MENÜ

Soru

Soru ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Soru haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 103.547 Soru haberi bulunmuştur.

Soru Haberleri

Sual kelimesinin eş anlamlısı nedir

Sual kelimesinin eş anlamlısı nedir?

Sual kelimesi birçok kişinin bildiği bir kelime olmasına rağmen eş anlamı ve anlamı genellikle bilinmemektedir. Oysa sual kelimesinin eş anlamlısı günlük hayatta pek çok kez kullanılan bir kelimedir. Peki Sual kelimesinin eş anlamlısı nedir? Sizlere sual kelimesinin eş anlamlısını detaylıca inceledik.

29.05.2020Gündem
Bakan Selçuktan Berna Laçine cevap

Bakan Selçuk'tan Berna Laçin'e cevap

Berna Laçin, 1 Haziran'dan itibaren kreşlerin açılacağının açıklanmasının ardından yaptığı paylaşımda 18 yaş altının sokağa çıkma yasağını hatırlatarak "Kreşlere gidenler kaç yaşında?" sorusunu sordu. Laçin'e Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk'tan yanıt geldi.

29.05.2020Gündem
Meslek liselerinde uzaktan eğitim düzenlemeleri

Meslek liselerinde uzaktan eğitim düzenlemeleri

Türkiye’de uzaktan eğitim sistemi her geçen gün daha iyi bir noktaya doğru ilerlerken, bu yeni sistemin uygulanması sırasında ortaya çıkan soru ve sorunlar da hızla yanıtlanmaya ve giderilmeye çalışılıyor. MEB tarafından yapılan açıklamayla mesleki ve teknik eğitim liselerinde öğrenim gören öğrencilerin sorularına da açıklık getirildi.

29.05.2020Eğitim
Yeni normalde fiziki ofislerin yerini sanal ofisler alacak

Yeni normalde fiziki ofislerin yerini sanal ofisler alacak

Yapılan küresel araştırmaya göre, her dört çalışandan 3'ü verimlilik, stres ve ulaşım süresi gibi etkenler açısından uzaktan çalışma modelinin çok daha yararlı olduğunu belirtiyor. İş yapış şekillerindeki bu değişimin sabit ofisler yerine sanal ofisleri öne çıkaracağı öngörülüyor.

29.05.2020Teknoloji
Son Dakika | Fenerbahçe Bekoda deprem Şikayet ettiler...

Son Dakika | Fenerbahçe Beko'da deprem! Şikayet ettiler...

Zeljko Obradovic'in geleceğinin soru işareti olduğu Fenerbahçe Beko'da yeni kriz patlak verdi...

29.05.2020Basketbol
Bölüm başkanlarından ders ders LGS ipuçları

Bölüm başkanlarından ders ders LGS ipuçları

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) 20 Haziran’da yapılacak Liselere Geçiş Sınavı (LGS) için mayıs ayı örnek soru kitapçığını yayınladı.

29.05.2020Gündem
Sanal fuarların destek kapsamına alınması yerinde bir adım

'Sanal fuarların destek kapsamına alınması yerinde bir adım'

İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği (İDDMİB) Başkanı Tahsin Öztiryaki, "Sanal fuarların destek kapsamına alınacak olması son derece yerinde bir adım. Sanal fuarlar salgın sürecinin başından bu yana üzerinde çalıştığımız bir konu. 365 gün sürecek, tüm sektörlerin ürün görsellerinin, adreslerinin ve bilgilerinin yer alacağı bir sistemi kuruyoruz." ifadelerini kullandı.

29.05.2020Teknoloji
YKS online deneme sınavı kayıt ekranı: MEB YKS deneme sınavı nasıl olacak, kaç soru sorulacak

YKS online deneme sınavı kayıt ekranı: MEB YKS deneme sınavı nasıl olacak, kaç soru sorulacak?

