EKSTRA
MENÜ

Çocuk Bakımı

Çocuk Bakımı ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Çocuk Bakımı haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 2.729 Çocuk Bakımı haberi bulunmuştur.

Çocuk Bakımı Haberleri

Tükenmişlik sendromu nedir Dünya Sağlık Örgütü mesleki deformasyon olarak tanımlıyor

Tükenmişlik sendromu nedir? Dünya Sağlık Örgütü mesleki deformasyon olarak tanımlıyor

Ünlü isimlerin de yaşadığı tükenmişlik sendromu, son dönemde sık sık duyduğumuz terimlerden biri haline geldi. Pandeminin sebep olduğu kaygı ve stres, evden çalışmanın yarattığı iş-özel yaşam dengesizlikleri, ev işleri ve çocuk bakımı derken kendini tükenmiş hissedenlerin sayısı artıyor. Peki, tükenmişlik sendromu nedir, belirtileri neler?

5.01.2021Sağlık
Uzaktan çalışma eşitsizlik konusunda neleri gösteriyor

Uzaktan çalışma eşitsizlik konusunda neleri gösteriyor?

Chicago Üniversitesi Mart ortasında koronavirüs pandemisi nedeniyle kapılarını kapadığında öğrencilere uzaktan eğitim verilmeye başlandı.

31.12.2020Tekno
Son dakika haberler: İspanyadan kritik Kovid-19 aşı hamlesi Reddedenlerin kaydı tutulacak

Son dakika haberler: İspanya'dan kritik Kovid-19 aşı hamlesi! Reddedenlerin kaydı tutulacak

AB üyesi ülkeler bir yandan koronavirüsün yeni ve daha bulaşıcı mutasyonuyla mücadele ederken bir yandan da aşılama programlarına birer birer başlıyor. Salgının sert yaşandığı İspanya, Kovid-19 aşılarıyla ilgili kritik bir karara imza attı ve aşı yaptırmayı reddedenleri kayıt altına almaya yolunu seçti.

29.12.2020Dünya
Koşudan Daha Fazla Yağ Yakan 5 Egzersiz

Koşudan Daha Fazla Yağ Yakan 5 Egzersiz!

Kilo vermeyi planlayanlar için koşmak akla gelen ilk antrenmanlar arasındadır. Koşmak kesinlikle kilo vermeye yardımcı olan en etkili egzersizlerden biridir. Koşmayı sevmeyenler için ise harika önerilerimiz var. Üstelik bu egzersizler koşmaktan daha fazla kalori yakıyor!

25.12.2020Spor Fitness
ABD Temsilciler Meclisinden Kovid-19 salgınına yönelik ekonomik destek paketi ile bütçeye onay

ABD Temsilciler Meclisinden Kovid-19 salgınına yönelik ekonomik destek paketi ile bütçeye onay

ABD tarihinin ikinci en büyük ekonomik destek paketi olarak nitelendirilen tasarı, vatandaşlara 600'er dolar nakit yardım yapılması, haftalık işsizlik yardımlarının 300 dolar artırılması, küçük işletmelere 284 milyar dolarlık kaynak ayrılması, kira desteği, aşı dağıtımı, gıda yardımı, hava yolu şirketleri, okul ve üniversitelere destek sağlanması gibi düzenlemeleri içeriyor.

22.12.2020Ekonomi
Bakan Selçuk: İş’te Anne projemizden 42 binden fazla kadınımız yararlandı

Bakan Selçuk: İş’te Anne projemizden 42 binden fazla kadınımız yararlandı

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, kadınların işgücüne katılımını desteklemek için başlatılan “İş’te Anne Projesi” kapsamında düzenlenen kurs ve programlardan bugüne kadar 42 bini aşkın kadının yararlandığını bildirdi.

21.12.2020Ekonomi
Dadı nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur Dadı olma şartları, maaşları ve iş imkanları

Dadı nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur? Dadı olma şartları, maaşları ve iş imkanları

Herkesin kendine uygun bir mesleği seçmesi gerekir. Buna göre de hedeflere ve yeteneklere göre meslek seçilebilir. Günümüzde iş hayatının yoğunlaşması ile birlikte anneler de iş hayatında yerini alıyor. O nedenle dadılara da çok ihtiyaç duyuluyor. Dadı nedir? Tüm ayrıntıları sizler için derledik.

