EKSTRA
MENÜ

Ebeveyn

Ebeveyn haberleri sayfasında güncel ve son dakika Ebeveyn hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 3.996 Ebeveyn haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Ebeveyn Haberleri

DMdeki büyük tehlike... Çocukları tehdit ediyor Mutlaka aktif edin

DM'deki büyük tehlike... Çocukları tehdit ediyor! Mutlaka aktif edin

Akıllı telefonlar, sosyal medya ve bilgisayar oyunları çocuklar ve gençler tarafından çok tercih edilse de ciddi tehlikeler barındırıyor. Velilerin bu noktada yaklaşımı çok önemli. Konuyla ilgili çocukları ve aileleri bekleyen tehditler ve psikolojik açıdan yaklaşımla ilgili detayları uzmanlar hurriyet.com.tr'ye değerlendirdi.

16.09.2021Ekonomi
22 Temmuz hangi burç ve burcu ne 22 Temmuz tarihde bugün, doğan Türk ile yabancı ünlüler, yükseleni ve özellikleri

22 Temmuz hangi burç ve burcu ne? 22 Temmuz tarihde bugün, doğan Türk ile yabancı ünlüler, yükseleni ve özellikleri

22 Temmuz tarihinde doğan kişilerin hangi burca dahil oldukları en merak edilen ve en dikkat çeken konulardan biri haline geldi. Bu tarihlerde doğan kişilerin etkileyici ve duygusal bir kişilikte olduğu gözlemleniyor. 22 Temmuz, burçlar açısından çok önemli tarihler arasında yer alıyor. 22 Temmuz hangi burç ve burcu ne? İşte, merak edilen tüm detaylar.

15.09.2021Burçlar
Anaokulu eğitiminin çocuk gelişimi üzerindeki etkileri

Anaokulu eğitiminin çocuk gelişimi üzerindeki etkileri

Çocuklar doğdukları andan itibaren ebeveynlerinin yardımına ihtiyaç duyarlar. Her gün biraz daha büyüyen çocuklarımız artık sosyalleşme ve akran iletişimine ihtiyaç duydukları an bir büyüğün desteği yetersiz kalır. İşte bu anı fark etmek önemlidir. 36.aydan itibaren sosyalleşme arzuları fark edilen çocukların parklar, ev ziyaretleri, arkadaş ortamları gün akışı içerisinde onları en mutlu eden zamanlar olur. Bu ebeveynlere okul çağrısıdır. Ata Koleji Anaokulu birimi, anaokulunun çocuk gelişimindeki yeri hakkında bilgi verdi.

14.09.2021Eğitim
Çocuğu okula yeni başlayan ebeveynlerin yapması gerekenler

Çocuğu okula yeni başlayan ebeveynlerin yapması gerekenler

Çocuğunuzun okula başlaması hem ebeveyn olarak sizin hem de çocuğunuz açısından yepyeni bir deneyimin başlangıcıdır.

13.09.2021Eğitim
Yüce ormanın kalbinde birkaç gün

Yüce ormanın kalbinde birkaç gün

Her yaz Güney’in yeşiline, mavisine bulanırken, bu yaz bir ses bana Kuzey’den, İğneada Longozu’ndan seslendi. Bu seslenişe kayıtsız kalamadım. Okudum, araştırdım, derken hiç görmediğim bu coğrafyanın heyecanı, yolun uzunluğuna galip geldi ve kızımla birlikte kendimizi Kırklareli’ndeki İğneada’da bulduk.

12.09.2021Seyahat
Ünlü çiftin kızı şoke etti: Bir yıl önce bugün istismarcı bir ailede kapana kısılmıştım

Ünlü çiftin kızı şoke etti: 'Bir yıl önce bugün istismarcı bir ailede kapana kısılmıştım'

"Bir yıl önce bugün istismarcı bir ailede kapana kısılmıştım. Kendimden nefret ediyordum, günlerce yemeden içmeden yaşadığım oldu. Çılgıncasına depresyondaydım ve okuldan nefret ediyordum. Şimdi ise sonunda o cehennem gibi evden ayrıldım ve ruhsal bir uyanış gerçekleştirdim."

