EKSTRA
MENÜ

Çocuk

Çocuk haberleri sayfasında güncel ve son dakika Çocuk hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 252.078 Çocuk haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Çocuk, bebeklik ve ergenlik çağları arasındaki insan. Genellikle konuşma ve yürüme kabiliyetleri kazanıldıktan sonra çocukluğun başladığı; cinsel gelişimin başladığı ergenlik dönemi ile birlikte çocukluk döneminin bittiği kabul edilir. Ama bu tanımlamalar görecelidir ve kesin sınırları yoktur. Birleşmiş Milletlerin raporlarında 0-18 yaş arasındaki insanlar çocuk kabul edilirler. Bunun haricinde çocuk kelimesi sıklıkla evlat anlamında da kullanılır.

Çocuk Haberleri

Diyarbakır annelerinin evlat nöbetine bir aile daha katıldı

Diyarbakır annelerinin evlat nöbetine bir aile daha katıldı

Diyarbakır annelerinin dağa kaçırılan çocukları için HDP İl Başkanlığı binası önündeki evlat nöbetine bir aile daha katıldı.

24.10.2021Gündem
İçişleri Bakanlığından Türkiye Güven Huzur ve Vale Uygulaması açıklaması

İçişleri Bakanlığı'ndan Türkiye Güven Huzur ve Vale Uygulaması açıklaması

İçişleri Bakanlığı, dün ülke genelinde eş zamanlı gerçekleştirilen 'Türkiye Güven Huzur ve Vale Uygulaması'nda çeşitli suçlardan aranan 813 kişinin yakalandığını açıkladı.

24.10.2021Gündem
Hamileliğinde koronavirüse yakalanan anne bebeğine 1 ay sonra kavuşabildi

Hamileliğinde koronavirüse yakalanan anne bebeğine 1 ay sonra kavuşabildi

Ordu'da 4. çocuğuna hamile olan Aysel Sayılı, 32. haftada yeni tip koronavirüse (Kovid-19) yakalandı, ilaç tedavisine başlanılamadığı için bebeği sezaryen ile alındı.

24.10.2021Gündem
Bu hastalık saç baş yolduruyor Karantina stresi yüzünden neredeyse kel kaldı

Bu hastalık saç baş yolduruyor! Karantina stresi yüzünden neredeyse kel kaldı

Henüz 8 yaşında ama karantina stresinden, önce kirpiklerini sonra da saçlarını yolmaya başladı. Bu rahatsızlığı yüzünden neredeyse kel kalan küçük kıza doktorlar trikotillomani teşhisi koydu. Gelin önce birlikte Amelia Mansie'nin yaşadıklarını annesinden dinleyelim sonra da bu hastalığın detaylarını konunun uzmanından öğrenelim.

24.10.2021Gündem
Her detayı kan donduruyor: Tufan geliyor deyip insan kurban etmişler

Her detayı kan donduruyor: Tufan geliyor deyip insan kurban etmişler!

Jamaika'da yaşanan korkunç olay dünya gündemine bomba gibi düştü. Kendini mesih ilan eden bir vaiz ve cemaati, insanları önce kandırarak kendilerine bağlayıp sonra da kurban etmekle suçlanıyor.

24.10.2021Dünya
Evi tablolar ile dolduran vasiyet: Verdiğim sözü tutmam gerekiyor

Evi tablolar ile dolduran vasiyet: Verdiğim sözü tutmam gerekiyor

ANKARA'da, emekli öğretmen Reşit Gökçe (82), psikiyatrist Prof. Dr. Rasim Adasal'ın vasiyeti üzerine 72 ülkenin devlet adamına göndermek üzere onlarca resim yaptı. Evinin bir odası yağlı boya tablolarla dolan Gökçe, "Adasal vefat edeli yıllar oldu. Ben de ona verdiğim sözü yerine getirmek için fırçamı aldım ve onlarca tablo yaptım. Adasal’a verdiğim sözü tutmam gerekiyor" dedi.

24.10.2021Gündem
Okan Bayülgen yakında ‘Dünya düz’ derse şaşırmam

Okan Bayülgen yakında ‘Dünya düz’ derse şaşırmam!

Okan Bayülgen katıldığı bir televizyon programında insanlığın hiç uzaya gitmediğini iddia etti. 1969’da Ay’a inildiğinin de yalan olduğunu savunan Bayülgen’e sizce Nobel Fizik Ödülü gelir mi?

