EKSTRA
MENÜ

ÖSYM

ÖSYM haberleri sayfasında güncel ve son dakika ÖSYM hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 9.463 ÖSYM haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

ÖSYM
Ösym öğrenciler için ölçme, seçme ve yerleştirme sitesidir. 

ÖSYM, yükseköğretim programlarına girmek için başvuran adaylar arasından, başarılı olma olasılıkları diğerlerinden daha yüksek olanları seçerek bu programlara yerleştirmek amacı ile 1974 yılında kurulmuş olan devlet kurumudur. Merkezi Ankara'da bulunur.

Kurum ilk olarak 22 Kasım 1974 tarihinde , Üniversitelerarası Kurul tarafından, 1750 sayılı Üniversiteler Kanununun 52. Maddesine göre, "Üniversitelerarası Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÜSYM)" adıyla kuruldu. 1981 yılında yürürlüğe giren 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu ile Yükseköğretim Kurulu'na (YÖK) bağlanarak" Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM)" adını almıştır.

ÖSYM'nin görevleri 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu'nun 10. Maddesinde şu şekilde belirlenmiştir:

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi, Yükseköğretim Kurulunun tespit ettiği esaslar çerçevesinde yükseköğretim kurumlarına öğrenci alınması amacıyla sınavları hazırlayan ve yapan, öğrenci isteklerini de göz önünde tutarak Yükseköğretim Kurulunun tespit ettiği esaslara göre değerlendiren, öğrenci adaylarının yükseköğretim kurumlarına yerleştirilmesini sağlayan ve bu faaliyetlerle ilgili araştırmalar ve diğer hizmetleri yapan Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı'na bağlı bir kuruluştur.

Ösym girişe tıklayarak "aday işlemleri sistemi giriş" bölümüne yönlendirilirsiniz. Ösym sonuç bölümünden ise "ösym sonuç açıklama sistemine" yönlendirilerek ösymnin hazırladığı girdiğiniz sınavların sonuçlarını bulabilirsiniz. 

 

ÖSYM Haberleri

YKS sonuçları ne zaman açıklanacak 2021 YKS sınav sonuç tarihi belli oldu Üniversite sınavı sonuçları için gözler ÖSYMde

YKS sonuçları ne zaman açıklanacak? 2021 YKS sınav sonuç tarihi belli oldu! Üniversite sınavı sonuçları için gözler ÖSYM'de!

YKS sonuçları ne zaman açıklanacak sorusunun yanıtı ÖSYM'nin sınav takviminde belli oldu. Haziran ayında 3 oturum halinde gerçekleşen üniversite sınavının sonuçları yapılan değerlendirmelerin ardından ÖSYM'nin AİS ekranı üzerinden sorgulanacak. Sınav sonuçlarının ardından ise YKS tercih süreci başlayacak. Yüz binlerce aday şimdi ÖSYM'den gelecek açıklamayı bekliyor. Peki, YKS sonuçları ne zaman ve hangi tarihte açıklanacak? İşte, YKS sınav sonuç tarihi ve konuyla ilgili ayrıntılı bilgiler.

26.07.2021Gündem
YÖKDİL ne zaman İşte YÖKDİL başvuru ve sınav takvimi

YÖKDİL ne zaman? İşte YÖKDİL başvuru ve sınav takvimi!

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezince (ÖSYM) düzenlenecek Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil Sınavı (2021-YÖKDİL/2) başvuruları sona ermişti. Şimdi ise geç başvuru süreci gündemde ve merak konusu oldu. Peki, YÖKDİL ne zaman? İşte YÖKDİL başvuru ve sınav takvimi...

26.07.2021Gündem
KPSS sınava giriş belgeleri erişime açıldı

KPSS sınava giriş belgeleri erişime açıldı

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından 1 Ağustos’ta uygulanacak olan 2021-KPSS A Grubu ve Öğretmenlik (Genel Yetenek-Genel Kültür ve Eğitim Bilimleri) Sınava Giriş Belgeleri adayların erişimine açıldı.

26.07.2021Eğitim
YKS sonuçları ne zaman açıklanacak ÖSYM, üniversite sınav sonuçları için bilgilendirmesi yaptı.

YKS sonuçları ne zaman açıklanacak? ÖSYM, üniversite sınav sonuçları için bilgilendirmesi yaptı.

YKS sonuçları 2021 için öğrencilerin heyecanlı bekleyişi devam ediyor. Öğrencilerin üniversite hayatları için dönüm noktası olan Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçları için kısa bir süre kaldı. Adaylar, sınavdan alacakları puanlar nezdinde üniversite tercihinde bulunacak. Gözler şimdi sonuçların ardından tercih sürecinde olacak. Peki, YKS sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte, YKS sonuçları hakkında detaylı bilgiler

26.07.2021Gündem
Üniversite tercihleri ne zaman İşte 2021 YKS tercih dönemi hakkında son bilgiler

Üniversite tercihleri ne zaman? İşte 2021 YKS tercih dönemi hakkında son bilgiler

Üniversite tercihleri adayların gündeminde yer alıyor. Öğrencilerin üniversite hayatları için dönüm noktası olan Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçları için kısa bir süre kaldı. Adaylar, sınavdan alacakları puanlar kapsamında üniversite tercihinde bulunacak. Gözler şimdi sonuçların ardından tercih sürecinde olacak. Peki, 2021 YKS tercihleri ne zaman başlayacak?