Üniversiteye giriş kapsamında ÖSYM tarafından uygulanan Yükseköğretim Kurumları Sınavı'na (YKS) sayılı günler kala Milli Eğitim Bakanlığı'ndan 12'nci sınıf öğrencileri için açıklama geldi. Bu kapsamda, YKS'ye hazırlanan 12'nci sınıf öğrencileri mini deneme sınavlarına katılabilecekler. Açıklama sonrası YKS online deneme sınavı kayıt ekranı, denemeye katılacak olan adaylar tarafından araştırılmaya başlandı. Peki, YKS online deneme sınavı ne zaman? MEB YKS deneme sınavı nasıl olacak? İşte, 2020 YKS online deneme sınavı kayıt ekranı ve konuyla ilgili detaylar.

28.05.2020Gündem
Sanal fuarlara devlet desteği ihracatçının yüzünü güldürdü

Sanal fuarlara devlet desteği ihracatçının yüzünü güldürdü

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın firmaların e-ticaret sitelerine üyeliklerinin, sanal ticaret heyetleri ve sanal fuarlara katılımının destek kapsamına alındığını açıklaması ihracatçının yüzünü güldürdü. STK’lar, kararın teşvik edici olduğu görüşünde birleşti.

28.05.2020Ekonomi
Öğrenciler dikkat MEB duyurdu... İlki 30 Mayısta yapılacak

Öğrenciler dikkat! MEB duyurdu... İlki 30 Mayıs'ta yapılacak

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Yükseköğretim Kurumları Sınavı'na (YKS) hazırlanan 12'nci sınıf öğrencileri için çevrimiçi çözümlü mini deneme sınavları başlatacak. İlki 30 Mayıs'ta gerçekleştirilecek sınavlar 2 oturum halinde yapılacak. Sınav sonunda her öğrenciye karne verilecek. Karnede Türkiye, il ve ilçe sıralaması da yer alacak.

28.05.2020Gündem
Çocuklarda tuvalet eğitimi nasıl olmalı

Çocuklarda tuvalet eğitimi nasıl olmalı?

Bez bırakma süreci bazı ailelerin kolaylıkla atlattığı bir dönemken; bazı çocukların da bu dönemi çok krizli yaşayabildiğini belirten Uzman Klinik Psikolog Fundem Ece Kaykaç, konuyla ilgili önemli bilgiler paylaştı.

MEBden çevrimiçi YKS deneme sınavı

MEB'den çevrimiçi YKS deneme sınavı

MEB, YKS'ye hazırlanan öğrenciler için çevrimiçi deneme sınavı yapacak. İlki 30 Mayıs'ta gerçekleştirilecek sınavlar iki oturum halinde olacak. Sınav sonunda her öğrenciye karne verilecek. Karnede Türkiye, il ve ilçe sıralaması da yer alacak.

28.05.2020Eğitim
Son Dakika | Galatasarayda flaş karar Hasan Şaşın yerine...

Son Dakika | Galatasaray'da flaş karar! Hasan Şaş'ın yerine...

Galatasaray, koronavirüs (corona virüsü) salgını nedeniyle ara verilen Süper Lig'i şampiyon tamamlayıp 23. kez mutlu sona ulaşma amacında... Ayrıca Galatasaray'da teknik direktör Fatih Terim'in yardımcılarından Hasan Şaş'ın istifa etmesinin ardından yeni teknik kadro da şekilleniyor.

28.05.2020Futbol
Yeni Normalin En Çok Merak Edilen 6 Maddesi

Yeni Normalin En Çok Merak Edilen 6 Maddesi

Yavaş yavaş geçiş yapılan “yeni normal” dönemi ile ilgili herkesin kafasında soru işaretleri var. Coronavirus salgını nedeniyle iki ayı aşkın süredir devam eden Evde Kal süreci yerini kontrollü bir sosyal hayata bırakıyor. Bu dönemde dikkat edilmesi gerekenleri Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Elif Hakko açıkladı...

