MENÜ

Ebeveyn

Ebeveyn ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Ebeveyn haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 3.585 Ebeveyn haberi bulunmuştur.

Ebeveyn Haberleri

Uzaktan eğitim ortamında ders çalışma sorunlarını nasıl çözebiliriz

Uzaktan eğitim ortamında ders çalışma sorunlarını nasıl çözebiliriz?

Yaklaşık yedi aydır süren Covid-19 pandemi süreciyle bir tarihe tanıklık ediyoruz. Bundan 100-150 yıl öncesinde yaşanan pandemileri okuyup dinlediğimizde insanların neler yaşadığını düşünür ve üzülürdük. Ancak, bugün bizzat böyle bir felaketin kurbanları haline geldik. Bu yanıyla, bizlerin hikayelerini de çocuklarımız şaşkınlık ve üzüntü içinde birbirleriyle paylaşacak.

28.09.2020Eğitim
Şükran Ovalı: İşte bu, mahalle baskısı dediğimiz şey

Şükran Ovalı: İşte bu, mahalle baskısı dediğimiz şey

Birbirlerini ilk kez bir doktorun bekleme salonunda gördüler. Devamı futbolcu Caner Erkin’in azmi sayesinde geldi... Oyuncu Şükran Ovalı’nın kendisiyle ilgili önyargılarını değiştirmeyi başarıp onu evliliğe ikna etti. 3.5 yıl önce nikâh masasına oturdular, iki yıl önce kızları Mihran Ela’yı kucaklarına aldılar. Uzun bir pandemi arasından sonra oyunu ‘Evlat’la yeniden sahneye dönen Şükran Ovalı: “30’lara kadar her şeyi bildiğimi zannederdim. 30’larımda ‘Çok da şey bilmiyormuşum’ dedim. Ne yapmam gerektiğinden çok, ne yapmamam gerektiğini biliyorum artık. Bu da hayatı kolaylaştırıyor.”

27.09.2020Hürriyet Pazar
Türkiye’de ebeveynler çocuklarının konumunu takip etmiyor

Türkiye’de ebeveynler çocuklarının konumunu takip etmiyor

Ebeveynler eskiden beri çocuklarının nereye gidip gidemeyeceklerini belirleme konusunda seçici davranırlar. Günümüzde çocuğunuzun nerede olduğunu izlemek için kullanabileceğiniz başka bir yol daha var: Özel yazılımlar yardımıyla konum takibi. Ancak Kaspersky’nin anketine göre Türkiye’deki pek çok ebeveyn bunun farkında değil.

26.09.2020Teknoloji
Vücutta doğal yollarla üretiliyor Bağışıklığın güçlenmesinde etkili

Vücutta doğal yollarla üretiliyor! Bağışıklığın güçlenmesinde etkili

Toplum içinde kolay şekilde yayılım gösteren ve virüsler tarafından oluşturulan hastalıklardan korunmada kuvvetli bir bağışıklık sisteminin önemli olduğunu belirten Dermatoloji Uzmanı Dr. Seda Erdoğan, glutatyonun sağlıklı kalmak ve bulaşıcı hastalıklardan korunmak için vücudun gerek duyduğu en önemli moleküllerden biri olduğunu kaydetti.

25.09.2020Sağlık
TikTok Aile Eşlemesi ile çocuklarınızın içeriğini düzenleyebilirsiniz

TikTok Aile Eşlemesi ile çocuklarınızın içeriğini düzenleyebilirsiniz

TikTok, özellikle ergen ve 8-12 yaş grubunda çok popüler olan bir uygulama, ancak pek çok ebeveyn çocuklarının burada yaşına uygun olmayan içeriklerle karşılaşabileceği konusunda kaygılı. TikTok, tam da bu nedenle “TikTok Aile Eşlemesi“ adlı özelliği kullanıma sundu. Siber güvenlik uzmanlarına göre bu özellik, ebeveynlere daha geniş seviyede kontrol sağlıyor.

24.09.2020Teknoloji
Çocuklar neden yalan söyler

Çocuklar neden yalan söyler?

