgiler

5.06.2021Gündem
Özel eğitimlilere üniversite hakkı

Özel eğitimlilere üniversite hakkı

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) yapacağı değişiklikle hafif zihinsel engelli öğrencilerin eğitim gördüğü özel eğitim meslek okulu mezunları, üniversite sınavına girebilecek. İstanbul Sanayi Odası (İSO) ile yapılan iş birliği ile de bu öğrencilerin, gerçek iş ortamlarında beceri eğitimi almaları ve istihdamlarına öncelik tanınması sağlanacak.

5.06.2021Eğitim
E Okul LGS sınav giriş belgesi çıktı olarak alınacak mı MEBden sınav giriş belgesi ve E-Okul açıklaması

E Okul LGS sınav giriş belgesi çıktı olarak alınacak mı? MEB'den sınav giriş belgesi ve E-Okul açıklaması

LGS sınav giriş belgesi E-Okul üzerinden görüntülenebilecek. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından gerçekleşecek olan LGS sınavı için giriş belgeleri öğrencilerin sınava gireceği sırada hazır olarak bulunacak. Öğrencinin çıktı alacağı sınav giriş belgesi sınav esnasında herhangi bir işe yaramayacak. Peki, E-Okul LGS sınav giriş belgesi ile sınav yerleri nereden ve nasıl görüntülenir? İşte, o konu hakkında merak edilen bazı bilgiler

4.06.2021Gündem
Milli sporcular için sözleşmeli öğretmenlik başvuruları 7 Haziranda başlayacak

Milli sporcular için sözleşmeli öğretmenlik başvuruları 7 Haziran'da başlayacak

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB) milli sporcuların sözleşmeli öğretmenlik başvuruları, 7 Haziran'da başlayacak.

4.06.2021Gündem
Karneler ne zaman verilecek  Teşekkür ve takdir belgeleri dağıtılacak mı MEBden 2. dönem karneleri için açıklama

Karneler ne zaman verilecek? Teşekkür ve takdir belgeleri dağıtılacak mı? MEB'den 2. dönem karneleri için açıklama

Karnelerin verileceği tarih için Milli Eğitim Bakanlığı'ndan son dakika açıklama geldi. Öğrencilerin karnelerini haziran ayında alacağını daha önce bildiren MEB takdir ve teşekkür belgelerinin dağıtımı hakkında yeni yol haritasını belirledi. Karne, teşekkür ve takdir belgeleri elektronik ortamda erişime açılacak, isteyenler ise basılı karnelerini alabilecekler. Milyonları ilgilendiren karar sonrası veli ve öğrenciler Karneler ne zaman verilecek? sorusunun yanıtına odaklandı. İşte, karne, takdir ve teşekkür belgelerinin dağıtılacağı tarihle ilgili ayrıntılı bilgiler.

3.06.2021Gündem
MEBden karne açıklaması: İsteyen velilere basılı olarak verilecek

MEB'den karne açıklaması: İsteyen velilere basılı olarak verilecek

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), 2020-2021 eğitim öğretim yılı 2. dönem için karne, teşekkür ve takdir belgeleri elektronik ortamda öğrenci ve velilerin erişimine açılacak, talep eden velilere ise okul müdürlüklerince basılı karne de verilebilecek.

3.06.2021Eğitim
Sorumluluk Sınavı ne zaman İşte MEBden gelen son bilgiler

Sorumluluk Sınavı ne zaman? İşte MEB'den gelen son bilgiler

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 2020-2021 eğitim ve öğretim yılının ikinci döneminde yapılacak sınavlara yönelik hazırlık, 9, 10 ve 11. sınıf öğrencilerine bu sınavlara katılıp katılmama hususunda tercih hakkı sunulacağını, sınavlara katılmak istemeyen öğrencilerin velilerinin bu taleplerini içeren dilekçeleriyle 21 Mayıs'a kadar eğitim kurumu müdürlüklerine başvuru yapmaları gerektiğini bildirmişti. Peki, Sorumluluk Sınavı ne zaman?

3.06.2021Gündem
MEB’den son hatırlatmalar

MEB’den son hatırlatmalar

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 6 Haziran’da LGS’ye girecek öğrenciler için sınavla ilgili teknik hatırlatmalar yaptı.

3.06.2021Eğitim
Telafi eğitimi ne zaman başlayacak MEB telafi eğitimi için tarih verdi

Telafi eğitimi ne zaman başlayacak? MEB telafi eğitimi için tarih verdi

MEB telafi eğitimi için tarih verdi. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Personel Genel Müdürü Ömer İnan, telafi eğitimleriyle ilgili, "İsteyen öğretmen ve öğrencilere, sanatsal, sportif ve kültürel etkinlikler için imkânlar oluşturduk. Öğretmenlerimiz, bu programlarda öngörülen ders saati üzerinden görev alabileceklerdir" dedi. Telafi eğitimi açıklaması ardından gözler bir kez daha tarih bilgisine çevrildi. Peki, telafi eğitimi ne zaman başlayacak?

3.06.2021Gündem
Bakan Selçuk’tan eğitimde telafi açıklaması

Bakan Selçuk’tan eğitimde telafi açıklaması

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, “Telafide Ben De Varım” tanıtım programında konuştu. Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Ofisi’nde düzenlenen tanıtım programı kapsamında eğitim editör, yazar ve muhabirleriyle bir araya gelen Bakan Selçuk, Ulusal Destekleme Programı’yla (UDEP) Türkiye’deki tüm çocukların destekleneceğini söyledi. Bu desteğin özellikle gelecek 1,5 yıla yayılarak yapılacağını kaydeden Ziya Selçuk, esas amacın, çocukların gelişimindeki eksiklikler ve bunların tamamlanması için neler yapılabileceği sorularına yanıt aramak olduğunu aktardı.

3.06.2021Eğitim
Telafide ben de varım web sitesi ile MEB eğitim programı açıklandı

Telafide ben de varım web sitesi ile MEB eğitim programı açıklandı

Telafi eğitimi için açıklama yapan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yayımladıkları internet sitesi aracılığıyla öğrencilerin telafi eğitimlerinde önemli destek alabileceğini aktardı. Okulöncesi, ilkokul, ortaokul, lise öğrencilerinin etkinlik listesi bulabileceği telafide ben de varım internet sitesi, meb.gov.tr aracılığıyla görüntülenebilecek. İşte, Meb.gov.tr üzerinden erişilebilecek olan telafide ben de varım internet sitesi hakkında detaylı bilgiler

2.06.2021Gündem
Tüm yaz boyu okullar açık

Tüm yaz boyu okullar açık

Okullarda eğitim 2 Temmuz Cuma gününe kadar telafiyle sürecek ancak isteyen öğrenciler için okullar yaz boyunca açık olacak. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, telafi eğitiminin detaylarını şöyle anlattı:

2.06.2021Eğitim