EKSTRA
MENÜ

Bilsem

Bilsem ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Bilsem haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 1.987 Bilsem haberi bulunmuştur.

Bilsem Haberleri

Uzaktan eğitimin tüm ayrıntıları açıklandı

Uzaktan eğitimin tüm ayrıntıları açıklandı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) yüz yüze eğitime verilen arada, hastalık, izin ve benzeri nedenlerle canlı ders uygulaması yapamayan öğretmenlerin yerine öğretmen görevlendirmesi yapılacağını bildirdi.

19.11.2020Eğitim
Bilim merkezlerinde görevli öğretmenlere yüksek lisans imkanı

Bilim merkezlerinde görevli öğretmenlere yüksek lisans imkanı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü ile Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi arasındaimzalanan eğitim iş birliği protokolüyle Bilim ve Sanat Merkezlerinde (BİLSEM) görev yapan öğretmenlerin Savunma Teknolojileri Ana Bilim Dalı"nda lisansüstü eğitim almalarına imkan sağlandığı bildirildi.

17.11.2020Teknoloji
BİLSEM sonuçları ne zaman açıklanacak BİLSEM bireysel değerlendirme tarihleri

BİLSEM sonuçları ne zaman açıklanacak? BİLSEM bireysel değerlendirme tarihleri

BİLSEM sonuçlarının ne zaman açıklanacağı merak ediliyor. Bilim Sanat Merkezlerinde eğitim görmek isteyen öğrenciler heyecanla süreci takip ediyorlar. Grup tarama test sonuçlarının açıklanmasının ardından sıra bireysel değerlendirme sürecine geldi. Peki BİLSEM sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte sonuç açıklanma ve mülakat tarihleri

13.11.2020Gündem
Bilim ve Toplum Programları başvuruları başladı

Bilim ve Toplum Programları başvuruları başladı

TÜBİTAK tarafından toplumda bilim ve teknoloji kültürü ile iletişiminin geliştirilmesini amaçlayan bilim ve toplum projeleri başvuruya açıldı.

11.11.2020Eğitim
BİLSEM giriş belgesi ne zaman yayımlanır İşte 2020 BİLSEM mülakat tarihleri

BİLSEM giriş belgesi ne zaman yayımlanır? İşte 2020 BİLSEM mülakat tarihleri

BİLSEM giriş belgesi ile ilgili araştırmalar hızlandı. Bilim ve Sanat Merkezlerine öğrenci alımı için seçmeler iki aşamalı şekilde yapılıyor. BİLSEM’de grup tarama uygulamaları 4 Ocak ve 11 Ekim tarihleri aralığında yapıldı. Sonuçlar ise 14 Ekim’de meb.gov.tr adresinden erişime açıldı. Şimdi gözler bireysel değerlendirme tarihlerine çevrildi. Peki BİLSEM mülakat tarihleri ne zaman, giriş belgesi yayımlandı mı? İşte yanıtı

11.11.2020Gündem
Görme engelliler renkleri fark edebilecek

Görme engelliler renkleri fark edebilecek

Ankara Sincan Şehit Abdullah Büyüksoy Bilim ve Sanat Merkezi öğrencileri, görme engellilerde renk algısı oluşturacak önemli bir projeye imza attı. Dünya'nın en büyük Uzay ve Teknoloji Festivali "TEKNOFEST 2020'de birincilik ödülü alan projelerini evrensel boyuta taşımak isteyen geleceğin bilim insanları, Braille Alfabesine uzantı olabilecek renk pikselleri hazırladı.

7.11.2020Eğitim
BİLSEM öğrencilerinin başarısı

BİLSEM öğrencilerinin başarısı

Sincan Şehit Abdullah Büyüksoy Bilim ve Sanat Merkezi öğrencileri görme engelli öğrencilerin okumasını kolaylaştıracak renk kodları oluşturdu.

7.11.2020Eğitim
BİLSEM’ler de yüz yüze eğitime başladı

BİLSEM’ler de yüz yüze eğitime başladı

BİLSEM'lere kayıtlı 1, 2, 3, 4, 5, 8'inci sınıflar ile 9'uncu sınıf öncesi hazırlık sınıfları ve 9 ve 12'nci sınıflarındaki öğrenciler, bu merkezlerde yüz yüze eğitimlerine başlayacak. BİLSEM'e kayıtlı öğrenciler de yüz yüze eğitimlerine haftada en fazla iki gün devam edebilecek. Yüz yüze eğitim dışında kalan tüm dersler uzaktan eğitim yoluyla tamamlanacak.