Yalan söylemek çocuk gelişiminin bir parçasıdır ancak bu durum çoğu ebeveyn için endişe vericidir. Peki, çocuklarda yalan söyleme hangi yaşlarda başlar? Çocuklardaki bu alışkanlık nasıl düzeltilebilir? Yalan karşısında ceza vermek doğru mu? Uzman Psikolog Ceylan Şekerci, konuyla ilgili önemli noktalara değindi.

Uzaktan eğitime kişiselleştirme ve oyun dahil edilmeli

Uzaktan eğitime kişiselleştirme ve oyun dahil edilmeli

Yapılan bir araştırma, ebeveynlerin uzaktan eğitim sisteminden beklentilerini ortaya koydu. Katılımcıların %78’i uzaktan eğitimde online sınıf ortamında interaktif bir portal tasarımının, %72’siyse ders biter bitmez öğrenmenin değerlendirilebileceği bir sistemin eğitimin verimini artıracağını düşünüyor. Ebeveynler öğretmen eşliğinde online canlı derslerin en iyi model olduğunu düşünüyor. Veliler ayrıca bu derslere oyun entegre edilirse ve AR ve VR teknolojileri online derslerde kullanılabilirse öğrencilerin motivasyonunun artacağını belirtiyor.

21.09.2020Teknoloji
Çocuklara okulda temas olmayan oyunlar oynatılmalı

Çocuklara okulda temas olmayan oyunlar oynatılmalı

Okullar açıldıktan sonra pandemi nedeni ile dikkat edilmesi gereken noktalar konusunda değerlendirmede bulunan Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Emel Ünsür, “Çocuklara okulda temas kurmadan oynayacakları oyunlar oynatılmalı” dedi.

Uzaktan eğitim döneminde ailelere tavsiyeler

Uzaktan eğitim döneminde ailelere tavsiyeler

Hayatımızı zorlaştıran ve farklılaştıran koronavirüs pandemisi sürecini hep birlikte deneyimliyoruz.  Alınan önlemler sebebiyle ‘yeni normal’ diye tanımladığımız bu süreçten, en çok etkilenen alanların başında eğitim geliyor.

21.09.2020Eğitim
İdlib’te, savaş mağduru aileler evlerine kavuştu

İdlib’te, savaş mağduru aileler evlerine kavuştu

Suriye’deki iç savaş nedeniyle, İdlib’te 2011’den beri olağanüstü şartlarda yaşayan savaş mağduru aileler için, İçişleri Bakanlığı ve AFAD koordinasyonunda bir araya gelen sivil toplum kuruluşları, “Bir Aradayız, İdlib’in Yanındayız” sloganıyla yardım kampanyası başlattı. Bu kapsamda, ailelerin zorlu kış şartlarında barınabilecekleri konutlar inşa ededen,Deniz Feneri Derneği de, bölgede 650 briket evin yapımını tamamlandı.

15.09.2020Gündem
İsteyen veliyle uzaktan toplantı

İsteyen veliyle uzaktan toplantı

Yüz yüze eğitim hazırlıklarının sürdüğünü, 21 Eylül’de okulların açılmasıyla veliler için de alışılmadık yeni bir sürecin başlayacağını söyleyen Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, ilk ders zili öncesinde ilkokul birinci sınıf öğretmenlerinin velilerle çevrim içi toplantılar yapacağını belirtti.

14.09.2020Eğitim
Teknoloji çağında anne ve babalar dijital ebeveyn de olmalı

Teknoloji çağında anne ve babalar dijital ebeveyn de olmalı

Uzmanlar, çocukların dijital mecralarda geçirdiği zamanın pandemi döneminde arttığına işaret ederek, anne ve babaların dijital dünyada da ebeveynlik rolü üstlenip çocuklarına bilinçli internet ve teknoloji kullanımı konusunda eğitim vermesi gerektiğini belirtiyor.

14.09.2020Teknoloji
Son dakika... Milli Eğitim Bakanlığından veli toplantılarıyla ilgili yeni karar

Son dakika... Milli Eğitim Bakanlığı'ndan veli toplantılarıyla ilgili yeni karar

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, okulların 21 Eylül'de yüz yüze eğitim için açılmasına ilişkin hazırlıklar devam ederken ilk ders zili öncesinde ilkokul 1. sınıf öğretmenleri ve okul yönetimlerinin velilerle çevrimi içi toplantılar yapmaya başlayacağını bildirdi.