28.05.2020İyi Yaşam
Gökhan Alkan: Kendimi yakışıklı bulmuyorum

Gökhan Alkan: Kendimi yakışıklı bulmuyorum

Oyuncu Gökhan Alkan geçtiğimiz akşam Instagram hesabı üzerinden hayranlarından gelen soruları yanıtladı. Evlilikten karantina sürecine, oyunculuktan müziğe kadar bir çok konuda soruları yanıtlayan Alkan'a dünyanın dört bir yanından yüzlerce soru geldi. Yakışıklı oyuncu, Almanya'dan Pakistan'a, Polonya'dan Kuveyt'e, İtalya'dan Rusya'ya, Güney Kore'den Mısır'a Arjantin'den Fas'a, Hindistan'dan Çekya'ya kadar 5 kıtadan, 56 farklı ülkeden gelen soruları cevapladı.

28.05.2020Televizyon
Acun Ilıcalıdan Beyaz Show açıklaması - Beyaz Show yeniden mi başlıyor

Acun Ilıcalı'dan Beyaz Show açıklaması - Beyaz Show yeniden mi başlıyor?

Acun Ilıcalı'dan tekrarları yayınlanan Beyaz Show ile ilgili açıklama geldi. Cüneyt Özdemir ile canlı yayınında O Ses Türkiye ile ilgili değişikliklerden bahseden Acun Ilıcalı, 'Beyaz Show TV8'de yeniden başlar mı?' sorusunu da yanıtsız bırakmadı. İşte Acun Ilıcalı'nın Beyaz Show ile ilgili yaptığı açıklama

28.05.2020Televizyon
Yapay zekaya sahip EBA Asistan binlerce soru yanıtladı

Yapay zekaya sahip EBA Asistan binlerce soru yanıtladı

Milli Eğitim Bakanlığınca, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle başlatılan uzaktan eğitimde öğrencilerin ve velilerin sorularının anlık cevaplanabilmesi için Türk mühendislerince geliştirilen yapay zekaya sahip "EBA Asistan" ile 6 haftada yaklaşık 10 milyon mesaja yanıt verildi.

28.05.2020Teknoloji
Fenerbahçede Aurelio sonrası akıllara gelen soru: Zico dönüyor mu

Fenerbahçe'de Aurelio sonrası akıllara gelen soru: Zico dönüyor mu?

Fenerbahçe’yi 100. yılında şampiyon yapan, Devler Ligi’nde de çeyrek finale kadar yükselten Zico’nun adı, eski öğrencisi Aurelio’nun teknik heyete getirilmesiyle birlikte dilden dile dolaşmaya başladı. Erol Bulut ismi de halen gündemde.

28.05.2020Futbol
Polis şiddeti ve ırkçılık ABD’yi ayağa kaldırdı... Nefes alamıyorum

Polis şiddeti ve ırkçılık ABD’yi ayağa kaldırdı... 'Nefes alamıyorum'

Bir tarafta salgın, bir tarafta da daralan ekonomiyle mücadele eden ABD, şimdi de ırkçılık ve polis şiddeti ile çalkalanıyor. Minnesota’da siyahi bir Amerikalının gözaltı sırasında yaşamını yitirmesi ülkeyi karıştırdı. Göstericiler Floyd’un son sözlerine atıfla “Nefes alamıyorum” diyerek polisi protesto etti.

28.05.2020Dünya
Son dakika haberi: Bakan Albayraktan önemli açıklamalar

Son dakika haberi: Bakan Albayrak'tan önemli açıklamalar

Son dakika haberine göre; Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, TRT Haber'de ekonomideki gelişmelere ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Albayrak, "Hazirandan itibaren normalleşmenin bütün dünyada olduğu gibi Türkiye'de başlayacağı bir döneme giriyoruz. Türkiye açık ara dünyanın gıpta edeceği performans sergiledi." ifadelerini kullandı.

27.05.2020Ekonomi
Liselilere 750 soruluk 4üncü destek paketi yayınlandı

Liselilere 750 soruluk 4'üncü destek paketi yayınlandı

Milli Eğitim Bakanlığı'nca lise öğrencileri için tüm sınıf seviyelerinde tekrar testlerinden oluşan 750 soruluk 4'üncü soru destek paketinin yayımlandığı duyuruldu.