25.07.2021Gündem
ALES sınavı ne zaman İşte 2021 ALES/2 sınav ve başvuru takvimi

ALES sınavı ne zaman? İşte 2021 ALES/2 sınav ve başvuru takvimi

2021 ALES/1 sınavının ardından gözler şimdi de yılın ikinci sınavına çevrildi. ALES'te başarılı olan adaylar, lisansüstü eğitimlerini tamamlamaya hak kazanacak. Peki, ALES/2 sınavı ve başvuruları ne zaman? İşte, 2021-ALES/2 sınav takvimine ilişkin merak edilenler...

24.07.2021Gündem
YDS başvurusu ne zaman başlayacak İşte 2021 YDS/2 sınav ve başvuru takvimi

YDS başvurusu ne zaman başlayacak? İşte 2021 YDS/2 sınav ve başvuru takvimi!

YDS başvurusu, yabancı dil puanı almak isteyen adayların gündeminde yer alıyor. YDS tarihi ile ilgili ÖSYM tarafından açıklama yapıldı. YDS başvuruları her yıl belirli tarihlerde alınıyor. 2021-YDS/2 oturumu ekim ayında yapılacak. Peki, YDS başvurusu ne zaman?

24.07.2021Gündem
YKS sonuçları ne zaman açıklanacak İşte ÖSYMnin verdiği sonuç açıklama tarihi

YKS sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte ÖSYM'nin verdiği sonuç açıklama tarihi

Öğrencilerin üniversite hayatları için dönüm noktası olan Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçları için kısa bir süre kaldı. Adaylar, sınavdan alacakları puanlar nezdinde üniversite tercihinde bulunacak. Gözler şimdi sonuçların ardından tercih sürecinde olacak. Peki, YKS sonuçları ne zaman açıklanacak?

24.07.2021Gündem
KPSS sınav giriş yerleri ne zaman belli olacak İşte 2021 Lisans KPSS hakkında son bilgiler

KPSS sınav giriş yerleri ne zaman belli olacak? İşte 2021 Lisans KPSS hakkında son bilgiler

ÖSYM'nin yayımlayacağı KPSS giriş belgesi ile nerede sınava gireceklerini öğrenebilecek olan vatandaşlar, konuyla ilgili sorgulamalarını sürdürüyor. Konuya dair bilgi sahibi olmak isteyenler, 'KPSS sınav giriş yerleri ne zaman açıklanacak?' sorusunun yanıtını arıyor. Peki, KPSS sınav yerleri açıklandı mı? İşte KPSS sınav giriş belgelerinde son durum...

23.07.2021Gündem
TUS başvuruları ne zaman bitecek ÖSYM 2021-TUS 2. dönem başvuru ekranı

TUS başvuruları ne zaman bitecek? ÖSYM 2021-TUS 2. dönem başvuru ekranı!

TUS başvuru ekranı üzerinden yapılan müracaatlar devam ediyor. ÖSYM tarafından 5 Eylül'de gerçekleştirilecek 2021-Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı'na (2021-TUS 2. dönem) başvuruları 13 Temmuz tarihinde alınmaya başladı. Adaylar TUS başvurularını ÖSYM'nin AİS ekranı üzerinden T.C kimlik numaraları ve ÖSYM şifresi ile yapacaklar. Temel Tıp Bilimleri ve Klinik Tıp Bilimleri başvuru ücreti 250,00 TL olarak. Gözler şimdi son başvuru tarihinde. Peki, TUS başvuruları ne zaman bitecek? İşte, ÖSYM 2021-TUS 2. dönem başvuru ekranı ve konuyla ilgili bilgiler.

21.07.2021Gündem
DGS sonuçları ne zaman açıklanacak, açıklandı mı 2021 DGS sınav sonuçları için gözler ÖSYM.gov.trde

DGS sonuçları ne zaman açıklanacak, açıklandı mı? 2021 DGS sınav sonuçları için gözler ÖSYM.gov.tr'de!

DGS sonuçları için gözler Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM)duyurularına çevrildi. ÖSYM'nin "https://sonuc.osym.gov.tr" adresinden Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaraları ve aday şifreleriyle erişime açılacak olan 2021 DGS sonuçları için geri sayım başladı. 11 Temmuz tarihinde binlerce adayın katılımı ile organize edilen söz konusu sınavın sonuçlarının yayınlanmasının ardından tercih maratonu başlayacak. DGS başvuru kılavuzunda yer alan bilgilere göre DGS sınav sonuç puanları, ön lisans başarı puanlarının (ÖBP) belli katsayılarla çarpılarak toplanmasıyla elde edilecek. İşte, merak edilen "DGS sonuçları ne zaman açıklanacak?" sorusunun yanıtına yönelik bilgiler.

21.07.2021Gündem
YKS sonuçları ne zaman, saat kaçta açıklanacak 2021 YKS üniversite sınav sonucu sorgulama ekranı için gözler ÖSYMde

YKS sonuçları ne zaman, saat kaçta açıklanacak 2021? YKS üniversite sınav sonucu sorgulama ekranı için gözler ÖSYM'de

YKS sonuçları sorgulama ekranı üzerinden açıklanacak. Milyonlarca adayın heyecanla beklediği YKS sonuçları 2021 ile üniversite sınavı sonrası öğrencilerin tercih maratonu başlayacak. Üniversiteye giriş kapsamında organize edilen 2021 YKS sınavının sonuçları ÖSYM sınav sonuçları ekranında Ağustos ayında ilan edilecek. 3 oturum halinde tamamlanan YKS sınavı sonuçlarının açıklanmasının ardından adayların tercih maratonu başlayacak. Sınavın ardından geçen süre sonrası beklentilerini arttıran adayların gözü ÖSYM'den yapılacak olan "YKS sonuçları açıklandı" duyurusuna çevrildi. TYT-AYT oturumlarını ayrı ayrı değerlendirecek olan ÖSYM sınav sonuçlarını AİS ekranı üzerinden erişime açacak. Peki, YKS sonuçları sonrasında tercihler ne zaman başlayacak? İşte, YKS 2021 sınav sonuç tarihi ve konuyla ilgili ayrıntılı bilgiler.

