EKSTRA
MENÜ

Dubai

Dubai haberleri sayfasında güncel ve son dakika Dubai hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 12.100 Dubai haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Dubai, Arap Yarımadası'nda Birleşik Arap Emirliklerini oluşturan yedi emirlikten birisidir. Emirliğin yönetim biçimini ve kapladığı tüm alanı ifade eden Dubai Emirliği'nden; Dubai Kenti tanımlaması ile ayırt edilir.

Dubai, 1900'lü yıllarda küçük bir balıkçı ve liman kasabasıydı. 1930'larda Dünya Genel Ekonomik Krizinin, Dubai İnci Piyasasını da etkileyerek çökmesine yol açmasından uzun bir süre sonra 1969'da Dubai'de petrol bulunarak ihraç edilmeye başlandı. Bölgeyi himayesinde bulunduran İngiltere 1968'de bölgeden çekileceğini açıkladı. İngiltere'nin bölgeden çekilmesinden sonra Dubai, 2 Aralık 1971'de Abu Dabi, Şarika, Acman, Füceyre ve Ummül Kayveyn emirlikleri monarşik bir federasyon yapılanması ile birleşerek Birleşik Arap Emirlikleri'ni kurdular. 1972'nin başlarında Resü'l-Hayme de diğer altı emirliğe katıldığında Birleşik Arap Emirlikleri'nin bugünkü yedi emirlikten müteşekkil yapısı oluştu. Bölgede petrolün bulunmasından sonra Dubai'nin geliri devamlı ve hızla yükseldi ve emirlik bir ticaret, alışveriş ve turizm kenti haline geldi.

Devamı...

Dubai Haberleri

Körfez ülkeleri İstanbul Finans Merkezinde yerini alacak

Körfez ülkeleri İstanbul Finans Merkezi'nde yerini alacak

Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi Başkanı Prof. Dr. Göksel Aşan, Körfez ülkelerinin İstanbul Finans Merkezi'nde yerini alacağını belirterek, "2022 yılının ortasında İstanbul Finans Merkezi'nin çok önemli bir kısmı faal hale gelecek." dedi.

23.10.2021Ekonomi
Mars, ANUGA 2021’e Türkiye’den 203 firmayı taşıdı

Mars, ANUGA 2021’e Türkiye’den 203 firmayı taşıdı

Mars Logistics, 9-13 Ekim tarihleri arasında Köln’de gerçekleşen ANUGA Gıda Fuarı’na Türkiye’den 203 firmayı taşıyarak Türk lezzetlerinin uluslararası tanıtımına destek oldu.

22.10.2021Avrupa
Prof. Dr. Orhan Oğuz, son yolculuğuna uğurlandı

Prof. Dr. Orhan Oğuz, son yolculuğuna uğurlandı

ESKİ Milli Eğitim Bakanlarından, Marmara Üniversitesi’nin kurucu rektörü Prof. Dr. Orhan Oğuz (97), yine kurucusu olduğu Eskişehir Anadolu Üniversitesi’ndeki törenin ardından son yolculuğuna uğurlandı.

21.10.2021Gündem
Hindistan, İsrail, ABD ve BAEden uluslararası forum kurma kararı

Hindistan, İsrail, ABD ve BAE'den uluslararası forum kurma kararı

Hindistan, İsrail, ABD ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) dışişleri bakanları, "yeni dörtlü" olarak görülen birlikteliğin ilk toplantısında ekonomik iş birliği için uluslararası bir forum kurmaya karar verdi.

20.10.2021Dünya
Dubai hangi kıtada ve yarım kürede yer alır Dubai hangi dine mensup, hangi dili, alfabeyi ve takvimi kullanıyor

Dubai hangi kıtada ve yarım kürede yer alır? Dubai hangi dine mensup, hangi dili, alfabeyi ve takvimi kullanıyor

Dubai, Arap Yarımadası içerisinde Birleşik Arap Emirliklerini meydana getiren yedi emirlikten bir tanesidir. Emirliğin yönetim şeklini ve kapladığı bütün alanı ifade edebilen Dubai Emirliği'nden; Dubai Şehri tanımlaması ile ayırt edilmektedir. Dubai’nin hangi dili konuştuğunu, para birimini, takvimini ve çok daha fazlasını sizler için derledik.