11.09.2021Magazin
‘Obez ve sağlıksız nesiller istemiyorsak harekete geçmeliyiz’

‘Obez ve sağlıksız nesiller istemiyorsak harekete geçmeliyiz’

Yüz yüze eğitime başlayan çocuklar için okullardaki tehlikelerden biri şüphesiz salgın. Ancak yıllardır bitmeyen yemekhane ve kantin sorunu da yeniden gündemde, veliler isyanda. Gerekli yönetmelikler var ama denetim eksik. Uzmanlar çocuklara yasak koymak yerine onları bilinçlendirmemizi tavsiye ediyor.

Telefonların güvenliği için ebeveynlerin dikkat etmesi gereken noktalar

Telefonların güvenliği için ebeveynlerin dikkat etmesi gereken noktalar

Okulların açılmasıyla birlikte öğrenciler için eğitim süreci yeniden başladı. Anne babalar akıllı telefonlar sayesinde çocuklarıyla kolayca iletişim kurmayı planlarken, çocuklar için cep telefonları oyun oynamak ya da sosyal medyayı takip etmek anlamına geliyor.

8.09.2021Teknoloji
4 Temmuz hangi burç ve burcu ne 4 Temmuz tarihde bugün, doğan Türk ile yabancı ünlüler, yükseleni ve özellikleri

4 Temmuz hangi burç ve burcu ne? 4 Temmuz tarihde bugün, doğan Türk ile yabancı ünlüler, yükseleni ve özellikleri

İnsanlar günümüzde mevcut olduğu gibi geçmiş dönemlerde de, yıldızlara, burçlara ve astrolojiye büyük oranda merak duymuşlardır. Bununla birlikte astrolojinin konuları da hala mevcut gizemini sürdürmektedir. 4 Temmuz tarihinin hangi burç olduğunu, yükselenini özelliklerini, 4 Temmuz tarihinde doğmuş olan futbolcuları ve ünlüleri, anime karakterlerini ve yine bu tarihe yaşanmış pek çok olayı sizler için derledik.

8.09.2021Burçlar
Kreş değil Hint kumaşı mübarek

Kreş değil Hint kumaşı mübarek

Lorin’e kreş bulma ihtiyacı hasıl oldu, Gizem kendini kapı kapı dolaşırken buldu... Ve anladık ki pek çok ebeveyn için güvenilir, evine yakın ve makul fiyatlı bir kreş bulmak deveye hendek atlatmak kadar zor...

Evde kendin yap dönemi

Üç boyutlu yazıcıların ucuzlayarak yaygınlaşmasıyla birlikte oyunun kuralları değişti. Artık evimizde kendi tasarımlarımızı üretebiliyoruz. Evinizde kendi tasarımlarınızı üretebileceğiniz teknolojileri bir araya getirdik.

4.09.2021Ekonomi
9 Şubat hangi burç ve burcu ne 9 Şubat tarihde bugün, doğan Türk ile yabancı ünlüler, yükseleni ve özellikleri

9 Şubat hangi burç ve burcu ne? 9 Şubat tarihde bugün, doğan Türk ile yabancı ünlüler, yükseleni ve özellikleri

Burç özellikleri insanlar tarafından merak edilmektedir. Kişiler doğum tarihlerine göre kolay bir şekilde güneş burçlarını bulabilirler. 9 Şubat tarihinde doğanlar da hangi burçtan olduğunu merak etmektedir. 9 Şubat hangi burç ve burcu ne? 9 Şubat tarihte bugün, doğan Türk ile yabancı ünlüler, yükseleni ve özellikleri nelerdir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

2.09.2021Burçlar
Okula serbest mi gidilecek Okullarda kıyafet serbest mi

Okula serbest mi gidilecek? Okullarda kıyafet serbest mi?

Okula serbest kıyafetle gidilebilir mi sorusu, 6 Eylül Pazartesi günü açılacak olan okullar dolayısıyla gündemde yer almaya başladı. Okula serbest kıyafetle gidilir mi sorusuna alacakları cevaba göre pazartesi gününe hazırlık yapacak olan öğrenciler, aksi takdirde okulun belirlediği üniformaları giyerek gitmek zorunda olacak. Peki, okula serbest mi gidilecek? İşte, o konu hakkında bazı bilgiler

1.09.2021Gündem
Belli bir yaştan sonra erkeklerin spermlerindeki risk... ‘40’tan önce spermleri dondurun’

Belli bir yaştan sonra erkeklerin spermlerindeki risk... ‘40’tan önce spermleri dondurun’

Yapılan yeni bir araştırmaya göre, yaşlı erkeklerin spermlerinde meydana gelen mutasyon sebebi ile çocukların otizm ve kalp hastalıklarına yakalanma riski artıyor. 15 erkekten biri çocuklarına negatif mutasyon geçirme riskiyle karşı karşıya! Tüm bunlar ne anlama geliyor?