21.07.2021Gündem
KPSS sınav yerleri açıklandı mı, ne zaman açıklanır ÖSYMden tarih bilgisi

KPSS sınav yerleri açıklandı mı, ne zaman açıklanır? ÖSYM'den tarih bilgisi

KPSS sınav giriş yerleri, açıklandığı an AİS ekranı aracılığıyla ÖSYM üzerinden öğrenilebilecek .Lisans düzeyinde sınava katılacak olan adaylar, 7-8 Ağustos tarihlerinde gerçekleşecek olan sınav öncesi osym.gov.tr üzerinden yayınlanan sınav belgelerini T.C kimlik numarası ile çıktı alabilecek. KPSS sınav giriş belgesinin çıktısı olmadan adaylar sınav salonlarına alınmayacak. Peki, 2021 KPSS Lisans sınav yerleri ne zaman açıklanacak? İşte, KPSS sınav giriş belgesinin yayımlanacağı tarihle ilgili ayrıntılar.

21.07.2021Gündem
YKS tercih ve kontenjan kılavuzu: Üniversite tercihleri ne zaman başlayacak ÖSYM tarih verdi

YKS tercih ve kontenjan kılavuzu: Üniversite tercihleri ne zaman başlayacak? ÖSYM tarih verdi!

YKS tercih tarihleri için heyecanlı bekleyiş devam ediyor. 26-27 Haziran'da üç oturum halinde düzenlenen binlerce adayın katılım sağladığı YKS sonuçlarının ardından tercih maratonu başlayacak. "2021-YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu"nu erişime açan ÖSYM üniversite tercih tarihlerini duyurdu. Üniversite adayları YKS tercihlerini http://ais.osym.gov.tr üzerinden gerçekleştirecekler. 24 tercih hakkı tanınan adaylar tercih süresi bitene kadar listelerde değişiklik yapabilecekler. Peki, üniversite tercihleri ne zaman başlayacak? İşte, YKS tercih- kontenjan kılavuzu ve konuyla ilgili ayrıntılı bilgiler...

20.07.2021Gündem
YÖKDİL geç başvuruları ne zaman 2021-YÖKDİL/2 sınav ve geç başvuru tarihi belli oldu

YÖKDİL geç başvuruları ne zaman? 2021-YÖKDİL/2 sınav ve geç başvuru tarihi belli oldu!

YÖKDİL geç başvuru tarihi için geri sayım başladı. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığınca, yapılacak olan Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil Sınavı (2021-YÖKDİL/2) için geç başvuru işlemleri başvuru kılavuzunda yer alan tarihlerde alınacak. Normal başvuru tarihini kaçıran adaylar geç başvuru süresinde sınav ücretini %50 artırımlı olarak ödeyecekler. YÖKDİL geç başvuruları ÖSYM'nin AİS ekranı üzerinden aday T.C kimlik numarası ile alınacak. Peki, YÖKDİL geç başvuruları ne zaman? İşte, 2021-YÖKDİL/2 sınav ve geç başvuru tarihi hakkında ayrıntılı bilgiler.

20.07.2021Gündem
İnanmak başarmanın yarısı mıdır

İnanmak başarmanın yarısı mıdır?

2021 yılı itibarıyla bir LGS ve YKS maratonunu daha geride bıraktık. Sırada KPSS ve TUS gibi sınavlar var. ÖSYM’nin sınav takvimi incelendiğinde pek çok sınavın da yıl içinde ya yapıldığı ya da yapılacağı görülüyor. Ayrıca, öğrencilerimizin akademik performanslarının uluslararası ölçekte karşılaştırılabilmesi için birkaç yılda bir PISA ve TIMSS sınavları düzenleniyor. Her ne kadar 21’nci yüzyıl dünyasının öğrencilerden ve hayat boyu öğrenenlerden beklentisi geniş bir yelpazede zihinsel, duygusal, sosyal ve davranışsal pek çok becerinin nitelikli ve işlevsel bir örüntüsünü gerektirse de hem ülkemizde hem de dünyada sınav başarısı öncelikli yerini korumaya ve yaşamımızın merkezinde yer almaya devam ediyor.

19.07.2021Eğitim
DGS sonuçları açıklandı mı, ne zaman açıklanacak 2021 DGS sınav sonuçları için gözler ÖSYMde

DGS sonuçları açıklandı mı, ne zaman açıklanacak? 2021 DGS sınav sonuçları için gözler ÖSYM'de!

DGS sonuçları için geri sayım devam ediyor. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezince (ÖSYM), 2 yıllık üniversite eğitimlerini 4 yıla tamamlamak isteyenler için 11 Temmuz'da uygulanan söz konusu sınavın sonuçları için heyecanlı bekleyiş başladı. Meslek Yüksekokulları ile Açıköğretim Önlisans Programları Mezunlarının Lisans Öğrenimine katılmak için girdiği DGS sonuçları yapılan değerlendirmelerin ardından ilan edilecek. Peki, DGS sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte, 2021 DGS sınav sonuç tarihi ve konuyla ilgili ayrıntılı bilgiler.