6.11.2020Eğitim
Eğitim bütçesi komisyonda kabul edildi

Eğitim bütçesi komisyonda kabul edildi

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "Tekli eğitime geçiş ve okul öncesi eğitim hedefimiz, uzaktan eğitim, okullardaki deprem güçlendirme faaliyetleri ve meslek liselerinin atölye altyapısı gibi özel önem verdiğimiz alanlar için MEB yatırım bütçesini, 5.8 milyar liradan yüzde 94 artırarak 11.3 milyar liraya çıkartıyoruz" dedi.

3.11.2020Eğitim
Eğitimde 2021 yılı hedefleri belirlendi

Eğitimde 2021 yılı hedefleri belirlendi

Resmi Gazete'de yayımlanan 2021 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programına göre, MEB tarafından, pandemi süreci ve gelişecek yeni durumlara göre, öğrenci devamı takip edilerek devamsızlık raporu hazırlanacak. Türkçe ve matematik derslerinden temel düzeydeki kazanımları yeterli düzeyde edinemeyen üçüncü sınıf öğrencilerine ilkokullarda yetiştirme programı kapsamında eğitim verilecek. 4, 8 ve 10’uncu sınıf düzeylerindeki öğrencilerin, üst düzey zihinsel becerileri ve kendileri hakkındaki görüşleri, öğrenme biçimleri ABİDE araştırması kapsamında belirlenecek. EBA'nın etkin kullanımının sağlanması amacıyla sisteme eklenen ders destek materyallerinin ve uygulamaların sayısı arttırılacak. Yükseköğretimde, meslek icra yetkisi veren hukuk, sağlık ve mühendislik alanlarının asgari başarı puan şartı artırılacak ve bu uygulamanın kapsamı genişletilecek.

27.10.2020Eğitim
Oğlu, hamile gelininin yanında öldürülen baba yaşananları anlattı

Oğlu, hamile gelininin yanında öldürülen baba yaşananları anlattı

Bursa’nın İnegöl ilçesinde hamile eşinin gözü önünde öldürülen Alper Cin’in (24) babası Ahmet Cin (50), bugün görülecek duruşma öncesi DHA’ya konuştu. Cinayetten kendisinin sorumlu tutulduğunu söyleyen Ahmet Cin, “Oğlum doğum günümde öldürüldü. Gelinim olaydan sonra gitti, 8 aylık torunumu hiç göremedim” dedi. Öte yandan olay gününe ait yeni güvenlik kamera görüntüleri ortaya çıktı.

27.10.2020Haber
Son dakika haberler: Bursada oğlu öldürülen babadan yürek yakan sözler

Son dakika haberler: Bursa'da oğlu öldürülen babadan yürek yakan sözler

Bursa’nın İnegöl ilçesinde hamile eşinin gözü önünde öldürülen Alper Cin’in (24) babası Ahmet Cin (50), bugün görülecek duruşma öncesi DHA’ya konuştu. Cinayetten kendisinin sorumlu tutulduğunu söyleyen Ahmet Cin, “Oğlum doğum günümde öldürüldü. Gelinim olaydan sonra gitti, 8 aylık torunumu hiç göremedim” dedi. Öte yandan olay gününe ait yeni güvenlik kamera görüntüleri ortaya çıktı.

27.10.2020Gündem
İki öğrenci uykuda üst açma sorunu için geliştirdikleri projeyi TÜBİTAKa sundu

İki öğrenci 'uykuda üst açma sorunu' için geliştirdikleri projeyi TÜBİTAK'a sundu

MANİSA Bilim ve Sanat Merkezi'nde (BİLSEM) 8'inci sınıf öğrencileri Kaan Biçer (13) ve Muhammed Talha Çetinkaya (13), kardeşlerinin geceleri üzerini açmalarından esinlenerek öğretmenlerinin de desteğiyle 'Otomatik Yatak Projesi' tasarladı. Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu'na (TÜBİTAK) sunulan proje, Bölge Sergisi'ne kalmaya hak kazandı. Kaan Biçer, Gece bireylerin üstünü açıp hasta olmalarını engellemek amacıyla otomatik yatak sistemi geliştirdik. Kendi kardeşim gece üstünü açtığında sürekli hasta oluyordu. Bunlardan esinlenerek yola çıktık. Hazırladığımız projeyi TÜBİTAK'a sunduk. Bölge sergisine kalmaya hak kazandı. Mutluyuz diye konuştu.