27.05.2020Gündem
MEBden yeni soru destek paketi

MEB'den yeni soru destek paketi

MEB, lise öğrencileri için tüm sınıf seviyelerinde tekrar testlerinden oluşan 750 soruluk dördüncü 'Soru Destek Paketi'ni yayımlandı.

27.05.2020Eğitim
LGS 2020 ne zaman LGSye kaç gün kaldı

LGS 2020 ne zaman? LGS'ye kaç gün kaldı?

LGS kapsamında merkezi sınava katılacak öğrencilerin hazırlık sürecine destek olmak için 1000 sorudan oluşan mayıs ayı 2'nci çalışma soru destek paketi yayımlandı. Öte yandan Liselere Geçiş Sistemi (LGS) sonucuna göre, taban puan ilanı, ön kayıt ve kesin kayıt yöntemiyle öğrenci alacak özel okulların listesini açıkladı. Peki, LGS 2020 ne zaman? LGS'ye kaç gün kaldı?

27.05.2020Gündem
Pınar Karşıyakalı Onuralp Bitim, NBA draftına katılmak istiyor

Pınar Karşıyakalı Onuralp Bitim, NBA draftına katılmak istiyor

ING Basketbol Süper Ligi ekiplerinden Pınar Karşıyaka'nın genç oyuncularından Onuralp Bitim, gelecek sezon NBA draftına katılmayı planladığını belirterek, "Kariyerim boyunca NBA hedefim her zaman mevcut olacak onun dışında ise Avrupa’da kaldığım sürece kariyerimi bir EuroLeague takımında devam ettirmek isterim" dedi.

27.05.2020Basketbol
Ders ders LGS 2020 tavsiyeleri

Ders ders LGS 2020 tavsiyeleri

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 20 Haziran'a ertelenen Liselere Geçiş Sınavı (LGS) için mayıs ayı örnek soru kitapçığını yayımladı. LGS'ye girecek öğrenciler için her ay düzenlenen örnek soru kitapçıkları, birinci dönem müfredatı ve kazanımları doğrultusunda hazırlanıyor. Peki, sınava son bir ay kala eğitimciler bu soruları nasıl yorumladı? Öğrenciler için hangi uyarılarda bulundu? Sınava hazırlanırken nelere dikkat edilmesi gerekiyor? Bilfen İlköğretim Kurumları Bölüm Başkanları her branş için ayrı ayrı değerlendirme yaptı ve sınava hazırlanan öğrencilere önerilerde bulundu. İşte ders ders LGS tavsiyeleri:

27.05.2020Eğitim
Merkel resti çekti: Ne aşı var, ne ilaç Herkes uyanık olmalı

Merkel resti çekti: Ne aşı var, ne ilaç! Herkes uyanık olmalı

Korona krizine karşı önlemlerde Başbakan Merkel ile eyalet başbakanları arasında kavga patladı. Merkel, ayrı baş çekmek isteyen eyaletleri uyardı ve “Temel sorularda uyumlu olmak zorundayız” dedi.

27.05.2020Avrupa
İBB Sözcüsü Murat Ongun hatasını itiraf etti

İBB Sözcüsü Murat Ongun hatasını itiraf etti

İBB Sözcüsü Murat Ongun katıldığı bir televizyon kanalında, "kalabalık otobüs" tartışmasında Fazilet durağından 47 kişinin bindiğine yönelik iddialarının hata olduğunu itiraf etti. Murat Ongun, "Bu bir hata mı? Evet. Bir duraktan bu kadar yolcu bindi dememiz bana gelen veriye göre yanlış olmuş" açıklamasını yaptı.