19.12.2020Meslekler
Pedagog nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur Pedagog olma şartları, maaşları ve iş imkanları

Pedagog nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur? Pedagog olma şartları, maaşları ve iş imkanları

Günümüzde çocuk yetiştirmek artık sadece çocukları korumak giydirmek ve beslemek anlaşılmaktadır. Çağımız çocuklarının duygusal ve zihinsel açıdan da gelişimleri takip etmek ve desteklemek çocuk bakımı içerisinde önemli bir yer almaktadır. Bu anlamda ebeveynlerim yardımcı olan kişiler ise pedagoglar olmaktadır. Pedagog kimdir, iş alanları nelerdir ve maaşları ne kadardır gibi soruların cevabını sizler için derledik.

18.12.2020Meslekler
Almanya yıldırım hızıyla kapandı

Almanya yıldırım hızıyla kapandı

Koronavirüs vakaları ve ölü sayıları rekor seviyeye yükselen Almanya çarşamba sabahından itibaren yıldırım hızıyla kapandı. Başbakan Merkel’in eyalet başbakanlarıyla birlikte aldığı tam karantina tedbirleri dün yürürlüğe girdi.

17.12.2020Dünya
ABD’de aşılama bugün

ABD’de aşılama bugün

ABD, koronavirüs aşılama sürecine bugün başlıyor. Aşı dağıtım sürecinden sorumlu General Gustave Perna, 3 milyon doz aşının hafta sonu ülkenin çeşitli bölgelerine dağıtıldığını, bugün 145 noktada aşının mevcut hale geleceğini, yarın ise 425 bölgeye daha aşı sevkıyatı yapılacağını açıkladı.

14.12.2020Dünya
Yıldırım hızıyla uzlaşma: Ve Almanya çarşamba kapanıyor

Yıldırım hızıyla uzlaşma: Ve Almanya çarşamba kapanıyor

Almanya patlayan korona vakaları ve ölü sayıları üzerine yıldırım hızıyla kapanma kararı aldı. 1 saat bile sürmeyen Merkel’le eyalet başbakanları görüşmesinden okullar, kreşler ve iş yerleri 16 Aralık’tan 10 Ocak tarihine kadar kapanma kararı çıktı. Merkel ayrıca aşı tarihi verdi. Bavyera, Saksonya ve Thüringen eyaletlerinde gece dışarı çıkma yasağı geliyor.

13.12.2020Avrupa
Almanyada yeni koronavirüs önlemleri 10 Ocaka kadar geçerli olacak

Almanya'da yeni koronavirüs önlemleri! 10 Ocak'a kadar geçerli olacak

Koronavirüs vakaları ve ölü sayıları yükselen Almanya, yıldırım hızıyla kapanma kararı aldı. Merkel'in eyalet başbakanlarıyla korona zirvesi bir saat bile sürmedi. Okullar, kreşler ve işyerleri çarşamba gününden itibaren 10 Ocak tarihine kadar kapanıyor. Merkel ayrıca aşı tarihi verdi. Bavyera, Saksonya ve Thüringen eyaletlerinde gece dışarı çıkma yasağı geliyor.

13.12.2020Dünya
Korona Almanya’da kadınların omzundaki yükü artırdı

Korona Almanya’da kadınların omzundaki yükü artırdı

Alman Bertelsmann Vakfı’nın yaptırdığı bir ankete göre koronavirüs salgınında ev işlerinin yükü kadınların omuzuna bindi. Ankete göre kadınların yüzde 49’u kendilerini fiziken ve psikolojik olarak sınırda görüyor.