19.07.2021Gündem
ALES sınavı ve başvuruları ne zaman ALES/2 başvuru ve sınav takvimi belli oldu

ALES sınavı ve başvuruları ne zaman? ALES/2 başvuru ve sınav takvimi belli oldu!

ALES tarihi ve başvuruları adayların gündeminde yer almaya devam ediyor. Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavının (ALES/2) başvuru işlemleri ÖSYM tarafından yayınlanacak başvuru kılavuzu ile erişime açılacak. Binlerce aday ALES başvurularını ÖSYM'nin AİS ekranı üzerinden T.C kimlik numaraları ile ağustos ayında gerçekleştirecek. Yılın ikinci ALES oturumu için gözler şimdi sınav takviminde. Peki, ALES sınavı ve başvuruları ne zaman? İşte, ALES/2 başvuru ve sınav takvimi ile ilgili bilgiler.

18.07.2021Gündem
YKS sonuç tarihi: 2021 YKS sonuçları ne zaman açıklanacak Sonuç ekranı ÖSYM. gov.trde olacak

YKS sonuç tarihi: 2021 YKS sonuçları ne zaman açıklanacak? Sonuç ekranı ÖSYM. gov.tr'de olacak!

YKS sonuçları için heyecanlı bekleyiş devam ediyor. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), tarafından “2021-YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu”nun yayınlanması ile beraber, YKS sonuçları için beklentiler de arttı. Üniversiteye giriş kapsamında uygulanan söz konusu sınavın sonuçları yapılan değerlendirmelerin ardından ÖSYM.gov.tr'de ilan edilecek. 2021 YKS sınav sonuçları öğrenci şifresi ve aday T.C kimlik numarası ile sorgulanacak. Gözler şimdi ÖSYM'den yapılacak açıklamalarda. Peki, 2021 YKS sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte, YKS sonuç tarihi ve konuyla ilgili ayrıntılı bilgiler.

18.07.2021Gündem
Üniversite taban puanları: 2 yıllık ve 4 yıllık 2021 YKS kontenjan sayısı açıklandı YKS tercihleri ne zaman

Üniversite taban puanları: 2 yıllık ve 4 yıllık 2021 YKS kontenjan sayısı açıklandı! YKS tercihleri ne zaman?

YKS tercihleri için geri sayım başladı. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), “2021-YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu”nu yayınladı. ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden açıklanan YKS tercih kılavuzunda üniversite taban puanları ve kontenjan sayıları bilgisine yer verildi. Adayların 2 yıllık ve 4 yıllık tercihlerinde önem arz eden üniversite kontenjanları sayılarına göre, devlet üniversitelerinin toplam kontenjanı lisans programları için 390 bin 923 oldu. Peki, YKS tercihleri ne zaman? İşte, Üniversite kontenjan sayıları ve YKS tercih tarihleri ile ilgili ayrıntılı bilgiler...

18.07.2021Gündem
KPSS giriş yerleri açıklandı mı 2021 KPSS sınav giriş belgesi için ÖSYM detayı

KPSS giriş yerleri açıklandı mı 2021? KPSS sınav giriş belgesi için ÖSYM detayı

KPSS sınav yerleri, lisans düzeyinde sınava girecek olan adayların araştırdığı konu olmaya devam ediyor. ÖSYM'nin gerçekleştireceği sınavla memur olabilmenin hayalini kuran ve buna yönelik çalışmalarını sürdüren pek çok kişi, KPSS sınav yerleri ile nerede sınava gireceklerini görüntüleyebilecek. Peki, yüz binlerce kişinin dahil olmasının beklendiği Lisans KPSS sınav yerleri ne zaman açıklanacak? İşte, o konu hakkında merak edilen bazı bilgiler

17.07.2021Gündem
YKS sonuçları ne zaman açıklanacak 2021 ÖSYMnin sonuç takvimi açıklandı

YKS sonuçları ne zaman açıklanacak 2021? ÖSYM'nin sonuç takvimi açıklandı

YKS sonuçları için araştırmalar hız kazandı. Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçları için heyecanlı bekleyiş, kılavuzun yayımlanmasının ardından artışa geçti. ÖSYM'nin sınav takvimine göre 2021 YKS sonuçları ağustos ayında açıklanacak. Sınava katılım sağlayan adaylar, YKS sonuçlarını AİS (Aday İşlemleri Sayfası) üzerinden görüntüleyebilecek. Peki, 2021 YKS sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte ÖSYM'nin sonuç takvimi

17.07.2021Gündem
YKS tercihleri 5-13 Ağustos’ta

YKS tercihleri 5-13 Ağustos’ta

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), “2021-YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu”nu yayınladı.

17.07.2021Eğitim
DGS sonuçları ne zaman açıklanacak İşte 2021 Dikey Geçiş Sınavı sonuçlarında son durum

DGS sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte 2021 Dikey Geçiş Sınavı sonuçlarında son durum

Meslek Yüksekokulları ile Açıköğretim Ön Lisans Programları Mezunlarının Lisans Öğrenimine Dikey Geçiş Sınavı, 81 il ve Lefkoşa'da, 95 sınav merkezinde uygulandı. Sınava katılım sağlayan binlerce kişi şimdi ise sonuçlara odaklandı. Peki, DGS sonuçları ne zaman açıklanacak?

