EKSTRA
MENÜ

Lgs

Lgs haberleri sayfasında güncel ve son dakika Lgs hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 2.122 Lgs haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

LGS; Liselere Geçiş Sistemi ifadesinin kısaltması olarak tanımlanabilir. Bu sınav, 2018- 2019 eğitim öğretim senesinde devreye girmiştir. LGS sınavına 8. sınıf öğrencileri girer. Sınava girmiş olan 8. sınıf öğrencilerinin yüzde 30 diploma notu, yüzde 70 sınav notu kullanılmaktadır.

LGS Nedir?

Liselere Geçiş Sistemi veya LGS; TC Milli Eğitim Bakanlığı'nın 2018- 2019 Eğitim Öğretim senesinden beri uygulamaya koymuş olduğu ortaöğretime giriş sistemi olarak tanımlanabilir. TEOG sınavının yerini LGS sistemi almıştır. Bu sistemde TIMS ve PISA soruları esas alınıp, mantık muhakemesi yeteneği ölçülmektedir. Sınavı kazanan öğrencilerin; Anadolu İmam Hatip Lisesi ve Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Anadolu Lisesi, Fen Lisesi, Sosyal Bilimler Lisesi gibi liselere gitme şansı bulunur. Sınavda belli başarıya ulaşamayan öğrenciler ise adrese dayalı okul tercihi yapabilir ve merkezi sınav ile öğrenci almayan okullarda eğitimini sürdürmeyi tercih edebilir. Sınava girmek zorunlu değildir.

Liselere Giriş Sınavı Konuları

Sınavın giriş konuları; seçmeli sayısal ve sözel konulardan oluşmaktadır. 6- 7- 8. sınıf müfredatı ile oluşacak olan sorular Milli Eğitim Bakanlığı ile hazırlanacaktır. Liselere Giriş Sınavı konuları, müfredat ile uyumlu bir şekilde hazırlanmaktadır.

LGS Soru Sayısı

Liselere Geçiş Sistemi veya LGS, TEOG sınavı yerine geçen bir sınav sistemidir. LGS sınavı 90 sorudan oluşmaktadır. Bununla birlikte derslere göre soru dağılımı bulunur. Derslere göre soru dağılımı ise; Türkçe dersinden 20 soru, matematik dersinden 20 soru, fen bilgisi dersinden 20 soru, din kültürü dersinden 20 soru, inkılap ve Atatürkçülük tarihi dersinden 10 soru, yabancı dil dersinden 10 soru olmak üzere toplam 90 sorudur. Yalnızca 8. sınıf dersleri konularından oluşmayan bu sınav 6.- 7. ve 9. sınıf olmak üzere her senenin müfredatından sorulmaktadır. LGS sınavı iki ayrı oturumdan oluşmaktadır. İlk oturumda 50 soru verilmekte olup 75 dakikalık bir süre tanımlanmaktadır. İkinci oturumda ise sayısal alan olmak üzere 40 soru verilerek 80 dakikalık süre tanımlanmaktadır.

LGS Soru Dağılımı Hakkında Bilgi

Liselere Geçiş Sınavı soru dağılımı aşağıdaki gibi olacaktır;

Türkçe Dersi Konu Dağılımı:

 - Anlam Bilgisi,

 - Sözcükte Anlam,

 - Paragrafta Anlam,

 -Cümlede Anlam,

 -Yazım ve Noktalama,

 -Ses Bilgisi,

 - Noktalama İşaretleri,

 - Yazım imla Kuralları,

 - Dil Bilgisi,

 - Yazı Türleri,

 - Fiil Çatısı,

 - Anlatım Bozuklukları,

 - Söz sanatları,

 - Cümlenin Öğeleri,

 - Eylemsi.

Matematik Dersi Konu Dağılımı:

 - Sayılar ve İşlemler,

 - Çarpanlar ve Katlar,

 - Üslü İfadeler,

 - Kara köklü İfadeler,

 - Olasılık,

 - Basit olayların olma olasılığı,

 - Geometri,

 - Üçgenler,

 - Eşitlik ve Benzerlik,

 - Dönüşüm geometrisi,

 - Geometrik Cisimler,

 - Cebir,

 - Eşitsizlikler,

 - Doğrusal Denklemler,

 - Cebirsel İfadeler ve özdeşlikler,

 - Veri İşleme.

 Fen Bilgisi Dersi Konu Dağılımı:

 - İnsanda üreme, büyüme ve gelişme,

 - Basit Makineler,

 - Maddenin Yapısı ve Özellikleri,

 - Işık ve ses,

 - Canlılar ve Enerji İlişkileri ve maddenin halleri ile ısı,

 - Yaşamımızdaki Elektrik,

 - Deprem ve Hava Olayları.

 İnkılâp Tarihi ve Atatürkçülük Konu Dağılımı:

 - Bir Kahraman Doğuyor,

 - Milli Uyanış Yurdumuzun İşgaline Tepkiler,

 - Ya İstiklal Ya Ölüm,

 - Çağdaş Türkiye Yolunda,

 - Atatürkçülük, İkinci Dünya Savaşı ve Sonrası,

 - Atatürk Dönemi Türkiye dış politikası,

 - Atatürk’ün Ölümü.