31.08.2021Dünya
Tiktok ilk kez dur dedi Kemik kıran eğlence... Merdivenden düşmekten daha beter..

Tiktok ilk kez dur dedi! Kemik kıran eğlence... 'Merdivenden düşmekten daha beter..'

Dünyanın en çok kullanılan mobil uygulamalardan biri olan TikTok özellikle gençler tarafından kullanılıyor. Platformda sürekli yenisi gelen meydan okumalardan sonuncusuna ilk kez Tiktok da müdahale etti. Peki bu challenge'lar neden popüler oluyor ve nasıl zararlar verebilirler? Uzmanlar anlattı...

27.08.2021Gündem
Okullarda kıyafet serbest mi 2021 Okullara serbest kıyafetle gidilebilecek mi

Okullarda kıyafet serbest mi 2021? Okullara serbest kıyafetle gidilebilecek mi?

Okullarda serbest kıyafet süreci, pek çok ebeveyn ve öğrencinin gündemindeki konulardan birisi olmaya devam ediyor. Geçtiğimiz yıllarda alınan bir karar ile okullarda serbest kıyafetle gitmenin mümkün olduğunun açıklanmasıyla birlikte pek çok okul bu kurala riayet etmişti. Ancak bazı okullar ise bu durumu okula özel üniforma kullanımı olarak tercih etmişti. Peki, yeni dönemde okullarda kıyafet serbest mi 2021? Okullara serbest kıyafetle gidilebilecek mi? İşte, merak edilen o detaylar

27.08.2021Gündem
Kitaplığınızda sonbahar kitaplarına yer açın

Kitaplığınızda sonbahar kitaplarına yer açın!

Pandemi sezonu, yaz rehaveti derken durağan bir dönem geçiren yayın dünyası sonbaharla başlayan yeni sezona heyecan verici kitaplarla giriyor. Hürriyet Kitap Sanat’ın her sene hazırladığı yeni sezon dosyasında bu kez 29 yayınevinin, önümüzdeki üç ay içinde raflara çıkaracağı yerli-yabancı, edebiyat ve edebiyat dışı kitapları sizi bekliyor. Kitaplığınızı gözden geçirip yeni okumalara alan açmanın tam sırası...

26.08.2021Kitap Sanat
Güvercin Yumurtası Kaç Günde Çıkar Güvercin Yumurtası Kaç Günde Oluşur Ve Damarlanır

Güvercin Yumurtası Kaç Günde Çıkar? Güvercin Yumurtası Kaç Günde Oluşur Ve Damarlanır?

Güvercinler hemen hemen her yerde görülebilen bir kuş türüdür. Güvercinler hakkında merak edilen çok fazla konu bulunmaktadır. Bu konulardan bir tanesi de güvercin yumurtasının kaç günde çıktığı, güvercin yumurtasının kaç günde oluştuğu ve damarlandığıdır. İşte, merak edilen tüm detaylar.

24.08.2021Araştırma
Yüz yüze eğitim başlıyor… Aklımızdaki her soruyu sorduk Bizi neler bekliyor Bugün aşı olsalar bile...

Yüz yüze eğitim başlıyor… Aklımızdaki her soruyu sorduk! Bizi neler bekliyor? 'Bugün aşı olsalar bile...'

6 Eylül itibariyle tüm kademelerde haftada beş gün ve yüz yüze eğitim başlıyor. En dikkat çekici olansa öğrencilerle diyalog halinde olan aşı olmamış öğretmen ve diğer personele haftada en az iki defa PCR testi zorunluğunun getirilmesi… Peki bu durum aşı kararsızlığı yaşayan öğretmen ve personeli aşıya yöneltir mi? Çocuklar okulda koronavirüse karşı neler yapmalı? Uzaktan eğitim sonrası ebeveynler, çocukları yüz yüze eğitime nasıl hazırlamalı? Uzmanlar hurriyet.com.tr’ye anlattı...