16.07.2021Gündem
ÖSYM duyurdu: YKS tercih ve kontenjan kılavuzu yayınlandı... YKS tercihleri ne zaman başlayacak

ÖSYM duyurdu: YKS tercih ve kontenjan kılavuzu yayınlandı... YKS tercihleri ne zaman başlayacak?

2021-YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu, ÖSYM'nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden yayımlandı. Üniversite adayları, YKS tercih ve kontenjan kılavuzuyla tercih süreciyle ilgili soru işaretlerini giderebilecek. Adayların, tercihlerini belirlemeden önce tercih süresi içinde 2021-YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunu dikkatle incelemeleri ve ÖSYM’den yapılan duyuruları takip etmeleri gerekiyor....

16.07.2021Gündem
YKS Kılavuzu yayınlandı

YKS Kılavuzu yayınlandı

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), “2021-YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu”nu yayınladı.

16.07.2021Eğitim
YKS sonuçları ne zaman açıklanacak ÖSYM YKS TYT, AYT, YDT sınav sonucu tarihi belli oldu Gözler sorgulama ekranında

YKS sonuçları ne zaman açıklanacak? ÖSYM YKS TYT, AYT, YDT sınav sonucu tarihi belli oldu! Gözler sorgulama ekranında!

YKS'nin açıklanacağı tarih için bekleyiş devam ederken, adayların da gözü kulağı ÖSYM'den gelecek duyurulara çevrildi. Üniversiteye giriş kapsamında uygulanan YKS'nin TYT, AYT, YDT oturumları yapılan değerlendirmelerin ardından sonuçlandırılacak. Üniversite sınav puanları ve YKS sonuçları adayların bir sonraki aşaması olan YKS tercihlerine ışık tutacak. ÖSYM sınav takvimine göre üniversite sınav sonuçları ağustos ayında ilan edilecek. YKS sonuçları ÖSYM sınav sonucu sorgulama ekranından görüntülenecek. Peki, YKS sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte, YKS TYT, AYT, YDT sınav sonuç tarihi ve konuyla ilgili bilgiler.

16.07.2021Gündem
KPSS sınav tarihi: 2021 KPSS sınav giriş belgesi ne zaman yayınlanacak İşte ÖSYM açıklaması

KPSS sınav tarihi: 2021 KPSS sınav giriş belgesi ne zaman yayınlanacak? İşte ÖSYM açıklaması!

2021 KPSS sınav tarihi adayların gündeminde yer almaya devam ediyor. Kamuda memur olmak isteyen adayların katılım sağlayacağı KPSS sınavı farklı oturumlar halinde düzenlenecek. 8 Mayıs-14 Haziran 2021 tarihleri arasında başvurularını yapan adaylar, söz konusu sınava ağustos ayında katılmaya başlayacaklar. KPSS Genel Yetenek-Genel Kültür, Eğitim Bilimleri, Alan Bilgisi, ÖABT soruları adayların alanlarına göre yöneltilecek. Gözler şimdi KPSS sınav yerlerinde. Peki, KPSS ne zaman yapılacak ve sınav yerleri ne zaman açıklanacak? İşte, sınav giriş belgesi ve sınav tarihi hakkında bilgiler.

14.07.2021Gündem
DGS sınav sonuçları ne zaman açıklanacak ÖSYMden 2021-DGS eğitim bilgisi kontrolü hatırlatması

DGS sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? ÖSYM'den 2021-DGS eğitim bilgisi kontrolü hatırlatması!

DGS sınav sonuçları için heyecanlı bekleyiş devam ediyor. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından 11 Temmuz Pazar günü yapılan DGS sınavının sonuçları yapılan değerlendirmelerin ardından ilan edilecek. 2021-DGS başvurularında, YÖKSİS’ten eğitim bilgisi gelmeyen adayların bilgilerinin kontrol, güncelleme ve teyit işlemlerinin yapılabilmesi için Kamu Kurumları İşlemleri Sistemi 13 Temmuz - 2 Ağustos tarihleri arasında yükseköğretim kurumlarına açılacak. Peki, DGS sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte, ÖSYM 2021 sınav takvimine göre, DGS sınav sonuç tarihi.

14.07.2021Gündem
KPSS tercih sonuçları açıklandı KPSS-2021/1 tercih (yerleştirme) sonuç sorgulama ekranı ÖSYM. gov.tr

KPSS tercih sonuçları açıklandı KPSS-2021/1 tercih (yerleştirme) sonuç sorgulama ekranı ÖSYM. gov.tr

KPSS tercih sonuçları son dakika açıklama ile belli oldu. KPSS-2021/1 tercih (yerleştirme) sonuçları 14 Temmuz 2021 tarihinde ÖSYM tarafından açıklandı. 1-8 Temmuz tarihleri arasında yapılan KPSS tercihlerinin sonuçları ÖSYM'nin internet sitesi üzerinden sorgulanacak. KPSS tercih sonuçları aday T.C kimlik numarası ile öğrenilecek. ÖSYM'nin resmi sayfasından yapılan duyuruda "KPSS-2021/1: Bazı Kamu Kurum ve Kuruluşlarının Kadro ve Pozisyonlarına Yerleştirme Sonuçları Açıklandı" ifadeleri kullanıldı. İşte, KPSS-2021/1 tercih sonucu sorgulama ekranı ve konuyla ilgili detaylar.