Avukat Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir?

Doktor Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir?

Fizik Dersine Nasıl Çalışılır? Fiziğe Çalışma Teknikleri Ve Öneriler 

Dikkat Dağınıklığı Nasıl Giderilir? Dikkat Dağınıklığını Önlemek Ve Geliştirmek İçin Öneriler 

Lgs Haberleri

Tüm eğitim kademelerinde yardımcı kaynaklar kasımdan itibaren ücretsiz dağıtılacak

Tüm eğitim kademelerinde yardımcı kaynaklar kasımdan itibaren ücretsiz dağıtılacak

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, tüm eğitim kademelerinde yardımcı kaynakların ve destekleyici eğitim materyallerinin kasım ayından itibaren ücretsiz dağıtılmaya başlanacağını bildirdi. Bakan Özer, "Sadece LGS ve YKS sınavlarına hazırlık için değil, 2. sınıftan 12. sınıfa kadar tüm kademelerde ve sınıf seviyelerinde etkinlikten ayrıntılı fasiküllere kadar, yani mevcut öğrenmenin yan takviye destekleyici materyaller ile desteklenmesiyle ilgili bir adım attık" dedi.

21.10.2021Haber
Yardımcı kaynaklar ücretsiz dağıtılacak

Yardımcı kaynaklar ücretsiz dağıtılacak

Özer, tüm eğitim kademelerinde yardımcı kaynakların ve destekleyici eğitim materyallerinin kasım ayından itibaren ücretsiz dağıtılmaya başlanacağını bildirdi.

21.10.2021Eğitim
Son dakika: Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer açıkladı Kasım ayından itibaren ücretsiz olacak

Son dakika: Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer açıkladı! Kasım ayından itibaren ücretsiz olacak

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, tüm eğitim kademelerinde yardımcı kaynakların ve destekleyici eğitim materyallerinin kasım ayından itibaren ücretsiz dağıtılmaya başlanacağını bildirdi. Bakan Özer, "Sadece LGS ve YKS sınavlarına hazırlık için değil, 2. sınıftan 12. sınıfa kadar tüm kademelerde ve sınıf seviyelerinde etkinlikten ayrıntılı fasiküllere kadar, yani mevcut öğrenmenin yan takviye destekleyici materyaller ile desteklenmesiyle ilgili bir adım attık" dedi.

21.10.2021Gündem
2022 LGS tarihi belli oldu mu İşte Liselere Geçiş Sınavının 2022 etabı hakkında son bilgiler

2022 LGS tarihi belli oldu mu? İşte Liselere Geçiş Sınavı'nın 2022 etabı hakkında son bilgiler

Yüz binlerce sekizinci sınıf öğrencisi ve ailesinin merak ettiği konulardan biri de LGS sınavının tarihi. Geçtiğimiz yıl haziran ayında yapılan LGS'nin bu yılki tarihi, sınava aylar olmasına karşın araştırılıyor. Peki, LGS sınavı ne zaman? 2022 LGS ne zaman?

16.10.2021Gündem
DYK başvurusu ne zaman bitecek İşte 7. ve 11. sınıfların Destekleme ve yetiştirme kurs başvurularında son durum

DYK başvurusu ne zaman bitecek? İşte 7. ve 11. sınıfların Destekleme ve yetiştirme kurs başvurularında son durum

Destekleme ve yetiştirme kurslarına başvuruların ne zaman biteceği gündemde yer almaya devam ediyor. MEB, daha önce Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında yapılacak merkezi sınava hazırlanan 8'inci ve Yükseköğretim Kurumları Sınavı'na (YKS) girecek 12'nci sınıf öğrencilerinin katıldığı DYK'lerden, 7 ve 11'inci sınıf öğrencilerinin de faydalanmasına imkan sağladı. Peki, DYK başvurusu ne zaman bitecek? İşte, ayrıntılar.

14.10.2021Gündem
Mesleki eğitimde iki müjde

Mesleki eğitimde iki müjde

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Mesleki eğitimi güçlendirmek gayesiyle hayata geçirdiğimiz projeyle belirlenen okullara bir yılda 1 milyar lira yatırım yaptık" dedi.

11.10.2021Eğitim
Demirören Medya Lisesi için imzalar atıldı: Geleceğin gazetecileri bu okuldan yetişecek

Demirören Medya Lisesi için imzalar atıldı: Geleceğin gazetecileri bu okuldan yetişecek

Demirören Medya Center’da oluşturulacak sınıflarda geleceğin gazetecilerini yetiştirecek Demirören Medya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi için imzalar atıldı. Protokolü Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer ile Demirören Medya Yatırımları Ticaret A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Yıldırım Demirören ve Başkan Yardımcısı Meltem Demirören Oktay imzaladı.

