EKSTRA
MENÜ

Masal

Masal ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Masal haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 7.368 Masal haberi bulunmuştur.

Masal, sözlü halk hikâyesi. Olağanüstü öğe, kahraman, olaylara yer verilen yaşanmamış öykülerdir.

Masallarda yer ve zamana bağlılık yoktur. Masal terimi öncelikle, Külkedisi, Ali Baba ve Kırk Haramiler, Keloğlan gibi ulusal ve uluslararası sözlü geleneğin ürünleri olan halk öykülerini kapsar. Ama sözlü gelenekle ilişkisi olmayan edebî yönü ağır basan bazı eserler de bu türün içinde yer alır.

Masallar, genellikle "masal anaları" tarafından kendisini dinlemeye hazır topluluklara anlatılır. Daha sonra derlemeciler tarafından yazıya aktarılır.

Masal Haberleri

Muzipo Kids’ten çocuklar için online masal festivali

Muzipo Kids’ten çocuklar için online masal festivali

“Hareket ederek büyüyen sağlıklı nesiller” mottosuyla çocuklar için spor algısını yeniden tanımlayan Muzipo Kids, yine bir ilke imza atıp Masal Haftasında çocuklara özel “Online Masal Festivali” gerçekleştirdi.

13.04.2021Etkinlikler
Sivasta Masal Evinin üst katı tamamen yandı

Sivas'ta Masal Evi'nin üst katı tamamen yandı

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un bir hafta önce açılışını yaptığı 'Masal Evi'nde bugün yangın çıktı. Yangın 1 saatin sonunda kontrol altına alınırken üst kat tamamen yandı. Masal Evi Müdürü Hülya Kara, "Yangın tüpünü aldım, yukarı koştum ama her yer dumandı. Simsiyah duman oldu. Birkaç patlama oldu, elektrikler kapandı" diyerek gözyaşı döktü.

13.04.2021Haber
Bakan Selçuk 1 hafta önce açmıştı Sivasta Masal Evinin üst katı tamamen yandı...

Bakan Selçuk 1 hafta önce açmıştı! Sivas'ta Masal Evi'nin üst katı tamamen yandı...

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un bir hafta önce açılışını yaptığı 'Masal Evi'nde bugün yangın çıktı. Yangın 1 saatin sonunda kontrol altına alınırken üst kat tamamen yandı. Masal Evi Müdürü Hülya Kara, "Yangın tüpünü aldım, yukarı koştum ama her yer dumandı. Simsiyah duman oldu. Birkaç patlama oldu, elektrikler kapandı" diyerek gözyaşı döktü.

13.04.2021Gündem
Bakan Selçuk 1 hafta önce açmıştı Masal Evinde korkutan yangın

Bakan Selçuk 1 hafta önce açmıştı! Masal Evi'nde korkutan yangın

Sivas'ta Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un bir hafta önce açılışını yaptığı 'Masal Evi'nde çıkan yangın, maddi zarara neden oldu. Masal Evi'nin müdürü Hülya Kara söndürme çalışmalarını gözyaşlarıyla izledi.

13.04.2021Gündem
Üstün Dökmen  “Hayatınızın direksiyonunu başkasına vermeyin”

Üstün Dökmen “Hayatınızın direksiyonunu başkasına vermeyin”

Usta yazar Prof. Dr. Üstün Dökmen, iki yeni kitabıyla okuyucusuyla buluşuyor. “Direksiyon” adlı romanında, düşünen insanı en çok meşgul eden konuları, özgürlüğü, mutluluğu ve aşkı zekice kurguladığı ve güçlü bir üslupla beslediği sürükleyici bir yol hikâyesiyle ele alıyor.

12.04.2021Keyif
Okul öncesi eğitim gömleğin ilk düğmesi

Okul öncesi eğitim 'gömleğin ilk düğmesi'

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Kırklareli programı kapsamında Mutlu Yarınlar Anaokulu açılış törenine katıldı.

10.04.2021Eğitim
Masal yeniden doğacak

Masal yeniden doğacak

Almanya’da geçen aylarda agresif lösemi teşhisi konularak hastaneye kaldırılan ve kemoterapi tedavisi gören 1.5 yaşındaki Masal’a uygun donör bulundu.

8.04.2021Gündem
Masal’dan güzel haber

Masal’dan güzel haber

1.5 yaşındaki lösemi hastası Masal’dan güzel haber geldi. DKMS’nin başlattığı kampanya ile Masal’a uygun donör bulundu.