23.08.2021Gündem
Şimdi kendini toparlama zamanı

Şimdi kendini toparlama zamanı

Gençlerimizin hayatlarındaki kritik zamanlardan birisi de gelecekteki mesleki kariyerlerini belirleyecek olan YKS sınavıdır. Ebeveynler ve gençler için uzun bir maratonun sonu olarak nitelendirilecek bu sınavın sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte, bazı gençler mesleki tercihleriyle çeşitli üniversitelerin yolunu tutarken bazı gençler ise tekrar hazırlanma sürecine geçeceklerdir. Tabii kimi ebeveynler ve öğrenciler sınavlara vermiş oldukları anlamlar doğrultusunda mutluluk, gurur, başarı hissini yaşarken, kimileri de hayal kırıklığı, kaygı, suçluluk, umutsuzluk gibi duygular hissederler.

23.08.2021Eğitim
Çocuklukta merak ve keşif duygusu

Çocuklukta merak ve keşif duygusu

Araştırmalar gösteriyor ki, özellikle 18-36 ay arası ebeveynleri tarafından keşif ve merak duygusu körüklenen çocuklar, yaşam boyu çok daha mutlu oluyor. Aynı şekilde 18-36 ay arası keşif ve merak duygusu desteklenmemiş çocukların ileriki yaşamlarında depresyona yatkın olduğunu da gösteriliyor.

23.08.2021Eğitim
Pardus 21 geliyor: İşte gelen yenilikler

Pardus 21 geliyor: İşte gelen yenilikler

Pardus Projesi’nin daha hızlı ve yeni bir masaüstü deneyimi sunan son sürümü Pardus 21, kullanıcılarıyla 21 Ağustos 2021 tarihinde buluşuyor.

20.08.2021Teknoloji
Colin Jost ile evli olan Scarlett Johansson ikinci bebeğini dünyaya getirdi

Colin Jost ile evli olan Scarlett Johansson ikinci bebeğini dünyaya getirdi

Beyazperdenin güzel oyuncusu Scarlett Johansson, Colin Jost ile evliliğinden ikinci kez anne oldu. Kısa bir süre önce Jost'ın doğruladığı hamilelik haberi mutlu sona ulaştı, çiftin bir erkek bebeği oldu. Haberi, Johansson'un sözcüsü Marcel Pariseau, People dergisine doğruladı.

19.08.2021Magazin
Çocuğu olan çalışan ebeveynler pandemi döneminin en dayanıklısı

Çocuğu olan çalışan ebeveynler pandemi döneminin en dayanıklısı

Sağlık sigortası, hayat sigortası ve ferdi kaza sigortası ürünleriyle hizmet veren Cigna Sağlık Hayat ve Emeklilik’in ana ortaklarından biri olan Cigna Global, bireylerin “aile, finans, fiziksel durum, sosyal yaşam ve iş hayatı” konularındaki algılarını ölçen 360 İyi Yaşam Araştırması’nı yayınladı. Türkiye, Avustralya, Çin, Almanya, İngiltere ve ABD’nin de bulunduğu 18.000 kişiyle 21 lokasyonda yapılan araştırmanın pandemi dönemine özel çarpıcı sonuçlarını Cigna Genel Müdürü Pınar Kuriş aktardı.

Mila Kunis ve Ashton Kutcher şimdi de duş videosu paylaştı

Mila Kunis ve Ashton Kutcher şimdi de duş videosu paylaştı

Geçen ay yaptıkları bir açıklamada çocuklarını her gün yıkamadıklarını söyleyen Ashton Kutcher ile Mila Kunis'den şaşırtan video.

12.08.2021Magazin

Dünyayı saran K-Pop akımı... Z kuşağının Kore merakı

İstanbul'da üç kız çocuğunun Kore'ye gitme isteğiyle evden kaçtığına dair iddialar tüm dünyada büyük bir endüstri haline gelen ve milyonlarca hayranı bulunan K-pop gruplarını yeniden gündeme getirdi. Peki nedir bu K-pop? Gençlerin hayatını nasıl bu kadar etkiliyor? Yanıtları yıllardır K-pop üzerine çalışan İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi'nden sosyolog akademisyen Alptekin Keskin anlattı.

12.08.2021Dünya
Albaraka Türk Garajda 5. Dönem Ön Hızlandırma Programı başladı

Albaraka Türk Garaj'da 5. Dönem Ön Hızlandırma Programı başladı

Albaraka Türk bünyesinde yer alan ve girişimcilerin yenilikçi ürün ve hizmetlerini destekleyen hızlandırma programı “Albaraka Garaj” için beşinci sezon başvuruları sona ermesinin ardından yüzlerce başvuru arasından seçilen 18 girişim, 26 Temmuz’da başlayan ön hızlandırma programında, eğitimden mentorluğa çeşitli destekler alacak.

