EKSTRA
MENÜ

Diyanet İşleri Başkanlığı

Diyanet İşleri Başkanlığı ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Diyanet İşleri Başkanlığı haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 9.969 Diyanet İşleri Başkanlığı haberi bulunmuştur.

Diyanet İşleri Başkanlığı, 3 Mart 1924 tarihinde Şeriye ve Evkaf Vekaletinin yerine kurulan, İslam dininin inançları, ibadet ve ahlâk esasları ile ilgili işleri yürütmek, din konusunda toplumu aydınlatmak ve ibadet yerlerini yönetmekle görevli kurumdur. Mustafa Kemal Atatürk'ün emriyle 429 sayılı kanunla Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlığına bağlı bir teşkilat olarak kurulmuştur.

Anayasanın 136. maddesinde; "Genel idare içinde yer alan Diyanet İşleri Başkanlığı, laiklik ilkesi doğrultusunda, bütün siyasî görüş ve düşünüşlerin dışında kalarak ve milletçe dayanışmayı ve bütünleşmeyi amaç edinerek, özel kanununda gösterilen görevleri yerine getirir." hükmü yer almaktadır.

Diyanet İşleri Başkanlığının Mehmet Görmez yapmaktadır.

Diyanet İşleri Başkanlığı Haberleri

ALES sınavı ertelendi mi ALES ne zaman yapılacak

ALES sınavı ertelendi mi? ALES ne zaman yapılacak?

ÖSYM tarafından Akademik kariyer elde etmek isteyen adaylar için uygulanan ALES, sokağa çıkma yasağı tedbirleri dolayısıyla ileri bir tarihe ertelendi. Sınavın ertelenmesinin ardından ALES ertelendi mi ve ne zaman yapılacak sorusuna cevap arayan pek çok kişi, internet üzerinden araştırmalarına başladı. Peki, ALES ne zaman yapılacak? İşte, o konu hakkında resmi kaynaklardan gelen açıklamanın detayları

4.12.2020Gündem
Sokağa çıkma yasağında 20 yaş altı ve 65 yaş üstünün cuma namazına gitmesi yasak mı İşte yapılan açıklama

Sokağa çıkma yasağında 20 yaş altı ve 65 yaş üstünün cuma namazına gitmesi yasak mı? İşte yapılan açıklama

Koronavirüs tedbirleri kapsamında uygulanan sokağa çıkma yasağında ibadetlerini yerine getirmek isteyen fakat belirlenen saatler dışında sokağa çıkamayan 20 yaş altı ve 65 yaş üstü vatandaşlarımız cuma namazına gitmelerinin yasak olup olmadığını araştırıyorlar. Konu hakkında İçişleri Bakanlığı'ndan cuma namazı için açıklama yapılmıştı.. Bugün Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılan açıklama da dikkat çekti.. İşte cuma namazı ile ilgili koronavirüs önlemleri doğrultusunda yapılan duyrular

4.12.2020Gündem
Son dakika haberler... Diyanetten Cuma namazı açıklaması.. Öğle namazını kılmakla yükümlüler

Son dakika haberler... Diyanet'ten 'Cuma namazı' açıklaması.. 'Öğle namazını kılmakla yükümlüler'

Son dakika haberler.. Diyanet İşleri Başkanlığı, Din İşleri Yüksek Kurulu, Cuma namazına ilişkin Twitter hesabından son dakika açıklaması bulundu. Din İşleri Yüksek Kurulu; hastalık, şiddetli yağış, aşırı sıcak ve soğuk gibi elverişsiz hava şartları yanında salgın hastalığın da cuma namazının farz olmasını düşüren mazeretler kapsamında olduğunu bildirdi.

4.12.2020Gündem
Cuma namazı saati | Cuma namazı saat kaçta İşte 4 Aralık İstanbul, Ankara, İzmir ve il il cuma namazı vakitleri

Cuma namazı saati | Cuma namazı saat kaçta? İşte 4 Aralık İstanbul, Ankara, İzmir ve il il cuma namazı vakitleri

Cuma namazı saati her hafta bu namazı kılmak isteyenler tarafından araştırılıyor. Cuma namazı, Müslümanlar tarafından cemaat ile beraber kılınıyor. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından cuma namazı saatleri yayımlanıyor. Vatandaşlar hangi ilde yaşıyorlarsa o ilin namaz saatinde bu ibadeti yerine getiriyorlar. Peygamberimiz (s.a.s) "Cuma namazına gitmek, ergenlik çağına ulaşmış her Müslüman’a farzdır.” demiştir. Peki 4 Aralık'ta Cuma namazı saat kaçta kılınacak? İşte il il cuma namazı vakitleri