23.10.2020Haber
Kardeşi hasta olmasın diye Otomatik Yatak Sistemi yaptı

Kardeşi hasta olmasın diye 'Otomatik Yatak Sistemi' yaptı

Manisa Bilim ve Sanat Merkezi’nde (BİLSEM) 8’inci sınıf öğrencileri Kaan Biçer (13) ve Muhammed Talha Çetinkaya (13), kardeşlerinin geceleri üzerini açmalarından esinlenerek öğretmenlerinin de desteğiyle ’Otomatik Yatak Projesi’ tasarladı. Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu’na (TÜBİTAK) sunulan proje, Bölge Sergisi’ne kalmaya hak kazandı.

23.10.2020Ekonomi
Öğrencilerin ateşi yükseldiğinde kimlik kartları uyarı verecek

Öğrencilerin ateşi yükseldiğinde kimlik kartları uyarı verecek

Ordu'daki Dr. M. Hilmi Güler Bilim ve Sanat Merkezi'nde, Kovid-19 ile mücadele kapsamında tasarlanan ‘öğrenci kimlik kartı’nın boyna takılan kısmı enseden ateşi ölçecek.

22.10.2020Eğitim
Cem Davran tiyatro kurdu

Cem Davran tiyatro kurdu

Cem Davran kendi tiyatrosunun ilk oyununa hazırlanıyor.

21.10.2020Keyif
Sinan Çetinin oğlu Rüzgar Çetinden sonra küçük oğlu Orfeo Çetin de alkollü araç kullanırken yakalandı

Sinan Çetin'in oğlu Rüzgar Çetin'den sonra küçük oğlu Orfeo Çetin de alkollü araç kullanırken yakalandı

Ünlü yönetmen Sinan Çetin’in küçük oğlu Orfeo Çetin, Bebek’te 1.45 promil alkollü araç kullanırken trafik çevirmesine takıldı. Orfeo hakkında soruşturma başlatıldı. Çetin’in büyük oğlu Rüzgar da 2016’da alkollü araç kullandığı için karıştığı kazada bir polis memurunun ölümüne neden olmuştu.

21.10.2020Magazin
COVID-19’u Ciddiye Almayanlarla Nasıl Konuşulur

COVID-19’u Ciddiye Almayanlarla Nasıl Konuşulur?

Pandemi, insan ilişkilerini epeyce zorlasa da COVID-19'u artık ciddiye almadığı açıkça belli olan arkadaşların sosyal medya görüntülerine şaşırmamak elde değil. Tatil fotoğrafları, teknelerde maskesiz büyük gruplar, partiler… Bekarlığa veda partileriyle bu sürenin bitmesi ne yazık ki imkansız!

19.10.2020İyi Yaşam
BİLSEM sonuç sonuçlarını tıkla sorgula: MEB, BİLSEM sonuç ekranı

BİLSEM sonuç sonuçlarını tıkla sorgula: MEB, BİLSEM sonuç ekranı

BİLSEM sonuçları bugün adayların erişimine açıldı. Grup Tarama testi için 4 Ocak 2020 tarihinden bu yana sınava giren öğrenciler, son sınava 11 Ekim tarihine girdi ve değerlendirme safhasına geçildi. BİLSEM sınav sonuçları değerlendirmesinde 1. sınıflarda 60, 2 ve 3. sınıflarda 70 soruyu 10 puan üzerinden hesaplayan MEB, bu kapsamda bireysel değerlendirme sınavına girmeye hak kazanmış öğrencileri belirledi. BİLSEM sınav sonuçları kapsamında bireysel değerlendirme hakkını kazanan öğrenciler, 11 Kasım tarihi itibariyle giriş belgelerini kayıtlı oldukları okullardan alabilecek. İşte, BİLSEM sonuçları ve BİLSEM sınav sonuçları sonrasında izlenecek takvim hakkında detaylı bilgiler

15.10.2020Gündem
BİLSEM baraj ve taban puanı kaç BİLSEM puan hesaplama 2020

BİLSEM baraj ve taban puanı kaç? BİLSEM puan hesaplama 2020!