9.08.2021Startup
Üstün yeteneklilerin eğitimi ülkenin istikbalini aydınlatır

Üstün yeteneklilerin eğitimi ülkenin istikbalini aydınlatır

Üstün yetenekli çocuklar; aynı yaş, deneyim ve çevre şartları içinde olan akranlarına göre, üstün başarı gösteren, yaratıcı ve liderlik kapasitesine sahip oldukları için matematik fen gibi alanlarda ve sanatsal alanlarda yüksek başarı sergileyen, çocuklardır. Bu özellikteki çocuklar, genellikle okulca eğitimin yanında farklı eğitim hizmetleri ve etkinliklere ihtiyaç duyarlar.

9.08.2021Eğitim
Söz verirken dikkatli olun

Söz verirken dikkatli olun

Birçok ebeveyn, gün içinde çocuklarına defalarca söz veriyor. Uzmanlar, çocuğa bir söz verirken çok dikkatli olunması gerektiğini, aksi halde çocuğun güveninin zedelenebileceğini belirtiyor.

Mila Kunis ve Ashton Kutcherdan şok itiraf

Mila Kunis ve Ashton Kutcher'dan şok itiraf

Gösteri dünyasının mutlu çifti Mila Kunis ile Ashton Kutcher'dan şaşırtan bir itiraf geldi. 37 yaşındaki Kunis ile 43 yaşındaki Kutcher, iki çocuklarını pek de öyle sık sık yıkamadıklarını itiraf etti. Ünlü çift iki çocukları Wyatt Isabelle ve Dimitri Portwood'u sadece üzerlerinde kir gördükleri zaman yıkadıklarını söyledi. Dax Shepard ve Monica Padman'in sunduğu Armchari Expert adlı yayına konuk olan Mila Kunis, çocuklarını daha küçük oldukları sırada da her gün yıkamadığını anlattı. Güzel oyuncu "Yeni doğan bebeklerini her gün yıkayan bir ebeveyn olmadığını" itiraf etti. Mila Kunis ile Ashton Kutcher, çocuklarını sadece üzerlerinde belirgin bir kir gördükleri zaman yıkadıklarını da sözlerine ekledi. Monica Padman'ın, Kunis'e yönelttiği günlük duş alma ile ilgili soruya güzel oyuncu "Benim büyüme çağımda sıcak suyumuz yoktu. Bu yüzden de çok fazla duş almazdım" diye yanıt verdi. Mila Kunis, Ukrayna'nın Chernivtsi kentinde doğdu ve hayatının ilk yedi yılını orada geçirdi.

28.07.2021Magazin
Mila Kunis ve Ashton Kutcherdan şok itiraf: Çocuklar iyice kirleninceye kadar bekliyoruz

Mila Kunis ve Ashton Kutcher'dan şok itiraf: Çocuklar iyice kirleninceye kadar bekliyoruz

Gösteri dünyasının mutlu çifti Mila Kunis ile Ashton Kutcher'dan şaşırtan bir itiraf geldi. 37 yaşındaki Kunis ile 43 yaşındaki Kutcher, iki çocuklarını doğduklarından bu yana her gün yıkamadıklarını açıkladı. Ünlü çift, iki çocukları Wyatt Isabelle ve Dimitri Portwood'u sadece üzerlerinde kir gördükleri zaman yıkadıklarını söyledi.

28.07.2021Magazin
Bergüzar Korel ve Halit Ergençten büyük destek Küçük Amal’ın umut dolu yürüyüşü...

Bergüzar Korel ve Halit Ergenç'ten büyük destek! Küçük Amal’ın umut dolu yürüyüşü...

9 yaşındaki Suriyeli mülteci bir kız çocuğunu simgeleyen kukla Küçük Amal’ın, Türkiye-Suriye sınırından Birleşik Krallık’a uzanan yolculuğunu anlatan “The Walk-Yürüyüş” projesi bugün Gaziantep’te başlıyor. Projenin Türkiye elçileri ise oyuncu çift Bergüzar Korel ve Halit Ergenç oldu.