26.05.2020Gündem
Aldatmadan Önce Aldatmadan Sonra

Aldatmadan Önce Aldatmadan Sonra

Kadın erkek ilişkisinde aldatma, adeta bir insanlık mirası gibi her toplumda kuşaktan kuşağa aktarılarak eski çağlardan bugüne yaşanmaya devam ediyor ve muhtemelen insanlığın sonuna kadar da devam edecek gibi görünüyor. Aldatma, eş dışında biriyle ilişkiyi tehdit edebilecek boyuttaki her türlü yakınlaşma olarak tanımlanabilir.

26.05.2020Ayrılık
TSE corona virüs sonrasına odaklandı

TSE corona virüs sonrasına odaklandı

TSE Başkanı Prof. Dr. Adem Şahin "Pandemi sonrasında dünyanın iyi örneklerini inceleyip, üretici ve ihracatçılarınızın ihtiyaç duyacağı belgeler ve standartlara hazırlıklı olmamız gerekiyor" dedi.

26.05.2020Ekonomi
MEB, İstanbulun fethine ilişkin bilgi yarışması düzenleyecek

MEB, İstanbul'un fethine ilişkin bilgi yarışması düzenleyecek

Milli Eğitim Bakanlığı'nca İstanbul'un Fethi ve Fatih Sultan Mehmet Liseliler Çevrim İçi Bilgi Yarışması düzenlenecek.

26.05.2020Gündem
Korona günlerinde sınav kaygısı ile nasıl başa çıkılır

Korona günlerinde sınav kaygısı ile nasıl başa çıkılır?

COVID-19 salgınıyla mücadele ettiğimiz bugünlerde lise ve üniversite sınavlarına hazırlanan gençler, daha fazla stres, kaygı ve endişe taşıyor. Uzman Klinik Psikolog Serkan Elçi, salgın dönemine denk gelen bu sürecin sağlıklı bir şekilde ilerlemesi için önerilerini sundu.

26.05.2020Eğitim
HES kodu nedir, nasıl alınır, ne işe yarar HES şartları var mı, seyahat izin belgesi yerine geçer mi

HES kodu nedir, nasıl alınır, ne işe yarar? HES şartları var mı, seyahat izin belgesi yerine geçer mi?

Yayınlandığı ilk günden bu yana binlerce kişinin aklındaki soru olan HES kodu seyahat izin belgesi yerine geçer mi konusu cevap buldu. Sağlık Bakanlığı'nın toplu seyahatler dahilinde olumsuz bir durum yaşanmaması için yolcunun sağlık durumunu paylaşmak için gündeme getirdiği HES kodu, birkaç adımda alınabiliyor. Peki, HES kodu nedir ve nasıl alınır? İşte, HES kodu şartları ve seyahat izin belgesi yerine geçip geçmediğiyle alakalı detaylı bilgiler

26.05.2020Gündem
Hamilelik döneminde diş bakımı neden önemli

Hamilelik döneminde diş bakımı neden önemli?

Dt. Denizhan Uzunpınar, hamilelik döneminde diş bakımına dikkat edilmesi konusunda uyarılarda bulundu.

Rockwell Automation’ın VirtualConnect etkinliği sona erdi

Rockwell Automation’ın VirtualConnect etkinliği sona erdi

Rockwell Automation’ın gerçekleşen uluslararası sanal etkinliğinde dünya çapından katılımcılar inovasyonları deneyimledi. Online konferans ve fuar etkinliği, üretim profesyonelleri için teknik uzmanlara gerçek zamanlı erişim sağladı ve video sunumlarına ev sahipliği yapıtı.

24.05.2020Teknoloji
Bakan Çavuşoğlu: Hedeflerimize emin adımlarla ilerleyeceğiz

Bakan Çavuşoğlu: "Hedeflerimize emin adımlarla ilerleyeceğiz"

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "(Turizm alanındaki görüşmeler) Almanya, Fransa ve İngiltere ile turizm konusunda 4'lü toplantı yaptık." dedi.

23.05.2020Gündem
Bugün marketler saat kaça kadar açık 4 günlük yasakta marketler açık mı

Bugün marketler saat kaça kadar açık? 4 günlük yasakta marketler açık mı?