BİLSEM baraj puanı, o yıl içerisinde sınava giren öğrencilerin verdiği cevaplara göre değişmektedir. Sadece doğru sonuçların baz alındığı BİLSEM sınav sonuçları hesaplamasında soru sayısına göre hesap yapılmaktadır. BİLSEM taban puanı ve baraj puanı buna göre değişkenlik göstermektedir. Peki, BİLSEM baraj puanı kaç? İşte, BİLSEM puan hesaplama hakkında merak edilen bazı bilgiler

14.10.2020Gündem
BİLSEM tarama uygulaması sonuçları açıklandı

BİLSEM tarama uygulaması sonuçları açıklandı

MEB, BİLSEM 1, 2 ve 3’üncü grup tarama uygulaması sonuçlarını açıkladı. Yerleşmeye hak kazanan öğrenciler, 2021-2022 eğitim öğretim yılından itibaren eğitimlerine başlayacak.

14.10.2020Eğitim
BİLSEM sınav sonuçları sorgula: BİLSEM sonuçları 2020 açıklandı Bireysel değerlendirme ne zaman ve nasıl yapılacak

BİLSEM sınav sonuçları sorgula: BİLSEM sonuçları 2020 açıklandı! Bireysel değerlendirme ne zaman ve nasıl yapılacak?

BİLSEM sonuçları bugün adayların erişimine açıldı. Grup Tarama testi için 4 Ocak 2020 tarihinden bu yana sınava giren öğrenciler, son sınava 11 Ekim tarihine girdi ve değerlendirme safhasına geçildi. BİLSEM sınav sonuçları değerlendirmesinde 1. sınıflarda 60, 2 ve 3. sınıflarda 70 soruyu 10 puan üzerinden hesaplayan MEB, bu kapsamda bireysel değerlendirme sınavına girmeye hak kazanmış öğrencileri belirledi. BİLSEM sınav sonuçları kapsamında bireysel değerlendirme hakkını kazanan öğrenciler, 11 Kasım tarihi itibariyle giriş belgelerini kayıtlı oldukları okullardan alabilecek. İşte, BİLSEM sonuçları ve BİLSEM sınav sonuçları sonrasında izlenecek takvim hakkında detaylı bilgiler

14.10.2020Gündem
BİLSEM sonuçları için MEBten son dakika açıklaması: 2020 BİLSEM  1, 2 ve 3. Sınıf grup tarama sonuçları açıklandı

BİLSEM sonuçları için MEB'ten son dakika açıklaması: 2020 BİLSEM 1, 2 ve 3. Sınıf grup tarama sonuçları açıklandı

2020 BİLSEM sonuçları için bekleyiş sona erdi. MEB'ten gelen son dakika açıklamasıyla birlikte BİLSEM grup tarama sonuçlarının açıklandığı duyuruldu. Bilim ve Sanat Merkezleri 1, 2 ve 3. sınıf grup tarama uygulaması sonuçları açıklandı. Bireysel değerlendirme sonucunda bilim ve sanat merkezlerine yerleşmeye hak kazanan öğrenciler, 2021-2022 eğitim öğretim yılından itibaren eğitimlerine başlayacaklar. İşte 2020 BİLSEM 1, 2 ve 3. Sınıf grup tarama sonuç sorgulama ekranı...

14.10.2020Gündem
Özel eğitim için detaylar belli oldu

Özel eğitim için detaylar belli oldu

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 12 Ekim'den itibaren tüm özel eğitim okullarında yüz yüze eğitime başlanacağını bildirdi.

10.10.2020Eğitim
Özel eğitim okullarında yüz yüze eğitimin detayları belli oldu

Özel eğitim okullarında yüz yüze eğitimin detayları belli oldu

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 12 Ekim'den itibaren tüm özel eğitim okullarında yüz yüze eğitime başlanacağını bildirdi.