8.10.2021Gündem
İstanbulda Demirören Medya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Açılıyor

İstanbul'da Demirören Medya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Açılıyor

Geleceğin medyasına çağa uygun yeni nesil gazeteciler yetiştirmeyi hedefleyen Demirören Medya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin ilk adımı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Demirören Medya arasında imzalanan protokolle atıldı. Protokol imza törenine Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Demirören Medya Yatırımları Ticaret A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Yıldırım Demirören ve Başkan Yardımcısı Meltem Demirören Oktay katıldı.

7.10.2021Gündem
Pandemi kaybına yardımcı kaynakla telafi

Pandemi kaybına yardımcı kaynakla telafi

Milli Eğitim Bakanlığı öğrenci ve öğretmenlere destek olmak üzere kaynak çeşitliliğini artırma kararı aldı. Karar çerçevesinde her ayın ilk haftası hazırlanan destek paketi açıklanacak.

5.10.2021Eğitim
Son dakika... Milli Eğitim Bakanlığından yardımcı kaynak kararı Her ayın ilk haftası açıklanacak

Son dakika... Milli Eğitim Bakanlığı'ndan 'yardımcı kaynak' kararı! Her ayın ilk haftası açıklanacak

Milli Eğitim Bakanlığı tüm sınıf ve kademelerde haftada beş gün yüz yüze eğitime devam ederken öğrenci ve öğretmenlere destek olmak üzere kaynak çeşitliliğini artırma kararı aldı. Karar çerçevesinde her ayın ilk haftası hazırlanan destek paketi açıklanacak. İlkokul 2. sınıftan 12. sınıfa, tüm öğrencilerin uzaktan eğitimde oluşan öğrenme kayıplarını da telafi edebilmek için kapsamlı yardımcı kaynak destek paketi hazırlanacağını kaydeden Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 5000 soruluk ilk paketin erişime açıldığını belirtti.

4.10.2021Gündem
Öğrencilere her ay yardımcı kaynak desteği

Öğrencilere her ay yardımcı kaynak desteği

Millî Eğitim Bakanlığı tüm sınıf ve kademelerde haftada beş gün yüz yüze eğitime devam ederken öğrenci ve öğretmenlere destek olmak üzere kaynak çeşitliliğini artırma kararı aldı. Karar çerçevesinde her ayın ilk haftası hazırlanan destek paketi açıklanacak. Paketin ilki “yardimcikaynaklar.meb.gov.tr” üzerinden erişime açıldı. İlkokul 2’nci sınıftan 12’nci sınıfa, tüm öğrencilerin uzaktan eğitimde oluşan öğrenme kayıplarını da telafi edebilmek için her ay kapsamlı yardımcı kaynak destek paketi hazırlanacağını kaydeden Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 5 bin  soruluk ilk pakete tüm öğretmen ve öğrencilerin kolaylıkla ulaşabileceklerini belirtti.

4.10.2021Eğitim
2022 LGS tarihi belli oldu mu İşte MEBden gelen son bilgiler

2022 LGS tarihi belli oldu mu? İşte MEB'den gelen son bilgiler

2022 LGS tarihi hakkındaki araştırmalar başladı. Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamındaki merkezi sınavın; 2022 yılında hangi tarihte düzenleneceği, söz konusu sınava katılım sağlayacak yüz binlerce öğrencinin yanı sıra veliler tarafından da merak ediliyor. Peki, 2022 LGS ne zaman yapılacak?

1.10.2021Gündem
2022 LGS ne zaman İşte Liselere Geçiş Sistemi oturumundan son bilgiler

2022 LGS ne zaman? İşte Liselere Geçiş Sistemi oturumundan son bilgiler

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB) gelecek yılki Liselere Geçiş Sistemi kapsamında gerçekleştirilecek yerleştirmelere ilişkin sürecin ne zaman başlayacağı, 2021-2022 eğitim döneminde sekizinci sınıfa başlayan öğrenciler ve aileleri tarafından merak ediliyor. Peki, 2022 LGS ne zaman yapılacak?

20.09.2021Gündem
Kadıköy Anadolu’da nakil krizi

Kadıköy Anadolu’da nakil krizi

Liselere Giriş Sınavı’ndan (LGS) 405 puan alan bir öğrencinin, Milli Eğitim Müdürlüğü Komisyon kararıyla taban puanı 455 olan İstanbul’daki Kadıköy Anadolu Lisesi’ne yerleştirildiği iddiası tartışma yarattı.

16.09.2021Gündem
Kadıköy Anadolu Lisesi’nde tepki çeken yerleştirmeye soruşturma

Kadıköy Anadolu Lisesi’nde tepki çeken yerleştirmeye soruşturma

İstanbul Kadıköy Anadolu Lisesi’ne bir öğrencinin puanı tutmadığı halde kaydedildiği iddiasına Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) el koydu. Bakanlık iddiayla ilgili sodruşturma başlattı.

11.09.2021Eğitim
Liseler ve ortaokullar ne zaman açılacak İşte 2021-2022 eğitim takvimi ile ortaokul ve liselerin yüz yüze açılış tarihi

Liseler ve ortaokullar ne zaman açılacak? İşte 2021-2022 eğitim takvimi ile ortaokul ve liselerin yüz yüze açılış tarihi!