7.04.2021Avrupa
LGS’de sorular tüm konulardan

LGS’de sorular tüm konulardan

Bu yıl Liselere Geçiş Sınavı (LGS) 6 Haziran’da yapılacak. Geçen yıl pandemi nedeniyle öğrenciler sadece ilk dönem sorularından sorumluydu. Bu sene ise sınavda her iki dönemin konularından da soru çıkacak.

6.04.2021Eğitim
Origami ile matematik eğitimi

Origami ile matematik eğitimi

Elazığ'ın Keban İlçesi’ndeki Atatürk İlkokulu ile Polonya, İtalya, Bulgaristan ve Makedonya'daki öğrenciler, Japon kağıt katlama sanatı origamiyle matematik etkinliği gerçekleştirdi.

29.03.2021Eğitim
Paşa’nın masal perisi

Paşa’nın masal perisi

Leman Sam, bir ayağı araba tarafından ezilen Cihangir’in sokak kedisi Paşa’yı tedavi ettirdi. Sanatçı, 10 gündür yakından ilgilendiği sevimli kediyi öpücüklere boğdu.

29.03.2021Magazin
Dillere Destan Olmak ne demek Dillere Destan Olmak deyiminin anlamı ve örnek cümle içinde kullanımı (TDK)

Dillere Destan Olmak ne demek? Dillere Destan Olmak deyiminin anlamı ve örnek cümle içinde kullanımı (TDK)

Deyimler, konuşma ve yazılarımıza derinlik katan en az iki sözcükten oluşan kalıplaşmış özlü sözlerdir. İlk anlamının dışında kullanılan deyimler duygu, düşünce ve durumları birkaç kelime ile ifade eden kısa sözler olarak ilgi görmektedir. Bu deyimler arasında dillere destan olmak deyimi de anlamı sıklıkla karşılaşılan ve anlamı merak edilen bir deyim. İşte dillere destan olmak ne demek? Dillere destan olmak deyiminin anlamı ve örnek cümle içinde kullanımına ait tüm detayları derledik.

‘Madem evdeyiz, o zaman dünya bize gelsin’

‘Madem evdeyiz, o zaman dünya bize gelsin’

Seyahat etmeyi çok özledik ama dünya çapında aşılama tamamlanana kadar daha çok yurtiçinde planlar yapmaya devam edeceğiz gibi... Yurtdışına yolculukları özleyenler Zeynep Atılgan Boneval’in ‘Dünya Bize Gelsin’ serisinde anlattıklarıyla bir podcast yolculuğuna çıkabilir.

28.03.2021Seyahat
Burcu Biricik: Her projeden önce psikoloğa gidiyorum

Burcu Biricik: Her projeden önce psikoloğa gidiyorum

Güzel, yetenekli ve başarılı. Canlandırdığı farklı karakterlerle başrollerin aranan ismi. Özellikle doğallığıyla dikkat çekiyor ama “Dişilikle daha barışığım” diyor. Kanal D’nin yeni dizisi ‘Camdaki Kız’ın başrol oyuncusu Burcu Biricik’le buluşuyoruz, mutlu giden evliliğinden aşka, hayata ve yeni işine uzanıyoruz: “Mutlaka benim de perde arkasında ve çocuklukta travmalarım var.”

28.03.2021Hürriyet Pazar
Baba çocuk ilişkisinde 0-6 yaşa dikkat

Baba çocuk ilişkisinde 0-6 yaşa dikkat

Babanın çocuk üzerinde pek çok rolünün olduğunu belirten Klinik Psikoloji Bilim Uzmanı İlkgün Demir, “En önemlisi, babaların, çocuğun cinsel kimliği üzerinde büyük rol oynamalarıdır. Keza davranışları, iletişim dili, öz şefkat-özgüven, sosyal uyumluluk gibi birçok alanda, fiziksel- duygusal gelişim, öğrenme gibi süreçlerde, özellikle 0-6 yaş arası babaların rolü oldukça önemlidir” dedi.

25.03.2021Sağlık
Pandemiden en çok onlar etkilendi... Çocuklar için ne yapmalı

Pandemiden en çok onlar etkilendi... Çocuklar için ne yapmalı?

Mahalle arkadaşları, komşu çocuklarıyla oynanan bilyeler, aileyle yapılan hafta sonu mangalları, yaz tatillerinde kuzenlerle denizin tadını çıkarmak… Ne yazık ki uzun süredir bu aktiviteleri gerçekleştirmemiz mümkün olmuyor. Çocuk neredeyse tüm sosyalliğinden soyutlanmış bir şekilde, tüm vaktini evde hatta odasının içinde geçiriyor. Daha da kötüsü ekranın içinde… Pandemi sürecinden en çok çocukların etkilendiğini söyleyen Uzman Psikolog Serap Buharalı, bu süreçte çocuklar ve gençler için neler yapılması gerektiği konusunda tavsiyelerde bulundu.