3.12.2020Avrupa
Yıl sonunda vergi avantajını kaçırmayın

Yıl sonunda vergi avantajını kaçırmayın

İyisiyle kötüsüyle bir yılı daha geride bırakmak üzereyiz. Ve her yıl olduğu gibi bu yıl yine vergi beyanı geldi kapıya çattı. Bugünkü yazımızda, vergiden tasarruf etmek için sizlere tüyolar vereceğiz. Bu püf noktaları dikkate alan okurlarımız bazı vergi avantajlarından yararlanabilirler.

28.11.2020Avrupa
Karantina Döneminde Kadına Şiddet Vakaları Arttı

Karantina Döneminde Kadına Şiddet Vakaları Arttı!

Araştırmalar pandemi döneminde kadınların daha fazla şiddete maruz kaldığını, işini kaybetme riski ile daha çok karşılaştıklarını ve evde iş yüklerinin daha çok arttığını ortaya koyuyor. 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamında uzmanlar toplumda farkındalığa dikkat çekmek üzere önemli açıklamalarda bulunuyor.

24.11.2020İyi Yaşam
NOSAB’da kadınlar işe, çocukları kreşe

NOSAB’da kadınlar işe, çocukları kreşe

Nilüfer Organize Sanayi Bölgesi’nde 2018 yılında açılan kreş sayesinde kadın çalışanlar gözleri arkada kalmadan üretiyor. Kreş, kadın istihdamının artmasına da olumlu katkıda bulunuyor.

20.11.2020Gündem
Babalar da çocuk bakar

Babalar da çocuk bakar

İzmir’de enkazdan 91 saat sonra çıkarılan Ayda bebeğin taburcu olurken ‘çorapsız’ fotoğrafı eleştirildi. Baba Uğur Gezgin tepkilere net bir yanıt verdi: “Kızıma ilk defa bakmıyorum, bu çocuğu ben büyüttüm!” Gezgin’in sözünden yola çıkıp babalar ve çocuk bakımıyla ilgili kafalardaki soruları, önyargıları masaya yatırdık. Tepkilere aldırış etmeden; çocuk büyütmenin ‘annenin görevi’ olmadığının bilinciyle babalık yapanlarla konuştuk.

15.11.2020Hürriyet Pazar
TOBB Kastamonu Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Şener, ‘tırnak bağı’ denilen özel dantel ile ilgili hedeflerini anlattı: ‘Tırnak bağını markalaştırıp ihraç edeceğiz’

TOBB Kastamonu Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Şener, ‘tırnak bağı’ denilen özel dantel ile ilgili hedeflerini anlattı: ‘Tırnak bağını markalaştırıp ihraç edeceğiz’

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), 2007 yılında kadın girişimci potansiyelinin geliştirilmesi, daha donanımlı hale getirilmesi ve girişimcilik kültürünün gelişmesine öncülük etmek üzere TOBB Kadın Girişimciler Kurulu’nu (KGK) kurdu. TOBB KGK, Türkiye’nin 81 ilinde girişimcilik ekosistemini kadınlar için daha elverişli hale getirmek için her yıl yüzlerce faaliyet gerçekleştiriyor. TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun kadınların iş dünyasında hak ettikleri yeri almalarını sağlamak için kurduğu TOBB KGK sayesinde kadınlar arasında girişimciliğin bir kariyer seçeneği olarak önemi her geçen gün artıyor. 7 bin üyesi ile Türkiye’nin en geniş kadın girişimci ağı olan TOBB KGK’nın kurul üyeleri işkadınları, profesyonel yöneticiler, girişimcilik konusunda akademik çalışma yapan akademisyenler ile bu sahada bölgesel ya da ulusal ölçekte faaliyet yürüten sivil toplum kuruluşu yöneticilerinden ve girişimciliği destekleyen kamu kurum ve kuruluş temsilcilerinden oluşuyor. Kadın Girişimciler Kurulu’nun Türkiye’nin 81 ilinde temsilcilikleri bulunuyor. TOBB İl Kadın Girişimciler Kurulları seçimle işbaşına gelen 15 kişilik yönetim kurulundan oluşuyor. Biz de Hürriyet İK olarak her hafta bir ilimizdeki Kadın Girişimciler Kurulu ile görüşerek kurulların ildeki girişimcilik ekosistemine katkılarını ve KGK yöneticilerinin hikâyelerini anlatıyoruz. Bu hafta Kastamonu’dayız...TOBB’un katkılarıyla hazırlanmıştır.