4.12.2020Gündem
Cuma namazı nasıl kılınır Cuma namazı kaç rekat İşte kılınışı

Cuma namazı nasıl kılınır? Cuma namazı kaç rekat? İşte kılınışı

Cuma namazının nasıl kılındığı ve kaç rekat olduğu merak ediliyor. Cuma namazı her hafta bu mübarek günün gelmesi ile beraber cemaat ile kılınıyor. Müslümanlar bu önemli günün gelmesini sabırsızlıkla bekliyor, sevdiklerine haber veriyorlar. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayımlanan saatlere göre bu namaz kılınacak. Peki, cuma namazı nasıl kılınır? İşte kılınışı hakkında bilgiler

4.12.2020Gündem
Cuma hutbesi yayımlandı 4 Aralık cuma hutbesinin konusu: Engellilik Cennete Kavuşturan İmtihan

Cuma hutbesi yayımlandı! 4 Aralık cuma hutbesinin konusu: Engellilik Cennete Kavuşturan İmtihan

Cuma hutbesi Diyanet İşleri Başkanlığı'nın internet sitesinden yayımlandı. 81 ilde camilerde kılınacak olan cuma namazı öncesi okunacak olan cuma hutbesinin konusu bu hafta 'Engellilik Cennete Kavuşturan İmtihan' olarak belirlendi. Müslümanlara kıymetli bilgilerin aktarılacağı cuma hutbesinde ibadet, iyi davranış ve güzel ahlakın öneminden bahsedilecek. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed'in (S.A.V) sünnetleri de cuma hutbesinde anlatılacak. İşte, 4 Aralık cuma hutbesinin tam metni.

4.12.2020Gündem
Miraç Kandili ne zaman 2021 Diyanet kandil ve dini günler takvimi

Miraç Kandili ne zaman? 2021 Diyanet kandil ve dini günler takvimi

Miraç Kandili ne zaman sorusu, milyonlarca Müslüman tarafından merak edilen konuların başında geliyor. İslam dünyasında büyük önem verilen kandil günlerinde ibadet, dua ve namazlar idrak ediliyor. 2021 dini günler takvimi ile Diyanet İşleri Başkanlığı kandil günlerini yayımladı. Yeni yılda vatandaşlar, Regaip, Miraç, Berat ve Mevlid Kandili'ni ihya edecek. Allah’ın sonsuz merhametinin kapısını dua ve niyazla çalmak isteyenler bu mübarek gecede dualarını ederek tövbe edecek. İşte, 2021 Diyanet takvimine göre, kandil ve dini günler takvimiyle ilgili ayrıntılar.

3.12.2020Gündem
2020 DHBT ne zaman yapılacak, iptal mi oldu  İşte ÖSYMnin açıklaması

2020 DHBT ne zaman yapılacak, iptal mi oldu? İşte ÖSYM'nin açıklaması

DHBT ne zaman yapılacak? ÖSYM tarafından organize edilecek olan DHBT sınavı ileri bir tarihe ertelendi. ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Diyanet İşleri Başkanlığı kadrolarına atanmak isteyen vatandaşların katılım sağladığı söz konusu sınavın koronavirüs tedbirleri kapsamında ertelendiği duyuruldu. Normal şartlarda aralık ayında yapılması planlanan 2020 DHBT ÖSYÖ tarafından belirlenen tarihte gerçekleşecek. Gözler şimdi 2020 DHBT sınav tarihinde. İşte, 2020 DHBT sınav tarihiyle ilgili detaylar.

2.12.2020Gündem
ALES ne zaman yapılacak ALES ertelendi mi İşte ÖSYMnin açıklaması

ALES ne zaman yapılacak? ALES ertelendi mi? İşte ÖSYM'nin açıklaması

ÖSYM aralık ayındaki sınavları erteledi. ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, Kovid-19 tedbirleri kapsamında, 2020 Sınav Takvimi'nde yer alan ALES/2, YÖKDİL/2, DUS-STS Diş Hekimliği, e-YDS/13, DİB-MBSTS, YDUS ve DHBT sınavlarının ertelendiğini duyurdu. Günler öncesinden ALES için başvuru yapan adaylar da yeni sınav tarihini öğrenmek istiyor. Peki, ALES/2 ne zaman yapılacak?