18.10.2021Araştırma
Pegasus endişesi dev anlaşmayı iptal ettirdi

Pegasus endişesi dev anlaşmayı iptal ettirdi

Cambridge Üniversitesi, Pegasus casus yazılımını kullandığı endişesiyle BAE'yle yapacağı 400 milyon sterlin değerindeki anlaşmayı durdurdu

15.10.2021Dünya
5G‘nin gelişimi için işbirliği daveti

5G‘nin gelişimi için işbirliği daveti

Huawei'in her yıl gerçekleştirdiği Küresel Mobil Geniş Bant Forumu – Global Mobile Broadband Forum (MBBF), 13 Ekim’de Dubai'de başladı. Bu yıl 12. kez düzenlenen etkinliğin açılış konuşmasını yapan Huawei Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ken Hu, 5G’nin gelişimindeki mevcut durumu değerlendirdi ve gelecekteki fırsatlardan söz etti.

14.10.2021Teknoloji
Arap dünyasının Esad ile flörtü

Arap dünyasının Esad ile flörtü

Suriye savaşında 10 yıl geride kalırken son dönemde Arap ülkelerinin Şam ile iletişime geçmesi, ABD’nin Suriye’den geçecek doğalgaz hattına olur vermesi dikkat çekiyor.

13.10.2021Dünya
Guardian: Casus Pegasus İngiltere’de artık devre dışı

Guardian: Casus Pegasus İngiltere’de artık devre dışı

İsrail merkezli NSO Group adlı şirketin ürettiği “Pegasus” isimli casus yazılımın artık İngiltere numaralarına karşı kullanılamadığı iddia edildi.

11.10.2021Dünya
Türkiye dünya gıda liginde üst sıraya çıktı: Anuga’da dördüncü

Türkiye dünya gıda liginde üst sıraya çıktı: Anuga’da dördüncü!

Almanya’da dün açılan dünyanın en büyük gıda ve içecek fuarı Anuga’da Türkiye, 97 ülke arasında 300’e yakın firmayla dördüncü büyük katılımcı oldu. Pandemi dönemi sonrasının ilk fiziki fuarlarından Anuga, dijital olarak da gerçekleştiriliyor.

10.10.2021Avrupa
İstanbul Havalimanı en iyiler arasında

İstanbul Havalimanı en iyiler arasında

İstanbul Havalimanı, güçlü alt yapısı, teknolojisi ve sunduğu yolculuk deneyimi ile prestijli kurumlardan ödüllendirilmeye devam ediyor.

8.10.2021Ekonomi
Dubai Emiri casus yazılımla eski eşini dinlemiş

Dubai Emiri casus yazılımla eski eşini dinlemiş

Dubai Emiri Şeyh El Maktum’un, İngiltere’ye kaçan eski karısı Prenses Haya ve avukatlarının telefonlarını casus yazılım ‘Pegasus’ ile hack’lettiği ortaya çıktı.

8.10.2021Dünya
Korktuğu başına geldi... Kaçak Prenses Hayaya büyük şok

Korktuğu başına geldi... Kaçak Prenses Haya'ya büyük şok!

Dubai Emiri Şeyh Muhammed bin Reşit El Maktum'un altıncı karısı olan iki çocuk annesi Prenses Haya, yaşadığı yasak aşk ve Şeyh'ten boşanmasıyla dünya basınının en çok konuşulan isimlerinden olmuş, iki yıl önceyse Birleşik Arap Emirlikleri'nden İngiltere'ye kaçıp Londra'ya yerleşmişti. İşte dünyanın konuştuğu skandalın şoke eden yeni ayrıntıları...