14.07.2021Gündem
KPSS sınav yerleri ne zaman açıklanacak Gözler ÖSYM açıklamasında

KPSS sınav yerleri ne zaman açıklanacak? Gözler ÖSYM açıklamasında

KPSS sınav yerleri, lisans düzeyinde sınava girecek olan adayların araştırdığı konu olmaya devam ediyor. ÖSYM'nin gerçekleştireceği sınavla memur olabilmenin hayalini kuran ve buna yönelik çalışmalarını sürdüren pek çok kişi, KPSS sınav yerleri ile nerede sınava gireceklerini görüntüleyebilecek. Peki, yüz binlerce kişinin dahil olmasının beklendiği Lisans KPSS sınav yerleri ne zaman açıklanacak? İşte, o konu hakkında merak edilen bazı bilgiler

14.07.2021Gündem
KPSS-2021/1 yerleştirme sonuçları açıklandı

KPSS-2021/1 yerleştirme sonuçları açıklandı

KPSS-2021/1 bazı kamu kurum ve kuruluşlarının kadro ve pozisyonlarına yerleştirme sonuçları açıklandı.

14.07.2021Eğitim
YKS sonuçları ne zaman açıklanacak 2021 TYT, AYT, YDT sınav sonuçları tarihi belli oldu

YKS sonuçları ne zaman açıklanacak 2021? TYT, AYT, YDT sınav sonuçları tarihi belli oldu!

YKS sonuçları ne zaman açıklanacak sorusu, adaylar tarafından son gelişmeler ile takip ediliyor. YKS sonuçları, tercih sürecine bir an önce başlamak için gün sayan öğrencilerin gündeminde yer alıyor. Türkiye genelinde sınava katılım gösteren milyonlarca kişinin odak noktasını oluşturan YKS sonuçları, ÖSYM'nin resmi internet sitesi üzerinden duyurulacak. 81 ilde ve Lefkoşa'da düzenlenen, 2 milyon 607 bin 903 adayın başvurduğu YKS sonuçları ÖSYM takvimine göre, 4 Ağustos 2021'de açıklanacak. Süreç ondan sonra tercih dönemi ile devam edecek. İşte, o detaylar

14.07.2021Gündem
DGS sonuçları ne zaman açıklanacak İşte ÖSYMnin verdği tarih

DGS sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte ÖSYM'nin verdği tarih

Meslek Yüksekokulları ile Açıköğretim Ön Lisans Programları Mezunlarının Lisans Öğrenimine Dikey Geçiş Sınavı geride kaldı. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezince, 2 yıllık üniversite eğitimlerini 4 yıla tamamlamak isteyenler için Dikey Geçiş Sınavı 11 Temmuz Pazar günü yapıldı. Peki, DGS sonuçları ne zaman açıklanacak?

13.07.2021Gündem
KPSS ne zaman İşte 2021 Lisans KPSS sınav tarihi

KPSS ne zaman? İşte 2021 Lisans KPSS sınav tarihi

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından uygulanacak olan KPSS'nin 2021 lisans etabı için heyecanlı bekleyiş devam ediyor. Başvuruların tamamlanmasının ardından gözler bu kez 2021 KPSS Lisans sınavına çevrildi. Peki, 2021 KPSS Lisans sınavı ne zaman?

13.07.2021Gündem
ÖSYMden güncel duyurular

ÖSYM'den güncel duyurular

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) 2021-DGS, 2021-TUS ve 2021-STS Tıp Doktorluğu ile ilgili duyurularda bulundu.

13.07.2021Eğitim
TUS başvuruları başladı... ÖSYMden duyuru

TUS başvuruları başladı... ÖSYM'den duyuru

TUS başvurusu için süreç başladı. ÖSYM takvimine göre 13 Temmuz tarihinde başlayacağı belirtilen TUS başvurusu, saat 10.00 itibariyle alınmaya başladı. Tıpta Uzmanlık Sınavı olarak bilinen TUS başvurusu, ÖSYM'nin resmi internet sitesi üzerinden yapılabilecek. TUS başvurusu yapan doktorlar, sınav tarihini bekleyecek. İşte, TUS başvurusu hakkında detaylı bilgiler

13.07.2021Gündem
DGS’de sorular sızdırıldı mı

DGS’de sorular sızdırıldı mı?

Öğrencilerin iki yıllık eğitimlerini dört yıla uzatmak amacıyla katıldıkları Dikey Geçiş Sınavı (2021-DGS), pazar günü yapıldı. Sınavın ardından, bir öğrencinin sınava cep telefonuyla girdiği iddiası sosyal medyayı karıştırdı. Soru kitapçığının cep telefonuyla çekilmiş görüntülerinin paylaşılması diğer öğrencilerin de tepkisine neden oldu. ÖSYM etiketi bütün gece en çok paylaşım yapılan konulardan biri oldu.