9.10.2020Gündem
BİLSEM 2020 sonuçları ne zaman açıklanacak BİLSEM sınav sonuçları için geri sayım

BİLSEM 2020 sonuçları ne zaman açıklanacak? BİLSEM sınav sonuçları için geri sayım

BİLSEM grup tarama testlerine giren adaylar sınav sonuçlarının açıklanmasını bekliyorlar. Ocak ayında başlayan grup tarama testlerine koronavirüs önlemleri kapsamında ara verilmişti. Yeniden başlayan sınavlar 11 Ekim’de sona erecek. Peki BİLSEM sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte MEB tarafından açıklanan sonuç açıklanma tarihi

9.10.2020Gündem
Annesi kızınca proje üretti, Teknofestte birinci oldu

Annesi kızınca proje üretti, Teknofest'te birinci oldu

Manisa'da, pandemi sürecinde annesiyle birlikte hastaneye giden ve sıra alma cihazına dokunduğu sırada annesinin mikrop vardır, dokunma, elleme uyarısı üzerine proje üreten Manisa Bilim ve Sanat Merkezi (BİLSEM) öğrencisi, Aybüke Demirok, TEKNOFEST 2020'de Türkiye birinciliği kazandı.

1.10.2020Teknoloji
Üstün yeteneklilere nasıl yaklaşılmalı

Üstün yeteneklilere nasıl yaklaşılmalı?

Belirli bir alanda yaşıtlarının ötesinde performans gösteren ve standart testlerle, uzmanlar tarafından tanı konulabilen çocuklara üstün yetenekli deniyor. Bu alanlar zeka, yaratıcılık, eleştirel düşünme gibi bilişsel alanlarda gözlemlenebildiği gibi bedensel veya sanatsal gibi yetenek alanlarında da gözlemlenebilir.

28.09.2020Eğitim
Küçük Özge’den ’Saçım saçın olsun’ kampanyasına destek

Küçük Özge’den ’Saçım saçın olsun’ kampanyasına destek

ANTALYA’nın Alanya ilçesinde 9 yaşındaki Özge Lal Ünal, ’Saçım saçın olsun’ kampanyasına destek amacıyla kanser hastaları için saçını bağışladı. Kuaför Hüsnü Yüksel, destek vermek isteyen kadınların saçını ücretsiz kesiyor.

28.09.2020Gündem
TEKNOFESTte öğrencileri yarışma heyecanı sardı

TEKNOFEST'te öğrencileri yarışma heyecanı sardı

Gaziantep Ortadoğu Fuar Merkezi'nde düzenlenen Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST'te, öğrencileri yarışma heyecanı sardı.

25.09.2020Teknoloji
BİLSEM sınav sonuçları ne zaman açıklanacak 2020 BİLSEM sonuçları için gözler MEBte

BİLSEM sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? 2020 BİLSEM sonuçları için gözler MEB'te

BİLSEM sınav sonuçları için heyecan giderek artıyor. Koronavirüs önlemleri kapsamında ara verilen grup tarama BİLSEM seçim aşamalarından biri olan grup tarama testleri 11 Ekim’e kadar devam edecek. 2019-2020 Bilim ve Sanat Merkezleri Öğrenci Tanılama ve Yerleştirme Kılavuzu ile ilgili yapılan açıklamada BİLSEM sınav sonuçlarının ne zaman açıklanacağı duyuruldu.

24.09.2020Gündem
Özel yetenekli çocuklar Teknofest finallerine kaldı

Özel yetenekli çocuklar Teknofest finallerine kaldı

Özel yetenekli çocukları geleceğin dünyasına hazırlamak amacıyla hayata geçirilen Zeka Gücü Sınıfları, yüzlerce proje ile Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST’te finale kaldı. Türkiye’nin 30’dan fazla ilinde bulunan Zeka Gücü Sınıfları ile geleceğin teknoloji üreten nesilleri yetişiyor.

18.09.2020Teknoloji
BİLSEM sınav sonuçları açıklandı mı BİLSEM 2020 sonuçları için MEB tarih verdi

BİLSEM sınav sonuçları açıklandı mı? BİLSEM 2020 sonuçları için MEB tarih verdi

BİLSEM sınav sonuçlarının ne zaman açıklanacağı merak ediliyor. 2019-2020 Bilim ve Sanat Merkezleri Öğrenci Tanılama ve Yerleştirme Kılavuzu ile ilgili açıklama yapıldı ve tarihler belli oldu. Grup tarama testi sonuçları MEB tarafından yayımlanan takvime göre ekim ayında açıklanacak. İşte BİLSEM sınav sonuç tarihi

17.09.2020Gündem
Özel yetenekli öğrencilere TÜBİTAKtan desteği

Özel yetenekli öğrencilere TÜBİTAK'tan desteği

Özel yetenekli öğrencilerin eğitim aldığı İzmit BİLSEM'de rehber öğretmen olarak görev yapan Merve Koçer'in hazırladığı "Özel Yetenekliler için Sosyal ve Duygusal Öğrenme Bilim Okulu" projesi, TÜBİTAK'tan destek almaya hak kazandı.