2.12.2020Gündem
ÖSYM sınavları ertelendi mi, sınavlar ne zaman yapılacak ÖSYM  DUS, MBSTS, STS, YDUS değişen sınav tarihleri…

ÖSYM sınavları ertelendi mi, sınavlar ne zaman yapılacak? ÖSYM DUS, MBSTS, STS, YDUS değişen sınav tarihleri…

ÖSYM sınavları ile ilgili son dakika açıklama geldi. Yeni koronavirüs önlemleri kapsamında uygulanan sokağa çıkma yasağı dolayısıyla ÖSYM tarafından uygulanacak olan söz konusu sınavların tarihleri güncellendi. DUS ve STS 12 Aralık’ta DHBT 26 Aralık’ta, YDUS 27 Aralık’ta yapılması daha önce planlanan sınavlar ÖSYM tarafından belirlenecek tarihlerde organize edilecek. ÖSYM Başkanı Halis Aygün de konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Peki, ÖSYM sınavları ertelendi mi? İşte, DUS, MBSTS, STS, YDUS tarihleriyle ilgili ayrıntılı bilgiler..

2.12.2020Gündem
YÖKDİL/2 ne zaman yapılacak YÖKDİL ertelendi mi İşte ÖSYMnin açıklaması

YÖKDİL/2 ne zaman yapılacak? YÖKDİL ertelendi mi? İşte ÖSYM'nin açıklaması

ÖSYM aralık ayındaki sınavları erteledi. ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, Kovid-19 tedbirleri kapsamında, 2020 Sınav Takvimi'nde yer alan ALES/2, YÖKDİL/2, DUS-STS Diş Hekimliği,  e-YDS/13, DİB-MBSTS, YDUS ve DHBT sınavlarının ertelendiğini duyurdu. Günler öncesinden YÖKDİL için başvuru yapan adaylar da yeni sınav tarihini öğrenmek istiyor. Peki, YÖKDİL/2 ne zaman yapılacak?

2.12.2020Gündem
Açıköğretim ve ÖSYM sınavları ertelendi

Açıköğretim ve ÖSYM sınavları ertelendi

Koronavirüsle mücadele tedbirleri kapsamında bu hafta sonu yapılacak sınavlar ertelendi.

2.12.2020Eğitim
ÖSYM aralık ayındaki sınavları erteledi

ÖSYM aralık ayındaki sınavları erteledi

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Aygün, Kovid-19 tedbirleri kapsamında, 2020 Sınav Takvimi'nde yer alan ALES/2, YÖKDİL/2, DUS-STS Diş Hekimliği, e-YDS/13, DİB-MBSTS, YDUS ve DHBT sınavlarının ertelendiğini duyurdu.

1.12.2020Gündem
Hafta sonu yapılacak ALES ertelendi

Hafta sonu yapılacak ALES ertelendi

ÖSYM, hafta sonu yapılacak ALES'in ertelendiğini açıkladı. ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, ertelenen sınavların yeni tarihlerinin, salgının seyrine göre belirleneceğini söyledi.

1.12.2020Eğitim
Cumhurbaşkanlığı 2021 bütçesi 4 milyar lira

Cumhurbaşkanlığı 2021 bütçesi 4 milyar lira

Cumhurbaşkanlığı 2021 yılı bütçesi yüzde 28.1 oranında artışla 4 milyar 39 milyon lira olurken, MİT’e 2.6 milyar, Diyanet’e 12.9 milyarlık bütçe tahsis edilecek.

28.11.2020Ekonomi
2021 Ramazan Bayramı ne zaman İşte Diyanetin verdiği tarih bilgisi

2021 Ramazan Bayramı ne zaman? İşte Diyanet'in verdiği tarih bilgisi

2021 Ramazan ayı için geri sayım başladı. Tüm İslam camiası tarafından büyük bir merakla beklenen Ramazan ayı için tarih bilgisi araştırılmaya devam ediyor. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayımlanan dini takvime göre Ramazan ayı ve Ramazan Bayramı'nın kutlanacağı zaman belirlendi. Peki, 2021 Ramazan ne zaman idrak edilecek?

27.11.2020Gündem
Cuma namazı saati: Cuma namazı saat kaçta 27 Kasım İstanbul Ankara İzmir ve il il cuma namazı vakitleri

Cuma namazı saati: Cuma namazı saat kaçta? 27 Kasım İstanbul Ankara İzmir ve il il cuma namazı vakitleri

Cuma namazı saati, her hafta bu mübarek günün gelmesi ile beraber yoğun ilgi görüyor. Müslümanlar her hafta cemaat ile beraber cuma namazını kılıyorlar. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından il il namaz vakitleri resmi internet sitesi üzerinden yayımlanıyor. Bu vakitlere göre Müslümanlar namaz ibadetini yerine getiriyorlar. Peki, cuma namazı saat kaçta kılınacak? İşte, 27 Kasım İstanbul, Ankara İzmir ve il il cuma namazı saatleri hakkında merak edilenler.