7.10.2021Dünya
Londra-Dubai seferini yapan dev uçak, İstanbul Havalimanına acil iniş yaptı

Londra-Dubai seferini yapan dev uçak, İstanbul Havalimanı'na acil iniş yaptı

Emirates Havayolları'nın Londra-Dubai seferini yapan EK-2 sefer sayılı Airbus A380 tipi uçağı yolculardan birinin kalp krizi geçirmesi üzerine İstanbul Havalimanı'na acil iniş yaptı.

6.10.2021Haber
Havada panik anları Dev uçak İstanbula acil iniş yaptı

Havada panik anları! Dev uçak İstanbul'a acil iniş yaptı

Emirates Havayolları'nın Londra-Dubai seferini yapan EK-2 sefer sayılı Airbus A380 tipi uçağı yolculardan birinin kalp krizi geçirmesi üzerine İstanbul Havalimanı'na acil iniş yaptı. Yolcunun uçaktan indirilip hastaneye kaldırılması sonrasında, uçak Dubai'ye gitmek üzere İstanbul'dan havalandı.

6.10.2021Gündem
Dünyaca ünlü derginin okuyucuları seçti: En iyiler arasında ikinci Türkiyeden

Dünyaca ünlü derginin okuyucuları seçti: En iyiler arasında ikinci Türkiye'den

Seyahat dergisi Conde Nast Traveler'ın okuyucuları, İstanbul Havalimanı'nı dünyanın en iyi ikinci havalimanı seçti.

6.10.2021Ekonomi
Zekeriya Özün kasası olduğu iddia edilen avukat Tayfun Aktaşa FETÖ davasında hapis cezası

'Zekeriya Öz'ün kasası' olduğu iddia edilen avukat Tayfun Aktaş'a FETÖ davasında hapis cezası

Yurt dışına kaçan eski savcı Zekeriya Öz'ün Dubai tatilinin masraflarının kendisi tarafından karşılandığına ilişkin Ali Ağaoğlu'ndan belge istediği ve Öz'ün kasası olduğu iddia edilen avukat Tayfun Aktaş, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) kapsamında "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan 7 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.

5.10.2021Gündem
Yağmur altında şıklık

Yağmur altında şıklık

Sonbaharın yağışlı havalarına hazırlıksız yakalanmamak için yağmurluklardan lastik botlara, su geçirmeyen şapkalardan çantalara bizi ıslanmaktan koruyacak çeşitli parçaları dolabımıza ekleme vakti... Yağmur altında bile stil sahibi görünmek için önerilerimiz var.

Dünya onu Hotel Rwanda filmiyle tanıdı... Gerçek hayatı da filmleri aratmadı

Dünya onu 'Hotel Rwanda' filmiyle tanıdı... Gerçek hayatı da filmleri aratmadı!

27 yıl önce düşürülen bir uçak, bütün bir ülkenin kaderini değiştirmişti. Kaderi değişenlerden biri olan Paul Rusesabagina'nın hayatı geçtiğimiz yıl yaptığı bir uçak yolculuğuyla bir kez daha bambaşka bir yöne saptı. Bir zamanların ulusal kahramanı bugünün terör hükümlüsü, Rusesabagina'nın hikayesine biraz daha yakından baktık...

28.09.2021Dünya
İstanbul Havalimanı’ndan 100 milyon yolcu geçti

İstanbul Havalimanı’ndan 100 milyon yolcu geçti

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, dünyanın en büyük havalimanı ve bölgenin en önemli küresel aktarma merkezi olan İstanbul Havalimanı’nın 27 Eylül itibarıyla 100 milyonu aşkın yolcuya ev sahipliği yaptığını bildirdi.

28.09.2021Ekonomi
Bakan Karaismailoğlu: İstanbul Havalimanı’nda yolcu sayısı 100 milyonu aştı

Bakan Karaismailoğlu: İstanbul Havalimanı’nda yolcu sayısı 100 milyonu aştı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, dünyanın en büyük havalimanı ve bölgenin en önemli küresel aktarma merkezi olan İstanbul Havalimanı’nın, 27 Eylül itibarıyla 100 milyonu aşkın yolcuya ev sahipliği yaptığını açıkladı.