Liseler ve ortaokulların açılış tarihi için geri sayım başladı. Tüm kademe ve sınıf seviyelerinde Milli Eğitim Bakanlığı yüz yüze eğitim için yeni takvimi belirledi. Geçtiğimiz dönemin neredeyse tamamını uzaktan eğitimle geçiren ortaokul ve lise öğrencileri uzun aranın ardından yüz yüze ders başı yapacaklar. Ortaokula başlayacak öğrencilerin heyecanı sürerken; LGS yerleştirme işlemlerinin tamamlanmasının ardından da gözler MEB takvimine çevrildi. Peki, liseler ve ortaokullar ne zaman açılacak? İşte, 2021-2022 eğitim takvimi ile ortaokul ve liselerin yüz yüze açılış tarihi.

30.08.2021Gündem
Tercihte son gün

Tercihte son gün

5 Ağustos’ta başlayan Yükseköğretim Kurumlar Sınavı (YKS) tercih süreci bugün sona eriyor. Şimdi gözler sonuçları açıklayacak Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nde (ÖSYM) olacak. Sonuçların açıklanmasının ardından da birinci ve ikinci ek tercih dönemi başlayacak. Barajın düşürüleceği ek tercih dönemini ise, yüz binlerce aday heyecanla bekliyor.

20.08.2021Eğitim
Üniversite tercihlerinde son gün 20 Ağustos

Üniversite tercihlerinde son gün 20 Ağustos

5 Ağustos’ta başlayan Yükseköğretim Kurumlar Sınavı (YKS) tercih süreci 20 Ağustos’ta sona eriyor. Şimdi gözler sonuçları açıklayacak Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nde (ÖSYM) olacak. Sonuçların açıklanmasının ardından da birinci ve ikinci ek tercih dönemi başlayacak. Barajın düşürüleceği ek tercih dönemini ise yüz binlerce aday heyecanla bekliyor.

19.08.2021Eğitim
Liseler ne zaman açılacak 2021 9, 10, 11 ve 12’nci sınıflarda okullar yüz yüze mi açılacak Bakan Özerden yeni açıklama

Liseler ne zaman açılacak 2021? 9, 10, 11 ve 12’nci sınıflarda okullar yüz yüze mi açılacak? Bakan Özer'den yeni açıklama

Liselerin açılış tarihi, yaz tatilinin bitmesine kısa süre kala öğrenciler tarafından beklenmeye başlandı. Özellikle LGS tercih sürecinin tamamlanmasıyla liselerde yüz yüze eğitim tarihi gündeme geldi. Milli Eğitim Bakanı Özer ve Sağlık Bakanı Koca'nın yaptığı açıklamalara göre okullar daha önce belirlenen 2021-2022 eğitim öğretim takvimi doğrultusunda başlayacak. 9, 10, 11, 12’nci sınıfta öğrenim gören lise öğrencileri de diğer kademelerle aynı süreçte ders başı yapacak. Peki, liseler ne zaman açılacak 2021? İşte, liselerin açılış tarihi hakkında bilgiler.

17.08.2021Gündem
LGS yerleştirme (tercih) sonuçları ne zaman açıklanacak  2021 lise yerleştirme nakil komisyonu başvuru sonuç tarihi

LGS yerleştirme (tercih) sonuçları ne zaman açıklanacak? 2021 lise yerleştirme nakil komisyonu başvuru sonuç tarihi

LGS yerleştirme sonuçları için gözler artık MEB'den gelecek açıklamaya çevrildi. Liselere giriş kapsamında gerçekleşen nakil süreci sonunda hiçbir yere yerleşemeyen öğrenciler için nakil komisyonlarınca yapılan yerleştirme işlemleri 9-13 Ağustos tarihleri arasında tamamlandı. Değerlendirmelerin ardından 2021 lise yerleştirme sonuçları MEB.gov.tr'den gelen duyuru ile e-Okul üzerinden yayınlanacak. Peki, LGS yerleştirme (tercih) sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte, o konuyla ilgili bilgiler.

16.08.2021Gündem
Liseler ne zaman açılacak İşte okulların açılacağı tarih ve MEB takvimi

Liseler ne zaman açılacak? İşte okulların açılacağı tarih ve MEB takvimi

Liseler ne zaman açılacak sorusu, ağustos ayının gelmesiyle veli ve öğrencilerin odaklandığı konulardan oldu. Özellikle LGS tercih sonuçlarının açıklanması ve nakil sürecinin başlamasıyla beraber kayıt dönemiyle liselerin açılış tarihi gündemde yer aldı. MEB LGS takvimine göre liseye başlayacak öğrenciler için il/ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonlarınca yerleştirme başvuruları alınacak ve 20 Ağustos 2021'de yerleştirme süreci tamamlanacak. Peki, liseler ne zaman açılacak? Liseler yüz yüze mi açılacak? işte, 2021-2022 eğitim öğretim takvimi ile liselerin açılış tarihi hakkında ayrıntılı bilgiler.

13.08.2021Gündem
LGS yerleştirme başvurusu ne zaman bitecek 2021 lise yerleştirme nakil komisyonu başvuru tarihleri

LGS yerleştirme başvurusu ne zaman bitecek? 2021 lise yerleştirme nakil komisyonu başvuru tarihleri!