27.11.2020Gündem
Cuma namazı kaç rekat, nasıl kılınır Diyanet bilgilerine göre cuma namazının kılınışı

Cuma namazı kaç rekat, nasıl kılınır? Diyanet bilgilerine göre cuma namazının kılınışı

Cuma namazının kaç rekat olduğu ve nasıl kılındığı, her hafta bu mübarek günün gelmesi ile beraber yoğun ilgi görüyor. Müslümanlar, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayımlanan vakitlere göre namaz ibadetlerini yerine getiriyorlar. Cuma namazı vakti de Diyanet tarafından duyuruluyor. Peki, cemaat ile beraber kılınan namazlardan biri olan cuma namazı kaç rekat, nasıl kılınır? İşte kılınışına dair bilgiler

27.11.2020Gündem
Cuma hutbesi yayınlandı 27 Kasım cuma hutbesinin konusu: Faydasız İşleri Terk Etmek Kulluğun Güzelliğindendir

Cuma hutbesi yayınlandı! 27 Kasım cuma hutbesinin konusu: Faydasız İşleri Terk Etmek Kulluğun Güzelliğindendir

Cuma hutbesi Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayınlandı. 27 Kasım cuma hutbesinin konusu bu hafta 'Faydasız İşleri Terk Etmek Kulluğun Güzelliğindendir' olarak belirlendi. Cuma namazı kılmak için camilere gidecek olan vatandaşlara anlatılacak olan cuma hutbesinde, hayırlı işlere yönelmenin dinen öneminden ve bahşedilen nimetlerin Allah’ın rızasına uygun işlerde kullanılması gerektiğinden bahsedilecek. Cuma hutbesinde ayet ve hadislerden de verilecek örnekler vatandaşlara aktarılacak. İşte, 27 Kasım cuma hutbesinin tam metni.

27.11.2020Gündem
Ezan okunurken namaz kılınır mı Ezan bitmeden namaza başlanır mı

Ezan okunurken namaz kılınır mı? Ezan bitmeden namaza başlanır mı?

Ezan okunurken namaz kılınıp kılınmadığı pek çok kişinin gündemini oluşturan konular arasında yer almaktadır. Çeşitli nedenlerle ezan okunurken namaz kılmak zorunda kalan vatandaşlar, bu durumun doğru olup olmadığını anlamak için internet üzerinden ezan okunurken namaz kılınır mı sorusuna yanıt arıyor. Peki, Ezan okunurken namaz kılınır mı? Ezan bitmeden namaza başlanır mı? İşte, o konu hakkında bazı bilgiler

25.11.2020Gündem
2021 Kurban Bayramı ne zaman İşte Diyanetten alınan tarih bilgisi

2021 Kurban Bayramı ne zaman? İşte Diyanet'ten alınan tarih bilgisi

Gelecek yılın Kurban Bayramı tarihi, hem kurban kesecek olan vatandaşları hem de tatil planları yapan vatandaşları oldukça meraklandırdı. Tatil planlarını 2021 Kurban Bayramı tatiline göre ayarlamak isteyen vatandaşlar, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayımlanan dini takvimi araştırıyorlar. Peki, 2021 Kurban Bayramı ne zaman?

25.11.2020Gündem
DHBT geç başvuru nasıl yapılır DHBT geç başvuru ücreti nereye yatırılacak

DHBT geç başvuru nasıl yapılır? DHBT geç başvuru ücreti nereye yatırılacak?

DHBT geç başvuru ücreti yatırılmasının ardından işlemlerini tamamlayacak olan pek çok kişi, müracaat adımlarını ÖSYM ile tamamlayacak. Normal başvuru sürecini kaçıranlar için erişime açılan DHBT geç başvuru işlemi kurtarıcı nitelik taşıyacak. Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde görev almak için sınava katılmak isteyen ancak başvuru tarihini kaçıran adaylar, DHBT geç başvuru ücretini yatırdıktan sonra işlemlerini gerçekleştirebilecek. Peki, DHBT geç başvuru nasıl yapılır? DHBT geç başvuru ücreti nereye yatırılacak? İşte, o detaylar

24.11.2020Gündem
Arapça Öğretmenliği Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Arapça Öğretmenliği Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Tüm dünyadaki üniversitelerde yabancı dillere ait bölümler bulunmaktadır. Türkiye’de bulunan bu bölümlerden biri de Arapça öğretmenliği bölümüdür. Arapça öğretmenliği bölümü nedir? Arapça öğretmenliği bölümü kaç yıllıktır? Arapça öğretmenliği iş imkanları nasıldır? İşte Arapça öğretmenliği ile ilgili olan soruların yanıtları.