13.09.2020Gündem
Belçim Bilgin: Biri çıkar ve senin devrimin olur

Belçim Bilgin: Biri çıkar ve senin devrimin olur

Belçim Bilgin ekrana Kanal D’de yayımlanan ‘Hekimoğlu’yla dönüyor. Karantina sürecini “Bütün dünyanın durduğu böyle bir zaman, bir şeyleri tamir etmek, onarmak ve yeniden dönüşüm için fırsat gibi oldu” diye anlatıyor. Bilgin, sevgilisi Alfredo Di Blasio ile yaşadıklarını, yeni dizisini ve kadın hikâyeleri canlandıran bir oyuncu olarak kadına şiddetle ilgili düşüncelerini anlattı.

13.09.2020Hürriyet Pazar
Okullar online açıldı, siber risklere dikkat

Okullar online açıldı, siber risklere dikkat

Uzaktan da olsa bir eğitim yılı daha başladı. Öğretmenler, ebeveynler ve öğrenciler COVID-19 sonrasında online eğitim sürecine adapte olmaya çalışıyor. Bu durum sadece Türkiye için geçerli değil, tüm dünya eğitimde aynı sorunla savaşıyor. Ancak savaşılan sadece Covid-19 değil, yeni dönemin en büyük tehdidi olan siber riskler okullar için de büyük bir tehlike taşıyor. Uzmanlar bu riskin de asla göz ardı edilmemesi gerektiğini altını çiziyor.

11.09.2020Sigorta
Zyxelden 802.11ac destekli yeni modem

Zyxel'den 802.11ac destekli yeni modem

Zyxel Networks, 802.11ac destekli yeni modemi VMG3625-T50B’yi pazara sundu.

11.09.2020Teknoloji
Anne baba mı olmalı yoksa arkadaş mı

Anne baba mı olmalı yoksa arkadaş mı?

Çocuğun gelişiminde anne ve baba tutumlarının önemine işaret eden uzmanlar, çocuğa arkadaş gibi yaklaşmak yerine sınır çizilmesi gerektiğini vurguluyor. “Çocuğunuzun arkadaşı değil, anne-babası olun” diyen uzmanlar, anne ve babanın çocuğunu iyi tanımasını, çocuğun mizaç ve kişisel özelliklerine uygun şekilde davranış modeli geliştirilmesi gerektiğine dikkat çekiyor.

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara: ‘Evde bulgusu olan varsa çocuğu okula göndermesin’

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara: ‘Evde bulgusu olan varsa çocuğu okula göndermesin’

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, "Eğer biz çocuklarımızı kurallara uygun şekilde evden çıkartır, okullara götürebilirsek, önerilen şekilde okul içine alabilir, okul içinde de sayıyı çok kısıtlı tutarsak, evet risk olacaktır ama çok düşük olacaktır. Dışarıda olmasından belki risk daha düşük olacaktır" dedi.

Son dakika haberler: Prof. Dr. Ateş Karadan çocuklar için koronavirüs uyarısı

Son dakika haberler: Prof. Dr. Ateş Kara'dan çocuklar için 'koronavirüs' uyarısı

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, "Eğer biz çocuklarımızı kurallara uygun şekilde evden çıkartır, okullara götürebilirsek, önerilen şekilde okul içine alabilir, okul içinde de sayıyı çok kısıtlı tutarsak, evet risk olacaktır ama çok düşük olacaktır. Dışarıda olmasından belki risk daha düşük olacaktır" dedi. Çocukların büyük kısmında semptom görülmediğine dikkat çeken Prof. Dr. Kara, "Maske uygulamasının olduğu toplumlarda çocukların yüzde 95'inde bir bulgu göstermiyor. Evet çocuklar daha az hastalanıyor doğru; ama hastalanıyor, çocuklar virüsü aynen yetişkinler gibi alıyorlar ve en az yetişkinler gibi atıyorlar. Bu yüzden çocuklar da yürüyen birer virüs kaynağı olabilirler. Lütfen bu bakımdan dikkatli olalım. Çocuklarımızın zorunlu olmadıkça dışarıya çıkmalarına izin vermeyelim" ifadesini kullandı.