'Marketler çalışıyor mu?' 4 günlük sokağa çıkma yasağının ilk gününün bu kez arefe gününe denk gelmesi nedeniyle en çok sorulan soru bu oldu. Daha önce marketlerin çalışma durumu ve saatleriyle ilgili farklı uygulamalar yapılması nedeniyle vatandaşlar, bayramdaki kısıtlamanın detaylarını merak ediyor. Genelgeye göre arefe günü yani bugün bayramlar sabah saat 10.00 itibariyle mesaiye başladı. Peki, bugün marketler saat kaça kadar açık? 4 günlük yasakta marketler açık mı? BİM, A101, ŞOK, Migros, Carrefour marketleri kaçta kapanıyor?

23.05.2020Ekonomi

Yazar Sonuçları

Hedefe ulaştıran gizli güç

Güdüleme, bir iş ve eyleme kalkışmayı, katılmayı ya da bir işlemde başarılı olmayı kolaylaştırıcı öğeler yoluyla sağlanan eğilim kazandırıcı, ödüllendirici, özendirici ve yönlendirici çaba olarak ifade edilir.

29.05.2020

1960 darbesinin 60’ıncı yıldönümünde hak ihlallerini hatırlamak

Yassıada’da devrik Cumhurbaşkanı Celal Bayar ile devrik Başbakan Adnan Menderes’in alıkondukları bölümde odaları yan yanaydı.

29.05.2020

Şimdi ekonomiye odaklanmalıyız

PANDEMİ sürecinde önce sağlımızı düşündük. Önce ayakta kalmayı, sağlık sistemini güçlü tutmayı, herkes için bu hizmetleri açık tutmayı...

29.05.2020

İkinci dalga olur mu

Son günlerde herkesin aklında şu soru var: Sonbaharda ikinci bir dalga daha yaşar mıyız?

29.05.2020

Kılıçdaroğlu ile Akşener baş başa ne konuştu?

Koronavirüs nedeniyle ailelerin bayramlaşamadığı Ramazan Bayramı’nda CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İYİ Parti Lideri Meral Akşener’e evinde bayram ziyaretinde bulundu.

29.05.2020

Soylu: Böyle büyük bir göçü beklemiyorduk

Dün gazetecilik hayatımda bir ilki gerçekleştirdim.

29.05.2020

Bir medeniyetsizlik alameti: Özeleştiriye kapalı olmak

Sevgili arkadaşım Cüneyt Özdemir, YouTube’da harika bir Ali Babacan söyleşisine imza attı.

29.05.2020

Akne (Sivilce) Neden Oluşur? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Korona ile savaştığımız bu günlerde hastalarımızdan gelen soruların büyük kısmı akne ile ilgilidir. Gerek pandeminin gerekse evde kalmanın getirdiği stres akneyi tetikleyebilmektedir. Bir de dermatoloğa gidememek ve dolayısıyla zamanında tedavi olamamak akneyi alevlendirmektedir.

29.05.2020

Belki hiçbir şey sandığın gibi değildir…

Günaydın yepyeni bir günden hepinize sevgili dostlarım, 

28.05.2020

500’ün altına nasıl ineriz

Çerçevesini ‘yeni normal’ olarak çizdiğimiz farklı bir döneme girdik. Bu yeni aşamaya da ‘kontrollü sosyal hayat’ adını verdik.

27.05.2020

Sevgilimin eski flörtlerini kıskanıyorum

Kız arkadaşımın eski flörtlerine dair içimdeki şüphe asla bitmiyor. Zaman zaman onun elini bir başkasının tuttuğunu düşünüyorum. Bu hisleri durdurmak için ne yapmalıyım?

27.05.2020

Kısa çalışma ödeneğinin gecikmesinin nedenleri

Soru: Lokantada çalışıyordum, 20 Mart’ta dükkân kapandı ve 27’sinde kısa çalışma ödeneğine başvuruldu. Dükkânda tüm çalışanlar halen ödemelerimizi alamadık. Bu kadar gecikmesi normal mi? Servet Firil

27.05.2020