12.07.2021Eğitim
YKS sonuçları ne zaman açıklanacak 2021 Üniversite sınav sonuçları için gözler ÖSYMnin açıklamasında

YKS sonuçları ne zaman açıklanacak 2021? Üniversite sınav sonuçları için gözler ÖSYM'nin açıklamasında

YKS sonuçları, tercih sürecine bir an önce başlamak için gün sayan öğrencilerin gündeminde yer alıyor. Türkiye genelinde sınava katılım gösteren milyonlarca kişinin odak noktasını oluşturan YKS sonuçları, ÖSYM'nin resmi internet sitesi üzerinden duyurulacak. 81 ilde ve Lefkoşa'da düzenlenen, 2 milyon 607 bin 903 adayın başvurduğu YKS sonuçları ÖSYM takvimine göre, 4 Ağustos 2021'de açıklanacak. Süreç ondan sonra tercih dönemi ile devam edecek. İşte, o detaylar

12.07.2021Gündem
ALES sınavı ne zaman İşte 2021 ALES takviminde son bilgiler

ALES sınavı ne zaman? İşte 2021 ALES takviminde son bilgiler

ÖSYM tarafından 2021'de üç kez uygulanacak Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı'na (ALES) başvuruların ne zaman başlayacağı merak konusu oldu. 2021 ALES/2 sınavına dair bilgi almak isteyen vatandaşlar, bu hususta ÖSYM'nin açıkladığı bilgileri öğrenmek istiyor. Peki, ALES ne zaman yapılacak? Başvurular ne zaman?

11.07.2021Gündem
YKS tercihleri ne zaman İşte 2021 üniversite tercihlerinde son bilgiler

YKS tercihleri ne zaman? İşte 2021 üniversite tercihlerinde son bilgiler

Öğrencilerin üniversite hayatları için dönüm noktası olan Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçları için kısa bir süre kaldı. Adaylar, sınavdan alacakları puanlar nezdinde üniversite tercihinde bulunacak. Gözler şimdi sonuçların ardından tercih sürecinde olacak. Peki, 2021 YKS tercihleri ne zaman başlayacak?

11.07.2021Gündem
Bugün ne sınavı var  11 Temmuz 2021 hangi sınav yapılacak, saat kaçta

Bugün ne sınavı var? 11 Temmuz 2021 hangi sınav yapılacak, saat kaçta?

Genellikle hafta sonu yapılan sınav dönemlerinde, bugün hangi sınavın yapılacağı merak ediliyor. Hızlı bire sınav dönemine giren öğrenciler ve onlara refakat eden aileleri, geçtiğimiz hafta sonu LGS ve YKS sınavlarının ardından 11 Temmuz 2021’de gerçekleşecek sınav için hazırlık içerisindeler. Peki bugün hangi sınav var? İşte, 11 Temmuz 2021’de gerçekleşecek olan sınav ve saati…

11.07.2021Gündem
Dikey Geçiş Sınavı yapıldı

Dikey Geçiş Sınavı yapıldı

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılan, 2 yıllık üniversite eğitimlerini 4 yıla tamamlamak isteyenler için Dikey Geçiş Sınavı (DGS) yapıldı.

11.07.2021Eğitim
DGS (Dikey Geçiş Sınavı) sonuçları ne zaman açıklanacak ÖSYM DGS sınav sonuçlarının açıklanacağı tarihi duyurdu

DGS (Dikey Geçiş Sınavı) sonuçları ne zaman açıklanacak? ÖSYM DGS sınav sonuçlarının açıklanacağı tarihi duyurdu

DGS sınav sonuç tarihi söz konusu sınavla beraber gündeme geldi. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezince (ÖSYM), 11 Temmuz'da gerçekleşecek olan 2021 DGS'ye 2 yıllık üniversite eğitimlerini 4 yıla tamamlamak isteyen adaylar katılım sağlayacaklar. 81 il ve Lefkoşa'da 95 sınav merkezinde uygulanacak DGS'nin ardından sınav soru ve cevapları yayınlanacak. Binlerce adayın ter dökeceği DGS sınavının sonuçları yapılan değerlendirmelerin ardından duyurulacak. Peki, DGS (Dikey Geçiş Sınavı) sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte, ayrıntılar.

11.07.2021Gündem
YKS sonuçları ne zaman, hangi tarihte açıklanacak 2021 YKS (TYT, AYT ve YDT) sınav sonuçları osym.gov.trde olacak

YKS sonuçları ne zaman, hangi tarihte açıklanacak? 2021 YKS (TYT, AYT ve YDT) sınav sonuçları osym.gov.tr'de olacak!

YKS sınav sonuçları için geri sayım başladı. Üniversitelere giriş kapsamında ÖSYM tarafından 26-27 Haziran'da üç oturum halinde düzenlenen söz konusu sınavın sonuçları değerlendirme işleminin ardından tamamlanarak erişime açılacak. YKS'nin TYT, AYT ve YDT oturumları sınav puanlarına göre adaylar sonraki süreçte tercihlerine yön verecek. Merakla sınav sonuçlarını bekleyen üniversite adayı gençlerin gözü kulağı şimdi ÖSYM'den gelecek olan, "YKS sonuçları açıklandı" duyurusunda. Peki, YKS sonuçları ne zaman, hangi tarihte açıklanacak? İşte, 2021 YKS sınav sonuç tarihi ve konuyla ilgili bilgiler.

10.07.2021Gündem
e-YDS sınav sonuçları ÖSYM tarafından açıklandı: 2021-Elektronik Yabancı Dil Sınavı (e-YDS 2021/9 İngilizce) sonuç sorgulama ekranı

e-YDS sınav sonuçları ÖSYM tarafından açıklandı: 2021-Elektronik Yabancı Dil Sınavı (e-YDS 2021/9 İngilizce) sonuç sorgulama ekranı

e-YDS sınav sonuçları için ÖSYM'den son dakika açıklama geldi. 10 Temmuz tarihinde gerçekleşen 2021-Elektronik Yabancı Dil Sınavı (e-YDS 2021/9 İngilizce) sınav sonuçları bugün yapılan değerlendirmelerin ardından erişime açıldı. Söz konusu sınavın sonuçları ÖSYM'nin internet sitesi üzerinden öğrenilecek. Sınava katılım sağlayan adaylar sonuçlarını, T.C. Kimlik Numarası ve aday şifresi ile sorgulayabilecekler. İşte, ÖSYM e-YDS sınav sonucu sorgulama ekranı ve sınavla ilgili ayrıntılı bilgiler.