24.10.2021Magazin
Sette dehşet böyle geldi: ‘Silah boş’ demişler

Sette dehşet böyle geldi: ‘Silah boş’ demişler

ABD’de “Rust” filminin çekimleri sırasında Alec Baldwin’in görüntü yönetmeni Halyna Hutchins’ı silahla vurduğu ölümcül kazaya dair yeni detaylar ortaya çıktı. Baldwin’e sette silah verilirken içinde kurusıkı mermi olduğu söylenmiş. Soruşturma, sahne için 3 silah hazırlayan silahtar Hannah Gutierrez ve bu silahlardan birini seçerek Baldwin’e veren yardımcı yönetmen Dave Halls üzerinde yoğunlaştı.

24.10.2021Dünya
‘Sorun sadece aydınlatma ve kamera yetersizliği değil... Güvenli bir kent tasarımı için toplumsal cinsiyet eşitliğini gözetmek şart’

‘Sorun sadece aydınlatma ve kamera yetersizliği değil... Güvenli bir kent tasarımı için toplumsal cinsiyet eşitliğini gözetmek şart’

İngiltere’de kadınların gitmek istedikleri yere güvenli bir şekilde varıp varmadığını kontrol eden bir uygulama geliştiriliyor. Benzer uygulamaların sayısının artması ne anlama geliyor; sokakları kadınlar için güvenli hale getirmenin yolu bu mu? ‘Kadınlar için kentsel tasarım’ çalışmalarıyla bilinen Dr. Deniz Altay Baykan bu yöntemi işlevsel bulsa da kentin tüm kamusal alanlarının acilen düzenlenmesi gerektiğini söylüyor.

24.10.2021Hürriyet Pazar
‘Yağmurun ne güzel yağdığını düşünmenin tüm sıkıntıları unutturan bir gücü var’

‘Yağmurun ne güzel yağdığını düşünmenin tüm sıkıntıları unutturan bir gücü var’

Bulutlu ve yağmurlu havada kimi huzur bulduğunu anlatıyor, kimi “Sokakta yaşayan insan ve hayvanlar olmasa hep yağmur yağsın isterdim” diyor. Yağmurda yürürken ıslanmanın ve üşümenin ona bu dünyaya ait hissettirdiğini söyleyen de var. Kışa yaklaştığımız bu günler için “Tam benim havalar” diyenler anlatıyor...

24.10.2021Hürriyet Pazar
‘Düsseldorflu Delikanlılar’ı dize getiren kadın

‘Düsseldorflu Delikanlılar’ı dize getiren kadın

Üyeleri sadece erkeklerden oluşan, muhafazakâr Alman derneğinin ödül verdiği ilk kadın, göçmen bir ailenin ressam kızı Meral Alma oldu. Alma, geçen yıl da bugüne kadar Almanya’da sergilenen en büyük yağlıboya tabloyu yaparak ses getirmişti.

24.10.2021Hürriyet Pazar
Haritaların olmadığı bir dünya

Haritaların olmadığı bir dünya!

Isabel Minhós Martins’in kaleme aldığı ve Bernardo P. Carvalho’nun çizimlerinin eşlik ettiği ‘Seyahatler ve Kâşifler Atlası’ Koç Üniversitesi Çocuk’tan yayımlandı.

24.10.2021Seyahat
Burdurda kontrolden çıkan kamyon dehşet saçtı Ölü ve yaralılar var

Burdur'da kontrolden çıkan kamyon dehşet saçtı! Ölü ve yaralılar var

Yeşilova- Burdur Karayolunda, sürücüsünün kontrolünden çıkan kamyonun traktör ve otomobile çarptığı kazada 1’i çocuk 3 kişi yaşamını yitirdi, 2’si ağır 3 kişi yaralandı.

23.10.2021Haber
Bakan Yanık, SEDden yararlanan çocukları ağırladı

Bakan Yanık, SED'den yararlanan çocukları ağırladı

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Sosyal ve Ekonomik Destek (SED) hizmetinden yararlanan ve düzenlenen geziyle Ankara'yı ilk kez ziyaret eden çocuklarla bir araya geldi. Bakan Yanık, çocuklarla beraber ok atma etkinliğine katıldı.