Cuma namazı nasıl kılınır Cuma namazı kaç rekat İşte kılınışı

Cuma namazı nasıl kılınır? Cuma namazı kaç rekat? İşte kılınışı

Cuma namazının kaç rekat olduğu araştırılıyor. Cuma namazı her hafta cemaat ile beraber kılınıyor. Müslümanlar bu namazın kılınışını öğrenmek istiyorlar. Cuma namazı, Hz. Peygamber döneminden günümüze kadar kılınagelmiş ve bunun farz olduğu konusunda herhangi bir farklı görüş ortaya çıkmamıştır. Peki cuma namazı nasıl kılınır?

20.11.2020Gündem
İnşirah Suresi Oku ve Dinle - Elemneşrahleke Türkçe Arapça Okunuşu, Anlamı ve Fazileti (Diyanet Meali & Tefsiri)

İnşirah Suresi Oku ve Dinle - Elemneşrahleke Türkçe Arapça Okunuşu, Anlamı ve Fazileti (Diyanet Meali & Tefsiri)

İnşirah Suresi Mekke döneminde inmiştir. 8 âyettir. İnşirah Suresi faziletleri nedeniyle okunması sıkça tavsiye edilen sureler arasında yer almaktadır. Sıkıntılı zamanlarınızda sıkıntı, keder ve üzüntü gibi durumlarınız için okuyabileceğiniz bir suredir. Halk dilinde Elemneşrahleke olarak da adlandırılan bu sure açılıp genişlemek ve huzura kavuşmak anlamlarını taşımaktadır. İnşirah suresi oku ve dinle sayfamız üzerinden İnşirah suresi Türkçe Arapça okunuşu, konusu, anlamı, önemi, tefsiri, ezberlemek isteyenler için Türkçe olarak anlamını bilmek isteyenler için Diyanet Türkçe meali yer almaktadır. Toplamda 8 ayetten oluşması nedeniyle ezberlemek isteyenlerin kolayca ezberleyebilecekleri bir suredir.

19.11.2020Namaz Sureleri
KPSS DHBT nedir DHBT ne demek

KPSS DHBT nedir? DHBT ne demek?

KPSS DHBT, ÖSYM tarafından gerçekleştirilen Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testidir. Diyanet İşleri Başkanlığı kadrolarına yapılacak olan alımlarda öne çıkacak olan KPSS DHBT sınavı, belirli konularda gerçekleşecek. Peki, KPSS DHBT nedir ve DHBT ne demek? İşte, o konu hakkında detaylı bilgiler

17.11.2020Gündem
2021 Ramazan başlangıcı ne zaman İşte Diyanetin verdiği tarih

2021 Ramazan başlangıcı ne zaman? İşte Diyanet'in verdiği tarih!

Yeni yıla girmemize kısa bir süre kala, 2021'in dini günlerini şimdiden araştıran vatandaşlar, Ramazan Bayramı'nın hangi tarih aralığına denk geleceğini sorguluyor. Öte yandan üç aylar içinde yer alan Ramazan ayının ne zaman idrak edileceği ve orucun ne zaman başlayacağı Diyanet İşleri Başkanlığı'nın yayınladığı dini günler takviminde açıklandı. Peki, 2021 Ramazan başlangıcı ne zaman?

17.11.2020Gündem
Diyanet İşleri Başkanlığı Seviye Tespit Sınavına  (2020-DİB-MBSTS)  ikinci geç başvuru alınacak

Diyanet İşleri Başkanlığı Seviye Tespit Sınavı'na (2020-DİB-MBSTS) ikinci geç başvuru alınacak

ÖSYM, 26 Aralık 2020'de uygulanacak Diyanet İşleri Başkanlığı Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı (2020-DİB-MBSTS) için 17-18 Kasım 2020 tarihlerinde ikinci geç başvuru alacak.