11.09.2020Gündem
Öğretmenlerin çocuklara rol model olmadaki etkisi büyük

Öğretmenlerin çocuklara rol model olmadaki etkisi büyük

Mart ayından bu yana eğitimlerine online devam eden öğrenciler için 21 Eylül’de yeni bir süreç başlıyor. Çocuğun hayatındaki en önemli aşamalardan biri olan okul süreci hem aile hem de çocuklar için büyük önem taşıyor. Çocukların gelişimi açısından ise öğretmenlerin tutumu çok önemli. Yazar, Eğitmen ve Profesyonel Koç Damla Kunç Koçman’a göre çoğu zaman öğrenci, öğretmenin ne söylediğinden çok “ne yaptığı ve nasıl yaptığını” modelliyor.

10.09.2020Eğitim
Uzaktan eğitim döneminde dikkat edilmesi gereken noktalar

Uzaktan eğitim döneminde dikkat edilmesi gereken noktalar

Covid-19 pandemisi nedeniyle milyonlarca öğrenci, uzaktan eğitim yöntemiyle güz dönemine başladı. Uzaktan eğitim döneminde çocukların, telefon, tablet ve bilgisayar gibi internete bağlı cihazlarla her zamankinden daha fazla zaman geçirdiğine dikkat çeken uzmanlar, ebeveynlere 8 önemli tavsiyede bulunuyor.

9.09.2020Teknoloji
Teknoloji bağımlılığı omurga sağlığını olumsuz etkiliyor

Teknoloji bağımlılığı omurga sağlığını olumsuz etkiliyor

Telefon, tablet, bilgisayar ve TV hareketsiz yaşamı, hareketsiz yaşam da erken yaşta boyunda düzleşme, kambur duruş, omurga ağrısı, belde fıtık, kireçlenme getirdi. Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. İbrahim Akel, hareketsiz yaşam tarzının bedelini vücudumuzun ödediğini söyledi.

8.09.2020Sağlık
Uzmanından uzaktan eğitimle ilgili ailelere tavsiyeler

Uzmanından uzaktan eğitimle ilgili ailelere tavsiyeler

Dünyayı sarsan koronavirüs pandemisi sonrası uzaktan eğitime geçilirken Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıları bölümünden Uzm. Dr. Emin Çağlar, ailelere uzaktan eğitimde nelere dikkat etmesi gerektiğiyle ilgili önerilerde bulundu.

8.09.2020Eğitim
Eva İsminin Anlamı Nedir Eva Ne Demek

Eva İsminin Anlamı Nedir? Eva Ne Demek?

Anlamı ile oldukça beğeni toplayan son dönemlerin en güzel isimleri arasında Eva geliyor. Özellikle evrensel bir anlamı olduğunu dile getirmek mümkün. O yüzden pek çok ebeveyn bu ismin tüm anlamlarını öğrenebilmek için internetten araştırma gerçekleştirmektedir. Peki, Eva isminin anlamı nedir? Eva ne demek? İşte anlamları.

3.09.2020Gündem
Fonksiyonel Burun Estetiği Ameliyatını Ertelemeyin

Fonksiyonel Burun Estetiği Ameliyatını Ertelemeyin!

Tedavi amaçlı burun estetiği (rinoplasti) operasyonlarının ertelenmemesi büyük önem taşıyor. Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Hünkar Batıkhan konuyla ilgili bilgiler verdi.

Çocukları değersizleştirdiler,  buna karşı çıkmamız gerekiyor

Çocukları değersizleştirdiler, buna karşı çıkmamız gerekiyor

Şüphelerini göz ardı etmedi, korkmadı... 2014’te ortaya çıkardığı istismarla okul müdürünü 82 yıl hapse mahkûm ettirdi. Saadet Özkan, o gün bugündür kurucusu olduğu ‘Çocuk İstismarı ile Mücadele Derneği’yle cinsel istismara uğramış çocuklar ve aileleri için çalışıyor. Özkan’la dernek çatısı altında, İzmir’de açtıkları ‘İhmal ve İstismarı Önleme Merkezi’ vesilesiyle konuştuk: “Benim için öğretmenlik bitmedi, sadece şekil değiştirdi.”