11.10.2020Ekonomi
Çalışan Kadının Home-Office’le İmtihanı

Çalışan Kadının Home-Office’le İmtihanı!

Koronavirüs salgınının, tüm dünyada milyonlarca yaşamı etkileme gücü sağlık risklerinin ötesine geçerek, eğitim, sosyal yaşam alanlarını ve dünya ekonomilerini sarsmaya devam ediyor. İş yaşamı açısından da dönüştürücü etkileri olan Coronavirüs, bu yılın son çeyreğini de home – ofis uygulamaları, online toplantılar ve seyahat kısıtlamaları ile geçirmek zorunda olacağımızın işaretlerini veriyor.

Kurumsal Çocuk Bakım Projesi nedir Çalışan anneye kreş desteği hakkında bilgiler

Kurumsal Çocuk Bakım Projesi nedir? Çalışan anneye kreş desteği hakkında bilgiler

Kurumsal Çocuk Bakım Projesi, çalışan annelere destek açısından olumu bir katkıda bulunmaktadır. Proje kapsamında belirli şartları karşılayan anneler, başvuru kabullerinin ardından çocuklarını kreşlere göndererek aylık 100 Euro destek almaya hak kazanmaktadır. Peki, Kurumsal Çocuk Bakım Projesi nedir ve başvuru süreci nasıl işler? İşte, o konu hakkında merak edilen bazı bilgiler

5.10.2020Ekonomi
PERYÖN – Türkiye İnsan Yönetimi Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Berna Öztınaz: ‘Daha uygar bir iş hayatı başlıyor’

PERYÖN – Türkiye İnsan Yönetimi Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Berna Öztınaz: ‘Daha uygar bir iş hayatı başlıyor’

Pandemi ile birlikte çalışma hayatı da tamamen değişti. Pek çok çalışan evden çalışmaya geçerken, bazı şirketler evden çalışma ve esnek çalışma modellerini kalıcı hale getirdi. PERYÖN – Türkiye İnsan Yönetimi Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Berna Öztınaz, “Önümüzdeki dönemde iş hayatında fiziksel etkileşimin daha az olduğu, toplantıların uzaktan bağlantı yoluyla yapıldığı, hijyenin ana gündem maddelerinden biri olduğu ve yeni çalışma modellerinin çalışan ve işveren arasında görüşülerek hayata geçirildiği bir süreç bizi bekliyor. Aslında günümüzden daha demokratik ve uygar, toplumun ihtiyaçlarına uygun yeni bir iş hayatı başlıyor” diyor.

23.08.2020Ekonomi
Tükenmişlikten kurtulmanın yolları

Tükenmişlikten kurtulmanın yolları

Pandeminin sebep olduğu kaygı ve stres, evden çalışmanın yarattığı iş-özel yaşam dengesizlikleri, ev işleri ve çocuk bakımı derken kendini tükenmiş hissedenlerin sayısı artıyor. Uzmanlar iş saatlerini bir düzene oturtmanın ve yeri geldiğinde ara vermenin yanı sıra düzenli uyku, beslenme ve egzersiz yapmanın da önemine vurgu yapıyor.

16.08.2020Ekonomi
Çalışan annelere verilen eğitimli bakıcı desteği

Çalışan annelere verilen eğitimli bakıcı desteği

Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği tarafından ortaklaşa finanse edilen ve Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yürütülmekte olan Eğitimli Çocuk Bakıcılarının Teşviki Yoluyla Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi; Ankara, İstanbul ve İzmir illerinde uygulanmaya başladı. Peki, projenin amaçları ve detayları neler? Avukat Özgün Önal, konuyla ilgili merak edilenleri anlattı.