27.07.2021Magazin
Erken öğrenmeye bakış açımız

Erken öğrenmeye bakış açımız

Erken çocukluk dönemi, insan yaşamının ilk sekiz yılını kapsayan dönem olarak kabul edilir. Erken çocukluk döneminin insan gelişimine temel oluşturacak becerilerin ve alışkanlıkların kazanıldığı kritik bir dönem olduğunu tüm dünya tarafından kabul edilir. Öğrenme yaşam boyu devam eder ve bu dönemde yaşamın hiçbir döneminde olmadığı kadar hızlı bir gelişme ve öğrenme süreci yaşandığını gösterir.

26.07.2021Eğitim
Çocuklarımız bize karşı da zorbalaşmasın

Çocuklarımız bize karşı da zorbalaşmasın

Son zamanlarda sık sık çocukların anne-babalarına zorbaca davrandığına şahit oluyoruz. Bu, biz ebeveynler için de, çocuğun kendi hayatı için de sakıncalı. Çözümüyse çocukların kurallarla ve sınır duygusu geliştirerek yetiştirilmeleri.

İnanmak başarmanın yarısı mıdır

İnanmak başarmanın yarısı mıdır?

2021 yılı itibarıyla bir LGS ve YKS maratonunu daha geride bıraktık. Sırada KPSS ve TUS gibi sınavlar var. ÖSYM’nin sınav takvimi incelendiğinde pek çok sınavın da yıl içinde ya yapıldığı ya da yapılacağı görülüyor. Ayrıca, öğrencilerimizin akademik performanslarının uluslararası ölçekte karşılaştırılabilmesi için birkaç yılda bir PISA ve TIMSS sınavları düzenleniyor. Her ne kadar 21’nci yüzyıl dünyasının öğrencilerden ve hayat boyu öğrenenlerden beklentisi geniş bir yelpazede zihinsel, duygusal, sosyal ve davranışsal pek çok becerinin nitelikli ve işlevsel bir örüntüsünü gerektirse de hem ülkemizde hem de dünyada sınav başarısı öncelikli yerini korumaya ve yaşamımızın merkezinde yer almaya devam ediyor.

19.07.2021Eğitim
Rüyada Kaşık Görmek Ne Anlama Gelir Rüyada Kaşık Almak Ve Yıkamak Anlamı

Rüyada Kaşık Görmek Ne Anlama Gelir? Rüyada Kaşık Almak Ve Yıkamak Anlamı

Rüya yorumu, rüyalara anlam verme sürecidir. Çeşitli rüya yorumlama sistemleri, gelecekteki olaylar gece boyunca meydana gelen tesadüfi olaylar ve bilinçsiz zihinsel aktivite açısından anlamlar atfetmiştir. Peki, rüyada kaşık görmek ve türevleri ne manaya gelir? İşte, tüm detaylar.

9.07.2021Mahmure
Çocuğunuza akıllı saat seçerken dikkat etmeniz gerekenler

Çocuğunuza akıllı saat seçerken dikkat etmeniz gerekenler

Ebeveynler, günümüzde, çocuklarının hareketlerini ve yerlerini takip etmek için daha çok çaba gösteriyorlar. Onları daha kolay izleyebilmek için çocuklarına akıllı saat alıyorlar.

9.07.2021Teknoloji
5 öğrenciden 4’ü...

5 öğrenciden 4’ü...

Almanya’da yapılan bir araştırmaya göre, uzun süren pandemi öğrenciler arasında büyük eğitim ve bilgi boşluğuna neden oldu.

9.07.2021Avrupa
Okuma kültürü

Okuma kültürü

Okuma kültürü, “Nerden başlayıp nasıl anlatsak?” diyebileceğimiz durumlardan biri olsa gerek... Kültürün tüm yönleriyle bir toplumun yaşam biçimi olduğu düşünüldüğünde, buradan okuma kültürüyle aslında okumanın toplumun yaşam biçimi haline gelmesinin kastediyoruz...

7.07.2021Eğitim

Yazar Sonuçları

Pandemide okula dönüş ve kaygıyla baş etme

Bir yıllık uzaktan eğitim, duygusal, sosyal ve gelişimsel olarak çocuklara ve ailelere bazı bedeller ödetti. Ancak artık yüz yüze eğitim başladı ve bu bedellerin telafileri biraz zaman alabilir. Sabır göstererek ve toplum olarak herkes kendine düşeni yaparsa bu süreç atlatılabilir.