27.09.2021Ekonomi
Birleşik Arap Emirliklerinde kabine değişimi

Birleşik Arap Emirlikleri'nde kabine değişimi

BAE Başkan Yardımcısı, Başbakanı ve Dubai Emiri Şeyh Muhammed bin Raşid Al Maktum, Twitter hesabı üzerinden hükümet kabinesinde meydana gelen revize hakkında bir açıklama yaptı.

25.09.2021Dünya
Murat Ülker: Yeni yatırım fırsatları kolluyoruz

Murat Ülker: Yeni yatırım fırsatları kolluyoruz

Pladis Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker, ana işlerine odaklanırken yeni yatırım fırsatlarını kolladıklarını belirterek, yeni yatırım ve satın alma için bütçelerinin bulunduğunu söyledi.

23.09.2021Eko Analiz
Veliefendideki ölümü anlattı

Veliefendi'deki ölümü anlattı

‘At bin çanı çaldı, piste çıktık ve yarış başladı. Yarış bitene kadar arkamızda olan kazayı bilmiyordum. Maalesef Eszter’in atı önünde devrilen Fransız jokey Tracy Menuet’in atına takılmış ve o da devrilmiş.’

20.09.2021Gündem
‘Bu romantik hikâyede, ben ve Guerlain arısı Paris’ten İstanbul’a uçuyoruz’

‘Bu romantik hikâyede, ben ve Guerlain arısı Paris’ten İstanbul’a uçuyoruz’

Fransız kozmetik devi Guerlain, Türk markası Begum Khan’la işbirliğine imza attı. Markanın kurucusu Begüm Kıroğlu, Guerlain’in ikonik arı figürünü Osmanlı motifleriyle birleştirdi. Kıroğlu bu işbirliğini “Guerlain Fransız şıklığının ve lüksünün simgesi... Hayalimden bile büyük bir iş oldu” sözleriyle anlatıyor.

19.09.2021Hürriyet Pazar
İstanbul Havalimanı, İGART ile sanatı dünyayla buluşturuyor

İstanbul Havalimanı, İGART ile sanatı dünyayla buluşturuyor

İstanbul Havalimanı, kültür ve sanata verdiği değerle ön plana çıkan tüm çalışmaları İGART çatısı altında topluyor. İstanbul’un kültür ve sanatla harmanlanmış kimliğini ve Anadolu coğrafyasının kültürel hafızasını dünya ile buluşturacak olan İGART kapsamında sanatçılara, sergi, atölye çalışması, canlı müzik performansı olmak üzere yeteneklerini İstanbul Havalimanı’nda sergileme imkânı sunuluyor. İGART çatısı altındaki ilk çalışmada havalimanının metro çıkış alanındaki “Viyadük altı” yarışmaya açılıyor. Büyük ödül, bugüne kadar bir sanat projesinde verilen en büyük ödüllerden biri olacak.

15.09.2021Ekonomi
Avrupanın en çok aranan suçlusunu yakaladık dediler... Gerçek sonra ortaya çıktı

Avrupa'nın en çok aranan suçlusunu yakaladık dediler... Gerçek sonra ortaya çıktı!

Avrupa'nın en çok aranan mafya babasını tutukladıklarını düşünen Hollanda polisinin aslında bir İngiliz Formula 1 taraftarını tutukladığı ortaya çıktı.

15.09.2021Dünya
CNZ Burak olarak bilinen Burak Özdemirden Cristiano Ronaldo itirafı

CNZ Burak olarak bilinen Burak Özdemir'den Cristiano Ronaldo itirafı!

Dünyanın farklı yerlerinde tanınmış bir restoran zincirinin sahibi olan ve 27 milyon takipçisiyle sosyal medya fenomeni olarak bilinen şef Burak Özdemir (CZN Burak), Atletico Madridli futbolculara kek ve dolma, Real Madrid kaptanı Marcelo'ya da kebap yaptı. Özdemir ayrıca Cristiano Ronaldo ile arasındaki arkadaşlık ilişkisini anlattı.