Pandemi sürecinde aileler çocuklarıyla yakınlaştı

Pandemi sürecinde aileler çocuklarıyla yakınlaştı

Boğaziçi Üniversitesi’nde Temel Eğitim Bölümü öğretim üyesi Mine Göl-Güven ve ekibi, Covid-19 salgını ve karantina sürecinin çocuk sahibi olan ailelerinin yaşamlarına yansımalarını ortaya koyan araştırmanın ikinci raporunu yayımladı. Araştırma, Türkiye’nin 39 farklı ilinden 4-12 yaşları arası çocuğu olan 323 ebeveynle yapıldı. Araştırmaya katılanların yüzde 90’ı bu süreçte çocuğuyla sıcak ve samimi bir ilişkisi olduğunu, yüzde 80’i ebeveyn olmaktan hoşlandığını, yüzde 70’i de salgın ve uzaktan eğitim günlerinde iyi bir iş çıkardığını düşündüğünü söyledi.

4.08.2020Eğitim
Fed: Kısıntıların kalkmasıyla ekonomik aktivite iyileşti

Fed: Kısıntıların kalkmasıyla ekonomik aktivite iyileşti

ABD Merkez Bankası (Fed), ülkede ekonomik faaliyetin hemen hemen tüm bölgelerde arttığını ancak yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını öncesinden düşük seviyelerde kaldığını bildirdi.

16.07.2020Ekonomi
Evlilikte Fedakarlık Her Zaman Faydalı mı

Evlilikte Fedakarlık Her Zaman Faydalı mı?

Evlilikte fedakârlık konusu son yıllarda dünyada olduğu gibi Türkiye’de de çalışılmaya başlandı. Dr. Öğr. Üyesi Duygu Dinçer ve Dr. Öğr. Üyesi Didem Aydoğan'ın gerçekleştirdiği araştırmanın sonuçlarında ilişkide daha fedakar tarafın kadın olduğu sonucuna ulaşıldı.

29.06.2020Evlilik
Sleepy’nin reklam yüzü Anıl Altan ile Babalar Günü sohbeti

Sleepy’nin reklam yüzü Anıl Altan ile Babalar Günü sohbeti

Bugün Pelin Akil ve Anıl Altan çiftinin evlerine konuk oluyoruz. Eminim sizler de benim kadar bu güzel çiftin ve sevimli bebeklerinin ev yaşantılarını merak ediyorsunuz. Hamilelik döneminden ikizlerin doğumuna, karantina sürecini nasıl geçirdiklerinden yeni reklam filmlerine kadar pek çok konuda çok keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

Röportaj: Sedef Batı

Normalleşme Süreci Ailede Çatışmalara Yol Açabilir mi

Normalleşme Süreci Ailede Çatışmalara Yol Açabilir mi?

Haziran başından itibaren başlayan normalleşme sürecine uyumun herkesi farklı şekilde etkileyebileceğini belirten uzmanlar, bu durumun aile bireyleri arasında bile anlaşmazlıklara yol açabileceğine dikkat çekiyor. Psikiyatri Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Emre Tolun Arıcı, normalleşme sürecinde herkesin yaşadığı duygunun farklı olabileceğini söyledi, ailelere önerilerde bulundu.

10.06.2020Evlilik
Dev şirket düğmeye bastı Sınırsız evden çalışma dönemi başlıyor

Dev şirket düğmeye bastı! Sınırsız evden çalışma dönemi başlıyor

Koronavirüs salgını döneminde çalışanlarına evden çalışma zorunluluğu getiren Twitter, isteyen çalışanlarının salgın atlatıldıktan sonra da evden çalışma sistemine devam edebileceğini açıkladı.

13.05.2020Teknoloji
Online eğitim platformu Khan Academy kurucusu Sal Khan: Salgın yüz yüze eğitimi bitirmez

Online eğitim platformu Khan Academy kurucusu Sal Khan: Salgın yüz yüze eğitimi bitirmez

Koronavirüs günlerinde en çok konuşulan konulardan biri de uzaktan eğitim oldu. Verdiği 5 milyardan fazla dersle dünyanın en büyük online öğrenme platformu olarak tanınan Khan Academy’nin kurucusu Sal Khan’la korona salgını döneminde yıldızı parlayan uzaktan eğitimi ve yüz yüze eğitimin geleceğini konuştuk.