23.10.2021Gündem
COVID-19 yeni eğitim döneminde dünyayı nasıl etkiliyor

COVID-19 yeni eğitim döneminde dünyayı nasıl etkiliyor?

Pandemi kaynaklı bir buçuk yılı aşkın uzaktan eğitim döneminin ardından, yüz yüze eğitime geçen ülkelerde farklı uygulamalar gündeme geldi. Bazı bölgelerde okullar tekrar kapanmaya giderken, bazı ülkelerde aşılama oranları hızla arttı.

23.10.2021Eğitim
Rusya can kaybında yine rekor kırdı

Rusya can kaybında yine rekor kırdı!

Rusya'da koronavirüs vakaları ve virüs kaynaklı can kayıpları her gün artmaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde Devlet Başkanı Putin ülke geneli bir haftalık tatil emri vermiş, ayrıca başkent Moskova'da 28 Ekim-7 Kasım'da kısmi kapanmaya gidileceği bildirilmişti. Alınan tüm tedbirlere rağmen son 24 saatte 37 bin 678 vaka ile "en yüksek günlük vaka sayısı", 1075 ölü ile "en yüksek günlük can kaybı sayısı" kayıtlara geçti.

23.10.2021Dünya
Yılda bin ve üzerinde doğum yapılan hastanelerde Emzirme Destek Birimleri kurulacak

Yılda bin ve üzerinde doğum yapılan hastanelerde 'Emzirme Destek Birimleri' kurulacak

Sağlık Bakanlığınca, yılda bin ve üzerinde doğumun olduğu hastanelerde anne sütü ve emzirme konusunda annelerin karşılaşabilecekleri problemlerin çözümlenmesi için "Emzirme Destek Birimleri" oluşturulacak.

23.10.2021Gündem
Prof. Dr. Akdoğandan yerli aşı açıklaması

Prof. Dr. Akdoğan'dan yerli aşı açıklaması

Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı (TÜSEB) Başkanı Prof. Dr. Erhan Akdoğan, yerli aşıda gelinen son noktayı açıkladı. Prof. Dr. Akdoğan, geçtiğimiz hafta başlatılan Turkovac'ın üçüncü doz olarak etkinlik ve güvenlik açısından Sinovac ile karşılaştırılacağı Faz 3 klinik araştırmasının Türkiye tarihinde yürütülen en büyük klinik araştırma olduğunu söyledi. Akdoğan, "Çalışma halihazırda 28 ilimizde 41 merkezde yürütülüyor. Yaklaşık 3 bin gönüllüye ulaşılması hedefleniyor" dedi. Akdoğan, "Bir de intranazal sprey aşısı çalışmamız (burun spreyi) vardı. Birçok avantajı, hem üretim açısından hem kullanım açısından birçok avantajı olacağı için, karşılaşabileceğimiz başka salgınlar için o çalışmaya da ayrı bir ehemmiyet veriyoruz." dedi.

23.10.2021Gündem
ABDde korkunç olay Bodrum katından 26 çocuk çıktı

ABD'de korkunç olay! Bodrum katından 26 çocuk çıktı

ABD'nin Colorado eyaletinde 6 çocuğa bakma izni olan bir kreş sahibinin bodrumunun gizli bölmesinde 26 çocuk perişan halde bulundu. Haber dünya gündeminde geniş yer bulurken kreş sahibi kadın çocuk istismarından altı yıl hapis cezasına çarptırıldı

23.10.2021Dünya
Sonbaharın renkli güzelleri: Tabiat parkları... 13 şehirden keşfedilmeyi bekleyen 17 tabiat parkı

Sonbaharın renkli güzelleri: Tabiat parkları... 13 şehirden keşfedilmeyi bekleyen 17 tabiat parkı

Tüm haftanın yorgunluğunu atmak ve hafta sonunda rahat bir nefes almak herkesin ihtiyacı… Hazır sonbaharla birlikte doğa rengarenk bir çehreye bürünmüşken, biz de uzmanlarımıza en güzel tabiat parklarını sorduk. 13 şehirden keşfedilmeyi bekleyen 17 tabiat parkını önerdiler.