13.09.2021Futbol
Kahramanmaraşa 350 milyon liralık altın yatırım

Kahramanmaraş'a 350 milyon liralık "altın" yatırım

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açılışını yaptığı Kahramanmaraş'taki Altınşehir Kuyumculuk İhtisas Küçük Sanayi Sitesi ile yetersiz koşullarda üretim yapmaya çalışan altın imalatçısı firmalar, daha modern ve planlı bir ortama taşınacak.

11.09.2021Ekonomi
İstanbul Havalimanı ‘en iyiler’ arasında

İstanbul Havalimanı ‘en iyiler’ arasında

NEW York merkezli Travel andLeisure Dergisinin Worlds Best Awards 2021 anketinde  İstanbul Havalimanı 91.17 puanla Dünyanın en iyi 10 havalimanı arasında ikinci sırada yer aldı.

10.09.2021Ekonomi
İstanbul dünyanın en iyi 37 şehri arasında

İstanbul dünyanın en iyi 37 şehri arasında

İngiltere merkezli Time Out dergisi, dünyanın en iyi 37 şehrini seçti. Dünya çapında 27 bin kişiyle düzenlenen anket ve Time Out editörlerinin oylarıyla belirlenen şehirler arasında ilk sırada San Fransisco yer aldı. İstanbul da kendine listede yer buldu.

10.09.2021Ekonomi
Milyon dolarlık hareket

Milyon dolarlık hareket

Yabancılara gayrimenkul satışında yeni hedef ‘lüks’ oldu. Bugüne kadar satılan konutların ortalama değeri 150 bin dolarken, şimdi 1 milyon dolar ve üzerindeki konutlar için yatırımcı avına çıkılacak. Hedef pazarlar olarak belirlenen Singapur, Hong Kong, Çin, Kazakistan, İran ve Azerbaycan’dan rezervasyonlar gelmeye başladı. Yeni modelle geliştiricilerin elindeki lüks konut stoğu da eriyecek.

10.09.2021Ekonomi
İstanbul Havalimanı Dünyanın En İyi 10 Havalimanı’ sıralamasında ikinci oldu

İstanbul Havalimanı 'Dünyanın En İyi 10 Havalimanı’ sıralamasında ikinci oldu

İstanbul Havalimanı, New York merkezli, dünyaca ünlü Travel and Leisure Dergisi’nin “World’s Best Awards 2021” anketinde “Dünyanın En İyi 10 Havalimanı” arasında yer aldı. Derginin okuyucularının oylarıyla belirlenen listede 91.17 puanla ikinci sırada yer alan İstanbul Havalimanı, ilk 10 arasına en yüksek sıradan giriş yaptı.

9.09.2021Ekonomi

Yaşar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Selim Yaşar, İzmir'de son yolculuğuna uğurlandı

Tatil için gittiği Dubai'de hayatını kaybeden Yaşar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Selim Yaşar (65), İzmir Karşıyaka'da kılınan cenaze namazı sonrası Soğukkuyu Mezarlığı'nda toprağa verildi.

6.09.2021Gündem
LOréalde önemli atama

L'Oréal'de önemli atama

L’Oréal Grup, Orta Doğu Bölgesi'ndeki Genel Müdürü’nü açıkladı. Laurent Duffier, Eylül ortasından itibaren Grup’un Körfez ülkelerindeki yönetimini üstlenecek.

3.09.2021Atamalar
Denize kıyısı olmayan Kahramanmaraşta balık festivali düzenledi

Denize kıyısı olmayan Kahramanmaraş'ta 'balık festivali' düzenledi

Denize kıyısı bulunmayan ancak 55 ülkeye yılda ortalama 20 milyon dolarlık balık ihracatı yapan Kahramanmaraş'ta balık festivali düzenlendi. Festivalde vatandaşlara 1.5 ton alabalık ikram edildi.