30.08.2020Hürriyet Pazar
Kadınlarda Kolon Kanserinin 5 İşareti

Kadınlarda Kolon Kanserinin 5 İşareti

Kolon kanseri semptomları, PMS veya gıda zehirlenmesi gibi tamamen başka bir şeyle kolayca karıştırabilir. Bu nedenle, kadınlarda kolon kanserinin en sık görülen semptomlarını bilmek önemlidir, böylece taramanın yararlı olup olmadığını doktorunuza sorabilirsiniz.Araştırmalar her 24 kadından birine yaşamları boyunca kolorektal kanser teşhisi konacağını açıklıyor. Bağırsak kontrolü yapma zamanı.

Su yüzüne çıkan rezalet bir örnek daha: Gül ve Düşün

Su yüzüne çıkan rezalet bir örnek daha: Gül ve Düşün

‘Gül ve Düşün’ kitabının içindeki skandal ifadeler sosyal medyada büyük yankı uyandırdı. Tecavüzü meşrulaştıran satırların yer aldığı kitapla ilgili uzmanlar da tepki gösterdi. Pedagog ve Ebeveyn Danışmanı Elif İpek, “Çocuğa sunulan ürünlerin büyük bir özen ve titizlikle ele alınması gerekir” dedi ve konuyla ilgili anne babaları uyardı.

28.08.2020Eğitim
Hamile Kalmak İçin Kaç Kez Seks Yapmanız Gerekiyor

Hamile Kalmak İçin Kaç Kez Seks Yapmanız Gerekiyor

Hamile kalmak ciddi bir iştir. Bazı çiftler daha ilk denemede hamile kalıyormuş gibi görünürken, diğerleri de sonsuza dek deneyecekmiş hissiyatına kapılabilir. Ancak yeni bir ankete göre bir çiftin hamile kalması için gerçek bir sayı var.

27.08.2020Evlilik
Çocuklarınızdan mükemmellik beklemeyin

Çocuklarınızdan mükemmellik beklemeyin

Yaklaşık altı aydır devam eden pandemi en çok okul çağındaki çocukları etkiledi. İlköğretimde okuyan çocukların çoğu arkadaşlarıyla buluşacağı anı beklerken çoğu da yeni okula başlama heyecanı yaşıyor. Yetkililer tarafından açıklanan ve 31 Ağustos’ta öncelikle online eğitim ile başlayacak yeni eğitim döneminin nasıl ilerleyeceği büyük merak konusu. Özellikle ebeveynlere çok iş düşeceğini belirten uzmanlar, bu süreçte çocuklardan mükemmel olmalarını beklememeleri konusunda onları uyarıyor.

27.08.2020Eğitim
Efnan isminin anlamı nedir Efnan ne demek

Efnan isminin anlamı nedir? Efnan ne demek?

Kız çocukları için kullanılan Efnan ismi minikler adına verilebilecek en güzel adlar arasında yer almaktadır. Özellikle etkileyici anlamı ile beraber son dönemlerde en çok tercih edilen isimlerden biri olarak öne çıkıyor. Peki, Efnan isminin anlamı nedir? Efnan ne demek? İşte bu güzel isim için bilinmesi gerekenler.

27.08.2020Gündem
Okula dönüş sürecinde ebeveynler çocuklarına nasıl davranmalı

Okula dönüş sürecinde ebeveynler çocuklarına nasıl davranmalı?

Yoğun pandemi dönemi nedeniyle eğitimlerine uzaktan devam eden öğrenciler, yaz tatilinin sona ermesiyle birlikte yeni eğitim dönemine başlıyor. Pandemi yüzünden aylardır okuldan uzak kalan çocukların uyum sorunu yaşayabileceklerini belirten uzmanlar, aynı zamanda öfke, kaygı ve mutsuzluk gibi duyguların da görülebileceğine dikkat çekiyor.