23.10.2021Gündem
Sette trajedi: Kurusıkı silahla yönetmeni vurdu

Sette trajedi: Kurusıkı silahla yönetmeni vurdu

Oscar’lı aktör Alec Baldwin, ‘Rust’ adlı filmin çekimleri sırasında sette kullandığı silahın ateş alması sonucu görüntü yönetmeni Halyna Hutchins’ı öldürdü. Yönetmen Joel Souza’nın da yaralandığı olayla ilgili soruşturma başlatılırken, Baldwin Twitter’dan, “Üzüntümü ifade edecek bir söz bulamıyorum” mesajını yazdı.

23.10.2021Dünya
Kaynaklar hizmete yeter

'Kaynaklar hizmete yeter'

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, “Devletimiz zengin bir devlettir. Belediyelerimiz imkânları çarçur etmeden halk için kullanabiliyorlarsa bu para hizmet etmeye yeter” dedi. Kılıçdaroğlu Yenimahalle Belediyesi kreş açılışı ve yüzme havuzu temel atma töreninde konuştu.

23.10.2021Gündem
Siz de hâlâ çizgi film izleyenlerden misiniz

Siz de hâlâ çizgi film izleyenlerden misiniz?

Bu devirde çocukları ekrandan uzak tutmak kolay değil. Uzmanlar çocuklara belirli bir yaştan sonra ve belirli sürelerde çizgi film izletmeyi tavsiye ediyor. Biz de çocuklarla çizgi film izlemeye bayılıyoruz. İşte programları seçerken dikkat ettiğimiz bazı noktalar...

Kurum: Hedef, yeşil kalkınma devrimini en iyi şekilde değerlendirmek

Kurum: Hedef, yeşil kalkınma devrimini en iyi şekilde değerlendirmek

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Sultanbeyli Mimar Sinan Mahallesi'nde yapılan millet bahçesindeki ilk fidanların toprakla buluşması dolayısıyla düzenlenen programda konuştu. Kurum, "Bundan 50-60 yıl geriye gittiğimizde ülkemiz 1950'lerdeki sanayileşme devrimini kaçırmış, teknolojik devrimi de kısmen kaçırmış. İnşallah yeşil kalkınma devrimini en iyi şekilde değerlendirecek ve bu noktada lider ülke olacaktır" dedi.

22.10.2021Haber
Bakan Kurum: Yeşil kalkınma devrimi en iyi şekilde değerlendireceğiz

Bakan Kurum: Yeşil kalkınma devrimi en iyi şekilde değerlendireceğiz

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Sultanbeyli Mimar Sinan Mahallesi'nde yapılan millet bahçesindeki ilk fidanların toprakla buluşması dolayısıyla düzenlenen programda konuştu. Kurum, "Bundan 50-60 yıl geriye gittiğimizde ülkemiz 1950'lerdeki sanayileşme devrimini kaçırmış, teknolojik devrimi de kısmen kaçırmış. İnşallah yeşil kalkınma devrimini en iyi şekilde değerlendirecek ve bu noktada lider ülke olacaktır" dedi.

22.10.2021Gündem
Antalyada pitbull dehşeti Bebeği ve babasını yaraladı

Antalya'da pitbull dehşeti! Bebeği ve babasını yaraladı

Antalya'da pitbull cinsi köpek, market içinde saldırdığı 11 aylık Sadrettin bebeğin yanağını ve kulağını kopardı, oğlunu kurtarmak isteyen Hasan Kaçar'ı (33) ise kolu ve bacağından ısırdı. Köpeğin sahibinin serbest bırakılmasına tepki gösteren Kaçar, "Oğlum hayatı boyunca bu izleri taşıyacak. Köpeğin sahibinin ceza almasını istiyorum" dedi.

22.10.2021Haber
Hamile kadınlarda koronavirüs bebeğin cinsiyetine göre hareket ediyor

Hamile kadınlarda koronavirüs bebeğin cinsiyetine göre hareket ediyor

ABD'de yapılan bir araştırmaya göre, koronvirüse yakalanan hamile kadınlarda fetüsün cinsiyeti annenin koronavirüs enfeksiyonuna tepkisini etkiliyor.

22.10.2021Dünya
Enfeksiyon sanıldı, yüzünde dev bir delikle hastaneden ayrıldı

Enfeksiyon sanıldı, yüzünde dev bir delikle hastaneden ayrıldı!