9.05.2020Eğitim
Facebook ve Google evden çalışmayı yıl sonuna kadar uzattı

Facebook ve Google evden çalışmayı yıl sonuna kadar uzattı

Facebook ve Google, Kovid-19 salgını nedeniyle işçilerinin yılın geri kalanında evden çalışmasına izin vereceğini açıkladı.

8.05.2020Teknoloji
Almanyada Çocuk Yardımı Parası Nasıl Alınır

Almanya'da Çocuk Yardımı Parası Nasıl Alınır?

Almanya’da, maddi durumu iyi olmayan ailelere maddi olarak destek olma amacı ile birçok kolaylık sağlanmaktadır. Bunlardan biri de ebeveyn gelirine bakılmadan, her çocuk için devlet tarafınca ebeveynlere ödenen çocuk parasıdır. Peki, Almanya’da çocuk yardımı parası nasıl alınır? Çocuk yardımı parası için aranan koşullar nelerdir? Çocuk parası için internetten başvuru yapılabilir mi? Çocuk yardım parasının miktarı ne kadar? sorularının yanıtlarını detaylı şekilde sizin için derledik.

9.04.2020Gündem
Yatarak çalışmak olmaz

Yatarak çalışmak olmaz

Sırtınızı korumak için yatakta ya da kanepede değil, masada çalışın. Evdeki işleri ve varsa çocukların bakımını da mutlaka partnerinizle paylaşın.

25 dakika çalış,  5 dakika mola ver Tecrübeliler çömezlere öneriyor

25 dakika çalış, 5 dakika mola ver! Tecrübeliler çömezlere öneriyor

Kimi her sabah aynı saatte uyanıp güne başladığını söylüyor, kimi 25 dakikalık çalışmaların ardından 5 dakika mola vermeyi öneren pomodoro tekniğini anlatıyor. Evden çalışma düzenini oturtamadıysanız bu tavsiyelere kulak verin.

29.03.2020Hürriyet Pazar
Bebeklerine bakan babaların sayısı artıyor

Bebeklerine bakan babaların sayısı artıyor

Almanya’da Federal İstatistik Dairesi’nin rakamlarına göre bir önceki yıla göre babalık iznine ayrılanların sayısı yüzde 5.3 oranında arttı. Aynı dönemde annelik iznine çıkan annelerin oranı ise yüzde 0.9 artış gösterdi.

20.03.2020Avrupa
Sanatını doğa ve doğallığın üzerine kuran şair: Ceyhun Atuf Kansu

Sanatını doğa ve doğallığın üzerine kuran şair: Ceyhun Atuf Kansu

Bir taraftan çocuk doktoru olarak görev yaparken öte yandan unutulmaz şiirleri kaleme alan Kansu, vefatının 42. yılında anılıyor.

16.03.2020Keyif
Bebek ve çocuk sağlığı ile ilgili doğru bildiğimiz yanlışlar

Bebek ve çocuk sağlığı ile ilgili doğru bildiğimiz yanlışlar

Yeni anne babalar, bebek bakımı ile ilgili kulaktan dolma bilgiler nedeniyle bazen tüm bildiklerini unutup panikleyebiliyorlar. Peki, bu konuda bildiklerimizin hangisi doğru hangisi yanlış? Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Seda Günhar, bebek ve çocuk sağlığında doğru bilinen yanlışları anlatıyor.

Yazar Sonuçları

İş hayatında kadınlara destek: Çalışan annelere bakıcı desteği

Günümüzde kadınların iş hayatında daha aktif olmasını sağlamak için Avrupa Birliği destekli bir “mali destek projesi” getirildi. Bu proje ile hem sigortalı çalışan kadın sayısını olabildiğince arttırmak hem de bakıcılık mesleğine sahip bireylerin bu alanda sigortalı olarak çalışmalarına imkân sağlayarak, son zamanlarda gündemde olan “eğitimli çocuk bakıcı” mesleği ön plana çıkarmayı hedeflemektedir.