17.11.2020Gündem
Cuma namazı nasıl kılınır ve kaç rekat Diyanet Cuma namazı kılınışı bilgileri

Cuma namazı nasıl kılınır ve kaç rekat? Diyanet Cuma namazı kılınışı bilgileri

Cuma namazı nasıl kılınır sorusu, ibadetlerini gerçekleştirmek üzere camilere gitmek için yola çıkacak olan pek çok kişinin araştırdığı konu olmaya devam ediyor. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından kılınış bilgileri verilen Cuma namazı, okunacak dualar ver rekat sayısı ile araştırılıyor. Peki, Cuma namazı nasıl kılınır ve kaç rekat? İşte, Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan alınan Cuma namazı kılınışı bilgileri

13.11.2020Gündem
Diyanet 13 Kasım cuma hutbesini yayınladı Cuma hutbesinin konusu: Abdest, Bedenimize Sağlık, Ruhumuza Huzur

Diyanet 13 Kasım cuma hutbesini yayınladı! Cuma hutbesinin konusu: Abdest, Bedenimize Sağlık, Ruhumuza Huzur

Cuma hutbesi her hafta olduğu gibi Diyanet tarafından yayınlandı. 81 ilde camilerde kılınacak olan cuma namazı öncesi okunacak cuma hutbesinin konusu 'Abdest, Bedenimize Sağlık, Ruhumuza Huzur' olarak duyuruldu. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed'in (S.A.V) buyruklarının da yer aldığı önemli bilgilerin aktarılacağı 13 Kasım cuma hutbesinde abdest almanın ve temizliğin öneminden bahsedilecek. Cuma hutbesinde ayrıca salgın hastalıklara karşı abdest almanın koruyuculuğu da Müslümanlara anlatılacak. İşte, 13 Kasım cuma hutbesinin tam metni.

13.11.2020Gündem
Ramazan ne zaman başlıyor 2021 Ramazan Bayramı tarihi

Ramazan ne zaman başlıyor? 2021 Ramazan Bayramı tarihi

Ramazan ayı her yıl büyük bir heyecanla bekleniyor. İslam aleminin heyecanla beklediği 11 ayın sultanı Ramazan ayının ne zaman başlayacağı, 2021 yılı Diyanet takvimi ile belli oldu. Müslümanlar Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayımlanan takvim içerisinde belirtilen tarihlerde farz olan oruç ibadetini yerine getirecekler. Peki Ramazan Bayramı ne zaman olacak?

11.11.2020Gündem
2021 Kurban Bayramı ne zaman İşte tarih bilgisi

2021 Kurban Bayramı ne zaman? İşte tarih bilgisi

Gelecek yılın tatil planlarını şimdiden yapmak isteyen vatandaşlar, 2021 kurban bayramının hangi tarih aralığına denk geleceğini sorguluyor. Öte yandan 2021 kurban bayramının ne zaman idrak edileceği Diyanet İşleri Başkanlığı'nın yayınladığı dini günler takviminde açıklandı. Peki, 2021 Kurban Bayramı ne zaman?

11.11.2020Gündem
Cuma namazı kaç rekat Cuma namazı nasıl kılınır İşte kılınışı

Cuma namazı kaç rekat? Cuma namazı nasıl kılınır? İşte kılınışı

Cuma namazı her hafta Müslümanlar tarafından cemaat ile beraber kılınıyor. Cuma toplamak, bir araya getirmek anlamındaki cem kökünden isimdir. Bu önemli günde Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayımlanan saatlerde cuma namazı kılınır. Peki cuma namazı nasıl kılınır? İşte Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan alınan bilgilere göre namazın kılınışı ve rekat bilgisi

6.11.2020Gündem
KPSS DHBT başvurusu ne zaman başlayacak İşte 2020 DHBT sınav takvimi

KPSS DHBT başvurusu ne zaman başlayacak? İşte 2020 DHBT sınav takvimi

Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi (2020 DHBT), bu alandan sınava girecek olan adayların araştırdığı konu oldu. 'DHBT sınavı ne zaman?' sorusuna yanıt arayan vatandaşlar, bir yandan da başvuru takvimini sorguluyor. ÖSYM'nin yurt genelinde gerçekleştireceği sınavda, Diyanet İşleri Başkanlığı kadrolarında yer bulmak isteyen öğrenciler DHBT'ye katılım sağlayacak. Peki, DHBT ne zaman gerçekleşecek, başvurular ne zaman?

5.11.2020Gündem
2020 DHBT başvurusu ne zaman ÖSYM sınav takvimi

2020 DHBT başvurusu ne zaman? ÖSYM sınav takvimi

Diyanet İşleri Başkanlığında din hizmetlerinde görev almak isteyen lisans mezunları KPSS Genel Yetenek ve Genel Kültür Testleri ile birlikte Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testine de (DHBT) katılmak zorundadır. 2020 Lisans KPSS oturumunun sonuçlarının açıklanmasının ardından şimdi ise DHBT sınavına odaklanıldı. Peki, 2020 DHBT başvurusu ne zaman?