Zühre İsminin Anlamı Nedir Zühre Ne Demek

Zühre İsminin Anlamı Nedir? Zühre Ne Demek?

Çok özel ve beğeni toplayan anlamları ile beraber Zühre ismi kız çocuklar için en sevilen adlar arasında yer almaktadır. Özellikle son dönemlerde çok sık araştırılan ve anlamı merak edilen isimlerden biri olarak öne çıkıyor. Peki, Zühre isminin anlamı nedir? Zühre ne demek? İşte bu güzel isim için bilgiler.

27.08.2020Gündem
Selman İsminin Anlamı Nedir Selman Ne Demek

Selman İsminin Anlamı Nedir? Selman Ne Demek?

Beğeni toplayan anlamları ile beraber erkek çocukları için Selman ismi son dönemlerde popüler hale gelmiş durumda. Siz de minik yavrunuz için bir isim arıyorsanız Selman adını değerlendirebilirsiniz. Peki, Selman isminin anlamı nedir? Selman ne demek? İşte bilgiler.

27.08.2020Gündem
Mutlu aileler demek toplumda sağlıklı bireylerin olması demek

Mutlu aileler demek toplumda sağlıklı bireylerin olması demek

Bireylerin sağlıklı gelişimini tek başlarına tamamlayamayacağını söyleyen Psikiyatri Uzmanı Dr. Güngör Meydan, "Ailenin mimarı olan ebeveynlerin ruhsal olarak sağlıklı olmaları mutlu aileleri oluşturacak, mutlu aile de toplumda sağlıklı bireylerin var olmasını sağlayacaktır" dedi.

25.08.2020Sağlık

Yazar Sonuçları

Kedileri öldüren mesai meselesi!

Okurlarımızdan Erhan Çelik’in e-postasındaki iddiasını özetimle aktarıyorum:

28.09.2020

Yüz yüze eğitim başlıyor

Koronavirüs nedeniyle 31 Ağustos’ta başlayan uzaktan eğitim sürecinde gözler şimdi kademeli geçişin yapılacağı pazartesiye çevrildi. 21 Eylül de 1. sınıflarla birlikte yüz yüze eğitim başlıyor. 3 haftalık değerlendirme sonrasında ise diğer düzeydeki sınıfların geçiş yapıp yapmayacağına karar verilecek. Yüz yüze eğitim neden önemli? Okullar-eğitimciler sürece hazır mı? Veliler ve öğrencilere tavsiyeler neler? Hepsini sordum.

20.09.2020

Çocuklar neden yalan söyler?

Yalan söyleyebilmek çocuk gelişiminin bir parçasıdır ancak çoğu ebeveyn için çocuğunun yalan söylemesi şaşırtıcı ve endişe vericidir. Çocuk üç yaşından itibaren kendi düşüncelerinin ve hedeflerinin başkalarından farklı olduğunu anlamaya başlar. Bu dönem çocuğun, kendisi söylemediği sürece, herkesin her şeyi bilemeyeceğini fark ettiği dönemdir.

17.09.2020

Okul öncesi dönemde korku

Bir şeylerden korkmak; gülmek, ağlamak, şaşırmak kadar normal bir duygu durumudur. Her insanın, hatta yeryüzünde yaşayan tüm canlıların birtakım korkuları olabilmektedir. Yaşın ilerlemesiyle birlikte korkular da farklılıklar göstermektedir.

15.09.2020

Kısıtlı sosyal çevrede duygusal olgunlaşma

Genel olarak evlerde, kalabalıktan uzak kısıtlı ve kontrollü ortamlarda vakit geçirmeye çalıştığımız şu günlerde özellikle küçük çocuğu olan aileler, evdeki duyusal uyaran eksiklikleri ve dürtü kontrol zorluklarına bağlı olarak ağlama krizleri, hırçınlık, inatlaşma gibi durumlarla karşılaşabilirler.