2.09.2021Gündem
Bağdat’ta buzları eritme zirvesi

Bağdat’ta buzları eritme zirvesi

‘Bağdat Konferansı’, Katar, Mısır, BAE, Ürdün ve Fransa liderleriyle, Türkiye, Suudi ve İran dışişleri bakanlarını bir araya getirdi. Çavuşoğlu, aile fotoğrafında Sisi ile aynı karede yer aldı.

29.08.2021Dünya

Yazar Sonuçları

EXPO’ya yeniden aday olmalıyız

İzmir ile Dubai, EXPO için yarışmıştı. Paris’te hepimiz büyük bir heyecan içindeydik. Sonuçta Dubai kazanan taraf oldu. Yıllar geçti, geçen yıl yapılması gereken bu büyük fuar salgın nedeniyle ertelendi.

16.10.2021

Kabindeki 3 Türk

Ümmet Özcan (43’üncü), Deniz Koyu (71’inci) ve Burak Yeter (82’nci) dünyanın en iyi 100 DJ’i arasına girdi. Burak listede Türkiye adına bulunuyor, Ümmet ve Deniz vatandaşı oldukları Hollanda ve Almanya adına.

16.10.2021

Nilipek.’ten Nefis Yorum

Nilipek.’in geçen hafta yayımladığı ‘Bir Gün Beni Arzularsan Gel’ teklisi çıktığı andan beri kafamda sürekli tekrarda dönüp duruyor. Daha önce Banu Alkan’ın seslendirdiği ‘Bir Gün Beni Arzularsan Gel’in söz ve müziği Bülent Taşören’e ait.

13.10.2021

Türk pilotlar ortada kaldı

Japonya’da Nissan CEO’su Carlos Ghosn’un kaçırılışı ile ilgili olarak neredeyse bütün sanıklar beraat etti. Kaçışı organize eden Amerikan Özel Kuvvetleri’nden baba oğul düşük bir ceza aldı. Onun da paraya çevrilmesi bekleniyor. Bir müzik ekipmanları kutusu içinde kargoya yüklenen Carlos’u hiç görmeden, bilmeden taşıyan bizim pilotlara ise 4 yıl hapis, 4 bin 387 dolar para cezası veridi. Dosya İstinaf Mahkemesi’ne gönderildi. Mahkeme cezaları onarsa işte o zaman bir daha uçamayacaklar. 6 ayda hapis yatan, aile ve iş hayatları allak bullak olan iki pilot diken üstünde bekliyor.

6.10.2021

FUARCILIK KİM BİZ KİM!

Kent ekonomisini canlandıran en önemli faaliyetlerden biri de fuarcılık. Antalya bunun ne kadar farkında elbette tartışılır.

27.09.2021

Batı’dan Doğu’ya zeytin yolculuğu

Hafta içinde Olivoyage markasının kurucusu Oya Zingal ile buluştuk. Oya Hanım’la 3 yıl kadar önce Geyikli’de zeytinyağı üretimine başladığı günlerde tanışmıştık. Dedesinin zeytin bahçesinde büyürken kurduğu hayalleri nasıl gerçekleştirdiğini, Toscana’da aldığı eğitimleri, markasını nasıl kurduğunu anlatmıştı.

25.09.2021

Schumacher’e kavuştuk

Merakla beklenen, Michael Schumacher’in hayatı, kariyeri, geçirdiği elim kayak kazası ve sonrasını anlatan “Schumacher” adlı belgesel 15 Eylül’de Netflix’te gösterilmeye başladı.

21.09.2021

Bir Bitcoin gazetecisinin Budapeşte’de yaptıkları

EURONEWS’te okudum.Macaristan’da kripto para birimi Bitcoin’in mucidi olduğuna inanılan Satoshi Nakamoto anısına heykel dikilmiş.

19.09.2021

48 saat ara ile Dubai’den bir ve İspanya’dan gelen iki haber

Son 4 gün içinde bana göre Türkiye’yi ilgilendiren önemli üç gelişme oldu.

8.09.2021

Kalbi Antepli bir Toscanalı

Bu hafta Toscana’nın Chianti bölgesindeydim.

6.09.2021