Dünyaya masal dinleten Türkler Adisebaba masal kanalının 40 milyon abonesi var

Dünyaya masal dinleten Türkler! Adisebaba masal kanalının 40 milyon abonesi var

İki çocukluk arkadaşı Murat Doğu ve Ahmet Öncan’ın YouTube’da kurduğu Adisebaba masal kanalı, 8 sene içerisinde dünyanın en büyük masal kanallarından biri haline geldi. Adisebaba şu anda 40 milyon abonesiyle 21 dilde çocuklara masal anlatıyor.

24.03.2021Gündem
Futbolun dünü, bugünü ve geleceği

Futbolun dünü, bugünü ve geleceği

‘En iyi kim’ tartışmaları bitmiyor. Üstelik bu tartışma Cristiano Ronaldo ve Lionel Messi’nin Şampiyonlar Ligi’nden elenmesiyle iyice alevlendi. Oysa belki de en iyiyi aramaya hiç gerek yok. Çünkü tartışmaya dahil edilen isimlerin hepsi futbol tutkusunu milyonlara taşıdı, sporseverleri derinden etkiledi...

21.03.2021Hürriyet Pazar
Çanakkaleye yeni türkü

Çanakkale'ye yeni türkü

Kabataş Erkek Lisesi öğretmen ve öğrencileri zaferin 106. yıl dönümünde, ‘Hey Onbeşli’ ve ‘Çanakkale Türküsü’ gibi hafızalara kazınacak yeni bir türküyü literatüre kazandırdı.

18.03.2021Eğitim
Bir Varmış Bir Yokmuş ne demek Bir Varmış Bir Yokmuş deyiminin anlamı ve örnek cümle içinde kullanımı (TDK)

Bir Varmış Bir Yokmuş ne demek? Bir Varmış Bir Yokmuş deyiminin anlamı ve örnek cümle içinde kullanımı (TDK)

Özellikle söz konusu hikayeler olduğu zaman bir varmış bir yokmuş söz ile çok sık karşılaşılır. Bu deyimin tam anlamını öğrenmek suretiyle farklı yerlerde amaca uygun kullanabilirsiniz. Peki, bir varmış bir yokmuş ne demek? Bir varmış bir yokmuş deyiminin anlamı ve örnek cümle içinde kullanımına ait bilgileri derledik.

Devrim Yakut pandemide yazdı hayaline kavuştu

Devrim Yakut pandemide yazdı hayaline kavuştu

Ünlü oyuncu Devrim Yakut'un pandemi günlerinde yazdığı ilk öykü kitabı Aklımın Aynalı Çarşısı yayınlandı

17.03.2021Televizyon
Öğretmenlerden ‘İstiklal Marşı 100’üncü yıl’ klibi

Öğretmenlerden ‘İstiklal Marşı 100’üncü yıl’ klibi

MEB’in ‘Öğretmenler Türkiye İçin Söylüyor’ ve ‘Anadolu Masalları’ projelerinde görev alan öğretmenler tarafından hazırlanan klipte, İstiklal Marşı’nın 10 kıtası 10 farklı ilde okundu. Klipte, Türk bayrağının ebru sanatıyla hazırlanma aşamalarına yer verildi.

17.03.2021Eğitim
Köy okulunun açık hava sınıfı

Köy okulunun açık hava sınıfı

Bu sınıfta tüm malzemeler doğadan. Masa, sıra, oyuncaklar ve hatta müzik aletleri. Osmaniye’nin Kayasuyu köyündeki bu açık hava sınıfının başında ise hayatı filmlere konu olacak bir eğitim neferi var: Annesi 6 yaşındayken gözleri önünde öldürülen, genç yaşta evlenip sonradan üniversiteye giden Rümeysa Öğretmen...

16.03.2021Eğitim
Masal için zaman daralıyor

Masal için zaman daralıyor

Dortmund’ta dünyaya gelen 1.5 yaşındaki lösemi hastası Masal’ın hayatta kalabilmesi için mayıs ayına kadar uygun kök hücre bulunması gerekiyor.