İngiltere’de göz sulanması şikayetiyle hastaneye gidip doktorların enfeksiyon teşhisi koyup antibiyotik verdikleri adamın aslında göz kanseri olduğu ortaya çıktı. Talihsiz adam hayatta kalabilmek için sadece gözünden olmadı, yüzünde koca bir delik açıldı.

22.10.2021Dünya
Bu pazar Köln’de pedofili ve çocuk istismarı protestosu var

Bu pazar Köln’de pedofili ve çocuk istismarı protestosu var!

Almanya’nın Köln kentinde Hayat Sağlam ve Beyza Ardıç adlı iki Türk kadının öncülüğünde pedofili ve çocuk istismarcılarına karşı gösteri düzenlenecek.

22.10.2021Avrupa
Dünya onu konuşuyor Arsenala imza attı mı

Dünya onu konuşuyor! Arsenal'a imza attı mı?

Zayn Ali Salman, sosyal medyada çıkan videoları sonrasında İngiliz basınında gündem oldu. 5 yaşındaki minik futbol yeteneğinin Arsenal ile sözleşme imzaladığı söylense de gerçek o şekilde değil. Detaylar haberimizde...

22.10.2021Futbol
İstanbul Tiyatro Festivali ne zaman İşte İstanbul Tiyatro Festivali programı

İstanbul Tiyatro Festivali ne zaman? İşte İstanbul Tiyatro Festivali programı

25. İstanbul Tiyatro Festivali, 22 Ekim’de perdelerini açıyor. İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından Koç Holding Enerji Grubu Şirketleri Aygaz, Opet ve Tüpraş sponsorluğunda düzenlenecek 25. İstanbul Tiyatro Festivali, kasım ayına kadar devam edecek. İşte İstanbul Tiyatro Festivali programının detayları...

22.10.2021Gündem
Kırmızı Oda Tuna (Gülçin Kültür) kimdir

Kırmızı Oda Tuna (Gülçin Kültür) kimdir?

Kırmızı Oda dizisinin dikkat çeken karakterlerinden biri de Tuna oldu. Dizide Tuna karakterine Gülçin Kültür hayat veriyor. Pek çok tiyatro oyununda sahneye çıkan Gülçin Kültür, Tuna performansıyla adından söz ettiriyor. Peki, Kırmızı Oda Tuna (Gülçin Kültür) kimdir?

22.10.2021Televizyon
Rahibe hakkında cinsel istismar suçlaması

Rahibe hakkında cinsel istismar suçlaması

Almanya’da geçen yıllarda Katolik dünyasını sarsan çocuklara yönelik tecavüze kadar varan cinsel taciz ve istismar konuları uzun süre tartışılmıştı. Geçmiş dönemde rahiplerin erkek çocuklara yönelik cinsel istismar iddialarını sümen altı ettiği suçlamalar Katolik kilisesini zor durumda bırakmıştı. Şimdi de bir rahibenin erkek çocuğa cinsel taciz iddiaları gündeme geldi.

22.10.2021Avrupa
Alec Baldwinin tweeti şoke etti: Birini haksız yere öldürmek nasıl bir his merak ediyorum

Alec Baldwin'in tweet'i şoke etti: Birini haksız yere öldürmek nasıl bir his merak ediyorum

Önemli rollerinden birini üstlendiği Rust filminin setinde yanlışlıkla 42 yaşındaki görüntü yönetmeni Halyna Hutchins'in ölümüne, 48 yaşındaki yönetmen Joel Souza'nın da yaralanmasına neden olan ünlü oyuncu Alec Baldwin'in dört yıl önce yaptığı bir Twitter paylaşımı ortaya çıktı ve herkesi şoke etti.

22.10.2021Magazin
Fuhuş çetesi tutmuşlar

Fuhuş çetesi tutmuşlar

İş vaadiyle yurtdışından İstanbul’a getirdikleri kadınlara tehdit ve işkenceyle fuhuş yaptıran 10 kişilik çete çökertildi. Ekipler, 1’i Kenyalı 8’i Özbek 9 kadını kurtardı. Operasyonda, kadınların pazarlandıkları kişilerin ve kazandıkları paraların kaydedildiği 3 defter ele geçirildi.

22.10.2021Gündem
Tüketici ambalaja standart istedi

Tüketici ambalaja standart istedi

Tüketici Hakları Derneği, ambalajlı gıdalarda ağırlık standardı olmadığı için üretici firmaların keyfi gramajlar belirleyerek tüketiciyi mağdur ettiğine dikkat çekti.