14.09.2020Teknoloji
BİLSEM sınav sonuçları ne zaman açıklanacak BİLSEM 2020 sonuçları için geri sayım

BİLSEM sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? BİLSEM 2020 sonuçları için geri sayım

BİLSEM sınav sonuçları ile ilgili Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklama yapıldı. Ocak ayında başlayan BİLSEM grup tarama testine koronavirüs nedeni ile ara verilmişti. Yapılan yeni açıklamada 4 Ocak’ta başlayan grup tarama sınavlarının 11 Ekim’e kadar devam edeceği duyuruldu. Peki BİLSEM sınav sonuçları ne zaman açıklanacak?

11.09.2020Gündem
BİLSEM sınav sonuçları ne zaman açıklanır MEBten BİLSEM 2020 sonuçları ile ilgili duyuru

BİLSEM sınav sonuçları ne zaman açıklanır? MEB'ten BİLSEM 2020 sonuçları ile ilgili duyuru

BİLSEM sınav sonuçları ile ilgili araştırmalar hızlandı. Bilim ve Sanat Merkezleri Öğrenci alımında iki farklı değerlendirme uygulanıyor.  Adaylar öncelikle grup tarama testine giriyorlar. 2019-2020 Bilim ve Sanat Merkezleri Öğrenci Tanılama ve Yerleştirme Kılavuzu ile ilgili açıklama yapıldı ve tarihler belli oldu. Bu takvime göre 4 Ocak’ta başlayan grup tarama sınavları 11 Ekim’e kadar devam edecek. Peki BİLSEM sınav sonuçları ne zaman açıklanır? İşte yanıtı...

2.09.2020Eğitim
BİLSEM sınav sonuçları ne zaman açıklanır MEBten BİLSEM 2020 sonuçları ile ilgili açıklama

BİLSEM sınav sonuçları ne zaman açıklanır? MEB'ten BİLSEM 2020 sonuçları ile ilgili açıklama

BİLSEM sınav sonuçları ile ilgili araştırmalar hızlandı. Bilim ve Sanat Merkezleri Öğrenci alımında iki farklı değerlendirme uygulanıyor.  Adaylar öncelikle grup tarama testine giriyorlar. 2019-2020 Bilim ve Sanat Merkezleri Öğrenci Tanılama ve Yerleştirme Kılavuzu ile ilgili açıklama yapıldı ve tarihler belli oldu. Bu takvime göre 4 Ocak’ta başlayan grup tarama sınavları 11 Ekim’e kadar devam edecek. Peki BİLSEM sınav sonuçları ne zaman açıklanır? İşte yanıtı...

1.09.2020Gündem
Bakan Selçuk: 21 Eylül’de kararlıyız

Bakan Selçuk: 21 Eylül’de kararlıyız

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yarın başlayacak uzaktan eğitim öncesi İstanbul Dolmabahçe Çalışma Ofisi'nde düzenlenen toplantıda uzaktan eğitime ve 21 Eylül'de başlayacak yüz yüze eğitime dair açıklamalarda bulundu.

29.08.2020Eğitim
Diyarbakır annelerinin evlat nöbeti devam ediyor

Diyarbakır annelerinin evlat nöbeti devam ediyor

Diyarbakır annelerinin, dağa kaçırılan çocuklarına kavuşma ümidiyle HDP İl Başkanlığı binası önündeki evlat nöbeti sürüyor.

29.08.2020Gündem
Çinden şampiyonlukla döndü, üniversite sınavında istediği bölümü kazandı

Çin'den şampiyonlukla döndü, üniversite sınavında istediği bölümü kazandı

Çin'in başkenti Pekin'de 3 yıl önce düzenlenen Uluslararası Robot Şampiyonası'nda dünya birincisi olan robot takımında yer alan Eren Ekrem Kallıkçı, istediği üniversiteyi burslu kazanmayı başararak hayallerine bir adım daha yaklaşmanın mutluluğunu yaşıyor.