14.03.2021Avrupa
Çukur 120. yeni bölüm fragmanı yayınlandı Çukur yeni bölümde Yamaç kızına kavuşuyor

Çukur 120. yeni bölüm fragmanı yayınlandı! Çukur yeni bölümde Yamaç kızına kavuşuyor

Çukur yeni bölüm fragmanı ekranlara geldi. Adım adım finale yaklaşan Çukur'un 15 Mart tarihli 120. yeni bölüm fragmanında, Vartolu'nun oğlunun sünnet düğününde Yamaç ve Amca'nın karşı karşıya gelmesi dikkat çekti. Kızına kavuşan Yamaç'ın ona babası olduğunu itiraf etmesi Çukur yeni bölüm fragmanına damga vururken; Efsun'un Yamaç'a karşı olan tavrı merak dolu anlara sahne oldu. İşte, Çukur 120. yeni bölüm fragmanı ve özeti.

14.03.2021Televizyon
Burgazadada hayvanseverlerden protesto

Burgazada'da hayvanseverlerden protesto

Adaların Atları Platformu tarafından, Heybeliada ve Burgazada'da bulunan son atların ahırlarının, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından yıkılmak istendiği gerekçesiyle eylem yapıldı

13.03.2021Gündem
Burhan Sönmezden büyülü gerçekçi bir Anadolu anlatısı

Burhan Sönmez'den büyülü gerçekçi bir Anadolu anlatısı

Burhan Sönmez yeni romanı ‘Taş ve Gölge’de iyice ustalaştığı çok katmanlı anlatım tarzında bu kez dengbej geleneği ile yazılı kültürü buluşturuyor. Elimizdeki, büyülü gerçekçiliğin özgün ve çok başarılı bir yorumu.

11.03.2021Kitap Sanat
Derya Şensoy kimdir kaç yaşında Derya Şensoyun oynadığı filmler ve diziler

Derya Şensoy kimdir kaç yaşında? Derya Şensoy'un oynadığı filmler ve diziler

Derya Şensoy kimdir sorusu, Rasim Öztekin'in veda töreninde yapmış olduğu konuşmanın ardından gündemde yer aldı. Duayen oyuncu Ferhan Şensoy'un kızı olan Derya Şensoy, tıpkı babası gibi tiyatroya adım atmıştır. Annesi ünlü isim Derya Baykal olan Derya Şensoy, Çakallarla Dans 4 filminde de rol almıştır. Peki, Derya Şensoy kimdir kaç yaşında? İşte, o isim hakkında detaylı bilgiler

10.03.2021Hayat
Masallardan fırlamış gibi: Adem Amca ve Yaren Leylek’in muhteşem dostluğu

Masallardan fırlamış gibi: Adem Amca ve Yaren Leylek’in muhteşem dostluğu

Bursa’nın Eskikaraağaç köyünde yaşayan Adem Yılmaz, yakın dostu Yaren Leylek ile 10'uncu senede de buluştu. Her yıl aynı dönemde aynı yerde bir araya gelen Adem Amca ve Yaren'in hikayesinin detayları haberimizde...

10.03.2021Gündem
Hayranlarıyla internetten buluşacak

Hayranlarıyla internetten buluşacak

Türkiye kökenli Alman yazar ve yönetmen Su Turhan, hayranlarıyla internet üzerinden buluşacak.

10.03.2021Avrupa
Çağla Demir kimdir Çukura gazeteci Leyla karakteriyle dahil oluyor

Çağla Demir kimdir? Çukur'a gazeteci Leyla karakteriyle dahil oluyor

Dört sezondur ekran macerasını sürdüren Çukur dizisine yeni bölümde Çağla Demir de katılıyor. Güzel oyuncu Çukur'da Gazeteci Leyla karakterine hayat verecek. Çağla Demir daha önce Kocaman Ailem, Elimi Bırakma dizilerinin kadrosunda da yer almıştı. Peki, Çukur'un Leyla'sı Çağla Demir kimdir?

8.03.2021Televizyon
Kanye’nin sevgilisine Hakan’dan elbise

Kanye’nin sevgilisine Hakan’dan elbise!

Kim Kardashian ve Kanye West’in boşanmasına neden olduğu iddia edilen Jeffree Star, yeni reklam kampanyasının çekimi için Hakan Akkaya imzalı bir elbise tercih etti.

8.03.2021Magazin

Yazar Sonuçları

Zoom oyunlarında umut var!

Yeni Perform ve Şimdi Yapım’ın ortak prodüksiyonu ‘Beyaz Kanatlar’ Zoom üzerinden canlı sahneleniyor. Oyunda bir yapay zekâ uzmanıyla bir hikâye anlatıcısının aşkını izliyoruz. Dijital tiyatroya ruh katılabileceğine dair umut veren; biçim ve içeriği, dünü ve geleceği başarıyla harmanlayan bir iş...