13.09.2021

Ebeveynler ve çocuklar için okula dönüş rehberi

Tatil sona eriyor ve okula dönüş yaklaşıyor. Hem anne-babalar hem de çocuklar için özellikle bu yıl okula dönüş zamanı kocaman bir duygu okyanusu yaratabilir.

29.08.2021

Başkasının çocuğunu uyarmak doğru mu?

Bir okurum yere çöp atan bir çocuğu görüp annesinin de buna ses çıkarmadığını fark edince “Onu yere değil, çöpe atsan daha iyi olur” demiş. Ve anneden oldukça sert bir tepki görmüş. Ben de konuyu uzmanlara sordum.

21.08.2021

'Çocuksuz restoran' konsepti ne kadar doğru

Çocuğuyla bir mekâna giden anneye, görevlinin “Konsept gereği restorana çocuk almıyoruz” yanıtı, günlerdir sosyal medyanın gündeminde. 8 yaşında bir çocuk annesi olarak bunun düpedüz ayrımcılık olduğunu ve hiç hoşuma gitmediğini söyleyebilirim. Neden böyle düşündüğümü anlatacağım ancak konusunda uzman psikolog ve psikiyatristlerin de kapısını çaldım. İşte, ‘Çocuksuz restoran’ tartışması!

20.08.2021

Felaket korkusunu birlikte atın

Peşi sıra gelen doğal afetler ve ülkemizin dört bir yanını saran yangınlar hepimizi derin bir üzüntüye boğdu, çocuklarıysa çok korkuttu. Uzmanlar bu süreçte çocuklarla yapılacak bazı etkinliklerin onların korkusunu ve kaygısını hafifleteceğini belirtiyor.

7.08.2021

Çocuklar ve ebeveynler için yararlı çevrimiçi uygulamalarla ilgili ipuçları

Yapılan araştırmalar çocukların artık yedi yaşından itibaren kendi telefonlarına sahip olmaya başladıklarını gösteriyor. Uzmanlar hatta Bill Gates gibi teknoloji dünyasının içinden isimler farklı ve karşıt görüşler ortaya koymalarına karşın artık hepimiz dijital teknolojilerle karşılaşma yaşının giderek aşağıya doğru indiğine şahit oluyoruz.

4.08.2021

Söz verirken dikkatli olun

Birçok ebeveyn, gün içinde çocuklarına defalarca söz veriyor. Peki, ama söz vermek gelişigüzel yapılacak bir davranış mı? Uzmanlar, çocuğa bir söz verirken çok dikkatli olunması gerektiğini, aksi halde yerine getirilmeyen her sözün çocuğun güvenini zedeleyeceğini belirtiyor.

31.07.2021

‘Yemek yememe sorununu kaygılı ebeveyn yaratıyor’

‘Yaz iştahsızlığı’, anne-babaları endişelendirebiliyor. Elinde tabakla çocuğunun arkasından koşturanlar görüyoruz. Ancak bu tutum, çocukların yemek yeme davranışını olumsuz etkiliyor.

17.07.2021

Çocuklar için yaşına uygun ev işleri

Çocuklar çoğunlukla ev işlerine direnirler. O işler yerine eğlenmek ve oynamak isterler. Çalışmak ve sorumluluk almak istemezler, keyifsiz işleri hep başkası yapsın isterler. Ama bu istek hayat boyu birçok görev üstlenecekleri, sorumluluk alacakları gerçeğini değiştirmez. İleriki yaşlarda kimse onlar yerine bir işi yapmayacak. Bu seferlik ben halledeyim demeyecek. Eğer çocuklar küçük yaşlardayken aile içinde sorumluluk bilinci kazanırlarsa, gelecekte oldukça rahat ederler. Eğer yetişkin olmadan önce bu bilinci edinemezler ise gelecekte özgüveni düşük, hep destek isteyen, çözüm üretemeyen bir birey haline gelirler.

11.07.2021

‘Kendiyle barışık’ olması için değerli olduğunu hissetmeli

Son yıllarda çocukların ve ergenlerin ‘kendiyle kavgalı’ olduğunu gözlemliyoruz. Kimi kilosundan memnun değil, kimi yüzünü beğenmiyor, kimi boyunu. Oysaki her insanın kendisini olduğu gibi kabul etmesi ve sevmesi güzel. Uzmanlar, “Bunun için anne-babalar davranış ve tutumlarına özen göstermeli” diyor.

10.07.2021