28.08.2020Teknoloji
HDP önündeki eylemde 360ıncı gün

HDP önündeki eylemde 360'ıncı gün

DİYARBAKIR'da, terör örgütü PKK tarafından kaçırılan çocuklarının bulunmasını isteyen 143 aile, HDP binası önündeki oturma eylemini 360'ıncı günde de sürdürdü. 2015 yılında, 15 yaşındayken, kaçırılan oğlu Baran için evlat nöbetini sürdüren Solmaz Öğrünç, "Bizim bu eylemimiz o çocuklara umut oldu. İnşallah biz de sevineceğiz, bir gün biz de çocuklarımıza kavuşacağız" dedi.

27.08.2020Gündem

Müşterilerin gözü önünde dehşet saçmıştı! İfadesi akıllara durgunluk verdi: Yanlış kişiyi öldürdüm

Bursa'da tekel bayi işletmecisi Yılmaz Aslankılıç’ın (39) öldürülmesine ilişkin Sezgin Özfındukkıran (50), Yiğit Kaysuk (25) ile tutuksuz sanık Ahmet G.nin (52) yargılanmasına başlandı. Sezgin Özfındukkıran savunmasında, "Olay günü, kızımın ilişki yaşadığını öğrendiğim kişinin çalıştığı tekel bayisinin yakınındaki çalılık alana tüfek sakladım. Daha sonra tüfeği alarak, gittiğim bayide kızım ile ilişkisi olan çalışanın yerine yanlışlıkla onun patronunu öldürdüğümü anladım. Ben kızıma tecavüz edildiğini düşünmüştüm. Rıza dahilin de ilişkisi olduğunu bilseydim bu işe kalkışmazdım, çok pişmanım" dedi.

24.08.2020Gündem
Bakan Selçuktan 60 yaş üzerindeki öğretmenler için önemli açıklama

Bakan Selçuk'tan 60 yaş üzerindeki öğretmenler için önemli açıklama

MİLLİ Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "Öğretmenlerimizin mevcut sağlık durumları konusunda detaylı bir rapor hazırladık, kronik hastalığı bulunan ya da 60 yaşın üzerinde olan öğretmenlerimizin hepsi ile ilgili bilgiye sahibiz. Bu öğretmenlerimizin en az riskle mesleki faaliyetlerini yürütebilmeleri için imkanlarımızı seferber ederek tüm kolaylığı sağlayacağız" dedi.

24.08.2020Gündem
BİLSEM projelerine 1.5 milyon Euro hibe desteği

BİLSEM projelerine 1.5 milyon Euro hibe desteği

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü Mehmet Nezir Gül, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda bilim ve sanat merkezlerinin (BİLSEM) 50 projeyle 1.5 milyon Euro hibe desteği aldığını belirtti.

23.08.2020Eğitim
BİLSEM sınav sonuçları ne zaman açıklanacak MEB tarihi açıkladı

BİLSEM sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? MEB tarihi açıkladı

BİLSEM sınav sonuçları ile ilgili Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklama yapıldı. Ocak ayında başlayan BİLSEM grup tarama testine koronavirüs nedeni ile ara verilmişti. Yapılan yeni açıklamada sağlık tedbirleri kapsamında güncellenen takvim yayımlandı. Bu takvimin 5 Eylül 2020 tarihinden itibaren uygulanacağı duyuruldu. İşte BİLSEM sınavları ile ilgili detaylar...

20.08.2020Gündem
Emirgan Korusunda işaret fişeğiyle yangın çıkartan şüpheliye jet hızıyla dava

Emirgan Korusu'nda işaret fişeğiyle yangın çıkartan şüpheliye jet hızıyla dava

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Sarıyer'de bulunan Emirgan Korusu'nda pazar akşamı işaret fişeğiyle yangın çıkaran Vahap Çap hakkında jet hızıyla dava açtı. İstanbul Cumhuriyet Savcısı Emine Koçak tarafından hazırlanan iddianamede Vahap Çap'ın "olası kastla yangın çıkarma" suçundan 3 aydan 1 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması talep edildi.

19.08.2020Gündem

Yazar Sonuçları

Doğal havuza muhatap bulamadık

Okurlarımızdan Işıl Baştan’ın, haklı olduğu endişesini paylaştığı e-postasını özetimle aktarıyorum:

28.10.2020

Kara Murat’ı boş verin de bu İstanbullu hanginiz?

“Memleket nere?” sorusunu da onu takip eden “Asıl memleket nere?” sorusunu da sevmem. Verdiğim cevabı da soruyu soranlar sevmez. Alternatif çözümler geliştirdim, kendime uydurma memleketler edindim. Kafam rahat!

6.09.2020