12.09.2020

Miniklerimizin Dev Dünyasında “Koronavirüs”

COVID-19 salgınının devam ettiği bu günlerde hem anne babalar hem de çocukları için hayat oldukça zor geçiyor. Hepimiz belirsiz ve zor bir süreçten geçiyoruz. Bu virüsle yaşamaya alışırken stresle baş etme stratejileri geliştirmemiz gerekiyor. Dünya genelinde ülkeler bu krizle farklı şekillerde mücadele ediyor.

12.09.2020

Covid-19 salgını çocukların ruh sağlığını uzun vadede nasıl etkiler?

Çocuklar çoğunlukla dirençlidirler ve yetişkinlere göre zorluklardan daha kolay geri dönme eğilimindedirler. Ancak bu olumsuzların veya travmanın çocuklarda iz bırakamayacağı anlamına gelmiyor. Anne ve babalar aylardır süren izolasyon, yüz yüze eğitim ortamından uzaklaşma, sevdiklerini kaybetme ya da tanıdıkları için endişelenme yaşantılarının çocuklarda uzun süreli zihinsel sağlık etkilerinin olup olmayacağını elbette merak ediyorlar.

11.09.2020

Boşanmada Kötü Niyetli Anne Sendromu ve Medea Kompleksi

Boşanma ve velayet davaları genellikle ebeveynlerin aşırı davranışlarına neden olabilecek yüksek stresli ve tartışmalı olaylardır.

11.09.2020

Yeni eğitim dönemi ve aktif ebeveyn katılımı

Okulların açılıp açılmama konusu ebeveynler arasında belirsizliğin ve karmaşanın artmasına sebep oluyor. Bir yandan hastalık endişesi yaşayan aileler diğer yandan çocuklarının akademik olarak geri kalmasından, yarı dönemlik kaybın telafi edilip edilememesinden ve bu süreç içerisinde oluşan öz disiplin sorunlarından oldukça muzdarip durumdalar.

8.09.2020

İçimizde üç kişi var

O sabah, her sabah yaptığım gibi yürüyordum. Yine geç kalmıştım.

31.08.2020

Okul öncesi dönemde okula uyum (oryantasyon) süreci

Çocuklar için yeni bir alışkanlık edinmek çok kolay değildir. Özellikle zamanının çoğunu evde bakım vereni ile geçiren okul öncesi dönem çocukları için anaokuluna başlamak, yeni bir ortama girip evinden uzaklaşmak çok daha zordur. Bu nedenle okula uyum sürecinde ebeveynlerin bazı noktalara dikkat etmesi gerekmektedir.

29.08.2020

"Eşimin annesi olmak istemiyorum"

Bu cümleyi evliliklerde kadın danışanlarımdan sıklıkla duyuyorum. Aslında bu cümle bir farkındalık.

29.08.2020

Evinizi eğlenceli bir oyun alanına çevirecek süper fikirler

Henüz pandemi dönemi bitmiş değil. Her ne kadar sıcak hava ile zaman zaman kendimizi dışarı atmak istesek de tehlike ne yazık ki geçmedi.

27.08.2020

Çocuğunuzun zeka türünü biliyor musunuz?

Ebeveynler olarak çocuklarınızın hangi zeka türüne sahip olduğunu bilmek, okul başarısını desteklemeniz konusunda size birçok kapı açabilir. Belki akademik yazılardan rast geldiğiniz belki de okul çağlarınızdan aşina olduğunuz, çoklu zeka ve öğrenme stilleri kavramlarını ebeveyn gözünden ele alarak, yeni eğitim sistemine girişte, her ebeveynin, çocuğunun hangi öğrenme stili ile öğrendiğini, hangi zeka türümün daha ağır bastığını ve hangi alanlara yönelik çalışma yapması gerektiğini öğrenmesi gereken bir süreçte olduğumuza inanıyorum.

25.08.2020

Olumlu ebeveyn, öğretmen ve öğrenci ilişkisinin önemi

Öğrencilerin okul başarısına etki eden en önemli konularından biri de öğretmen ve ebeveyn ilişkisidir. İçinde bulunduğumuz salgın süreci korkusu ile birlikte ebeveyn, öğrenci ve aile iletişimi, belirlenen standartları ile gündeme yatırılması ve eğitim dönemi başında planlanması gereken önemli bir detaydır.

25.08.2020