LGS yerleştirme işlemlerinde son sürece girildi. Liselere giriş kapsamında tamamlanan ikinci yerleştirmeye esas nakil sonunda hiçbir yere yerleşemeyen öğrenciler için il/ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonlarınca yerleştirme başvuruları devam ediyor. 9 Ağustos tarihinde başlayan LGS yerleştirme sonuçları ağustos sonunda MEB.gov.tr üzerinden ilan edilecek. Peki, LGS yerleştirme başvurusu ne zaman bitecek? İşte, 2021 lise yerleştirme nakil komisyonu başvuru tarihleri ve konuyla ilgili ayrıntılı bilgiler.

11.08.2021Gündem
Nakiller ile yerleşemeyenler ne yapacak İl ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonuna başvuru nasıl yapılır

Nakiller ile yerleşemeyenler ne yapacak? İl ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonuna başvuru nasıl yapılır?

Nakiller ile yerleşemeyen öğrenciler, bu süreçte yapmaları gerekeni merak ediyor. LGS nakil sonuçları sonrası herhangi bir okula yerleşemeyen öğrenciler için son şans, il ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonuna başvuru ile kullanılacak. 9-13 Ağustos tarihleri arasında, boş kalan kontenjanlara, hiçbir yere yerleşemeyen öğrenciler için İl/İlçe Öğrenci Yerleştirme ve Nakil Komisyonlarınca Yerleştirme Başvuruları alınacak. Peki, il ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonuna başvuru nasıl yapılır?

10.08.2021Gündem
Bakan Özer: Adayların yüzde 98i istediği okula yerleşti

Bakan Özer: Adayların yüzde 98'i istediği okula yerleşti

Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında 2-6 Ağustos tarihleri arasında yapılan yerleştirmeye esas ikinci nakil başvurularının sonuçları dün açıklandı.

10.08.2021Eğitim
Liselere yerleştirmede ikinci nakil sonuçları açıklandı

Liselere yerleştirmede ikinci nakil sonuçları açıklandı

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında yerleştirmeye esas ikinci nakil sonuçlarının açıklandığını, tercih yapan öğrencilerin yüzde 98'inin istedikleri bir liseye yerleştirildiğini bildirdi.

9.08.2021Eğitim
LGS 2.nakil sonuçları açıklandı: Lise 2. nakil sonuçları MEB.gov.tr sorgulama ekranı

LGS 2.nakil sonuçları açıklandı: Lise 2. nakil sonuçları MEB.gov.tr sorgulama ekranı

LGS 2. nakil sonuçları Milli Eğitim Bakanlığı tarafından öğrencilerin erişimine açıklandı.. LGS kapsamında, yerleştirmeye esas ikinci nakil başvuruları 6 Ağustos'ta sona erdi. MEB tarafından yapılan değerlendirmelerin ardından lise nakil sonuçları MEB.gov.tr'den yapılacak duyurunun ardından e-Okul üzerinden sorgulanabiliyor. İstedikleri liselere girmek isteyen adayların ikinci nakil sonuçları akabinde de yerleşememesi durumunda sonraki aşamaya geçilecek. İşte, LGS 2. nakil sonuçları hakkında detaylı bilgiler

9.08.2021Gündem
Son dakika: Bakan Özer açıkladı Öğrencilerin yüzde 98i liseye yerleşti

Son dakika: Bakan Özer açıkladı! Öğrencilerin yüzde 98'i liseye yerleşti

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, LGS kapsamında yerleştirmeye esas ikinci nakil sonuçlarının açıklandığını, tercih yapan öğrencilerin yüzde 98'inin istedikleri bir liseye yerleştirildiğini bildirdi.

9.08.2021Gündem
LGS ikinci nakil sonuçları ne zaman açıklanacak Lise 2. nakil sonuçları MEB. gov.trde olacak

LGS ikinci nakil sonuçları ne zaman açıklanacak? Lise 2. nakil sonuçları MEB. gov.tr'de olacak!

LGS 2. nakil sonuçları için gözler Milli Eğitim Bakanlığı'ndan yapılacak açıklamaya çevrildi. LGS kapsamında, yerleştirmeye esas ikinci nakil başvuruları 6 Ağustos'ta sona erdi. MEB tarafından yapılan değerlendirmelerin ardından lise nakil sonuçları MEB.gov.tr'den yapılacak duyurunun ardından e-Okul üzerinden sorgulanacak İstedikleri liselere girmek isteyen adayların tercihlerinin sona ermesiyle sonuçlar için beklentiler hafta başına çevrildi. Peki, LGS ikinci nakil sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte, lise 2. nakil sonuçlarının açıklanacağı tarih hakkında ayrıntılı bilgiler.