10.04.2021

Başak Sayan’dan yeni roman

Başak Sayan, yeni romanının geçtiği yerleri görmek için Diyarbakır ve Mardin’e gitmiş. Yazara, “Yazmak için yaşamak gerekli mi” diye sordum, o da samimi bir şekilde anlattı:

7.04.2021

Bir doğa harikası Slovenya

Geçen yıl mart başında son yurtdışı seyahatimi Slovenya’ya yapmıştım. Seyahatten döndük ve evlere kapandık. O son seyahat güzel bir anı olarak kaldı derken, bir yıl sonra, adeta bir döngüyü tamamlar gibi ilk yurtdışı uçuş kartımda yazan ülke yine Slovenya’ydı. Yugoslavya’nın bölünmesiyle ortaya çıkan altı ülkenin en zengini olan Slovenya’yı biraz daha yakından tanıyalım. Eminim, okudukça görmek için sabırsızlanacaksınız...

4.04.2021

Yaşadığımız dönüşüm bir sosyal mutasyon sayılırsa...

İnternet ve cep telefonsuz dünyayı hiç tanımamış kuşak bizi sanki masal anlatıyoruz ya da tarih dersi veriyoruz gibi dinliyor. Çoğu ‘disket’in ne olduğunu bile bilmiyor. Bu nesil de elbette teknoloji devrimleri yaşayacak ancak onların yakından şahit olacağı devrim, cep telefonu gibi icatlarla değil, değişen yaşam alışkanlıklarıyla gerçekleşecek.

4.04.2021

Eşitlik ve özgürlük cepkeni

Herkes, mor rengin kadın haklarında niye ön plana çıktığını, kadınları şiddetten korumak için oluşturulan yapılara niye “Mor Çatı” dendiğini bilmez.

3.04.2021

Kork bizden Kül Kedisi Sindirella…

Sözüm ona görme engeli olan vatandaşlarımız evlerinden çıkıp caddelerde ve sokaklarda güvenle yürüsün diye bir masal uydurmuşlar.

1.04.2021

Uğur Yüksel

Yılın beklenen büyük bütçeli yapımlarından “Godzilla vs Kong”, sinema tarihinin meşhur iki canavarını karşı karşıya getiriyor. 1978 yapımı Fassbinder başyapıtı “Maria Braun’un Evliliği” ve kısa film tutkunlarına Akbank Kısa Film Festivali, haftanın diğer çevrimiçi seçenekleri… Haftanın kitabında bu hafta, Orhan Pamuk’un yazımı 5 yıl süren aşk, polisiye ve tarihi romanı “Veba Geceleri” var.

26.03.2021

Uyusun Diye Çocuk Ağlatılır mı?

Son zamanlarda annelerin neredeyse bebek doğduğundan itibaren belli metotlarda uyku eğitimi vermek gibi bir zorunluluğu hatta kızacaksınız ama bence takıntısı var.

23.03.2021

En eğlenceli EBA dersleri

Salgın sürecinde kuşkusuz en büyük zorluğu, okula yeni başlayan birinci sınıf öğrencileri yaşadı. Öğretmenlerini ekrandan gören minikler, okuma yazmayı uzaktan öğrenmek zorunda kaldı. Ancak 17 kişilik TRT EBA ekibi, içindeki çocuğa uydu ve danslarıyla, kuklalarıyla dersleri eğlenceli hale getirdi...

20.03.2021

Altın şirketinin PR faciası

Kazdağları’nda arama yapan Kanadalı altın şirketinin müdürü “evlere şenlik” bir açıklama yaptı: “Hiçbir yere gitmiyoruz. 60 yıllık hak verildi. Ağaç kesiminden dolayı Orman Bakanlığı’na 54 milyon TL ödedik.” Bu nasıl bir PR faciasıdır?

17.03.2021

Magazinin böylesi

Hayata dair ne varsa benim ilgimi çeker. Bazı yaftalarla soyutlamadan yana değilim. Homeros’un dediği gibi, insana ait her şey bana yabancı değildir.

16.03.2021

Çocuktan al bilgiyi

Hep yetişkinler çocuklara öğretir diye biliyoruz ama artık işler değişti. Teknolojiden iletişimin inceliklerine, şimdi biz küçüklerden öğreniyoruz. Uzmanlar “Onlardan bir şeyler kapmak istiyorsanız, mutluluklarına ortak olun” diyor.

13.03.2021