10.07.2021Gündem
YKS sınav sonuç tarihi 2021: YKS sonuçları ne zaman hangi tarihte açıklanacak YKS 2021 (TYT-AYT) sınav sonuçları için ÖSYMden açıklama

YKS sınav sonuç tarihi 2021: YKS sonuçları ne zaman hangi tarihte açıklanacak? YKS 2021 (TYT-AYT) sınav sonuçları için ÖSYM'den açıklama

YKS sınav sonuç tarihi için bekleyiş devam ediyor. Üniversiteye giriş kapsamında organize edilen 2021 YKS sınavının sonuçları ÖSYM sınav sonuçları ekranında Ağustos ayında ilan edilecek. 3 oturum halinde tamamlanan YKS sınavı sonuçlarının açıklanmasının ardından adayların tercih maratonu başlayacak. Sınavın ardından geçen süre sonrası beklentilerini arttıran adayların gözü ÖSYM'den yapılacak olan "YKS sonuçları açıklandı" duyurusuna çevrildi. TYT-AYT oturumlarını ayrı ayrı değerlendirecek olan ÖSYM sınav sonuçlarını AİS ekranı üzerinden erişime açacak. Peki, YKS sonuçları ne zaman hangi tarihte açıklanacak? Tercihler ne zaman başlayacak? İşte, YKS 2021 sınav sonuç tarihi ve konuyla ilgili ayrıntılı bilgiler.

10.07.2021Gündem

KPSS ne zaman yapılacak? 2021 KPSS sınav giriş belgesi ne zaman yayınlanacak? İşte sınav tarihi

KPSS sınav tarihi, temmuz ayının gelmesiyle adayların odaklandığı konulardan oldu. Lisans düzeyinde sınava katılacak olan memur adayları, hazırlıklarını sürdürürken ÖSYM'den yapılacak açıklamaya odaklandı. 28 Mayıs-14 Haziran 2021 tarihleri arasında başvurularını yapan adaylar, söz konusu sınava ağustos ayında katılacaklar. Sınavdan önce KPSS sınav giriş belgeleri ÖSYM'nin AİS ekranı üzerinden aday T.C kimlik numarası ile sorgulamaya açılacak. Peki, KPSS ne zaman yapılacak ve sınav giriş belgesi ne zaman yayınlanacak? İşte, sınavla ilgili ayrıntılı bilgiler.

9.07.2021Gündem
DGS sınav giriş belgesi sorgulama ekranı: DGS sınav soru ve cevapları ne zaman açıklanacak

DGS sınav giriş belgesi sorgulama ekranı: DGS sınav soru ve cevapları ne zaman açıklanacak?

DGS sınav giriş yerleri sorgulama ekranı, söz konusu sınava saatler kala adayların odaklandığı konulardan oldu. 11 Temmuz 2021 tarihinde uygulanacak olan Meslek Yüksekokulları ile Açıköğretim Ön Lisans Programları Mezunlarının Lisans Öğrenimine Dikey Geçiş Sınavı'nda adaylar kendilerine yöneltilen sorulara yanıt arayacak. Adaylar, ÖSYM'nin AİS ekranından alacakları DGS sınav giriş belgesi ile sınav salonlarına alınacak. Sınav sonrasında ise DGS sınav soru ve cevap anahtarı erişime açılacak. Peki, DGS sınav soru ve cevapları ne zaman açıklanacak? İşte, 2021 DGS sınav giriş belgesi sorgulama ekranı ve konuyla ilgili bilgiler.

9.07.2021Gündem
Kaymakamlık sınavı ne zaman saat kaçta başlayacak ÖSYM 2021 Kaymakam Adaylığı sınav giriş belgesi sorgulama

Kaymakamlık sınavı ne zaman saat kaçta başlayacak? ÖSYM 2021 Kaymakam Adaylığı sınav giriş belgesi sorgulama

Kaymakamlık sınavı giriş belgesi ve sınav öncesi detaylar pek çok adayın gündeminde yer alıyor. ÖSYM tarafından gerçekleşecek olan 2021-İçişleri Bakanlığı Kaymakam Adaylığı Giriş Sınavı (2021-Kaymakamlık) bu hafta sonu organize edilecek. Söz konusu sınav için son hazırlıklarını yapan adaylar bir yandan da sınav süresine yoğunlaştı. ÖSYM tarafından yayınlanan kılavuza göre 2021 Kaymakamlık sınavında adaylara 34 sorudan oluşan Genel Yetenek ve Genel Kültür Testi ile 66 sorudan oluşan Alan Bilgisi Testi uygulanacak. Sınav giriş belgesi AİS ekranından alınacak. Peki, Kaymakamlık sınavı ne zaman saat kaçta yapılacak? İşte, 2021 Kaymakam Adaylığı sınav giriş belgesi sorgulama ekranı ve sınava dair ayrıntılı bilgiler.

9.07.2021Gündem