6.08.2021Gündem
Liseler ne zaman açılacak MEB 2021-2022 eğitim takvimi

Liseler ne zaman açılacak? MEB 2021-2022 eğitim takvimi

Liseler ne zaman açılacak sorusu, ağustos ayının gelmesiyle veli ve öğrencilerin odaklandığı konulardan oldu. Özellikle LGS tercih sonuçlarının açıklanması ve nakil sürecinin başlamasıyla beraber kayıt dönemiyle liselerin açılış tarihi gündemde yer aldı. MEB LGS takvimine göre liseye başlayacak öğrenciler için il/ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonlarınca yerleştirme başvuruları alınacak ve 20 Ağustos 2021'de yerleştirme süreci tamamlanacak. Peki, liseler ne zaman açılacak? Liseler yüz yüze mi açılacak? işte, 2021-2022 eğitim öğretim takvimi ile liselerin açılış tarihi hakkında ayrıntılı bilgiler.

6.08.2021Gündem
LGS 2. nakil sonuçları ne zaman açıklanacak Lise yerleştirmeye esas üçüncü tercih sonuçları için gözler MEBde

LGS 2. nakil sonuçları ne zaman açıklanacak? Lise yerleştirmeye esas üçüncü tercih sonuçları için gözler MEB'de!

LGS 2. nakil tercih sonuçları için geri sayım başladı. LGS kapsamında, yerleştirmeye esas 1.nakil yerleştirmelerinin yapılmasının ardından, ikinci nakil tercih başvuruları 2-6 Ağustos tarihleri arasında alınacak. LGS üçüncü tercihleri olarak da adlandırılan lise 2. nakil sonuçları Milli Eğitim Bakanlığı'nın MEB.gov.tr internet adresinden yapılan duyuru ile erişime açılacak. Tercihlerini yapan binlerce öğrenci ve veli merakla nakil sonuçları için gelecek açıklamaya kilitlendi. Peki, LGS 2. nakil sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte, lise ikinci nakil sonuç tarihi ve konuyla ilgili ayrıntılı bilgiler.

4.08.2021Gündem
LGS 2. nakil tercih ekranı: Lise 3. tercihleri (2. nakil)  ne zaman bitecek, nasıl yapılır MEB yüzdelik dilim ve taban puanları

LGS 2. nakil tercih ekranı: Lise 3. tercihleri (2. nakil) ne zaman bitecek, nasıl yapılır? MEB yüzdelik dilim ve taban puanları

LGS 2. nakil tercih tarihleri MEB tarafından açıklandı. Milli Eğitim Bakanlığı Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında yerleştirmeye esas birinci nakil sonuçlarının açıklanmasının ardından, LGS 3. tercihleri olarak da bilinen ikinci nakil süreci başlatıldı. 2021 liselerin taban ve tavan puanları ile yüzdelik dilimleri göz önüne alınarak yapılacak olan lise 2. nakil tercihleri MEB.gov.tr ekranından alınacak. 2 Ağustos'ta başlayan ikinci nakil tercih sonuçları ise 9 Ağustos'ta açıklanacak. Peki, LGS üçüncü tercihleri ne zaman bitecek, nasıl yapılır? İşte, LGS tercih ekranı ve konuyla ilgili ayrıntılı bilgiler.

3.08.2021Gündem
LGS nakil başvurusu ne zaman bitecek Liselere yerleştirmede ikinci nakil başvuruları başladı

LGS nakil başvurusu ne zaman bitecek? Liselere yerleştirmede ikinci nakil başvuruları başladı!

Milli Eğitim Bakanlığı Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında yerleştirmeye esas birinci nakil sonuçlarını açıkladı. LGS kapsamında, yerleştirmeye esas birinci nakil sonuçlarına "meb.gov.tr" adresinden ulaşılabiliyor. Şimdi ise ikinci nakil sonuçları gündem oldu. Peki, LGS nakil başvurusu ne zaman bitecek?

3.08.2021Gündem
LGS 2. tercih (ek tercih) sonuçları açıklandı - LGS yerleştirme sonucu MEB.gov.tr sorgulama ekranı

LGS 2. tercih (ek tercih) sonuçları açıklandı - LGS yerleştirme sonucu MEB.gov.tr sorgulama ekranı!

LGS tercih sonuçları için MEB'den son dakika açıklama geldi. Takvimde de yer aldığı gibi LGS 2. tercih (ek tercih) sonuçları 2 Ağustos 2021 tarihinde açıklandı. Milli Eğitim Bakanlığı yerleştirmeye esas 1. nakil sonuçları online sistem üzerinden erişime açıldı. LGS nakil sonuçlarını öğrenciler www.meb.gov.tr adresinden öğrenebilecek. Bugün başlayan yerleştirmeye esas ikinci nakil tercih başvuruları 6 Ağustos'ta sona erecek, sonuçları ise 9 Ağustos'ta açıklanacak. Böylece merkezi yürütülen ana yerleştirme süreci, 9 Ağustos'ta tamamlanacak. İşte, 2021 LGS tercih sonucu sorgulama ekranı ve nakil süreci hakkında ayrıntılar.

3.08.2021Gündem
LGS maratonu... Okullar yüzde 98 doldu

LGS maratonu... Okullar yüzde 98 doldu

LGS kapsamında yerleştirmeye esas birinci nakil sonuçları açıklandı. Bakanlığın web sitesinden ulaşılabilen sonuçlara göre birinci nakil dönemi sonunda okulların doluluk oranı yüzde 98’e yükseldi.