22.10.2021Ekonomi

Yazar Sonuçları

Ankara’dan mektup var…

Kahraman okurumuz 15 Temmuz Gazisi İsmail Kantar’a bizlere olan değer ve güveni için teşekkür ediyorum. E-postasını olduğu gibi aktarıyorum:

24.10.2021

Cumhuriyet Bayramı’nda çocuklarla Atatürk’ün izinde

Oğluma bebekliğinden beri tüm milli bayramların önemini anlatıyoruz. Daha önce 30 Ağustos için yaptığımız Ankara turunu yazmıştım. Bu sefer de Cumhuriyetimizin 98’inci yaşını kutlarken tüm çocuklarımız tarihi yerinde görerek öğrensin diye daha kapsamlı bir ‘29 Ekim turu’ yapıp duraklarını paylaştım.

24.10.2021

'Yemeklerimi bir tek annem beğenmez!'

Yemek hazırlamak, onun için yalnızca karın doyurmak için yapılan bir eylem değil... Sorunca, “Hayatımdaki en büyük tutkum” diyor. ‘MasterChef Türkiye’nin jüri üyelerinden Somer Sivrioğlu ile buluştuk... Bize büyüdüğü Kadıköy sokaklarını, kimsenin bilmediği hobi ve meraklarını, anneannesinin mutfağını, en sert jürisi olan annesinin restoranlarını ve Avustralya günlerini anlattı. Ayrıca iyi restoran seçimi ve lezzet sırlarından küçük tüyolar verdi.

24.10.2021

‘Dune’kü çocuk ‘Mesih’ olur mu?

Frank P. Herbert’ın kült bilimkurgu serisi ‘Dune’ son uyarlamasıyla huzurlarımızda. Genç Paul Atreides’in kitlelerin beklediği ‘Mesih’ vasfına erişme sürecine odaklanan yapım, görselliğiyle dikkat çekiyor. Kadroda Timothée Chalamet, Rebecca Ferguson ve Javier Bardem gibi isimler var.

23.10.2021

Gençlerimiz hem mutlu hem de başarılı olsun

Sevgili okuyucularım, anne baba olmak ne zor değil mi?

23.10.2021

Yakında nişanlanıyorum ama başkasından hoşlanıyorum

Sevgilimi son zamanlarda çekici bulmuyordum. Bir iş seyahatinde evli ve bir çocuk babası birinden hoşlandım. Ne yapacağımı bilemiyorum...

23.10.2021

Sesinin duyulduğu yer deniz kıyısı olur: Gomidas

Bu topraklarda dünyaya gelip dünya müzik tarihine eşsiz bir iz bırakan Ermeni müzik insanı Gomidas Vartabed’in öyküsü, Yolcu Tiyatro yapımıyla sahnede. Kumkapı’daki Surp Vortvots Vorodman Kilisesi’nde sahnelenen oyunda 1 oyuncu ve 40 kişilik bir koro sizi bekliyor. Eşine kolay rastlanmayacak türde, uluslararası kalibrede bir yapım.

23.10.2021

Evin küçüğü erkenden büyümesin

Evin küçük çocukları, çoğunlukla ağabeyinin veya ablasının izlediği filmlere, kliplere, çizgi filmlere, oynadığı bilgisayar oyunlarına maruz kalıyor. Acaba bu durum küçük kardeşleri nasıl etkiliyor?

23.10.2021

Varikosel ameliyatsız tedavi edilir mi?

Varikosel toplumda sık görülen hastalıklardan biridir. Testislerde bulunan toplar damarlarda genişleme (varis) olması durumuna varikosel denilmektedir. Genel olarak normal popülasyonun yaklaşık %15’inde varikosel izlenmektedir. Öte yandan çocuk sahibi olma talebi ile üroloji polikliniğine başvuran hastaların yaklaşık %35-40’ında varikosel saptanmaktadır. Erkek infertilitesi olarak bilinen hastalıkta çocuk sahibi olamayan erkeklerin önemli bir bölümünde varikosel saptanmaktadır. Bu yüksek oran aynı zamanda tedavi edildiğinde hastalığın tedavisi için önemli başarı elde etme imkanı sunmaktadır.

22.10.2021