25.12.2020

Pandemi en çok yoksulları vurdu

Sosyolog Prof. Dr. Veysel Bozkurt, yoksul mahallelerde virüsün daha hızlı yayılmasının tesadüf olmadığına dikkat çekerken, “Üst tabakaların risk olarak gördüğü şeyler, yoksulların gündelik hayatının bir parçasıdır. Daha fazla toplu taşıma kullanmaları, işlerinin evden çalışmaya uygun olmaması ve hayatın dayattığı zaruretler karşısında yapmak zorunda kaldıkları işler, virüs riskini artırıyor,” dedi. Bozkurt, maske ve mesafe kuralı uyumu konusunda ise en çok gençlerin ve erkeklerin yüksek risk alma eğiliminde olduğunun da altını çizdi.

30.10.2020

Çocuk gelişiminde sürpriz

Geçen sene verdiğim, ‘Dijital Dünya ve 21.YY Anne Babalığı’ seminerinde şu cümleyi kullanmışım: ‘21. yy anne babalığı, çocukların gelişimsel ihtiyaçlarıyla bilgi çağının ve gelişen teknolojinin kazanımlarını kesiştirebilme sanatı ve geleceğin şartları öngörülemeyen dünyasında başarılı olabilecek bireyler yetiştirme stratejileri olarak tanımlanabilir.’

26.09.2020

Ankara’da vakalar arttı kamu esnek mesaiye geçti

Artan koronavirüs vakalarında başkent Ankara başı çekiyor. Ankara Valiliği de virüsün yayılımının en aza indirilmesi amacıyla hamile ve kronik hastalığı olan memurların idari izinli sayılacağı, 10 yaş ve altı çocuğu olan kadın personelin ise evden çalışabileceği esnek mesaiye geçti. Vaka artışı endişelendirse de kadınlar uzaktan eğitimin de başladığı bugünler de evden çalışmanın ‘isabetli’ olduğu görüşünde.

1.09.2020

Kanye West başkanlık kampanyasını ağlayarak başlattı

Dünyaca ünlü rap’çi Kanye West başkanlık adaylığını açıkladıktan sonraki pazar günü Charleston’da (South Carolina) seçim kampanyasının ilk mitingini yaptı. Kurşun geçirmez yelek ve kilise müzikleri eşliğinde çıktığı sahnede kürtaj, kadınlar ve kölelik hakkında konuştu.

28.07.2020

Online eğitim platformu Khan Academy kurucusu Sal Khan: Salgın yüz yüze eğitimi bitirmez

Koronavirüs günlerinde en çok konuşulan konulardan biri de uzaktan eğitim oldu. Verdiği 5 milyardan fazla dersle dünyanın en büyük online öğrenme platformu olarak tanınan Khan Academy’nin kurucusu Sal Khan’la korona salgını döneminde yıldızı parlayan uzaktan eğitimi ve yüz yüze eğitimin geleceğini konuştuk.

9.05.2020

Kadınlar medeniyeti

Ramazan koşuşturmasının yükünü hep kadınlar omuzlar. Üstelik bu sene tüm aile gün boyu evde. Yemek, temizlik, çocuk bakımı derken bazıları için bilgisayar başındaki toplantılar da cabası. Peki ya değil bilgisayar, elektrik bile yokken durum nasıldı?

30.04.2020

Salgının belirsizliği huzursuzluğu artırdı

Sosyolog Prof. Dr. Veysel Bozkurt, Covid -19 salgını sonrasındaki gelişmeleri ortaya çıkarmak amacıyla internet üzerinden 5 bin 300 kişinin katılımıyla gerçekleşen geniş kapsamlı bir araştırma yaptı. Anketi cevaplayanların geleceğe yönelik umutları olsa da salgının bitiş süreciyle ilgili belirsizlikten tedirgin olduğunu söyleyen Prof. Dr. Bozkurt, “Büyük ölçüde huzursuzluğun ve varoluşsal kaygıların arttığı görüldü” dedi.

24.04.2020

Meclis’in tarihi binası sınavı geçti - Virüssavar odalar, nefes aldıran bahçe

TBMM’nin bir asrı dolduracağı 23 Nisan 2020 için kimsenin planları elbette böyle değildi.

18.04.2020