3.08.2021Eğitim
Liseler ne zaman açılacak MEBden liselerin açılış tarihini duyuru: İşte 2021-2022 eğitim öğretim takvimi

Liseler ne zaman açılacak? MEB'den liselerin açılış tarihini duyuru: İşte 2021-2022 eğitim öğretim takvimi

Liseler ne zaman açılacak sorusu, ağustos ayının gelmesiyle veli ve öğrencilerin odaklandığı konulardan oldu. Özellikle LGS tercih sonuçlarının açıklanması ve nakil sürecinin başlamasıyla beraber kayıt dönemiyle liselerin açılış tarihi gündemde yer aldı. MEB LGS takvimine göre liseye başlayacak öğrenciler için il/ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonlarınca yerleştirme başvuruları alınacak ve 20 Ağustos 2021'de yerleştirme süreci tamamlanacak. Peki, liseler ne zaman açılacak? Liseler yüz yüze mi açılacak? işte, 2021-2022 eğitim öğretim takvimi ile liselerin açılış tarihi hakkında ayrıntılı bilgiler.

2.08.2021Gündem
Liselere yerleştirmede birinci nakil sonuçları açıklandı

Liselere yerleştirmede birinci nakil sonuçları açıklandı

Milli Eğitim Bakanlığı Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında yerleştirmeye esas birinci nakil sonuçlarını açıkladı.

2.08.2021Eğitim
LGS nakil (2. tercih) sonuçları ne zaman açıklanacak Lise yerleştirme sonuçları MEB.gov.trde olacak

LGS nakil (2. tercih) sonuçları ne zaman açıklanacak? Lise yerleştirme sonuçları MEB.gov.tr'de olacak!

LGS 2. tercih sonuçları için gözler artık Milli Eğitim Bakanlığı'ndan yapılacak açıklamaya çevrildi. Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB) Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamındaki nakil işlemleri 26-30 Temmuz arasında alındı. Yerleştirmeye esas 1. nakil sonuçları hafta başında açıklanacak. LGS 2. tercihleri olarak da bilinen nakil sonuçları yapılan değerlendirmelerin ardından e Okul ve MEB.gov.tr'nin internet sitesinden sorgulamaya açılacak. Peki, LGS nakil (2. tercih) sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte, lise yerleştirme sonuç tarihi hakkında ayrıntılı bilgiler.

31.07.2021Gündem
Liseler ne zaman açılacak MEB liselerin açılış tarihini duyurdu: İşte 2021-2022 eğitim öğretim takvimi

Liseler ne zaman açılacak? MEB liselerin açılış tarihini duyurdu: İşte 2021-2022 eğitim öğretim takvimi

Liseler ne zaman açılacak sorusu, ağustos ayının gelmesiyle veli ve öğrencilerin odaklandığı konulardan oldu. Özellikle LGS tercih sonuçlarının açıklanması ve nakil sürecinin başlamasıyla beraber kayıt dönemiyle liselerin açılış tarihi gündemde yer aldı. MEB LGS takvimine göre liseye başlayacak öğrenciler için il/ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonlarınca yerleştirme başvuruları alınacak ve 20 Ağustos 2021'de yerleştirme süreci tamamlanacak. Peki, liseler ne zaman açılacak? Liseler yüz yüze mi açılacak? işte, 2021-2022 eğitim öğretim takvimi ile liselerin açılış tarihi hakkında ayrıntılı bilgiler.

31.07.2021Gündem
LGS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak Lise 1. nakil sonuçları için gözler MEB.gov.trde 2021 LGS nakil takvimi

LGS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak? Lise 1. nakil sonuçları için gözler MEB.gov.tr'de! 2021 LGS nakil takvimi

LGS tercih sonuçları için gözler artık MEB'den gelecek açıklamaya çevrildi. LGS 1. tercih sonuçlarının açıklanmasının ardından lise nakilleri 26-30 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşti. MEB takvimine göre LGS 1. nakil sonuçları ağustos ayında ilan edilecek. Ardından ise 2. nakiller başlayacak. Peki, LGS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak, açıklandı mı? İşte, 2021 LGS nakil takvimi ve yerleştirme sonuçları hakkında ayrıntılı bilgiler...

30.07.2021Gündem
Lise 2. tercihler ne zaman Lise nakil sonuçları ne zaman açıklanacak MEB LGS tercih tarihlerini duyurdu

Lise 2. tercihler ne zaman? Lise nakil sonuçları ne zaman açıklanacak? MEB LGS tercih tarihlerini duyurdu

Lise 2. tercihler ne zaman başlayacak sorusu Milli Eğitim Bakanlığı'nın takviminde belli oldu. Liselere giriş kapsamından öğrencilerin ilk yerleştirme sonuçlarının açıklanmasının ardından LGS 2. tercih süreci başladı. MEB tarafından yapılan açıklamaya göre lise 2. tercihleri 30 Temmuz tarihinde sona erecek. Peki, Lise 2. tercihler ne zaman? Lise nakil sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte, 2021 LGS tercih takvimi ve sonuçların açıklanacağı tarih hakkında ayrıntılı bilgiler.