2.11.2020Gündem
Miraç Kandili ne zaman İşte 2021 Miraç Kandili tarihi

Miraç Kandili ne zaman? İşte 2021 Miraç Kandili tarihi

'2021 Miraç Kandili ne zaman?' sorusunun yanıtı milyonlarca Müslüman vatandaş tarafından sorgulanmaya başladı. Recep ayının 26. gecesi gerçekleştiği düşünülen Miraç Kandili'nde vatandaşlar camilere akın edecek ve ellerini Allah'a açacaklar. Peki, 2021 Miraç Kandili ne zaman idrak edilecek? İşte Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan alınan tarih bilgisi...

2.11.2020Gündem
2021de oruç ne zaman tutulacak İşte 2021 Ramazan ayının başlayacağı tarih

2021'de oruç ne zaman tutulacak? İşte 2021 Ramazan ayının başlayacağı tarih

Gelecek yılın dini günlerini şimdiden araştıran vatandaşlar, 2021 Ramazan Bayramı'nın hangi tarih aralığına denk geleceğini sorguluyor. Öte yandan üç aylar içinde yer alan Ramazan ayının ne zaman idrak edileceği ve orucun ne zaman başlayacağı Diyanet İşleri Başkanlığı'nın yayınladığı dini günler takviminde açıklandı. Peki, 2021'de oruç ne zaman tutulacak?

30.10.2020Gündem
Cuma namazı nasıl kılınır Cuma namazı kaç rekat İşte kılınışı

Cuma namazı nasıl kılınır? Cuma namazı kaç rekat? İşte kılınışı

Cuma namazı her hafta bu mübarek günün gelmesi ile beraber yoğun ilgi görüyor. Müslümanlar her hafta bu mübarek cuma gününü büyük bir heyecanla karşılıyorlar. Birlik ve beraberliğin arttığı, kardeşlik bağlarının daha da kuvvetlendiği bu güne anlamını veren cuma kelimesi, toplamak, bir araya getirmek anlamına gelmektedir. Peki cuma namazı nasıl kılınır, kaç rekattır? İşte cuma namazının kılınışı

30.10.2020Gündem
Kariye Camisi’nin açılışı ertelendi

Kariye Camisi’nin açılışı ertelendi

Danıştay kararıyla ibadete açılmasının önündeki yasal engel kalkan Kariye’nin cami olarak hizmet vermeye başlaması ertelendi.

30.10.2020Gündem
Kariye Camii ne zaman açılacak Kariye Camiinin tarihi ve konumu

Kariye Camii ne zaman açılacak? Kariye Camii'nin tarihi ve konumu

Kariye Camii'nin tarihi açılış hazırlıkları devam ederken gündeme geldi. 75 yıl sonra ibadete açılacak olan İstanbul’un Fatih ilçesinde bulunan Kariye Camii'nin açılış törenine Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katılması bekleniyor. 30 Ekim'de açılması beklenen Kariye Camii’nin açılışı Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan gelen açıklamaya göre ileri bir tarihe ertelendi. İstanbul’un fethi sırasında hiçbir zarar görmeyen yapı, 1945 yılında müzeye dönüştürülmüştü. Peki, Kariye Camii ne zaman açılacak? İşte, Kariye Camii'nin tarihiyle ilgili bilgiler.

30.10.2020Gündem
Cuma hutbesi yayınlandı 30 Ekim cuma hutbesinin konusu: Peygamberimiz ve Çocuk

Cuma hutbesi yayınlandı! 30 Ekim cuma hutbesinin konusu: Peygamberimiz ve Çocuk

Cuma hutbesi Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayınlandı. Müslümanların bayramı olan cuma gününde cuma namazı camilerde ifa edilecek. Cemaatle eda edilmek üzere, her hafta kılınan cuma namazı öncesi vatandaşlara cuma hutbesi okunacak. Önemli bilgiler ve öğütlerin aktarılacağı bu haftaki 30 Ekim cuma hutbesinin konusu 'Peygamberimiz ve Çocuk' olarak belirlendi. Peygamber Efendimiz (s.a.s.) sözleri ve buyruklarının da yer aldığı cuma hutbesinde, çocuklara güzel terbiye ve ahlak vermenin öneminden bahsedilecek. İşte, 30 Ekim cuma hutbesinin tam metni.

29.10.2020Gündem
Son dakika... Kariye Camisinin açılışı ertelendi

Son dakika... Kariye Camisi'nin açılışı ertelendi

Diyanet İşleri Başkanlığı, Kariye Camisi'nin açılışının ertelendiğini duyurdu.