29.07.2021Gündem
Lise taban puanları 2021: LGS nakil başvuruları ne zaman bitecek MEB ikinci tercih sonuçları tarihini duyurdu

Lise taban puanları 2021: LGS nakil başvuruları ne zaman bitecek? MEB ikinci tercih sonuçları tarihini duyurdu!

Lise taban puanları ve boş kontenjanları tercih sonuçlarının açıklanmasının ardından öne çıkan konulardan oldu. Milli Eğitim Bakanlığı, Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamındaki birinci yerleştirme sonuçları sonrası nakil dönemi 26 Temmuz tarihinde başladı. İlk yerleştirmede yerleşemeyen veya yerleştiği okulu değiştirmek isteyen öğrenciler için yerleştirme süreci devam edecek. Peki, LGS nakil başvuruları ne zaman bitecek? İşte, 2021 lise taban puanları ve kontenjanları bilgisi ile ikinci tercih sonuçlarının açıklanacağı tarih hakkında ayrıntılı bilgiler.

29.07.2021Gündem
LGS ikinci (ek) tercihler ne zaman başlayacak LGS tercihleri nasıl yapılır İşte MEB LGS 2. tercih sürecinde son durum

LGS ikinci (ek) tercihler ne zaman başlayacak? LGS tercihleri nasıl yapılır? İşte MEB LGS 2. tercih sürecinde son durum

LGS 2. tercih tarihleri için geri sayım devam ediyor. Liselere geçiş sistemi kapsamında uygulanan LGS sınavının puanlarına göre yapılan yerleştirmelerin ardından gözler ek tercih süresine çevrildi. Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamındaki yerleştirme sonuçlarına göre, liselerin boş kontenjanları ve taban puanları "e-okul.meb.gov.tr" üzerinden açıklandı. İşte, 2021 LGS ikinci tercih tarihleri ve konuyla ilgili ayrıntılı bilgiler.

28.07.2021Gündem
Son dakika: Milli Eğitim Bakanı Selçuktan yüz yüze eğitim açıklaması

Son dakika: Milli Eğitim Bakanı Selçuk'tan yüz yüze eğitim açıklaması!

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yüz yüze eğitimin başlamasına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Selçuk, okulların yüz yüze eğitime açılması noktasında kararlı olduklarını bildirdi.

28.07.2021Gündem
Lise kayıtları ne zaman yapılacak, başladı mı 2021 İşte lise kayıt tarihleri bilgisi

Lise kayıtları ne zaman yapılacak, başladı mı 2021? İşte lise kayıt tarihleri bilgisi!

Lise kayıt tarihleri, LGS tercih sonuçlarının açıklanmasının ardından gündeme geldi. Liselere Geçiş Sistemi kapsamındaki birinci yerleştirme sonuçlarına göre, tercih yapan öğrencilerin yüzde 93'ü, tercihleri arasında bulunan okullardan birine yerleşti. Lise tercih süreci devam ederken ilk yerleştirmede yerleşemeyen veya yerleştikleri okulları değiştirmek isteyen öğrenciler nakilleri bekleyecek. Gözler şimdi lise kayıt tarihlerinde. Peki, lise kayıtları ne zaman yapılacak? İşte, MEB bilgisi ile 2021-2022 lise kayıtları ile ilgili ayrıntılar.

28.07.2021Gündem

Yazar Sonuçları

Bu okul gururumuz olacak

Milli Eğitim Bakanlığı’nın gelecekte yıldızı parlayacak farklı alanlarda öğrenci yetiştirme yolunda attığı adımların sonuncusu Demirören Medya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi oldu. Böylece fabrikada, havalimanında, savunma sanayi bölgesinde, teknopark içinde açılan mesleki ve teknik Anadolu liselerine bir yenisi daha eklendi.

8.10.2021

Kendimden nefret ediyorum

Uğradığım taciz sonrası insanlar beni beğenmesin diye kilo almaya başladım. Şimdiyse birini seviyorum ama bir yandan kendimden de nefret ediyorum...

30.09.2021

MEB nasıl kurtulur?

Milli Eğitim Bakanlığı’na ek bütçe verilmesi, ticarethane gibi çalışan vakıf üniversitelerine izin verilmemesi, eğitimde fırsat eşitliğinin sağlanması. CHP, eğitim raporunu bu üç ana başlıkta özetledi. Yeni bakana duyurulur.

15.08.2021

Milli Eğitim’e ‘ilkler’in bakanı

Prof. Dr. Mahmut Özer’in adı bir süredir Milli Eğitim Bakanlığı için geçiyordu. Sonunda önceki gece ataması gerçekleşti ve Milli Eğitim Bakanı oldu. Yükseköğretimi bilen, rektörlüğün ardından ÖSYM Başkanlığı da yapan Mahmut Özer, hayata geçirdiği ilk uygulamalar ve yaratıcı projeleriyle biliniyor...

7.08.2021