29.10.2020Gündem
Mevlid Kandili namazı saat kaçta ve nasıl kılınır Mevlid Kandili namazı kılınışı

Mevlid Kandili namazı saat kaçta ve nasıl kılınır? Mevlid Kandili namazı kılınışı

Mevlid Kandili namazı bu mübarek günün gelmesi ile beraber araştırılıyor. Müslümanlar her yıl Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayımlanan takvim içerisinde yer alan tarihlerde dini günleri idrak ediyorlar. Hazreti Muhammed'in dünyaya teşrifi dolayısıyla rebiyülevvel ayının 12'nci günü idrak edilen Mevlid Kandili, İslam dünyasının önemli gün ve geceleri arasında yer alıyor. Peki, Mevlid Kandili namazı saat kaçta ve nasıl kılınır? İşte Mevlid Kandili namazının kılınışı ile ilgili bilgiler

28.10.2020Gündem
Mevlid Kandili anlamı ve önemi nedir Mevlid Kandili’nde ne oldu İşte Mevlid Kandiliyle ilgili bilgiler

Mevlid Kandili anlamı ve önemi nedir? Mevlid Kandili’nde ne oldu? İşte Mevlid Kandili'yle ilgili bilgiler

Mevlid Kandili anlamı ve önemi mübarek Mevlid Kandili'yle beraber gündeme gelen konulardan oldu.. Mevlid Kandili 2020 yılında da Müslümanlar tarafından büyük bir heyecanla karşılandı. Müslümanlar Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayımlanan takvim içerisinde yer alan tarihlerde dini günleri idrak ediyorlar. 28 Ekim Çarşamba gününü perşembeye bağlayan gecenin alemlere rahmet olarak gönderilen Hz. Muhammed Mustafa'nın dünyaya gelişinin yıl dönümüdür. Peki Mevlid Kandili önemi ve anlamı nedir? İşte, ayrıntılar.

28.10.2020Gündem
Ramazan Bayramı 2021 ne zaman İşte Ramazan Bayramı tarihi

Ramazan Bayramı 2021 ne zaman? İşte Ramazan Bayramı tarihi

Ramazan Bayramı tarihi, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayımlanan dini takvim ile belli oldu. On bir ayın sultanı Ramazan ayı her yıl büyük bir heyecanla bekleniliyor. Müslümanlar bir ay boyunca farz olan oruç ibadetini yerine getiriyorlar. Ramazan ayının ardından ise bayram başlıyor. İşte 2021 Ramazan Bayramı tarihi

28.10.2020Gündem
Yatsı namazı nasıl kılınır, kaç rekat İşte yatsı namazının kılınışı

Yatsı namazı nasıl kılınır, kaç rekat? İşte yatsı namazının kılınışı

Yatsı namazının nasıl kılındığı ve kaç rekat olduğu araştırılıyor. Vakit namazlarını kılan Müslümanlar yatsı namazının kılınışını merak ediyorlar. Diyanet İşleri Başkanlığı resmi internet sitesi üzerinden namaz vakitlerini yayınlıyor. İslam’ın şartlarından olan namaz ibadeti de bu saatlerde yerine getiriliyor. İşte yatsı namazının kılınışı hakkında bilgiler

28.10.2020Gündem
Ali Erbaştan Charlie Hebdoya tepki: Utanç verici

Ali Erbaş'tan Charlie Hebdo'ya tepki: Utanç verici

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Fransız Charlie Hebdo dergisinin İslam’ı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı hedefleyen karikatürlerinin ‘insanlık adına üzüntü ve utanç verici’ olduğunu söyledi.

28.10.2020Gündem
Mevlid Kandili 2020 ne zaman Mevlid Kandili nedir İşte kandil günleri

Mevlid Kandili 2020 ne zaman? Mevlid Kandili nedir? İşte kandil günleri

Mevlid Kandili her yıl Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından açıklanan tarihte idrak ediliyor. Bu yıl Mevlid Kandili 28 Ekim tarihine denk geldi. Müslümanlar heyecanla Mevlid Kandili ile ilgili bilgileri araştırmaya başladılar. Hazreti Muhammed'in dünyaya teşrifi dolayısıyla rebiyülevvel ayının 12'nci günü idrak edilen kandilin ismi olan mevlid, sözlükte doğum yeri ve zamanı anlamına geliyor. İşte Mevlid Kandili hakkında bilgiler

28.10.2020Gündem

Yazar Sonuçları

Hepimizin acısı...

Geçtiğimiz Cuma günü Türkiye yeniden deprem gerçeği ile yüzyüze geldi.İzmir 6,6 şiddetinde bir deprem ile sarsıldı.

5.11.2020